Kuru Meyveler, Alzheimer ve Demansın Ortaya Çıkma Riskini Azaltıyor

[tarimbasin] Kuru meyveler, Alzheimer ve demansın o rtaya çıkma riskini azaltıyor

Kuru Meyveler, Alzheimer ve Demansın Ortaya Çıkma Riskini Azaltıyor

[tarimbasin] Kuru meyveler, Alzheimer ve demansın o rtaya çıkma riskini azaltıyor

Badem, ceviz, fındık, incir, üzüm, kayısı gibi ürünlerle sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor, insanların yaşlılıklarında karşılarına çıkan Alzheimer, demans gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Basın bültenimizi değerlendirmenize sunarız. Saygılarımızla, Murat Demircan

EİB Basın Müşaviri

Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor

Badem, ceviz, fındık, incir, üzüm, kayısı gibi ürünlerle sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor, insanların yaşlılıklarında karşılarına çıkan Alzheimer, demans gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.Roterdam’da 2005 ile 2015 yılları arasında 4 bin 213 katılımcı ile gerçekleştirilen bir gözlemsel çalışma, beyin sağlığı ile sağlıklı beslenme arasındaki bağlantıyı ortaya koydu.Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) raporlarına göre; Özellikle sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tam tahıllar, süt ürünleri, balık ve sınırlı miktarda şekerli içeceklerin tüketildiği bir diyet, daha büyük beyin dokusu ile ilişkili olduğu ve beyin sağlığını geliştirmeye yardımcı olduğu ortaya konuluyor.Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) Türkiye Büyükelçilerinden Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bilge Göksan, beslenmede ceviz, fındık, fıstık, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısının tercih edilmesinin beyin sağlığına iyi geldiğini, demansı geciktirme potansiyelini ortaya koyduğunu dile getirdi.Alzheimer hastalığının, çok yaygın görünen bunama türü olduğuna dikkati çeken Göksan, “Ortalama insan ömrü uzadıkça insanların Alzheimera yakalanma riski artıyor. Çok çeşitli besin ve fitokimyasallar içeren badem, fındık, ve ceviz, alzheimer hastalığının ortaya çıkmasına engel olduğu gibi bilimsel incelemeler ortaya koyuyor ki, bu ürünlerin kolesterol düşürücü, nörodejeneratif hastalıklar da dahil olmak üzere yaşlanma ile ilişkili hastalıklara iyi geliyor” şeklinde konuştu.Sağlıklı yaşamın şifresi günlük en az 28 gr. kuru ve kabuklu meyve tüketmekten geçiyor70’in üzerinde ülkeden 800’6en fazla fındık ve kurutulmuş meyve sektörü şirketinin Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi (INC)’ne üye olduğu bilgisini veren INC Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, INC olarak sağlık deposu kuru ve kabuklu meyvelerin dünya genelinde daha fazla tüketilmesi için politikalar geliştirdiklerinin altını çizdi.INC tarafından “Daha sağlıklı bir dünya için kuru ve kabuklu meyve” sloganı ile bir kampanya yürüttüklerini ifade eden Göksan, “Tanıtım kampanyasında 28 gr’lık kuru ve kabuklu meyve paketleri dağıtılıyor. 28 gram, günlük olarak tüketimi tavsiye edilen kuru ve kabuklu meyve miktarı olup, bu açıdan sembolik bir anlama sahip. Özetle 28 gr. kuru meyve sağlıklı yaşamın şifresi” şeklinde konuşarak sözlerini noktaladı.Fotolu:

Murat Demircan
Basın Müşaviri
Tel / Phone: +90 232 488 60 37
Tel / Phone: +90 232 488 60 00 – 1802
Faks / Fax: +90 232 488 61 00
EPosta: murat.demircan[at]eib.org.tr
Adres: Atatürk Cad. No:382 Alsancak 35220 İzmir
Tüm görselleri indirmek için

Ek Dosyalar

BASIN BULTENI237-KURU MEYVE BEYIN SAGLIGINA IYI GELIYOR.docİndir

— —

Etiketler :

Источник: http://anlikhaber.websitesi.ws/-tarimbasin-kuru-meyveler-alzheimer-ve-demansin-o-rtaya-cikma-riskini-azaltiyor

ALZHEIMER VE DEMANS RISKINI AZALTAN GIDALAR

Kuru Meyveler, Alzheimer ve Demansın Ortaya Çıkma Riskini Azaltıyor

Alzheimer hastalığının yanı sıra diğer bunama tipleri geliştirme riskinizi azaltmak ister misiniz? Araştırmacıların sürekli olarak çalıştıkları 11 yiyecek ve daha düşük bir bunama riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

1

Meyveler

Çilek, yaban mersini ve acai meyvesi yemek, beyinlerimiz için çoklu faydalarla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmalar, 8 ila 10 yaşlarında ve daha yaşlı yetişkinlik dönemindeki çocuklarda daha iyi bir hafıza olduğunu gösteren çalışmalarla ilgilidir.

Örneğin, bir çalışma, daha fazla sayıda çilek yiyen katılımcıların, yaşlandıkça 2.5 yıl kadar farklılık gösteren daha yavaş bir bilişsel düşüş yaşadıklarını bulmuştur. Hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde, başka bir çalışma, çileklerin gelişmiş bilişsel işlevlerle ilişkili olduğunu bulmuştur.

2

Çay / Kafein

Hem kafein hem de kahve özellikle bilişsel yararlarla ilişkilendirilmiştir; bunlar arasında hafif bilişsel bozukluktan demansa kadar belirgin derecede daha düşük bir ilerleme riski vardır.

Çalışmalar ayrıca genel bellek, uzamsal bellek ve çalışma belleğinde belirli faydalar buldu.

3

Lifli yeşil sebzeler

Yapraklı yeşil sebzeler, beyninizin işleyişini hızlandıran vitaminler içerir. 58 ila 99 yaş arasındaki yetişkinleri kapsayan bir çalışmada, lahana yemesi 11 yaş daha genç olma eşdeğeri ile ilişkiliydi. Diğer çalışmalar yapraklı yeşil sebzelerde bulunan daha yüksek folat düzeylerine (B9 vitamini) sahip kişilerde demans riskini azaltmıştır.

4

Fındık

Birçok çalışma, fındık tüketimini daha düşük bir bunama riskine bağlamıştır. Bazı araştırmalar, bilişsel işlevleri normal olan kişilerde bellek ve hatırlamanın daha iyi olduğunu gösterse de, diğer araştırmalar, Alzheimer hastalığı olanlarda bile, somunların hafızalarını geliştirebileceğini göstermiştir.

5

Bazı Kakao / Çikolata Çeşitleri

Çikolata, demans riskini azaltmanın en lezzetli yollarından biri olabilir. Birden fazla çalışma kakao ve bitter çikolata ile bilişsel düşüşün daha düşük bir şansı olmuştur. Önemli açıklama, sütlü çikolata değil, koyu çikolataların genellikle beyninize en fazla desteği sağlayacağıdır.

6

Orta ve Düşük Alkol Miktarları

Bu, alkol kullanımıyla ilişkili bazı riskler olduğu için biraz tartışmalı bir konudur, ancak çok sayıda araştırma, hafif ila orta derecede alkol içenler için bilişsel bir yarar göstermiştir. Bunlardan bazıları kırmızı şarapta resveratrol ile ilgili olabilir, ancak başka araştırmalar da bu faydaları diğer alkollerde de bulmuştur.

Alkolikler, Wernicke-Korsakoff sendromu olanlar ve ilaçlarıyla etkileşime girecekler gibi alkol kullanmaması gereken bazı insanlar olduğunu unutmayın.

7

Balık

Bazı balık türlerinde bulunan omega 3 yağ asitleri, beyin sağlığınız için harikadır ve bu konuda yapılan araştırmaların çoğu kabul edilmiştir. Omega 3 yağ asitleri yüksek balıklar arasında somon, sardalye, ton balığı, halibut ve alabalık bulunur.

8

Tarçın

Çoklu çalışmalar, tarçın farelere verildiğinde, Alzheimer hastalığı ile bağlantılı olan beyindeki protein birikimini temizleme, ayrıca bellek ve diğer kognitif fonksiyonları iyileştirme yeteneğinde bir iyileşme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar sıklıkla, ancak her zaman değil, farelerde sonuçların insandakilere benzer olduğunu bulmuşlardır.

İnsanlarda yapılan küçük bir çalışmada, sadece tarçın kokusunun bile hafızadaki bir iyileşmeyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Ek olarak, tarçın, daha iyi beyin sağlığına bağlanmış olan kalp ve daha düşük kan basıncı ile birlikte antioksidan ve anti-inflamatuar yararlarla ilişkilendirilmiştir.

9

Kürkümin / Tumeric

Köri gibi mi? Kurkuminin hem bilişsel gerilemeyi önleme hem de farelerde halihazırda bulunan demansın tedavisi ile yüksek derecede ilişkili olduğu gösterilmiştir. İnsanlar için bir meydan okuma, vücudumuzun genellikle curcumin'i kolayca emmemesidir.

10

Meyve ve sebzeler

Kalp-sağlıklı bir meyve ve sebze diyeti Alzheimer hastalığının azaltılmış riskine bağlanmıştır. Vücudunuzun vitamin ihtiyacını karşıladığından emin olmak için bu tabağı renkli sebzeler ve meyvelerle doldurun. Çok sayıda çalışma, bilişsel bozulma riskinin azalmasının, daha yüksek miktarlarda meyve ve sebze tüketmeye bağlı olduğunu bulmuştur.

11

Akdeniz diyeti

Belirli bir yemeğin aksine, Akdeniz diyeti yemeğe genel bir yaklaşımdır ve daha önce listelenen yiyeceklerin birçoğunu içerir. Geliştirilmiş bir bilişsel işleve ve demans gelişimi için daha düşük bir risk ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğu gösterilmiştir.

DipHealth'den bir kelime

Kontrolden çıkmış bilişsel gerileme için bazı riskler olsa da, diyetimiz bizim kontrolümüzün içinde olan bir faktördür. Seçtiğimiz gıda, hem bedene hem de beyin sağlığına bağlıdır ve sağlığımızı korumak – mümkün olduğu kadar – kendimize ve sevdiklerimize fayda sağlayan bir armağandır.

Источник: https://tr.diphealth.com/497-foods-that-reduce-dementia-risk-98464-32

Demans ve Alzheimer Hastalığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kuru Meyveler, Alzheimer ve Demansın Ortaya Çıkma Riskini Azaltıyor

Demans ve Alzheimer hastalığı ile pek çok ortak belirti taşır ama aslında bu iki rahatsızlık birbirinden farklıdır. Demans halk arasında bunama olarak bilinir. Bunama pek çok kişinin etrafında, özellikle yaşlı bireylerde gözlemlediği rahatsızlıklardan biridir. Demansın yelpazesi epey geniştir.

Ancak Alzheimer hastalığı kendine has fizyolojik belirtilerle özel bir yeri vardır. Bazı doktorların bile demans ve Alzheimer hastalığı arasında ayrım yapamadığını gördüm. “Eskiden bunama diyorlardı, şimdi adı Alzheimer oldu, aslında aynı şey” diyen doktorlar var. Demans ve Alzheimer hastalığı aynı şey değildir.

Biri, diğerinin alt kümesidir.

Demans ve Alzheimer Hastalığı Nedir?

Demans beyinde birlikte görülen belirtiler veya tek bir belirtidir yani bir sendromdur. Demansı bir hastalık olarak teşhis etmek, nitelemek doğru değildir. Bu daha çok hafıza kaybı, düşünme sorunları ve konuşma güçlüklerini kapsayan belirtiler olarak tanımlanmalıdır.

Demanslar beyin hücrelerinin (nöronlar ve glia hücreleri) hasar görmesiyle ortaya çıkar. Alzheimer hastalığının tau proteinlerinin birikmesi, beta amiloid plakları gibi daha kesin belirtileri vardır ve beyni yok eden bir hastalıktır.

Bu yüzden Alzheimer hastalığı aslında demansın en yaygın sebeplerinden biri olarak kabul edilir.

Bir kişiye demans teşhisinin konulması için kişinin bilişsel işlevlerinin bazılarında bozulma ve davranışlarında değişiklikler olmalıdır. Herkesin hafızası süper olmayabilir. Bazı kişilerin bellekleri yaşla beraber zayıflayabilir, bazı şeyleri unutabilir.

Ancak bu unutkanlık günlük yaşamı etkileyecek boyuta gelirse ve sosyal sorunlara neden olursa o zaman demansı işaret edebilir. Biraz unutkan diye kimseye demans teşhisi konulmaz. Konuşma bozuklukları, görsel algı, problem çözme ve odaklanmada yaşanılan sorunlar da demansa işaret eder. Bazı hastalar duygularını kontrol etmekte çok zorlanır, kişilikleri değişebilir.

Orta seviyelerde hayat kalitesini düşüren bu rahatsızlık ilerleyen aşamalarda kişiyi başka insanlara muhtaç hale getirir.

Demansın belirtileri ve işaretleri beyindeki sağlıklı nöronlar öldüğünde, arkadaşlarıyla konuşmadığında veya doğru çalışmadığında ortaya çıkar. Yalnız bir nöronun beyne hiçbir faydası yoktur. İnsanlar yaşlandıkça beyin hücreleri ölmeye başlar.

Bu yüzden demansın görülme oranı da yaşla beraber artış gösterir. Unutkanlık gibi bilişsel işlevlerin sekteye uğraması normal yaşlanma sürecinde görülebilecek şeylerdir.

Ancak bu durum çok ağır olursa ve hayatı ciddi oranda olumsuz etkilerse bir doktora görünmekte fayda vardır.

Kafa Travması Yaşamak Demansın Ortaya Çıkmasına Neden Olabilir

Alzheimer Hastalığı Bir Demans Türüdür

Demans ve Alzheimer hastalığı birbirinin aynısı olarak görülmemelidir. Alzheimer hastalığı Amerika’da en fazla öldüren 6. hastalıktır. Hatta yakın zamanda kanser ve kalp hastalıklarının ardından 3. sıraya yerleşebilir. Tüm demans çeşitlerinin 50-70%’inin ortaya çıkışının asıl faili Alzheimer hastalığıdır.

Demansın nedenleri o kadar geniştir ki, seerbest radikallerden tutun, Creutzfeldt-Jakob hastalığına kadar pek çok etken bu yelpazede yer alabilir. Demansın nedenlerini ve belirtilerini tanımlarken yaşlılığın getirdiği bedensel ve zihinsel yavaşlamayı hemen demans sınıfında değerlendirmemeliyiz. Kişi yaşlanırken beden ve zihin işlevlerinin yavaşlaması insan fizyolojisinin doğal bir sonucudur.

Ancak olması gerekenden çok hızlı olmamalı ve sonuçları hayatı alt üst etmemelidir.

Demansın farklı nedenleri olduğu kadar çok farklı türleri de vardır. Lewy body demans, frontotemporal demans, vasküler demans bunlardan bazılarıdır. Birçok zaman hastalarda birden fazla demans türünün semptomları aynı anda görülür. Örneğin, aynı anda Alzheimer hastalığı ve vasküler demans hastası olabilirsiniz.

Amiloid Beta Plakları ve Oligomerleri

Demansın belirtileri çok değişkendir ve hafıza sorunları, iletişim, dil güçlükleri, odaklanma ve dikkat kaybı, muhakeme becerisinin ve görsel algının zayıflaması demansın yaygın görülen belirtilerindendir.

Ancak farklı tür demanslar farklı türde beyin hasarlarıyla ilişkilidir. İlaveten, demanslı hastaların 10%’u aynı anda birden fazla çeşit demanstan muzdariptir.

En yaygın görülen kombinasyon Alzheimer hastalığı ve vasküler demanstır.

Tau ve Amiloid Proteinleri

Alzheimer hastalığı özünde bir çeşit demanstır ve nöronların içinde ve dışında belirli proteinlerin birikmesi sonucu oluşur. Yukarıda bahsettiğimiz biriken tau ve beta amiloid proteinleri nöronların sağlıklı bir şekilde işlev görmesini, iletişim kurmasını engeller. Bunun sonucu olarak nöronlar arasında sinyal iletim kesintileri oluşur, nöronlar ölür ve beyin dokusu kaybolmaya başlar.

Alzheimer Hastalığı’nın Hücresel Boyutu

Alzheimer hastalığı ile demansın arasındaki en büyük fark şudur. Kişiye demans teşhisi konduğunda aslında arkasında ne olduğu bilinmeyen belirtilere dayanılarak bu rahatsızlığa demans denir. Alzheimer hastalığında ise durum daha farklıdır.

Belirtilerin arkasındaki nedenler tam olarak bilinir. Ayrıca Alzheimer hastalığı belki önlenebilir ama tersine döndürülemezken bazı demans türleri iyileşebilir.

Örneğin beslenmeden veya ilaç etkileşimlerinden kaynaklanan demans türlerinde bu etkenler düzeltildiğinde belirtiler de ortadan kalkabilir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar

Источник: https://sinirbilim.org/alzheimer-hastaligi-demans/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.