Lahana Çorbası Diyeti Yararlı mı Zararlı mı?

Lahana çorbası diyeti yararlı mı zararlı mı?

Lahana Çorbası Diyeti Yararlı mı Zararlı mı?

Kısa sürede kilo verdiren ve son zamanlarda birçok kişi tarafından uygulanmaya başlayan lahana çorbası diyeti nedir, nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularının cevaplarını Diyetisyen Emre Uzun verdi. Acaba bir haftada 4,5 kilo verdirdiği söylenen bu diyet söylenildiği kadar etkili mi?

Lahana çorbası diyeti, kısa süreli kilo kaybı diyetidir. Adından da anlaşıldığı gibi, çok fazla miktarlarda lahana çorbası tüketilmesi gereken bir diyet çeşididir. Lahana çorbası diyeti’ni savunanlar, diyetin haftada 4,5 kg kadar kilo vermeye yardımcı olduğunu söylüyorlar. Ancak birçok sağlık uzmanı, bu diyetin sağlıksız olduğunu ve sonuçlarının sürdürülemez olduğunu belirtiyor.

DİYET YAPARKEN SIK ACIKIYORSANIZ… Acıbadem Ankara Hastanesi Beslen… DİYET ATIŞTIRMALIKLAR Berke Oces'in sunumuyla diyet ar…

Lahana çorbası diyeti nedir?

Lahana çorbası diyeti, hızlı kilo verdiren iddialara göre bir haftada 4,5 kg kilo kaybına neden olan bir diyettir.

Bir haftalık diyet boyunca ev yapımı lahana çorbası dışında yağsız süt, sebze ve meyve gibi bir ya da iki çeşit besin tüketilebilir.

Bazı kaynaklarda lahana çorbası diyeti’nin açlık diyeti olmadığı daha ziyade düşük kalorili olan lahana çorbasının içeriğinden daha fazla kaloriyi vücudumuzun yaktığı söylenmektedir. Bu diyet, bir haftadan fazla süre için planlanmaz.

Lahana çorbası diyeti, Sacred Kalp Hastanesi diyeti ya da Mayo Clinic Diyeti olarak da bilinir. Hastanede kalp hastaları için operasyon öncesi hızlı kilo verdirmek için geliştirilmiştir. Bu diyetin tam olarak nereden geldiğini bilinmemektedir. 1980'li ve 1990'lı yıllarda popülerlik kazandı ve o tarihten beri de kullanılıyor.

Lahana çorbası diyeti nasıl yapılır?

Diyetin temelinde ev yapımı lahana çorbası yatar. Başlangıç için bütün haftaya yetecek miktarda çorba hazırlamanız gerekmektedir. Malzemeler her kaynağa göre farklılık gösterebilir fakat bu temel tariftir:

DİYETTE MUTLU EDEN 20 ŞEY Diyet aç kalmak, mutsuz olmak ya… BİR DİYET GÜNLÜĞÜNÜ Bugüne kadar hiç diyet yapmamış …

Lahana çorbası tarifi

Malzemeler

 • 1-2 adet bulyon (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Bütün sebzeleri küp küp doğrayınız. 2 yemek kaşığı sıvı yağda soğanları pembeleşinceye kadar kavurunuz. Daha sonra kalan sebzeleri üzerine ilave ediniz ve suyu ekleyiniz. İsteğe bağlı bulyon ya da baharat ekleyebilirsiniz. Orta ateşte sebzeler yumuşayıncaya kadar 30-45 dakika kaynatınız. Çorbaya, ıspanak veya yeşil fasulye gibi diğer nişastasız sebzeleri de ekleyebilirsiniz.

Diyetin kuralları

Diyetin her gününde çorbaya ek olarak düşük kalorili bir veya iki besin tüketebilirsiniz. Bununla birlikte hiçbir değişiklik yapılmamalıdır. Sadece su ya da şekersiz çay gibi kalorisiz içecekler tüketilebilir.

NEDEN KİLO VEREMİYORUM? Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay B… BEYİN DİYETİ NEDİR? Beslenme Uzmanı Müge Arslan, diy…

Diyet besin alımını sınırladığı için günlük multivitamin alınması tavsiye edilir.

1.Gün : Sınırsız çorba ve meyve (muz hariç)

2.Gün : Sınırsız çorba ve sebze. Sebze tercihlerimizi pişmiş ya da çiğ yeşil yapraklarlılardan yana kullanabilir. Bu süreçte bezelye, mısır ve fasulye tüketilmemeli. Sadece fırında pişmiş bir orta boy patatesi 1 tatlı kaşığı tereyağı ya da sıvı yağ ile tüketebilirsiniz.

3.Gün : Çorbanın yanında meyve ve sebze beraber tüketilebilir. Fırında patates ya da muz yok.

4.Gün : Sınırsız muz, yağsız süt ve lahana çorbası tüketilebilir.

5.Gün : 280 – 567g et, tavuk, balık, taze domates, sınırsız lahana çorbası ve en az 6-8 bardak su tüketilebilir.

6.Gün : Çorba, et ve sebze tüketilmelidir. Daha çok yeşil yapraklı sebzelere yoğunlaşılabilir. Pişmiş patates yok.

7.Gün : Çorbanın yanına ek olarak sebze, kahverengi pirinç ve şeker ilavesiz meyve suyu tüketilebilir.

KOLAY DİYET NASIL YAPILIR? Sadece sevdiğiniz yiyecekleri ye… AKDENİZ DİYETİ NEDİR, NE DEĞİLDİR? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL …

Bir haftadan fazla uygulamayın

Lahana çorbası diyeti, 7 günden fazla uygulanmaz ve 14 gün sonra tekrar yapılabilir. Daha önce hiç incelenmediği için doğrulamak mümkün değildir. Fakat kalorisi düşük olduğu için kilo verimini sağlamaya yardımcıdır.

Diyet sırasında sınırsız miktarda çorba ve diğer yiyecekleri yeme izniniz olmasına rağmen, seçimler çok sınırlı ve düşük kalorili vücut ağırlığınızı korumak için yeterince yemek yemek çok zor olacaktır.

Ne yazık ki diyeti uyguladığınız sürede kilo vermeniz kolay olur fakat diyeti yapmayı bıraktığınız anda verdiğiniz kilodan daha fazlasını geri alabilirsiniz.

Lahana çorbası diyeti gibi düşük kalorili diyetlerin büyük sorunu, kalori alım miktarı kısıtlandığında ya da çok fazla kilo verildiğinde vücut metabolizma hızını düşürerek yanıt verir. Düşük metabolizma hızı, uzun süreli kilo verme diyetlerinin de ortak sorunudur.

Vücut, düşük kalorili diyetler ile 3 günde metabolizma hızını düşürebilir ve diyeti bıraktıktan sonra kilo almamayı sağlamak bu yüzden zor olabilir. Bunlara rağmen düşük kalorili diyetlerin bazı yararları yok değildir.

Obez bireylerde doktor kontrolü altında çok düşük kalorili diyetler uyguladığında metabolizma hızında, vücut yağında ve insülin direncinde önemli değişmeler anektodlar ile gösterilmiştir. Bu diyetin olumlu yanı ise, aç kalmaya mecbur değilsiniz.

Her gün izin verilen besinlerden istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Bir de diyetin maliyeti ucuz takibi kolaydır.

KARBONHİDRAT DİYETİ NASIL YAPILIR? Karbonhidrat diyetine başlamak i… MUCİZEVİ DİYET YOKTUR

Lahana çorbası diyetinin dezavantajları

Lahana çorbası diyetinin birkaç avantajı ve kilo vermenize yardımcı olmasına rağmen dezavantajları daha ağır basabilir. En önemli sorunlarından biri, sadece bir hafta süresince takip edilebileceğidir; bu da anlamlı kilo kaybı için yeterince uzun değildir.

Vücut, bir haftada çok fazla yağ yakabilir; düşük kalorili diyetlerin ilk haftasında kilo kaybının yüzde 34’ü sadece yağdandır. Diğer üçte ikisi su ağırlığı ve kas ağırlığı kaybıdır. Su ağırlığı vücudumuzun hızlı enerji rezervi glikojen depolarından gelir. Normalde, glikojen vücutta depolandığı zaman su moleküllerine bağlanır.

Yeterli kaloriyi almadığınızda, vücudunuz depolanmış glikojeni enerji olarak kullanır ve ayrıca fazladan su atar. Düşük kalorili bir diyetle su kaybetmenin bir diğer yolu da böbrekler yoluyladır. Diyetinizde yeterli kalori tüketmiyorsanız, böbrekleriniz idrarda daha fazla tuz ve daha fazla su atacaktır.

Daha az kısıtlayıcı bir diyetle uyguladığınızda, vücudunuz bu enerji depolarını yeniden depolayacak ve diyetinizi bitirdikten sonra sağlıklı bir diyetle devam ederseniz suyun ağırlığı geri gelecektir. Lahana çorbası diyeti ile ilgili bir diğer büyük sorun, besin eksikliğidir. Diyet, kısıtlayıcı besin seçimiyle vitamin ve mineral eksikliğine yol açar ve gerçek bir protein kaynağı sağlamaz.

Protein alımının düşük olması diyet esnasında kas kaybını önlemenin zor olacağı anlamına gelir, bu da metabolizmanızı korumak için özellikle önemlidir.

Birçok kişi lahana çorbasının tatsız ve başlangıçta iştah kapatıcı olduğundan şikayetçidir. Her gün aynı şeyi yemek, çoğu kişiyi aldatmaya veya istedikleri sonuca ulaşmadan vazgeçirmek için yeterli olabilir. Ayrıca, haftanın her günü yiyebilecek kadar lahana çorbası hazırlamak sık sık fazla hacimde yemek yapmayı gerektirir. Bu bazı insanlar için dezavantaj olabilir.

YAZIN TOK TUTAN 20 SİHİRLİ BESİN Sıcak havalarda size iyi gelecek… DİYET YAPMADAN KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜ? Diyet yapmadan kilo kontrolü sağ…

Lahana çorbası diyetinin yan etkileri

Lahana çorbası diyeti, kısıtlayıcı ve beslenme açısından dengesiz olduğu için, bir seferde birden fazla haftada önerilmemektedir. Açlık diyeti olmamasına rağmen, besinlerle alınan kalori çok düşük olduğu için günde 1000 kaloriye kadar ulaşmak zordur.

Vücudunuzun temel işlevlerini yerine getirmek için besinlerle almanız gereken minimum kalorinin altındadır. Bu minimum normalde kadınlar için 1.200 kalori ve erkekler için 1.500 kaloridir.

Günde 800 kalorinin altındaki çok düşük kalorili diyetler sadece bir doktorun gözetiminde obez bireyler için önerilir.

Bir doktor gözetiminde kullanılan düşük kalorili diyetler, beslenme açısından yeterli olacak şekilde tasarlanmıştır.

İSVEÇ DİYETİ NASIL YAPILIR?

Ancak lahana çorbası diyetinin besin seçenekleri çok sınırlı ve dengesizdir. Diyet, yedi günün beşinde neredeyse hiç protein içermez ve çoğu günlerde karbonhidrat, yağ ve alınan kaloride çok düşüktür. Birçok vitamin ve mineral de yetersizdir.

Yalnız bir hafta boyunca diyeti uygularsanız özellikle multivitamin alırsanız, vitamin ve mineral eksikliği riski ciddi değildir. Fakat bu, diyetin kalori ve protein eksikliğini telafi etmez.

Sonuç olarak, lahana çorbası diyetini uygulayan birçok kişi, baş dönmesi, güçsüzlük ve halsizlik hisseder. Diyetin içeriğinde lif miktarı yüksek olmasından ötürü birçok kişide midede gaz birikmesi ve kramplar meydana gelebilir.

Bu etkiler bile diyeti bırakmak için bir nedendir.

Lahana çorbası diyetini uzun vadede uygulayan insanlarda safra taşı ve safra kesesi tıkanıklığına ilişkin birkaç anekdot raporu vardır. Safra taşları, hızlı kilo vermenin istenmeyen sonucu olabilir.

Normalde fazla yağlı gıdalar yediğinizde, safra kesesi onları parçalamasına yardımcı olan sindirim enzimleri salgılar. Herhangi bir yağ yememeniz durumunda, safra kesesi uzun süre boşalmayabilir ve bu da içinde taşların oluşma olasılığını artırır.

Safra taşları, çok düşük kalorili diyet veya lahana çorbası siyeti gibi az yağlı bir diyeti uygulayan bireyler arasında daha yaygın görülebilir.

Diyabetiniz varsa ve lahana çorbası iyeti’ni yapmak istiyorsanız, dikkatli olun. Düşük karbonhidrat ve kalorili içerik, kan şekeri düzeylerinizde büyük değişiklikler yapabilir. Ancak sağlıklı bireyler için, sadece bir hafta uygulandığı sürece tehli yan etkiler göstermesi muhtemel değildir.

Diyet yaparken ne yemeli ne yememeli?

+12Enerji içecekleri: Kalori ve şeker içerikleri yüksek diğer bir içecek grubudur. Yüksek kafein içerikleri ile genelde tüketilmeleri önerilmemektedir.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/diyet/haber/1042539-lahana-corbasi-diyeti-yararli-mi-zararli-mi

Lahana Çorbası Diyeti ve 1 Haftalık Lahana Diyeti Listesi

Lahana Çorbası Diyeti Yararlı mı Zararlı mı?

Lahana çorbası diyeti veya lahana diyeti listesi kalorisi düşürülmüş ve gün içerisinde minimum kalori almayı amaçlayan bir beslenme planıdır. Lahana çorbası diyeti Dukan Diyeti, Paleo Diyeti, İsveç diyeti gibi belirli bir temel üzerine hazırlanmamıştır ve birçok çeşidi vardır.

Gün içerisinde temel besin kaynağı olarak lahana çorbasının tüketilmesi; çorbanın yanına ek olarak diğer besinlerin tercih edilmesi önerilir. Genel özellikleri bakımından çok düşük yağ ve yüksek lif içeren diyet çeşididir.

Bu diyet sistemi kısa sürede kilo vermeyi amaçlayan bir beslenme planıdır ve bir hafta uygulanması önerilir. Ancak kalıcı kilo kaybının olmasını garantilemez.

Uzun vadede sağlığa etkileri hakkında yapılmış bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır.

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet sistemi katı kuralları ve besin kısıtlaması fazla olan bir beslenme şeklidir. Lahana çorbası diyetinin 7 gün uygulanması gerektiği belirtilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi günlük beslenme düzeninin büyük bir çoğunluğunu lahana çorbası oluşturur ve çorbanın gün içerisinde 2 veya 3 defa tüketilmesi önerilir.

Çorbanın yanında izin verilen besinler her gün farklılık gösterir. 7 gün boyunca alkol tüketimine izin verilmez, meyvenin tüketileceği günlerde içecek olarak sadece su tüketilmesine izin verilir. 7 günlük diyette her gün farklı ve belirlenmiş bir yeme planı bulunmaktadır.

Bu diyeti uygularken çorbanın porsiyonunda sınırlama yoktur; ancak dikkat edilmesi gereken günde 8 bardak su içilmesi gerektiğidir.

Günlerde faklılık göstericek şekilde çorbaya ek olarak meyve, sebze, süt veya yoğurt, beyaz et çeşitlerinden tüketilebilir. Diyeti uygularken meyvelerden muz, sebzelerde ise mısır, patates gibi nişastalı sebzelerin tüketimine dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu şekilde beslenildiğinde 7 günün sonunda tartıda farkın görüleceği belirtilmektedir.

Lahana Diyetinin Sağlığa Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lahana çorbası diyetinin hızlı kilo kaybı sağladığı gibi yararlarının olduğu belirtilse de sağlık açısında zararları ve yan etkileri yararlarından daha fazladır.

Çorba diyetinin etkilerine yönelik yapılmış çalışmalar bulunmamaktadır. Kilo vermeye etkisi ise çok düşük kalorili olmasında kaynaklanmaktadır.

Çok düşük kalorili beslenme tarzı, vücudunuzun metabolizma hızını yavaşlatır, halsiz ve yorgun hissedersiniz ve baş ağrısı gibi yan sağlık etkileri çıkabilir. 

Bu diyette sınırsız çorba ve yağsız süt, yoğurt, meyve, sebze gibi diğer yiyeceklere izin verilir; ancak porsiyon sınırlaması fazladır.

Tüketilen besinler de sınırlı olduğundan gün içerisinde düşük kalorili beslenilmiş olur ve bu durum kilo kaybının gerçekleşmesini sağlar. Kaybedilen ağırlığın büyük çoğunluğu sudan olur.

Bu yüzden çorba diyeti bırakıldıktan sonra kilo artışının olma olasılığı da yüksektir.

Lahana çorbası diyetinin bir diğer dezavantajı ise gıda kısıtlaması olduğu için vitamin ve minerallerden yetersiz olmasıdır. Aynı zamanda protein kaynağı besinlerin tüketimi de yetersizdir. Diyette protein miktarı düşük olduğu için kas kaybının olma ihtimali de yüksektir.

Lahana ile hazırlanan çorbanın tat olarak da tatmin edici değildir. Her gün yemek çeşidi olarak aynı besini tüketmek diyette kaçamak yapmanın olasılığını artırır ve diyeti bozma eğilimi fazla olur. Bu da bir dezavantaj olarak sayılabilir.

Lahana Çorbası Diyeti ile 1 haftada Kaç Kilo Verilebilir?

Lahana çorbası diyeti ile kısa sürede fazla kilo kaybının gerçekleşebileceği iddia edilmektedir. 7 gün uygulanan lahana diyeti listesi ile 4-5 kilogram arasında bir kilo kaybı görülebilir. Ancak uzmanlar hızlı verilen bu kiloların yağ kaybından değil su veya kas kaybından kaynaklandığına dikkat çekmektedir.

Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybının olması için önerilen ölçü haftada 0,5-1 kilogram arasında bir kilo kaybının olmasıdır. Çok düşük kalorili diyetler sonucunda hızlı ve kalıcı olmayan kilo kayıpları görülür.

Diyet uygulamasından sonra normal beslenmeye geçildiğinde kilo artışı olabilir.

Bu diyette kaybedilen kilo aynı hızla geri alınacağından kalp hastalığına, diyabete ya da yüksek tansiyona karşı herhangi bir olumlu etkisi olmaz.

Evde hazırlanmış lahana çorbası bu diyetin temel besin kaynağıdır. Diyet uygulanırken her gün bu çorbanın hazırlanması gerekir. Aşağıdaki malzemeler günlere göre farklılık gösterebilir veya malzeme çeşitleri azaltılabilir. Tarifte bulunan malzemeler genel anlamda bu diyet çorbada bulunması gereken besinlerdir.

Malzemeler:

 • 1 adet lahana başı
 • 1 adet kereviz
 • 2 adet soğan
 • 1-2 adet domates
 • 2-3 adet havuç
 • 100-150 gr mantar
 • 2 diş sarımsak
 • 2 adet yeşil biber
 • 4 su bardağı tavuk suyu veya 2 adet tavuk bulyon
 • ½ çay kaşığı tuz(isteğe bağlı)
 • ½ çay kaşığı kırmızı pul biber
 • İsteğe bağlı olarak kekik veya fesleğen eklenebilir.

Hazırlanışı:

 • Bütün malzemeler küp küp doğranlamalı
 • Doğranan soğanlar az miktarda zeytinyağında sotelenmeli ve üzerine kereviz, havuç ve biber eklenmeli
 • Sebzeler biraz pişirildikten sonra sarımsak ve mantar eklenerek karıştırılmalı ve üzerine tavuk suyu eklenmeli.
 • Çorbaya tavuk suyu veya bulyon eklendikten sonra domates ve lahana ilave edilmeli ve yumuşayıncaya kadar kaynatılmalı. Ortalama 35-40 dakika pişirilmeli.
 • Daha sonra üzerine tuz, karabiber, pulbiber ve istenilen baharatlar eklenebilir.

1 Haftalık Lahana Diyeti Listesi

Örnek olarak, 7 gün uygulayabileceğiniz lahana diyeti listesi aşağıdaki gibidir. Lahana diyeti listesi çok kısıtlı bir diyet olduğundan, hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Sağlıklı diyet listeleri için iletişim sayfasından bize ulaşabilir veya Cepte Diyetisyen mobil uygulamamı indirerek kişiye özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.

1. Gün: Evde hazırlanmış sınırsız lahana çorbası + İstenildiği kadar meyve (muz hariç)

2. Gün: Lahana çorba + Çiğ veya Pişmiş Sebze (içerisine 1 kaşık yağ ve patates eklenebilir. Mısır veya bezelya tercih edilmemelidir)

3. Gün: Lahana çorba + Meyve ve Sebze ( muz ve patates hariç)

4. Gün: Lahana çorba + Sınırsız Muz + Yağsız Süt

5. Gün: Lahana Çorba + 5-6 adet Domates + 250-350 gr Tavuk Eti veya Balık

6. Gün: Lahana Çorba + Tavuk eti veya Balık + Patates haricinde sebze (bir önceki gün balık tüketilmediyse 6.gün balık tercih edilebilir)

7. Gün: Lahana çorba + Esmer pirinç + Sebze (patates hariç) + Şekersiz Meyve Suyu

Diyetisyen Bakış Açısından Lahana Çorbası Diyetinin Değerlendirilmesi

Uygulanan bu diyet kalori açısından çok fazla düşürülmüş ve besin kısıtlaması yüksek olan bir beslenme planını içermektedir. Sağlıklı ve ideal olan vücut için gerekli kalorinin gün içerisinde alınması ve haftada 0,5-1 kg kilo kaybının olmasıdır. Lahana çorbası diyeti tek taraflı beslenmeye dayanan bir programdır.

Bu da ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Tek yönlü beslenmede karşılaşılan en büyük sorun yorgunluk ve baş ağrısıdır. Bu diyetin özellikle proteinden kısıtlı olması vücutta yağ yakımının az olmasına neden olabilir ve ağırlık kaybı su kaybından kaynaklanır.

Vücutta yağ kütlesinden daha çok su miktarının azalması kaybedilen ağırlığın hızla yerine konmasına neden olur. Özellikle kas kaybı ve vitamin eksikliğinin olmaması için tek yönlü beslenmeden uzak durulmalı ve gün içersinde yeterli kalori alınmalıdır.

Protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarının diyette bir arada bulunması sağlıklı beslenmenin ve kalıcı kilo vermenin temel şartıdır.

Mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Diyette dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme düzeninin temeline bu çorbanın yerleştirilmesidir. Günde 2 veya 3 defa bütün öğünlerde bu çorbanın tüketilmesi gerekir. 7 gün boyunca uygulanan diyet programında çorbanın yanında farklı besinler tercih edilebilir.

Bu diyeti uygulayan kişilerin en sık söylediği şikayetler nelerdir?

Bu diyeti uygulayan bir çok kişi baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı ve ağız kokusunda şikayet etmektedir.

Lahana çorbası diyeti kaç gün uygulanmalıdır?

Lahana çorbası diyeti 7 gün boyunca diyette kaçamaklar yapmadan aralıksız uygulanmalıdır. Her gün tüketilmesi gereken besinlere dikkat edilmelidir. Önemli olan diyetin bir haftadan az uygulanmamasıdır.

Diyette hangi besinler bulunmaktadır?

Yedi günlük lahana çorbası diyeti uygulanırken beş günde protein kaynağı besinler yer almaz onun yerine karbonhidrat ve yağ kaynaklı besinler tüketilir. Kalan iki günde protein kaynağı olarak beyaz et tüketimine izin verilir.

Lahana çorbası diyeti hangi sıklıkla uygulanmalıdır?

Çok düşük kalorili bir diyet olduğu için sık sık uygulamamanızı ve bir defa olmak üzere 7 gün lahana diyeti listesi uygulamanızı öneririm.

Lahana çorbası diyeti ile kaç kilo verilebilir?

Bu diyeti uygulayan bireylerin 7 gün içerisinde ortalama 4,5 kilogram ağırlık kaybettiği görülmüştür. Ancak kaybedilen bu rakam bir hafta için çok yüksektir. Sağlıklı olanın haftada en fazla 1 kilogramlık bir kilo kaybı olduğu unutulmamalıdır. Hızlı verilen kiloların aynı hızla vücuda geri alınabileceği unutulmamalıdır.

Kaynak: Healthline – Cabbage Soup Diet 

Ayrıca, bir önceki Göbek Eriten Yoğurt Kürleri yazıma göz atabilirsiniz.

Источник: https://aysetugbasengel.com/lahana-corbasi-diyeti-lahana-diyeti-listesi/

Lahana Çorbası Diyeti

Lahana Çorbası Diyeti Yararlı mı Zararlı mı?

Diyet kısaca sağlıklı kilo vermek için beslenme biçimini değiştirmek demektir. Vücudun ihtiyacı olan enerji miktarını azaltarak kilo vermek amaçlanmıştır. Kişiden kişiye göre değişebilmektedir.

Gün içinde alınan besinler kilo aldırabilir veya zayıflatabilir. Önemli olan şey bu değişen hayat tarzını sürekli devam ettirmektir. Bazı diyetlerde uygulanan kısıtlamalar insan psikolojisini bozabilmektedir.

Hem bazı şeyleri kısıtlayıp hem de psikolojik açıdan etkilenmemek gerekmektedir.

Diyet aslında tamamen zayıflamak demek değildir, bunu unutmamak gerekir. Fakat günümüzde böyle bir yanlış algı oluşmuştur. Aslında diyet denilen şey kişinin vücut yapısına göre düzenlenen beslenme planıdır.

Yeterli miktarda uyuyan, düzenli spor yapan, ruhunu besleyen ve aynı zamanda gözünü ve midesini doyuran kişiler için başarılı zayıflama sonuçları alınabilir. Neden kilo alındığı düşünülürse bunun cevabı yeterli su içmemek, spor yapmamak ve metabolizmanın yavaş çalışması olarak değerlendirilir.

Fakat yemek yedikten sonra yürüyüş yapmak, gün içinde fazla miktarda su tüketmek ve yiyecekleri pul biberle yemek metabolizma hızını arttıracaktır.

 • İçerisinde bol miktarda diyet lifi, protein, C, B ve K vitaminleri bulunmaktadır.
 • Karaciğere büyük faydaları bulunmaktadır.
 • Bir porsiyon lahana, K vitamini ihtiyacının %92’ sini içerir.
 • Lahana bol lifli yapıda ve tok tutma özelliği olan bir besindir. Yapılacak olan bu diyette de tok tutma özelliğinden dolayı iştahı azaltıp, açlık krizlerine son verir.
 • Lahananın mide ve bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır. Bu ekstra çalıştırma sayesinde ise ekstra kalori yaktırıyor ve bu yönden zayıflamaya yardımcı oluyor.
 • Beyaz lahana idrar söktürücü ve ödem attırıcı bir maddedir. Ayrıca ödem sökerken vücudun tuz ve mineral dengesini bozmaz. Bu özelliği nedeniyle zayıflama diyet listeleri arasında en çok tercih edilenidir.
 • Lahana çorbası, metabolizmayı hızlandırır ve hormon dengesini sağlar.
 • C ve A vitamini açısından çok zengin olma özelliği sayesinde cildin yaşlanma sürecini azaltır. Cildin berrak ve sağlıklı bir görünümde olmasını kolaylaştırır.
 • Lahana lapa haline getirilip cilde uygulandığı zaman böcek ısırıkları ve egzama, sedef gibi deri hastalıklarının etkilerini azaltabilir. Cildin hasar görmesini engeller.
 • Lahana yapraklarını suda kaynatıp bu suyu cilt temizleme suyu olarak kullanabilirsiniz.
 • İçeriğindeki aminoasitler sayesinde enfeksiyonları ortadan kaldırır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Kabızlık sorununu giderir.
 • Özellikle kolon kanseri, göğüs kanseri ve kalp krizine engel olur ve bu kanserlerin ilerlemesini durdurur.

Malzemeler:

 • Yarım lahana
 • 1 kase kereviz
 • 1 kase dilimlenmiş soğan
 • 1 kase dilimlenmiş havuç
 • 1 kase dilimlenmiş yeşil biber
 • 2-3 diş rendelenmiş sarımsak
 • 4 kase tavuk suyu
 • 400 gr doğranmış domates konservesi veya dilimlenmiş domates
 • 1 çay kaşığı fesleğen
 • Yarım çay kaşığı pul kırmızı biber
 • Yarım çay kaşığı tuz (isteğe bağlı)
 • İstediğiniz kadar taze karabiber
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

 1. 2 çorba kaşığı zeytinyağını tencerenin içerisine koyduktan sonra üzerine soğan, kereviz, yeşil biber ve havuç ekleyip kavurun.
 2. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra üzerine tavuk suyunu ekleyip kaynamaya başlayana kadar devamlı karıştırın.

 3. Kaynamaya başlayınca ateşi azaltıp lahanaları ekleyin.
 4. Lahanalar kıvam alıncaya kadar pişirin. Daha sonra fesleğen ve baharatlar gibi kalan malzemeleri de çorbanın içerisine ekleyip son bir karıştırma işleminden sonra servise hazır hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Lahana Çorbası Diyet Planı

Hazırlanan bu lahana çorbasının yanında muz dışındaki meyvelerden seçip tüketebilirsiniz. Bunun yanında şekersiz çay, şekersiz kahve ve bol su tüketin.

2.Gün

Çorbanın yanında sebze türlerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Fakat bezelye, kuru fasulye, mısır tüketmeyin. Bunlara ek olarak akşam yemeğinde haşlanmış patates tüketin.

3.Gün

Çorbanın yanında sebze ve meyve tüketiminin ikisini de gerçekleştirebilirsiniz.

4.Gün

Çorbanın yanında sebze ve meyve günü devam ediyor. Ama ek olarak tuzsuz ve yağsız süt tüketmenize de izin var bu sefer.

5.Gün

Çorba, domates ve kırmızı et tüketin. Etin porsiyonu 500 gramı geçmemek şartı ile bu besini tüketebilirsiniz. Bugün diğer günlere nazaran daha fazla su içmeye özen gösterin. Çorbanın da sadece 1 kase olmasına dikkat edin.

6.Gün

Bugün de bir kere çorba için. Bunun dışında yeşil sebzeler ve et tüketin.

7.Gün

İstenildiği kadar sebze yemeye ve çorba içmeye izin var. Bunun yanında tatlandırılmamış meyve suyularından içebilirsiniz. Ayrıca kepekli pirinç tüketmeniz gerekiyor. Bunu çorbaya veya sebzeye katıp tüketin.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Et tüketilmesi gereken günde mutlaka tüketilmelidir. Çünkü protein ağırlıklı beslenilmediği için vücutta protein azlığı olacaktır.
 • Gazlı içeceklerin hepsi diyet boyunca yasaklılar listesindedir. Buna maden suyu da dahildir.
 • Bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Su kilo vermede en önemli etkendir. Su tüketilmediği taktirde vücutta halsizlik başlayacaktır. Vücuttan su tüketimi çok hızlı olacağı için atılan suyu yerini doldurmak gerekmektedir.
 • Yağsız süt sadece önerilen günde tüketilmelidir. Çaya ve kahveye koymak yasaktır.
 • Yeşil yapraklı sebzelerin çok yararlı olduğunu unutmamak gereklidir.
 • Greyfurt bu diyette en önemli meyvelerden biridir.
 • Patatesin yanında doğranmış soğan, tereyağı, biber ve tuz da tüketilebilir.
 • Alkol alımı bu süreçte sağlıklı bir seçim olmayacaktır.
 • Bu diyeti en fazla 7 gün uygulayabilirsiniz. Sonrasında 2 hafta ara verip tekrar uygulayabilirsiniz.

1 kase lahana çorbası 20 kalori kadardır.

Sürekli lahana çorbası yiyerek midenizi bununla doldurursanız gün içinde alınan kalori miktarı gerçekten azalacaktır. Diyetin amacı da tam olarak budur. Günde alınan kalori miktarını azaltmaktır yani.

1 haftalık bu diyetten sonra vücudunuzda kilo kaybı tabii ki de olacaktır fakat tek sorun bu diyette yağ dokusunun değil kas dokusunun kaybolmasıdır ve bununla birlikte vücuttan bolca su kaybı olur. Aslında bu da istenmeyen bir durumdur. Lahana diyeti aslında bir şok diyettir. Bunu bir anda kilo kaybı olarak düşünebilirsiniz.

Fakat sağlıklı kilo kaybı için gerekli olan şey beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesidir. Sadece belli zamanda belli miktar kilo vermek amaçlanırsa verilen bu kilolar kısa sürede vücuda geri dönebilir. Çünkü günü kurtarmış olursunuz. Bu diyet tamamen alışkanlık haline dönmemiştir. Ayrıca şok diyetlerin çok fazla uygulanması vücutta metabolizma bozukluklarına yol açabilir.

Lahana gaz yapan bir sebzedir. Bu çorbanın tüketimi esnasında gaz sorunu, karın ağrısı ve şişkinlik yaşayabilirsiniz. Alınan kalori çok düşük olduğu için 2 veya 3 gün sonra aşırı halsizlik ve güçsüzlük gibi sorunlarla karşılaşılması muhtemeldir. Sürekli aç halde bulunulması kişiyi ruhsal açıdan etkiler. Bu durumda bireyde açlık ve enerji eksikliği, sinir hali ortaya çıkarabilir.

Diyet listelerinin belki de en başında gelmesine rağmen etkisi tartışılır durumdadır. Çünkü amaç dengeli kilo vermek değil birden kilo vermektir. Ama tüm bunlara rağmen oldukça popüler bir diyettir.

Bu diyeti ille de uygulamak gibi bir düşünceniz varsa günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin ve diyeti uygulama süresini maksimum 7 günde bitirin. Eğer amacınız tamamen kilo vermek ise en önemli olanın beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek, yani fazla kalorili şeyleri azaltmak olduğunu unutmayın.

Alışkanlık değiştirmek daha sağlıklı olacak ve verilen kilolar geri alınmayacaktır. Ayrıca tüm bunların yanında düzenli egzersiz yapmayı da ihmal etmeyin.

Источник: https://evdesifa.com/lahana-corbasi-diyeti/

Lahananın Faydaları ve Zayıflatan Lahana Çorbası

Lahana Çorbası Diyeti Yararlı mı Zararlı mı?

Lahanayı farklı formlarda tüketebilirsiniz. Her formunun farklı faydaları var. Dolma, turşu, salata, içecek ve yemek olarak tam bir kış sebzesidir!

Kiloları ile başı dertte olanlar için ideal bir yağ yakıcı besin olan lahana, mutfağın nadide sebzeleri arasında yer alır. Salatalardan sarmalara kadar birçok şekilde tüketilebilen lahanadan çorba da yapılıyor.

İster çorbasını yapın, ister turşusunu kurun, ister dolmasını yiyin, ister salatalara katın, ister suyunu için! Tam bir kış sebzesi olan lahana; kalbi ve gözleri korur, önemli bir probiyotik kaynağıdır.

Lahana tüketmeniz için çok sebep var!

Lahananın Faydaları

Lahana, vücut için gerekli ve faydalı birçok maddeyi barındırır. B, C, E, U vitaminleri başta olmak üzere potasyum, kalsiyum, potasyum, bakır, magnezyum ve kükürt mineralleri açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Doğal olarak sağlık için onlarca faydası var!

 • Lahana, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Antimikrobiyal özelliği vardır, toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. 
 • Zayıflama diyetlerinde toksinlerden arındırıcı ve tok tutucu faydası vardır. 
 • Bağırsak, mide, akciğer, meme ve rahim kanseri başta olmak üzere kanser türlerinde koruyucu etkisi vardır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen faktörlere yardımcı olur. 
 • Solunum yolu hastalıklarına karşı etkilidir. Öksürük ve balgam sorunları için idealdir. 
 • Ses kısıklığını giderir. 
 • Gözlerde katarakt riskini azaltır. 
 • Serbest radikallere karşı güçlü bir savaşçıdır. 
 • Kan şekerini dengeler; kan üretimini destekleyerek anemi sorunlarına karşı iyi gelir. 
 • Afrodizyak etkisi vardır. Cinsel gücü ve isteği arttırır. 
 • Göğüs ucu çatlaklarının giderilmesine yardımcı olur. 
 • Bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek, kabızlığı giderir veya önler. 
 • Bünyesindeki antioksidan maddeler, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. 
 • Kalp damarlarının tıkanmasını engeller, yüksek tansiyonun zararlı etkilerine karşı maksimum düzeyde destek sağlar. 
 • Yağ dokusunda biriken toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Dolaylı olarak selüliti engeller. 
 • Ülser sorunlarına karşı koruyucu etkisi vardır. 
 • Sarılık diyetinde kullanılabilir. 
 • İçeriğindeki kükürt, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. 
 • Karaciğer yağlanması ve obeziteye karşı kullanılabilir. 
 • Safra kesesi hastalıklarında iyileştirici etkisi görülmüştür. 
 • İçeriğindeki potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri kas ve kemikleri güçlendirir. 
 • Kabızlığa karşı oldukça etkili bir sebzedir. Çiğ olarak tüketildiğinde bağırsaklarda sindirimi kolaylaştırır. 
 • Cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir. Sedef ve egzama gibi rahatsızlıklarda iyileşme sürecini hızlandırır, akne oluşumunu engeller, cildi tazeler. 

Zayıflatan Lahana Çorbası

Lahananın, çorba olarak tüketilmesi halinde hem sıvı atımı sağlanır hem de tokluk hissi verir. Düşük kalorili bir çorba olması sebebiyle hızlı kilo verme programlarının başta gelen tercihidir.

Tarifi

Kilo vermek isteyenler için yağ yakıcı bir lahana çorbası tarifi verelim:

Malzemeler;

 • 1 adet orta boy lahana 
 • 6 adet büyük boy beyaz soğan 
 • 1-2 adet domates 
 • 3 adet acı yeşilbiber 
 • 1 demet maydanoz 
 • 3-4 diş sarımsak 
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı 
 • 1’er tatlı kaşığı kimyon, toz zerdeçal ve toz zencefil 
 • 1 tatlı kaşığı tuz. 

Tarifi;

Lahana, soğan ve biberleri küçük boyutlarda doğrandıktan sonra bir tencereye alın. Üzerini birkaç parmak geçecek kadar su ekleyin. Daha sonra diğer malzemeleri ilave ederek, ocağın altını yakın. Kaynadıktan sonra altını kısın. Lahanalar yumuşayıncaya kadar pişirin. Karışımı blenderden geçirin. Afiyet olsun!

Lahana Çorbası Diyeti

Lahana çorbasının kullanıldığı diyet programı, haftada 5 kilo vermeyi amaçlayan, en fazla 1 hafta süren diyettir. Son 10 yıl içinde popüler olan bu diyet planı ile hızlı kilo verilebilir.

Özellikle ameliyat için zayıflaması gereken hastalara önerilen bir diyet programıdır. Bir haftalık diyet programında ev yapımı lahana çorbası dışında bazı sebze ve meyveler, yağsız süt gibi besinler tüketilebiliyor.

Bu programla daha fazla kilo vermek isteniyorsa 1 haftadan sonra 15 gün ara verilmelidir.

Hızlı bir yağ yakma diyeti olan lahana çorbası, ne kadar çok tüketilirse metabolizma o kadar çok çalışır ve o kadar hızlı kilo verdirir. Diyet süresince ve bittikten sonra bir süre kesinlikle alkol alınmamalıdır. Bir hafta sonra devam edilirse beslenme sorunları yaşanabilmektedir.

Haftalık minimum 2 ila 5 kilo verilebilen bu diyete uyulduğunda 8 kiloya kadar kilo kaybı olabilir. Diyet süresince sadece belirtilen günlerde önerilen yiyecekler yenmelidir. Kalorisi çok düşük olan lahana çorbası, herhangi bir zamanda tüketilebilir. Tükettikçe kilo kaybı yaşanır.

Diyetle hızlıca verdiğiniz kiloları diyet sonunda aynı hızda tekrar geri alabilirsiniz. Hatta daha fazla da kilo alabilirsiniz. Bunun sebebi, düşük kalorili lahana çorbası ile kalori alımı kısıtlandığında vücut tepki olarak metabolizma hızını düşürür. Böylece diyetin ardından yediğiniz her şey size kilo olarak geri döner. Hızlı kilo verme diyetlerinin en büyük sorunu da budur!

Lahana Suyu ve Faydaları

Lahana suyu, lahana yapraklarından elde edilen hafif aromalı bir sebze suyudur. Yararlı besinler, antioksidanlar ve minerallerle dolu bir içecektir. Salatalardan turşu formlarına ve meyve sularına kadar menülerde doyurucu ve besleyici bir besindir.

Lahana suyu için ideal bölge, orta kısımdır; ancak dış yapraklar da kullanılabilir. Hafif bir lezzeti olan lahana suyu, diğer sebze veya meyve suları ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Tek bir bardak lahana suyu; K, A, E ve C vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum, glutamin, fosfor, iyot, B-familyası vitaminleri, phytonutrientler, enzimler ve antioksidan bileşikleri içerir.

Lahana suyu, çiğ lahananın faydalarıyla birlikte vücut için farklı yararları olan bir içecektir. Faydalarına göz atalım:

 • Güçlü bir detoksifikasyondur yani toksin arındırıcıdır. 
 • Kilo vermeye çalışanların tüketmesi gereken bir içecektir. 
 • Cilt sorunlarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. 
 • Hormon fonksiyonlarının dengelenmesini sağlar. 
 • Kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. 
 • C ve E vitaminleri başta olmak üzere antioksidan maddeler sebebiyle cildin sağlıklı görünmesini sağlar. 
 • Serbest radikallerin ciltten atılmasına yardımcı olur. Kırışıklıklar ve lekeler gibi yaşlanma belirtilerini azaltabilir. 
 • Bazı zararlı hormonlar ve enzimleri yok etmeye yardımcı olur. 
 • C vitamini ve antioksidan maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • “Kötü” yağ formundaki LDL kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. 
 • Midedeki asitlik seviyelerini dengeler, mide ülserini yok etmeye yardımcı olur. 
 • Midenin mukus salgısını güçlendirerek peptik ülser oluşumunu önler. 
 • Sinir yollarında plakların daha düşük çökelim göstermesini sağlayarak, beyin işlevinin geliştirilmesine yardımcı olur. 
 • Alzheimer gibi nörodejeneratif bozukluk risklerini azaltır. 
 • Damarlar ve arterlerdeki gerginliği azaltır, böylece kas ve sinir sistemi fonksiyonlarını iyileştirirken, damar sertliği (ateroskleroz), kalp krizi ve inme riskini düşürür. 
 • Cildi canlandırır, sivilce tedavisinde etkilidir. 
 • Selüliti olanların düzenli olarak lahana suyu tüketmesi tavsiye ediliyor. Bunun için salatalarla birlikte kullanılabilir. 

Lahana Turşusu

Kış ayları, lahana turşusu zamanıdır. Çiğ veya yemek olarak tüketmeyi sevmeyenler, en azından turşusunu yiyebilmelidir. Pazarlardaki yeşillik tezgâhlarından eksik olmayan lahananın antioksidan özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, birkaç tane alarak turşusunu kurmalısınız.

Lahana turşusu için sirke ve tuz yeterli. Kurulduktan sonra fermantasyon işlemi gerçekleşirken “probiyotik” özellik kazanan lahana turşusu, kış hastalıklarına karşı doğal bir ilaçtır. Probiyotik besinler, bağırsakları ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Doğal olarak kış hastalıklarından korunmuş olursunuz.

Faydaları ise şunlardır;

 • Sindirimi geliştirir, kabızlığı önler, bağırsak sendromunu azaltır. 
 • Cilt bozuklukları, soğuk algınlığı, kan sorunları için yararları tespit edilmiştir. 
 • Güçlü antioksidan özelliği sebebiyle kansere karşı etkilidir. 
 • Vücut dokusu hücrelerinin büyümesi ve onarımı için gerekli olan “kolajen” maddesinin oluşumunu sağlar. 
 • Diş ve diş etleri, kaslar, kemikler ve damarları koruyucudur. 
 • Kolesterol seviyesini kontrol altında tutar. 

Lahananın Zararları

Lahananın bazı durumlarda ve hastalarda zararlı etkileri olabiliyor.

 • Lahanayı çiğ olarak tüketmek veya suyunu içmek idrar söktürür. Aşırı tüketimi vücutta su kaybına yol açar ve idrar yollarını tahriş edebilir. 
 • Guatr hastalarının ve kimyasal tedavi (kemoterapi) görenlerin lahana tüketmemesi gerektiği belirtiliyor. 
 • İshal sorunu yaşayanların lahana suyu tüketmemesi tavsiye ediliyor. 
 • Lahana suyu, mide gazı, şişkinlik ve bazı durumlarda karın ağrısı şikâyetleri oluşabilir. 
 • İçeriğindeki K vitamini sebebiyle kan pıhtısına yol açabilir. Kan inceltici ilaçlar, K vitamininin etkisini bertaraf eder. Bu sebeple kan inceltici ilaçlarla tüketmemek gerekiyor. 
 • Aşırı lahana tüketimi, “hipotiroid” yani tiroit hormonlarının yeterli oranda çalışmamasına yol açar. Bol miktarda kükürt ve azot içeren bileşiklere sahip olan lahana, tiroit hormonu üretimine veya iyot alımına engel olan iyonlar oluşturur. Böylece tiroit sorunları ortaya çıkabilir.

Lahana Hakkında Bunları Da Bilmelisiniz!

 • Lahana, “Brassica” familyası bitkileri arasında yer alan bir sebzedir. 
 • Lahananın 100 gramında 25 kalori bulunur. Düşük kalorili sebzeler arasında yer alır. 
 • Lahanayı çiğ olarak ve kaynatılarak suyu tüketilebilir. Lif bakımından zengin olan lahananın her iki formu da bağırsak ve mide rahatsızlıklarına karşı tedavi edici özelliktedir. 
 • Kış aylarında haftada en az 2 gün lahana tüketilmesi tavsiye ediliyor. 
 • Haftada 2 gün yaprakları haşlanarak suyunu içmek genel toksin atma için idealdir. 
 • Lahana, güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamin ve diğer yararlı minerallerin yok olmaması için uzun süre pişirilmemeli, mümkünse taze tüketilmelidir. 
 • Beyaz lahana, bünyesindeki “beta-karoten” maddesini A vitaminine dönüştürebilir. Bu özelliği sayesinde göz sağlığına oldukça faydalıdır. A vitamini, gözleri güçlendirir, gece görme fonksiyonlarını artırır. 
 • Lahanayı pişirirken içeriğindeki faydalı mineraller, suyuna çıkar. Bu yüzde herhangi bir sebze yemeğinde lahana suyu dökülmemeli, çorbası yapılmalı veya saf olarak içilmelidir. 
 • Kadınların adet dönemlerinde oluşan hormonal ödemlere karşı lahana suyu veya lahana çorbası tavsiye ediliyor. Ödemlerin atılmasına yardımcı olan lahana, regl dönemlerinin rahat geçmesini kolaylaştırır. 

Источник: https://www.makaleler.com/lahananin-faydalari-ve-zayiflatan-lahana-corbasi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.