Kuru Göz Hastalığı Nedir?

içerik

Göz Kuruluk Sorunları Neden Ortaya Çıkar ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

Göz kuruluğu hastalığı bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa bitkisel tedaviler ile ortadan kaldırmak oldukça kolaydır. Hastalıktan kaynaklı olarak meydana gelen bir sorunsa uzman hekim tarafından desteklenerek hareket edilmesi sağlanır.

Kuru Göz Sendromu Nedir?

Kuru göz hastalığı sık görülen sağlık sorunları içinde yer alır. Göz kuruluğu sorunu bazı durumlarda yağlanmış gözyaşlarının olmamasından kaynaklı olarak kuru, tahriş olmuş gözlerle karakterize olur. Gözleri doğru bir şekilde kaplamak adına mukus, su ve yağın dengesinde eksik gözyaşı sebebiyle aşırı sulu gözlerin bir sonucu ortaya çıkabilir.

İki çeşit gözyaşı vardır: yağlama ile refleks. Yağlanan gözyaşı, gözleri elemanlara karşı korumaktadır. Gün içinde sürekli akış ile üretilirler ve göz kırpma refleksiyle göze yayılma yaparlar.

Refleks gözyaşları, gözlerde rahatsızlık olunca ani şekilde akmaya başlar. Aşırı sulanma, gözlerde duman, sis, soğan tarzında tahriş edici maddelerden kaynaklı veya göz yaşartıcı yağlara uygun şekilde bir koruma bulunmaması sebebiyle tahriş olduğu zaman ortaya çıkabilir.

Göz kuruluğu hastalığı belirtileri yanma ve batma içerebilmektedir. Görme bulanık olabilir ve refleks yırtılması sonucunda aşırı derecede sulanmış gözler ortaya çıkabilir. Göz kapağında kuruluk, göz çevresi kuruluğu bazı ilaçların yan etkisi olarak da meydana gelebilir.

Ayriyeten romatoid artrit, şeker hastalığın sonucunda göz kuruluğu nedir sorusunun cevabı olabilir.

Kırmızı Veya Kan Gözlü Gözler

Gözde bulunan beyaz, dış tabaka üstündeki şişmiş kan damarları gözlerin kıpkırmızı bir hal almasını sağlar veya tamamen kan oturmasına neden olabilir.

 Göz enfeksiyonu ya da alerjisi varsa gözaltı kuruluğu ve göz kapağı kuruması oluşabilir.

Kızarıklık, iltihap, meibom bezi disfonksiyonuna bağlı olabilir, yani göz kapaklarını astarlayan minik yağ bezleri yeterli yağlamayı üretmiyor veya salgılamıyorsa göz kuruluğu meydana gelir.

Sorun Hissedilen Gözler

Göz kuruluğu sorunlarında kumlu veya çakıllı gibi bir durum hissedilir. Bazı kişilerde yabancı cisimler devamlı göze batıyormuş hissi oluşur. Doktor muayenehanesinde, birçok insan tarif ettiği semptomlar da gözün şeffaf ön yüzey kısmında olan kornea üstündeki kuru lekelerden kaynaklandığı gözlemlenmiştir.

Işık Hassasiyeti

Göz kuruluğunda yetersiz sulu gözyaşı olan kişiler fotofobi veya ışığa karşı aşırı düzeyde duyarlılık yaşar. Bu sorun sürekli ya da ara sıra meydana gelebilir. Fotofobisi olan kişiler ışığa maruz kaldıkları zaman gözlerini kapatır veya kırpar.

Rahatsızlık düzeni kişilerde değişkenlik gösterir. Bazı kişilerde gözlerdeki sinir uçları ışıklara temas ettiği zaman  aşırı derecede ağrı meydana gelir. Bazı kişilerde ışığın aşırı parlak olmasından kaynaklı şikayet eder.

Göz sağlığı konusunda derneklerin yaptığı açıklamalara göre; retina içindeki ışığa duyarlı olan hücreler gözün arka kısmını kaplamakta olan doku tabakası, rahatsızlıktan sorumlu olabilmektedir.

 Bu hücrelerin duyu ile alakalı bilgisini beyine ve yüze aktarmasından sorumlu sinirle bağlantılı olabileceği de uzmanlar tarafından düşünülmektedir.

Ağrısı Yakıcı Ve Yanan

Gözler kendini rahat hissetmek adına yeterli düzeyde yağlamaya ihtiyaç duyacaktır. Gözleri sıkıştıran yağlı madde bu şekilde meibum serbest bırakır.

İnsanlar yoğun şekilde odaklanma gerektiren faaliyetlerde bulundukları zaman fazlasıyla yanıp tutuşabilir. Bundan kaynaklı olarak da gözlerde kuruluklar meydana gelir.

Kuru göz hastası olan kişilerde gözler dışında göz kapaklarında da yana hissi meydana gelebilir.

Tedavisi

Gözyaşı İlavesi: ilk yapılması gereken, eksilen gözyaşını yerine koymaktır. Tedavi amaçlı suni gözyaşı damlası kullanımı yapılması istenir. Damla gözü sulandırarak nemli kalmasını, şikayetlerin azalmasına olanak sağlar.

Gözyaşı damlası kişinin şikayetlerine göre ve doktorunun uygun gördüğü doz ve sıklıkta kullanılmalıdır. Gözyaşı damlalarının birçok çeşidi bulunur.

Kontakt lens kullanmakta olan ve koruyucu maddelere alerjisi olan bireylere, içeriğinde koruyucu madde olmayan gözyaşı damlaları verilmelidir.

Mevcut gözyaşını korumak: bu uygulamada gözyaşını buruna aktaran kanalların girişi özel tıkaçlarla kısa süreli veya kalıcı bir şekilde kapatılır. Bu uygulamada yapay gözyaşı kullanım miktarı azalır.

Tedaviyi destekleyen alternatif yöntemler: gözyaşı buharlaşmasını önlemek için bulunulan ortam nemli olmalıdır. Göz kuruluğu olan bireyler klimalı, çok esintili, aşırı sıcak ve dumanlı yerlerde bulunmamalıdırlar. Bu sırada omega 3 desteği göz kuruluğu tedavisinde alternatif olarak kullanılmalıdır.

Son dönemlerde sıklıkla kullanılmakta olan bir takım ilaçlar, gözyaşı bezindeki irritasyonu  en aza indirerek, gözyaşı üretimini çoğaltıp ve destekleyerek tedavide çok etkili olduğu görülmektedir. Bu şekilde yapay gözyaşı kullanımı önemli ölçüde azalmaktadır.

Göz kuruluğu olan bireylerin bir kısmı sabah uyandığında yanma, ağrı, bulanık görme şikayetleri görülebilir. Bu bireylere uyumadan önce bol miktarda gözyaşı jelleri kullanmaları tavsiye edilir. Bilgisayarı uzun süreli kullanan bireylerin  koruyucu gözlük takmaları, göz kuruluğunu engellemede etkili olmaktadır.

Göz kuruluğu tedavisinde hedef, tüm hastaların sosyal konumu, mesleği ve şikayetlerine uygun tedavi şekli uygulayarak, günlük yaşam standartları yükselmektedir.

Tedavinin tüm süreçlerinde önemli olan detaylardan bir tanesi uzman hekimin söylediklerine harfiyen uymaktır. Bu sayede daha kısa sürede sorundan kurtulmak mümkün hale gelir. Ayrıca uzmanın verdiği ilaçları düzenli ve aksatmadan kullanmakta tedavideki önemli ayrıntılar arasında yer alır. Bu şekilde sağlıklı bir görüş elde etmek mümkün hale gelecektir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/goz-kurulugu.html

Göz Kuruluğu Nasıl Bir Hastalıktır ? Kuru Göz Hastalığı Nedir?

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

İnsanlar bazen hiç ağlayamadığını ileriye sürmekte ve bunun nedeninin tam olarak bilmemektedirler. Bu durum son derece rahatsızlık vericidir. Ağlamak isterken bunu başaramamak ve etrafta sanki duygusuzmuş gibi görünmek oldukça can sıkıcıdır. Fakat bu bilinçli yapılmayan bir göz hastalığı türüdür.

Gözyaşının akması ve duyguları doğru bir şekilde ifade etmek ,gözyaşının akmasına bağlıdır.Gözyaşı rahat akmıyor ve bir takım tıkanıklar ortaya çıkıyor ise kuru göz yaşı sendromu olgusu sizde gelişmiş olabilir.

Schirmer gözyaşı testinde kullanılan kağıt parçalar hemen gözde var olan üretim salgısını ölçer. Floresein boya veya bengal boya, Schirmer testine direk olarak damlatılır. Bunun amacı ,üretimdeki salgının azlığı ve çokluğu ve asıl nedenlerinin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bu şekilde tanı konulur.

İLGİLİ BİLGİ:

Miyop Ameliyatlarının Riskleri Nelerdir?

Kurugöz tedavisinde ilk aşama, göz ,suni göz yaşı ile nemlendirilir. Daha sonra göz hacminin oluşturduğu duyarlılığın azlığı veya çokluğu belli birimler ile ölçülür.Yavaş salınım ve sabit salınım değerlerinden sonra teşhis konulur ve hastaya gereken tedavi işlemler için göz damlası ya da uygun kontak lens verilir.

Gözün dinlenme aşaması lensle sağlanır.Lense uygun verilen gözyaşı damlaları, düzenli bir şekilde kullanılır.

Eğer bütün bunlara rağmen göz sulanmaz ise ve üretim salgısı hala aynı ise,kalıcı girişim için gerekli tetkikler yapılarak hastaya buharlaşma verilir.

Radyatöre konulan su miktarı havanın nemlenmesinde etkili bir yöntemdir.Ayrıca suni gözyaşı merhemi verilir. Hasta bunlara özellikle dikkat etmelidir :

Günlük olarak kullanılan saç kurutma makineleri,kuru hava,oda sıcaklığı,havasız ortamda bulunmak ,sigara,egzoz dumanı ve yanlış beslenmenin içinde yer almak göz kuruluğuna neden olabilir. Özellikle A vitamini yeterli bir şekilde alınmalı,göz sağlığı kontrol altında tutulmalıdır. Doktorun verdiği dinlendirici gözlükler ve lensler faydalı olabilir.

İLGİLİ BİLGİ:

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri! 14 Doğal Yöntem

Ciddi Belirtileri Yaşam Değişiklikleri

Kurugöz sendromunda gözün aşırı sulanmasında anormal bir durum olarak kabul edilmektedir. Denge sağlanmadığı sürece göz fonksiyonlara tıkanıklar açılmaz ve kuru göz sendromu ve diğer göz hastalıkları hızlı bir şekilde yaygınlaşabilir.Göz tıkanıklıkları tanı konulduktan sonra doktorun verdiği ilaçlar ile açılır ve bu biraz zaman alır.

Gözün dinlenmesi ve göz sağlığına uygun besinlerin tüketilmesi çok önemlidir. Göz sağlığınız için kendinizi fazla yormayın ve gözün dinlenmesi için günlük uyku ihtiyacını sağlayın. Aşırı uyku bozukluklarında da göz sağlığına zarar verir. Bu nedenle göz sağlığınız için,dengeyi korumayı bilmelisiniz.

Gözyaşının salgılanma sistemi,gözün dış kısmında yer alan konjoktiva bezelerinden oluşur. Bu göz sağlığını koruyarak,daha kaygan ve berrak olmasına katkıda bulunur.Göz kapakları burun mesanesine yakındır.

Bu nedenle gözyaşının akması burun deliklerinde direk olarak gözyaşı kesesine doğru dökülmeye başlar. Böylece gözyaşı burun kanalından geçerek dışa doğru gözlerden atılır.

Göz salgısının burun kanalı ile bağlantısı fazlası ile mevcuttur.

İLGİLİ BİLGİ:

Sağlıklı Yaşam İçin Yapmanız Gereken 12 Rutin!

Eğer gözyaşı oluşmuyorsa ve salgılanmıyorsa akla ilk gelen kuruyaş sendromudur .Hastalığın seyri tedaviye edilmedikçe kronik bir hal alır ve göz hastalıkları şiddetle çoğalır. Bunun için göz sağlığı ihmal edilmemelidir. Uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Gözyaşı Akmasa Ne Olur ?

Gözyaşı yavaş ve sabit olarak salgılanır. Yavaş üremesi salgının azlığına ,sabit üremesi salgının normal kesede birikip akmasına işaret eder. Arada hız mesafesi epey oynamaktadır.

Yavaş bir şekilde akan gözyaşı kuru gözyaşıdır.Sulu gözyaşı ise kesede biriktiği gibi hızlı bir şekilde gözlerden kaygan bir şekilde akmasıdır. Bu sağlıklı bir durumdur.Kuru gözyaşının çeşitli belirtileri bulunmaktadır.

Bunun altında yatan temel nedenler şunlardır :

 • Gözlerde batma hissiyatının oluşması sıklıkla gözlemlenen bir belirtidir. Sanki göze bir şey kaçmışçasına kaşınma ve sürekli batma olgusu çoğalır. Kaşıntının nedeni ise batmanın verdiği baskıdır. Bu baskı ,göz duyusunda şiddetlendikçe kaşınma hissi artar ve kişi sürekli gözlerini elleri ile ovuşturur.
 • Göz salgısında meydana gelen yapışkan salgı ,kuru göz sendromunun en sık ortaya çıkarttığı nedenler arasındadır. Yapışkanlık gözyaşı şeklinde akarken kirpikler birbirine dolanır ve yapışan kirpiklerin çözülmesi, yıkama sonucu düzelir.Bu salgı, göz kuruluğunun verdiği ciddi işarettir.
 • Göz kuruluğunda artan hassasiyet ve bazı duman ,kokular gözün aşırı derecede sulanmasına sebebiyet verir. Bu yanma egzoz dumanına bağlı ve sigara dumanına bağlı artış gösterir. Göz ağrımaya hatta kanallarda ki tıkanıklıklar çoğalmaya başlar.Sağlıksız gözlerde duman en zararlı etkendir .Gözde kanlanma ve çapaklanma yapar.Bazı kontakt lens kullanımında ise göz kuruluğu çıkmaktadır. Çünkü ,gözler lensten dolayı gözyaşı üretmemeye başlar,salgı her geçen gün daha fazla azalmaya başlar.
 • Kuru göz sendromunda beklenmedik sulanma aşırıya kaçtığında göz kapakçığı ve duyusu bunu hazmetmemeye başlar ve bu olgu, gözün anormal bir salgı üretmesine neden olur. Yapışkan salgının bir diğer nedeni ise olur olmaz,zamansız sulanmaların aşırıya kaçma şeklidir.
 • Kurugöz sendromunun bir diğer sebepleri ise,gözyaşı üretiminin neredeyse hiç salgılanmaması ve yavaşlama hızının artmasıdır. Her ne kadar bu duygusuzluk gibi görünse de bazı kişiler ağlayamıyor ve dışarıdan farklı izlenimler yaratıyor.
 • Göz kanalında oluşan bu tıkanıklıklar yüzünden ,ağlama olgusu azalır.Gözden tek bir damla yaş akmaz. Bu bir hastalık türüdür.Ayrıca göz sendromuna eşlik eden ağız kuruluğu.menopoz sonrası birlikte görülür. Bu iki sendromun oluşması bir diğer değişik ,Sjogren sendromunu ortaya çıkartır.
 • Suni göz yaşlarının meydana gelmesi için kullanılan bazı ilaçlar ciddi yan etkiler gösterebilir.İlaçlar bu hastalığa,yan etki yapabilir,bu salgı ilaç kullanımından da ileri gelebilir. Bunun için bu hastalığın tedavisine başlamadan önce ,daha önceden değişik ilaçlar kullanmış iseniz uzman hekiminize bunu bildirmenizde fayda vardır.
 • Kullandığınız damlaların isimlerini de aynı şekilde bildirmeniz gerekir. Uzman hekim tanıyı koymadıkça kurugöz sendromuna kapılıp, rastgele damla kullanımında bulunmayınız. Bazı damlalar gözün yapısına ve işlevine zarar verebilmektedir.

İLGİLİ BİLGİ:

Göz Ve Görme İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kuru Göz İle İlgili Videolar

Kuru göz nedir? Belirtileri nelerdir? – Doç. Dr. Emrullah Taşındı

Источник: https://maksatbilgi.com/gozyasi-kurulugu-nasil-bir-hastaliktir

Kuru Göz Hastalığı

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

Kuru göz, gözyaşının yetersizliği durumudur. Göz çevresindeki gözyaşı bezleri tarafından salgılanan, ve göz kapaklarının kırpılması ile göz yüzeyine yayılan gözyaşı, yine gözkırpma ile gözkapaklarındaki küçük kanalcıklar (punktumlar) ve daha sonra nasolakrimal kanal yardımıyla burun içine yönlenerek gözü terkeder.

Gözyaşı tabakası, hemen göz üzerine yayılan bir mukus tabaka, ortada sulu (aköz) tabaka, ve en dışta yağlı (lipid) tabakalardan oluşur. Bu üç tabakadan herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, kuru göz şikayet ve bulgularının ortaya çıkmasına neden olur.

Kuru göz hastalarının şikayetleri nelerdir?

Kuru göz hastaları gözlerde kuruluk hissi, yanma, batma, yabancı cisim hissi, kızarıklık, rüzgar veya sigara dumanından rahatsızlık, göz çevresinde mukus iplikçiklerin oluşması, ve/veya kontakt lens kullanmakta zorluk şikayetleri ile doktora başvururlar. Bu hastalar, zaman zaman kuruluğa bağlı irritasyon ile paradoksik sulanmadan da şikayet edebilir.

Kuru göz nedenleri nelerdir?

Gözyaşı salgısı, erkek ve kadınlarda, ilerleyen yaşla birlikte azalır. Ancak, kuru göz, özellikle menapoz sonrası kadınlarda sık görülür. Bunun dışında, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, anti-allerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları ve alkol göz kuruluğuna neden olabilir.

Ciddi kuru göz, ağız kuruluğu ile birlikte giden Sjögren Sendromu ile birlikte olabilir. Bu durumda, hastalarda, sıklıkla eklem romatizması olmak üzere, tüm vücut sistemlerini tutan bir immün disfonksiyon veya bağ dokusu hastalığı mevcuttur. Sjögren sendromu, genellikle 50 yaş civarında kadınlarda görülür.

Yukarıdakilerin dışında kimyasal yanıklar, cerrahiler ve burada detaylandırılmayacak başka birtakım hastalıklarda da kuru göz görülebilir.

Kuru göz tanısı nasıl konulur?

Göz doktoru tarafından yapılan basit bir göz muayenesi ile kuru göz tanısı kolayca konulabilir. Hastanın öyküsü de tanıya çok yardımcıdır. Bunun dışında, gözyaşının özel boyalarla boyanması veya ‘gözyaşı şeritleri’ ile gözyaşı miktarının tayini de tanıda kullanılabilecek basit testlerdir.

Kuru göz nasıl tedavi edilir?

Gözü nemli tutabilmek için, gözyaşının yerini tutan birçok yapay gözyaşı damlası ve jeli bulunmaktadır. Yapay gözyaşını günde 4-5 kereden daha sık kullanma ihtiyacını hisseden hastalar için koruyucu madde içermeyen, tek kullanımlık yapay gözyaşı preparatları da bulunmaktadır. Bu tek kullanımlık damla ve jeller, hastalar tarafından,

Gün boyu, arzu edildikleri sıklıkta kullanılabilmektedirler.

Kuru gözde diğer bir yaklaşım, mevcut gözyaşının korunmasıdır. Gözlük kenarları kapatılabilir veya yüzücü gözlükleri kullanılabilir.

Kuru göz hastaları özellikle geceleri uyudukları odanın nemlendirici cihazlarla nemlendirilmesinden de fayda görürler.

Yine mevcut gözyaşını korumak amacıyla, gözyaşını gözden uzaklaştıran küçük kanalcıklar, göz doktoru tarafından, basit bir işlemle, geçici veya kalıcı olarak kapatılabilir.

Yukarıdakilerin dışında gözyaşı yapımını arttıran birtakım ilaçlar da mevcuttur. Ancak, aynı zamanda salya yapımını da arttıran ve terleme, bulantı, kalp çarpıntısı gibi yan etkileri olabilen bu ilaçlar ancak doktor denetimi altında kullanılabilirler.

Esasen bir immün düzenleyici ilaç olan Siklosporin, son zamanlarda kuru göz tedavisinde uygulanan en yeni ilaçlardan biridir. Suspansiyon formunda göze damlatılabilen bu ilacın, majör gözyaşı bezinin inflamasyonunu azaltarak gözyaşı yapımını artttırdığı bildirilmektedir.

Kuru gözü olanlarda kızarıklık, sulanma, gözde kum varmış hiisi olur. Kuru deyiminin aksine en belirgin özlliği sulanmadır. 2 Tip gözyaşı vardır:

Temel Gözyaşı; Kornea yüzeyni korumak ve ıslatmak amacıyla devamlı ve yavaş salgılanır. Mükoz, yağ,protein, enzim, şeker ve antikorlar içeren dengeli bir sıvıdır.

Refleks Gözyaşı; Duman, göz yaralanması, sevinç ve üzüntü durumlarında oluşur.

Kuru Göz Sendromu dediğimiz zaman temel gözyaşının kalite ve kantite bozukluğu anlaşılır.

Nedenleri:

 • Yaşa bağlı
 • Hormonal değişimler, özellikle menapoz sonrası
 • Bazı hipertansiyon, allerj,,antidepresan, uyku ve ağrı haplarına bağlı
 • Klimalar, dumanlı ortam
 • Okuma, bilgisayar, televizyon
 • Uzun süre kontakt lens kullanımı

Tedavisi:

Kuru göz oluştuktan sonra tamamen yok olması zordur. Tedavi olarak genellikle Suni gözyaşı damlaları, gözyaşı jelleri, Omega3 kullanımı, gözyaşı kanallarını kapatma (Puntum plugs) tavsiye edilir. Aşırı kuru gözlerde siklosporin preparatları kullanılır.

Источник: http://bolgehastanesi.com/kuru-goz-hastaligi

Göz Kuruluğu Hastalığı

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

İnsan vücudunda yer alan ve en hassas, en önemli organlardan biri olan gözün kuru olmamasını engelleyici tek sebep gözyaşıdır. Genel olarak duygusal anlarda ya da üst solunum enfeksiyonu hastalıklarından olan grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma durumunda gözyaşı meydana gelir.

Çoğu insanda gözyaşı salgısının yeterli bir oranda olmaması sebebiyle göz kuruluğu ortaya çıkar. Sadece gözyaşı salgısının yeterli bir oranda olmaması değil, aynı zamanda gözün çok fazla oranda gözyaşı salgılaması da normal bir durum değildir.

Gözün bazı sebeplere bağlı olarak kuru kalması durumunda, uyarılan gözyaşı kanalından eğer çok yoğun bir oranda gözyaşı salgısı oluşursa, bu durumda göz drenajına sığmaz, gözyaşı dışarı doğru akar.

Çoğu insanda var olan göz kuruluğu hastalığının doktor tarafından teşhis edilebilmesi için mutlaka göz muayenesi gerekir. eğer gözlerde batma ve aynı zamanda yanma hissi de bulunuyorsa ilk iş olarak muayene edilmeli, erken teşhis aşamasında ise tedavisi daha kolay bir şekilde olur.

göz kuruluğu için yapılan muayene sırasında teşhisin tam konulabilmesi için birkaç işlem uygulanır. Mesela, gözyaşının dolum alanı olan alt göz kapağının alt kısmına bir peçete yerleştirilen, gözyaşı üretiminin ölçümü yapılır. Aynı muayene farklı boyalarla da yapılarak, test edilmeye hazır hale getirilir.

İnsan vücudunun en gerekli hareketlerinden biri olan gözyaşı iki şekilde üretilir. Bunlardan ilki gözyaşının yavaş ve aynı zamanda sabit bir hızla üretilmesidir. Bu şekilde üretilen gözyaşı, göze normal bir kayganlığın oluşmasını sağlar.

Diğeri ise, gözün bir şekilde uyarılarak ya da herhangi bir duygusal duruma cevap olarak fazla bir oranda gözyaşı salgılamasıdır. Fakat bazı insanlarda gözün daha rahat etmesini sağlayacak bir oranda gözyaşı üretimi olmaz. Bu durum da göz kuruluğu meydana gelmesine neden olur.

Göz kuruluğu insanların gözlerini zorlayan ve aynı zamanda gözleri kolay açıp, kapatmasına engel olan bir durum olmaktadır. Özellikle lens kullanıyorsanız, göz kuruluğunuz çok daha fazla bir oranda gerçekleşecektir.

Gözlerin yeterli oranda gözyaşı salgılamaması durumunda gözlerde batma, yanma, kaşıntı, yapışkan salgı, sigara dumanı, rüzgarda gözlerde oluşan rahatsızlık ve lens kullanımında meydana gelen ekstra kuruluk meydana gelir.

Gözlerde meydana gelen gözyaşı salgısının yeterli oranda olmaması gibi, gözlerin aşırı derecede sulanması da normal bir durumu yansıtmamaktadır. Eğer gözde gözyaşı gibi bir kayganlaştırıcı sıvı yoksa gözler hareket ederken çok zorlanır ve rahatsız olur.

Bu durumda, göz kuruluğunu gidermek için gözyaşı salgısı devreye girerek, gözlerin rahatlamasına yardımcı olur. Göz yaşı kuruluğu aslında yaşa bağlı olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çünkü yaşın ilerlemesi ile birlikte, aynı şekilde gözyaşı salgısı oranı da azalır.

Her yaşta da ortaya çıkabilen bir göz rahatsızlığıdır ancak daha çok kadınlarda meydana gelir. Özellikle de kadınları zorlayan bir dönem olan menopoz süreci için de geçerli olmaktadır.

Gözlerde meydana gelen göz kuruluğunun sebebi düzenli olarak her gün kullanılan bazı ilaçların yan etkileri olarak da ortaya çıkabilir. Göz kuruluğuna neden olan ilaçlardan bazıları ise, idrar arttırıcı ilaç, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları, uyku hapları, sinir ilaçları ve aynı zamanda ağrı kesiciler gibidir.

Bu nedenle sadece doktorunuzun tavsiye ettiği ve reçete halinde listelediği ilaçları kullanmanızda yarar var. Kullandığınız ilaçların göz kuruluğu gibi bir yan etkisi olduğunda yine doktorunuza başvurmanız gerekir.

Göz kuruluğu rahatsızlığına neden olan tek faktör kullanılan ilaçlar değildir aynı zamanda farklı etkenlerden de kaynaklanıyor olabilir.

Mesela, göze yeterli oranda oksijen gitmemesi, göz yüzeyinin tamamen nemsiz kalması, kontakt lens kullanımı, lazerle yapılan göz ameliyatı, klimalı ve kaloriferli ortamlar, çok yoğun bir şekilde ışığa uzun süre maruz kalma, uzun süre bilgisayar kullanma ya da televizyon seyretme, sigara kullanımı, romatizma kaynaklı hastalıklar, kalp hastalıkları ya da diyabet, göz tansiyonu, uyku hapları ve uzun süre gözün kırpılmamış olması gibidir.

Göz Kuruluğu Hastalığının Belirtileri

Göz kuruluğu hastalığı gibi rahatsızlıkta meydana gelen birtakım belirtiler vardır. Bu belirtiler ise, gözlerde oluşan batma, yanma hissi, çok fazla sulanma, yapışkanlık, gözde oluşan uzun süreli kızarıklık, bulanık görme ve görme yeteneğinde azalma gibi bir his gibidir.

Göz kuruluğu hastalığı bu belirtilerin yanı sıra, aynı zamanda yabancı bir cismin göze girmiş hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gibi belirtilerle de meydana gelebilir. Yalnız bu belirtiler herkes de aynı şekilde oluşmaz, farklı belirtilerle de oluşabilir.

Göz kuruluğu hastalığının olduğu zamanlarda gözlerde yer alan kayganlık özelliği yok olur ve gözler hareket ederken çok zorlanır. Göz kuruluğu genel olarak, daha çok yaşı ilerlemiş olan bireylerde ve aynı zamanda menopoz dönemini geçirmiş olan kadınlarda çok daha fazla görülür.

Ancak sadece bu grupta yer alan insanları kapsamamaktadır, her yaşta farklı sebeplere bağlı olarak herkesin başına gelebilecek bir göz rahatsızlığıdır. Göz kuruluğu rahatsızlığı çok ilerlemediği evrelerde kendiliğinden geçebilme özelliğine de sahip bir rahatsızlıktır.

Bazı insanlarda ise kimyasal yollarla ya da kullanılan ilaçlar sonucunda mutlaka bir tedaviye ihtiyaç duyulur. Bu tür durumlarda göz kuruluğu kendiliğinden geçmez.

Teşhis konulduktan sonra birkaç tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri ve en fazla kullanılanı suni gözyaşıdır. Bu yöntem ile kurumuş gözlerin kayganlığı ve nemlenmesi sağlanır. Daha ileri seviyede gözün kuru olması durunda kullanılan yöntem bandaj kontakt lens kullanımıdır.

Rahatsızlık ilerlediği için bu yöntemin kullanılmasıyla birlikte suni gözyaşının eklenmesine de devam edilmektedir. Bir başka tedavi yöntemi de gözyaşlarının korunmasıdır. Bu yöntemde gözyaşı kanalının geçici ya da kalıcı olarak tıkanır ve gözyaşı kanalından buruna aktarılır.

Bu tedavi şekliyle gözyaşı korunmaktadır.

Göz Kuruluğu Hastalığının Tedavisi

Göz kuruluğu gibi bir göz rahatsızlığının tedavisinde amaç, her hastanın sosyal durumu, mesleği ve aynı zamanda şikayetlerine uygun tedavi yöntemini belirleyerek, hastaların yaşam kalitesini daha çok yükseltmektir.

Aynı zamanda göz kuruluğu tedavisinde bir başka amaç göz yüzeyinin nemli kalması sağlayın. Bunun için göz kuruluğuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. eğer göz kuruluğu kronik bir hale dönüşmüş ise yapay gözyaşları ya da cerrahi bir müdahale de gerekli görülebilir.

Göz kuruluğu rahatsızlığı tedavisi için birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler şöyledir:

Gözyaşı İlavesi : Göz kuruluğu rahatsızlığında ilk olarak yapılması gereken tedavi yöntemi, yeterli bir oranda olmayan gözyaşı salgısının yerine konulması işlemidir. Bu işlem için suni gözyaşını sağlayan damlalar kullanılır. Suni gözyaşı, aynı normal gözyaşı gibidir, herhangi bir farkı bulunmaz.

Suni gözyaşı aynı zamanda gözlerin daha kaygan olmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Gözleri sulandırıp nemli kalmasına ve şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Suni gözyaşı hastanın şikayetlerine göre, doktorun tavsiye ettiği sıklıkla kullanılır. Bu damlaların çok fazla çeşidi bulunur.

Eğer kontakt lens kullanıyorsanız ya da gözleriniz koruyucu maddelere karşı aşırı duyarlı bir yapıdaysa, içeriğinde koruyucu madde olmayan gözyaşı damlaları hastalara tavsiye edilmelidir.

Mevcut Gözyaşını Muhafaza Etmek : Göz kuruluğu rahatsızlığının tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de gözlerde yer alan gözyaşı oranını muhafaza etmektir.

Bu tedavi yöntemini gerçekleştirmek için ilk olarak gözyaşını burna boşaltan kanallarının ağzı özel tıkaçlarla geçici ya da kalıcı olacak bir şekilde kapatılır. Bu yolla suni gözyaşı kullanımı ihtiyacı da azalmaktadır.

Bu tedavi yöntemiyle hem gözyaşı korunur hem de suni gözyaşının etki süresi de bir o kadar artmış olur.

Tedaviye Destek Diğer Yöntemler : Göz kuruluğu rahatsızlığında uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğer ise tedaviye destek vermek amacıyla alınması gereken önlemlerdir.

Mesela göz kuruluğunu önlemek amacıyla bulunduğunuz ortamın daima nemli olmasını sağlayın. Bu tür bir göz rahatsızlığı olan kişiler özellikle klimalı, rüzgarlı, kaloriferli, sıcak ve sigara dumanı olan ortamlardan uzak durmaları gerekir.

omega 3 kapsülleri de aynı zamanda göz kuruluğu tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Son zamanlarda çok yaygın bir şekilde kullanılan bazı ilaçlar gözyaşı benzinde yer alan enflamasyonu yoğun bir şekilde azaltarak, gözyaşı oranını oldukça arttırır ve aynı zamanda tedavide çok etkili, başarılı olmaktadır. Bu durumunda suni gözyaşına duyulan ihtiyaç tamamen ortadan kalkmaktadır.

Göz kuruluğu rahatsızlığı olan kişilerin çoğunda sabah kalktıkları zaman yanma, batma, bulanık görme gibi şikayetler olabilir. Bu tür şikayetleri olan kişiler yatmadan önce yoğun bir şekilde gözyaşı jelleri kullanılması tavsiye edilir. Bilgisayarı çok fazla kullanan kişilerin de koruyucu özelliği olan gözlük kullanmaları gerekir.

Источник: https://evdesifa.com/goz-kurulugu-hastaligi/

Kuru Göz Sendromu: Doğal Yollarla Nasıl Savaşırsınız

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

Kuru göz sendromu, aynı zamanda keratokonjonktivit olarak da bilinir; bu durum, gözleriniz yüzeyini nemli tutmak için yeterli gözyaşını üretemediğinde ortaya çıkar.

Bu durum, narin göz dokularında iltihaplanmaya karşı tepki oluşmasına neden olur. Bunlara ek olarak, kaşıntı, kızarıklık ve hassasiyet gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkar.

Hatta, eğer düzgün bir şekilde tedavi edilmezse, kornea ve konjonktivanın bozulmasına bile neden olabilir. Bu rahatsızlık yaşlılar arasında daha yaygındır; ancak kirli ortamlara veya gözde yaralanmaya maruz kalındığında genç yaşlardan itibaren de görülebilir.

İyi haber ise bu hastalığın belirtilerininin doğal yollarla kontrol edilebilmesidir. Örneğin bazı doğal maddeler, tahrişe veya istenmeyen etkilere neden olmadan etkilenen bölgeyi nemlendirebilir.

Bu yazıda, kuru göz sendromunu ortadan kaldırmanız için bazı doğal ilaçların nasıl hazırlanacağını ayrıntılarıyla sizlere anlatacağız.

Mutlaka not alın!

Kuru göz sendromunun nedenleri nelerdir?

Bu göz probleminin kesin bir nedeni yoktur, ancak çok sayıda bulgu hormonal değişikliklerle ilişkilendirilir.

Genel olarak bu rahatsızlığa aşağıda sıraladıklarımız neden olabilir:

 • Yaşlanma (çünkü gözyaşı salgısı yaş ilerledikçe azalır)
 • Östrojen seviyelerinde azalma
 • Kontak lens kullanımı
 • Göz ameliyatları
 • Güneşe uzun süre maruz kalma
 • Soğuk algınlığı için tüketilen ilaçlar
 • Klimalı ortamlara maruz kalma
 • Sigara içmek
 • Parkinson ve diyabet gibi kronik hastalıklar

Ayrıca bunu da okuyun: Güneş Gözlüğü Takmamanın Yol Açtığı 9 Durum

Kuru göz sendromu kendini nasıl gösterir?

Kuru göz sendromunun belirtileri her hasta için değişmektedir, genellikle bu hastalığa neden olan faktörle ilgisi bulunmaktadır.

En yaygın görülen klinik bulgular:

 • Göz kuruluğu
 • Gözlerde kumlanma hissi
 • Kapatıp açarken rahatsızlık hissi
 • Gözlerin kızarması
 • Gözde kaşıntı
 • Işığa karşı duyarlılıkta artış
 • Bulanık görme
 • Baş ağrısı

Kuru göz sendromu için doğal tedaviler

Bu hastalığın semptomlarıyla başa çıkmak için genellikle koruyucu özellikleri olan suni gözyaşları reçete edilir. Bu suni gözyaşları, sorununuzun ciddiyetine bağlı olarak günde 2 veya 4 kez kullanılır.

Bununla birlikte, kuruluğa karşı koymanızda size yardımcı olabilecek doğal tedavileri de kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Papatya ile kompres

Papatya ile yapılan kompres tedavi, kuru göz hastalığının neden olduğu kızarıklık ve kaşıntıyı azaltır. Bu, anti-enflamatuvar bir tedavi yöntemidir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı papatya (20 gram)
 • 1 su bardağı su (250 ml)

Hazırlanışı

 • Papatyaları bir bardak kaynar suyun içerisine ilave edin ve 15 dakika bu şekilde bekletin.

Kullanım şekli

 • Karışım ılık bir hale gelince iki parça pamukla veya temiz bir bezle gözlerinizin üzerine uygulayın.
 • Bu tedaviyi 10 dakika boyunca bekletin ve gerekli görürseniz günde 2 kez bunu tekrarlayın.

Siyah çay ile kompres

Siyah çay, antioksidan ve anti-enflamatuvar maddelerle doludur. Bu maddeler, yeterli sıvı üretimini yapamayan gözlerinizin dış bölgelerini korumaya yardımcı olur.

Salatalık dilimleri

Salatalık dilimleri ile yapılan birçok klasik tedavi yöntemi bulunmaktadır. Görmeyi etkileyen aşırı kuruluk sorunu için de bu yiyecek doğal bir çözüm olarak görülebilir.

Gözleriniz için diğer öneriler

 • Doğal tedavileri kullanmanın yanı sıra, özellikle elektronik cihazlarla çok fazla vakit geçirdikten sonra gözlerinizi dinlendirmeniz oldukça önemlidir.
 • Su kaybetmeye bağlı olan göz kuruluğunu önlemek için su tüketiminizi arttırın.
 • Göz kırpma egzersizleri yapın.
 • İçerisinde antioksidan ve omega-3 bulunan gıdaları tüketin.

Kuru göz sendromu sizi rahatsız mı ediyor? Bu belirtiler tekrar ederse eğer, komplikasyonlarınızı gidermek için bir uzmana danışın.

Источник: https://sagligabiradim.com/kuru-goz-sendromu-dogal-yollarla-nasil-savasirsiniz/

Kuru göz hastalığı nedir? Nedenleri ve belirtileri neler?

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

Memorial Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Bekir Sıtkı Aslan, kuru göz hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Gözyaşının en önemli görevi kayganlığı sağlamak

Göz kapaklarının içindeki bezlerden salgılanan gözyaşının, göz kapağı ile gözümüzün sürtünmesine bağlı sorunlara engel olmak gibi çok daha önemli bir işlevi bulunmaktadır. Farkında olmadığımız bu salgılar kornea ön yüzünde ‘gözyaşı film tabakası’ adıyla andığımız bir tabaka oluşturur. Bu tabaka üstte yağ altta müsin ve ikisinin arasında sıvı gözyaşından oluşur.

Göz kapağımız belli bir ritimde örneğin dakikada 20 defa açılıp kapandığında gözyaşı gözde homojen olarak dağılır ve göz küresi ile göz kapağı arasında sürtünmeye bağlı sorunları da ortadan kaldırmış olur. Gözyaşının yeteri kadar salgılanmaması ise önemli bir durumla karşı karşıya olduğumuz anlamına gelmektedir.

Kişi rahatsızlığı olduğunu fark edemeyebiliyor

Toplumun yüzde 40’ında kuru göz problemi görülmektedir. Neredeyse her 2 kişiden birisinde görülen bu hastalık herkeste bulgu vermez. Yanma, batma, yabancı cisim hissi, gözde çapaklanma, sabah ilk uyanıldığında gözü açmakta zorlanma, akşam saatlerinde yorgunluktan göz kapaklarını açma isteğinin azalması gibi belirtileri olabilmektedir.

Kuru göz hastalığı nedenleri neler?

• Alerjik ve bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle göz kapaklarındaki bezler görevini yapamazsa, salgılar göze ulaşamaz. Dolayısıyla gözde dokusal değişiklikler ve buna bağlı kuru göz hastalığı gelişebilmektedir.

• Korneada olan değişiklikler pek çok önemli problemin habercisidir. Korneada, yani gözün öndeki bombe kısmında olan değişiklikler zamanla kontrol edemeyebileceğimiz görme kayıplarına neden olabilmektedir.

• Kuru göz gelişiminin bir diğer nedeni ise yine vücudumuzdaki mukozalarda salgıları kontrol eden hormonal mekanizmalardır. Bu gelişme özellikle adet dönemlerini noktalamak üzere olan kadınlarda sık karşılaşılan bir durumdur.

• Kuru göz, bağışıklık sistemimizi tutan sistemik hastalıklarda da ortaya çıkabilmektedir.

• Çevre kirliliği ve gözün zararlı ışıklara maruz kalması kuru gözün ortaya çıkması için diğer nedenlerdir.

Kuru göz hastalığı tedavi edilmezse kontak lens kullanımında sıkıntı olabilir.

Bir katarakt ameliyatı söz konusu ise bu ameliyatta uzak ve yakını gösteren ileri teknoloji lenslerin takılması doğru olmaz ve en önemlisi konforlu bir yaşam olası değildir.

Onun için bu kişilerde kuru gözün tedavi edilmesi sadece hasta konforu açısından değil, göz fonksiyonu açısından da olmazsa olmaz bir yaklaşım olmalıdır.

Bilgisayar kullanmak kuru göz hastalığına neden oluyor

Uzun süre bilgisayar kullanımının yan etkilerinden biri de göz kırpma refleksini azaltmasıdır. Bilgisayar kullanırken gözlerimizle çoğunlukla kırpmadan hep aynı noktaya bakarız.

Kişi bilgisayarda oyun oynuyorsa göz kırpma refleksi iyice azalır. Göz kırpma refleksi azalınca gözyaşı homojen olarak dağılmaz ve kuru göz bulguları ortaya çıkar.

Gözyaşının homojen dağılımına engel olacak kapak şekil bozuklukları da dahil olmak üzere her mekanizma sonucunda kuru gözle karşılaşılabilmektedir.

Kuru göz tedavi edilmeden lazer yapılmamalı

Göze miyop, hipermetrop tedavisi için lazer işlemi yapılmadan önce kuru göz sorununun tedavi edilmesi gerekmektedir.

Eğer kuru göz hastalığı tedavi edilmeden lazer uygulanır ise kuru göze bağlı sorunlar hastayı daha fazla rahatsız eder. Lazer tedavisi de bazen kuru göze neden olabilir.

Çünkü göze lazer uygulandığı zaman katmanlarda sinir lifleri kesilir ve bu liflerinin kesilmesi kuru göz gelişmesini tetikleyebilir.

Tedavide ilk aşama ayrıntılı göz muayenesi

Kişi yanma, batma ve gözlerde kuruma hissinden yakınıyorsa mutlaka bir göz doktoruna görünmelidir. Kuru gözün tanısı konulduğunda buna neden olan faktörler araştırılmalıdır.

Kapaklarda bir iltihap ya da immünolojik sistemde bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır.

Kuru göz tablosu aşırı buharlaşmayla mı alakalı, yoksa sadece gözyaşı yapımındaki eksiklikten mi kaynaklanıyor, bunlar ayrıntılı bir şekilde ayrıştırılmalıdır.

Ayırıcı tanı için bir dizi tetkik gerekir. Gözyaşı miktarının ölçülmesi, gözyaşı kırma zamanının belirlenmesinin yanında gözde iltihap olup olmadığı bir testle saptanmalıdır. Gözyaşı osmolarite testi, tanıda çok yardımcıdır.

Kornea topografisi çekilerek kuruluk adacıkların değerlendirilmesi, kapakta salgı yapan meibomium bezlerinin görüntülenmesi karar vermede çok yararlı olmaktadır. Gözyaşı tabakasının oluşmasında eksik olan parametre tespit edildikten sonra tedavi yöntemi belirlenmektedir. Tedavi hasta uyumunu da gerektiren uzun soluklu bir süreçtir.

Göz alerjisi olanlar ne yapmalı? Belirtileri neler?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/08/kuru-goz-hastaligi-belirtileri/

Kuru Göz ve Tedavisi

Kuru Göz Hastalığı Nedir?

Normalde göz, gözyaşı ile sürekli yıkanır. Gözyaşı, gözün nemli ve rahat kalmasını sağlar. Bazen gözyaşı yeterli miktarda üretilemez. Bazen de gözyaşı kalitesi bozulmuştur gözü yeterince ıslatamaz. Bu durum “kuru göz” olarak bilinir. Halk arasında bu rahatsızlığa göz kuruluğu denir.

Gözlerimizde gözyaşı üretimi için iki yöntem mevcuttur.

İlki devamlı olarak göz ıslanmasını sağlayan yavaş ve sabit gözyaşı salınımı ikincisi ise ağlama, göze yabancı cisim kaçması, kirpik batması, soğuk hava ve rüzgarla temas, burun içini tahriş eden olaylar, nezle, grip veya gözün iltihaplanması durumlarında refleks yolla fazla miktarda olan salgılamadır. ilginç bir durumdur ki gözdeki kuruluk refleks yolla, yaşarmaya sebep olabilir.

Kontakt lens kullanımı gözyaşının yoğunluğunu arttırabilir.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir

Yanma ve batma hissi

Göz içinde ve çevresinde mukus iplikleri(yapışkan bir akıntı)

Kızarıklık,

Aşırı yaşarma, yorgunluk hissi

Kontakt lens kullanırken rahatsızlık hissi.

Gözyaşı Film Tabakası Ne Demektir?

Gözümüzü kırptığımızda, gözyaşı göz yüzeyine yayılır ve bir tabaka teşkil eder. Buna gözyaşı film tabakası denir. Bu tabakada suyun yanısıra yağ, mukus, elektrolitler, vitaminler, şeker ve amino asidler bulunur. Göz yaşı film tabakası gözün ön tabakalarını besler, oksijen alışverişini temin eder bu şekilde göz yüzeyinin düzgün ve şeffaf olmasını sağlar.

Bu tabaka olmazsa olmazsa, net ve düzgün bir görme mümkün değildir. Bunun yanı sıra göze giren yabancı cisimleri, allerjik ve mikrobik maddeleri yıkayıp uzaklaştırmayı sağlar . Mikrobik maddelere karşı koruyucu ımmünglobülinler ve immünmodülatörler ihtiva eder.

Kuru Gözün ( Göz Kuruluğu ) Sebepleri Nelerdir?

Normalde, yaşlandıkça zaten gözyaşı miktarımız azalır. Menapoz sonrası ve yaşlı kadınlarda kuru göz görülme sıklığı daha artar. Bununla birlikte erkeklerde ve kadınlarda her yaşta görülmesi mümkündür. A vitamini eksikliğine bağlı kuru göz çok nadirdir ve özellikle de gelişmemiş ülkelerde gözlenir.

Kuru göz, başka problemlerle de ilişkili olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin göz kuruluğu ile birlikte ağız kuruluğu ve eklem ağrıları mevcut ise Sjögren sendromundan süphelenilebilir. Bazı romatizmal hastalıklar gözyaşı salgısında azalmaya yol açabilir. Bazı ilaçlar da gözyaşı salınımını azaltarak kuru göz neden olabilirler.

Bu İlaçlar;

diüretikler;

beta-blokörler;

antihistaminikler;

Eğer bu tedavilerin kullanılması zorunlu ise hastaya suni gözyaşı damlaları ilave edilebilir.

Kuru gözü olan insanlar, göz damlalarının toksik yan etkilerine daha yatkındırlar. Bazı suni gözyaşı damlalaları içinde bulunan koruyucu (prezervan) maddeler gözü irrite edebilir. Bu durumda koruyucu madde içermeyen damlalar kullanılabilir.

Kuru Göz (Göz Kuruluğu) Tanısı Nasıl Konulur?

Kuru gözün tanısı herhangi bir göz hekimi tarafından rahatlıkla konulabilir. Kesin tanı için gözyaşı üretimini ölçen testler yapılır.

Schirmer Testi: Alt gözkapağı iç yüzüne yerleştirilen bir filtre kağıdı ile gözyaşının yeterli olup olmadığı değerlendirilebilir.Göz kuruluğunun olmaması için en az 10 mm üzerinde olması gerekir.

Göz Yaşı Kırılma Zamanı: Boyar madde alt göz kapağının içine damlatılır göz birkaç defa açılıp kapatıldıktan sonra hiç kapatılmaması istenir 10 saniyeden önce göz yüzeyinde kuru spotların oluşması tanı açısından önemlidir.

Göz Kuruluğu Tedavisi

1- Göz Yaşı İlavesi

Öncelikle yapılması gereken eksik gözyaşının tekrar yerine konmasıdır. Suni gözyaşı damlaları, insanın kendi gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bunlar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlayarak gözü rahatlatır. Suni gözyaşı damlalarının pekçok çeşidi mevcuttur.

Suni gözyaşı içerisindeki koruyucu maddelere karşı duyarlılığı olan veya kontakt lens kullanan kişilere koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları önerilmelidir.

Suni gözyaşı damlaları günde bir-iki defa kullanılabildikleri gibi, saatte birkaç defa dahi damlatılabilir. Bu konu da doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekir.

2- Mevcut Göz Yaşını Koruma (Geçici-Kalıcı Punktum Tıkaçları)

Gözlerin nemli kalmasını sağlayıcı diğer bir yaklaşım, kişinin kendi gözyaşını korumaktır.

Gözyaşı gözden bir kanal sistemi yoluyla buruna boşalır. (Bu nedenle ağladığımızda burnumuz da akar) Bu kanalları geçici veya daimi olarak tıkayabilir. Bu kapama işlemi ile, hastanın kendi gözyaşını korumak ve suni gözyaşının gözde kalış süresini uzatmak mümkün olacaktır.

3- Diğer Yöntemler

Gözyaşı da diğer sıvılar gibi buharlaşma özelliğine sahiptir. Buharlaşmayı engellemek için ortamı nemli tutmak faydalı olabilir. Bu amaçla kışın içeriyi ısıtmak için kullandığımız kalorifer veya sobanın üzerine bir kap içerisinde su koymakla odanın nemli kalması sağlanabilir.

Kuru gözü olan bir kişi sıcak oda, saç kurutma makinaları veya rüzgarlı ortamdan kendini korumalıdır. Sigarayı da bunlar arasında sayabiliriz.

Gözyaşı bezindeki inflamasyonu azaltarak gözyaşı üretimini arttıran ilaçlar son zamanlarda kullanılmaktadır ve son derece etkili sonuçlar vermektedir.

Stevens-Johnson sendromu veya pemfigoid gibi nadir hastalıklarda, A vitamini içeren damlalar kuru göz tedavisi için faydalı olabilir.

Göz kuruluğu ve kuru göz rahatsızlığı tedavisi Batıgöz 'de bütün kurumlarla anlaşmalı olarak yapılmaktadır. Burayı tıklayarak hemen online randevunuzu alabilirsiniz.

Düzenleme Tarihi: 14.05.2019

Источник: https://www.batigoz.com/kuru-goz-ve-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.