Kurban Eti Pişirmede Püf Noktalar

Kurban Eti Nasıl Pişirilir

Kurban Eti Pişirmede Püf Noktalar

Konu İçindeki Başlıklar

  • Kurban Eti Kavurması
  • Kurban Eti Nasıl Haşlanır

Kurban Bayramlarında pek çok evde sofralarda başrolde olan yemek, kuşkusuz kurban etiyle yapılan yemeklerdir.

Bunların en meşhuru da elbette ki kavurma… Her ne kadar uzmanlar, kurban eti kesilir kesilmez tüketilmemeli; hem hazmının kolay olması hem de etin daha da yumuşayarak lezzetlenmesi için en az 24 saat dinlendirilmelidir dese de, bayramın ilk günü kahvaltı sofrasında ailecek yenilen kavurmanın geleneksel hazzı, bu kurala galip gelir.

Kurbanlık et nasıl pişirilir sorusuna yanıt olarak, kurban eti değişik şekillerde pişirilebilir diyebiliriz. Kurban eti pişirme şekillerinde, kesilen hayvanın çeşidiyle; etin, hayvanın  hangi bölümünden alındığı belirleyici rol oynar. Kuzu etini kavurma yöntemi ile, koç ve dana etini kavurma yöntemi biraz farklıdır.

Kurban etini kesmek için keskin bıçaklar kullanılmalı ve etler kemikten dikkatle sıyrılmalıdır. Etlerin üzerine bulunan sinirler ve yağlar ayrıldıktan sonra, etin lop kısımları yan yan olacak biçimde kesilerek dilimlenir. Bu iri dilimlerden birkaçı önce iri parçalar halinde, daha sonra da kuşbaşı olacak şekilde doğranır.

Pek çok kişi, doğal olarak kurbanın hangi bölümünden nasıl et çıkar, bu et nasıl parçalanır, nasıl işlem görür, nasıl pişirilir bilemez.

Hayvanın antrikotu neresi, kontrfilesi neresi, bonfilesi neresi, ön kolu, butu, boşluğu neresi , bir kasap kasar hakim olamaz.

Her bölgenin pişme şekli ve süresi farklı olduğu için, değişik bölgelerdeki etler aynı tencere içinde kavrulduğunda, ya erkenden pişip dağılacak, ya da tam pişmeyip sert kalacaktır.

Kurbanlık et nasıl pişirilir sorusu her Kurban Bayramı öncesinde yeniden önem kazanır ve çokça sorulur.

Lezzetli kavurmanın en önemli püf noktası, etin dinlendirilmiş olmasıdır. Yeni eksilen etlerde seğirme işlemi bir müddet daha devam eder.

Yani kaslar yaşamaya devam ettiği için hemen pişirilecek et de sert olacaktır.

Fakat Kurban Bayramında eti dinlendirme gibi bir imkan pek olmadığı için hayvanın aynı bölgesinden kesilen etler hiç yağ ilave edilmeden kendi yağında pişirilirse lezzetli olacaktır.

Kurban Eti Kavurması

Tencereye kuzu etlerini alıp 1 adet soğanı bütün halde etlerin arasına koyun. Soğanı bütün halde koyma sebebi şudur: soğanlar küçük küçük doğrandığında dağılır hatta erir. Bu yüzden soğan bütün halde konulduğunda hem dağılmaz. Kurban kavurmasına baharat dışında ek malzeme girmediği için, soğan lezzet verecektir.

Etler bütün soğanla bir müddet kavrulduktan sonra tencereye kuzunun kuyruk veya iç yağından biraz ilave edilir ve 2-3 dakika kadar harlı ateşte kavrulduktan sonra, ocağın altı kısılıp yaklaşık 40-45 dakika pişirilir.

En son aşamada kavrulan ete tuz, karabiber, kekik ilave edilip biraz daha kavrulur ve yanında tercihen pilavla servis edilir.

Dana eti kavurması da en çok yapılan kavurma çeşididir. Dana etini kavurmadan evvel tencereye hayvanın kendi iç yağı konulur ve yağ eridikten sonra etler ilave edilir.

Kurbanlık et nasıl pişirilir konu başlığı altına yazılması gereken en önemli püf noktası; eti kendi yağı ile kavurmak, asla dışarıdan farklı bir yağ takviyesi veya ilavesi yapmamaktır.

Yine aynı şekilde dana kavurmanın içine de bir adet bütün soğanı koyup harlı ateşte birkaç dakika kavurmak ve kuzu kavurmadan farklı olarak etin üzerine 1 bardak sıcak su ilave edip kısık ateşte 1 saat pişirmek, lezzetli bir dana kavurma yapmanın en bilinen ve en iyi netice alınan yöntemidir. Etler iyice yumuşadığında kavurma işlemi sonlandırılabilir. Kavurma piştiğine son dokunuş olarak tuzu, karabiberi ve kekiği ilave edilerek servi edilebilir.

Et ilk aşamada neden harlı ateşte kavrulur derseniz, cevabı; etlerin suyunu kendi içine hapsetmek yani mühürleme işlemi yapmak için eti yüksek ateşte pişirme zorunluluğudur diyebiliriz. Et kızgın ve yüksek ateşte kavrulduğunda kabuk bağlayarak suyunu içine hapseder, dışarı bırakmaz.

Bu da etin sulu ve yumuşacık olmasını sağlar. Löp et olarak tabir edilen parçalı etlerin yumuşak ve suyu içinde olanı makbuldür. Böylesi hem daha kolay yenilir, hem de daha lezzetli olur. Baharat olarak sadece tuz, karabiber ve mümkünse dağ kekiği yeterli gelir.

Çok fazla ve çeşitli baharat kullanmak, kurban etinin kendi tadını baskılayabilir. Ancak kuzu eti gibi biraz daha keskin kokulu etlerin o kendine has kokusunu bastırabilmek adına kavurma aşamasında limon suyu ve defne yaprağı kullanılabilir.

Et yemeklerinde ve özellikle kurban kavurması gibi taze pişirilen etlerde tuz servise yakın atılmalıdır ki, zaten taze olduğu için biraz sert olan eti daha da sertleştirmesin.

Kurban Eti Nasıl Haşlanır

Kurban etini tavada kendi kuyruk yağıyla kavurmak yerine haşlama yöntemiyle de pişirebilirsiniz. Haşlama yöntemi ile pişirilen et, lezzet açısından kavurmaya göre biraz daha mütevazı olsa da, eğer kalp, damar, tansiyon, mide, sindirim ile ilgili sıkıntılar varsa, haşlama yöntemi ile daha yağsız ve daha kolay hazmedilebilecek bir yemek elde edebilirsiniz.

Haşlama yaparken etleri doğrudan sıcak suyun içine atarak haşlamayın. Et biraz sıvı yağda hafif renk değiştirip, kabuk bağlayana kadar tutun, daha sonra altını kısıp suyu azalana kadar pişirin. Eğer etler biraz daha su isterse tencereye yeteri kadar sıcak su ekleyerek pişirmeye devam edin. Eti düdüklüde de, normal tencerede de pişirebilirsiniz.

Düdüklü tencerede pişirme işlemi daha kısa sürecektir ve et daha yumuşak olacaktır. Pişireceğiniz et koyun etiyse, hiç su eklemeden de sadece kendi suyuyla gayet yumuşak bir haşlama elde edebilirsiniz. Haşlama suyunu atmayın. Etin tüm besin ögelerinin, vitamin ve minerallerinin geçtiği bu su, son derece değerlidir.

Etin haşlama suyuyla çorba, tirit, pilav gibi son derece lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

Kurbanlık et nasıl pişirilir sorusunu yanıtladıktan sonra; bayram kavurmasının yanında ne içilir, hangi içecek bu yemeği hem daha leziz kılar, hem de besin kalitesini yükseltir mevzusuna gelelim.

Yemeğin yanında, özellikle de et gibi protein ve demir oranı yüksek gıdaların yanına içilecek içeceklerin ne olduğu önemlidir.

C vitamini yönünden yüksek mevsim salatası gibi yardımcı yiyecekler ve yine taze sıkılmış meyve suları veya gerçek meyvelerle yapılan şerbetler de etin besin kalitesini bir tık daha yükseltip, etten alınan demirin kandaki emilimini artıracaktır.

Bayram kavurması nasıl geleneksel bir yemekse, Osmanlı mutfağının baş içeceği olan şerbetler de o kadar klasik ve gelenekseldir. Hem besleyici, hem serinletici, hem de son derece lezzetli olan Osmanlı şerbetlerini evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Gazlı içeceklerin yerine içilecek bu naturel şerbetleri hazırlamak için öncelikle ihtiyaç duyulan ana malzeme taze meyvelerdir.

Çilek, vişne, kiraz, portakal, limon, elma ve bunun gibi çeşitli meyvelerden hazırlanabilecek şerbetin yapımı; meyvelerin yıkanıp ayıklanıp, 2-3 saat boyunca kaynatılması esasına dayanıyor.

Elde edilen suya nane, karanfil, fesleğen gibi baharat ve kurutulmuş bitkiler ilave edilerek hem aromaları hem de faydaları artırılmış oluyor.

Bayram kavurmasının  yanında evde hazırlanmış taze ve doğal Osmanlı şerbeti ile bayram sofralarınız daha bereketli ve şen olacak…

Esenlik ve afiyet dolu bayramlar dileriz…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kurban-eti-nasil-pisirilir/

Источник: https://www.dahabilgi.com/kurban-eti-nasil-pisirilir/

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Nefis Püf Noktası

Kurban Eti Pişirmede Püf Noktalar

Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda kurban eti kavurması yer alır. Yumuşacık pişmesi planlanan kavurmalar, yanlış pişirme tekniği ile sert bir ete dönüşebilir. Bu durum da kilolarca etin ziyan olmasına neden olur.

Lezzetli salata ve pilavlara eşlik edecek kurban kavurması tarifi listemiz ile, bu sene kurban etlerinizi en iyi şekilde pişirebilirsiniz. Mutfaktan nefis kokular gelmesini istiyorsanız, sizler için hazırladığımız kurban kavurmasının lezzet sırlarını bir köşeye not alınız.

Bu bayram size büyük kolaylık sağlayacak yazımız, işte tam da burada!

Afiyetle ve keyifle geçireceğiniz bir bayram diliyoruz…

1) Eti Dinlendirin

Kurban etinden kavurma yapacaksanız, etin bir gün süre ile dinlenmesi gereklidir. Tabi kurban telaşından etleri dinlendirmek ne mümkün? Siz yine de etinizi en az 3 saat dinlendirmeye bırakın. Daha lezzetli kavurmalar için etin dinlenmesi önemlidir.

2) İç Yağları Atmayın

Lezzetli kavurmalarda kullanacağınız yağ tercihi, etin iç yağından olmalıdır. Yağı tava veya tencerede bir süre erittikten sonra, ete vereceği lezzeti tahmin edemezsiniz.

3) Mühürleme Şart

İç yağı erittikten sonra, kavurma için hazırladığınız etleri yüksek ateşte mühürlemenizi öneririz. Mühürleme işleminden geçen etler, daha yumuşak ve lezzetli bir tat alacaktır.

4) Et Seçimini İyi Yapmalısınız

Bilirsiniz ki büyükbaş veya küçükbaş hayvanların her bölgesinden farklı yemekler elde edilir. Unutulmaz tatta bir kavurma yemek için de koyun ve kuzu etinin but ve kol kısmından, dana etinin ise sırt ve kol-kürek kısmından et almalısınız. Etleri ise kuşbaşı büyüklüğünde doğramanız daha iyi olacaktır.

5) Son Dokunuş Mühim

Uzun süre kavurma işleminden geçen etlere baharat eklemek istiyorsanız, ocaktan almadan baharatları eklemelisiniz.

Eğer kuru baharat kullanacaksanız servisten birkaç dakika önce ilave etmek yeterli olabilir. Taze baharatlar eklenecek ise yine servisten 10 dakika önce etle beraber kavrulması uygundur.

Tuz ise en son atılacak baharattır. Tuz, etin asit oranını etkileyeceği için pişme süresini uzatır.

Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Ağızda Dağılan 7 Tarif

Bu sene Kurban Bayramı’nda kesilen etler, listede yer alan tarifler ile daha da lezzetlenecek. Kurban kavurması nasıl yapılır? diyenler için işte birbirinden güzel ve pratik tarifler.

1) Dana Kavurma Kurban Kavurması Olmadan Asla

Kurban Bayramı demek buram buram kokan kavurma demektir. Sevenlere soğan ile, zenginleştirmek isteyenlere pilav ve salata ile daha lezzetli gelir. İnce bir lavaş olsa da arasına koyup güzel bir kavurma yesek diyenler için harika bir tarif: Dana Kavurma (Kurban Kavurması)

2) Kuzu Eti Lezzetinden Nefis Kurban Kavurması

Kuzu etinin kavurması da pek güzel olur, tadını bilenler bilir. Peki yumuşacık kuzu kavurmanın sırrı nedir? Bayram sofralarınızı lezzetlendirecek kuzu kavurmanın püf noktalarının yer aldığı tarif, sizler için burada. Kurban Kavurması

Tarif: Kurban Kavurması

3) Damaklarınıza Layık Kıvamda Kurban Kavurma

Kurban kavurma bu bayramda favori menülerden olacak gibi. Tadına doyum olmayan, yiyenlerde yedikçe bir daha yeme isteği uyandıran pamuk gibi yumuşak kıvamdaki dana kavurma lezzetinin sırrı bu tarifte. Kurban Kavurma

Tarif: Kurban Kavurma

4) Derin Dondurucuda Saklamak İçin Kurban Etinden Kavurma

Kurban etlerinin ilk gün bitmesi gerekmez değil mi? Uzun süre tüketin diye ne de güzel dondurucular yapılmış. Eh kurban etleri hazırsa, size de bu dondurucuları kullanmak düşer. Peki kurbanlık etler dondurucuda nasıl saklanır dediğinizde, tarifimiz burada olacak. Kurban Etinden Kavurma (Derin Donduruculuk)

5) Kurban Bayramı Özel Nefis Et Kavurma Lezzeti

Her bayram olduğu gibi bu bayram da damaklar nefis lezzette et tatmak isteyecek. Etleri dinlendirenleri bu tarife alalım. Çünkü bu tarifte yumuşacık kavurma etinin sırrı yer alıyor. Ağızda dağılan kavurma için işte tarif. Kurban Bayramı Özel Nefis Et Kavurma

6) Hazırlıklar Başlasın: Kış İçin Kurban Eti Kavurması

Kurban etleriniz kışın yemeklerinizi lezzetlendirsin diye, dondurucuda saklanabilir. Dondurucuya girecek etlerin hazırlanması hakkında bilgi almak için tarifimiz size yol gösterecektir. İşte kışlık kavurma tarifi: Kış İçin Kurban Kavurması

7) Refika’dan Kavurma Tarifi Çok Sevilecek

Kahvaltıda kavurmalı yumurta, öğlene kavurmalı menemen, akşama ise kavurmalı nefis pilav sevenler için her zaman elinizin altında olacak kavurma tarifi geliyor. Bu bayram hazırlayın, dilediğiniz her an çıkarın ve afiyetle tüketin. İşte tarif: Refika’dan Kurban Kavurma Tarifi

Kuşbaşı et ile hazırlanan yemek tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Et yemekleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

20 Soruda Kurban Hakkında Merak Edilen Her Şey

Hangi Et Nasıl Pişirilir?

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/kurban-kavurmasi-nasil-yumusak-olur-5-nefis-puf-noktasi/

Kavurma Tarifi Nasıl Yapılır, pişirilir | Kurban Eti nasıl pişirilmeli ve saklanmalı en iyi püf noktaları

Kurban Eti Pişirmede Püf Noktalar

Kavurma Nasıl Yapılır, nasıl pişirilir? Kurban eti nasıl saklanır, pişirilir? İlk kurban etlerinin eve ulaşmasıyla beraber kavurma tarifi ve pişirme tarifleri merak edilmeye başlandı. Kurban eti taze olduğu için yumuşak bir kavurma yapmak incelik isteyen bir iştir. Lezzetli ve ağızda dağılan bir kavurma pişirmek için nelere dikkat edilmelidir? İşte tüm detaylar…

6 adımda lezzetli kavurma nasıl yapılır?

Etinizin lezzetini arttırmak için dinlendirin

Kurban etinizi mümkünse 24 saat oda sıcaklığında tutun. Daha lezzetli olması için bekletebiliyorsanız etinizi 3 gün buzdolabında dinlendirin. Bu şekilde dinlenen et, daha kolay pişecek ve daha lezzetli olacaktır.

Kavurma için doğru eti seçin

Kavurmayı koyun ve kuzu etinin but ve kol kısmından, dana etinin ise sırt ve kol-kürek kısmından hazırlayın.

Kavurmaya mutlaka kendi yağını ekleyin

Kavurmaya lezzet veren şeylerden birisi kendi yağında pişmesidir. Kavurmanızı yaparken önce kendi yağında 10 dakika kadar pişirin sonra arzunuza göre diğer yağları ekleyebilirsiniz.

Kısık ateşte değil, yüksek ateşte pişirin

Kavurmanızı kısık ateşte değil harlı ateşte pişirin. Bu etinizin suyunu içinde tutmasını sağlayarak kurumasını önleyecektir. Kurban etini ızgara yaparken ise kısık ateşte pişirin. Çevirmek için çatal kullanmayın, çatal eti deler ve içindeki su dışarı çıkarak etinizi sertleştirir.

Su eklerken dikkatli olun

Dana kavurma yapıyorsanız 1 kilo ete 4 bardak kadar su ekleyin. Koyun ya da kuzu etinden kavurma yapıyorsanız ise su koymayın.

Aroma vericileri doğru zamanda ekleyin

Kavurmanıza soğanı pişerken kesmeden ekleyerek dağılmasını önleyin. Kuzu ya da koyunun kokusunu alması için defne yaprağı ve sarımsak ekleyin. Baharatları ise kavurmanız suyunu çekmeye yakınken ekleyin.

ET KAVURMA TARİFİ

Hemen hemen her özel günün en çok tercih edilen ve en çok sevilen yemeğidir et kavurma. Hatta et kavurma bazı bölgelerde kahvaltıda bile tüketiliyor. Ancak elbette en çok tercih edilen ve en çok tüketilen hali akşam yemeklerinde, beyaz pirinç pilavı ile birlikte yenileni.

Siz de misafirleriniz geldiğinde et kavurmayı, pratik tarifi sayesinde pirinç pilavı ile birlikte hazırlayarak misafirlerinize ya da ailenize servis edebilirsiniz. Bunun dışında cacık ve çoban salatası gibi yardımcı yemekler de et kavurma ile birlikte çok uyumlu olur.

O yüzden pratik ve lezzetli bir şekilde akşam yemeği hazırlamak istediğinizde et kavurmayı tercih edebilirsiniz.

Malzeme Listesi

1 kg dana kuşbaşı

1 baş orta büyüklükte kuru soğan

3 ya da 4 diş sarımsak

Bir miktar sıvıyağ

(2-4 Kişilik – 45 dakika)

Hazırlanışı

Adım 1

İlk olarak orta büyüklükteki bir tavanın içerisine kavurmalık dana kuşbaşı etleri koyun. Ocağın altını açın ve hiçbir şey ilave etmeden, ama sürekli karıştırarak etleri pişirmeye başlayın.

Adım 2

Tavadaki etlerin rengi değişmeye başladığında ve etler suyunu salmaya başladığında bir miktar sıvı yağ ilave edin. Ocağı kısık ateşe alın ve bu şekilde arada karıştırarak pişirmeye devam edin.

Adım 3

Etler pişerken ayrı bir yerde soğanları ve sarımsakları soyun. Sonrasında soğanı dörde bölün. Doğranmış soğanları ve tüm şekilde olan sarımsakları tavanın içerisine ilave edin. Etler suyunu yeniden çekene kadar tüm malzemeler ile birlikte pişirin.

Adım 4

Eğer etler pişmeden etlerin suyu biterse takriben yarım çay bardağı kadar kaynar su ilave edip bir süre daha etleri pişirin. Etler tamamen piştikten ve lokum kıvamına geldikten sonra içerisine bir miktar tuz ilave edip yemeği ocaktan alın ve servis edin.

Püf Noktası

Dilerseniz et kavurmayı yaparken, normal kuru soğan yerine arpacık soğan da kullanabilirsiniz. Etin tam kıvamında pişmesi için ve de sert olmaması için tuzu en son ilave etmeye dikkat edebilirsiniz.

Eğer yemeği pişirmeniz için çok vaktiniz yok ise ve acele etmeniz gerekiyor ise yaklaşık 1 tatlı kaşığı sirkeyi yemeğin içine ilave ederek yemeğin pişme süresini biraz daha hızlandırabilirsiniz. Üstelik çok az miktarda sirke ilave edildiği için tadında da çok fazla bir değişiklik olmayacak.

Et kavurma yemeğinde farklı bir aroma ve farklı bir lezzet arıyorsanız yemeğin içine pişmesine yakın bir miktar kekik de ilave edebilirsiniz.

Et doğru şekilde nasıl pişirilir?

Hayvanın kesiliş biçiminden tutun, pişiriliş biçimine kadar pek çok hata yapılıyor. “Hayvanı yorgun keserlerse, hayvan kendini kasar. O zaman; o eti ne kadar dinlendirirseniz dinlendirin, faydası olmaz.

Et yumuşacık gözükse bile, döküm tavaya ya da ızgaraya koyduğunuz zaman, hemen sertleşir. O saatten sonra ne kadar dinlendirirseniz dinlendirin, o ete hiçbir şey yapamazsınız. Dolayısıyla hayvan stresli, yorgun değilken kesilmeli, yani gergin olmamalı.

Hayvanı bir boşluk zamanında kesmek gerek ” diyor Osman Şengül.

Kurban etini keser kesmez, yaklaşık iki saat içinde, kavurma yapıyorlar; bu da yanlış! Et kesildikten sonra en az bir gün geçmesi, dinlenmesi lazım. Dinlenmesi lazım derken, buzdolabında tutma süreci dinlendirme süreci değildir. Et eğer kısa sürede yenilecekse buzdolabına konmayacak!

Neden bekletilmeli?

“Bakın dinlenmemiş et insanda bulantı yapar, ağırlık hissi verir ama dinlenmiş ette hiçbir şey olmaz. O yüzden eti dinlendirmek hayati derecede önemlidir” diyor Osman Şengül. Ayrıca et, kazana ya da düdüklü tencereye konup saatlerce pişirilecek bir yemek de değildir. Dinlenmiş et o kadar pişmez.

Eti neden yağda ya da tuzda bekletirler?

Yağda bekletirler, yumuşasın diye… Eti tuzda da bekletirler ama siz lütfen bekletmeyin, o zaman et sertleşir. Örneğin, kasaptan aldığınız et dinlenmiş olduğu için bunlara gerek olmaz.

Источник: https://www.tgrthaber.com.tr/gundem/kavurma-tarifi-nasil-yapilir-pisirilir-kurban-eti-nasil-pisirilmeli-ve-saklanmali-en-iyi-puf-noktalari-254184

Kurban etini saklama dinlendirme ve doğru pişirme yöntemleri

Kurban Eti Pişirmede Püf Noktalar
Kurban etini saklama dinlendirme ve doğru pişirme yöntemleri

Et hangi yöntemle pişerse pişsin hafif veya orta sıcaklıkta uzun bir süre pişirilmelidir. Kurban Bayramı boyunca et tüketiminin artması nedeniyle bol yeşillik ve salata tüketilmelidir. Etleri sebzelerle birlikte pişirmek doyma hissini artıracağı gibi aşırı et tüketimini de önleyecektir.

Kurban bayramında artan et tüketimine karşı alınması gereken önlemlere dikkat çeken Dyt. Burcu S. Demir şu bilgileri paylaştı:

Parçalanmış etler 4°C’de soğutucularda bekletilmeli

Parçalanmış etler 4°C’de soğutucularda (buzdolabında) bekletilmelidir. Kıyma şeklindeki etler hazırlandığı gün tüketilmeli, kullanılana kadar soğutucuda bekletilmelidir. Kuşbaşı, biftek gibi etler soğutucuda en çok bir gün bekletilmelidir. Parçalanmış ya da kıyma haline getirilmiş etler o gün kullanılmayacaksa soğutucunun buzluğunda dondurulmalıdır.

Kurban kesildikten sonra uygun koşullarda taşınmaz veya bekletilmezse mikroorganizmaları çoğaltır. Ürettikleri toksinler hastalığa neden olabilir.

Kurban etini evde dinlendirme yöntemi:

Vakumlayarak dinlendirme: Vakumlama yöntemiyle yapılır. Evde yapılan vakumlu dinlendirmede, etin üzerine çıkacak şekilde sızma zeytinyağı ve tuz ilave edilir. Etler maksimum 4-5 gün buzdolabında saklanabilir. Etler inanılmaz yumuşak hale gelir ve muhteşem bir lezzet ortaya çıkar.

Kurban eti uygun koşullarda saklanmazsa zehirlenmeye neden olabilir

Bazı bakteri toksinleri pişirmeyle yok edilebilir ama “stafilokous aureus” toksini sıcağa dayanıklı olduğundan özellikle kıyma ve kıymayla hazırlanmış yemekler uygun koşullarda bekletilmeyip hazırlandığı zaman besin zehirlenmesine neden olabilir.

Bunun dışında “Escherichia coli” ve “salmonella” kesim sırasında etlere bulaşabilir. Bunlar ishal ve mide iltihabına sebep olur. Düzgün pişirme ile bu organizmalar yok edilebilir. Bu yüzden pişirme kurallarına uymak önem taşır.

Kurban etini yağda kızartma yapmaktan kaçının!

Etin kızartma yapılması veya yağ eklenerek pişirilmesi mide şikâyetlerini arttırabildiği gibi kalp damar sağlığı için de risk oluşturabilir. Kırmızı etin doymuş yağ oranı yüksek olduğu için kolesterol yüksekliği ve kardiyovasküler hastalığı olan kişiler eti yağ ilave etmeden pişirmeli ve porsiyon ölçülerine dikkat etmelidir.

Kurban etini pişirmenin püf noktaları:

Hayvan kesildiğinde eti sertleşir. Çok yüksek sıcaklık et proteinlerini katılaştırarak etin suyunun kaybına, lezzetinin azalmasına ve bazı vitamin kayıplarına neden olur. Özellikle kuru ısıda pişirmede buna dikkat edilmelidir. Etler hangi yöntemle pişerse pişsin hafif veya orta sıcaklıkta uzun bir süre pişirilmelidir.

Oda sıcaklığı, dışarıdan bulaşabilecek mikropların üremesi için uygun bir ortamdır. Bu nedenle pişirilen etler oda sıcaklığında yarım saatten fazla bekletilmemelidir. Etin pişmesi bağlantı dokularına göre değişir, kuru ve nemli ısıda ya da yağda kızartma şeklinde olabilir.

Nemli ısıda pişirmede kullanılan su az veya çok olabilir. Fırın ve tencere kebapları, rostolar bu şekilde pişebilir. Kuru ısıda pişirme; ızgara ve biftekler için uygundur.

Biftekler kalın demir ve çelik tavalarda veya fırında pişebilir. Küçük parça etler, şişlere dizilerek ızgara edilir, burada dikkat edilecek nokta etin ateşe en az 15 cm uzakta olmasıdır.

Ateşe çok yakın ızgara edilen etlerde kanser yapıcı maddeler oluşabilir. Yağda kızartılarak pişirmeyi ise sağlık açısından önermiyoruz.

Kurban Bayramı boyunca et tüketiminin yanında posayı artırmak; hem bağırsak sağlığı hem de kalp-damar sağlığı için koruyucu olacaktır.

Kurban etinin yanında posalı gıdalar tüketilmeli

Etin yanında bol yeşillik ve salata tüketilmelidir. Etleri sebzelerle birlikte pişirmek ise doyma hissini artırır ve aşırı et tüketimini önler. Bol su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Etin posa içermemesi bağırsakların düzenli çalışmasını engeller. Hem bunu önlemek için hem de besinlerin metabolize olması için bol su içmeye özen gösterilmelidir.

Yemekten 1-2 saat sonra meyve veya tatlı tüketilebilir. Tatlının şerbetli, hamurlu veya kızartılmış olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle mevsim meyvelerinden yapılan sütlü tatlılar ya da dondurma, iyi alternatiflerdir.

Gazlı, şekerli içecekleri hem kalori alımını artırdığından hem de mide sağlığı için olumsuz olduğundan önermiyoruz.

Okullar ne zaman açılacak? MEB açıkladı

Источник: https://indigodergisi.com/2018/08/kurban-etini-saklama-dinlendirme-pisirme/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.