Kulak Çınlamasının Nedenleri

içerik

Kulak Çınlaması Nedenleri

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Tıptaki adı tinnitus olan kulak çınlaması ; kişilerin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilen bir durumdur.  Kulak çınlaması nedenleri cızırtı, uğultu, su gürültüsüne benzer sesler duyma şeklinde tarif edilir. Neredeyse kişilerin %10'u hayatlarının bir döneminde kulak çınlama sorunu ile karşılaşabilmektedir.

Kulak çınlaması

Kulak çınlaması zaman zaman ya da sürekli olabilmektedir. Sesin tınısı kalın veya çok ince olabilir, tek kulağı ya da her ikisini birden etkileyebilir. Çınlama sürekli olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir.

Hatta bu rahatsızlık kişilerin normal hayatlarını etkileyecek boyuta kadar çıkabilir.

Kulak çınlaması esas olarak objektif ve subjektif olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Objektif tinnitus; sadece hasta kişinin değil de başkalarının da bu sesleri duyduğu durumdur.

Subjektif tinnitus; ise seslerin sadece hasta tarafından algılanmasıdır.

Kulak çınlamasının nedenleri nelerdir?

Kulak çınlamasının birçok olası nedeni vardır. Bu nedenler çoğunlukla basit ve iyi huylu nedenler olabildiği gibi daha ciddi sorunlar da olabilir. Sık karşılaşılan nedenler şöyle sıralanabilir;

 • İç kulakta yer alan işitme sinir uçlarındaki hasar
 • Kulak kiri
 • Kulak zarındaki sorunlar
 • Kulak enfeksiyonları
 • Alerjik rinit
 • Sinüzit
 • Kulak bölgesinde travma
 • Orta kulakta sıvı birikmesi
 • Orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerimin sertleşmesi
 • Orta kulakta yer alan kasların kasılması,
 • Östaki tüpünün genişlemesi (hamilelik ya da kilo vermeye bağlı olabilmektedir)
 • Orta kulaktaki atardamar anomalileri
 • Baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri
 • Denge ve işitmeyi sağlayan sinirlerdeki tümör (akustik nörinom)
 • Alerji
 • Düşük ya da yüksek tansiyon
 • Baş ve boyun bölgesine gelen darbeler
 • Boyun kireçlenmesi
 • Bazı ilaçlar (romatizma ilaçları, antibiyotikler, aspirin ..gibi)
 • Diyabet
 • Tiroid hastalıkları

Kulak çınlamasının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri; iç kulakta yer alan işitme sinirlerinde meydana gelen hasardır. Bu durum özellikle ilerlemiş yaşta ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde kulak çınlamasının en sık karşılaşılan bir diğer nedeni de yüksek sestir. Ne yazık ki birçok insan endüstriel gürültünün, yangın alarmlarının, yüksek sesle müzik dinlemenin ve diğer gürültülerin ne kadar zararlı olduğundan ya habersizdir ya da bu durumu umursamamaktadır. Stereo kulaklıklarla yüksek müzik dinlemek riski daha da arttırmaktadır.

Bunların dışında kulak çınlaması beyin tümörü gibi ciddi hastaların belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız doktora başvurmanız önemlidir. Ayrıca her durum için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle konusunda uzmanlaşmış bir doktora kontrol olmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir.

Kulak çınlaması nasıl tedavi edilir?

Kulak çınlaması vakaların çoğunda özel bir tedavi yoktur. Kulak çınlamasının nedeninin bulunup ortadan kaldırılmasıyla tedavi sağlanabilmektedir. Bunun içinde bazı röntgen filmleri ve denge testlerine ihtiyaç duyulabilir.

Ancak tüm testlere rağmen kulak çınlamasının nedeni bulunamayabilmektedir.

Kulak çınlamasının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Bu ilaçlar, rahatlama sağlamakla beraber tamamen tedavi için yeterli olmayabilmektedir.

Kulak çınlamasının azalması için neler yapılabilir?

Kulak çınlamasının azalmasına yardımcı olacak yapmanız gereken ya da yapmamanız gereken bazı öneriler bulunmaktadır.

 • Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan uzak durun.
 • Tansiyonunuzu kontrol altında tutun.
 • Tuz alımını kısıtlayın (fazla tuz dolaşım sisteminizi bozacaktır).
 • Tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve yemeğinize tuz eklemeyin.
 • Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durmaya özen gösterin.
 • Günlük düzenli egzersizler ile kan dolaşımınızı dengede tutun.
 • Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakının.
 • Sesten endişelenmeyin. Kulak çınlamanız sizin sağır olmanıza ve aklınızı kaybetmenize neden olmaz. Bu sesleri rahatsız edici ama önemsiz bir gerçek olarak kabul edin ve olabildiğince yok saymayı öğrenin. Bu çeşit kontrol ya kişinin kendini tembihlemesiyle ya da maskeleme yöntemiyle başarılabilmektedir.
 • Stres, asabiyet ve gerginlikten uzak durmaya çalışın.

Kulak çınlaması / tinnitus maskelemesi nedir?

Kulak çınlaması özellikle çevre sessiz olduğu zaman, gece yatarken, daha rahatsız edici bir hal almaktadır. Kulak çınlaması ile yarışacak bir ses (saatin tıklaması, radyo gibi) rahatsızlığın azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Bazı doktorlar alçak sesle FM kanallarını dinlemeyi önermektedir: Birçok hasta iki istasyon arasında ayarlanmamış radyonun çıkardığı sesi alçak sesle dinlemekten fayda bulduklarını ifade etmiştir. Böylesine statik bir ses çok rahatlatıcı olabilmektedir. Bu ses beyaz ses olarak bilinmektedir.

Bazı hastalar ise rahatlatıcı ses üreten elektronik aletler kullanmaktadır. Bu aletler işitme cihazının içine yapılan veya ona eklenen küçük bir elektronik parçadır. Sürekli ama rahatsız etmeyecek bir ses üreterek kişinin kulak çınlamasını baskılayarak, çınlamanın ayırt edilmemesini amaçlar.

Источник: https://www.florence.com.tr/kulak-cinlamasi-tinnitus

Kulak çınlaması neden olur? tedavisi ve iyi gelen yöntemler?

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlamasının halk arasındaki anlamı birilerinin arkamızdan konuştuğuna işaret ediyor olsa da, bu çınlamalar birçok hastalığın habercisi olabilir. Toplumun yüzde 15 gibi bir çoğunluğunda görülen bu rahatsızlık 40 yaşından sonra arttığı gibi erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

Tiz seslerden ya da kalın seslerden oluşabilen kulak çınlaması sürekli ya da ara sıra olabilir. Ancak çınlama sürekli haldeyse, artarak ilerliyorsa ve tek kulaktaysa tehli olma ihtimali daha yüksektir. Bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak gerekecektir. Bu çınlamalar, Dr.

Engin Çakmakçı tarafından ”tinnitus” olarak adlandırılmış ve tıp diline geçmiştir. Tinnitus ”objektif tinnitus” ve ”subjektif tinitus” olarak ikiye ayrılır. Tinnitus, yani çınlama, tek başına bir hastalık olmaktan çok bir belirtidir.

Genellikle tedavisi de bu hastalığın tedavisiyle mümkün olacaktır.

Tinnitus Neden Olur?

Objektif tinnitusların ve sübjektif tinnitusların nedenleri farklıdır. Objektif tinnituslar nadir görülür ve çok sessiz ortamlarda başkaları tarafından duyulabilir. Bu çınlamaların nedenleri belirlidir ve fazla bir ihtimal yoktur.

Sübjektif tinnituslar ise kişinin sadece kendi duyabildiği tinnituslardır. Nedenleri belirsiz olabileceği gibi birçok hastalığın belirtisi de olabilir. Birden fazla tetkik gerekebileceği için hastalık daha zor teşhis edilir.

Teşhis ne kadar zor elde edilirse tedavi de o kadar uzun sürecektir.

Objektif çınlamaların (Tinnitus) nedeni:

Objektif çınlamalar kulakta bulunan damar duvarında sertleşme ve ya damarlarda daralma sebebiyle olabilir. Damarlardaki anormalliğin sebebi yaşlılık ve ya sigara kullanımı olabilir.

Bu şekildeki durumlarda tedavi için tetkik gerekmektedir. Ayrıca kulağımızda bulunan kasların istemsizce kasılması da çınlamaların sebebi olabilir. Bu kasılmalar takırtı şeklinde duyulur ve bir tedavi gerekmeksizin azalabilir.

Eğer azalmazsa kas gevşeticiler kullanılarak, kas spazmı tedavi edilebilir.

Sübjektif Çınlamaların (Tinnitus) Nedeni:

Sübjektif çınlamalarda ise durum kulak burun ve boğaz hastalıklarından (burun tıkanıklığı, nezle, alerjik durumlar, geniz eti, sinüzit, orta kulak iltihabı, kulak zarında delinme, kulakta sıvı birikmesi vb.) dolayı olabilir. Çene ve kulakta bulunan eklemlerdeki rahatsızlıkları da buna ekleyebiliriz.

Dolaşım ve sinir sistemlerindeki bir bozukluk, metabolik bir hastalık, sebebiyle ortaya çıkabilir.

Bunlar; kolesterol, yüksek tansiyon, başta ve boyundaki damar genişlemeleri (anevrizma), beyinde işitme yollarına bağlı olan sinirlerdeki bir ödem, ani patlamalar ya da yüksek sesteki uyarıcılar nedeniyle kulaktaki sinirlerin zarar görmesi, enfeksiyon, toksik madde birikimi (ağızdan, solunum yolları gibi yollardan vücuda giren kimyasal maddelerin birikmesi) sonucu sinir sisteminin zarar görmesi, yüzdeki sinirlerin zarar görmesi, kulaktaki herhangi bir damarın yırtılması ya da aşırı spor, ateşli bir hastalık nedeniyle dolaşım bozuklukları olabilir. Dolaşım bozukluklarından kaynaklı çınlamalara kalp atışı şeklinde sesler eşlik ederken, sinir sistemiyle ilgili bozukluklarda ise işitme kaybı yaşanabilir.

Bu çınlamaları psikolojik rahatsızlıklar tetikleyebilir. Çınlamanın sebep olduğu stres ve kaygı hastayı olumsuz etkileyerek durumun daha da kötüye gitmesine sebep olur.Bunların dışında kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir.

Bütün bu nedenler hastada mevcut olmayabilir. Bilim adamları hiç bir nedene bağlı olmayan kulak çınlamasını uyaranların sinapslara iletilirken oluşan bir çeşit parazit olarak düşünseler de hala kesin bir sonuç elde edememişlerdir. Ama bu tedavisi yok demek değildir.

Kulak çınlaması için bilinen tedavi yöntemleri:

Kulak çınlaması daha çok bir belirti, neden olabileceğinden, ilgili doktora başvurup rahatsızlığın ne ve nerede olduğunun teşhis edilmesi gerekmektedir.

Tinnitus hiçbir hastalığa bağlı değilse tedavi yöntemleri:

 • Cerrahi tedavi: Bu yöntem tavsiye edilmez ve çınlamanın daha da artabileceği göz önüne alınmalıdır.
 • İlaçla tedavi: Bu tedavi yöntemi çok etkili olmasa da çınlamayı azalttığı görülmektedir.
 • Tinnitus maskelemesi: Kulağa takılan işitme cihazına benzer bir alet sayesinde kulağa ”beyaz gürültü” denen ses verilerek çınlamayı maskelemeye çalışmasıdır.
 • Biofeedback: Burada amaç çınlama nedeniyle oluşan stresi, kaygıyı telkin ve rahatlatma yöntemleriyle azaltmaktır. Bu sayede çınlamaların azalacağı düşünülür.
 • Akapunktur: Çin’de yıllardır uygulanan bu tedavi yöntemi tıpta da yerini bulmuştur. Bu tedavinin çınlamayı azaltmada yardımcı etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Transkutaneal Elektriksel Sinir Stimülasyon (TENS): Kulaktaki duyu liflerini uyararak tedavi amaçlanır.
 • Tinnitus feedback retraining terapisi: Kişiye beyaz gürültü verilerek aynı zamanda terapi yöntemiyle kişinin çınlamayla başa çıkması öğretilir.

Bu yöntemler uygulanabileceği gibi rahatsızlıktan korunmak, rahatsızlığı azaltmak amacıyla kişinin kendisi de bir takım yöntemler uygulayabilir.

Kulak Çınlamasından Korunma Yöntemleri:

 • Egzersiz yapın ama aşırısından kaçının. Egzersizler dolaşım sistemini düzenleyeceği için yardımı dokunabilir. Ancak aşırı egzersiz durumunda dolaşım sistemi bozulur, bu olumsuz etkiler doğuracaktır.
 • Kafein içeren içecek, alkol ve sigara kullanımını azaltın. Bunlar sinir sistemini aşırı derecede uyararak olumsuz etki yapacaktır.
 • Stresten uzak durun eğer bu mümkün değilse kendinizi rahatlatmak için zaman yaratıp kendinizle ilgilenin.
 • Radyasyondan uzak durmaya çalışın. Özellikle cep telefonu kullanımınızı azaltın.
 • Çok gürültülü şekilde müzik dinlemekten ya da aşırı gürültülü ortamlardan uzak durun.
 • Gece uyurken çınlamaları daha çok duyarız. Çınlamayı maskeleyecek bir radyo programı veya sadece radyo cızırtısı sizi rahatlatacaktır.
 • ”Bu çınlamalar sonunda beni delirtecek” diye endişe duymayın, sakinleşmeye çalışın. Endişelenmeniz ve sürekli çınlamalara odaklanıp rahatsızlık duymanız bu durumu daha beter edecektir.
 • Tuz kullanımınızı azaltın. Tuz tansiyonunuzu etkileyecek bu da çınlamaya neden olacaktır.
 • Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirin.
 • Yediğiniz yiyeceklerin kalitesine ve kimyasalların ne kadar kullanıldığına dikkat edin. Aspartam içeren yapay tatlandırıcıları tercih etmeyin.
 • Kullandığınız ilaçların yan etkilerine dikkat edin, çok basit ağrı kesicilerin dahi bu tür etkileri olabilir. Böyle bir durumda ilacı kesmeniz gerekebilir.
 • Fındığı, fıstığı, kabak çekirdeğini, cevizi ve ay çekirdeğini azaltırsanız fayda görebilirsiniz.

Kulak Çınlamasını Azaltacak Doğal Yöntemler Var mıdır?

Kulak çınlamasına neden olan kulak kiri birikmesi veya dolaşım bozukluğu gibi durumlarda kullanılabilecek bitkiler vardır. Ancak doktora danışılıp nedeni öğrenilmeden bu tip tedavileri uygulamak doğru değildir.
Kulak çınlaması kirden kaynaklı ise uygulanabilecek doğal yöntemler buharla ya da damla damlatarak temizleme olabilir.

Buharla temizleme:

 • Herhangi bir boy tencereye su koyup ve yarım kilo kadar kuru fasulye kaynatabilirsiniz. Kaynama esnasında kâğıt gibi bir maddeden huni yaparak kulağınıza koyup bu şekilde buhara tutarsanız kulağı temizler.
 • Aynı işlemi iki su bardağı sirkeyle de yapabilirsiniz. Ancak her iki yöntemde de huniyi çok fazla kulağınıza sokmayın, yoksa kulağa zarar verebilir.

Damla damlatarak temizleme:

 • Saf sirke günde 2 damla şeklinde kulağa uygulanabilir,
 • Zeytin yağı ve badem yağı beraber ısıtıp sabah ve akşam üçer kez kulağınıza damlatabilirsiniz,
 • Taze zeytin yaprağını havanda döverek çıkan suya bir çay kaşığı kadar süzme bal karıştırıp her seferinde birer damla olmak üzere günde üç kez uygulayabilirsiniz.

Kulak çınlaması dolaşım problemleri ile ilgiliyse uygulanabilecek doğal yöntemlerden biri Dr. Saraçoğlu’nun Lahana kürüdür.

Dr. Saraçoğlu’nun Lahana kürü uygulaması: Beyaz lahananın sadece dış yapraklarını (6–7 adet olabilir) yarım litre kadar suya koyup kapaklı bir tencerede hararetli ateşte 10 dakika pişirin.

Daha sonra lahanaları sudan süzün bu suyu sabah akşam bir su bardağı şeklinde beş gün boyu için. Beş gün sonrasında üç gün ara verin ve bu şekilde bu uygulamayı iki defa daha tekrarlayıp bırakın.

Dolaşım sistemindeki sorunları çözeceğinden buna bağlı çınlamaya etkisi olacaktır.

Источник: https://www.ipuclarim.com/kulak-cinlamasi-neden-olur-tedavisi-ve-iyi-gelen-yontemler/

Kulak çınlaması ciddi bir hastalığın habercisi olabilir!

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kuş sesi, ıslık sesi, cırcır böceği sesi, zil sesi gibi ifade edilen kulak çınlamaları, genellikle basit bir sağlık sorunu gibi görülse de bazı durumlarda önemli bir hastalığın da habercisi olabiliyor.

Kulak çınlaması; cep telefonu ile konuşma süresinin artması, yüksek seste müzik dinleme ve sigara kullanımı ile de ortaya çıkabiliyor.

İlerleyen yaşla birlikte görülme oranı da artan sorun, çeşitli yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, kulak çınlaması ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Kulak çınlaması genellikle erişkinlerde görülür. Bir hastalık değildir, işitme sisteminde meydana gelen bir bozukluğun belirtisidir. Toplumda yaklaşık %10 oranında kulak çınlaması sorunu yaşanmaktadır. Çınlama sürekli hale geldiğinde; uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Çınlamanın tanısı işitme testi ile konulur. Bunun yanında sistemik hastalıkları tespit edebilmek için kan tahlili, damarsal anomaliler için doppler USG’ye başvurulur. Eğer tek kulakta çınlama varsa tümör olasılığı düşünülerek MRG çektirilebilir. Ancak çınlamanın teşhisinde en önemli faktör çınlamanın öyküsüdür.

Her hastada farklı özelliklerle kendini gösterebilir.

Kulak çınlamasının nedenleri nelerdir?

Kulak çınlamasının pek çok nedeni olabilir.

Kulak kiri, kulak enfeksiyonları, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi, kulak kemikçiklerinde kireçlenme, alerji, tansiyon yüksekliği veya düşüklüğü, bazı tümörler, şeker hastalığı, tiroit hastalıkları, aspirin ve benzeri ağrı kesici ve antiromatizmal ilaçlar, çeşitli antibiyotikler, bazı depresyon hastalıkları, damarsal hastalıklar, sigara kullanımı bu nedenler arasında sayılabilir. Yaşa bağlı işitme azlığı ve stres de çınlamaya neden olan en önemli etkenlerdir. Cep telefonuyla uzun süre konuşmak ve kulaklıkla yüksek sesle müzik dinlemek kulak çınlamasını tetiklediği gibi sigara kullanımı da çınlama faktörlerinden biridir.

Çınlamaya bu belirtiler eşik ediyorsa tümör olabilir

 • Çınlama dirençli bir şekilde ilerlemesi
 • Baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Baş dönmesi
 • İşitme azlığı
 • Denge bozukluğu
 • Yüz felci

Kulak çınlaması nasıl geçer?

Nedeni bulunamayan çınlamalarda, hastaya gürültüden korunma, nikotin-kafein-alkol içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınma gibi önerilerde bulunulur. Aynı zamanda iç kulağın kan dolaşımını düzenleyici ilaçlar verilerek çınlama giderilmeye çalışılır. Ayrıca çınlama eğer sessiz ortamlarda artıyorsa, uyku sırasında sevilen bir müzik dinlenebilir.

Hasta bu uygulamalardan yarar görmediyse çınlama terapisi (maskeleme) önerilir. Bu yöntemle çoğu hastada olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Bu tedavide hastaya rahatsız edici olmayan nitelikte bir arka plan gürültüsü verilerek dikkatin dağılması sağlanır, kulak çınlaması geri plana atılarak rahatsız edici olmaktan çıkartılır ve hasta tarafından işitilmez.

VÜCUDUN VERDİĞİ SİNYALLER

Biri sizi anıyor diye kulak çınlamaz!

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, kulak çınlaması hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Mete Kıroğlu, kulakları çınlayan insanların, “Biri beni anıyor” diye düşündüğünü, ancak bunun doğru olmadığını söyledi.

“Tinnitus” olarak da bilinen kulak çınlamasına küçük kulak kiri, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi, baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri, denge veya işitmeyi sağlayan sinirdeki bir tümörün neden olabileceğini kaydetti. Bazı kulak çınlamalarının geçici bazılarının da kalıcı olabileceğini vurgulayan Prof. Dr.

Mete Kıroğlu, şunları söyledi: “Alerji, yüksek veya düşük tansiyon, şeker hastalığı, tiroit problemleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbeler, bazı romatizma ilaçları, bazı antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar da tinnitus’a neden olabilir.”

Kulak çınlamasına karşı çok sesli ortamlardan uzak durulması ve stereo kulaklıkla yüksek sesli müzik dinlenilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Kıroğlu, şu önerilerde bulundu:

 • Kan basıncını sürekli kontrol ettirin.
 • Tuzdan, sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durun.
 • Kan akımınızı düzenleyen günlük egzersizleri ihmal etmeyin.
 • Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan kaçının.
 • Kulak çınlaması yaşamınızı olumsuz etkileyebilir ama sağır olmanıza neden olmaz.

KULAK AĞRISININ NEDENLERİ NELERDİR?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1015498-kulak-cinlamasi-neden-olur

Kulak Çınlaması Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Sanıyoruz kulak çınlaması yaşamayanımız yoktur ve illa ki kulak neden çınlar diye düşünmüşüzdür. Halk arasında birinin bizi konuştuğu anlamına gelen batıl inançlar vardır. Peki gerçekten kulak çınladığında biri anar mı ?, kulak çınlaması neden olur ?, kulaktan gelen ses neye işarettir bunları sizin için derledik.

Genel anlamda kulak çınlaması (tinnitus) kişinin sağ veya sol kulağında olabileceği gibi her iki duyu organında aynı anda olabilir.

Ara sıra veya süreklilik arz eden bir ıslık, cırcır böceği veya iki metal cismin birbirine vurulması sonucu oluşan sese benzer bir ses olarak tanımlanmaktadır. Bu kulaktan gelen ses bazen dışarıdan farklı bir kişi tarafından da duyulabilmektedir.

Genellikle yetişkin insanlarda görülmesine karşın her yaştan bireyde bu ses duyulabilmektedir. Fazla yüksek gürültülü sese maruz bırakılan çocuklar daha erken bir zamanda kulak çınlaması yaşayabilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Özellikle düğün, dernek, konser gibi aktivitelerde çocukları mümkün olduğunca seyrek bu ortamlara götürmeli ve sesi yayan hoparlörlerin bulunduğu yerden uzaklaştırmaya özen gösterilmelidir.

Peki tinnitus / kulak çınlaması kaça ayrılır?
Tıp dilinde tinnitus olarak isimlendirilen bu durum işitme sistemindeki bozukluğun işaretçisidir. Kulak çınalaması objektif ve subjektif çınlamalar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Objektif kulak çınlamaları farklı kişiler tarafından da duyulabilenlerdir. Subjektif kulak çınlaması ise yalnızca o kişi tarafından duyulabilenlerdir.

Genellikle kulak çınlaması yaşayan hastaların çoğunluğu subjektif çınlama yaşamaktadır ve bu çınlama türü tedavisi daha zor olandır. Objektif çınlamalar ise seyrek olarak görülebilmektedir. Bu durumda çınlama sebebi tespit edilerek tedavisi yapılabilir.

Kulak neden çınlar ?

Kulak dışarıdaki sesleri algılayan organımızdır. İç kulak dengeyle uğraşır, orta kulak ve dış kulak sesi alır ve sinirler aracılığı ile beyinden işitme merkezine gönderir. Bu yoldaki herhangi bir problem kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulağın kendisi ile ilgili kulak iltihapları, kulağın içerisindeki sesi alan küçük kemiklerdeki kireçlenmeler, kulağın kendisi ile ilgili geçirilmiş travma gibi hastalıklar çınlamaya neden olabilir.

Sinirin akustik nörinom denilen, işitme sinirinin üzerinde gelişen ve çok kötü huylu olmayan tümör çınlamaya neden olabilir.

Kulak sinirinin beyne girdiği yerdeki damar genişlemeleri, damar yapısındaki değişemlerle sinire uygulanan bir basınç olduğunda çınlamaya neden olabilir.

Beyin içerisindeki hasarlar, tümörler, iltihaplar da kulak çınlaması nedenleri arasındandır.

Kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılır ?

Kulaktan ses gelmesi gibi bu bahsettiğimiz sebepler kulak neden çınlar sorusunu tam olarak yanıtlayamaz. Çünkü bu saydıklarımız çınlamaların sadece %5 kadarını açıklar. Kalan nerdeyse %95‘lik kısmın nedeni bilinmez.

Kulak çınlamasının tedavisi için kulak burun boğaz ve nöroloji hekimleri kendi uzmanlık alanlarıyla ilgili değerlendirmeler yapar, eğer birşey bulunamazsa hastaya bununla yaşaması yönünde bilgi verilebilir.

Ancak nedensel olarak yaklaşıldığında kulağın kendisi veya sinirin kendisinde bir hasar olmadan çevresel faktörlerin kulağın yapması gereken görevi olumsuz olarak etkilemesiyle oluşan durum bu %95‘lik kısmı açıklar.

Bununla ilgili olarak da çoğunlukla yirmi yaş dişleri, çene ekleminin çalışmasıyla ilgili problemlerin çınlamaya neden olduğunu gözlemleyip, bunların tedavide düzeltilmesiyle çınlamanın azaltılması sağlanabilmektedir.

Kulak çınlamasına ne iyi gelir ?

Eğer sentetik tatlandırıcı kullanılıyorsa bundan uzak durulmalıdır.

Marketteki kapalı jelatinli paketlerdeki gıdalarda uzun süreli saklama amaçlı olarak kimsayal kullanıldığı için bunlar tercih edilmemeli. Mümkün olduğunca doğal gıdalar tüketilmeli.

Düzenli olarak egzersiz yapmak.

Sigaranın nikotin içermesinden kolayı, iç kulak üzerindeki yapılara kan akışını azalttığı için sigara içmemek.

Aşırı yorgunluk ve stresten mümkün olduğunca uzak durmak.

Yüksek gürültülü ortamlardan kaçınmak, yüksek sese maruz kalmamak. Zorunlu durumlarda kulak tıkacı kullanmak iyi olacaktır.

Alkollü içkilerden ve bileşiminde kahve gibi kafein olan gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

Tinnitus maskelemesi nedir ?

Genellikle gece vakitlerinde yahut çevrenin sessiz bir hal aldığı zamanlarda kulak çınlamasının verdiği rahatsızlık can sıkıcı bir hal alabilir.

Maskelemenin altında yatan temel kural ise, tinnitus rahatsızlığı olan hastanın kulağında oluşan çınlamayı başka bir sesle kapatmaktır.

Doktorlardan bazıları eski klasik radyo dinlemeyi önermektedir. Düşük sesle dinlenilen FM kanalı, yaydığı frekans ile kulaktaki çınlamayı rahatlatabilir.

Eski radyolarda manuel olarak dişli çark çevrilerek radyo ayarlanırdı. Pek çok hasta tam olarak radyoyu ayarlamadan iki radyo kanalı arasındaki cızırtılı sesi düşük sesle dinlemenin iyi geldiğini söylemişlerdir.

Bu rahatsızlığı olan kimi hastalar kulak çınlamasına benzer bir ses üreten elektronik aletler kullanmaktadırlar. Tinnitus maskeleyici cihazlar, kulağın üzerine takılan işitme cihazlarına yakın benzerliktedir veya cihazın içerisine konulan minik bir elektronik parçadır.

Konulan bu elektronik parça sürekli ses üretmektedir. Fakat üretilen bu ses rahatsızlık vermez ve bireyin kulağının çınlamasını unutmasına yardımcı olmaktadır.

Kulak çınlamasına bitkisel ve uygulanabilecek doğal çözümler

Bitkisel tedaviler arasında sizlere Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun lahana küründen bahsetmek istiyoruz. Bu kür, dolaşım sistemi kaynaklı kulak çınlamasına iyi gelecektir.

İbrahim Saraçoğlu Lahana Kürü
Almış olduğunuz beyaz lahananın büyük dış yapraklarından yaklaşık 5-6 adet ayırın. Yarım litre su koyduğunuz tencere içerisine bu lahanaları koyarak yüksek ateşte 10 dk kaynatın ve sonrasında suyu süzerek Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu soğumaya bırakın.

Soğumuş olan lahana suyunu 5 gün, sabah ve akşam olmak üzere 1 su bardağı miktarınca için. 5 gün bittikten sonra 3 gün ara verin ve aynı uygulamayı 2 sefer daha tekrarlayın ve bırakın.

Dolaşım sisteminizdeki sorunlara bu lahana kürü iyi geleceği için buna bağlı olarak çınlanın da giderilmesinde etkili olacaktır.

ZENCEFİL
Vücuttaki kan dolaşımının arttırmak isteyen kişiler zencefil tüketebilmektedir. Kan dolaşımıyla beraber çılamada da azalma olabilmektedir.

Zencefili şu şekilde kullanabilirsiniz; zencefil kökünü su içerisinde çay biçiminde kaynatarak demleyin. Gün içerisinde 3 veya 4 sefer düzenli bir biçimde tüketilebilir. Bu zencefil çayı ayrıca diğer duyma ile ilgili sıkıntısı olan kişiler ve kulak enfeksiyonlarında da önerilen çözümler arasında gelmektedir.

SARIMSAK
Sarımsak da tinnitus için kullanılabilecek doğal çözümler arasındadır. Sarımsak, zencefil gibi kan dolaşımını iyileştirmenin yanında iltihaplanmaları da azaltır.

Sarımsağı kulak çınlaması sorununda kullanmak için 2 diş sarımsağı havan ile döverek, 1 yemek kaşığı susam yağını karıştırarak cezve içerisinde ocakta ısıtın. Bu karışım soğuduktan sonra kulağınıza 2-3 damla kadar damlatın. Bu karışımı yaklaşık 1 hafta boyunca, her gece yatmadan evvel yapmaya gayret edin.

SOĞAN
Soğanın bileşimindeki maddeler bağışıklığı güçlendirerek, kulak çınlamasına sebep olan bakterilerle savaşırlar. C ve A vitamini yönünden zengindir.

Soğanın kullanılması için; soğanı soyduktan sonra rendeden geçirerek suyunu süzün. Çınlayan kulak kanalına 2-3 damla olarak uygulanır. Kulak yan yatırılarak 15 dk bekletin, sonrasında kulak aşağı gelecek şekilde dönülerek sıvının dışarı akması beklenir.

Bu işlemi çınlama geçene kadar günde 2 kez devam edin.

Hardal Yağı
Etkili doğal tedavi yöntemlerinden biri de hardal yağıdır. Hardal yağının bağışıklık güçlendirici ve antibakteriyel özellikleri vardır. Bu sebeple kulak çınlaması tedavisinde kullanılmaktadır.

Hardal yağının kullanımı için, yağı cezvede az bir miktarda ısıtarak ılık hale getirin. Çınlayan kulağa bir kaç damla damlatarak 10dk bekleyin. Soğan suyu damlasında olduğu gibi sonra ters tarafa dönerek damlanın dışarı akmasını sağlayın.

Hint Yağı
Hardal yağı gibi antibakteriyel bir maddedir. Kulak içerisindeki hücre işlevini rutin biçimine getirir. Çınlamaya neden olan ve iç kulaktaki mantarları ve bakterileri yok edecektir.

Kullanım için eczaneden temin edeceğiniz damlalığın içerisine hint yağını koyun. 5 damla yağı kulağınıza damlatn. 10dk kadar yağın, kulak tarafından emilmesini bekleyin, çınlayan kulağınıza pamuk koyarak tıkayın. Çınlama geçinceye kadar uygulamaya devam edin.

Kulak çınlamasında okunacak dua

Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU ‘nun kulak uğultusu için ve kulak çınlaması için okunacak dua konusunda verdiği bilgi şu şekildedir.

Peygamber efendimiz şöyle buyuruyor ki, kulağı çınlayan kişi desin ki, “beni ananları daha hayırlı yerde anılanlar kılsın, Yarabbi beni hayırla ansınlar.”

Kulak çınladığında biri anar mı? Evet anabilir. Kulak çınlaması olduğunda eğer bu bir rahatsızlık değilse, hastalık değilse hayra yormak gerekmektedir. Kulak çınlaması olduğunda şu duayı okuyabilirsiniz.

Okunuşu: Zekerallahu men zekeranı bilhayrin.

Anlamı: Beni iyilikle hatırlayanı Allah da hatırlasın ve unutmasın. (Gazali, İhya, 1/335)

Duanın anlamına açıklık getirmek adına, buradaki “unutmasın” kelimesinin manası ihmal etmesin, kenara göndermesin, beni anılanlardan eylesin, terk etmesin manasındadır.

Yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşın

Источник: https://acilyardim.net/kulak-cinlamasi-nedenleri-tedavisi

Kulak Çınlaması Neye İşaret Ediyor!

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlaması düşündüğünüz gibi basit ve bir anlık bir şey olmayabilir. Halk arasında kulak çınlaması genellikle “biri beni anıyor” diyerek geçiştirilir. Hatta sağ kulak çınlıyor ise iyi sol kulak çınlıyorsa kötü anıyor diye bilinir. Aslında kulak çınlaması çok önemli bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Peki kulak neden ve niçin çınlar?

Kişinin kulağında zaman zaman ortaya çıkan ya da sürekli olabilen, normalde olmayan bir ses. Genellikle hastalar bunu zil sesi şeklinde tarif ediyor. Çok kalın veya çok ince olabildiği gibi tek veya iki kulakta da olabiliyor. Uzun sürdüğünde altında mutlaka buna neden olan bir başka sebep mi var sorusuna yanıt aramak gerekiyor.

Zira kulak çınlaması 10 ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Şekerden tansiyona, tiroidden kolesterole, kulak enfeksiyonundan tümörlere dek pek çok hastalık, kulak çınlaması ile kendini belli edebiliyor.

Bu nedenle “kulağım çınlıyor” deyip geçmemeli, dikkatli bir gözlemle gerektiğinde zaman kaybetmeden Kulak Burun Boğaz hekiminin kapısını çalmalı.

Kulak çınlamasının altındaki 10 tehyi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Seçil Uçar anlattı.

Anevrizma

Damarlarda meydana gelen genişlemeler olarak tanımlanan anevrizma, özellikle baş boyun bölgesinde ise kişide çınlama gelişebiliyor.

Tümörler

İşitme siniri kulaktan alınan sesi beyine götüren sinir. İşitme sinirinden kaynaklanan tümöral oluşum özellikle tek taraflı çınlamaya yol açıyor. Sürekli hale gelen, geçmeyen ve aniden ortaya çıkmış tek taraflı bir çınlamanın üzerinde durulması gerekiyor. Kişinin sadece tek kulağında çınlamaya yol açabildiği gibi buna işitme kaybı ve baş dönmesi de eşlik edebiliyor.

Metabolik hastalıklar

Kişide şeker hastalığı varsa, tansiyonunda ani yükselişler veya ani düşüşler görülüyorsa, kolesterol yüksekliği, tiroid hastalığı varsa yine mutlaka tedavi edilmesi gereken bu hastalıklar, kişide kulak çınlamasına yol açabiliyor.

Kulak enfeksiyonu

Dr. Uçar “Her çeşit kulak enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, dış kulak enfeksiyonu kulak çınlaması yapabiliyor. Hastalık tedavi edildiğinde kulak çınlaması sorunu ortadan kalkıyor” diyor. Basit bir kulak kiri bile kulak çınlaması yapabiliyor ve yine basit bir tedavi ile sorun çözülebiliyor.

Kulak zarında delinme

Kulak zarında travma sonucu enfeksiyona bağlı veya yüksek sese maruz kalmaya bağlı gelişmiş bir delinme olabilir. Delinme varsa yine çınlama olabiliyor. Akut bir zar delinmesi ise ve delik çok büyük değilse, erken dönemde teşhis edildiyse, enfeksiyona yol açması engellenerek yüzde 90 kulak zarı kendini yeniliyor.

Orta kulakta sıvı birikmesi

Hastalar kulakta dolgunluk, çınlama hissedebiliyor. Bunlar üst solunum yolu enfeksiyonları, uçak yolculuğu, dalma sonrası veya küçük çocuklarda geniz etine bağlı sebeplerden oluşabiliyor ve bu nedenler kulak çınlamasına yol açabiliyor. Orta kulakta sıvı enfeksiyona dönüşebiliyor veya enfeksiyon sonrası içeride sıvı kalabiliyor.

Kulak kireçlenmesi

Orta kulakta çekiç örs üzengi kemiklerinde meydana gelebilen kalıtımsal hastalığa kireçlenme deniliyor. Böyle bir süreç varsa kişide işitme kaybı ile kulak çınlaması da ortaya çıkabiliyor. İşitme siniri etkilenmediyse, ileri bir basamakta değilse cerrahi tedavi ile iyileştirilebiliyor.

İlaçlar yol açabiliyor

Pek çok kişi bir yeri ağrıdığında ya da farklı nedenlerle hemen ilaca sarılıyor. Ancak yanlış yapılıyor. Örneğin gelişigüzel aspirin kullanımı, romatizma ilaçları, bazı antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar, psikiyatri ilaçları kulak çınlamasına yol açabiliyor.

Alerjik rinit

Burunda tıkanıklık, genizde yoğun akıntı ve östaki tüpünde tıkanıklığa neden oluyor. Bu da kulak çınlamasına yol açabiliyor. Tedavi ile sorun ortadan kaldırılabiliyor.

Nedensiz çınlama

Diğer dokuz nedenden kaynaklanan bir durum yoksa nedeni bilinmeyen bir şekilde de kulak çınlayabiliyor. Dr. Seçil Uçar “Bu dokuz nedenin hepsine baktık ve hiç biri yoksa o zaman nedeni bilinmeyen çınlama oluyor. En sıklıkla gördüğümüz sorun da bu.

Böyle bir durumda yüksek sesten korunmak, KBB hekimine danışmak, tuzu azaltmak, sigara, kahve, kola ve alkolden uzak durmak, günlük egzersizlerle kulağa giden kan akımını artırmak, dinlenmek, stresten uzak durmak, çok yorulmamak ve bu çınlama sesinden rahatsız olmamak gerekiyor” diyor.

Kişilerin çınlama sesini “akıl sağlığımı yitiriyorum” düşüncesiyle büyük sorun haline getirebildiğini belirten Dr.

Uçar, bu sesten duyulan endişenin azaltılması, kişinin sağır olmayacağını ve akıl sağlığını yitirmeyeceğini de bilmesinin büyük önem taşıdığını söylüyor. Kişinin bu çınlama ile arkadaş olmayı öğrenmesi gerekiyor.

Sessiz ortamda çınlama sesi nedeniyle uyuyamayan hastalar olduğunu belirten Dr. Uçar, böyle bir durumda hafif bir müzik sesi eşliğinde uyunmasını öneriyor.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/kulak-cinlamasi-neye-isaret-ediyor.html

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Yaşlılık döneminde ortaya çıkan işitme sorunları, kulak çınlamasına yol açan durumlardan biridir. Yaşlıların kulak çınlamasından şikayet etmeleri, işitme duyularının azalması ile ortaya çıkar. 55 yaşın üstü kişilerin %10’unda şiddetli, 30’unsa ise hafif Tinnitus olabilir.

Yüksek sese maruz kalmak

Çok şiddetli, uzun süreli ve ani seslere maruz kalmanın, işitme sistemini olumsuz etkilediği görülür.

Çok yüksek sesle müzik dinlemek, şiddetli patlama ve kulakları rahatsız eden diğer sesler, çınlamaya neden olabilir.

Bu nedenle konserden çıkan kişilerin çoğu, kısa süreli kulak çınlamaları yaşayabilir ve bu durum geçicidir.Ancak sanayi işçileri ve makine kullanan kişiler gibi yüksek sese uzun süreli maruz kalan kişilerde kalıcı hasar oluşabilir.

Kulak zarı delinmesi neden olur? Zar yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

Kulak kirinin kulağı tıkaması

Kulak kiri, kulağınızda bakterilerin üremesini yavaşlatır ve kulağınızı korur. Ancak kulağınızda çok fazla kir biriktiğinde, doğal olarak yıkamak çok zor hale gelir ve kulak zarınınişitme kaybına veya tahriş olmasına neden olur ve bu da kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak kemiğindeki değişimler

Orta kulağınızdaki kemiklerin sertleşmesi (otoskleroz) işitme duyunuzu etkileyebilir ve kulak çınlamasına neden olabilir. Anormal kemik büyümesinin neden olduğu bu durum, genetik kaynaklı olabilmektedir.

Kulak Çınlaması

Meniere hastalığı, iç kulak tansiyonu olarak da bilinir. Bu hastalığın belirtileri, kulakta dolgunluk hissi, baş dönmesi, işitme kaybı ve kulak çınlamasıdır. Meniere hastalığı daha çok orta ve ileri yaşlarda görülür. Ataklar halinde çınlama ve baş ağrısı ile görülür.

Temporomandibular eklem bozuklukları

Temporomandibular eklem ile ilgili sorunlar, başınızın her iki yanında kulaklarınızın önünde, alt çene kemiğinizin kafatasınızla birleştiği yerde, tinnitusa neden olabilir.

Baş ve boyun darbeleri

Kulak çınlamasının en belirgin nedenlerinden biri, baş ve boynun aldığı darbelerdir. Çarpma ve vurmanın etkisi ile kulaklarda ani bir çınlama oluşur. Dışarıdan gelen sesler belirsizleşir ve çevrede bulunmayan farklı sesler duyulabilir. Travma sonucu yaşanan çınlamanın devam etmemesi için doktor tarafından müdahale edilmesi şarttır.

Beyin tümörü, vücutta farklı şekillerde kendini gösterir. Baş ağrısı ve kulakların çınlaması da bu belirtiler arasındadır. Tümörün basınç oluşturması, kulak çınlaması ile kendini gösterebilir.

Ateroskleroz

Yaş ve kolesterol birikimiyle birlikte, orta ve iç kulağınıza yakın olan büyük damarlar elastikiyetlerini yani her kalp atışı ile hafifçe esneme yeteneğini kaybeder. Bu, kan akışının daha güçlü hale gelmesine neden olarak kulağınızın vuruşları algılamasını kolaylaştırır. Ateroskleroz nedenli kulak çınlaması her iki kulakta da duyulur.

Yüksek tansiyon

Hipertansiyon, stres, alkol ve kafein gibi kan basıncını artıran faktörler tinnitusu daha belirgin hale getirebilir.

Kulak ve sinüs enfeksiyonları: Sinüs enfeksiyonu, sinüs bölgesinde bulunan mukoza zarının virüs ve bakteriler nedeni ile iltihaplanması sonucu oluşan kronik bir hastalıktır.

Kulak enfeksiyonu ise kulak zarının arka kısmında yer alan orta kulak boşluğunun iltihaplanmasıdır. Her iki iltihaplanma da kulak çınlamasına neden olur.

Şiddetli kulak çınlaması yaşayan bireylerin çoğunda, orta kulak veya sinüs enfeksiyonları bulunur.

Kulak çınlamasının nedenlerinden biri de kalp ve damar hastalıklarıdır. Yapılan araştırmalar, kalp hastalıkları belirtilerinden birinin Tinnitus olduğunu göstermiştir.

Stres ve yorgunluk

Bireyin sürekli olarak stres altında olması ve yorgun kalması, kulak çınlamasına neden olur. Yorgunluk hissi, kişilere dışarıdan duyduklarını zannettikleri çınlama yaşatır. Dinlenmek ve iyi uyumak, kulak çınlamasını önleyebilir.

Günümüzün en yaygın hastalıkları arasında bulunan tiroid, yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Beslenme alışkanlıklarını ve kilo problemlerini beraberinde getiren tiroid rahatsızlığının belirtileri arasında kulak çınlaması da vardır

Kulak zarı delinmesi neden olur? Zar yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

İlaç kullanımı

Bazı ilaç türlerinin yan etkilerinden biri, kulak çınlamasına yol açmasıdır. Aynı zamanda var olan kulak çınlaması sorunu, yan etkisi bulunan ilaçlar ile daha çok şiddetlenebilir.

Non steroid antienflamatuvar ilaçlar, aspirin ve antibiyotik çeşitleri, kulak çınlamasına neden olabilir ve ilaç bırakıldığında çoğunlukla çınlama da kesilir.

İlaç kullanan kişilerin, kulak çınlamasına maruz kalmaları durumunda doktoruna başvurmaları gerekir.

Kulak çınlamasının belirtileri

 • Kulak çınlaması yaşayan kişilerin çoğu kendi nabzı ile ritmik olarak ilerleyen sesler işitebilir. Buna titreşimli kulak çınlaması denir.
 • Bazı insanlar, kulak çınlamasını müzik veya şarkıya benzer sesler olarak duyabilir.

 • Çevrede bulunan olağan seslere tahammülsüzlük oluşması olarak tanımlanan Hiperakuzi rahatsızlığı bulunan kişiler, kulak çınlaması yaşayabilir.
 • Kulak çınlaması zil sesi, uğultu, tıslama ve tıklama gibi olmayan seslerin duyulmasına neden olur.

  Bu seslerin rutin veya belirli aralıklar ile duyulması, yaşanan kulak çınlamasının belirtileridir.

Kulak çınlaması teşhisi

Doktorunuz öncelikle doğru teşhis yapabilmek için size bazı sorular soracaktır: Bir doktorun sorabileceği sorular şunlardır:

 • Kulak çınlaması nasıl veya ne zaman başladı?
 • Sesler sürekli mi, aralıklı mı, atımlı mı?
 • İşitme kaybı veya baş dönmesi var mı?
 • Herhangi bir ağrı var mı veya çenenizden ses geliyor mu?
 • Son zamanlarda bir hastalık veya yaralanma geçirdiniz mi?
 • Bir rock konseri veya patlayıcı gibi yüksek seslere maruz kaldınız mı?

Daha sonra aşağıdaki testleri önerebilir:

 • İşitme (odyolojik) testi: Ses yalıtımlı bir odada, taktığınız kulaklıktan farklı titreşimlerde sesler dinleyeceksiniz. Sesi duyduğunuzda işaret vereceksiniz ve sonuçlar yaşınızla kıyaslanacak. Bu test tinnitusun olası nedenlerini belirlemeye veya tanımlamaya yardımcı olabilir.
 • Hareket: Doktorunuz sizden gözlerinizi hareket ettirmenizi, çenenizi sıkmanızı veya boynunuzu, kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettirmenizi isteyebilir. Eğer kulak çınlamanız değişir veya kötüleşirse, bu durum, tedavi gerektiren altta yatan bir bozukluğuk olduğuna işaret edebilir.
 • Görüntüleme testleri: Tinnitusunuzun şüpheli nedenine bağlı olarak, BT veya MRI taramaları gibi görüntüleme testlerine ihtiyacınız olabilir.

Duyduğunuz sesler de doktorunuzun olası bir nedeni tespit etmesine yardımcı olabilir.

 • Tıklama: Birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilen tıklama sesleri duyabilirsiniz..
 • Uğultu: Genellikle damarlarınızdan gelen, egzersiz yaparken ya da yatmak-ayağa kalkmak gibi pozisyon değişikliklerinde ses dalgalanmalarını fark edebilirsiniz.
 • Kalp atışı: Yüksek tansiyon, anevrizma veya tümör gibi kan damarı problemleri ve kulak kanalı veya östaki borusunun tıkanması kulaklarda kalp atış sesini yükseltebilir

Orta kulak iltihapları hakkında mutlaka bilmeniz gereken bilgiler

 • Düşük perdeli zil sesi: Meniere hastalığı, kulakta düşük perdeli zil sesine neden olabilir.
 • Yüksek perdeli zil sesi: Çok gürültülü bir sese maruz kalmak veya kulağa bir darbe almak, genellikle birkaç saat sonra azalan yüksek perdeli bir zil sesi veya vızıltıya neden olabilir. Ancak, işitme kaybı da varsa, kulak çınlaması kalıcı olabilir.

Kulak çınlaması (Tinnitus) tedavisi

 • Tinnitus’a neden olan sağlık sorununun tedavi edilmesi: Kulak çınlaması şikayeti ile doktora başvuran kişilere farklı muayene ve testler yapılır. Çınlamaya neden olan rahatsızlık teşhis edilerek tedavisine başlanır, çınlama azaltılır veya ortadan kaldırılır.

 • Tinnitus’a yol açan ilaçların değiştirilmesi: Kulak çınlamasına neden olan ilaçlar kullanılıyor ise bu ilaçlar doktor tarafından değiştirilir. Çınlamaya neden olan ilaçlar, bazı kanser ilaçları, sıtma ilaçları, antidepresanlar, antibiyotikler ve aspirin vb.

 • Kulak kirinin temizlenmesi: Kulak çınlamasının, kirden dolayı yaşandığını belirten doktor, temizleme yapabilir. Kulak kirinin temizletilmesi, çınlamayı azaltabilir.
 • Sesi baskılayan cihazların kullanımı: Kulak çınlaması için tedavi sunan cihazlar bulunur.

  İşitme, maskeleme ve beyaz gürültü cihazları, kulak çınlamasını azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Bunlar sadece doktor tarafından önerilebilir.

Kulak çınlaması bitkisel tedavi

Kulak çınlamasını azaltmak için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlar öncelikle kulak sağlığına iyi gelen besinlerin tüketilmesidir. Aynı zamanda doğal yağlar da çınlamaya karşı kullanılabilir. Ancak doğal yöntemlere başvurulmadan önce, mutlaka doktorunuza danışın!

 • Hint yağı ve hardal yağı, kulak çınlaması tedavisinde kullanılan doğal ürünlerdir. Kulak içerisindeki bakteri ve iltihapların giderilmesini sağlayan bu yağlar, kulak damlası biçiminde kullanılabilir. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.
 • Soğan, sarımsak ve zencefil, kulak sağlığını olumlu etkileyen besinlerdir. Bu besinlerin yemekler içerisinde veya farklı kürler oluşturularak tüketilmesi, kulak çınlamasını azaltabilir.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Kulak çınlaması ilaçları

Kulak çınlamasını tedavi etmek için özel bir ilaç bulunmaz. Ancak bazı komplikasyonların şiddetini azaltmaya yardımcı olan ilaçlar kullanılabilir. Kulak çınlamasını azaltmak için kullanılan ilaçların doktor tarafından önerilmesi şarttır.

Kulak çınlaması için kullanılan bazı ilaçlar 

 • Nortriptyline ve Amitriptilin” gibi antidepresan ilaçları, şiddetli kulak çınlamasına iyi gelebilir. Ancak bu ilaçlar, bulanık görme, kabızlık, ağız kuruluğu ve kalp problemleri gibi yan etkilere neden olabilir.

  Bu nedenle ilaçlar, yalnızca şiddetli kulak çınlaması olan kişilere önerilir.

 • Alprazolam” kulak çınlamasını azaltmak için önerilen ilaçlardan biridir. Yan etkileri arasında mide bulantısı ve sürekli uyku halinde olmak yer alır.

Kulak çınlaması hastalarına öneriler

 • Yüksek ve şiddetli müziğe maruz kalmaktan kaçının. Orta seviyeli, dinlendirme etkisi olan müzikler dinleyin.
 • Kulak pamuğu ya da kulak tahrişine neden olabilecek başka maddeler kullanmayın.
 • Nikotin, kafein ve alkol kullanımını azaltın veya tamamen bırakın. Alkol, iç kulak bölgesinde daha fazla kan akışına neden olur ve kan damarlarını genişletir.
 • Stres, kulak çınlamasını şiddetlendirebilir. Bu nedenle günlük yaşamda ve iş hayatındaki stresten kaçının.
 • B vitamini eksikliği yaşıyorsanız, B vitamini içeren gıdaları tüketmeye çalışın. Ayrıca takviye olarak vitamin de alabilirsiniz.
 • Tansiyon ve kolesterol seviyenizi dengede tutun.
 • Günlük olarak kısa süreli egzersiz yapın. Bu sayede kan dolaşımı da düzenlenir.
 • Uykusuzluk ve yorgunluk, kulak çınlamasına neden olur. Düzenli ve yeterli uyuyun.

Referanslar: 1- Tinnitus 2- Tinnitus-Diagnosis 3- What is Tinnitus

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kulak-cinlamasi-tinnitus-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть