Löseminin Belirtileri Nelerdir?

içerik

Löseminin En Önemli 6 Belirtisi

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Lösemi bir çeşit kan hücresi kanseridir. Kan kanseri olarak da ifade edilir. Löseminin sebepleri tam olarak bilinmese de risk faktörleri radyasyona ve benzene maruz kalma olarak tanımlanabilir. Genellikle çoğu kemiğin içerisinde yumuşak doku olarak bulunan, kemik iliğinde başlar.

Kemik iliği de aynı zamanda kan hücrelerinin üretildiği yerdir. Kan hücreleri de kendi arasında 3’e ayrılır. Beyaz kan hücreleri vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasını, kırmızı kan hücreleri oksijenin vücudun diğer kısımlarına taşınmasını ve trombositler de kan pıhtısı oluşumunu sağlar.

Lösemi hastalığı gerçekleştiğinde ilk belirtiler kemik iliğinde başlar. Beyaz kan hücreleri anormal bir şekilde üretilmeye başlar. Bunlara lösemi hücreleri de denilmektedir. Ancak bu hücreler normal beyaz kan hücrelerinin yapmış olduğu enfeksiyonlarla savaşma işini yapmaz. Sürekli ve olması gerekenden çok daha fazla bir büyüme sürecine girerler ve herhangi bir durma işlemi gerçekleşmez.

Geçen zamanla lösemi hücreleri, normal kan hücrelerinden daha kalabalık bir hale gelirler. Bu da kansızlık, kanama ve çeşitli enfeksiyonlar gibi ciddi problemlere yol açar. Lösemi hücreleri ayrıca lenf düğümlerine ve diğer organlara yayılarak tıkanmalara ve çeşitli acılara sebep olur.

Lösemi hastalığının çok çeşiti vardır. Genel olarak bu değişiklik lösemi hücrelerinin daha hızlı gruplanmasına göre ve beyaz kan hücrelerinin etkilenmesine göre değişiklik gösterebilir. Bunlar akut veya kronik ile lenfositik ve miyeloid olmak üzere çeşitli komplikasyonlar gösterir.

 • Lösemi akut veya kronik olarak gerçekleşebilir. Akut lösemi çok hızlı bir şekilde kötüleşebilir ve sizi hemen hasta eder. Kronik lösemi ise yavaşça kötüleşmeye başlar ve belirtiler yıllar boyunca görülmeyebilir.
 • Diğer lösemi türleri ise lenfositik ve miyeloiddir. Lenfositik lösemide beyaz kan hücreleri etkilenir ve bu duruma lenfositler denir. Miyeloid lösemide ise beyaz kan hücreleri ve trombositler etkilenir. Bu duruma da granülositler denir.

Lösemi çeşitleri de kronik lenfositik, kronik miyeloid, akut lenfositik ve akut miyeloid olarak gerçekleşir. En az yaygın olan lösemi çeşidine örnek olarak saç hücresi lösemisi gelir.

Löseminin Sebepleri Nelerdir?

Uzmanlar löseminin sebeplerini tam olarak açıklayamasa da etkileyebilecek durumlar belirlenmiştir. Lösemi riskini arttırabilecek etmenler arasında çok büyük miktarda radyasyona maruz kalmak ve çalışılan işyerinde benzen gibi belirli kimyasallar ile uğraşan kişilerin lösemi olma ihtimallerinin arttığı gözlenmiştir.

Tüm lösemi çeşitleri için birtakım işaretler ve belirtiler vardır ve hastalığın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel bir sıralama ile lösemi belirtilerini maddeler halinde daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

1.Kan Hücresi Sayısında Azalış

Çoğu işaret ve belirti normal kan hücrelerinin sayısında meydana gelen azalışla oluşur. Kemik iliğindeki lösemi hücreleri, normal kan hücrelerinin sayısını geçer ve kısa sürede belirtiler baş gösterir.

Bu belirtiler ise yorgun ve halsiz hissetme, baş dönmesi veya sersemlik hissi, nefes darlığı oluşumu, yüksek ateş, sürekli devam eden ve etkileri sona ermeyen enfeksiyonların oluşumu, ufak bir darbede bile çürüme oluşumu ve son olarak da çeşitli kanamalar bu tip belirtiler arasında sıralanabilir.

2.Genel Belirtiler

Bu semptomlar ise tüm lösemi çeşitlerinde ortak olarak meydana gelen belirtilerdir. Genel olarak sıralayacak olursak; kilo kaybı, yüksek ateş, gece uykusunda terlemeler, yorgunluk ve iştah kayıpları olarak ifade edilir.

3.Karında Şişlik

Lösemi hücreleri akciğer veya dalak gibi belirli bölgelerde gruplanarak, büyüme işlemini gerçekleştirebilir. Bu durumda da sürekli tokluk hissinin olması, bel bölgesinde tıkanma veya en ufak bir şey dahi yenilse tokluk hissinin gelmesi gibi belirtiler gözlenir. Alt kaburga genellikle organları korur, ancak genişleme olduğunda doktor bu durumun farkına varır ve lösemi teşhisi koyar.

4.Lenf Düğümlerinde Genişleme

Tüm lösemi çeşitlerinde lenf düğümlerine sıçrama ve vücudun dış yüzeyine doğru bir büyüme olabileceği bilgisi bulunur. Örnek olarak boynun yan tarafı, kasıklar ve koltuk altı bölgesi verilebilir. Bu bölgelerde meydana gelen şişlikler kolayca fark edilebilir. Ayrıca göğsün içindeki veya midedeki düğümler tıkanabilir. Bunlar CT veya MRI gibi testler ile kolayca ortaya çıkabilmektedir.

5.Kemik veya Eklem Ağrıları

Bazı durumlarda lösemi hücreleri kemik etrafına veya eklemlerin içinde büyüyebilir. Bu gibi durumlarda kemik ve eklem ağrıları da kaçınılmaz olur. Bu da bir lösemi belirtisi olarak sayılabilir.

6.Diğer Belirtiler

Bu belirtiler genellikle lösemi hücrelerinin diğer organlara yayılması ile meydana gelir. Oluşan belirtiler ise;

 • Beyin ve omurgaya yayılması ile baş ağrıları, halsizlik, nöbetler, kusma ile meydana gelen denge kaybı, bulanık görme ve yüz bölgesinde hissizlik meydana gelmesi,
 • Göğüs kafesine yayılması ile sıvı birikimi ve nefes alma zorlukları,
 • Nadiren de olsa lösemi hücreleri göze, testislere, böbreklere ve diğer organlara yayılabilmektedir.

Lösemi Risk Faktörleri Nelerdir?

Çeşitli hastalıklar veya rahatsızlıklar ile birlikte lösemi risk faktörleri de artmaktadır. Bunlar ise;

 • Kanser hastalarının kemoterapi ve radyasyona maruz kalması sonucu lösemi hastalığı gelişebilir.
 • Genetik faktörler de lösemi gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle down sendromu gibi genetik düzensizlik sonucu lösemi oluşabilir.
 • Benzen gibi çeşitli kimyasallar ile çalışan kişilerde de lösemi riskinde artış olduğu gözlenmiştir.
 • Sigara içmek de akut miyeloid lösemi riskini arttırır.
 • Son olarak da aile arasında lösemi hastası bulunan kişilerin de lösemi geçirme ihtimali diğer insanlara göre daha fazladır.

Lösemi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Lösemi semptomları belirmeden önce, yapılan herhangi bir rutin kan testi ile kronik lösemi belirlenebilir. Ancak tespit edilmediği durumlarda belirtileri incelemek gerekir. Yukarıda belirtilen teşhisleri fark ettiğinizde doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuz birtakım testler yaparak hastalığı teşhis etmeye çalışacaktır. Yapılan bu testlerden bahsedecek olursak:

 • Fiziksel Test: Doktorunuz bu aşamada lösemi hastalığının fiziksel işaretlerini inceleyecektir. Bunlara örnek olarak anemide de görülen solgun ten rengi, lenf düğümlerinde tıkanma olması sebebiyle şişlik oluşumu ve akciğerde şişme meydana gelmesi gibi belirtiler ile fiziksel test tamamlanır.
 • Kan Testi: Lösemi hastalığı kan ile ilgili bir rahatsızlık olduğu için yapılan birtakım kan testleri ile hastalık kolayca belirlenebilir. Anormal seviyedeki beyaz kan hücreleri veya trombositler lösemiye işaret eder.
 • Kemik İliği Testi: Kalça kemiğinizden alınan bir örnek ile birtakım incelemeler yapılır. Laboratuvar ortamında yapılan incelemeler ile lösemi teşhisi gerçekleştirilebilmektedir.

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lösemi tedavisi pek çok etmene bağlıdır. Doktorun, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre birtakım incelemeler yapması ve tedavi yol haritası çizmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisini etkileyen diğer faktörler ise löseminin türü ve vücudun hangi kısımlarına yayıldığıdır.

Hastalığın özelliklerine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uygulanan asıl yöntem kemoterapidir. Verilen kimyasal ilaçlar ile lösemi hücrelerinin öldürülmesi sağlanır. Bir diğer yöntem de biyolojik tedavidir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve lösemi hücreleri ile savaşılan bir süreçten ibarettir. Uygulanan diğer tedavi yöntemleri ise X-ray ışınları ile yapılan radyasyon tedavisi, hedeflenen tedavi metodu ve kök hücre naklidir.

Hepsindeki ortak payda ise lösemi hücrelerinin etkisinin ortadan kaldırılmasıdır.

Источник: https://evdesifa.com/losemi-belirtileri-nelerdir/

Lösemi Belirtileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında kan kanserinin çeşitlerinden bir tanesi olarak bilinenlösemi hastalığı, kemik iliğinden köken alan ve kan üretmekte olan kök hücrelerinden birinin, farklı nedenlerin bir araya gelmesi sebebiyle gelişiminin herhangi bir basamağında duraklaması ve de kontrolsüz bir şekilde aşırı çoğalmaya başlamasıyla ortaya çıkmaktadır.

İlgili Haber

Lösemi çeşitleri esas olarak 2 ana gruba ayrılmakta olup bunlar Akut ve kronik şekilde adlandırılmaktadır. Akut lösemiler çok hızlı bir şekilde ilerleme göstermekte olup, akut lenfoblastik lösemi yani ALL ve de akut miyeloblastik lösemi yani AML olarak iki gruba ayrılır.

Kronik lösemiler ise Kronik Lenfositik Lösemi yani KLL ile Kronik Miyeloid Lösemi yani KML olarak alt gruplar oluşturmaktadır.

Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi hastalığında genel olarak görülmekte olan belirtiler şu şekildedir;

 • Hızla kaybedilen kilo,
 • İştah kaybı,
 • Renkte meydana gelen solgunluk
 • Vücutta morluklar veya bezelerin giderek büyümesi
 • Karında meydana gelen şişlik durumu,
 • Eklem ağrıları,
 • 5 gün ve üzerinde devam eden inatçı ateş durumu
 • Gece terlemeleri,
 • Bağışıklık sisteminde zayıflama
 • Nefes almada zorlanma,
 • Tekrarlayan enfeksiyon durumları
 • Anemi
 • Lenf bezlerinde büyüme.

Lösemi Tanı Yöntemleri

Tanısını koyabilmek için öncelikle hastanın öyküsü hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Muayenenin haricinde ileri tanı uygulamaları ile detaylı incelemelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İlgili Haber

Muayene:

Lösemi şüphesi bulunan bir bireye öncelikli olarak detaylı bir fizik muayene uygulanmalıdır(lenf bezlerinde boyut değişimi, karaciğer, dalak boyutları yönünden incelenmelidir.)

Kan incelemeleri:

Kan sayımı ile gerekli olan biyokimyasal incelemeler yapılmalıdır.

Kemik iliği biyopsisi uygulaması:

Kalça kemiğinden alınan örnekle kemik iliği detaylı bir şekilde incelenmelidir. Kemik iliği biyopsisi ile kemik iliği sıvısının patolojik incelenmesi gerçekletirilmektedir.

Genetik incelemeler:

Kemik iliği ya da kandan alınan numunelerden detaylıca lösemi hücrelerinin genetik açıdan incelemeleri gerçekleştirilmektedir.

Lösemi Nedir Belirtileri Nelerdir

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

lösemi nedir belirtileri nelerdir

Lösemi kan hücrelerinin özellikle de kandaki akyuvarların normalden fazla üremesi ile oluşan kanser türüdür. Lösemi nedir sorusunu daha ayrıntılı bir şekilde çok sayıdaki malign hücreler ve olgunlaşmamış hücreler sağlıklı ilik hücrelerinin yerini alır ve iliklerin hasar görmesine sebep olur olarak cevaplayabiliriz.

Bu durum kan pıhtılaşmasında büyük öneme sahip olan palateletler ile yine savunmada çok önemli olan lökositlerin azalmasına sebep olur. Lösemi hücreleri sağlıklı hücrelerden daha hızlı çoğalır, daha fazla büyür, daha uzun süre yaşarlar ve bu nedenle zaman içerisinde sağlıklı hücrelerden daha çok olurlar.

Bu değişim ile savunma mekanizması oldukça zayıflar. Savunma mekanizması zayıflayan lösemi hastalarında kanama ve zedelenmeler daha yoğun görülür ve lösemi hastaları daha kolay enfeksiyon kaparlar.

Löseminin ilerleyen evrelerinde sağlıklı kan hücrelerinin azalmasından  nefes almakta zorlanma ve anemi görülebilir.

Lösemi Neden Olur

Hekimler çoğu lösemi vakasının nedenini bilememektedir. Bunun nedeni lösemiye sebep olan birçok faktörün olmasıdır.

Lösemi neden olur sorusunda öne çıkan birkaç önemli etkeni şu şekilde  sıralayabiliriz: Sigara, zirai ilaçlar, virüsler, radyasyon, benzen (asfalt sanayisinde kullanılan bir madde), kozmetik ürünler, saç boyaları en çok lösemi sebebi olarak görülen etkenlerdir. Saydığımız bu maddelerden kendimizi ve çocuklarımızı uzak tutmamız oldukça önemlidir.

Çocuklarda Lösemi

Çocuklarda lösemi çoğunlukla 2 – 10 yaş döneminde görülür. 4 – 5 yaş çocuklarda löseminin en yoğun görüldüğü yaş aralığıdır. Löseminin dünya genelindeki çocuklarda görülme oranı 4 binde 1 ile 10 binde 1 aralığındadır. Anne sütünün çocukları lösemiden koruduğu düşünülmektedir.

Yine yapılan araştırmalar hamileliğinde sigara içen annelerin çocuklarında lösemi riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

Çocuklardaki löseminin belirtileri nelerdir ? En belirgin belirtileri küçük kesik ve yaralardaki durdurulamayan kanamalar, dirençli yüksek ateş, kabızlık, kilo kaybı, halsizlik, diş eti kanamalarıdır.

Beslenmenin Lösemide Etkisi Var Mı

Kan hastalıkları ile beslenme arasındaki bağı araştıran birçok çalışma yapılmıştır.

Ancak beslenme ile lösemi arasında doğrudan bir ilişki kurulamamakla birlikte yapılan çalışmalar sonucunda ağırlıklı olarak meyve ve sebze ile beslenenlerde lösemi oranının daha az olduğu görülmüştür.

Yine hamilelik öncesindeki son bir yılda meyve ve sebze ağırlıklı beslenen annelerin çocuklarında lösemi daha az görülmektedir.

Bunun sebebi renkli bitkilerde bulunan flavonoidlerdir. 4000 den fazla çeşidi bulunan flavonoidlerin görevi bitkileri infeksiyonlara ve zararlı güneş ışınlarına karşı korumaktır.

renkli bitkilerde bulunan pigmentler olarak da tanımlayabileceğimiz bu flavonoidler hayvansal gıdalarda bulunmaz.

Flavonoidler lösemi hücrelerinde bulunan enzimleri etkileyerek lösemik hücreleri öldürür ve bu hücrelerin oluşmasına engel olur.

Lösemi Belirtileri Nelerdir

Günümüzde insanların çok sık duyduğu bir terim olan lösemi son dönemlerde gösterdiği artış kaygı verici düzeydedir. Bu nedenle birçok kişi lösemi belirtileri nelerdir sorusunu sormakta.

Hastalığın ilk evresindeki belirtiler nezle gibi sık görülen hastalık şikayetleriyle benzerlik gösterdiğinden hastalığı erken dönemde anlamak zordur.

Löseminin belirtilerini maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Anem (Kansızlık)
 • Enfeksiyona yatkınlık
 • Ateş ve mikrobik hastalıklar
 • Basit yara ve kesiklerde durdurulamayan kanamalar
 • Diş eti kanamaları ve burun kanamaları
 • Kilo kaybı ve terleme
 • Deride morluklar ve kızarıklar
 • Halsizlik, baş ağrısı ve eklem ağrısı
 • Saç dökülmesi
 • Karında şişkinlik  hissi

Löseminin belirtileri nelerdir sorusuna yukarıdaki maddeler cevap olarak verilebilir.

Lösemi çeşitleriaşağıdaki şekilde 5 tanedir.

 • Akut Lösemiler
 • Akut Myeloid Lösemi (AML)
 • Kronik Lösemiler
 • Kronik Lenfoid Lösemi (KLL)
 • Kronik Myeloid Lösemi (KML)

Lösemi Tanısı

Öncelikle hastanın muayene bulguları ve lösemi belirtisi gösteren şikayetleri olmalı. Lösemi tanısı konulabilmesi için hastanın muayenesi ve öyküsü haricinde ileri tanı testlerinin yapılması gerekir.

 • Muayene: Lösemi şüphesi olan kişiye dalak büyüklüğü, karaciğer ve lenf bezlerinde şişlik ile ilgili fiziki muayene yapılmalı.
 • Kan incelemesi: Biyokimyasal invelemeler ve kan sayımı yapılmalı.
 • Kemik iliği biyopsisi: Kalçadan alınan kemik iliği sıvısının patolojik incelemesi.
 • Genetik incelemeler: Kandan ya da kemik iliğinden alınan örneklerdeki lösemili hücrelerin genetik incelemesi.

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi sonucunda kesin lösemi tanısı konulabilir.

Löseminin Etkileri

Birine lösemili olduğunu söylediğimizde bir anda hayatının mahvolduğu, hayatında ciddi değişiklikler olacağı ve herşeyin bittiği hissedebilir. Lösemi hastaları için kendilerini bekleyen sürecin böyle bir süreç olmadığı bilinmelidir.

Birçok lösemi hastası hastalığın teşhisinden sonra mutlu ve güzel yıllar geçirdiği bilinir. İlk duyduğumuzda kabullenilmesi zor bir hastalık gibi görünse de başa çıkılabilecek bir durumdur.

Hastalık ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak kabullenmeyi ve başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Bu süreç biraz zaman alır.

Lösemi Tedavisi

Lösemi teşhisi konulan birçok insan lösemi belirtileri nelerdir nasıl daha erken farkedemedim diye düşünebilir. Sonrasında da tedavi yöntemleri ile ilgili araştırma içine girer.

Son yıllarda oldukça önemli ilerlemeler yaşanan lösemi tedavisinin önündeki en büyük zorluk lösemiye neyin sebep olduğu bilinmediği için hastalığın sebebine yönelik tedavi yöntemlerinin ve araştırmalarının yapılamıyor olması. Günümüzde uygulanan tedavinin temel odağı lösemili hücrelerin ortadan kaldırılmasıdır.

Tedavi şekli löseminin türüne ve evresine göre değişmektedir. Uygulanan tedavileri  birkaç maddede şu şekilde sıralayabiliriz:

lösemi tedavisi

 • Şua (Radyasyon tedavisi)
 • Kanser ilaçları kullanımı
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik tedavi (immünoterapi)
 • Kemik iliği nakli

Bu tedavi yöntemlerine ek olarak henüz deneme aşamasındaki birçok yöntem de olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Lösemi hastalarının kaybedilmesindeki en önemli ve temel sebep bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanan mikrobik hastalıklar, işgale ve kanamalara bağlı organ yetmezliği, aşırı zayıflıktır. Uygulanan tedaviler sonucunda hastalık iyileşebilmektedir. Lösemi hastalığı geçirmiş kişilerde hastalık bazen kısa vadede bazen de uzun vadede tekrar ortaya çıkabilmektedir.

Yazımız genel bir bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Hastalıklar kişilerde değişiklik gösterebileceğinden kişisel değerlendirme için bir doktora başvurunuz.

Источник: http://saglikloji.com/losemi-nedir-belirtileri-nelerdir/

Çocuklarda löseminin sık görülen belirtileri

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

09.07.2018

Lösemi, kan hücrelerini etkileyen bir hastalıktır ve hematolojik kanserler içinde incelenir. Kemik iliğinde anormal beyaz kan hücrelerinin aşırı çoğalması durumudur.

Kanserleşen tek bir beyaz kan hücresinin kopyası olarak çoğalan bu kanser hücreleri, daha sonra kan dolaşımına yayılarak sağlıklı kan hücrelerinin hem oransal azlığına hem de kemik iliğini baskıladıkları için normal kan hücrelerinin üretiminin azalamasına neden olurlar.

Yukarıdaki şekilde, iki büyük daire içinde, periferik yayma yöntemi ile hazırlanan iki farklı kan örneğinin mikroskop altındaki görünümleri resmedilmiştir.

Gelişmiş ülkelerde 16 yaş altındaki çocuklarda en sık görülen kanser türü lösemidir

Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 arasında çocuğa yeni lösemi teşhisi konuluyor. Çocuklarda lösemi genelde benzer belirtiler gösterir. Lösemi kronik olabilir ve semptomlar (şikayetler) yavaş ilerleyebilir, akut olabilir veya semptomlar çok hızlı da gelişebilir.

Çocukluk lösemisi gençleri de etkiler. Lösemi tanısı korkutucu olabilir, ancak sağkalım (hayatta kalma) oranları günümüzde birçok kanserden daha iyidir.

1. Anemi

Anemi, vücudun kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar) yetersiz olduğu zaman ortaya çıkar, halk arasında kansızlık olarak bilinir.

Kırmızı kan hücreleri vücuda oksijeni taşır ve eğer yeterince üretilemiyorsa, belirtileri şunlar olabilir:

• yorgunluk

• halsizlik

• baş dönmesi

• nefessizlik

• baş ağrısı

• soluk cilt

• anormal üşüme hissetme

2. Sık görülen enfeksiyonlar

Lösemili çocuklarda beyaz kan hücresi artar; normalde beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin ana elemanlarıdır, ama lösemi durumunda bu hücrelerin çoğu işlevini yerine getiremez. Bunun nedeni, anormal hücrelerin sağlıklı beyaz kan hücreleri ile yer değiştirmesidir.

