Kuru ve Dökülen Saçlara Mezoterapi

içerik

Mezoterapi saç çıkarırmı

Kuru ve Dökülen Saçlara Mezoterapi

Bu yazıyı sonuna kadar okumadan mezoterapi yaptırmaya karar vermeyin. Mezoterapi doğru yazılışıyla mesoterapi ilk defa Fransa da Dr. Pistor tarafından tarif edilmiş “orta tabaka tedavisi” anlamına gelen bir tedavi şeklidir.

Mantığı ilaç sınıfına girmeyen çeşitli maddelerin deri altına yoğun şekilde verilmesidir. Önceleri yüz bölgesine cilt yenileme ve kırışıklık için uygulanırken zamanla ciddi paraların döndüğü selülit, yağ eritme gibi işlemler için de kullanılmıştır.

Son olarak tatlı para getiren saç dökülmesi tedavisinde de sokulmuştur.

Saç Dökülmesine Mezoterapi

Saç dökülme sebebi düşünüldüğünde mezoterapinin para tuzağından yada umut tacirliğinden başka bir şey olmadığı görülecektir.

Şöyle ki;

Saç dökülmelerinin % 98 sebebi DHT hormonudur ve gün boyu saçın köküne zarar vermeye devam eder buna karşın mezoterapiyle dokuya verilen etken maddeler 5-6 saatte sıfırlamış yani etkisini tümüyle yitirmiş olur.Haftada veya 2 haftada bir uygulanan bu maddelerin 6 saat etki etmesi hiçbir şey ifade etmez ve en küçük bir yararı dahi olmaz.

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan tüm bilimsel ilaçlar (procapil, minoxidil, finasterid) günde bir veya iki defa kullanılmaktadır ve ancak bu şekilde % 90 lar civarında başarı sağlanmaktadır.

Dünyadaki tüm tedaviler günde 1-4 defa uygulanırken mezoterapiyi 1-4 haftada bir seans uygulayarak yarar beklemek hayal kurmaktan farklıdır mezoterapiyi yapan açısından bakıldığında ise mükemmel bir uygulamadır çünkü hastayı abone ederek önceleri haftada bir sonra 2 haftada bir daha sonra her ay hastadan 200 – 300 TL para almak ve bunu hiç yatırım maliyeti olmadan 5-10 tl ilaç maliyetiyle gerçekleştirmek son derece  karlı bir uygulamadır.

Unutmayın dökülme sebebi süreklilik halinde devam eden bir durumdur ve haftada bir yaptıracağınız hiçbir uygulama bu etkiyi engelleyemez.İsmi bilimsel olsa da bilimsellikle hiçbir ilgisi olmayan bu tür para tuzaklarına para kaptırmak yerine çok daha fazla yarar göreceğiniz spreyler veya haplarla tedavi olun yada bırakın dökülsün.

 “Mezoterapili saç ekimi” , “ ekimden sonra ücretsiz mezoterapi” ise farenin önüne konan peynirden farklı değildir, mezoterapinin ekilen saça da hiçbir yararı olmaz ama sizi o klinikte ekime ikna eder.

Bu uygulamaya benzeyen PRP de bundan farklı değildir, PRP ile ilgili sayfaya da göz atmanızı öneririm.

Bunlara para vermek yerine çok daha ekonomik ve çok daha etkili bir maddenin incelemesini başka bir sayfadan kopyaladım, okuyabilirsiniz. Burada madde ele alınmıştır.

Procapil saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir komplextir. Fransız Sederma Pharma tarafından geliştirilmiştir. Diğer dökülme tedavisi ilaçları tansiyon ilacı olan ve dökülme tedavisinde kullanılan minoxidil ve prostat hastalığının tedavisinde kullanılan finasterid gibi değildir, dökülmeye özel geliştirilmiştir.

Minoxidil ve finasteridin birlikte kullanımı başarı oranını % 92 ye çıkarsa da yan etkilerde buna paralel olarak artabilmektedir. Prokapil bunlardan farklı olarak direk saç için üretilmiş bir ürün olarak geliştirildiği için bunlarda görülen istenmeyen etkiler görülmez.

Procapil Etkileri

Kıl kökünü uyarırKökü besleyen damarlarda genişleme etkisi yaparak kökün daha iyi beslenmesini sağlarDökülmenin ana sebebi olan DHT ( di hidro testosteron) hormonunun oluşumunu engellerKök etrafında oluşturduğu kollejen bariyeri ile DHT nin köke ulaşmasını engeller.

Bu etkileri sayesinde tek başına kullanımla dökülmeyi durdurma etkisi % 90 lar civarındadır.

Procapil Tercih Sebepleri

 •  Saça özel geliştirilmiş üründür.
 • DHT oluşumunu engellediği için minoxidil gibi zamanla etkisi azalmaz.
 • Kökü uyarma ve damar genişletme etkisi yeterlidir.- İlk 3 aydan sonra günlük tek doz kullanmak yeterlidir (bu sayede kullanımı kolay ve ekonomiktir).
 • Önemli istenmeyen etkisi yoktur.
 • Allerji ihtimali alternatiflerine kıyasla çok daha azdır.
 • Tüyleşmiş kılların canlandırıma etkisi en fazla olan bileşendir.
 • Sadece kök bölgesinde etkili olduğu için cinsellik üzerine olumsuz etkileri yoktur.
 • Vücut kıllarında canlanmaya sebep olmaz.
 • Kullanılırken ek bir ürün kullanımına ihtiyaç duyulmaz.

Türkiye’de prokapil içeren iki sprey vardır biri Fransadan ithal edilen Floxia % 3 sprey dir ve erkek kullanımı içindir, ikincisi aktif maddesi Fransadan ithal edilip üretilen hairforte sprey dir, hairforte sprey erkekler için % 3 yanı sıra kadınlar için % 2 lik formunu da üretmiştir.

Hairforte da prokapile ek olrak bitkisel aktifler de vardır, bitkisel aktifler sayesinde etkisi daha da artmaktadır.
Bazı merdivenaltı firmalar ”bizimkinde daha fazla var” diyerek insanları yönlendirmek için % 5 lik solusyonlar yapsa da procapili icat eden Sederma Pharma erkekler için % 3, kadınlar için % 2 oranlar önermektedir.

Источник: //www.doktoronerileri.com/mezoterapi-sac-cikarirmi

Saç mezoterapisi

Kuru ve Dökülen Saçlara Mezoterapi

Mezoterapi, kelime manası olarak direkt bir şekilde derinin orta tabakasına uygulanan tedavi şeklidir. Uygulamada amaç daha az miktarda aktif maddeyi tedavi edilecek bölgeye enjekte ederek etki sağlamaktır. Bu yöntem, yüz bölgesinde, saçlı deride ve vücutta kullanılabilmektedir.

Yapılan Saç mezoterapisi uygulanması yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika süren ve seanslar şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Özel mezoterapi tabancası ile yapılan işlem hastanın uygulama esnasında hiçbir şekilde acı duymamasını sağlar.

Operasyon sırasında saç yapısına giren vitamin ve mineraller enjeksiyon yöntemiyle deri altına verilmektedir. Cilde uygulanan iğne ucunun teması ve kullanılan bazı içerikler de bölgesel kan dolaşımını arttırma etkisiyle yardımcı olur. Uygulanan Seanslar doktor aksini belirtmedikçe genellikle 10 ila 20 seanstan oluşmaktadır.

İşlemden sonuç alındıktan sonra hekim devam edilip edilmeyeceğine karar vermektedir.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi, kişiye uygulanacak tedaviye göre özel olarak hazırlanmış olan ilacın cildin 1 ila 6 cm altına enjekte edilmesi durumuna dayanan bir tedavi yöntemidir. Bu mucizevi tedavi yöntemini İlk olarak Fransız doktor Dr.

Michel Pistor tarafından 1952 yılında hastalarında kullanılmaya başlanmıştır. Homeopatik ajanlar, farmasötikal ajanlar, vitamin, bitki ekstraktları (özütleri) mikroenjeksiyon tekniğiyle cilt ve cildin altına uygulanır.

Kişiye enjekte edilecek maddeler kişiye ve amaca uygun olarak hazırlanmaktadır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

 • Genellikle soy geçmişinde yaşanan genetik dökülme,
 • Aşırı yağlı, kepekli, kaşıntılı saçlı deri,
 • Anksiyete ve distonik kişilik,
 • Dökülme önce alın bölgesi sınırında başlar ve ilerler, daha sonra tepeden başlayan bir açılma olur. Bu durumda tanı genellikle klinik görünümle konur, kişilere uygulanan saç çekme testi genellikle pozitiftir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

 • Kadın tipi saç dökülmelerinde Androgenetik Alopecia; en sık görülen tiptir. İlk başta tepede saçlar azalır, seyrekleşir, incelir, kısalır ve daha az pigment içerir.
 • Erkek tipi Androgenetik Alopecia; kadınlarda nadir rastlanır.
 • Demir eksikliği nedenine bağlı saç dökülmesi.
 • Tiroid hormonlarında yaşanan düzensizliğe bağlı saç dökülmesi.
 • Yumurtalık kistlerine bağlı oluşan hormonal düzensizlikler sonucu oluşan saç dökülmesi.
 • Doğum sonrasında hormonal düzensizlikler nedeniyle oluşan saç dökülmesi.
 • Strese bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi.

Mezoterapi'nin Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Zayıflayan saç köklerini güçlendirmede ve saç dökülmelerini önlemede,
 • Bölgesel zayıflama tedavilerinde,
 • Selülit problemlerini gidermede,
 • Hamilelik döneminde oluşan çatlakların tedavisinde,
 • Yüz gençleştirme tedavilerinde,
 • Akne ve yara izlerinin tedavilerinde kullanılmaktadır.

Saç Mezoterapisi Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Saç mezoterapi Seansları başladıktan 5 ila 7 seans sonra olumlu değişiklikler görülmeye başlanır. Uygulama gören kişinin ilk olumlu sonuçların görebilmesi için 3 ay geçmesi gerekecektir. Saç mezoterapisi, doktor aksini belirtmedikçe ilk ay haftada 1 seans, ikinci ay 10 günde 1 seans ve sonra ayda 1 seans olacak şekilde toplamda 10 ile 20 seans arasında uygulanmaktadır.

Saç Mezoterapisi saç köklerinin özellikle ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin, aminoasitler, dolaşımı hızlandırıcı ilaçlar ve epitelyum dokusunu besleyen tamamen doğal organik malzemelerin doğrudan saçlı deri içerisine verilerek köklerin aktif edilmesi işlemidir.

Saçlarınızın dökülmeye karşı daha dirençli kılmak ve korumak, daha güzel gözükmesini sağlamak ve saçlarınızda daha bir sıkılaşma sağlamak ancak saç mezoterapisi ile mümkündür.

Böylelikle saç kökleri daha iyi beslenir, yaşanan dökülme hem ortadan kalkar hem de köklerin bağlı olduğu doku tamir edilir.

Mevsimsel geçişlere bağlı, strese bağlı, gebelik sonrası ya da metabolik nedenler sebebiyle saçlarında aşırı dökülme yaşayanlar, kırılmalardan, cansız ve mat görüntüden şikayeti olanlar saçlı deri mezoterapisin'den yararlanabilirler. Saç mezoterapisin'den hemen sonra saç gelişimi ve sağlıklı saç telleri üretilmesi için gerekli olan eksikliklerin sağlıklı bir şekilde yerine konmasıyla daha dolgun, hacimli ve parlak saçlara sahip olabilirler.

Saç Mezoterapisi Herkese Uygulanabilir mi?

 • Özellikle kalp yetmezliği bulunan kişilerde,
 • Diyabet (şeker) hastalarında,
 • Böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde,
 • Hamilelik ve emzirme döneminde,
 • Antikuagülan tedavisi gören hastalarda mezoterapi uygulaması yapılmamaktadır.

Saç Mezoterapisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Saç mezoterapisinde kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir. Kullanılan bu ilaçlar FDA nın (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayladığı ve eczanelerde satılan, çoğu bitkisel ürünlerdir. Uygulamada önemli olan, yapılacak karışımda kullanılan ilaçların farmatolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etkiye sebebiyet verebilecek potansiyellerini iyi bilmektir.

Saç Mezoterapisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapılan mezoterapi işleminden sonra saçlar özellikle 2 gün boyunca yıkanmamalı ve bu süreçten sonra ise kesinlikle çok sıcak su ile yıkama yapılmamalıdır. Varsa doktorunuzun size tavsiye ettiği ilaçlı olan özel şampuanı kullanmanız işlemin daha etkili olması açısından son derece önemlidir. Buna ek olarak işlem yapılan bölge korunmalıdır.

Uygulamanın Kalıcı Olması İçin Neler Yapılabilir?

Yapılan ve çok başarılı olan saç mezoterapisi işleminden sonra, uzun vadede 1 ila 2 seans şeklinde yinelenirse işlem etkisi devam ettirilir ve estetik görünümde korunmuş olur.Bu durum işlem gören kişi için son derece faydalı olmaktadır.

Saç Mezoterapisi Fiyatları

Mezoterapi yapan hastaneler arasında estetik ünitesiyle yer alan Özel Meltem Hastanesi, saç mezoterapisi, saç ekimi ve saç dökülmesi tedavileri hakkında kapsamlı hizmet vermektedir.

Saç mezoterapi fiyatları hakkında hızlı bilgi için sol tarafta bulunan hemen sorun formundan bize ulaşabilirsiniz.

Arzu ederseniz 0543 265 89 30 telefon numarasından WhatsApp aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz. 

Источник: //www.meltemhastanesi.com/sac-mezoterapisi

Saç Mezoterapisi Yapımı, Faydaları ve Yan Etkileri

Kuru ve Dökülen Saçlara Mezoterapi

Saçları yıpranan, saçları geç uzayan, saçları dökülen kişilerin daha sağlıklı saçlarının çıkması için saç derisine enjekte edilerek daha sağlıklı saçların çıkmasını sağlamaktadır.

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi

Erkeklerin ve kadınlarda saçları seyrelmesi sonucunda saçların diplerini besleyerek daha gür ve sağlıklı olan saçlara sahip olmanızı sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ile birçok kişi kellikten kurtulmaktadır. Saç mezoterapisi yönteminde kullanılan çok ince uçlu iğneler ile birlikte saç derisinin orta kısmına çok küçük dozlar halinde mikroenjeksiyon enjekte edilir.

Derinin orta tabakasına mikroenjeksiyon verilmesi ile birlikte cildin dermis adı verilen tabakasının fonksiyonel olarak uyarılmasını sağlayacaktır.

Bu sayede saç köklerine uygun olan mineraller, oligelement enjekte edileceği gibi aynı zamanda da saç dokusunu besleyecek ve düzenleyecek vitaminlerin de dokuya verilmesi ile yapılır.

Mezoterapi her zaman için lokal bölgeye uygulanacaktır. Bu işlem hem kadınlarda hem de erkeklerde her yaşta insana güvenle yapılabilir.

 • Saç dökülmesini durdurur;
 • Saçın canlı görünmesini sağlar;
 • Saç tellerini kalınlaştırır;
 • Saçların kalitesini arttırır;
 • Saçlar sağlıkla uzar.

Aşırı kilo kaybı yaşayan kişilerde çinko eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesinde sorun yaşamakta olan kişilerin saç dökülmesini engellemek ve yerine kaliteli saç çıkmasını sağlamaktadır. Saçların daha uzun bir şekilde uzamasını sağlayacak, daha gür saçlara sahip olacaksınız.

Saç mezoterapisi ortalama 3 ile 6 seans arasında sürmektedir. Her bir seans ortalama 40 dakika sürecektir. Seans ücreti olarak yapılan kliniğe göre değişim göstererek 400 ile 700 TL arasında değişmektedir.

Saç Mezoterapisi Tedavi Aşamaları

Saç mezoterapisi toplam 5 aşamadan oluşmaktadır. Tedavinin başarılı olması için yapılan bu yöntem sırasında her seans uzman hekim tarafından yapılmalı ve klinik ortamı içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir.

Termoterapi

Saç derisinin yeteri kadar beslenmesi için tek başına yapılacak bir yöntem olmaktadır. Saç mezoterapisi öncesinde uygulanacak olan tedavinin ilk önce uygulanan aşama olmaktadır. Termoterapi esnasında özel olarak ozonlanmış bir sıvı buharı saç derisine uygulanmaktadır.

Bu işlem sırasında saç diplerinde, saç derisi yumuşayacak ve rahatlama oluşacaktır.

Bu işlem sırasında ki amaç ise saç derisine enjekte edilecek olan mezoterapi işlemi sırasında vitaminlerin ve yeterli miktarda olan minerallerin asitlerin saç derisine enjekte edilmesi durumunda emilmesini sağlayabilmek için yapılacaktır.

NPG

İkinci işlem olmaktadır. Bu işlem çok kısa sürmektedir. 3 dakika içerisinde NPG işlemi 3 dakika boyunca uygulanacaktır.

Özel bir mezoterapi tabancasının ucuna 4 milim uzunluğunda olan küçük iğneler takılacaktır. Bu işlem saç derisine vitamin ve mineraller verilmeden hemen önce yapılacaktır.

Saç derisinin içerisine 250 ile 300 arasında değişen iğne yapılır. Saç derisinin kanaması sağlanır.

MIC

Üçüncü işlem olan MIC yöntemiyle saç mezoterapisi tedavisi uygulanacağı zaman içerisinde özel bileşenlerin olduğu bir sıvının saç derisi içerisine enjenkte edilmesi sırası olmaktadır.

İkinci aşama olan NPG aşamasında 4 milimlik iğneler kullanılmaktaydı. MIC aşamasında ise iğnelerin boyutu değişecek ve 6 milimlik iğneler kullanılacaktır.

Bilgisayara bağlı olan bu iğnenin içerisinde ki sıvının saç derisine enjekte edilecek miktarının otomatik şekilde yapılacaktır.

Yıkama

Saç derisinin kanının ve enjekte edilen sıvıdan arta kalanların yıkanma işlemi olmaktadır. Özel olarak üretilen ve saç derisini besleyecek olan losyonlar ile yıkandıktan sonra kurutma işlemi gerçekleştirilecektir.

Anestezik Saç Kürü

Anestezik özelliğine sahip olan bu kürün saç derisinin yumuşak olduğu anda uygulanacaktır. İşlem sonrasında derinin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Saç derisini zararlı tozlardan koruyacaktır.

Saç Mezoterapisi Faydaları

Saç mezoterapisi saç dökülmelerini durduracak ve saçın canlanmasında etkili olacaktır. Koruyucu özelliği sayesinde her yaşta insana rahatlıkla uygulanacak bir yöntem olmaktadır. Bu işlemin herhangi bir cerrahi yöntem olmaması nedeniyle kişilerde herhangi bir ağrının ya da sızının olmayacağı bilinmelidir.

 • Saç mezoterapisi sonrasında kişiler hemen günlük yaşamına dönecektir;
 • Cerrahi operasyona oranla daha uygun fiyatı bulunmaktadır;
 • Saç dökülmelerini durdurur;
 • Saçların kalınlaşarak parlamasını sağlar;
 • Saç derisine bölgesel olarak uygulanır.

Saçların daha parlak görünüme kavuşacak olması sebebi ile canlılığını kaybetmiş olan saçların daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Geç uzayan saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Özellikle de stres sebebi ile saç dökülmesi sorunu yaşamakta olan kişilerin saçlarının beslenmesinde etkili olarak saç kaybını en aza indirecektir.

Saç Mezoterapisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Saç dökülmesini 3. seans içerisinde durduracak ve saçın çıkması ise 3 ile 6 ay içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Saç Mezoterapisi Zararları

Saç mezoterapisinde uygulanan işlem sırasında zararları oldukça az olmaktadır. Bu işlemin daha çok faydaları ile bilinmektedir. İlk birkaç seans içerisinde kişilerde baş ağrısı görülmektedir. Mezoterapi yapılması ile birlikte çok ince uçlu iğnelerin kafa derisine enjekte edilecektir.

Bunun sonucunda cildin tahriş olması gibi bir durum görülebilir. Çoğu zaman acı hissedilmemesi için bölgeye lokal olarak anestezi uygulanacaktır. Daha çok oluşacak yan etkiler arasında anestezi sebebi ile oluşacaktır. Yanma hissi ilk bir hafta içerisinde görülebilir. İğnelerin yeri iyileşmeye başladığı zaman kaşıntı ortaya çıkacaktır.

Bu durumda asla kaşımaması gerekmektedir. Kaşımak tahriş olmasına neden olacaktır. 

Saç Mezoterapisi Yan Etkileri

Bazı insanlarda saç derisine enjekte eden ilaçların saçın dökülmesine neden olmaktadır. Bu ilk birkaç seans görülmektedir. Daha sonra kendiliğinden duracak ve yerine daha gür ve sağlıklı saçlar çıkacaktır.

Источник: //ciltte.com/sac-mezoterapisi.html

Saç MezoterapisiEstetik International

Kuru ve Dökülen Saçlara Mezoterapi

Deri altına enjekte etmek manasına gelen Mezoterapi, bir çeşit orta deri tedavisidir.

Mezoterapi uygulaması Estetik International Sağlık Grubu bünyesinde çalışan, alanında uzman kişilerce farmakolojik, homeopatik ve doğal bitki ekstrelerinin çoklu enjeksiyon yöntemi ile hastaya uygulanması ile gerçekleştirilir.

Ülkemizde saç mezoterapisi olarak ismini son yıllarda duyulmuş olsa da, aslında temeli 1952 yılına dayanan eski bir sistemdir. Saç mezoterapisi, çok ince uçlu iğnelerle saçlı derinin orta tabakasındaki dermis veya hipodermis alanlarına, oldukça minimal dozlarda yapılan mikroenjeksiyon uygulamasıdır.

Saçlı bölgedeki cildin fonksiyonel alanı olan dermis tabakasına saç mezoterapisi yaparak, saç kökünün beslenmesi sağlanır. Saçlı dokuya beslenmesi için ihtiyacı olan vitamin, mineral, oligelement ve dolaşım düzenleyicileri, kılcal damar yoluyla gelemediği zamanlarda, saç mezoterapisi devreye girerek, hedef dokuya doğrudan transferi sağlanır.

Alternatif tıp olarak düşünülse de, aslında uygulama yöntemi ve içeriğindeki FDA onaylı farmakolojik ürünler sayesinde, tıbbı bir uygulama özelliğinde olduğunu kanıtlamış bir metottur.

Kadın, erkek ve çocuk ayırt etmeksizin, herkese rahatlıkla uygulanabilen saç mezoterapisinde amaç, saçlı doku hücre metabolizmasına sadece alternatif bir şekilde gerek duyduğu destekleri sağlamaktır.

Saç Mezoterapisinin Avantajları

• Saç mezoterapisi, sorunlu bölgeye uygulanan ve dolayısıyla sadece bu alana nüfuz eden bölgesel bir uygulamadır. • Saç mezoterapisi arayıcılığıyla kılcal damarların besleyemediği saç köküne gereken tedavi edici karışımlar enjekte edilir. • Saç mezoterapisi ile saç dökülmesinin durduğu gözlemlenir.

• Saç mezoterapisi saçların kökten beslenerek gürleşmesini ve parlak görünmesini sağlar. • Saç mezoterapisi alternatif tıp uygulaması değildir ve bilinen bir yan etkisine rastlanmamıştır. • Saç mezoterapisinde minimal dozajlarda, maksimum fayda sağlayan FDA onaylı ilaçlar kullanılır.

• Estetik International kliniklerinde Saç mezoterapisi bizzat konunun uzmanı profesyoneller eşliğinde yapılır. • Saç mezoterapisinde kişisel seans uygulaması yapılarak, seanlar uygulama yapılacak adayın haftalık randevularına göre düzenlenir,  zaman kaybı yaşanmadan ve adaya külfet hissettirmeden fayda sağlanması amaçlanır.

• Saç mezoterapisinden alınan sonuçlar oldukça etkilidir

• Saç mezoterapisi fiyatları Estetik International bünyesinde uygun maliyetlerle, adayın bütçesini sarsmadan, farklı ödeme kolaylıkları ile sunulur.

Tüm Saç Ekimi Uygulamalarımızı Görmek İçin Tıklayınız!

Saç mezoterapisi ne kadar etkilidir?

Saçların dökülmesini, saç kökündeki sıkılaşmalar, küçülmeler, saçlı dokunun yaşam döngüsündeki hızlanış ve anajen evrenin kısalışı tetikler. Cilt altına çok ince uçlu iğnelerle FDA onaylı özel bir karışımın zikredilmesi sonrasında ilk etki, kökleri beslenen saçların dökülmemesiyle fark edilir.

Saç dökülmesinin ana nedenleri arasında yer alan genetik yatkınlık, beslenme ve dolaşım bozukluğu faktörleri, bu sayede fark edilir oranda etkilenmeye başlarlar.

Sonuç olarak, saçların kökleri büyük ölçüde beslenmeye ve güçlenmeye başlarken, yenilenme süreci uzayacağı için saç dökülmesinde azalmalar yaşanır.

Bütün bu beslenme sürecinin bir başka etkisi ise, saçların kalitesinde gözlemlenir.

Saç mezoterapisiyle sağlıksız, cansız ve tüy gibi duran saçlar, tam kökten beslenerek, canlanmaya, canlandıkça da daha gür ve parlak görünmeye başlarlar.

Sadece saç dökülmesinde değil, saçın canlanmasına da fayda sağladığı ve büyük oranda pırıl pırıl saçlara kavuşabilmenin en etkili yöntemlerden birisi olduğu kanıtlanmıştır.

Saç mezoterapisinin bir başka etkisi ise saç hücrelerinde gözlemlenir. Saçların bir bitki gibi sulanması ve tekrar hayata döndürülmesini amaçlayan saç mezoterapisi, saç hücrelerini uyararak, seyrelen alanlarda tekrar saç köklerinin oluşmasına fayda sağlar.

Saç Mezoterapisinde Seanslar

Saç mezoterapisinde kişiye özel seans uygulaması yapılır. Bu sayede uygulama yapılacak adayın haftalık randevuları gözetilerek seans aralıkları düzenlenir.

Bu sayede, zaman kaybı yaşanmadan ya da adaya külfet hissettirmeden saç  mezoterapisinden fayda sağlanması amaçlanır.

Genellikle saç mezoterapisinde haftada 1 defa olmak üzere planlanan seanslar, uygulama yapılacak adayın saç tipine ve saç sorununun derecesine göre değişkenlik gösterir.

Saçla ilgili sorunlarınızın çok fazla olması durumunda ve aktif halde dökülen bir yapıya sahip olan saçlarda seans sayıları, doktorunuz tarafından tekrar düzenlenecektir. Saç dökülmesi yoksa sadece canlı ve parlaklık kazanmış bir saça sahip olmak isteyenler ise, düzenlenecek aylık programlarla 2 ya da 3 defa saç mezoterapisi yaptırmaları yeterli olacaktır.

Yoğun kürler için genellikle 10 seans, özellikle erkek saç mezoterapisi adayları için ayda 1 ya da 2 defa yapılan idame tedavileri uygulanır.

Kadınlarda ise, sorunun kaynağına inmek için öncelikle kan testi yapılır ve sonrasında test sonuçlarına göre hareket edilir.

1 seans dahi uygulansa, oldukça iyi sonuçların alınabildiği saç mezoterapisinde en etkili sonuçları alabilmek için mezoterapiye destek tedavileri de aynı anda uygulatmanızı öneriyoruz.

Mezoterapiye Destek Tedaviler

Saç mezoterapisine destek tedavilerle saçlarınız için en etkin yoldan, çok kısa zamanda sonuç alabilirsiniz. Saç mezoterapisiyle birlikte yapılacak radyofrekans ve saç lazeri gibi destek tedaviler, hedefe kısa zamanda ulaşmanız için tasarlanmış uygulamalardır.

Ayrıca Estetik International kliniklerindeki doktorlarınızın tavsiye edecekleri saç toniği şampuanı ve saç yağları, saç mezoterapisiyle içten beslenen sorunlu alanların, dıştan takviyesini sağlarlar. Erkek tipi saç dökülmelerinde rastlanan androgenetik kökenli sorunlar için, doktorunuz reçeteli ilaç kullanımına başlayabilir.

Bu tarz ilaç tedavileri daha çok saç dökülmesi 5 yıl gibi kısa bir zaman önce başlamış hastalarda daha etkin bir sonuç almamızda fayda sağlıyor. Ayrıca sadece kafasının ön tarafında açıklık oluşmuş ve tam kellik evresine geçmemiş hastalarda da olumlu sonuçlar alabiliyoruz.

Mutlaka doktor tavsiyesiyle alınması gereken bu ilaçların kullanımı, saç mezoterapisinin etkinliğini büyük ölçüde artıracaktır.

Bir önceki sayfamızda Sakal ve Favori Ekimi operasyonunu inceledik. Detayları öğrenmek için linkle tıklayın!

Источник: //www.estetikinternational.com.tr/sac-mezoterapisi

Saç mezoterapisi ve kullanılan ilaçlar

Kuru ve Dökülen Saçlara Mezoterapi

Mezoterapi, potansiyel olarak saç ekimine gerekliliği azaltan bir tedavidir.

Saç dökülmesi için uygulanan mezoterapi teknikleri mezoterapinin kendisinden geliştirilmiştir.

Mezoplasti veya Mezohair gibi yaklaşımlar şeklinde adlandırılabilir. Hem bayanlar hem erkeklerde yeniden saç gelişimi üzerine olumlu etkileri gözlenmiştir.

Mezoterapi ne tamamlayıcı tıp ne de alternatif tıptır. Bu uygulama farmakolojik ilaçların intradermal veya subkutan enjeksiyonu olduğuna göre klasik tıbbın bir tekniğidir.

Amacı hastalığın yerleştiği alanla, tedavi uygulama alanının birbirine yaklaştırılmasıdır.

Seçilen ilaç karışımları ,bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel tekniklerle cilt içine verilir. Dermis veya hipodermis, mikrosirkülasyon yoluyla aktif maddenin ulaşması gereken yere doğru yavaşça salındığı rezervuar bölge haline gelir. Dolayısıyla bu bir bölgesel-yerel tedavi yöntemidir.

Saçlı deri mezoterapisi;saç dökülmesini durdurmak,var olan saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışlarını aktif hale getirmek için belli periyotlarla saçlı deriye uygulanabilir bir tedavi şeklidir.

Özel kokteyler ile saçlı deriye özellikle vitamin takviyeleri yapılır ve bu bölgeye olan kan dolaşımı geliştirilir. Kıl foliküllerinin kanlanmasının arttırılması daha iyi beslenmelerine ve gelişmelerine yardım eder.

Bu yöntemin diğer klasik ilaç tedavilerine göre üstünlüğü ilaçların küçük dozlarda bölgesel kullanılmasıdır.Yan etki riskinin önemsiz sayılabilecek kadar az olması ve sonuçlarının etkili olmasıdır.

Saç gelişimine yönelik mezoterapi değişik nütrientleri( biotin, hyalüronik asit ve silika gibi), vazodilatörleri ve androjen blokerleri kullanır. İlk uygulamadan haftalar sonrasında saçların tekrar geliştiği gözlenir, yaklaşık altı ay sonrasında dökülen bölgeler yeniden canlanır ve normal yapıda saçlarla yer değiştirir. Uygulamaların belirli aralıklarla devamlılığı gereklidir.

Uygulamalar Genel Olarak Mezoterapide ;

 1. İntraepidermal uygulama
 2. Yüzeyel intradermal uygulama
  • a-Enjeksiyonsuz (Nappaj – sıvama)
  • b-Enjeksiyonlu (Nokta tarzı, nappaj)
 3. Derin intradermal enjeksiyon (Nokta tarzı- PPP 1-4 mm )
 4. Hipodermal enjeksiyon (Nokta tarzı – PPP 4-10 mm ) şeklinde yapılabilir.

Mezoterapide Kullanılan İlaçlar ve Genel Özellikleri

Saçlı deri mezoterapisinin temelini uygulamada kullanılan ajanlar oluşturur. Saçlı deri mezoterapisinde sabit bir ilaç tedavisi yoktur.

Her hastadaki varolan patolojiye göre farklı etki mekanizmaları olan maddeler tek başlarına veya kombinasyonlar halinde verilir.

Genel prensip ; uygulanacak olan formulasyonlarda çok sayıda ajanın kombinasyonundan kaçınmak ve en az madde ile hastalık patolojisine faydalı olabilecek terkibi hazırlamaktır.

Mezoterapi ile kullanılabilecek maddeler şu şekilde sınıflandırılabilir :

 • Lokal anestetikler : prokain, ksilokain
 • Vasküler etkililer : buflomedil, melilat-rutin, pentoksifilin, gingko biloba, minoksidil paridil heparin.
 • Saç folikülünün uyarılması ve saçın onarılmasına etkililer: X-ADN , aminoasitler, organik silisyum.
 • Antiandrojen etkililer: finasteride, dutasterid, bitkisel ekstreler.
 • Antiseboreik-antiinflamatuar etkililer : çinko, selenyum, salisilat.
 • Keratin biyosentezi için etkililer: biotin, bepanthene, vitamin A , vitamin B grubu (pantotenik asit, vitamin B5 gibi), aminoasitler, oligoelementler, çinko, bakır, magnezyum.

Bu ajanları içeren standart ampül ve vial tarzında preparatlar artık mevcuttur.

Minoksidil, finasterid, dutasterid, biotin, x-adn, organik silisyum, d-pantenol gibi ajanlar kendi isimlerinde bulunabilmekle beraber değişik aminoasitler, vitaminler ve oligoelementleri kombine halinde bulunduran standart ürünler ( keractive, haircare gibi) de mevcuttur. Bunlar tek başlarına veya kombinasyonlar tarzında uygulanabilir.

Enjekte edilen bileşimin içeriği:deri nekrozu yapabilen alkol bazlı solventler olmamalıdır. Bileşim izotonik olmalı , pH nötr olmalı, hipoallerjik olmalı ve yerel olarak iyi tolere edilebilmelidir. En önemli nokta tedaviye başlamadan önce kesin bir tanı koyup enjekte edilecek karışımı doğru seçmelidir.

Saç Mezoterapisinin Etki Mekanizmaları ve Tedavi Amacı

Bu maddeler ile yapılan kokteyler dermal papilla düzeyinde etki ederek saçların gelişimini, yenilenmesini uyararak keratin üretimini düzenlerler.

Kokteyldeki vazodilatör(damar genişletici) maddeler fonksiyonel bir mikrosirkülasyon sağlayarak ,saç foliküllerinin kanlanmasını arttırırlar. Böylece saçın canlanmasını ve kalınlaşıp parlamasını sağlarlar. Sinir uçlarından salınan mediatörleri kontrol altına alırlar.

Mezoderm aralığında bağışıklık sisteminin (immun sistem) kan hücrelerinin % 40 oranında varlığı göz önüne alındığında ,immun üniteyi etkileyerek immun saç dökülmesini önlemeye çalışırlar.

Kokteyldeki vitaminler ve elementler saç dökülmesini engellerler; yağ sekresyonunu düzenlerler ve kepek oluşumunu azaltırlar ; antioksidan özellikleri ile katkı sağlarlar.

Sonuç olarak ulaşılan nokta ; ilaçların küçük dozlarda bölgesel kullanılmasıdır. Yan etki riskinin önemsiz sayılabilecek kadar az olması ve tedavinin daha çok etkili olmasıdır.

Saçlı Deri Mezoterapi Endikasyonları

 • Erkek tipi saç dökülmesinde (androgenetik alopesi)
 • Alında traksiyon (çekmeye bağlı) dökülmelerde
 • Alopesi areatada (saçkıran)
 • Doğum sonrası dökülmelerde
 • Daha çok kadınlarda görülen diffuz (genel) dökülmelerde
 • Bazı saçlı deri hastalıklarında (sedef hastalığı, n, seboreik dermatit gibi) uygulanır.
 • Erkeklerde erken evrede yapılan tedavi daha etkilidir.

Hamileler, emzirenler, immunolojik hastalığı olanlar, kanser hastaları, diabetikler, antikoagülan tedavi görenler uygun hasta değildirler.

Saç Mezoterapisi Uygulanırken Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Eilmesi Gerekenler Vardır.

Mezoterapi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Klinik muayene ile dökülmenin seviyesi belirlenmelidir.
 • Trikogram incelemesi yapılmalıdır.
 • Hasta yatar pozisyonda olmalıdır.
 • Uygulamadan önce eldiven giyilmeli ve bölge antiseptik solüsyonla dezenfekte edilmelidir. Alkol, eter , klorheksidin, betadin deri dezenfeksiyonunda tercih edilir.
 • 48 saat önce analjezik ve antiiflamatuar uygulamaları kesilmelidir.

Mezoterapi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Tedavi sonrası derinin % 70 lik etil alkol ile temizlenmesi önerilir.
 • Kural olarak , allerji riskini arttırmamak için seans sonrası sıcak duştan kaçınılmalıdır.
 • Ekimozu önlemek için seans sonrası hemostaz elle veya hastanın ağırlığı ile yapılmalıdır.
 • Seanslar çok sık aralıklarla tekrarlanmamalıdır.Bir önceki seansın yararlı etkilerini ortadan kaldırabilir.

İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Saç mezoterapisi!

Saç mezoterapisi saçlı bölgede cildin orta tabakasına, ki bu tabaka kan damarlarının ve saç köklerinin olduğu tabakadır buraya bazı faydalı ilaçların enjeksiyon şeklinde verilmesi işlemidir .Ayni işlemi son zamanlarda dermaroller dediğimiz henüz tıbda da kullanımı çok çok yeni olan bir aparatlada uygulayabiliriz.

Saç mezoterapisi, dökülmeyi iyileştirmek, kontrol altına almak ve saç kalitesini artırmak için uygulanan bir işlemdir.

Kullanılan ilaçlar,

Lokal anestezikler,prokain,lidokain ve mezocain

Damar genişleticiler,buflomedil,peridil heparin

Hücresel etkililer,ADN

Ütofikler,silisyum salisilat

Oligo elementler,zn,selenyum,cu,co

vitaminler,vitH,B5

Erkeklerde ve kadınlarda minoksidil farklı oranlarda kullanılan diğer bir ilaçtır.

Saçlar ortalama ayda 1 cm uzar.Saçların ömrüde 2-6 yıl arasında değişir.Büyümesi duran saçlar dökülür.Buna göre günde ortalama 100 tel saç kaybı normaldir.Bu sayının çok üzerinde saç kayıplarında, saç dökülmesi olarak değerlendirilir,ve sorunun tesbitine ve tedavisine gidilir.

Saç dökülmesinden şikayet eden kişilerde,saçların zayıflığını,inceliğini,ve seyrekleştiğini bazı bölgelerin yavaş yavaş açıldığını gözlemlediğimizde bu tür kişilere saç ekiminden önce bir medikal tedavi planlanmasında yarar vardır .

Medikal tedavi yani ilaçlar tablet şeklinde olabilir ,saça uygulanan spryler olabilir ve en önemlisi saç mezoterapisidir ki bu tedavide uygulanan ilaçlar ve dozlar kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden bunu sadece ve sadece konunun uzmanı yani bir plastik cerrah veya dermatolog uygulamalıdır.

Mezoterapi bir tedavi protokalüdür ve uygulanan dozlar uygulama süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir.Bunu uzman bir doktorun takip etmesi ve gelişmelere göre doz ve uygulama sıklığını değiştirmesi gerekir.

Gerçekten ilk doz mezoterapide dahi hasta hemen etkisini farkeder ve bunu doktoru ile paylaşır.

Mezoterapi saç ekimi öncesi ve sonrasıda uygulanabilir.Bazı vakalarda saç ekimi olmaksızın tek başınada yeterli olur. Fakat tamamen dökülmüş bölgelerde yeni saç oluşumu yapacak kadarda etkili değlldir. Hastalarında böyle beklentisi olmamalıdır.

Uygulanan ilaçlar ki bunlar hazır bir şekilde eczanelerden ve ilaç depolarından temin edilebilir fakat bu hazır preperatlar her zaman her vakada tek başlarına yeterli olmıyabilir o zaman hastanın ihtiyacına göre hazırladığımız kişiye özel dozlar karışımlar da mevcuttur.

Uygun vakada ben 10 luk seanslar uyguluyorum. Bunların yarısını ilk 4-5 haftada her hafta, daha sonra her 2 haftada bir şeklinde uygulayıp 10 seansı tamamlıyorum. Hastanın ihtiyacına göre 1 veya 2 aylık aralıklarla uygulanan idame doz lar şeklinde tedaviye davam ediyorum.

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bu makaleye oy verin :

Puan : 5 / Oy veren : 1 kişi

Источник: //www.doktorsitesi.com/makale/sac-mezoterapisi-ve-kullanilan-ilaclar

Saç dökülmesi neden olur? Nasıl önlenir?

Kuru ve Dökülen Saçlara Mezoterapi

Saç dökülmesi estetik görünümün yanında kişinin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle sorunun kaynağının tespit edilip, doğru bir değerlendirme ve planlama ile saç dökülmesinin durdurulması çok önemlidir. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, saç dökülmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Dökülen tel sayısı ve dökülme sıklığına dikkat!

Mevcut her saç telinin bir yaşam siklusu vardır. Her saç teli 4- 6 yıl yaşar, sonra dinlenir ve daha sonra da dökülür.

Saçların bu şekilde dökülmesi son derece doğal bir süreçtir ve günde 50-100 tel saç dökülebilir.

Eğer bu sayıdan daha fazla dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktarı artmışsa ya da yıkanmış kurulanmış saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 adet saç teli geliyorsa bu durumun ciddiye alınması gerekir.

1- Genetik faktörler:

Kadınlarda ve erkeklerde nedenleri farklıdır. Erkeklerde görülen tip, genetik olan toplumun %50’sinden daha fazlasında görülen erkeksi tip hormona duyarlı saç dökülmesidir ki bu durum kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik gelişir ve sonuçta saç ekimi gerektirebilir.

Erken yaşlarda başlanan takviye tedavileri mezoterapi ve PRP tedavisi dökülme hızını yavaşlatır. Kelliğe gidecek süreyi uzatır. Bu tarz dökülmeler kadınlarda da görülmektedir. Özellikle ailesinde kellik problemi olan bireylerin olduğu kişiler saç dökülmesi riski ile karşı karşıyadır.

Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha fazla sayıda görülmektedir.

Geçtiğimiz yıllara oranla bu duruma daha fazla rastlanmasının nedenleri aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler yer almaktadır.

Kadın tipinde de erkeklerdeki gibi bir tedavinin yanında hormonal tedavilerin de eklenmesi ile başarı oranları artırılabilmektedir.

2- Deri problemleri:

Başlıca genetik dökülmelerin dışında deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olur. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar.

Sedef hastalığı, egzamalar, akne, n hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir.

Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkündür.

3- Yanlış beslenme alışkanlıkları:

Besinsel nedenlere bağlı dökülmeler de sık rastlanan diğer bir faktördür. Sonuçta saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi kanlanması gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek, sonuçta saçı etkileyip dökebilir. Tedavisi son derece pratiktir ve dengeli beslenmeye başlanması önemlidir.

4- Vitamin ve mineral eksikliği:

Beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir.

Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minarellerimiz düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltır.

Bu durumlarda eksiğin takviyesi mutlaka bir uzmana bavurularak giderilmelidir.

5- Hormonal sorunlar:

Eğer kişide hormonal problemler varsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Bu problemlerin kaynağının yine adetin 2. ya da 3. günü yaptırılacak kan tahliliyle belirlenmesi için dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Hormonal tedaviler bu tarz dökülmeler konusunda etkilidir.

6- Bazı iç hastalıkları ve ilaç kullanımı:

Bazı iç hastalıkları; tiroit bezi hastalıkları ya da bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, romatizmal hastalıklar, kullanılan hormonlar, zayıflama hapları, böbrek üstü bezi hastalıkları, insülin direnci, diyabet, doğum kontrol hapları ve bazen de bu kontrol haplarının kesilmesi saç döken diğer nedenlerdir. Bu durumun mutlaka uzman doktorlar tarafından yapılacak muayene ve tetkiklerle kapsamlı bir şekilde araştırılması gerekir. Ani bir saç kaybı başlamışsa son üç ay önce geçirilen ameliyatlar, ateşli hastalıklar, ilaç toksisiteleri, kan kaybı, şiddetli travma düşünülmesi gereken nedenler arasında olabilir.

7- Doğum ve kemoterapi süreci:

Tüm bunların dışında iki spesifik saç dökülme nedeni vardır. Biri doğumlardan 2-3 ay sonra başlayan pospartum dökülmedir. Hamilelik boyunca dökülmesi gereken ama dökülmemiş saçların aniden hep birlikte dökülmesinden kaynaklanır.

Uzman kontrolünde yapılacak takviyeler bu konuda rahatsızlığın giderilmesinde katkıda bulunur. Bir diğeri kemoterapi alan hastalardaki saç dökülmesidir.

Son yıllarda daha modern ilaçların kullanılmasıyla bu dökülmeleri daha az görülmektedir ancak zaten tedavi tamamlandığında kendiliğinden toparlanmaya eğilimli bir durumdur.

8- Kozmetik etkenler:

Kozmetik alışkanlıklarımızın artması mekanik kimyasal ve fiziksel dökülmelere neden olan diğer faktörlerdir.

Yani saçları sıkı bağlamak, iç boneler, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar, açıcılar, düzleştirici yöntemler saça dışarıdan zarar vererek saç kaybına neden olmaktadır.

Bu durumda tek tedavi saçların bu uygulamalara maruz kalmasını önlemektir. Saçlar için gerekli takviye ve bakım işlemlerini uygulamak yeniden istenilen görünüme kavuşulmasını sağlar.

9- Stres ve depresyon:

Aşırı stres her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine neden olan diğer bir sebeptir. Depresyon, anksiyete, psikozlar ve de bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı etkileyip dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç günlük yaşamda pek çok faktörden kısa sürede etkilenebilen canlı bir organdır. Kişinin hayatında yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda bu bilgiler ışığında birey önce kendisini tartıp, daha sonra gerekiyorsa bir dermatoloji uzmanından yardım almalıdır.

Çünkü bu konuda çevreden gelen yanlış yönlendirmeler ve kulaktan dolma bilgiler, hastaların zaman kaybetmesine neden olabilmektedir. Eğer altta yatan önemli bir neden varsa tanı ve tedavide geç kalınması söz konusu olabilir.

Bunun dışında saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak düşüncesi ile bilinçsiz uygulanan maske ve karışımlar saçlara daha çok zarar vererek geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olabilir.

‘Saç ekimi’ erkeklerde nasıl yapılır?

Источник: //indigodergisi.com/2018/02/sac-dokulmesi-prp-sac-ekimi-mezoterapi/

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Kuru ve Dökülen Saçlara Mezoterapi

Saç mezoterapisi bilinen mezoterapinin saç derisine uygulanmasıdır. Saç mezoterapisi saç için gerekli olan vitaminlerin ve minerallerin mikro incelikte iğne uçlarıyla saç derisine işlenmesidir. Yalnızca saç değil favori, kaş, bıyık ve sakal bölgesine de kılların yapısını güçlendirmek için mezoterapi uygulanabilir.

Seyrek kaşları olan bayanların mezoterapiye ilgisi büyüktür. Saç mezoterapisi kıl bulunan bütün bölgelere uygulanabilen foliküler ünitenin güçlendirilmesi için yapılan tüm tedavilere denmektedir. Saç dökülmesi sık rastlanan bir durum olduğu için ve amaç saçlı deriyi güçlendirmek olduğu için bu işlem saç mezoterapisi olarak adlandırılmaktadır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisinde sorunlu bölgeye özel olarak uzmanlar tarafından hazırlanmış ilaç enjektör ya da mezoterapi tabancasıyla işlenmektedir.

Mezoterapi yaptıran kişilerin genellikle mezoterapi yaptırmalarının sebebi saçlarının dökülmesi ya da saçlarının olması gerekenden daha zayıf olmasıdır. Mezoterapi sayesinde mezoterapi uygulanan bölge kanlanır ve ilaçların etkisiyle bu etki ilerleyen zamanlarda daha da artar.

Mezoterapi için kullanılan ilaçlar saçın yapısında bulunan vitaminler, mineraller, yüzey genişleticiler ve keratolitik ajanlardır.

Saç mezoterapisinin etkisi genelde ikinci seansla birlikte başlar. Eğer mezoterapi uzmanı daha farklı bir karar almadıysa genelde ikinci seans bir hafta sonra yapılır.

İlk seanstan sonra genellikle saçlarda bir miktar dökülme olur. Ancak bu durum paniğe kapılmanıza ya da tedaviden ümidinizi kesmenize sebebiyet vermemelidir. Çünkü ikinci seanstan sonra saç dökülme olayı ortadan kalkacak ve çok daha güçlü saçlar çıkmaya başlayacaktır.

Saç Mezoterapisi Teknikleri Nelerdir?

Saç mezoterapisi 2 ayrı şekilde planlanıp yapılır. Bunlardan biri ”Hücum Tedavisi” diğeri de ”Koruyucu Tedavi”dir. İlk uygulanan tedavi hücum tedavisidir.

Bu tedavi kısa sürede ve daha sık aralıklarla yapılır. Bu tedavinin genelde saç dökülmesinin yoğun olduğu dönemde yapılması tercih edilir.

Haftada bir kez toplam 4 seans ardından iki haftada bir kez 4 seans olmak üzere toplam 8 seanstır.

Koruyucu tedavinin amacı ise hücum tedavisinin olumlu etkisini korumak ve desteklemektir. Koruyucu tedavinin uygulanabilmesi için saç dökülmesinin durmuş olması gerekir. Koruyucu tedavi protokolleri şöyledir:

 • 3 ayda bir seans olarak uygulanır. Mevsim Geçiş Mezoterapisi olarak bilinir. Sonbahar, kış, ilkbahar, yaza girerken birer seans yapılır.
 • 6 ayda bir seans olarak yapılır. Az tercih edilen bir protokoldür. Risk grubu içinde yer almayan kişilere uygulanabilir.
 • 8 ya da 12 ayda bir kez yapılan bir protokoldür. Botilismus Toksini adlı bir ilaçla yapılır. Botoxoterapi olarak bilinmektedir. Bu protokol yoğun iş hayatı olup vakit ayıramayanlar için oldukça rahat bir koruyucu tedavi yöntemidir.

Saç Mezoterapisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Saç mezoterapisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak diğer ilaçlarda da görülebilen doğal bir durum olarak mezoterapi ilaçlarına karşı hassasiyeti olan kişilerde kaşıntı veya kızarıklık gibi yan etkiler görülebilir.

Saç mezoterapisi dökülmeyi kontrol altına almak için uygulanan ek bir yöntemdir. Sonuçları genellikle olumludur. Saç mezoterapisi tıbbi bir tekniktir. Ufak dozlarla deri içine enjekte yapılır. Cildin orta tabakasına yapılan enjeksiyon hücre metabolizmasını uyarır ve dokuları harekete geçirir.

Saç mezoterapisi hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir. Mevsimsel, strese bağlı, metabolik saç dökülmeleri ve hamilelik sonrası aniden olan saç dökülmeleri saç mezoterapisi sayesinde kurtarılır. Özellikle kıl kökünde küçülmenin gözlendiği androjenik alopesilerde (erkek tipi saç dökülmesi) saç mezoterapisi oldukça iyi ve etkili bir yöntemdir.

Saç mezoterapisi hormonal ya da genetik saç dökülmelerinde destek tedavi olarak tercih edilebilmektedir. Saç mezoterapisi, saçların ihtiyaç duyduğu besinleri sağlaması ve saçları oldukça güçlendirmesinden dolayı doktorlar tarafından çokça ilgi gören bir yöntemdir.

Saç ekimi yaptıran, saçı dökülen, ailesinde saç dökülmesi olan kişilere saç mezoterapisi çok rahat bir şekilde uygulanabilmektedir. Mezoterapiden önce yapılan termoterapi seansı ve lokal anesteziler sayesinde işlem ağrısızdır ve çok kısa sürer.

Saç mezoterapisi saçı dökülen tüm hastalar için uygulanabilecek oldukça güvenli, kısa ve ağrısız tıbbi bir uygulamadır.

Источник: //www.sacdoktorum.com/sac-mezoterapisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.