Makatta Çatlak (Anal Fissür)

içerik

Makat çatlağı ameliyatı sonrası – Varis Tedavisi

Makatta Çatlak (Anal Fissür)

Anüs bölgesi ameliyatlarından sonra görülen sorunlar son yıllarda giderek yaygınlaşan botox tedavisi sayesinde giderek daha az yapılmaktadır. Özellikle kalıcı gaz ve dışkı kaçırmak konusunda tedirginlik yaşayan hastalar botox tedavisini tercih etmektedir.

Anal bölge hastalığı olsa da hemoroid ameliyatlarından daha kolaydır ve sonrası genellikle ciddi bir sorun yaşanmaz. Ameliyatın açık yada kapalı yapılmasına bağlı olarak değişen sürede ağrı olur. Kapalı yapıldığında 2-3 gün açık yapıldığında 10-15 gün ağrı olur.

Ağrı hemoroid ameliyatlarından sonraki kadar değildir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası

Kanama çok seyrek görülen bir durumdur, az miktarda kanama olsa da ciddi kanama çok seyrektir ve daha çok açık yapılan ameliyatlardan sonra görülür. Gaz ve dışkı kaçırma seyrek görülen bir durumdur ama seyrek görülse de çok ciddi bir sorundur.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Beslenme

Aslında dikkat edilmesi gereken bir şey yoktur, ilk gün kabız kalmayacak şekilde beslenilmelidir yoksa ilk dışkılama çok ağrılı olur. 2 hafta kadar (açık yöntemde 4-6 hafta) acı tüketmek rahatsız edeceğinden acı yenmemelidir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Kaşıntı

sık rastlanan bir durumdur ama genellikle sorun yaratmadan kendiliğinden düzelir. Seyrek olarak uzun sürebilir bu gibi durumlarda pruzon veya benzeri bir merhemle iki günde tamamen düzelir.

Anal Fissür Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

En ciddi sorundur ancak oldukça seyrektir. Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük kabusudur. Anüs cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur.

Kliniğimizde yapılan 10,000 fazla makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük. unlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi. Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi.

Sonuç olarak ameliyat da belirli kurallara uyulursa kalıcı gaz ve dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.

Gaz Kaçırma Tedavisi

Anal bölge ameliyatları (fissür, fistül, hemoroid gibi) sonrası görülen hayati önemi olmayan ama ciddi sosyal sorun yaratan bir şikayettir. Özellikle namaz kılan kişiler abdestlerinin bozulması sebebiyle daha fazla sıkıntı yaşarlar. Çünkü gaz kaçırma yanı sıra dışkı da kaçabilmektedir. Dışkı kaçırma belirgin olabileceği gibi çamaşırı kirletme şeklinde de olabilmektedir.

Tedavisinde ameliyatla deforme olan alana dolgu maddesi enjeksiyonu yapmaktayız. Geçici veya kişinin göbeğinden aldığımız yağ dokusuyla kalıcı dolgu uygulamaktayız. Geçici dolguda dudakları büyütmek amacıyla kullanılan hyaluronik asit kullanıyoruz. Botox uygulamasında dışkı ve gaz kaçırma çok seyrektir ve % 100 ihtimalle ek bir şey yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

Anal Fissür Ameliyattan Sonra Tekrarlar mı

Evet bu da istenmeyen sonuçlardandır ancak oran korkulacak kadar değildir, klasik cerrahi kitaplarında bu oran yüzde birler düzeyinde verilmektedir. Yine burada da yapan cerrahın tecrübesi önem arz etmektedir. Anüs bölgesi hastalıklarına yoğunlaşmış proctoloji uzmanlarının yaptıklarında tekrar ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoks Tedavisi Sonrası

Botoxla tedavide yukarıda sayılan sorunların hiçbiri görülmez. Cerrahi işlemden sonra gaz kaçırma gibi dışkı kaçırma korkusu da hastalarda korku yapmaktadır ancak dışkı kaçırma ihtimali gaz kaçırma ihtimalinden de düşüktür, botox ta ise gaz veya dışkı kaçırma ihtimali yoktur, asla bu tür sorunlar kalıcı olarak yaşanmaz.

Zaten giderek daha fazla istenmesinin, önerilmesinin ve uygulanmasının en önemli nedeni budur. Çünkü sağlık sorunu olduğu kadar sosyal bir sorundur ve yaş ilerledikçe kaçırma ihtimali de giderek yükselmektedir.

Ayrı bir sayfada daha ayrıntılı bir şekilde işlenmişti ama botoxla fissür tedavisi 1 dakika gibi kısa sürede uygulanabilmekte, hastaların % 95 inde tam düzelme sağlamaktadır.

Botoxun etkisi geçtikten sonra hastalığın yeniden olma ihtimali % 5 civarı yani normal toplum kadardır.

ilaçla Fissür Tedavisi

Bu sayfada daha çok kronikleşmiş düzeylerden söz ettik, kronikleşmeden önce ilaç kullanmak en doru yaklaşımdır. Beşeri, ilaçlardan anestol merhem ve rectoderm merhem kullanılabilir.

Özellikle rectoderm merhemde görülen yan etkiler sebebiyle hastalar tarafından zor tolere edilmektedir.

Fissür başladıktan sonraki ilk 2-3 haftalık dönemde fissür bitkisel kremleri tercih edilebilir, Anuflex gibi bitkisel içerekli merhemlerde bu tür yan etkiler yaşanmamaktadır. Anuflex Krem denemeden diğer yöntemleri uygulatmayın.

Anuflex Krem Tedavisi

Bitkisel aktiflerle hem anestolün uyuşturucu hem de rectodermin kas gevşetici etkisi aynı merhemde bir araya getirilmiştir. Tamamen bitkisel aktiflerden oluşmuştur, tamamı bilimsel testlerle etkisi kanıtlanmış bitki özleriyle üretilmiştir. Tek ilaçla iki ilaç etkisi elde edilebilir. Anuflex kullanmadan daha ağır ve pahalı yöntemlere geçmeyin.

Anuflex Krem Nasıl Kullanılır

Kullanımı kolaydır, tuvalete girildiğinde dışkılamadan 3 dakika önce anüsün iç kısmına nohut kadar anuflex sürülür, tuvalet yapılır, işlem bittikten sonra yine nohut kadar anuflex sürülür ve tuvaletten çıkılır. Anuflex kulanmadan önce ılık su oturma banyosu yapmak daha iyi olur.

Anuflex krem fiyatları

Türkiye’de satış fiyatı 49 TL görünüyor.

Anuflex Nereden Alınır

Tüm eczanelerden veya üretici firmanın resmi satış sitesinden alınabilir http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex

Makat Çatlağı Ameliyatı

Источник: https://www.medipratik.com/makat-catlagi-ameliyati-sonrasi/

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? – Basur Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi – IDEA Klinik

Makatta Çatlak (Anal Fissür)

Bir çok yazımızda belirttiğimiz gibi insanların hayatı boyunca maruz olabileceği bir çok rahatsızlık mevcuttur.

Hastalıkların bir bölümüde muayene olmaktan utanılan makat bölgesinde meydana gelmektedir. Aslında bu bölgede oluşan rahatsızlıklar daha çok önemsenmediğinden ve gerekli tedbirler alınmadığından oluşmaktadır.

Ya da insanların çoğunun bu hastalıkların hangi sebeplerle oluştuğunu bilmediğinden de tedbir alamıyorlar diyebiliriz.

Bu bahsettiğimiz makat hastalıklarından biri de tıp diliyle anal fissür, Türkçe ismiyle makat çatlağı, makatta çatlak veya makat yırtığı isimleriyle tabir edilmektedir.

Sitemiz her ne kadar basur (hemoroid) için hazırlanmış olsada, farklı makat hastalıkları konularında da sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Çünkü bir çok insan bu bölgede oluşan acı, ağrı, kaşıntı veya benzeri şikayetlere gerek kendileri gerekse çevresindeki insanların söylemleri ile basur teşhisi koyuyor.

Bu kişinin yanılmasını sağladığı gibi kulaktan duyma tedavi çözümleri ile ciddi anlamda zaman kaybetmesine de sebep oluyor.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Bu rahatsızlık için proktoloji bölümünde uzman bir genel cerrahi’ye muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Sorularınızı cevaplıyoruz
İstanbul’da 3 olmak üzere Ankara ve İzmir de bulunan toplam 5 şubesiyle hizmet vermekte olan IDEA kliniklerinde proktoloji konusunda uzman genel cerrahi uzmanları yaşamakta olduğunuz ve merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaktadırlar.

Aşağıda ki yorum kısmından sorunlarınızı anlatabilir, yanıt alabilirsiniz.

Size en yakın şubemize telefon numaralarımızdan ulaşarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Hastalık hakkında diğer tüm detaylı bilgilere makat çatlağı sitemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Adil ALTINSOY 1993 yılından bu yana genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermektedir. Kıl dönmesi, hemoroid ve anal fissür gibi makat hastalıkları yanı sıra nasır, siğil ve ben tedavileri uygulamaktadır.

Tel & WhatsApp: 0532 350 25 87

Источник: https://www.basurklinigi.com/makat-catlagi-anal-fissur/

Fissür (Makat Çatlağı – Makat Yırtığı) Tedavisi

Makatta Çatlak (Anal Fissür)

Makat bölgesi hastalıklarının hemoroidden sonra en sık görülen ikinci hastalığıdır, makat yırtığı ve mayasır olarakta isimlendirilmektedir.

Fissürle ilgili video ve fotoğraflar için instagram.com/analfissur

Makatın dıştan görünen kısmıyla kalın barsak arasında 2.5-3 cm yüksekliğinde makat kaslarıyla sarılmış makat kanalının bir taraf cildinde bütünlüğün bozulması yani yırtılması halidir.

Dış sınırdan başlayarak yukarıya doğru devam eden 1-3 cm uzunluğunda yırtık olarak karşımıza çıkabilir.Genellikle tektir ama 2 hatta 3 yerde aynı anda olabilmektedir.

Gebelik, doğum sonrasındaki dışkılama düzensizliği sebebiyle bayanlarda daha sık görülür.

FİSSÜRE BAĞLI GELİŞEN ŞİKAYETLER

 • Dışkı yaparken cam çiziyormuş hissi
 • Ağrı
 • Kaşıntı
 •  Kanama
 •  Meme oluşması
 • Yanma
 • Makatta daralma hissi
 • Meme şeklinde çıkıntı (sentinel tag)

Yoğun bir kabızlığı veya bir başka sebeple ıkınmayı takiben makat kanalında basit bir yırtık olur kabızlığın devam etmesi halinde yırtık giderek derinleşir, ağrı başlar. Ağrının varlığı kişide tuvalete gitme konusunda isteksizlik oluşturur, bekletilen dışkı dahada sertleşerek ağrıyı daha da artıracak düzeyde kabızlığa sebep olur.Bu durumun 1-2 ay devam etmesi hastada ilaçla düzeltilemeyecek değişiklikler ortaya çıkarırki bu durumda hastalığın müzminleşmiş olduğu kabul edilir.İlk 1-2 ayda ilaçlarla, kabızlığın düzeltilmesiyle hastalık % 60-70 kendiliğinden düzelir.Bu dönemde en önemli şey ağrısız dışkılamanın sağlanabilmesidir.

Ağrı ve kabızlık 1-2 ayda düzeltilemezse hastada ağrı-kabızlık-makatta kontrolsüz kasılma(anal spazm) kısır döngüsü oluştuğu, artık ilaçlarla tedavi edilemeyeceğine yani müzminleştiğine karar verilir daha etkili tedavi yöntemlerine geçilir.

Çatlak 2 sınıfa ayrılır1. Akut yani yeni 1-2 haftalık vakalar, başlangıç denilebilir.2. Kronik yani müzminleşmiş çatlak 2 haftayı geçen süredir var olan hastalıklardır.Tedavisi de 3 gruptur1. İlaçlarla2. Botoxla

3. Cerrahi

İlaçlarla Makat Çatlağı Tedavisi:

Hastanın kendi kendine uygulayabileceği iki gurup ilaç vardır.

Bitkisel Makat Çatlağı İlacı

Makat çatlağına özel geliştirilmiş tek ilaç Anuflex Merhem Türkiyenin en tanınmış proktoloji uzmanlarının görüşüyle üretilmiştir. İçeriğindeki bitkisel aktifler sayesinde tek ilaçla iki etki elde etmesi sayesinde yüksek başarıyla kullanılmaktadır.

Makat Çatlağı Kremleri

Ağrısız dışkılama sağlayabilmek için kabızlık çözülür,makat bölgesine Anestol Pomad adlı uyuşturucu merhem sürülür, dışkılama sonrası Rectoderm Merhem adlı nitrogliserinli krem sürülmelidir.

sıcak su oturma banyoları önerilir. Bu tedaviler ancak hastalığın ilk başladığı dönemde etkili olabilir çok dikkat edilmesi halinde % 40 – 50 ihtimalle tam iyileşme sağlanabilir, % 50 – 60 yararı olmaz.

İlaçlarla tedaviden sonra kabızlığın düzeltilmesi gerekir.

Nitrogliserinli kremlerle tedavi

Makat kaslarını gevşeten nitrogliserinli pomatların anüs bölgesine sürülmesi şeklinde uygulanır. Rectogesic adıyla Almanyada hazır halde satılmaktadır ancak Türkiyede yoktur. Türkiyede aynı krem eczacılar tarafından yapılıp sunulmaktadır,bu tür ilaçları yapan eczane sayısı artık çok azaldığından bulmak zor olabilmektedir.

Aslı eczanesi bu konuda en birikimli eczanelerdendir 212 325 17 43 den bilgi alıp sipariş verebilirsiniz. 2014 yılında nitrogliserinli kremin fabrikasyon üretimi yapılıp piyasaya sürülmüştür. Rectoderm merhem olarak satışı yapılmaktadır. Rectodem fiyatı yapma ilacın yaklaşık 3 katıdır.

Rectoderm yan etkileri eczanede hazırlananlarla yaklaşık aynıdır.

Anal dilatasyon

Oluşan kas spazmı makatın parmaklar yardımıyla genişletilmesi şeklinde yapılan eski bir tedavi yöntemidir. Aşırı ağrılı bir uygulama olduğu için narkozla yapılır, şu şekildedir; anüse önce bir parmak sokulur sonda 2 parmak sokulur.

Parmak sayıları giderek artırılarak iki elin dörder parmağı yani toplam sekiz parmak sokulur, anüs daha da genişlemeye zorlanır. Yan etkilerinin fazlalığı ve başarısının düşük olması sebebiyle terkedilmiştir.

Daha makul düzeyde bebeklerde kullanılabilmektedir.

LİS Ameliyatı, Sfinkterotomi:
Klasik tedavi ameliyattır. L.İ.S. olarak kısaltılan Lateral İnternal Sfinkterotomi tüm dünyada anal fissürün cerrahi tedavisinde altın standart tedavi modeli olarak uygulanmaktadır. Tedavi 5-10 dakika sürer.

Makatın yan tarafına bölgesel uyuşturmayla 6 mm lik bir cilt kesisi bu küçük kesiden kapalı bir şekilde bu açıklıktan spazm olan kas gevşetilir.Aynı ameliyatı 2.5-3 cm den açık yapan kliniklerde vardır ama iyileşme süresi gecikir, iltihap riski yüksektir. Tedavide başarısı % 99 dur.

Tekrarlama ihtimali % 1 in altındadır. Yan etki olarak çok seyrek görülen kanama ve % 0.1 oranında görülen gaz, dışkı kaçağıdır. L.İ.S tedavisi sonrası genellikle kabızlık kendiliğinden düzelir kabızlık düzelmese bile her hangi bir şikayete sebep olmaz.

Genel olarak kapalı ameliyat tercih edilmeli, ameliyatı tercihen proctoloji uzmanına yaptırılmalıdır.

Kapalı Fissür Ameliyatı

LİS ameliyatında yapılan işlemin aynısıdır. Hastanın ameliyat sonrası sıkıntılarını minimize eden artı özellikleri vardır. Kası kesmek için önce deri kesilir sonra kasa ulaşılır. Açık ameliyatta 3-4 cm kesilirken kapalı fissür ameliyatında 1-1.5 cm kesilir. Bu sayede hastanın ameliyat sonrası yaşayabileceği ağrı, kanama, iltihap gibi şikayetler açığpa kıyasla çok daha az olmaktadır.

Fissürektomi

Çatlak cerrahi olarak kesilerek çıkarılır. Eskiden tek başına yapılmaktaydı ancak hastaların % 95 kadarında hastalık tekrarladığı için artık büyük oranda terkedilmiştir.

Yapıldığında LİS (lateral internal sfinkterotomi) ameliyatına ek olarak aynı anda yapılmaktadır, tek başına fissürektomi yapılmamaktadır.
Anal fissür ile ilgili ayıntılı bilgi için www.analfissur.

com sitesine bakabilirsiniz

Kadın makat hastalıklarının en sık rastlananıdır doğal olarak hastalar kadın genel cerraha muayene, tedavi olmak isterler. Bu konuda İstanbulda proctoloji uzmanı Op.Dr.

Seher Şirin den İzmirde Proktoloji Uzmanı Op Dr Demet Ağras tan yadım alınabilir.

Fissür muayenesi SGK ( SSK, Bağkur, memur, bunların emeklisi) sı olanlara  İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir de toplam 6 şubesi olan Idea Klinik te ücretsiz yapılmaktadır.

Fissür Başlangıcı Ragad nedir ?

Ragad vücudu örten tabakada (tüm vücudu öretene deri, anüs , ağız, vajinayı örten kısma mukoza denir) küçük ince çizik şeklinde yaralanmalara ragad denir. En sık görüldüğü yer makattır, buna anal ragad denir.

Makatta görülen ragadlar çatlaktan farklı yapılardır, çatlak daha derindir, hastada ciddi ağrı yapar ragad daha yüzeyel çiziklerdir, ağrı daha az rastlanan bulgudur.
Tam karşılığı olmasa da Türkçe sıyırk ya da yüzeysel sıyrılma denilebilir.

Anal Ragad neden olur ?
Ragadlar genellikle kabızlık sebebiyle ortaya çıkar daha az olarak ishal, sert tuvalet kağıdı kullanmak, tuvalet kağıdını aşırı yani aynı dışkılamada defalarca kullanmak, amipli dizanteri, aşırı acı tüketimi de ragada sebep olabilir.

Makat ragadları hangi şikayetlere sebep olur ?
En sık bulgu makatta yanmadır bunun yanı sıra makatta kaşınma,tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kanama,dışkılama sırasında acı,ıslaklık hissi gibi bulgular da görülebilir.

Makatta oluşan ragadın tedavisi
Anal ragadlar ciddi rahatsızlık vermediği için genellikle önemsenmez ve muayeneye gidilmez ancak kanama görünce muayene ihtiyacı duyulur.

Ragadların tedavisi ilaçla yapılır ameliyat yada lazer tedavisi yoktur (seyrek olarak çatlak teşhisiyle yanlışlıkla ameliyat önerilebilir). Kortizonlu merhemler kullanılabilir ancak yan etkileri sebebiyle tercih edilmez, kısa sürede kesilmesi gerekir.

Tedavide en etkili ilaç içinde yüzey koruyucu kalamin,bitkisel kortizon olarak bilinen meyan kökü extresi, ragadı kapatıcı tabaka oluşturan cinko oksit, mikrop öldürücü TTO bulunan pruzon pomad tır.

Tedaviye başlandığı gün kaşıntı,ertesi gün kanama büyük oranda düzelir ancak ragadların tam düzelmesi için pruzon tedavisine 3-5 gün devam edilmelidir. Şikayetler düzeldikten sonra ilaca devam etmek gerekmez. Kabızlık veya ishal gibi sebep düzeltilmezse ragad tekrar oluşabilir bu durumda pruzon tedavisi yeniden yapılabilir.

Hastalar ağrı ve fissüre bağlı küçük meme sebebiyle sıkça hemoroid olarak yorumlalar ve bu şüpheyle araştırma yapıp ve muayene olurlar.

Bölge hastalıkları arasında en sık görüleni olan hemoroidde lazer tedavisi uygulanmaktadır hastalar bu benzeşim sebebiyle anal fissür hastalığındada lazer tedavisi olduğunu düşünebilmektedirler.

Lazerle tedavi uygulama alanında yüksek ısı oluşturma prensibine dayanır ancak çatlata gereksiz yere şiddetli kasılan kasın kesilerek yada ilaçla felç edilerek gevşetilmesi gerekir lazerin böyle bir etkisi yoktur ve bu amaçla kullanılmamaktadır.

Çatlağın (makatta yırtık oluşması) tedavisinde lazer uygulaması yoktur. Anal fissür tedavisi bir makat kası kesilerek yapılmaktadır ve lazerle bu kasın kesilmesi şeklinde bir ameliyat yapılmamaktadır, halk arasında var olan bu inanç tümüyle yanlış anlaşılmalardan kaynaklanmakta ve yapılan ameliyatı lazerle yapıldığı zannedilmektedir..

Müzminleşmiş makatta çatlağın ameliyatsız tek tedavi şekli botoxla tedavidir. Botoxla çatla tedavisi 1-2 dakikada ayaktan uygulanan bir tedavi şeklidir. Erken dönem anal fissürlerde ise mutlaka ilaçla tedavi denenmelidir.

Lazerle tedavide yanlış anlaşılmanın bir diğer sebebiyse anal fissür hastalığı ile beraber olan 1.-2. derece iç hemoroidlerin aynı seansta lazerle tedavi edilmesinden

Anal fissür hastalığının tedavisi için geliştirilmiş en kolay ve  en az yan etkili olarak geliştirilmiş en son tedavi yöntemi Botox’tur. Özellikle gelişmiş ülkelerde 5-10 yıldır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye de öğrenen doktorların sayısı arttıkça ve hastaların bu konudaki bilgi düzeyi yükseldikçe kullanımı giderek artmaktadır.

Makat Çatlağına Botox Nasıl Yapılır

Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk, yan etki ve ızdırap olmaz.

Enjeksiyon bilinen en küçük iğne ile yapıldığı için acısıızdır ancak parmak eşliğinde yapıldığı için daha doğrusu makata parmak sokularak yapıldığı için parmak sokmak ciddi ağrı yapabilir bu sebeple öncesinde uyuşturucu yapılır.

İlacın yarısı 50 ünite sağ taraf kasa diğer 50 ünite sol taraf kasa yapılır

Müzmin Makat Çatlağına Botox Yapılır mı?

Asıl yapıldığı durum hastalığın kronik halidir ancak akut yani ilk bir kaç haftada da ilaçlar hiç etki etmiyorsa ve de hastanın acısı çok fazla ise kronikleşmeden de yapılabilir. Tabiki tercih öcelikle Anuflex veya benzer ilaç olmalıdır.

Makat çatlağı tedavisinde botoxun avantajları

 • Ameliyatta bir kas kesilirken botoxda makatta kalıcı hasar oluşturulmaz,ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botoxta makatın görünümü değişmez.
 • Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlara mükemmel çözümdür basit bir enjeksiyondur.
 • Anal fissüer ameliyatla tedavisinden sonra görülebilen çok ciddi sorun gaz ve dışkı kaçışına sebep olmaz.
 • Narkoz riski yoktur.
 • Çok pratiktir 1 dakika sürer.
 • Hiçbir hazırlık (lavman,musil,traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmez.
 • Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
 • Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde % 95)
 • Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülebilir.
 • İş gücü kaybı yoktur
 • Ameliyat olmadığı için kanama riski yoktur
 • İltihap riski yaşanmaz.

Botoxla fissür tedavisi anüs anatomisine zarar vermemek açısından en mantıklı tedavi şeklidir.

fissürün tedavisinde botox araştırılmadan ameliyata karar verilmemelidir. Bir anüs kası kesilmediği için anüsün anatomik yapası değişmemiş olur.

Makat Çatlağı Botox Olanlar

Gaz tutamama riski yaşamazlarDışkı kaçırma sorunu yaşamazlarKanamaları olmaziltihap olmazAmeliyat ağrısı çekmezlerNarkoz almak zorunda kalmazlar ve narkoz riskine katlanmazlarHastanede ya da evde yatmazlarİşlerine aynı saatlerde devam edebilirlerEk ilaçlar almazlarAynı gün banyo yapabilirlerPansumana ihtiyaç duymazlar

Ameliyata yakın düzeylerde iyileşme oranı elde ederler

Yazan
Op Dr Atilla Kaya

Kaynakça;

Anal Fissür

https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/
https://www.makatcatlagi.net/anal-fissur-tedavisi

Genel saglik © 2018

Источник: http://www.genelsaglik.org/yazi/fissur-makat-catlagi-makat-yirtigi-tedavisi/

Makat Çatlağı Tedavisi

Makatta Çatlak (Anal Fissür)

Kabızlık ve ishal toplumda en sık görülen sorunlardan olmasına karşın, çokta ciddiye aldığımız ve problem olarak gördüğümüz söylenemez. Geneldee Fizyolojik (Normal) bir durummuş gibi hareket ederiz.

Özellikle kabızlık (Konstipasyon) bir çok makat hastalığının doğrudan yada dolaylı yollardan nedenidir.

Yani önlenemeyen kronik kabızlık ile Hemoroid, Anal Hematom ve bu konuda detaylarına bakacağımız Anal Fissür (Makat Çatlağı) problemi ortaya çıkmaktadır.

Makat Çatlağı Nedir?

Evet arkadaşlar sorunun yapısına bakarsak aslında makat çatlağı değilde makat yırtığı demek daha doğru olacaktır. Tıp dilindeki ismi ile Anal Fissür (Anal Fissure) olarak bilinmektedir. Sorunun kaynağı dışkılama esnasında anüs iç kısmında (Daha çok dışa doğru olan kısımda) küçük bir çizik oluşmaktadır.

Yani bıçakla bir şey doğrarken hafiften elinizi kestirmek gibi kabul edebilirsiniz. Tabii ki sorun elimizi kestirmek gibi basit olmayıp, bu noktadan sonra artık zamanla yarış başlamış durumdadır.

İlk ortaya çıkışından itibaren 10-15 gün içerisinde tedavisi çok kolay olup, bir çok Anal Fissür hastası kremle sağlığına kavuşmaktadır.

Anal Fissür Belirtileri

Hastalığın yapısını özetle tanıdıktan sonra şimdide dilerseniz makat çatlağı belirtileri hususuna bakalım. Öncelikle gizli bir hastalık olmayıp, bilakis her dışkılama esnasında ortaya çıkan ağrı ve hafif kanama ile varlığını göstermektedir.

Hastalığın kronikleşmesi (tedavinin gecikmesi) genelde insanların ihmalkar yada utangaç oluşundan kaynaklanmaktadır. Özellikle kadınlar anüs ve genital bölgede görülen hastalıklarda erkek hekimlerden utanmaktadır. Fakat bilmeniz gereken kadın genel cerrahi uzmanlarınında bulunduğudur.

Neyse arkadaşlar anal fissür belirtilerini geniş bir kilde ele almak için başlıklar halinde aktaracağım.

Ciddi Can Yanması: Bu şikayeti özetlemek biraz zor olmaktadır. Hani makat ağrısı desem değil, hastalar genelde bu şikayeti şöyle aktarırlar. Dışkılama esnasında sanki anüs iç kısmını kırık bir camla kesiyormuş gibi canının yandığını belirtmektedir.

Bunun nedeni dışkılama esnasında dışkının anüs iç kısmında oluşan çizik, kesik, çatlak artık ne derseniz ona sürterek geçmemsi sonucu oluşur.

Elinizde bir yara olur da limon vs değdiğinde yakar ya aynı onun gibi anüs iç kısmında oluşan çatlağa temas eden dışkı ciddi anlamda can yanmasına neden olmaktadır.

Makat Çatlağı Belirtileri İki Gruba Ayrılır (Erkek Dönem ve Kronik)
Evet arkadaşlar bu sorun ile tanışan her insan dışkılama esnasında bu can yanmasını yaşamaktadır.

Bu nedenle insanlar tuvalete girmekten korkar hale gelir. Bu can yanması hastalığın evresine göre ikiye ayrılmaktadır.

Erken dönem yani hastalığın ilk 10-15 günlük sürecinde erken dönem olarak kabul edilmektedir.

Erken Dönemde Can Yanması Daha Hafif Olur
Doktora gittiğinizde sorunun erken dönem yada kronik olduğunu anlamak için yaşadığınız can yanmasına bakılmaktadır. Erken dönem yani 10-15 günlük süreçte dışkılama esnasında ortaya çıkan can yanması tuvaletten sonra kendi kendine geçmektedir.

Kronik Anal Fissür Ağrısı Saatlerce Sürebilir
Erken dönemde tedavi olmayan hastalarda kronikleşme kaçınılmaz olacaktır. Bu sürece giren hastalarda şikayetler dahada artacaktır. Örnek erken dönemde can yanması dışkılama sonrası kendiliğinden geçerken kronikleşmesi halinde bu ağrılı dönem tuvaletten çıktıkta sonrada 3-4 saat daha devam etmektedir.

Dışkılama Esnasında Kanama
Belirtilerden biride dışkılama esnasında kanama olup, genelde bir kaç damla taze kan şeklinde görülmektedir. Kanama bir kaç damladan daha fazla oluyorsa burada Hemoroid (Basur) ve Makat Kanseri gibi farklı hastalıklarda olabilir.

Erken teşhisin önemli olduğu hastalıklardan biride Anal Fissür olup, erken dönemde doktora geldiğinizde büyük oranda cerrahi müdahaleye gerek kalmayacaktır. Anal Fissür tedavisi hastalığın evresine göre yapılmaktadır. Erken dönemde genelde krem ile yapılırken kronik makat çatlağı olması halinde ise Botox yada ameliyat gerekmektedir.

Makat Çatlağı İçin Krem 

Anuflex Merhem

İlk tercih Anuflex Merhemdir. Anuflexin içeriğinde dışkılarken olan acıyı ve dışkılamadan sonra saatlerce devam eden ağrıyı azaltarak çatlağın iyileşmesini sağlar. Dışkılamadan önce ve sonra kullnımı uygundur, ek ilaca ihtiyaç duyulmaz. Kabızlık da engellenirse % 40-50 ihtimalle tam iyileşme elde edilebilir. Anuflex merhemi denemeden botox veya ameliyata karar vermemelisiniz.

Rectoderm Merhem

Aynı etki ve içeriğe sahip Anrecta merhem de vardır. Erken dönemde doktora gelenler için genelde hastalara Rectoderm Krem önerilmektedir.

Erken dönem Anal Fissür hastalarında etkili olabilir, ilk olarak hastanın kullanması istenerek deneme yapılmaktadır. Rectoderm Krem ile birlikte Anestol Pomad da kullanılması gerekir.

Bununla geçmemesi halinde tercihen botox enjeksiyonu ya da cerrahi yöntemlere gerek duyulur.

Makat Çatlağı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Anüs bölgesinde görülen hastalıklar ve şikayetler için Genel Cerrahi bölümüne randevu almak gerekir. Fakat Genel Cerrahi kendi içerisinde büyük bir alan olması nedeniyle size tavsiyem doktor olarak mutlaka Proctoloji (Makat Hastalıkları) alanında uzmanlaşmış birini tercih etmeniz olacaktır.

IDEA Kliniklerde Anal Fissür Muayenesi Olabilirsiniz
İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi illerden birinde yaşıyor yada gelme imkanınız varsa Idea Kliniklerinden muayene imkanı bulursunuz. Idea klinikleri önerme amacım her şubesinde makat hastalıkların teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış Proctologların bulunuyor olması ile alakalıdır.

Kronik Anal Fissür İçin (Botoks Uygulaması)
Makat çatlağı için krem önerisi tekrar belirtmek gerekirse sadece 10-15 günlük yeni dönem hastalarda geçerlidir.

Siz bu süreci aşmanız halinde kremler bir işe yaramayacaktır.

Geriye cerrahi müdahale kalmakta olup, doktor tecrübesine göre Anal Fissür ameliyatı yada son yıllarda uygulaması hızla artan Botoks tedavisi uygulanmaktadır.

Botoks Tedavisi 1 Dakika İçinde Yapılır
IDEA Klinikleri tarafından sıkça uygulanan Botoks tedavisi sadece 1 dakika gibi kısa süre içinde yapılmakta olup, ağrısız ameliyatsız tedavi yöntemidir. Hasta etkisini 1 hafta 10 gün içerisinde görmeye başlamaktadır. Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıda yer alan Video’dan görebilirsiniz. Video biraz midenizi bulandırabilir.

Tedavi görüntülerini izlemek isteyenler aşağıda yer alan bağlantıya tıklaması gerekir.
https://www..com/embed/7BsSG3DAFnk

Tedavi Sonrası Tekrarlar mı?
Benim aktaracaklarım yukarıda son bulmuş olup, yazının devamında sizlerin en çok merak ettiği hususlara yanıt vermek istiyorum.

En sık sorulardan birisi tedavi ve ameliyat sonrası tekrarlar mı? olmaktadır. Evet arkadaşlar kabızlık problemini önleyemediğiniz sürece aynı sorunu sürekli yaşama riskiniz bulunmaktadır.

Tedavi olduğunuz yer değilde onun 1 cm ilerisinden olur. Fakat buna tekrarlama denemez.

Makat Çatlağı Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Kronik olacağı için her dışkılama sonrası 3-4 saat can yaşaması ile yaşarsınız. Tabii ki hiç bir insan hayatının sonuna kadar bu can yanması ile yaşayamaz. Mutlaka tedavi olmanız önerilir.

Hastalar Ne Yemeli?
Anal Fissür problemi ile karşı karşıya kalan insanların beslenmesi çok fazla önem arz etmeyecektir. Fakat kabızlığa neden olan gıdalardan kaçınmaları halinde dışkılama esnasında daha az can yanması olacaktır.

Kendiliğinden Geçer mi?
Hastalığın yapısı kısmına bakarken hastalığın 15 gün sonrası ilerlediği ve kronik hale geldiğini aktardık, bu nedenle hastalığın kendi kendine geçme imkanı yoktur. Kendi kendine geçmesi için kişi 10-15 gün hiç dışkılama yapmaması gerekir. Çünkü yaraya temas eden dışkı onun kendi kendine iyileşmesini imkansız hale getirir.

Anüs Kanserine Dönüşür mü?
Anal Fissür hastalığının kansere dönüştüğüne dair yeterli bir bilgi yoktur. Aynı şekilde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı yayınlarına bakıldığında bu yönde bir bilgi geçmemektedir.

Makat Çatlağı Kaşıntı Yapar mı?
Evet arkadaşlar kaşıntıya neden olmaktadır. Fakat anüs bölgesinde görülen kaşıntıların nedeni genelde Anal Dermatit dediğimiz sorun olmaktadır. O nedenle mutlaka muayene ile sorunlar teşhis edilmelidir.

Источник: https://www.makathastaliklari.net/makat-catlagi-tedavisi/

Fissür

Makatta Çatlak (Anal Fissür)

Anal fissür; anüs kenarındaki deride küçük çatlak – yırtık demektir. Genellikle kabızlık halinde sert ve zor dışkılıma sonucunda meydana gelir. Bebeklerde ve yeni doğum yapmış kadınlarda sık görülür. Kanama ve ağrıya yol açar.

Çatlağı olan hastaların birçoğu kendilerinde basur (hemoroid) olduğunu düşünerek doktora başvurur. Ama basurda kanama ve ağrı nadirdir ve daha çok hastalığın ileri evrelerinde görülür. Bu nedenle kısa süre içinde ortaya çıkmış kanama ve ağrıdurumunda basurdan çok çatlak düşünülmelidir.

Kabızlık tedavi edilirse makat çatlaklarının çoğu 3-4 haftada kendiliğinden düzelir. Altı haftayı geçtiği halde çatlak düzelmiyorsa bu durumda süreğen – kronik anal fissürkabul edilir ve genellikle ameliyat gerektirir.

FİSSÜR – MAKATTA ÇATLAK SEBEPLERİ

 • Kabızlık
 • Fazla ıkınarak zorlu dışkılama
 • Sürekli ishal
 • İltihabi bağırsak hastalıkları Crohn’s vb.
 • Anal seks

FİSSÜR – MAKATTA ÇATLAK BELİRTİLERİ

 • Dışkılama sırasında veya sonrasında ağrı
 • Dışkılama sonrasında dışkı üzerine ya da tuvalet kâğıdına bulaşan parlak kırmızı renkte kanama
 • Anüs çevresinde rahatsızlık hissi ve kaşıntı
 • Anüs çevresinde gözle görülür çatlak
 • Çatlağın ucunda kabartı (kronik;3-4 aydan uzun süreli vakalarda)

MAKATTA ÇATLAK MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Muayenede sizden sedyenin üzerinde, dizleriniz üzerinde öne eğilmiş, alnınız ve dirsekleriniz de sedyeye değecek vaziyette (diz-dirsek pozisyonunda) durmanız istenir. Doktorunuzun eldiven giyip anal bölge etrafındaki deriyi hafifçe gererek çatlağı gözlenmesi teşhis koymak için yeterlidir.

Anal bölge muayenesinde rutin yapılan; doktorunuzun işaret parmağını anüsten içeri sokarak makat kanalını kontrol etmesi (rektal tuşe) şart değildir. Zaten makatta görünür çatlağı olan hastalarda bu tuşe çok ağrılıdır ve başka bir kanama nedenini akla getirecek belirtileri olmayan hastalarda gereksizdir.

TAVSİYELER VE AMELİYATSIZ TEDAVİLER NELERDİR?

Çatlakların çoğu normal dışkılama düzeni sağlanırsa; kabızlık veya ishal engellenirse, birkaç haftada kendiliğinden iyileşir.

Sıvı tüketimi artırılmalı, bol lif içeren gıdalar daha çok tüketilmeli ve kepektüketilmelidir.
Her dışkılamadan sonra sıcak oturma banyosu yapılmalıdır.

Bu leğen ya da küvete 8-10 cm seviyede, yakmayacak şekilde sıcak su konularak 10-15 dakika içine oturulması şeklinde yapılır. Amaç makat çevresindeki kasların gevşemesidir. Su içine oturulması şarttır.

Duşta ayakta durarak oraya sıcak su tutmanın bir faydası yoktur.

Makat çevresine sürülen kremler ağrıyı ve iltihabı azaltır. Yumuşak dışkılamayı sağlayan ilaçlar iyileşmeye yardımcıdır.

Nitrogliserin ve nifedipin içeren merhemler çatlak çevresindeki dokularda kan akımını artırır. Hastaların yaklaşık yarısında iyileşme sağlayabilir. Başağrısı ve kalp yönünden bazı yan etkiler söz konusudur.

Botoks; o bölgedeki kasları kısmen felç ederek spazmı çözer. Hastaların yarıdan çoğunda tedavisağladığını yönünde raporlar vardır.

İYİLEŞMEYEN ÇATLAK VE AMELİYAT

Anal fissürün kronikleşmesi bir kısır döngü ile açıklanır. Kabızlık veya zorlama olunca çatlak olur. Çatlak olunca dışkılamak ağrı verir. Ağrı duyan kişi bilerek ya da bilmeyerek tuvalete gitmekten kaçınır, dışkılamayı erteler.

Geç dışkılamak dışkıyı sertleştirir. Sert dışkı, dışkılama sırasında anüse yeniden zarar verir. Anüste ağrı hissedilir. Dışkılama ertelenir. Dışkı sertleşir. Anüste ağrı hissedilir. Dışkılama ertelenir… Bu böylece devam eder gider.

Bu kısır döngüyle ilişkili olarak, makatın iç büzücü boğumunun (internalsfinkter)istirahat halindeki basıncının arttığı görülür. Bu basıncın etkisiyle bölgesel kan dolaşımının azalması yara iyileşmesini iyice zor hale getirir. Ameliyat işte tam bu noktada bu basıncı, gerilimi azaltmak üzere devreye girer.

FİSSÜR AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Ameliyat için iğneyle bölgesel uyuşturma (lokal) veya belden iğneyle belden aşağısını uyuşturma (spinal anestezi) uygundur. Genel anesteziye gerek yoktur.

Hasta yüzükoyun sustalı çakı (proktolojik) pozisyonunda yatırılır. Makat bölgesi anestezi altında yeniden etraflıca muayene edilir. Çatlağın derinliği, uzunluğu anlaşılır. Anüsün kenarından 1 cm kesi yapılır.

Makatın istihat halindeki büzüklüğünü düzenleyen kas yapısı (internalsfinkter) izole edilerek kısmi bie gevşetme kesisiuygulanır. Bazı hastalarda çatlağın dış ucundaki kabartı (sentinal pili) kesilerek alan düzlenir.

Ameliyat anestezi ve diğer ön hazırlıklar yapıldıktan sonra sadece birkaç dakika sürer.

Ameliyatta çatlak dikilmez. Başka bir noktadan girilerek iç büzücü kaslarda gevşetme yapılır. Ameliyatın mantığı yara bölgesindeki spazm ve dolaşım azlığı sorunlarını ortadan kaldırmaktır.

Kanama bir hafta içinde kaybolur. Yaralar birkaç hafta içinde kapanır. Tam iyileşme oranı %95'in üzerindedir.

ÇATLAK AMELİYATI SONRASI NASILDIR?

Ameliyat günübirlik uygulanabilir. Gece hastanede kalmak gerekmez. Hasta ağrı kesici ve dışkı yumuşatıcı reçeteyle taburcu olabilir.

Dışkı kontrolüyle ilgili bir sorun beklenmez. Zaten ameliyatta dışkılama kontrolünden sorumlu dış büzücü kaslara herhangi bir müdahale yapılmaz. Ameliyattan sonraki erken dönemde nadir de olsa gaz kontrolünde sorunlar olabileceği bildirilmiştir.

İlk bir hafta boyunca günde 2-3 defa, yara iyileşinceye kadar ise her dışkılamadan sonra sıcak oturma banyosu yapılması çok faydalıdır. Bu leğen ya da küvete 8-10 cm seviyede, yakmayacak şekilde sıcak su konularak 10-15 dakika içine oturulması şeklinde yapılır.

Amaç hem makat çevresindeki kasların gevşemesinin sağlanmasıyla ağrının azaltılması hem de yaranın temizliğinin sağlanarak iyileşmenin kolaylaştırılmasıdır. Su içine oturulması şarttır.

Duşta ayakta durarak oraya sıcak su tutmanın bir faydası olmadığı araştırmalarla gösterilmiştir.

Источник: https://www.yenihuzurtipmerkezi.com/tr/icerik/54/fissur

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть