Lens Kullananlar Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lens Kullananlar Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kontakt Lens Kullanımı ve Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel görünmeyi kim istemez? Tabi ki hepimiz isteriz ve elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışırız. Bakımlarımızı yaparız, güzel kıyafetler giyeriz, aksesuarlar takarız, en güzel kokuları kullanırız, makyajımızı yaparız.

Bakımlar, makyajlar, kıyafetler, aksesuarlar, parfümler ve daha neler neler. Kısacası en ince ayrıntımıza kadar dikkat ederiz. Peki bitti mi? Bitmedi! Birde lensler var gözlerimizi renklendirmek istediğimiz de istediğimiz rengi seçebildiğimiz ve hop bambaşka bakışlar bambaşka bir ifade elde edebildiğimiz.

Sadece bayanlara mı özgü  bu durum? Elbette hayır! Bayanlar kadar erkekler içinde önemli. Ancak bayanlarda daha fazla görüldüğünden -özellikle renkli olan lensler- aklımıza ilk gelen bayanlar oluyor. Ancak şeffaf lensler bir çok erkekte kullanmakta.

Gözlük kullanmak hem zor hem de ağırlık, bazılarımız alerjik nedenlerle bazılarımız yüzüne göre bir model bulamadığından lenslere baş vuruyoruz. Güzellik adına en güzel buluşlardan biri olan lensler, yaşam kalitemiz açısından da önemli.

Gözlerimiz gözlüğe alışıncaya kadar bizi baya zorluyor, bazılarımız yakışmadığını düşünüp takmak istemiyoruz ve günden güne gözlerimiz daha çok bozuluyor ve derece artıyor. Derece arttıkça gözlük camlarımızda kalınlaşıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu aşamalarda da en büyük yardımcımız lensler olabiliyor.

Hem estetik kazandırıyor hem de gözlerimizin daha da bozulmasına engel olmuş oluyor.

Her renk mevcut sanırım, istediğimiz kadar hatta belki de istemediğimiz kadar renk avantajımız var. İstediğiniz anda istediğiniz göz rengine sahip olabiliyorsunuz.

Peki ya bu renkler içinden kendimize en uygun rengi nasıl seçeriz?

İlk olarak en önemli koşullar ten renginiz ve kullanım amacınız. Yalnızca görüntü kalitenizi artırmak amacıyla dereceli bir lens kullanmaksa amacınız ve doğallığınızı da bozmaya hiç niyetiniz yoksa şeffaf lensleri tercih etmek sizin için en doğru seçim olacaktır.

Eğer kozmetik olarak, yani estetik amaçla kullanmak için alıyorsanız sizi bin bir çeşit renk bekliyor demektir.

Olağan üstü renkler tercih edip, çeşitli kılıklara girmemize kolaylık sağlıyor bu lensler. Mesela kırmızı gözler doğal olarak mümkün değil ama bir vampir filminde kullanmak için en iyi seçenek kırmızı renk lensler bize bu imkanı sağlıyor.

Eğer doğal göz renginiz açık renkte ise açık göz rengine sahip olduğunuzu belirtmeli ve açık renk göze sahip olanlar için üretilmiş renklerden lens seçimi yapmalısınız. Eğer bunu göz önünde bulundurmadan lens seçimi yaparsanız istediğiniz görünüşü yakalayamamış olabilirsiniz. Çünkü koyu renkli gözler için üretilen bir mavi sizin gözünüzde rengini hiç vermeyebilir.

Açık göz rengi için lens örneği görselde

Koyu renk gözlere sahipseniz, koyu renk gözlüler için uygun lens seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ten renginizi de göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde koyu renk göz rengine sahip olanlar, açık göz rengine sahip olanlar için üretilmiş lensi taktıklarında, güzel sonuçlar beklerken tam tersi bir sonuçla karşılaşabilir. Aman dikkat.

Esmerseniz ve mavi bir lens istiyorsanız kendi teninize uyan bir mavi tonu seçebilirsiniz ki doğala yakın sonuçlar elde edebilesiniz.

Lens seçerken belki de en önemli etken olan göz çapımızı mutlaka doktorumuzdan öğrenmeliyiz. Aldığımız lens gözümüze küçük veya fazla büyük gelebilir.

Eğer dikkat ettiyseniz, özellikle Koreliler de lenslerin çapları bizimkilere göre daha büyük,.

Lensi göz çapına dikkat ederek değil de genellikle gözlerini büyük göstermek için kullandıkları bir gerçek, ancak bu doğru bir yöntem değil.

Çünkü göz çapımızdan büyük lensler gözlerimizin büyük çoğunluğunu kapatır ve gözlerimize normal göz çapımıza uygun lenslere oranlara çok daha fazla zarar verir.

Evet çoğumuz lensleri seviyoruz veya kullanmaya mecbur olduğumuz için kullanıyoruz.

Mecburen kullandıklarımız dereceli olan, görmemizi kolaylaştıran şeffaf veya renkli olabilen lensler. Estetik amaçla kullandığımız birçok renk seçeneğindeki lenslerde mevcut.

Peki ya lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler? 

 • Dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri bu lenslerin süreleri. Her lensin bir süresi olduğunu unutmayalım! Mutlaka bu süreyi öğrenerek alalım günlük, haftalık, aylık, yıllık lens sürelerini göz ardı etmememiz, lenslerin süreleri bittiğinde lenslerimize veda etmemiz gerekir.
 • Tabi ki böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz.
 • Yeterince dikkat edilmediğinde lenslerle güzelleşelim, net görebilelim derken daha kötü duruma getirebilir ve hatta gözlerimizi mikroplara maruz bırakabiliriz.
 • Lensleri kullanırken mutlaka ellerimiz temiz olmalı sabunlanmış ve iyice kurulanmış olmalı.

Lens solüsyonda kaç gün kalabilir? Lens solüsyonu kaç günde değiştirilmeli?

 • Lens kutumuzu, makyaj fırçalarımızı da dezenfekte etmek için kullandığımız, doktorlarında tavsiyesi olan bebek şampuanları gibi göz yakmayan zararsız şampuanlarla, zamanımız varsa 2-3 günde bir eğer zamanımız yoksa haftada bir de olsa yıkamalısınız. Sonrasında kurutup lens solüsyonuyla çalkalamalısınız. Bu şekilde kullanmak gözlerinizi mikroplardan korumanıza yardımcı olacaktır.
 • Lens solüsyonları bittiğinde ve yeni bir solüsyon aldığımızda yeni bir lens kutusuna sahip oluyoruz. Yeni lens kutumuzu kullandığımız da ve kullanmadan önce dezenfekte etmemizde fayda var
 • Lenslerimizi temiz lens kutumuzda ve tazelenmiş bir lens solüsyonu içinde lens kutusunun kapağı kapalı olacak şekilde saklamalıyız.
 • Lens kutusunu hiç açmamak koşuluyla aynı lens solüsyonu içinde 7 gün saklayabiliriz.
 • Eğer lensimizi günlük olarak kullanıyorsak lens solüsyonunu günlük olarak değiştirmeliyiz.
 • Ama ayrıca lenslerimizin yıkanmaya da ihtiyacı olduğunu unutmayın!
 • Üstünde biriken toz ve kalıntılar çok dikkat etmemize rağmen olabiliyor bu yüzden lenslerimizi yıkımayı ihmal etmiyoruz.
 • Yıkama deyince aklınıza musluk suyuyla çeşme altında yıkamak gelmesin. Ellerimizi iyice yıkadıktan sonra lenslerinizi çıkarın. Avuç içinize uygun bir solüsyon alıp lensi solüsyonun içine koyun.  Nazikçe, bastırmadan, yüzük parmağınızla temizleyin. Ardından temiz kutusuna, üzerine solüsyon ekleyerek bırakın ve kapağını sıkıca kapatın.
 • Bunları yapmadığınızda lenslerin gözlerinize zarar vereceğini ve lenslerin 9 saatten fazla takılmaması gerektiğini unutmayın.
 • Lens alırken mutlaka göz doktorunuza danışın.
 • Gözümüzde lens varken ateşe yaklaşmamız gerekir.
 • Eğer daha önce lens almadıysanız iyi bir araştırma sonrasında güvenebileceğiniz bir yerden alın.
 • Batma, bulanık görme gibi bir problem yaşadığınız lensleri takmayın.
 • Bilinen markaları tercih edin. Markaların taklitleri olabileceğini ve böyle durumlarda batma, yanma, bulanık göreme yaşayacağınızı unutmayın.
 • Güzelliğimize önem veriyoruz ve  elimizden geleni yapıyoruz ancak bunları yaparken sağlığımızı riske atamayız. O yüzden bunları dikkate alarak kullanırsak güzelleşirken zarar görmeyi de en aza indirgemiş oluruz.

Источник: https://beautyperry.com/saglik/kontakt-lens-kullanimi-ve-temizliginde-nelere-dikkat-etmeliyiz

Kontakt Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lens Kullananlar Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde her alanda kolaylık sağlandığı gibi göz tedavisinde de birtakım yenilikler yapılmaktadır. Bunlardan biri gözlük kullanımını tamamen sona erdiren bir kolaylık olan lens kullanımıdır. Günümüzde ise lens kullanımı her geçen gün büyük bir hızla artmaktadır.

Çünkü gözlüğün kullanımının dışarıda çok zor olması, yağmur damlasının gözlük camına gelmesi, sıcak bir ortamda buharlanması ya da burna uyguladığı baskı neden ile çok fazla tercih edilmemektedir.

Aynı zamanda lenslerin renkli olanlarının da var olması ile birlikte gözlük kullanmayan bireylerin, lensleri estetik amaçlı kullanmasını sağlamıştır. Özellikle renkli lenslerin güzel bir görüntü oluşturması, lens kullanımını hızla arttırmaktadır.

Ama lenslerin estetik güzelliğinin yanında bilinçsiz kullanılması sonucunda ise birçok göz rahatsızlıklarına neden olduğu da bir gerçektir.

Lens kullanımında herhangi bir yaş sınırlaması olmaması açısından ve bazı eczanelerin, optiklerin lens satışını reçetesiz bir şekilde gerçekleştirmesi sonucunda, her yaştan insan lens kullanabilir bir hale gelmiştir. Küçük yaşlarda sadece estetik amaçlı alınan lenslerin kullanımına çok dikkat edilmemektedir.

Hatta lens solüsyonun prospektüsünü okumayan, lenslerde gerekli hijyeni sağlamayan bireyler çok fazladır. Böyle bir durumda lens kullanımı göz için çok sakıncalı hale gelmektedir. Lensin temizliğine dikkat edilmemesi durumunda, lens kullanımı birçok ciddi hastalığa neden olabilmektedir.

Lens kullanımında özellikle otuz ya da kırk yaşları arası yetişkinlerin büyük hatalar yaptığı gözlemlenmektedir. Mesela, her gün saatte iki yüz km hızla giden bir araba, uzun bir süre kaza yapmayabilir ama bir gün kaza yapma riski daima bulunmaktadır.

Lenste de aynı durum geçerlidir, uzun bir süre lens kullanımına dikkat etmezsiniz ama gözünüzün tedavisi olmayan hastalıklara yakalanmasına da her gün biraz daha yaklaşırsınız. Lens kullanımına dikkat edilmemesi sonucunda geri dönüşü olmayan, tedavisi mümkün olmayan hastalıklara ve hatta göz kaybı gibi sonuçlara neden olabilir.

Kontakt lens almadan önce dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır. Kıyafet seçer gibi kontakt lens seçilmemesi gerekmektedir. Mesela Sağlık Bakanlığının çıkarmış olduğu bir yasaya göre, reçetesiz lens kullanımı tamamen yasak hale gelmiştir. Bu nedenle lens almadan önce, göz numaranızı öğrenmeli ve doktorunuz göz numaranıza göre size reçete yazmalıdır.

Göz bebeğinizin ölçüsü, çapı ya da diğer faktörler belirlenmelidir. Hatta gözünüzün lense karşı alerjisinin olup olmadığına bakan birtakım tetkikler de bulunmaktadır. Bu tetkikleri de doktorunuzun uygun görüp görmemesine bağlı olarak yaptırabilirsiniz. Göz rahatsızlığınız varsa bunun miyop, hipermetrop ya da astigmat olup olmadığını göz doktorundan öğrenmeniz gerekmektedir.

Lenslerle ilgili birtakım faktörlere dikkat etmeden kullanılan lenslerin takılması çok yanlıştır. Gözlük numarası ile lens numarası göz doktorlarına göre aynı olmamaktadır. Gözlükte kullandığınız göz numarası ile lens numarası, gözlük numaralarından tamamen farklıdır. Mesela, eğer iki derece miyopsanız, iki derece lens kullanmanız tamamen yanlıştır.

Göz doktorunuz genel olarak reçetede lens numaranızı bir derece daha büyük ya da daha küçük yazmaktadır.

1-Deniz Ya Da Havuza Lensle Girilmemesi Gerekmektedir

Lensin deniz suyuna ya da havuz suyuna karşı bir duyarlılığı bulunmamaktadır, yani kullanmış olduğunuz lensler deniz duyuna ya da havuz suyuna karşı bir koruması yoktur.

Bu nedenle denize ya da havuza lenslerle girmemeniz gerekmektedir. Yüzerken, yüzücü gözlüğü bile taksanız, gözleriniz çok fazla zarar görebilir.

Eğer lensinizi çıkarırsanız net göremeyeceğinizden dolayı numaralı yüzücü gözlüğü kullanmanız daha doğru olacaktır.

2-Lenslerinizle Duşa Girmeyin

Yazın havaların çok ısınmasından dolayı, günde birkaç kere duşa girilmektedir. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, duşa lenslerinizle girmeniz çok tehli sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Çeşme suyunun lensin küçük bir kısmına temas etmesi halinde, gözde ağrılar başlar, gözler kanlanır ve hatta bu durum körlüğe kadar gidebilen sorunlara neden olabilir.

Çeşme suyunda bulunan birtakım parazitler gözün içerisine girdiği zaman lensin üzerinde çoğalma alanı bulurlar ve bu parazitlerin göze bulaşması durumunda, gözden temizlenmesi çok zordur. Bu rahatsızlığın tedavisi de çok kısıtlıdır. Ayrıca duş yaptığınız suyun çok sıcak olması durumunda, gözleriniz kuruyarak lenslerinizin gözünüze yapışmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle gözünüzde lens varken asla duşa girmemeniz gerekmektedir.

3-Lens Kullanırken Ellerinizi Yıkayın

Lens kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken faktör ellerin temizliğidir. Lensi hem takarken hem de çıkarırken ellerinizi mutlaka yıkamanız gerekmektedir. Gün içerisinde elleriniz birçok nesne ile temas halinde olması sebebi ile çok kirlenmektedir.

Bu nedenle ellerinizi çok iyi bir şekilde yıkamanız gerekmektedir, genel sağlık durumunuz için de bu çok önemlidir. Lens takmadan önce ellerinizi çok iyi bir şekilde yıkayın ve kurulayın. Lenslerinizi taktıktan sonra elinize bulaşan lens solüsyonunu da temizlemeyi unutmayın.

Lensinizi çıkarırken de aynı şekilde ellerinizi yıkayın.

4-Gece Mutlaka Gözünüzden Çıkarın

Dışarıda geçirilen zamanın fazla olması ile birlikte gün içerisinde lensin kullanım süresi artmaktadır. İnsanlar gün içerisinde çok fazla yorulduğu için gece, uyumadan önce lensi çıkaracak enerjisi kalmıyor. Bu nedenle çoğu zaman lens kullanan bireyler lensini çıkarmadan uyuyor.

Ancak lensin çıkarılmadan uyunması durumda, gözler tamamen kurumaktadır ve hatta lensi çıkarmak bile çok zor hale gelebilmektedir. Lensin göze yapışması sonucunda birçok göz hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Eğer gece boyunca lensle uyuduysanız, bir gün lens kullanımına ara vermeniz gerekmektedir.

5-Lens Kullanımında Makyaj Sıralamasına Dikkat Edilmeli

Eğer lens kullanıyorsanız makyajınızı temizlerken dikkat etmeniz gereken bir sıralama vardır. Makyaj ve lens ilişkisinde yer alan bu sıralamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Önce lens takıp sonra makyaj yapmamız gerekmektedir.

Eğer lensinizi çıkarmak istiyorsanız ilk olarak lensinizi çıkarın, daha sonra da makyajınızı temizleyin. Lens gözünüzdeyken asla makyajınızı silmemeniz gerekmektedir.

Aksi durumunda gözünüzde meydana gelebilecek alerji ya da ağır enfeksiyonlar oluşabilir.

6-Lens Solüsyonu Alırken Dikkat Edin

Lensinizi çıkardığınızda, lensinizi muhafaza etmeniz gereken lens kutusu ve lens solüsyonu satın alırken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Lenslerin temizliğinde kullanılan ve lenslerin hijyenini sağlayan lens solüsyonu, en az lens kadar önemli olmaktadır.

Lensleri muhafaza edeceğiniz lens solüsyonunun mutlaka iyi bir teknoloji ile üretilmiş olması ve aynı zamanda enfeksiyon koruyucu özelliğinin yüksek olması gerekmektedir. lens kullanan bireyler lens solüsyonu alırken bu özelliklere dikkat etmemektedirler.

Lenslerin bütün gece boyunca solüsyon içerisinde kalarak enfeksiyondan koruma özelliğinin yükselmesi gerekmektedir. Lens kullanımında, lensin hijyen olması ve bakımı açısından asla çeşme suyu kullanmamız gerekmektedir.

Lens kutunuzun kapağını mutlaka kapalı tutun, lens kutusu içerisinde bulunan lens solüsyonu birden fazla kullanmayın.

7-Lens Kullanım Süresi Çok Önemlidir

Eğer bir aylık, üç aylık ya da bir yıllık bir lens kullanımını gerçekleştiriyorsanız, bu süre dolduğu zaman lensinizi tekrar kullanmayın. Doktorunuza da ne sıklıkla lens değişimini gerçekleştirmeniz gerektiğini mutlaka sorun.

8-Başkasına Ait Olan Lensi Kullanmayın

Lensin daha çok kişisel bir ürün olduğu bilinmeli ve çevrenizdeki kişilere de böyle olduğunu kabullendirmelisiniz. Özellikle renkli lens kullanımında, bireyin çevresinde bulunan yakın arkadaşları renkli lensin kendilerinde nasıl duracağını çok merak ederek kullanmak isteyebilirler.

Lens sahibinin böyle bir teklifi kabul etmesi ile birlikte iki kişinin gözü için sakıncalı bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü lensler bir başkasının gözünde kullanıldığı zaman o kişiye ait bakteriler lense geçiyor. Lens sahibi lensini tekrar taktığında bu bakteriler onun gözüne de geçmiş oluyor ve birçok göz rahatsızlığını da tetiklemeye başlıyor.

Bu durum görme kaybı gibi ciddi bir sonuca kadar ulaşabiliyor.

9-Lens Kurallarına Uygun Davranın

Birçok insan lens kullanımı sonucunda görme kaybı yaşayacaklarını düşünerek, lens kullanamıyorlar. Normal şartlarda, yani lens kullanımına dikkat edildikten sonra herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Lenslerinizi güvenle kullanabilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/kontakt-lens-kullaniminda-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.