Bir çocuğun yetersiz beyaz kan hücresine sahip olduğunun bir belirtisi de geçmeyen ve sık görülen enfeksiyonlardır.

3. Morarma ve kanama

Bir çocuğun vücudunda kolayca morarma, burun kanaması veya diş eti kanaması görülüyorsa bu lösemi işareti olabilir.

4. Kemik veya eklem ağrısı

Eğer bir çocuk kemikleri veya eklemleri ağrıyorsa bu çocukluk çağı lösemisinin göstergesi olabilir. Bunun nedeni ise lösemi gelişirken, anormal hücreler eklemlerin içinde veya kemiklerin yüzeyine yakın toplanarak ağrı hissettirmesidir.

5. Şişlik

Lösemili bir çocukta şişme vücudun çeşitli bölgelerini etkileyebilir.

• Karın: anormal hücreler karaciğer ve dalakta toplandığında

• Yüz ve kollar

• Boynun kenarlarında, koltukaltı veya köprücük kemiği üzerinde küçük topaklar (şişmiş lenf bezlerine bağlı olarak)

Ayrıca yüzde şişlik olabilir özellikle çocuk uyandığında sabah şişlik daha kötü olur ve gün içinde biraz daha iyileşir. Buna superior vena kava sendromu denir ve nadiren lösemi vakalarında ortaya çıkar. Bununla birlikte, yaşamı tehdit edebilir, acil müdahale gerektirebilir.

6. İştahsızlık, karın ağrısı ve kilo kaybı

Eğer lösemi hücreleri karaciğer, böbrekler veya dalakta şişlik yaratırsa, bu organlara mesela mideye baskı yapabilir. Bu şişlik hissi; rahatsızlık, iştahsızlık ve sonra kilo kaybına neden olabilir.

7. Öksürme veya nefes alma zorlukları

Lösemi, bazı lenf nodları veya timus gibi akciğerlerin içinde ve çevresinde, akciğerler arasında yer alan bir bezi etkileyebilir.

Vücudun bu kısımları şişerse, trakeaya (soluk borusu) baskı uygulayabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir.

Solunum güçlükleri, akciğerdeki küçük kan damarlarında lösemi hücreleri biriktiğinde de ortaya çıkabilir.

Bir çocuk nefes almakta zorlanıyorsa, acil müdahale gerektirir.

8. Baş ağrısı, kusma ve nöbetler

Lösemi beyin veya omuriliği etkiliyorsa çocuk şunları yaşayabilir:

• baş ağrısı

• halsizlik

• nöbetler

• kusma

• konsantrasyon zorluğu

• denge sorunu

• bulanık görüş

9. Deri döküntüleri

Cilde yayılmış lösemi hücreleri, koyu ve döküntülü lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu hücre topluluğu çok nadir görülür ve kloroma veya granülositik sarkoma denir.

10. Aşırı yorgunluk

Nadiren lösemi çok şiddetli yorgunluk ve tükenmeye sebep olur ve bu konuşma zorluğuna kadar ilerleyebilir.

– Halsizlik ve yorgunluk kanserin ilk belirtisi olabilir mi?

11. Genel olarak iyi hissetmemek

Bir çocuk, fiziksel şikayetlerini doğru ifade edemeyebilir fakat genellikle hasta gibi görünebilir. Çocuğun hastalığının nedeni bilemediğinizde mutlaka doktora götürün.

Sonuç – çocuklarda löseminin erken belirtileri

Lösemi belirtileri erken fark edilip değerlendirilirse hızlı tanı ve tedaviye izin verebilir.

Löseminin erken belirtilerini tespit etmek zor olabilir. Ayrıca çocuktan çocuğa da farklılık gösterebilir. Lösemili tüm çocuklar yukarıda belirtilen belirti, bulgu ve şikayetleri göstermeyebilir.

Erken belirtiler ayrıca akut veya kronik lösemi olan çocuklarda farklılık gösterir. Akut lösemi belirtileri genellikle hızlı ortaya çıkar ve daha belirgin olabilir. Kronik lösemi daha hafif semptomlu ve zaman içinde yavaşça gelişebilir.

Sonuç olarak, eğer bir ebeveyn veya bakıcı belirttiğimiz semptomlardan birini fark ederse, hızlı bir pediatri hekimi randevusu almakta fayda vardır. Hızlı teşhis, çocuğun doğru tedaviyi hızlı alarak hastalık sonuçlarının daha iyi olmasını sağlayabilir.

Doktorlar günümüzde birçok çocukluk çağı lösemi hastasını başarılı bir şekilde tedavi edebilmektedir. Tedavi yöntemleri ilerlemekte ve hastalığın hayatta kalma oranları gelişmeye devam etmektedir.

*

– Lösemi ve lenfoma arasındaki fark nedir?

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/cocuklarda-loseminin-sik-gorulen-belirtileri/

Lösemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Lösemi, kan kanseri ya da ilik kanser olarak da bilinen ve ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir kanser türüdür.  Kanser oluşumunda hücrelerin kontrolsüz çoğalması etkilidir.  Kan kanseri oluşumunda ise kandaki akyuvar hücrelerinin kontrolsüz çoğalması durumu söz konusudur.

 Erken tedavi edilmezse kontrolsüz çoğalan hücreler diğer organları da işgal eder ve organları hasara uğratır. Organların hasara uğraması hastanın ölümüne neden olabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerektiği, hastanın sağlığı için hastalığın takibinin önemli olduğu bilinmelidir. Kan kanserinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Eğer erken tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Lösemi çeşitleri kendi içerisindeAkut ve Kronik olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır.

Akut Lösemi

Akut löseminin önemli özellikleri hastalığın hızlı bir şekilde gelişip hızlı bir şekilde ilerlemesidir. Sürekli kanda hücreler artar. İlerlemesinin hızlı olmasından dolayı sonucu daha ağır olmaktadır. Akut lösemi ayrıca kendi içerisinde iki şekilde sınıflandırılmaktadır.

Akut Lenfoid Lösemi türü çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Yetişkinlikte görülme oranı ise düşüktür. 15 yaş altında görülen kan kanserlerinde genelde bu tür görülmektedir.

 Lenfoblast adı verilen kan hücreleri olgunlaşarak lenfosit yani olgun kan hücrelerine dönüşür. Lenfosit hücrelerinin görevi bizi enfeksiyonlardan korumaktır. Lenfoblast hücreleri olgunlaşmadığı için bizi enfeksiyonlardan koruyacak güçte olmazlar.

Lenf bezlerinde ve kemik iliklerinde üretilen lenfoblast hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu ise lenf bezleri şişer.

Akut Myeloid Lösemi(AML)

Akut Myleoid Lösemi türü, Myeloblast denilen hücrelerin normal kan hücrelerine dönüşmesi gereken hücrelerin çoğalması durumunda ortaya çıkar.

Normal kan hücreleri üretilmediği takdirde ise anemi ve sık hastalanma durumları görülür.

 Ergenlik çağında ve 20 li yaşlarda görülenlerin %50 sini, yetişkinlerde görülenlerin de %20 sini AML oluşturur.

Kronik Lösemi

Kronik lösemide akut lösemiye oranla hastalığın oluşumu daha yavaş ilerler. Kronik lösemide hastalığın sonucu akut lösemiye göre daha az etki gösterir. Kronik lösemi de ayrıca kendi içinde iki şekilde sınıflandırılmaktadır. Bunlar kronik lenfoid lösemi ve kronik myeloid lösemidir.

Kronik Lenfoid Lösemi(KLL)

Tüm türlerin %30 unu KLL oluşturur. 30 yaş altında nadiren görülür ancak yaş ilerlemesiyle birlikte görülme sıklığı da artmaktadır. 60-70 yaşları en sık görüldüğü yaşlardır.

İlginizi çekebilir  Hemofili

Kronik Myeloid Lösemi(KML)

Yetişkinlerde lösemilerin %20-30 unu kronik myeloid lösemi oluşturur ve bu tür 25-60 yaşları arasında sık görülmektedir. Çocuklarda ise 4 yaş altında daha sık görülmektedir. Lösemi hastalarının ise %2 sini KML oluşturmaktadır.

Lösemi Nedenleri

Lösemi nedenleri çok fazla bilinmemekle birlikte halen araştırmalar ciddi anlamda sürmektedir. Hastalığın gelişmesinde ve ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinen birçok risk faktörü vardır. Bu risk faktörleri şu şekildedir.

 1. Kişinin önceden kanser tedavisi görmüş olması (bazı ilaç ve/veya ışın tedavilerinden sonra gelişme olasılığı yüksektir),
 2. Genetik olarak oluşan hastalıkların olması (Down Sendromu),
 3. Bazı kan hastalıklarının olması (Miyelodisplastiksendromu)
 4. Yüksek düzeyde ışına maruz kalınması (Nükleer reaktör kazalarından sağ kurtulanlar),
 5. Bazı kimyasallara maruz kalınması (Benzen, bali),
 6. Sigara içmek (AML riskini yükselttiği bilinmektedir),
 7. Ailesinde lösemili olan ya da bu hastalıktan kurtulan birinin olması,

Bu risk faktörleriyle karşı karşıya olunduğunda kişilerin dikkatli olması gereklidir. Her yıl mutlaka genel testler yapılması hastalığın ortaya çıkmasını engellemek ya da erken teşhis edilmesi için çok önemlidir.

Lösemi Belirtileri

Lösemi erken evrelerde belirti vermeden ilerleyebilir. Bazen sadece kan testi yapıldığında ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Hastalık ilerledikçe belirti vermeye başlar. Bu belirtiler lösemi türlerinin hepsinde görülür. Belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Lösemi Erken Evrelerde Belirti Vermeden İlerleyebilir.

 1. Hafif ateş veya gece terlemeleri,
 2. Sürekli halsizlik veya yorgunluk hissi,
 3. İştahsızlık,
 4. İstemsiz kilo kaybı,
 5. Kolay morarma veya kanama,
 6. Nefes nefese kalma,
 7. Peteşi (kanamanın yol açtığı deri altında küçük kırmızı noktalar),
 8. ALL hastalarında beyaz küre sayısında artma ya da düşüklük,
 9. ALL’de ve AML’de belirtileri arasında kasık, kol altı veya boyunda deri altında ağrısız şişlikler
 10. Halsizlik,
 11. Kemik ve eklemlerde ağrılar, baş ağrıları,
 12. Deride kızarıklıklar, saçlarda dökülmesi,
 13. Sık sık hastalanma,
 14. Burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması

Bu belirtilerin birden fazlasının sürekli bir şekilde ortaya çıkması halinde mutlaka doktora başvurmalısınız. KLL veya KML hastalarının herhangi bir şikayeti olmayabilir. Hastalık tanısı bir kan testi veya düzenli yapılan bir genel sağlık değerlendirmesi sonucunda konabilir.

Löseminin Erken Belirtileri

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Kanser vakaları arasında en yaygını Lösemi (Kan kanseri)’dir. Tüm kanser vakalarında olduğu gibi kanser belirtilerini bilmek onu yenme konusunda bize büyük avantaj sağlar.

Lösemi belirtileri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, vücudumuzun bize gösterdiği sinyalleri anlamak ve lösemi için erken tedaviye başlama şansımız olur. Lösemi belirtileri bazen erken belirtiler gösterebilir.

Makalemizde löseminin erken belirtileri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kemik iliği ve kanını etkileyen bazen ölümcül bir kanser olan löseminin erken belirtileri genellikle tespit etmek zordur. Lösemi ve Lenfoma Derneği’ne göre, lösemi yetişkinlerde çocuklardan çok daha sık meydana gelir ve genellikle 50 yaş ve üstü yetişkinlere vurur.

Beyaz kan hücrelerinin aşırı üretilmesi, düşük dereceli ateş, açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk veya nefes darlığına neden olur. Ek yaygın lösemi belirtileri anormal kanama ve morarma, kronik eklem ağrısı ve enfeksiyonları içerir.

Lösemi hastası yanlışlıkla bu genel belirtileri başka bir tıbbi duruma bağlarsa bazı lösemi şekilleri tanı konamaz. Aslında, kronik lösemili bir hasta  sağlıklı görünebilir.

Lösemi Türleri

Lösemi Türleri

Löseminin ilerleme hızı ve kemik iliğinin ve kanın nasıl etkilendiği oranı löseminin türüne bağlıdır. Kanser Derneğine göre dört çeşit lösemi vardır: akut lenfositik, kronik lenfositik, akut miyeloid ve kronik miyeloid.

Akut lösemi formları hızla gelişir ve kişinin birkaç aydan fazla hayatta kalabilmesi için erken tedaviyi gerektirir. Bununla birlikte, tedavi edilen veya remisyona giren hastalar uzun yıllar yaşayabilir.

Kronik lösemi formlu hastalar daha işlev gören beyaz kan hücrelerine sahiptir ve hastalık genellikle yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Kronik lenfositik ve akut miyeloid, erişkinlerde en sık rastlanan formlardır, oysa çocuklarda akut lenfositik lösemi görülme olasılığı yüksektir.

Lenfositik lösemi, normal olarak lenfosit (bir beyaz kan hücresi) haline gelecek olan kemik iliği hücrelerini etkilerken, miyeloid lösemi, beyaz kan hücrelerinin yanı sıra, kırmızı kan hücreleri ve trombositleri de etkiler.

Lösemi tedavi yöntemleri

Lösemi Risk Faktörleri

Löseminin nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılar, çevresel ve genetik faktörlerin bir kombinasyonunu kanserin bir formu olan lösemiyi geliştirmiş olabilir diyor. Radyasyon, kemoterapi ve benzen gibi bazı endüstriyel kimyasallar bilinen risk faktörleridir, ancak oluşma oranı hala çok küçüktür. Lösemi ayrıca Down Sendromu gibi bazı genetik bozukluklarla birliktedir.

Akut Löseminin Erken Belirtileri

Akut lösemide, olgunlaşmamış beyaz kan hücrelerinin aşırı üretilmesi normal kan hücrelerinin üretimini sınırlar. Hasta lenfositik lösemi olduğunda, vücudun enfeksiyonla mücadele etmek için gerekli miktarda beyaz kan hücresi yoktur.

Miyeloid lösemi hastalığı olan birisi, kırmızı kan hücrelerinin yetersizliğinden kaynaklanan anemiye, paletlerin az üretilmesinden kolayca çürük ve kanamaya neden olabilir.

Aşağıdaki belirtiler, lenfositik veya miyeloid akut lösemide mevcut olabilir:

 1. Yorgunluk
 2. Fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı
 3. Soluk cilt
 4. Açıklanamayan ateş
 5. Küçük kesiklerden uzun süre kanama
 6. Belirgin bir sebep olmadan morarma
 7. Derinin altında küçük, kırmızı lekeler

Lenfositik lösemili birisi, lenf düğümleri büyümesine, kollarda, bacaklarda ve sırtta ağrılara, baş ağrısı ve kusmaya da neden olabilir. Myeloid lösemi şişmiş diş etlerine, kemiklerde, dizlerde, kalçalarda veya omuzlarda ağrılara neden olabilir ve kesikler yavaş yavaş iyileşmeye neden olabilir.

lösemi tüm belirtileri

Kronik Löseminin Erken Belirtileri

Kronik lösemi hastalarının birçoğu teşhis edildiğinde herhangi bir belirti göstermez ve genellikle rutin muayene veya ilgisiz bir problem sırasında alınan kan testlerinden tespit edilir.

Kronik lenfositik lösemi, cildin altında topaklar hisseden genişlemiş lenf nodlarına neden olabilir.

Kronik miyeloid lösemi, lösemi hücreleri kemik iliğinden kemiğin yüzeyine yayılırken kemiklerde veya eklemlerde ağrıya neden olabilir.

Her iki tip kronik löseminin erken genel belirtileri yorgunluk, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı ve güçsüzlüğü içerebilir. Yemekten sonra karnında dolgunluk hissi, kronik löseminin daha spesifik bir semptomudur ve genişleyen dalaktan kaynaklanır.

lösemi Testleri

Lösemi Testi

Birinci muayene sırasında doktor fizik muayene yaptırmalı ve lösemi hücrelerinin birikimi nedeniyle lenf düğümleri, karaciğer ve dalağın şiştiğini kontrol etmelidir. Açıklanamayan herhangi bir morarma veya kanama da araştırılmalıdır.

Doktor lösemiden şüpheleniyorsa kan testi yapmak rutin bir işlemdir. Lösemi çok yüksek kan hücresi sayısına neden olur, ancak hemoglobin ve trombosit sayısı düşük olacaktır. Kan testleri, löseminin böbrekleri ve karaciğeri etkileyip etkilemediğini de belirleyebilir.

İmmünofenotipleme, yüksek lenfosit sayısının lösemiye veya enfeksiyona bağlı olup olmadığını belirleyen bir kan testidir ve akut lösemiyi kronik lösemiden ayırt edebilir.

Lösemi hücrelerini kontrol etmek için bir kemik iliği örneği gerekliyse, uzman bir numuneyi çıkarmak için kemik iliğine bir iğne takar.

Источник: http://www.losemibelirtileri.net/loseminin-erken-belirtileri/

Lösemi belirtileri nelerdir? Tedavi için erken teşhis önemli!

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Lösemide belirtiler diğer çocuk hastalıkları ile karıştırılabildiği için tanıda geç kalınması ciddi sonuçlara neden olabiliyor.

Enfeksiyonlar, genetik ve çevresel faktörlerin etkin olduğu lösemi erken tanı ve etkin yöntemlerle tamamen tedavi edilebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Atilla Tanyeli, “2–8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası” kapsamında lösemi ve tedavisi hakkında bilgi verdi, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Çocuklarda en fazla lösemi görülüyor

Tüm çocukluk çağı kanserleri göz önüne alındığında hastalıkların yaklaşık yüzde 30’unun lösemi olduğunu görülmektedir. Bir milyon nüfuslu bir popülasyonda her yıl yeni kanser görülme sayısı 120’dir.

Bunun da yüzde 30’u lösemi olacağına göre, bir milyonluk bir popülasyonda her yıl 40 çocuk lösemiye yakalanmaktadır. Çocukluk çağı kanserlerinin çok kapsamlı klinik bulguları olsa da bazı belirtilerden şüphelenilerek araştırma yapılmalıdır.

Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hızlı kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Renkte solukluk
 • Vücutta morluklar ya da beklenmedik bezelerin uzun süre devam etmesi veya giderek büyümesi
 • Karında şişlik
 • Eklem ağrıları
 • Uzun süre devam eden ve 5 günün üzerinde süren inatçı ateş

Kansere yol açan diğer nedenler

 • Tablet ve cep telefonu gibi teknolojik cihazların uzun saatler çocuklar tarafından kullanılması
 • Hava kirliliği
 • Gıda maddelerindeki katkılar
 • Kimyasal maddeler
 • Çürümüş gıdalar

Kreş ve okul enfeksyonlarına dikkat!

Bebeklerin doğumdan sonra anneden aldığı bağışıklık sistemi etkisini yaklaşık 6-8 ay sürdürmektedir. Bu dönemden sonra ise çocuk kendi bağışıklık sistemini oluşturmaya başlar.

Çocukların 2 yaşa kadar bağışıklık sistemi tam oturmadığı için yılda en az 5 kez enfeksiyon geçirirler. Özellikle kreş çağındaki çocuklar çok daha sık hastalanırlar.

Sık enfeksiyon geçirme durumunun yani viral enfeksiyonların kanseri tetiklediği unutulmamalıdır.

D vitamini eksikliği kansere neden oluyor

Çocukluk çağı kanserlerinin önemli sorumlularından biri olarak da D vitamini eksikliği gösterilmektedir. Erken dönemde görülen raşitizm ve buna bağlı olarak ortaya çıkan D vitamini eksikliğinin kanser üzerinde etkili olduğunu gösteren çok sayıda çalışma bulunmaktadır.

Bu nedenle uzmanların önerdiği saatlerde ve hava şartlarında çocukların mutlaka güneş görmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra aileden gelen bazı genetik bozukluklar ya da kanser genlerinin geçirilen enfeksiyonlar nedeniyle aktif hale gelmesi önemli etmenlerdir.

Çocukluk çağı kanserleri sıklıkla 2-5 yaş ya da 5-10 yaş aralığında görülmektedir.

Kan sayımı tanıda yeterli

Lösemi, kan hücrelerinin üremesini ve fonksiyonunu etkiler. Kemik iliğinde bulunan kök hücreler olgunlaşarak eritrosit, lökosit veya trombosite dönüşür. Bu hastalıkta, lösemik hücreler (blastlar) kontrolsüz bir şekilde çoğalır ve normal kan hücrelerinin gelişimi baskılar.

Normal kan hücrelerinin üretilememesi enfeksiyon, kanama gibi ciddi bulguların ortaya çıkmasına yol açar. Hastaların şikayetleri doğrultusunda tanı için kan ve kemik iliği dokusu örneği alınıp, incelenir. Genellikle basit bir kan sayımı ve kandaki hücrelerin mikroskop altında incelenmesi de tanı için yeterlidir.

Ancak kesin tanı kemik iliği tetkiki olmaktadır.

Erken tanı büyük önem taşıyor

Lösemiler, akut lenfoblastik ve myeloblastik lösemi olarak ikiye ayrılır. Lösemilerin yaklaşık %95’ini akut lösemiler oluşturmaktadır. Bu akut lösemilerin %85’i akut lenfoblastik ve %15’i de myeloblastik lösemidir.

Bunlar içerisinde akut lenfoblastik lösemilere tedavi açısından daha olumlu cevap alınmaktadır.

Ayrıca çocuklarda beklenen yaşam süresi daha uzun olduğu için erişkin kanserleri ile kıyaslandığında başarı oranlarının daha yüksek olması nedeniyle erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Tedavi başarı oranları son derece yüksek

Lösemi tedavisi kemoterapi ilaçları ile yapılır. İlaçlar, löseminin tipine göre farklılık gösterebilir. Kullanılacak olan ilaçların tipi, dozu, uygulama yolu tedaviyi yapacak hekim tarafından belirlenir. Kemoterapi süresi genellikle 24 ay sürer.

Bazı türlerin tedavisinde kemik iliği nakli ilk seçenekken, bazılarında sadece hastalık tekrar ederse başvurulması gereken bir yöntem olarak öne çıkar.

Ülkemizde lösemi tedavisinde ulaşılan başarı oranları, gerek kemoterapi gerekse kemik iliği nakliyle dünya standartlarındadır.

Löseminin tedavisinde olumlu tutum iyileşmeye etki ediyor!

Источник: https://indigodergisi.com/2016/11/cocuklarda-losemi-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть