Lazer Epilasyon Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

içerik

Lazer Epilasyon Hakkında Herşey | Prof. Dr. Nilgün ŞENTÜRK

Lazer Epilasyon Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

lazer epilasyon işlemi

İstenmeyen tüyleri hızlı ve kolayca yok edebilmek amacıyla son yıllarda lazer sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer epilasyon; kiş­iye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun ı­şık enerjisi vererek vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın hızlı, etkili, güvenli ve daha az ağrılı bir yöntemidir.

Deriye gönderilen lazer ışınları kıl dibindeki pigment hücreleri tarafından emilerek ısı enerjisi oluşturur .  Isınan kıl kökünde kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve kıl kökü kıl üretemez. Böylece birbirini izleyen seanslar sonunda kıllar uzun süreli olarak yok edilir.

Bu işlem sırasında soğutma sistemlerinin kullanılması  ile cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünün  tahrip olması sağlanır. Bu amaçla alexandrite, diode, Nd:YAG lazerler ve IPL kullanılmaktadır.

 Lazer nasıl etki eder?

Lazer epilasyonda amaç kıl kökünde kalıcı hasar oluştururken çevredeki deriye hasar vermemektir. Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer ve ısı oluşturarak çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar.

Zarara uğrayan kıl tekrar çıkmaz. Yanan tüylerin bir kimi hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Kıllara tek tek uygulanan elektrikli epilasyondan farklı olarak, her enerji atışında çok sayıda kıl yanar.

Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Lazer ile epilasyon vücutta her bölgeye anestezi gerektirmeden uygulanabilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgeler bile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Lazer yöntemi istenmeyen tüylerden kurtulmak için faydalı, kolay, hızlı, güvenli ve etkili bir yöntemdir.

 Epilasyon amacı ile kullanılan lazer sistemleri nelerdir?

● IPL

● Alexandrite 755 nm

● Diode 800-810 nm

● Long pulsed ND YAG 1064 nm

● Radyofrekans tedavileri

 Kliniğimizde lazer epilasyon için Alexandrite ve Nd:Yag lazer cihazları kullanılmaktadır. Türk insanı genellikle çok koyu olmayan ten rengine ve koyu renk kıl yapısına sahiptir, bu nedenle Alexandrite lazer  için en uygun yapıdadır.  Alexandrite lazer derindeki kıl köklerine ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve iz bırakan yanık sorununa yol açmaz.

Cihaz cilde temas etmediği için hijyen açısından sorun yaşanmaz. Nd:Yag lazer, koyu veya bronz tenlilerde güvenle kullanılabilir. Ayrıca aleksandrite lazer ile yüzde kıllanma artışı olduğu için yüz epilasyonunda tercih edilmektedir.

Açık renkli (beyaz, sarı, kızıl) kılları kalıcı olarak yok eden bir lazer türü icat edilmemiştir, bunlara sadece iğneli epilasyon etkilidir.

IPL

IPL, Mavi Işık, Fotoepilasyon vs. gerçekte lazer teknolojisi değillerdir, sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemleridir.

Bu yöntemler derindeki köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip olmadıklarından daha ziyade bir modern ağda yöntemi olarak kabul edilir ve sadece geçici kıl dökme etkisi gösterirler.

Uygulama sırasında cihaz başlığı cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir.

Doktor bulunmayan, tıbbi kuruluş olmayan Güzellik salonlarında kullanılan bu IPL cihazları yanıltıcı olarak lazer diye tanıtılmaktadır, dikkat ediniz !

 Vücudun hangi bölgelerine lazer epilasyon yapılabilir?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir.

 Lazer epilasyonun diğer yöntemlere üstünlüğü nedir?

Lazer epilasyon hızlı, güvenli ve uzun süreli sonuç sağlar ve istenilen her yere uygulanabilir. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır. Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü kalıcı olarak tahrip edildiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.

 Lazer epilasyonun riskleri nelerdir?

Lazer epilasyon işlemi sonrasında kıl köklerinde belirginlik, deride kızartı oluşur. Bu yan etkiler hemen her lazer epilasyon uygulamasından sonra oluşur. Fakat 1-3 saat içinde çok nadiren 24 saat sonunda kızartı kaybolmaktadır. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir.

 Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler. Lazer epilasyon uygulanan işlem bölgesi mutlaka güneşten korunmalıdır. Bu süreç 7-15 gündür. Yine güneşlenme sonrası lazer epilasyon uygulanabilmesi için en az 3 hafta beklenmelidir.

Aksi taktirde lazer epilasyon uygulanan işlem alanında lekelenme riski oluşabilir. Lazer yöntemi deri kanseri yapmaz. İç organlara zararı yoktur.

)

 Tedavi sonrası lazer uygulanan alanda tüyler tamamen yok olur mu?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır

Lazer uygulanan alanda pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. Ancak tamamen tüysüz kalma durumu beklenmemelidir.

Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4-6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir.

Tedavi etkinliği tedavi esansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur. Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez.

 Niye en az 6 tedavi seansı gerekmektedir?

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Tüylerin %50-80 kadarı aktif fazdadır ancak 1/3-1/4 tüy yeterince pigmente sahiptir. Bu yüzden her seansta 1/3-1/4 tüy lazerden etkilenir.

Tüylerin 1/3-1/4 ‘ü yeterince pigmente sahip olduğundan en az altı seans gerekmektedir. Çoğu kez 5-8 seans uygulama yapılması gerekir.

 Seans sayısı hangi faktörlere bağlıdır?

 • Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir )
 • Etnik ve genetik yapı ( koyu tenli kişiler fazla sayıda seans gerektirir ).
 • Hormon durumu
 • Tedavi edilen alan
 • Tüy yoğunluğu
 • Yaş
 • Kilo (fazla kilo tüy gelişimini arttırır)

 Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Koyu renkli ve bronzlaşmış hastalar için IPL, Alexandrite 755 nm lazerler uygun değildir. Bu kişilere Diode 800-810 nm ve 1064 nm Nd:YAG lazer uygundur. Çocuklarda 12 yaş üzerinde özel problem varsa uygulanabilir. Lazer epilasyon sadece kozmetik nedenlerle uygulamaz. Tüylenme yapan tedavi kullananlarda, batık tüy tedavisinde, kıl dönme probleminde de kullanılabilir.

Hangi tüy renkleri tedaviye en iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

 Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?

Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.

Seans süresi dudak üstü gibi bölgelerde 1-2 dakika iken, tüm bacak ve sırt gibi geniş alanlarda yarım ile bir saat sürebilir.

 Lazer seansları esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar:

Ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazlarını kullanmayın!

Lazer enerjisi aktif tüylere etkili olduğundan bu bölgedeki kıllara son 20 gün içerisinde kökten alma işlemi (cımbız, ağda, epilatör) yapılmamalıdır. Bu işlemler lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparttığı için lazerin etkisini azaltır.

Lazer epilasyon uygulanacak bölgedeki kıllar seanstan 3 gün öncesine kadar makas jilet veya tüy dökücü kremle kısaltılabilir. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır.

Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır. Yaygın inancın tersine jilet tüyleri kalınlaştırmaz, çoğaltmaz, koyulaştırmaz. Bu yüzden tedavi öncesi ve seans aralıklarında jilet veya tüy dökücü kullanabilirsiniz.

Bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır!

Bazı lazer türleri koyu tenlere uygulanabilirse de tedavi öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır. İstenmeyen yanıklar ve renk değişiklikleri olabilir. Ayrıca lazerin etkinliği azalır

İşlem sırasında lazer epilasyon uygulanacak cilt yüzeyinde makyaj olmamalıdır. Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.

Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 2 saat önce ağrı kesici almanız uygun olabilir. Ayrıca bazı kadınlar regl döneminde acıya daha hassas oldukları için regl öncesi ve sırasında uygulama yapılmayabilir.

Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara sarartma, boyama işlemi yapılmamış olmalıdır. Cilt soyma (peeling) uygulaması yapılıyorsa, işlem 15 gün önceden bırakılmalıdır.

Lazer tedavi sonrası öneriler:

Lazer epilasyon uygulanan bölgede kişinin derisinin hassasiyetine göre değişen sürede (1 saat ile birkaç gün arasında) kızarıklar oluşması normal bir durumdur.

 Bazı hastalarda,lazer epilasyonişlemi sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif bir kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşabilir. Bunlar herhangi bir endişeye ve tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir.

Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir. Bu durumda nemlendirici kullanılabilir.

Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma oldukça nadirdir ve birkaç gün ile bir hafta arasında geriler.

Lazer epilasyon sonrasında ılık duş alınabilir. 1 hafta süresince kese, peeling gibi deriyi tahriş edebilecek uygulamalar yapılmamalıdır.

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında bir veya iki hafta süreyle güneşe maruz kalınmamalı, solaryuma girilmemelidir. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içerisinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz. Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.

Lazer epilasyonda seans sayısı vücut bölgeleri için 4-6 hafta; yüz bölgesi için 6-12 seanstır. Seans sayıları hastanın deri rengine ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.

Lazer epilasyon uygulanan kıllar kökten 3 – 10 gün içerisinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.

Lazer epilasyonda seans araları yüz, kolaltı, genital bölgeler için 4 hafta, vücut bölgeleri (geniş alanlar) için 8 haftadır.

Geniş bölgeler (kol, bacak, sırt, göğüs, genital) için her uygulamadan sonra 15-20 gün içerisinde ücretsiz kontrol seansı yapılmaktadır (20 günden sonra kontrol seansı uygulanmaz). Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.

))

Prof. Dr. Nilgün Şentürk

Dermatoloji

Источник: http://www.nilgunsenturk.com.tr/lazer-epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

Lazer epilasyon, lazer teknolojisi kullanılarak, minimum sürede minimum ağrı ve minimum yan etkisiyle istenmeyen tüylerden güvenilir ve etkin bir şekilde kurtulma yöntemidir. Kullanılan lazer ışını birbirine paralel giden tek renk ve tek dalga boyunda, gözle görülmeyen ışık demetidir. Etkili olmasının ana prensibi, seçici fototermolizdir.

Dalga boyu ve atış genişliği ayarlanmış olan lazer ışını, melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl folikülünde ısı enerjisine dönüşür. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakaları etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur. Lazeri diğer metodlardan ayıran ana özellik, kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve sadece kıl kökünün etkilenmesidir.

FDA, 1997 yılında lazer epilasyon tedavisinin güvenir, etkin ve kalıcı bir yöntem olduğunu onayladı. Epilasyonda kullanılan lazerlerin herhangi bir mutajen etkileri tespit edilmemiştir.Radyoaktif değillerdir. Lazer Epilasyonda Alexandite Lazerler , Diot Lazerler ve Nd-Yag Lazerler kullanılır.

IPL ve Fotoepilasyon cihazları ise lazer olarak kabul edilmez.

Lazer Epilasyon Kontrol Seansı Nedir ? ?

Lazer Epilasyon sonrası (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan sonra gerek duyulursa 15-20. günler arasında kontrol seansı yapılır. Gerek görülmediği taktirde kontrole gelinmemesi tedaviyi olumsuz etkilemez.

Kontrol seansı belirli bir süreden sonra tedavinin seyrini bozmamak için uygulanamaz.

Zamanı geçtikten sonra yapılan kontrol seansı kılın oluşum evresini etkileyeceğinden bir sonraki seanstan netice alınmasını engeller ve tedavi sürecini bozar.

Lazer Epilasyonun Zararı Var mıdır ?

FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) tarafından onaylanmış bir tedavi yöntemi olup, hiç bir zararı olmadığı bildirilmiştir. Lazer ışını iyonize edici değildir. Mutasyona sebep olmaz. Yanlış kullanımlarda yüzeysel ve geçici yanıklar oluşturabilir. Yanıklardan kaçınmak için doktor tarafından yapılmalıdır.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir ?

Işık hassasiyeti gösteren hastalığı olanlar dışında herkese uygulanabilir. İstenmeyen kılı ortadan kaldırmak isteyen kişilerde yaş sınırı olmaksızın uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Leke ve Yanık Riski Var mıdır ?

Deriye rengini veren melanin pigmenti fazla ise yani, cilt esmer veya bronzsa etkilenme riski vardır. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde ve güneş banyosundan sonra yapılan uygulamalarda, lazer öncesinde test atışı yapılır. Test atışında komplikasyon görülmezse lazer geçilebilir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir ?

Göze direkt atış dışında her bölgede lazer epilasyon uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Uygulanması Gerekir ?

Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç seansdan sonra elde edilir.

Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğunlukla 4-6 lazer epilasyon seansı yeterli olmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır.

Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir.

Seanslar kılları anajen (büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.

Lazer Epilasyonda Seans Aralıkları Ne kadardır ?

Seans araları yüz bölgesinde 4-6 hafta , vücudun diğer bölgeleri için 8-10 hafta arasında değişir.

Lazer Epilasyon İşlemi Sırasında Acı Hissedilir mi ?

Olası acı hissi kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir.İşlem sırasında kişide her atışta bir lastik çarpmasının oluşturacağı kadar bir acı hissi uyandırır.

Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1 – 2 saat önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acı hissi minimuma indirilerek işlem yapılabilir.

Alexandrite sistem cihazlarda harici soğutma sistemi kullanılarak acı hissi minimum seviyede tutulur.

Lazer Epilasyon İşlemi Sonrasında İz Riski Varmıdır ?

Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir.

Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde Lazer Epilasyon sonrası hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir.

Lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.

Cilt Rengi Koyu Olan, Solariuma Giren Veya Güneşlenenlerde Lazer Epilasyon Uygulanabilir Mi? Evet. Koyu renkli veya sonradan bronzlaşmış ciltlere uygun lazer cihazları vardır. Ancak her lazer cihazı ile bronz cilde lazer epilasyon uygulanamaz.

Lazer Epilasyonda Ne Tip Lazerler Kullanılır?

Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler alexandrite, ruby, diod, nd:yag olarak sayılabilir. Bu lazerlerin isimleri yaydıkları enerjinin dalga boylarına göredir. Lazer epilasyon sırasında lazer enerjisi kıl köküne ulaşana kadar cildi geçer.

Alexandrite Lazer, kıl kökünde yüksek ısı etkisi yaparak kökün yok olmasını sağlar. Koyu renkli ve kalın tüyler ısıyı daha iyi tuttukları için lazer epilasyon ile tedavileri daha başarılıdır.

Tüy rengi cilt renginden koyu olanlar en kısa sürede en az yan etki ile sonuca ulaşabilirler.

IPL ile Lazer Arasındaki Fark Nedir ?

IPL cihazlarının ışını ile Lazer ışını ile arasında bir çok farklar bulunmaktadır.

IPL ile cilde yoğunlaştırılmış ışığın bir kısmı filtrelenerek elde edilen ışık demeti gönderilir, IPL ışığı tek bir dalga boyuna sahip değildir ve ışınları koheren değildir.Bu nedenlerle IPL Fotoepilasyon (Intense Pulsed Light) Lazer değildir.

Lazer ışını koheren, monokromatik ve kollimedir. Bu nedenle seçiciliği yüksektir, sadece hedef pigmenti etkiler, rakip pigmentlerle etkileşimi minimumdur.

Lazer Epilasyondan Önce Hangi Durumlara Dikkat Edilmelidir ?

– Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 20 gün içinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız, epilatör) yapılmamış olmalıdır. – Uzayan kıllar seanstan en son 3 gün öncesine kadar vücutta jilet ile kısaltılabilir.

– Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır – Lazer epilasyon işleminden 15 gün önce kimyasal peeling vb.

deriyi soyan işlemler yapılmamış olmalıdır – Lazer uygulaması yapılırken cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

Lazer Epilasyon İşleminden Sonra: ?

– Lazer uygulamasından 2 gün sonraya kadar güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz bölgesi için) yüksek koruma (SPF 30) faktörlü kremler kullanılmalıdır. – Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.

– Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir. – Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşursa da tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir.

– Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.

Источник: http://www.lifestetic.com/lazer-epilasyon/

Lazer Epilasyon Uygulama Bölgeleri – Acıbadem Kozmetik Dermatoloji Merkezi

Lazer Epilasyon Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

Geleneksel ve hijyenik nedenlerden dolayı genelde koltuk altı kılları istenmeyen kıllardır. Bu sebeple koltuk altı lazer epilasyon uygulamaları kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

Koltuk altı lazer epilasyon uygulamaları, bölgenin özelliklerinden dolayı başarılı sonuçlar vermektedir. Ortalama 6 seans uygulanmakla birlikte koltuk altında 4 seansta bile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Koltuk altı kılları için lazer epilasyon uygulaması söz konusu olduğunda, lazerin lenf bezlerine herhangi bir zarar verip vermediği konusu çoğunlukla kaygı yaratmaktadır. Fakat lazer epilasyonun bu bölgedeki bezlerde, gösterilmiş bir zararı bulunmamaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında lazer cilt altına geçmez. Uygulama derinin en üst tabakasında gerçekleşir.

Koltuk altı lenf bezleri ise deri altı yağlı dokunun içine gömülüdür. Bu nedenle bir zarar vermesi söz konusu olmamaktadır. Koltuk altı lazer epilasyon uygulamasından önce kıllar kısaltılır. Islak mendille bölgedeki parfüm ve deodorantlar temizlenir. Daha sonra lazer işlemine geçilir.

Koltuk altı lazer epilasyonunda en çok alexandrite ve diode lazerler kullanılmaktadır.

Koltuk altında oluşan kıl dönmeleri de lazer epilasyon yöntemiyle tedavi edilir. Kıllar kalıcı olarak yok edildiğinden lazer epilasyon sonrası batık oluşumu gözlenmemektedir.

Genital Bölge Lazer Epilasyonu

Genelde Genital bölgede epilasyon, geleneksel sebeplerle ya da kişisel tercihler nedeniyle tercih edilmemektedir. Ancak bu bölgeye ağda gibi klasik yöntemleri uygulamak zor ve ağrılıdır. Tıraş uygulaması ise genital bölge kıvrımları nedeniyle zor olabilmektedir. Kalıcı epilasyon tercih edenler, son yıllarda lazer epilasyonu tercih etmektedir.

Lazer epilasyon uygulamalar, genital bölgede iyi sonuçlar vermektedir. Ortalama 6 seans uygulama yeterli olmaktadır. Bazen 4 seansta bile tatmin edici sonuçlara ulaşılabilir.

Genital bölgede üst kısımlar çok iyi cevap verirken, labium denilen dudak kısımları daha az cevap verir. Lazer epilasyon uygulamalarında lazerin etki alanı, cilt ile sınırlıdır. Bu sebeple lazerin etkisi cilt altına inmediği için bölgede bulunan iç organlar, rahim ve yumurtalıklara bir zararı bulunmamaktadır.

Lazer epilasyon, genital bölgede gözlenen kıl dönmeleri için de iyi bir tedavi yöntemidir. Kıl dönmesi kılların ters büyümesi sonrası oluşur. Ters büyüyen kıllar sivilcelere hatta apselere neden olabilir. Lazer epilasyon uygulamaları, bu bölgedeki kılları kalıcı olarak ortadan kaldırdığı için kıl dönmelerinin uzun süreli tedavisinde kullanılan en iyi yöntemdir.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu

Bikini bölgesi lazer uygulamaları genital bölgede olduğu gibi iyi yanıt alınan epilasyon uygulamalarıdır. Bikini bölgesinden taşan tüyler kadınları çoğunlukla rahatsız etmektedir. Genital bölgede epilasyon istemeyen kadınlar bile kozmetik açıdan bikini bölgesinde epilasyonu tercih etmektedir. Bikini bölgesi için 6 seans lazer epilasyon uygulaması genelde yeterli olmaktadır.

Bacak Lazer Epilasyonu

Bacak bölgesindeki tüylenme genelde hormonal değil genetik kaynaklıdır. Özellikle bacak kıllarından şikayetçi olan kadınların çoğunlukla annelerinde de aynı şekilde tüylenme vardır. Lazer epilasyon özellikle alt bacakta olmak üzere bacak bölgesinde etkili sonuçlar vermektedir.

Lazer epilasyon uygulaması son yıllarda bacak bölgesinde ağda ve epilatör benzeri uygulamalardan vazgeçme eğilimi yaratmıştır. Bacak gibi büyük bölgelerde kolayca ve hızlı uygulanabilmektedir. İğneli epilasyon gibi bacak bölgesindeki uygulaması saatler alan yöntemlere karşın lazer epilasyon uygulamasının 1 seansı, iki bacak için 1–1,5 saat kadar kısa sürmektedir.

Bacaklarda özellikle oturma bölgesi ve kalçalarda oluşan batıkların tedavisinde de Lazer epilasyon iyi bir seçenektir. Lazer epilasyon uygulaması, kalıcı olarak kılları yok ederek batık sorununu gidermektedir.

Bacak bölgesinde lazer epilasyon genellikle 6 seans uygulanır. Bu bölgede en çok kullanılan lazerler, Alexandrite ve Diode lazerlerdir.

Yüz Lazer Epilasyonu

Yüz bölgesi, lazer epilasyon için en kritik bölgelerdendir. Bu bölgedeki epilasyon uygulamalarında bazı hususlara özellikle dikkat edilmelidir. Yüz bölgesinde tüylenme nedeni çoğunlukla hormonal nedenlidir. Hormonal tüylenmelerde mutlaka hastalığın nedeni tespit edilmelidir. Lazer epilasyon uygulaması ile birlikte hormonal tedavinin de başlaması önem taşımaktadır.

Yüz bölgesinin hormonal duyarlılığı ve kıl döngüsünün hızlı olması nedeniyle lazer tipi seçilirken seçici davranılmalıdır. Alexandrite lazerler, bu bölgedeki tüylerde azalma yerine artışa sebep olabilir.

Bu nedenle cilt rengi açık bile olsa, bu bölgede Alexandrite lazer kullanımı önerilmemektedir. Yüz bölgesinde iyi sonuçlarıyla dikkati çeken lazer sistemi, Diode lazerdir.

Yüz, boyun, ense Diode lazerlerin en çok kullanıldığı bölgelerdendir.

Sırt Lazer Epilasyonu

Sırt bölgesinde aşırı tüylenme erkeklerde istenmeyen bir durumdur. Kıl dönmeleri de yoğun sırt tüylenmelerinde yaşanan başka bir sorundur. Bu bölgedeki kıllanmalarda klasik yöntemler hem çok ağrılıdır hem de uygulama için ikinci bir kişi gereklidir. Lazer epilasyon uygulamaları, bu tür yoğun sırt tüyleri olan kişiler için önemli kolaylık sağlamıştır.

Sırt kılları, derin yerleşimli ve kalın tüylerdir. Bu nedenle seçilecek lazer tipi derine inmelidir. Ancak bu şekilde kıl köküne ulaşılabilir.

Aynı zamanda kalın tüylerin melanin ismindeki boya maddesi fazladır. Lazer, melanin tarafından da iyi tutulmalıdır. Bu nedenle sırt kıllarında en etkili lazerler, Diode lazerlerdir.

Alexandrite lazerler, bu bölgede yeterli derinliğe ulaşamaz ve etkinlikleri zayıftır.

Göğüs Lazer Epilasyonu

Göğüs bölgesi de sırt bölgesinin özelliklerine yakın özellikler taşır. Bu bölgede yoğun kılların olduğu durumlar, kişiyi ya da partnerini rahatsız etmektedir. Bu bölgede erkekler daha çok, kılların seyrelmesini istemektedirler.

Bu, lazer epilasyonla mümkün olmaktadır. Lazer epilasyon cihazlarından bu bölgede en çok tercih edileni, Diode lazerlerdir. Kişi açık tenli ise ve Diode lazer uygulamasından fazla acı duyuluyorsa, Alexandrite lazerler de tercih edilebilir.

Kol Lazer Epilasyonu

Kol bölgesinde lazer epilasyon uygulamalarını hem kadınlar hem de erkekler tercih etmektedir. Kol tüyleri, yapısı gereği farklıdır. Genelde ince tüyler söz konusudur. Alexandrite lazerlerin ince tüyleri artırabileceği göz önünde bulundurularak, kol ve omuz bölgesinde Diode lazer tercih edilmelidir.

Lazer epilasyon uygulamaları, kollarda yazın güneşe maruz kalındığı için yapılamayabilir. Bu sebeple uygulama için genelde kış ayları tercih edilmektedir. Kol bölgesinde lazer uygulaması, 10 seans kadar sürmektedir.

Bıyık Lazer Epilasyonu

Bıyık bölgesindeki tüyler, kadınları en rahatsız eden tüyler arasındadır. Bu bölgedeki tüylenme erkeksi yapıyı simgelediğinden kadınlar ince tüyleri bile bu bölgede istemezler.

Bıyık bölgesinde de yüz bölgesinde, çoğunlukla tercih edilen Diode lazerler kullanılmaktadır.

Diğer bölgelerde etkisi zayıf olan Fotoepilasyon yöntemi de, bıyık bölgesinde iyi seçilmiş açık tenli kişilerde etkili sonuçlar verebilmektedir. Bu bölgede uygulama, 10 seans kadar sürmektedir.

Çene Lazer Epilasyonu

Çene tüyleri, yüz bölgesindeki tüm tüylenmeler gibi genelde hormonal kökenlidir. Altta yatan hormonal sorunlar arasında çoğunlukla polikistik over hastalığı bulunmaktadır.

Bu sebeple kişiyi, bir kadın hastalıkları uzmanının değerlendirmesi uygun olur. Çenedeki birkaç kıla iğneli epilasyon da uygulanabilmektedir. Çenede yaygın tüylenme bulunuyorsa, en çok Diode lazer tercih edilmektedir.

Bu bölgede uygulama, 10 seans kadar sürmektedir.

Ense Lazer Epilasyonu

Ense bölgesinden sırta doğru olan tüylenme, hem hijyenik hem de kozmetik sebeplerle bazı erkekler tarafından istenmemektedir. Kadınlarda da bu bölgede tüylenme gözlenebilir. Bu tüyler genelde incedir ve lazer pek çözüm olmaz. Erkeklerde ense bölgesindeki tüylenmede, Diode lazerler birinci seçenek olarak gözlenmektedir. Ense bölgesinde lazer epilasyon 10 seans kadar uygulanır.

Sakal Üstü Lazer Epilasyonu

Günümüzde yanaklarda fazla tüylenme, erkekler arasında da çoğunlukla tercih edilmemektedir. Erkekler düz bir sakal çizgisi ile daha şık bir sakal görünümü istemektedir.

Bu nedenle yanak bölgesinde lazer epilasyon tercihi, erkekler için çok tercih edilen bir epilasyon bölgesidir. Lazer epilasyon, sakal üstü bölgesinde ortalama 10 seans uygulanmaktadır.

Sakal üstü bölgesi lazer epilasyon uygulamalarında Diode lazer tercih edilmektedir.

Boyun Lazer Epilasyonu

Boyun bölgesi, erkeklerde tıraş bölgesidir. Bu bölgede sıklıkla kıl dönmeleri ve sivilceler oluşmaktadır. Tıraş sırasında bu sivilceler ya da kıl dönmeleri kesilip kanamaya neden olur. Ayrıca erkekler bazen sakal çizgisinin yukarı doğru taşınmasını istemektedir. Tüm bu durumlar için lazer epilasyon iyi bir seçenektir. Kıl dönmeleri, lazerden sonra zaman içinde azalarak kaybolur.

Источник: https://www.acibadem.com.tr/kozmetikdermatoloji/lazer-epilasyon-uygulama-bolgeleri/lazer-epilasyon-uygulama-bolgeleri.html

Lazer Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyon Hakkında Gerekli Bilgiler – Sağlık Ocağım .NET

Lazer Epilasyon Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

Epilasyon, istenmeyen tüylerin çeşitli yöntemlerle kalıcı olarak yok edilmesine yarayan işlemdir. Epilasyon çok yönlü, tıbbi ve ciddi uzmanlık alanıdır. Epilasyon uzmanının kıl anatomisini ve epilasyon yöntemlerini çok iyi bilmesi gerekir.

Epilasyon türleri

Epilasyon yöntemleri günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde uygulaması kolay ve sağlık açısından güvenli yöntemler haline getirilmiştir.

Epilasyon için kullanılan yöntemler:

 • Işıklı epilasyon (lazer ve foto epilasyon)
 • Cımbızlı epilasyon
 • Jelli epilasyon
 • Ampullü epilasyon
 • İğneli epilasyon (elektro epilasyon)

Bu epilasyon yöntemlerinden cımbızlı epilasyon tekniği günümüzde kullanılmamaktadır. Diğer epilasyon yöntemlerinin ise birbirlerine göre olumlu ve olumsuz yönleri vardır.

Kullanılan epilasyon yöntemi her bireyde başarılı sonuç vermeyebilir.

Epilasyon yaptırmak isteyen kişinin yaşadığı bölgeye göre epilasyon olanakları, kişinin maddi imkanları, genel sağlık durumu, kıl yapısı ve rengi, hassasiyeti gibi faktörler hangi tür epilasyon uygulanacağını değiştirebilir.

Lazer epilasyon nedir?

Kişiye, uygulanan vücut bölgesine ve kıl tipine uygun ışık enerjisi vererek kılların yok edilmesini sağlayan hızlı, etkili, güvenli ve geleneksel yöntemlere göre daha az acı hissettiren bir tekniktir.

Bu ışık cilde zarar vermeden kıl kökünde ısıya dönüşür ve kılların zayıflayarak yok olmasını sağlar. Lazer ışığının hedefi kıl folikülü çevresinde bulunan renk hücreleridir. Bu nedenle epilasyonun başarısı kıl rengi ile orantılıdır.

Beyaz kıllarda lazer epilasyon etkili olmayıp, beyaz tüylerde de başarı oranı oldukça düşüktür.

Lazer epilasyonun diğer epilasyon türlerine göre avantajı nedir?

 • İğneli epilasyona göre lazer epilasyon ağrısız ve kısa süren bir yöntemdir.
 • Lazer epilasyon geniş alanlara ve aynı seansta tüm vücuda yapılabilir.
 • Lazer epilasyon iz bırakmaz.

Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmeli?

 • Lazer epilasyon işleminden 6 hafta önce ağda, cımbız, ip gibi kılları kökten alan uygulamalar bırakılmalıdır.
 • En az 1 ay öncesinden güneş banyosu ve solaryum gibi bronzlaşmaya yönelik eylemlerden kaçınılmalıdır.
 • İşlemden 3 gün önce epilasyon yapılacak vücut bölgesinin tıraş edilmesi uygundur.
 • Lokal anestezik krem uygulanmasına genellikle gerek olmamaktadır, ancak ağrı eşiği düşük olan kişilerde lokal anestetik kremler kullanılabilir.
 • Kişinin HSV enfeksiyonu sorgulanır ve bu enfeksiyon söz konusu ise en az 1 gün önce proflaktik antibiyotik tedavisi uygulanması gerekebilir.
 • Epilasyon öncesi hastaya, uygulamaya gelirken dinlenmiş olarak gelmesi önerilir.
 • Uygulama öncesinde alkollü içecekler tüketilmemesi konusunda kişi uyarılır.
 • Psöriazis ve vitiligo hastaları köbnerizasyon riski açısından bilgilendirilir.
 • Kişiye seans aralarında güneşten korunması gerektiği belirtilir.

LazerEpilasyon Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Hangi durumlarda epilasyon yapılmaz?

Kadınların neredeyse tamamı, erkeklerin ise bazıları istenmeyen tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak ister. Fakat bazı insanlarda epilasyon yapılması mümkün olmayabilir.

 • Astım hastalarında
 • Egzama ve mantar sorunu olan kişilerde
 • Hepatit B, HIV ve HSV gibi enfeksiyonlar pozitif olanlarda
 • Açık yara varlığında
 • Hamilelerde
 • Kalp pili, metal protez taşıyanlarda
 • Diyabeti kontrol altına alınamayanlarda
 • Açık kalp cerrahisi geçirenlerde
 • Yüksek tansiyon hastalarında
 • Kanser (özellikle cilt kanseri) olan hastalarda
 • Epilepsi (sara) hastalarında
 • 15 yaşından küçüklerde, bunlar gibi durumlarda epilasyon işlemi yapılmaz.

Lazer epilasyon vücudun hangi bölgelerine yapılmaz?

 • Kulakların içerisindeki kıllara epilasyon yapılmaz.
 • Burun içerisindeki kıllara epilasyon yapılmaz.
 • Et benlerinin üzerindeki kıllara epilasyon yapılmaz.
 • Ana damar üzerindeki kıllara epilasyon yapılmaz.
 • Saçlara, kaşlara ve kaş altna epilasyon yapılmaz.

Lazer epilasyonun başarı oranı nedir?

Lazer epilasyon işleminin başarılı olması için cilt rengi ve kıl yapısına uygun lazer tipi ve dozunun seçiminin doğru yapılması gerekir. Eğer epilasyon seansları düzenli aralıklarla tekrarlanırsa başarı oranı daha yüksek olur.

Lazer epilasyon kaç seans olmalı?

Vücuttaki kıllar büyüme (anojen), duraklama (katojen) ve dökülme (telojen) gibi evrelerden geçerler. Vücut bölgelerine göre değişebilmekle birlikte kıllar %30-70 gibi oranlar arasında telojen evresindedir. Bu nedenle işlem belli aralıklarla tekrarlanır.

Seans sayısı işlemin yapıldığı vücut bölgesine, cilt rengine, kılın inceliği ve kalınlığına, hormonal durumlara göre değişiklik gösterebilir. Lazer seanslarının kaç haftada bir yapılacağı işlemin yapılacağı vücut kısmına göre değişebilir. Uygulamalar genellikle 4-8 haftada bir yapılır.

Lazer seans sayısı 3-8 seans arasında değişir.

Lazer epilasyon yapılırken acı hissedilir mi?

Lazer epilasyon işlemi yapılırken ağrı/acı hissedilmesi kişiye göre değişebilir. Ağrı dayanılması zor bir ağrı değildir.

Bu işlem sırasında hissedilen ağrı duyusu kişiler tarafından lastik çarpması, iğne dokunması şeklinde tarif edilir.

Seanstan sonra birkaç dakika kadar süren kızarıklık, şişlik oluşabilir, ancak bu belirtiler geçicidir ve kişilerin günlük aktivitelerini etkilemez.

Lazer epilasyonun zararları

Lazer teknolojileri, gerek terapötik gerekse estetik amaçlarla kullanılmakta ve gün geçtikçe daha da fazla kullanılır hale gelmektedir. Her yeni endikasyon için yeni bir lazer geliştirilmesi sonucunda çeşitli lazer tekniklerinin sayısı artmış dolayısıyla komplikasyonlar da çoğalmıştır.

Epilasyon, lazer uygulamasının en sık kullanıldığı lazer yöntemidir. Lazer ile epilasyonda önemli olan nokta kişinin deri tipine ve kıl rengine uygun tedavinin seçilmesidir.

Lazer epilasyonun komplikasyonları: 

 • En sık karşılaşılan komplikasyon cilt yanıklarıdır. Özellikle koyu tenli ve yüksek doz enerji uygulanan hastalarda oluşur. Lokal anestezi veya ağrı kesici kullanılarak epilasyon yapılanlarda cilt yanığı riski daha yüksektir. Bu yanıkların çoğu ciddi olmayan 1. ve 2. derece yanıklardır.
 • İşlemden sonra 1.3. günlerde eritem, ödem ve ağrı olabilir.
 • Genellikle deri tipi 4-6 arası olan veya bronzlaşmış kişilerde pigmentasyon değişikliği (cilt renginde koyulaşma ya da açılma) sık görülen komplikasyonlardan biridir.
 • Nadir olarak lazer epilasyon purpurası gelişme olasılığı vardır.
 • Lazer epilasyon sonrası (1-3 ay sonra) paradoksal hipertrikozis (tedavi alanındaki kıl sayısında artış) %0,6-10 oranlarda görülebilir. Bu yan etki daha çok koyu tenli kadınlarda ve yüz bölgesinde (özellikle alexandrite lazer uygulandığında) ortaya çıkabilmektedir.
 • Direkt atış yapılması sonucu gözde körlüğe neden olabilecek problemler oluşabilir. Bu nedenle uygulama sırasında hem hastanın hem de doktorun gözlerinin korunması gerekir.
 • Üst dudak uygulamalarında uçuk problemi olanlarda uçuk yayılabilir.

Lazer epilasyon öncesi hasta seçimi ve hastayı bilgilendirme

 • Lazer epilasyon sadece kozmetik bir işlemmiş gibi görülse de, uygulama öncesinde her bireyin anamnezi (öyküsü) alınır, fizik muayenesi yapılır ve bilgilendirilmiş onam formunu doldurması istenir.
 • Kişinin lazer epilasyon uygulamasından beklentileri, işlemin başarı oranı ve yan etkileri uygulamayı yapacak uzman ve hasta arasında değerlendirilerek işlemin yapılıp yapılmayacağına veya hangi tekniğin kullanılacağına karar verilir.
 • Kıllanmanın olası nedenleri (hormonal, kadın hastalıkları veya paraneoplastik nedenler gibi) olabileceği göz önünde tutularak gerek duyulan olgularda uygun incelemeler yapılır.
 • Uygulama öncesinde her bireyin deri fototipi ve kıl kalınlığı ve tipi belirlenerek uygun lazer yöntemi ve dozu seçilir.
 • Lazer epilasyon uygulaması yapılacak bireyler, lazer epilasyonun tek seanslık uygulama ile sonsuza kadar devam edecek bir epilasyon sağlanamadığı konusunda bilgilendirilir. Özellikle hormonal bozukluğu olan kadınlarda uzun dönem idame tedavisi gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/lazer-epilasyon-nedir-lazer-epilasyon-hakkinda-gerekli-bilgiler/

En Çok Tercih edilen Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Lazer Epilasyon Tedavi Amaçlı Kullanılır Mı?

Özellikle yaz aylarında hem kadınların hem de erkeklerin yüzleşmeleri gereken en önemli sorunlardan biri de istenmeyen tüylerdir. Gerek kozmetik açıdan gerekse kişisel hijyen sağlama noktasında yaşanan bu sorundan kalıcı olarak kurtulmanın en geçerli yolu ise lazer epilasyon yöntemleridir. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı özelliklerde, farklı kıl ve ten tiplerine yönelik üretilen belli başlı lazer epilasyon yöntemleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen lazer epilasyon yöntemleri arasında; 

 • Alexandrite Lazer Epilasyon,
 • Diode Lazer Epilasyon,
 • NdYag Lazer Epilasyon ve
 • IPL Lazer bulunmaktadır. 

Bu yöntemler arasında hangisinin tercih edileceği tamamıyla bir tercih meselesi değildir. Her yöntemin etkili olduğu ten rengi, kıl yapısı ve vücut bölgesi farklılaşabilir.

Lazer epilasyon yaptırmayı düşünen kişilerin öncelikle bu tedaviyi gerçekleştirecek uzmanlarla görüşmeleri, ten ve kıl yapılarına uygun öneriler doğrultusunda yönlendirilmeleri gerekir.

Aksi takdirde hayat kolaylaştıran bu tedavi yöntemi kişinin cildinde kalıcı yanıklar ya da hasarlar oluşturabilir. 

Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir?

Alexandrite lazer epilasyon yönteminde kullanılan lazer ışının temel görevi kıl köklerine ulaşmak, kıl köklerini ısıtıp tekrar kıl çıkmasını engellemektir.

Bu açıdan yaklaşıldığında bu epilasyon yönteminde kıl köklerinin ısınması sonucu kalıcı hasara uğratılması durumu söz konusudur.

Alexandrite lazerinin dalga boyu 755 nanometreyi bulur ve özellikle açık tenli kişilerde en etkili lazer epilasyon yöntemi olduğu kabul edilmektedir. 

Özellikle açık ten, koyu renkli ve sert kıl yapısı birleşince bu lazer yönteminin veriminin maksimuma ulaşabildiği bilinmektedir. Koyu ciltlerde bu lazer epilasyonu tercih edilmez, temel nedenli Alexandrite lazer ışınının ciltteki melanin tarafından emilmesi sonucu cilt yanıklarının oluşma riskinin artmasıdır. 

Diode Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

Diode lazer, Alexandrite lazer epilasyon yöntemine kıyasla daha yeni bir teknolojidir. Dalga boyu 800 ila 810 nanometre arasında değişebilmektedir. Halk arasında ütüleme lazer olarak da bilinmesini sağlayan temel özelliği Diode lazer başlığının ciltte gezdirilmek suretiyle tedavinin yapılmasıdır. 

Diode lazerinin en etkili olduğu cilt tipi koyu renkli ciltlerdir. Özellikle epilasyon yapılacak vücut bölgesi geniş ise bu yöntemin hızlılığı epilasyon yaptırmak isteyen kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Aynı zamanda Diode lazer epilasyon yönteminin bir avantajı da bu ışının doğrudan kıl kökleri tarafından emilmesi sonucu hem kalın, hem de ince tüylere etki edebilmesidir. Kıl renginin de bu epilasyon yöntemi için çok belirleyici bir etkisi bulunmamaktadır.

Diode lazer koyu renk tenlerde daha etkili olsa da açık tenli kişilerde de güvenle kullanılabilir. 

Nd Yag Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

En ağrılı ve en sancılı lazer epilasyon yöntemi olarak akıllarda kalsa da soğutucu jel ile yapıldığında tedavi görenler için katlanılamayacak bir acı oluşturmaz. 1064 nanometrelik dalga boyu ile Diode ve Alexandrite lazer epilasyondan farklı olarak NdYag lazer kıl köklerini besleyen kılcal damarları etki eder. 

Deri katmanlarının en aşağısına etki etme özelliğine sahip olan bu lazer epilasyon yöntemi çok koyu tenli kişilerde dahi rahatlıkla kullanılabilir. Kıl yapısı, kıl rengi gibi faktörlerin değişimi bu yöntemin başarısı üzerinde etkili değildir. İstenmeyen tüyler ince de olsa kalın da olsa NdYag lazer en kesin çözümü sunacaktır.

IPL Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir?

“Yoğun atımlı ışık sistemleri” anlamına gelen IPL yönteminde 400 ila 1200 nanometre dalga boyu arasındaki ışınlar yayılır. Bu ışınlar diğer lazer yöntemlerinden farklı olarak sadece kıl kökleri ya da kıl köklerini besleyen kılcal damarlara ulaşmaz. Aynı anda hem melanin, hem kıl kökleri tarafından emilebildiği için uygulama esnasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. 

Bu güçlü ışınlar kıl köklerinin zarar görmesini sağlayarak yeniden kıl oluşumunu engeller.

Özellikle açık tenli kişilerde oldukça etkili olabilen bu epilasyon yönteminin en büyük avantajı kılın kalınlığına, sıklığına, cildin tonuna ve ışının verileceği vücut bölgesinin hassasiyetine göre cihazın ışık boyunun ayarlanabilir olmasıdır. Bu açıdan yaklaşıldığında her cilde uygun olduğu düşünülse de yine de çok koyu tenli kişilerde uygulanması önerilmemektedir. 

Sonuç olarak, hangi epilasyon yönteminin tercih edileceğini belirleyen birçok faktör vardır. Cilt rengi ve kıl yapısı haricinde epilasyon yapılacak vücut bölgesi de seçilecek epilasyon yöntemini etkileyebilir.

Örneğin açık tenli kişiler yüz bölgeleri için epilasyon yaptıracaklarsa normalde Alexandrite lazer epilasyon yöntemini tercih etmeleri gerekirken, bu lazerin yüzdeki zayıf tüyleri kalınlaştırabileceği ihtimali göz önünde bulundurulduğu için Diode lazer tercih edilir. 

Bu küçük ancak tedavi sürecinin başarısını doğrudan etkileyen ayrıntıların uzmanlar tarafından belirlenmesi ve tedavinin mutlaka bu konuda uzmanlığı bulunan kişiler tarafından yapılması gerekir.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/En-Cok-Tercih-edilen-Lazer-Epilasyon-Yontemleri-Nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.