Mamografi: Memenin Röntgeni

Meme Görüntülemesinde Yeni Bir Teknoloji: Dijital Mamografi

Mamografi: Memenin Röntgeni
Radyoloji
Memorial Şişli Hastanesi

Meme görüntülemesinde yeni bir teknoloji olan Dijital Mamografi, artık meme hastalıklarının teşhisinde ve meme kanseri taramasında temel tanı yöntemi olmuştur. Klasik mamografiden farklı olarak, elektronik algılayıcılar kullanarak dijital ortamda görüntüler elde edilir.

Daha sonra bu görüntüler yüksek çözünürlüklü özel monitörlere sahip CAD programlı iş istasyonunda değerlendirilmektedir. Bu iş istasyonunda, büyütme, ölçüm ve kullanılan X-ışının dozuna bağlı olmadan kontrast ayarı gibi bir çok işlem yapılmaktadır.

 Memorial Hastanesi Radyoloji Bölümü uzmanları, dijital mamografi incelemeleri hakkında bilgi verdi.

Tarama Mamografisi neden önemlidir?

Meme kanseri kadınlarda ölüm oranı en yüksek kanser türüdür. Kadınların 70 yaşına kadar %13’ünde meme kanseri gelişme riski vardır. Kanserin kitle haline gelmesi birkaç yıl veya daha uzun sürebilir. Tümör erken dönemde herhangi bir şikayete neden olmayabilir.

Eğer bu aşamada yakalanırsa tedavi şansı çok yüksektir. Tarama mamografisinin amacı, kitlenin hastanın veya muayene eden doktorun eline gelecek boyuta ulaşmadan yakalanmasıdır.

Tarama mamografisinin düzenli olarak yapıldığı ülkelerde meme kanserine bağlı ölümlerde % 30 oranında azalma görülmektedir.

Bir kadın kaç yaşında ve ne sıklıkla mamografi çektirmelidir?

40 yaşından sonra her kadın yılda bir kez mamografi çektirmelidir. Daha genç yaşlarda tarama ise klinik muayene ile gerek görüldüğünde yapılabilir.

Yüksek risk grubundaki genç kadınlar da aile ve yakın akrabalarda meme kanseri varsa mamografi ile tarama aile ve yakının kanser tanısı aldığı yaşın 10 yıl öncesinden başlamalıdır.

Ailevi risk taşıyanlarda 30 yaşından itibaren mamografi çekilmeli, buna ek olarak ultrason ve MR inceleme de yapılmalıdır.

Dijital Mamografinin geleneksel mamografiden farkı nedir?

Hem geleneksel mamografi de hem de dijital mamografide üstte bir X ışını tüpü, altta ise meme dokusunun üzerinde sıkıştırıldığı bir plaka vardır. Klasik mamografide X-ışını memeyi geçerek filme ulaşır.

Dijital mamografide X ışını memeyi geçtikten sonra yüksek çözünürlüklü elektronik detektörler tarafından algılanır ve görüntüler önce dijital ortamda elde edilir.

Bu görüntüler yüksek çözünürlüklü büyük monitörlerde incelenir.

Dijital mamografinin üstünlükleri nelerdir?

İnceleme süresi kısadır. Çekimden sonraki 1 dakika içinde görüntüler ekrandan izlenebilir. Radyasyon dozu klasik mamografiden daha düşük görüntü kalitesi daha yüksektir.

Mikrokalsifikasyon( düzensiz küçük kireçlenme odakları) ve küçük lezyonlar daha kolay ayırt edilebildiğinden fibrokistik meme dokusunu değerlendirmeyi kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca görüntüler dijital ortamda arşivlenmekte ve dijital olarak aktarılabilmektedir.

Mamografi çekimi öncesi nasıl bir hazırlık gerekir?

Herhangi bir ön hazırlık gerekmez. Mamografi çekimi için ideal zaman adet dönemi bittikten sonraki ilk hafta olmakla birlikte diğer günlerde de çekilebilir. İncelemenin yapılacağı gün deodorant veya pudra kullanılmamalıdır.

Hasta gelirken, varsa eski mamografilerini mutlaka yanında getirmelidir. Eski ve yeni filmler arasında meme dokusundaki küçük bir değişiklik kanser belirtisi olabilir. Eski filmlerde de aynı şekilde var olduğu düşünülen bir lezyonun iyi huylu olduğu söylenebilir.

Böylelikle hasta gereksiz bir biyopsiden kurtulmuş olur.

Mamografi çekimi nasıl yapılır?

Mamografi çekiminde meme 2 plastik tabaka arasında sıkıştırılarak genellikle 2 farklı pozisyonda görüntü elde edilir. Sıkıştırmanın nedeni hastanın hareketini azaltmak, daha keskin görüntü oluşturabilmek ve düşük doz radyasyon kullanabilmektir.

İnceleme sırasında uygulanan baskı nedeni ile memelerde ağrı hissedilebilir. Kısa sürede ağrı kendiliğinden geçecektir. Çekim mamografi teknisyenleri tarafından gerçekleştirilir. Çekim odasında teknisyen ve hastadan başka kimse bulunmaz.

Hastanemizde işlem bayan teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Mamografi sırasında alınan radyasyonun riski var mıdır?

Meme kanserinin sıklığı ve erken tanının önemi düşünüldüğünde radyasyonun riski önemsiz kalmaktadır. Alınan doz çok düşük olup kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Bu çekim sırasında alınan ortalama doz, 0.7mSv olup bu doz normal günlük hayatta 3 ay içerisinde çevreden de alınmaktadır.

Mamografi ile bütün meme kanserleri saptanabilir mi?

Dijital mamografi meme kanserinin teşhisinde en başarılı yöntemdir. Ancak kitlelerin bir kısmı mamografi ile görülememektedir. Özellikle meme dokusu yoğun olanlarda küçük kitleleri görmek zordur. Bu tip meme yapısı olan kadınlarda mamografi ile birlikte ultrasonografi, gerekirse MR da yapılması önerilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 19 Kasım 2018Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/meme-goruntulemesinde-yeni-bir-teknoloji-dijital-mamografi/

Mamografi Nedir? Nasıl Çekilir?

Mamografi: Memenin Röntgeni

Meme kanseri kadınların en sık görülen kanseridir. Yaşı 35’in üzerinde olan tüm kadınlar bu konuda duyarlı olmalı ve bilinçlendirilmelidir. Mamografi, meme kanserinin erken teşhisinde kullanılabilecek en önemli görüntüleme yöntemidir.

Mamografi ile elde edilen görüntüler yardımıyla, memede elle muayene ile saptanamayacak kadar küçük değişiklikler bile erkenden saptanabilir. Erken teşhis edilen meme kanseri ile hastaların tam şifa ile hayatlarına devam edebilmelerine imkan sağlanmış olur.

Özellikle 40 yaşına gelen her kadın, hiçbir şikayeti olmazsa bile ilgili merkezlere giderek mamografi çektirmelidir, buna tarama (screening) mamografisi adı verilir.

Kadınların kendi kendilerine yaptıkları meme muayenesinde meme cildinde herhangi bir yara, renk değişikliği, meme ucunda içeri kaçma, damarlarda gözle görülür bir şekilde çoğalma ve belirginleşme,  memede portakal kabuğu görünümü ve yoğun bir şekilde kızarma olup olmadığına bakarlar.

Görsel olarak bir problemin olup olmadığı kontrol edildikten sonra, elle muayene yapılır.

Kadının elle kendi kendine muayenesinde bir şişlik, sertlik veya kitle farketmesi durumunda veya yukarda bahsedilen değişikliklerin saptanması durumunda en kısa zamanda bir meme cerrahına veya bir cerrahi onkoloji uzmanına veya meme ile uğraşan bir genel cerrahi uzmanına müracaat edilmesi gerekir. Bu durumda doktorunuz sizden mamografi incelemesi isteyecektir.

Bu mamografi ise tanısal mamografi olarak adlandırılır. Tarama mamografisi ile tanısal mamografinin sadece çekim amaçları farklıdır, tarama mamografisinde hiçbir şikayet yokken inceleme yapılırken, diğerinde saptanan bazı bulgular nedeniyle inceleme yapılır. Ancak çekim şekilleri ile ilgili bir farklılık yoktur.

Mamografi Neden Çekilir?

Yapılan araştırmalara göre dünyada yaklaşık 8 – 9 kadından biri meme kanseri olmakta ve bu hastalığa yakalanan 28 kadından biri de meme kanserinden ölmektedir. Kadınlar arasında en sık görülen kanser türü meme kanseridir.

Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni de meme kanseridir. Mamografi ile meme kanserinin erken teşhisi ve tam olarak tedavisi mümkün olabilmektedir.

İşte bu nedenlerle, hiçbir şikayeti olmazsa bile, her kadın 35-40 yaş itibariyle düzenli aralıklarla mamografi çektirmelidir.

Mamografi Nasıl Çekilir?

Meme kanserinden şüphelenildiğinde veya tarama amaçlı yapılan çekimde, mamografi cihazını kullanan teknisyen yardımı ile memeleriniz mamografi cihazının görüntüleme ünitesine yerleştirilir. Bu bölüme yerleştirilen memeler düzleşir ve daha detaylı görüntü elde edilmiş olunur. İki tabaka arasına sıkıştırılan göğüslerinizin iki değişik pozisyonda çekimi yapılır.

Mamografi çekim işlemi sırasında teknisyen korumalı bölgede durarak mamografisi çekilecek olan kişiye gerekli uyarıları yapar. Bunlar nefesin tutulması, sabit durulması ve heyecan yapılmaması gibi basit uyarılardır. Teknisyen çekilen mamografileri inceleyip herhangi bir sorun ile karşılaşmaz ise çekimin tekrarlanmasına gerek yoktur.

Tüm bu yapılan işlemler yaklaşık 15-20 dakikalık bir zamanda tamamlanmaktadır.

Mamografi Çekilirken Göğüslerin Sıkıştırılma Nedenleri?

Mamografi çekimi sırasında tam bir görüntüleme sağlanması amacıyla memeler camdan ya da plastikten yapılmış olan üniteye teknisyen yardımı ile yerleştirilir. Hafif bir sıkıştırma olan bu durum sırasında aşırı bir acıma hissetme durumunuz oluşursa yanınızda bulunan teknisyene durumu iletebilirisiniz. İşlem normalda can acıtan bir işlem değildir.

Hafif ve birkaç dakikada geçen bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Memenizin üniteye sıkıştırılmasını takibenmemenin üst bölgesine X ışını verilir. X ışını doku değişimlerini tespit ve teşhis etmek amacıyla uygulanan ve radyasyon içeren ışındır.

Bu ışın farklı yoğunluklara sahip olan meme içindeki oluşumları gösteren meme röntgeni de olarak da adlandırılabilecek meme fotoğrafıdır.

Mamografi Uygulamasının Yarar ve Zararları

Meme kanserinde erken teşhis imkanı sağlayan ve bir başka alternatifi olmayan yöntemidir. Her ne kadar da vücuda mamografi çekimi sırasında radyasyon verilse de, mamografi çekiminde alınan radyasyon dozu, günümüzde kullanılan elektronik cihazların yaymış olduğu radyasyon oranı ile neredeyse aynı olmaktadır.

Bir başka deyişle, uzun bir uçak yolculuğu ile alınan radyasyon dozundan fazla değildir. Bu nedenlerle, mamografi çekiminden, alınacak radyasyon dozu nedeniyle sakınmak, pek kabul gören bir düşünce tarzı değildir.

Mamografi çekimi ile erken teşhis yanında, meme kanserine bağlı ölüm oranlarının azaldığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Mamografinin Uygulanabilirliğini Etkileyen Durumlar

Kadınların meme küçültme veya silikon protez ile meme büyütme ameliyatları geçirmiş olması, mamografi çekimine engel teşkil etmez. Ancak, daha önce geçirilen meme ameliyatları ile ilgili mamografi teknisyeni ile radyoloji doktorunun bilgilendirilmesi gerekir.

Mamografi Çeşitleri

Mamografiler tarama ve tanı amaçlı olmak üzere ikiye ayrılır.

 • Tarama amaçlı mamografi: hiçbir şikâyeti olmayan kadınlar için uygulanan erken tanı ve teşhis yöntemidir. Kontrol amaçlı mamografi düzenli olarak yapılırsa erken tanı olasılığı artar. Memede oluşabilecek en küçük değişiklikler teşhis edilebilir ve tedaviye daha erken dönemde başlanabilir. Her kadının 40 yaşından itibaren her yıl düzenli olarak mamografi yaptırmaları önerilir. Kişisel risk faktörlerinin varlığında tarama mamografisine daha erken yaşta başlanabilir.
 • Tanı amaçlı mamografi: Memede şikâyeti bulunan kadınlarda ya da tarama amaçlı mamografi çekiminde memedesaptanan normal dışı oluşumlar nedeniyle takip edilen kadınlarda yapılan incelemedir. Tanı amaçlı mamografi elde edilen bulgular üzerine uygulandığı için ek görüntülemelere ihtiyaç duyulabilir ve daha uzun sürebilmektedir. Bu mamografide amaç problemli olduğu düşünülen oluşumun natürü hakkında bilgi vererek izlenecek yol ile ilgili bir algoritma oluşturulmasıdır.

Mamografi Türleri

Memenin görüntülenmesinde kullanılan çeşitli mamografi türleri bulunmaktadır. Gelişen teknolojik imkanlar ile, görüntüleme yöntemlerinin kalitesi ve yanlış negatiflik oranları (kanseri atlama) veya yanlış pozitiflik oranları (yanlış kanser alarmı ve gereksiz biyopsiler) düzelmektedir.

Yıllardır kullanılan konvansiyonel (geleneksel) mamografiye ek olarak son yıllarda her geçen gün daha çok artan sıklıkta digital mamografi ve tomosentez ile mamografi çekimleri söz konusudur.

Digital mamografi ve tomosentez ile daha kesin sonuçlar alınabileceği bildirilse de, kalibrasyonu yapılmış ve usulüne uygun standart mamografi ile de benzer sonuçların elde edilebileceği savunulmaktadır.

1. Dijital Mamografi

Meme görüntüleme yöntemlerinin bir çeşidi olan bu yöntem meme kanseri teşhis ve tanı aşamasında temel olarak kullanılan yöntemdir. Elektronik algılayıcılar ile dijital ortamda elde edilen görüntüler yüksek çözünürlüklü programlar yardımı ile değerlendirilmeye alınır.  Bu programlar ile büyütme, ölçüm yapılması ve görüntü kalitesinin ayarlanması gibi birçok işlem yapılabilir.

Hızlı bir şekilde memenin bir bütün olarak görüntüsünü almayı sağlayan dijital mamografi sonuçların dijital ekranda eş zamanlı olarak kontrol edilmesine olanak sağlar. Mevcut dijital kamera seçenekleri ile meme görüntüleri ayrıntılı bir şekilde dijital ekranlardan incelenebilir.

Dijital Mamografinin En Büyük Avantaları;

 • Bu işlemlerde kişilerin maruz kaldığı radyasyon oranının daha az olması,
 • Küçük ayrıntılara bile ulaşılıyor olması,
 • Erken tanı adına etkili bir çözüm olması,
 • Ayrıntılı çekim yapıldığı ve görüntülerin dijital ekranlara kaydedilebilme imkânı bulunduğundan dolayı gereksiz yere mamografinin yeniden tekrarlanmaması,
 • Mamografi sırasında memelerin sıkışması ve acıması durumunun dijital mamografide daha az olması,
 • Görüntülerin dijital ortamlarda arşivlenebilmesi ve sistem üzerinden farklı uzmanlara gönderilebiliyor olmasıdır.
 • Dijital mamografi, tanı konmasında problem olduğu düşünülen vakalarda önerilir.

Dijital Mamografi Kimlere Uygulanabilir?

 • Genç kadınlar (

Источник: https://sehsuvargokgoz.com/mamografi-nedir-nasil-cekilir.htm

Mamografi Nedir? Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi: Memenin Röntgeni

Mamografi, en kısa tabiri ile meme bölgesi röntgenidir. Meme bölgesindeki olası kist ya da bezelerin belirlenmesinde önemli rol oynar. Başka meme kanseri olmak üzere göğüs ve göğüs bölgesi hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi için önemli yere sahiptir.

Bu yazımızda sizlerle mamografi nedir nasıl yapılır sorularından yola çıkarak konu hakkında merak edilen bilgileri vereceğiz.

Kadınların göğüs bölgelerinde her hangi bir kist ya da kitlenin tespiti için yapılan görüntülenme tekniklerine mamografi adı verilir. Çok sayıda göğüs hastalığı konusunda erken teşhiste önemli yere sahip olan bu uygulama, belirli yaştan sonra her kadına uygulanmalıdır.

Hiç bir şikayeti olmasa bile 40 yaş sonrasında her kadının düzenli aralıklar ile mamografi çektirmesi gerekir. 50 yaşından sonra ise mutlaka yılda bir kere taramadan geçilmesi önemlidir.

Meme kanseri konusunda kadınların bilinçlendirilmesi, hastalığın erken teşhisinde önemli rol oynar. Bu konuda en fazla bilinçlendirme yapılacak olan konu, kişisel meme kanseri muayenesidir. Her kadının belirli aralıklar ile kendi kendine yapabileceği bu muayene, meme kanseri teşhisinde çok önemlidir. Kadınların kişisel meme kanseri muayenesinde ilk adım, görsel bulgulardır.

Meme bölgesinde ortaya çıkan yara, renk değişikliği, meme ucunda içeri kaçma, damarlarda gözle görülür bir şekilde çoğalma ve belirginleşme, memede portakal kabuğu görünümü ve yoğun bir şekilde kızarma, meme kanseri ya da diğer göğüs hastalıkları konusunda size bilgi verebilir. Eğer bu tür belirtiler varsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekir.

Bazen gözle görülür bir belirti olmasa da el ile kontrol ile bazı bulgular elde edilir. Bunun için kadınlar elleri ile göğüs bölgesini hafif bastırarak şişlik, sertlik ya da bir kitle olup olmadığına bakarlar. El ile muayenede bir kitle belirlenirse vakit kaybetmeden meme cerrahına veya bir cerrahi onkoloji uzmanına başvurulması gerekir.

 • Mamografi Hangi Bölüm
 • Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi Hangi Bölüm

Mamografi hakkında bayanların en çok merak ettikleri soru, hangi doktorun bu bölüme baktığı sorusudur. Mamografi için genelde meme cerrahına ya da genel cerrahlardan yardım alınabilir. Mamografi, özel sağlık merkezlerinde ya da bazı devlet hastanelerinde çekilebilir.

Özel kliniklerde mamografi fiyatları değişiklik gösterir. Merkezin yeri, bölgesi, uygulama yapılan alet ve uzmana göre fiyatlarda değişiklik söz konusu olabilir. Eğer özel hastane ya da kliniklerde mamografi ücreti fazla gelirse, yakınlarınızdaki devalet hastaneleri hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Bu araştırmalar ile en uygun fiyatlı devlet hastanelerine ulaşılabilir. Bazı devlet hastanelerinde ücretsiz mamografi hizmeti verilmektedir. Yakınlarınızda varsa eğer bu devlet hastanelerinden yardım alabilirsiniz.

Mamografi konusunda bayanların merak ettiği bir diğer konu ise bilateral mamografi nedir sorusudur. Bilateral mamografi, kelime anlamı olarak iki taraflı göğüs röntgeni anlamına gelir. Bu röntgen çekiminde hastanın her iki memesinin de görüntüsü çekilir ve incelenir. Bu incelemeler sonucunda bir sorun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Mamografi nedir hangi doktor bakar, sorusuna verdiğimiz cevaplar genel bilgilerdir. Bu bilgilerde yer alan muayeneler ile meme kanseri bulgularına rastlanmasa bile ilk evre meme kanseri olabilir. İlk evrelerinde belli olmayan bulguların ilerlemesi ile değerlendirilmesi de de mümkün olmaya başlar.

Mamografiyi muayene sonrasında genel cerrah, kadın hastalıkları uzmanı ya da meme cerrahları isteyebilir. Mamografi değerlendirmelerinde uygulamayı yapan doktorun uzmanlığı da önemlidir.

Mamografi ve Ultrason Neden İstenir, Farkları Nelerdir

Mamografi: Memenin Röntgeni

Modern teşhis yöntemler arasında yer alan mamografi ve ultrason, hastalığın seyrinin tespit edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Doktor her ikisinin de çekilmesini isteyebilmektedir.

Mamografi düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Memede elle muayenede, ele bir kitle geldiği zaman, bu anormalliğin tespit edilmesi için bu çekim yapılır. Mamografi bu anlamda bir hayat kurtarıcıdır.

Çünkü herhangi zararlı bir kitle mevcutsa bu çekim sayesinde saptanma söz konusu olur. Bu nedenle kırk yaşını geçen her kadın yılda bir ya da iki kez mamografi çektirmelidir.

Ve kesinlikle her yıl bir hekime meme kontrolü yapılmalıdır.

Mamografi çekimi sırasında meme iki tabaka sırasına sıkıştırılır. Bu biraz acıma yarattığı için adet dönemi sonrasında çekim yapılması tavsiye edilir. Mamografi çekiminde kadının belden yukarısı çıplak olur. Memede bir kitle tespit edildiğinde bunun kanser mi yoksa iyi huylu bir kitle mi olup olmadığı araştırma safhasına geçilir.

Zira memedeki her kitle kanser hücresi değildir. Memede bazen herhangi bir sıkıntı yaratmayan ama oluşan kitleler oluşur, bunlar belli bir milime kadar kabul edilir ancak hekim tarafından kontrol altında olmak şartı istenir.

Mamografi Neden Çekilir

Meme kanseri kadınlar arasında en çok görülen kanser türüdür. Bu nedenle kadınlara her yıl mamografi çektirilmesi önerilir. Meme muayenesi esnasında 1,5- 2 cm e kadar olan kitleler saptanabilir. Çok daha küçükse bu ancak röntgen cihazları ile yakalanabilen kistlerdir.

Mamografi çekilirken meme iki tabaka arasında sıkıştırılıp yassılaştırılır. Memenin sıkıştırılmasında neden kaliteli bir görüntü elde etmek, daha az ışını verebilmek ve tanı hatalarında bulunmamak adına bir kaç dakikalık dikkatten ibarettir. İşlem acısız ve üstelik sonrasında %100 kesin sonuçlar alınmada en önemli ölçüttür.

Ultrason Neden Çekilir

Ultrason ses dalgaları aracılığıyla görüntü elde edilmesini sağlayan bir yöntemdir.

Bu uygulamada hasta yatar pozisyonda iken meme üzerine jel sürülür ve görüntü elde edebilmek için aparat meme üzerinde gezdirilmeye başlanır.

Bu arada görüntü ekrana düşer ve şüpheli bir durum varsa bunu kaydedici özelliği vardır. Bu nedenle modern teknolojinin aktif olduğu merkezlerde bu çekimlerin yapılması sağlık açısından doğru olandır.

Ultrason radyasyon içermez bu nedenle hasta gereksiz radyasyon almamış olur. Herhangi bir yan etkisi yoktur ve üstelik çekim sırasında da ağrı duyulmaz. Ultrasonun mamografiden farkı inceleme sırasında dokuların birbiri üzerine binmemesidir. Böylelikle tanı hatası da azalmış oluyor.

Ultrason ve mamografi arasındaki bir başka fark ise radyasyon içermemesi sebebi ile 35 yaş altı kadınlara, hamilelere, emzirmekte olan kadınlara da rahatlıkla uygulanabilir.

Mamografi ve Ultrasonun Birlikte İstenmesinin Sebebi

Mamografi tüm meme kanserlerini maalesef ki yakalayamaz. Gözden kaçma durumları olabilir. Bu gözden kaçırma durumunu yaşamamak nedeni ile mamografi ve ultrason her ikisi birden istenir. Genelde ikisi aynı anda yapılır ya da mamografi işlemi sonrası bu uygulamaya karar verilir.

Özellikle 35 yaş altında meme dokusu yoğun olduğundan ultrason çekimine karar verilir. Diğer yandan hem meme ultrasonu hem de mamografi sonuçları normal çıksa bile sonrasında bir kişi meme kanseri başlangıç evresinde olabilir.

Bu nedenle meme değerlendirmesindeki en önemli kriter tecrübeli bir hekim tarafından bu işlemlerin yapılmasıdır.

Mamografi çekiminden sonra görüntülerin kalitesi incelenir ve sonrasında sonuçların tetkiki için incelemeye alınır. Mamografi sonuçları en geç 1 ay içerisinde çıkar.

Radyolog görüntü incelemesinde kanser belirtisi ya da oluşabilecek durumun olup olmadığını ayrıntılı inceler. Durumda bir olumsuzluk hissettiği an, testi tekrarlar sonra tedavi yöntemlerini belirleme sürecine geçer.

Test sonucunda kitleler, biçimi bozulmuş dokular ya da yoğun alanlar tespit edilir. Bu nedenler doğrultusunda meme ultrasonu yapmak deneyim gerektirir.

Eğer farklı tetkiklere ihtiyaç varsa da bu sefer ultrasona başvurulur.

RADYOLOJİ UZMANIUzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: https://mrtomografi.com/mamagrafi-ve-ultrason-farki

Mamografi İle Meme Kanseri Taraması

Mamografi: Memenin Röntgeni

Mamografi İle Saptanan Bir Kitle

Klinik meme muayenesi (doktorunuz tarafından yapılan meme muayenesi) ile birlikte yapılan mamografi (meme filmi) meme kanserini erken teşhis etmenin en etkili yoludur.

Mamografinin hem yararları hem de bazı sınırlamaları vardır. Örneğin, bazı kanserler mamografi ile saptanamaz fakat meme muayenesi ile tespit edilebilir.

Kendi memenizi kitle veya diğer değişiklikler açısından kontrol etmenize kendi kendinize meme muayenesi denir. Yapılan çalışmalar kendi kendinize meme muayenesinin meme kanserine bağlı ölümleri azalttığını göstermemiştir. Kendi kendinize meme muayenesi klinik meme muayenesi ve mamografinin yerini tutmaz.

Mamografi Nedir?

Mamografi bir kadının memelerinde herhangi bir problem olup olmadığını görmek için kullanılan güvenli bir testtir. Mamografide her iki memenin resimlerini çekmek için düşük dozlu özel bir röntgen makinesi kullanılır. Filmin sonuçları bir radyoluğun incelemesi için bir röntgen filmine veya doğrudan bilgisayara kaydedilir.

Mamografi, memedeki kitle veya değişiklikleri doktorun daha yakından görebilmesini sağlar. Klinik meme muayenesi sırasında bir doktor veya kadının kendisinin hissedemeyebileceği kadar küçük kitleler gösterilebilir. Mamografi meme kanserini saptamak için doktorların sahip olduğu en iyi tarama aracıdır.

Mamografide bir kitle saptanırsa doktorunuz ultrason veya biyopsi gibi başka testler isteyebilir. Biyopside kitle ve kitlenin etrafındaki alandan küçük bir miktar doku alınır.

Bu doku kanser veya kanser gelişmesi muhtemel anlamına gelebilen değişikliklere bakılması için incelenmek üzere laboratuara gönderilir. Meme kitleleri iyi huylu (kanser değil) veya kötü huylu (kanser) olabilir.

Meme kanserinin erken teşhis edilmesi kadının kanserden kurtulma şansını artırır. Ayrıca, meme kanseri erken saptandığında daha fazla tedavi seçeneği vardır.

Meme İmplantı Olanlarda Mamografi

Meme implantınız varsa randevunuzu alırken bunu belirtmeyi unutmayın. Meme implantı olan hastaların mamografisini çekmekte eğitilmiş bir radyoloji teknisyenine ihtiyacınız vardır.

Bu önemlidir çünkü meme implantları bir miktar meme dokusunu gizleyebilir. Bu da radyoloji uzmanının filmleri incelerken meme kanserini görmesini zorlaştırabilir.

 İmplant olan bir memenin mamografisini çekmek için röntgen teknisyeni meme dokusunu implanttan biraz uzağa nazikçe kaldırır.

Mamografi Çektirme Sıklığı

 • 40 yaş ve üzerindeki her kadın yılda bir mamografi çektirmelidir.
 • Meme kanseri veya başka meme problemleri geçirmiş olan veya ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınların, mamografilere 40 yaşından önce başlamaları veya daha sık çektirmeleri gerekebilir.
 • Mamografi çektirmeye ne zaman başlamanız ve hangi sıklıkla çektirmeniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Mamografi İçin Hazırlık

Mamografi çektireceğiniz yere gitmeden önce uymanız gereken özel talimatlar hakkında görüşün. Uyulması gereken bazı genel kurallar şunlardır:

 • Randevunuzu adetinizden bir hafta sonrasına alın. Memeleriniz adetinizden sonra daha az acır.
 • Meme implantınız varsa, bunu mamografi çektireceğiniz merkeze randevu alırken mutlaka söyleyin.
 • Bluzla beraber etek, pantolon veya şort giyin. Bu şekilde, üstünüzü çıkarabilir ve etek, pantolon veya şortunuzla çektirebilirsiniz.
 • Randevu günü, koltuk altınıza veya memelerinize hiçbir deodorant, parfüm, losyon veya toz sürmeyin.

Mamografinin Sınırları

Her tıbbi testte olduğu gibi mamografinin de sınırları vardır. Bu sınırlar şunları içerir:

 • Mamografiler sadece tam bir meme muayenesinin bir parçasıdır. Doktorunuz klinik meme muayenesi de yapmalıdır. Mamografide anormal bir şey çıkarsa doktorunuz başka testler ister.
 • Yanlış negatif sonuç çıkabilir. Bu, aslında kanser varken her şeyin normal göründüğü anlamına gelir. Yanlış negatif sonuç çok sık olmaz. Genç kadınlarda mamografide yanlış negatif sonuç çıkma ihtimali yaşı daha büyüklere göre daha fazladır. Bunun nedeni, meme dokusunun gençlerde daha yoğun olmasıdır. Böylece kanseri fark etmek gençlerde daha zorlaşır.
 • Yanlış pozitif sonuç çıkabilir. Bu, aslında kanser yokken mamografi sonucu kanser gibi göründüğünde olur. Yanlış pozitif sonuçlar genç kadınlarda yaşı daha büyüklere göre daha sıktır.

İlgili Yazı Yok.

Источник: https://canersonmez.com/index/2012/01/mamografi-ile-meme-kanseri-taramasi/

Rutin Mamografi ve Meme Ultrasonografisi

Mamografi: Memenin Röntgeni

Mamografi, meme muayenesi esnasında memede şüpheli bir kitle bulunması durumunda bu kitlenin yerinin ve niteliklerinin belirlenmesi amacıyla yardımcı bir tanı testi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bununla beraber meme kanseri açısından hiçbir risk faktörü bulunmayan, hiçbir şikayeti olmayan ve yıllık yapılması önerilen meme muayenesi normal bulunan kadınlara da belli aralıklarla meme kanseri tarama testi olarak rutin mamografi önerilmektedir.

 Mamografi “normal” olarak rapor edildiğinde gerçekten bir sorun olmama ihtimali %90'lara varmakta, bu da mamografinin ne kadar etkili bir tarama testi olduğunu göstermektedir.

İşlem esnasında belli miktarda bir radyasyona maruz kalınsa dahi mamografinin erken tanı açısından önemi düşünülürse, alınan bu radyasyon dozunun ihmal edilebilecek kadar düşük olduğu söylenebilir.

Bu aşamada öncelikle belirtilmesi gereken bir konu mamografi incelemesine mutlaka dikkatli bir meme muayenesinin de eklenmesinin erken tanı olasılığını artırma açısından son derece önemli olduğudur. Bu meme muayenesi bu konuda tecrübeli bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından veya bir Genel Cerrahi Uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Neden Rutin Mamografi?

Meme kanseri kadınlarda nispeten sık görülen bir kanser türüdür.

Ülkeden ülkeye yapılan istatistikler farklılık gösterebilmekle beraber çoğu ülkede kadınlarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında meme kanseri akciğer kanserinden sonra ikinci sırayı almaktadır.

İstatistikler her 12 kadından birinin hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanacağını ve hastalığa yakalanan her 25 kadından birinin bu nedenle hayatını kaybedeceğini göstermektedir.

Tarama testlerinin amacı bir hastalığın ortaya çıkacağını önceden anlamaya çalışmak veya hastalığı erken evresinde yakalamaktır. Bu, hastalığa bağlı ortaya çıkacak sorunların azalmasına önemli katkılarda bulunur.

Mamografinin kadınlara belli aralıklarla yapılmasının doktorlar tarafından şiddetle önerilmesi, bu tarama testi sayesinde meme kanserinin erken tanınabilmesiyle hastalığa bağlı ölüm riskinin %20-70 oranında azaltılabilmesidir.

Rutin Mamografi Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Günümüzde tarama amaçlı mamografinin meme kanseri açısından risk faktörü bulunmayan kadınlara 40 yaşında başlanması, 50 yaşına kadar 2 yılda bir, daha sonra yılda bir uygulanması önerilmektedir.

Her yıl yapılan rutin jinekolojik muayeneler esnasında yapılan meme muayenesinde bir sorun saptanması durumunda veya kadının her ay kendi yaptığı meme muayenesi esnasında bir sorun saptaması ve bu sorunun doktor muayenesiyle doğrulanması durumunda mamografi yenilenir.

Otuz yaşından daha genç olan kadınlarda bir yandan meme dokusunun yoğun olması nedeniyle görüntülemenin zor olması, öte yandan meme kanseri görülme olasılığının oldukça düşük olması nedeniyle bu yaş grubundaki kadınlara rutin mamografi önerilmez. Genç bayanlarda meme dokusundaki sorunlar genellikle meme muayenesi ve meme ultrasonografisiyle aydınlatılır.

Ailesinde meme kanserli birey bulunan veya meme kanseri geliştirme açısından çeşitli risk faktörleri olan kadınlarda rutin mamografi aralıkları Genel Cerrahi Uzmanı'nın belirlediği şemaya göre uygulanır.

Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır?

Mamografi meme dokusunun adet döngüsünün içinde en iyi görüntülenebildiği bir dönemde yapılmalıdır. Bu dönem adet kanamasının başladığı ilk hafta içerisinde hormon seviyelerinin henüz nispeten düşük olduğu günlerdedir. Menopoz döneminde bulunan bir kadın ise bu incelemeyi herhangi bir günde yaptırabilir.

Mamografi, mamografi cihazı adı verilen özel bir röntgen cihazı yardımıyla her iki memenin sıkıştırılarak çeşitli seviye ve kesitlerde filmlerinin alınmasından ibaret bir incelemedir. Mamografi esnasında meme dokusunun sıkıştırılmasının amacı daha nitelikli görüntüler elde etmek ve kadının alacağı radyasyon dozunu en düşük seviyeye indirmektir.

Elde edilen röntgen görüntüleri daha sonra bir Radyoloji Uzmanı tarafından değerlendirilir ve bulguların ve önerilerin yer aldığı bir rapor düzenlenir.

Radyoloji Uzmanı değerlendirmesini yaparken genellikle önceki yıllardaki görüntüleri de dikkate alır. Bu nedenle mamografi filmlerinin ve raporlarının düzenli olarak muhafaza edilmesi ve Radyoloji Uzmanına sunulması son derece önemlidir.

Meme protezi olan kadınlarda mamografi ile görüntü elde etmek zordur. Bu durumlarda inceleme genellikle Manyetik Rezonans (MR) ile yapılır.

Mamografi Raporu

Radyoloji Uzmanı elde edilen görüntüleri incelerken bu görüntülerde çok çeşitli özellikleri dikkate alır: Meme dokusunda kitle görünümünün olup olmadığı, doku içinde kalsifikasyon (kireçlenme) alanları, meme dokusunun yoğunluğu ve yoğunluğun meme dokusu içindeki dağılımı, meme cildinin kalınlığı, koltukaltı lenf bezlerinin durumu yazılacak olan raporu belirleyen temel özelliklerdir. Meme kanseri düşündüren hiçbir bulgu saptanmadığında bu durum genellikle “normal mamografi bulguları” olarak rapor edilir.

Görüntülerde normaldışı bulguların varlığı durumunda Radyoloji Uzmanı yazdığı raporda genellikle yönlendirici önerilerde bulunur.

Meme içinde kanser düşündüren bir görüntü varlığında bu durum raporda genellikle “ileri inceleme önerilir” şeklinde belirtilir.

Kitle saptandığında bu kitlenin kist yapısında olup olmadığının belirlenmesi amacıyla “ultrasonografi incelemesi önerilir” ibaresi de mamografi raporlarında sıklıkla görülür.

Mamografinin normal olup olmadığının nihai kararını meme muayenesini yapmış ve kadının tıbbi ayrıntılarını bilen doktor verir.

Meme Ultrasonografisi

Günümüzde çoğu durumda mamografi ve meme ultrasonografisi beraberce yapılmaktadır. Bunun en önemli nedeni meme ultrasonografisinin meme dokusundaki kistik ve solid (“katı”) oluşumları birbirinden net bir şekilde ayırabilme yetisidir.

Источник: https://www.jinekoloji.net/mamografi-meme-ultrasonografisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть