Kurban Bayramında Eti Ve Tatlıyı Sınırlayın Formda Kalın

Kurban Bayramında Eti Ve Tatlıyı Sınırlayın Formda Kalın!

Kurban Bayramında Eti Ve Tatlıyı Sınırlayın Formda Kalın
Beslenme ve Diyet
Memorial Ankara Hastanesi

Kurban Bayramı’nın önemli ritüelleri arasında yer alan ve tüm aileyi bir araya toplayan özenle hazırlanmış sofralar, etkileyici görünümlerine rağmen sağlık için tehli olabiliyor.

Bol tereyağı ile lezzetlendirilmiş et yemekleri, et suyuna çorbalar, çeşnili pilavlar ve şerbetli tatlılar hem mide bağırsak problemlerine hem de hızla kilo alımına yol açabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.

Emine Yüzbaşıoğlu, Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme konusunda önemli bilgiler verdi.

Sabah kesilen kurbanın kavurmasını kahvaltıda yemeyin

“Kurban Bayramı’nın ilk kahvaltısı kurban etiyle yapılmalı” düşüncesi sağlık açısından uygun değildir. Kurban kesildikten sonra etin 24 saat dolapta bekletilerek tüketilmesi daha doğrudur.

Et dinlendirilmeden pişirildiğinde yeterince yumuşamadığı için yedikten sonra hazımsızlık ve şişliğe neden olacaktır. Bunun dışında dinlendirilmeden tüketilmek istenen kurban etinin pişmesi de uzun zaman alarak kahvaltının çok geç saatlere kalmasına neden olacaktır.

Bu gecikmeyle düşen kan şekeri, doygunluk hissinin geç olmasına ve kahvaltıda fazla miktarda besin tüketimine yol açacaktır.

Özellikle tansiyon, diyabet ve kalp hastalığı olanlar dikkat!

Kurban Bayramı’nda yanlış beslenmenin sağlık açısından önemli zararları vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir.

 • Bayramın birinci günü kurbanın kesilmesinden sonra et tüketimi uzun bir süre devam etmektedir. Bu noktada tek yönlü beslenmek mide, bağırsak sorunları, kansızlık ve yeme bozukluklarına neden olabilir.
 • Özellikle, tansiyon, diyabet, böbrek ve kalp rahatsızlığı olan kişilerde fazla et tüketimine bağlı olarak; yağ alımlarının artması, çarpıntı, tansiyon veya kan şekeri değerlerinin yükselmesi gibi ciddi sağlık sorunları oluşabilir.
 • Yağ ve proteinden zengin, posa içeriği düşük olan etin sindirimi, diğer besin gruplarına göre daha zordur. Bu sebeple fazla tüketimi sindirim sistemi problemlerine neden olabilir. İshal, mide ağrısı ve mide bulantısı kurban bayramında karşılaşılan sağlık sorunlarının başında gelir.
 • Bayramda yaşanan diğer bir sorun ise, hızlı kilo artışıdır. 4 gün süresince et ve beraberinde tatlı tüketimi artarken, sebze ve meyvenin az yenmesi ve hareketsizlik kilo alımına yol açmaktadır.

Bayramda bilinçli bir beslenme programı uygulayın

 • Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlanmalıdır. Sağlıklı kahvaltı bayramın olmazsa olmazıdır. Ancak tercih edilen kahvaltı içeriği de çok önemlidir. Börek, poğaça, kızartma gibi ağır yiyecekler değil; daha hafif peynir, zeytin, haşlanmış yumurta, söğüşle zenginleştirilmiş bir mönü seçilmelidir.
 • Tatlı tüketimi oldukça sınırlandırılmalı, şerbetli ağır tatlılardan kaçınılmalıdır.
 • Ara öğün tüketimine özen gösterilmelidir.
 • Ana öğünlerden birinde sebze yemeği seçilmeli pilav, makarna, börek gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek yardımcı yemeklerden uzak durulmalıdır. Ana öğünlerde bu tür yardımcı yemekler yerine; tam buğday, kepek ve çavdar ekmeği tercih edilmelidir.
 • Bayramda yeterli miktarda et tüketirken farklılık yaratmak için, yoğurt, salata veya zeytinyağlı sebze ve meyve tercihlerine de özen gösterilmelidir. Et pişirme yöntemi olarak kavurma tercih edilmeli, et yağlı ise kavurma sırasında ayrıca yağ eklenmemelidir. İkram porsiyonları küçük tutulmalı ve yeme konusunda ısrardan kaçınılmalıdır.
 • Günlük 2-2,5 litre su içilmeli, aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalıdır. Yemeklerle birlikte gazlı içecekler yerine; ayran veya az şekerle hazırlanmış komposto veya hoşaf içilmelidir. Ev yapımı az şekerli limonatalar, kompostolar ve soğuk bitki çayları da sağlıklı ikram seçeneklerindendir.

Tatlı olarak meyve salatası ve doğal dondurma ikram edebilirsiniz

Bayramlarda misafir ağırlama ve ikramlar iki kat önem kazanırken, çeşitlilik ve lezzet bir o kadar artar.

Şerbetli tatlı tüketiminin tercih edilmesi, bu tatlıların karbonhidrat ve yağ içeriğinin çok yüksek olması ve menüye fazla miktarda et de eklendiğinde hızlı kilo alımına yol açmaktadır.

Bu nedenle sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmeli, şeker oranının çok az olmasına özen gösterilmelidir. Meyve salataları veya katkısız dondurmalar da bayram ikramı için sağlıklı birer seçenek olmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 29 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kurban-bayraminda-eti-ve-tatliyi-sinirlayin-formda-kalin/

Kurban eti 3 ayda tüketilmeli

Kurban Bayramında Eti Ve Tatlıyı Sınırlayın Formda Kalın

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Uzmanlar bayramda et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor. Bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazı şeker, çikolata ve tatlı ikramlarının aşırı tüketilmesinin sakıncalarına değinen uzmanlar, 'Etin yanında mutlaka salata ve sebze yenilmelidir' diyor.

Günlük beslenme alışkanlıklarımızın bayramlarda değiştiğini belirten Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi beslenme uzmanı Gizem Köse, beslenme düzenindeki bu değişikliklerin dikkate alınmaması halinde kişide hazımsızlık, bulantı, kabızlık, mide ağrısı, kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirterek bayramda sık sık ve azar azar beslenmenin daha doğru olacağını hatırlattı.

Eti dinlendirdikten sonra tüketin

Kurbanlık hayvanın alınması ve kesimden sonra etlerin sağlıklı bir şekilde depolanmasına ilişkin de uyarılarda bulunan Köse, şu önerilerde bulundu:

Kurbanlık hayvan satın alınmadan önce mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır. Kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. İlk 24 saat ölüm katılığı (rigormortis) denilen durum ortaya çıkar. Bu yüzden et dinlendirilmeli ve bir gün sonra tüketilmelidir.

Aksi halde sindirim problemleri ve pişme zorluğu ile karşılaşılabilir. Etin depolanmasında bazı hatalar yapılmaktadır. Büyükbaş hayvan etleri soğuk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir.

Büyükbaş hayvan etleri, 0 derecede 7–10 gün bekletildikten sonra tam yumuşamaktadır ve etin lezzeti, kıvamı yerine oturmaktadır.

Derin dondurucuda en fazla 3 ay saklanmalıdır

Beslenme Uzmanı Gizem Köse, etin saklanma koşullarının da çok önemli olduğunu belirterek 'Kırmızı et, proteinden zengin olduğundan çabuk bozulma riski vardır. Bu yüzden saklama koşullarına özen gösterilmelidir. Buzdolabı poşetinde en fazla 3 gün, buzlukta -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanmalıdır.

Et küçük parçalarda birer yemeklik olacak şekilde poşet ve yağlı kâğıda sarılarak derin dondurucuda saklanmalıdır. Böylece çözdürme işlemi de kısa sürecek bu da bakteri oluşumunu engelleyecektir. Çözdürme işlemi kalorifer üzerinde, açıkta ya da sıcak suda bekletilerek olmamalıdır. Buzdolabında ya da mikrodalga da çözdürme uygun seçeneklerdir.' dedi.

Kalp-damar ve hipertansiyon hastalarına öneriler

Kırmızı ette kendiliğinden doymuş yağ bulunduğunu vurgulayan Köse, kalp-damar, hipertansiyon hastalarına da şu uyarılarda bulundu:

'Kırmızı et kendiliğinden görünmez doymuş yağ içermektedir. Dışındaki beyaz yağ katmanı görünür yağdır, kolesterol oranı yüksek olan bu yağları mutlaka ayırın.

Özellikle kalp-damar, hipertansiyon ve kan yağ yüksekliği olan kişiler et tüketiminde görünür yağlardan uzak durmalıdır. Etli sebze ve kurubaklagil yemeklerine yağ konulmamalıdır.

Kırmızı etin günlük tüketim miktarı 90–120 gr (3–4 köfte kadar) olmalıdır.'

Kurban eti sabah tüketilmemeli

Kurban Bayramı'nda et tüketiminin arttığına dikkat çeken Gizem Köse, 'Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ve öncesinde iki bardak ılık su sindirim sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olacak ve öğünleri dengeleyecektir. Kurban eti sabah tüketilmemelidir.

Bekleyen et daha lezzetli, kıvamlı olur ve çiğnemesi daha kolay olur. Pişirme yöntemi, etin lezzeti, görüntü, kıvam, koku ve biyoyararlılığını doğrudan etkiler. Az pişirim yapılması etin kalitesini ve besin değerini düşürür.

Kurban etinin pişiriminde ızgara-fırında ya da haşlama en uygun yöntemlerdir.' diye konuştu.

Mangal yaparken dikkat

Beslenme Uzmanı Köse, 'Bayramlarda mangalda pişirme yöntemi sıklıkla kullanılır. Etin ateşe yakın olması hem kanserojen öge oluşumuna neden olur hem de A B1 B12 ve folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar.

Etin ateşten 15 cm kadar uzakta pişirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde etin dışındaki protein ateş sebebiyle katılaşacak biyoyararlılığı düşecektir. Aynı zamanda yanmış etlerin kanserojen olduğunu unutmamak gerekir.

' dedi.

Sebzeyi ihmal etmeyin

Etle birlikte sebzenin de mutlaka tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Köse, 'Kurban Bayramı'nda et tüketimi sebebiyle sebze tüketimi azalır.

Hâlbuki etin içerisindeki protein ve demirden faydalanmamız için mutlaka yanında yeşillikli sebze ya da salata tüketimi olmalıdır. Demir emiliminde C vitamini yardımcıdır.

Bu yüzden tabağınızın yarısını et yarısını sebze ya da salata ile doldurarak tüketiniz.' dedi.

Şeker ve tatlıdan uzak durun

Bayramların olmazsa olmazı çikolata ve şekerlerden uzak durulması gerektiğini blirten Köse, 'Sütlü tatlı tüketimi olabilir.

Misafir ağırlayacaklar için örnek tatlılar; muhallebi, sütlaç, kazandibi, güllaç, puding, ayva tatlısı, kabak tatlısı, elma tatlısı şeklinde olabilir. Hem kendiniz hem misafirleriniz için en sağlıklı tatlılar meyveli tatlılardır.

İçecek seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Meyve suyu, asitli içecek yerine bitki çayı, maden suyu tercih edilmelidir.' dedi.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/kurban_eti_3_ayda_tuketilmeli.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.