Lazerle Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı

Lazerle Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı halk arasında Lazer Göz Çizdirme olarak anılır.  Göz ameliyatının tıbbi adı Excimer Lazer Göz Ameliyatı olarak geçmektedir. Bu göz ameliyatının amacı uzak ve yakın her mesafeden görüş sağlanabilmesidir. Gözlük veya lens kullanmak istemeyen, sağlıklı görmeyi amaçlayan kişilere uygulanır.

Göz Çizdirme – Excimer Lazer Ameliyatı Nedir?

Lazer Göz çizdirme ameliyatı lazer yardımı ile yapılan bir göz ameliyatı operasyonudur. Gözün görme bozukluklarını tamamen ortadan kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır. Tüm görme kusurlarında uygun hastalarda hiçbir yan etki olamadan uygulanan bir ameliyattır.

Genel olarak göz çizdirme ne demektir konusunu ele aldık. Şimdi hastalık başına tek tek ele alma ve bilgilendirme kısmına geçebiliriz.

Lazerle Miyop Tedavisi

Lazerle miyop tedavisi olmak isteyen kişiler yakını net olarak görebilirken uzağı net göremezler. Bunun ana sebebi gözün korneasına gelen ışınların yanlış şekilde kırılmasıdır. Yanlış kırılan ışınların retinanın ön kısımlarına doğru odaklanması sebebi ile Miyop Göz Hastalığını ortaya çıkarır.

Miyop göz çizdirme ameliyatı çok büyük görme kusurlarına sahip olan bir kimse için dahi uygulanabilmektedir. Her gözün kendine özgü problemleri olduğu için kişinin ameliyattan önce mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Hastalığın derecesi ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak Miyop Göz Lazer Ameliyatı hakkında kesin tanı konulmalıdır.

Lazerle Hipermetrop Tedavisi

Lazerle hipermetrop tedavisi olmak isteyen kişiler yakını net olarak göremezler. Göze gelen ışınların korneada yanlış kırılması ve retinanın arka kısmına odaklanması sonucu oluşur.

Bu duruma maruz kalan hipermetrop hastalar. Göz hastalığının derecesine göre uzak ve yakını veya sadece yakını net göremez veya bulanık görürler.

  Lazerle hipermetrop göz çizdirme ameliyatı ile yüksek kırma kusuru olan hastalar da tedavi olabilirler.

Lazerle Astigmat Tedavisi

Lazerle Astigmat tedavisi olmak isteyen kişiler sürekli olarak bulanık görürler. Korneaya gelen ışınların yanlış kırılması ve görüntüyü tek bir noktada odaklayamamasından dolayı ortaya çıkar. Yüksek astigmat göz kusuru olan kişiler de lazerle astigmat tedavisi olabilirler.

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Lazerle Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Excimer Lazer olarak adlandırdığımız operasyon halk arasında göz çizdirme ameliyatı olarak adlandırılmaktadır.

Göz çizdirme ameliyatı öncelikle göz kusuruna sahip olan kişilerin yaşam kalitelerini artırmayı amaçlar. Yaşam kalitesinin artırılmasındaki en önemli detaylardan biri.

Hastaların ömür boyu iyi görmeleri ve bir daha aynı göz problemleriyle karşılaşmayacakları bir ameliyatı geçirmektir.

Hastanın sağlık durumu, yaşı ve herhangi bir şekilde başka bir rahatsızlığı olup olmadığı tespit edilmelidir. Daha sonra hangi Göz Lazer Ameliyatı tekniği ile görme kusurunun giderileceği tespit edilmelidir.

Excimer Lazer Teknikleri ve Türleri

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı Günden güne gelişen teknolojiler ve yeni göz lazer ameliyatı teknikleri ile birlikte yeni çözümler ortaya çıkmıştır. Bu göz çizdirme ameliyatı tekniklerinin daha detaylı ve kapsamlı bilgilendirme amaçlı yazılarımızı yine sitemizden takip edebilirsiniz.

Nasıl ki, her hastaya aynı ilaç verilemeyeceği gibi her hastaya da aynı göz lazer ameliyatı tekniği uygulanamaz.

Bu yüzden kullanılacak olan lazer tekniği gözün yapısına ve hastanın durumuna göre kişiye özel olarak belirlenmelidir. Genel olarak 3 tür göz lazer ameliyatı türü bulunmaktadır.

Hangi ameliyata karar verileceği yapılacak olan ön tetkiklerden sonra sağlıklı bir şekilde belirlenmektedir.

PRK ve LASEK Yöntemi

TransPRK ve Lasek yöntemi birbirinden farklı 2 yöntemdir. Bu yöntemlerle göz kusurlarından tamamen kurtulmak mümkündür. Bununla birlikte daha detaylı bilgiyi yine sitemizde bulabilirsiniz.

Daha öncelerden sıklıkla kullanılan bu yöntemin (prk) ileri teknıloji ile birlşemesiyle No Touch Lazer ortaya çıkmıştır. No Touch Laser yönteminde göz çeperine herhangi bir şekilde bıçak veya başka bir lazer cihazı ile müdahale edilmez. Göz çeperi kesilmez. Uzaktaki bir ışık kaynağına yaklaşık olarak 30 saniyeden daha az bir süre bakmak yeterlidir.

PRK yönteminin daha az kullanılıyor oluşu lazer işleminden önce gözün en dışındaki epitel dokunun eritilerek kaldırılmasından dolayıdır.

Lasek ameliyatı yönteminde ise epitel doku alkol yardımı ile yumuşatılır. Daha sonra tabaka şeklinde kaldırılır ve lazer işleminden sonra tekrar yerine koyulur.

Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 hafta içerisinde epitel doku tekrar gözün üst kısmına kaynaşır. Bu lazer yönteminde gözün tekrar iyileşme süresince ağrı olmaz ancak gözün dikkatli kullanımı gerekmektedir.

Bazı hastalarda bu iyileşme süresi 3 haftaya kadar çıkmaktadır.

Lasik ve iLasik Yöntemi

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı Bir önceki bahsettiğimiz PRK ve LASEK yöntemlerinden daha ileri bir tekniktir. PRK ve Lasek ile yapılan ameliyatlarda epitel dokunun mutlaka kaldırılması ve ameliyat bittikten sonra yerine koyulması gerekmektedir.

Lasik Göz Ameliyatı yönteminde ise bu epitel doku kaldırılmaz. Özel bir cerrahi araç sayesinde korneanın üst kısmında kapakçık şeklinde bir kesik açılır. Bu sayede alt dokuya ulaşılır ve hastanın ihtiyacı olan tedavisi gerçekleştirilir.

Ameliyat tamamlandıktan sonra epitel doku zaten yerinde var olduğundan hızlı bir şekilde kaynaşır. Lasik göz ameliyatı yöntemi ile diğer ameliyat tekniğine göre çok kısa bir sürede iyileşme sağlanır. Sadece birkaç saat batma yanma olabilir, ağrı olmaz.

Aynı zamanda göz kuruluğu gibi problemlerin oluşmaması ve gözün hızla tekrar iyileşebilmesi için göz damlaları verilir. Verilen göz damlaları muntazaman kullanılmalıdır.

Ilasik Göz Ameliyatında ise diğer göz ameliyatı tekniklerinden farklı olarak bıçak kullanılmadan kornea kesilir. Diğer yöntemlerde epitel doku özel bir cerrahi bıçak yardımı ile yerinden alınarak veya kesi oluşturarak yapılıyor. Ancak ILasik yönteminde  bıçak yerine lazer ışını kullanılarak korneada kesi yapılır.

TransPRK ( No Touch Lazer ) Yöntemi

Lazer Göz Çizdirme Ameliyatı Uygulanan en iyi yöntemlerden biri ve anlattığımız en ileri teknolojik yöntem No Touch Lazer yöntemidir. Türkçede de Göze Temassız Lazer yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemi en iyi yöntem olarak öne çıkartan özelliklerini anlatalım.

No Touch Lazer yöntemi ile göze herhangi bir şekilde dışarıdan müdahale edilmeksizin göz lazer ameliyatı gerçekleştirilir. Bu yöntem ile ameliyat olan hastaların gözün üzerinde herhangi bir kesi veya delik oluşmadan tedavisi tamamlanır.

Sadece 1 dakika gibi bir sürede göze gelen lazer yardımı ile uzak ve yakını görememe sorunları tamamen ortadan kalkmaktadır. İşlem sonrasında gözlerin bandaj ile kapatılmasına gerek yoktur. Aynı anda 2 göz birden ameliyata alınabilir.

Göz ameliyatı olan hastalar genellikle 24-36 saat içerisinde gözde oluşan batma hissi, göz kızarması gibi şikayetlerden kurtulurlar. Genellikle tam olarak sağlıklı görme 4 gün içinde tamamen sağlanmış olur.

Hastalar gözleri açık bir şekilde herhangi bir bandaj takmadan tedavilerini bitirirler. Göze uygulanan tedaviler ömürlük tedavilerdir.

Göz Lazer Ameliyatı Sonrası

Lazer ile göz çizdirme ameliyatı sonrasında da her ameliyattan sonra görülebilen basit sorunlarla karşılaşılabilinir. En gelişmiş yöntem olan No Touch Lazer yönteminde birkaç gün içinde hastalar günlük yaşamlarlarına dönerler .

Lazer göz ameliyatı sonrasında küçük diyebileceğimiz kızarma gözde batma hissi olabilir. Bunlar doğal sonuçlardır ve kısa bir süre içerisinde kaybolmaktadır. Burada göz kuruluğunun engellemesi için verilen göz damlalarının kullanılması önem taşır.

Verilen göz damlalarının  düzenli kullanımı sonrasında hızla iyileşme görülür.

Источник: //akinakyurt.com/lazer-goz-cizdirme-ameliyati.html

Lazer Göz Ameliyatı

Lazerle Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Birçok farklı sebepler nedeniyle uygulanmakta olan göz ameliyatı, ülkemizde de tecrübeli doktorlarımız sayesinde, en iyi ve az deformasyon ile atlatılan ameliyatlardan birisi olmaktadır.

Genellikle, göz kusurlarından, gözlükten, kontakt lensten kurtulmak amacıyla yapılan bu ameliyatların halk diliyle 'göz çizdirmek' artık fiyatları da çok uygun.

Her yaştan her kesimin rahatlıkla yaptırabileceği bu ameliyatların, normal şartlar altında, herhangi bir riski olmadığı gözlemlenmektedir.

Fakat gözlük ve kontakt lens firmaları gibi bazı dışardan konuyla ilgisi bulunan kişiler, muhtemelen satışların düşmesi sebebiyle, sıkça zararlı uygulamalar olduğunu belirtmektedirler.

Lazerle yapılan göz ameliyatı, birçok göz kusurunu büyük bir başarıyla yok edebiliyor ya da minimuma indirgeyebiliyor. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve prespiyopi gibi birçok göz kusuruna Excimer Lazer Ameliyatı, çare olabiliyor.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazer teknolojisi, uzun zamandır birçok hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Bu teknoloji hastalıkların çabuk ve ağrısız tedavi edilmesini sağladığı için tercih edilmektedir. Son yıllarda Lazerle Göz Ameliyatı şartları uyan hastalara doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Lazer Göz Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

Birçok farklı sebepler nedeniyle uygulanmakta olan göz ameliyatı, ülkemizde de tecrübeli doktorlarımız sayesinde, en iyi ve az deformasyon ile atlatılan ameliyatlardan birisi olmaktadır. Genellikle göz kusurlarından, gözlükten, kontakt lensten kurtulmak amacıyla yapılan bu ameliyatlar artık ekonomik olarak uygulanabilmektedir.

Her yaştan her kesimin rahatlıkla yaptırabileceği bu ameliyatların, normal şartlar altında, herhangi bir riski olmadığı gözlemlenmektedir.

Lazerle yapılan göz ameliyatı, birçok göz kusurunu büyük bir başarıyla yok edebiliyor ya da minimuma indirgeyebiliyor. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve prespiyopi gibi birçok göz kusuruna çare olabiliyor.

Lazer tedavisinin dünyada en yaygın kullanılan yöntemi LASİK tedavisidir. Görme bozukluğunun derecesine göre bilgisayar aracılığıyla programlanan Lazer ışını ile gözün saydam tabakası olan korneanın yeniden şekillendirilmesi sonucunda doğru odaklanma ve net görme sağlanır. Lazer ile görme bozukluklarının düzeltilmesinde PRK LASEK, iLASIK veya SMILE tekniği uygulanır.

Kimler Lazer Göz Ameliyatı Olabilir?

Lazer göz ameliyatı olabilmek için 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Çünkü bu yaşa kadar gözlük numaralarının değişebilme ihtimali vardır.

Kornea dokusunun kalınlığının yeterli olması da tedavi için gerekli bir şeydir.

Çünkü bu tedavi ile korneanın üst yüzeyinde ince bir tabakanın kesilir ve kapakçık şeklinde açılarak ortaya çıkan kornea yüzeyine lazer uygulanır. Bu yüzden kornea kalınlığının yeterli olması önemlidir.

Lazer göz ameliyatı ile 10 dereceye kadar miyoplar, 6 dereceye kadar astigmat ve 6 dereceye kadar hipermetroplar tedavi edilebilmektedir. Yapılacak ön muayene ile bu tedaviye uygun olup olmadığınız anlaşılmaktadır.

Kimler Lazer Göz Ameliyatı Olamaz?

Halk arasında “göz çizdirme” olarak bilinen bu tedavi yönteminden faydalanmak için bazı kıstasları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Kimler lazer tedavisi olamaz sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz:

-Hamileler,

-Diyabeti olanlar,

-Bebek emziren kadınlar

-Romatizma hastalığı olanlar

-Göz tansiyonu veya katarakt gibi göz hastalığı olanlara tedavi uygulanamaz.

Lazer Göz Ameliyatı Öncesi

Lazer ile tedavi yöntemleri uzun yıllardır başarıyla uygulanmaktadır. Bu tedaviden elde edilecek sonucun başarılı olması kullanılan teknoloji, kişinin yaşı, gözünün yapısı ve operasyonu uygulayan doktorun tecrübesiyle orantılı olarak farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden tedavi olmak istediğiniz hastaneyi iyi seçmelisiniz.

Batıgöz Hastanesi, siz değerli hastaların güvenli bir ortamda deneyimli cerrahlarımızın kontrolünde son teknolojik cihazlarla tedavi olmasını sağlamaktadır. Tedavi öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Göz makyajı yapmamalı, parfüm kullanmamalı ve kan sulandırıcı ilaçlar içmemelisiniz. Sadece bunlara dikkat etmeniz yeterlidir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası

10 dakika kadar süren operasyon ile gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz, üstelik bu kısa operasyonda hasta herhangi bir acı hissetmez. Lazer sonrası hasta normal hayatına dönebilir sadece operasyondan hemen sonra araba kullanmak önerilmemektedir. İlk 24 saat gözünüzü tozdan korumalı, sabun veya deterjan kaçmamasına özen göstermelisiniz.

Lazer Göz Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Lazer göz ameliyatı güvenli midir?

Lazer ile kırılma kusurlarının tedavisi, yıllarca süren bilgi birikimi ve klinik denemeler sonucu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki FDA’dan (Amerika’daki Gıda, Sağlık ve ilaç denetimi ile ilgili en önemli kurum) etkin ve güvenli olduğuna dair onayın alınması ile başlamıştır.

Lazer göz ameliyatı sonrası görüşümü kaybeder miyim?

Lazer her göze yapılmaz. Detaylı değerlendirmelerden sonra bir gözün lazer olup olamayacağına karar verilir. Lazer sonrası hastanın görme kaybı riski yoktur.

Lazer göz ameliyatı sonrası göz numarası tekrar yükselir mi?

Lazer sonrası eski numaraya dönüş asla söz konusu değildir. Ancak hafif nüksler olabilir ve bunların çoğu gözlük dahi gerektirmez. Tashih gerektirecek kadar yüksek numaralarda eğer göz yapısı uygun ise ikinci girişimle sorun çözülebilir.

Lazer göz ameliyatı sonrasında katarakt veya göz tansiyonu oluşur mu?

Kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılan lazer korneada etkilidir. Daha derin dokulara herhangi bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bugüne kadar lazere bağlı katarakt veya glokom olgusu bildirilmemiştir.

Ancak lazer sonrası reaksiyonların kontrolü için kullanılan steroid damlaları bazı kişilerde geçici olarak göz içi basıncını yükseltebilir.

Bu nedenle ilaçlar kontrollü bir şekilde kullanılır ve böyle bir etki ile karşılaşıldığında ilacın kesilmesi ile göz içi basıncı normale döner.

Lazer göz ameliyatı sonrasında gözlük ya da kontakt lens kullanılabilir mi?

Yüksek dereceli gözlük kullanan kişilerde lazer tedavisi sonrası tam olarak düzelme beklenmiyor ise operasyon ardından düşük numaralı gözlük kullanımı olabilir. Kontakt lens kullanımı için operasyon sonrasında göz yapısının tamamen iyileşmesi beklenmeli ve hekim tavsiyesine uyulmalıdır.

Düzenleme Tarihi: 27.06.2019

Источник: //www.batigoz.com/lazer-goz-ameliyati

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi