Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi, kan kanseri ya da ilik kanser olarak da bilinen ve ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir kanser türüdür.  Kanser oluşumunda hücrelerin kontrolsüz çoğalması etkilidir.  Kan kanseri oluşumunda ise kandaki akyuvar hücrelerinin kontrolsüz çoğalması durumu söz konusudur.

 Erken tedavi edilmezse kontrolsüz çoğalan hücreler diğer organları da işgal eder ve organları hasara uğratır. Organların hasara uğraması hastanın ölümüne neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerektiği, hastanın sağlığı için hastalığın takibinin önemli olduğu bilinmelidir. Kan kanserinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Eğer erken tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Lösemi çeşitleri kendi içerisindeAkut ve Kronik olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır.

Akut Lösemi

Akut löseminin önemli özellikleri hastalığın hızlı bir şekilde gelişip hızlı bir şekilde ilerlemesidir. Sürekli kanda hücreler artar. İlerlemesinin hızlı olmasından dolayı sonucu daha ağır olmaktadır. Akut lösemi ayrıca kendi içerisinde iki şekilde sınıflandırılmaktadır.

Akut Lenfoid Lösemi türü çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Yetişkinlikte görülme oranı ise düşüktür. 15 yaş altında görülen kan kanserlerinde genelde bu tür görülmektedir.

 Lenfoblast adı verilen kan hücreleri olgunlaşarak lenfosit yani olgun kan hücrelerine dönüşür. Lenfosit hücrelerinin görevi bizi enfeksiyonlardan korumaktır. Lenfoblast hücreleri olgunlaşmadığı için bizi enfeksiyonlardan koruyacak güçte olmazlar.

Lenf bezlerinde ve kemik iliklerinde üretilen lenfoblast hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu ise lenf bezleri şişer.

Akut Myeloid Lösemi(AML)

Akut Myleoid Lösemi türü, Myeloblast denilen hücrelerin normal kan hücrelerine dönüşmesi gereken hücrelerin çoğalması durumunda ortaya çıkar.

Normal kan hücreleri üretilmediği takdirde ise anemi ve sık hastalanma durumları görülür.

 Ergenlik çağında ve 20 li yaşlarda görülenlerin %50 sini, yetişkinlerde görülenlerin de %20 sini AML oluşturur.

Kronik Lösemi

Kronik lösemide akut lösemiye oranla hastalığın oluşumu daha yavaş ilerler. Kronik lösemide hastalığın sonucu akut lösemiye göre daha az etki gösterir. Kronik lösemi de ayrıca kendi içinde iki şekilde sınıflandırılmaktadır. Bunlar kronik lenfoid lösemi ve kronik myeloid lösemidir.

Kronik Lenfoid Lösemi(KLL)

Tüm türlerin %30 unu KLL oluşturur. 30 yaş altında nadiren görülür ancak yaş ilerlemesiyle birlikte görülme sıklığı da artmaktadır. 60-70 yaşları en sık görüldüğü yaşlardır.

İlginizi çekebilir  Hemofili

Kronik Myeloid Lösemi(KML)

Yetişkinlerde lösemilerin %20-30 unu kronik myeloid lösemi oluşturur ve bu tür 25-60 yaşları arasında sık görülmektedir. Çocuklarda ise 4 yaş altında daha sık görülmektedir. Lösemi hastalarının ise %2 sini KML oluşturmaktadır.

Lösemi Nedenleri

Lösemi nedenleri çok fazla bilinmemekle birlikte halen araştırmalar ciddi anlamda sürmektedir. Hastalığın gelişmesinde ve ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinen birçok risk faktörü vardır. Bu risk faktörleri şu şekildedir.

 1. Kişinin önceden kanser tedavisi görmüş olması (bazı ilaç ve/veya ışın tedavilerinden sonra gelişme olasılığı yüksektir),
 2. Genetik olarak oluşan hastalıkların olması (Down Sendromu),
 3. Bazı kan hastalıklarının olması (Miyelodisplastiksendromu)
 4. Yüksek düzeyde ışına maruz kalınması (Nükleer reaktör kazalarından sağ kurtulanlar),
 5. Bazı kimyasallara maruz kalınması (Benzen, bali),
 6. Sigara içmek (AML riskini yükselttiği bilinmektedir),
 7. Ailesinde lösemili olan ya da bu hastalıktan kurtulan birinin olması,

Bu risk faktörleriyle karşı karşıya olunduğunda kişilerin dikkatli olması gereklidir. Her yıl mutlaka genel testler yapılması hastalığın ortaya çıkmasını engellemek ya da erken teşhis edilmesi için çok önemlidir.

Lösemi Belirtileri

Lösemi erken evrelerde belirti vermeden ilerleyebilir. Bazen sadece kan testi yapıldığında ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Hastalık ilerledikçe belirti vermeye başlar. Bu belirtiler lösemi türlerinin hepsinde görülür. Belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Lösemi Erken Evrelerde Belirti Vermeden İlerleyebilir.

 1. Hafif ateş veya gece terlemeleri,
 2. Sürekli halsizlik veya yorgunluk hissi,
 3. İştahsızlık,
 4. İstemsiz kilo kaybı,
 5. Kolay morarma veya kanama,
 6. Nefes nefese kalma,
 7. Peteşi (kanamanın yol açtığı deri altında küçük kırmızı noktalar),
 8. ALL hastalarında beyaz küre sayısında artma ya da düşüklük,
 9. ALL’de ve AML’de belirtileri arasında kasık, kol altı veya boyunda deri altında ağrısız şişlikler
 10. Halsizlik,
 11. Kemik ve eklemlerde ağrılar, baş ağrıları,
 12. Deride kızarıklıklar, saçlarda dökülmesi,
 13. Sık sık hastalanma,
 14. Burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması

Bu belirtilerin birden fazlasının sürekli bir şekilde ortaya çıkması halinde mutlaka doktora başvurmalısınız. KLL veya KML hastalarının herhangi bir şikayeti olmayabilir. Hastalık tanısı bir kan testi veya düzenli yapılan bir genel sağlık değerlendirmesi sonucunda konabilir.

Lösemi Tanısı

Lösemi Tanısında Kan Testleri Önemlidir.

Lösemi tanısı konulması için öncelikle hastanın öyküsü dinlenir. Fiziksel muayene yapılır. Lenf bezlerine, dalağına bakılır. Şişme olup olmadığı gözlemlenir. Kan testleri yapılır.

Kan testlerinde mutlaka kan sayımına bakılır. Lökosit ve kırmızı kan hücrelerine, trombosit sayısına bakılarak karar verilir. Kemik iliği biyopsisi yapılır. Kemik iliği biyopsisi için kemik iliği aspirasyon işlemiyle hastadan alınır ve incelenir.

Genetik testler yapılabilir. Doktorlar bu tetkiklerin yapılmasıyla hastaya teşhisi koyar. Tanı sürecinden ise hemen sonra tedaviye başlanır. Lösemi tedavisinde hastanın sağlığını tehye atmamak açısından erken teşhis çok önemlidir.

İleride daha büyük sağlık sorunları çıkmaması için bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir  Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi Tedavisi

Lösemi Tedavisinde İyi Hücrelerin Çoğalması Önemlidir.

Lösemi günümüzde çok fazla ilerlemediği zaman  ya da farklı sonuçlar oluşturmadığında tedavi edilebilen bir hastalıktır. Çok fazla ilerlemeden hastanın sağlığını kötü etkilemeden tedavi edilmesi şarttır. Tedavi yöntemleri ise günden güne gelişmekte ve gelişmeye devam etmektedir.

Löseminin sebepleri tam olarak bilinmediği için sebep odaklı tedavi yöntemi uygulanamamaktadır. Yapılan en etkili tedavi kanserli hücrelerin ortadan kaldırılmasıdır. Öncelikle tedaviye kandaki iyi hücrelerin çoğaltılmasıyla başlanır. Gönüllü kan verici kişiler hastaya düzenli olarak kan verirler.

Kan verme işlemi hastanın genel durumunun iyileşmesi açısından bu çok önemlidir. Hastaya kemoterapi uygulanır. Kemoterapide amaç hücrelerin yok edilmesidir. Bu süre içinde kötü hücrelerin yanında iyi hücrelerde yok olmaktadır. Bu yüzden hastaların saçları dökülür, bağışıklık sistemleri zayıflar.

Bağışıklık sistemi zayıflayan hastalar daha çabuk hasta olacakları için hijyenik bir ortamda olmaları, maske takmaları gerekir. Sık enfeksiyon geçirebilirler, ağızlarında yaralar ortaya çıkabilir. Bu süre içinde hastanede ya da hastaneye yakın yerlerde olmaları önemlidir. Radyasyon tedavisi uygulanabilir.

Radyasyon tedavisi tek başına ya da kemoterapiyle beraber uygulanabilir. Yüksek enerjili X ışınlarıyla kötü hücrelerin yok edilmesi amaçlanır. Bunun dışında tedaviye cevap vermeyen hastalara, bazı kromozom bozukluğu olan hastalara, hastalığın tekrarladığı kişilere, kardeşinden ya da uygun birinden kemik iliği nakli yapılmaktadır.

 Hastalık sona erse bile doktor kontrolünde olmakta yarar vardır. Kötü hücreler tekrar çoğalabileceği için mutlaka doktorun karar verdiği zamanlarda kontrole gidilmelidir.

Источник: //www.sagliksever.com/losemi-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Lösemi Nedir Belirtileri Nelerdir

Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

lösemi nedir belirtileri nelerdir

Lösemi kan hücrelerinin özellikle de kandaki akyuvarların normalden fazla üremesi ile oluşan kanser türüdür. Lösemi nedir sorusunu daha ayrıntılı bir şekilde çok sayıdaki malign hücreler ve olgunlaşmamış hücreler sağlıklı ilik hücrelerinin yerini alır ve iliklerin hasar görmesine sebep olur olarak cevaplayabiliriz.

Bu durum kan pıhtılaşmasında büyük öneme sahip olan palateletler ile yine savunmada çok önemli olan lökositlerin azalmasına sebep olur. Lösemi hücreleri sağlıklı hücrelerden daha hızlı çoğalır, daha fazla büyür, daha uzun süre yaşarlar ve bu nedenle zaman içerisinde sağlıklı hücrelerden daha çok olurlar.

Bu değişim ile savunma mekanizması oldukça zayıflar. Savunma mekanizması zayıflayan lösemi hastalarında kanama ve zedelenmeler daha yoğun görülür ve lösemi hastaları daha kolay enfeksiyon kaparlar.

Löseminin ilerleyen evrelerinde sağlıklı kan hücrelerinin azalmasından  nefes almakta zorlanma ve anemi görülebilir.

Lösemi Neden Olur

Hekimler çoğu lösemi vakasının nedenini bilememektedir. Bunun nedeni lösemiye sebep olan birçok faktörün olmasıdır.

Lösemi neden olur sorusunda öne çıkan birkaç önemli etkeni şu şekilde  sıralayabiliriz: Sigara, zirai ilaçlar, virüsler, radyasyon, benzen (asfalt sanayisinde kullanılan bir madde), kozmetik ürünler, saç boyaları en çok lösemi sebebi olarak görülen etkenlerdir. Saydığımız bu maddelerden kendimizi ve çocuklarımızı uzak tutmamız oldukça önemlidir.

Çocuklarda Lösemi

Çocuklarda lösemi çoğunlukla 2 – 10 yaş döneminde görülür. 4 – 5 yaş çocuklarda löseminin en yoğun görüldüğü yaş aralığıdır. Löseminin dünya genelindeki çocuklarda görülme oranı 4 binde 1 ile 10 binde 1 aralığındadır. Anne sütünün çocukları lösemiden koruduğu düşünülmektedir.

Yine yapılan araştırmalar hamileliğinde sigara içen annelerin çocuklarında lösemi riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

Çocuklardaki löseminin belirtileri nelerdir ? En belirgin belirtileri küçük kesik ve yaralardaki durdurulamayan kanamalar, dirençli yüksek ateş, kabızlık, kilo kaybı, halsizlik, diş eti kanamalarıdır.

Beslenmenin Lösemide Etkisi Var Mı

Kan hastalıkları ile beslenme arasındaki bağı araştıran birçok çalışma yapılmıştır.

Ancak beslenme ile lösemi arasında doğrudan bir ilişki kurulamamakla birlikte yapılan çalışmalar sonucunda ağırlıklı olarak meyve ve sebze ile beslenenlerde lösemi oranının daha az olduğu görülmüştür.

Yine hamilelik öncesindeki son bir yılda meyve ve sebze ağırlıklı beslenen annelerin çocuklarında lösemi daha az görülmektedir.

Bunun sebebi renkli bitkilerde bulunan flavonoidlerdir. 4000 den fazla çeşidi bulunan flavonoidlerin görevi bitkileri infeksiyonlara ve zararlı güneş ışınlarına karşı korumaktır.

renkli bitkilerde bulunan pigmentler olarak da tanımlayabileceğimiz bu flavonoidler hayvansal gıdalarda bulunmaz.

Flavonoidler lösemi hücrelerinde bulunan enzimleri etkileyerek lösemik hücreleri öldürür ve bu hücrelerin oluşmasına engel olur.

Lösemi Belirtileri Nelerdir

Günümüzde insanların çok sık duyduğu bir terim olan lösemi son dönemlerde gösterdiği artış kaygı verici düzeydedir. Bu nedenle birçok kişi lösemi belirtileri nelerdir sorusunu sormakta.

Hastalığın ilk evresindeki belirtiler nezle gibi sık görülen hastalık şikayetleriyle benzerlik gösterdiğinden hastalığı erken dönemde anlamak zordur.

Löseminin belirtilerini maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Anem (Kansızlık)
 • Enfeksiyona yatkınlık
 • Ateş ve mikrobik hastalıklar
 • Basit yara ve kesiklerde durdurulamayan kanamalar
 • Diş eti kanamaları ve burun kanamaları
 • Kilo kaybı ve terleme
 • Deride morluklar ve kızarıklar
 • Halsizlik, baş ağrısı ve eklem ağrısı
 • Saç dökülmesi
 • Karında şişkinlik  hissi

Löseminin belirtileri nelerdir sorusuna yukarıdaki maddeler cevap olarak verilebilir.

Lösemi çeşitleriaşağıdaki şekilde 5 tanedir.

 • Akut Lösemiler
 • Akut Myeloid Lösemi (AML)
 • Kronik Lösemiler
 • Kronik Lenfoid Lösemi (KLL)
 • Kronik Myeloid Lösemi (KML)

Löseminin Etkileri

Birine lösemili olduğunu söylediğimizde bir anda hayatının mahvolduğu, hayatında ciddi değişiklikler olacağı ve herşeyin bittiği hissedebilir. Lösemi hastaları için kendilerini bekleyen sürecin böyle bir süreç olmadığı bilinmelidir.

Birçok lösemi hastası hastalığın teşhisinden sonra mutlu ve güzel yıllar geçirdiği bilinir. İlk duyduğumuzda kabullenilmesi zor bir hastalık gibi görünse de başa çıkılabilecek bir durumdur.

Hastalık ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak kabullenmeyi ve başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Bu süreç biraz zaman alır.

Lösemi Belirtileri Ve Tedavisi

Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Makalemizde lösemi belirtileri ve tedavisi hakkında geniş bilgi vermeye çalışacağız. Lösemi nedir? Lösemi belirtileri nelerdir? ve lösemi tedavisi nasıl olur? sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. Lösemi belirtileri ve tedavisi birlikte incelenmesi gereken bir konudur.

Normal beyaz kan hücreleri vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eder. Lösemi hücreleri anormal olduklarından, normal hücreler gibi işlev görmezler.

Kırmızı kan hücreleri vücuda oksijen taşırlar. Lösemi olan insanlarda, sağlıklı kırmızı kan hücreleri yeteri kadar olmaz. Bu duruma anemi adı verilir.

Anemi olan insanlar soluk görünebilir, zayıf ve yorgun hissedilebilir ve kalpleri hızla atılabilir. Ayrıca Lösemili insanlar genellikle yeterli trombosit üretmezler.

Trombositleri yetersiz olan insanlarda  kolayca morarma ve kanamaya olabilirler.

Lösemi Belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Ateş titreme ve terleme ile
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Şişmiş lenf nodları, karaciğer veya dalak
 • Cilt altındaki küçük kırmızı lekeler ve morluklar
 • Bıktık ya da kanayan diş etleri
 • Kemik veya eklem ağrısı
 • Nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrıları

Akut lösemide beyin veya omurilikte anormal hücreler de görülebilir. Bu alanlar merkezi sinir sisteminin bir parçasını oluşturur. Santral sinir sistemindeki akut lösemi belirtileri baş ağrısı, kusma, konfüzyon, kas kontrolünün kaybedilmesi, bacaklarda veya kollarda güçsüzlük ve nöbetlerdir.

Testislerde lösemi hücreleri de bulunabilir; Bu şişmeye neden olur. Nadir durumlarda, lösemi gözün içinde oluşur. Beyin, testisler ve göz, yaygın intravenöz kemoterapinin ulaşamadığı alanlardır. Etkilenirse, özel dikkat gerektirirler. Lösemi cilt, sindirim sistemi, böbrekler, akciğerler ve vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir.

Lösemi Belirtileri ve Tedavileri

ABD’de 230.000’in üzerinde lösemili hasta olduğu tahmin edilmektedir. Kan hücrelerinin kanseri olarak tanımlanan lösemi dört ana tipten oluşur:

(1) akut lenfositik lösemi, lenfositlerin kanseri, bağışıklık sistemindeki bir beyaz kan hücresidir; (2) akut miyeloid lösemi (AML) beyaz kan hücrelerini etkiler ve genellikle kan ve kemik iliğinde bulunur; (3) kronik lenfositik lösemi (CLL) aynı zamanda lenfositlerin bir kanseridir; Ve (4) kronik miyeloid lösemi (KML), kemik iliğinin kan üreten hücrelerinin kanseridir.

Lösemi belirtisi morarma

Lösemi Belirtileri

 • Gece terlemesi ve ateşi.
 • Baş ağrısı.
 • Kanama veya morarma kolaylığı.
 • Eklem veya kemik ağrısı.
 • Genişletilmiş bir dalaktan ağrılı veya şişmiş karın.
 • Koltuk altı, boyun veya kasıkta şişmiş lenf nodları.
 • Sık karşılaşılan enfeksiyonlar.
 • Yorulma, zayıflık ve yorgunluk.
 • Açıklanamayan kilo kaybı.
 • İştah kaybı.

Lösemi Testleri

Kan testleri, löseminin olası bir göstergesi olan beyaz kan hücrelerinin yüksek seviyeleri gibi kandaki anormallikleri tespit eder.

Genetik test genetik mutasyonları saptayabilir ve prognozu belirlemeye yardımcı olabilir.

Kemik iliği biyopsileri, muayene için tipik olarak kalça kemiği sırtından bir kemik iliği örneğini çıkarmak için kullanılır.

Immünofenotipleme, löseminin kesin türünü belirlemek için antijenlerin (proteinler) incelenmesidir.

Bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları, bir röntgen makinesi ile vücudun üç boyutlu bir görünümünü oluşturur. Bu ayrıntılı görüntüler genellikle herhangi bir anormallik veya tümör ortaya koyar.

Akış sitometreleri ve sitokimyacılar belirli lösemi tiplerini belirlemek için belirteçleri (hücre yüzeyi proteinleri) incelemektedir.

Lumbar ponksiyonlar (spinal musluklar), doktorların kanser hücrelerini, kanları veya tümör belirteçlerini aramak için omurga sıvısı (CSF) örneği almasını sağlar.

Lösemi Tedavi Faktörleri

 • Tümörün büyüklüğü ve yeri.
 • Kanser tespit edilen evre.
 • Hastanın genel sağlığı.

Lösemi Tedavileri

Kemoterapi, kanserli hücreleri öldürmek için ilaçların kullanılmasıdır. Bu terapi oral veya enjeksiyon yoluyla hastalara verilebilir.

Radyoterapi, kanserli hücreleri yok etmek için yüksek enerjili x-ışınlarından yararlanır.

İmmünoterapi (biyolojik terapi) lösemiyle mücadele etmek için vücudun doğal bağışıklık sistemini artırır.

Kök hücre transplantasyonu, kök hücrelerin sağlıklı bir donörden (tipik olarak bir kardeşi) alındığı ve hastanın kan dolaşımına verildiği bir prosedürdür. İki ila üç hafta içinde, bu hücreler sağlıklı, kan üreten hücrelere dönüşecektir.

Kemik iliği transplantasyonu, hastalıklı kemik iliğinin, hematopoietik (oldukça uzmanlaşmış) kök hücrelerle değiştirildiği bir prosedürdür.

Lösemi Tedavi Sonrası

Lösemi hastaları, lösemi tedavileri tamamlandıktan sonra bir takip planı geliştirmeleri konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır.

Bu plan, önümüzdeki aylar ve yıllardaki düzelmeyi izlemek için düzenli fizik muayene, kan testleri, kemik iliği biyopsileri ve muhtemelen taramalar veya diğer görüntüleme çalışmaları içerebilir.

Uzun vadede bir iyileşme yaşayan insanlara genel popülasyon için kanser tarama tavsiyelerini uygulamaya teşvik edilir.

Источник: //www.losemibelirtileri.net/losemi-belirtileri-ve-tedavisi/

Lösemi – Kan Kanseri Nedir? Lösemi Tipleri ve Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi, kemik iliği dokusundaki veya lenfoid dokudaki kan hücrelerinin (özellikle akyuvarların) anormal bir şekilde çoğalması sonucu kendini gösteren bir kanser türüdür. Lösemiler, vücuttaki kan üretim sistemini (lenfatik sistem ve kemik iliği sistemini) etkileyen kanserlerdir.

Lösemiler akut ya da kronik olarak (mikroskoptaki görünüşlerine göre alt gruplara ayrılırlar) ve habis hücrelerin yayılım, gelişim özelliklerine göre sınıflarda değerlendirilir. Akut lösemiler genellikle çocuklarda görülür iken, kronik lösemiler yetişkinlerde de görülür.

Kan kanserinin hücre tipine göre (miyeloid ve lenfoid gibi) ve hastalığın süresine göre (kronik ve akut) çeşitleri bulunmaktadır. Bazı lösemi tipleri daha hızlı ve kötü gidişat gösterir. Çocukluk dönemindeki lösemi tipleri diğer kanser tiplerine göre daha sık görülür.

Lösemi (kan kanseri) tipleri ve nedenleri

Lösemilerin nedeni tam olarak bilinmediği gibi, genetik faktörler ve çevresel faktörlerin etkili olduğu konusunda görüşler vardır.

Akut lösemi nedenleri : Kemik iliğinde blast adı verilen olgun olmayan beyaz hücre sayısında aşırı artışın olduğu lösemi tipidir. Akut lösemi lenfoblastik lösemi ve miyeloblastik lösemi şeklinde iki gruba ayrılır. Akut lösemi tedavi edilmez ise birkaç hafta ya da ay içinde hastanın ölümüne sebep olur.

Olguların çoğunda akut löseminin nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat belli kimyasallara (örneğin benzen gibi) veya yüksek düzeyde radyasyona maruz kalınması lösemiye sebep olabilir. Daha önce kanser tedavisi almış hastalarda da lösemi gelişebilir.

Lösemiye neden olabilecek diğer faktörler arasında kalıtsal etkenlerin olduğu da düşünülmektedir. Örneğin bazı genetik bozukluklar (Fankoni anemisi, Down sendromu, aplastik anemi, primer polisitemi gibi) lösemi için risk oluşturabilen bozukluklardır.

Kronik lenfositik lösemi nedenleri : Olgun lenfositlerin (normal şartlarda enfeksiyon ve zararlı hücrelere karşı savaşan beyaz kan hücreleri) poliferasyonunun neden olduğu bir lösemi türüdür. Hastalığın şifa veren bir tedavisi yoktur ama bu durum her zaman ölümcül değildir. Bu lösemi tipinin nedeni bilinmemektedir.

Kronik miyeloid lösemi nedenleri : Granülositlerin (bir beyaz hücre türü) ya da özellikle nötrofillerin (bir granülosit türü) aşırı üretilmesinden kaynaklanan ve kronik granülositik lösemi olarak da tanımlanan lösemi türüdür.

Löseminin bu türünün de nedeni tam olarak bilinmemektedir, fakat bu lösemi türünden etkilenen tüm hastalarda Philadelphia kromozomu adı verilen bir kromozomun bozukluğu söz konusudur. Bu kromozomun bir kısmı diğer kromozom ile yapışıktır.

 Kronik lenfoid löseminin çoğunlukla iki fazı vardır; bunlar birkaç yıl sürebilen kronik faz ve birkaç ay sürebilen hızlanmış ya da akut faz şeklindedir.

Akut lösemi tipleri

Akut lenfoid lösemi (ALL) nedir? : Normalde lenfosid adı verilen olgun kan hücresi tipine dönüşmesi gereken lenfoblast isimli olgunlaşmamış kan hücrelerinin artması ile seyreden bir durumdur.

Bu lenfoblastların sayıları çok miktarda artar ve genellikle lenf düğümlerinde birikerek şişliklere neden olurlar. Akut lenfoid lösemi çocukluk döneminde en sık görülen kanser tipidir ve 15 yaş altındaki çocuklarda gözlenen lösemilerin % 80’ini akut lenfoid lösemi oluşturur.

Akut lenfoid lösemi yetişkinlerde de görülebilir iken, 50 yaşın üzerinde oldukça ender olarak rastlanır.

Akut miyeloid lösemi (AML) nedir? : Miyeloblast olarak bilinen ve normal kan hücrelerine (kırmızı kan hücrelerine ve trombositlere) dönüşmesi gereken (kansızlık-kırmızı kan hücresi üretiminin azalması) ve sık sık enfeksiona yakalanma (beyaz kan hücresi üretiminin azalması gibi) bir durum meydana gelebilir. Ergenlik döneminde ve 20’li yaşlarda teşhisi konulan lösemilerden % 50’sini, erişkinlerde görülen lösemilerin % 20’sini akut miyeloid lösemi oluşturur.

Akut löseminin seyri nedir

Kronik lösemi tipleri

Kronik lenfoid lösemi (KLL) nedir? : Olgun görünüşe sahip lenfositlerin kemik iliğinde aşırı çoğalması ile kendini gösteren bir durumdur. Bu anormal hücreler tam olarak olgunlaşmış normal lenfositler gibi göründükleri halde, normal lenfositler gibi vücudu enfeksiyonlara karşı koruma sağlayamazlar.

Kronik lenfoid lösemide kanser hücreleri kemik iliğinde, kanda ve lenf nodlarında bulunurlar ve lenf düğümlerinde şişmeler oluşur.

Kronik lenfoid lösemilerin % 30’unu oluşturur ve 30 yaş altı kişilerde çok sık görülmez iken, yaşın ilerlemesi ile görülme sıklığında artış olmaktadır. Kronik lenfoid lösemiler genellikle 60-70 yaşlarında ortaya çıkar.

Saçlı hücreli lösemi, lenfosit kaynaklı kronik bir lösemidir. Lakin bu tip lösemi kronik lenfoid lösemilerden farklıdır ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir.

Kronik miyeloid lösemi (KML) nedir? : Bu tip lösemi olgun görünüşlü olup fonksiyon kaybı bulunan miyeloid hücrelerin (beyaz kan hücreleri gibi) aşırı üretimi şeklinde kendini gösterir. Bu çok fazla üretim normal hücre kalmayana kadar devam eder.

Kronik miyeloid lösemi erişkinlerde meydana çıkan lösemilerin % 20-30’unu oluşturur ve 25-60 yaşları arasında daha sık görülür. Bazı hastalarda kemik iliği nakli ile bu durum tedavi edilebilir. Genellikle lösemiler tüm kanserlerin % 2’sini oluşturur. Lösemiler erkeklerde ve beyaz ırkta daha sık görülür.

Lösemi (kan kanseri) belirtileri

İlerleme gösteren bir hastalığın belirtileri habis hücrelerin, kan yapıcı organlarda normal hücrelerin yapımının engellemesi sonucu meydana gelir.

Sağlıklı alyuvarların üretimindeki azalma sonucu kansızlık (anemi), sağlıklı alyuvarların yapımındaki azalma nedeni ile enfeksiyon gelişimine yatkınlık, mikrobik hastalıklar ve ateş, kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan pulcuklarının üretimindeki azalmadan dolayı farklı kanamalar (burun kanaması, diş eti kanaması, cilt altı kanaması gibi) sorunlar görülür. Ciltte oldukça sık çürükler oluşur veya kesik olduğunda kanama zor durdurulur.

Hastalığın diğer bazı bulguları habis hücrelerin bazı organları işgal etmesi ve çeşitli salgılar salgılatması sonucu ortaya çıkar. Bu hücre yapım ve yıkımı nedeni ile kilo kaybı ve terlemeler, dalak büyümesi, lenf düğümlerinde şişlikler, karında şişkinlik hissi gibi belirtiler de görülebilir.

Erken dönemde belirtiler genellikle hastalığı belli etmez. Çünkü bu dönemdeki belirtiler nezle veya diğer hastalıklarda görülen belirtiler ile benzerlik gösterebilir.

Löseminin (kan kanserinin) genel belirtileri arasında;

 1. Yorgunluk
 2. Halsizlik
 3. Fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı
 4. Cilt solukluğu
 5. Hafif ateş ya da gece terlemeleri
 6. Kesik veya yaraların zor iyileşmesi
 7. Nedeni belli olmayan mor lekeler ve çürükler
 8. Cilt altında iğne başı büyüklüğünde kırmızı noktalar
 9. Kilo kaybı
 10. Lenf düğümlerinde şişlikler
 11. Karında şişkinlik
 12. Kemik ve eklemlerde (dizler, kalça, omuzlar gibi) ağrı
 13. Beyaz küre özellikle monosit ve nötrofil sayısında düşme
 14. Kansızlık
 15. Kanamalar
 16. Enfeksiyonlar

Gibi belirtiler lösemi hastalığının genel belirtileri arasında sayılabilir.

Lösemi belirtileri

Lösemi (kan kanseri) teşhisi

Fizik muayenede öncelikle hastanın şikayetleri ve muayene bulgularından şüphe edilmelidir. Lösemi teşhisinde en önemli test kan testleridir. Teşhis için kan testinin yanı sıra kemik iliği biyopsisi, özel kan testleri ve genetik testlerde yapılır.

Akut lösemi teşhisi : Akut lösemi teşhisinde kan testleri yapılır ve bazı durumlarda beyin ve omurilik kordonunu çevreleyen serebrospinal sıvıda yapılan testler (lomber ponksiyon) bu işlem anormal beyaz hücre varlığını tespit edebilir, ancak kesin tanı kemik iliği biyopsisi ile konulur.

Kronik lenfositik lösemi teşhisi : Kronik lenfositik lösemi teşhisinde kan testleri ve kemik iliği biyopsisi hastalığı teşhis etmede genellikle yeterlidir.

Kronik miyeloid lösemi teşhisi : Kronik miyeloid lösemi tanısı kan testleri ve kemik iliği biyopsisi ile doğrulanır.

Lösemi (kan kanseri) tedavisi

Lösemi tedavisinde son yıllarda iyi ilerlemeler elde edilmiş olmasına karşın, sebepleri tam olarak bilinmediği için sebebe yönelik tedavi uygulanmamaktadır. Lösemi tedavisinde tatbik edilen tedavilerin ana amacı, habis hücreleri yok etmektir. Lösemi tedavisinde tedavi planları hastalığın tiplerine ve evrelerine göre değişiklik gösterir.

Akut lösemi tedavisi : Akut lösemide tedavisi iki faza bölünür, hastalığın kontrol altında tutulması için remisyon indüksiyonu ve tekrarlamayı önlemek için konsolidasyon önemlidir.

Tedavi yöntemleri arasında kan ve trombosit nakli veya transfüzyonları, kemik iliğindeki anormal hücreleri öldürmek için anti-kanser ilaçlarının kullanımı ve beyindeki tüm anormal hücreleri öldürmek için radyoterapi tedavisi uygulanır.

Gereken durumlarda kemik iliği nakli ve kök hücre nakli de yapılabilir.

Kronik lenfositik lösemi tedavisi nasıl yapılır? : Bazı hafif vakalarda tedavi gerekmez. Ağır kronik lenfositik lösemili hastalarda anti-kanser ilaçları ile tedavi (kemoterapi) ve monoklonal antikorlar bazen radyoterapi ile birlikte uygulanabilir.

Kronik Miyeloid lösemi tedavisi nasıl yapılır? : Kronik faz tedavisi anti-kanser ilaçları (kemoterapi tedavisi) veya alfa interferonlar ile tedavi şeklinde uygulanır. Kemik iliği nakli (transplantasyonu) veya kök hücre nakli de bu hastalarda uygulanabilen tedavi yöntemleri arasındadır. Hastalık tekrar akut faza dönüştüğünde tedavi akut lösemi tedavisi ile aynıdır.

Lösemi tedavisinde kemik iliği nakli nedir? : Kemik iliği nakli, kriz atlatıldığı zamanda kişinin kendi hücrelerinden ya da uygun bir vericinin hücrelerinin verilmesi ile yapılır.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra birçok yöntem üzerinde denemeler yapılmaktadır.

Sonuç olarak; lösemi tedavisinde radyasyon (şua) tedavisi, farklı kanser ilaçlarının kullanımı (kemoterapi tedavisi), bağışıklık sistemini güçlendirme veya hastaya bağışıklık kazandırma tedavisi (immünoterapi) ve kemik iliği nakli, kök hücre nakli en önemli tedavi yöntemleridir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra birçok yöntem üzerinde denemeler yapılmaktadır.

Lösemi hastalarının ölümünün en önemli nedenleri aşırı zayıflık, enfeksiyonel hastalıklar, kanama ve organ tutulumuna bağlı organ yetmezliğidir.

Lösemi hastalarına uygulanan tedavi sayesinde hastalığın atakları önlenebilmekte ancak bazı hastalarda kısa bazı hastalarda da uzun yıllar sonra hastalık yeniden kişiyi etkilemektedir.

Lösemi hastalığı önlenebilir mi

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/losemi-nedir-losemi-tipleri-ve/

Löseminin En Önemli 6 Belirtisi

Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Lösemi bir çeşit kan hücresi kanseridir. Kan kanseri olarak da ifade edilir. Löseminin sebepleri tam olarak bilinmese de risk faktörleri radyasyona ve benzene maruz kalma olarak tanımlanabilir. Genellikle çoğu kemiğin içerisinde yumuşak doku olarak bulunan, kemik iliğinde başlar.

Kemik iliği de aynı zamanda kan hücrelerinin üretildiği yerdir. Kan hücreleri de kendi arasında 3’e ayrılır. Beyaz kan hücreleri vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasını, kırmızı kan hücreleri oksijenin vücudun diğer kısımlarına taşınmasını ve trombositler de kan pıhtısı oluşumunu sağlar.

Lösemi hastalığı gerçekleştiğinde ilk belirtiler kemik iliğinde başlar. Beyaz kan hücreleri anormal bir şekilde üretilmeye başlar. Bunlara lösemi hücreleri de denilmektedir. Ancak bu hücreler normal beyaz kan hücrelerinin yapmış olduğu enfeksiyonlarla savaşma işini yapmaz. Sürekli ve olması gerekenden çok daha fazla bir büyüme sürecine girerler ve herhangi bir durma işlemi gerçekleşmez.

Geçen zamanla lösemi hücreleri, normal kan hücrelerinden daha kalabalık bir hale gelirler. Bu da kansızlık, kanama ve çeşitli enfeksiyonlar gibi ciddi problemlere yol açar. Lösemi hücreleri ayrıca lenf düğümlerine ve diğer organlara yayılarak tıkanmalara ve çeşitli acılara sebep olur.

Lösemi hastalığının çok çeşiti vardır. Genel olarak bu değişiklik lösemi hücrelerinin daha hızlı gruplanmasına göre ve beyaz kan hücrelerinin etkilenmesine göre değişiklik gösterebilir. Bunlar akut veya kronik ile lenfositik ve miyeloid olmak üzere çeşitli komplikasyonlar gösterir.

 • Lösemi akut veya kronik olarak gerçekleşebilir. Akut lösemi çok hızlı bir şekilde kötüleşebilir ve sizi hemen hasta eder. Kronik lösemi ise yavaşça kötüleşmeye başlar ve belirtiler yıllar boyunca görülmeyebilir.
 • Diğer lösemi türleri ise lenfositik ve miyeloiddir. Lenfositik lösemide beyaz kan hücreleri etkilenir ve bu duruma lenfositler denir. Miyeloid lösemide ise beyaz kan hücreleri ve trombositler etkilenir. Bu duruma da granülositler denir.

Lösemi çeşitleri de kronik lenfositik, kronik miyeloid, akut lenfositik ve akut miyeloid olarak gerçekleşir. En az yaygın olan lösemi çeşidine örnek olarak saç hücresi lösemisi gelir.

Löseminin Sebepleri Nelerdir?

Uzmanlar löseminin sebeplerini tam olarak açıklayamasa da etkileyebilecek durumlar belirlenmiştir. Lösemi riskini arttırabilecek etmenler arasında çok büyük miktarda radyasyona maruz kalmak ve çalışılan işyerinde benzen gibi belirli kimyasallar ile uğraşan kişilerin lösemi olma ihtimallerinin arttığı gözlenmiştir.

Tüm lösemi çeşitleri için birtakım işaretler ve belirtiler vardır ve hastalığın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel bir sıralama ile lösemi belirtilerini maddeler halinde daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

1.Kan Hücresi Sayısında Azalış

Çoğu işaret ve belirti normal kan hücrelerinin sayısında meydana gelen azalışla oluşur. Kemik iliğindeki lösemi hücreleri, normal kan hücrelerinin sayısını geçer ve kısa sürede belirtiler baş gösterir.

Bu belirtiler ise yorgun ve halsiz hissetme, baş dönmesi veya sersemlik hissi, nefes darlığı oluşumu, yüksek ateş, sürekli devam eden ve etkileri sona ermeyen enfeksiyonların oluşumu, ufak bir darbede bile çürüme oluşumu ve son olarak da çeşitli kanamalar bu tip belirtiler arasında sıralanabilir.

2.Genel Belirtiler

Bu semptomlar ise tüm lösemi çeşitlerinde ortak olarak meydana gelen belirtilerdir. Genel olarak sıralayacak olursak; kilo kaybı, yüksek ateş, gece uykusunda terlemeler, yorgunluk ve iştah kayıpları olarak ifade edilir.

3.Karında Şişlik

Lösemi hücreleri akciğer veya dalak gibi belirli bölgelerde gruplanarak, büyüme işlemini gerçekleştirebilir. Bu durumda da sürekli tokluk hissinin olması, bel bölgesinde tıkanma veya en ufak bir şey dahi yenilse tokluk hissinin gelmesi gibi belirtiler gözlenir. Alt kaburga genellikle organları korur, ancak genişleme olduğunda doktor bu durumun farkına varır ve lösemi teşhisi koyar.

4.Lenf Düğümlerinde Genişleme

Tüm lösemi çeşitlerinde lenf düğümlerine sıçrama ve vücudun dış yüzeyine doğru bir büyüme olabileceği bilgisi bulunur. Örnek olarak boynun yan tarafı, kasıklar ve koltuk altı bölgesi verilebilir. Bu bölgelerde meydana gelen şişlikler kolayca fark edilebilir. Ayrıca göğsün içindeki veya midedeki düğümler tıkanabilir. Bunlar CT veya MRI gibi testler ile kolayca ortaya çıkabilmektedir.

5.Kemik veya Eklem Ağrıları

Bazı durumlarda lösemi hücreleri kemik etrafına veya eklemlerin içinde büyüyebilir. Bu gibi durumlarda kemik ve eklem ağrıları da kaçınılmaz olur. Bu da bir lösemi belirtisi olarak sayılabilir.

6.Diğer Belirtiler

Bu belirtiler genellikle lösemi hücrelerinin diğer organlara yayılması ile meydana gelir. Oluşan belirtiler ise;

 • Beyin ve omurgaya yayılması ile baş ağrıları, halsizlik, nöbetler, kusma ile meydana gelen denge kaybı, bulanık görme ve yüz bölgesinde hissizlik meydana gelmesi,
 • Göğüs kafesine yayılması ile sıvı birikimi ve nefes alma zorlukları,
 • Nadiren de olsa lösemi hücreleri göze, testislere, böbreklere ve diğer organlara yayılabilmektedir.

Lösemi Risk Faktörleri Nelerdir?

Çeşitli hastalıklar veya rahatsızlıklar ile birlikte lösemi risk faktörleri de artmaktadır. Bunlar ise;

 • Kanser hastalarının kemoterapi ve radyasyona maruz kalması sonucu lösemi hastalığı gelişebilir.
 • Genetik faktörler de lösemi gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle down sendromu gibi genetik düzensizlik sonucu lösemi oluşabilir.
 • Benzen gibi çeşitli kimyasallar ile çalışan kişilerde de lösemi riskinde artış olduğu gözlenmiştir.
 • Sigara içmek de akut miyeloid lösemi riskini arttırır.
 • Son olarak da aile arasında lösemi hastası bulunan kişilerin de lösemi geçirme ihtimali diğer insanlara göre daha fazladır.

Lösemi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Lösemi semptomları belirmeden önce, yapılan herhangi bir rutin kan testi ile kronik lösemi belirlenebilir. Ancak tespit edilmediği durumlarda belirtileri incelemek gerekir. Yukarıda belirtilen teşhisleri fark ettiğinizde doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuz birtakım testler yaparak hastalığı teşhis etmeye çalışacaktır. Yapılan bu testlerden bahsedecek olursak:

 • Fiziksel Test: Doktorunuz bu aşamada lösemi hastalığının fiziksel işaretlerini inceleyecektir. Bunlara örnek olarak anemide de görülen solgun ten rengi, lenf düğümlerinde tıkanma olması sebebiyle şişlik oluşumu ve akciğerde şişme meydana gelmesi gibi belirtiler ile fiziksel test tamamlanır.
 • Kan Testi: Lösemi hastalığı kan ile ilgili bir rahatsızlık olduğu için yapılan birtakım kan testleri ile hastalık kolayca belirlenebilir. Anormal seviyedeki beyaz kan hücreleri veya trombositler lösemiye işaret eder.
 • Kemik İliği Testi: Kalça kemiğinizden alınan bir örnek ile birtakım incelemeler yapılır. Laboratuvar ortamında yapılan incelemeler ile lösemi teşhisi gerçekleştirilebilmektedir.

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lösemi tedavisi pek çok etmene bağlıdır. Doktorun, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre birtakım incelemeler yapması ve tedavi yol haritası çizmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisini etkileyen diğer faktörler ise löseminin türü ve vücudun hangi kısımlarına yayıldığıdır.

Hastalığın özelliklerine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uygulanan asıl yöntem kemoterapidir. Verilen kimyasal ilaçlar ile lösemi hücrelerinin öldürülmesi sağlanır. Bir diğer yöntem de biyolojik tedavidir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve lösemi hücreleri ile savaşılan bir süreçten ibarettir. Uygulanan diğer tedavi yöntemleri ise X-ray ışınları ile yapılan radyasyon tedavisi, hedeflenen tedavi metodu ve kök hücre naklidir.

Hepsindeki ortak payda ise lösemi hücrelerinin etkisinin ortadan kaldırılmasıdır.

Источник: //evdesifa.com/losemi-belirtileri-nelerdir/

Lösemi nedir, kaç çeşit lösemi vardır?

Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Aylı, kan kanseri olarak da bilinen löseminin kemik iliğinde bulunan ve kan yapımından sorumlu kök hücrenin hasarlanması sonucu ortaya çıkan bir grup hastalığın ortak adı olduğunu belirtti.

Hastalık başlığı altında aniden ortaya çıkan ve hızlı ilerleyen “akut lösemiler” ve yıllar içinde sinsi bir hızla gelişen ve yavaş ilerleyen “kronik lösemiler” olduğunu dile getiren Aylı, bu farklı hastalık formlarının, hücre tipleri, bulguları, hastada oluşturdukları yakınmalar, klinik seyirleri, tedavileri, tedavilere verdikleri yanıt oranları ve ileriye dönük olarak öngörülebilen yaşam beklentilerinin birbirlerinden çok farklı olduğunu söyledi.

Akut ve kronik löseminin belirtileri

Prof. Dr. Meltem Aylı, “Akut lösemili bir hastada birkaç hafta, hatta birkaç gün önce hiçbir yakınma yokken aniden vücutta morluklar, kanamalar, yüksek ateş, aşırı halsizlik, yorgunluk, kemik ağrıları ve genel durum bozukluğu gibi bir dizi bulgu oluşabilir.

Oysaki kronik lösemilerin yaklaşık yüzde 40 kadarında hastanın belirgin bir yakınması yokken, başka bir nedenle doktora başvurmasıyla tesadüfen tanı konulabilmekte ancak hastalığın ileri evrelerinde kilo kaybı, halsizlik, kanamalar, yüksek ateş, lenf bezlerinde büyüme ve dalakta büyüme gibi bulgular ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Lösemi tiplerinin tedavileri birbirinden farklı

Aylı, lösemiye neden olan faktörlerin başlıcalarını, radyasyon, benzen gibi bazı kimyasallar, hastanın daha önce almış olduğu kemoterapi ilaçları, sigara kullanımı, bazı tarım ilaçları, altta yatan bazı kan hastalıkları ya da genetik rahatsızlıklar olarak sıralayarak, şunları kaydetti:

 • “Ancak lösemi tanısı konulan pek çok hastada hastalık sebebi olarak suçlanabilecek faktör genellikle saptanamıyor. Lösemi tanısı koymak genel olarak kolaydır. Kesin tanı hematoloji uzmanları tarafından kısa süre içinde kolaylıkla konulabilir. Çünkü bu hastalıkta kan sayımı sonuçlarında anormal bulgular oluşmakta ve basit bir kan sayımıyla lösemi şüphesi olup olmadığı saptanabilir. Kan sayımında görülen bazı anormal bulgular hekimler için uyarıcı oluyor ve ardından yapılan basit bir kan yaymasının mikroskopta incelenmesi ciddi tanısal değer taşıyor.
 • Kan yaymalarından elde edilen bulguların kemik iliği biyopsisiyle de doğrulanmasıyla tanı konuluyor. Gerek kan gerekse kemik iliğinden yapılan akım sitometri ve genetik/moleküler testlerle de löseminin tipinin ne olduğunun kesinleştirilmesi mümkün oluyor. Çünkü lösemilerin farklı alt tiplerinin tedavileri, klinik gidişleri ve tedavi yanıtları birbirinden bir hayli farklıdır. Günümüzde bu tanısal testler her geçen gün geliştirilmekte ve sadece tanıyla ilgili değil, bu hastalıkların ileriye dönük seyri hakkında da bilgi vermektedir.”

Kronik lösemi tedavisinde başarı arttı

Bu hastalıkta tedavi seçeneklerinin lösemi tipine, kişinin yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlendiğini vurgulayan Aylı, “Kronik lösemilerde tedavi günümüzde çok süratle gelişen ve sürekli daha etkin moleküllerin üretildiği hedefe yönelik tedavi ajanlarına kayıyor.

Artık elimizdeki bir grup hedefe yönelik akıllı ilaç, bu hastalığın sorumlusu olan genetik mutasyonu bulup, bağlanarak bu mutasyonun aktivasyonunu engellemekte veya hücreye kanserleşme yolunu açan sinyalleri bulup, bunları durdurarak etki etmektedir.

Bu akıllı moleküller sayesinde kemoterapisiz kanser tedavisinin yolu açılmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Lösemi hastalığının tedavisi

Prof. Dr. Aylı, erişkinlerde en sık gözlenen lösemi tipi olan kronik lenfositer lösemi olgularında da çok sayıda hedefe yönelik molekül geliştirildiğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

 • “Uygun kişilerde bu moleküller, hastalarda kemoterapi almaksızın tedavi olanağı oluşturuyor. Akut lösemilerde ise tedavide kemoterapi hala yerini korumaktadır.

  Tek bir sefer değil, ardışık kürler halinde verilen çoklu kemoterapi ilaçlarının birlikte uygulandığı rejimlerle önce hastanın kemik iliğindeki kanserli hücre oranları minimalize edilmekte, ardından pekiştirme amaçlı kemoterapilerle uzun süreli hastalıksız yaşam, şifa elde edilmeye çalışılmaktadır.

  Akut lösemili bazı hastalarda ise standart kemoterapilerle kanserli hücreler temizlendikten sonra uygun kök hücre vericisi bulunması ve hastanın genel durumunun müsait olması halinde kemik iliği nakli yapılmaktadır.

  Akut lösemilerde hala kemoterapi temelli tedaviler kullanılırken yeni geliştirilen bazı akıllı, hedefe yönelik moleküller de kemoterapi rejimlerine eklenerek tedavi başarılarında artış sağlamaktadır.”

Akciğer kanserinden korunmanın 6 yolu

Organik besinler kansere kalkan oluyor

Kanserin yayılmasını engelleyen ilaç geliştirildi

Propolis kansere kalkan oluyor

Sigara dumanı kanser yapıyor

Источник: //www.yenisafak.com/hayat/losemi-nedir-kac-cesit-losemi-vardir-3406157

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi