Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir, Neden Olur? – Detaylı Rehber – APPVICE

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Tinnitus veya halk arasındaki adı ile kulak çınlaması,  kulaklarda çınlama veya vızıldama sesi için kullanılan tıbbi terimdir. Bu yazımızda “Kulak çınlaması (tinnitus) neden olur?” sorusunu cevaplandıracağız.

Çoğu kişi kulak çınlamasını “kulaklarda zil çalması” olarak adlandırır ancak sadece zil sesinden daha fazlasını duyabilirsiniz. Kulak çınlaması dışında duyabileceğiniz diğer sesler,

 • Kükreme sesi
 • Uğultu
 • Islık sesi
 • Tıslama

Bu sesleri duyuyor olmanıza rağmen çevrenizde herhangi bir ses kaynağı bulunmamaktadır. Bu nedenle, kulak çınlaması sesleri bazen hayalet sesler olarak bilinir.

Kulak çınlaması rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir. Bazen, duyduğunuz sesler etrafınızdaki gerçek sesleri duymanıza engel olabilir. Kulak çınlaması depresyon, anksiyete ve stres kaynaklı olabilir.

Kulak çınlamasını tek kulakta veya iki kulağınızda birden yaşayabilirsiniz. Kulak çınlaması her yaşta olabilir ancak yetişkinlerde daha sık görülen bir durumdur.

Tinnitus (kulak çınlaması) kaynaklı sesler genellikle sadece birey tarafından duyulabilirken bazı durumlarda diğer insanlar da hastanın kulağından gelen sesleri duyabilir.

Objektif kulak çınlaması hem siz hem de başkalarının kulaklarınızdan gelen belirli sesleri duyabileceği anlamına gelir. Bu genellikle kulaklarınızın içindeki ve çevresindeki anormal kan damarlarından kaynaklanır.

Kalp atışlarınızı hem siz hem de çevrenizdekiler duyabilir.

Objektif kulak çınlaması oldukça nadirdir. Sadece sizin duyabileceğiniz seviyedeki kulak çınlaması çok daha yaygındır. Kükreme ve çınlama sesleri sadece hasta tarafından duyulabilir.

Kulak Çınlaması Nedenleri

Orta veya iç kulakta hasar, kulak çınlaması nedenlerinden biridir.  Orta kulağınız ses dalgalarını alır ve iç kulağınızdan elektriksel dalgaları beyninize iletmesini ister. Beyniniz bu sinyalleri kabul edip sese dönüştürdükten sonra sesleri duyabilirsiniz. Bazen, iç kulağınız beyninizin sesi işleme şeklini değiştirerek hasara neden olur.

Kulak zarı hasarları veya orta kulağınızdaki küçük kemikler de sesin düzgün iletimini engelleyebilir. Kulaktaki veya işitme sinirindeki tümörler de kulakların çınlamasının nedenlerindendir.

Kulak çınlamasının diğer nedenleri;

 • Düzenli olarak çok yüksek seslere maruz kalmak.
 • Kırıcı, motorlu testereler veya başka ağır ekipman kullanmak.
 • Kulaklıklarla veya bir konserde yüksek sesle müzik dinlemek.

İlaç kullanımı da bazı kişilerde kulak çınlaması ve ototoksisite denilen işitme kaybına neden olabilir. Geçmeyen kulak çınlamasına neden olabilecek ilaçlar:

 • Çok uzun süre günlük 12 dozdan fazla aspirin almak
 • Bumetanid gibi diüretik (idrar atımını hızlandıran) ilaçlar
 • Klorokin gibi antimalarial (sıtma) ilaçlar
 • Eritromisin ve gentamisin gibi “-misin” ile biten antibiyotikler
 • Vincristine gibi bazı kanser ilaçları

Kulaklarınızda çınlamasının diğer sebepleri şunlar olabilir;

 • Yaşa bağlı işitme kaybı
 • Orta kulaktaki kas spazmları
 • Ménière hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Baş ve boyun yaralanmaları

Çenenizde ve kafanızda kronik ağrıya neden olan temporomandibular (çene eklemi) hastalıkları da kulak çınlamasına neden olabilir.

Kulak Çınlaması Teşhisi

Doktorunuz kulaklarınızı muayene edecek ve kulak çınlaması teşhisi için bir işitme testi yapacaktır.  Odyolog (İşitme bozukluğu uzmanı), bir kulaklık yardımıyla hastanın farklı sesleri, tek bir kulaktan duymasını sağlar.

Hasta her ses duyduğunda elini kaldırarak veya benzer bir jest yaparak sesi duyduğunu onaylar.

Doktorunuz kulak çınlamasının nedenini, sizin yaşınızda ve cinsiyetinizdeki kişilerin duyması gereken ölçüye göre karşılaştırarak teşhis edebilir.

Doktorunuz ayrıca, kulaklarınızda deformasyon veya hasar olup olmadığını görmek için CT veya MR taramaları gibi görüntüleme testleri de kullanabilir. BT ve MR testleri iç organlarınızın röntgenlerini çekmek için X-ışını ve radyo dalgaları kullanır. Standart X ışınları her zaman tümörleri, kan damarı bozukluklarını veya işitme duyunuzu etkileyebilecek diğer anormallikleri göstermez.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak çınlamanız nedeni teşhis edildiğinde tedavi edilir. Doktorunuz, eğer kulağınızda herhangi bir damar problemi varsa onu düzeltip, kir birikmesi gibi durumlar varsa kulaklarını temizler. Kullandığınız ilaçlar kulaklarda çınlama yapıyorsa bu durumda doktorunuz ilaçlarınızı değiştirebilir.

Kulak Çınlaması Tedavisi ve İlacı

Kulak çınlamasında ilaç tedavisi duyduğunuz sesleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Xanax, amitriptilin ve nortriptilin gibi antidepresanlar ve antianksiyete ilaçları bazı durumlarda kulak içerisindeki geçmeyen çınlamaları azaltabilir. Bununla birlikte, ilaç tedavisi her birey için uygun değildir.

Çınlama tedavisinde kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri de olabilir. Kulak çınlamasının sebebi yüksek tansiyonsa propolis tüketiminin yararı olabilir.

Kulak çınlaması tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri:

 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk
 • Kabızlık
 • Bulanık görüş
 • Nadir durumlarda kalp sorunları

Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavi ve Çözümü

Beyaz gürültü makineleri, kulağınızdan gelen sesi maskelemek için rahatlatıcı sesler sağlayarak zil, vızıldama veya kükreme seslerinin azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca işitme cihazına benzeyen ve kulağınıza yerleştiren bir maskeleme cihazı da deneyebilirsiniz. Kulak çınlaması bitkisel tedavileri içerisinde etkisi kanıtlanmış bir tedavi yoktur.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Stresi azaltarak kulak çınlamanızı makul bir seviyeye indirebilirsiniz. Stres kulak çınlaması yapmaz ama var olan çınlamayı daha da kötüleştirebilir. Bir hobi edinin ya da hayatınızdaki stresi azaltmak için güvenilir bir arkadaş ya da aile üyesi ile konuşun. Kulak çınlamasının şiddetini azaltmak için yüksek seslere maruz kalmaktan da kaçınmalısınız.

İşitme Cihazları

İşitme cihazları, bazı kulak çınlaması (tinnitus) hastaları için faydalı olabilir. İşitme cihazı aracılığı ile var olan sesleri yükseltme, kulak çınlaması nedeniyle normal sesleri duymakta zorluk çekenlere yardımcı olabilir.

Koklear (kulak içi) İmplantlar

İşitme kaybını gidermek için koklear implantlar da etkili olabilir. Koklear implant, daha etkili bir şekilde duymanıza yardımcı olmak için beyninizin, kulağınızın hasar görmüş kısmını atlamasına izin veren bir cihazdır.

Kulağınızın hemen üstüne yerleştirilen mikrofon ve iç kulağınıza yerleştirilmiş bir elektrotla çalışır. İmplant, işitsel sinirlerinize sesi işlemek için ihtiyaç duyduğunuz sinyalleri gönderir.

Koklear implantlar ve diğer elektrik stimülasyon formları beyninizin sesleri doğru şekilde yorumlamasına yardımcı olabilir.

SONUÇ Kulak çınlamasını önlemek için kulaklarınızı yüksek seslerden koruyun. Televizyonunuzun, radyonuzun ve kişisel müzik çalarınızın ses seviyesine dikkat edin. 85 desibelden yüksek seslere maruz kaldığınızda kulak koruması(kulaklık) kullanın. Yüksek sesli müzik veya inşaat gürültüsüne maruz kalmışsanız ve uygun bir kulak korumanız yoksa, kulaklarınızı ellerinizle kapatın.

Ayrıca, kulak çınlaması belirtilerinizin tekrarlamasına neden olabilecek ilaçlardan kaçınmalı, iç ve orta kulağınızın yapısındaki herhangi bir sorunu derhal tespit etmek için doktorunuzla düzenli işitme testleri planlamalısınız.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,00 , 5 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/kulak-cinlamasi-tinnitus-nedir-neden-olur/

Sol Kulak Çınlaması: Nasıl Geçer? — Multi Yaşam

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Sol kulak çınlaması iyimi kötümü? Sol kulak çınlamasının sebebi hala kesin olarak belli değildir. Fakat kesin problemler vardır ki kulakta duyulan seslere sebep olur.

1)  Çok kalabalık çevrede çalışmak ya da yaşamak

Düzenli olarak yüksek sese maruz kalan kişilerde, mesela zincirli testere veya ağır ekipmanlarla çalışan kişilerde işitme problemleri ve çınlama ortaya çıkabilir. İpod ve MP3 gibi taşınabilir müzik aletlerinde yüksek seste müzik dinlemekte gürültüye bağlı duyma kaybına yol açabilir ve kulak çınlamalarına da sebep olur.

2)  İncinmeler ve hastalıklar

Meniere hastalığı (aşırı iç kulak sıvı basıncı nedeniyle iç kulak bozukluğu), TMJ düzensizliği gibi başınızın yan tarafındaki eklemde sorunlara sebep olan kesin hastalıklar vardır.

Akustik nöromada- kafatası sinirinde tehsiz tümör oluşumu- kulak çınlamasına neden olabilir. Çok ciddi baş ya da boyun sakatlıkları da duyma kabiliyetinizi, iç kulağı ya da beyin fonksiyonlarınızı etkileyebilir.

Ayrıca bu baş sarsılmaları ve darbeleri sol kulak çınlamasına neden olabilir.

3)  Kan damarı sorunları

Kan damarı düzensizliği de aniden kulak çınlamalarına sebep olabilir. Kan damar sorunundan kaynaklanan kulak çınlamaları pulsatil kulak çınlamaları olarak bilinir. Bu durumun en yaygın nedenleri boyunda tümör içermesi ya da kan damarı üzerinde basınca sebep olmasıdır.

Düzensiz kan akışının nedeni boyun damarlarının bükülmesi ya da darlığından, hipertansiyondan, kılcal damarların zedelenmesidir. Bunun sonucu olarakta kulak çınlamaları olabilir. Kısacası, kolesterolün aşırı artışı ya da diğer oluşan çökeltiler kan damarlarını pıhtılaştırıp, iç kulağınızı kapatır ve çınlamalara yol açar.

Buna ateroskleroz (damar sertleşmesi) denir.

4)  İlaçlar

Belirli ilaçların kullanımı da kulak çınlamalarına sebep olup daha kötü hale gelmesine sebep olur. Genellikle, sol kulak çınlaması bu ilaçları kullanmayı bıraktığınız da geçer.

Kulak çınlamasına sebep olan bazı genel ilaçlar genellikle erotimisin,neomisin, vankomisin gibi antibiyotikler ,vinhristin ve mekloretamin gibi kanser ilaçları , sıtma için kullanılan sıtma ilaçları, suda eritilen furosemid, etakrinik asit ve bumetanid; ve aspirinlerdir, aspirin özellikle aşırı dozda alındığında kulak çınlamasını artırır. Bazı antidepresanlar da kulak çınlamalarını ilerletebilir.

5)  Diğer sebepler

Yaşlı insanlardaki işitme kaybı: 60 yaş üstü insanlarda işitme kaybı genel bir sorundur. Bu yaşlardaki insanlarda ki işitme kaybı kulak çınlamaları ile ilişkilendirilebilir. Bu tarz duyma kaybı problemleri yaşa bağlı işitme kaybı problemi olarak bilinir.

Kulak tıkanması: Kulak tıkanmaları genellikle aşırı kulak kirinden kaynaklanır. Kulak kiri ayrıca bazı durumlarda kulak çınlamalarına sebep olabileceği gibi kulak zarını tahriş edebilir ve ya işitme kaybına sebep olabilir.

Kulak kemiklerindeki değişim: Bazen orta kulak kemiğinizdeki sertleşmeden dolayı işitme kaybı ya da diğer problemlere maruz kalabilirsiniz. Bu durum sıklıkla kulak çınlamasına yol açar.

Eğer kulak kirliliği ya da başka bir şey kulağınızın tıkanmasına sebep olmadıysa en iyisi en yakın doktorunuza (aile hekimi) sol kulak çınlaması hakkında danışmanızdır. Doktorunuz sizin geçmişteki tedavileri göz önünde bulundurarak size kullanmış olabileceğiniz ilaçları soracaktır.

Eğer birinci derece doktorunuz teşhis koyamazsa bu durumda bir KBB (kulak-burun-boğaz) uzmanını görmeniz gerekebilir. KBB uzmanı sizin her hangi bir işitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için fiziksel tedaviler ve testler yapacaktır.İşitme hassasiyetiniz ölçmesi ve kulak çınlamalarınızda ki şiddeti değerlendirmesi için.
bazen de bir odyolojist (kulak uzmanı) görmeniz gerekebilir.

1)  Bilişsel Davranış Terapisi

Bu tedavi bilişsel kısıtlayıcılar kullanarak çınlamalar hakkında görüşünüzü değiştirerek rahatlamanızı sağlayan özel teknikler kullanır. Bu ayrıca sizin nasıl içinde olduğunuz durumla uğraştığınızı kafaya taktığınızı ve acaba ben deliriyor muyum depresyonda mıyım gibi sorulardan kaçınmanız gerektiğini açıklar.

Bilişsel davranış terapisine başvurarak seslerle nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu şekilde ses aynı kalsa bile daha az rahatsız edici olacaktır.

Şunu da unutmamalıyız ki bilişsel davranış terapisi sadece birkaç ay için haftalık uygulanan seanslardır ve kısa dönemli bir önlemdir fakat genel olarak rahatlamanızı hayatınızı daha rahat yaşamanızı sağlar.

2)  Maskeleme

Maskeleme aletleri ya da maske duymaya yardım eder ve kulağınıza güzel bir ses gelmesini sağlar ve kulak çınlama anındaki ses azalır. Özel kulak maske cihazı satın alabilirsiniz ya da arka planında fan, radyo ve beyaz gürültü olan cihazları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Yalnız hangi tür seslerin sizin kulak çınlamalarınız maskeleyebildiğin biraz tecrübe etmeniz gerekebilir.

3)  Nöroterapi ve Stres Yönetimi

Çınlamalar oldukça stres yaratır ve bütün bu durumlarla baş etmeye çalışırken kendinizi stres altında bulacağınız apaçık bellidir.

Nöroterapi-rahatlama yöntemi- vücudunuz verdiği tepkiyi değiştirebilir ve stresi daha çok başa çıkılabilir hale getirir.

Bu yöntem derinize elektrot vererek ateşlenme, nabız artışı ve kas gerilmeleri gibi fiziksel durumlarda vücudunuzun verdiği tepki hakkında bilgi almanıza yardımcı olur. Vücudunuzun strese ve depresyona karşı gösterdiği tepkiyi değiştirmeyi öğretir.

4)  Kulak Çınlamasını Yeniden Eğitim Tedavisi

Bilişsel davranış terapisi davranışsal bir terapidir, oysa kulak çınlamasını yeniden eğitim tedavisi daha çok alışkanlık kazandıran, ses zenginliklerini birleştirmeyi öğreten ve kulak çınlamasından kaynaklanan stresi azaltan bir terapidir.

Ses üreticilerde ki belirli sesler kulak çınlamasını yeniden eğitim tedavisinde kullanılması içindir. Burada ki amaç arka plan sesi sağlayarak kulak çınlama sesini daha az fark edilebilir duruma getirmektir.

Sizin hastalığınızın ciddiyetine bağlı olarak 1 ve ya 2 yıl kulak çınlamasını yeniden eğitim tedavisini görmeniz gerekebilir. Ancak o zaman olumlu sonuç alabilirsiniz.

Sol Kulak Çınlamasını Nasıl Önleyebilirim?
Kulak çınlamasıyla baş etmek zordur fakat siz öncelik olarak bu durumu engellemek için birkaç yöntem uygulayabilirsiniz:

 • Radyo, televizyon ve Mp3 çalar gibi taşınabilir aletleri düşük bir ses seviyesinde dinlemek. Ayrıca 85 desibel üzerinde gürültülü bir çevrede çalışıyorsanız kulak tıpası kullanabilirsiniz.
 • Eğer sol kulak çınlamasına neden olabilecek kesin bir ilaç kullandığınızı düşünüyorsanız doktorunuza başvurunuz.
 • Daha iyi bir kalp damar sağlığına sahip olmak için günlük yaşantınızda daha aktif olun. Diyetinize dikkat edin ve kan damarlarını sağlıklı tutacak ve sol kulak çınlamasını engelleyecek kardiyo antrenmanları yapın.

Источник: https://multiyasam.com/sol-kulak-cinlamasi-neden-olur-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть