Lazer Ameliyatı Kimlere Uygulanır, Kimlere Uygulanamaz ?

Gözlerdeki Sorunlar İçin Lazer Ameliyatı Nasıl ve Kimlere Yapılır?

Lazer Ameliyatı Kimlere Uygulanır, Kimlere Uygulanamaz ?

Gözlerdeki sorunların ortadan kaldırılması adına uygulanacak lazer ameliyatları için uzman hekim sorunun neden kaynaklandığını belirlemelidir. Ardından hangi yöntemin kullanılacağına karar verilir.

Göze Lazer Ameliyatı Nasıl Uygulanır ?

Lazer yakın görüş, ileri görüş, astigmatizma ve bazı göz sorunlarına  sahip insanlar için yapılan uygulamaları kapsar. Uzman doktor, korneanın altında bulunan dokuyu yeniden şekillendirme yapar. Bu sayede ışığın doğru bir şekilde odaklanması mümkün hale gelecektir.

Ayriyeten kornea dış tabakasında bir kapak yapar ve bu sayede altındaki dokuya ulaşır. Kanat uygulaması lazer’in diğer işlemleri arasında bulunur ve lazer farklı kılan şeydir.

Uzman doktor, wavefront teknolojisi ismi verilen korneanın en detaylı görüntüsünü oluşturmak adına kılavuz olarak kullanabileceği teknoloji de bilgisayar görüntüsü kullanabilmektedir. Lazer uygulaması çeşitleri içinde;

PRK veya fotorefraktif keratektomi; hafif ila orta düzeyde yakınlık, ileri görüş sorunu ya da astigmatizmayı düzeltmek adına kullanılır.

Uzman cerrah korneayı yeni baştan şekillendirmek için lazer kullanımı yapar. Bu işlemler sadece korneanın yüzey kısmını ve altında bulunan dokuyu etkiler.

 Doktorlar işlemler esnasında korneanın bilgisayar görüntülemesini de kullanabilmektedir.

LASEK veya lazer epitelyal keratomileusis; PRK’ya çok benzeyen bir uygulamadır. Uzman doktor bir kanat oluşturmaktadır.

Korneayı yeni baştan şekillendirmek adına  dokuyu gevşetmek adına bir alkol solüsyonu ile lazer kullanılır. Bundan sonraki süreçte gözler iyileşirken kanadı yerinde kalması için yumuşak bir kontakt lens kullanılır.

 Yakın görüş, ileri görüş ve astigmatizmi tedavi edilebilme özelliğine sahiptir.

RLE refraktif lens değişimi; diğer isimleri PRELEX, net lens değişimi (CLE), lens ekstraksiyonu (CLE) ve refraktif lens değiştirme (RLR) ‘dir. Katarakt cerrahisi ile aynı şeyleri içerir. Uzman doktorlar korneanın kenar kısmından küçük bir kesi yapar.

Doğal lensi çıkarır, silikon veya plastik lens ile değiştirme yapar. İnce kornealar, kuru göz veya diğer küçük kornea sorunlarını ortadan kaldırmak adına kullanılır.

Astigmatizmayı düzeltmek adına LASIK ya da LASIK ile alakalı prosedür RLE ile kombin şeklinde kullanılabilir.

Epi-LASEK; korneanın iç kısmında bulunan flebi kesilir ve korneayı ince bir tabaka tabakasını ayırmak adına bir alkol solüsyon kullanır. Lazer yardımı ile yeniden şekillendirme yapılır. Bölge iyileşme aşamasında kanadı yerinde tutacak yumuşak kontak lens yardımı ile kodunu.

Epi-LASIK; korneadan incecik bir tabaka dokusu ayrılır ve lazer ile yeniden şekillendirme yapılır. Uygulama alanının iyileşme sürecinde kanadı yerinde tutacak yumuşak bir kontak lens yardımcı ile korunma sağlanır.

PRELEX; poresbiyopik lens değişimler için ya da gözde esneklik kaybı olduğu zaman kullanılır. Hastanın lensleri yerinden çıkartılır ve çok odaklı lens ile değiştirilir.

Kimler Ameliyat Olabilir ve Aşamaları

Lazer göz ameliyatı uygulamalarının başarılı olabilmesi ve sıkıntısız bir tedavi süreci geçirilebilmesi adına tedavinin uygun olan adaylara yapılması gerekir. Bu tedavi için uygun adayın aşağıdaki özellikleri taşıması gerekir. Ayrıca bu özellikler ameliyat aşamaları açısından da önemlidir. 

 • Yaş: Lazer göz tedavisi işlemler için en uygun kişiler 18 – 55 yaş arasında olan  kişilerdir.
 • 40 yaşından daha büyük olan kişiler LASIK operasyonu sonrasındaki zaman diliminde okumak için yakın gözlüğü kullanımı yapar.
 • Gözlük kullanan miyop hastalarda 8, hipermetrop ve astigmat olan hastalarda 4 derecedekiler lazer desteği ile göz ameliyatı için oldukça uygun adaylar arasında yer alır.
 • Göz ameliyatı (LASIK, PRK, LASEK) gözlerin kornea tabakasına uygulanır. Kornea tabakası kalınlığının planlanacak tedavi için yeterli olmalıdır ve yüzey haritasının düzgün şekilde olması önemlidir.
 • Doğumsal veya genetik kornea hastalığı bulunan kişilerde operasyon önerilmez.
 • Bu tarz tedavi destekleri hamileler ve emziren anneler için kesinlikle uygun değildir.
 • Gözlüklerin numaralarında son bir senede bir değişim olmaması çok önemlidir.
 • Aktif düzeyde göz enfeksiyonu olmaması gerekir.
 • Göz operasyonu ile alakalı olası risklerin doktor ile konuşmalı ve bu operasyonun görsel sonuçları ile alakalı  detaylar konuşulmalıdır.
 • Lupus, romatoid artrit gibi romatizmal hastalığı olanlarda ve kuru göz sorunu olan hastalarda lazerle göz tedavisi uygulaması için uygun aday değildir.
 • Keratokonus, katarakt, glokom, retina ve göz siniri hastalıkları bulunan kişiler lazer ile gözlükten kurtulma tedavileri için uygun aday değildir.
 • Şeker hastalığı lazer tedavisi sonrası iyileşme sorunları yaratabilir.
 • Daha önceden geçirilen göz ameliyatları ve göz yaralanmaları sebebiyle bazı hastalar lazer tedavisi için uygun olmaz.
 • Göz tedavisi göz tembelliğinin düzeltmesine olanak sağlar. Sadece gözlükten kurtulmanızı sağlar. Gözlük kusurlarına bağlı göz tembelliği varsa gözlükle sağlayan görüşten daha iyi bir görme beklememek gerekir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/goze-lazer-nasil-yapilir.html

Excimer Lazer Tedavisi

Lazer Ameliyatı Kimlere Uygulanır, Kimlere Uygulanamaz ?

Excimer Laser, argon-florid gaz karışımının elektrikle uyarılması sonucu elde edilen ve 193 nm dalga boyuna sahip UV lazerdir. Tüm dünyada 30 yıla yakın bir zamandır Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi gözde kırma kusurlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözde kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop ve astigmat) tedavisinde kullanılan ve bütün dünyada en yaygın yöntem olan Excimer Laser ile gözlük ve kontakt lenslerinizden birkaç dakikada kurtulmak mümkündür.

Görme bozukluğunun derecesine göre, bilgisayar aracılığıyla programlanan Excimer Laser ışını ile gözün üzerindeki saydam kornea tabakasının yeniden şekillendirilerek doğru odaklama ve net görme sağlanır.

Ancak, bu operasyonun tecrübeli bir hekim tarafından iyi bir donanım ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Son 30 yıldır tüm dünyada milyonlarca hasta üzerinde başarıyla uygulanan Excimer Laser, etkin bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle gözdeki kırma kusurunun derecesi hesaplanır ve kornea yapısı incelenir. Excimer laser ile kornea yapısı bilgisayar destekli olarak tekrar şekillendirilerek hastanın gözlükten kurtulması gerçekleşmiş olur.

Excimer Lazer Tedavisi Yöntemleri

Lazer işlemi korneanın epitel tabakasının altında yer alan stroma tabakasına uygulanır. Bu tabakaya ulaşmak üzere uygulanan yönteme göre Excimer Lazer tekniği farklı alt isimlendirmelere sahiptir.

PRK veya No-Touch: Epitel tabakasının spatül veya alkol ile uzaklaştırılarak alttaki stroma tabakasına excimer laser uygulanması PRK; lazer yöntemi ile uzaklaştırılmışsa No-Touch yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Operasyon sonrası epitel 4-5 gün içinde kendini yenilemekte ve ameliyat sırasında kişi ağrı duymamaktadır. 1-2 gün batma hissi veya ağrı olabilmekte ve görmenin keskinleşmesi birkaç ay sürebilmektedir.

LASIK: Bu yöntemde korneada bir kapak (flap) oluşturulmaktadır. Bu kapak önceleri bıçak kullanılarak oluşturulurken günümüzde femtosaniye lazer sistemi ile gerçekleştirilir. Kapak kaldırılarak alttaki dokuya Excimer Lazer uygulanmakta ve korneanın yeniden şekillendirilmektedir.

iLASIK: Femto-lasik olarak da adlandırılan bu yeni teknik refraktif cerrahideki en önemli gelişmelerden biridir.

Mekanik hiç bir girişime izin vermeyen tamamen bilgisayar kontrollü sistem, lasik için gerekli korneal kesiyi bıçak ile değil lazer ile gerçekleştirmektedir.

Standart yöntem dışında iLASIK yönteminde kişinin kornea haritası çıkarılarak kişiye özel tedavi ile gözlükten kurtulması sağlanır.

LASIK’de epitel soyulmadığı için ağrı-batma minimum düzeyde ve kısa sürelidir. Lazer sonrası görme keskinliği çoğu hastada bir hafta içinde maksimum düzeyine ulaşır.

Excimer Lazer Tedavisi Kimler için Uygundur?

Excimer Lazer ameliyatı -10 dereceye kadar miyop, +6 dereceye kadar hipermetrop, 6 dereceye kadar astigmat rahatsızlığı olan 18 yaşından büyük ve göz yapısı uygun olan kişilere başarı ile uygulanabilmektedir.

Ancak glokom veya keratokonus gibi göz rahatsızlığı olanlar; diyabet veya romatizma gibi sistemik hastalığı olan kişiler ayrıca hamile ve emzirmekte olan anneler lazer operasyonu için uygun adaylar değillerdir.

Excimer Lazer Tedavisi Öncesi

Excimer Lazer ameliyatı öncesinde sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullanan hastalarımızın ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakmış olması önerilmektedir.

Excimer Lazer Tedavisi Sonrası

Operasyon sonrası 4–5 saat süre ile gözlerde yanma, sulanma ve az da olsa bulanık görme normal karşılanmalıdır. 1–2 saatte bir verilen damlalar kullanılır. Ertesi gün yapılacak kontrol sonrası kişiler günlük hayatlarına dönebilmektedir. Hasta ertesi gün göze sabun ve şampuan kaçırmadan banyo yapabilir; (gözleri kapalı tutarak) yüz yıkayabilir.

Ayrıca 3 hafta süre ile havuz-denize girilmemeli, 2 hafta süre ile göz makyajı yapılmamalıdır. Gözleri ovalayıp kaşımaktan kaçınılmalıdır.

Excimer Lazer Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

• Excimer Lazer tedavisi güvenli midir?

Excimer Lazer, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylıdır ve tamamen güvenli bir yöntemdir.

• Excimer Lazer tedavisi sonrası katarakt ameliyatı olunabilir mi?

Excimer Lazer operasyonu herhangi biz göz tedavisine engel oluşturmamakta ve sebep olmamaktadır.

• Excimer Lazer tedavisi tekrarlanabilir mi?

Excimer Lazer sonrası göz numarasının eskiye dönmesi söz konusu olmaz. Yalnızca düzeltme gerektirecek kadar yüksek göz derecelerinde, kornea yapısının uygunluğuna göre operasyon tekrarlanabilir.

• Excimer Laser tedavisinde retina zarar görür mü?

Excimer Laser, gözün ön kısmında bulunan kornea tabakasına uygulanan bir işlemdir. Retinanın bu işlemden dolayı zarar görmesi gibi bir teh yoktur.

• Excimer Laser tedavisine ağrı veya kanama oluşur mu?

Excimer Laser tedavisi gözün damarsız kısmına (Kornea) uygulandığından kanama gerçekleşmez. Ayrıca, damla anestezi yöntemi kullanıldığı için işlem sırasında hastalar ağrı veya acı duymamaktadır.

• Excimer Laser tedavisi sonrasında göz damlası kullanılması gerekir mi?

Excimer Laser ameliyatı sonrasında ilk birkaç ay göz damlası kullanılmaktadır.

• Operasyonunun süresi nedir?

Excimer Lazer operasyonu her iki göz için toplamda 10 ila 15 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanır.

• Excimer Lazer yöntemi nasıl belirlenir?

Excimer Lazer tedavi yöntemine kişinin göz yapısına ve kusur derecesine göre detaylı bir değerlendirme ardından uzman hekim tarafından belirlenebilir.

• Excimer Lazer sonrasında göz kuruluğu yaşanıyor mu?

Excimer Lazer operasyonun ardından kısa bir süre göz kuruluğu yaşanabilir. Suni gözyaşı ile bu kuruluk giderilebilmektedir. Zaman içinde gözyaşı damlasına da ihtiyaç kalmaz.

• Lazer tedavisi sonrası glokom (göz tansiyonu) oluşma riski nedir?

Excimer Lazer operasyonu sonrası kullanılan steroid damlalar kimi hastalarda göz tansiyonuna geçici olarak etki edebilir. Damla kullanımına bağlı göz tansiyonu yükselmesi ilacın kesilmesi ile normal değerlere geri döner.

Düzenleme Tarihi: 18.06.2019

Источник: //www.batigoz.com/excimer-lazer-tedavisi

Lazerle Göz Çizdirme, Lazerle miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisi

Lazer Ameliyatı Kimlere Uygulanır, Kimlere Uygulanamaz ?

Göz hastalıklarının tedavisinde uzun yıllardır lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Sıklıkla lazerle gözlükten kurtulma veya göz çizdirme olarak adlandırılan operasyonlar ekzimer lazer kullanılarak yapılan lazer göz ameliyatlarıdır.

Göz hastalıklarının tedavisinde uzun yıllardır lazer teknolojisi kullanılmaktadır. Sıklıkla lazerle gözlükten kurtulma veya göz çizdirme olarak adlandırılan operasyonlar ekzimer lazer kullanılarak yapılan lazer göz ameliyatlarıdır.

1.LASIK ( Laser Assisted in-Situ Keratomileusis)

Günümüzde miyop, hipermetrop ve astiğmat tedavisinde en fazla tercih edilen lazer göz ameliyatı lasik yöntemidir. flap oluşturma ve ekzimer lazer ile korneayı şekillendirme aşamalarından oluşur.

Korneanın önündeki doku femtosecond lazerle katman halinde (flap) kaldırılır daha sonra ekzimer lazer ile şekillendirme işlemi uygulanır ve işlemden sonra kaldırılan flap yerine yapıştırılır.

Bu flap, korneadaki vakum özelliği sayesinde yerine güzelce yapışır.

2.PRK ( Photorefractive keratomileusis)

Flap kaldırmaksızın ekzimer lazer ile göz şekillendirme işleminden oluşur. Daha çok kornea kalınlığı belli bir seviyenin altında olanveya kornea yapısında düzensizlik bulunan hastalara uygulanır.

LASİK tekniği bulunmadan önce en fazla uygulanan lazer göz ameliyatı çeşididir. Güvenirliliği ve etkinliği miyop ve astiğmatta lasik ile aynı hipermetrop tedavisinde ise LASİK’ten düşüktür.

Daha basit ve ameliyatın kısa sürmesi avantajları, ağrı ve iyileşmenin uzun sürmesi dezavantajlarıdır.

3.Lasek (Laser Epitelyal Keratomileusis)

PRK yönteminin teknik olarak modifiye edilmiş şeklidir. Korneası ince ve kornea yüzey düzensizliği olduğu için LASİK ameliyatına uygun olmayan hastalara uygulanır. PRK ya bir üstünlüğü kanıtlanamamıştır.

HERKESE EKZİMER LAZER UYGULANABİLİR Mİ?

Herkese lazer göz ameliyatı uygulanamaz. Ekzimer lazer olmak isteyen hastaların öncelikle çok detaylı bir göz muayenesinden geçmesi gerekir. Göz numaraları, damlasız ve damlalı ölçümlerle hassas olarak tespit edilir. Daha sonra korneal topografi ile detaylı kornea haritası çıkartılır.

Bu muayene ve tetkiklerin sonucunda ekzimer lazer konusunda uzmanlaşmış hekimler tarafından ekzimer lazere uygun olup olmadığı kararı verilir.

Detaylı göz muayenesi ile ekzimer lazere uygun olan 18-50 yaş arası hastalardaki 10 dereceye kadar miyop, 6 dereceye kadar hipermetrop ve astigmat tedavi edilebilir.

KİMLERE EKZİMER LAZER UYGULANMAZ?

Korneanın incelmesi ve dikleşmesiyle oluşan keratakonus hastalığı eğer ilerliyorsa, korneada topoğrafi ile saptanan yapısal bozukluk varsa, kornea kalınlığı LASİK ve PRK yapma limitinin altında ise, şiddetli göz kuruluğu var ise, diabet ve romatizmal hastalığı olanlara, hamile ve emzirme dönemindeki bayanlara, gözünde katarakt, glokom, enfeksiyon gibi rahatsızlıkları olan hastalara ekzimer lazer tedavisi uygulanamaz.

EKZİMER LAZER UYGULAMASINI KİMLER YAPABİLİR?

Hekimin tecrübesi ve kullanılan cihazın kalitesi, ameliyatın başarısını doğrudan etkiler. Ekzimer lazer konusunda deneyimli ve tecrübeli bir hekim tarafından son teknoloji cihazlarla uygulanan ekzimer lazer ameliyatında başarı şansı çok yüksektir.

EKZİMER LAZER RİSKLERİ NELERDİR?

Günümüzde en fazla uygulanan ameliyatlardan birisi olan lazer göz ameliyatı bir tür cerrahi bir yöntem gibi düşünülebilir. Bu nedenle tüm ameliyatlarda risk olduğu gibi bu tedavide de birtakım riskler bulunmaktadır.

Lazer göz ameliyatı göze uygulanan bir müdahale olduğu için gözün mikrop kapma riski bulunur. Bu durum çok nadir görülmektedir. Lazer ile göz tedavisi sonrasında doktorun verdiği antibiyotikli damlaların düzenli kullanılması ile bu risk en aza indirgenir.

Özellikle LASİK ameliyatında flap oluşturma aşamasında flap’in delinme, yırtılma, tamamen kopma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Son teknoloji femtosaniye lazer cihazları ile flap oluştururken bu riskler yok denecek kadar azdır.

Lazer ile göz tedavisinde ektazi adı verilen bir durum olabilir. Ektazi korneanın öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi durumudur.

Ektazi, çok genç yaştaki, yüksek numarası olan hastaların ekzimer lazer tedavisi sonrası daha sık görülen bir durumdur. Bu sebeple ameliyat öncesi hastaların lazer göz ameliyatına uygunluğunun saptanması büyük önem taşır.

18 yaş altı göz numaralarında ilerleme devam eden ve çok yüksek numaralara sahip hastalar ekzimer lazer için uygun aday değillerdir.

LAZER GÖZ AMELİYATI İLE GÖZLÜKTEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Detaylı göz muayenesi ve tetkikler sonuncunda gözünün ekzimer lazere uygun olduğu saptanan hastalara doğru hekim tarafından gelişmiş cihazlarla uygulan lazer göz ameliyatı ile gözlükten kurtulmak mümkündür.

İlgili Patolojiler

Источник: //hastane.etu.edu.tr/operations/lazer-goz-ameliyati

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi