Leke Çıkarıcı Diş Macunlarına Dikkat!

Diş macunu ve diş fırçası seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Leke Çıkarıcı Diş Macunlarına Dikkat!

Diş hekimi Pertev Kökdemir, piyasada bulunan pek çok marka diş macunu arasından sizin için en uygununu nasıl seçebileceğiniz hakkında ipuçları verdi…

Ellerimizi yıkarken daha hızlı ve daha etkin bir temizlik için nasıl sabun kullanıyorsak, daha iyi bir diş temizliği için de diş macunu kullanırız. Ancak iş, diş macunu seçmeye geldiğinde onlarca diş macunu içinden hangisini alacağımıza ya paketinin güzelliğiyle ya da fiyatına göre karar veririz.

Oysa birçok diş macunu farklı özelliklere sahiptir. Örneğin bir diş macunu çürük oluşumunu azaltıcı veya başlangıç seviyesindeki çürükleri tamir ve tedavi edici özelliğe sahipken, bir başka diş macunu diş eti hastalıklarını engelleyici veya tedavi edici özelliğe sahip olabilir.

Eğer diş hekiminiz size diş macunu tavsiyesinde bulunmadıysa, diş macunu seçerken şunlara dikkat edebilirsiniz:

Leke çıkarıcı değil beyazlatıcı olanı seçin

Kökdemir: “Eğer dişlerinizin renginin açılmasını istiyorsanız, tabii ki beyazlatıcı bir diş macunu seçeceksiniz. Öncelikle seçeceğiniz diş macunu leke çıkarıcı değil, beyazlatıcı özelliğe sahip olmalı.

Çünkü leke çıkarıcı macunların içeriğinde bulunan aşındırıcı maddeler sürekli kullanımda dişlerinize zarar verebilir. Eğer dişlerinizdeki lekelerin temizlenmesi istiyorsanız, böyle bir diş macunu seçebilirsiniz. Ancak bunu sürekli kullanmamalısınız.

Aksi takdirde dişlerinizin üzerinde zaman içinde bazı çizikler oluşacak ve dişleriniz daha hızlı lekelenmeye başlayacaktır. Beyazlatıcı diş macunlarının ise farklı farklı özellikleri vardır.

Hangi beyazlatıcı diş macununun sizin için daha iyi olduğunu diş hekiminizden veya kendiniz sırayla her birini deneyerek bulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey; bilinen ve iyi bir markanın ürününü kullanmak olmalıdır.”

Diş eti hastalığında macun kadar fırça da önemli

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Eğer ailenizde diş eti hastalığı yatkınlığı varsa veya şeker hastasıysanız; diş eti iltihabı rahatsızlığına yakalanma olasılığınız çok daha yüksektir” diyerek uyarıyor.

Kökdemir; “Böyle bir durumda diş etleri için olan macunlardan sık sık kullanmanız, sağlıklı diş etlerine sahip olmanızda önemli bir rol oynar. Diş eti hastalığı ortaya çıkmışsa, bunun tedavisinde mutlaka diş hekiminin yapacağı müdahale fayda sağlar.

Ancak diş eti hastalığından korunmak için bu tip diş macunlarının kullanılması da hastalığı engeller. Başlangıç seviyesinde bir diş eti hastalığınız varsa; bu macunlar ve doğru bir bakım ile bu rahatsızlık iyileşebilir. Diş eti hastalıklarında macun kadar fırçalar da önemlidir.

Yine diş hekiminizden hangi diş fırçasının sizin için daha uygun olduğunu öğrenmeniz gerekir. Diş etlerinizi tahriş etmeyen sertlikte bir fırça kullanmanız önemlidir.”

Çürük varsa macun hassasiyeti ortadan kaldırmaz

“Dişlerinizde hassasiyet sorunu varsa, hassasiyet giderici macunlar sizin için faydalı olacaktır” diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir; “Diş hassasiyeti birçok sebeple ortaya çıkabilir.

Sert fırçalama yapıyorsanız; dişlerin boyun bölgesine aşınmalar meydana gelir ve bu bölgelerde soğuk-sıcak hassasiyeti rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Böyle bir durumda hassasiyet giderici macunlar bir süre işe yarar.

Ancak sert fırçalamaya devam ediyorsanız; yani hassasiyete sebep olan etken ortadan kalkmadıysa, hassasiyetiniz tekrar başlar. Uyurken diş sıkmak veya gıcırdatmak da soğuk-sıcak hassasiyetine sebep olabilir.

Diş sıkmayı önleyici bir tedavi görmüyorsanız; hassasiyet giderici macunlarının etkinliği bir süre sonra azalacak, tekrar soğuk-sıcak hassasiyeti başlayacaktır. Soğuk-sıcak hassasiyeti aynı zamanda çürük dişlerde de görülebilir. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa diş macunları hassasiyeti kaldırmada işe yaramaz” diyerek uyardı.

Yeterli süreyi ve doğru fırçalamayı öğrenin

Dişlerinizde çok fazla diş taşı oluşuyorsa; tartar önleyici diş macunları diş taşı oluşma süresini geciktirir diyen Kökdemir, “Tabii bunun yanında yine kullanılan fırçanın özelliği ve doğru fırçalama şekli de önem kazanıyor.

Eğer dişlerinizi yeterli sürede ve doğru şekilde fırçalamıyorsanız; tartar önleyici diş macunları çok da faydalı olamayacaktır.

Sonuç olarak eğer diş macunlarının özelliklerinden tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız diş hekiminizden hangi diş macununu kullanmanız gerektiğini öğrenmeli, doğru diş fırçasını seçmeli ve yine diş hekiminizin size öğreteceği etkin fırçalama yöntemi ile günde en az iki kez, üçer dakika dişlerinizi fırçalamalısınız” diyor.

Çocuklarda ağız ve diş sağlığının önemi

Источник: https://indigodergisi.com/2016/10/dis-macunu-dis-fircasi-seciminde-nelere-dikkat-edilmeli/

Deri Koltuktan Leke Çıkarma

Leke Çıkarıcı Diş Macunlarına Dikkat!

Bu yazıda deri koltuktan leke çıkarma konusunda ipuçları vereceğiz. Deri koltuklardaki lekeler nasıl çıkar merak ediyorsanız yazının devamını inceleyiniz. 

Deri Koltuklarda görünür leke veya koku olmasa bile, günlük ter ve tozlar zamanla birikebilir ve fark ettiğinizden daha kirli hale getirebilir. Koltukların vakumlanması önemli bir ilk adımdır, ancak deriye işlemiş leke ve kirleri değil, sadece gevşek kir ve kalıntıları giderir. Deri koltuktaki lekeleri çıkarmak için eldeki imkanlarınızla hazırlayacağınız özel solusyonlar kullanabilirsiniz. 

Deri koltuklardaki Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Deri koltuktaki mürekkep lekesi tükenmez kalem lekesi çıkarmak için ideal formül

Deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi ya da mürekkep lekesi izopropil alkole (eczanelerde bulabilirsiniz) batırılmış bir top pamukla dikkatli bir şekilde silinir. Leke çıktıktan sonra deri koltuğun yüzeyi nemli bir bez yardımı ile silinir. Ardından temiz kuru bir bezle kurulanır. Bu leke çıkarma işlem dikkatli yapılır ve deriye kesinlikle zarar verilmez.

Tükenmez kalemle karalanmış deri koltuklar için okaliptüs yağıyla ovuşturmayı da deneyebilirsiniz.

Kalıcı marker lekeleri için leke üzerine bir aerosol saç spreyi püskürtülerek çıkarılabilir.

Deri koltuktaki gazete lekesi için:
Deri koltuklarda bırakılan gazeteler, gazete kağıdı leke lekesine neden olabilir. Lekeye aerosol saç spreyini hafifçe püskürtün ve yumuşak bir bezle silin.

Deri Koltuktaki küf lekesi Nasıl Çıkar

Küflenmiş deri koltuklardaki küf lekesini çıkarmak için, koltuk derisinin izopropil alkole dayanabildiğinden emin olduktan sonra, (Önce koltuğun görünmeyen bir kısmında test edin) koltukları dezenfekte etmek için kullanabilirsiniz. İzopropil alkol özellikle küf lekelerini gidermek için iyidir.

Deri Koltuktaki Yağ Lekesi nasıl temizlenir?

Deri koltuktaki yağ lekesini mısır nişastası ya da kabartma tozu ile çıkarabilirsiniz. Mısır nişastası ya da kabartma tozunu lekenin üzerine dökün. Birkaç saat boyunca dokunmayın. Mısır nişastası yağı emecektir. Sonra diş fırçası ile fırçalayın. Son olarak içme suyu ile durulayıp temiz kuru bir bezle kurulayın.

Eğer leke bir sıvıdan kaynaklıysa, olabildiğince fazla sıvıyı toplayın. Silmeyin, ovalamak lekeyi daha büyük ve daha zor hale getirebilir.

Deri koltuktan leke çıkarma konusunda dikkatli olunmalı. Lekeyi yaymadan temizlenmelidir.

Deri koltuklardaki lekeleri çıkarmak için Amonyak

Deri koltuktan leke çıkarma için amonyak kullanılabilir. Ellerinize zarar vermemek için eldiven kullanınız

Deri koltuklardaki protein bazlı lekeleri ( Kan lekesi, yumurta lekesi vb ) Çıkarmak için amonyak kullanabilirsiniz. Amonyak ayrıca oldukça iyi bir dezenfektandır. 

Deri koltuktaki lekeleri çıkarmak için diş macunu

Beyaz diş macunu, yüzeye zarar vermeden deri koltuklardaki lekelerin çıkarılmasında çok iyidir. Deri koltuklardaki lekeleri diş macunu ile çıkarabilirsiniz.

Deri koltuklardaki lekeleri diş macunu ve fırçası ile çıkarabilirsiniz.

Diş macunu dişlerinizden plak çıkarmak için tasarlanmış son derece ince aşındırıcılar içerir. Bu aşındırıcılar, deri yüzeylerdeki ayrıntıları temizlerken işe yarar.

Ayrıca, diş macunu bir koku giderici olarak çalışır ve araba koltuklarına sinmiş eski kokuları ortadan kaldırabilir

Eski bir diş fırçasına biraz diş macunu sürün.Araba koltuklarının kirli yüzeyini diş macunu ile fırçalayın.
Diş macununu tüm yüzeye yayın, dikkatlice herhangi bir leke üzerinde fırçalayın.

Koltuklar temizlendikten sonra, katlanmış bir kağıt havluyu suyla hafifçe nemlendirin. Çok ıslak ve sulu yapmamaya dikkat edin.Derideki diş macunlarını nemli kağıt havluyla silin. Diş macununu tamamen çıkarmanız gerekiyor.

Koltuklar tamamen kuruyana kadar yeni kağıt havlularla koltuklardaki kalan nemi silin.

Deri koltuktaki lekelerin Tırnak Cilası Çıkarıcı İle Çıkarılması

Tırnak cilası çıkarıcı ayrıca, özellikle bir miktar renkli yiyecek veya içecek döktüğünüzde, (Şarap lekesi, meyve suyu lekesi, ketçap lekesi vb) deri koltukları lekeleri çıkarmak için de kullanılabilir. Bu yöntem, oje çıkarıcıdaki asetondan dolayı çalışır, bu nedenle elinizde aseton içermeyen tırnak cilası çıkarıcı varsa işe yaramaz.

Aseton içeren oje çıkarıcılar deri koltuklardaki lekeleri çıkarmak için kullanılabilir.

Dikkat : Saf aseton herhangi bir deri yüzeyi için çok sert olacaktır ve bu nedenle kullanılmamalıdır.

Diğer yandan, tırnak cilası çıkarıcıda az miktarda aseton bulunur ve leke çıkarmada etkili bir şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, her zaman tırnak cilası çıkarıcı ile temizlemeden önce bir koltuğun göze çarpmayan bir yerinde bir nokta testi yapın.

Aseton bazlı oje çıkarıcı ile bir pamuk topu ıslatın. Tamamen gidene kadar lekenin üzerine sürün.

Bu yazıda deri koltuktaki lekeler nasıl çıkar anlatmaya çalıştık. Deri koltuklardan leke çıkarma için ev yapımı solusyon tarifleri verdik. Eldeki imkanlarla özel deri temizleyici ajanlar kullanmadan deri koltuklardaki lekeleri çıkarma konusunda ayrıntılara yer verdik. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile.

Источник: https://www.makinaegitimi.com/deri-koltuktan-leke-cikarma/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.