Liposuctiondan Sonrası Aynı Bölgede Yağlanma Oluşur Mu?

içerik

Liposuction Hakkında

Liposuctiondan Sonrası Aynı Bölgede Yağlanma Oluşur Mu?

Liposuction, vücutta belli bölgelerde birikim yapan yağların, küçük bir delikten giren ince bir kanül yardımıyla vakum yapılarak çıkarılması işlemidir.

Kesinlikle bir Estetik Plastik Cerraha olmalısınız.

LİPOSUCTİON RİSKLİ BİR AMELİYAT MIDIR?

En küçük tıbbi müdahalede dahil çok çok düşük bile olsa risk vardır. Kaldırımda yürürken bir aracın gelip çarpma riski var mıdır? evet vardır. O zaman kaldırımda yürümeyelim mi? tabiî ki hayır.

Önemli olan riskleri en aza indirecek, güncel-güvenilir teknik ve yöntemleri kullanarak ameliyat yapmaktır.

Bu yaklaşım içinde, riskler minimalize edilerek uygun teknik uygulandığında güvenli bir şekilde inanılmaz derecede yüz güldürücü sonuçlar elde edilir.

HANGİ BÖLGELERE LİPOSUCTİON UYGULANABİLİR?

Teknik olarak vücutta yağ hücresi olan her bölgeye uygulanabilir. Liposuction fazladan yağ birikimi ve/veya bölgesel yağ birikimi olan her yere uygulanabilir. Bölgesel yağ birikimleri spor yapmaya, ısrarlı diyet programlarına rağmen yok edilemeyen inatçı birikimlerdir.

Bölgesel yağ birikimleri her türlü çabaya karşı inatla yok olmaz. Bu birikimlerden kurtulmanın tek, kesin ve kalıcı yolu liposuction ameliyatıdır.

Çoğu zaman uygulanan yerler, kadınlarda basen,  çene altı, bel, karın, kalça, kolların üst kısmı, sırt, uyluk ve dizlerin iç kısmı, erkeklerde göbek, göğüs, çene altı ve bel bölgesidir.

LİPOSUCTİON HANGİ AMAÇLA YAPILIR?

Liposuction zayıflama ya da kilo verme amacıyla yapılmaz, vücut şekillendirme amacıyla yapılır. Yağlı bölgeleri incelterek diğer bölgeler ile daha uyumlu hale getirmek, bölgeler arası ahengi sağlamak amaçlanır.

LİPOSUCTİON İLE NE KADAR YAĞ ALINABİLİR?

Liposuction ile bir seferde kişinin vücut ağırlığının %5-7 si oranını geçmeyecek yağ alınmasına dikkat edilmelidir. Bu sınırın aşıldığı durumlarda yağ metabolizmasında, sıvı elektrolit dengesinde, kan düzeyinde bozulmalar ortaya çıkabilir. Geniş alanlara uygulama yapmak gerekiyorsa 3-6 ay aralıklarla tekrarlanabilir.

LİPOSUCTİONDA KISITLIYICI OLAN BAŞKA ÖZELLİKLER VAR MIDIR?

Liposuctionda bizim için en önemli parametrelerden biri de derinin özellikleridir. Yaş arttıkça derinin elastikiyet özelliği kaybolur. Derinin altındaki yağlar alındığında üzerindeki deri gevşeyip daha bol bir hale gelir.

Normalde derinin esnek yapısı sayesinde ameliyattan sonra kendi içinde çekerek- büzüşerek gerginleşmesi, toparlanması, yeni duruma uyum sağlaması gerekir. Derinin esnekliğini, elastikiyetini yitirdiği ya da yitirmeye başladığı özellikle ileri yaş hastalarda ameliyat sonrası uyum sağlama zor olabilir. İyi bir sonuç için derinin diri ve sıkı olması istenir.

Gevşek, elastikiyeti kaybolmuş bir deri yapısı varsa belli oranda yağ alınnabilir, sonrasında gerekirse başka yöntemlerle kombine edilerek ideal sonuca ulaşılmaya çalışılır.

KARIN BÖLGEMDEKİ FAZLALIKTAN LİPOSUCTİON İLE KUTRULABİLİR MİYİM?

Eğer fazlalık belli bir düzeyin altındaysa, cilt kalitesi iyi ise elbette kurtulabilirsiniz. Ancak fazlalık belli bir düzeyin üzerinde ve/veya cilt kalitesi iyi değilse liposuction yapılır ancak deri sarkar ve daha kötü bir görüntü ortaya çıkar. Bu durumdan kurtulmak için liposuctiona ilave olarak karın germe ameliyatı yapmak gerekir.

LİPOSUCTİON NASIL YAPILIR?

Liposuction yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Yağların alınacağı bölgeye kanamayı azaltan, ameliyat sonrasında ağrıyı azaltan ve yağ hücrelerinin alımını kolaylaştıran özel solüsyonlar verilir.

Yaklaşık 3 mm lik delikten kanül dediğimiz enstrümanla yağ alınacak bölgeye girilir. Kanül yardımı ile yağlar parçalanır ve kanülün arkasına takılan vakum sistemi ile yağlar dışarıda özel kaplarda toplanır. Ameliyatın sonunda kanül giriş delikleri kendinden eriyen dikişlerle kapatılır.

Liposuction yapılan bölgeyi içine alan özel korseler giydirilerek ameliyat sonlandırılır.

LİPOSUCTİON AMELİYATI SONRASI NELER YAŞANIR?

Ameliyat sonrası çoğunlukla aynı gün taburcu edilirsiniz ya da en fazla bir gün misafir edilirsiniz. Rahatsız edici düzeyde ağrınız olmaz eğer olur ise ağızdan alınacak basit ağrı kesicilerle ağrınız geçer. Ameliyattan 1 saat sonra kalkıp dolaşabilirsiniz. Ameliyattan 3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Üçüncü  gün pansumanınız da yapılır.

Sosyal yaşantınıza 2 gün sonra dönebilirsiniz. Çalıştığınız işin ne olduğuna bağlı olarak 2-5 gün sonra işe başlayabilirsiniz. Liposuction uygulanan bölgeye göre korsenizi 3-6 hafta kullanmanız gerekmektedir. Erken dönemde şişlik mutlaka, morluk büyük oranda oluşur. Morluklar ortalama 1-2 haftada kendiliğinden geçer. Erken dönemdeki şişliklerin geçmesi 2-3 haftayı bulur.

Sonraki dönemde şişlikler 3 aya kadar azalarak kaybolur.

LİPOSUCTİON SONRASINDA ÇUKURLAŞMA VE DALGALANMA OLUŞUR MU?

En basit müdahaleden en zor ameliyata kadar yapılan her işlemin kendi içinde uyulması gereken temel kural ve şartları mevcuttur. Deneyimli bir cerrahın bu şartlara uyması durumunda dalgalanma, çukurlaşma, düzensizlik görülmesi söz konusu değildir.

LİPOSUCTİON AMELİYATINI NE ZAMAN OLMALIYIM?

Liposuction ameliyatını yaz-kış fark etmeksizin 12 ay boyunca olabilirsiniz. Benim hastalarıma önerdiğim 3-5 günlük boşluğunuzun olduğu, iş ve sosyal yaşantınızı zora sokmayacak en uygun zaman diliminde olmanızdır.

LİPOSUCTİON AMELİYATINDAN SONRA KİLO ALIRSAM NE OLUR?

Ameliyattan sonra kilo alımı olursa vücudun genelinde yağ birikimi olur, liposuction yapılan bölgeler de kendi payına düşeni alır. Payına düşen ile yeniden eskisi gibi bir birikim olması beklenmez. Vücuttaki yağ hücreleri yaklaşık 9-10 yaşına kadar çoğalır ve o yaştan sonra çoğalmaları durur.

Bu yüzden yağlar liposuction ile alındıktan sonra bu bölgelerde tekrar yağ hücre artışı olmaz. Vücut gelişip büyüdükçe ya da kilo alındığında yağ hücrelerinin içeriğindeki yağ depoları artıyor.

Bir bölgedeki yağ hücreleri liposuction ile alınıp da sayıca azaltıldığı zaman kilo alınsa da, alınan kilolar vücudun geneline dağılır, yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığı için o bölgede eskisi gibi yeniden birikim olmaz. Bu nedenle liposuction ameliyatı sonrası alınan sonuçlar kalıcıdır.

Источник: http://ercandemirbag.com/liposuction-hakkinda/

Yağ Aldırma | Liposuction |

Liposuctiondan Sonrası Aynı Bölgede Yağlanma Oluşur Mu?

Body Contouring-vücut şekillendirmesi- genel olarak lipoplasta olarak isim verebileceğimiz yağ dokusuna yönelik liposhaping, bodyshaping, liposculpturing, liposuction, lipofilling vb.

operasyonlarını içerir.

Aslında tüm bu farklı isimlendirmelere rağmen bu operasyonlar birbirlerinden tamamen ayrı müdahaleler olmadığı gibi, vücut hatlarını düzeltmek amacıyla yapılan birbiriyle iç içe geçmiş operasyonlardır.

Liposuction (Yağ Aldırma) nedir?

Vakum yardımıyla deri altındaki yağ dokusu hücrelerinin emilerek vücuttan uzaklaştırılması, estetik bir görüntü elde edilirken zayıflama sağlanması işlemidir. Ayni zamanda ciltte selülit görünümü var ise selülit kanülleri ile bu istenmeyen görünüm de giderilir.

Bölgesel yağ depolanması erkek ve kadında farklı mıdır?

Kadınlarda bacak, basen, karnın alt kısmı ve bel bölgesinde (armut şekli), erkeklerde ise karın ve belin üst kısımlarında (elma şekli) yağ birikimi olur. Özellikle erkeklerde iç organların çevresinde de yağ birikimleri görülür. Bu nedenle erkeklerde diyet ve egzersiz eklenmeden sadece cilt altı yağ dokusunun liposuctionla alınması istenilen sonuç için yeterli olmayabilir.

Değişik yağ aldırma teknikleri var mıdır?

Geleneksel kuru teknikle yapılan liposuctionla, dokularda aşırı zedelenme ve fazla kan kaybı olmakta, iyileşme uzun sürmekte ve ciltte belirgin morarmalar olmaktadır.

Günümüzde kullanılan wet (ıslak), super-wet ve tüme san (tumescent) tekniklerde liposuctiondan önce birtakım ilaçlar içeren sıvı operasyon uygulanacak alanlara verildiği için morarma, kan kaybı vb. gibi hastanın sağlığını ve ameliyat sonrası konforunu bozacak komplikasyonlar kuru tekniğe oranla oldukça minimaldir.

Uygulanma şekli olarak da ultrason yardımlı, güçlendirilmiş kakülle liposuction, lazer yardımlı (deneme aşamasında), kimyasal liposuction (deneme aşamasında) gibi farklı teknikler de vardır.

Liposuction operasyonu sadece kilolu hastalara mı yapılır?

Sanılanın aksine bu operasyonların çoğu kilolu olmayan hastalara uygulanmaktadır çünkü zayıf kişilerde çok küçük yağ birikimi bile kendisini hemen, göze hoş gelmeyen bir çıkıntı şeklinde belli eder.

Bu operasyonların esas amacı vücuda şekil vermektir. Bu estetik görünüm sağlanırken de yağ dokusu eksiltildiği için hasta doğal olarak kilo vermektedir. Bu operasyonlarla hasta 1–2 beden zayıflatılabilir.

Liposuctionla hangi tür sorunlara çözüm bulunuyor?

Vücuttaki simetriyi ve ahengi sağlayarak estetik bir görünüm sağlanması esas amaçtır. Bu amaçla; basık ve geniş görünümlü kalçalar daha dar, daha kalkık ve çıkıntılı bir görünüme getirilebilir, bacak ve basen bölgesi düzeltilerek bacak daha düzgün ve olduğundan daha uzunmuş gibi gösterilebilir.

Diz bölgesine yönelik girişimlerle bacağın çarpık görünümü düzeltilebilir. Karin bölgesindeki fazlalıklar giderilerek düz bir karin elde edilebilir. Bel oluğu olmayan bayanlarda göğüs-bel-basen oranı bozulduğundan vücut düz bir şekilde inmektedir, bu kişilere bel kavsi yapılarak oldukça güzel bir bel görünümü elde edilebilir.

Böylece vücuda tamamen oturan veya göbeği açıkta bırakan giysileri, düşük belli pantolonları güzel bir şekilde taşıyabilir.

Sırtta sütyenin altından taşan yağ fazlalıkları alınarak güzel bir sırt elde edilebilir, Çene ve boyun bölgesine yapılan yağ aldırma ile boyun daha genç ve daha uzunmuş gibi gösterilebilir, gıdı bölgesindeki fazlalık alınabilir.

Liposuction operasyonundan sonra ciltte dalgalanmalar ve çöküklükler oluşur mu?

İlk olarak hastanın cilt yapısı, kullandığı ilaçlar, kronik hastalıkları vb. özelliklerini dikkatlice incelemek ve liposuctiondan fayda görüp görmeyeceğine karar vermek gereklidir. Eğer fayda göreceği ve sonucun iyi olacağı düşünülüyor ise hassas ve özenli bir şekilde liposuction uygulanır.

Operasyon sonrasında da cerrahın tavsiyelerinin hasta tarafından gerçekleştirilmesi, bu tür istenmeyen şeylerin oluşumunu engeller. Liposuction gibi operasyonlar; uygulanan cerrahinin tüm özelliklerini, emeği ve işçiliği doğrudan, maskelemeden gösterirler.

Bu nedenle estetik cerrahlar tüm estetik vizyonlarını ve maharetlerini ortaya koyarak bir heykeltıraş gibi çalışırlar.

Liposuction genel anestezi altında mı yapılmaktadır?

Eğer hastanın özellikle genel anestezi alma isteği yoksa sedoanaljezi denilen bir anestezi sekliyle uyutulmadan operasyon yapılmaktadır.

Liposuctiondan ne kadar sonra günlük aktivitelere dönülebilir?

Eğer kombine operasyonlar veya hastanın hemo dinamizmini bozacak kadar büyük müdahale yapılmamışsa operasyondan sonra 3–4 saat dinlenmesi yeterli olacaktır. Hasta ertesi gün yürüyüş gibi basit eylemler yapabilir. Sosyal ve iş yaşamına ortalama 48 saat sonra dönebilir.

Liposuctiondan sonra tekrar kilo alındığında vücut şekli bozulur mu?

Liposuction uygulamalarının belki de en büyük başarısı, sonuçlarının uzun soluklu olmasıdır.

Liposuction öncesi vücutta belirli bölgelere yağ birimi fazla olmaktayken, liposuctionla yağ hücreleriyle birlikte yağ reseptörlerinin sayısı da azaltıldığından dolayı herhangi bir şişmanlamada alınan fazla kilolar vücuda daha eşit bir şekilde dağılacaktır. Böylelikle vücut hatları arasındaki oran pek değişmeyecek, biçimsiz bir kilo alışı (doğrudan basenlerin genişlemesi vb) söz konusu olmayacaktır.

Selülit nedir?

Cilt altı yağ dokusu, sapta denilen bağ dokusu yapılarıyla bal peteği gibi küçük bölmelere ayrılmıştır.

Cilt altı yağ dokusu miktarının artması veya yapısının değişmesi, çevresinde bulunan bağ dokusu bölmelerini ve cildi iter.

Septaların yapıştığı deri kısmının içeri çekilmesi, diğer deri kısımlarının ise dışarı doğru itilmesi ciltte pütürlü bir görüntüye neden olur ki buna selülit denir.

Selülit tedavi edilebilir mi?

Septa dediğimiz; sert perdemsi yapıların zayıflatılması veya kırılmasıyla tedavi edilebilir. Bu amaçla geliştirilmiş, liposuction kânülüne benzer fakat ucu tamamen farklı selülit kânülleri ile bu septalar yok edilir. Bu yöntem aynı liposuction gibi uygulanır ama liposuctiondan farklı olarak uygulama sonrası bir hafta civarında belirgin morluk oluşur.

Bunun dışında endermoloji denilen ve vakumla tedavi etmeyi amaçlayan cerrahisiz bir yöntem daha vardır. Endermoloji denilen bu yöntemin selülit üzerine etkili olup olmadığı konusunda değişik görüşler mevcuttur.

Bazıları selülit üzerine anlamlı bir etkisi olmadığını savunurken, bazı araştırmacılar ise minimal de olsa olumlu bir etkilerinin bulunduğunu fakat tekrar tekrar uygulanması gereken bir yöntem olduğunu belirtmektedirler.

Lipoliz

Lipoliz hastanede kalmayı gerektirmeyen, sosyal hayatın sürekliliğini bozmayan bir uygulama olarak günümüzde oldukça rağbet görmektedir.

Lipoliz  uygulaması, lazer lipoliz, smartlipo, vaser lipo, lazer liposuction gibi başlıklarla adlandırılsa da hepsinde uygulamanın esası çok ince kanüllerle yağ hücresine lazer ışığı verilerek yağ hücresinin patlatılmasıdır. Böylece lazer ışığının ulaştığı yağ hücrelerinin doku bütünlüğü bozulur ve içindeki yağ serbest kalır.

Hücreler arasında serbest kalan düşük yoğunluktaki yağ, dokulardan emilmek üzere bırakılır ya da mikro kanüllerle, düşük vakumla emilerek alınır.

Uygulama sonrasında yok edilen yağ hücreleri tekrar oluşmaz ancak uygulama bölgesinde ki tüm yağ hücreleri alınamayacağından aşırı gıda tüketimi sonucu mevcut yağ hücrelerinde genişleme görülebilir.

Lipolizin diğer vücut şekillendirme uygulamalarına en önemli üstünlüğü cilt altındaki kolajen üretimini arttırarak ciltte oluşan sarkmalarda toparlanma ve ciltte daha genç görünüm sağlamasıdır.

Bu  nedenle özellikle yüz, gıdı, kol ve iç bacak bölgelerinde öncelikle tercih edilen bir uygulamadır. Çok ince kanüllerle uygulandığından az veya orta derecede yağlanma olan, üst karın, sırt, ayak bileği gibi bölgelerde de başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Bazı jinekomasti (erkeklerde meme büyüklüğü) vakalarında liposuction yerine lipoliz tercih edilebilir.

Koltuk altı terlemelerinde lipolizin etkisinin diğer lokal uygulamalardan daha uzun sürdüğü gözlenmektedir.

Lipoliz hafif sedasyon hatta bazen lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden uygulama sonrası çok kısa sürede günlük hayata dönülebilir. Korse kullanım süresi  uygulama bölgesine ve cilt yapısına bağlı olarak 5 -10 gün arasındadır.1-2 mm lik kesilerle yapıldığından ciltte herhangi bir iz kalmaz

Источник: http://www.hasanfindik.com/operations/tr/liposuction

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir? – Estecenter Cerrahi Tıp Merkezi

Liposuctiondan Sonrası Aynı Bölgede Yağlanma Oluşur Mu?

Источник: https://estecenter.com/liposuction-hangi-bolgelere-uygulanabilir

Vaser Liposuction Nedir ? Yağ Aldırma Ameliyatı

Liposuctiondan Sonrası Aynı Bölgede Yağlanma Oluşur Mu?

Bu operasyonun en basit açıklaması yağların emilmesi işlemi olarak tanımlanır. Vücudun bazı bölgelerinde yerleşen dirençli yağ hücrelerine yönelik yapılan bu işlem, yağ hücrelerinde biriken yağın emilmesini sağlar.

Yağ aldırma, bölgesel şekillendirme amacı ile uygulanmaktadır ve vücut hatlarının istenilen görünüme kavuşmasını sağlar. Bu yöntem, obezite tedavisi ya da kilo verme yöntemi değildir. İnsanlar gelişme çağındayken yağ hücrelerinde de büyümenin etkisi ile sürekli bir gelişim yaşar.

Yağ hücrelerinin sayısında yaşanan sürekli artış sayesinde kişi kolay kilo almaz ve yağ yakımı hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ancak yaşla birlikte gelişim süreci tamamlandığında yağ hücrelerindeki artış durur.

Yağ hücrelerinin sayısı aynı kalırken, kilo alımı ile yağ oranında artış gözlenir ve sayısı sabit kalan bu hücrelerin hacimlerinde artış gözlemlenir. Kişi bazen spor yapmasına ve diyet uygulamasına rağmen bu hücrelerde yağ birikimine engel olunamamaktadır. Bu durumda liposuction uygulaması devreye girer.

Hangi bölgelere liposuction uygulanır?

Hem erkek hem de kadınlarda uygulanabilen Liposuction, vücudun bazı bölgelerinde yerleşen dirençli yağlara uygulanır. Bu operasyona karar vermeden önce, doktor, yağ birikimi olan bölgeler üzerinde gereken incelemeleri yapmaktadır. Bu operasyon öncesinde bir spor hocası ile bölgesel yağlara yönelik çalışmalar da denenebilir.

Bu yöntemin uygulanabileceği bölgeler, kalçalar, karın ve bel çevresi, boyun, üst kol, uylukların içi, dışı ve yanı ve meme bölgesidir. Bacakta diz altında kalan kısımlar ve popo bölgesi ise yağ aldırma operasyonlarında en az tercih edilen bölgelerdir. Bu bölgelerde yağ aldırma operasyonu uygulanıp uygulanmamasına doktor ve hasta birlikte karar verir.

Vaser  liposuction nedir?

Yağ aldırma operasyonunun daha gelişmiş bir yöntemi, liposuction vaser yöntemidir. Bu yöntemde, uygulama yapılan bölgedeki yağ dokusunun içerisine bir miktar sıvı verilir.

Bu şekilde yağ dokularının şişmesi sağlanır ve özel bir kanül sayesinde bu bölgeye ses enerjisi verilmektedir. Uygulanan ses enerjisi ile şişen yağ hücrelerinde patlama meydana gelir. Böylece katı halde olan yağlar, sıvı hale geçer.

Bu noktada liposuction vaser teknolojisi, standart liposuction yönteminden üstün performans gösterir.

Derinin altında birikmiş olan yağlara yapılan bu işlemden sonra yağların tamamen erimesi sağlanır. Daha sonra bölgeye aspirasyon yapıcı özel kanüller ile girilerek yağ vücudun dışına çıkarılmaktadır.

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci ise oldukça hızlı gerçekleşir. Bu sırada yüzeye uygulana vaser teknolojisi ise dokuda sıkılaşmaya yardımcı olur.

Genişlemiş deri dokusu sıkılaşarak bölgeye oturması sağlanır ve bollaşmış deri sıkılaşarak vücut hatlarını alır ve hastada oluşan yağ birikiminin önüne geçilir.

Liposuction vaser, FDA tarafından onaylanmış uygulamalar arasında yer almaktadır. Bu onay sonrasında ise diğer yağ aldırma operasyonlarının önüne geçmiştir. Bu operasyon hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için web sitemizi inceleyebilir ya da bizimle iletişime geçerek danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Liposuction Sıkça Sorulan Sorular?

Liposuction zayıflama için uygulanır mı?

Liposuction uygulaması kesinlikle bir zayıflama metodu değildir. Bu yöntem diyet ve egzersiz yapmasına rağmen vücutta belli alanlarda biriken yağ dokusunu eritemeyen kişilere uygulanır.

Bu yöntemin uygulanma amacı vücuttaki bu fazlalık yağların alınmasıyla vücudu şekillendirmek ve forma sokmaktır. Bu nedenle amacı zayıflamak olan hastalara bu yöntemin uygulanması yanlıştır. Hastaların hüsrana uğramasına neden olur.

Zaten bu operasyon gerçekçi beklentilere sahip olan hastalara uygulanabilir.

Liposuction yöntemi kalıcı olarak yağ dokusunu ortadan kaldırır mı?

Bu yöntem klasik ve lazerle yapılabilen bir uygulamadır. Klasik yöntemde ince kanüllerle fazlalık yağlar alınırken, diğer uygulamada lazer kullanılır. Uygulamada bölgedeki kanamayı azaltıcı, travmayı önleyici özel bir sıvı enjekte edilir.

Hem uygulama esnasında bölgedeki fazla yağ dokusu alınır, hem de bölgenin sonradan yağ depolama potansiyeli azaltılır. Bunun nedeni yağ hücrelerinin depolandıkları hücrelerle birlikte alınmasıdır. Bu uygulamanın kalıcı olduğunu gösterir.

Ancak hastaların kilo almamak için sağlıklı beslenmesi, egzersiz yapması da önemlidir.

Lazerle liposuction için hangi anestezi yöntemi kullanılır?

Bu yöntemle yapılan liposuction için hastalarda lokal anestezi kullanılır. Vücuttaki fazlalık yağlar bölgeye sokulan lazer fiber optik kablo aracılığıyla enerji verilerek işlem yapılır.

Bu şekilde yapılan yağ alma işleminde hem ciltteki travma az olur, hem de daha konforlu bir şekilde liposuction yapılabilir. Operasyon sonrasında da hastaların ağrı hissi oldukça azdır.

Bazı hastalarda bu etki de görülmeyebilir.

Lazerle liposuction herkes için uygun mudur?

Lazerle liposuction cinsiyet farkı olmadan herkes için uygundur. Ancak kişilerin genel sağlığı yerinde olmalı, bu uygulamadan gerçekçi beklentileri olmalıdır. Cildi sıkı ve elastik olmalıdır. Cildi sarkmış ve deforme olmuş kişiler için uygun bir yöntem değildir.

Hastaların zayıflamadan ziyade diyet ve egzersiz yaparak eritemedikleri lokal yağ dokusu için liposuction uygulanabilir. Bu yöntem hamileler için uygun olmadığı gibi emzirme sürecinde olan kadınlar içinde uygun bir yöntem değildir.

Hastaların detaylı muayenesinde her türlü unsur değerlendirilir.

Hangi yöntemde yapılan liposuction daha avantajlıdır?

Lazerle ve klasik yöntemle yapılan liposuction yöntemleri arasında lazerle yapılanı biraz daha avantajlıdır. Çünkü bu yöntemde ciltte kanama ve travma oluşmaz. Ağrı hissi oldukça azdır.

Ciltte sarkmaya neden olmadığı için, sorunlu cildi olan kişilere uygundur. Operasyon sonrasında iyileşme döneminde bandaja gerek duyulmaz, bölgede şişlik dışında başka bir yan etki olmaz.

Kişinin lazer liposuction yapılmasına bir engel olmadığı takdirde, bu yöntemle yağ alma işlemi yapılabilir.

Liposuction uygulanabilen bölgeler nelerdir?

Liposuction vücuttaki bölgesel yağların alınması için uygulanan bir işlemdir. Bu yüzden yağların lokalize olduğu genel hatlar bellidir.

Özellikle uyluk bölgesindeki yağlara, kalçada ve kaba etlerde biriken yağlara, kolların üst kısımlarına ve bacakların iç kısmına, bel ve karın bölgesindeki göbek oluşumuna yol açan yağlara, yüz bölgesinde çene, yanaklar ve boyun bölgesine, göğüs kafesindeki yağlara, ayak bileğindeki ve baldırlarda oluşan yağlanmalara liposuction uygulanabilir.

Bu uygulama sırasında estetik cerrahın uzmanlığı çok önemlidir. Çünkü bölgelerden çok yağ dokusu alınması halinde lokal çökmeler meydana gelebilir. Bu da vücut görünümünde istenmeyen görsel bir olumsuzluğa neden olabilir.

Liposuction tek başına mı uygulanır?

Vücuttan yağ alma işlemi olarak tanımlanan liposuction ihtiyaca göre tek başına ya da meme küçültme, karın germe gibi başka estetik uygulamalarla birlikte yapılabilir. Bu aynı zamanda liposuction sonrasında oluşacak cilt gevşekliğini de gideren bir tercihtir. Çünkü liposuction sonrası bölgeden yağ hücreleri çıktığı için belli oranda sarkma meydana gelir.

Liposuction yaptırmak isteyenler buna nasıl hazırlanmalı?

Liposuction yaptırmak isteyenler bir sağlık kontrolünden geçerek, gereken tetkiklerini yaptırmalıdır. Kullanması gereken ilaçlar doktor tarafından kendisine bildirilecektir. Bu ilaçların kullanımı hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Sigara içen ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar kanam riskinin azaltılması için, bunları kullanmayı kesmelidir.

Liposuction sonrasında neler olur?

Korse kullanımı klasik liposuction sonrası olur. Hastalar 4 gün hiç çıkarmadan korseyi giymek zorunda kalır. Hastalarda operasyon sonrası hissedilen ağrı basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Hastalar normal beslenme düzenine operasyondan 6 saat sonra başlayabilir.

Bazı hastalarda bulantı ve kusma olabilir. Bunlar için hastalara ilaç reçete edilir. Birkaç gün süreyle kesi yerlerinden hafif sızıntılar olabilir. Kesi yerlerine dikiş yapılan hastaların dikişleri bir hafta sonunda alınır.

Operasyonun etkisiyle oluşan morlukların etkisi de iki hafta sonunda geçmeye başlar.

Liposuction iz bırakır mı?

Liposuction başarılı sonuçları olan bir estetik uygulamadır. Dolayısıyla her geçen gün geliştirilmesi için çalışmalar yapılan bir yöntemdir.

Bu işlem sırasında kullanılan kanüller bile eskiye oranla daha ince üretilip kullanılır. 3-5 mm aralığında çapı olan kanüller ciltte açılan 0,5-1 mm çapındaki kesi yerlerinden yağ dokusuna sokulur.

Bu nedenle ciltte büyük kesiler yapılmaz. İyileşme sonrasında kalan izleri gözle bile fark edemezsiniz.

Источник: https://www.floraklinik.com/liposuction-yag-alma/

Yağ Aldırma (Liposuction)

Liposuctiondan Sonrası Aynı Bölgede Yağlanma Oluşur Mu?

Son yıllarda liposhaping olarak da anılmaya başlanan liposuction, inatçı yağ hücrelerinin cerrahi operasyonla alınıp, müdahale edilen bölgenin yeniden şekillendirilmesi temeline dayanır. Genel anestezi ile uygulanan operasyonda, tek bir seferde alınabilecek yağ miktarı 3-4 kilogram ile sınırlıdır. Bu miktar, hastanın toplam kilosundan en fazla 5-6 kilogram eksilmesi demektir.

Vücut kitle endeksi 25-31 arasında olan hastaların uygun aday profilini oluşturduğu operasyonda, hastanın cilt elastikiyetinin de iyi durumda olması gereklidir.

Yaşı ilerlemiş ve cilt elastikiyeti iyi durumda olmayan hastalarda lipoplasti tek başına başarılı sonuç vermek için yeterli olmayacağından genellikle germe operasyonlarıyla birlikte uygulanır. Cerrahi yağ aldırma operasyonu ile birlikte uygulanabilecek bir diğer operasyon ise yağ enjeksiyonudur.

Hastanın isteği ve ihtiyacı doğrultusunda alınan yağ dokuları özel işlemlerden geçirildikten sonra vücudun farklı bir bölgesine enjekte edilerek, dolgunlaşması sağlanabilir.

Liposuction nedir?

80’li yılların başından beri uygulanan Liposuction (Yağ Aldırma) işlemi, dünya üzerinde en çok talep gören estetik cerrahi operasyonlardan biridir. Yağ aldırma işleminde amaç; zayıflatmak değil, diyet ve egzersiz ile yok olmayan inatçı yağ dokularının alınarak, vücut konturünün düzeltilmesidir.

Liposuction, temel olarak yağ hücrelerinin emilerek vücuttan çıkarılması işlemidir. Diyet ve egzersizler ile giderilemeyen inatçı yağlanma problemlerinde en etkili çözüm yağ aldırma işlemidir. Genel kanının aksine obezite tedavisinde ya da kilo vermek için uygulanamaz. 

Bölgesel incelme ve vücut biçimlendirme işlemi olan yağ aldırma operasyonu, vücudun hemen hemen her bölgesine uygulanabilir.

Türkiye’de liposuction uygulama bölgeleri; çene altı, boyun, kol, meme, gövde, sırt, karın, kalça, basen, diz, alt bacak, genital organ çevresi ve ayak bileğidir.

İstatistiklere göre; kadınlar en çok basen, göbek, kalça bölgelerine erkekler ise; bel, boyun altı ve göbek bölgelerine liposuction yaptırmayı tercih etmektedir.

Operasyondan önce uygulama bölgesine bir şablon çizilerek işaretlenir. Hasta genel anestezi aldıktan sonra şablon üzerinde gerekli noktalara milimetrik kesiler atılır. Atılan kesilerden ince kanüller ile girilerek, ileri geri hareketlerle yağ dokusu parçalanır. Parçalanan yağ dokusu kanüllerin bağlı olduğu vakum cihazı ile emililerek vücuttan çıkarılır.

Şeker hastalığı, kalp problemleri, akciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin yanı sıra hamile ve emziren kadınlar da yağ aldırma işlemi için uygun değildir.

Liposuction Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 18 yaşından önce uygulanamaz.
 • Operasyon öncesi sorunlu bölgeler özel kalem yardımı ile işaretlenir.
 • Operasyon sırasında şikâyetçi olunan birden fazla bölgeye işlem yapılabilir.

  (Kalça, basen, karın gibi)

 • Operasyon sırasında herhangi bir acı hissedilmesi söz konusu değildir.
 • Özel serumlar yardımıyla problemli bölgedeki yağlar parçalanarak temizlenir.
 • Yağ aldıran hastaların %80’inde tek seans yeterlidir.

 • Vücuttan alınan yağ miktarı 4 kilonun üzerindeyse ve işlem aynı bölgeye yapılacaksa, 40 gün beklenmesi gerekmektedir. Farklı bir bölgeye işlem yapılması gerekiyorsa bir hafta süresince vücut direncinin yerine gelmesi beklenmelidir.

Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Operasyon sonrası  meydana gelen ödem ve şişliklerin kişiden kişiye değişmesi gayet normaldir.
 • Ödemin vücuttan atılıp hatların ortaya çıkması 3-6 hafta sürebilir.
 • Operasyon sonrasında doktorun reçete ettiği ilaçlar önerilen şekilde, aksatılmadan kullanılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ödemin atılmasını hızlandırmak için bol sıvı tüketilmelidir.
 • Operasyondan sonra vücudun kendisini rahat toparlayabilmesi için birkaç hafta boyunca kompresyon giysisi giyilmelidir.

Türkiye’de liposuction hakkında sıkça sorulan sorular

Kliniğimize başvuran danışanlarımız operasyonla ilgili genel olarak aynı merak içerisinde oluyorlar. Danışanlarımız tarafından  en sık sorulan sorular ise;

Operasyonun etkisini görmeye ne zaman başlarım?

Operasyondan sonraki birkaç hafta posoperatif ödem gelişmesi söz konusudur. Dolayısıyla erken dönemde operasyonun sonuçlarının fark edilebilmesi için ödemin atılmasını beklemek gerekir. İlk ay sonunda yavaş yavaş belli olmaya başlayan etkilerin pik noktasına ulaşması ikinci ayı bulabilir.

Lipoplastiden sonra yenilen yağlanma olur mu?

Lipoplasti yağ dokularını kalıcı olarak temizler. Dolayısıyla operasyondan sonra şartlar ne olursa olsun müdahale edilmiş bölgede alınmış yağ dokusunun yinelemesi mümkün değildir. Ancak çok yoğun kilo alımı ile yeni yağ hücreleri oluşabilir. Dolayısıyla operasyondan sonra beslenme ve kilo kontrolü elzemdir.

Lipoplasti ile viseral yağları aldırmak mümkün mü?

Viseral yağ, karın boşluğunda depolanır. Önemli organlara yakınlığı ve hormonların üzerinde etkili olabildiğinden tehli ve aktif bir yağ türüdür.

Liposuction sadece deri altı yağ hücrelerinin alınması için tasarlanmış bir işlemdir. Dolayısıyla bu operasyonla viseral yağ alımı yapılabilmesi maalesef mümkün değildir.

Viseral yağlardan kurtulmanın en etkili ve tek yolu sağlıklı bir beslenme programına eşlik eden bir egzersiz programının takip edilmesidir.

Liposuction ile selülitlerden kurtulabilir miyim?

Maalesef hayır. Selülit ve çatlak gibi sorunlar yağ dokusuna bağlı olarak gelişmezler. Bu gibi sorunların kaynağı, cilt elastikiyeti ve cilt kalitesi ile ilgilidir.  Liposhaping işlemi yağ hücrelerinizin belli miktarda giderilmesini sağlasa da cilt elastikiyetiniz üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir.

Liposuctiondan sonra hamile kalmamın sakıncası olur mu?

Operasyon ve hamilelik planı birbirine yakın dönemlerde ise; genellikle operasyonu hamilelikten sonraki döneme ertelemek önerilir. Operasyondan 6 ay sonra hamile kalınmasında bir sakınca yoktur.

Operasyondan sonra hamile kalırsam sonuçları etkiler mi?

Hamilelik dönemi, operasyon sonuçlarını kalıcı olarak etkilemez. Doğumdan sonra hamilelik sürecinde alınan kilolar geri verildiği takdirde operasyon sonuçlarına geri dönülmesi mümkündür.

Emzirme dönemindeyim ve liposuction yaptırmak istiyorum. Mümkün mü?

Lipoplasti cerrahi bir işlem olduğu için müdahale sırasında size bir takım ilaçlar verilmesi gerekir. Bu ilaçların anne sütüne geçme olasılığı bulunmaktadır. Dolayısıyla emzirme döneminin ilk 6 ayında kesinlikle yaptırılamaz.  6.

aydan sonra yapılırsa; annenin 1-2  boyunca gün emzirmeye ara vermesi gerekir. Ayrıca emzirme döneminde olan kadınlar için operasyondan sonra sütün kesilmesi riski de mevcuttur. Yanı sıra operasyondan sonra meydana gelen postoperatif ağrılar annenin bebeği kucağına almasına engel olabilir.

Tüm bu olasılıklar nedeniyle tavsiye edilen emzirme sürecinin sonlanmasını beklemektir.

Doğumdan sonra karın bölgemde yağlanma sorunu oldu. Liposuction işe yarar mı?

Kesinlikle yarar. Bu gibi durumlarda karın bölgesini  mükemmel kontura ulaştırabilmek için yapılabilecek en uygun işlem yağ aldırma işlemidir.

Liposuction ile karın kaslarım belirgin hale gelir mi?

Karın bölgesinde kas yapılabilmesi için bölgedeki yağ miktarının oldukça düşük olması gerekir. Lipoplasti le kas yapımı mümkün olmasa da; bölgedeki yağ belli miktarda alnabileceği için sonraki dönemde egzersizle karın kaslarını geliştirebilmek çok daha kolaydır.

Liposuction hangi durumlarda bir tedavi olarak uygulanabilir?

Genel olarak kozmetik amaçlı talep edilen yağ aldırma operasyonu hakkında bilinmeyen önemli bir detay; bazı durumlarda tedavi olarak da uygulanabileceğidir.

Obezite hastalarında uygulanamasa da; özellikle morbid obezite hastası olan kişilerin vücutlarında obezite tedavisi sonrası bazı anomaliler meydana gelmektedir. Bu tip durumlarda yağ aldırma bir tedavi olarak uygulanabilir.

Erkeklerde görülen Jinekomasti hastalığında lipoplasti ile hasta ağrı ve rahatsızlık durumundan kurtarılabilir. Jinekomasti, kronik ya da uzun süreli seyreden, nadir olarak tek genelde  iki göğüste birden rastlanılan,  göğüslerinin olması gerekenden büyük ve dolgun olması durumudur.

Genellikle kollarda ya da bacaklarda görülen lenf sıvısının birikmesi durumu olan lenf ödem, tedavisinde kullanılabilir. İyi huylu yağ tümörleri olan lipomlar, liposuction ile alınabilir.

Nadir rastlanan sağlık sorunları arasında bulunan lipodistrofi sendromu tedavisinde de lipoplasti uygulanabilir. Lipodistrofi sendromu, vücudun bir bölgesinde yağ dokularının tamamen yok olması ile birlikte başka bir bölgesinde aşırı yağ birikmesidir.

Источник: https://estetikland.com/estetik-cerrahi/yag-aldirma-liposuction/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.