Lazerle Göz Ameliyatları

Lazerle Göz Ameliyatı Kaç Numaraya Kadar Yapılır?

Lazerle Göz Ameliyatları

Lazerle göz ameliyatı olmak için minimum ve maksimum numaraların kaç olduğunu inceledik. Gözlüklerinizden 5 dakikada kurtulabileceğiniz ameliyatın detayları şu şekilde sıralanıyor.

Lazerle göz ameliyatı yaptırmak isteyenlerin aklına takılabilecek sorulardan birisi alt ve üst sınırlardır. Kaç numaraya kadar ameliyat yapılarak başarı sağlanıyor konusuna açıklık getiriyoruz.

Lazerle Göz Ameliyatı Kaç Numaraya Kadar Yapılabilir?

Lazerle göz ameliyatı farklı tekniklere göre değişken numaralar üzerinde yapılabilmektedir.

Standart olarak 30 yılı aşkın süredir uygulanan göz çizdirme ameliyatı oldukça düşük numaralar üzerinden gerçekleştiriliyordu. Fakat gelişen teknikler ve uygulamalarla beraber bu limit her geçen gün artıyor.

Zaten genellikle yüksek gözlük numaralarına sahip olan insanların ihtiyaç duyduğu lazere alternatiflerde çıkıyor.

Bazı hastanelerde uygun kornea yapısına sahip olan hastalarda Miyop için 6, hipermetrop için 2 numaraya kadar operasyon gerçekleştiriliyor. Bunun haricinde miyop için 10 numaraya, hipermetrop içinse 6 numaraya kadar uygulanan yeni geliştirilmiş lazer metodu daha aktif kullanılıyor.

Özel göz kliniklerinde hipermetrop için +6 numaraya kadar sabit kalıyorken, lazerle miyop tedavisi -14 numaraya kadar yapılabilmektedir. Astigmat içinse üst sınır 6 numara olarak karşımıza çıkıyor

Miyop14
Hipermetrop6
Astigmat6

Yukarıda belirtilen numaralar LASiK yöntemiyle yapılan maksimum göz numaralarıdır. Bunlar haricinde LASEK, Excimer Lazer, Wavefront ve birçok alternatif operasyon türü bulunuyor. Dolayısıyla bu operasyonların türlerine göre farklı minimum ve maksimum gözlük numaralarından söz etmek mümkün olabiliyor.

Lazer Göz Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Öncelikle lazer göz ameliyatı olmak için numaralar kaç olmalı sorusu bununla doğrudan alakalıdır.

Çünkü sanıldığı gibi herkesin gözünün bu ameliyata uygun olmadığı er ya da geç anlaşılır. Burada kornea tabakasının kalınlığı ve sağlıklı oluşu en önemli faktörü oluşturur.

Eğer lazer ile açılacak kesi için uygun bir korneaya sahipseniz üst sınırlara kadar gerçekleştirilebilir.

Bazı parametreler doğrultusunda gözünüzün lazere uygun olmadığını öğrenebilirsiniz. Göz merkezi veya klinikler daha üstün donanımlar sayesinde üst derecelere kadar çizdirme ameliyatı yapmaktadır.

Uygulanan tedavi sonrasında gözlük numarası 0,50 dolaylarına düşerek sıfırlanmaktadır. Fakat bazı hastalıklar, göz hassasiyetleri ve kornea yapısı bu ameliyatı engelleyebilir.

Hep merak edilen kimler lazer ameliyatı olamaz sorusunun cevabına ise birçok etken dahil edilebilir.

 • Gözlük veya Lens numaraları maksimum sınırların üzerinde olanlar
 • Kornea yapısı ince olanlar
 • Son bir yılda göz numarası değişmiş olanlar
 • Göz tansiyonu olanlar
 • Kornea sertliği gibi hastalıklar
 • Diyabet olanlar
 • Romatizmal hastalıkları olanlar
 • Göz yapısı uygun olmayanlar
 • 18 yaşını doldurmamış olanlar

Yukarıdaki listede bulunan maddelerden herhangi birisine sahipseniz gözünüz büyük ölçüde lazer ameliyatına uygun olmayabilir. Göz çizdirme ameliyatı kaç numaraya kadar yapılır sorusunun cevabından daha önemli bir nokta olduğunu söyleyebiliriz.

Göz merkezi veya hastanenin tamamıyla doğru donanıma sahip olması ve gözün her branşı için doktor bulundurması elzemdir. Oluşabilecek tüm risklere müdahale edebilecek bir hekim kadrosuna ve teknolojik yeterliliğe sahip olduğundan emin olunmalıdır. Bu standartlara uymadığı halde lazer ameliyatına giren kişiler net olarak olumlu sonuçlar alamayabilir.

Lazer Göz Ameliyatı İçin Numaralar Kaç Olmalı?

Lazerle göz ameliyatı kaç numaradan başlar sorusu da bir o kadar önem taşıyor. Aslında bu noktada 0,50 gözlük numarası olan kişiler dahi lazer veya wavefront ameliyatı talebinde bulunabilir. Ancak doktorların genel kanısı bu denli düşük numaralara uygulamamak üzerinedir.

Tabi ki hasta isteğine göre veya meslek gruplarına göre bazen bu tip vakalarla karşılaşılabilir. (+) yani hipermetrop ve (-) yani miyop için 0,50 alt sınır kabul edilir.

Numaranın üzerinde olan ve maksimum sınıra kadar gözlük veya lens kullanması gereken herkes maksimum 10 dakikalık bir operasyonla bu sorundan kurtulabilir. Yinede gözüm lazere uygun mu sorusunun cevabını telefon veya bu tip araştırmalarla bulmanız imkânsızdır.

Yapmanız gereken şey bir göz muayenesine giderek lazere uygunluk testi yaptırmanızdır. Gözünüze en uygun olan tedavi metodunun belirlenmesi ve başarı oranının paylaşımı için net sonuçlar bu şekilde elde edilebilir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/lazerle-goz-cizdirme-kac-numaraya-kadar.html

Lazer göz ameliyatı riskleri

Lazerle Göz Ameliyatları

Lazer göz ameliyatı, dünyadaki milyonlarca insanın daha iyi görme arzusuna çözüm olan çok basit bir işlemdir. Komplikasyonlar nadirdir ve Manisa BatıGöz’de lazer göz cerrahisinin riskini asgari düzeye indirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Lazer göz cerrahisinin riskleri nelerdir?

Lazer göz cerrahisi dünyadaki en sık uygulanan elektif cerrahi prosedürlerden birisidir. Komplikasyon oranı% 4’ün altındadır ve komplikasyonların ortaya çıkması halinde, çoğu vakada ileri tedavi uygulanabilir.

Bununla birlikte, tüm cerrahi prosedürlerin bir dereceye kadar risk taşıdığını unutmamak önemlidir ve araştırmanızı yapmak en iyisidir, böylece olasılıklara tam olarak hazır olursunuz. Lazer göz cerrahisinin olası risklerini ve bunları minimum düzeye indirmek için neler yaptığımızı öğrenmek isterseniz yazının devamını okuyabilirsiniz.

 • Lazerden sonra görme seviyesinin beklendiği gibi olmaması

Her birey lazer göz cerrahisine farklı tepki verir ve gözleriniz iyileştikten sonra hala miyop, hipermetrop veya astigmat kusur kalabilir. Lazer göz müdahalesi, gözlük bağımlılığını azaltsada, onlara duyduğunuz ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmaz, bu nedenle küçük puntolu yazıların okunması veya araç sürme gibi belirli bazı görevler için gözlük kullanmanız gerekebilir.

Bazı durumlarda, görme seviyenizi daha da artırmak için düzeltici  ‘ek’ bir uygulama gerekli olabilir. Kontrol muayenelerinizi yapan doktorunuz sizin için en uygun seçeneği önerecekdir.

LASIK lazer göz cerrahisinde korneanın yeniden şekillendirilebilmesi için önce kornea dış tabakasından flep -yaprak şeklinde- kaldırılır. Bazı nadir durumlarda bu flep düzgün bir şekilde iyleşmez ise komplikasyonlar gelişebilir.

Manisa BatıGöz’de, flep komplikasyonu olasılığını en aza indirmek için bir dizi yenilikçi, bıçaksız lazer tedavi seçeneği sunuyoruz ve ayrıca hiç flep oluşturma gereği olmayan RELEX SMILE cerrahi alternatifimiz bulunmaktadır. Modern lazer göz tedavi seçeneklerimiz geleneksel bıçakl kullanılarak uygulanan LASiK yöntemlerinden çok daha güvenlidir ve olası bir komplikasyon gerçekleşmesi durumunda teknoloji daha iyi çözüm bulmamıza olanak verir.

Lazer göz ameliyatından sonra hafif bir kaşıntı veya rahatsızlık veren kuru göz sorunu yaşayabilirsiniz. Bu noktada gözlerinizi ovmamak çok önemlidir, çünkü iyileşme sürecini aksatabilir.

Doktorunuz kuru göz rahatsızlığını en aza indirmek için size göz damlası verecektir. Gözleriniz iyileşmeye başladığında kuruluk hissinin gerileyip yakınmalarınızın azaldığını hissedeceksiniz.

 • Işıkta kamaşma veya hare etkisi

Lazer göz ameliyatı yaptıktan sonra bazı hastalarımız ışıkta gözlerinde kamaşma veya hare görme sorunu yaşayabilirler. Bu yan etkiler tipik olarak tedaviden sonraki ilk ay içinde önemli ölçüde azalır ve üç aylık dönemde iyileşmeye devam eder.

müdahaleden sonra kapsamlı bir takip programı uyguluyoruz. Bu nedenle lazer göz cerrahisinin herhangi bir yan etkisine maruz kaldıysanız, doktorunuz gözlerinizi takip etmek ve ileride başka tedavilere gereksinim duyup duymadığınızı belirlemek için hazır olacaktır.

Farklı lazer göz ameliyatları türleri için riskler

Lazer göz cerrahisinde komplikasyon riski, uygulanan müdahale türüne bağlıdır, çünkü her tedavi yönteminde farklı bir teknik kullanılır. LASIK, LASEK ve SMILE lazer göz cerrahisinin riskleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki makaleyi okuyun.

LASIK cerrahisi

LASIK , en tanınmış ve bilinen lazer göz ameliyat türlerinden biridir. LASIK tedavisi sırasında, kornea dış tabakasında ince bir flep oluşturulur. Bu nedenleLASIK tedavisinde kuru göz yanı sıra  flep komplikasyonu gelişme riski vardır.

Manisa BatıGöz’de, mümkün olan en iyi sonucun elde etmek için geleneksel bıçak kullanma yönteminden ziyade, son teknolojiye sahip femtosaniye lazer kullanarak LASIK ameliyatı gerçekleştirmekteyiz.

LASEK cerrahisi

LASEK , çoğunlukla LASIK ameliyatı yapılamayan kişilere alternatif tedavi olarak önerilir. LASEK işlemi sırasında, korneada flep oluşturulmaz, en üst yüzeydeki ince epitel tabakası gevşetilir ve geri katlanır. Bu nedenle LASEK tedavisinde flep komplikasyonları riski yoktur. Tedaviden sonra göz kuruması riski de daha düşüktür.

Bununla birlikte, LASEK’de iyileşme diğer tedavilere göre daha yavaş olabilir ve bir hafta kadar bandaj kontakt lensler kullanılır.  Tedaviden sonraki ilk birkaç gün gözlerinizde konfor sorunu yaşayabilirsiniz.

SMILE cerrahisi

ReLEx SMILE , en yeni lazer göz cerrahı çeşididir. Bu tedavi minimal invaziv ve bıçaksızdır. Flep oluşturulmaz, bu nedenle flep komplikasyonları riski yoktur ve kuru göz gelişme riskide azdır.

 Tedavi diğer lazer göz ameliyatlarından daha az invaziv olduğu için iyileşme hızlıdır ve konfor sorunu en aza indirgenmiştir.

 Bu tedavi aynı zamanda korneanın daha stabil kalmasını sağlarki, bu da uzun vadede daha iyi sonuç anlamına gelir.

Lazer göz ameliyatı risklerini en aza indirmek

Lazer göz cerrahisi komplikasyon riski, yüksek kalitede lazer cihazı, donanım ve ekipmanı, tecrübeli göz lazer cerrahı seçerek azaltılabilir.

Lazer göz ameliyatı güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.  Lazer göz müdahalesi için bizi seçtiğinizde şunları sağlayacağımızdan emin olabilirsiniz:

 • Kişiselleştirilmiş tedavi

Tedaviye karar vermeden önce ön muayeneniz yapılacaktır.

Doktorunuz Lazer göz ameliyatına uygunluğunuzu değerlendirmek için bazı tanı testleri uygulayacak ve ameliyatınızdan mümkün olan en iyi sonucu elde etmeniz için size özel bir tedavi planı hazırlayacaktır.

 Doktorunuz sizi ilk muayenenizden, ameliyatınıza ve müdahale sonrası süreçtede takip edecektir. Böylece bireysel ihtiyaçlarınızı bilen doktorunuz tarafından  tedavi edildiğinizden emin olabilirsiniz.

 • En iyi tesis ve teknoloji

Çalıştığımız göz hastane ve klinikleri teknolojinin en üst düzeyi ile donatılmıştır. Teknoloji ne kadar iyi olursa, lazer göz cerrahisinden elde edeceğiniz sonuçlar da o kadar tatmin edici olur.  Size en yeni lazer göz cerrahisi tekniklerini sunma konusunda gururluyuz.

 • Yüksek kaliteli tedavi sonrası bakım

Lazer göz ameliyatınızdan sonraki haftalar ve aylar, mükemmel sonuçlar elde etmek için hayati önem taşımaktadır. Her şeyin sorunsuz geçmesini sağlamak için size kapsamlı lazer göz ameliyatı sonrası bakım hizmeti sunmaktayız. Ameliyattan sonraki ilk kontrol randevunuzun yanı sıra iyleşme sürecini kontrol etmek için takip randevuları da alacaksınız.

Lazer göz ameliyatı riskini azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, lazer göz muayenesinden önce, sırasında ve sonrasında cerrahınızın verdiği talimatlara titizlikle uymanızdır.

 Ameliyatınızı takip eden dönemde, gözlerinizi ovmamaya özen gösterin ve onları riske atan faaliyetlerden kaçının.

Herhangi bir noktada endişeleriniz varsa, doktorunuza randevu alın ya da hasta telefon hattımızdan bilgi alın.

Источник: https://ilkerbicer.com/lazer-goz-ameliyati-riskleri/

Dünyagöz Hastaneler Grubu | Landings | Lazer Teknolojileri

Lazerle Göz Ameliyatları

 • 18 yaşın üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar
 • Göz dereceleri son 1 yılda 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olanlar
 • Miyoplarda – 10 numaraya kadar olanlar
 • Hipermetroplarda +4 numaraya kadar olanlar
 • Astigmatlarda -6 numaraya kadar olanlar
 • Kornea dokusu kalınlığı yeterli olanlar
 • Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar
 • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (kornea sivrileşmesi, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar
 • Yapılacak detaylı muayene ve tetkikler sonucu göz yapısı doktor tarafından ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.

Lazer ameliyatı 1980’li yıllardan beri uygulanan güvenilir bir tedavidir. Dünyagöz’de 20 yıldır lazer tedavisi başarı ile uygulanmaktadır.

Lazer ameliyatı sonrası gözlerim sıfırlanır mı?

Lazer tedavisi doğru şartlar altında uygun hastalara yapıldığı zaman oldukça güvenlidir. Bu süreçte önemli olan göz yapınız dikkate alınarak doğru lazer teknolojisi ile birlikte tedavi sürecinin belirlenmesidir. Bu planlama ile gidilmesi halinde, gözleriniz tekrar ilerlemez. Gözlerinizde numara kalacak ya da geri gelecek durumda ise doktorunuz size lazer ameliyatı önermez.

Lazer ameliyatı ne kadar sürer?

Lazer ameliyatı ortalama 5-10 dakika sürer. Ameliyat sonrası hafif yanma, batma, sulanma olur. Ertesi gün kontrole çağrılırsınız ve kontrol sonrası sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Bir sonraki kontrolünüz için ise ameliyattan sonra 1 ay içinde beklenirsiniz.

Lazer ameliyatı sonrası ilerde katarakt oluşur mu?

Katarakt hastalığının lazerle ilgisi yoktur. Katarakt göz merceğinin yaşlanması sonucu oluşan yaşlılık hastalığıdır. Lazer ameliyatı olmak, ileride gerektiğinde katarakt ameliyatı olmaya engel değildir.

Lazer tedavisi pahalı mı?

Ortalama bir gözlüğün fiyatı 200 ila 1.500 TL arasındadır. Kontakt lens kullananlar yıllık en az 400 TL’yi lens ve yan ürünlerine ayırmaktadır. Her yıl yenilenen bu masraflar göz önünde bulundurulduğunda lazerle gözlükten kurtulma tedavileri için harcanan para 1-2 yıl içerisinde geri kazanılmakta ve sonraki yıllarda çok ciddi para tasarrufu sağlamaktadır.

Lazer ile Hayatınızda Neler Değişecek?

 • Gözlük ve lenslerin yarattığı rahatsızlıklardan tamamen kurtulacaksınız.

 • Sabahları veya gece uykunuzdan uyandığınızda saati rahatlıkla görebileceksiniz
 • Spor aktivitelerinde rahatlık ve daha yüksek başarı sağlayacaksınız
 • Denizde ya da havuzda yüzerken etrafı net görebileceksiniz
 • Rüzgar ve yağmur gibi iklim olaylarından daha az rahatsızlık duyacaksınız
 • Lensinizin kaybolması, gözlüğünüzün kırılması gibi durumlardan kurtulacaksınız
 • Gözlüksüz ve lenssiz doğal görünüm ve görüş elde edeceksiniz
 • Kurumun teknolojik ve hijyenik altyapısı
 • Hekimin deneyimi ve lazer konusundaki uzmanlığı
 • Lazer tedavisi ve tetkikleri için gerekli tüm teknolojik altyapının olup olmadığı
 • Ameliyat önlüklerinden enjektörlere ve ameliyatınız sırasında kullanılan özel ilaçlara kadar tüm tıbbi malzemeler sadece size özel ve tek kullanımlık olması
 • Gözün tüm branşlarında hizmet verip vermediği
 • Kişiye özel bıçaksız lazer teknolojisi
 • İnce kornea yapısına uygunluk
 • Kapalı cerrahi tekniği ile kesisiz operasyon kolaylığı
 • Kornea biyomekaniğinde üstün koruma
 • Tek adımda ameliyat
 • Güvenli iyileşme
 • 500 kHz ile en hızlı lazer teknolojisi
 • Doğala en yakın sonuç
 • Kişiye özel bıçaksız lazer teknolojisi
 • iDesign/wavefront cihazı ile kişinin kornea topografisine uygun olarak kişiye özel lazer atışları
 • Korneadan lazerle flep (kapakçık) kaldırılarak uygulama
 • Eye tracker ile göz hareketlerini kilitleme sistemi

Femtosaniye Lazer; miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurlarının refraktif cerrahi ile tedavisinde kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir. Femtosaniye, bilgisayar kontrolünde lazerle ameliyatın başarısını etkileyen en önemli aşaması olan korneada ince bir kesi ile kapakçık açılmasıyla (flap) istenilen düzeyde ve lazer ışınlarıyla bıçaksız olarak oluşturulmasını sağlar. Kesinin bıçak yerine lazer ışığı ile oluşturulması, riski aza indirmektedir. Femtosaniye lazer kişiye özel kesi oluşturma imkanı sağlayarak ameliyat başarısını artırmaktadır. Kornea özellikleri nedeniyle bazı hastalara femtosaniye ile korneada kesi oluşturma yöntemi doktorlarımızca özellikle önerilmektedir.

Bıçaksız Femtosaniye Lazer ile;

 • İnce kornea yapısı olanlarda planlanan kalınlıkta flap oluşturma olanağı
 • Göz numarası yüksek kişilerde lazer olma imkanı
 • Operasyon sonrası göz kuruluğu oluşumunda daha düşük risk

PRK / LASEK

 • Korneadaki epitel tabakanın kazınması yöntemi ile lazer
 • Kalın kornea yapılarına uygun
 • Korneadan flep kaldırılmadığı için ameliyat olduğunuz belli olmaz

Gözün normalden uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememedir.

Kişi yakındaki cisimleri net bir biçimde görebilirken mesafe arttıkça netlik azalır. Miyop, ışığın kırılmasına bağlı bir rahatsızlıktır. Bu kırılma; göz, ışığı düzgün odaklayamadığında meydana gelir.

Miyop hastalığında gözün, içeri giren ışığı retinanın tam üzerinde odaklamak yerinde ön kısmında odaklaması bulanık görmeye sebep olur.

Miyop Belirtileri

Uzağı görmede zorluk, gözleri kısarak bakma, şaşılık, göz yorgunluğu ve baş ağrısıdır.

Miyop Tedavisi

Excimer lazer adı verilen lazer cihazı ile tedavi edilebilir. Lazer operasyonu ile 12 dereceye kadar miyoplar tedavi edilebilmektedir. Lasik ya da lazer operasyonuna uygun olmayan hastalarda da göz içi akıllı lensler önerilir.

Lazer tedavileri için 18 yaşından büyük olması, son bir yıldır göz numarasının değişmemiş olması, romatizma ya da diyabet gibi bir hastalığa sahip olmaması, göz numarasının 10'dan küçük olması gerekmektedir.

Uzaktaki objeleri görmekte herhangi bir sorun yaşanmazken objenin yakınlığı arttıkça bulanıklığın artması durumudur.

Hipermetrop Belirtileri

Hipermetrop hastalığında kişi yakındaki objeleri bulanık görür ve bir şey okurken harfler birbirine girer. Sürekli olarak ışığı odaklamaya çalışan göz yorulmaya başlar.

Göz yorgunluğuna bağlı oluşan hipermetrop belirtileri,
Objeleri ya da kelimeleri bulanık görme, daha iyi görebilmek için gözleri kısma, göz çevresinde ağrı ya da yanma hissi, yakındaki bir şeye baktıktan ya da okuma yaptıktan sonra baş ağrısı olarak gözlemlenir. Eğer çocuklarda ve bebeklerde hipermetrop tedavi edilmezse şaşılık meydana gelebilir.

Hipermetrop Tedavi

Günümüzde hipermetrop tedavisinde de en çok kullanılan yöntem Excimer lazer uygulamasıdır. Ayrıca cerrahi tedavi yöntemlerinden bir diğeri lazerle düzeltilemeyen yüksek dereceli bozukluklara sahip hastalara akıllı mercek (göz içi merceği) uygulanmasıdır.

Gözümüzün en öndeki şeffaf tabakasının (kornea) doğuştan şekil bozukluğudur.

Astigmat, korneanın şeklindeki bir hataya bağlı olarak, kişinin bulanık ve çift görmesine neden olan bir görme problemidir.

Tıpkı hipermetrop ve miyop gibi gözün kırma kusurlarından biri olan astigmatta kornea, ışığı farklı bir kuvvette kırar ve ışınlar birden fazla noktaya düşer.

Sonuç olarak hasta nesneleri net bir şekilde göremez, bulanık ve kırık görür. Astigmat, genellikle kişide doğuştan var olan yani genetik bir problemdir.

Astigmat Belirtileri

Bulanık görme, mesafe arttıkça netlik kaybı, baş ve göz çevresinde ağrı – özellikle okuma yaptıktan sonra, dikey ve yatay çizgilerde bozulma, okumada dikkat toplayamama, uzun paragraflarda harflerin üst üste binmesi, gözlerin erken yorulması şeklindedir.

Astigmat Tedavisi

Astigmatın tedavisinde kullanılan ve refraktif cerrahide bütün dünyada uygulanan en yaygın yöntem lazer'dir. Lazer ameliyatına uygun olmayan gözler için kişiye özel göz içi lens değişimi ameliyatları uygulanmaktadır.

Источник: https://www.dunyagoz.com/landings/lazer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.