Larenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Yetişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir? Yetişkinlerde kronik larinjitin belirtileri ve tedavisi

Larenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir? Her kişi sorulan soruya cevabı bilmez. Bununla bağlantılı olarak, makaleyi bu konuya ayırmaya karar verdik.

Genel bilgi

Bulmadan önce, bir larinjit tedavisi dahayetişkinler, hastalığın genel olarak ne olduğunu anlamak için gereklidir. Bilindiği gibi, bu hastalık, larinksin kronik veya akut enflamasyonu ile karakterizedir. söz konusu gövdenin tüm mukoza girebilir patolojik süreçte larinjit, ve ayrı ayrı sırasında (örneğin, ses kıvrımlar, gırtlak kapağı veya infraglottik kavite duvarları mukoza).

Erişkinlerde Larenjit: Hastalığın belirtileri

Hastalığın başlangıcından sonra (7-11 gün sonra)Larenjit genellikle akut denir. Semptomolojinin daha uzun süre devam etmesi durumunda, kronik süreç hakkında güvenle konuşabiliriz.

Bu durumda, hastalığın ana belirtileri veya daha doğrusu yoğunlukları hafifçe düşer ve hasta daha hafif olur. Ancak bu, yetişkinlerde larenjit gibi ciddi bir hastalığın tedavisinin durdurulması gerektiği anlamına gelmez.

Bu rahatsızlığın belirtileri şöyledir:

 • boğazda yanma hissi, gıdıklama, terleme, kuruluk ve yabancı bir beden hissi vardır;
 • yutma sırasında ağrı;
 • önce yüzeysel ve kuru ve daha sonra ıslak öksürük;
 • oldukça hızlı yorgunluk;
 • sesin ses kısıklığı ve ses kısıklığının ortaya çıkışı (bazen sonorağın tam yokluğuna);
 • vücut sıcaklığında subfebril değerlerine (38 ° C'ye kadar) artış;
 • genel halsizlik ve baş ağrısı.

Özellikle kronik belirtilerin belirtilmelidirYetişkinlerde ve çocuklarda larenjit hemen hemen aynıdır. Ancak erken bir çocuğun, akut bir larengotracheitis veya sahte bir grup olduğu düşünülen yüksek bir olasılık vardır.

Böyle bir sapma ile, farinksin mukoza zarının şişer ve düz kas krampları ortaya çıkar.

Böyle bir süreçte, çocuklar boğulma yaşayabilirler ve biraz sonra beyin de dahil olmak üzere en önemli organların oksijen açlığı yaşayabilirler.

nedenleri

Semptomları olan erişkinlerde larenjitYukarıda tarif edilen, çoğu durumda, bağımsız bir hastalık olarak değil, solunum yolunun (örneğin burun, trakea, boğaz, akciğerler ve bronşlar) diğer bölümlerinin iltihaplı süreçlerine paralel olarak gelişir.

Bu tür sapmaların nedeni, akut solunum yolu enfeksiyonları (parainfluenza, grip, adenovirüs enfeksiyonu, vb.) Olabilir.

Ayrıca larenksin patolojik sürece ve kızamık, difteri, boğmaca, sifiliz ve tüberküloz gibi hastalıklara karışmaya başladığına dikkat çekmek gerekir.

Yetişkinlerde nadiren akut larenjit olabilirbakteriyel bir enfeksiyon, yani staphylococcus aureus ve streptokok enfeksiyonu neden olabilir. Tipik olarak, bu bağışıklık sistemi ARVI veya diğer kronik enfeksiyonlara bağlı zayıfsa, farenks mukoza zarının sekonder enfeksiyonunun arka planına karşı oluşur.

Diğer şeylerin yanı sıra, akut ve kronik larenjit nedenleri olabilir:

 • havada bulunan buhar, toz ve gaz partikülleri;
 • Larinksin mukoza zarındaki termal etkiler (örneğin, sıcak veya soğuk yiyecek veya içerken);
 • herhangi bir harici alerjen (örneğin, bitkisel, kimyasal, gıda vb.);
 • ses cihazında aşırı yük (şarkıcılar, hoparlörler vb. için);
 • sigara içiyor.

Hastalığın teşhisi

Yetişkinlerde larenjit tedavisinden önce,Her zaman bir doktora danışın. Ne de olsa, sadece doktor, hastanın şikayetleri, hava yollarının objektif muayenesi ve anamnez verilerinin ardından bu hastalığın varlığından şüphe edebilir.

Bilindiği gibi larenjit ileEnfeksiyöz doğa, genel kan testi, yüksek düzeyde ESR ve lökositler gösterebilir. Alerjik hastalığa gelince, eozinofillerin sayısı önemli ölçüde artmaktadır.

Doktorun şüphe duyması durumundaDoğru tanı koymak için, hastaya laringoskopi dahil olmak üzere ek çalışmalar verilir. Bu prosedür, endoskop gibi ekipmanların yardımıyla laringeal mukozanın incelenmesidir. Gerekirse, benzer bir muayene sırasında, hasta daha fazla analiz için değişen doku parçalarını alabilir.

Erişkinlerde akut larenjit: hastalığın tedavisi

Akut hastalığın tedavisi, sadece bir terapist veya KBB doktoru gibi dar bir uzman tarafından ayakta tedavi ile yapılmalıdır.

Enfeksiyöz olan larenjit durumundadoğa, hastaya yatak istirahati verilir. Ek olarak, iyileşme hızını etkileyen en önemli faktör, tam ses dinlenmesinin gözlenmesidir. Yani, hasta bir fısıltıyla bile konuşması tavsiye edilmez.

Larenks hekiminin larenksinin iyileşmesinden önceKısmen koruyucu gıda kullanması gereken, katı bir diyet yapmakla yükümlüdür. Bununla birlikte, çok soğuk veya sıcak olmamalıdır. Ayrıca, bol miktarda içeceğe dikkat edilmesi gerekmektedir (kireç balı ılık süt, gazsız alkali maden suyu).

İlaç Tedavisi

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir? Bu hoş olmayan bir hastalıkla karşılaşan hastaların doktorlarına sorduğu soru budur. Bilindiği gibi, akut larenjit hastaları reçete edilebilir:

 • spazm, pastil şeklinde yerel preparatlar,anti-enflamatuar ve antimikrobiyal maddeler içerenler (örneğin, “Kampomene”, “Thera-fluus”, “Ingalipt”, “Isla”, “Neo-angin”, “Strepsils”, vs.);
 • sarmaşık, psyllium veya althea (Mukaltin, Gedelix, Alteika, Prospan, Eabal veya Herbion) dayalı beklentileri;
 • antihistaminikler (“Loratadin” veya “Cetirizine”);
 • bir antibiyotik içeren aerosol (bir bakteri hastalığından şüphelenildiğinde);
 • kurulum prosedürleri (yani, laringeal bir şırınga vasıtasıyla larinkse ilaç infüzyonu);
 • fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF);
 • Antibiyotik ajanlar (sadece patojenin bakteriyel yapısı bilindiğinde reçete edilir).

Kronik larenjit nasıl tedavi edilir?

Yetişkinlerde kronik larenjit tedavisi gerekirBu hastalığa katkıda bulunan enfeksiyonların tedavisine yönlendirilmelidir. Prosedürün geri kalanı, akut formdakiyle aynıdır.

Ancak, yaklaşık 7-11 gün sonra akut larenjit ile iyileşme oluşursa, o zaman kronik hastalık ile böyle hızlı bir etki ile neredeyse hiç elde edemeyeceğini belirtmek gerekir.

Bu durumda, doktorun tüm gücü, hastayı rahatsız eden semptomları en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

İlaç dışı tedavi

Bu hastalığın ilk belirtilerinde hastanın aşağıdaki kurallara uyması önerilir:

 • Hastalığın tüm dönemi için sigarayı bırakmak;
 • tütün dumanıyla temas etmemek, hatta pasif olarak;
 • Yağmurlu, soğuk veya sisli havalarda açık havada olmayın;
 • Odada yeterli bir mikro iklim sağlamak;
 • genellikle hastanın bulunduğu odayı havalandırır;
 • termal lokal prosedürleri gerçekleştirin (örneğin, boyunda yarım alkollü bir kompres uygulayın ve inhalasyon önlemlerini uygulayın);
 • Göğüs veya baldır kaslarına uygulanması gereken hardal sıvaları kullanın;
 • sıcak ayak banyosu yapın.

>

Источник: //tr.stuklopechat.com/zdorove/124262-chem-lechit-laringit-u-vzroslyh-simptomy-i-lechenie-hronicheskogo-laringita-u-vzroslyh.html

Larenjit – Gırtlak İltihabı Nedir? Larenjit Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Larenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Larenjit, gırtlak bölgesinin bir enfeksiyonudur ve daha çok kalabalık ortamlarda çalışan ve sesini kullanmak zorunda kalan kişilerde daha sık görülür.

Larenjit, gırtlak bölgesinin bir enfeksiyonudur ve daha çok kalabalık ortamlarda çalışan ve sesini kullanmak zorunda kalan kişilerde daha sık görülür.

Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları oluşma riski yüksek olan mevsimlerde larenjit görülme sıklığı artar.

Larenjit akut larenjit ve kronik larenjit şeklinde şeklinde değerlendirilir. Larenjit, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi basit üst solunum yolu enfeksiyonları şikayetleri gösteren bir boğaz rahatsızlığıdır.

Larenjit (gırtlak iltihabı) neden olur?

Larenjit enfeksiyonel ya da enfeksiyonel olmayan etkenler ile meydana gelir.

 1. Enfeksiyon ile ilişkili etkenlerin başında virüsler gelir. Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonları gırtlak bölgesini tuttuğunda larenjit oluşmasına yol açar.
 2. Enfeksiyonel larenjite neden olan etkenlerin arasında çok sık görülmese de mantarlar ve bakteriler de vardır.
 3. Enfeksiyonlara bağlı olmayan larenjit nedenleri arasında ise reflü hastalığı, sesin kötü kullanılması (aşırı bağırma, yüksek ses ile konuşma gibi) durumlar vardır.
 4. Bunların dışında astım hastalarının kullandıkları spreyler, sigara kullanımı, alkol kullanımı, madde kullanımı gibi faktörler ses tellerinde tahrişe neden olarak larenjit yapabilir.
 5. Aşırı öksürük ve anestezi sırasında kullanılan entübasyon tüpünün gırtlak içerisine yerleştirilmesi de larenjite neden olabilir.
 6. Yine alerjiye neden olan durumlarda da larenjit ve kronik larenjit gelişebilir.

Larenjit (gırtlak iltihabı) belirtileri

Larenjit belirtileri arasında genellikle öksürük, ses kısıklığı, ses tonunda çatallanma, geçici ses kaybı, boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi belirtiler vardır. Bunların dışında farklı belirtilerde görülebilir.

Örneğin üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri, vücut kırgınlığı, hafif halsizlik, ateş yükselmesi, boyunda lenf düğümü şişliği, özellikle küçük çocuklarda larenjit belirtileri biraz daha ağır seyredebilir ve bu şikayetlere nefes darlığı da eklenebilir. Bazen çok aşırı öksüren hastalarda ağızdan kan gelmesi görülebilir. Ayrıca boğazda yanma, batma hissi, boğaz kuruluğu gibi belirtiler de larenjit sorunu olan kişilerde görülebilen belirtilerdir.

Larenjit (gırtlak iltihabı) tedavisi

Larenjit tedavisinde genellikle gırtlağı nemlendirmek amaçlı farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerin yanı sıra destek tedavileri verilir. Özellikle tercih edilen yöntem gırtlağa sıcak buhar uygulanmasıdır. Mentol, okaliptus ve papatya buharı içeren uygulama fayda sağlar.

Ayrıca larenjitli dönemlerde günlük sıvı özellikle ılık su tüketimini arttırmak önemlidir. Larenjitli hastalarda ses istirahati tedavinin vazgeçilmezidir. Kronik larenjitli yani uzun süren larenjit vakalarında ve ses problemleri olan hastalarda ses istirahatinin yanı sıra ses terapisi de önerilmektedir.

Hastanın larenjit olduğu dönemlerde bitkisel çaylar (ıhlamur, ada çayı, nane limon çayı ve papatya çayı gibi) çayları tüketmesi, gırtlak buharı uygulaması ve ses istirahati ve terapisi genel tedavi prensipleridir. Akut larenjitte viral etkenler söz konusu olduğu için antibiyotik tedavisi çok etkili değildir.

Bazı durumlarda balgam söktürücü ilaçlar da tedaviye eklenebilir fakat basit destek tedavisi (sıvı tüketme, ses istirahati ve terapisi, bitki çayları ve gırtlak buharı) larenjit tedavisinde en önemli yöntemlerdir.

Larenjit nasıl önlenir

Larenjit nasıl önlenir?

 1. Larenjit sorununu önlemek için özellikle nezle, grip, soğuk algınlığı olan kişilerden uzak durmak ve bu durumlardan korunmak, bol sıvı tüketmek, vücut direncini arttırmak için düzenli olarak istirahat etmek ve düzenli beslenmek gibi yöntemler uygulanabilir.

 2. Ayrıca viral bir enfeksiyon sonrası ses kısıklığı, öksürük, seste çatallanma başlamış ise evde su ve sıvı tüketimini arttırmak, mentollü, okaliptuslu ve papatyalı gırtlak buharı uygulamak ve bitki çayları içme faydalı olacaktır.
 3. Fakat bitki çayları konusunda dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.

   Örneğin kuşburnu çayı, böğürtlen çayı, turunçgiller çayı gibi asitli çaylar, reflüyü arttıracağı için bu dönemde bu çayların tüketimi doğru olmaz.

 4. Larenjit sorunu olan hastaların mide asidini arttıran yiyecekler (acı, ekşi, baharatlı, çikolata tarzı gıdalar, yağlı gıdalar) ve asitli içecekler (kola, gazoz, sigara, alkol, portakal suyu, kahve, aşırı çay ve benzeri içecekler) tüketmemesi gerekir.

 5. Ayrıca yatmadan önce en az 2 saat su dışında hiç bir gıda tüketilmemelidir.
 6. Larenjitli hastalarda öksürük önemli bir sorundur ve öksürük için yapılabilecek basit bir yöntem (1 tatlı kaşığı veya yemek kaşığı süzme balı bir su bardağı ılık su içine koyup günde üç kez içmek faydalı olur).

Boğaz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/larenjit-nedir-larenjit-belirtileri-ve/

Larenjit Tedavisi

Larenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Larenjit nasıl geçer? Larenjit genellikle birkaç gün içinde kendi kendine iyileşebildiği için, çoğu zaman özel bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Larenjit durumunda, yutmak çok fazla acı verici değilse, bol bol su içmeye özen göstermeniz oldukça faydalı olabilir. Su içmemeniz durumunda sıvı kaybı yaşanabilir.

Hafif sıvı kaybı, larenjit sırasında baş ağrısı ve yorgunluk gibi ekstra belirtileri de tetikleyebilmektedir. Diğer yandan, kuruluk, iltihaplı olan gırtlağı daha da kötüleştirebilir.

Şekersiz sakız çiğneme, tükürük bezlerini uyaracağı için gırtlağın kurumasını önlemeye yardımcı olabilir. (1)

Evde Tedavi Yöntemleri

Larenjiti evde tedavi etmek ya da tedaviyi hızlandırmak için yapılabilecek bazı yöntemler şunlardır:

Sigara içmemek: Sigara içmeyi bırakma ile birlikte ikinci el durmana maruz kalmaktan ve dumanlı, kuru veya tozlu ortamlarda bulunmaktan kaçınmaya özen gösterin.

Sıvı kaybını önlemek: Sıvı kaybını önlemek için su başta olmak üzere bol miktarda sıvı için.

Ağrı kesiciler: Baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler varsa, parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesicilere başvurabilirsiniz. Diğer yandan, ek bir bilgi olarak, 16 yaşından küçük çocuklara aspirin verilmemelidir. (2)

Gargara: Boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olması için ılık su ve tuz ile hazırlanan gargaraları kullanabilirsiniz. Ancak, bu yöntem çocuklar için tavsiye edilmemektedir.

Nemlendiriciler: Mentol içerikli buharlaştırıcıları ya da hava nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerle, hava yollarını temizlemek ve yatıştırmak mümkün olabilmektedir.

Konuşmayı sınırlamak: Mümkün olduğunca konuşmamak ve yalnızca ihtiyacınız olduğunda yumuşak bir şekilde konuşmak faydalı olabilir. Ancak, fısıltı şeklinde konuşmaktan kaçınmalısınız çünkü bu gırtlağa daha fazla baskı uygulamaktadır. (3)

İlaçla Larenjit Tedavisi

Bazı durumlarda, larenjiti tedavi etmenin yolu altta yatan diğer bir rahatsızlığı tedavi etmekten geçmektedir. Altta yatan sağlık koşulları ve tedavileri için bazı örnekler şunlardır: (4)

Antibiyotikler

Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Genellikle, larenjit viral enfeksiyonlar nedeniyle oluştuğu için bağışıklık sistemini bu durumla savaşabilmektedir, ancak bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotiklere ihtiyaç duyulmaktadır. Aşağıdaki durumlarda bir antibiyotik önerilebilmektedir:

 • Enfeksiyon ağırsa
 • Enfeksiyon beklendiği gibi hafiflemiyorsa
 • Bağışıklık sistemi düzgün çalışmıyorsa
 • Dalak alınmışsa
 • Kemoterapi görüyorsanız (5)

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığı, mide ürettiği asit miktarını azaltmak için ilaç ile tedavi edilebilmektedir. Bu durumda, genellikle antiasitlere başvurulmaktadır.

Alerjiler

Herhangi bir alerji larenjite neden olursa, alerjiniz olan maddeden kaçınmalısınız. Diğer yandan, vücudunuzun maddeye tepkisini kontrol etmek için antihistaminikler alabilirsiniz. (6)

Ses Terapisi

Sesinizi kontrol etmede zorluk yaşıyorsanız, ses tedavisine başvurabilirsiniz. Ses tedavisi, sesinizi nasıl kullandığınızı ve bunun belirtilerinize nasıl katkıda bulunabileceğini inceleyen bir konuşma ve dil terapisi türüdür. Gırtlakta daha fazla hasar oluşmasını önlemek için yapabileceğiniz değişiklikler veya ses egzersizleri hakkında bilgi ve tavsiye alabilirsiniz. (7)

Larenjit Ameliyatı

Ses telleri poliplerinin ses tellerinde yaşattığı problemler çok ciddi durumlar olarak değerlendirilmektedir. Doktor, polipin kronik larenjite yol açması durumunda, ameliyatla polipin alınmasını önerebilir. (8)

Larenjit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Larenjit tanısı ve tedavisi için bir kulak, burun, boğaz uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (9)

Larenjit Nedir?

Larenjit, gırtlağın aşırı, tahriş veya enfeksiyona bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Larenksin içinde ses telleri yer almaktadır. Normalde ses telleri düzgün bir şekilde açılıp, kapanmaktadır. Böylece de, hareketleri ve titreşimleri ile ses çıkarmaktadır.

Larenjit durumunda ise ses telleri tahriş olmakta ve iltihaplanmaktadır. Sonuç olarak da, seslerin bozulmasına neden olmaktadır. Ses çok boğuk ya da çok kalın gelebilir. Bazı larenjit vakalarında ses, duyulamayacak algılanamayacak kadar kısılmaktadır.

Larenjit, kısa ömürlü (akut) veya uzun süreli (kronik) olabilmektedir. Larenjit problemi yaşayan insanlarda, çoğu geçici bir viral enfeksiyon sonucu oluşmaktadır ve genellikle de, ciddi değildir. Diğer yandan, ses kısıklığı, bazen altta yatan daha ciddi bir tıbbi durumun işareti de olabilir. (10)

Larenjit Nedir? detaylarını inceleyiniz

Larenjit Belirtileri

Çoğu durumda, larenjit başlangıcı belirtileri birkaç haftadan az sürmektedir. Daha seyrek olarak, larenjit belirtileri daha ciddi ya da uzun süreli bir nedenden kaynaklanabilir. (11)

Larenjit nasıl anlaşılır? Akut ve kronik larenjitin belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Düşük ve boğuk bir ses (ses kısıklığı)
 • Kuru olan bir öksürük (genellikle mukus içermeyen)
 • Boğazda hissedilen kuruluk
 • Boğaz ağrısı
 • Gün ilerledikçe zayıflayan ses

Bazen ses tamamen kaybedebilir ya da sadece fısıldama şeklinde çıkabilir. (12)

Larenjit Belirtileri daha fazla bilgi için

Larenjit Nedenleri

Larenks, yani gırtlak içinde ses kutusu bulunmaktadır. Ses telleri iltihaplandığında veya enfekte olduğunda şişmektedir. Bu nedenle de, ses kısıklığı meydana gelmektedir.

Larenjit neden olur? Larenjitin en yaygın nedeni, soğuk algınlığı ve gripte olduğu gibi viral bir enfeksiyondur. Diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Alerjiler
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Bronşit
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Hasar
 • Tahriş edici maddeler ve kimyasallar
 • Zatürree

Larenjit genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle oluşmaktadır.

Çocuklarda, tehli veya ölümcül solunum tıkanıklığına yol açabilecek larenjit oluşabilmektedir. Bu formlar şunları içermektedir:

 • Krup hastalığı
 • Epiglottitis (12)

Larenjit Nedenleri daha fazla detay için

Источник: //www.acil.net/larenjit-tedavisi/

Gırtlak İltihabı Larenjit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Larenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Larenjit, (Gırtlak İltihabı) üst solunum yolunun en önemli parçalarından larenksin yani gırtlağın enfeksiyon kapmasıdır. Akut larenjit genellikle diğer komşu organlara yayılma eğilimi gösterir bu yüzden tanının erken koyulması çok önemlidir. En önemli sebepi reflü gibi sindirim sistemi hastalıklarıdır.

Hastanın muayenesinde, gırtlakda aşırı kızarıklık ve yaygın enfeksiyon görülür. En çok kış ve ilkbahar mevsimlerinde görülür. Yaşlılarda ve çocuklarda bağışıklık sistemi güçsüz olduğu için daha sık rastlanır. Ayrıca kronik larenjitin nedeni arasında çalışılan meslek çok önemli bir sebepidir.

Hasta ağır vakalarda mesleğini değiştirmesi gerekebilir.

Gırtlak İltihabı – Larenjit Nedenleri

Gırtlak iltihabı – Larenjitde en çok görülen neden mide asit içeriğinin mideden çıkarak gırtlağa yükselmesi sonucu gırtlak dokusun zarar görmesidir.

 • Reflü.
 • Komşu organdan yayılarak gelen enfeksiyon.
 • Sürekli olarak soğuğa maruz kalma.
 • Diğer hastalığın komplikasyonu olarak.
 • Tekrarlayan bademcik iltihapları.
 • Cerrahi girişim sonrası.
 • Sigara kullanımı veya sürekli sigara dumanına maruz kalma.
 • Uyuşturucu kullanımı.
 • Alkol bağımlılığı.
 • Konjenital nedenler ( Doğuştan gelen )
 • Genetik yatkınlık.
 • Gırtlaktaki şekil bozuklukları.
 • Midedeki kapağın yetersiz kalması.
 • Sürekli olarak toza ve zararlı dumana maruz kalmak.
 • Sesin fazla kullanılması.
 • Bağışıklık sisteminin güçsüz olması.
 • C , D , E , A vitaminlerinin eksikliği.
 • Kronik olarak görülen grip.

Gırtlak İltihabı – Larenjit Belirtileri

Gırtlak İltihabı belirtileri ve bulguları yetişkinlerde ve çocuklarda olarak 2’ye ayrılır. Herhangi bir larenjit belirtileri sadece yetişkinde görülebileceği gibi bir belirti 2 hastadada görülebilir.

Gırtlak İltihabı yetişkinlerde görülen belirtiler

Gırtlak İltihabı belirtileri , çoğu zaman en önemli belirti ses kısıklığıdır.

 • Ses telleride mikrop kaptığı için ses tellerinde kızarıklık ve ödem görülür.
 • Ses kısıklığı.
 • Akut öksürük ( 1 – 2 hafta içinde başlayan öksürük )
 • Ağrı.
 • Sürekli ateş.
 • Konuşurken artan ağrı.

Gırtlak İltihabı çocuklarda görülen belirtiler

 • Viral krup adı verilen ağır bir tablo.
 • 2 – 3 gün önce başlayan ağır ateş.
 • Öksürük
 • Burun akıntısı
 • Havlar tarzda öksürük.
 • Ses kısıklığı ve sesde değişiklik.
 • Hırıltılı solunum.
 • Siyanoz ( Eller , dudaklar gibi vücut uzuvlarının morarması )
 • Hipoksi. ( Yetersiz oksijen alınması. )

Gırtlak İltihabı Larenjitin Tedavisi

Gırtlak İltihabı Larenjit tedavisinde ilk olarak başka bir nedenden dolayı ortaya çıktıysa onun tedavisi başlanır. Örnek: Reflü.

Bunun sonrasında antibiyotik tedavisi ve semptomları ortadan kaldırmak için antisemptomatik tedaviye başlanır. Hasta tedavi sırasında çok az konuşmalı ve yediği besinlerin çok soğuk veya sıcak olmamasına dikkat etmelidir.

Eğer hastanın mesleği sesini çok kullanılmaması gerektiyorsa hastalığın kronikleşmemesi için, mesleğine ara vermesi yada bırakması istenebilir. Hasta, tedavi sırasında bol sıvı almalıdır. Ağız kuru kalmamalı toz ve dumana maruz kalınmamalıdır.

Ses tellerinin tedavisinin hızlı olması için ses istirahiti yapılmamalıdır. Kesinlikle sigara içilmemeli ve dumanına maruz kalınmamalıdır. İleri vakalarda hastane ortamında tedavi gerekebilir.

Boğaz reflüsü nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Gırtlak İltihabı Larenjitten Korunma

 • Üst solunum yolu hastalıkları geçirirken ( örn: bademcik iltihabı ) hastalığın larenjitede sebep olmaması için tedavi düzenli yapılmalıdır.
 • Ağızdan bol sulu ve sıcak gıdalar alınmalıdır.
 • Sesimizi çok yormamalıyız.
 • Pislenmiş gıdalar yenmemeli.
 • El ve yüz hijyenine çok dikkat edilmemelidir.
 • Grip gibi hastalıklarda, dinlenilmelidir.
 • Sürekli tekrarlayan, bademcik iltihaplarında kronik larenjit düşünülmelidir.
 • Buhar inhalasyonları yapılmalıdır.
 • Diş çürüklerinin tedavisi yapılması gereklidir.
 • Reflü gibi hastalıklarının tedavisi yapılması gereklidir.

Gırtlak İltihabı Larenjit Komplikasyonları.

 • Hipoksi.
 • Zatürre.
 • Farenjit.
 • Bronşit.
 • Bronşiolit.
 • Çeşitli kanamalar.
 • Ses tellerinin tamamen işlevsiz hale gelmesi gibi komplikasyonlar tedavinin yapılmadığı durumlarda görülür.

Источник: //www.droloji.com/girtlak-iltihabi-larenjit-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Larenjit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Larenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 12.01.2019 16:17

Larenjit Nedir?

Larenjit gırtlak iltihaplanmasına denilmektedir. Vücuda solunum yolu ile virüs ses telleri duvarının iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle larenjit oluşmaktadır.

Genel olarak enfeksiyon ve tahriş sebebiyle meydana gelmektedir. Bu rahatsızlık 1 – 2 hafta sürmektedir. Bazı durumlarda rahatsızlık 3 haftaya kadar sürmektedir.

 Yetişkinler de görülmesi çok ciddi bir durum değildir fakat çocuklarda görüldüğü vakit dikkate alınması gereken bir hastalıktır. İleride farklı hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu nedenle doktora başvurulmalı ve gereken tedavi uygulanmalıdır. Larenjit iki şekilde görülmektedir. Kronik larenjit ve akut larenjit olarak ikiye ayrılır. 

Akut Larenjit

Akut larenjit 1 – 2 hafta süren bir rahatsızlıktır. 

Kronik Larenjit

3 haftayı geçen durumlara kronik larenjit denilmektedir.

Larenjit Belirtileri Nelerdir?

Larenjitin birçok belirtisi vardır. Genellikle ilk olarak ses öksürük olarak başlamaktadır. Öksürük şiddetli kuru öksürük olarak görülmektedir. Bazı kişilerde ise balgamlı öksürük yaşanmaktadır.

 Öksürüğün yanı sıra solunum güçlüğü ve nefes darlığı yaşanır. Kişi, nefes alıp vermede zorluk çeker. Boğazda kuruluk hissi oluşur. Kişi boğazındaki kuruluk sebebiyle aynı zamanda boğazda yanma hissi de yaşamaktadır.

Bunların yanı sıra ses kısıklığı sıklıkla görülür. 

 • Ses kısıklığı
 • Boğazda kuruluk
 • Boğazda yanma
 • Şiddetli öksürük
 • Nefes darlığı
 • Solunum güçlüğü
 • Balgamlı öksürük

Larenjit Neden Olur?

Larenjit bir solunum yolu hastalığıdır. Gırtlakğın iltihaplanması sonucu meydana gelen bu hastalık farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Soğuk havalarda genellikle insanlar birçok solunum yolu hastalığına yakalanmktadır. Grip ve soğuk alğınlığı ilerlediği ve geliştiğinde larenjite neden olmaktadır.

 Bazı  boğaz reflüsü de larenjite neden olabilir. Genellikle reflü hastalığı larenjite sebebiyet vermektedir. Reflü gırtlağa doğru ilerleyerek zaman geçtikçe etki etmektedir. Bu nedenle gırtlakta larenit oluşmasına neden olur. Aynı zamanda farklı durumlardan dolayı gırtlağın tahriş olması ve sesin bilinçsizce kullanılması larenjite yol açmaktadır.

 

 • Soğuk algınlığı 
 • Grip
 • Reflü
 • Tahriş
 • Sesin bilinçsizce kullanılması
 • Bakteri

Larenjit Tedavisi

Larenjit tedavisi genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Doktorlar gerekli ilaç kullanımına başlar fakat larenjit kronik tip ise antibiyotik kullanımı sağlanmaktadır. Larenjit dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Tedavisi olmaz ise ileride birçok hastalığa neden olmaktadır.

 Aynı zamanda ses problemleri gibi rahatsızlıkların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği ilaç, antibiyotik kullanılmaldır. Gerekli ise balgam söktürücü ilaçlar verilir. Bunların yanı sıra sıvı tüketimi önem taşımaktadır. Sıcak çorba ve sıcak bitki çayları larenjit tedavisinde etki göstermektedir.

Ses terapisi yapılmalıdır. Gırtlağa buhar uygulanarak nemlenmesi sağlanamalıdır. 

Önerilen İçerik;

► Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Bitkisel Çözümler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/larenjit-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-10123h.htm

Larenjit Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Larenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Larenjit, gırtlakta şişlik ve iltihaplanma ile karakterize bir hastalıktır. Akut (kısa süreli) veya kronik (uzun süreli) bir hastalık olabilir. Ancak çoğu durumda hastalık geçicidir ve ciddi sonuçları yoktur.

Aynı zamanda larenks olarak da adlandırılan gırtlak, ses tellerine ev sahipliği yapan boğazın alanıdır. Kıkırdağı kaplayan iki küçük kıkırdak zarı ve ses üretmek üzere titreşen kas mevcuttur. Larenks, nefes alma, yutma ve konuşma süreçlerinde kullanılır.

Larenjit Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda larenjit ile ilgili bazı önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar, larenjitin en sık nedenidir.
 • Kronik larenjit, genellikle irritanlara sürekli maruz kalma gibi yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanmaktadır.
 • Larenjiti olan çocuklar “krup” adı verilen başka bir solunum yolu hastalığına yakalanabilirler.
 • Daha şiddetli vakalarda laringoskopi gibi ek testler önerilebilir.
 • Akut larenjit, en iyi kendine bakım önlemleri ve dinlenme ile tedavi edilir.

Larenjit Sebepleri Nelerdir?

Larenjit neden olur?” Larenjitin akut ve kronik formları tipik olarak farklı faktörlerden kaynaklanan bir dizi sonucu larenjite neden olabilir.

Akut Larenjit

Larenjitin en sık görülen nedeni, sıklıkla soğuk algınlığı veya grip’e neden olanlara benzer viral bir enfeksiyondur. Sesi aşırı kullanmak; örneğin bir olayda tezahürat, aynı zamanda gırtlak iltihabına neden olabilir.

Çok nadir durumlarda, akut larenjit, bakteri enfeksiyonu olan difteri nedeniyle oluşabilir.

Ayrıca Bakınız: Difteri Belirtileri Nelerdir?

Kronik Larenjit

Kronik larenjit tipik olarak, aşağıdaki sebepler sonucu gırtlakta tahrişten kaynaklanır:

 • Asit reflüsü veya gastroözofageal hastalık (GÖRH), mide asidinin ve içeriğinin boğaza geri gelmesine neden olur.
 • Bakteriyel, fungal veya paraziter enfeksiyon
 • Kronik sinüzit
 • Aşırı öksürük
 • Alerjenler veya toksik dumanlar gibi solunan tahriş edicilere maruz kalma
 • Yüksek alkol tüketimi
 • Sesin aşırı kullanımı (örneğin şarkıcılarda)
 • Sigara içmek
 • İnhaled steroid ilaçların kullanımı (örneğin, astım inhalatörleri)

Kronik Ses Kısıklığı

Tüm ses kısıklığı vakaları bir enfeksiyon veya larenjit sonucu ortaya çıkmaz. Kronik ses kısıklığı, nedeni şiddetiyle değişen, larenjitle ilişkili olmayabilir. Ses kısıklığının bazı nedenleri şunlardır:

 1. Kanser
 2. Ses tellerinde yaşla ilgili değişiklikler
 3. Başka bir hastalık sonucu olarak ses tellerinin paralizi (felç)

Larenjit Belirtileri Nelerdir?

Larenjit, yetişkinlerde aşağıda yer alan geniş bir yelpazedeki semptomlar ile ilişkili olabilir:

 • Soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Kuru öksürük (aynı zamanda bulaşıcı olmayan larenjitte kanlı tükürük)
 • Zor ya da ağrılı yutma
 • Boğazda dolgunluk hissi, gıdıklanma
 • Ateşlenme
 • Burun akması
 • Nefes darlığı
 • Boğaz ağrısı veya boğaz kuruluğu
 • Boyunda lenf nodlarının şişmesi
 • Ses zayıflığı veya ses kaybı

Çocuklarda Larenjit Belirtileri

Çocuklarda larenjit semptomları, yetişkinlerde görülen semptomlardan biraz farklılık gösterebilir.

Rahatsızlık çoğunlukla boğuk sesli öksürük ve ateş ile karakterizedir ve ayrıca krup olarak ortaya çıkabilir. Krup, çocuklar arasında yaygın olan bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

Krup genellikle tedavi edilmesi basit bir hastalık olmasına rağmen, şiddetli vakalar tıbbi yardıma ihtiyaç duyar.

Ayrıca Bakınız: Krup Nedir?

Aşağıdaki semptomlardan herhangi biriyle karşılaşan çocuklar için tıbbi müdahale önerilir:

Bu semptomlar ayrıca epiglotit denilen başka bir hastalığı da gösterebilir. Epiglotun iltihaplanması (trakeayı veya nefes borusunu çevreleyen doku) içeren bir rahatsızlıktır. Hem yetişkinler, hem de çocuklarda epiglotit gelişebilir ve rahatsızlık bazı durumlarda hayati teh oluşturabilir.

Larenjit Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Larenjit hastalığı tipik olarak hastanın kulak, burun, boğazını ve sesini değerlendiren fiziksel bir muayene ile teşhis edilir. Çoğu teşhis için ilave bir test gerekmez.

Hastalığın en yaygın semptomu ses kısıklığıdır. Bu nedenle, hekimler hastanın sesini dinlemeye özen gösterecektir. Ayrıca, yaşam tarzı, havadaki irritanlara olası maruz kalma ve diğer ilgili hastalıklarla ilgili soru sorabilirler.

Eğer hastada kronik ses kısıklığı varsa, doktor ses tellerini tam olarak incelemek için ek test önerisinde bulunabilir. Bir larengoskop, ses tellerinin kullanımını gözlemlemek ve ses telleri üzerindeki herhangi bir polip veya nodül varlığını saptamak için kullanılabilir. Şüpheli bir doku alanı daha ileri değerlendirme gerektiriyorsa, biyopsi yapılabilir.

2 haftadan daha uzun süreli larenjit semptomları olan herkes doktoruna danışmalıdır.

Larenjit Tedavisi

Larenjit nasıl geçer?” Akut larenjit vakaları çoğu zaman dinlenme, ev ilaçları ve semptomları giderebilecek kendi kendine bakım önlemleri ile tedavi edilir.

Bu durumda, istirahat, konuşma, şarkı söyleme veya gırtlağı kullanarak başka sesler çıkarma gibi gırtlak kullanımı sınırlandırılır. Fısıltıdan da kaçınılmalıdır.

Çünkü bu ses tellerinin gerginleşmesini ve iyileşmelerinin engellenmesine neden olur.

“Evde uygulayabileceğiniz diğer basit öneriler şöyledir:

 1. Dekonjestanlardan kaçının. Bunlar boğazı kurutur.
 2. Bulunduğunuz ortamdaki havanın kuru olmamasına nemli olmasına dikkat edin.
 3. Sigara içmekten kaçının ve ikinci el dumanı veya diğer tahriş edici maddeleri kullanmayın.
 4. Bol su için.

Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu larenjit vakalarında antibiyotikler reçete edilebilirler.

Kronik larenjit daha kapsamlı tedavi gerektirebilir ve bu iltihaplanma nedeni ile belirlenir. Eğer larenjit başka bir hastalıktan, örneğin GÖRH veya sinüzitten kaynaklanıyorsa; ilişkili hastalığın tedavisi, larenjitte düzelme sağlayabilir.

Bazı durumlarda yaşam tarzı değişiklikleri gerekebilir. Örneğin, şarkı söylemek, larenjitin nedeni olarak kabul edilirse, hastanın şarkı söyleme biçimini değiştirmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda konuşma eğitimi önerilebilir. Kimyasal dumanlar gibi solunan tahriş edicileri önlemek için sigarayı bırakmak ve alkol tüketiminden kaçınmak da yardımcı olabilir.

Larenjit Nasıl Önlenir?

Ses tellerinde polip veya nodül büyümesi sonucu hasar olması durumunda ameliyat gerekebilir. Vokal kordların kuruluğunu ve tahrişini önlemek ve larenjit riskini en aza indirmek için birkaç önlem alınabilir. Bu tedbirler şunları içerir:

 • Boğazı temizlemekten kaçının.
 • İyi hijyen uygulamaları ve bulaşıcı enfeksiyon olan insanlarla temastan kaçınma gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yönelik adımları atın.
 • Sigarayı bırakın ve mümkün olduğunca ikinci el sigara dumanından kaçının.
 • Bol sıvı alın.
 • Alkol ve kafein alımını sınırlayın. Bunlar dehidrasyon riskini artırabilir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/larenjit/

Larenjit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Larenjit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Larenks, boyun bölgesinde orta hatta yerleşmiş organlardan birisidir. Larenks solunum ve konuşma fonksiyonlarının yerine getirilmesi açısından temel bir organdır.

Üç kısımdan oluşan larenks bölgesinde larenjit, bu üç bölümde de kendini gösterebilir. Larenjitin oluşmasına en temel neden virüsler olarak bilinir.

Çok sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonlarının %25'lik kesiminde larenjit görünme ihtimali vardır.

Hastalık çok sayıda belirti ile birlikte kendini gösterebilir. Larenjit, ses tellerine etki edip buna yönelik belirtilerle kendisini gösterir.

Hastalığın teşhisinde doktor muayenesi yeterli olabilmektedir. Tedavisi mümkün olan larenjit, ortalama 1 ila 3 hafta arasında kontrol altına alınabilir.

Ancak tedavi devam ettiği sürece hastanın kendine dikkat etmesi gerekir, aksi takdirde bu süreç uzayabilir.

Hipertiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Larenjit varken alkol, sigara alımı, aşırı bağırma hastalığın daha ağır bir tabloda geçirilmesine neden olur.

Bu nedenle tedavi sürecinin evde tedavi yöntemleriyle desteklenmesi ve zararlı etkenlerden kaçınılması gerekir. Ses kısılması ve ses kaybına sebep olan larenjit, ciddiye alınmalı ve hemen tedaviye başlanmalıdır.

Aksi takdirde basit gibi görünen bir sağlık sorunu, karşınıza çok ciddi sonuçlar olarak çıkabilir.

Larenjitin Çeşitleri Nelerdir?

Larenjit çeşitlerinden ilki akut larenjittir. Akut larenjitin en temel sebebi virüslerdir ve genellikle tedavi gerekmeden iyileşme söz konusudur.

Kronik larenjit hastalığı daha çok sigara içen kişilerde görünmektedir. Aynı şekilde sürekli alkol kullanan kişilerde de larenjit kronik hale gelebilir.

Kronik larenjitte tedavi yapılsa bile hastalık sık sık tekrar eder.

Larenjitin Nedenleri Nelerdir?

Larenjit oluşmasına üst solunum yolu enfeksiyonları neden olabilir. Mantarlar ve bakteriler de hastalığın oluşmasında önemli rol oynarlar. Sesin kötü şekilde kullanılması yani aşırı bağırma, sürekli yüksek sesle konuşma hastalığın oluşmasına yol açabilir.

Enfeksiyon kaynaklı olmayan bir diğer neden ise reflüdür. Reflü ile gelen asidin ses tellerinde, boğazda tahrişe neden olması mümkündür. Kullanılan çeşitli spreyler, alkol ve sigara kullanımı da larenks bölgesine zarar verebilir. Reflü hastalığı hakkında bilgi almak için tıklayın.

Larenjitin Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en sık görülen belirtisi öksürük ve ses kısıklığıdır. Sesin çatallaşması ya da geçici olarak kaybolması mümkündür. Boğazda ağrı, burun akıntısı gibi yakınmalar olabilir.

Boğaz bölgesinde yanma, batma, kuruluk gibi rahatsızlıklar belirtilere eşlik edebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen vücut kırıklığı, halsizlik, ateş gibi belirtiler de larenjitte görülebilir.

Belirtileri birçok üst solunum yolu hastalığı ile karıştırılabilir.

Larenjitten Korunma Yolları Nelerdir?

Larenjitten kendinizi korumak için çevrenizde üst solunum yolu enfeksiyonu ya da grip, nezle gibi hastalıklar geçiren insanlar varsa bu kişilerden uzak durmalısınız. Günlük su tüketiminize, beslenme biçiminize özen göstermelisiniz. Vücudun direncinin azalmaması için dinlenmeye ve uykuya yeterince zaman ayırmalısınız.

Larenjit hastalığı sürekli tekrar eden kişilerin reflüye neden olacak yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir. Mide asidini harekete geçirmemek adına yatmadan en az 2 saat önce yeme içmenin kesilmesi gerekir. Larenjitin en önemli nedenlerinden olan sigara ve alkolün tüketilmemesi de hastalıktan korunmanızı sağlar.

Larenjit Tedavisi Nedir?

Larenjitin nedenlerinden ve belirtilerinden bahsettikten sonra, gelelim nasıl tedavi edildiğine. Larenjitin oluşmasına iltihap söz konusu olduğundan tedavisinde büyük oranda antibiyotik kullanılmaktadır. Uygulanacak antibiyotik tedavisi mutlaka doktor tarafından programlanmalıdır. Hastalığın tedavisi için ayrıca evde çeşitli destek tedaviler uygulanabilir.

Hastalığın hafif geçtiği durumlarda ılık su bile iyileşmek için yeterli olabilmektedir. Ses tellerinde etkilenme olmuşsa doktorunuz ses terapisi önerebilir. Tedavi devam ederken boğazın ıslak tutulması, sigaradan ve alkolden uzak durulması, aşırı sıcak ve soğuk içecekler tüketilmemesi önemlidir. Ayrıca bağırmaktan kaçınmalı, mümkünse fısıldayarak konuşmalısınız.

Hastalığında tedavisinde antibiyotik dışında görülen belirtilerin verdiği rahatsızlığı gidermek için doktorunuz çeşitli ilaçlar önerebilir. Ateş düşürücü, öksürük şurupları, vitaminler tedavi sürecinde destekleyicidir.

Tedavi sonrasında hastalığın tekrar tekrar ortaya çıkıp kronik hale dönüşmesini önlemek için günlük yaşantınıza dikkat etmelisiniz. Boğazın tahriş olmasına neden olabilecek her türlü etkenden ve hasta kişilerden uzak durmaya çalışmalısınız.

Larenjit Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın teşhis edilebilmesi için çoğu zaman doktorun elle muayenesi yeterli olmaktadır. Doktor boğaza baktığında larenjit oluşumunu rahatlıkla görebilir. Nadir olarak hastalığın tedavisinin doğru yapılması adına ve iltihaplanmanın durumuna bakmak için ultrason tetkiki istenebilir. Ancak çoğu zaman hastanın söylediği belirtiler ve doktorun gözlemlemesi yeterli olacaktır.

Evde Larenjit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Larenjitin daha hızlı iyileşmesi için doktor önerilerine ek olarak evde bazı hızlandırıcı tedaviler uygulayabilirsiniz.

Burnunuza buhar çekmek, ılık bitki çayları içmek, nemlendirici cihaz kullanmak işe yarayabilir. Vücuttan iltihabın hızlıca atılması için limonlu su ve bolca su tüketebilirsiniz.

Bitki çaylarından özellikle vücuda enerji veren, birçok hastalığın iyileşmesinde etkisi olan adaçayını tercih edebilirsiniz.

Farenjit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bunlar dışında yapmanız gereken bol bol dinlenmektir. Gerek hastalığınız boyunca gerekse sonrasında doğru nefes almayı öğrenmelisiniz. Peki doğru nefes nasıl alınır? Nefesi burnunuzdan almaya özen göstermelisiniz. Ağızdan alınan nefes boğazda kuruluk oluşmasına neden olup hastalığın düzelmeden nüksetmesine neden olabilir.

Источник: //bilgihanem.com/larenjit-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi