Kulak Pamukları Kulak Zarına Zarar Verebilir

Kulak Zarı Delik Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

Kulak Pamukları Kulak Zarına Zarar Verebilir

Anasayfa ›› Hastalıklar ›› Kulak Zarı Delik Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

Kulak zarı, orta kulak içerisine su, toz, bakteri, virüs vb yabancı madde kaçmasını engeller ve çevreden gelen ses dalgalarını titreşime çevirerek kulağın işitme görevini yerine getirilmesini kolaylaştırır.

Kulak zarı 3 katmandan oluşmaktadır. En dış kısımda epitel tabaka, orta kısımda lifli tabaka ve en iç kısımda ise mukoza bulunmaktadır. Kulak zarının delinmesi veya hasar görmesi ile kişide çok fazla işitme kaybı oluşmaz.

Ancak bazı sesler çok net duyulmayabilir.

Kulak zarı nasıl delinir?

Travma: Kulağa sert bir şekilde gelen cismin uyguladığı basınç sonucunda kulak zarı delinmesi gerçekleşir. Travmaya bağlı kulak zarı delinmesi gerçekleştiğinde, kulak zarının olduğu kısma su temas ettirilmediği sürece kendiliğinden iyileşme özelliği vardır.

Kulak temizleme çubuğu: En sık karşılaşılan durumlardan biri de kulak temizleme çubuğunun kulak içine çok fazla ittirilmesi ile kulak zarının hasar görmesi veya delinmesidir. Kulak temizleme çubuğu mümkün olduğunca dikkatli kullanılması gerekir.

Hassas kulak zarı en ufak bir temasta dahi delinebilir. Kulak temizleme çubuğu ile kulak temizlendiği esnada kulaktan kan gelirse bilinki kulak zarı delinmiştir. Ancak çok fazla endişe edilecek bir durum yoktur.

Herhangi bir hastanenin acil bölümüne müracaat edebilirsiniz.

Yüksek ses: Özellikle kulaklık ile yüksek sesle ve sürekli olarak müzik dinlemek kulak zarının hasar görmesine ve delinmesine neden olabilmektedir.

Sürekli oluşan orta kulak iltihaplanması: Orta kulak iltihaplanması (otitis media) kulak zarına zarar vererek hasar görmesine ve delinmesine neden olabilir.

Kulak zarı delinmesinin belirtileri

İşitme kaybı: Kulak zarı delindiğinde az miktarda işitme kaybı oluşur. Çevreden gelen bazı sesler işitilmeyebilir.

Çınlama: Kulakta sürekli olmasa da ara ara çınlama oluşur. Çok şiddetli olmayabilir ve kişi bu çınlamayı dikkate almayabilir.

Kulakta uğultu: Gürültülü ortamlarda kulakta uğultu oluşur. Normal zamanlarda çok fazla oluşmayabilir.

Baş dönmesi: Baş dönmesi ara ara gerçekleşir. Kulak çınlaması ile birlikte baş dönmesi meydana gelir.

Kulakta akıntı: Kulak zarı delik olduğunda orta kulağa yabancı cisim kaçmaması için kulak koruyucu sıvı salgılar. Bu sıvı kulaktan dışarı doğru akar.

Kulak zarı tedavisi

Kulak zarı tedavisi ilaç ile veya cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Kulak zarının kendi kendine iyileşme özelliği bulunmaktadır. İyileşmenin hızlanması için antibiyotik tedavisi doktorlar tarafından önerilebilir.

Kulak zarı iyileşmediği durumlarda plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan operasyon ile kulak zarının iyileşmesi sağlanır. Kulak zarının delik kısmına özel bir kağıt veya kişinin kulak kenarından küçük bir doku alınarak kulak zarına dikilir. Böylece orta kulağa yabancı cisim kaçması önlenir ve iyileşme hızlanır.

Kulak zarı delik olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler

Kulak zarı delik olan kişiler öncelikle kulağa su kaçmasını önlemelidir. Kulak zarının iyileşmesi kişiden kişiye değişir. Ortalama iyileşme süresi 1 aydır. Bu süre içerisinde kulağa su kaçırılmamalıdır, su kaçırıldığı takdirde orta kulak iltihaplanması görülebilir. Duş alırken su geçirmeyen kulak tıkacı kullanılması önerilir.

Kulak zarı delik olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri de çok gürültülü ortamlardan uzak durmalı ve kulaklık ile yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınmalıdır. Kulak zarı delik olduğunda yüksek ses kulak çınlamasına ve kulak uğultusuna neden olabilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Ayak Yanması Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde ayak yanması, ayak yanması nedenleri ve ayaklarda yanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: kulak zarı, kulak zarı delinmesi, kulak zarı nasıl delinir, kulak zarı tedavisi
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2017

Источник: https://www.yasamicinsaglik.com/kulak-zari-delik-olan-kisilerin-dikkat-etmesi-gerekenler/

Kulak zarı delinmesi neden olur? Zar yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

Kulak Pamukları Kulak Zarına Zarar Verebilir

Kulak zarı, orta ve dış kulağı birbirinden ayıran ince bir dokudur. Kulak zarının yırtılması veya delinmesi pek çok nedenle olabilir. Zarda oluşan hasar, işitme duyusuna zarar verebilir.

Kulak enfeksiyonları ve basınç değişiklikleri, kulak zarı delinmesinin başlıca nedenleridir. Timpan nembran deliği olarak da bilinen kulak zarı yırtılması, işitme kaybı ve orta kulak enfeksiyonuna yol açabilmektedir.

Kulak zarı delinmelerinin çoğu tedavi gerektirmeden iyileşirken bazılarında işitme kaybı kalıcı sorunlara neden olabilir.

Günlük yaşamdaki çeşitli faaliyetler, kulakta basınç değişikliğine ve zar delinmesine neden olabil-mektedir. Barotravma olarak bilinen bu durum, kulak içerisindeki basıncın dışarıdaki ile farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Kulak zarı delinmesine neden olabilecek durumlar;

 • Tüplü dalış yapmak
 • Uçak yolculuğu
 • Şok dalgalarına maruz kalmak
 • Yüksek rakımlarda sürüş
 • Yaralanma ve travma
 • Ani basınç değişiklikleri
 • Kulak içerisine yabancı cisimlerin sokulması
 • Orta kulak iltihabı
 • Kulak kanallarına sıcak veya asidik sıvıların kaçması
 • Araba kazaları
 • Spor yaralanmaları
 • Kulağın üzerine düşülmesi
 • Kulağın sert bir darbe alması
 • Kulak yakınında patlama olması

Kulak zarı yırtılması belirtileri

 • Kulakta ani ve keskin kulak ağrısının olması
 • Kulaktan kanlı, berrak veya pus benzeri akıntı gelmesi
 • Kulakta çınlama veya uğultunun oluşması
 • İşitme kaybının başlaması
 • Baş dönmesi

Yırtık kulak zarı belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, doktor otoskopik muayene yapacaktır. Otoskop, kulağın içerisine bakmak için kullanılan ışıklı bir alettir. Kulakta bir delik veya yırtık varsa, doktor bu muayene ile onu görebilir. Eğer kulakta çok fazla akıntı varsa, doktor öncelikle kulak kanalını temizleyebilir. İşitme işleminin etkinliğini öğrenmek için ise kulaklıkla dinleyeceğiniz bir dizi ses tonu kullanabilir ve odyoloji testi isteyebilir.

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı zedelenmesine bağlı olan işitme kayıplarının çoğu geçicidir ve işitme, hasarın iyileşmesinden sonra normale döner. İşitme kaybı geçici olmayan kişiler için bir tedavi yoktur. Tedavinin amacı kulağın daha fazla zarar görmesini önlemektir. 

Doktorunuz, kulak enfeksiyonunu önlemek veya ortadan kaldırmak için oral veya kulak damlası biçiminde bir antibiyotik reçete verebilir. Ağrıya neden olan delinme ve zedelenmeler için de ağrı kesici ilaçlar, doktorunuz tarafından verilebilir.

Kulak zarı delinmesi ameliyatı

Kulak zarı delinmelerinde uygulanan “Timpanoplasti” ameliyatı teknik olarak kulak zarı ve orta kulaktaki işitme sisteminin onarılması işlemidir. Ameliyatta aynı zamanda mastoid kemik içindeki iltihap da temizlenmektedir.

Ameliyat, mevcut hastalığın boyutlarına göre sadece kulak zarındaki deliğin onarılması, mastoid kemik içine ilerlemiş iltihabın temizlenmesi, zar onarımı ile birlikte orta kulaktaki ses iletimini sağlayan kemikçik sisteminin onarılması, ya da bu ameliyatların kombinasyonu şeklinde yapılabilmektedir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı ameliyatı sonrasında hasta ne yapmalıdır?

 • Hastalar, genel olarak ameliyattan sonraki gün pansumanları yapılmış olarak taburcu edilmektedir.
 • Hastalar, ameliyat sonrasında kulağını sudan korumalı ve oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için antibiyotik ve kortizon içeren damlaları kullanmalıdır.
 • İlk bir ay içerisinde uçak yolculuğu yapmamak, darbelerden ve gribal enfeksiyonlardan korunmak gerekmektedir.
 • Operasyondan sonraki bir hafta içerisinde yastığın yükseltilerek yatılması, orta kulak ve kulak arkasındaki kan basıncını ve ödemi azaltmaktadır.
 • Hapşırma esnasında ağızın kapatılmaması gerekmektedir.
 • Kabız olmayı engellemek için sağlıklı beslenmek ve bol su içmek daha doğrudur.
 • Kabızlık, ıkınmadan dolayı kulakları olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Dalış, yüzme ve su kayağı gibi aktiviteler, ameliyattan sonraki 8 hafta içerisinde yapılmamalıdır.
 • Dış kulak yolunda bulunan tamponlar, doktor tarafından değiştirilmelidir. Doktora danışmadan tamponlar çıkartılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki 4 hafta içerisinde ağır spor egzersizlerinden kaçınılmalıdır.

Kulak zarı delinmesi şifalı bitkiler ile tedavi

Kulak zarı delinmesi, çoğu zaman altı hafta içerisinde kendini onarır. Bu süreçte iyileşmeyen kulak zarı, cerrahi müdahale gerektirir.

Belirtilerin ortaya çıkmasının ardından cerrah, kişiye ne yapması gerektiğini, ilaç kullanımını ve gerekirse ameliyat durumunu açıklar.

Kulak zarının kendiliğinden veya ameliyat ile kapanması, hastanın dikkat etmesini gerektirir. Bunlar aktivite sınırlamaları ve sıcak su temasından kaçınma olmalıdır.

Birçok kişi kulak zarı delinmesinin bitkisel tedavi ile onarılıp onarılmadığını merak etmektedir. Ancak cerrahi müdahalenin dışında hastanın kendi uygulayacağı bitkisel bir tedavi bulunmamaktadır.

Aynı zamanda bitkisel yollar, kulak zarında enfeksiyon oluşumuna yol açabileceği için oldukça tehlidir. Hastanın yapması gereken, kulak basıncını kontrol etmek için kabız ve grip olmamaya çalışmasıdır.

Bu da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı gerektirmektedir.

Cerrahlar, kulak zarı delik olan hastalar için ameliyat gerekmiyorsa, olası bir kulak enfeksiyonunu önlemek ve tedavi etmek için kulak damlası vermektedir.

Antibiyotik özellik taşıyan kulak damlaları, kulak zarının iyileşme döneminde enfeksiyon riskini ortadan kaldırma amacı ile kullanılmaktadır. Aynı zamanda kulak zarı yırtılması ameliyatı olan kişiler de doktorun eriği damla ve ilaçları kullanmaktadır.

Ancak, doktora başvurmamış olan kişilerin herhangi bir kulak damlasını kullanmaları oldukça sakıncalıdır.

Kulak zarının delinmiş veya zarar görmüş olması, ağrı, çınlama, baş dönmesi ve işitme kaybı gibi belirtileri ile kendini göstermektedir.

Zarar gören zarın teşhis edilmemesi, bu belirtilerin sürekli olarak devam etmesine ve sonucunda ciddi bir işitme kaybına yol açabilmektedir.

Kulak zarı her ne kadar kendiliğinden iyileşse de yarattığı rahatsız edici belirtiler, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. En büyük zararı ise geri dönülemeyen bir işitme kaybının yaşanma riskinin bulunmasıdır.

Orta kulak iltihabı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı deliği kaç günde kapanır?

Hastalar, kulak zarı ameliyatından sonra bir veya iki gün içerisinde hastaneden taburcu edilmekte-dir.

Tam iyileşme ise özellikle tedavi ve cerrahi müdahaleden sonta genellikle sekiz hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

Cerrahi müdahale bulunmayan ve ciddi olmayan yırtıklarda, kulak zarlarının kapanması da aynı süreci bulmaktadır. Hastanın, kulağını ses, basınç değişikliği ve sudan koruması, iyileşme süresini etkilemektedir.

Kulak zarı deliği tedavi edilmezse ne olur?

Kulak zarında bulunan deliğin kapanması, birçok kişide kendiliğinden olmaktadır. Ciddi bir enfek-siyon veya işitme kaybı yoksa, kulak zarı ameliyat gerektirmeden kapanabilmektedir.

Ancak belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren doktora başvurmayan kişilerde enfeksiyon riski artar ve en önemlisi kalıcı işitme kaybı yaşanabilir. Bu nedenle kulak zarında yırtılma olduğunu gösteren belirtiler, hastayı doktora yönlendirmelidir.

Doktor, duruma göre bir ağrı kesici, antibiyotik damla veya ameliyat önerecektir.

 • Kulak zarı yırtılmasını önlemek için kulak içine yabancı maddeler sokulmamalıdır
 • Kulak temizleme pamukları da dikkatli biçimde kullanılmalıdır
 • Yüksek basınç değişikliklerinden kaçınılmalı ve önlem alınmalıdır
 • Kulaklar, çok yüksek sese maruz bırakılmamalıdır
 • Ağır spor egzersizlerinden kaçınılmalı veya bunlar kontrollü olarak yapılmalıdır
 • Sıcak su ve asidik suların kulak içerisine girmesi önlenmelidir
 • Kulak, bir darbe aldığında veya ağrıdında aile hekimine başvurulmalıdır

Referanslar: 1- Ruptured Eardrum Treatments 2- What is an eardrum rupture?3- Ruptured eardrum

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kulak-zari-delinmesi-neden-olur-zar-yirtilmasinin-belirtileri-ve-tedavisi/

Delik kulak zarı

Kulak Pamukları Kulak Zarına Zarar Verebilir

Kulak Üç Bölümden Oluşur:

 1. Dış kulak
 2. Orta kulak
 3. İç kulak

Dış kulağı kulak kepçesi ve kulak kanalı oluşturur. Kulak kanalının derininde dış kulak ile orta kulağı ayıran kulak zarı bulunur. Kulak zarı, üzerine ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir yapıdır. Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan ve hava içeren bir boşluktur.

Hava, burunun gerisindeki geniz bölgesinden östaki tüpü ad lı küçük bir kanal ile orta kulağa taşınır. Östaki tüpünün görevi, orta kulak boşluğundaki havanın basıncını dış ortamdaki atmosfer basıncı ile eşitlemektir.

Ses dalgalarının kulak zarında oluşturduğu titreşimler orta kulak boşluğundaki küçük kemikçiklerden (örs, üzengi, çekiç) iç kulağa iletilir ve sesi beyine ileten sinirler uyarılır.

Delik Kulak Zarı

Kulak zarı delinmelerinin sebebi genellikle travma ya da enfeksiyonlardır. Kulağa tokat atılması, barotravma denilen basınç değişiklikleri, kafa kemiği kırıkları, ani patlamalar, toka, pamuklu çubuk veya kürdan ile kulak karıştırılması; asit gibi sıvıların kulaktan içeri girmesi gibi nedenlerle kulak zarında delik oluşabilir.

Orta kulak enfeksiyonları; ağrı, işitme kaybı ve zarda kendiliğinden delinmeye yol açabilir. Bu durumda kulaktan iltihaplı veya kanlı bir akıntı olacaktır. Bu durum, kulak zarı deliği ile birlikte olan orta kulak iltihabıdır. Tıbbî terminolojide bu duruma “Perforasyonlu Otitis Media” denilir.

Bu gibi durumlarda, dış kulak yolu ve orta kulağı ayıran zarda (timpanik membran) bir delik söz konusudur. Sıklıkla ağır işitme, çınlama, uğultu , baş dönmesi , yüz sinir felci ve bazen de ağır işitmeyle birlikte kulak akıntısı ile kendini gösterir, genellikle ağrıya rastlanmaz.

Nadir olarak kulak zarına daha önce yerleştirilmiş bir havalandırma tüpü sonrası kulakta kalıcı küçük bir delik oluşabilmektedir.

Aslında kulak zarindaki delinmeler vücut tarafindan hizla tamir edilir. Ancak kulak zarinin tek görevi isitme ile ilgili olmayip dis ortamdan kulagi koruyan, mikroplarin, suyun ve tozun orta kulaga girmesini engelleyen bir bariyer görevi de vardir.

Delik kulak zarindan içeriye giren su nedeniyle orta kulakta mikroplarin üremesi son derece kolaydir.

Siklikla iyi tedavi edilmemis ve iyi korunmayan kulak zari deliklerinde hastaliga orta kulakta iltihap ve buna bagli kronik degisiklikler, isitme kaybi, bas dönmesi eslik edebilir.

Kulak, çok önemli organlarla yakın komşuluğu olan bir bölgedir. Yüz siniri orta kulaktan geçer, beyin ile çok yakin komsulugu vardir ve denge organimiz iç kulakta yerlesmistir.

Bu nedenle kulak zari delikleri çok siddetli yakinmaya neden olmasalar bile eger gerektigi gibi korunmaz ve tedavi edilmezlerse sadece işitme kaybı değil, bas dönmesi, yüz felci, menenjit, beyin apsesi gibi önemli hastaliklara neden olabilirler.

Kulak zarinda delik olan bir kisi bunu önemsemeyip kulagini korumaz ve yillarca kulak akintisi ile yasarsa uygulanacak tedavi artik kulagin isitmesini iyilestirmek yerine sadece kulagin akintisini kurutmak için ameliyata dönüsebilir. Bu nedenle kulagin kendi kendine tamirini basaramadigi ve uzun süreli kulak zari delikligi olan hastalarda operasyon ile kulak zari tamiri, bazen isitme iyilestirmesi için de ek cerrahi girisimler uygulanması gerekir.

Özellikle, çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu eriskinlere oranla daha kisa oldugundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina yol açabilir. Geniz eti problemi olan çocuklarda da östaki borusu kolaylikla fonksiyon disi kalabileceginden sık tekrarlayan orta kulak iltihaplari görülür.

Iyi tedavi edilmeyen orta kulak iltihaplarinda siddetli agri kulaktan bir akintiyla ve rahatlamayla kulak zarinin delinmesine yol açabilir.

Eger bu asamada da tedavi saglanmazsa olusan kulak zari yirtigi kalici olup yasam boyu kronik otit dedigimiz ve yukarida bahsettigim ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastaliğa dönüşür.

Sağlıklıyken değerini bilmeden kullandığımiz pek çok organ gibi kulak da, zarinin delinmesi sonucu sürekli yakinmaya yol açan ve isitememenin ne kadar zor bir durum oldugunu sürekli animsatan bir izdirap haline dönüsebiliyor. Sosyal yaşamda sürekli söylenenleri tekrar ettirmekten utanan bir çok kulak hastası çoğu kez ya dudak okumaya başlıyor ya da mahçup olmamak için anlayamadigi cümleleri anlamis gibi yapıyor.

Kulak zari delinmesi ameliyatla tedavi edilebilen ve kisinin durumunun farkina varmasiyla koruyucu önlemler aldiginda ciddi sonuçlarindan korunulabilen bir hastaliktır.

Kulak zarındaki delinme altı hafta içinde kendini onarmamissa zarın tamiri için daha fazla gecikmeden KBB uzmanina basvurmak gereklidir.

Bazılarının iyileşmesi aylar sürse de, çoğu kulak zarı delikleri delindikten birkaç hafta sonra kendi kendilerine kapanırlar. İyileşmeleri esnasında kulak sudan ve darbeden korunmalıdır.

Delik Kulak Zarının Yapacağı İşitme Kayıpları

Genellikle, delik büyüdükçe, işitme kaybı da artar. Deliğin kulak zarındaki yeri de işitmeyi etkiler. Şayet kafatası kırığı orta kulakta birbiri ile bağlantılı olarak işitmeyi iç kulağa ileten kemikçiklerde de bir hasar meydana getirmişse, işitme kaybı oldukça ağır olabilir.

Kulak zarı, ani bir darbe veya patlama sonucu delinmişse, işitme kaybı fazla olabilir ve kulak çınlaması da şikayetlere eklenebilir. Bu durumda işitme zamanla geri döner ve kulak çınlaması birkaç gün içerisinde azalır. Kulak zarı deliğine bağlı sürekli iltihap olması, ileri derecede işitme kaybına yol açabilir.

Kulağa Bir Darbe Gelmesi Sonucu Kulak Zarının Yırtılması

Travmaya (tokat atılması) bağlı kulak zarı yırtılmaları (zar perforasyonları) herhangi bir enfeksiyon eklenmezse büyük oranda kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak bir KBB uzmanı bu iyileşmenin düzgün ve çabuk olabilmesi için basit girişimler yapmaktadır.

Travmayı takip eden ilk 24-48 saatte başvurmanız tedavi olasılığını yükseltir İyileşme devresinde kulak su ve travmadan korunmalıdır. Kendiliğinden kapanmayan delikler ameliyatı gerektirir.

Delik küçükse, doktorunuzun bunun zaman içinde kendiliğinden kapanıp kapanmadığını kontrol etmesi gerekir.

Kulak Zarını Korumak İçin Öneriler

Ani veya yavaşça gelişen işitme kayıplarında hekime gitmek gerekir.

Özellikle burun tıkanıklığı, sinüzit, genizden ileri derecede akıntı, yüz ağrısı şikâyetleri bulunanlar, östaki tüpü tıkalı olanlar, uçak yolculukları ve su altına dalmaktan uzak durmalı.

Dış kulak yolu yabancı cisimlerle, kulak çubuklarıyla temizlenmemeli. Silah atışları yapanlar, patlayıcılarla çalışan asker veya maden işçileri kulaklık kullanmalı.

Kulak Bakımı: Kulak zarınız delikse kulağınızın içine su kaçırmamalısınız. Banyo yaparken veya başınızı yıkarken kulağınıza vazelinle sıvanmış bir pamuk parçası koymanız gerekir. Yüzerken, pamuğun üzerine sıkı sıkı yüzme beresi geçirmenizde fayda vardır. Ayrıca marketlerde değişik boyutlarda kulak tıkaçları da satılmaktadır.

Burnunuzu kuvvetli sümkürmekten kaçınmalısınız. Bu olay, geniz ile orta kulak arasında bulunan “östaki borusu” vasıtası ile burun ve genizdeki mikropların, orta kulağa ulaşmalarına sebep olur. Burun akıntısı içe çekilmeli, tükürülmelidir. Burnunuzu sümkürmeniz çok gerekiyorsa, bunu diğer burun deliğinizi kapatmadan yapmanız tavsiye edilir.

Kulak akıntısı olduğu müddetçe, kulak, mümkün olduğunca içerisine fazla bir şey sokulmadan temizlenmelidir. Kulak akıntısı varsa veya başlamışsa ilaç kullanılmalıdır. Kulak yoluna, akıntının varlığını tespit etmek amacı ile pamuk konabilir fakat bu, akıntının önünü sürekli tıkamamalıdır.

Yırtılmanın çocuk veya yetişkinlikte olması arasında ciddiyeti açısından fark var mı? Hayır. Kulak zarı kendini her yaşta çok iyi onarabilir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi çoğunlukla kulak akıntısını durduracaktır. Tedavi, kulağın aralıklı olarak temizlenmesini, damla veya toz kullanılmasını gerektirir. Belli kişilerde ağızdan antibiyotik kullanılması gerekir

Tedavi ve Korunma

Deliğin tedavisine girişmeden önce, işitme testi yapılmalıdır. Deliğin büyüklüğü ile işitme kaybı doğru orantılıdır. Kulak zarında deliğin yeri de işitme kaybının derecesini etkiler.

Eğer ciddi bir travma sonucu orta kulaktaki sesin iletimini sağlayan kemikcikler birbirinden ayrıldılarsa veya iç kulak yapıları zarar gördüyse işitme kaybı da ciddi olacaktır. Kulak zarındaki delik ani travma veya patlama sonucu oluştuysa derin işitme kaybı ve şiddetli bir çınlama bulunabilir.

Bu durumda işitme genellikle kısmen geri döner ve çınlama bir kaç gün içinde azalır. Herhangi bir müdahalede bulunmadan önce işitme testi yapılmalıdır.

Zardaki deliği kapatmanın, banyo ve yüzme sırasında orta kulağa su kaçmasını engellemek (Aksi takdirde kulak enfeksiyonları oluşabilir), iyileşmede düzelme ve çınlamada azalma sağlamak gibi çeşitli yararları vardır. Ayrıca orta kulakta kolesteatom (Deri kisti) gelişmesini engeller. (Kolesteatom kronik enfeksiyona ve kulak yapılarında tahribata yol açabilir)

Kulak zarı nasıl onarılır?

Delik küçükse, doktorunuzun bunun zaman içinde kendiliğinden kapanıp kapanmadığını kontrol etmesi gerekir. Veya, uygun durumlarda küçük bir yama yapmayı deneyebilir. Bu amaçla zardaki deliğin kenarlarına mikroskop altında iyileştirici etkisi olan ilaçlar sürer ve zarın üzerine ince bir kâğıt parçası kapatarak yama yapabilir.

Zardaki delik tamir edildikten sonra işitmede genellikle bir düzelme gözlenir. Deliğin tamamen kapanması için birkaç defa (3-4) yama tatbiki gerekebilir. Eğer doktorunuz kâğıt ile kapatmanın yeterli olmayacağı görüşünde ise veya bir kaç kez kâğıt yama tatbikinden sonra delik hâlâ kapanmamışsa cerrahi müdahale gerekir.

Çeşitli cerrahi teknikler vardır. Tüm tekniklerde iyileşmeyi sağlamak için delik olan zar bir doku parçası ile kapatılır. Bu işleme “miringoplasti” adı verilir. En güncel yöntem, kulak zarı deliğinin altına greft denilen dokuların yerleştirilmesi. Greftler ya hastanın kendisinden ya da başkalarından elde edilir.

Biz compose otogreft denilen, kıkırdak ve zar içeren yapıları, dış kulak yolunda herhangi bir kesi yapmadan yerleştiriyoruz. Ayrıca koyduğumuz kulak zarının iyi tutulması için orta kulağa hyaluronic asit denilen dolgu maddeleri yerleştiriyoruz.

Timpanoplasti ameliyatı deliğin kapatılmasında ve işitmenin düzeltilmesinde kesin başarı sağlar Kulak zarının tamiri (miringoplasti), işitme kaybının fazla olduğu durumlarda orta kulak kemikçik zincirinin tamiri (ossikuloplasti) ve kronik akıntılı durumlarda orta kulak ve çevresinde yerleşen iltihabın temizlenmesi (mastoidektomi) ameliyatları gerekebilir. Bu ameliyatların büyük bölümü genel anesteziyle yapılır ve en fazla bir günlük hastanede yatmayı gerektirir.

Her yırtılmada ameliyat şart mı?

Hayır, travma sonucu gelişen ve kulak zarında sadece yırtılmaya neden olan olaylarda kulak zarı genelikle 4-7 günde kendiliğinden kapanır. Kulak zarında belli bir doku kaybı olduysa onarım yavaşlar.

Bir de ani gelişen kulak zarı veya orta kulak enfeksiyonlarına bağlı oluşan kulak zarı deliklikleri, uygun antibiyotik tedavisiyle genellikle 1 haftada kapanır.

Ancak yetersiz tedavi veya kulağa su kaçması durumlarda enfeksiyon kronikleşebilir.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/kulak-zari-ameliyati

Kulak Zarı İltihabı Tedavisi

Kulak Pamukları Kulak Zarına Zarar Verebilir

Tedavi türü çoğu zaman aynıdır. Ancak yine de hastalığın durumuna göre uygulama şekli veya tercih edilen ilaçlar değiştirilebilir.

Kulak zarı iltihabı, genellikle tedavisi ilaçlar ile gerçekleştirilen bir hastalıktır. Ancak bunun yanında halk arasında şifalı olarak nitelendirilen bazı bitkilerle doğal tedaviler de gerçekleştirilebilmektedir. Bu iki tedavi türünden de aşağıda bahsedilmiştir.

Kulak zarı iltihaplanması için uygulanan ilaç tedavisi, çoğu zaman kulağa damlatılarak kullanılan damlalar veya ağız yoluyla alınan antibiyotikler ile gerçekleştirilir.

Hastanın şiddetli ağrıları devam ediyorsa ağrı kesici ilaçlar da verilebilir. Antibiyotiğin kullanım süresi ortalama on gündür ve kullanımını aksatmamak gerekmektedir.

Ancak kulak zarında delinme gibi durumlar ile karşılaşılır ise kesi açılarak iltihabın boşaltılması gerekebilir.

Her ne kadar en güvenli ve olması gereken tedavi yöntemi doktora başvurarak belirlense de bazen hastalar bunu es geçip doğal tedavi yöntemlerine de başvurabiliyor.

Kulak zarı iltihabında da hastaların başvurduğu doğal tedavi yöntemleri ve bu tedavilerin de bazılarında özellikle kullanılması gereken bitkiler mevcut. Bu tedavi yöntemlerinde kullanılan bitkilerden ikisi sarımsak ve çay ağacı yağıdır.

Ayrıca soğuk kompres de kulak zarı iltihabı için doğal tedavi yöntemleri arasında sayılıyor.

Eksternal otit, halk arasında dış kulak yolu iltihabı olarak bilinmekte. Eksternal otit tedavisi de dış kulak yolu iltihabı tedavisidir.

Dış kulak yolu iltihabı tedavisinde de kulak zarı iltihabı gibi damlalar veya haplar kullanılmaktadır. Doktor muayenenin ardından iltihap nedeniyle meydana gelen akıntıyı temizler ve ikinci bir iltihap olup olmadığını kontrol eder.

Ardından da gereken kulak damlaları ve antibiyotik ilaçlar ile iltihabın tedavisini gerçekleştirir.

Nadiren de rastlansa istisnai bir durumda ilaç tedavisinin yanı sıra iltihabın temizlenebilmesi için cerrahi bir müdahale de gerekebilir. Bu durumdan da aşağıda bahsedilmiştir.

Kulak Zarı Delikleri

Kulak zarı iltihabının tedavisi için, cerrahi tedavi yalnızca kulak zarında delik varsa ve bu nedenle kulak içerisinde akıntı oluşmuşsa tercih edilir ve gerçekleştirilir. Gerekli görüldüğü durumlarda, kulağın içerisinde bir kesi açılarak var olan iltihap kurutulur ya da temizlenir.

Tüm bu teşhis ve tedavi evresinden sonra özellikle hastanın kendisine dikkat etmesini gerektiren tedavi sonrası süreç başlayacaktır. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken ve karşı karşıya kalabileceği durumlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Eğer kulakta cerrahi müdahaleyi gerektiren herhangi bir durum yoksa ve hasta yalnızca kulak damlaları ve antibiyotik ilaç kullanıyorsa tedavi süresi ortalama olarak on gün olacaktır.

Bu süre antibiyotiklerin ortalama kullanım süresidir.

Antibiyotik ilaçlar reçete edildiği şekilde ve sürede kullanılıp bitirildiğinde, herhangi bir yan etki veya komplikasyona neden olmazsa, iltihap da bu süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Kulak zarı iltihabının oluşmasını önlemek için kişinin özellikle dikkat etmesi gereken bazı hususlar olacaktır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Kirli sular ile temastan kaçınmak
 • Kulağa banyo esnasında, denizde veya havuzda su kaçırmamaya çalışmak
 • Sigara kullanımını bırakmak
 • Hava kirliliğine maruz kalmamak
 • Alerjik bir rahatsızlık var ise dikkat etmek
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarında doktora danışıp, gerekli tedaviyi görmek

Kulak zarı iltihabı kalıtımsal olarak doğuştan kulak yolu dar olan kişilerde de sıklıkla görülmekte. Bu kişilerin kulaklarında iltihap oluşumu riski daha yüksek olacağından, bu sayılan hususlarda daha da özenli davranması gerekecektir.

Kulak zarı iltihabı nedeniyle orta kulakta biriken akıntılar ya da iltihaplı sıvı hastanın az da olsa işitme kaybı yaşamasına neden olabilmektedir. Burada biriken iltihap duyma yetisini de etkileyecektir. Ancak tedavisi gerekli şekilde yapıldığı sürece büyük bir işitme kaybına ya da sağırlığa neden olmaz.

Tedavi öncesinde öncelikle hastalığın teşhisi için gerekli muayenelerin yapılması ve iltihaplanmaya neyin neden olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Ardından da tedavinin ne şekilde yapılması gerektiği planlanır.

Kulak zarı iltihabı, çeşitli nedenlerle kulak zarında enfeksiyon yani iltihap oluşması durumudur. Özellikle şiddetli kulak ağrısı ile kendini belli eder.

Buna sıklıkla geniz akıntısı veya geniz enfeksiyonu gibi etkenler sebep olsa da farklı etkenler de kulak zarı iltihabını meydana getirebilmektedir. Bahsi geçen bu diğer etkenlerden de aşağıda detaylı bahsedilmiştir.

Banyo yaparken, deniz veya havuz gibi su ile fazla temas edilen ve kulağa su kaçması mümkün olan aktiviteler yaparken kulağa su kaçmaması için önlem alınmalıdır. Bu aktiviteler esnasında dikkat etmek gerekir. Kulağa kaçan su çıkarılamazsa kulakta iltihaba neden olacaktır.

Gribal enfeksiyon, geniz akıntısı, boğazda iltihaplanma, üşütme gibi durumlar da kulak zarı iltihabı oluşumuna neden olabilen etkenler arasındadır. Bu hastalıklar sırasında gelen sık sık yutkunma, yüksek basınç gibi durumlar solunum yolundaki enfeksiyonun ilerleyerek kulağa ve zara ulaşmasına neden olur. Bu da kulak zarı iltihabına sebebiyet verecektir.

Kulak zarı iltihabı, her zaman belirli bir sebep ile meydana gelmeyebilir. Bazen tek sebep genetik yani kalıtımsal olabilir. Özellikle kulak yolunun dar olması ya da kemik büyümesi gibi nedenlerle de iltihap oluşabilir. Bu da dışarıdan tetikleyen bir sebep olmasa da kişide kulak zarında iltihaplanma olabileceği anlamına gelmektedir.

Sigara içmek, direkt olarak kulak zarı iltihabını meydana getirmese de buna sebep olacak başka etkilerin oluşmasına neden olabilir. Örneğin, sigara kullanımı nedeni ile kişinin üst solunum yolunda enfeksiyon meydana gelip kulak zarı iltihabı meydana getirebilir.

Hava kirliliği de kulak zarı iltihabına neden olan etkenler arasındadır. Ayrıca kirli su ile temasta kulak için sakıncalı. Kulağa kaçan kirli su da çıkarılsa bile mikrop ve bakteri barındırdığından kulak zarı iltihaplanmasına neden olabilmektedir.

Kulak tıkanması, çoğunlukla yüksek basınç nedeniyle oluşan bir etkidir. Bu nedenle diyebiliriz ki yüksek basınç, önce kulak tıkanmasına sonra da kulak içerisinde baskı yarattığından iltihaplanmaya neden olmaktadır. Burada iltihaba neden olan bakteri değildir.

Kulak zarı delinmesi de iltihaplanmaya neden olabilir. Kulak zarı delik olan kişilerde kötü kokulu kulak akıntıları meydana gelir. Bu da zamanla iltihaplanmaya yol açar.

Kulak ile ilgili herhangi bir problemde yapılması gereken ilk işlem muayenedir. Kulak zarı iltihabında da durum böyle. Kulak zarı iltihabı şikayetleri ile gelen hastaya teşhis koyabilmek için öncelikle fiziksel muayenesi gerçekleştirilmelidir.

Muayene

Muayeneden hemen önce doktor hastanın şikayetlerinin neler olduğunu öğrenir. Bu şikayetlere göre hangi rahatsızlık ile karşı karşıya olabileceğini analiz eder. Ardından otoskop adı verilen alet ile hastanın kulağının içerisine bakarak iltihap olup olmadığını görür.

Eğer bir iltihaplanma söz konusu ile kulak zarı şişmiş ve kızarmış olacaktır. Bu bakteri nedeniyle meydana gelen kulak zarı iltihaplarında görülen durumdur. Eğer iltihaplanma östaki borusunun tıkanması sonucu meydana gelmiş ve bu iltihaplanmaya bakteriler neden olmamışsa bu defa kulak zarı içine çökmüş bir halde olacaktır.

Bu durumlardan herhangi birisi mevcutsa doktor kulak zarı iltihabı teşhisini koyacaktır.

Birçok hastalık hakkında hastaların veya hasta yakınlarının merak ettiği, özellikle araştırdığı ya da sıkça sorduğu bazı sorular vardır. Kulak zarı iltihabı hastalarının sıkça sorduğu sorulardan bazılarına da aşağıda cevapları ile birlikte yer verilmiştir.

Eğer hasta reçete edilen ilaçları doktorun talimatlarına ve önerilerine uygun bir şekilde kullanır, tedavisini yarım bırakmaz ya da kontrollerini kaçırmaz ise kulak zarı iltihabı ciddi bir sorun oluşturmaz. Bu şekilde, mevcut iltihap tamamen temizlenir.

Denize girmek her zaman iltihaplanmaya sebep olmaz. Ancak kulağa kaçan deniz suyu çıkarılmaz ise ya da kirli ise iltihap oluşturma riski de yüksek. Ayrıca kulak yolu doğuştan dar olan kişilerde bu risk daha yüksek olacaktır.

İltihap doğrudan kulak zarına zarar vermez. Ancak kişide zaten kulak zarı ile ilgili problem varsa iltihap bunu daha da tetikleyebilir. Bu da şiddetli kulak ağrılarına ve akıntılara neden olur.

Eğer bebeklerde kulak zarı iltihabı oluşmuşsa bebek aniden ve şiddetli ağlamalara başlayacaktır. Böyle bir durum söz konusu ise özellikle elinizle bebeğin kulağına dokunduğunuzda ağlamanın şiddeti artacaktır.

Ayrıca 2 yaşından büyük çocuklarda ağlarken ellerini sürekli kulaklarına götürmesi gibi durumlar da gözlenebilir. Özellikle de bu ağlamalar başlamadan önce bebekte grip ya da geniz akıntısı gibi problemler varsa kulak iltihabından şüphelenilebilir.

Bunun kesin teşhisi için de derhal bir çocuk doktoruna başvurulması önerilir.

Alerji kulak zarı iltihabından sonra değil de önce görülebilen bir durumdur. Bu alerjik reaksiyonlar da beraberinde kulak zarı iltihabını getirir. Hatta alerjik bünyelerde kulak zarı iltihabı riski artıyor da denebilir.

Kulak zarı iltihabının neden olduğu başka bir hastalık yoktur. Ancak iltihap işitmenin azalmasına neden olabilir ya da kulak zarına zarar verebilir. Bunlar da iltihabın tedavi edilmemesi durumunda görülen etkilerdir.

Kulak pamuğu, zannedilenin tersine kulakta bulunan kiri veya akıntıları temizlemek yerine daha derine itmemize neden olur. Bir bölgede biriken kir veya akıntılar da zamanla iltihap oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle kulak pamuğunun sık sık kullanımı tavsiye edilen bir kulak temizleme yöntemi değildir.

Bu şekil kanamalar kulak zarı iltihabında görülen bir komplikasyon değildir. Eğer kulak zarı iltihabı esnasında kulaktan kan geldiği düşünülüyorsa derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Kulak zarı zarar gördüğünde, kulakta kötü kokulu akıntılar artar. Bunlar da zamanla birikip kulağa zarar verebilir. Bu her zaman iltihaba yol açmasa da yine de iltihap oluşumuna neden olma ihtimali, riski vardır.

İltihap tedavi edilmez ise ve yayılmaya başlarsa çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Bunlardan biri de menenjittir. Bu nedenle kulak zarı iltihabı menenjit akıntısına neden olabilir demek mümkün.

(Yeterli içerik bulunamadı)

Kulak zarı iltihabı gibi kulak problemleri ile ilgili şikayetleri varsa hastanın KBB yani kulak burun boğaz uzmanı bir doktora gözükmesi gerekecektir.

Kulak zarı iltihabı tedavi edilmediğinde zamanla yayılmaya başlar. Bu iltihap yayıldıkça menenjit, beyin apsesi gibi birçok farklı ve ciddi hastalığa yol açabilir.

Birçok hastalıkta olduğu gibi kulak zarı iltihabında da bitkisel kürler uygulanabilmektedir. Ancak herkeste aynı sonucu vermeyen bu şifalı bitkiler kimi hastalarda alerjik reaksiyonlara bile sebep olabilir. Bu nedenle evde kendi yöntemlerinizle tedavi uygulamadan önce bir doktora gözükmek en doğrusu olacaktır.

Yukarıda da bahsedildiği gibi evde kendi yöntemlerinizle yaptığınız tedaviler çoğunlukta işe yarıyor olsa da sizde daha sıkıntılı sonuçlara yol açabilir. Her tedavinin sonucu kişiden kişiye değişir. Alternatif tıp yöntemleri ile yapılan tedaviler için de bu durum geçerli. En doğrusu işinin uzmanı bir doktora başvurmaktır.

Direkt olarak kulaklık kullanımı iltihaba neden olmasa da kirli kulaklıklar, ses düzeyinin kulak zarına zarar vermesi gibi sebeplerden ötürü kulak etkilenebilir. Bu da iltihap oluşumuna yol açabilir. Sık sık kulaklık kullanılması zaten önerilen bir durum değildir.

Daha önce de dediğimiz gibi, eğer kulak zarı iltihabı teşhis edildiği halde tedavi edilmez ise zamanla iltihap yayılmaya başlar. Yayılan iltihap da kişide farklı komplikasyonlar gelişmesine neden olur. Bunlardan biri de beyin apsesidir. Bu noktaya gelen durum daha da ilerlerse beyin kanamasına da yol açabilir.

Источник: https://www.ameliyat.com/kulak-zari-iltihabi-tedavisi-t76/

Kulak Zarı Yırtılması

Kulak Pamukları Kulak Zarına Zarar Verebilir

Yırtık kulak zarı, tıbben bilinen adıyla perfore timpanik membran, kulak kanalını orta kulaktan ayıran ince dokuda, yani kulak zarındaki delik ya da yırtıktır.

Kulak zarı yırtılması duyma kaybıyla sonuçlanabilir ve orta kulağı enfeksiyon ve diğer yaralanmalara açık hale getirir.

Yırtık kulak zarı genellikle tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde iyileşir. Bazen, yırtık kulak zarının iyileşmesini hızlandırmak için bir tedaviye ya da onarılması için ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Belirtiler

Kulak zarı yırtılması belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • Aniden duran sürekli kulak ağrısı
 • Kulaktan gelen şeffaf, irinli ya da kanlı akıntı
 • İşitme kaybı
 • Kulak çınlaması (tinitus)
 • Algının karışması (vertigo)
 • Vertigodan kaynaklanan bulantı ya da kusma

Ne zaman doktora gitmelisiniz?
Eğer kulak zarı yırtılması ya da delinmesi belirtilerinden herhangi birini yaşarsanız, kulağınızda ağrı ya da rahatsızlık duyarsanız doktorunuzu arayın. Orta ve iç kulak, yaralanma ya da hastalıklara karşı hassas olan narin yapılardan oluşur. Zaman kaybetmeden yapılan uygun bir tedavi, işitme duyusunu korumak için önemlidir.

Sebepler

Kulak zarının (timpanik membran) başlıca iki rolü vardır:

 • İşitme. Ses dalgaları çarptığında kulak zarınız titreşir, bundan sonraki ilk adım orta ve iç kulaktaki yapıların ses dalgalarını sinirsel impulslara çevirmesidir.
 • Koruma. Kulak zarı aynı zamanda orta kulağı su, bakteri ve diğer yabancı maddelere karşı koruyan bir bariyer görevi görür.

Kulak zarı yırtılması ya da delinmesinin nedenleri arasında şunlar olabilir:

 • Orta kulak iltihabı (otitis media). Orta kulak iltihabı genellikle orta kulakta sıvı birikimiyle sonuçlanır. Bu sıvıların neden olduğu basınç kulak zarının yırtılmasına yol açabilir.
 • Barotravma. Barotravma, orta kulağınızdaki basınçla dış ortamdaki basınç arasında dengesizlik olduğu zaman kulak zarının maruz kaldığı gerilimdir. Basınç şiddetliyse kulak zarı yırtılabilir. Barotravma uçak kulağı olarak da adlandırılır çünkü en çok hava yolculuğuyla ilişkili olan hava basıncı değişikliklerinden kaynaklanır. Ani basınç değişimine ve olası bir kulak zarı yırtılmasına neden olabilecek diğer olaylar arasında tüplü dalış ve bir otomobilin hava yastığı darbesi gibi kulağa doğrudan vuruşlar vardır.
 • Yüksek sesler ya da patlamalar (akustik travma). Yüksek bir ses, silah veya bomba sesi gibi patlamalar (aslında aşırı güçlü ses dalgaları) kulak zarında yırtılmalara neden olabilir.
 • Kulakta yabancı cisimler. Pamuklu bir çubukla ya da madeni saç tokası gibi küçük nesneler kulak zarını patlatabilir ya da yırtabilir.
 • Ciddi kafa travması. Kafatası kırığı gibi ciddi yaralanmalar, kulak zarı da dahil, iç kulak yapılarının yerinden oynamasına veya hasar görmesine neden olabilir.

Komplikasyonlar

Kulak zarının iyileşmesi ya da iyileşememesi durumunda komplikasyonlar oluşabilir. Olası komplikasyonlar şunlardır:

 • İşitme kaybı. İşitme kaybı genellikle geçicidir, kulak zarındaki yırtık veya delik iyileşinceye kadar sürer. Yırtığın büyüklüğü ve konumu işitme kaybının derecesini etkileyebilir.
 • Orta kulak iltihabı (otitis media). Delinmiş bir kulak zarı, bakterilerin kulağınıza girmesine olanak verebilir. Delinmiş bir kulak zarı iyileşmezse ya da onarılmazsa, kalıcı işitme kaybına neden olabilen kronik enfeksiyonlara karşı savunmasız gelebilir.
 • Orta kulakta kist (kolesteatom). Kolesteatom, orta kulakta deri hücreleri, kulak kanalının normal mumsu salgısı (kulak kiri) ve diğer artık maddelerden oluşan bir kisttir. Bu artık maddeler normalde kulak kiri şeklinde dış kulaktan atılır. Eğer kulak zarınız yırtılmışsa, bu artık maddeler orta kulağa geçerek bir kist oluşturabilir. Kolesteatom bakteriler için elverişli bir ortam oluşturur ve orta kulak kemiklerine zarar verebilen proteinler içerir.

Testler

Aile doktorunuz ya da KBB uzmanı genellikle ışıklı bir alet (otoskop) kullanarak yaptığı görsel muayeneyle kulak zarınızda yırtık olup olmadığını belirleyebilir.

Yırtığın nedenini ya da hasarın boyutunu belirlemek için ek testler yapabilir ya da isteyebilir. Bu testler şunları içerebilir:

 • Laboratuvar testleri. Kulağınızda akıntı varsa, doktorunuz orta kulakta bakteriyel veya viral enfeksiyon olup olmadığını tespit etmek için bir laboratuvar testi isteyebilir.
 • Diyapozon muayenesi. Diyapozon vurulduğunda ses üreten iki kollu bir metal bir alettir. Diyapozonla yapılan basit testler doktorunuzun işitme kaybını belirlemesine yardımcı olur. Bir diyapozon muayenesi aynı zamanda, işitme kaybının orta kulaktaki titreşen parçalardan mı (kulak zarı da dahil), iç kulaktaki sensor ya da sinirlerin gördüğü hasardan mı yoksa her ikisinden mi kaynaklandığını ortaya çıkarabilir.
 • Timpanometre. Timpanometre kulak kanalına yerleştirilerek kulak zarınızın küçük hava basıncı değişikliklerine verdiği yanıtları ölçen bir alettir. Belirli yanıt şablonları kulak zarı yırtılmasını işaret edebilir.
 • Odyolojik muayene. Eğer diğer işitsel testler sonuç vermezse, doktorunuz farklı gürlük ve frekanslardaki sesleri ne kadar iyi duyduğunuzu ölçen bir odyolojik tetkik yapmak isteyebilir.

Tedavi

Yırtılan kulak zarı çoğunlukla tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde iyileşir. Eğer kulak zarınızdaki yırtık veya delik kendi kendine iyileşmezse, tedavi yırtığı kapatmak için uygulanan işlemler içerecektir. Bunlar:

 • Kulak zarı yamama. Eğer kulak zarınızdaki yırtık veya delik kendi kendine iyileşmezse, bir KBB uzmanı bunu bir kağıt yamayla kapayabilir. Bu ofis prosedürde, KBB uzmanı büyümeyi teşvik etmek için yaranın kenarlarına bir kimyasal uygular ve sonra deliğin üzerini bir kağıt yama ile kapatır. Delik kapanmadan önce bu işlemin birden fazla kez uygulanması gerekebilir.
 • Ameliyat. Kağıt yama uygun iyileşmeyi sağlamaz ya da KBB uzmanı yırtığın bir yamayla iyileşmeyeceğini anlarsa ameliyat önerebilir. En sık uygulanan cerrahi işleme timpanoplasti adı verilir. Cerrahınız kulak zarındaki deliği kapamak için kendi dokunuzdan küçük bir yamayı buraya nakleder. Bu işlem ayakta tedavi bazında uygulanır, yani tıbbi durumlar daha uzun süre hastanede kalmanızı gerektirmedikçe, aynı gün evinize gidebilirsiniz.

Yaşam tarzı

Kulak zarınız iyileşirken onu korumak için aşağıdaki adımları deneyin.

 • İyileşirken kulağınızı kuru tutun. Duş veya banyo sırasında kulağınıza su geçirmez bir silikon kulak tıkacı ya da vazelinle kaplanmış bir pamuk topağı yerleştirin.
 • Kulaklarınızı temizlemekten kaçının. Kulak zarınıza iyileşmesi için biraz zaman verin.
 • Sümkürmekten kaçının. Sümkürürken ortaya çıkan basınç iyileşen kulak zarına zarar verebilir.

Önleme

Kulak zarınızın yırtılması ya da delinmesini önlemek için aşağıdaki tavsiyeleri uygulayın:

 • Orta kulak enfeksiyonları için tedavi alın. Kulak ağrısı, ateş, burun tıkanıklığı ve işitmenin azalması gibi orta kulak iltihabı belirtilerinden haberdar olun. Orta kulak enfeksiyonu olan çocuklar kendi kulaklarını sık sık ovalar ya da çekeler. Potansiyel kulak zarı hasarını önlemek için zaman kaybetmeden doktorunuzdan durumu değerlendirmesini isteyin.
 • Uçuş sırasında kulaklarınızı koruyun. Bir soğuk algınlığı ya da burun veya kulak tıkanıklığına neden olan aktif bir alerjiniz olduğunda, mümkünse uçağa binmeyin. Kalkış ve iniş sırasında, basınç dengeleyici kulak tıkacı, esneme ya da sakız ile kulaklarınızı açık tutun. Valsalva manevrası da kullanabilirsiniz: burun deliklerinizi kıstırıp ağzınızı kapalı tutarken sümkürür gibi hafifçe nefes vermek. Alçalma ve yükselmeler sırasında uyumayın.
 • Kulaklarınıza yabancı cisimler sokmayın. Asla, pamuklu çubuk, ataş veya saç tokası gibi cisimlerle fazla ya da sertleşmiş kulak kirini kazımaya çalışmayın. Bu cisimler kulak zarınızı kolaylıkla yırtabilir ya da delebilir. Çocuklarınıza kulaklarına yabancı cisimler sokarak neden olabilecekleri zararı anlatın.
 • Kendinizi aşırı gürültüden koruyun. İş yerinizde ya da aşırı gürültülü eğlence faaliyetleri sırasında kulak tıkacı ya da kulak kapatıcı kullanarak kulaklarınızı gereksiz hasardan koruyun.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/kulak-zari-yirtilmasi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть