Lenf Bezleri Neden Büyür?

içerik

LENF BEZİ ŞİŞMESİNİN BELİRTİLERİ NEDİR? NEDEN OLUR, NE İYİ GELİR, BİTKİSEL TEDAVİSİ NEDİR?

Lenf Bezleri Neden Büyür?

Normalde bir bezelye büyüklüğünde olan lenf bezlerinin birden büyümesi veya şişmesi, lenf bezlerinin enfeksiyon kaptığı anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda başka hastalıkların habercisi olabilir ancak genelde vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyondan kaynaklı olarak lenf bezleri büyümektedir.

Lenf bezlerinin şişmesi, lenfosit adı verilen hücrelerin artış gösterdiğini ve daha fazla antikor üretmek için çalıştığını anlamına gelir.

Lenf bezlerindeki şişlikler uzun bir zaman dilimi boyunca geçmezse, şişkinliğin olduğu bölgelerde kızarıklık ve temas edilince ağrı hissetme olabilmektedir.

Eğer şişkinliğin nedeni enfeksiyon kaynaklı değilse ve enfeksiyonun belirtileri görülmüyorsa, tümörden şüphelenilmektedir.

LENF BEZLERİ NEDEN BÜYÜR? NEDEN ŞİŞER?

Birçok nedene bağlı olarak şişen lenf bezleri, ağır bir grip geçirdikten sonra vücutta enfeksiyonun atılmaması sonucunda büyüyebilir. Büyüyen lenf bezleri kimi zaman belirti göstermez ve duştayken koltukaltında veya boyunda bir yumrunun ele gelmesiyle fark edilebilir.

 • Boğazda oluşan enfeksiyon, kulak enfeksiyonları ve diş apsesi nedeniyle lenf bezleri büyüyebilir.
 • Soğuk algınlığına bağlı olarak lenf bezlerinde büyüme olur.
 • Bakteriyel enfeksiyon kapılması sonucunda lenf bezleri büyüme gösterebilir.
 • Vücutta paraziter enfeksiyonun oluşması nedeniyle lenf bezleri büyüyebilir.
 • AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle görülebilir.
 • Vücutta bir yaranın oluşup iyileşmemesi sonucunda lenf bezleri büyüme gösterebilir.
 • Kızamık, kabakulak ve glandüler ateş sonrasında lenf bezlerinde büyüme görülür.
 • Romatoid artrit hastalığı nedeniyle görülebilir.
 • Lupus hastalıkları nedeniyle lenf bezleri şişebilir.
 • Lösemi ve lenfoma gibi ciddi hastalıklar nedeniyle lenf bezler, şişebilir.
 • Bir tümörden dolayı lenf bezlerinde büyüme görülebilir.
 • Ağızda oluşan yaralar ve aftlar nedeniyle lenf bezlerinde büyüme görülebilir.
 • Kronik kulak iltihabı dolayısıyla lenf bezleri büyüyebilir.
 • Bademcik iltihabı geçiren kişilerde de lenf bezleri şişkinliği görülebilmektedir.
 • Sürekli kullanılan ilaçlar neticesiyle lenf bezlerinde şişlik oluşabilir.
 • Kedi tırmalaması sonucunda ateş oluşursa lenf bezlerinde de büyüme görülebilir.
 • Kawasaki hastalığı nedeniyle lenfe bezleri büyüme gösterebilir.
 • Hamilelikte lenf bezlerinin büyümesi görülebilmektedir.
 • Toksoplazma, frengi ve tüberküloz nedeniyle lenfe bezlerinde büyüme görülebilir.
 • Sarkodioz, glikojen depolaması hastalıkları nedeniyle lenf bezlerinde büyüme görülebilir.
 • Beze humması nedeniyle lenf bezlerinde büyüme görülebilir.

BUNU DA İNCELE

LENF BEZİ ŞİŞME BELİRTİLERİ:

Lenf bezlerinin şişmesi, boyunda, kulak arkasında, kol altında, kollarda ve daha birçok farklı bölgede olabilmektedir.

 • Elle muayenede acı hissetmek en yaygın belirtilerindendir.
 • Boğaz ağrısı hissedilebilir.
 • Burun akıntısı ve ateş oluşabilir.
 • Şişkinliğin olduğu bölgede kızarma ve iltihap oluşumu gözlenebilir.
 • Birden bire ateş yükselebilir.
 • Birden aşırı kilo kaybı görülebilir.
 • Lenf bezlerinin şişmesiyle beraber aynı zamanda öksürük oluşabilir.
 • Solunumda zorluklar ve solunum rahatsızlıkları oluşabilir.
 • Gece aşırı terleme görülebilir.
 • Halsizlik görülebilir.

LENF BEZİ ŞİŞMESİNİN TEDAVİSİ:

Lenf bezlerindeki şişliğin indirilmesine yönelik tedaviler, öncelikle şişliğin hangi nedenden dolayı oluştuğunun tespiti ile başlamaktadır. Hastalığın belirlenmesi üzerine bir tedavi yöntemi izlenir.

Şişliğin ciddi bir problemden kaynaklandığı düşünülmüyorsa şişlik olan bölgeye sıcak su torbası konulabilir. Ağrı oluşumu var ise hafif ağrı kesicilerden içilebilmektedir. Lenf bezinin şişmesi, boğazda veya kulak arkasında görülüyor ise mutlaka bir doktorla görüşülmelidir.

Enfeksiyondan kaynaklanan şişliklerin tedavisinde de doktorun uygun gördüğü antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Vücutta enfeksiyon var ise hastanın mümkün olduğunca dinlenmesi, sağlıklı beslenmesi ve bol su tüketmesi gerekmektedir.

Şişliklerin nedeni kanser veya iyi huylu bir tümör ise tümörün ameliyat ile çıkarılması gerekir, kanser içinde kemoterapi tedavileri görülür. İyi huylu tümörlerde kimi zaman ilaç tedavisine de gidilmektedir.

LENF BEZİNİN BÜYÜMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Lenf bezlerinden ve diğer hastalıklardan korunmanın yollarından en başta geleni, C vitamini almaktır. Vücudun direnç kazanmasını sağlamak için bolca portakal, limon, greyfurt, çilek, kivi ve papaya gibi C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi gerekir.

Lenf bezlerinin şişmesini engellemek için vücudun ihtiyaç duyduğu diğer bir vitaminde E vitaminidir. E vitamini, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, yulaf, buğday, arpa, bira mayası, tahıllı yiyecekler ve kuruyemişlerde bolca bulunur. Bu yiyeceklerin tüketimi arttırılmalıdır.

BUNU DA İNCELE

Vücudun herhangi bir bölgesinde lenfosite bağlı olarak şişlik yaşanmaması isteniyor ise demir, selenyum ve çinko tüketilmelidir. Özellikle yağsız et, bakliyat, kabak, somon ve zeytinyağı gibi besinlerde bulunan bu vitaminlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Hastalıkların önlenmesi için yapılacak en önemli şeylerden biri de hayatınızdan stresi çıkarmaktır. Stres bütün hastalıkların tetikleyicisi olmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Mümkün olduğunca stresli yaşamdan kaçınmalı, stresi azaltacak egzersizler, yogalar ve yürüyüşleri başvurulmalıdır.

BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

Otlarla iyileşme: İçinde birçok otu ve bitkiye bulunduran bu çay, lenf bezlerinin şişliğinin giderilmesinde etkili olmaktadır. İçinde; kantaron çiçeği, ısırgan otu, ökse otu, kekik otu, karabaş otu, papatya, biberiye, nane, kurtpençesi ve oğul otu bulunmaktadır. Bütün otlardan bir tutam alınarak birbirine karıştırılır ve çay haline getirilir. Süzdükten sonra içilir.

Sebzelerden gelen iyileşme: Bitkisel iyileşme yollarından biri de bazı sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi şeklinde olmaktadır. Sebzeler, birçok vitamine sahip olduklarından birçok hastalıkla mücadelede etkili olmaktadır. Tüketilmesi gereken sebzeler; sarımsak, soğan, pırasa, lahana, bezelye ve yeşil renkli tüm sebzeler.

BUNU DA İNCELE

Karışık çay: Isırgan otu tohumu, damla sakızı, çörek otu, zencefil, zerdeçal, havlucan, kebabiye, kereviz tohumu, hanzebal kökü ve propolis bitkilerinin oluşumu ile hazırlanır. Bütün bitkiler öğütülerek, karıştırılır. Oluşan karışım cam bir kavanozda saklanılır ve içileceği zaman bir bardak kaynamış suya bir tatlı kaşığı atılır. Demlendikten sonra süzülerek içilir.

Macun ile iyileşme: Lenf bezlerine iyi gelen bir macun tarifi vardır. Bu tarifte, 100 gram günlük, kebabiye, mastica, havlucan, zencefil, polen ve çörek otu bulunmaktadır.

200 gram ısırgan otu, 50 gram karanfil ve tarçın, 30 gram arı sütü bir kiloda bal bulunmaktadır. Bal yerine üzüm pekmezi veya andız pekmezi de konulabilir. Bitkilerin hepsi karıştırılarak toz haline getirilir.

Üzerine bal veya pekmez konularak macun kıvamına gelene kadar karıştırılır.

BİTKİSEL TEDAVİLERE EK OLARAK:

 • Hasta bolca dinlenmeli, vücudu yoracak hareketlerden kaçınmalıdır.
 • Her gün çiğ sarımsak mümkün olduğunca yenilmelidir.
 • Şişliklerin inmesi için o bölgelere ilk iki gün soğuk kompres yapılabilmektedir.
 • Bakır, iyot, demir, selenyum, folik asit, magnezyum içeren besinler tüketilmelidir.
 • Beyaz un ve şeker tüketilme oranı azaltılmaktadır.
 • Yürüyüş veya egzersiz yapılmalıdır.
 • Alkol ve tütün kullanımından uzak durulmalıdır.

LENF BEZİ ŞİŞMESİ KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR?

Tedavi yöntemine göre lenf bezinin iyileşme oranı da değişiklik göstermektedir. Bitkisel tedavi yöntemleri ve doktorun önerdiği ilaçlarla 1 ya da 2 haftada iyileşme görülebilmektedir. Ağrılar ilk iki gün içinde geçer ancak enflasyona bağlı şişmelerin tedavisi 2 hafta sürebilmektedir.

BUNU DA İNCELE

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN KANSERE ETKİ EDEN ASLANPENÇESİ KÜRÜ:

Aslanpençesi, meme kanseri, rahim kanseri, lenf bezi kanseri ve prostat kanseri gibi birçok kansere karşı mücadele eden güçlü bir bitki türüdür. Kanserlerin başlangıç aşamasında tedaviye ek olarak kullanıldığında kanserin etkilerini azaltıcı etki yaratmaktadır.

KÜRÜ: Bir tutam kadar aslanpençesi, kaynamakta olan yarım litre suya atılır ve 12 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan aslanpençeleri ocaktan alınarak hemen süzülür ve soğuması beklenilir.

Soğuyan karışımdan 1 ay boyunca 1 er gün arayla içilmesi önerilmektedir.

Bir aylık düzenli kullanımdan sonra 15 gün kadar ara verilmeli daha sonra 6 ay boyunca haftada 2 kere olmak koşulu ile tüketilmelidir.

WhatsApp

Источник: https://misskadin.com/lenf-bezi-sismesi-ve-buyumesi-nedir-31

Lenf Bezleri Şişerse Ne Olur ?

Lenf Bezleri Neden Büyür?

Boğazınız ağrıyor, başınızın üstünde sanki ateş yanıyor. Berbat hissediyorsunuz. Muayene olmaya gittiniz, doktorunuzun ilk yaptığı boynunuzun alt yanlarına dokunmak oldu. Acaba doktorunuz lenf bezlerinizin oralarda ne arıyor olabilir. Tabii ki şişmiş lenf bezlerini kontrol ediyor.

Lenf bezlerinin şişmesi vücudunuzun bir enfeksiyonla ya da bir tür hastalıkla mücadele ettiğinin göstergesi. Bakalım hangi durumlar lenf bezlerinin şişmesine neden oluyor, bu şişliği indirmek için elimizden bir şey geliyor mu?

Lenf Bezleri Nedir ?

Lenf bezleri nerde ?

Lenf bezleriniz küçük, yuvarlak ya da fasulye şeklindeki doku topluluğudur. Vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasını sağlayan lenf sisteminin önemli bir parçasıdır.

Lenf sıvısı vücutta dolaştıkça lenf bezlerindeki bağışıklık hücreleri bakterileri, virüsleri ve diğer zararlı maddeleri tuzağa düşürür. Tuzağa düşürülen maddeler beyaz kan hücreleri yani lenfositler tarafından yok edilir.

Böylelikle vücudun diğer yerlerine yayılmaları engellenir. Vücuttaki sıvı dengesini korumak ise diğer görevlerindendir.

Lenf bezleri tekil ya da grup halinde bulunur. Küçük bir iğne ya da bir zeytin büyüklüğünde olabilir. Boynunuzdaki lenf bezlerinizi iyi tanıyorsunuzdur. Ancak vücudunuzda onlardan yüzlerce vardır. Şişmiş lenf bezleriyle karşılaşabileceğiniz diğer bölgeler şunlardır:

 • Kulak arkası
 • Çene altı
 • Ense
 • Koltukaltı
 • Kasıklar

Boğazın arkasında bulunan bademcikler de bir tür lenf bezi. Onlar da bağışıklık sisteminin bir parçası ve hastalık söz konusu olduğunda şişebiliyorlar.

Lenf Bezi Şişerse Nasıl Anlarım ?

Normalde lenf bezlerinin varlığını hissetmezsiniz. Ortalama olarak 1,3 cm büyüklüğündeler. Hasta olduğunuzda şişebilirler. Kendi boyutlarının 2 hatta 3 katına çıkabilirler. İşte o zaman onları hissedebilirsiniz.

Lenf bezlerinin kendilerini hissettirecekleri başka durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Üzerine bastırdığınızda acıma
 • Enfeksiyon belirtileri (ateş, boğaz ağrısı)
 • Lenf bezleri üzerindeki derinin kızarması, kabarması
 • Şişkinlik

Şişmiş lenf bezleri yumuşaksa kısa zaman içinde ortadan kalkabilir. Genellikle sadece iltihaplanma ya da enfeksiyon belirtisidir. Sert olan lenf bezi ağrıya neden olmuyorsa ve uzun süre geçmesine rağmen iyileşmiyorsa Doktor kontrolü gerektirir.

Lenf Bezlerinin Şişmesinin Nedenleri

Lenf bezleri enfeksiyon, tümör veya lösemi yüzünden şişebilir. Bunun ana nedeni lenfositlerin kandan beze geçişinin bezden kana geçme oranını geçmesinden olmaktadır. İkinci bir nedeni de antikor-spesifik T ve B hücrelerinin aktivasyonu ve çoğalması sonucu olur. Aşağıda listelenen durumlar bezle

Lenf Bezi Kanseri Nasıl Olur ?

Kanser hücreleri bir tümörden çıktığı zaman vücudun her tarafına yayılabilir. Yayılma lenf sistemi ya da kan yoluyla olur. Lenf sistemini kullanarak yayılan kanser hücreleri lenf bezlerine varabilirler.

Kanser genelde lenf bezinde 2 yönde gelişir. Ya bezde oluşur ve yayılır. Ya da başka bir yerde oluşup, beze yayılır. Bezde oluşan kansere lenfoma denir. Lenfoma Hodgkin ve Hodgkin olmayan şekilde 2 türdedir.

Şişmiş Lenf Bezlerinin Tedavisi Nasıl Olur ?

Öncelikle lenf bezlerinin şişmesinin altında yatan sağlık sorununun tedavi edilmesi gereklidir. Lenf bezlerinin kendi boyutlarına dönmesi için bu şarttır.

Şişmiş lenf bezlerinin nasıl tedavi edileceği altında yatan nedenle birebir bağlantılıdır.

Lenf bezlerinin şişkinliğini azaltmak ve lenf bezlerinin şişmesine neden olan sağlık sorununun belirtilerini hafifletmek için bazı evde tedavi önerilerimiz var.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Parasetamol veya ibuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlar buna örnek olabilir. Unutmamanız gereken çok önemli bir ayrıntı: Reye Sendromu’ndan kaçınmak için çocuklara kesinlikle Aspirin vermemelisiniz.

Lenf bezinin şişmiş olduğu bölgeye ılık ve ıslak bir havlu koyabilirsiniz.
Vücudunuzun hastalıktan kurtulması için yeterince dinlenmelisiniz.

Acilen doktora ihtiyaç duyabileceğiniz bazı durumlar da olabilir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Yüksek ateş
 • Nefes almada güçlük
 • Yutkunmada güçlük
 • Gece terlemeleri
 • Kilo kaybı
 • Lenf bezinin olduğu bölgede kızarıklık ve kabarma

Lenf bezi şiştiğinde boyutu 2,5 cm’den fazlaya ulaştıysa, lenf bezi çok sert ve hassassa, 1 ay boyunca iyileşmediyse de doktorunuzu aramanın vakti gelmiş demektir. Geciktirmeden tedavi olmalısınız.

Lenf bezleriniz şişiyorsa bilin ki vücudunuzda bir tehdit algılandı ve bağışıklık sistemi onun üstesinden gelmek için çalışıyor. Bu sinyali aldıktan sonra yapmanız gereken lenf bezlerinize yardımcı olup hastalıktan kurtulmaya çalışmak.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/lenf-bezleri-siserse-ne-olur/

Lenf nodu Nedir? Lenf nodu Ne demek? – Nedir.com

Lenf Bezleri Neden Büyür?

Lenf nodu yada beze; dış ortamdan vücudumuza giren mikroorganizmalarla vücudun savaştığı, direnç gösterdiği savunma yapılarıdır diye tanımlanabilmektedir.

En çok bilinene lenf nodu (Beze) örneği bademciklerdir. Boyunda, koltuk altında, kasıklarda, ensede kulak çevresinde, dirsek bölgesinde ve hatta karın içi organlar ile göğüs boşluğunda normalde bulunurlar.

Bulaşıcı hastalıkların (enfeksiyon hastalıkları) seyiri esnasında bezeler büyüyebildiği gibi; bazı kanserlerle beraber bulunması nedeni ile hem korkutucu olabilmekte hemde erken tanısının konması önem arzetmektedir.

Şişmiş bezeler genellikle vücudun hastalıklara karşı korunma mekanizmasının iyi çalıştığını gösterir. Fakat aynı zamanda ciddi hastalıkların da habercisi olabilirler.

Yağ bezesi nedir?

Yağ bezesi olarak bildiğimiz tıp dilinde lipom olarak adlandırılan, deri altındaki haraketli urlardır.

Boyun bölgesinde bulunan bezelerinin nedenleri nelerdir?

Boyun, çene altı, ense ve kulak çevresi lenf bezleri çoğu hastada baş-boyun enfeksiyonuna ikincildir. Uzun süreli boyun bölgesi beze büyümelerinde tüberkülozonda düşünülmesi gereklidir. Beze kanserleri de boyun bölgesinden başlayabilir. Eğer omuz üstü bölgede de varsa tümörler ilk planda düşünülmelidir. Lösemiler genellikle yaygın beze büyüklükleri yapar.

Koltuk altı ve kasık bölgesi lenf bezeleri sıklıkla enfeksiyonla beraber olup kol, uyluk ve bacağın cilt enfeksiyonları için ayrıntılı beze muayenesi gerekir. Ülkemizde çocukluk çağında aileler sıklıkla sol koltuk altı beze yakınması ile doktora başvururlar. Genellikle BCG(verem aşısı) aşısına ikincil gelişip tedavi gerektirmezler.

Vücudun heryerinde görülebilen beze büyümelerinin nedeni ne olabilir?

Yaygın beze büyümeleri daima ciddi hastalıklarala beraberdir. Ayrıntılı bir öykü ve fizik muayene inceleme tanıda çok yararlıdır. viral enfeksiyonlarla, lösemiler ve ileri evre beze kanserleri yaygın lenfadenopati (lenf bezi büyümesi) yaparlar.

Lenfadenopati nedir?

Lenf nodlarının (bezelerin) büyümesi lenfadenopati ola­rak adlandırılır.

Lenf nodu (Beze) büyümeleri nasıl takip edilmelidir?

1. Eşlik eden anlamlı fizik inceleme bulgusu varsa mutlaka ciddi hastalıklara araştırılmalıdır.

2. Eşlik eden bulgu yoksa 2 veya 3 hafta gözlenir. Bu arada antibiyotik kullanılabilir.

3. 2-3 haftalık gözlem sonunda bezeler tekrar değerlendirilir. Boyutta artışlar var ise ileri tetkikler yapılır.

4. 2-3 haftalık izlemede beze aynı boyutta sebat ediyorsa bir 2-3 hafta daha izlenir. Beze kayboldu ise takipten çıkarılır.

5. İzleme sonunda beze aynı boyutta ise yine ileri tetkikler yapılmalıdır. Gerekirse tanı için beze biyopsisi alınmalıdır.

Lenf nodları (Bezeler) ne zaman tehlidirler?

Bir santimetreden küçük bezeler genellikle hastalık bulgusu değildir. Fasülye tanesi boyutundaki bezelerin başka bir bulgusu yoksa üzerinde durulması gerektiği, bir çok insandada bulunabileceği bilinmelidir.

Boyutunda 1,5 cm üzeri, dirsek bölgesinde 0.5 cm, kasıkta 1,5 cm üzeri beze büyüklükleri ise hastalık belirtisi olup araştırılması gerekmektedir.

Ancak boyutu ne olursa olsun omuz üseri bezeler aksi ispat edilene kadar ciddi hastalıklara işaret eder.

Ense ve kulak bölgesi bezeleri ise çoğunlukla enfeksiyöz hastalıklar arasında görülür. Kısa süreli beze büyümeleri çoğunlukla enfeksiyöz kaynaklıdır. 2. haftayı aşan bir öyküde ise tüberküloz, viral enfeksiyonlar, kanserler akla gelmelidir.

Ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri gibi eşlik egen bulgular lenfoma denen beze kanserleri ile beraber bulunabilir.

Son günlerde geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları, döküntülü hastalıklar, diş ve dişeti rahatsızlıkları enfeksiyon hastalıklarına işaret eder.

Hangi ilaçlar uzun süreli kullanıldığında Lenf nodu (Beze) büyümesine yol açabilir?

2 haftadan uzun süreli kullanılan difenilhidantoin, karbamezapin, primidon, suksinatlar, altın tuzları, sulfasalazin, kaptopril, atenolol, kinidin, allopurinolsefalosporin, primetamin gibi ilaçlar beze büyümelerine yol açabilirler.

Sözlükte beze ne anlama gelmektedir?

1. Hamur topağı, pazı; bez, gudde. yumurta akı ve pudraşekeriyle yapılan bir çeşit kuru pasta.

2. Yara ya da çıban nedeniyle vücudun herhangi bir yerinde oluşan şişkinlik.

Selvi05.09.2018 Hocam bende sol göğüste. Bir kaç adet bening görünümlü büyüğü 16×6 mm olan bir kaç adet lenf nodu izlenmiştir nedemek bu bana yardımcı ola bilirmisiniz
Cevapla Tuğçe

Источник: https://www.nedir.com/lenf-nodu

Lenf Nodu – Lenf Bezi Nedir? Lenf Bezi Hastalıkları – Sağlık Ocağım .NET

Lenf Bezleri Neden Büyür?

Lenf nodu, lenfatik damar boyunca uzanan küçük bir organdır. Lenf nodları sıklıkla, fakat yanlış olarak lenf bezi olarak adlandırılır. Lenf nodları boyut olarak değişkendir. Lenf nodları mikroskopik olarak görülebileceği gibi 2.5 cm çapında da olabilir. İnsan vücudunda 500-800 arasında lenf nodu bulunabilir.

Lenf nodu ince, fibröz dış kapsül ve lenf dokusunun iç kitlesinden oluşur. Kapsülle birkaç küçük lenfatik damar penetre olur ve lenfi nodül içine taşır. Her bir lenf nodu lenfin süzüldüğü sinüsleri (boşlukları) içerir. Tek bir büyük damar lenfi nodül dışına taşır.

Lenf nodlarının görevi nedir?

Lenf nodu kan dolaşımına geçmeden önce bakterileri yok ederek veya süzerek enfeksiyonun yayılmasını önlemede görev alır. Lenf bir nodül içinden geçtikçe, sinüsler içindeki dar kanallar lenfin hareketini yavaşlatır; lenf akımındaki bu azalma makrofajların (yabancı ve ölü materyali içine alan ve yok eden akyuvarlar) lenfteki mikroorganizmaları süzmesine yardımcı olurlar.

Ayrıca, lenf nodu içinde bulunan germinal merkezler lenfosit olarak tanımlanan akyuvarları salgılarlar. Bu hücreler de vücudun enfeksiyonlarla savaşmasında yardımcıdır.

Lenf bezi nedir?

Lenf nodu için kullanılan popüler bir addır.

Lenf nodu (lenf bezi) hastalıkları

Lenfadenopati (lenf bezi büyümesi) nedir? Lenfadenopati lenf bezlerinin büyümesi (şişmesi) için kullanılan tıbbi bir terimdir ve fizik inceleme sırasında sık karşılaşılan bir bulgudur. Lenfadenopati enfeksiyonlara ya da bazı kanser türlerine bağlı gelişebilir.

Bunların dışında otoimmün hastalıklar, aşırı duyarlılık reaksiyonları, depo hastalıkları gibi durumlar da lenfadenopatiye neden olabilir. Lenfadenopati tedavisi nedene yöneliktir. Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı meydana gelen lenfadenopati tedavisinde antibiyotik tedavileri verilir.

Lenfadenit (lenf nodu iltihabı) nedir? Lenfadenit lenf düğümü (lenf nodu) iltihabıdır. Enfekte olan lenf nodu şişer, ısınır ve hassaslaşır. Birçok hastalığın belirtisi olarak da görülür.

Lenfadenit lenfadenopatinin sık görülen bir nedenidir. Lenfadenit tedavisi bu duruma sebep olan etkene yöneliktir. Bazen herhangi bir tedavi gerekmez.

Tedavi gerektiğinde ilaç tedavisi ve apse oluşmuş ise cerrahi boşaltma yöntemleri uygulanabilir.

Lenfanjit nedir? Lenfatik damarların enfekte bir yaradan bakterilerin (sıklıkla streptokoklar) sıçramasına bağlı enflamasyonudur. Enflamasyon (yangı) lenf damarları üzerinde yer alan deride hassas kırmızı çizgilere neden olur. Bu kırmızı çizgiler enfeksiyon bölgesinden en yakın len nodlarına doğru yayılır.

Bu durumdan etkilenen lenf nodları şişer ve hassaslaşır. Bu durumdan etkilenen kişide çoğunlukla ateş ve genel hastalık hissi oluşur. Septisemiyi (kandaki yüksek düzeyde bakteri toksinlerinden kaynaklanan yaşamı tehdit edici hastalık) önlemek için lenfanjitin tedavisi önemlidir ve antibiyotik ilaçlar ile acil tedavi gerekir.

Castleman hastalığı (dev lenf nodu hiperplazisi) nedir? Castleman hastalığı lenfoid dokunun nadir görülen bir hastalığıdır. Bu hastalık dev lenf nodu hiperplazisi olarak da adlandırılır.

Dev lenf nodu sıklıkla mediastende soliter, benign bir kitle olarak görülebileceği gibi sistemik olarak da (çok merkezli) görülebilir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Muhtemelen kronik inflamatuar bir yanıt olarak ortaya çıktığına da  inanılmaktadır.

Dev hücreli hiperplazi hastalığının belirtileri hafif lenfadenopatiden şiddetli enflamasyon, yaygın lenfadenopati, hepatosplenomegali, vasküler sızıntı sendromu, plevral efüzyonlar ve asit, organ yetmezliği ve hatta ölüme kadar gidebilen şikayetler ortaya çıkabilir.

Hastalığın tedavisinde tek kitle olan durumlarda cerrahi eksizyon uygulanır iken, hastalığın sistemik formunda standart bir tedavi yoktur. Eksizyon yapılan hastaların belli aralıklarla düzenli olarak takibi gerekir.

Rosai Dorfman hastalığı (sinüs histiyositozis) nedir? Rosai Dorfman hastalığı masif lenfadenopatilerle seyir gösteren, nedeni bilinmeyen ve nadir görülen histiyositik bir bozukluktur. Kendiliğinden gerileme gösterebilen seyir ile ölümcül vital organ kaybına kadar gidebilen şekilde değişkenlik gösteren bir hastalıktır.

Hastalık sıklıkla baş-boyun bölgesini tutar. Hastalığın belirtileri tutulan organa ya da sisteme göre değişiklik gösterebilir. Ateş, ağrı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, halsizlik gibi belirtiler sıklıkla görülebilen belirtiler olarak sayılabilir.

Hastalarda göz, üst solunum sistemi, tükürük bezleri, deri, kemik, pankreas, meninks ve santral sinir sistemi tutulumları olabilir. Çoğu vakada tedaviye gerek yoktur. Hastalık genellikle ilerleyici değildir ve kendi kendini sınırlıdır, ancak hastalarda hemolitik anemi gelişebilir.

Sistemik semptomları olan veya lenfadenopatileri ani büyümüş hastalarda kortizon tedavisi uygulanabilir, ancak dirençli olgularda radyoterapiye gerek duyulabilir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/lenf-nodu-lenf-bezi-nedir-lenf-bezi-hastaliklari/

Lenfoma (lenf bezi büyümesi) nedir? Nasıl tedavi edilir?

Lenf Bezleri Neden Büyür?

Lenfatik sistem, tüm vücutta yaygın olarak bulunmaktadır. Lenfoma hastalığında akyuvarlar kontrol dışı çoğalırlar ve vücudun değişik yerlerinde bulunabilirler. Genelikle akyuvarlar lenf bezelerinde toplanarak, lenf bezelerinin büyümesine yol açarlar. Bu hücreler lenf bezeleri dışında dalak, karaciğer, mide-bağırsak sistemi vb. değişik organlarda da karşımıza çıkabilir.

Lenfoma (Lenf kanseri) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Lenfoma başlıca Hodgkin ve Hodgkin dışı (non-Hodgkin) lenfoma olarak iki çeşide ayrılır. Bu iki ana grubun da altında birden çok alt tip vardır ve bu alt tiplerin karakterleri birbirlerinden çok farklı olabilir.

 Bazı lenfoma çeşitleri çok hızlı ve agresif bir karakter gösterirken, bazıları da yıllarca süren sessiz ve yavaş bir gidiş sergilerler.

Yavaş seyir gösteren lenfomalar zaman içinde karakter değiştirebilir, daha hızlı bir klinik izleyebilir.

Lenfomanın belirtileri nelerdir?

Lenfoma genel olarak lenf bezelerinde büyüme ile kendini gösterir. Büyüyen lenf bezeleri boyunda, koltuk altında veya kasıkta elinize gelebilir. Genel olarak ceviz boyutunda veya daha büyüklerdir. Fasulye tanesi boyutunda lenf bezeleri hasta olmayan insanlarda da ele gelebilir. Hastalıklı lenf bezelerinde genellikle ağrı olmazken zaman içinde büyüme ve çoğalma karakterine sahiptirler.

Vücudun içinde, deri altında olmayan ve muayene ile tespit edilemeyen lenf bezeleri de mevcuttur. Bu lenf bezeleri mideye, bağırsağa ve akciğere komşu olurlar ve bulunduğu bölgeye göre de şikayetler oluşturabilirler.

Çocukların boynundaki bezeler lenfoma habercisi olabilir!

Lenfomanın diğer belirtiler arasında;

 • Ateş (Bir haftadan uzun 38°C’yi aşan)
 • Kilo kaybı (son altı ayda %10’dan fazla)
 • Gece terlemesi (çamaşır veya çarşaf değiştirmeyi gerektirecek şiddette) görülmektedir.

Bütün bu şikayet ve bulgular başka hastalıklarda da görülebilir. Bu şikayetleri olan hastalara doktorlarına başvurmaları önerilir.

Lenfomanın tanısı nasıl konur?

Kan tahlili veya görüntüleme yöntemleri ile lenfoma tanısı koyulamaz, fakat hastalığın karakteri hakkında detaylı bilgi verirler. Lenfoma tanısı esas olarak hastalıklı dokunun çıkartılması ve patolojik olarak incelenmesi ile konur. Bu amaçla hastalarda lenf bezesinin çıkartılması, kemik iliği biyopsisi, endoskopi gibi işlemler de yapılabilir.

Tedavi tanı konduktan sonra hastalık evresi ve risk  belirlenerek planlanır. Tedavi planında hastanın yaşı, performansı, ek hastalıklarının varlığı da önemli yer tutar. Bütün bu bilgiler hasta özelinde değerlendirilerek hastaya en uygun tedavi planı yapılır.

Lenfoma’da hedefe yönelik yeni tedavi seçenekleri

Hastalara yüksek doz tedaviler verilebileceği gibi hiç bir tedavi vermeden uzun yıllar sorunsuz takip de lenfoma çeşidine göre seçenekler arasında değerlendirilir.

Lenfomanın tedavi seçenekleri arasında

 • Kemoterapi (Birden çok tedavi alternatifi hastalığa ve hastaya göre değerlendirilir)
 • Radyoterapi
 • Kemik iliği nakli (Her hastaya uygulanmaz sadece gerekli olduğu durumlarda uygulanır)

Lenfoma, tedavi alanındaki yeni gelişmelerle birlikte, hedefe yönelik akıllı moleküllerin geliştirilmesi ve daha az yan etkisi olan tedavi alternatiflerinin ortaya çıkması ile daha iyi yönetilebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık haline gelimiştir.

Lenfomanın bazı tiplerinde tamamen iyileşme sağlanması ve hastalıktan tamamen kurtulma rutin bir tedavi hedefi olmuştur.

Lenfomanın tedavisi sırasında

Tedavi sırasında hastalar gerek hastalık, gerek tedavi etkileri nedeniyle enfeksiyonlara açık hale gelebilirler. Bu nedenle tedavide uygulanan ilaçların özelliklerine göre hastalara önleyici antibiyotik tedavileri verilebilir. Yemekler konusunda hijyene dikkat edilmesi, çiğ sebze-meyve tüketilmemesi önerilebilir.

Lenfoma tedavisinde başarı %40’tan %85’lere kadar yükseldi

Bu dönemde kapalı, kalabalık, havasız ortamlardan uzak durmak, insanlarla yakın temastan (el sıkışmak, sarılmak, öpüşmek vb) kaçınmak önerilir. Lenfoma tedavisi devam ettiği sürece ara değerlendirmeler yapılır. Bu amaçla tomografi veya PET/BT ile görüntülemeler yapılır. Yanıt derecelerine göre tedaviye aynı şekilde devam edilir veya tedavi değişikliğine gidilebilir.

Tedavi sonrasında genellikle üç ayda bir olmak üzere düzenli takiplere devam edilir. İlk iki-üç yıl yakın takibin gerektiği dönemdir.

Hastaların kontrollerde muayene ek olarak hastalığın gidişatına göre kan tahlilleri ve gereklilik olması durumunda tomografi veya diğer görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

 Unutulmamalıdır ki lenfoma tedavisi olan bir hastalıktır ve hastaların takip sürecindeki motivasyonları, uyumu, normal hayattan kopmamaları tedaviyi kolaylaştıracak ve başarıyı arttıracaktır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/lenfoma-lenf-bezi-bueyuemesi-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Lenf Bezi Nedir?

Lenf Bezleri Neden Büyür?

Lenf bezi nedir, lenf bezi ifadesini duymayan yoktur.

Kulakların altında, boynun iki tarafında, koltuk altlarında ve çene altında bulunan ve büyüdüklerinde fark edilen lenf bezleri, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır.

Bu bezelerin şişmesi, çoğunlukla bölgesel bir enfeksiyona işaret eder. Bu da şu demektir; lenf bezlerinin içindeki lenfosit ve antikor denilen  savaşçı hücrelerin sayısı artmıştır.

1cm. çapındaki lenf bezleri normal kabul edilirken, bundan daha büyük olanları mutlaka takip edilmelidir.

Lenf bezleri, boyun bölgesinde çene altında, kulakların ön ve arkasında, boynun orta hatlarında ve yan kısımlarında, boyun bölgesindeki en büyük kasın üstünde, ortasında ve altında gruplaşırlar.

Vücudun baş ve boyun bölgesinde vücuda zarar verme olasılığı bulunan herhangi bir olay gerçekleştiğinde bu bezeler de büyür.

Kanser türleri de lenf yollarıyla yayılmaya çalışır ve boyun bezlerine takılırlar. Her büyüyen lenf bezi endişeye yol açmamalıdır. Küçük çocuklarda çoğunlukla enfeksiyonlar sebebiyle lenf bezlerinde büyüme meydana gelir. Dişlerde apse ve iltihap geliştiğinde de çene altı bölgede şişen bezeler ve bademcik iltihabına bağlı olarak büyüyen bezeler bir müddet sonra kendiliklerinden kaybolurlar.

 • Eğer yaşınız 40’ın üzerindeyse, enfeksiyonların yanı sıra kanser faktörü de akla gelmeli ve buna bağlı da araştırma yapılmalıdır.
 • Lenf bezlerinin enfeksiyon kaynaklı mı yoksa kanser kaynaklı mı şiştiğini anlayabilmek ve ikisini ayırt edebilmek mümkün müdür bir de bu tarafına bakalım.
 • Enfeksiyon kaynaklı şişen lenf bezlerinde çoğunlukla ağrı hissedilir, son zamanlarda ortaya çıkmıştır, üst deride kızarıklık görülebilir, enfeksiyona sebep olan geniz eti, bademcik, sinüzit gibi kaynaklar gözle görülebilir, muayenede ele gelen kitle yumuşaktır.

Kanser kaynaklı olan lenf bezlerinde ise hasta çoğunlukla 40 yaş üzerindedir, lenf bezlerindeki şişlik haftalar hatta aylardır mevcuttur, ağrı hissi yoktur, kitle serttir, muayenede birbirine yapışıkmış gibi hissettiren ve lastik kıvamında birden çok beze ele gelir, genellikle kulak altı hizasındadır. Hastanın sigara ve alkol tüketimi de önemli bir etkendir.

KBB uzmanı hekim böyle bir şişlik durumunda detaylı bir muayene ve tetkik yapar. Eğer enfeksiyon varsa ilaç tedavisi uygulanır ve hasta yakından takip edilir. Hekim lüzum görürse kan testi ve radyolojik tetkik de ister.

Eğer tümörden şüpheleniliyorsa, ilgili bölgeler ayrıntılı şekilde muayene edilir. Baş ve boyun bölgesinin radyolojik tetkikleri istenir ve biyopsi alınır. Hatta kitlenin üzerinden de ince iğne ile biyopsi yapılabilir.

Tetkikler neticesinde ya cerrahi müdahale uygulanır yahut da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyunda oluşan şişlikler doğumsal oluşumlar da olabilmektedir. Bu şişlikleri çocuk küçükken fark edilebildiği gibi, bazen ilerleyen yaşlara kadar fark edilmeyedebilirler. Vücutta enfeksiyon geliştiğinde şişerek ortaya çıkabilirler.

Bu şişlikler ciltte akıntıya da sebep olabilirler. Bunlar için lenf düğümü yani beze demek doğru değildir. Bu oluşumlar kitledirler. Yerleri ise genellikle boynun orta hattıdır. Tedavi şekilleri ise çoğunlukla cerrahi müdahaledir.

Lenf Bezi Nerededir?

Lenf bezlerini tüm vücuda yayılan kümeler olarak da ifade edebiliriz. Lenf bezlerinin vazifesi vücuttaki lenf sıvısını süzmek ve lenf damarlarının arınmasını sağlamaktır. Lenf bezleri aynı zamanda bir uyarıcı gibi çalışırlar. Herhangi bir hastalık durumunda iltihaplanıp şişerek hastalığı haber verirler.

Tüm vücuda yayılan ve boyutları toplu iğne başından, fasulye tanesi büyüklüğüne kadar erişen lenf bezleri, yoğun olarak vücudun boyun ve çene altı bölgesinde, timüs bezinde, damak ve bademciklerde, koltukaltlarında, ince bağırsaklarda, kasık bölgesinde, dalakta, diz arkasında ve göğüs boşluğunda kümelenmiştir. Bu sayılan bölgelerdeki lenf bezlerinin farkı vazifeleri vardır ve vücudun çalışmasını düzenlerler.

Lenf Bezi Ağrısı

İmmün sistemin önemli bir parçası olan lenf bezleri, şişene kadar asla hissedilmez ve ele gelmezler. Hekimler lenf bezi ağrısının dikkate alınması gerektiğini ve asla ihmal edilmeden bir hekime görünmeyi gerektirdiklerini belirtiyor. Lenf bezleri vücudun bir nevi savunma askerleridir.

Vücuda giren mikroplar ve sebep olabilecekleri hastalıklara karşı enzim üretirler. Lenf bezleri vücudun her tarafını saran bir ağ gibidirler. Ense arkasında, kulakların arkasında ve akciğerlerin civarında bulunan lenf bezleri hayati önem taşırlar.

Zira hayati organların etrafını sarmış durumdadırlar.

Lenf bezi ağrısı pek çok insanda görülebilir. Kimilerinde çok sık görülürken, kimilerinde de ender olarak ortaya çıkar. Lenf bezi ağrısı enfeksiyon sonucu da kanser sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

Lenf bezi ağrısı yaşayan bir kişi, bir uzmana başvurduğunda tetkik yapılır ve şişliğin boyutu hesaplanır.

Tetkikler neticesinde alyuvar sayısı ve lenflerde bulunan hücre sayısı artışında normal olmayan bir durum gözlenirse, kişinin ameliyata alınması gerekebilir.

Şişlik eğer kötü huylu bir tümör sebebiyle oluşmuşsa hastaya kemoterapi verilir. Bunun dışındaki durumlarda ise basit yahut geniş kapsamlı ilaç tedavisi yapılır.

Lenf bezi şişmesi, kişilerde çoğunlukla bir endişe ve korku yaratır. Lenf bezleri basit bir enfeksiyona bağlı olarak şişebileceği gibi, lösemi yahut çeşitli tümörler yüzünden de şişebilir

Lenf bezleri ağırlıklı olarak bakteriyel enfeksiyonlarda, ağız ve özellikle diş enfeksiyonlarında, ateşle seyreden viral enfeksiyonlarda, deri enfeksiyonlarında, kulak enfeksiyonlarında, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda, cilt ve göğüs gibi bazı kanser türlerinde, HIV ve benzeri bağışıklık sistemi hastalıklarında, aşıların yahut bazı ilaçların yan etkisi olarak, testis kanseri gibi durumlarda, lenfoma ve melanoma gibi kanser türlerinde şişer.

Peki lenf bezi şişmesi nasıl tedavi edilir bir de bu kısma bakalım.

Lenf bezleri eğer enfeksiyon kaynaklı olarak şişmişse, virüs ve bakterilerle mücadele etmek gerekir ki şişlik de ortadan kalksın.

Bakteri ve virüsler kontrol altına alındığı zaman lenf bezi şişliği de  kontrol altına alınmış olur. Hekim enfeksiyon ve ağrıyı ortadan kaldırabilmek için aspirin ve ağrı kesici tavsiye edebilir.

Bu süreçte yeterli sıvı tüketimi, istirahat ve vitamin alımı da iyileşme sürecine katkı sağlar.

Lenf bezlerindeki şişme kanser yahut iyi huylu tümörlere bağlı olarak gelişmişse kanserin tedavi edilmesi ve tümörün alınması gerekecektir. Aksi takdirde lenf bezlerindeki şişlik ortadan kalkmaz. Lenf bezi şişmesini engellemek adına kemoterapi de fayda sağlar.

 • Böyle bir durumda tedavinin şekli ve seyrini hekim belirleyecektir. Lenf bezi eğer vücuda yabancı bir maddenin girmesi sebebiyle şiştiyse, bu yabancı maddelerin alınması gerekir.
 • Lenf bezi şiştiğinde, bölgedeki dokularda yırtılma olabileceğinden son derece ciddi neticeler de gelişebilir. Böyle bir durumda şişen lenf bezlerindeki sıvının boşaltılması gerekir.
 • Lenf bezlerindeki şişlikler bazı bitkisel tedavilerle de giderilebilir. Karabaş otu, ısırgan otu, kekik otu, papatya, biberiye, nane, söğüt, oğul otu, kurt pençesi ve aynısefa bitkileri eşit ölçülerde karıştırılarak çay gibi demlenir ve günde 1-2 fincan içilir.
 • Bunların dışında arı sütü, bal, andız pekmezi, keçi boynuzu pekmezi ve kara üzüm tüketimi de lenf bezi şişmesine karşı oldukça faydalı doğal tedavilerdir.

Источник: http://bilgifili.com/lenf-bezi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.