Kulak Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Kulak Akıntısı Nedir ve Neden Olur?

Kulak Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 26.01.2019 14:59

Kulak Akıntısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kulak akıntısı, kulaktan herhangi bir sıvı gelmesidir. Halk arasında kulak kiri olarak tanımlanan kulak akıntısı, vücudun doğal olarak ürettiği yağın boşalmasıdır. Kulak akıntısı olarak adlandırılan bu durum, burun akıntısına benzetilebilir.

Kulak akıntısındaki sıvı da tıpkı burun akıntısında olduğu gibi toz, bakteri ve diğer yabancı cisimleri barındırır. Kulak akıntısı genellikle vücudun doğal bir mekanizması olarak kabul edilir.

Kulak akıntısı, kulaktan kan, iltihap veya kulak kiri gelmesidir. Bu akıntı enfeksiyonlar ve küçük tahrişler nedeniyle de olabilir. Ayrıca yırtılmış kulak zarı, beyaz, hafif kanlı veya sarı renkli akıntıya neden olabilir.

Özellikle sabahları kalktığınızda yastığınızda kuru ve kabuklanmış lekeye rastlıyorsanız bu durumda yırtılmış kulak zarından söz edilebilir.

Kulak Akıntısı Neden Olur?

Kulak akıntısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Herhangi bir enfeksiyon sonucunda oluşabileceği gibi egzama gibi bazı cilt sorunları nedeniyle de meydana gelebilir.

Ayrıca kulağa kaçan yabancı cisimler, yüksek sese maruz kalmak ve uçaklardaki ani basınç değişimleri kulak akıntısına neden olabilir. Kulak akıntısına yol açan başlıca nedenlerden biri de kulak zarı yırtılmasıdır.

Herhangi bir yabancı cisim, kafa travması, çok yüksek ses ve ani basınç değişimi sonucunda kulak akıntısı meydana gelebilir. Özellikle kulak çubuğunun çok derine itilmesi durumunda kulak zarında meydana gelen hasar sonucunda akıntı oluşabilir.

Enfeksiyon ve travma gibi faktörlerin haricinde sık rastlanılan nedenlerden bir diğeri ise yüzücü kulağıdır. Su içinde uzun süre zaman harcamak veya kulağın çok uzun süre nemli kalması sonucunda kulak kanalı duvarlarında hasar meydana gelir. Bu hasara bağlı olarak ise bakteri ve mantarların girişi kolaylaşır.

Kulak akıntısının nadir görülen nedenleri ise malign otitis, mastoidit ve kafatası kırığı olarak sıralanabilir. Maling otitis; yüzücü kulağının neden olduğu bir enfeksiyon olarak nitelendirilmektedir.

Bu enfeksiyon kafatası tabanındaki kıkırdak ve kemiklere zarar verir. Mastoidit ise kulak arkasındaki kemikte oluşan bir enfeksiyondur. Ayrıca kafatası kemiklerinin herhangi birindeki kırıklar da kulak akıntısı nedenleri arasında sayılabilir.

 Kulak akıntısı sarı renkli ise veya kanlı ise bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Ayrıca kulak akıntısı beş günden uzun sürüyorsa, bir darbe sonucunda oluştuysa, işitme kaybına yol açıyorsa, baş ağrısı ve ateşe neden oluyorsa bir an önce doktora başvurulmalıdır.     

Kulak Akıntısı Tedavisi Nasıl Olur?

Kulak akıntısı tedavisinde öncelikle altta yatan neden ortadan kaldırılmalıdır. Bu nedenle ilk esnada bekle ve gör tekniği uygulanır. Öncelikle kulak akıntısının nedenleri incelenir ve elde edilen sonuçlara göre bir tedavi yöntemi uygulanır.

 Enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen kulak akıntısı, genellikle 1-2 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Bu tip vakalarda ağrı kesiciler ve kulak damlaları kullanılır.

Yüzücü kulağı olarak tanımlanan vakalarda ise enfeksiyonu ortadan kaldırmak için genellikle damla şeklinde antibiyotik tedavisi uygulanır.

Travma sonucu oluşan kulak akıntılarında ise genellikle herhangi bir tedavi uygulanmadan iyileşme sağlanır.

Ancak bu travma sonucunda veya diğer nedenlere bağlı olarak kulak zarında bir yırtılma meydana geldiyse bölgeye yama uygulanabilir. Yama, kulak zarındaki deliği kapalı tutmak için tasarlanmıştır.

Ancak bu yama bir işe yaramazsa cerrahi müdahale uygulanması söz konusu olabilir. Cerrahi müdahale ile hastanın bir bölgesinden deri alınarak kulak tamir edilebilir. 

Önerilen İçerik;

► Kulak Temizliği Nasıl Olmalı ?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kulak-akintisi-nedir-ve-neden-olur-15954h.htm

Kulak Akıntısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kulak Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
79 / 100SEO Score

Kulak akıntısı, tıptaki ismi ile otore, özellikle yaz aylarında daha sık görülen bir şikayettir. Bazen berrak bir sıvı şeklinde olan bu akıntı bazen de koyu ve kokulu olabilir. Kulak akıntısının nedenini araştırırken; akıntının şekli, süresi, kıvamı ve eşlik eden diğer belirtiler tehşis açısından oldukça önemlidir.

Akıntıya en sık kulak ağrısı, ateş, kulakta kaşıntı, kulak çınlaması, baş dönmesi ve duymada azalma gibi belirtiler eşlik eder. (bkz: Kulak ağrısı neden olur?)

Kulak Akıntısı Neden Olur?

Akıntı kulak kanalı, orta kulak ve nadiren beyinden kaynaklanabilir. Bazen kronik olarak sessiz seyreden bu durum bazen de daha hızlı ve ani gelişir.

Kulak akıntısının en sık nedenleri:

 • Orta kulak iltihabı ile birlikte kulak zarı delinmesi
 • Kronik orta kulak iltihabına eşlik eden kulak zarı delinmesi veya kolesteatom.
 • Dış kulak iltihabı

Kolesteatom: Normalde dışarı atılması gereken kulak kiri veya kulaktaki ölü hücrelerinin kulak zarına cep yaparak veya orta kulağa geçerek buralarda birikmesine denir. Aslında iyi huylu olan bu durum, çevre dokulara zarar verdiği için oldukça önemlidir. Kolesteatomun en sık nedeni kronik orta kulak iltihabıdır.

Kulak İltihapları

Kulak akıntısının en sık nedenleri enfeksiyonlardır. Dış kulak enfeksiyonları sıklıkla akıntıya neden olur. Orta kulak iltihaplarında ise sadece kulak zarı delikse akıntı olur.

Dış kulak yolu, dış ortamla direk temas halinde olduğu ve önünde engelleyici bir bariyer bulunmadığı için, burada gelişecek iltihaplarda akıntı görülür. Bu iltihaplar bazen enfeksiyona bağlı bazen de alerjiye bağlı gelişir. Alerjik dış kulak iltihaplarında akıntıya kaşıntı eşlik eder. (bkz: Kulak akıntısı neden olur?) Alerjik akıntılarda ağrı daha az görülür.

Yüzücü Kulağı

Yüzücü kulağı olarak bilinen durum aslında bir dış kulak iltihabıdır. Suya uzun süre temas eden dış kulak yolu, mikroplara karşı daha savunmasız bir hal alarak bakteri ya da mantarlar tarafından enfekte edilir. Bu enfeksiyon kulakta akıntı ve ağrıya neden olur. Yaz sezonunda denize girenlerde kulak akıntısının en sık nedenidir.

Travma sonrası akıntı

Şiddetli kafa travması sonrası gelişen akıntı oldukça önemli olup kafa tabanı kırıklarını düşündürür. Oluşan kırıktan beyin omurilik sıvısı(BOS) kulağa sızmaktadır. Mutlaka acil değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bu durumda gelişen akıntı berrak veya kanlı olabilir.

Travma sonrası gelişen her kanlı akıntı ,kafa tabanı kırığı anlamına gelmez. Dış kulak yolunda gelişen kesiler ve çizikler de kulakta kanamaya neden olurlar.

Kulak Kanalı Kanserleri

Yazımızda anlatacağımız hastalıklardan en korkulanı şüphesiz ki kanserlerdir. Uzun süre devam eden kanlı kulak akıntısı, bizlere kulak kanalı kanserlerini düşündürür.

Kulak kanalı kanserleri kronik akıntıya sebebiyet verirler(6 haftadan uzun süren). Kulak ağrısı genellikle hafif derecelerde görülebilir.

Bazen kulak muayenesi ile kanalda görülebilen bu kanserler, erken dönemde dış kulak iltihabı ile karışabilirler.

Çocuklarda Kulak Akıntısı Neden Olur?

Çocuklarda ve bebeklerde kulak akıntısının en sık nedeni erişkinlerde olduğu gibi kulak iltihabıdır. Küçük çocuklarda ve bebeklerde akıntı ve ağrının yanında ateş de görülür.

Çocuklarda akıntının diğer bir sebebi kulağa kaçan yabancı cisimlerdir. Kulak içindeki yabancı cisim iltihaba neden olur. Sonuçta kötü kokulu, koyu bir akıntı görülür.

Kulak Akıntısının Diğer Nedenleri

Mastoidit: Tedavi edilmemiş orta kulak iltihabının mastoid kemiğe geçmesi ile oluşur. Oldukça ciddi bir durum olup: kulakta akıntı, ateş, baş ağrısı ve işitme kaybına neden olabilir.

Nekrotizan otitis eksterna: Malign otitis eksterna olarak da bilinen oldukça yıkıcı ve hızlı ilerleyen bir kulak enfeksiyonudur. Çevre dokulara ve kemiklere çok hızlı ilerler.

Genelde şeker hastalarında veya bağışıklığı zayıf kişilerde(AİDS,kemoterapi alanlar…) görülür. Bu iltihabın büyük çoğunluğunda etken Pseudomonas Aeruginosa isimli bakteridir.

Şiddetli kronik kulak ağrısı, ateş, pis kokulu sarı-yeşil kulak akıntısı en önemli bulgularıdır.

Wegener Granülomatozu: Akıntı ve orta kulak iltihabına neden olan bu durum bir tür damar iltihabıdır (vaskülit). Damarları tutan bu romatizmal hastalıkta en sık solunum yolları, akciğer  ve böbrek etkilenir.

Kulak Akıntısı Nasıl Geçer?

Tedavi, akıntının nedenine göre değişir. En sık nedenler kulak iltihapları olduğundan, tedavi bu iltihabi durumu geçirmek için verilir. Kulak iltihaplarında doktor muayenesi oldukça önemli olup tedaviyi şekillendirir.

Bakterilerden kaynaklı iltihabi kulak akıntılarında uygun antibiyotik haplar veya kulak damlaları verilir.

Alerjik kulak akıntılarında antibiyotikler verilmez. Antihistaminikler(alerji ilaçları) ve kulak ödemini gidermek için ilaçlar verilir.

Mantar enfeksiyonlarında ise yine mantarlara etkili kulak damlaları verilerek tedavi edilir.

Tedavi edilmemiş orta kulak iltihabı, komplikasyonlara neden olarak hayatı tehdit edebilir(mastoidit gibi). Dış kulak iltihabı geçirenler kulağını kuru tutmalı ve su kaçırmamaya özen göstermeliler.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Kulaktaki akıntı ilk andan itibaren doktor tarafından değerlendirilmesi gereken bir şikayettir. Akıntı normal olmayan bir durumdur. Doktor muayenesi tehşiste en önemli noktadır. Özellikle kulağın doktor tarafından otoskop ile görülmesi çok önemlidir. Çoğu zaman başka bir tetkik ihtiyacı olmadan, sadece muayene ile tehşis konulur.

 1. Şeker hastalığı veya bağışıklık yetersizliği olup, ateşle birlikte kulakta kötü kokulu akıntısı olanlar
 2. Yutma güçlüğü, yüz kaslarında zayıflık gibi kraniyal sinir tutulumu belirtileri olanlar
 3. Kafaya alınan bir darbe sonrası kulakta akıntı olanlar

Bu üç duruma eşlik eden kulak akıntınız varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/kulak-akintisi-neden-olur/

Kulak Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi — Multi Yaşam

Kulak Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Çoğu kulak akıntısı vakası, tehli nedenlerle ortaya çıkmaz ve tehli sonuçlara yol açmaz. Genellikle kulakta bir iltihabın söz konusu olduğu anlamına gelir. Ancak aşağıdaki durumlarda kulak akıntısı çok tehli olabilir:

 • Kulaktan kan gelmesi söz konusu ise, akıntıya kan karışmışsa
 • Kulak akıntısı, şiddetli darbe sonrasında ortaya çıktıysa

1)  Kulak İltihapları

Kulak akıntısının en yaygın görülen nedeni, kulak iltihaplarıdır. Kulak akıntısı, mikroplara karşı kalkan oluşturan bünyenin ürettiği iltihabın bir sonucu olabilmektedir.

Orta Kulak İltihabı: Kulak akmasına sık yol açar. Kulak zarının arkasında biriken iltihap önce ağrıya neden olur. Sonrasında kulak zarı yırtılması ile birlikte kulak akıntısı başlayabilir. Çocuklarda çok daha sık görülür.

Orta kulak iltihabı, aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • Üst solunum yolu iltihapları (grip, soğuk algınlığı vb.) nedeni ile östaki borusunun tıkanması
 • Sigaraya maruz kalmak, kirli havuzlarda yüzmek gibi nedenlerle orta kulağa mikrop taşınması
 • Sinüzitin, ağız içi iltihaplarının veya dış kulak iltihabının orta kulağa sıçraması

Kronik Orta Kulak İltihabı: Kalıcı kulak akıntısına yol açabilir. Kulak akıntısının miktarı çok fazla olmayabilir; rengi genellikle sarı-kahverengidir. Kötü kokuludur. Hastada baş dönmesi, işitme kaybı, denge yitimi gibi başka şikayetler de söz konusu olabilir. Orta kulak iltihabının tedavi edilmemesi, kronikleşmesine yol açabilir.

Dış Kulak İltihabı: Kulak zarından itibaren, kulağın görünür kısmına kadar olan bölgede ortaya çıkan iltihaptır. Kulak akıntısının yanında kulak ağrısı, şişme, kulak kaşıntısı, pullanma gibi belirtiler de söz konusu olabilir.

Aşağıdaki etkenler dış kulak iltihabına yol açabilir:

 • Kulak kanalında görülen sedef, seboreik dermatit, egzama gibi cilt iltihapları
 • Orta kulak iltihabının dış kulağa sıçraması
 • Alerji (kulaklıklara, polene, kulak damlalarına veya şampuan gibi kozmetik ürünlere karşı alerjik reaksiyon geliştirilebilir)
 • Başta stafilokok olmak üzere bazı bakteri iltihapları
 • Nadiren mantar iltihapları

Yüzücülerde dış kulak iltihabına daha sık rastlanmaktadır. Havuzun kirli olması ve kulaktaki nem, iltihap riskini artırır. Bu nedenle dış kulak iltihabı, yüzücü kulağı olarak da adlandırılabilmektedir.

2)  Aşırı Kulak Kiri

Sağlıklı bir insanda her gün az miktarda kulak kiri oluşur. Buşon adı da verilen kulak kiri, doğal kulak salgılarının toz ve diğer çevre kirleri ile birleşmiş halidir. Kulak kanalı kendini temizler ve kulak kirini dışarı atar.

Ancak kulağın doğal salgıları beklenmedik şekilde artarsa, kulak akıntısına yol açacak kadar kulak kiri oluşabilir. Aşağıdaki etkenler aşırı kulak kirine neden olabilir:

 • Kulağın tahriş olması
 • Kulak alerjileri
 • Uzun süre kulak içi kulaklıklar takmak
 • Kulak şişmesi
 • Kirli, aşırı tozlu ortamlarda bulunmak; uçucu endüstriyel atıkların bulunduğu ortamlarda çalışmak
 • Kulak kanalının anatomik olarak dar olması veya çok kıllı olması
 • Yaşın ilerlemesi
 • Kulak çöpü kullanımı nedeni ile kulak kirinin kulak kanalında tıkalı kalması

Kulak kirinin yol açtığı kulak akıntısı, kısır döngüye de girebilir. Kulak daha fazla salgı salgılar; kulak kiri kulak kanalında birikir, bu birikintiyi temizlemek isteyen kulak, daha fazla salgı üretir. Sonuçta kulak akıntısı ortaya çıkabilir.

3)  Şiddetli Darbe

En tehli olan kulak akıntısı türü, şiddetli darbelerden sonra ortaya çıkandır. Çünkü beyin omurilik sıvısı (BOS) kaçağı olduğu anlamına gelebilir. BOS ince kıvamlı, yapışkan ve berrak bir sıvıdır. Kafatasında bir çatlak sonucu boşalabilir. Darbeye bağlı olarak bir miktar kanla karışmış olabilir.

Bu şekilde kulak içi akıntısı olan kişi olabildiğince hareket ettirilmemeli, 112 acil çağrılarak profesyonel destek istenmelidir.

4)  Kulaktan Su Akması

Kulak akıntısı, dış kulak kanalında kalan suyun dışarı çıkması sonucu da görülebilir. Özellikle yüzdükten veya duşa girdikten hemen sonra akmaz, bir süre geçtikten sonra akarsa kulak akıntısı gibi düşünülebilir. Doğal bir durumdur.

5)  Diğer Nedenler

Aşağıdaki etkenler de kulak akıntısına yol açabilir:

Kulakta Yabancı Madde: Özellikle küçük çocuklarda karşılaşılan kulak akıntısının sık karşılaşılan bir nedenidir. Yabancı madde kulakta şişmeye ve iltihaba neden olarak kulak akıntısına yol açabilir. Kulak kanalının derin ve karanlık olması, yabancı maddeyi görmenize engel olabilir.

Kulak Zarı Delinmesi: Tek başına kulak akıntısına yol açmaz. Ancak orta kulak iltihabı veya kanama gibi kulakta sıvı birikmesine yol açan başka etkenlerin varlığında kulak akıntısına neden olabilir. Aşağıdaki etkenler kulak zarı yırtılmasına veya delinmesine yol açabilir:

 • Kulak kanalında yabancı madde
 • Çok yüksek ses
 • Ani basınç değişimleri (uçak yolculukları yapmak vb. nedenlerle)
 • Orta kulak iltihabı
 • Darbe ve travma

Kolesteatom: Kulak kanalında anormal hücre birikmesi hastalığıdır. Kulak zarı hasarına bağlı olarak gelişen basınç farkı, kolesteatoma zemin hazırlayabilir. Benzer şekilde, östaki borusu sorunları da kolesteatoma neden olabilir.

Perilenfatik Fistül: Bu fistüllerin varlığında, cochlear sıvı adı verilen kulak sıvısı orta kulağa boşalabilir. Kulak zarı olmayan kişilerde veya kulak zarı hasarlı olan bireylerde kulaktan sıvı akmasına neden olabilir.

Aşağıdaki çok nadir görülen sorunlar da kulak akıntısına yol açabilir:

 • Kulak ameliyatları komplikasyonu nedeni ile BOS kaçağı
 • Kulak kanserleri, orta kulakta ortaya çıkan kulak tümörleri
 • Wegener granülomatozisi
 • Nekrotizan dış kulak iltihabı
 • Kulak polibi

Müdahaleler doğrudan kulak akıntısını durdurmaya yönelik değil, iltihapları iyileştirmeye yönelik olarak uygulanır.

1)  Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Çoğu orta kulak iltihabı, 3-5 gün içinde iyileşir ve ciddi bir müdahale gerektirmez. Ancak ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi için paracetamol veya ibuprofen içerikli ilaçlar yazılabilir.

Antibiyotik Kullanımı: Orta kulak iltihaplarını daha hızlı iyileştirdiğine dair yeterli delil yoktur. Bu nedenle tedavide düzenli olarak kullanılmaz. Ancak kulak akıntısı söz konusu ise, kulak zarının hasar görmüş olması muhtemeldir. Bu durumda iltihabın yayılmaması için antibiyotik kulak damlaları ve hapları yazılabilir.

Kulak akıntısı için, ciprofloxacin içerikli antibiyotik kulak damlası önerilebilir.

Valsalva Manevraları: Östaki borusu tıkanıklığını açarak iltihabı akıtabilir. Bu durumda kulak akıntısı da kaybolacaktır. Aşağıdakileri uygulayın:

 • Derin bir nefes alarak ağzınızı kapatın.
 • Burundan yavaşça nefesinizi verin.
 • Bu esnada burnunuzu da yavaşça kapatın. Hava çıkamazken, kulaklarınızdaki basınç artışını hissedin.

2)  Dış Kulak İltihabı (Yüzücü Kulağı) Tedavisi

İltihabın nedenine göre, tedavi şekli de çok değişken olabilir.

 • Genellikle kulak damlası tedavileri ile kontrol altında tutulur.
 • Kulakta akıntının doktor tarafından emilmesi ve temizlenmesi etkili sonuç verebilir.
 • Selülit veya lenf bezi şişmesinden kaynaklanıyorsa, antibiyotik haplar gerekli olabilir.
 • Alerjik iltihaplar için antishistamin kulak damlaları gerekli olabilir.
 • Asetik asit, antiseptik damlalar veya steroid kulak damlaları önerilebilir.

Dış kulak iltihabı akması sürekli tekrar ediyorsa, aşağıdaki konularda dikkatli olmanız gerekir:

 • Sürekli antibiyotik damla kullanmak, mantar iltihabı riskini artırır.
 • Temiz havuzlarda yüzmeli, bulunduğunuz çevreyi temiz tutmalısınız.
 • Kulaklık veya işitme cihazı gibi ürünleri değiştirmeniz gerekebilir.
 • Kronik orta kulak iltihabı tedavi edilmelidir.

3)  Kulak Zarı Onarımı

Kulak zarı delinmesi, çoğu zaman birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı iyileşmeyen vakalar veya büyük kulak zarı yırtıkları tıbbi müdahale gerektirir. Bu durumda;

 • %1 sodyum hyaluronat çözeltisi ile iyileşme hızlandırılabilir.
 • Veya timpanoplasti isimli cerrahi müdahale ile kulak zarı onarılabilir.

1)  Kulak Temizliği

Kulak temizleme sağlıklı ve hassas şekilde yapıldığı sürece çoğu kulak akıntısının geçmesini sağlar. Öncelikle, kulak çöpü kullanılmamalıdır. Çünkü tahrişe ve kulak zarı delinmesine yol açabildiği gibi; kulak kirinin iyice kulak kanalına doğru ilerlemesine ve kulak tıkanıklığına neden olabilir.

Kulak temizliğini aşağıdaki güvenilir yöntemlerle yapınız:

Başlamadan Önce: Kulak zarı delinmesi, orta kulak iltihabı veya dış kulak iltihabı gibi sorunlarınızın olmadığından emin olunuz. Mukus benzeri yoğun kulak akıntısı varsa, kulağınızı kendiniz temizlemeye çalışmayınız.

Bu sorunlardan kaynaklanan kulak akıntısı, tıbbi tedavi gerektirir.

Tuzlu Su İle Kulak Temizliği:

 • Yarım su bardağı ılık suda bir çay kaşığı tuz çözün.
 • Bir parça pamuğu tuzlu su ile ıslatın.
 • Temizleyeceğiniz kulağınız yukarı bakacak şekilde başınızı eğin.
 • Pamuğu sıkarak kulak kanalınıza birkaç damla tuzlu su düşürün. Fazlasına gerek yok.
 • Bir süre bekledikten sonra doğrulun.
 • Orta parmağınızın ucuna temiz bir bez sararak kulağın görünen kısmını ve kulak kanalının sonunu temizleyin.

Temizlik esnasında tuzlu su yerine aşağıdakileri de damlatabilirsiniz:

 • %1’lik hidrojen peroksit (Oksijenli su)
 • Eşit miktarda eczane alkolü ve sirke karışımı
 • Bebek yağı
 • Mineral yağı (bebek kozmetik ürünlerinin yapımında kullanılan)

Not: Bu karışımlarla kulağınızı boğmanıza gerek yok. Birkaç damla yeterli olacaktır.

2)  Kulak Akıntısına Bitkisel Çözümler

Sarımsak Damla: Doğal antibiyotik etkisi, kulak iltihaplarını düzelterek kulak akıntısını sonlandırabilir:

 • 2-3 diş sarımsağı ezerek suyunu çıkarın.
 • Kulağınıza 3-4 damla damlatın.
 • Beş dakika bekleyin.
 • Temiz bir bezle kulağınızı kurulayın
 • Bu işlemi günde iki kez, birkaç gün boyunca tekrar edin.

Nim Ağacı Yağı: İltihap giderici ve antibiyotik etkilidir. Kulak akıntısını durdurmak için 2 damla damlatın.

3)  Ev Tedavileri

Sıcak Uygulama: Sıcak etki, kulak akıntısını hızlandırarak kulak kanalının temizlenmesini sağlayabilir. Bu sayede kulak akıntısı tek seferde boşalarak sonlanabilir. Sıcak su ile ıslattığınız bir havluyu kulağınıza 3-5 dakika boyunca uygulayın.

Buhar: Östaki borusunun açılmasını ve olası bir iltihabın akmasını sağlayabilir. Bir tencere dolusu kaynar suyun üzerine dikkatlice eğilebilir; ya da buhar banyosu yapabilirsiniz.

Kulak akması, orta kulakta biriken iltihabın akması sonucu görülürse, kulak ağrısına iyi gelebilir. Kulaktaki iltihap boşalmış demektir. Ancak elbette ortada sağlıklı olmayan bir durum olduğunun göstergesidir.

Источник: https://multiyasam.com/kulak-akintisi-nedenleri-ve-tedavisi/

Kulak Akıntısı Neden Olur? Kulak Akıntısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kulak Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak akıntısı, yetişkinlerde kulağın önemli hastalıkları olan orta kulak iltihabı ya da dış kulak iltihabı ciddi derecede kulak akıntısı yapar ve bu akıntılar bu hastalıkların en önemli belirtilerinden biridir.

Yetişkinlerde ya da çocuklarda kulak anatomik olarak üç bölüme ayrılır.

İç kulak bölümü : İç kulak olarak adlandırılan salyangoza benzeyen organının bulunduğu bölümdür.

Orta kulak bölümü : Orta kulak kemikçikleri içeren hava dolu, östaki tüpü ile geniz boşluğuna açılan bölümdür.

Dış kulak bölümü : Dış kulak olarak bilinen zardan kepçeye kadar olan bölümdür.

Kulak akıntısına neden olan faktörler

Kulak akıntısı kısaca, kulağın anatomik olarak bu üç bölümünü de etkileyen bütün enfeksiyonlar nedeni ile meydana gelebilir. Kulak akıntısı genellikle dış ve orta kulak iltihabından kaynaklanır. Fakatçocuklarda orta kulak iltihabı daha sık görülür iken, dış kulak iltihabı daha seyrek görülür.

Yetişkinlerde ise dış kulak enfeksiyonu daha sık görülür ve kulak akıntısı ve ağrı bu durumun en önemli bulgusudur. Yetişkinlerde akut orta kulak iltihabı çok sık görülmediği gibi, uzun süren enfeksiyonun belirtisi olarak kulak akıntısı görülebilir.

Yetişkinlerde kronik olarak seyreden orta kulak iltihabında ağrı hiç olmayabilir. Yetişkinlerde kulak akıntısına neden olacak iç kulak iltihabı neredeyse hiç görülmeyebilir.

Bu tip bir iç kulak iltihabı genellikle tedavisi yapılmamış ve uzun süren orta kulak iltihabı nedeni ile oluşabilir ve şiddetli işitme kaybı ile karakterizedir.

Ayrıca yetişkin döneminde en sık karşılaşılan kulak akıntısı nedeni ağrı ile birlikte seyreden dış kulak yolu iltihabıdır.

Bu durum genellikle dış ortamdan gelen (sauna, hamam, ortak kullanılan duşlar, havuz, deniz) gibi ortamlardan kulağa kaçan su ile meydana gelir.

Kulak ağrısından farklı olarak başka organlardaki (diş, bademcik, boğaz iltihabı gibi ağrılar) kulağa vurabilir iken, kulak akıntısına neden olmaz. Yani başka bir organın hastalığından kaynaklanan kulak akıntısı olmaz.

Kulak iltihabının diğer nedenleri ise mantar enfeksiyonu, alerjik egzama ve kolesteatom denilen kulak zarı ve kemiklerini eriten hastalıklardan kaynaklanabilir. Özellikle orta kulaktan kaynaklanan akıntılarda kulak zarı delinmesi veya erimesi nedeni ile olabilir.

Tedaviye rağmen tekrarlayan kulak akıntılarında kulak zarı delinmesinden şüphelenilmelidir.

Kötü kokulu ve koyu akıntı var ise bu durum kulak zarını ve kemiklerini eriterek, menenjit, beyin apsesi, yüz felci ve iç kulak iltihabı yaparak işitme kaybına sebep olabilen kolesteatom denilen hastalığa bağlı olabilir.

Kulak akıntısı hastalık belirtisi olabilir mi?

Kulak akıntısı her zaman bir hastalık belirtisi olmayabilir. Kulak akıntısı nedeni ile doktora baş vuran hastaların da büyük bir kısmında altta yatan ciddi bir rahatsızlık söz konusu değildir. Bazen kulak akıntısı önemli ve diğer kulak bulguları ile beraber olabilir ya da sadece tek başına da kulak akıntısı olabilir.

Dış kulak olarak adlandırılan kulak kepçesinden kulak zarına kadar olan bölümün kendisini korumak için salgıladığı ve vücudun normal salgısı olarak kabul edilen, tıp dilinde serumen olarak adlandırılan, halk arasında kulak kiri olarak bilinen bu salgılar renk olarak çok açık renkte beyaz, sarı ve kahverengi renklerde koyu kıvamlı bir salgı şeklinde olabilir ve bu durum genellikle hastalık belirtisi değildir.

Kulak akıntısı tedavi edilir mi?

Kulak akıntısı tedavisi

Yetişkinlerde kulak akıntısı tedavisinden önce akıntının neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Kulak akıntısı tedavisinde orta kulak kaynaklı ve uzun süren (kronik) orta kulak iltihabı nedeni ile oluşan kulak akıntısının tedavisi tamamen farklı olabilir iken, kulağa su kaçması nedeni ile ortaya çıkan dış kulak iltihabının tedavisi farklı olur.

Kısacası dış kulak iltihabının en önemli nedeni olan kulağa su kaçması nedeni ile hasta bu ortamlara girmemelidir.

Kişi duş veya banyo yaparken kulağını silikon ya da vazelinli pamuklar ile tıkamalı, su sporları veya aktiviteleri var ise bir süre ara verilmelidir.

Dış kulak iltihabının tedavisi genellikle lokal yöntemler ile yapılır ve herhangi bir ağızdan alınan antibiyotik tedavisine genellikle gerek duyulmaz.

Orta kulak kaynaklı kulak akıntılarının tedavisi ise genellikle hem ağız yolu ile alınan antibiyotikler hemde lokal damlalar ve daha ileri durumlarda cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Kural olarak kulak akıntılarında, orta kulağın ve zarının sağlam olduğunu tespit etmeden kulak yıkama işlemi yapılmaz.

Günümüzde eski yöntem kulak yıkamaları yerine mikroskop eşliğinde kulağın aspire edilmesi olarak tabir edilen temizleme yöntemleri kullanılmaktadır. Kulak akıntısının tedavisi yapılmadan önce hastalığın tam teşhisinin konulması büyük önem taşır.

Uzun süren, özellikle kötü kokulu olan ve tekrarlayan kulak akıntıları mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/kulak-aknts-neden-olur-kulak-aknts/

Kulak Akıntısı Neden Olur, Kulak Akıntısı Tedavisi

Kulak Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

kulak akıntısı neden olur,kulak akıntısı tedavisi

Kulak akıntısı, kulak içinden iltihap, sıvı ya da irinin gelmesidir. Genelikle kulak dışına gelen bu akıntı kulak kiri şeklinde görülür.

Ancak ciddiye alınmayan, önemsenmeyen kulak akıntıları ileride kulak sağlığı için ciddi riskler oluşturabilir.

Kulakta akıntı neden olur, kulakta akıntı tedavisi ve kulak akıntısı nasıl durdurulur başlıkları altında inceleyeceğimiz bu yazımızda kulak akıntısı ile ilgili detaylı ve faydalı bilgilere ulaşabileceksiniz

Kulak Akıntısı

Kulak akıntısı tıpkı burun akıntısı gibi kulağın içinde bulunan maddelerin ve kirin dışarı çıkmasıdır. Bu çoğu zaman kulak kiri olarak tanımlanır. Kulaktan akan bu sıvı kulağın ürettiği yağ sıvısıdır. Kulaktan akan bu yağ sıvısının da kulağı bakteri, toz ve farklı cisimlerden koruma görevi vardır.

Ancak bazı akıntılar vardır ki, bu kulak akıntıları sızıntı şeklinde ve sarı renktedir sık sık tekrar etmeye başlar. İşte bu durumda kulak akıntısını iyi takip etmek ve bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir.

Çünkü kulaktan çıkan bu sıvının önemsenmesi gerekir çünkü, kulak zarı yırtılması, orta kulak iltihabı gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Normal olmayan kulak akıntıları özellikle gece yatarken yastığa kadar bulaşabilir ve kendine has bir kokusu vardır.

Peki kulak akıntısı neden olur? Kulak akıntılarının farklı nedenleri vardır, enfeksiyon, yaralanma, darbe vb gibi sebepler normal olmayan kulak akıntılarına neden olabilir.

Kulak Enfeksiyonu oluşması; Kulakta enfeksiyon oluşması, kulak akıntılarının büyük nedenidir.

Virüsler ve kötü bakteriler nedeniyle kulakta enfeksiyon oluşur Kulak enfeksiyonları en çok orta kulağı etkiler, çünkü orta kulakta duymayı sağlayan önemli kemikler bulunmaktadır.

Kulağın enfeksiyon kapmasından dolayı kulak içinde sıvı birikmesi oluşur ve bu fazla sıvı kulak dışına akar.

Kulağın darbe görmesi; Kulak her ne kadar vücudumuzda küçük bir organ gibi görünse de aslında en önemli uzuvlarımızdandır ve herhangi bir kulak darbesi akıntı ve işitme kaybı gibi can sıkıcı durumlara neden olabilir. Kulağa çok sert bir cisimle vurulması, kaza vb durumlarda kulağın darbe alması ya da kulak temizleme çubuğunun kulağın derinine kadar bastırılması kulak içinin zarar görmesine ve akıntıya neden olabilir.

Ayrıca yüksek sesle müzik dinlemek, uçak yolculukları ve tüplü deniz dalışları kulak basıncını arttırdığı ve baskı yaptığı için kulağa zarar vererek kulak akıntısına neden olabilir.

Yüzücü Kulağı; Özellikle yüzücülerde görülen bu akıntının nedeni uzun süreler su içinde kalmaktan dolayı kulağın mantar enfeksiyonuna yakalanmasıdır.

Kulağın uzun süre su içinde kalması kulak kanalı duvarının bozulmasına neden olur. Yüzücü kulağı yalnız yüzücülerde görülen bir neden değildir.

Kulak kanalı herhangi bir nedenden dolayı da bozulmuş olabilir, kulak kanalı zarar gördüğü durumlarda kulak akıntısı oluşur.

Kulak akıntısına neden olan diğer etmenler ise;

Kafatasında kırığın olması, kulak arkasındaki kemikte enfeksiyon olması ya da kafatası kıkırdağının zarar görmesidir.

Kulak Akıntısı Tedavisi

Kulak akıntısı tedavisi, kulak akıntısının nedenine bağlı olarak değişmektedir. Ancak her kulak akıntısı tedavi gerektiren bir akıntı olmayabilir. Öncelikle bunu ayırmak gerekmektedir. Peki kulak akıntısı için hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır;

Kulak akıntısının rengi sarımtırak bir renk ise ya da akıntı hafif kanlı geliyorsa

Kulak akıntısının süresi 5 günü geçtiyse

Kulak akıntısı, aynı zamanda kulak ağrısına ve ateşe neden oluyorsa

Kulak akıntısı, kulağa gelen bir darbe sonrasında başladıysa

Kulak akıntısı işitme kaybına neden olamaya başladıysa bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Kulak akıntısı tedavisi akıntıya neden olan durumun saptanması ile başlanır. Kulak akıntısının nedenini belirlemek için doktorunuz, akıntının ne zaman başladığını, şiddetini, sorarak kulak akıntısı teşhisini koyar.

Tedavi için kulak damlası, enfeksiyonu geçirerek ilaç tedavisi uygulanır. Kulak akıntısı kulak zarının yırtılmasından ya da orta kulak iltihabından kaynaklanıyorsa tedavi şekli de ona göre belirlenir.

Eğer kulak bir darbe almışsa ve akıntı bu sebepten oluyorsa cerrahi operasyonda uygulanabilir.

Kulak Akıntısı Nasıl Durdurulur

Kulak akıntısının durması için öncelikle doktorunuzun vermiş olduğu ilaç ve damlaları kullanmalısınız. Akıntının durması için kulağı tıkamak, kapatmak akıntıyı durdurmaz. Ayrıca kulak akıntısını önlemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekir bunun için; 

 • Kulak enfeksiyonu olmamak için hastalardan uzak durun.
 • Kulağınızı temizlerken çok derin bir şekilde bastırmayın, bu durum kulak zarının yırtılmasına bile neden olabilir.
 • Kulağınızı temizlerken pamuklu kulak çubuklarını kullanın farklı yabancı cisimler kullanmayın kulağın içine sokmayın.
 • Çok gürültülü ortamlarda çalışılması durumunda kulak zarını korumak içi kulak koruyucular takabilirsiniz.
 • Kulak mantarı olmamak için sudan çıkıldıktan sonra kulak iyice kurulanmalı, ıslak bırakılmamalıdır. Kulağa su kaçması durumunda kulağı sağ sol yaparak içine kaçan suyun çıkarılması sağlanmalıdır.

Kulak Akıntısı ve Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer

Kulak akıntısı ile birlikte bazı durumlarda kulak kaşıntısı da görülür. Kulak enfeksiyonu kulak kaşıntısına da neden olur.

Kulak akıntısının ve kulak kaşıntısının geçmesi için kulak damlaları genellikle etkili olmaktadır. Ayrıca kulak temizliği yapmak da kulağı enfeksiyonlara karşı korur.

Kulak temizliği her gün yapılamıyorsa gün aşırı muhakkak yapılmalıdır ve kulak temizliğinin yapılması kulak içinde zararlı bakteri ve virüslerin birikmesini engellenir.

Источник: https://www.faydaloji.com/kulak-akintisi-neden-olur-kulak-akintisi-tedavisi/

Kulak akıntısı nedenleri tedavi yöntemleri dış kulak iltihabı

Kulak Akıntısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak akıntısı genellikle dış veya orta kulak iltihabından kaynaklanır. Akıntı azsa, dış kulak iltihabı, koyu sarıysa orta kulak iltihabı düşünülür. Mastoid iltihabının neden olduğu akıntı ise, krem kıvamında olup, çoktur. Kulaktan kanlı akıntı gelmesi, kulak zarının delinmiş olması veya kafatası kırığından kaynaklanabilir. Doktora başvurmak gerekir.

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı, daha çok küçük çocuklarda, sıklıkla ilkbahar ve kış aylarında görülür, ancak yetişkinleri de etkileyebilir. Önemli bir sağlık sorunudur. Ciddi kulak ağrısına ve iltihabın, kulağa komşu yapılara geçmesine yol açabilir.

İşitme kayıplarına yol açtığı için çocuğun öğrenme kapasitesini ve konuşma gelişimini bozabilir. Acilen ve etkili şekilde tedavi edilirse sorun büyümeden düzelir ve işitme normale döner.

Bu yüzden belirtilerini tanımak ve daha başlangıçta tıbbi girişimde bulunmak önemlidir.

Orta kulak nedir?

Orta kulak, bezelye büyüklüğünde, içi hava dolu bir boşluktur. Kulak zarı ile dış kulak yolundan ayrılmıştır. Zara ve birbirine yapışık üç kemikçik, titreşen zardan ses dalgalarını iç kulağa iletir ve oluşan sinir uyarıları beyine gönderilir. Sağlıklı bir kulakta orta kulak ve dış hava basıncı eşit olmalıdır.

Zar ancak bu şekilde serbestçe titreşebilir. Hava, orta kulağa östaki tüpü denilen dar bir tüp yoluyla girer. Östaki tüpü geniz ile orta kulak arasında bağlantı sağlar. Esnemek ve yutkunmakla kulağınızda duyduğunuz çıtırtı, orta kulağa giren hava kabarcığı ile olur.

Bu şekilde hava basıncının eşitlenmesi, otomatik olarak günde bin defadan fazla yapılmaktadır.

Orta kulak, iltihabi burun ya da boğazdan östaki tüpü yoluyla orta kulağa geçen, bakteri veya virüslerle meydana gelir. Östaki borusunun çalışması, soğuk algınlığı, sinüzit ya da boğaz enfeksiyonu veya alerjik nedenlerle oluşan ödeme (şişliğe) bağlı olarak bozulmuştur.

Orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir?

Kulak ağrısı en önemli belirtidir. Kulak ağrısını tarif edemeyecek kadar küçük olan çocuklar hasta kulağı ovalarlar veya çekmeye çalışırlar. Çocuklarda ateş de olabilir. İşitme, genellikle orta kulakta biriken sıvıya bağlı olarak azalmıştır. Bu sıvı kulak zarının yeterince titreşmesini engeller.

Kulak zarında kızarıklık vardır ve orta kulakta mukus ve cerahat toplanmıştır. Bazen kulak zarı yırtılır ve cerahat dışarı akar fakat sıklıkla cerahat orta kulakta kalır. Şişen iltihaplı östaki tüpü, yutkunma ile açılmaz ve içerideki cerahatin genize akmasına izin vermez. İltihabi durumun akut ve ağrılı durumu geçtikten sonra, orta kulakta mukus birikebilir.

Bu durum çocuklarda sıklıkla kronikleşir ve haftalar, aylar hatta yıllar boyu sürebilir.

Tedavisi nasıldır?

Tedavide antibiyotikler kullanılır. Kulak ağrısı çabuk geçse de iltihabın tamamen temizlenmesi daha uzun süre alacaktır. Bu süre 10-14 gündür. Soğuk algınlığı ve allerji beraberse, dekonjestan ilaçlar, ağrı ve ateş düşürücü ilaçlar ve burun damlası da tedavide yer alır.

Çoğu zaman uygun ilaçlarla yapılan evde tedavi, orta kulak iltihabını tamamen iyileştirir. Bazı vakalarda miringotomi (kulak zarını delme) işlemi gerekebilir. Kulak zarında oluşturulan minik açıklıktan orta kulaktaki sıvı boşaltılır ve ağrı azaltılır.

Delinen yer birkaç gün içinde, çoğu zaman orta kulak iltihabı tam düzelmeden kendiliğinden iyileşir ve kapanır, kulak zarında herhangi bir hasar oluşturmaz.

Seröz otitte (orta kulakta sıvı) oluşması durumunda ise, kulak zarına içi boş bir havalandırma tüpü yerleştirilmesi gerekebilir ve orta kulak basıncının normalleşmesi sağlanır. Bu yolla çocuğun işitmesi düzelir.

Tüp orta kulak iltihabının tamamen düzelip, östaki tüpünün tekrar normal çalışmaya başlamasına dek yerinde bırakılır. Bu süre birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişir.

Bu süre içinde kulağa su kaçırılmamalıdır

Dış Kulak İltihabı

Eksternal otit, dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarının dış yüzeyinin iltihabıdır. Dış kulak yolu sıcak, karanlık ve nemli bir sahadır. Bu durum bakteri ve mantarların üremesini ve kolayca hastalık yapmasına sebep olabilir. Eksternal otit, orta kulak iltihabından farklıdır.

Eksternal Otit (Dış Kulak Yolu İltihabı) Neden Kaynaklanır?

Birtakım etkenler, eksternal otitin görülmesini sıklaştırabilir.

Sık aralıklarla duş alımı veya havuzda yüzme sonucunda kulak yoluna fazla miktarda su girebilir. Su, kulak yolunun hemen girişindeki ter ve yağ bezlerinden salgılanan ve kulak kiri olarak bilinen koruyucu mumu yok etmektedir. Böylelikle bakterilerin ve mantarların üremesi de kolaylaşmaktadır.

Kulakların sık aralıklarla temizlenmesi aynı şekilde kulağın koruyucu mumunu yok eder ayrıca dış kulak yolu cildini inceltir ve iltihaba neden olur.

Eğer, kulağınızı kulak yoluna parmak veya herhangi bir sert madde ile yaralarsanız kulak yolunun cildinde oluşacak çok küçük çatlaklardan mikroplar girer ve iltihap gelişebilir.

Psöriasis gibi vücudun diğer bölgelerinde de görülebilen cilt hastalıkları kulak yolunda da gelişebilir ve kulak yolu iltihabının gelişmesini ve tekrarlarına neden olabilir.

Eksternal Otit (Dış Kulak Yolu İltihabı) belirtileri nelerdir?

1) Kulak kaşıntısı

Zonklayıcı tarzda da boyun ve göz çevresine yayılabilen kulak ağrısı olabilir. Ağrı, kulağın hareket ettiği çiğneme anında ve/veya kulak yolu hemen önündeki kıkırdak çıkıntıya basmakla artabilir.

Kulaklar tıkanabilir. Basınç hissi, dolgunluk olabilir ve işitme duyusu azalabilir.

2) Kulak akıntısı olabilir

Eğer, bu özelliklerden herhangi birini kendinizde görürseniz, hekiminize danışınız. Tedavi sonucunda bu yakınmalar geçecektir.

Eksternal Otit (Dış Kulak Yolu İltihabı) Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz kulak yolunu muayene edecek ve bulunan akıntı veya iltihabı temizleyecektir. Ayrıca, kulak zarınızı muayene edecek ve ek iltihap olup olmadığına bakacaktır. Bir çok Eksternal Otit olguları kulak damlaları, ve gerekirse haplar ile tedavi edilir.

Kulak Damlaları Nasıl Kullanılmalıdır?

Doktorunuz damlayı ne kadar süre ile günde ne sıklıkla kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Kulağa ilaç damlatılmadan önce avuç içerisinde ilaç ısıtılmalıdır. Böylece, ilacı damlattıktan sonra baş dönmesi hissi önlenecektir. Kulak memesi ileri geri hareket ettirilerek ilacın kulak yolunda ilerlemesi sağlanmalıdır.

Daha ne yapılabilir?

Doktorunuzun önerilerine uyunuz ve tüm ilaçlarınızı eksiksiz şekilde kullanınız. Eksternal Otit tedavisi, zor ve uzun sürebilen bir tedavidir

Aşağıdaki öneriler tedaviye yardımcı olacaktır.

7-10 gün için kulaklarınızı kesinlikle kuru tutmaya çalışın.

Duş yapmak yerine banyo yapmayı tercih edin. Saçlarınızı yıkarken suyun kulaklarınıza kaçmasını pamuk tıkayarak engellemeye çalışın. Kulak tıpası kullanmayın. Banyoda kulağınızın ıslanması durumunda temiz kuru bir pamukla içine bir şey sokmadan kurulayın.

Su sporlarından kaçının. Su sporlarına tekrar başlamadan önce doktorunuza danışın.

Reçete edilen ilaçlar dışında kulaklarınıza bir ilaç damlatmayın.

Kaşıma ve ovma, eksternal otiti şiddetlendirecektir.

Yakınmaların şiddeti genellikle tedaviden sonraki ilk üç gün içerisinde dinecek, on gün içerisinde ise geçecektir. Bugüne kadar bir gelişme görülmezse hekime danışılmalıdır.

Eksternal Otit Nasıl Önlenebilir?

Eksternal Otit’i (dış kulak yolu iltihabını) önlemenin en güvenli yolu, kulak yolunun savunma mekanizmalarının iyi çalışmasını sağlamaktır. Bazı ipuçları yardımcı olabilir.

Kulak çubuğu, ataç, sıvı veya sprey maddeler veya parmağınızı kulak yoluna sokmayın. Bu işlem dış kulak yolu derisini zedeleyebilir. Eğer, kulağınız kaşınırsa doktorunuza danışınız.

Kulak kirini (mumunu) çıkarmaya çalışmayın. Eğer işitmenin etkilendiğini hissediyorsanız, herhangi bir diğer nedenin bulunup bulunmadığını değerlendirmek amacı ile doktorunuza danışınız.

Kulaklarınızı mümkün olduğu kadar kuru tutmaya çalışın. Yüzme veya duş almadan sonra kulaklarınızı havlu ile kurulayın. Başınızı ve kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun dışarı akmasını sağlayın. Düşük derecede ayarlanmış, saç kurutma makinesi, kulak yolunu kurutmada yardımcı olabilir, ancak kulağınızdan 30 cm uzakta tutun.

Sık tekrarlayan dış kulak yolu iltihabınız oluyorsa yüzme sırasında ise başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasını engelleyebilirsiniz. Kulak tıkacı, kulaklarınızın iltihaplanmasına olanak sağlayabilir.

Источник: https://www.mailce.com/kulak-akintisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.