Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak Nasıl Temizlenir?

Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda kulak nasıl temizlenir, kulak çöpü zararlı mıdır, evde kulak temizleme yöntemleri, kulak temizlerken dikkat edilmesi gerekenler konularını ele alacağız. Keyifli okumalar!

Her şeyden önce kulağın kendi kendini temizlediği unutulmamalıdır. Her gün kulak temizliği yapmak, aşırı kulak kiri oluşumuna sebebiyet verir.

Bununla birlikte kulağımız ve işitme kanallarımız tozlara, bakterilere karşı savunmasız kalır. Fakat sağlık sorunları olduğu durumlarda kulak kendini temizleyememektedir.

Bu durumlarda hekimlere danışılmalı ve hekimler tarafından tedavi uygulanmalıdır.

Bununla birlikte siz de kulağın mekanizmasını bozmayacak şekilde evde kulak temizleme yöntemleri ile kulaklarınızı temizleyebilirsiniz. İşte ‘Kulak nasıl temizlenir?’ sorusuna cevap olacak o yöntemler!

Not: Evde kulak temizleme yöntemlerini, kulak zarı deliği ve kulak enfeksiyonu gibi sağlık sorunları olmayanlar uygulayabilir. Ayrıca bu yöntemler uygulanmadan mutlaka doktorlara danışılmalıdır.

Aşırı kulak kiri nasıl anlaşılır?

Eğer aşağıdaki maddeleri yaşıyorsanız kulağınızdaki kir oranı fazlalaşmış olabilir.

• Kulakta çınlama duyulması• Kulağın kötü bir kokuya sahip olması• Kulağın sürekli olarak kaşınması• Kulakta doluluk hissi

• Kulakta ağrıların meydana gelmesi

Evde kulak temizleme yöntemleri:

Evde kulak temizleme yöntemlerini uygulayanlar, kulak zarı deliği ve kulak enfeksiyonu gibi kulak sağlığı sorunlarına sahip olmamalıdır. Bu yüzden bu tarz hastalıklardan haberdar olmalı, yöntem mutlaka doktora danışılmalıdır. İşte ‘Evde kulak nasıl temizlenir?’ sorusuna cevap olacak evde kulak temizleme yöntemleri.

Pamuk ile kulak temizleme

Kulak çöpü ile kulak temizlemenin doktorlar tarafından önerilmediğini düşündüğümüzde, doktorlar tarafından önerilen yöntem pamuk ile kulak temizlemedir. Yapmanız gereken oldukça basittir. Kulak dışına doğru fazla kir biriktiyse, bir parça pamuk alarak kulağın görünen kısmını banyodan sonra temizleyebilirsiniz. Bunu haftada bir kez yapabilirsiniz.

Sıcak su ile kulak temizleme

Bir şişeye kulağınıza zarar vermeyecek sıcaklıkta, sıcak su doldurun. Sıcak su doldurduğunuz şişeyi kulak üstünde 20-30 dakika bekleterek kirin yumuşamasını bekleyin. Kulak kiri bu şekilde yumuşayarak basit bir şekilde temizlenecektir. Bir pamuk yardımıyla kiri fazla içeriye girmeyerek alabilirsiniz.

Antiseptik bitki çayı ile kulak temizleme

Papatya çiçeğini kaynar su dolu bir kaba koyun. 10 dakika boyunca oda sıcaklığında bırakın ve kapağını kapatın. Böylelikle karışım hem oda sıcaklığına gelecek hem de doğal yağlarını kaybetmeyecektir. Daha sonrasında karışımı süzün ve kulaklarınızı bu çay ile fazla içeriye kaçırmayacak şekilde yıkayın.

Masaj ile kulak temizleme

Bu yöntem basit ve risk unsuru bulunmayan bir yöntemdir. Yapmanız gereken oldukça basittir. Kulağınızın arkasına hafifçe masaj yapın ve masaj yaparken ağzınızı açıp kapatın. Masaj devam ederken kulağınızı hafifçe farklı yönlere çekmeyi unutmayın. Ardından bir parça pamuk yardımıyla kulağınızın fazla içine girmeyecek şekilde kulak kirini temizleyin.

Saline solüsyonu ile kulak temizleme

Yarım bardak yani 100 ml su ile bir çay kaşığı (7.5 gram) tuzu karışıtırın. Bir parça pamuğu hazırladığınız karışıma batırın. Daha sonrasında yan bir şekilde yatın ve kulağınızın içine birkaç damla damlatın. 1 -1,5 dakika bekledikten sonra kafanızı diğer tarafa eğin ve sıvının akmasını sağlayın. Aynısını diğer tarafa uygulayın.

Bebe yağı ile kulak temizleme

Kulak damlası şişesi, bebe yağı ile doldurulmalıdır. Sorunlu taraf yukarıya bakacak şekilde, 5 damla bebe yağı sorunlu tarafa damlatılmalıdır. 2 dakika bekledikten sonra baş diğer tarafa çevrilerek yağ dışarı akıtılmalıdır. Havlu veya yumuşak bez yardımı ile kulak temizlenmelidir.

Parafin yağı ile kulak temizleme

Eczanede satılan parafin yağını hafif bir şekilde ısıtın. Birkaç damla kulağınıza damlatın. Daha sonrasında hafif bir şekilde su ile durulayın. 3 gün boyunca günde bir kere uygulamak kulak kirinin çözülmesinde etkilidir.

Lobelya çayı ve münver ağacı dutu ile kulak temizleme

Münver ağacı dutu ve lobelya çayı hava ışık almayan kapta muhafaza edilmelidir. Bu bitkiler kaynak suya koyularak 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Çay hazırlandıktan sonra günde 3 bardak içilmelidir.

Zeytinyağı ile kulak temizleme

Yarı yarıya zeytinyağı ve ılık su karışımı hazırlayın. İğne ucu bulunmayan bir şırıngaya bu karışım ile doldurun. Daha sonrasında 2-3 damla kulağınıza damlatın. 15 dakika boyunca bekleyin. Bu yöntemi 3-4 gün boyunca tekrarlayabilirsiniz.

Kirpi çayı otu ile kulak temizleme

Kirpi çayı otu kulak iltihaplanmalarında içilen bir bitkidir. Kaynar su içinde 10 dakika bekletilmelidir. Ve rahatsızlık geçene kadar 2-3 bardak içilmelidir.

Gliserin ile kulak temizleme

Gliserini eczaneden satın alabilirsiniz. Her iki kulağınıza da 4 damla damlatabilirsiniz.

Kulağın dış kısmı nasıl temizlenir?

Kulağın dış kısmı bir peçete veya havlu yardımıyla kolaylıkla temizlenebilir. Doktorlar tarafından önerilen bu yöntem kulağın dış kısım temizliğinde sorun yaratmamaktadır.

Kulak çöpü ile kulak temizlemek doğru mu?

Dış kulak yolunda oluşan ve halk arasında kir olarak adlandırılan, tıpta serumen olarak bilinen bu sıvı kulak için koruyucu bir salgıdır.

Kulak kendini korumak ve yabancı cisimlerden uzak tutmak için bu sıvıyı üretmektedir. Bu yüzden her gün kulak çöpü yardımıyla kulağı temizlemek, kulak kirinin daha fazla oluşmasına neden olur. Ve kulağı savunmasız bırakır.

Yani kulak çöpü – pamuğu ile kulak temizlemek sağlık açısından risk unsurudur.

Kulak temizlerken dikkat edilmesi gerekenler:

Bu kısım dikkatle okunmalıdır:

• Hergün kulağı temizlemek kulak kirinin artmasına sebep olur ve kulak savunmasız kalır. Bu yüzden haftada 1 kez, banyodan sonra bir parça pamuk ile temizlemek doğru olandır.• Kulak kiri oldukça önemlidir.

Tozdan, bakterilerden kulağımızı ve işitme kanallarımızı koruyan şey kulak kiridir. Eğer kulak kiri sizi gerçekten rahatsız etmiyorsa temizlemeyin.

• Kulakta bir cisim hissediliyorsa, ekstra olarak başka bir cisim sokmayın.

• Kulak zarınızda yırtık veya bir kulak probleminiz var ise evde kulak temizleme yöntemlerini uygulamayın.

• Enfeksiyona sebebiyet vermemek için kulaklarınızı sık sık temizlemeye çalışmayın.• Evde kulak temizleme yöntemleri çocuklar için uygun değildir.

• Bir sağlık probleminiz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bugün kulak nasıl temizlenir, kulak çöpü zararlı mıdır, evde kulak temizleme yöntemleri, kulak temizlerken dikkat edilmesi gerekenler konularını ele aldık. Eğer sizin de evde uyguladığınız bir kulak temizleme yöntemi var ise yorum olarak belirtirseniz çok seviniriz.

İlgili Yazı: Kulaklık Nasıl Temizlenir?

Yorum

Источник: https://daimakadin.com/kulak-nasil-temizlenir/

Kulak içi temizliği hangi sıklıkla yapılmalı? Kulak içi nasıl temizlenir?

Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak içi temizliği için kulak çöplerini genelde kullanırız. Biriken kulak kiri işitme açısından ileride sağlık sorunlarına neden olmaması için KBB Uzmanları, kulak içi temizliği nasıl yapılır? kulak içi temizliği hangi sıklıkla yapılır? Kulak içi temizliği neden yapılmalı? sorularının cevabını yazımızda yanıtladı.

Kişisel Hijyen ve temizlik açısından kulak temizleme her zaman yapılmalı mı? Kulak içi pisliği olarak tabir edilen aslında kulağın kendisini korumak için ürettiği bir salgı olduğunu biliyor muydunuz? Kulak çöplerinin aslında ne kadar zararlı olduğunu ve kulakların temizliğini nasıl yapmalıyız diyorsanız yazımızı okuduğunuzda aklınızdaki soru işaretleri yok olmuş olacak.

Bu konuda ilk bilgisine başvurduğumuz kişi KBB Uzmanı Op. Dr. Abdülkadir Göksel. Aslında kulakların içindeki bir salgı olduğunu ve her gün temizlemenin zararlı olduğunu bildiriyor.

Dış kulak yolunda üretilen salgı kişinin cildinin yağlı olup olmamasına göre değişir. Aslında kulak içinde güvenliği sağlayan bu salgının ismi Serumen olup, sürekli temizliği yapılmamalıdır. Kulak kendini korumak için Serumen salgılayıp, iç kısmı dış etkenlere karşı korumayı hedeflemektedir.

Fakat Serumen kulağın dışına kadar aktığında bundan rahatsızlık duyarız. Uzmanımız bize akan kısmı pamuk ile almayı ama asla içine kadar sokup, kökünü bulana kadar bir kulak çöpü ile karıştırılmasını kesinlikle yapmamamız gerektiğini söylüyor.

Peki her gün bu salgıyı temizlersek ne olur? 

Vücudun normal dengesi bozulduğu için üretilmemiş gibi algılayıp, tekrar salgılamaya çalışıyor. Her gün temizlenirse daha çok salgılanır ardı ardına devam eder. Kulak temizliği kesinlikle hafta da bir kez, duş sonrası bir pamuk parçası ile iç bölgeye sokmadan temizlenmelidir.

Kulak içi temizliği hangi sıklıkla yapılmalı? Kulak içi nasıl temizlenir? | Çocuklarda kulak çöpleri kullanmayın

Kulak temizliği nasıl yapılmalı? Kulak çöpü nasıl kullanılır?

Aslında günlük temizlik için kulağın kıvrımlı yerleri için hazırlanan kulak çöplerini iç taraflara sokularak, bilinçsiz kullanmak görselde temizlik görünen bu davranış, bazı sorunları beraberinde getirir.

Kulağın derinliklerine kadar sokulan kulak çöpleri, en hassas bölgelerden biri olan iç kulak zarı çevresine zarar verip yırtabilir, enfeksiyon kapıp kalıcı işitme sorunlarını yapabilir.

Bu konuda başka bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Baylançiçek’in açıklamasına göre, dış kulak yüzeyinde oluşan her çizik ve zedelenmelerin sebebi kulağı yabancı cisim yada kulak çöpleriyle temizlenmesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Bu çizikler ve zedelenmeler bakteriler için bir yuva olup, kulak hastalıklarının sebebi sayılmakta.

Kulak normalde salgıladığı sıvı kahverengi olup, gün içinde siz farkında olmadan dışarı doğru atıyor. Eğer içeri doğru bir temizlik yapıldığında bu salgılar içeriye doğru birikip dış kulak yolu kanalının kapanmasına neden oluyor. Biriken salgılar katılaşıp burada işitme fonksiyonunu bozuyor. Kaşıntıların başlaması ile bu bölgede dayanılmaz ağrılar oluşabiliyor.

Kulağa sokulan her türlü cisimle de bu kaşıntılardan kurtulmak isterken, 3 cm kadar ilerde bulunan zarı yırtabiliyor. Kaşıntı ve ağrı olduğunda herhangi bir şey sokulmadan en yakın sağlık kuruluşuna gidip, Kulak içi yıkama tıbbi müdahalesi bu yüzden gerekli bir durum haline geliyor.

Kulak içi temizliği hangi sıklıkla yapılmalı? Kulak içi nasıl temizlenir? | Kulak içi yıkanması

Kulak temizliğinde hangi yolları kullanmalıyız?

Kulak temizliği sırasında bir çok kişinin düştüğü hata ise sivri cisimler ve kulak çöpleri sokulmasıdır. Fakat dış kulak yolunda travma meydana gelir ve  dış kulak yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkartır.

Cildin türüne göre kulak temizliğini ele alabiliriz. Kuru ciltlerde üretilen doğal salgı Serumen akışkan ve yapışkan değildir. Aksine yağlı ciltlerde, Serumen akışkan ve yapışkandır.

Kuru ciltli kişiler, kulaklarına gliserin damlatarak kulakta birikmekte olan kiri yumuşatabilir ve akışkan hale getirebilir. Akan kir bir pamuk ile kulak dışında temizlenebilir. Eğer kulak çöpü yıllardır kullanıp, bu konudan muzdarip olanalar için bir çözümdür. Ama kulak için kaşıntı ve ağrılar için Doktora görünmenizde fayda olabilir.

Diğer taraftan yağlı ciltlerde sıvı akışkan olduğu için dışa doğru akması normaldir. bir parça pamuk ile günlük kulak deliğinin çevresi ve hafif giriş kısmı temizlenebilir. Özellikle duş yada banyo sonrası bu temizliğin yapılması daha uygundur.

Kulak temizliği için gliserin nasıl kullanılır?

Kulak içinde sertleşmiş katı salgı birikimi işitmeyi engeller ve kaşıntı yapabilir. Bunun için Kulak Burun Boğaz uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Gitmeden önce bir kaç damla gliserin damlatmak, iç kısmı temizleyecek doktor için daha kolay müdahale olur.

Fakat çekiniyorsanız yapmayın. Çünkü uzmanlarda gliserin yada özel yağlar kullanıp kiri yumuşatıp vakkumlama yolu ile çekmeye çalışacaktır.

Ayrıca bakınız

  • Aşırı kulak kiri neden tehli?

Источник: https://www.gelgez.net/kulak-ici-temizligi-hangi-siklikla-yapilmali-kulak-ici-nasil-temizlenir/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть