Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Löseminin En Önemli 6 Belirtisi

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Lösemi bir çeşit kan hücresi kanseridir. Kan kanseri olarak da ifade edilir. Löseminin sebepleri tam olarak bilinmese de risk faktörleri radyasyona ve benzene maruz kalma olarak tanımlanabilir. Genellikle çoğu kemiğin içerisinde yumuşak doku olarak bulunan, kemik iliğinde başlar.

Kemik iliği de aynı zamanda kan hücrelerinin üretildiği yerdir. Kan hücreleri de kendi arasında 3’e ayrılır. Beyaz kan hücreleri vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasını, kırmızı kan hücreleri oksijenin vücudun diğer kısımlarına taşınmasını ve trombositler de kan pıhtısı oluşumunu sağlar.

Lösemi hastalığı gerçekleştiğinde ilk belirtiler kemik iliğinde başlar. Beyaz kan hücreleri anormal bir şekilde üretilmeye başlar. Bunlara lösemi hücreleri de denilmektedir. Ancak bu hücreler normal beyaz kan hücrelerinin yapmış olduğu enfeksiyonlarla savaşma işini yapmaz. Sürekli ve olması gerekenden çok daha fazla bir büyüme sürecine girerler ve herhangi bir durma işlemi gerçekleşmez.

Geçen zamanla lösemi hücreleri, normal kan hücrelerinden daha kalabalık bir hale gelirler. Bu da kansızlık, kanama ve çeşitli enfeksiyonlar gibi ciddi problemlere yol açar. Lösemi hücreleri ayrıca lenf düğümlerine ve diğer organlara yayılarak tıkanmalara ve çeşitli acılara sebep olur.

Lösemi hastalığının çok çeşiti vardır. Genel olarak bu değişiklik lösemi hücrelerinin daha hızlı gruplanmasına göre ve beyaz kan hücrelerinin etkilenmesine göre değişiklik gösterebilir. Bunlar akut veya kronik ile lenfositik ve miyeloid olmak üzere çeşitli komplikasyonlar gösterir.

 • Lösemi akut veya kronik olarak gerçekleşebilir. Akut lösemi çok hızlı bir şekilde kötüleşebilir ve sizi hemen hasta eder. Kronik lösemi ise yavaşça kötüleşmeye başlar ve belirtiler yıllar boyunca görülmeyebilir.
 • Diğer lösemi türleri ise lenfositik ve miyeloiddir. Lenfositik lösemide beyaz kan hücreleri etkilenir ve bu duruma lenfositler denir. Miyeloid lösemide ise beyaz kan hücreleri ve trombositler etkilenir. Bu duruma da granülositler denir.

Lösemi çeşitleri de kronik lenfositik, kronik miyeloid, akut lenfositik ve akut miyeloid olarak gerçekleşir. En az yaygın olan lösemi çeşidine örnek olarak saç hücresi lösemisi gelir.

Löseminin Sebepleri Nelerdir?

Uzmanlar löseminin sebeplerini tam olarak açıklayamasa da etkileyebilecek durumlar belirlenmiştir. Lösemi riskini arttırabilecek etmenler arasında çok büyük miktarda radyasyona maruz kalmak ve çalışılan işyerinde benzen gibi belirli kimyasallar ile uğraşan kişilerin lösemi olma ihtimallerinin arttığı gözlenmiştir.

Tüm lösemi çeşitleri için birtakım işaretler ve belirtiler vardır ve hastalığın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ancak genel bir sıralama ile lösemi belirtilerini maddeler halinde daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

1.Kan Hücresi Sayısında Azalış

Çoğu işaret ve belirti normal kan hücrelerinin sayısında meydana gelen azalışla oluşur. Kemik iliğindeki lösemi hücreleri, normal kan hücrelerinin sayısını geçer ve kısa sürede belirtiler baş gösterir.

Bu belirtiler ise yorgun ve halsiz hissetme, baş dönmesi veya sersemlik hissi, nefes darlığı oluşumu, yüksek ateş, sürekli devam eden ve etkileri sona ermeyen enfeksiyonların oluşumu, ufak bir darbede bile çürüme oluşumu ve son olarak da çeşitli kanamalar bu tip belirtiler arasında sıralanabilir.

2.Genel Belirtiler

Bu semptomlar ise tüm lösemi çeşitlerinde ortak olarak meydana gelen belirtilerdir. Genel olarak sıralayacak olursak; kilo kaybı, yüksek ateş, gece uykusunda terlemeler, yorgunluk ve iştah kayıpları olarak ifade edilir.

3.Karında Şişlik

Lösemi hücreleri akciğer veya dalak gibi belirli bölgelerde gruplanarak, büyüme işlemini gerçekleştirebilir. Bu durumda da sürekli tokluk hissinin olması, bel bölgesinde tıkanma veya en ufak bir şey dahi yenilse tokluk hissinin gelmesi gibi belirtiler gözlenir. Alt kaburga genellikle organları korur, ancak genişleme olduğunda doktor bu durumun farkına varır ve lösemi teşhisi koyar.

4.Lenf Düğümlerinde Genişleme

Tüm lösemi çeşitlerinde lenf düğümlerine sıçrama ve vücudun dış yüzeyine doğru bir büyüme olabileceği bilgisi bulunur. Örnek olarak boynun yan tarafı, kasıklar ve koltuk altı bölgesi verilebilir. Bu bölgelerde meydana gelen şişlikler kolayca fark edilebilir. Ayrıca göğsün içindeki veya midedeki düğümler tıkanabilir. Bunlar CT veya MRI gibi testler ile kolayca ortaya çıkabilmektedir.

5.Kemik veya Eklem Ağrıları

Bazı durumlarda lösemi hücreleri kemik etrafına veya eklemlerin içinde büyüyebilir. Bu gibi durumlarda kemik ve eklem ağrıları da kaçınılmaz olur. Bu da bir lösemi belirtisi olarak sayılabilir.

6.Diğer Belirtiler

Bu belirtiler genellikle lösemi hücrelerinin diğer organlara yayılması ile meydana gelir. Oluşan belirtiler ise;

 • Beyin ve omurgaya yayılması ile baş ağrıları, halsizlik, nöbetler, kusma ile meydana gelen denge kaybı, bulanık görme ve yüz bölgesinde hissizlik meydana gelmesi,
 • Göğüs kafesine yayılması ile sıvı birikimi ve nefes alma zorlukları,
 • Nadiren de olsa lösemi hücreleri göze, testislere, böbreklere ve diğer organlara yayılabilmektedir.

Lösemi Risk Faktörleri Nelerdir?

Çeşitli hastalıklar veya rahatsızlıklar ile birlikte lösemi risk faktörleri de artmaktadır. Bunlar ise;

 • Kanser hastalarının kemoterapi ve radyasyona maruz kalması sonucu lösemi hastalığı gelişebilir.
 • Genetik faktörler de lösemi gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle down sendromu gibi genetik düzensizlik sonucu lösemi oluşabilir.
 • Benzen gibi çeşitli kimyasallar ile çalışan kişilerde de lösemi riskinde artış olduğu gözlenmiştir.
 • Sigara içmek de akut miyeloid lösemi riskini arttırır.
 • Son olarak da aile arasında lösemi hastası bulunan kişilerin de lösemi geçirme ihtimali diğer insanlara göre daha fazladır.

Lösemi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Lösemi semptomları belirmeden önce, yapılan herhangi bir rutin kan testi ile kronik lösemi belirlenebilir. Ancak tespit edilmediği durumlarda belirtileri incelemek gerekir. Yukarıda belirtilen teşhisleri fark ettiğinizde doktora gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuz birtakım testler yaparak hastalığı teşhis etmeye çalışacaktır. Yapılan bu testlerden bahsedecek olursak:

 • Fiziksel Test: Doktorunuz bu aşamada lösemi hastalığının fiziksel işaretlerini inceleyecektir. Bunlara örnek olarak anemide de görülen solgun ten rengi, lenf düğümlerinde tıkanma olması sebebiyle şişlik oluşumu ve akciğerde şişme meydana gelmesi gibi belirtiler ile fiziksel test tamamlanır.
 • Kan Testi: Lösemi hastalığı kan ile ilgili bir rahatsızlık olduğu için yapılan birtakım kan testleri ile hastalık kolayca belirlenebilir. Anormal seviyedeki beyaz kan hücreleri veya trombositler lösemiye işaret eder.
 • Kemik İliği Testi: Kalça kemiğinizden alınan bir örnek ile birtakım incelemeler yapılır. Laboratuvar ortamında yapılan incelemeler ile lösemi teşhisi gerçekleştirilebilmektedir.

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lösemi tedavisi pek çok etmene bağlıdır. Doktorun, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre birtakım incelemeler yapması ve tedavi yol haritası çizmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisini etkileyen diğer faktörler ise löseminin türü ve vücudun hangi kısımlarına yayıldığıdır.

Hastalığın özelliklerine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uygulanan asıl yöntem kemoterapidir. Verilen kimyasal ilaçlar ile lösemi hücrelerinin öldürülmesi sağlanır. Bir diğer yöntem de biyolojik tedavidir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve lösemi hücreleri ile savaşılan bir süreçten ibarettir. Uygulanan diğer tedavi yöntemleri ise X-ray ışınları ile yapılan radyasyon tedavisi, hedeflenen tedavi metodu ve kök hücre naklidir.

Hepsindeki ortak payda ise lösemi hücrelerinin etkisinin ortadan kaldırılmasıdır.

Источник: https://evdesifa.com/losemi-belirtileri-nelerdir/

Löseminin Erken Belirtileri

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Kanser vakaları arasında en yaygını Lösemi (Kan kanseri)’dir. Tüm kanser vakalarında olduğu gibi kanser belirtilerini bilmek onu yenme konusunda bize büyük avantaj sağlar.

Lösemi belirtileri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, vücudumuzun bize gösterdiği sinyalleri anlamak ve lösemi için erken tedaviye başlama şansımız olur. Lösemi belirtileri bazen erken belirtiler gösterebilir.

Makalemizde löseminin erken belirtileri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kemik iliği ve kanını etkileyen bazen ölümcül bir kanser olan löseminin erken belirtileri genellikle tespit etmek zordur. Lösemi ve Lenfoma Derneği’ne göre, lösemi yetişkinlerde çocuklardan çok daha sık meydana gelir ve genellikle 50 yaş ve üstü yetişkinlere vurur.

Beyaz kan hücrelerinin aşırı üretilmesi, düşük dereceli ateş, açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk veya nefes darlığına neden olur. Ek yaygın lösemi belirtileri anormal kanama ve morarma, kronik eklem ağrısı ve enfeksiyonları içerir.

Lösemi hastası yanlışlıkla bu genel belirtileri başka bir tıbbi duruma bağlarsa bazı lösemi şekilleri tanı konamaz. Aslında, kronik lösemili bir hasta  sağlıklı görünebilir.

Lösemi Türleri

Lösemi Türleri

Löseminin ilerleme hızı ve kemik iliğinin ve kanın nasıl etkilendiği oranı löseminin türüne bağlıdır. Kanser Derneğine göre dört çeşit lösemi vardır: akut lenfositik, kronik lenfositik, akut miyeloid ve kronik miyeloid.

Akut lösemi formları hızla gelişir ve kişinin birkaç aydan fazla hayatta kalabilmesi için erken tedaviyi gerektirir. Bununla birlikte, tedavi edilen veya remisyona giren hastalar uzun yıllar yaşayabilir.

Kronik lösemi formlu hastalar daha işlev gören beyaz kan hücrelerine sahiptir ve hastalık genellikle yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Kronik lenfositik ve akut miyeloid, erişkinlerde en sık rastlanan formlardır, oysa çocuklarda akut lenfositik lösemi görülme olasılığı yüksektir.

Lenfositik lösemi, normal olarak lenfosit (bir beyaz kan hücresi) haline gelecek olan kemik iliği hücrelerini etkilerken, miyeloid lösemi, beyaz kan hücrelerinin yanı sıra, kırmızı kan hücreleri ve trombositleri de etkiler.

Lösemi tedavi yöntemleri

Lösemi Risk Faktörleri

Löseminin nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılar, çevresel ve genetik faktörlerin bir kombinasyonunu kanserin bir formu olan lösemiyi geliştirmiş olabilir diyor. Radyasyon, kemoterapi ve benzen gibi bazı endüstriyel kimyasallar bilinen risk faktörleridir, ancak oluşma oranı hala çok küçüktür. Lösemi ayrıca Down Sendromu gibi bazı genetik bozukluklarla birliktedir.

Akut Löseminin Erken Belirtileri

Akut lösemide, olgunlaşmamış beyaz kan hücrelerinin aşırı üretilmesi normal kan hücrelerinin üretimini sınırlar. Hasta lenfositik lösemi olduğunda, vücudun enfeksiyonla mücadele etmek için gerekli miktarda beyaz kan hücresi yoktur.

Miyeloid lösemi hastalığı olan birisi, kırmızı kan hücrelerinin yetersizliğinden kaynaklanan anemiye, paletlerin az üretilmesinden kolayca çürük ve kanamaya neden olabilir.

Aşağıdaki belirtiler, lenfositik veya miyeloid akut lösemide mevcut olabilir:

 1. Yorgunluk
 2. Fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı
 3. Soluk cilt
 4. Açıklanamayan ateş
 5. Küçük kesiklerden uzun süre kanama
 6. Belirgin bir sebep olmadan morarma
 7. Derinin altında küçük, kırmızı lekeler

Lenfositik lösemili birisi, lenf düğümleri büyümesine, kollarda, bacaklarda ve sırtta ağrılara, baş ağrısı ve kusmaya da neden olabilir. Myeloid lösemi şişmiş diş etlerine, kemiklerde, dizlerde, kalçalarda veya omuzlarda ağrılara neden olabilir ve kesikler yavaş yavaş iyileşmeye neden olabilir.

lösemi tüm belirtileri

Kronik Löseminin Erken Belirtileri

Kronik lösemi hastalarının birçoğu teşhis edildiğinde herhangi bir belirti göstermez ve genellikle rutin muayene veya ilgisiz bir problem sırasında alınan kan testlerinden tespit edilir.

Kronik lenfositik lösemi, cildin altında topaklar hisseden genişlemiş lenf nodlarına neden olabilir.

Kronik miyeloid lösemi, lösemi hücreleri kemik iliğinden kemiğin yüzeyine yayılırken kemiklerde veya eklemlerde ağrıya neden olabilir.

Her iki tip kronik löseminin erken genel belirtileri yorgunluk, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı ve güçsüzlüğü içerebilir. Yemekten sonra karnında dolgunluk hissi, kronik löseminin daha spesifik bir semptomudur ve genişleyen dalaktan kaynaklanır.

lösemi Testleri

Lösemi Testi

Birinci muayene sırasında doktor fizik muayene yaptırmalı ve lösemi hücrelerinin birikimi nedeniyle lenf düğümleri, karaciğer ve dalağın şiştiğini kontrol etmelidir. Açıklanamayan herhangi bir morarma veya kanama da araştırılmalıdır.

Doktor lösemiden şüpheleniyorsa kan testi yapmak rutin bir işlemdir. Lösemi çok yüksek kan hücresi sayısına neden olur, ancak hemoglobin ve trombosit sayısı düşük olacaktır. Kan testleri, löseminin böbrekleri ve karaciğeri etkileyip etkilemediğini de belirleyebilir.

İmmünofenotipleme, yüksek lenfosit sayısının lösemiye veya enfeksiyona bağlı olup olmadığını belirleyen bir kan testidir ve akut lösemiyi kronik lösemiden ayırt edebilir.

Lösemi hücrelerini kontrol etmek için bir kemik iliği örneği gerekliyse, uzman bir numuneyi çıkarmak için kemik iliğine bir iğne takar.

Источник: http://www.losemibelirtileri.net/loseminin-erken-belirtileri/

Lösemi Nedir Belirtileri Nelerdir

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

lösemi nedir belirtileri nelerdir

Lösemi kan hücrelerinin özellikle de kandaki akyuvarların normalden fazla üremesi ile oluşan kanser türüdür. Lösemi nedir sorusunu daha ayrıntılı bir şekilde çok sayıdaki malign hücreler ve olgunlaşmamış hücreler sağlıklı ilik hücrelerinin yerini alır ve iliklerin hasar görmesine sebep olur olarak cevaplayabiliriz.

Bu durum kan pıhtılaşmasında büyük öneme sahip olan palateletler ile yine savunmada çok önemli olan lökositlerin azalmasına sebep olur. Lösemi hücreleri sağlıklı hücrelerden daha hızlı çoğalır, daha fazla büyür, daha uzun süre yaşarlar ve bu nedenle zaman içerisinde sağlıklı hücrelerden daha çok olurlar.

Bu değişim ile savunma mekanizması oldukça zayıflar. Savunma mekanizması zayıflayan lösemi hastalarında kanama ve zedelenmeler daha yoğun görülür ve lösemi hastaları daha kolay enfeksiyon kaparlar.

Löseminin ilerleyen evrelerinde sağlıklı kan hücrelerinin azalmasından  nefes almakta zorlanma ve anemi görülebilir.

Lösemi Neden Olur

Hekimler çoğu lösemi vakasının nedenini bilememektedir. Bunun nedeni lösemiye sebep olan birçok faktörün olmasıdır.

Lösemi neden olur sorusunda öne çıkan birkaç önemli etkeni şu şekilde  sıralayabiliriz: Sigara, zirai ilaçlar, virüsler, radyasyon, benzen (asfalt sanayisinde kullanılan bir madde), kozmetik ürünler, saç boyaları en çok lösemi sebebi olarak görülen etkenlerdir. Saydığımız bu maddelerden kendimizi ve çocuklarımızı uzak tutmamız oldukça önemlidir.

Çocuklarda Lösemi

Çocuklarda lösemi çoğunlukla 2 – 10 yaş döneminde görülür. 4 – 5 yaş çocuklarda löseminin en yoğun görüldüğü yaş aralığıdır. Löseminin dünya genelindeki çocuklarda görülme oranı 4 binde 1 ile 10 binde 1 aralığındadır. Anne sütünün çocukları lösemiden koruduğu düşünülmektedir.

Yine yapılan araştırmalar hamileliğinde sigara içen annelerin çocuklarında lösemi riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

Çocuklardaki löseminin belirtileri nelerdir ? En belirgin belirtileri küçük kesik ve yaralardaki durdurulamayan kanamalar, dirençli yüksek ateş, kabızlık, kilo kaybı, halsizlik, diş eti kanamalarıdır.

Beslenmenin Lösemide Etkisi Var Mı

Kan hastalıkları ile beslenme arasındaki bağı araştıran birçok çalışma yapılmıştır.

Ancak beslenme ile lösemi arasında doğrudan bir ilişki kurulamamakla birlikte yapılan çalışmalar sonucunda ağırlıklı olarak meyve ve sebze ile beslenenlerde lösemi oranının daha az olduğu görülmüştür.

Yine hamilelik öncesindeki son bir yılda meyve ve sebze ağırlıklı beslenen annelerin çocuklarında lösemi daha az görülmektedir.

Bunun sebebi renkli bitkilerde bulunan flavonoidlerdir. 4000 den fazla çeşidi bulunan flavonoidlerin görevi bitkileri infeksiyonlara ve zararlı güneş ışınlarına karşı korumaktır.

renkli bitkilerde bulunan pigmentler olarak da tanımlayabileceğimiz bu flavonoidler hayvansal gıdalarda bulunmaz.

Flavonoidler lösemi hücrelerinde bulunan enzimleri etkileyerek lösemik hücreleri öldürür ve bu hücrelerin oluşmasına engel olur.

Lösemi Belirtileri Nelerdir

Günümüzde insanların çok sık duyduğu bir terim olan lösemi son dönemlerde gösterdiği artış kaygı verici düzeydedir. Bu nedenle birçok kişi lösemi belirtileri nelerdir sorusunu sormakta.

Hastalığın ilk evresindeki belirtiler nezle gibi sık görülen hastalık şikayetleriyle benzerlik gösterdiğinden hastalığı erken dönemde anlamak zordur.

Löseminin belirtilerini maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Anem (Kansızlık)
 • Enfeksiyona yatkınlık
 • Ateş ve mikrobik hastalıklar
 • Basit yara ve kesiklerde durdurulamayan kanamalar
 • Diş eti kanamaları ve burun kanamaları
 • Kilo kaybı ve terleme
 • Deride morluklar ve kızarıklar
 • Halsizlik, baş ağrısı ve eklem ağrısı
 • Saç dökülmesi
 • Karında şişkinlik  hissi

Löseminin belirtileri nelerdir sorusuna yukarıdaki maddeler cevap olarak verilebilir.

Lösemi çeşitleriaşağıdaki şekilde 5 tanedir.

 • Akut Lösemiler
 • Akut Myeloid Lösemi (AML)
 • Kronik Lösemiler
 • Kronik Lenfoid Lösemi (KLL)
 • Kronik Myeloid Lösemi (KML)

Lösemi Tanısı

Öncelikle hastanın muayene bulguları ve lösemi belirtisi gösteren şikayetleri olmalı. Lösemi tanısı konulabilmesi için hastanın muayenesi ve öyküsü haricinde ileri tanı testlerinin yapılması gerekir.

 • Muayene: Lösemi şüphesi olan kişiye dalak büyüklüğü, karaciğer ve lenf bezlerinde şişlik ile ilgili fiziki muayene yapılmalı.
 • Kan incelemesi: Biyokimyasal invelemeler ve kan sayımı yapılmalı.
 • Kemik iliği biyopsisi: Kalçadan alınan kemik iliği sıvısının patolojik incelemesi.
 • Genetik incelemeler: Kandan ya da kemik iliğinden alınan örneklerdeki lösemili hücrelerin genetik incelemesi.

Yukarıda bahsettiğimiz tedavi sonucunda kesin lösemi tanısı konulabilir.

Löseminin Etkileri

Birine lösemili olduğunu söylediğimizde bir anda hayatının mahvolduğu, hayatında ciddi değişiklikler olacağı ve herşeyin bittiği hissedebilir. Lösemi hastaları için kendilerini bekleyen sürecin böyle bir süreç olmadığı bilinmelidir.

Birçok lösemi hastası hastalığın teşhisinden sonra mutlu ve güzel yıllar geçirdiği bilinir. İlk duyduğumuzda kabullenilmesi zor bir hastalık gibi görünse de başa çıkılabilecek bir durumdur.

Hastalık ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak kabullenmeyi ve başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Bu süreç biraz zaman alır.

Lösemi Tedavisi

Lösemi teşhisi konulan birçok insan lösemi belirtileri nelerdir nasıl daha erken farkedemedim diye düşünebilir. Sonrasında da tedavi yöntemleri ile ilgili araştırma içine girer.

Son yıllarda oldukça önemli ilerlemeler yaşanan lösemi tedavisinin önündeki en büyük zorluk lösemiye neyin sebep olduğu bilinmediği için hastalığın sebebine yönelik tedavi yöntemlerinin ve araştırmalarının yapılamıyor olması. Günümüzde uygulanan tedavinin temel odağı lösemili hücrelerin ortadan kaldırılmasıdır.

Tedavi şekli löseminin türüne ve evresine göre değişmektedir. Uygulanan tedavileri  birkaç maddede şu şekilde sıralayabiliriz:

lösemi tedavisi

 • Şua (Radyasyon tedavisi)
 • Kanser ilaçları kullanımı
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik tedavi (immünoterapi)
 • Kemik iliği nakli

Bu tedavi yöntemlerine ek olarak henüz deneme aşamasındaki birçok yöntem de olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Lösemi hastalarının kaybedilmesindeki en önemli ve temel sebep bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanan mikrobik hastalıklar, işgale ve kanamalara bağlı organ yetmezliği, aşırı zayıflıktır. Uygulanan tedaviler sonucunda hastalık iyileşebilmektedir. Lösemi hastalığı geçirmiş kişilerde hastalık bazen kısa vadede bazen de uzun vadede tekrar ortaya çıkabilmektedir.

Yazımız genel bir bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Hastalıklar kişilerde değişiklik gösterebileceğinden kişisel değerlendirme için bir doktora başvurunuz.

Источник: http://saglikloji.com/losemi-nedir-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть