Lazerle Varis Tedavisi

içerik

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Toplumun büyük bir bölümünde görülen varis hastalığının tedavisinde uzun yıllardır cerrahi yöntemler uygulanmaktaydı.

Varis ameliyatının her cerrahi yöntemde olduğu gibi birtakım risk faktörleri açığa çıkarması, anestezi ve kesi uygulamalarının gerçekleştirilmesi gibi dezavantajları dolayısı ile varis probleminde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır. Söz konusu tedavisi yöntemleri arasında lazerle varis tedavisi son yıllarda oldukça sık uyglanmaya başlanmıştır.

Lazerle varis tedavisi; ameliyat sonuçlarından çok daha nitelikli sonuçlar açığa çıkarmakta ve hasta açısından oldukça konforlu bir tedavi süreci oluşturmaktadır. 

Lazerle varis tedavisinde; hastalıklı damar içerisine özel olarak geliştirilmiş teller ile lazer enerjisi iletilmektedir. Bu sayede varis probleminin yaşandığı damarlar yok edilmektedir. Lazerle varis tedavisi sonrasında hasta kısa süre içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir. Ayrıca diğer tedavi yöntemlerine oranla ağrı ve morluklar lazerle tedavisi sürecinde çok daha az yaşanmaktadır. 

Lazerle varis tedavisi tıp literatüründe; EVLT (EndoVenous Laser)olarak tanımlanmaktadır. Bu yöntem deri üzerindeki küçük varislerin lazer ile yakılması işleminden farklı ve daha kapsamlıdır. 

Öyle ki lazer teknolojisi özellikle tıp alanında günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır. 

Lazer çok güçlü bri enerji olmakla birlikte süpermarketler dahil askeri alanda ve benzeri tüm alanlarda farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan bir teknolojidir. 

Lazer bir ılık enerjisi olup; bu enerji güç ve dalga boyu olarak ölçümlenebilmektedir. Kullanım alanına göre lazer dolga boyu kullanılmaktadır. 

Lazer teknolojisi varis tedavisinde iki farklı şekilde kullanılmaktadır. Bunlar; deri üzerindeki kılcal damarların yakılması ve daha büyük damarlara katater ile girilerek içeriden kapartılması işlemleridir.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazerle varis tedavisinde kaçak yaşanan ya da reflü problemi olup varise yol açan damarların ışık enerjisi ile kapatılması disiplinine dayanmaktadır. Bu bağlamda lazerle varis tedavisi;

– Ayak bileği ile kasık arasındaki damarlara

– Küçük safen damarlara

– Perforan damarlara 

Uygulanmaktadır. Tedavi genellikle diz hizasından damar içerisine katater ile girilerek ve damar içerisine ulaşılarak gerçekleştirilmektedir. Lazerle varis tedavisinde genellikle özel bir teknik olan tümesan anestezi işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem de katater yardımı ile damar içerisine uygulanmaktadır. Lazer ile dama riçerisine girildiği sırada kateter dışarı çıkarılmaktadır.

Lazer tedavisinde uygulama alanındaki her santimetre için birkaç kez uygulama yapılmaktadır. Hastalıklı toplardamarlara uygulanan lazer işlemi ile damar duvarlarının birbirine yapıştırılarak damarın etkisiz hale getirilmesi sağlanmaktadır. 

Lazerle varis tedavisi sırasında gerektiği durumlarda varislerin cerrahi yöntemler ile çıkarılması işlemi de uygulanabilmektedir. 

Bu tedavi yöntemi sonrasında varisler zaman içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Kaybolmayan varislere köpük tedavisi de uygulanabilmektedir. 

Lazerle varis tedavisi genellikle 40 dakika kadar sürmektedir. Ve uygulama sonrasında hastanın bacağı özel bir bandaj ile sarılmakta ve hastanın 15 ila 20 dakika yürümesi istenmektedir.  Lazerle varis tedavisi sonrasında hastaların varis çorabı giymesi gerekebilmektedir. 

Lazerle Varis Tedavisinin Etkinliği

Lazerle varis tedavisi; klasik tedavi yöntemi olan varis ameliyatının başarı oranı ile benzer bir orana sahiptir.

Bununla birlikte varisin tekrarlama olasılığı ve varislerin kaybolma oranında diğer tedavi yöntemleri ile arasında herhangi bir büyük fark bulunmamaktadır.

Konforlu ve iyileşme süresinin kısa olması açısından ameliyat yerine lazerle varis tedavisi yöntemi tercih edilmektedir. 

Lazerle Varis Tedavisi Sonrası

Lazerle varis tedavisi uygulandıktan sonra 1 gün süre ile hastaların ağır fiziksel aktiviteler yapmaması önerilmektedir. Bunun dışında günlük yaşam aktiviteleri (duş almak, yürümek) gerçekleştirilebilmektedir. 

Lazerle Varis Tedavisinin Avantajları

 • Herhangi bir iz kalmamaktadır.
 • Kesi uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. 
 • Morarma ve şişlik gibi problemler minimum düzeyde yaşanmaktadır. 
 • İyileşme süreci kısadır.
 • Lokal anestezi altında uygulanabilmektedir. 
 • Hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmamaktadır. 

Lazerle Varis Tedavisinin Dezavantajları

Varis probleminin lazerle tedavisi sonrasında yaşanabilecek yan etkiler oldukça azdır. Bu yan etkilerden en önemlisi ve sık yaşananı ise uygulama alanında gelişen kızarıklıklardır.

Kızarıklık problemi birkaç hafta içerisinde kaybolmakta ve herhangi bir kalıcı kozmetik problem yaşnamamaktadır. Kızarıklığın yanı sıra deride uyuşukluk hissi de yaşanabilmekte ve bu durum da geçici bir süre yaşanmaktadır.

Aynı zamanda hemen cilt altındaki damarlara uygulanan lazer ise ciltte kahverengi lekelenmelere yol açabilmektedir. 

Источник: https://www.cuneytkoksoy.com/lazerle-varis-tedavisi

Lazer ile Varis Rahatsızlığının Tedavi Yöntemleri

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerin kesinlikle varis selüloit gibi rahatsızlıklara sebep olmamaktadır. Varis gibi rahatsızlıklar damarların kan dolaşımındaki bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Lazerin damarlara hiç bir zararı yoktur.

Lazer Epilasyon Tedavisi Varisi Tetikler Mi

Lazerle Varis Tedavisi

Öncelikle lazer epilasyon yaptıracağınız yerin kesinlikle uzman hekimler aracılığıyla olmasına bilhassa dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Kaliteli olan kurumlarda lazer tedavisine giderseniz içiniz rahat bir şekilde tedaviye devam edersiniz.

Lazer epilasyonu yaptıracak olanların bilhassa kadınların aklına bir çok soru gelmektedir. Bu sorulardan birisi bacaklarında varis olanların varisini daha çok ilerletmesine sebep olup olmadığıdır. Ya da lazerin varis oluşumuna sebep olup olmadığıdır.

Bu konuda vereceğimiz cevap, lazerin kesinlikle varis selüloit gibi rahatsızlıklara sebep olmayacağıdır. Varis ya da selüloit gibi rahatsızlıklar damarların kan dolaşımındaki bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Lazer ise damarlara hiçbir etkisi olmayan bir tedavi çeşididir.

Varis Tedavisinde Lazer Tedavisi Zararlı Mı 

Lazer uygulamasıyla yapılan varis tedavisinin hiç bir zararı yoktur. Aksine yararı bulunmaktadır. Uzmanlar bu tedaviyi önermektedirler. Lazer ile yapılan varisin tedavisinde soğutucu bir özelliğe sahip cihazlar kullanılmaktadır.

Cihazda ki tarayıcı epilasyon yapılması gereken yerleri tarar ve sadece gerekli yerlere uygulaması yapılır. Bu şekilde  cihazın gereksiz ısısı cildimize uygulanmamış olur. Böylelikle diğer dokularımıza ve deri tabakamıza zararı da olmayacaktır. Tedavi 2 ya da 3 seansta varisin olduğu bölgeleri temizlemeye yetecektir.

İlk seanstan itibaren, hafif varisli bölgeler için, gözle görülür bir etki olacaktır.

Lazer ile Varis Tedavisi Uygulamaları

Varis rahatsızlığına sahip kişilerin tedavilerinin lazer yöntemiyle yapılması klasik ameliyata göre daha çok tercih edilmektedir. Aynı zamanda başarı oranı da daha yüksektir. Varis tedavileri birden fazla seçenekle yapılabilmektedir. Ancak tüm tedavi yöntemleri hemen hemen aynıdır.

Bu yöntemler, varis içi lazer tedavisi, damar içi radyo frekans tedavisi, damar içi yapıştırıcı tedavisi, damar içi köpük tedavisi olmak üzere toplam dört tane yöntemle varis tedavisi yapılmaktadır. Varisin ilerleme düzeyine göre bu tedavi seçeneklerinden biri seçilmektedir.

Lazer ile varis tedavisi ‘‘endovenöz lazer ablasyonu’’ olarak da isimlendirilir.

Lazerli varis tedavisi sağlığı yerinde olan her bireye uygulanabilir. Hasta olan kişiye tedavinin tıbbi uygunluğu ya da uygunsuzluğu uzman bir cilt doktoru tarafından değerlendirilmektedir.

Eğer ki hastanın kanında pıhtılaşma problemi var ise ya da hasta tarafından kanı sulandıran ilaçlar kullanılıyorsa tedavi yapılmaz.

Gebe olanlar kalbinde pil takılı olanlar ve epilepsiye yakalanmış olan hastalar tedavi edilmezler.

Tüm bunlardan sonra varis için uygulanan lazer tedavi yöntemlerini açıklamaya başlayabiliriz.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi lokal anesteziyle ve doppler ultrason cihazıyla yapılmaktadır. Doktor müdahalesine başlamadan önce ultrasonla varisli olan damarlar iyice tetkik edilir. Tedavi uygulanacak damarlar belirlenir. Daha sonra tedaviye uygun bir iğnenin diz kısmının içinden varis olan damarın içine sokulur.

Sonrasında paslanmaz çelikten üretilen damar hastalıklarının hemen hepsinde kullanılan kılavuz tel dediğimiz alet damara uygun bir şekilde yerleştirilir. Ardından lazerin ışın gücünü damarın duvarlarına vermesi için fiber damarın içinde ileri doğru ilerletilir. En son lazer çalıştırılıp kontrollü bir şekilde damarların içten tıkanması için çalışılır.

Hastalığın yayıldığı damarlar lazer ışınıyla kapatıldığı sırada, sağlam kalan damarlara da bir olumsuz bir etkisi söz konusu değildir. Bu tedavi ağrı sızı olmadan dikişe gerek kalmadan sadece ince bir iğne girişiyle yapılabilen bir tedavidir. Tedavi hastalığın durumuna göre yaklaşık bir saat sürebilmektedir.

İşlemlerden sonra hasta bir müddet dinlendikten sonra hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Bu tedavinin başarı oranı klasik ameliyatla olan tedavinin başarı oranına göre daha fazladır.

Radyo Frekans Tedavisi

Radyo frekans (RF) tedavisi temel düzeyde lazerli tedaviyle hemen hemen benzerlik arz eder. Tek fark damar içeriden kapatılırken veya iptal edilirken birisi lazerin ışınını kullanırken birisi de radyo frekansın ısı gücünü kullanır. İçine girilmiş olan toplardamarın iç kısmında ısı verilir ve sorunlu damarlar iptal edilir.

Yapıştırıcı Tedavisi

Bu tedavide diğer tedavilerle bağlangıç düzeyde aynıdır. Fakar toplardamarın içine yapılan müdahale lazer ışını ya da radyo frekans ısısı değil de yapıştırıcı teknolojisiyle yapılan bir tedavidir. Damarın içine yeteri miktarda yapıştırıcı verilerek damarın büzüşmesi ve kapanması sağlanır. Bu damardan daha önce gelen kan sağlam olan diğer toplardamarlara akar. 

Köpük Tedavisi

Varis tedavilerinde alternatif olarak kullanılan bir diğer tedavi yöntemi de köpük tedavisidir. Bu tedavide aynı şekilde diğer tedavilerle temel düzeyde aynıdır. Fakat damar içine yapılan müdahale köpük ile yapılmaktadır. Bu şekilde de varisli olan damarlar tedavi edilmektedir.

Varis Tedavisinin Yan Etkileri

Yukarıda saymış olduğumuz her tedavi çeşidine göre farklı farklı olası yan etkileri sayabiliriz.

Lazer ve Radyo Frekans Tedavisinin Yan Etkileri

 • Tedavinin uygulandığı damar bölgesinde ağrı-sızı, kızarıklık, ufak şişlikler, morartı gibi yan etkiler olası yan etkilerdir. Bunlar etkiler hasta için büyük bir risk taşımaz. Zaman geçtikçe bu etkiler kendiliğiden kaybolmaya başlar. 
 • Hastanın ayak bileğinde uyuşmalar, hissizlik ya da karıncalanma hissi oluşabilir. Bunlarda geçici bir durumdur.
 • Yanık izleri yan etkiler arasında sayılsa da uzman bir doktor tedavisinde yok denecek kadar az rastlanır bir durumdur.
 • Tedaviden sonra damarda pıhtılaşma sayılsa da .ok nadir olarak kendini gösterir.

Köpük ve Yapıştırıcı Tedavisinin Yan Etkileri

 • Geçici kızarıklık ve hafif ağrılar
 • Tedavi uygulanan damarda ufak kahverengi lekelenmeler. 
 • Köpüğün damar dışına kaçması sonucu oluşan yara

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/varis-lazer-tedavisi.html

Kılcal Damar Tedavilerinde Etkilidir

Diğer konularımıza bakma fırsatınız olduysa Varis hastalığını toplardamar genişlemesi ve kılcal damar (Telenjiektazi) olarak ikiye ayırdık. Çünkü burada tehli ve tehsiz olmasına karşın estetik sorun olduğunu bilmeniz için yaptık. Buradaki ayrıştırma aynı zamanda tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Kılcal damar tehsiz olup, genelde estetik bir sorun olarak kabul edilir. Kişide ciddi bir sağlık sorununa neden olmayıp, sadece kötü görünüm ve sızlama, yanma gibi şikayetlere neden olmaktadır. Etek giyen hanımlarda ciddi bir rahatsızlığa neden olan Telenjiektazi ve şikayetlerinden kurtulmak için tedavi olmanız önerilir.

Bunun için size doktorunuz muhtemelen Lazer yada bir sonraki konuda inceleme imkanı bulacağınız Radyo Frekans uygulaması gerekir.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle narkoz yada hastanede yatma gibi istenmeyen sonuçları olmayan bir uygulamadır. Hasta tek başına kliniklerimize yada hizmet almak istediği sağlık merkezine muayene için geldiğinde aynı anda tedavisi de yapılarak sağlığına kavuşmuş bir şekilde geri dönmektedir.

Cilt Jel İle Soğutulur Tedavi öncesi yapılan tek hazırlık kişinin hiç bir şekilde canı yanmaması için lazer uygulanacak alana krem benzeri soğutucu jel sürülmektedir. Böylece lazerin sıcaklığını hiç bir şekilde anlamazsınız.

Isıtarak Tahrip Etmektedir Lazer denince hepimizin aklına kırmızı bir ışın gelmektedir. Aynı durum sağlık alanında da geçerli olup, burada tek farkı o ışının aslında 70 ile 90 dereceye varan ısı taşımasıdır. Uygulandığında ciltten daha koyu renkte olan kılcal damarlar ısıyı emerek tahrip olmasına neden olur.

Ağrı, Acı olur mu?
Yukarıda da belirtildiği gibi uygulama öncesi soğuk cilt jel ile soğutulmaktadır. Bir nevi basit bir anestezi anlamına gelen bu durum hastanın ağrı, sızı ve can yanması yaşamadan tedavi olmasını sağlamaktadır. Minimal bir acı olmakta genellikle rahat tolere edilmektedir.

Tedavi Ne Kadar Sürer?
Özellikle kadınlarda çok sık ve çok yaygın (fazlaca) görülen kılcal damarların görevi toplardamar ile atardamar arasında bağlantıyı sağlamaktadır.

Bu nedenle yaygınlığı kişiden kişiye değişmektedir. Tedavisi genelde 10-30 dakika seanslar arasında gerçekleşmekte olup, çok yaygın olmadıkça 1 seans yeterli olmaktadır.

Çok yaygın olması halinde ise 2-3 seans uygulamak gerekebilir.

Lazerle Varis Tedavi Sonrası Ne Yapmak Gerekir?
Öncelikle sağlık merkezine gelirken yanınızda refakatçi vs getirmenize gerek yoktur.

Çünkü tedavi oldukça basit olup, tedavi esnasında yada sonrasında neredeyse hiç bir sıkıntı yaşanmaz. 10-30 Dakika arasında sürecek uygulama sonrasında genelde 2. seansa çok gerek duyulmaz.

Hasta uygulama sonrası evine, işine, okuluna nereye isterse özgürce gidebilir. Var olan kılcal damar problemlerinden tamamen kurtulmuş kabul edilir.

Hiç Bir İz Kalmaz
Ameliyatsız yöntemlerden biri olması nedeniyle zaten kesi vs yapılmaz. Cilt üzerinden ısı enerjisi uygulandığı için kişide herhangi bir iz oluşmaz. Özellikle yüzdeki kılcal damar tedavilerinde mutlaka Lazer önerilmekte ve uygulanmaktadır.

Radyo Frekans Lazere Göre Daha Etkilidir
Kılcal damar tedavisinde cilt üzerinden uygulanan iki yöntem bulunmaktadır.

Bunlar şimdi konumuzda inceleme imkanı bulduğumuz Lazer ve yine detaylarını aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak görme imkanı bulacağınız Radyo Frekans uygulamasıdır.

Hemen hemen benzer bir uygulama olup, RF’de ısı yerine radyo dalgaları kullanılmaktadır.

Köpük Uygulaması İle Hepsinden Daha Etkilidir
Şuan Türkiye ve Dünyada en çok uygulanan ameliyatsız varis tedavisi Köpük ve Skleroterapi olup, bu iki yöntemde ise damar içinden çok ince bir iğne ile yapılmaktadır.

Sklerozan madde dediğimiz ilaç ile havanın özel bir cihaz ile karıştırılmasından elde edilen köpük maddesi uygulanmaktadır. En başarılı yöntemlerden olmasına karşın tüm kılcal damarlarda uygulanamaz. Çünkü uygulanabilmesi için mutlaka iğne girecek kadar geniş olmalıdır.

O nedenle Köpük ve Skleroterapi daha çok kalın varislerin tedavisinde uygulanmaktadır.

Bacak Varisleri Tedavisi SGK Kapsamında Yapılmaktadır (Yüz Bölgesi Hariç)
Daha sık bacaklarda görülen kılcal damarların tedavisi SGK kapsamında yapılmaktadır. Özellikle erkeklerin yüz bölgesinde görülen kılcalların tedavisini ise SGK hiç bir hastanede karşılamaz. Çünkü yüz bölgesinde ortaya çıkan kılcalların tedavisi daha çok estetik uygulama olarak geçmektedir.

Lazerle Varis Tedavisi Yapan Hastaneler
Kamu hastanelerinde en gelişmiş yöntem olarak lazer görebilirsiniz.

Köpük ve Skleroterapi gibi yöntemleri bulamayacağınız için genelde kalın varislerin tedavisinde ameliyat uygulanmaktadır.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayanlar, gelme imkanı olanlar için İdea klinikleri ücretsiz muayene desteği vermektedir. Kliniklerimizde alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları görev yapmaktadır.

Riski Yada Riskleri Var mı?
Hiç bir riski yada kötü yönü olmayan bir uygulama olduğu söylenebilir. Fakat şunu bilmelisiniz lazer ışını uygulanan bölgelerde kıl kökleri zayıfladığı için hiç çıkmayabilir. Bacaklarda bu durum herhangi bir sorun olmazken erkeklerin yüz bölgesinde uygulanırken bilgi vermek ve dikkat etmek gerekebilir.

Ultrason İle Birlikte Yapılır Tedavi öncesinde Ultrason ile harita çıkarılıp, aynı şekilde tedavie esnasında yine damar içerisine sokulan fiberin takibi için Ultrason eşliğinde yapılması gerekir.

Lazerle Varis Tedavi Ücreti Ne Kadar?

Hastalar için en önemli hususlardan biride ne kadar masraf çıkacağıdır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki size burada muayene etmeden bir rakam verme imkanı yoktur.

Çünkü varis tedavilerinde ücret tespiti muayene esnasında hastalığın durumu (kılcal damar yada toplardamar genişlemesi) yoğunluğu bazı insanlar 3-4 cm alanda olurken bazı insanlar her iki bacağı kaplayacak kadar olabilir.

O nedenle tedavi ücretlerini ücretsiz muayene esnasında yada sayfanın sonundaki şube cep telefonlarına hastalığınıza dair 2-3 tane resim göndererek öğrenebilirsiniz.

Lazer Cihazlarında Farklılık Olabilir
Son bir hususta daha bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle lazer cihazlar onlarca marka olup, gördüğünüz cihazlar gittiğiniz sağlık merkezinde aynısı olmasını beklemeyin, çünkü her yerde farklı bir cihaz olabilir.

Evet değerli arkadaşlar burada konumuz son bulacak olup, sizlerin aklına takılan soruları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletmeniz halinde doktorlarımız (kalp damar cerrahi uzmanları) kısa sürede yanıt verecek sizin sorunuzun vesilesi ile diğer insanlarında bilgilenmesini sağlayacaktır.

Exotherme Lazer

Kılcal varis tedavileri için geliştirilmiş lazerler arasında en etkilisidir. Lazerin vücuda değdiği noktaya entegre bir kamera ve soğutucu çelik ünite vardır. Entegre kamera damar kalınlığını 10-20 katına çıkararak kusursuz uygulama şansı vermektedir.

Özellikle yüz bölgesindeki kılcal damar çatlamalarında iz kalması çok önemlidir ve exotherme lazerle iz kalmadan hepsini yok etmek mümkündür. İstanbul’da exotherme kullanan tek yer Prof. Dr. Hasan Berat Cihan ın hasta kabul ettiği Kadıköy İdea Kliniktir.

EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyonu) Damar İçinden Lazerle Varis Tedavisi

Varisli damarın içerden yakılarak yok edilmesidir. Diz veya bilekten tükenmez kalemin içi kalınlığındaki lazer probu girebilecek kadar küçük bir delik açılır, bu delikten lazer ışığı veren tel benzeri yapı damar içinden kasığa yani genişlemiş damarın en üst noktasına kadar gelinir.

Işık verilerek geri doğru çekilir, ışık damarı içerden çepeçevre yakar, yanan damar haftalar içinde vücut  tarafından emilerek yok edilir. Bir tür ameliyattır ama ameliyatsız yöntem diyecek kadar da ağrısız ve kolay uygulamadır.Benzer uygulama olan damar içinden radyo frekans  tedavisi (EVRFA) ayrı sayfada ele alınacaktır.

Yukardaki yöntemlerle tedavinizin net ücretini öğrenmek için aşağıdaki cep telefonlarına fotoğraflar gönderebilirsiniz

Bakırköy: 0542 621 0888

İzmir: 0542 295 52 54

Ankara: 0532 350 2587

Kadıköy: 0542 231 2823

Şişli: 0532 463 9682

Bursa: 0532 152 26 75

Whatsapp tan göndereceğiniz fotoğraflarla net yedavi ücretinizi öğrenebilirsiniz.

Источник: https://www.medicalart.com.tr/lazerle-varis-tedavisi.html

Lazerle Varis Tedavisinin Ameliyattan Farkı Nedir?

 1. Lazerle varis tedavisinde narkoz gerekmez.
 2. Tedavi tamamen ağrısızdır. Ağrı kesmek ya da işleme ait korku ya da heyecanı gidermek için çok daha basit yöntemler kullanılır (varis tedavisinde ağrı sayfasına bakılabilir). Merkezimizde bu amaçla sadece kol damarında ilaçlar verilmektedir Belden iğne yöntemi ya da narkoz kullanılmaz.

 3. Bacaklarda ufacık kesi izleri dahil hiç bir şekilde iz kalmaz.
 4. Hastaneye yatış gerekemez. Hastalar işlemden hemen sonra yürüyerek eve dönebilir.
 5. Tüm işlem ultrason eşliğinde vücudun içindeki damarlar görülerek yapılır.

 6. Lazerle varis tedavisi ameliyatla karşılaştırıldığında daha etkilidir ve tekrar ihtimali ameliyattan çok daha azdır.

Varis Tedavisi Ağrılı mıdır?

İşlem tamamen ağrısız olarak yapılır. Hastamızın işlem sırasında uyutulması gerekemez. Ancak işlem boyunca uyumak isteyen hastalarımızı narkoz kullanmadan kolaylıkla uyuturuz. Merkezimizde tüm ağrı kesme işlemleri bir anestezi uzmanı tarafından yapılır.

Bu nedenle işlem sırasında tedaviyi yapan bizim ekibimiz dışında tedavi sürecine bir anestezi uzmanı ve bir anestezi teknisyeni de katılır. Bu da ağrı ve heyecan giderme işlemini çok daha güvenli hale getirir.

Hiç bir ağrı kesme yöntemi yapmadan da sadece lokal anestezi yapılarak (iğne girim yerleri uyuşturularak) varis tedavi işlemini yapmak mümkündür. Ancak biz bu şekilde yapmayı tercih etmiyoruz, çünkü küçük ağrıları hastamızın işlem konforunu etkileyebilir.

Bizim tedavi amacımız tedavi işlemi sırasına hastamızın hiç bir ağrıyı hissetmemesidir ve bunu kolaylıkla ve başarıyla uygularız.

Çünkü işlem sırasına olabilecek küçük ağrıları tümüyle kesmek ve işlemi tamamen ağrısız hale getirmek modern tıpta son derece kolaydır.

Varis Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi edilecek damar sayısına göre değişir. Bir bacakta tedavi edilebilecek iki ana damar (büyük ve küçük safen toplardamarı) vardır. Bunların biri ya da ikisi etkilenmiş olabilir. İki bacakta toplam 4 ana damar vardır. Bir tek damarın tedavisi yaklaşık 15 dakika alır. Dört damarın da tedavi edilmesi gerekirse işlem toplam olarak yaklaşık 60 dakika sürer.

Aynı seansta var olan kılcal damarlar ya da orta boy varisler de tedavi edilebilir.

Lazerle Varis Tedavisinde Hangi Damarlar Tedavi Edilir?

Damar içinden yapılan lazerle varis tedavisinde asıl amaç kapak yetersizliği olan büyük damarı tedavi etmektir.

Varis kaynağı olan bu damar tedavi edildiğinde artık varis oluşmayacaktır ve var olan varisler de kaybolacaktır.

Büyük varisler genellikle iki büyük toplar damardaki kapak yetmezliği nedeniyle oluşur:Bunlar büyük ve küçük safen toplar damarıdır. Tedavide hedef alınan damarlar genellikle bu damarlardır.

Sadece görünen büyük varisler tedavi edilir ve varislerin asıl sorumlusu olan safen toplardamar kapak yetmezliği tedavi edilmezse varisin tekrarlama ihtimali çok yüksektir.

 • Tedavinin en önemli basamağı daha önceden ayakta yapılan ultrason inceleme ile tedavi edilecek damarların haritasının ortaya konmasıdır.
 • Yapılan tedavi ameliyat değildir. Lazer tedavisi olarak adlandırılır. Ancak bu derideki kılcal varislere uygulanan lazerden çok farklı bir tedavidir.
 • Hastamızı işlem masasında aldığımızda ilk işimiz, işleme bağlı heyecan, korku ya da endişe olabilir diye damardan ilaç yaparak hastamızı rahatlatmaktır.
 • İşlem sırası uyumanız gerekmez, ama siz isterseniz uyutabiliriz.
 • Bacağın işlem için hazırlığı yapılır.
 • Ultrason kullanılarak, vücuda hiç kesi yapmadan iğne deliğinden damar içine girilir ve lazer fiberi (plastik ince tüp) yerleştirilir.
 • Damar çevresine ek özel bir anestezi uygulanır. Bu anestezi, lazer tedavisinin daha da konforlu olmasını ve işlem sonrası ağrının azalmasını sağlar.
 • Lazerle fiberi damarın iptal edilecek tüm uzunluğunda çalıştırılır. Bu uzunluk 30-60 cm arasındadır.
 • Kapak yetmezliği olan büyük damar (genellikle safen toplardamarı) lazerle iptal edildikten sonra gerekirse ek köpük tedavisi uygulanır.
 • Köpük tedavisi büyük varis tedavisinde damar içi lazer yöntemine yardımcı bir tedavidir.
 • Her bir damarın lazer işlemi 10-15 dakika kadar sürer. Genelde bir ile dört arasında damar tedavi edilir. Tümü aynı seansta tedavi edilir. Ek olarak skleroterapi yapılırsa süre buna göre uzayabilir.
 • Genel olarak bir tedavi işlemi başından sonuna 30-60 dakika sürer.
 • Varis tedavisinden sonra ağrı kesici ilaçlar başınızı döndürebilir diye sizi biraz dinlendirebiliriz.

Lazerle Varis Tedavisi Sonrası Süreç nasıldır?

 • Tedaviden hemen sonra evinize yürüyerek gidebilirsiniz.
 • Varis tedavisinde tedaviye yürüyerek gelir ve tedaviden hemen sonra yürüyerek hastaneden ayrılırsınız.
 • Tedavi işlemi sırasında kullanılan ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar baş dönmesi yapabileceği için 2 saat boyunca sizi hastanede tutup ondan sonra evinize göndereceğiz.
 • Eve dönerken sizin araba kullanmamanızı isteyeceğiz. Kendi arabanızla gelirseniz yanınızda araba sürecek biri olursa daha iyi olur.
 • Diğer yöntemlerle kendiniz gidebilirsiniz.

Источник: https://www.bacakvarisi.com/lazerle-varis-tedavisi

Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Merhabalar ben kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Orhan Coşkun bu yazıda varis tedavisi ile ilgili bilgilere yer vereceğim.

Damar genişlemesi tedavisi mümkün ve küçük istisnalar dışında mutlaka tedavi edilmesi gereken bir damarsal bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi halinde artan şikayetleri ile günlük hayatı çekilmez hale getirebilir.

Bu yazıda varis nedir neden olur? Gibi konuları ele almayacağım. Zira bu konuda hazırladığım geniş bir yazı bulunuyor. Menüden kolayca ulaşabilirsiniz.

Varis Nasıl Geçer, Tedavi Olmak Zorunda mıyım?

Tedavi yöntemlerine geçmeden önce önemli bir soruya yanıt vermek istiyorum. Birçok insan hastalığın kendi kendine geçmesini beklemektedir. Birçoğu ise tehnin farkında olmadan ülser oluşumuna doğru gitmektedir. Bu nedenle varis nasıl geçer, tedavi olmak gerekir mi? Sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Hamile Değilseniz Tedavi Olmanız Gerekir

Damar genişlemesi 1-2 istisna dışında kendi kendine geçen bir sorun değildir. Nedir bu istisna derseniz? Başlıkta da belirtildiği gibi birincisi gebelik olacaktır. Hamilelik esnasında kadınlarda varisler oluşabilir.

Bunun nedeni artan kan değeri, bebeğin yaptığı baskı ve hormonlarla alakalıdır. Bu süreçte ortaya çıkan damar genişlemeleri doğum sonrası geçme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle yeni doğum yapan anneler birkaç ay bekleyebilir.

Zaten gebelik esnasında tedavisi yapılmamaktadır.

Kılcal Damarlar Kozmetik Bir Sorundur

Bir diğer istisna ise sadece kılcal damarları olan insanlar tedavi olmak zorunda değildir. Ama muayene olarak sorunun sadece kılcal damarlar olduğunu teşhis ettirmesi gerekir.

Çünkü çoğu zaman toplardamar ve kılcal damar genişlemesi aynı anda olabilmektedir. Tabii ki estetik açıdan kötü görüntü sizin için sorun değilse tedavi olmayabilirsiniz.

Ama benim önerim 10 dakika gibi kısa bir sürede kötü görüntü ve şikayetlerinden kurtulmanız yönünde olacaktır.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alt yapı ve uzmanlık açısından gelişmiş merkezlerde uygulanan birden fazla ameliyatsız yöntem bulunmaktadır. Bunlar lazer, radyofrekans, köpük, skleroterapi ve yapıştırma şeklindedir. Yazının devamında tüm bu yöntemlerin ne olduğu ve nasıl yapıldığını tedavi esnasında çektiğimiz videolarla görme imkânı bulacaksınız.

Lazerle Varis Tedavisi

Evet, arkadaşlar ilk olarak lazer ile başlamak istiyorum. Çünkü bu yöntem ameliyatsız varis tedavisinde ilk geliştirilen yöntemdir.

Bilmeniz gereken en önemli hususlardan biri cilt üzerinden ve damar içerisinden uygulanan iki şekli vardır. Cilt üzerinden uygulanan sadece kılcal damarların tedavisinde etkilidir.

Damar içerisinden uygulanan EVLA (EndoVenoz Lazer Ablasyonu) ise retiküler (orta) ve varikoz ven (kalın varislerin) tedavisinde uygulanmaktadır.

Exotherme Lazer İle Kılcal Damar Tedavisi

Cihaz olarak onlarca farklı marka ve model bulunmaktadır. Kliniklerimizde Exotherme kullanıyoruz. Diğer cihazlara göre daha gelişmiş olduğunu söyleyebilirim.

Zoom özelliği ile tedavisi yapılacak olan kılcal damarları daha net görme ve uygulama imkânı sağlıyor. Cihazın başlığına bütünleşmiş olan Saphire soğutma sistemi ile cilt belli bir soğuklukta tutulmaktadır.

Böylece ek bir soğutucu jel kullanmaya gerek kalmıyor. Aşağıda yer alan video’da cihazı ve uygulamasını görebilirsiniz.

Evet, arkadaşlar Exotherme ile kılcal damarları tedavi ederken yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi orta ve kalın varislerde cilt üzerinden uygulanan yöntemin etkili olmadığını belirtmiştik, burada çözüm olarak karşımıza EVLA ya da diğer yöntemler çıkmaktadır. Şuan konumuz lazer olduğu için kısa adı EVLA olan (EndoVenoz Lazer Ablasyonu) ile devam edelim.

EVLA’nın uygulanışı genelde hastanelerin ameliyathanelerinde yapılmaktadır. Çünkü aynı zamanda ultrasonda kullanılması gerekir. Tespit edilen varisli damara cilt üzerinde çok küçük bir delik açarak ulaşılır. Örnek vermek gerekirse serum yolu gibi düşünebilirsiniz.

Bu delikten lazer kateteri sorunlu damarın içine sokularak ultrason yardımı ile ilerletilir. Gerekli noktaya varılması ile birlikte cihaza enerji verilerek kateterin ucundaki yaklaşık 1 cm’lik kısım içerisinde bulunduğu damarı yüksek ısı ile tahrip etmektedir.

Aşağıda yer alan animasyon videoda tedavinin uygulanışı gösterilmektedir.

Lazer dünya genelinde hayatımıza ameliyatsız varis tedavi uygulamasını sokarken aynı zamanda gelişmeler içinde umut ışığı olmuştur. Çünkü lazer sonrası kısa adı Radyofrekans olan RF geliştirildi.

Yine laser gibi cilt üzeri ve damar içerisinden uygulanan 2 tekniği bulunmaktadır. Laser uygulamasına göre daha gelişmiş olduğu söylenebilir. Uygulaması büyük ölçüde benzerlik taşımaktadır. Radyofrekans ucu çok ince bir kalem gibidir.

Tespit edilen kılcal damarlara 1 mm aralıklarla dokunmak şeklinde etki eder.

EndoVenoz RadyoFrekans Ablasyonu (EVRF)

EVRF’de yine EVLA gibi damar içinden ultrason yardımı ile yapılmaktadır. Yine sorunlu damara ulaşmak için dikişe gerek kalmayacak kadar küçük bir delik açılır.

Lazer kateterinin etki eden kısmı 0,5 – 1 cm iken EVRF’nin etki eden kısmı yaklaşık 7 cm yani tedaviyi daha kısa sürede tamamlamayı sağlar. Laser tek seferde 1 cm uygularken Radyofrekans ile tek seferde 7 cm genişliğindeki damarı tedavi eder.

Şimdi dilerseniz birazda EVRF’nin ne olduğu, nasıl yapıldığını benim hazırladığım videodan izleyelim.

Yazının geri kalan kısmında gördüğümüz lazer ve radyofrekans yöntemleri genelde pahalı cihazlarla uygulanan yöntemlerdir. Şimdi ise köpük haline getirilerek kullanılan bir ilaçla devam edeceğiz. Aethoxysklerol madde dediğimiz ilaç ülkemizde de sıkça kullanılmaktadır.

3’lü musluk dediğimiz bir alet yardımı ile ilaç + hava karıştırılarak köpük haline getirilmektedir. Hazırlanan köpük varisli damarlara (kılcal damarlarda dahil) enjekte edilerek uygulanmaktadır. Sıkça uygulanan yöntemlerden biri diyebilirim.

Aşağıda yer alan videoda nasıl yapılışını görebilirsiniz.

Yukarıda görüntülerini de izlediğiniz köpük ile skleroterapi hemen hemen aynıdır. Tek fark ilacı köpürtmek yerine saf halde kullanmaktır. Özellikle daha ileri derece genişlemiş damarlarda tercih edilebilir.

Mikro Skleroterapi

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi köpük ya da diğer bir tabirle skleroterapi kılcal damarlar dahil retiküler ve varikoz venlerde uygulanabilmektedir. Kılcal damarlarda yapılan tedaviye ise mikro skleroterapi denmektedir. Aşağıda yer alan videoda 10 saniye içerisinde örümcek ağı gibi görünen kötü görüntüden nasıl kurtulunduğunu görebilirsiniz.

Son zamanlarda uygulanışı hızla artan yöntemlerden biri de yapıştırma yöntemi diyebilirim. Damarı ısı ya da ilaçla tahrip etmek yerine yapıştırıcı madde enjekte ederek kapatmayı amaçlamaktadır. EVLA ve EVRF’de olduğu gibi yine sorunlu damara çok ince bir iğne ile girilerek hazırlanan yapıştırıcı enjekte edilmektedir. EVLA ve EVRF göre yan etkileri daha az diyebilirim.

Ameliyatsız Varis Tedavi Avantajları Nelerdir?

Günümüzde varis tedavileri 2 şekilde yapılmaktadır. Ameliyat ya da son 15 yıl içerisinde hızla yaygınlaşmış olan ameliyatsız uygulamalarla, burada seçim size bırakılmaktadır. İlk yapmanız gereken doktorunuzun hangi yöntemin uygulayacağını öğrenmektir. Zira devlet hastanelerinde uygulamalar büyük ölçüde ameliyat ile yapılmaktadır. Bunun nedeni hasta yoğunluğu ile açıklanmaktadır.

Hastanede Yatmak Gerekmez

Ameliyat ile yapılan tedavilerde hastanın toplardamarı çıkarıldığı için minimum 2-3 gün hastanede yatması gerekebilir. Ameliyatsız yöntemlerde ise sadece 30 dakika zaman ayırmanız yeterlidir.

Ameliyatlar genelde narkoz dediğimiz genel anestezi ile yapılır. Ameliyatsız yöntemlerin birçoğu anestezi bile gerektirmez. Sadece EVLA ve EVRF bölgesel uyuşturma ya da hafif uyku dediğimiz sedasyon ile yapılır.

Ameliyat ile yapılan tedavilerde hastanın iyileşme süreci zaman almaktadır. Bu nedenle ciddi anlamda iş göremezlik durumu ortaya çıkacaktır. Bu hem çalışanlar hem de eğitim görenler için ciddi sıkıntı demektir. Ameliyatsız tedavilerde ise hiçbir şekilde iş gücü kaybı yaşanmaz. Hasta isterse öğlen yemek molasında gelerek tedavisini olur, işine dönebilir.

Tedavi Ücreti Çok Ekonomiktir

En güzel yönlerinden biri de ödeyeceğiniz tedavi ücretinin ameliyata göre daha ekonomik olmasıdır. Çünkü hastanede yatma ya da ameliyathane gerektirmediği için ek masraflar oluşmaz. Hem de SGK mensubu hastalara %50 indirim imkânı sağlanır. Böylesine avantajlı şartlarda mutlaka sağlığınıza kavuşmanızı öneririz.

Источник: https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

Lazerle varis tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Kanı kalbe geri taşıyan damarlara toplardamar denir. Toplardamarların görevi, dokulardan alınan kirli kanı temizlenmek üzere kalbe taşımaktır. Atardamarlar ise temizlenmiş kanı tekrar kullanılmak üzere dokulara taşır.

Atardamarların aksine toplardamarların içinde hassas kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar, damarların içindeki kanın kalbe doğru, yani tek yönlü yerçekimine rağmen geriye kaçmadan akmasını sağlar. Böylece insan ayakta olsa bile toplardamarlar kanı yukarı, kalbe taşırlar.

Hamilelik, şişmanlık veya genetik nedenlerle bu toplardamarlarda oluşan tıkanıklık ya da uzun süreli baskı nedeniyle bu kapakçıklar bozulur ve kan geriye doğru birikmeye başlar. Bu kan birikimi de cilt dışından mavi, mor ya da kırmızı olarak görülebilir.

Yüzeysel toplardamarların iç yapılarının bozulması sonucu uzayıp büklümlü, genişlemiş hale gelmesine VARİS denir.Varis tedavi

Varislere sık rastlanır mı? Varisler yetişkinlerin %15-20`sinde gözlenir. Kadınlarda erkeklere göre 2-4 kat fazla rastlanır. Ailesel geçiş oranı ise %50'den fazladır. 20-70 yaş arası kadınların %55`i varislerden şikayetçidir.

Varislerin sebepleri nelerdir?

Bacaktaki damar genişlemelerinde ailevi yatkınlık en önemli etkendir. Kadınlarda daha sık oluşması hormonal faktörleri ön plana çıkarmaktadır.

Ergenlik çağı, doğum kontrol haplarının kullanımı, hamilelik veya hormon replasman tedavileri, dar kıyafet giyimi en sık rastlanan sebeplerdir. Fakat en önemli etken genetik yatkınlıktır.  

Yüzde oluşan damar genişlemelerinin ise ana etkeni güneş ışığıdır.

Ayrıca kortizonlu kremlerin uzun süreli kullanımı, rozase hastalığı, sık alkol tüketimi, bazı  cilt hastalıkları (lupus, scleroderma) da  kılcal damarları çoğaltabilir.

Varis tedavi Varisler nasıl şikayetlere neden olur?

Bu damarların etrafında sinirler ve düz kaslar bulunur. Genişleme ve devamlı baskı nedeniyle sinirlere bası olacağından kişi ağrı hissetmeye başlar. Damar bütünlüğü bozulunca dışarıya sızan kan nedeni ile ciltte egzemalar dolayısı ile kaşıntı ortaya çıkar. Gece oluşan kramplar, şişkinlik, ayakta kalma sonrası ağrı sık gözlenir.

Varis tedaviVaris tedavileri nasıl olmaktadır?

Varisler lazer ve skleroterapi ile düzelebilmektedir. Damarları yaygın ve belirgin olan hastalarda dopler ile inceleme gerekir. Sonrasında ileri derecede yetmezlik varsa damar cerrahlarına yönlendirmek uygun olur. Eğer varisler 4 mm den küçükse tek başına lazer de uygulanabilir, lazer skleroterapi ile birlikte de uygulanabilir.

Varis tedaviLazerler ile damarlar nasıl tedavi edilmektedir?

Lazerde kullanılan ışık damar içinde bulunan kandaki oksihemoglobin isimli madde tarafından emilir ve açığa çıkan ısı etkisi ile damar büzüşür. İşlem anında damar büzüşmesi hemen görülür.

Varis tedavi Lazer ile hangi damarlar tedavi edilmektedir?

Bacaklardaki 1-4 mm. çapındaki mavi ve kırmızı renkteki damarlarda, yüzdeki ince kırmızı- mavi kılcal damarlarda, kadınların bacaklarında oluşan ağ tarzındaki damar genişlemelerinde ve vücudun herhangi bir yerindeki damar genişlemelerindelazerle tedavi mümkündür.

Varis tedavi Lazerle varis tedavisi güvenli bir uygulama mıdır?

Kliniğimizde varis tedavilerinde FDA onaylı, etkinliği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış Fotona XP Max Nd-yag  lazer kullanılmaktadır.

Varis tedavi damar için uygulanan lazerlerin hepsi aynı mıdır?

Varis tedavisinde kullanılan lazerlerin hepsi aynı etkiyi yapamaz. Çünkü lazerin etkinliğinde cilt rengi ve damar genişliği önemlidir.

Özellikle koyu tenli insanlarda uygun lazer kullanılmadığında başarı oranı düşmektedir. Nd-yag lazer, yepyeni bir teknolojiyle donatılmıştır. Bu yenilikle her tip deri renginde güvenle kullanılmaktadır.

Özellikle iz kalma riski yüksek olan koyu tenli insanlarda başarı ile kullanılmaktadır.

Varis tedavi Lazer ile varis tedavisinde işlem ne kadar sürer?  

Süre, damarların yoğunluğuna göre 15-45 dakika arasında değişir.

Varis tedavi İstenilen sonucu almak için kaç seans tedavi gerekmektedir?

Tedavi vücudun bölgelerine ve insanların tedaviye verecekleri yanıta göre 1-6 seans arasında değişmekle birlikte sıklıkla 1-3 seans yeterli olmaktadır. Tedaviler arası süre 6-10 haftadır.

Doktor kontrolünde ve tavsiye edilen seans sayısı ve seans aralıklarına uyulması halinde damarların sayı ve görüntüsünde %70-100 lere varan kalıcı yok olma, renklerinin açılması, cansızlaşması, çaplarının incelmesi sağlanmaktadır.

 

Varis tedavi Lazer ile varis tedavisinde ağrı hissedilir mi?

Hafif bir irritasyon dışında rahatsızlık hissedilmez. Cihazın özel soğutma sistemi bulunmaktadır. Güvenli ve kesin soğutma sağlayan cryogen soğutma sistemi ile atış öncesinde, sırasında ve sonrasında soğutma sağlanarak maksimum hasta konforu sağlanır. Deri yüzey ısısının düşürülmesi ile hem ağrı hissedilmez hem de her türlü deri tipinde cildin korunması sağlanır.

Varis tedaviTedavi sonrasında herhangi bir yan etki görülür mü?

Lazer ile tedavi edilen damarlarda işlem sonrası hafif bir kızarıklık ve damarda belirginleşme görülür. Kızarıklık 1-2 gün içinde kaybolur. Damardaki belirginleşme ise 2-3 hafta kadar sürer. Kademeli olarak kaybolur. Bu dönemde mümkünse varis çorabı kullanılması ve yatıştırıcı krem sürülmesi önerilir. Güneşten korunma esastır. Tedaviden sonra net bir ay güneşten korunma istenir.

Varis tedavi Lazer herkese uygulanabilir mi?

Kadın, erkek hatta çocuk sağlıklı her bireyin lazerle tedavisi mümkündür. Kliniğimizdeki cihazla hem koyu tenli ve hem de açık tenli kişilere lazer tedavisi yapılmaktadır. Tıbbi olarak uygun olup olmadığı cilt doktoru tarafından değerlendirildiği için en sağlıklı şekilde uygulamalar yapılmaktadır.

  Kan pıhtılaşma sorunu olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, tromboemboli geçirme öyküsü olanlar, antifosfolipid sendromu olanlar, kullanılan lazer ışığı dalga boyuna duyarlılığı olanlar ve ışık duyarlılığına neden olabilen ilaç alanlar, gebeler, kalp pili olanlar, epilepsi hastaları tedaviye alınmazlar.

 

Aspirin ve demir preparatları alınıyorsa kullanımı 2 hafta önce kesilmeli, güneşle temas veya solaryumdan 2 hafta önce vazgeçilmelidir.

Varis tedavi Varisten nasıl korunabiliriz?

Varis gelişiminde muhtemel en önemli faktör genetik eğilimdir. Buna ek olarak, hareket gerektirmeyen işlerde çalışan bireylerde varis gelişebilir. Varisten korunma çok kolay bir şey değildir. Varis gelişimini engelleyecek bir ilaç yoktur.

Bu yüzden alınabilecek en önemli önlemler kilo kontrolü, düzenli spor, uzun süre sabit pozisyonda kalmamak, bacak bacak üzerine atmamak, bol su içmek, ağır kaldırmamak, uzun süre araba kullanmamak, aşırı sıcak su ile banyo yapmamak, fazla tuz kulanmamak ve koruyucu varis çorabı kullanmak olabilir.

Her fırsatta bacak yüksekte tutulmalıdır. Varis hastalarının topuklu ayakkabıları az giymesi önerilir.

Источник: https://www.meltemhastanesi.com/makale/lazerle-varis-tedavisi_139.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть