Kulak Zarı Delinmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Kulak Zarı Delinmesi Neden olur? Belirtileri Ve Tedavisi

Kulak Zarı Delinmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak içerisindeki basınçta görülen ani değişimler sonucunda, Kulak zarı delinmesi durumu meydana gelmektedir. Barotravma adı ile de bilinen bu sağlık sorununun görülme nedenleri aşağıda maddeler halinde verilmektedir.

İlgili Haber

 1. Araba kazaları sonucu,
 2. Kulağın darbe alması sonucu,
 3. Dalış sonucu,
 4. Travma sonucu,
 5. Kulağa yabancı cismin sokulması durumunda,
 6. Yaralanma durumunda,
 7. Basınç değişimlerinin aniden olması sonucunda,
 8. Uçak yolculuğunda,
 9. Orta kulakta iltihap oluşumu durumunda,
 10. Sporda yaralanma durumunda,
 11. Patlama sonucu kulağın sesten etkilenmesi durumunda görülmektedir.

Yukarıdaki durumlardan herhangi birinin yaşanması durumunda, kişinin derhal en yakın doktora sağlık muayenesine gitmesi gerekmektedir. Kulağın zarar görmesi sonucunda kişinin belirtileri göstermeyi beklemesi, sağlığı açısından yapılmaması gereken bir adımdır.

Belirtilerin görülmesi sonucunda, kişinin derhal en yakın doktora sağlık muayenesine gitmesi gerekmektedir.

Kulak zarı delinmesi durumunda görülen belirler aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Kulakta meydana gelen ani ağrı,
 • Kulakta işitme kaybı,
 • Kulak çınlaması,
 • Kulaktan akıntı gelmesi,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi sonucu, kişi hemen hastaneye gitmelidir. Aksi halde, kulakta kalıcı hasarlar (işitme kaybı gibi) meydana gelebilmektedir. Muayene ile, kulakta meydana gelen hasarlar belirlenebilmektedir.

Özellikle kulak zarında meydana gelen bir hasar, otoskop uygulaması ile kulağın içerisine bakılarak teşhis edilebilmektedir.

İşitme kaybının olup olmadığını net bir şekilde anlamak için, işitme testi olarak da bilinen odyoloji testi uygulanmaktadır.

Kulağa yabancı cismin sokulması durumunda, kulak zarı delinmesi meydana gelebilmektedir.

İlgili Haber

Kulak zarı delinmesi durumunda, işitme kaybının engellenmesi için ameliyat gerekmektedir. Ancak çoğu zaman kulak zarı kendiliğinden iyileşme göstermektedir.

Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Ameliyat Edilir?

Kişide, kulak zarı delinmesi durumunda işitme kaybı oluşmuş ise, ameliyat yapılması gerekmektedir. Bu amaçla uygulanan, ” Timpanoplasti” operasyonu ile, kulak zarının tedavisi sağlanmaktadır. Zar sisteminin onarılmasından sonraki süreçte kemikçik sisteminin iyileştirilme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede, ses iletimi yeniden sağlanmaktadır.

Operasyon sonrasında hasta en fazla 2 gün boyu hastanede tutulmaktadır. Sonrasında, iyileşme için en fazla 8 hafta gerekmektedir. Ameliyata gerek görülmeyen zamanlarda, kulak zarının tamamen iyileşmesi için, 8 hafta kadar beklenmesi gerekmektedir.

İyileşme sürecinin daha hızlı olması için; kulak içi ısısının ve kulak içi basıncının korunması bunun ile birlikte kulağın su ile temas ettirilmemesi gerekmektedir.

Özellikle kulak zarında meydana gelen bir hasar, otoskop uygulaması ile kulağın içerisine bakılarak teşhis edilebilmektedir.

Kulak Zarı Delinmesi Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kulak zarı delinmesi tedavisi için yapılan ameliyat sonrasında, kişinin hem iyileşme süresinin uzamaması hem de tedavinin işe yarayabilmesi için uyması gereken bazı önemli adımlar bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Cerrahi müdahale sonrasında hasta en fazla 2 gün sonra taburcu edilmektedir.
 2. Kulağın dışının ve içinin su ile temas ettirilmemesi gerekmektedir.
 3. Operasyon sonrasındaki 8 haftalık iyileşme süresi boyunca, antibiyotik içeren kulak damlaları kullanılarak kulak içinde iltihap oluşmasının önlenmesi gerekmektedir.
 4. Hapşırırken, ağzın açık olması gerekmektedir.
 5. Kulak içi basıncını ani değiştirecek aktivitelerden (uçağa binmek, kulaklıkla müzik dinlemek, yüzmek gibi) uzak durulması gerekmektedir.
 6. Kabızlık durumunda ıkınmak, kulak içi basınç değişimine neden olmaktadır.
 7. Lifli gıdaların tüketilmesi ve kişinin bol sıvı alması, kabızlığın önüne geçilmesi için önemli bir adımdır.
 8. Başın yüksekte olacak şekilde yatılması gerekmektedir.
 9. Tamponlar, doktor tarafından çıkartılmalıdır.
 10. Ağır egzersizlerin iyileşme boyunca yapılmaması gerekmektedir.
 11. Soğuk algınlığı geçiren kişilerden uzak durulması gerekmektedir.

Herhangi bir enfeksiyon durumunda kişide işitme kaybına yol açabilecek riskli durum oluşabildiği için, doktor kontrolünün ihmal edilmemesi önem taşımaktadır.

Kulak zarının delinmesi durumunda yapılan muayene sonucunda, kişiye ameliyat uygulaması ya da ilaç tedavisi ile iyileşme sağlanmaktadır. İlaç ile tedavi boyunca kişiye antibiyotik ve kortizon içeren kulak damlaları uygulanmaktadır.

Kulak zarı delinmesi durumunda, iltihaplanma meydana gelmediği sürece kendiliğinden iyileşme görülmektedir.

Ancak herhangi bir enfeksiyon durumunda kişide işitme kaybına yol açabilecek riskli durum oluşabildiği için, doktor kontrolünün ihmal edilmemesi önem taşımaktadır.

Gerekli görülen testler yapıldıktan sonra duruma göre ilaçlı tedavi ya da cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Önlenir?

 • Kulak zarı delinmesinin önlenebilmesi için,
 • Kulağa yabancı cisimler sokulmamalıdır.
 • Ağır spor uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Çok yüksek sesle müzik dinlenmemelidir.
 • Kulağa gelen bir darbe durumunda doktora gidilmelidir.
 • Ani basınç değişimi durumunda, doktora gidilmelidir.
 • Sıcak suyun kulak içine temasının önlenmesi gerekmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır.

Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/kulak-zari-delinmesi/

Delik kulak zarı

Kulak Zarı Delinmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Üç Bölümden Oluşur:

 1. Dış kulak
 2. Orta kulak
 3. İç kulak

Dış kulağı kulak kepçesi ve kulak kanalı oluşturur. Kulak kanalının derininde dış kulak ile orta kulağı ayıran kulak zarı bulunur. Kulak zarı, üzerine ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir yapıdır. Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan ve hava içeren bir boşluktur.

Hava, burunun gerisindeki geniz bölgesinden östaki tüpü ad lı küçük bir kanal ile orta kulağa taşınır. Östaki tüpünün görevi, orta kulak boşluğundaki havanın basıncını dış ortamdaki atmosfer basıncı ile eşitlemektir.

Ses dalgalarının kulak zarında oluşturduğu titreşimler orta kulak boşluğundaki küçük kemikçiklerden (örs, üzengi, çekiç) iç kulağa iletilir ve sesi beyine ileten sinirler uyarılır.

Delik Kulak Zarı

Kulak zarı delinmelerinin sebebi genellikle travma ya da enfeksiyonlardır. Kulağa tokat atılması, barotravma denilen basınç değişiklikleri, kafa kemiği kırıkları, ani patlamalar, toka, pamuklu çubuk veya kürdan ile kulak karıştırılması; asit gibi sıvıların kulaktan içeri girmesi gibi nedenlerle kulak zarında delik oluşabilir.

Orta kulak enfeksiyonları; ağrı, işitme kaybı ve zarda kendiliğinden delinmeye yol açabilir. Bu durumda kulaktan iltihaplı veya kanlı bir akıntı olacaktır. Bu durum, kulak zarı deliği ile birlikte olan orta kulak iltihabıdır. Tıbbî terminolojide bu duruma “Perforasyonlu Otitis Media” denilir.

Bu gibi durumlarda, dış kulak yolu ve orta kulağı ayıran zarda (timpanik membran) bir delik söz konusudur. Sıklıkla ağır işitme, çınlama, uğultu , baş dönmesi , yüz sinir felci ve bazen de ağır işitmeyle birlikte kulak akıntısı ile kendini gösterir, genellikle ağrıya rastlanmaz.

Nadir olarak kulak zarına daha önce yerleştirilmiş bir havalandırma tüpü sonrası kulakta kalıcı küçük bir delik oluşabilmektedir.

Aslında kulak zarindaki delinmeler vücut tarafindan hizla tamir edilir. Ancak kulak zarinin tek görevi isitme ile ilgili olmayip dis ortamdan kulagi koruyan, mikroplarin, suyun ve tozun orta kulaga girmesini engelleyen bir bariyer görevi de vardir.

Delik kulak zarindan içeriye giren su nedeniyle orta kulakta mikroplarin üremesi son derece kolaydir.

Siklikla iyi tedavi edilmemis ve iyi korunmayan kulak zari deliklerinde hastaliga orta kulakta iltihap ve buna bagli kronik degisiklikler, isitme kaybi, bas dönmesi eslik edebilir.

Kulak, çok önemli organlarla yakın komşuluğu olan bir bölgedir. Yüz siniri orta kulaktan geçer, beyin ile çok yakin komsulugu vardir ve denge organimiz iç kulakta yerlesmistir.

Bu nedenle kulak zari delikleri çok siddetli yakinmaya neden olmasalar bile eger gerektigi gibi korunmaz ve tedavi edilmezlerse sadece işitme kaybı değil, bas dönmesi, yüz felci, menenjit, beyin apsesi gibi önemli hastaliklara neden olabilirler.

Kulak zarinda delik olan bir kisi bunu önemsemeyip kulagini korumaz ve yillarca kulak akintisi ile yasarsa uygulanacak tedavi artik kulagin isitmesini iyilestirmek yerine sadece kulagin akintisini kurutmak için ameliyata dönüsebilir. Bu nedenle kulagin kendi kendine tamirini basaramadigi ve uzun süreli kulak zari delikligi olan hastalarda operasyon ile kulak zari tamiri, bazen isitme iyilestirmesi için de ek cerrahi girisimler uygulanması gerekir.

Özellikle, çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu eriskinlere oranla daha kisa oldugundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina yol açabilir. Geniz eti problemi olan çocuklarda da östaki borusu kolaylikla fonksiyon disi kalabileceginden sık tekrarlayan orta kulak iltihaplari görülür.

Iyi tedavi edilmeyen orta kulak iltihaplarinda siddetli agri kulaktan bir akintiyla ve rahatlamayla kulak zarinin delinmesine yol açabilir.

Eger bu asamada da tedavi saglanmazsa olusan kulak zari yirtigi kalici olup yasam boyu kronik otit dedigimiz ve yukarida bahsettigim ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastaliğa dönüşür.

Sağlıklıyken değerini bilmeden kullandığımiz pek çok organ gibi kulak da, zarinin delinmesi sonucu sürekli yakinmaya yol açan ve isitememenin ne kadar zor bir durum oldugunu sürekli animsatan bir izdirap haline dönüsebiliyor. Sosyal yaşamda sürekli söylenenleri tekrar ettirmekten utanan bir çok kulak hastası çoğu kez ya dudak okumaya başlıyor ya da mahçup olmamak için anlayamadigi cümleleri anlamis gibi yapıyor.

Kulak zari delinmesi ameliyatla tedavi edilebilen ve kisinin durumunun farkina varmasiyla koruyucu önlemler aldiginda ciddi sonuçlarindan korunulabilen bir hastaliktır.

Kulak zarındaki delinme altı hafta içinde kendini onarmamissa zarın tamiri için daha fazla gecikmeden KBB uzmanina basvurmak gereklidir.

Bazılarının iyileşmesi aylar sürse de, çoğu kulak zarı delikleri delindikten birkaç hafta sonra kendi kendilerine kapanırlar. İyileşmeleri esnasında kulak sudan ve darbeden korunmalıdır.

Delik Kulak Zarının Yapacağı İşitme Kayıpları

Genellikle, delik büyüdükçe, işitme kaybı da artar. Deliğin kulak zarındaki yeri de işitmeyi etkiler. Şayet kafatası kırığı orta kulakta birbiri ile bağlantılı olarak işitmeyi iç kulağa ileten kemikçiklerde de bir hasar meydana getirmişse, işitme kaybı oldukça ağır olabilir.

Kulak zarı, ani bir darbe veya patlama sonucu delinmişse, işitme kaybı fazla olabilir ve kulak çınlaması da şikayetlere eklenebilir. Bu durumda işitme zamanla geri döner ve kulak çınlaması birkaç gün içerisinde azalır. Kulak zarı deliğine bağlı sürekli iltihap olması, ileri derecede işitme kaybına yol açabilir.

Kulağa Bir Darbe Gelmesi Sonucu Kulak Zarının Yırtılması

Travmaya (tokat atılması) bağlı kulak zarı yırtılmaları (zar perforasyonları) herhangi bir enfeksiyon eklenmezse büyük oranda kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak bir KBB uzmanı bu iyileşmenin düzgün ve çabuk olabilmesi için basit girişimler yapmaktadır.

Travmayı takip eden ilk 24-48 saatte başvurmanız tedavi olasılığını yükseltir İyileşme devresinde kulak su ve travmadan korunmalıdır. Kendiliğinden kapanmayan delikler ameliyatı gerektirir.

Delik küçükse, doktorunuzun bunun zaman içinde kendiliğinden kapanıp kapanmadığını kontrol etmesi gerekir.

Kulak Zarını Korumak İçin Öneriler

Ani veya yavaşça gelişen işitme kayıplarında hekime gitmek gerekir.

Özellikle burun tıkanıklığı, sinüzit, genizden ileri derecede akıntı, yüz ağrısı şikâyetleri bulunanlar, östaki tüpü tıkalı olanlar, uçak yolculukları ve su altına dalmaktan uzak durmalı.

Dış kulak yolu yabancı cisimlerle, kulak çubuklarıyla temizlenmemeli. Silah atışları yapanlar, patlayıcılarla çalışan asker veya maden işçileri kulaklık kullanmalı.

Kulak Bakımı: Kulak zarınız delikse kulağınızın içine su kaçırmamalısınız. Banyo yaparken veya başınızı yıkarken kulağınıza vazelinle sıvanmış bir pamuk parçası koymanız gerekir. Yüzerken, pamuğun üzerine sıkı sıkı yüzme beresi geçirmenizde fayda vardır. Ayrıca marketlerde değişik boyutlarda kulak tıkaçları da satılmaktadır.

Burnunuzu kuvvetli sümkürmekten kaçınmalısınız. Bu olay, geniz ile orta kulak arasında bulunan “östaki borusu” vasıtası ile burun ve genizdeki mikropların, orta kulağa ulaşmalarına sebep olur. Burun akıntısı içe çekilmeli, tükürülmelidir. Burnunuzu sümkürmeniz çok gerekiyorsa, bunu diğer burun deliğinizi kapatmadan yapmanız tavsiye edilir.

Kulak akıntısı olduğu müddetçe, kulak, mümkün olduğunca içerisine fazla bir şey sokulmadan temizlenmelidir. Kulak akıntısı varsa veya başlamışsa ilaç kullanılmalıdır. Kulak yoluna, akıntının varlığını tespit etmek amacı ile pamuk konabilir fakat bu, akıntının önünü sürekli tıkamamalıdır.

Yırtılmanın çocuk veya yetişkinlikte olması arasında ciddiyeti açısından fark var mı? Hayır. Kulak zarı kendini her yaşta çok iyi onarabilir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi çoğunlukla kulak akıntısını durduracaktır. Tedavi, kulağın aralıklı olarak temizlenmesini, damla veya toz kullanılmasını gerektirir. Belli kişilerde ağızdan antibiyotik kullanılması gerekir

Tedavi ve Korunma

Deliğin tedavisine girişmeden önce, işitme testi yapılmalıdır. Deliğin büyüklüğü ile işitme kaybı doğru orantılıdır. Kulak zarında deliğin yeri de işitme kaybının derecesini etkiler.

Eğer ciddi bir travma sonucu orta kulaktaki sesin iletimini sağlayan kemikcikler birbirinden ayrıldılarsa veya iç kulak yapıları zarar gördüyse işitme kaybı da ciddi olacaktır. Kulak zarındaki delik ani travma veya patlama sonucu oluştuysa derin işitme kaybı ve şiddetli bir çınlama bulunabilir.

Bu durumda işitme genellikle kısmen geri döner ve çınlama bir kaç gün içinde azalır. Herhangi bir müdahalede bulunmadan önce işitme testi yapılmalıdır.

Zardaki deliği kapatmanın, banyo ve yüzme sırasında orta kulağa su kaçmasını engellemek (Aksi takdirde kulak enfeksiyonları oluşabilir), iyileşmede düzelme ve çınlamada azalma sağlamak gibi çeşitli yararları vardır. Ayrıca orta kulakta kolesteatom (Deri kisti) gelişmesini engeller. (Kolesteatom kronik enfeksiyona ve kulak yapılarında tahribata yol açabilir)

Kulak zarı nasıl onarılır?

Delik küçükse, doktorunuzun bunun zaman içinde kendiliğinden kapanıp kapanmadığını kontrol etmesi gerekir. Veya, uygun durumlarda küçük bir yama yapmayı deneyebilir. Bu amaçla zardaki deliğin kenarlarına mikroskop altında iyileştirici etkisi olan ilaçlar sürer ve zarın üzerine ince bir kâğıt parçası kapatarak yama yapabilir.

Zardaki delik tamir edildikten sonra işitmede genellikle bir düzelme gözlenir. Deliğin tamamen kapanması için birkaç defa (3-4) yama tatbiki gerekebilir. Eğer doktorunuz kâğıt ile kapatmanın yeterli olmayacağı görüşünde ise veya bir kaç kez kâğıt yama tatbikinden sonra delik hâlâ kapanmamışsa cerrahi müdahale gerekir.

Çeşitli cerrahi teknikler vardır. Tüm tekniklerde iyileşmeyi sağlamak için delik olan zar bir doku parçası ile kapatılır. Bu işleme “miringoplasti” adı verilir. En güncel yöntem, kulak zarı deliğinin altına greft denilen dokuların yerleştirilmesi. Greftler ya hastanın kendisinden ya da başkalarından elde edilir.

Biz compose otogreft denilen, kıkırdak ve zar içeren yapıları, dış kulak yolunda herhangi bir kesi yapmadan yerleştiriyoruz. Ayrıca koyduğumuz kulak zarının iyi tutulması için orta kulağa hyaluronic asit denilen dolgu maddeleri yerleştiriyoruz.

Timpanoplasti ameliyatı deliğin kapatılmasında ve işitmenin düzeltilmesinde kesin başarı sağlar Kulak zarının tamiri (miringoplasti), işitme kaybının fazla olduğu durumlarda orta kulak kemikçik zincirinin tamiri (ossikuloplasti) ve kronik akıntılı durumlarda orta kulak ve çevresinde yerleşen iltihabın temizlenmesi (mastoidektomi) ameliyatları gerekebilir. Bu ameliyatların büyük bölümü genel anesteziyle yapılır ve en fazla bir günlük hastanede yatmayı gerektirir.

Her yırtılmada ameliyat şart mı?

Hayır, travma sonucu gelişen ve kulak zarında sadece yırtılmaya neden olan olaylarda kulak zarı genelikle 4-7 günde kendiliğinden kapanır. Kulak zarında belli bir doku kaybı olduysa onarım yavaşlar.

Bir de ani gelişen kulak zarı veya orta kulak enfeksiyonlarına bağlı oluşan kulak zarı deliklikleri, uygun antibiyotik tedavisiyle genellikle 1 haftada kapanır.

Ancak yetersiz tedavi veya kulağa su kaçması durumlarda enfeksiyon kronikleşebilir.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/kulak-zari-ameliyati

Kulak Zarı Çökmesi Nedir Belirtileri Neden Olur Tedavi Yöntemleri

Kulak Zarı Delinmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yapısında ortaya çıkan değişimlerin duyma yetisini birincil olarak etkilediği kulak zarı ince bir zardır. Kulak zarında ortaya çıkabilecek problemler arasında kulak zarı çökmesi vardır.

Çeşitli sebeplerle orta kulak bölgesinde bir vakum etkisi oluşması ve ortaya çıkan bu vakum etkisiyle kulak zarı orta kulağa doğru çökmesiyle ortaya çıkan bu durum tıp dünyasında kulak zarı çökmesi olarak adlandırılmıştır.

Kulakta Çökme Belirtileri Nelerdir?

 • Kulakta şiddetli ağrı
 • Kulak çınlaması
 • İşitme kaybı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Denge kaybı
 • Kulaktan hafif kan gelmesi
 • Kulakta enfeksiyon ve nadiren de felç durumları bu hastalığın belirtileri arasında bulunmaktadır

Kulak Zarı Çökmesi Neden Olur?

Östaki borusu vücudumuzda hava alışverişini sağlamaktadır ve tıkanması durumunda kulak zarı çökmesi meydana gelir. Ek olarak, kulak bölümüne alınan darbeler de bir vakum etkisi oluşturarak kulak zarının çökmesine sebep olabilmektedir.

Östaki borusunda ortaya çıkan tıkanıklığın giderilmesi ile kulak zarı çökmesi rahatsızlığı giderilir. Eğer tıkanıklık açılmaz ise, bir zaman sonra daimi tıkanmalar meydana gelebileceğinden cerrahi operasyonlar gerekebilir. Kulak zarı çökmesi hastalığının tedavi edilmemesi durumunda daimi işitme kayıpları da görülebilmektedir.

Kulak veya burun bölgesinde ortaya çıkan türlü travmalar bilhassa kulak zarı çökmesine sebep olabilmektedir.

Kulak Zarı Çökmesi için Hangi Hekime Gidilmesi Gerekir?

KBB yani Kulak-Burun-Boğaz bölümünde uzman hekimlere gidilmesi gerekir.

Kulak Zarı Çökmesi Ne Şekilde Teşhis Edilir?

KBB uzmanı doktorun yapmış olduğu fiziksel muayene sonucunda kulak zarı çökmesi kolaylıkla anlaşılabilir. Kulakta işitme ile alakalı bir problem olup olmadığı da işitme testi ile kontrol edilir. Gerekli bu tetkiklerin ardından, tanı net bir şekilde koyulur ve gerekli tedaviye başlanır.

Kulak Zarı Çökmesi Tedavisi

Kulak zarı çökmesi tedavisi için çoğunlukla tüp takma operasyonu kullanılır. Makara şeklinde bir tüp kulak zarına yerleştirilir. Orta ve dış kulağa açılan bu tüp ve makara sayesinde kulak basıncı dengelenir. Normal koşullarda bu işlevi, kulakta östaki borusu yerine getirir.

Fakat östaki borusunun fonksiyonel bir biçimde çalışmaması neticesinde ilk olarak ilaç tedavisi daha sonrasında ise yardımcı bazı tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavinin sonuç vermediği takdirse ise tüp takma operasyonu uygulanabilir.

Kulak zarı çökmesi hastalığının bitkisel olarak bir tedavisi bulunmamaktadır.

Kulak Çökmesi ile ilgili Doktorlara Sorulan Sorular ve Yanıtları

Soru: Kulak zarı çökmesi ne şekilde gerçekleşir ve ne şekilde önlenebilir? Tedavi ne şekilde oluyor? Son çare tüp takma işlemi midir?

Yanıt:

KBB (Kulak Burun Boğaz) uzman doktoru Mehmet Yavuz Sütbeyaz’ın yanıtı: Östaki borusunun orta kulağı havalandırma ve basıncını dengeleme görevini yerine getiremediği koşullarda kulak zarı çöker. Yetişkinlerde ve çocuklarda nedenler birbirinden farklıdır.

Çocuklarda adenoid (bademcik büyümesi), alerji ve östakinin gelişme geriliğine neden olurken; yetişkinlerde burun ve genizdeki anatomik, fizyolojik veya patolojik koşullar bu duruma neden olabilir. Bilhassa yetişkinlerdeki geniz tümörleri mutlak suretle ekarte edilmelidir.

Soru: Sağ kulağımda kulak zarı çökmesi oluşmuş ve sol kulağımın zarında da sıkıntı var bu hususta bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Yanıt:

KBB (Kulak Burun Boğaz) uzman doktoru Aykut Erdem Dinç’in yanıtı: Genellikle kulak zarı çökmesi işitme kaybına sebep olursa ve daha mühimi akıntı oluyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ciddi durumlarda açık yapılabilir, daha basit durumlarda ise tüp takma işlemi gerçekleştirebilir.

Soru: Kulak zarı çökmesinde mutlaka cerrahi müdahale gerekli midir?

Yanıt:

KBB (Kulak Burun Boğaz) uzman doktoru Tamer Haliloğlu’nun yanıtı: Kulak zarı çökmesi cerrahi müdahale olmadan ilaç tedavisiyle iyileşebilir.

Soru: Kulak tıkanıklığı rahatsızlığım sebebiyle doktora gittim. Doktor, iltihap veya kirlenme bulunmadığını söyledi.

İşitme testi yapılmasını istedi ancak işitme testinde de herhangi bir soruna rastlanmadı ve kulak zarı çökmesi bulunduğunu söyledi, iki ilaç verdi. Ama prospektüsleri okuyunca bu ilaçların şikayetlerim ile ilgisini çözemedim. İlaçlar “Tavegyl” ve “Tilcotil”.

Ek olarak internetten “Tavegyl” ilacıyla ilgili negatif yazılar okudum. Bu konuyla alakalı olarak bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Yanıt:

KBB (Kulak Burun Boğaz) uzman doktoru İsmail Külahlı’nın yanıtı: Merhaba orta kulak ve burun arkası yani geniz olarak bildiğimiz bölümlerin arasındaki östaki borusunun gerektiği kadar çalışmadığı durumlarda kulakta tıkanma hissi ve zarda farklı derecelerde çökme gerçekleşebilir. Çökmenin derecesine ve işitme kaybı bulunup bulunmamasına göre tedavi verilir. En sık uygulanan ilaç tedavisi ise grip ilaçları, burun damlaları ve alerji ilaçlarıdır. “Tavegyl” ise alerji ilacıdır ve bu şekilde kullanılabilir.

Источник: https://selmasultan.com/kulak-zarinda-cokme-nasil-duzelir-ameliyati-ve-tup-takilmasi-bitkisel-tedavi

Kulak Zarı Delik Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

Kulak Zarı Delinmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Anasayfa ›› Hastalıklar ›› Kulak Zarı Delik Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

Kulak zarı, orta kulak içerisine su, toz, bakteri, virüs vb yabancı madde kaçmasını engeller ve çevreden gelen ses dalgalarını titreşime çevirerek kulağın işitme görevini yerine getirilmesini kolaylaştırır.

Kulak zarı 3 katmandan oluşmaktadır. En dış kısımda epitel tabaka, orta kısımda lifli tabaka ve en iç kısımda ise mukoza bulunmaktadır. Kulak zarının delinmesi veya hasar görmesi ile kişide çok fazla işitme kaybı oluşmaz.

Ancak bazı sesler çok net duyulmayabilir.

Kulak zarı nasıl delinir?

Travma: Kulağa sert bir şekilde gelen cismin uyguladığı basınç sonucunda kulak zarı delinmesi gerçekleşir. Travmaya bağlı kulak zarı delinmesi gerçekleştiğinde, kulak zarının olduğu kısma su temas ettirilmediği sürece kendiliğinden iyileşme özelliği vardır.

Kulak temizleme çubuğu: En sık karşılaşılan durumlardan biri de kulak temizleme çubuğunun kulak içine çok fazla ittirilmesi ile kulak zarının hasar görmesi veya delinmesidir. Kulak temizleme çubuğu mümkün olduğunca dikkatli kullanılması gerekir.

Hassas kulak zarı en ufak bir temasta dahi delinebilir. Kulak temizleme çubuğu ile kulak temizlendiği esnada kulaktan kan gelirse bilinki kulak zarı delinmiştir. Ancak çok fazla endişe edilecek bir durum yoktur.

Herhangi bir hastanenin acil bölümüne müracaat edebilirsiniz.

Yüksek ses: Özellikle kulaklık ile yüksek sesle ve sürekli olarak müzik dinlemek kulak zarının hasar görmesine ve delinmesine neden olabilmektedir.

Sürekli oluşan orta kulak iltihaplanması: Orta kulak iltihaplanması (otitis media) kulak zarına zarar vererek hasar görmesine ve delinmesine neden olabilir.

Kulak zarı delinmesinin belirtileri

İşitme kaybı: Kulak zarı delindiğinde az miktarda işitme kaybı oluşur. Çevreden gelen bazı sesler işitilmeyebilir.

Çınlama: Kulakta sürekli olmasa da ara ara çınlama oluşur. Çok şiddetli olmayabilir ve kişi bu çınlamayı dikkate almayabilir.

Kulakta uğultu: Gürültülü ortamlarda kulakta uğultu oluşur. Normal zamanlarda çok fazla oluşmayabilir.

Baş dönmesi: Baş dönmesi ara ara gerçekleşir. Kulak çınlaması ile birlikte baş dönmesi meydana gelir.

Kulakta akıntı: Kulak zarı delik olduğunda orta kulağa yabancı cisim kaçmaması için kulak koruyucu sıvı salgılar. Bu sıvı kulaktan dışarı doğru akar.

Kulak zarı tedavisi

Kulak zarı tedavisi ilaç ile veya cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Kulak zarının kendi kendine iyileşme özelliği bulunmaktadır. İyileşmenin hızlanması için antibiyotik tedavisi doktorlar tarafından önerilebilir.

Kulak zarı iyileşmediği durumlarda plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan operasyon ile kulak zarının iyileşmesi sağlanır. Kulak zarının delik kısmına özel bir kağıt veya kişinin kulak kenarından küçük bir doku alınarak kulak zarına dikilir. Böylece orta kulağa yabancı cisim kaçması önlenir ve iyileşme hızlanır.

Kulak zarı delik olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler

Kulak zarı delik olan kişiler öncelikle kulağa su kaçmasını önlemelidir. Kulak zarının iyileşmesi kişiden kişiye değişir. Ortalama iyileşme süresi 1 aydır. Bu süre içerisinde kulağa su kaçırılmamalıdır, su kaçırıldığı takdirde orta kulak iltihaplanması görülebilir. Duş alırken su geçirmeyen kulak tıkacı kullanılması önerilir.

Kulak zarı delik olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan biri de çok gürültülü ortamlardan uzak durmalı ve kulaklık ile yüksek sesle müzik dinlemekten kaçınmalıdır. Kulak zarı delik olduğunda yüksek ses kulak çınlamasına ve kulak uğultusuna neden olabilir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Ayak Yanması Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde ayak yanması, ayak yanması nedenleri ve ayaklarda yanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: kulak zarı, kulak zarı delinmesi, kulak zarı nasıl delinir, kulak zarı tedavisi
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2017

Источник: https://www.yasamicinsaglik.com/kulak-zari-delik-olan-kisilerin-dikkat-etmesi-gerekenler/

Kulak zarı delinmesi neden olur? Zar yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

Kulak Zarı Delinmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak zarı, orta ve dış kulağı birbirinden ayıran ince bir dokudur. Kulak zarının yırtılması veya delinmesi pek çok nedenle olabilir. Zarda oluşan hasar, işitme duyusuna zarar verebilir.

Kulak enfeksiyonları ve basınç değişiklikleri, kulak zarı delinmesinin başlıca nedenleridir. Timpan nembran deliği olarak da bilinen kulak zarı yırtılması, işitme kaybı ve orta kulak enfeksiyonuna yol açabilmektedir.

Kulak zarı delinmelerinin çoğu tedavi gerektirmeden iyileşirken bazılarında işitme kaybı kalıcı sorunlara neden olabilir.

Günlük yaşamdaki çeşitli faaliyetler, kulakta basınç değişikliğine ve zar delinmesine neden olabil-mektedir. Barotravma olarak bilinen bu durum, kulak içerisindeki basıncın dışarıdaki ile farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Kulak zarı delinmesine neden olabilecek durumlar;

 • Tüplü dalış yapmak
 • Uçak yolculuğu
 • Şok dalgalarına maruz kalmak
 • Yüksek rakımlarda sürüş
 • Yaralanma ve travma
 • Ani basınç değişiklikleri
 • Kulak içerisine yabancı cisimlerin sokulması
 • Orta kulak iltihabı
 • Kulak kanallarına sıcak veya asidik sıvıların kaçması
 • Araba kazaları
 • Spor yaralanmaları
 • Kulağın üzerine düşülmesi
 • Kulağın sert bir darbe alması
 • Kulak yakınında patlama olması

Kulak zarı yırtılması belirtileri

 • Kulakta ani ve keskin kulak ağrısının olması
 • Kulaktan kanlı, berrak veya pus benzeri akıntı gelmesi
 • Kulakta çınlama veya uğultunun oluşması
 • İşitme kaybının başlaması
 • Baş dönmesi

Yırtık kulak zarı belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, doktor otoskopik muayene yapacaktır. Otoskop, kulağın içerisine bakmak için kullanılan ışıklı bir alettir. Kulakta bir delik veya yırtık varsa, doktor bu muayene ile onu görebilir. Eğer kulakta çok fazla akıntı varsa, doktor öncelikle kulak kanalını temizleyebilir. İşitme işleminin etkinliğini öğrenmek için ise kulaklıkla dinleyeceğiniz bir dizi ses tonu kullanabilir ve odyoloji testi isteyebilir.

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı zedelenmesine bağlı olan işitme kayıplarının çoğu geçicidir ve işitme, hasarın iyileşmesinden sonra normale döner. İşitme kaybı geçici olmayan kişiler için bir tedavi yoktur. Tedavinin amacı kulağın daha fazla zarar görmesini önlemektir. 

Doktorunuz, kulak enfeksiyonunu önlemek veya ortadan kaldırmak için oral veya kulak damlası biçiminde bir antibiyotik reçete verebilir. Ağrıya neden olan delinme ve zedelenmeler için de ağrı kesici ilaçlar, doktorunuz tarafından verilebilir.

Kulak zarı delinmesi ameliyatı

Kulak zarı delinmelerinde uygulanan “Timpanoplasti” ameliyatı teknik olarak kulak zarı ve orta kulaktaki işitme sisteminin onarılması işlemidir. Ameliyatta aynı zamanda mastoid kemik içindeki iltihap da temizlenmektedir.

Ameliyat, mevcut hastalığın boyutlarına göre sadece kulak zarındaki deliğin onarılması, mastoid kemik içine ilerlemiş iltihabın temizlenmesi, zar onarımı ile birlikte orta kulaktaki ses iletimini sağlayan kemikçik sisteminin onarılması, ya da bu ameliyatların kombinasyonu şeklinde yapılabilmektedir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı ameliyatı sonrasında hasta ne yapmalıdır?

 • Hastalar, genel olarak ameliyattan sonraki gün pansumanları yapılmış olarak taburcu edilmektedir.
 • Hastalar, ameliyat sonrasında kulağını sudan korumalı ve oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için antibiyotik ve kortizon içeren damlaları kullanmalıdır.
 • İlk bir ay içerisinde uçak yolculuğu yapmamak, darbelerden ve gribal enfeksiyonlardan korunmak gerekmektedir.
 • Operasyondan sonraki bir hafta içerisinde yastığın yükseltilerek yatılması, orta kulak ve kulak arkasındaki kan basıncını ve ödemi azaltmaktadır.
 • Hapşırma esnasında ağızın kapatılmaması gerekmektedir.
 • Kabız olmayı engellemek için sağlıklı beslenmek ve bol su içmek daha doğrudur.
 • Kabızlık, ıkınmadan dolayı kulakları olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Dalış, yüzme ve su kayağı gibi aktiviteler, ameliyattan sonraki 8 hafta içerisinde yapılmamalıdır.
 • Dış kulak yolunda bulunan tamponlar, doktor tarafından değiştirilmelidir. Doktora danışmadan tamponlar çıkartılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki 4 hafta içerisinde ağır spor egzersizlerinden kaçınılmalıdır.

Kulak zarı delinmesi şifalı bitkiler ile tedavi

Kulak zarı delinmesi, çoğu zaman altı hafta içerisinde kendini onarır. Bu süreçte iyileşmeyen kulak zarı, cerrahi müdahale gerektirir.

Belirtilerin ortaya çıkmasının ardından cerrah, kişiye ne yapması gerektiğini, ilaç kullanımını ve gerekirse ameliyat durumunu açıklar.

Kulak zarının kendiliğinden veya ameliyat ile kapanması, hastanın dikkat etmesini gerektirir. Bunlar aktivite sınırlamaları ve sıcak su temasından kaçınma olmalıdır.

Birçok kişi kulak zarı delinmesinin bitkisel tedavi ile onarılıp onarılmadığını merak etmektedir. Ancak cerrahi müdahalenin dışında hastanın kendi uygulayacağı bitkisel bir tedavi bulunmamaktadır.

Aynı zamanda bitkisel yollar, kulak zarında enfeksiyon oluşumuna yol açabileceği için oldukça tehlidir. Hastanın yapması gereken, kulak basıncını kontrol etmek için kabız ve grip olmamaya çalışmasıdır.

Bu da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı gerektirmektedir.

Cerrahlar, kulak zarı delik olan hastalar için ameliyat gerekmiyorsa, olası bir kulak enfeksiyonunu önlemek ve tedavi etmek için kulak damlası vermektedir.

Antibiyotik özellik taşıyan kulak damlaları, kulak zarının iyileşme döneminde enfeksiyon riskini ortadan kaldırma amacı ile kullanılmaktadır. Aynı zamanda kulak zarı yırtılması ameliyatı olan kişiler de doktorun eriği damla ve ilaçları kullanmaktadır.

Ancak, doktora başvurmamış olan kişilerin herhangi bir kulak damlasını kullanmaları oldukça sakıncalıdır.

Kulak zarının delinmiş veya zarar görmüş olması, ağrı, çınlama, baş dönmesi ve işitme kaybı gibi belirtileri ile kendini göstermektedir.

Zarar gören zarın teşhis edilmemesi, bu belirtilerin sürekli olarak devam etmesine ve sonucunda ciddi bir işitme kaybına yol açabilmektedir.

Kulak zarı her ne kadar kendiliğinden iyileşse de yarattığı rahatsız edici belirtiler, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. En büyük zararı ise geri dönülemeyen bir işitme kaybının yaşanma riskinin bulunmasıdır.

Orta kulak iltihabı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı deliği kaç günde kapanır?

Hastalar, kulak zarı ameliyatından sonra bir veya iki gün içerisinde hastaneden taburcu edilmekte-dir.

Tam iyileşme ise özellikle tedavi ve cerrahi müdahaleden sonta genellikle sekiz hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

Cerrahi müdahale bulunmayan ve ciddi olmayan yırtıklarda, kulak zarlarının kapanması da aynı süreci bulmaktadır. Hastanın, kulağını ses, basınç değişikliği ve sudan koruması, iyileşme süresini etkilemektedir.

Kulak zarı deliği tedavi edilmezse ne olur?

Kulak zarında bulunan deliğin kapanması, birçok kişide kendiliğinden olmaktadır. Ciddi bir enfek-siyon veya işitme kaybı yoksa, kulak zarı ameliyat gerektirmeden kapanabilmektedir.

Ancak belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren doktora başvurmayan kişilerde enfeksiyon riski artar ve en önemlisi kalıcı işitme kaybı yaşanabilir. Bu nedenle kulak zarında yırtılma olduğunu gösteren belirtiler, hastayı doktora yönlendirmelidir.

Doktor, duruma göre bir ağrı kesici, antibiyotik damla veya ameliyat önerecektir.

 • Kulak zarı yırtılmasını önlemek için kulak içine yabancı maddeler sokulmamalıdır
 • Kulak temizleme pamukları da dikkatli biçimde kullanılmalıdır
 • Yüksek basınç değişikliklerinden kaçınılmalı ve önlem alınmalıdır
 • Kulaklar, çok yüksek sese maruz bırakılmamalıdır
 • Ağır spor egzersizlerinden kaçınılmalı veya bunlar kontrollü olarak yapılmalıdır
 • Sıcak su ve asidik suların kulak içerisine girmesi önlenmelidir
 • Kulak, bir darbe aldığında veya ağrıdında aile hekimine başvurulmalıdır

Referanslar: 1- Ruptured Eardrum Treatments 2- What is an eardrum rupture?3- Ruptured eardrum

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kulak-zari-delinmesi-neden-olur-zar-yirtilmasinin-belirtileri-ve-tedavisi/

SanalAlemci

Kulak Zarı Delinmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kulak Zarı-Kulak Zarı Delinmesi ! Timpanoplasti Ameliyatı Video İzle 4/5 (80%) 65 Oy

Kulak Zarı-Kulak Zarı Delinmesi,Tympanoplasty (Timpanoplasti) Ameliyatı video izle,Orta kulak ve orta kulak zarı ameliyatı,Delik kulak zarının yapacağı işitme kaybı,Darbe sonucu kulak zarının yırtılması,Kulak zarı nasıl onarılır nasıl tedavi edilir,Kulak zarını korumak için öneriler,Kulak zarı hakkında videolar bilgiler

 • Kulak zarı delinmesi,Kulak zarı yırtılması,Kulak sağlığı hakkında..
 • Dış kulak
 • Orta kulak
 • İç kulak

Dış kulağı kulak kepçesi ve kulak kanalı oluşturur. Kulak kanalının derininde dış kulak ile orta kulağı ayıran kulak zarı bulunur. Kulak zarı, üzerine ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir yapıdır. Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan ve hava içeren bir boşluktur.

Hava, burunun gerisindeki geniz bölgesinden östaki tüpü ad lı küçük bir kanal ile orta kulağa taşınır. Östaki tüpünün görevi, orta kulak boşluğundaki havanın basıncını dış ortamdaki atmosfer basıncı ile eşitlemektir.

Ses dalgalarının kulak zarında oluşturduğu titreşimler orta kulak boşluğundaki küçük kemikçiklerden (örs, üzengi, çekiç) iç kulağa iletilir ve sesi beyine ileten sinirler uyarılır.

Orta kulak ve kulak zarı ameliyatları:

Kulak Zarı Ameliyatı (Tympanoplasty) Timpanoplasti ameliyatı:

Delik Kulak Zarı

Kulak zarı delinmelerinin sebebi genellikle travma ya da enfeksiyonlardır. Kulağa tokat atılması, barotravma denilen basınç değişiklikleri, kafa kemiği kırıkları, ani patlamalar, toka, pamuklu çubuk veya kürdan ile kulak karıştırılması; asit gibi sıvıların kulaktan içeri girmesi gibi nedenlerle kulak zarında delik oluşabilir.

Orta kulak enfeksiyonları; ağrı, işitme kaybı ve zarda kendiliğinden delinmeye yol açabilir. Bu durumda kulaktan iltihaplı veya kanlı bir akıntı olacaktır. Bu durum, kulak zarı deliği ile birlikte olan orta kulak iltihabıdır. Tıbbî terminolojide bu duruma “Perforasyonlu Otitis Media” denilir.

Bu gibi durumlarda, dış kulak yolu ve orta kulağı ayıran zarda (timpanik membran) bir delik söz konusudur. Sıklıkla ağır işitme, çınlama, uğultu , baş dönmesi , yüz sinir felci ve bazen de ağır işitmeyle birlikte kulak akıntısı ile kendini gösterir, genellikle ağrıya rastlanmaz.

Nadir olarak kulak zarına daha önce yerleştirilmiş bir havalandırma tüpü sonrası kulakta kalıcı küçük bir delik oluşabilmektedir.

Aslında kulak zarindaki delinmeler vücut tarafindan hizla tamir edilir. Ancak kulak zarinin tek görevi isitme ile ilgili olmayip dis ortamdan kulagi koruyan, mikroplarin, suyun ve tozun orta kulaga girmesini engelleyen bir bariyer görevi de vardir.

Delik kulak zarindan içeriye giren su nedeniyle orta kulakta mikroplarin üremesi son derece kolaydir.

Siklikla iyi tedavi edilmemis ve iyi korunmayan kulak zari deliklerinde hastaliga orta kulakta iltihap ve buna bagli kronik degisiklikler, isitme kaybi, bas dönmesi eslik edebilir.

Kulak, çok önemli organlarla yakın komşuluğu olan bir bölgedir. Yüz siniri orta kulaktan geçer, beyin ile çok yakin komsulugu vardir ve denge organimiz iç kulakta yerlesmistir.

Bu nedenle kulak zari delikleri çok siddetli yakinmaya neden olmasalar bile eger gerektigi gibi korunmaz ve tedavi edilmezlerse sadece işitme kaybı değil, bas dönmesi, yüz felci, menenjit, beyin apsesi gibi önemli hastaliklara neden olabilirler.

Kulak zarinda delik olan bir kisi bunu önemsemeyip kulagini korumaz ve yillarca kulak akintisi ile yasarsa uygulanacak tedavi artik kulagin isitmesini iyilestirmek yerine sadece kulagin akintisini kurutmak için ameliyata dönüsebilir. Bu nedenle kulagin kendi kendine tamirini basaramadigi ve uzun süreli kulak zari delikligi olan hastalarda operasyon ile kulak zari tamiri, bazen isitme iyilestirmesi için de ek cerrahi girisimler uygulanmasi gerekir.

Özellikle, çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu eriskinlere oranla daha kisa oldugundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina yol açabilir. Geniz eti problemi olan çocuklarda da östaki borusu kolaylikla fonksiyon disi kalabileceginden sık tekrarlayan orta kulak iltihaplari görülür.

Iyi tedavi edilmeyen orta kulak iltihaplarinda siddetli agri kulaktan bir akintiyla ve rahatlamayla kulak zarinin delinmesine yol açabilir.

Eger bu asamada da tedavi saglanmazsa olusan kulak zari yirtigi kalici olup yasam boyu kronik otit dedigimiz ve yukarida bahsettigim ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastaliga dönüsür.

Sağlıklıyken değerini bilmeden kullandığımiz pek çok organ gibi kulak da, zarinin delinmesi sonucu sürekli yakinmaya yol açan ve isitememenin ne kadar zor bir durum oldugunu sürekli animsatan bir izdirap haline dönüsebiliyor. Sosyal yaşamda sürekli söylenenleri tekrar ettirmekten utanan bir çok kulak hastası çoğu kez ya dudak okumaya başlıyor ya da mahçup olmamak için anlayamadigi cümleleri anlamis gibi yapıyor.

Kulak zari delinmesi ameliyatla tedavi edilebilen ve kisinin durumunun farkina varmasiyla koruyucu önlemler aldiginda ciddi sonuçlarindan korunulabilen bir hastaliktır.

Kulak zarındaki delinme altı hafta içinde kendini onarmamissa zarın tamiri için daha fazla gecikmeden KBB uzmanina basvurmak gereklidir.

Bazılarının iyileşmesi aylar sürse de, çoğu kulak zarı delikleri delindikten birkaç hafta sonra kendi kendilerine kapanırlar. İyileşmeleri esnasında kulak sudan ve darbeden korunmalıdır !

Kulağa bir darbe gelmesi sonucu kulak zarının yırtılması

Travmaya (tokat atılması) bağlı kulak zarı yırtılmaları (zar perforasyonları) herhangi bir enfeksiyon eklenmezse büyük oranda kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak bir KBB uzmanı bu iyileşmenin düzgün ve çabuk olabilmesi için basit girişimler yapmaktadır.

Travmayı takip eden ilk 24-48 saatte başvurmanız tedavi olasılığını yükseltir İyileşme devresinde kulak su ve travmadan korunmalıdır. Kendiliğinden kapanmayan delikler ameliyatı gerektirir.

Delik küçükse, doktorunuzun bunun zaman içinde kendiliğinden kapanıp kapanmadığını kontrol etmesi gerekir.

Kulak zarını korumak için öneriler;

  • Ani veya yavaşça gelişen işitme kayıplarında hekime gitmek gerekir. Özellikle burun tıkanıklığı, sinüzit, genizden ileri derecede akıntı, yüz ağrısı şikâyetleri bulunanlar, östaki tüpü tıkalı olanlar, uçak yolculukları ve su altına dalmaktan uzak durmalı. Dış kulak yolu yabancı cisimlerle, kulak çubuklarıyla temizlenmemeli.

   Silah atışları yapanlar, patlayıcılarla çalışan asker veya maden işçileri kulaklık kullanmalı.

  • Kulak Bakımı: Kulak zarınız delikse kulağınızın içine su kaçırmamalısınız. Banyo yaparken veya başınızı yıkarken kulağınıza vazelinle sıvanmış bir pamuk parçası koymanız gerekir.

   Yüzerken, pamuğun üzerine sıkı sıkı yüzme beresi geçirmenizde fayda vardır. Ayrıca marketlerde değişik boyutlarda kulak tıkaçları da satılmaktadır.

  • Burnunuzu kuvvetli sümkürmekten kaçınmalısınız. Bu olay, geniz ile orta kulak arasında bulunan “östaki borusu” vasıtası ile burun ve genizdeki mikropların, orta kulağa ulaşmalarına sebep olur.

   Burun akıntısı içe çekilmeli, tükürülmelidir. Burnunuzu sümkürmeniz çok gerekiyorsa, bunu diğer burun deliğinizi kapatmadan yapmanız tavsiye edilir.

  • Kulak akıntısı olduğu müddetçe, kulak, mümkün olduğunca içerisine fazla bir şey sokulmadan temizlenmelidir. Kulak akıntısı varsa veya başlamışsa ilaç kullanılmalıdır.

   Kulak yoluna, akıntının varlığını tespit etmek amacı ile pamuk konabilir fakat bu, akıntının önünü sürekli tıkamamalıdır.

Yırtılmanın çocuk veya yetişkinlikte olması arasında ciddiyeti açısından fark var mı ?

Hayır. Kulak zarı kendini her yaşta çok iyi onarabilir.

Her yırtılmada ameliyat şart mı

Hayır, travma sonucu gelişen ve kulak zarında sadece yırtılmaya neden olan olaylarda kulak zarı genelikle 4-7 günde kendiliğinden kapanır. Kulak zarında belli bir doku kaybı olduysa onarım yavaşlar.

Bir de ani gelişen kulak zarı veya orta kulak enfeksiyonlarına bağlı oluşan kulak zarı deliklikleri, uygun antibiyotik tedavisiyle genellikle 1 haftada kapanır.

Ancak yetersiz tedavi veya kulağa su kaçması durumlarda enfeksiyon kronikleşebilir.

Not; Burada yer alan  yazılar bilgilendirme amaçlıdır.İlaç önerisi ve tedaviler için Lütfen  doktorunuza başvurunuz..

Bir önceki yazımız olan Polat Alemdar Ve Sünger Bob-Komik Video İzle başlıklı makalemizde Komik Video İzle, Polat Alemdar Ve Sünger Bob ve Polat Alemdar Ve Sünger Bob kaca kafalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Toplam Okunma: 5.673 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 09.07.2019

Источник: http://www.sanalalemci.com/kulak-zari-kulak-zari-delinmesi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.