Lenf Bezi Şişmesi (Lenfadenopati) Nedir?

Lenf Bezleri Şişerse Ne Olur ?

Lenf Bezi Şişmesi (Lenfadenopati) Nedir?

Boğazınız ağrıyor, başınızın üstünde sanki ateş yanıyor. Berbat hissediyorsunuz. Muayene olmaya gittiniz, doktorunuzun ilk yaptığı boynunuzun alt yanlarına dokunmak oldu. Acaba doktorunuz lenf bezlerinizin oralarda ne arıyor olabilir. Tabii ki şişmiş lenf bezlerini kontrol ediyor.

Lenf bezlerinin şişmesi vücudunuzun bir enfeksiyonla ya da bir tür hastalıkla mücadele ettiğinin göstergesi. Bakalım hangi durumlar lenf bezlerinin şişmesine neden oluyor, bu şişliği indirmek için elimizden bir şey geliyor mu?

Lenf Bezleri Nedir ?

Lenf bezleri nerde ?

Lenf bezleriniz küçük, yuvarlak ya da fasulye şeklindeki doku topluluğudur. Vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasını sağlayan lenf sisteminin önemli bir parçasıdır.

Lenf sıvısı vücutta dolaştıkça lenf bezlerindeki bağışıklık hücreleri bakterileri, virüsleri ve diğer zararlı maddeleri tuzağa düşürür. Tuzağa düşürülen maddeler beyaz kan hücreleri yani lenfositler tarafından yok edilir.

Böylelikle vücudun diğer yerlerine yayılmaları engellenir. Vücuttaki sıvı dengesini korumak ise diğer görevlerindendir.

Lenf bezleri tekil ya da grup halinde bulunur. Küçük bir iğne ya da bir zeytin büyüklüğünde olabilir. Boynunuzdaki lenf bezlerinizi iyi tanıyorsunuzdur. Ancak vücudunuzda onlardan yüzlerce vardır. Şişmiş lenf bezleriyle karşılaşabileceğiniz diğer bölgeler şunlardır:

 • Kulak arkası
 • Çene altı
 • Ense
 • Koltukaltı
 • Kasıklar

Boğazın arkasında bulunan bademcikler de bir tür lenf bezi. Onlar da bağışıklık sisteminin bir parçası ve hastalık söz konusu olduğunda şişebiliyorlar.

Lenf Bezi Şişerse Nasıl Anlarım ?

Normalde lenf bezlerinin varlığını hissetmezsiniz. Ortalama olarak 1,3 cm büyüklüğündeler. Hasta olduğunuzda şişebilirler. Kendi boyutlarının 2 hatta 3 katına çıkabilirler. İşte o zaman onları hissedebilirsiniz.

Lenf bezlerinin kendilerini hissettirecekleri başka durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Üzerine bastırdığınızda acıma
 • Enfeksiyon belirtileri (ateş, boğaz ağrısı)
 • Lenf bezleri üzerindeki derinin kızarması, kabarması
 • Şişkinlik

Şişmiş lenf bezleri yumuşaksa kısa zaman içinde ortadan kalkabilir. Genellikle sadece iltihaplanma ya da enfeksiyon belirtisidir. Sert olan lenf bezi ağrıya neden olmuyorsa ve uzun süre geçmesine rağmen iyileşmiyorsa Doktor kontrolü gerektirir.

Lenf Bezlerinin Şişmesinin Nedenleri

Lenf bezleri enfeksiyon, tümör veya lösemi yüzünden şişebilir. Bunun ana nedeni lenfositlerin kandan beze geçişinin bezden kana geçme oranını geçmesinden olmaktadır. İkinci bir nedeni de antikor-spesifik T ve B hücrelerinin aktivasyonu ve çoğalması sonucu olur. Aşağıda listelenen durumlar bezle

Lenf Bezi Kanseri Nasıl Olur ?

Kanser hücreleri bir tümörden çıktığı zaman vücudun her tarafına yayılabilir. Yayılma lenf sistemi ya da kan yoluyla olur. Lenf sistemini kullanarak yayılan kanser hücreleri lenf bezlerine varabilirler.

Kanser genelde lenf bezinde 2 yönde gelişir. Ya bezde oluşur ve yayılır. Ya da başka bir yerde oluşup, beze yayılır. Bezde oluşan kansere lenfoma denir. Lenfoma Hodgkin ve Hodgkin olmayan şekilde 2 türdedir.

Şişmiş Lenf Bezlerinin Tedavisi Nasıl Olur ?

Öncelikle lenf bezlerinin şişmesinin altında yatan sağlık sorununun tedavi edilmesi gereklidir. Lenf bezlerinin kendi boyutlarına dönmesi için bu şarttır.

Şişmiş lenf bezlerinin nasıl tedavi edileceği altında yatan nedenle birebir bağlantılıdır.

Lenf bezlerinin şişkinliğini azaltmak ve lenf bezlerinin şişmesine neden olan sağlık sorununun belirtilerini hafifletmek için bazı evde tedavi önerilerimiz var.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Parasetamol veya ibuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlar buna örnek olabilir. Unutmamanız gereken çok önemli bir ayrıntı: Reye Sendromu’ndan kaçınmak için çocuklara kesinlikle Aspirin vermemelisiniz.

Lenf bezinin şişmiş olduğu bölgeye ılık ve ıslak bir havlu koyabilirsiniz.
Vücudunuzun hastalıktan kurtulması için yeterince dinlenmelisiniz.

Acilen doktora ihtiyaç duyabileceğiniz bazı durumlar da olabilir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Yüksek ateş
 • Nefes almada güçlük
 • Yutkunmada güçlük
 • Gece terlemeleri
 • Kilo kaybı
 • Lenf bezinin olduğu bölgede kızarıklık ve kabarma

Lenf bezi şiştiğinde boyutu 2,5 cm’den fazlaya ulaştıysa, lenf bezi çok sert ve hassassa, 1 ay boyunca iyileşmediyse de doktorunuzu aramanın vakti gelmiş demektir. Geciktirmeden tedavi olmalısınız.

Lenf bezleriniz şişiyorsa bilin ki vücudunuzda bir tehdit algılandı ve bağışıklık sistemi onun üstesinden gelmek için çalışıyor. Bu sinyali aldıktan sonra yapmanız gereken lenf bezlerinize yardımcı olup hastalıktan kurtulmaya çalışmak.

Источник: //www.cevapsepeti.com/lenf-bezleri-siserse-ne-olur/

Lenf Nodu – Lenf Bezi Nedir? Lenf Bezi Hastalıkları – Sağlık Ocağım .NET

Lenf Bezi Şişmesi (Lenfadenopati) Nedir?

Lenf nodu, lenfatik damar boyunca uzanan küçük bir organdır. Lenf nodları sıklıkla, fakat yanlış olarak lenf bezi olarak adlandırılır. Lenf nodları boyut olarak değişkendir. Lenf nodları mikroskopik olarak görülebileceği gibi 2.5 cm çapında da olabilir. İnsan vücudunda 500-800 arasında lenf nodu bulunabilir.

Lenf nodu ince, fibröz dış kapsül ve lenf dokusunun iç kitlesinden oluşur. Kapsülle birkaç küçük lenfatik damar penetre olur ve lenfi nodül içine taşır. Her bir lenf nodu lenfin süzüldüğü sinüsleri (boşlukları) içerir. Tek bir büyük damar lenfi nodül dışına taşır.

Lenf nodlarının görevi nedir?

Lenf nodu kan dolaşımına geçmeden önce bakterileri yok ederek veya süzerek enfeksiyonun yayılmasını önlemede görev alır. Lenf bir nodül içinden geçtikçe, sinüsler içindeki dar kanallar lenfin hareketini yavaşlatır; lenf akımındaki bu azalma makrofajların (yabancı ve ölü materyali içine alan ve yok eden akyuvarlar) lenfteki mikroorganizmaları süzmesine yardımcı olurlar.

Ayrıca, lenf nodu içinde bulunan germinal merkezler lenfosit olarak tanımlanan akyuvarları salgılarlar. Bu hücreler de vücudun enfeksiyonlarla savaşmasında yardımcıdır.

Lenf bezi nedir?

Lenf nodu için kullanılan popüler bir addır.

Lenf nodu (lenf bezi) hastalıkları

Lenfadenopati (lenf bezi büyümesi) nedir? Lenfadenopati lenf bezlerinin büyümesi (şişmesi) için kullanılan tıbbi bir terimdir ve fizik inceleme sırasında sık karşılaşılan bir bulgudur. Lenfadenopati enfeksiyonlara ya da bazı kanser türlerine bağlı gelişebilir.

Bunların dışında otoimmün hastalıklar, aşırı duyarlılık reaksiyonları, depo hastalıkları gibi durumlar da lenfadenopatiye neden olabilir. Lenfadenopati tedavisi nedene yöneliktir. Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı meydana gelen lenfadenopati tedavisinde antibiyotik tedavileri verilir.

Lenfadenit (lenf nodu iltihabı) nedir? Lenfadenit lenf düğümü (lenf nodu) iltihabıdır. Enfekte olan lenf nodu şişer, ısınır ve hassaslaşır. Birçok hastalığın belirtisi olarak da görülür.

Lenfadenit lenfadenopatinin sık görülen bir nedenidir. Lenfadenit tedavisi bu duruma sebep olan etkene yöneliktir. Bazen herhangi bir tedavi gerekmez.

Tedavi gerektiğinde ilaç tedavisi ve apse oluşmuş ise cerrahi boşaltma yöntemleri uygulanabilir.

Lenfanjit nedir? Lenfatik damarların enfekte bir yaradan bakterilerin (sıklıkla streptokoklar) sıçramasına bağlı enflamasyonudur. Enflamasyon (yangı) lenf damarları üzerinde yer alan deride hassas kırmızı çizgilere neden olur. Bu kırmızı çizgiler enfeksiyon bölgesinden en yakın len nodlarına doğru yayılır.

Bu durumdan etkilenen lenf nodları şişer ve hassaslaşır. Bu durumdan etkilenen kişide çoğunlukla ateş ve genel hastalık hissi oluşur. Septisemiyi (kandaki yüksek düzeyde bakteri toksinlerinden kaynaklanan yaşamı tehdit edici hastalık) önlemek için lenfanjitin tedavisi önemlidir ve antibiyotik ilaçlar ile acil tedavi gerekir.

Castleman hastalığı (dev lenf nodu hiperplazisi) nedir? Castleman hastalığı lenfoid dokunun nadir görülen bir hastalığıdır. Bu hastalık dev lenf nodu hiperplazisi olarak da adlandırılır.

Dev lenf nodu sıklıkla mediastende soliter, benign bir kitle olarak görülebileceği gibi sistemik olarak da (çok merkezli) görülebilir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Muhtemelen kronik inflamatuar bir yanıt olarak ortaya çıktığına da  inanılmaktadır.

Dev hücreli hiperplazi hastalığının belirtileri hafif lenfadenopatiden şiddetli enflamasyon, yaygın lenfadenopati, hepatosplenomegali, vasküler sızıntı sendromu, plevral efüzyonlar ve asit, organ yetmezliği ve hatta ölüme kadar gidebilen şikayetler ortaya çıkabilir.

Hastalığın tedavisinde tek kitle olan durumlarda cerrahi eksizyon uygulanır iken, hastalığın sistemik formunda standart bir tedavi yoktur. Eksizyon yapılan hastaların belli aralıklarla düzenli olarak takibi gerekir.

Rosai Dorfman hastalığı (sinüs histiyositozis) nedir? Rosai Dorfman hastalığı masif lenfadenopatilerle seyir gösteren, nedeni bilinmeyen ve nadir görülen histiyositik bir bozukluktur. Kendiliğinden gerileme gösterebilen seyir ile ölümcül vital organ kaybına kadar gidebilen şekilde değişkenlik gösteren bir hastalıktır.

Hastalık sıklıkla baş-boyun bölgesini tutar. Hastalığın belirtileri tutulan organa ya da sisteme göre değişiklik gösterebilir. Ateş, ağrı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, halsizlik gibi belirtiler sıklıkla görülebilen belirtiler olarak sayılabilir.

Hastalarda göz, üst solunum sistemi, tükürük bezleri, deri, kemik, pankreas, meninks ve santral sinir sistemi tutulumları olabilir. Çoğu vakada tedaviye gerek yoktur. Hastalık genellikle ilerleyici değildir ve kendi kendini sınırlıdır, ancak hastalarda hemolitik anemi gelişebilir.

Sistemik semptomları olan veya lenfadenopatileri ani büyümüş hastalarda kortizon tedavisi uygulanabilir, ancak dirençli olgularda radyoterapiye gerek duyulabilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/lenf-nodu-lenf-bezi-nedir-lenf-bezi-hastaliklari/

Lenfadenopati Nedir, Kimlerde Görülmektedir? – Sebepleri.com

Lenf Bezi Şişmesi (Lenfadenopati) Nedir?

Lenfadenopati (LAP), lenf bezlerinin şişmesine ve büyümesine verilen isim olarak tanımlanabilir. Rutin muayenelerde de sıklıkla karşılaşılan lenfadenopati (LAP), farklı hastalıklar nedeniyle meydana gelmiş olabilir.

Lenfadenopati (LAP) tanısı koyulması için, bir ya da daha fazla sayıdaki lenf nodunun sayı, kıvam ve çap yönünden incelenmesi ve normal olmadığının, büyük olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Genel olarak 1 santimetre üzerinde bulunan lenf nodu anormal olarak kabul edilmektedir.

Ama kasık lenf bezinin anormal kabul edilmesi için 1,5 santimetreden büyük boyutta olması gerekir. Benzer şekilde dirsek lenf bezinin 0,5 santimetreden büyük olması durumunda anormal olduğu kanısına ulaşılacaktır.

Lenfadenopati Nedenleri

Lenfadenopati (LAP), bazı bakteriyel ya da virütik enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Diş çürüğü gibi basit kabul edilebilecek bazı rahatsızlıklar bu soruna yol açabilir.

Ama daha önemli hastalıklar yani AIDS ve bazı kanser türleri de lenfadenopati (LAP) sorununun ortaya çıkmasına neden olan etkenler arasında bulunabilir. Bu nedenle tanı koymakta ve tedaviye başlamakta geç kalınmaması için, en erken zamanda doktora başvurmak uygun olacaktır.

Kasık bölgesinde, boyunda ya da koltuk altlarında ele gelecek şekilde yaygın veya lokal bir kitle fark edildiğinde sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekir.

Lenf bezleri vücudun bağışıklık sisteminin, savunma sisteminin önemli bir parçası olduğu için, herhangi bir sorun fark edildiğinde dikkatli olmak ve gereken tetkikleri ve muayeneleri yaptırmak gerekecektir.

Lenf bezleri vücudun savunma sisteminin önemli bir parçası olduğu için, lenfadenopati sorununa gerekli olan özeni göstermek gerekecektir.

Lenfadenopati (LAP) sorununa yola açabilecek olan hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • A grubu streptokoklar veya staphylococcus aureusun sebep olacağı Piyojenik lenfadenit
 • Sistemik Lupus Eritematozus, Romatoid artrit, Sjögren Sendromu gibi romatizmal hastalıklar
 • A grubu streptokokların neden olduğu Kızıl hastalığı
 • Amiloidoz
 • Kanser metastazları, (örneğin Meme kanserinin metastazı)
 • Lenfogranuloma venereum (Chlamydia trachomatis)
 • Tüberküloz
 • Akut ve Kronik Lösemiler
 • Bruselloz
 • Non Hodgkin Lenfomalar (NHL)
 • Kedi tırmığı hastalığı (Bartonella henselae)
 • Şarbon (Bacillus anthracis)
 • Castleman’s hastalığı
 • Tularemi (Francisella tularensis)
 • Trypanosoma enfeksiyonları (T. cruzi, T. brucei)
 • Granuloma inguinale (Calymmatobacterium granulomatis)
 • Sifiliz (Treponema pallidum)
 • Gonore (Neisseria gonorrhoea)
 • Toksoplazmozis (Toxoplasma gondii)
 • Difteri (Corynebacterium diptheriae)
 • Pneumocystis carinii pnömonisi (Pneumocystis carinii)Enfeksiyöz mononukleoz (Epstein-Barr Virüsü)
 • Cryptococcus enfeksiyonları (Cryptococcus neoformans)
 • AIDS (HIV)
 • Leishmania enfeksiyonları (L. donovani, L. tropica)
 • Herpes virüs enfeksiyonları
 • CMV mononukleozu (CMV)
 • Hepatit C
 • Aspergillus enfeksiyonları
 • Rosai -Dorfman hastalığı
 • Candida enfeksiyonları
 • Kikuchi’s hastalığı
 • Hodgkin Lenfoma
 • Sarkoidoz
 • Gaucher Hastalığı gibi depo hastalıkları
 • Kızamık (Rubeola virüs), Kızamıkçık (Rubella virüs)
 • İlaç hipersensitiviteleri

Lenfadenopati Tanısı

Hastalığın tanısını koymak için tam kan sayımı, monospor test, Kulak Burun Boğaz Muayenesi gerekebilir. Ayrıca Kulak Burun Boğaz Uzmanı ya da Genel Cerrahi Uzmanı tarafından yapılan biyopsi söz konusu olacaktır.

Hastalığın teşhisinde bazı hastalıkların araştırılması, hastanın yaşı, ailesel ve seksüel öyküsü, sistemik bulgular ya da semptomlar, hastanın kullandığı ilaçlar, silikon ya da berilyum gibi maddelerle temas edip etmediği, lenfadenopati yeri ve süresi gibi konulara da dikkat edilecektir.

Lenfadenopati Tedavisi

Rahatsızlığın nedenini tespit etmek ve tedaviyi buna göre planlamak gerekecektir. Yani bakteriler, virüsler, mantarlar ya da kanserler nedeniyle meydana gelmiş olan lenfadenopati sorunu için farklı tedaviler uygulanacaktır. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanırken, bazı durumlarda kortikosteroidler kullanılabilir.

Yapılan tetkikler sonucunda kanserler gibi nedenlerle ortaya çıktığı anlaşılan lenfadenopati tespit edilirse, onkoloji merkezleri bulunan referans hastanelere se yapılması ve cerrahi yöntemlere başvurulması gerekebilir.

Dolayısıyla hastalığın doğru olarak teşhis edilmesi, ortaya çıkma sebebinin belirlenmesi ve buna uygun olan tedavi yönteminin tespit edilerek uygulanması gerekecektir.

Bu makale işime yaradı diyorsanız paylaşın; Sağlık kategorisindeki bu yazı 23 Ocak 2016 tarihinde eklendi. 13285 kere okundu ve Sebepleri tarafından yazıldı.

Источник: //www.sebepleri.com/lenfadenopati/

Şişmiş Lenf Bezleri İçin Ne Yapabilirsiniz?

Lenf Bezi Şişmesi (Lenfadenopati) Nedir?

Şişmiş lenf bezleri oldukça yaygın görülür. Eğer bu durumu yaşıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey sakin olmaktır. Yaşanan şişlik durumlarının %80’inde sebep genellikle basit bir enfeksiyon olabilmektedir. Hatta bazen vücudunuz sadece biraz zayıf hissedebilir, bu da doku sıvısı (lenf) üretilmesine ve böyle bir reaksiyon oluşmasına sebep olabilmektedir.

Eğer lenf bezlerinizde şişkinlik problemi yaşıyorsanız yapmanız gereken en önemli iki şey; sakin olmak ve doktorunuzla görüşmek üzere bir randevu almaktır.

Lenf bezlerinin şişmesi oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bu makalede, lenf bezlerinin şişmesinin nedenlerini ve semptomlarını açıklayacağız.

1. Lenf Bezlerinin Görevleri Nelerdir?

Lenfatik (lenf) sisteminizi, tıpkı damarlarınız gibi vücudunuzun tamamında çalışma gösteren karmaşık bir ağ olarak düşünün. Bu ağ, lenfositlerden oluşmaktadırlar ve vücudunuz ile bağışıklık sisteminizi korumakla görevlidirler.

Bunun anlamı ise toksin, hastalığa yol açan maddeler, mikroplar ve diğer tüm zararlı maddelerden kurtulmaktır.

Lenf bezleri, fasulye şeklinde olan organlarımızdır ve boyun, köprücük kemiği, koltuk altı, iç organlar ve kasıklarımıza dağılmış olarak bulunmaktadırlar. Genellikle ölçüleri bir santimetre olur ve eğer herhangi bir şişkinlik problemi yaşamıyorsak, çoğunlukla orada olduklarını dahi hissetmeyiz.

2. Lenf Bezleri Neden Şişerler?

Ağır bir grip geçirdikten sonra, boynunuzun bir tarafında şişmiş bir lenf bezi farkedebilirsiniz. Bu lenf bezlerinin şişmesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Veya duşta iken, koltuk altınızda küçük bir yumru elinize gelebilir.

Her iki durumda da yapmanız gereken ilk şey sakin olmak ve bu durumun oldukça yaygın görülen bir durum olduğunun farkında olmaktır. Sonrasında ise panik yapmayı gerektirecek bir durum olmasa da, doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Bu 6 Doğal Tarifle Lenfatik Sisteminizi Temizleyin

Şimdi, lenf bezlerinizin şişmesine sebep oluşturabilecek durumlara birlikte göz atalım:

 • Vücudunuzun doğal savunmasını veyabağışıklık sisteminizi zayıflatacak bir soğuk algınlığı veya grip durumu geçirmiş olmanız.
 • İnanmakta zorlanabilirsiniz belki; ama bir diş enfeksiyonu da boynunuzdaki lenf bezlerinden birinin şişmesine sebep olabilir. Dolayısı ile ağız hijyeninize özen göstermelisiniz.
 • Eğer ciddi bir kulak enfeksiyonu yaşıyorsanız, bu durum lenf bezlerinizin şişmesine sebep olabilir.
 • Ağız ülseri göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer enfeksiyon çeşididir.
 • Tüberküloz ve bademcik iltihabı, şişmiş lenf bezleri sorununa sebep olabilen durumlardandır.
 • Romatizmal artrit gibi bağışıklık problemleri de bu soruna sebep olabilir.
 • Bazı ilaçların yan etkilerine dikkat etmelisiniz; çünkü bunlar da vücudunuzdaki lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilmektedirler.
 • Lösemi göz önünde bulundurulması gereken bir diğer sebeptir.
 • Hodgkin hastalığı veya Hodgkin olmayan lenfoma sonucu lenf bezleri şişebilir. Bunlar oldukça sık görülen kanser türleridir; ancak bilmekte fayda var ki, iyileşme oranları oldukça yüksektir.

3. Şişmiş Lenf Bezlerinin Belirtileri

Genellikle oluşan yumruları fark etmek oldukça kolaydır; ancak sakinliğinizi koruyabilmeniz için, diğer belirtileri de bilmenizde fayda vardır. Ve eğer vücudunuzda bunlardan birine rastlarsanız doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 • Eğer boynunuzda, köprücük kemiğinizde, koltuk altı veya kasığınızda bir yumru fark ederseniz, bu şişmiş lenf bezleri ile ilgili olabilir. Yine de altını çizmek isteriz ki; eğer bu yumru köprücük kemiğinizdeyse, bu daha ciddi bir şey de olabilir. Dolayısı ile en kısa sürede doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.
 • Bu durum, Hodgkin hastalığının bir belirtisi olabilir ve eğer hızlıca tedavi edilebilirse, iyileşme çoğunlukla mümkün olabilmektedir.
 • Şişmiş bir lenf bezine bazen ateş de eşlik edebilir. Ayrıca gece terlemeleri de yaşayabilirsiniz.
 • Bazı durumlarda şişmiş lenf bezleri acı verici olabilmektedir. Burada ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki; ”eğer acıtmıyorsa, kötü bir şeydir; eğer acıtıyorsa, sadece enfeksiyondur” inanışı tamamen yanlış bir inanıştır. Dolayısı ile yapabileceğiniz en doğru hareket bir uzmana görünerek teşhis ettirmektir.

4. Lenf Bezlerinin Şişmesini Engelleyebilir Misiniz?

Bu sitede sürekli belirttiğimiz gibi, bazı hastalıklara karşı korunmanın kesin bir yolu yoktur. Lenfatik sisteminizi korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, bağışıklık sisteminize dikkat etmektir. Bunu aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak yapabilirsiniz.

 • C vitamini tüketiminizi arttırın: Bunu hem taze portakal, limon ve greyfurt gibi meyve suları, hem de çilek, kivi, papaya gibi lezzetli meyvelerden yapılan salatalar tüketerek başarabilirsiniz. Kulağa lezzetli geliyor!
 • E vitaminine evet deyin: Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri ve yulaf, buğday, arpa ve bira mayası gibi tam tahıllı yiyecekleri tüketmeye özel ilgi göstermelisiniz. Ayrıca, daha fazla kuruyemiş tüketmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Vücudunuzdaki demir, selenyum ve çinko miktarını arttırın: Yağsız et, bakliyat, kabak, somon, zeytinyağı… Tüm bu besinler, vücudunuzun güçlü olabilmesi için ihtiyacı olan minerallerle doludur.
 • Stres seviyenizi düşük tutmaya özen gösterin: Vücudunuz, kortizol ve adrenalin gibi hormonların istilasına uğradığında, bu toksinler bağışıklık sisteminizin fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesine engel olur. Bu da genel olarak sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olan bir durumdur.
 • Stres seviyenizi düşük tutmak, vücudunuzun hastalıklarla savaşabilmesinde oldukça etkilidir. Dolayısı ile duygularınızı kontrol edebilmeye her zaman önem verin. Sağlığınız bunu hak ediyor.

Источник: //sagligabiradim.com/sismis-lenf-bezleri-icin-ne-yapabilirsiniz/

LENF BEZİ ŞİŞMESİNİN BELİRTİLERİ NEDİR? NEDEN OLUR, NE İYİ GELİR, BİTKİSEL TEDAVİSİ NEDİR?

Lenf Bezi Şişmesi (Lenfadenopati) Nedir?

Normalde bir bezelye büyüklüğünde olan lenf bezlerinin birden büyümesi veya şişmesi, lenf bezlerinin enfeksiyon kaptığı anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda başka hastalıkların habercisi olabilir ancak genelde vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyondan kaynaklı olarak lenf bezleri büyümektedir.

Lenf bezlerinin şişmesi, lenfosit adı verilen hücrelerin artış gösterdiğini ve daha fazla antikor üretmek için çalıştığını anlamına gelir.

Lenf bezlerindeki şişlikler uzun bir zaman dilimi boyunca geçmezse, şişkinliğin olduğu bölgelerde kızarıklık ve temas edilince ağrı hissetme olabilmektedir.

Eğer şişkinliğin nedeni enfeksiyon kaynaklı değilse ve enfeksiyonun belirtileri görülmüyorsa, tümörden şüphelenilmektedir.

LENF BEZLERİ NEDEN BÜYÜR? NEDEN ŞİŞER?

Birçok nedene bağlı olarak şişen lenf bezleri, ağır bir grip geçirdikten sonra vücutta enfeksiyonun atılmaması sonucunda büyüyebilir. Büyüyen lenf bezleri kimi zaman belirti göstermez ve duştayken koltukaltında veya boyunda bir yumrunun ele gelmesiyle fark edilebilir.

 • Boğazda oluşan enfeksiyon, kulak enfeksiyonları ve diş apsesi nedeniyle lenf bezleri büyüyebilir.
 • Soğuk algınlığına bağlı olarak lenf bezlerinde büyüme olur.
 • Bakteriyel enfeksiyon kapılması sonucunda lenf bezleri büyüme gösterebilir.
 • Vücutta paraziter enfeksiyonun oluşması nedeniyle lenf bezleri büyüyebilir.
 • AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle görülebilir.
 • Vücutta bir yaranın oluşup iyileşmemesi sonucunda lenf bezleri büyüme gösterebilir.
 • Kızamık, kabakulak ve glandüler ateş sonrasında lenf bezlerinde büyüme görülür.
 • Romatoid artrit hastalığı nedeniyle görülebilir.
 • Lupus hastalıkları nedeniyle lenf bezleri şişebilir.
 • Lösemi ve lenfoma gibi ciddi hastalıklar nedeniyle lenf bezler, şişebilir.
 • Bir tümörden dolayı lenf bezlerinde büyüme görülebilir.
 • Ağızda oluşan yaralar ve aftlar nedeniyle lenf bezlerinde büyüme görülebilir.
 • Kronik kulak iltihabı dolayısıyla lenf bezleri büyüyebilir.
 • Bademcik iltihabı geçiren kişilerde de lenf bezleri şişkinliği görülebilmektedir.
 • Sürekli kullanılan ilaçlar neticesiyle lenf bezlerinde şişlik oluşabilir.
 • Kedi tırmalaması sonucunda ateş oluşursa lenf bezlerinde de büyüme görülebilir.
 • Kawasaki hastalığı nedeniyle lenfe bezleri büyüme gösterebilir.
 • Hamilelikte lenf bezlerinin büyümesi görülebilmektedir.
 • Toksoplazma, frengi ve tüberküloz nedeniyle lenfe bezlerinde büyüme görülebilir.
 • Sarkodioz, glikojen depolaması hastalıkları nedeniyle lenf bezlerinde büyüme görülebilir.
 • Beze humması nedeniyle lenf bezlerinde büyüme görülebilir.

BUNU DA İNCELE

LENF BEZİ ŞİŞME BELİRTİLERİ:

Lenf bezlerinin şişmesi, boyunda, kulak arkasında, kol altında, kollarda ve daha birçok farklı bölgede olabilmektedir.

 • Elle muayenede acı hissetmek en yaygın belirtilerindendir.
 • Boğaz ağrısı hissedilebilir.
 • Burun akıntısı ve ateş oluşabilir.
 • Şişkinliğin olduğu bölgede kızarma ve iltihap oluşumu gözlenebilir.
 • Birden bire ateş yükselebilir.
 • Birden aşırı kilo kaybı görülebilir.
 • Lenf bezlerinin şişmesiyle beraber aynı zamanda öksürük oluşabilir.
 • Solunumda zorluklar ve solunum rahatsızlıkları oluşabilir.
 • Gece aşırı terleme görülebilir.
 • Halsizlik görülebilir.

LENF BEZİ ŞİŞMESİNİN TEDAVİSİ:

Lenf bezlerindeki şişliğin indirilmesine yönelik tedaviler, öncelikle şişliğin hangi nedenden dolayı oluştuğunun tespiti ile başlamaktadır. Hastalığın belirlenmesi üzerine bir tedavi yöntemi izlenir.

Şişliğin ciddi bir problemden kaynaklandığı düşünülmüyorsa şişlik olan bölgeye sıcak su torbası konulabilir. Ağrı oluşumu var ise hafif ağrı kesicilerden içilebilmektedir. Lenf bezinin şişmesi, boğazda veya kulak arkasında görülüyor ise mutlaka bir doktorla görüşülmelidir.

Enfeksiyondan kaynaklanan şişliklerin tedavisinde de doktorun uygun gördüğü antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Vücutta enfeksiyon var ise hastanın mümkün olduğunca dinlenmesi, sağlıklı beslenmesi ve bol su tüketmesi gerekmektedir.

Şişliklerin nedeni kanser veya iyi huylu bir tümör ise tümörün ameliyat ile çıkarılması gerekir, kanser içinde kemoterapi tedavileri görülür. İyi huylu tümörlerde kimi zaman ilaç tedavisine de gidilmektedir.

LENF BEZİNİN BÜYÜMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Lenf bezlerinden ve diğer hastalıklardan korunmanın yollarından en başta geleni, C vitamini almaktır. Vücudun direnç kazanmasını sağlamak için bolca portakal, limon, greyfurt, çilek, kivi ve papaya gibi C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerekir.

Lenf bezlerinin şişmesini engellemek için vücudun ihtiyaç duyduğu diğer bir vitaminde E vitaminidir. E vitamini, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, yulaf, buğday, arpa, bira mayası, tahıllı yiyecekler ve kuruyemişlerde bolca bulunur. Bu yiyeceklerin tüketimi arttırılmalıdır.

BUNU DA İNCELE Vücudun herhangi bir bölgesinde lenfosite bağlı olarak şişlik yaşanmaması isteniyor ise demir, selenyum ve çinko tüketilmelidir. Özellikle yağsız et, bakliyat, kabak, somon ve zeytinyağı gibi besinlerde bulunan bu vitaminlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Hastalıkların önlenmesi için yapılacak en önemli şeylerden biri de hayatınızdan stresi çıkarmaktır. Stres bütün hastalıkların tetikleyicisi olmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Mümkün olduğunca stresli yaşamdan kaçınmalı, stresi azaltacak egzersizler, yogalar ve yürüyüşleri başvurulmalıdır.

BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

Otlarla iyileşme: İçinde birçok otu ve bitkiye bulunduran bu çay, lenf bezlerinin şişliğinin giderilmesinde etkili olmaktadır. İçinde; kantaron çiçeği, ısırgan otu, ökse otu, kekik otu, karabaş otu, papatya, biberiye, nane, kurtpençesi ve oğul otu bulunmaktadır. Bütün otlardan bir tutam alınarak birbirine karıştırılır ve çay haline getirilir. Süzdükten sonra içilir.

Sebzelerden gelen iyileşme: Bitkisel iyileşme yollarından biri de bazı sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi şeklinde olmaktadır. Sebzeler, birçok vitamine sahip olduklarından birçok hastalıkla mücadelede etkili olmaktadır. Tüketilmesi gereken sebzeler; sarımsak, soğan, pırasa, lahana, bezelye ve yeşil renkli tüm sebzeler.

BUNU DA İNCELE

Karışık çay: Isırgan otu tohumu, damla sakızı, çörek otu, zencefil, zerdeçal, havlucan, kebabiye, kereviz tohumu, hanzebal kökü ve propolis bitkilerinin oluşumu ile hazırlanır. Bütün bitkiler öğütülerek, karıştırılır. Oluşan karışım cam bir kavanozda saklanılır ve içileceği zaman bir bardak kaynamış suya bir tatlı kaşığı atılır. Demlendikten sonra süzülerek içilir.

Macun ile iyileşme: Lenf bezlerine iyi gelen bir macun tarifi vardır. Bu tarifte, 100 gram günlük, kebabiye, mastica, havlucan, zencefil, polen ve çörek otu bulunmaktadır.

200 gram ısırgan otu, 50 gram karanfil ve tarçın, 30 gram arı sütü bir kiloda bal bulunmaktadır. Bal yerine üzüm pekmezi veya andız pekmezi de konulabilir. Bitkilerin hepsi karıştırılarak toz haline getirilir.

Üzerine bal veya pekmez konularak macun kıvamına gelene kadar karıştırılır.

BİTKİSEL TEDAVİLERE EK OLARAK:

 • Hasta bolca dinlenmeli, vücudu yoracak hareketlerden kaçınmalıdır.
 • Her gün çiğ sarımsak mümkün olduğunca yenilmelidir.
 • Şişliklerin inmesi için o bölgelere ilk iki gün soğuk kompres yapılabilmektedir.
 • Bakır, iyot, demir, selenyum, folik asit, magnezyum içeren besinler tüketilmelidir.
 • Beyaz un ve şeker tüketilme oranı azaltılmaktadır.
 • Yürüyüş veya egzersiz yapılmalıdır.
 • Alkol ve tütün kullanımından uzak durulmalıdır.

LENF BEZİ ŞİŞMESİ KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR?

Tedavi yöntemine göre lenf bezinin iyileşme oranı da değişiklik göstermektedir. Bitkisel tedavi yöntemleri ve doktorun önerdiği ilaçlarla 1 ya da 2 haftada iyileşme görülebilmektedir. Ağrılar ilk iki gün içinde geçer ancak enflasyona bağlı şişmelerin tedavisi 2 hafta sürebilmektedir.

BUNU DA İNCELE

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN KANSERE ETKİ EDEN ASLANPENÇESİ KÜRÜ:

Aslanpençesi, meme kanseri, rahim kanseri, lenf bezi kanseri ve prostat kanseri gibi birçok kansere karşı mücadele eden güçlü bir bitki türüdür. Kanserlerin başlangıç aşamasında tedaviye ek olarak kullanıldığında kanserin etkilerini azaltıcı etki yaratmaktadır.

KÜRÜ: Bir tutam kadar aslanpençesi, kaynamakta olan yarım litre suya atılır ve 12 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan aslanpençeleri ocaktan alınarak hemen süzülür ve soğuması beklenilir.

Soğuyan karışımdan 1 ay boyunca 1 er gün arayla içilmesi önerilmektedir.

Bir aylık düzenli kullanımdan sonra 15 gün kadar ara verilmeli daha sonra 6 ay boyunca haftada 2 kere olmak koşulu ile tüketilmelidir.

WhatsApp

Источник: //misskadin.com/lenf-bezi-sismesi-ve-buyumesi-nedir-31

Şişmiş Lenf Nodları, Bezler

Lenf Bezi Şişmesi (Lenfadenopati) Nedir?

Küçük yuvarlak topaklar vücutta bulunur. Bu topaklar lenf düğümleri olarak bilinir ve çoğu zaman hissedilemez.

Lenf düğümleri bağışıklıkta önemli bir rol oynar ve enfeksiyon olduğunda vücudun savunmalarının bir parçasını oluşturmak için aktif hale gelen bu lenf düğümleridir.

Bununla birlikte, vücudun herhangi bir kısmı ile olabileceği gibi lenf düğümleri ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bazen bu düğümlerin genişlemesine veya şişmesine neden olur.

Lenf Nodları Mücadele Enfeksiyonları

Lenf düğümleri lenfatik sistemin bir parçasıdır, kan damarları için bir 'yedek' sistemdir ve ayrıca bağışıklık sisteminin bir parçasıdır.

lenf sistemi vücut boyunca bulunan bir kanal (lenf damarları) ve 'filtreler' (lenf düğümleri) ağıdır.

Kan damarlarının dışında bulunan herhangi bir sıvının kan dolaşımına geri çekilmesi gerekir ve bunu oldukça etkili yapan lenfatik sistemdir.

Mikropları, dokudaki, bakteriler gibi istila etmek, genellikle kan damarlarına giremez. Bu istilacılar daha sonra lenfatik damarlar tarafından tahliye edilir.

Lenf düğümleri bir dizi beyaz kan hücresi içerir, ancak ana hücreler istilacı patojenlere (lenfositler) ve enkaz (makrofajlar) tüketen hücrelere saldıran ve yok eden hücrelerdir.

Lenf sıvısı “filtrelenmiş” olduğunda, kan dolaşımına katılmak için damarlara geri boşaltılır.

Lenfadenopati nedir?

Lenf nodu büyütüldüğünde (şişmiş lenf bezi), lenfadenopati. bir şişmiş lenf düğümü veya bez tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir lenfadenopati. Büyümüş lenf düğümleri, vücudun belirli bir bölgesine (lokalize lenfadenopatiye) izole edilebilir veya tüm vücutta (genel lenfadenopati) mevcut olabilir.

Lenfadenopati, vücudun belirli bir bölgesini ya da vücudun genel bir durumunu etkileyen bir bozukluğun bir göstergesidir. Bazı lenf nodu gruplarının boyun, balta (koltuk altları) ve kasıklarınki gibi şişmesi daha olasıdır. Sert ve kauçuksu lenf nodu arasında, farklı durumları gösterebileceğinden çok farklı olanı ayırt etmek önemlidir.

Lenfödem nedir?

Lenfödem Bir lenf nodu veya lenfatik damar içindeki bir tıkanıklığa bağlı bir alanın şişmesidir. Lenf sıvısı, lenf nodu içinden süzülüp hareket edemezse lenf damarları tıkanır.

Bu, interstisyel sıvının lenf damarlarına girmesini ve kan dolaşımına geri taşınmasını önler. Lenfödem sıklıkla üst ve alt ekstremitelerde görülür ve sırasıyla kol veya bacağın şişmesi olarak belirgindir.

Lenfadenopatinin Nedenleri (Şişmiş Lenf Bezleri)

Lenf düğümlerinin şişmesi, birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar ve nedensel faktör veya hastalığın diğer belirtileri ve semptomları ile birlikte tanımlanması gerekir.

 • iltihap komşu organ veya vücut yapısının veya lenf nodunun (lenfadenit) veya lenf damarlarının (lenfanjit) görülmesidir.
 • enfeksiyon. Viral, bakteriyel, protozoa veya fungal enfeksiyonlar. Lokalize bir enfeksiyon veya genelleştirilmiş olabilir.
 • Kanser. Düğüm içindeki düğüm veya kan hücreleri kanseri (lenfoma, lösemi). Başka bir bölgeden ikincil yayılım (metastaz).
 • Bağışıklık Bozuklukları immün arabuluculuk hipersensitivitesinden (alerjiler) otoimmün hastalıklara (romatoid artrit, sarkoidoz, SLE gibi) kadar
 • Metabolik bozukluklar (1)
 • İlaçlar (2)

Şişmiş lenf nodları, belirli vakalarda normal bir durum olabilir ve herhangi bir altta yatan hastalık veya hastalığı göstermeyebilir. Lenfadenopati, influenza gibi akut enfeksiyonlarda sık görülür ve birkaç hafta içinde akar.

belirtiler

Lenfadenopati, hastanın etkilenen lenf nodlarının herhangi bir anormalliğini algılayamadığı anlamına gelen asemptomatik olabilir. Sıklıkla lenf düğümü palpe edilebilir (dokunulabilir) ancak başka bir semptom görülmez. Diğer zamanlarda genişlemiş lenf noduna bu diğer belirtiler ve semptomlar eşlik edebilir:

 • hassas ya da ağrılı lenf nodu bazen sadece fiziksel muayenede derin palpasyon (sert basınç) üzerinde tespit edilebilir.
 • Görünür şişmiş Lenf nodu, yüzeyel (deriye yakın yalan) şiddetli şişlik dışında nadir görülen lenf nodlarıdır.
 • Zor veya lastik cep veya sabit (hareketsiz) lenf düğümü.
 • Boyut Lenf düğümü, enfeksiyon ve kanser arasında ayrım yapabilmesinden dolayı eşit derecede önemlidir.

Lenf nodunun genişlemesi, altta yatan duruma bağlı olarak başka belirti ve semptomlarla birlikte olabilir. Bu, ateş, kas ve eklem ağrıları, malaisea, yorgunluk ve problem alanı ile ilgili spesifik semptomları içerir.

Teşhis

Şişmiş lenf nodu veya düğüm grubu tespit edilirse hekimin daha fazla araştırması önemlidir. Lenf nodunun kendisi ile ilgili olarak, şişen 'bez' ile ilgili aşağıdaki faktörlerin dikkate alınması gerekir.

 • Büyük veya küçük
 • Ihale veya ağrısız
 • Sert ya da yumuşak
 • Sabit veya mobil

Bir lenf nodu veya lenf nodu grubuyla ilgili aşağıdaki araştırma prosedürleri, bir teşhise yardımcı olmak için gerekli olabilir.

 • Röntgen ışınları
 • CT Taramaları
 • Biyopsi

Lenfadenopatinin bir doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Genişleme sıklıkla soğuk algınlığı gibi küçük enfeksiyonlar sırasında ortaya çıkar, bazen daha ciddi olabilir. Devam eden veya daha büyük boyutta olan herhangi bir lenf nodu genişlemesi hemen araştırılmalıdır. Diğer belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeyin.

Ayrıca şişmiş boyun lenf nodları, şişmiş koltuk altı lenf nodları ve şişmiş kasık lenf nodları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

tedavi

Tedavi şişmiş lenf noduna neden olan altta yönlendirilmelidir.Düğümün spesifik bir patolojisi olmadıkça, şişmiş lenf düğümünün kendisini tedavi etmeye çalışmak anlamsızdır. Bazen bir düğüm ince iğne aspirasyonu (FNA) gibi prosedürler yoluyla tahliye edilebilir. Popüler inanışın aksine, bir lenf noduna masaj yapmak şişmeyi azaltmaz ve aslında daha fazla komplikasyona neden olabilir.

Şişmiş bir lenf nodunun küçük veya çok ciddi altta yatan bir patolojinin göstergesi olabileceğini vurgulamak önemlidir. Şişmiş bir lenf nodu veya genişlemiş düğümler grupları, uzun bir süre boyunca devam etmedikçe, endişe için acil bir neden olmamalıdır. Lenf nodunun büyüdüğü, hassas, sert veya sabit olduğu fark edilirse derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Referanslar :

1. Lenfadenopati ve Metabolik Bozulması. Wrongdiagnosis

2. Lenfadenopati Diferansiyel Tanı ve Değerlendirme. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi

Источник: //tr.womenhealthguide.net/sismis-lenf-nodlar-bezler-lenfodem-lenfadenopati-7667

Lenf Bezi Nedir?

Lenf Bezi Şişmesi (Lenfadenopati) Nedir?

Lenf bezi nedir, lenf bezi ifadesini duymayan yoktur.

Kulakların altında, boynun iki tarafında, koltuk altlarında ve çene altında bulunan ve büyüdüklerinde fark edilen lenf bezleri, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır.

Bu bezelerin şişmesi, çoğunlukla bölgesel bir enfeksiyona işaret eder. Bu da şu demektir; lenf bezlerinin içindeki lenfosit ve antikor denilen  savaşçı hücrelerin sayısı artmıştır.

1cm. çapındaki lenf bezleri normal kabul edilirken, bundan daha büyük olanları mutlaka takip edilmelidir.

Lenf bezleri, boyun bölgesinde çene altında, kulakların ön ve arkasında, boynun orta hatlarında ve yan kısımlarında, boyun bölgesindeki en büyük kasın üstünde, ortasında ve altında gruplaşırlar.

Vücudun baş ve boyun bölgesinde vücuda zarar verme olasılığı bulunan herhangi bir olay gerçekleştiğinde bu bezeler de büyür.

Kanser türleri de lenf yollarıyla yayılmaya çalışır ve boyun bezlerine takılırlar. Her büyüyen lenf bezi endişeye yol açmamalıdır. Küçük çocuklarda çoğunlukla enfeksiyonlar sebebiyle lenf bezlerinde büyüme meydana gelir. Dişlerde apse ve iltihap geliştiğinde de çene altı bölgede şişen bezeler ve bademcik iltihabına bağlı olarak büyüyen bezeler bir müddet sonra kendiliklerinden kaybolurlar.

 • Eğer yaşınız 40’ın üzerindeyse, enfeksiyonların yanı sıra kanser faktörü de akla gelmeli ve buna bağlı da araştırma yapılmalıdır.
 • Lenf bezlerinin enfeksiyon kaynaklı mı yoksa kanser kaynaklı mı şiştiğini anlayabilmek ve ikisini ayırt edebilmek mümkün müdür bir de bu tarafına bakalım.
 • Enfeksiyon kaynaklı şişen lenf bezlerinde çoğunlukla ağrı hissedilir, son zamanlarda ortaya çıkmıştır, üst deride kızarıklık görülebilir, enfeksiyona sebep olan geniz eti, bademcik, sinüzit gibi kaynaklar gözle görülebilir, muayenede ele gelen kitle yumuşaktır.

Kanser kaynaklı olan lenf bezlerinde ise hasta çoğunlukla 40 yaş üzerindedir, lenf bezlerindeki şişlik haftalar hatta aylardır mevcuttur, ağrı hissi yoktur, kitle serttir, muayenede birbirine yapışıkmış gibi hissettiren ve lastik kıvamında birden çok beze ele gelir, genellikle kulak altı hizasındadır. Hastanın sigara ve alkol tüketimi de önemli bir etkendir.

KBB uzmanı hekim böyle bir şişlik durumunda detaylı bir muayene ve tetkik yapar. Eğer enfeksiyon varsa ilaç tedavisi uygulanır ve hasta yakından takip edilir. Hekim lüzum görürse kan testi ve radyolojik tetkik de ister.

Eğer tümörden şüpheleniliyorsa, ilgili bölgeler ayrıntılı şekilde muayene edilir. Baş ve boyun bölgesinin radyolojik tetkikleri istenir ve biyopsi alınır. Hatta kitlenin üzerinden de ince iğne ile biyopsi yapılabilir.

Tetkikler neticesinde ya cerrahi müdahale uygulanır yahut da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyunda oluşan şişlikler doğumsal oluşumlar da olabilmektedir. Bu şişlikleri çocuk küçükken fark edilebildiği gibi, bazen ilerleyen yaşlara kadar fark edilmeyedebilirler. Vücutta enfeksiyon geliştiğinde şişerek ortaya çıkabilirler.

Bu şişlikler ciltte akıntıya da sebep olabilirler. Bunlar için lenf düğümü yani beze demek doğru değildir. Bu oluşumlar kitledirler. Yerleri ise genellikle boynun orta hattıdır. Tedavi şekilleri ise çoğunlukla cerrahi müdahaledir.

Lenf Bezi Nerededir?

Lenf bezlerini tüm vücuda yayılan kümeler olarak da ifade edebiliriz. Lenf bezlerinin vazifesi vücuttaki lenf sıvısını süzmek ve lenf damarlarının arınmasını sağlamaktır. Lenf bezleri aynı zamanda bir uyarıcı gibi çalışırlar. Herhangi bir hastalık durumunda iltihaplanıp şişerek hastalığı haber verirler.

Tüm vücuda yayılan ve boyutları toplu iğne başından, fasulye tanesi büyüklüğüne kadar erişen lenf bezleri, yoğun olarak vücudun boyun ve çene altı bölgesinde, timüs bezinde, damak ve bademciklerde, koltukaltlarında, ince bağırsaklarda, kasık bölgesinde, dalakta, diz arkasında ve göğüs boşluğunda kümelenmiştir. Bu sayılan bölgelerdeki lenf bezlerinin farkı vazifeleri vardır ve vücudun çalışmasını düzenlerler.

Lenf Bezi Ağrısı

İmmün sistemin önemli bir parçası olan lenf bezleri, şişene kadar asla hissedilmez ve ele gelmezler. Hekimler lenf bezi ağrısının dikkate alınması gerektiğini ve asla ihmal edilmeden bir hekime görünmeyi gerektirdiklerini belirtiyor. Lenf bezleri vücudun bir nevi savunma askerleridir.

Vücuda giren mikroplar ve sebep olabilecekleri hastalıklara karşı enzim üretirler. Lenf bezleri vücudun her tarafını saran bir ağ gibidirler. Ense arkasında, kulakların arkasında ve akciğerlerin civarında bulunan lenf bezleri hayati önem taşırlar.

Zira hayati organların etrafını sarmış durumdadırlar.

Lenf bezi ağrısı pek çok insanda görülebilir. Kimilerinde çok sık görülürken, kimilerinde de ender olarak ortaya çıkar. Lenf bezi ağrısı enfeksiyon sonucu da kanser sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

Lenf bezi ağrısı yaşayan bir kişi, bir uzmana başvurduğunda tetkik yapılır ve şişliğin boyutu hesaplanır.

Tetkikler neticesinde alyuvar sayısı ve lenflerde bulunan hücre sayısı artışında normal olmayan bir durum gözlenirse, kişinin ameliyata alınması gerekebilir.

Şişlik eğer kötü huylu bir tümör sebebiyle oluşmuşsa hastaya kemoterapi verilir. Bunun dışındaki durumlarda ise basit yahut geniş kapsamlı ilaç tedavisi yapılır.

Lenf bezi şişmesi, kişilerde çoğunlukla bir endişe ve korku yaratır. Lenf bezleri basit bir enfeksiyona bağlı olarak şişebileceği gibi, lösemi yahut çeşitli tümörler yüzünden de şişebilir

Lenf bezleri ağırlıklı olarak bakteriyel enfeksiyonlarda, ağız ve özellikle diş enfeksiyonlarında, ateşle seyreden viral enfeksiyonlarda, deri enfeksiyonlarında, kulak enfeksiyonlarında, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda, cilt ve göğüs gibi bazı kanser türlerinde, HIV ve benzeri bağışıklık sistemi hastalıklarında, aşıların yahut bazı ilaçların yan etkisi olarak, testis kanseri gibi durumlarda, lenfoma ve melanoma gibi kanser türlerinde şişer.

Peki lenf bezi şişmesi nasıl tedavi edilir bir de bu kısma bakalım.

Lenf bezleri eğer enfeksiyon kaynaklı olarak şişmişse, virüs ve bakterilerle mücadele etmek gerekir ki şişlik de ortadan kalksın.

Bakteri ve virüsler kontrol altına alındığı zaman lenf bezi şişliği de  kontrol altına alınmış olur. Hekim enfeksiyon ve ağrıyı ortadan kaldırabilmek için aspirin ve ağrı kesici tavsiye edebilir.

Bu süreçte yeterli sıvı tüketimi, istirahat ve vitamin alımı da iyileşme sürecine katkı sağlar.

Lenf bezlerindeki şişme kanser yahut iyi huylu tümörlere bağlı olarak gelişmişse kanserin tedavi edilmesi ve tümörün alınması gerekecektir. Aksi takdirde lenf bezlerindeki şişlik ortadan kalkmaz. Lenf bezi şişmesini engellemek adına kemoterapi de fayda sağlar.

 • Böyle bir durumda tedavinin şekli ve seyrini hekim belirleyecektir. Lenf bezi eğer vücuda yabancı bir maddenin girmesi sebebiyle şiştiyse, bu yabancı maddelerin alınması gerekir.
 • Lenf bezi şiştiğinde, bölgedeki dokularda yırtılma olabileceğinden son derece ciddi neticeler de gelişebilir. Böyle bir durumda şişen lenf bezlerindeki sıvının boşaltılması gerekir.
 • Lenf bezlerindeki şişlikler bazı bitkisel tedavilerle de giderilebilir. Karabaş otu, ısırgan otu, kekik otu, papatya, biberiye, nane, söğüt, oğul otu, kurt pençesi ve aynısefa bitkileri eşit ölçülerde karıştırılarak çay gibi demlenir ve günde 1-2 fincan içilir.
 • Bunların dışında arı sütü, bal, andız pekmezi, keçi boynuzu pekmezi ve kara üzüm tüketimi de lenf bezi şişmesine karşı oldukça faydalı doğal tedavilerdir.

Источник: //bilgifili.com/lenf-bezi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi