Kulak Çınlaması

içerik

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nasıl Geçer? 11 Etkili Tedavi Yöntemi – APPVICE

Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması genellikle kulaklarda çınlanma olarak tanımlanır, ancak tıklatma, tıslama, kükreme veya vızıltı gibi de sesler duyulabilir. Gerçekte olmayan bir sesi duyma (vızıltı, çınlama gibi bir ses) durumu da kulak çınlamasıdır. Ses çok yumuşak veya çok yüksek olabilir. Yüksek ve düşük perdeli de olabilir.

Bazılarında tek kulak çınlarken bazılarında iki kulakta birden çınlama hissedilebiliyor. Ciddi kulak çınlaması olan kişilerde işitme, çalışma veya uyuma problemleri olabilir. Uzun vadede kulak çınlaması işitme kaybı yapabilir. Bu yazımızda sizler için “Kulak çınlaması (tinnitus) nasıl geçer?” sorusunu cevaplandıracağız.

Kulak çınlaması bir hastalık değildir – bu bir belirtidir. Kulağınızı, iç kulağı beyne bağlayan işitsel siniri ve beynin sesini işleyen kısımlarının bulunduğu işitme sisteminizde bir sorun olduğunu gösteren bir belirtidir. Kulak çınlaması nedenleri çok çeşitli olabilir. Ancak en yaygın nedenlerden biri, gürültüye bağlı işitme kaybıdır.

Kulak çınlaması için kesin bir çare yoktur. Bununla birlikte kulak çınlaması geçici veya kalıcı, hafif veya şiddetli, kademeli veya hızlı olabilir. Kullanılan bazı kulak çınlama tedavisi yöntemleri vardır. Bu tedavilerin amacı, kafanızdaki ses hakkındaki algınızı yönetmenize yardımcı olmaktır. Kulak çınlaması  ilaçları algılanan sesi durduramayabilir, ancak yaşam kalitenizi artırabilir.

Diyetisyeninizle ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden diyetisyeninizle hemen görüşebilirsiniz.

Diyetisyene Sor

1. İşitme cihazları

Çoğu insan kulak çınlaması işitme kaybının bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Işitme kaybı yaşadığınızda, beyniniz ses frekanslarını farklı bir şekilde işlemeye başlar. Işitme cihazı, harici seslerin desibelinii artırmak için mikrofon, amplifikatör ve hoparlör kullanan küçük bir elektronik cihazdır. Bu cihaz, beynin sesi işleme yeteneğinde nöroplastik değişikliklere yol açabilir.

Kulak çınlamasınız varsa diğer sesleri daha iyi duydukça çınlama seslerini de daha az duyarsanız. Yapılan istatistiklerde kulak çınlaması şikayeti olan hastaların %60 ı işitme cihazı taktıktan sonra çınlama seslerini daha az duydugunu söyledi.

2. Ses maskeleme cihazları

Ses maskeleme cihazları, kulak çınlamasının iç sesini kısmen dışarıda bırakan hoş veya iyi huylu bir dış gürültü sağlar. Geleneksel ses maskeleme cihazı, masa üstü bir ses makinesidir, ancak bunun kulağa oturan küçük elektronik cihaz modelleri de vardır.

Bu cihazlar huzur verici, dinlendirici sesler, doğa sesleri, müzik veya diğer ortam sesleri çalabilir. Çoğu kişi, kulak çınlamasından sadece biraz daha yüksek olan bir dış ses seviyesini tercih eder.

Ancak bazıları kulak çınlamasını tam bastıracak bir ses duymak ister.

Bazı insanlar, insanların rahatlamasına ya da uykuya dalmasına yardımcı olmak için tasarlanmış ticari ses makineleri kullanır. Ayrıca kulaklık, televizyon, müzik ve hatta bir fan da kullanabilirsiniz.

3. Değiştirilmiş veya özelleştirilmiş ses makineleri

Standart maskeleme cihazları, kullanırken kulak çınlamasını maskelemeye yardımcı olur, ancak uzun süre etkili değildir.  Modern tıp cihazları, kulak çınlamanıza özel olarak uyarlanmış özel sesler kullanır.

Normal ses makinelerinin aksine, bu cihazlar yalnızca zamanla eskiyebilir.

Cihazı kapatttıktan sonra da uzun bir süre boyunca cihazın etkisi devam edebilir, kulak çınlamanızın algılanan yüksekliğinde uzun vadeli bir iyileşme kaydedebilirsiniz.

4. Psikolojik kulak çınlaması nasıl geçer?

Duygusal stres kulak çınlamasının bir numaralı sebebidir.  Kulak çınlaması olan kişilerde depresyon, anksiyete ve uykusuzluk çok sık rastlanan durumlardır.

Bilişsel davranışçı terapi, psikolojik kulak çınlaması olan kişilerin durumlarıyla yaşamayı öğrenmelerine yardımcı olan bir tür konuşma terapisidir. Bu terapi sesi kısmak yerine, sesi nasıl kabul edeceğinizi öğretir.

Amaç, yaşam kalitenizi arttırmak ve kulak çınlamasının sizi deli etmesini engellemektir.

Konuşma terapisinde olumsuz düşünce kalıplarını tanımlamak ve değiştirmek için, genellikle haftada bir kez bir terapist veya danışmanla seanslar gerçekleştirilir.

Konuşma terapisi başlarda depresyon ve diğer psikolojik sorunların tedavisi için geliştirilmişti ancak son zamanlarda psikolojik kulak çınlaması tedavisinde de etkili sonuçları olduğu görülüyor.

Kore Odyoloji Dergisi’nde yayınlananlar da dahil olmak üzere birçok çalışma, konuşma terapisinin genellikle kulak çınlaması ile birlikte gelen tahrişi ve rahatsızlığı önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

5. Aşamalı kulak çınlaması yönetimi

Aşamalı kulak çınlaması yönetimi, ABD Gaziler Dairesi tarafından sunulan terapötik bir tedavi programıdır. Kulak çınlaması, orduya katılan askerlerin büyük bir çoğunluğunda görülen bir durumdur. Yüksek sesli savaş sesleri (ve eğitim) genellikle gürültüye bağlı işitme kaybına neden olur.

Ordudan emekliyseniz, silah sesinden kulak çınlaması nasıl geçer sorusunun cevabını arıyor olabilirsiniz. Bunun için en yakın hasteneye başvurup işitme kaybı olup olmadığını kontrol ettirin. Sonrasında aşamalı kulak çınlaması yöntemi işe yarayabilir.

6. Antidepresanlar ve anksiyete (kaygı bozukluğu) ilaçları

Kulak çınlaması tedavisinde birden çok yöntem birlikte kullanılmalıdır. Doktorunuz tedavinizin bir parçası olarak ilaç önerebilir. Bu ilaçlar, kulak çınlaması semptomlarınızı daha az sinir bozucu hale getirerek, yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olur.  Anksiyete ilaçları uykusuzluk için de etkili bir tedavi yöntemidir.

Tıp Bilimi İzleyicisi’nde yayınlanan bir araştırmada  alprazolam (Xanax) adlı kaybı bozukluğu ilacının kulak çınlaması olan hastaları rahatlattığı bildirilmiştir.

Kulak çınlaması tedavisinde yaygın olarak kullanılan antidepresanlar şunlardır;

Klomipramin (Anafranil)

Desipramin (Norpramin)

İmipramin (Tofranil)

Nortriptyline (Pamelor)

Protriptyline (Vivactil)

7. Fizyolojik bozuklukları ve engelleri tedavi etmek

Çoğu kulak çınlama vakası işitme kaybından kaynaklanmaktadır. Bazen de, kulak çınlaması işitme sistemini tahriş eder. Kulak çınlaması bazen çene ekleminde var olan bir problemin belirtisi olabilir.

Kulak çınlamanıza çene eklemleri neden olmuşsa, diş tedavileri ya da çene kemiği kontrolleri işe yarayabilir.Kulak çınlaması ayrıca aşırı kulak akıntısı belirtisi de olabilir. Bazen kulakların temizlenmesi kulak çınlamasını geçirmek için tek başına yeterlidir.

Kulak zarına değen yabancı cisimler de kulak çınlaması neden olabilir. Kulak, burun ve boğaz uzmanı kulak kanalındaki tıkanmayı kontrol edebilir.

8. Egzersiz

Egzersiz yapmak genel olarak her şeye faydalıdır.  Kulak çınlaması stres, depresyon, anksiyete, uyku eksikliği ve hastalık ile ağırlaşabilir. Düzenli egzersiz, stresi yönetmenize, daha iyi uyumanıza ve daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

9. Farkındalık temelli stres azaltma (stres yönetimi)

Sekiz haftalık bir farkındalığa dayalı stres azaltma kursunda katılımcılar, dikkatlerini bilinçlendirme eğitimi ile kontrol etme becerilerini geliştirirler. Geleneksel olarak, program insanların dikkatini kronik ağrılarından uzak tutmak için tasarlanmıştı. Bu tarz bir eğitim kulak çınlaması için de faydalı olabilir.

Kronik ağrı ve kulak çınlaması arasındaki benzerlikler, araştırmacıları farkındalığa dayalı kulak çınlaması azaltma programı geliştirmeye yöneltmiştir.8 haftalık bu özel programa katılan katılımcıların hem kulak çınlamalarında hem de depresyon ve kaygı bozukluklarında azalma görüldü.

10. Dikkati bir noktada toplama ve meditasyon

Odağınızı kulak çınlamasından uzaklaştıracak meditasyon ve nefes alma teknikleri hakkında bilgi edinip pratik yapabilirsiniz. Bunun için çeşitli kitaplar ve kurslardan yardım alabilirsiniz.

11. Alternatif Kulak Çınlama Tedavileri

Aşağıdakiler dahil birkaç alternatif veya tamamlayıcı kulak çınlaması tedavi seçeneği vardır:

 • Besin takviyeleri
 • Homeopatik ilaçlar
 • Akupunktur
 • Hipnoz

Bu tedavi seçeneklerinin hiçbiri bilim tarafından desteklenmemektedir. Birçok insan, gingko biloba bitkisinin kulak çınlamasına iyi geldiğine inanıyor, ancak büyük ölçekli çalışmalar bunu kanıtlayamadı. Genellikle çinko, ginkgo ve B-12 vitamini dahil olmak üzere çoğu bitki ve vitamin kombinasyonları kulak çınlaması ilaçları ya da iyi gelen ilaçlar olarak değerlendiriliyor.

Bu besin takviyeleri, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından değerlendirilmemiştir ve bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir. Ancak deneyenler faydalı olabildiğini söylemektedir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Kulak çınlaması nadiren ciddi bir tıbbi durumun işaretidir. Normal bir şekilde uyuyamıyor, çalışamıyor veya duyamıyorsanız hiç zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Doktorunuz muhtemelen kulaklarınızı inceler ve size bir odyolog veya kulak burun boğaz uzmanına se eder.

Bununla birlikte, yüz felci, ani işitme kaybı, kötü kokulu kulak akıntısı veya kalp atışınızla senkronize bir ses duyuyorsanız hemen acil servise başvurmalısınız.

Kulak çınlaması bazı insanlar için tahammül edilemez hale gelebilir. Bu nedenle kendiniz ya da tanıdığınız biri intihardan bahsediyorsa çok acil hastaneye başvurmalısınız.

SONUÇ

Kulak çınlaması çok sinir bozucu bir durumdur. Kulak çınlamasının nedeni olarak basit bir açıklamayok ve basit bir tedavi deyok. Yaşam kalitenizi artırmak, stresten uzak durmak, meditasyon veya yoga gibi zihin rahatlatıcı aktiviteler yapmak ya da konuşma terapileri yardımcı olabilir.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,25 , 36 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/kulak-cinlamasi-tinnitus-nasil-gecer/

Kulak Çınlaması : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması

Tinnitus olarak da bilinen kulak çınlaması, yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir sorundur. Genellikle hastaların şikayetleri, uğultu, cızırtı, rüzgar sesi tarzında sesler ya da derinden gelen su sesi işittiği yönünde olur. İstatistiklere göre dünya üzerindeki insanların %10’luk diliminin, hayatlarının bir döneminde bu sorunla karşılaşmışlığı var.

Kulak çınlaması ne anlama gelir? Bu durum basit sebeplerle ortaya çıkabileceği gibi ciddi kulak problemlerinin de bir belirtisi olarak yaşanabilir. Ara ara çınlamaların daha sık yaşanmasının yanı sıra sürekli bir uğuldama şeklinde de bu sorunla karşılaşmak mümkün.

Tiz seslere ya da kalın seslere olan hassasiyet kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Genelde tek bir kulakta görülür ancak iki kulakta da görülme olasılığı vardır. Sürekli duyulan çınlama sesi çok rahatsız edicidir. Hasta artık sessizliği dinleyemez hale gelir.

Sessiz ortamlarda bu uğultu ya da cızırtı daha net duyulabildiği için, sessiz ortamda bulunmaktan kaçınırlar.

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Gürültü ortamlarda bulunmak, yüksek sese maruz kalmak, yüksek sesli ortamda çalışmak, kulaklıkla yüksek seste müzik dinlemek gibi başlıca nedenlerle bu rahatsızlığın ortaya çıkması olasıdır.

Yaş ilerledikçe de daha başka nedenlerle kulakta çınlamaya neden olacak etmenler mevcuttur.

Çınlama sürekli olarak devam ediyorsa, uykusuzluk yaşanıyorsa, çınlamaya eşlik eden baş dönmesi mevcutsa ve tüm bunlar günlük yaşamı etkilemeye başladıysa mutlaka bir KBB uzmanına görünmek gerekir. Altında yatan pek çok neden olabilir.

1. İşitme kaybı

İşitme kaybı, daha çok ilerleyen yaş ile birlikte görülen bir durum olsa da artık gençlerde de görülme sıklığı artmıştır. İşitme kaybı, işitme sinirlerindeki hassasiyetin azalmasıyla oluşur. İşitme kaybıyla birlikte genellikle çınlama da görülür.

İşitme kaybından dolayı oluşan çınlamalarda, hasta duyma sıkıntısı da çektiği için çınlama kulağı oldukça etkiler ve en ufak bir yüksek sese karşı hassasiyetin gelişmesine neden olur. Hasta yüksek sesten çok etkilenir.

İşitme kaybının nedenleri de; yüksek sese maruz kalmak, iş makinelerinin kullanıldığı işler gibi rahatsız edici ortamlarda çalışmak, stres, yüksek sesle müzik dinlemek ya da başka bir hastalığın varlığı olarak gösterilebilir.

2. Meniere hastalığı

İç kulak tansiyonu olarak bilinen meniere, iç kulaktaki sıvının ve bu sıvı basıncının artması durumudur. Genellikle baş dönmesi, kulakta dolgunluk hissi işitme kaybı ve çınlamaya neden olur. Yaşam kalitesini en fazla etkileyen hastalıkların başında gelir.

Çünkü kişi özellikle baş dönmesi yüzünden hiçbir şey yapamaz hale gelir. Ayakta durmakta zorlanır. Bu ataklar 5-10 dakika sürebildiği gibi saatlerce de sürebilir. Baş dönmesiyle birlikte kulakta uğuldama, mide bulantısı ve bayılma hissi de görülebilir.

Kulak çınlaması neye işarettir; ilerleyen aşamalarda tedavi edilmezse yavaş yavaş işitmede kayıplara neden olur.

3. Kulak kiri

Kulak salgısı kirleri tutarak, bakteri oluşumunu ve büyümesini engelleyerek, kulak kanalını dış etmenlerden korur. Fakat doğal yollarla atılamayacak kadar çok kulak kiri biriktiğinde, işitme kaybına, kulakta dolgunluk hissine ve kulak zarı tahrişine neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı da kulakta çınlama görülür.

4. İç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi

İç kulakta bulunan ince tüyler, ses dalgalarına göre hareket eder ve beyinde ses olarak algılanacak bir sinyal yaymak için harekete geçerler.

Ancak iç kulaktaki bu tüyler zarar gördüyse, hücreler rastgele elektrik sinyal göndermeye başlarlar. Bu da kulakta çınlama olarak duyulur. Oldukça rahatsızlık verici bu durumun, tedavi altına alınması gerekir.

Eğer tedavi edilmezse, kalıcı işitme kayıpları görülme riski artar.

5. Kulağı etkileyen hastalıklar

Kulak hassas bir yapıdadır.

Kulağı etkileyen her türlü enfeksiyon, yaşanan büyük çapta bir grip, alerjik rinit atakları, orta kulak iltihabı, labirent iltihabı, sinüzit, nezle gibi hastalıklar kulakta çınlama meydana getirebilir. Genellikle grip gibi nedenlerle oluşan kulak çınlamaları kalıcı değildir. Ancak yine de çınlama meydana geldiğinde, mutlaka vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

6. Kulak kemiğindeki değişimler

Otoskleroz adı verilen ortak kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi ve kireçlenmesi, işitme kayıplarına yol açarken, beraberinde çınlamanın görülmesine de neden olur. Bu hastalık genel olarak genetik bir hastalıktır. Böyle bir durumun varlığında aile bireylerinin hasta geçmişi de araştırılmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulakta meydana gelen çınlamayı ne yazık ki tamamıyla geçirebilecek bir tedavi yöntemi henüz mevcut değil. Ancak Amerika’da uygulanan ve ülkemizde de yeni yeni uygulanmaya başlanan ve FDA onayını da alan TMS tedavisi mevcuttur. Sonuçlarına yönelik henüz bir bilgi bulunmuyor. Uygulanan diğer yöntemler ise daha çok çınlamanın hafifletilmesine yönelik tedavilerdir.

Kişi bu uğultuyu sürekli olarak düşünmekte ve kendisini dinlediği için bu çınlamaları daha net duyduğu konusunda olan yaklaşımlar içerisindedir. Kişinin bu sorunla yaşayabilmesini sağlamaya yönelik yöntemler kullanılır. Kişinin bu duyduğu sesler ile yaşamasını sağlamak, bir süre sonra artık sesler yokmuş gibi hissetmesine ve rahatlamasına yarar.

1. Tıbbi tedavi yöntemleri

Kulak çınlamalarının tıpta çok fazla tıbbi tedavi yöntemi olmasa da, yeni yeni uygulanmaya başlanan bazı tedavi yöntemleri umut vericidir. Bu yöntemlerin etkinliği; hastalığın şiddetine, nedenlerine ve hastanın yaşına göre farklılık gösterir.

 • TMS tedavisi: TMS’de oluşturulan manyetik alan, kulak bölgesine ve beyin hücrelerine bir akım iletir. TMS manyetik dalgalarla kulaktaki çınlama sesinin baskılanıp, yok edilmesine yöneliktir. Başarı şansı kişiden kişiye değişir. Kulak çınlamasının nedenine göre 10 seanslık tedaviler uygulanır.
 • Çınlama terapisi: Hastada geniş kapsamlı bir çınlama analizi yapıldıktan sonra uygulama yapılır. Bu terapide; hasta bir odaya alınır ve arka planda hastaya rahatsız etmeyecek şekilde gürültü sesi verilir. Hastanın dikkatini bu sese vermesi sağlanır. Bu sayede kulak çınlaması geri plana atılır. Sonunda ise çınlama bir rahatsızlık olmaktan çıkar ve artık işitilmez hale gelir. Hastanın artık bu tedaviye ihtiyacının olmadığını düşündüğü noktada son verilir. Yapılan terapilerde, %45 oranında hastada rahatlama görüldüğü tespit edilmiştir.

2. Bitkisel tedavi yöntemleri

Bazı bitkisel yöntemlerin de çınlama tedavisinde etkili olduğu görülür. Basit nedenlerden dolayı oluşmuş olan çınlamalarda, alternatif bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir.

 • Hint yağı: Antibakteriyel, antiviral ve anti enflamatuar etki göstermesi sayesinde kulaktaki hasarlı hücrelerin işlevini eski haline getirir. Çınlamaya neden olan bakterileri yok edip, çınlamanın giderilmesinde etkilidir. Çınlama olan kulağa 5 damla damlatılıp, emilmesi beklenir. Ardından kulağa pamuk tıkanır.
 • Hardal yağı: Kulak çınlaması tedavisinde kullanılan bir diğer bitkisel yöntem hardal yağıdır. Antibakteriyel ve bağışıklık güçlendirici etkileri sayesinde çınlamanın geçmesinde etkilidir. Hardal yağı biraz ısıtılır ve ılık halde, çınlayan kulağa birkaç damla damlatılıp, 5-10 dk kadar emilmesi beklenir. Birkaç gün tedaviye devam edilir.
 • Ginkgo biloba: Çin alternatif tıbbında kullanılan bir ağaç türüdür. Ginkgo biloba özüyle hazırlanan kapsüller, içeriğindeki “ginkgolit” etken maddesi sayesinde kulak çınlaması ve baş dönmesi tedavisinde oldukça etkilidir. Hekim kontrolünde kullanılması önerilir.

Источник: https://sebboy.com/kulak-cinlamasi-neden-olur/

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kulak Çınlaması

Yaşlılık döneminde ortaya çıkan işitme sorunları, kulak çınlamasına yol açan durumlardan biridir. Yaşlıların kulak çınlamasından şikayet etmeleri, işitme duyularının azalması ile ortaya çıkar. 55 yaşın üstü kişilerin %10’unda şiddetli, 30’unsa ise hafif Tinnitus olabilir.

Yüksek sese maruz kalmak

Çok şiddetli, uzun süreli ve ani seslere maruz kalmanın, işitme sistemini olumsuz etkilediği görülür.

Çok yüksek sesle müzik dinlemek, şiddetli patlama ve kulakları rahatsız eden diğer sesler, çınlamaya neden olabilir.

Bu nedenle konserden çıkan kişilerin çoğu, kısa süreli kulak çınlamaları yaşayabilir ve bu durum geçicidir.Ancak sanayi işçileri ve makine kullanan kişiler gibi yüksek sese uzun süreli maruz kalan kişilerde kalıcı hasar oluşabilir.

Kulak zarı delinmesi neden olur? Zar yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

Kulak kirinin kulağı tıkaması

Kulak kiri, kulağınızda bakterilerin üremesini yavaşlatır ve kulağınızı korur. Ancak kulağınızda çok fazla kir biriktiğinde, doğal olarak yıkamak çok zor hale gelir ve kulak zarınınişitme kaybına veya tahriş olmasına neden olur ve bu da kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak kemiğindeki değişimler

Orta kulağınızdaki kemiklerin sertleşmesi (otoskleroz) işitme duyunuzu etkileyebilir ve kulak çınlamasına neden olabilir. Anormal kemik büyümesinin neden olduğu bu durum, genetik kaynaklı olabilmektedir.

Kulak Çınlaması

Meniere hastalığı, iç kulak tansiyonu olarak da bilinir. Bu hastalığın belirtileri, kulakta dolgunluk hissi, baş dönmesi, işitme kaybı ve kulak çınlamasıdır. Meniere hastalığı daha çok orta ve ileri yaşlarda görülür. Ataklar halinde çınlama ve baş ağrısı ile görülür.

Temporomandibular eklem bozuklukları

Temporomandibular eklem ile ilgili sorunlar, başınızın her iki yanında kulaklarınızın önünde, alt çene kemiğinizin kafatasınızla birleştiği yerde, tinnitusa neden olabilir.

Baş ve boyun darbeleri

Kulak çınlamasının en belirgin nedenlerinden biri, baş ve boynun aldığı darbelerdir. Çarpma ve vurmanın etkisi ile kulaklarda ani bir çınlama oluşur. Dışarıdan gelen sesler belirsizleşir ve çevrede bulunmayan farklı sesler duyulabilir. Travma sonucu yaşanan çınlamanın devam etmemesi için doktor tarafından müdahale edilmesi şarttır.

Beyin tümörü, vücutta farklı şekillerde kendini gösterir. Baş ağrısı ve kulakların çınlaması da bu belirtiler arasındadır. Tümörün basınç oluşturması, kulak çınlaması ile kendini gösterebilir.

Ateroskleroz

Yaş ve kolesterol birikimiyle birlikte, orta ve iç kulağınıza yakın olan büyük damarlar elastikiyetlerini yani her kalp atışı ile hafifçe esneme yeteneğini kaybeder. Bu, kan akışının daha güçlü hale gelmesine neden olarak kulağınızın vuruşları algılamasını kolaylaştırır. Ateroskleroz nedenli kulak çınlaması her iki kulakta da duyulur.

Yüksek tansiyon

Hipertansiyon, stres, alkol ve kafein gibi kan basıncını artıran faktörler tinnitusu daha belirgin hale getirebilir.

Kulak ve sinüs enfeksiyonları: Sinüs enfeksiyonu, sinüs bölgesinde bulunan mukoza zarının virüs ve bakteriler nedeni ile iltihaplanması sonucu oluşan kronik bir hastalıktır.

Kulak enfeksiyonu ise kulak zarının arka kısmında yer alan orta kulak boşluğunun iltihaplanmasıdır. Her iki iltihaplanma da kulak çınlamasına neden olur.

Şiddetli kulak çınlaması yaşayan bireylerin çoğunda, orta kulak veya sinüs enfeksiyonları bulunur.

Kulak çınlamasının nedenlerinden biri de kalp ve damar hastalıklarıdır. Yapılan araştırmalar, kalp hastalıkları belirtilerinden birinin Tinnitus olduğunu göstermiştir.

Stres ve yorgunluk

Bireyin sürekli olarak stres altında olması ve yorgun kalması, kulak çınlamasına neden olur. Yorgunluk hissi, kişilere dışarıdan duyduklarını zannettikleri çınlama yaşatır. Dinlenmek ve iyi uyumak, kulak çınlamasını önleyebilir.

Günümüzün en yaygın hastalıkları arasında bulunan tiroid, yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Beslenme alışkanlıklarını ve kilo problemlerini beraberinde getiren tiroid rahatsızlığının belirtileri arasında kulak çınlaması da vardır

Kulak zarı delinmesi neden olur? Zar yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

İlaç kullanımı

Bazı ilaç türlerinin yan etkilerinden biri, kulak çınlamasına yol açmasıdır. Aynı zamanda var olan kulak çınlaması sorunu, yan etkisi bulunan ilaçlar ile daha çok şiddetlenebilir.

Non steroid antienflamatuvar ilaçlar, aspirin ve antibiyotik çeşitleri, kulak çınlamasına neden olabilir ve ilaç bırakıldığında çoğunlukla çınlama da kesilir.

İlaç kullanan kişilerin, kulak çınlamasına maruz kalmaları durumunda doktoruna başvurmaları gerekir.

Kulak çınlamasının belirtileri

 • Kulak çınlaması yaşayan kişilerin çoğu kendi nabzı ile ritmik olarak ilerleyen sesler işitebilir. Buna titreşimli kulak çınlaması denir.
 • Bazı insanlar, kulak çınlamasını müzik veya şarkıya benzer sesler olarak duyabilir.
 • Çevrede bulunan olağan seslere tahammülsüzlük oluşması olarak tanımlanan Hiperakuzi rahatsızlığı bulunan kişiler, kulak çınlaması yaşayabilir.
 • Kulak çınlaması zil sesi, uğultu, tıslama ve tıklama gibi olmayan seslerin duyulmasına neden olur. Bu seslerin rutin veya belirli aralıklar ile duyulması, yaşanan kulak çınlamasının belirtileridir.

Kulak çınlaması teşhisi

Doktorunuz öncelikle doğru teşhis yapabilmek için size bazı sorular soracaktır: Bir doktorun sorabileceği sorular şunlardır:

 • Kulak çınlaması nasıl veya ne zaman başladı?
 • Sesler sürekli mi, aralıklı mı, atımlı mı?
 • İşitme kaybı veya baş dönmesi var mı?
 • Herhangi bir ağrı var mı veya çenenizden ses geliyor mu?
 • Son zamanlarda bir hastalık veya yaralanma geçirdiniz mi?
 • Bir rock konseri veya patlayıcı gibi yüksek seslere maruz kaldınız mı?

Daha sonra aşağıdaki testleri önerebilir:

 • İşitme (odyolojik) testi: Ses yalıtımlı bir odada, taktığınız kulaklıktan farklı titreşimlerde sesler dinleyeceksiniz. Sesi duyduğunuzda işaret vereceksiniz ve sonuçlar yaşınızla kıyaslanacak. Bu test tinnitusun olası nedenlerini belirlemeye veya tanımlamaya yardımcı olabilir.
 • Hareket: Doktorunuz sizden gözlerinizi hareket ettirmenizi, çenenizi sıkmanızı veya boynunuzu, kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirmenizi isteyebilir. Eğer kulak çınlamanız değişir veya kötüleşirse, bu durum, tedavi gerektiren altta yatan bir bozukluğuk olduğuna işaret edebilir.
 • Görüntüleme testleri: Tinnitusunuzun şüpheli nedenine bağlı olarak, BT veya MRI taramaları gibi görüntüleme testlerine ihtiyacınız olabilir.

Duyduğunuz sesler de doktorunuzun olası bir nedeni tespit etmesine yardımcı olabilir.

 • Tıklama: Birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilen tıklama sesleri duyabilirsiniz..
 • Uğultu: Genellikle damarlarınızdan gelen, egzersiz yaparken ya da yatmak-ayağa kalkmak gibi pozisyon değişikliklerinde ses dalgalanmalarını fark edebilirsiniz.
 • Kalp atışı: Yüksek tansiyon, anevrizma veya tümör gibi kan damarı problemleri ve kulak kanalı veya östaki borusunun tıkanması kulaklarda kalp atış sesini yükseltebilir

Orta kulak iltihapları hakkında mutlaka bilmeniz gereken bilgiler

 • Düşük perdeli zil sesi: Meniere hastalığı, kulakta düşük perdeli zil sesine neden olabilir.
 • Yüksek perdeli zil sesi: Çok gürültülü bir sese maruz kalmak veya kulağa bir darbe almak, genellikle birkaç saat sonra azalan yüksek perdeli bir zil sesi veya vızıltıya neden olabilir. Ancak, işitme kaybı da varsa, kulak çınlaması kalıcı olabilir.

Kulak çınlaması nasıl geçer?

Kulak çınlaması için özel ve tek bir tedavi bulunmaz. Kulak çınlamasına neden olan faktörler teşhis edilerek bunlar tedavi edilir ve böylelikle çınlama da ortadan kaldırılır. 

Kulak çınlaması (Tinnitus) tedavisi

 • Tinnitus’a neden olan sağlık sorununun tedavi edilmesi: Kulak çınlaması şikayeti ile doktora başvuran kişilere farklı muayene ve testler yapılır. Çınlamaya neden olan rahatsızlık teşhis edilerek tedavisine başlanır, çınlama azaltılır veya ortadan kaldırılır.
 • Tinnitus’a yol açan ilaçların değiştirilmesi: Kulak çınlamasına neden olan ilaçlar kullanılıyor ise bu ilaçlar doktor tarafından değiştirilir. Çınlamaya neden olan ilaçlar, bazı kanser ilaçları, sıtma ilaçları, antidepresanlar, antibiyotikler ve aspirin vb.
 • Kulak kirinin temizlenmesi: Kulak çınlamasının, kirden dolayı yaşandığını belirten doktor, temizleme yapabilir. Kulak kirinin temizletilmesi, çınlamayı azaltabilir.
 • Sesi baskılayan cihazların kullanımı: Kulak çınlaması için tedavi sunan cihazlar bulunur. İşitme, maskeleme ve beyaz gürültü cihazları, kulak çınlamasını azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Bunlar sadece doktor tarafından önerilebilir.

Kulak çınlaması bitkisel tedavi

Kulak çınlamasını azaltmak için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlar öncelikle kulak sağlığına iyi gelen besinlerin tüketilmesidir. Aynı zamanda doğal yağlar da çınlamaya karşı kullanılabilir. Ancak doğal yöntemlere başvurulmadan önce, mutlaka doktorunuza danışın!

 • Hint yağı ve hardal yağı, kulak çınlaması tedavisinde kullanılan doğal ürünlerdir. Kulak içerisindeki bakteri ve iltihapların giderilmesini sağlayan bu yağlar, kulak damlası biçiminde kullanılabilir. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.
 • Soğan, sarımsak ve zencefil, kulak sağlığını olumlu etkileyen besinlerdir. Bu besinlerin yemekler içerisinde veya farklı kürler oluşturularak tüketilmesi, kulak çınlamasını azaltabilir.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Kulak çınlaması ilaçları

Kulak çınlamasını tedavi etmek için özel bir ilaç bulunmaz. Ancak bazı komplikasyonların şiddetini azaltmaya yardımcı olan ilaçlar kullanılabilir. Kulak çınlamasını azaltmak için kullanılan ilaçların doktor tarafından önerilmesi şarttır.

Kulak çınlaması için kullanılan bazı ilaçlar 

 • Nortriptyline ve Amitriptilin” gibi antidepresan ilaçları, şiddetli kulak çınlamasına iyi gelebilir. Ancak bu ilaçlar, bulanık görme, kabızlık, ağız kuruluğu ve kalp problemleri gibi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle ilaçlar, yalnızca şiddetli kulak çınlaması olan kişilere önerilir.
 • Alprazolam” kulak çınlamasını azaltmak için önerilen ilaçlardan biridir. Yan etkileri arasında mide bulantısı ve sürekli uyku halinde olmak yer alır.

Kulak çınlaması hastalarına öneriler

 • Yüksek ve şiddetli müziğe maruz kalmaktan kaçının. Orta seviyeli, dinlendirme etkisi olan müzikler dinleyin.
 • Kulak pamuğu ya da kulak tahrişine neden olabilecek başka maddeler kullanmayın.
 • Nikotin, kafein ve alkol kullanımını azaltın veya tamamen bırakın. Alkol, iç kulak bölgesinde daha fazla kan akışına neden olur ve kan damarlarını genişletir.
 • Stres, kulak çınlamasını şiddetlendirebilir. Bu nedenle günlük yaşamda ve iş hayatındaki stresten kaçının.
 • B vitamini eksikliği yaşıyorsanız, B vitamini içeren gıdaları tüketmeye çalışın. Ayrıca takviye olarak vitamin de alabilirsiniz.
 • Tansiyon ve kolesterol seviyenizi dengede tutun.
 • Günlük olarak kısa süreli egzersiz yapın. Bu sayede kan dolaşımı da düzenlenir.
 • Uykusuzluk ve yorgunluk, kulak çınlamasına neden olur. Düzenli ve yeterli uyuyun.

Referanslar: 1- Tinnitus 2- Tinnitus-Diagnosis 3- What is Tinnitus

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kulak-cinlamasi-tinnitus-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Kulak Çınlaması Nedenleri

Kulak Çınlaması

Tıptaki adı tinnitus olan kulak çınlaması ; kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilen bir durumdur.  Kulak çınlaması nedenleri cızırtı, uğultu, su gürültüsüne benzer sesler duyma şeklinde tarif edilir. Neredeyse kişilerin %10'u hayatlarının bir döneminde kulak çınlama sorunu ile karşılaşabilmektedir.

Kulak çınlaması

Kulak çınlaması zaman zaman ya da sürekli olabilmektedir. Sesin tınısı kalın veya çok ince olabilir, tek kulağı ya da her ikisini birden etkileyebilir. Çınlama sürekli olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir.

Hatta bu rahatsızlık kişilerin normal hayatlarını etkileyecek boyuta kadar çıkabilir.

Kulak çınlaması esas olarak objektif ve subjektif olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Objektif tinnitus; sadece hasta kişinin değil de başkalarının da bu sesleri duyduğu durumdur.

Subjektif tinnitus; ise seslerin sadece hasta tarafından algılanmasıdır.

Kulak çınlamasının nedenleri nelerdir?

Kulak çınlamasının birçok olası nedeni vardır. Bu nedenler çoğunlukla basit ve iyi huylu nedenler olabildiği gibi daha ciddi sorunlar da olabilir. Sık karşılaşılan nedenler şöyle sıralanabilir;

 • İç kulakta yer alan işitme sinir uçlarındaki hasar
 • Kulak kiri
 • Kulak zarındaki sorunlar
 • Kulak enfeksiyonları
 • Alerjik rinit
 • Sinüzit
 • Kulak bölgesinde travma
 • Orta kulakta sıvı birikmesi
 • Orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerimin sertleşmesi
 • Orta kulakta yer alan kasların kasılması,
 • Östaki tüpünün genişlemesi (hamilelik ya da kilo vermeye bağlı olabilmektedir)
 • Orta kulaktaki atardamar anomalileri
 • Baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri
 • Denge ve işitmeyi sağlayan sinirlerdeki tümör (akustik nörinom)
 • Alerji
 • Düşük ya da yüksek tansiyon
 • Baş ve boyun bölgesine gelen darbeler
 • Boyun kireçlenmesi
 • Bazı ilaçlar (romatizma ilaçları, antibiyotikler, aspirin ..gibi)
 • Diyabet
 • Tiroid hastalıkları

Kulak çınlamasının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri; iç kulakta yer alan işitme sinirlerinde meydana gelen hasardır. Bu durum özellikle ilerlemiş yaşta ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde kulak çınlamasının en sık karşılaşılan bir diğer nedeni de yüksek sestir. Ne yazık ki birçok insan endüstriel gürültünün, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinlemenin ve diğer gürültülerin ne kadar zararlı olduğundan ya habersizdir ya da bu durumu umursamamaktadır. Stereo kulaklıklarla yüksek müzik dinlemek riski daha da arttırmaktadır.

Bunların dışında kulak çınlaması beyin tümörü gibi ciddi hastaların belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız doktora başvurmanız önemlidir. Ayrıca her durum için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir doktora kontrol olmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir.

Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir?

Kulak çınlaması vakaların çoğunda özel bir tedavi yoktur. Kulak çınlamasının nedeninin bulunup ortadan kaldırılmasıyla tedavi sağlanabilmektedir. Bunun içinde bazı röntgen filmleri ve denge testlerine ihtiyaç duyulabilir.

Ancak tüm testlere rağmen kulak çınlamasının nedeni bulunamayabilmektedir.

Kulak çınlamasının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçlar, rahatlama sağlamakla beraber tamamen tedavi için yeterli olmayabilmektedir.

Kulak çınlamasının azalması için neler yapılabilir?

Kulak çınlamasının azalmasına yardımcı olacak yapmanız gereken ya da yapmamanız gereken bazı öneriler bulunmaktadır.

 • Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan uzak durun.
 • Tansiyonunuzu kontrol altında tutun.
 • Tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz dolaşım sisteminizi bozacaktır).
 • Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin.
 • Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durmaya özen gösterin.
 • Günlük düzenli egzersizler ile kan dolaşımınızı dengede tutun.
 • Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının.
 • Sesten endişelenmeyin. Kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin. Bu çeşit kontrol ya kişinin kendini tembihlemesiyle ya da maskeleme yöntemiyle başarılabilmektedir.
 • Stres, asabiyet ve gerginlikten uzak durmaya çalışın.

Kulak çınlaması / tinnitus maskelemesi nedir?

Kulak çınlaması özellikle çevre sessiz olduğu zaman, gece yatarken, daha rahatsız edici bir hal almaktadır. Kulak çınlaması ile yarışacak bir ses (saatin tıklaması, radyo gibi) rahatsızlığın azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Bazı doktorlar alçak sesle FM kanallarını dinlemeyi önermektedir: Birçok hasta iki istasyon arasında ayarlanmamış radyonun çıkardığı sesi alçak sesle dinlemekten fayda bulduklarını ifade etmiştir. Böylesine statik bir ses çok rahatlatıcı olabilmektedir. Bu ses beyaz ses olarak bilinmektedir.

Bazı hastalar ise rahatlatıcı ses üreten elektronik aletler kullanmaktadır. Bu aletler işitme cihazının içine yapılan veya ona eklenen küçük bir elektronik parçadır. Sürekli ama rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını baskılayarak, çınlamanın ayırt edilmemesini amaçlar.

Источник: https://www.florence.com.tr/kulak-cinlamasi-tinnitus

Kulak Çınlaması Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak Çınlaması

Tinnitus ismiyle de bilinen kulak çınlaması, ilerleyen evrelerde hayat kalitesini negatif yönde etkileyen bir problemdir. Kulağınızın çınlıyor olması çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden kulak çınlaması hafife alınmamalıdır.

Genelde uğultu, rüzgar sesi, cızırtı gibi sesler ya da derinden duyulan bir su sesi gibi şikayetlerle ortaya çıkan kulak çınlaması, her on insandan birinde görülebiliyor. Birçok farklı sebep yüzünden ortaya çıkabilen bu durum, genelde ortamda hiç ses yokken daha kolay anlaşılabiliyor.

Ansızın gelen ve sayısı azımsanmayacak derecede olan kulak çınlamaları kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Kulak Çınlaması Ne Anlama Gelir?

Kulak çınlaması halk arasında birilerinin sizin hakkınızda konuştuğuna dair bir işaret olarak algılansa da tıbbi gerçek oldukça farklıdır. Peki kulak çınlaması neye işarettir?

Çınlamalar, kulak bölgenizi etkileyen bazı problemlerle karşı karşıya olduğunuza ve olası büyük problemlere maruz kalmamak için en kısa sürede bir uzmana danışmanız gerektiğine işaret eder.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть