Kulak Çubuğu Kulağımızı Ne Kadar Temizliyor

Kulak Temizleme Çubuğunun 10 Şaşırtıcı Kullanım Alanı

Kulak Çubuğu Kulağımızı Ne Kadar Temizliyor

Haber güncelleme tarihi 13.06.2019 15:46

Kulak Temizleme Çubuğu İle Yapabileceğiniz 10 İnanılmaz Şey

Pamuklu kulak temizleme çubuklarını kulaklarınızın içine kadar sokup kullanıyorsanız bunun hatalı ve tehli bir kullanım olduğunu bilmelisiniz.

Kulak temizleme çubuklarını kulağınızın derinlerine kadar sokmaya çalışırsanız işitme duyunuzda ciddi şekilde hasarlara yol açabilirsiniz. Doğru kullanım için ilgili içeriğimizi incelemenizi öneririz.

Bu çubuklar ayrıca güzellikten ev işlerine, sanattan zanaata hatta hijyen ürünlerine kadar birçok alanda kullanılabilir. İşte O Alanlar;

1. Takılarınızı Parlatın

Takı gibi değerli eşyalarınızı temizlemede, pamuklu kulak temizleme çubukları kesinlikle işinize yarayacak.

Pamuklu uçları değerli malzemeleri temizlemek ve yepyeni görünmesini sağlamak için ideal! Mücevherlerinizi bir temizlik solüsyonuyla ıslatıp parmaklarınızla hafifçe ovalayın ve ayrıntılı alanları temizlemek için pamuklu çubukları kullanın. 

2. Elbiselerinizi Puantiyelerle Süsleyin 

İçinizdeki Derya Baykal ile temasa geçin ve bir sonraki projeniz için pamuklu kulak temizleme çubuklarını kullanın. Pamuklu çubukları bir fırça gibi kullanarak herhangi bir yüzeyde yenilikler yaratabilirsiniz. Bir doğum günü kartı süsleyebilir veya kıyafetlerinize yeni desenler ekleyebilirsiniz. 

3. Elektronik Cihazlarınızı Temizleyin 

Bilgisayarınızın klavyesi, telefon kılıfınızın kenarları gibi küçük alanların temizliğinde çok etkili. Bu çubuklar size inanılmaz kolaylık sağlayacak. Pamuklu çubuklar cildinizin hassas kısımlarını temizlemek için tasarlandığından eşyalarınızın da hassas bölgeleri temizlemede kesinlikle işe yarayacaktır. 

4. Mum Yakmak

Yüksek uzunluktaki mumlar uzun süre dayanıklıdır fakat ömürlerinin sonuna kadar ışığı aynı güçte yayamazlar.

Mumların erişilmesi zor fitillerini yakmak için pamuklu çubukları kullanabilirsiniz. Çubuğun ucunu alkolle ya da kolonya ile ıslatın ve mumunuzu kolaylıkla yakın.

Etrafınızda bir bardak su olduğuna emin olmadan bu işlemi uygulamayın 🙂

5. Boyama

Duvarlarınızda, mobilyalarınızdaki aşınmış ya da dökülmüş yerlerde kulak çöpü oldukça iş görecektir. Bir miktar boyaya bandırıp bu noktalara yama yapmanız mümkün. Minik dokunuşlarla hasarlı görünen mobilyalarınızı eski haline geri getirebilirsiniz.

6. Araçlarınızın Temizliği

Aracınızın içini detaylıca temizletmek için çok para harcadığınızı biliyoruz. Bunu yapmadan önce kulak temizleme çubuğuyla neler yapabileceğinize bir bakın.

Direksiyonunuzdaki dikişler, bardak tutacağı, koltuktaki çatlakları için pamuklu kulak temizleme çubuklarını kullanabilirsiniz.

Kirli zeminleriniz için de elektrikli süpürge işinizi görecektir. 

7. Ayakkabılarınızın Aşınan Yerlerini Tamir Edin 

Ayakkabılarınızdaki birkaç çizik veya aşınma onu bir daha giyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Fakat kulak temizleme çubukları bu hasarları gidermede etkili olacaktır. Malzemenin kendisini korumak için, aynı bölgeyi bebek tozu veya jeli ile kaplayabilirsiniz.

8. Beyazlara Son!

Saçlarınızda tek tük beyazlar varsa kulak temizleme çubukları büyük yardımcınız olacak. Tüm saçınızı boyayıp kendi öz renginizden vazgeçmek istemiyorsanız saçınızdaki beyazları bu çubuklarla boyayabilirsiniz.

9. Bozuk Fermuarlar

Sıkışan fermuarlarınızdan ötürü birçok ceket ve pantolondan vazgeçtiğinizi biliyoruz. Yağlama işleminin bozuk fermuarlarınızın üstesinden gelebileceğini biliyor muydunuz? Pamuklu çubuğunuzu zeytinyağına veya sabuna bulayarak sorunlu bölgelere uygulayabilirsiniz.

10. Makyaj

Her sabah yapmaya bayıldığınız güzellik rutininiz evinizden uzakta zor bir hal alabilir. Kendinize seyahat için hazırladığınız güzellik setine kulak çöpüne eklemenizi öneririz.

 Kocaman far paletlerinize yer açmak yerine pamuklu kulak çubuklarının uçları kullanabilirsiniz.

 Ayrıca makyajınızda bozulan küçük yerleri de pamuklu kulak çubuğu sayesinde kolayca düzeltebilirsiniz. 

Önerilen İçerik; Temizlik İçin Pratik Öneriler!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/kulak-cubugu-kullanim-alanlari-33755h.htm

Muhtemelen Siz De Kulak Çubuğunu Yanlış Kullanıyorsunuz!

Kulak Çubuğu Kulağımızı Ne Kadar Temizliyor

Kulak çubukları sıklıkla kullanılan, kulak temizliğine yardımcı olması amacıyla tercih edilen bir araç. Evet, bunu kabul ediyoruz. Ama kulak çubuğunu kullanmadan önce hiç sorguladınız mı? Aslında kulak çubuğunu hemen hemen herkes yanlış kullanıyor.

Kulak çöpünün esas kullanım amacı kulak çubuğunu kulağın içine sokmak değil, kulak kepçesinin erişilemeyen bölgelerini temizlemek Hatta öyle ki kimi kulak temizleme çubuğu ambalajlarında bu bilgi yer alır ve kulak içine sokulmasının tavsiye edilmediği bilgisi yer alır.

Kulak temizleme çubuğunu kulağın içine sokmak pek çok zarar verebilir. Şimdi gelin bu olası zararları inceleyelim.

Kulak kiri, kepçe dışında aslında temizlenmesine gerek duyulmayan şeyler. Burunda salgılanan mukus ve ağırzda salgılanan tükürük gibi kulak kiri de aslında kulakta salgılanan bir madde. Bu bakış açısıyla kulak kiri kulağı aslında korumakta olan bir salgı.

Yine de zaman zaman kulak kiri temizliği gerekebilir. Bu durumlar genellikle yaz mevsimlerinde havuz ya da denize girildiğinde suyla temas eden kulak kirleri kulakta tıkanıklığa neden olduğunda hissedilir en çok.

Bu gibi durumlarda hemen kulak temizleme çubuğuna sarılmak yerine bir kulak burun boğaz hekimine görünmeniz daha yararlı olacak.

Kulakta salgılanan ve kulak kiri adı verilen oluşumu kulağın dışına doğru iten küçük tüy yapıları mevcut. Kulağa dışarıdan bir müdahale olduğunda ve kulağın içine bir şey sokulduğu zaman bu tüy yapılarının işlevi bozulur ve bu sonuçtan hareketle geçici olarak kulak içinde salgı birikimi gözlenebilir.

Ayrıca kulak temizleme çubuğu kulak kirlerini kulak zarına doğru itme sonucunu doğurabilir. Kulak kiri kulağı koruyucu niteliğiyle bilinir ve dışarıdan gelecek bir temas çeşitli iltihap durumlarını ortaya çıkarabilir.

Kulak temizleme çubuğunun kulak zarına teması durumunda ise çok daha önemli sorunlar yaşanabilir.

3. Kulak temizleme çubuğu dış kulak kanalında zedelenmeye yol açabilir

Bilhassa yaz aylarında suyla daha çok temas eden kulaklarınızı daha çok temizleme ihtiyacı hissedersiniz. Fakat bu temizlikte kulak temizleme çubuğu kullanmak dış kulak yolunda yer alan dokularda çeşitli zedelenmelere, enfeksiyonlara neden olabilir. Dolayısıyla kulak temizleme çubuklarını kulağınızın içine sokmamalı, sadece yüzeysel olarak kullanmalısınız.

4. Kulak temizleme çubuğuyla kulak kirleri daha derinlere itilebilir

Kulak kiri adını verdiğimiz salgı dış kulak yolunda genellikle kahverengi renkte yer alır. Bu salgı dış kulak yolunu enfeksiyon ve iltihaplardan koruyan bir salgıdır ve aslında dış kulak yolu aracılığıyla zaman zaman dışarı atılır. Bunu çoğu zaman fark bile etmeyiz.

Zaman zaman kulak kirinin dışarı atılması problemlerle karşılaşabilir ve kulak çubuğu kullanımında da kulak zarına yakın bölgelere itilebilir.

Bu durumda kulak kirinin dış kulak yolundan atılımı zorlaşır ve kulak zarına yakın bölgelere temas etmesi zarar verici etkiler bırakabilir.

5. Kulak temizleme çubuğunun yanlış kullanımı işitme kaybına sebep olabilir

Kulak aslında kendi yapısıyla kendi kendini temizleyebilen bir organdır ve kulak kirleri aslında sanıldığı kadar zararlı değil ve bu temizlik mekanizmasının bir parçası.

Kulak temizleme çubukları kullanarak kulak kirlerinin derinlere itilmesi ve kulağın en önemli bölgesi olan kulak zarı çevresinde birikmesine sebep olur.

Bu bilinçsiz kulak temizleme çubuğu kullanımıyla da çeşitli işitme sorunları yaşamanız olası.

6. Kulak temizleme çubuğu yanlış kullanımda kulak zarını delebilir

Kulak zarı kulağın içinde ortalama 2,5 – 3 santim içerilerde yer almaktadır. Kulak zarı özellikle basınç değişikliklerinden, darbelerden, aşırı gürültüden zarar görebilir.

Kulak temizleme çubukları da kulak zarına zarar verici bir dış unsur olarak karşımızda.

Kulak çubuğuyla kulağın derinlerine inerek bir temizlik yapmaya çalışmak kulak zarına zarar verici etkiler bırakabilir ve hatta kulak zarını delebilir.

Peki, kulak temizleme çubuğu olmadan kulak nasıl temizlenmeli?

İşte sıra geldi en önemli soruya! Kulak kiri dediğimiz kulak salgısı, özellikle banyo ya da duştan sonra temizleme için oldukça elverişli bir hal alır.

Banyoda kulağınızı ılık suyla yıkayabilir, kulağın içine girmemek şartıyla kulak girişi çevresi parmak ya da peçete yardımıyla temizlenebilir. Kulak kepçenizin parmağınızla kolay erişemeyeceğiniz bölümleri için ise kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz.

Kulağı kurutmak için de havlu kullanmanız tavsiye edilir fakat çok düşük ayarla saç kurutma makinesiyle de kulağınızı kurutabilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/kulak-cubugunu-kulaga-sokmanin-zararlari/

Kulak Temizleme Çubuklarında

Kulak Çubuğu Kulağımızı Ne Kadar Temizliyor

Kulak temizleme çubukları üretim amacının aksine ve kullanım amacının dışında sadece dış kulak yoluna sokulmak ve kulak kirini temizlemek amacıyla kullanılıyor gibi. Aslında bütün kulak temizleme çubuğu paketlerinin üzerinde dış kulak yoluna sokulmaması gerektiğine dair yazı mevcut. 

Kulak Temizleme Çubuğu

Kulak temizleme çubuğunun zararları

Kulak temizleme çubukları dış kulak yoluna düzenli olarak sokulursa ve karıştırılırsa aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

 • Dış kulak yolu cildinden salgılanan eşsiz antiseptik yağlı bir salgı olan kulak kiri ve koruyucu kir tabakasının uzaklaştırılarak, dış kulak yolunun bakteri, mantar ve tüm mikroorganizmaların enfeksiyonlarına yatkın hale getirilmesi
 • Kulak kiri sulu ve yağlı iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. Kulak temizleme çubuklarındaki pamuk bu kirin sulu kısmını emer, yağlı ve kuru kirin ileriye doğru ilerletilmesine  ve dış kulak yolu artık kendi kirini atamayacak hale getirir. Zamanla hastalar “kulak temizleme çubuğu kulağımı tıkadı” diyebilir.
 • Bu durumdaki kulak kiri temizliği çok daha zordur. En hassas bölüğe olan kulak zarına sıvanmış ve sıkıştırılmış haledeki kulak kiri topu (sıkışmış serumen, impakte kulak kiri) çok daha zor temizlenmektedir.
 • Pamuklu çubuklar kurutulmuş, koruyucu tabakası alınmış cildin direk çizilmesine neden olabilmektedir.
 • Aynı pamuklu çubukla iki kulak karıştırıldığında bir kulaktaki mantar diğerine bulaştırılabilmektedir. 

Kulak kiri nasıl temizlenilir?

Banyo esnasında sadece ılık ve şampuansız su tutularak kulak kirinin çoğu temizlenilebilir. Zaten kulak kiri içeriden dışarıya doğru bakteri ve tüm cilt artıklarını kendi içerisine alarak dışarıya doğru doğal bir temizlenme mekanizmasıyla atılmaktadır.

Kulak içerisine su tutularak bu temizlenme hızlandırılabilir. Banyodan sonra dış kulak yoluna saç kurutma makinesi düşük ayarda birkaç dakika tutularak kulak kanlındaki nem uzaklaştırılmalıdır.

Kulak zarında delik bulunan, aktif kulak iltihabı bulunan ya da kulak ameliyatı yapılan hastaların doktora danışmadan su kaçırmamaları gerekmektedir.

Kulak temizleme çubuğu ne işe yarar?

Kulak temizleme çubuğu, kulak kepçesindeki kıvrımlı alanların temizlenmesi amacıyla üretilmiştir. Dış kulak yoluna bu ürünlerin sokulması sakıncalıdır. Farklı boyut ve yapıda pamuklu çubuk şeklinde kulak temizleme çubukları mevcuttur.

Hemen hemen hepsinin üzerinde kulak içerisine sokulmaması gerektiğine dair uyarı yazısı mevcut.

Aşağıda markette iki tanesine bakarken çektiğim video mevcut. Konu ile ilgili önceden hazırladığım bir kaç makale linki:​ ​

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Adres: İncirli Cad.

, No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy – İstanbulRandevu Tel: (0212) 561 00 52E-mail: muratenoz@gmail.com​Cep tel: (+90) 0533 6550199 İnsan papillomavirüsü (HPV – human papillomavirus​) ve genel özellikleri İnsan papillomavirüsü (HPV – human papillomavirus​), en çok rahim ağzı kanseri açısından risk oluşturduğu bilinen virüstür.

Son yıllarda yeni türleri saptanan bu virüsün ağız içi kanserler arasında bağlantısı gösterilmiştir. Ağız içerisinde görülen ve HPV ilişkili lezyonların çoğu iyi huyludur ve zaman zaman tekrarlama eğilimindedir. Papilloma virüsleri, memelilerde yaygın olarak bulunabilir ve kuşlarda nadiren görülürler.

300' den fazla türü izole edilen ve insanlarda enfeksiyona neden olan papilloma virüsleri, toplu olarak insan papilloma virüs ya da HPV (human papillomavirus​) olarak adlandırılır. HPV virüsleri, kanserojen özelliklerine göre yüksek riskli (HR) ve düşük riskli (LR) tip olmak üzere ikiye ayrılır.

HPV virüsleri daha çok deriden deriye temas yolu ile bulaşır. İnsanlarda en sık düşük riskli HPV virüsü enfeksiyonları görülür ve çoğunlukla asemptomatiktir. Papillomavirüs genomu, konakçı hücrenin,…

Cerrahi olmayan burun estetiği, enjekte edilebilir dolgu maddelerinin, çoğunlukla hiyalüronik asit türevlerinin veya kalsiyum hidroksiapatit içeren ürünlerin kullanılarak, cerrahi bir işlem olmaksızın,  bir kişinin burnunun değiştirip şekillendirdiği bir tıbbi prosedürdür. Ameliyatsız burun estetiği, bir büyütme prosedürüdür, bu yüzden birinin burnunun boyutunu küçültemez; ancak burun daha düz görünmesini sağlayarak burun daha küçük görünmesini sağlayabilir. Prosedür, fonksiyonel kusurları düzeltmek için kullanılmaz. Ameliyatsız burun estetiğinde, burun üzerindeki tümseklik ya da çukurlaşma alanlarının kenarlarının daha az göze çarpar hale getirilebilmesi için enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanır. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları kullanılan ürünlerin fiyatına göre değişmektedir. Piyasada kullanılan çok fazla burun dolgusu ürünü bulunmaktadır. En çok kullanılan dolgu malzemesi olan hyaluronic acid dolgu fiyatları arasında bile çok ciddi farklar bulunmaktadır. Normalde tek ki… Burun kemeri törpüleme ne demek?Burun kemerinin cerrah bir işlem olarak aşındırılarak hacminin küçültülmesi ya da burun sırtındaki pürüzlü, çıkıntılı alanların düz bir yüzey elde edilmesi amacıyla uzaklaştırılması işlemidir. “Burun kemeri törpüleme”, “burun törpületmesi”, “burun törpüleme işlemi” aslında aynı işlem için kullanılan kelime gruplarıdır.Burun kemeri törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir mi? Burun törpüleme işlemi lokal anestezi altında yapılabilir ancak hasta açısından çok konforlu olmadığı gibi, hekim açısından da törpüleme işleminin yapılmasını zorlaştırabilir. Burun kemiği törpülenirken çıkan az da olsa sesi hasta duyabilir ve bunun yanında burun kemiğinin devamında bulunan kıkırdak dokuları törpü atılan kemik mesafesine getirebilmek için az miktarda kıkırdak doku eksizyonu gerekebilmektedir. Lokal anestezi altında tüm bu işlemleri yapabilmek kolay değildir.Burun kemeri törpüleme işleminin riskleri nelerdir?

Burun kemeri …

​​Burun estetiği kaç para?Burun düzeltme fiyatları klasik bir ifade ile hastaneye, yapılan işlemlere ve kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Burun şeklinin değiştirilmesi ve burun fonksiyonlarının arttırılabilmesi için yapılan işlemler:
burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı)burunda kıkırdak eğriliği düzeltilmesi ameliyat (septoplasti, smr, deviasyon ameliyatı)burun ucu estetiği – burun ucu daralatma (tip plasti ya da tip rinoplasti)burun kemeri törpülemeburun kemiklerini daraltma (planlı burun kemiği kırılması – osteotomi)tek başına burun ucu kaldırma (burun dikleştirme)Yukarıda saydığım işlemlerin biri ya da abirkaçı aynı anda yapılabilmektedir. Buun eti ameliyatrı hariç hepsi birden yapıldığında (septorinoplasti ameliyatı) ameliyat süresi kabaca 2 saat iken; tek başına burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında süre 20-30 dk arasındadır. Bu nedenle burun dikleştirme fiyatları, burun estetiğinin fiyatlarına göre daha düşüktür. Mail yolu ile sadece “burun ameliyatı kaç para… ​​

Burun estetiği ameliyatı sonrasında birçok hekim  uyku esnasında genellikle başın yükseltilmesini önermektedir. Bunun dışında ameliyat sonrası özel yüz koruyucu ürünler ve yastıklar da satılmaktadır (yurtdışında satılan açılı uyku yastığı örneği >> Duro-Med Foam Bed Wedge).

Burun estetiği ameliyatı sonrasında vücudun üst kısmı açılı bir şekilde ve sırtüstü pozisyonda yatılırsa (yukarıdaki görselde görüldüğü gibi); yani yaklaşık olarak 30 ile 45 derece arası ve sırt üstü olacak şekilde açılı pozisyonda yatıldığında kafa, kalp hizasına göre daha yukarıda kalmaktadır.

Bu şekilde Kafadaki kan basıncı vücudun diğer bölümlerine göre daha düşük hale gelir ve buna bağlı olarak da ameliyat sonrası ödem, morluk, burun kanaması riski azalmaktadır. Bunun dışında yine bu pozisyonda yatmanın diğer bir faydası da yan dönmenin zorlaşması ve buruna travma ve bası riskinin azalmasıdır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ideal uyku pozisyonu ayarlamak için yastık, yorgan ya da battaniye kullanabil…

Arnica nedir? Arnica, genellikle spor yaralanması ve kazalardan sonra ortaya çıkan morluk, ağrı ve sancıların tedavisinde yardımcı ürün olarak cilt üzerine uygulama şeklinde kullanılan, Avrupa ve ABD'de yetişen bir bitkidir. Ayçiçeği ailesinin bir üyesidir. Aşağıdaki isimlerle de bilinir:• Arnica Montana • Leopard'ın Bane • Kurt Bane • Dağ Tütün • Dağ Arnica • Dağ Snuff • Wolane Arnica ne için kullanılır?Yüzyıllar boyunca, arnica bitkisi geniş bir yelpazede aşağıdaki hastalık ve durumların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmış kullanılmaktadır:• Ödemin azaltılması • Ağrı azaltma • Kanamayı azaltma • Morluk giderici • Böcek ısırığı • Cilt tahrişleri • Bir operasyon sonrasında daha hızlı iyileşmeyi sağlama • Doğum sırasında kasların daha etkin bir şekilde işlev yapmasına yardımcı ürün • Yol tutması Arnica bitkisinin yan etkileri nelerdir? Topikal yani lokal cilt üzerine uygulamada bitkisel bir ürün olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olabileceği gibi; cilt ta…
Geniz Eti Ameliyatı ve Geniz Eti BüyümesiGeniz eti ameliyatı genel bakış Geniz eti, burun deliklerinin en arkasındaki bölgede bulunan lenfoid dokudur. Hastalar tarafından ve kulak burun boğaz uzmanı olmayan hekimler tarafından muayene ile görülmesi mümkün değildir. Endoskopik burun içi muayenesi esnasında görülebilir. Yan grafi, manyetik rezonans görüntüleme, tomografi gibi görüntüleme araçları ile de dolaylı olarak değerlendirilebilir. Çocuklarda yapılan bademcik ameliyatlarının tamamında ilave olarak geniz eti ameliyatı da yapılmaktadır. Bunun yanında, geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) tek başına ya da kulak tüpü takılması ameliyatları ile birlikte de yapılabilmektedir.Geniz eti ameliyatı tarihçesi

1800' lu yılların sonunda, geniz etinin burunla ilgili şikayetler ve işitme kaybından sorumlu olabileceği, Kopenhag, Danimarka' dan Willhelm Meyer tarafından belirtilmiş ve yine sonrasında geniz eti ameliyatlarına başlanmıştır. En sık yapılan ameliyatlardan olan bademcik ame…

Deviasyon ameliyatları esnasında genelde minimal travmatik tekniklerle, burun içerisindeki eğri kıkırdak alanları alınmaktadır. Kapalı teknikle yapıldığında, nazal septumun destek dokusu olarak görev yapan alanları korunarak, eğri kıkırdak bölgeleri çıkarılır. Burun içerisinden yapılan bu ameliyatta burun şeklinde dışarından görülebilen bir değişiklik olmaz. Ameliyat sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tapon ya da eriyebilen tamponlara bağlı olarak burun 1 hafta biraz geniş görünebilir. Açık teknik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapıldığında (genelde burun septumunun e alt kısmı olan kaudal septum bölümü eğrilikleri ya da burun ucu desteğinin etkilenme riski olan hastalarda tercih edilir), burun ucunda kısa dönemde şişlik uzun dönemde öne ve biraz yukarıya doğru hareket gözlemnlenebilir (zaten işlem aynı zamanda burun ucu kaldırma amacıyla yapılmaktadır!). Deviasyon ameliyatları esnasında, mümkün olduğunda septum kıkırdağı korunmalıdır. Özellikle burun ucu bölgesindeki s… Baş-boyun skuamöz hücreli kanseri (HNSCC), dünya çapında altıncı en sık rastlanan malignitedir ve yılda 40.000 yeni vaka bulunmaktadır. Tüm primer HNSCC' lerin orofaringeal karsinomalar üçüncü en yaygın olanı olup, bademcik, orofarinkste en sık rastlanan malignite bölgesi konumundadır.Bademcik kanseri belirtileri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır?Bademcik kanseri olan hastalarda bazen hastalık kendini sadece boyun kitlesi ile gösterebilir. Bunun nedeni, bademcik yapsında bulunan kriptalar denilen çukur boşukların derinliklerinde kanserin ortaya çıkabilmesi ve yüzey epitelinin derin epitelyal invazyonları ile ağız içerisinde belirgin kitle formasyonu oluşturmadan boyun lenf düğümlerine sıçrama yapmasıdır.Skuamöz hücreli bademcik kanserleri, bademciklerin derin bölgelerinde, 1 veya daha fazla bölgede ortaya çıkabilir. İlaveten, hastada herhangi bir belirti vermeksizin ağız boşluğuna doğru şişerek önemli ölçüde büyüyebilir.

Bademcikler lenfoid dokulardır ve zengin lenf damalar …

Burun etleri (konkalar) her bir burun boşluğunda 3 adet bulunan, burundan alınan havanın dönderilerek arıtılması, ısıtılması, nemlendirilmesi ve basınçlandırılmasını sağlayan, üzerinde burun içi mukozası ve mukus salgısı tabakası bulunan yapılardır. En fazla fonksiyon gören burun etleri alt burun etleri (alt konkalar)' dır. Alt burun etleri allerji, tekrarlayan enfeksiyonlar, kirli ve partiküllü havaya temas etmek, sigara içilmesi ve yapısal faktörlere bağlı olarak büyüyebilir ve hastalarda burun tıkanıklığına neden olabilir. Bu durum burun eti büyümesi ya da konka hipetrofisi olarak adlandırılmaktadır. Konka hipertrofisi tedavisi amacıyla burun etlerinin hacmini küçültmek ve mümkün olan en az mukozal hasara neden olmak amaçlanarak geliştirilen burun eti küçültülmesi uygulamaları mevcuttur. Bunlar arasında en sık tercih edileni konka radyofrekansı (radyofrekans ile alt konka küçültülmesi) işlemi yapılmaktadır. Doku direnci ölçen modern cihazlarla  burun eti hacmi etkili bir şekil…

“,”author”:”Profili ziyaret edin”,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://1.bp.blogspot.com/-Id_DZ9fjxy4/V9ku9LJmb9I/AAAAAAAAF_4/7oh-dm7iX18qzlvlhq38K5qDeDAw3CX5ACLcB/w1200-h630-p-k-no-nu/kulak-temizleme-cubugu%2B%25281%2529.JPG”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://www.muratenoz.com/2016/09/kulak-temizleme-cubugu.html”,”domain”:”www.muratenoz.com”,”excerpt”:”kulak temizleme çubuğu – kulak temizleme çubukları nasıl kullanılır? – kulak temizleme çubuğunun zararları – pamuklu çubuk – kulak tıkanması – kulak kiri nasıl temizlenir?”,”word_count”:1646,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://www.muratenoz.com/2016/09/kulak-temizleme-cubugu.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть