Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

Bir mantar enfeksiyonu nasıl kurtulur

Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

Bir maya enfeksiyonu, yaygın bir mantar enfeksiyonu türüdür. Hedeflediği bir yer, ağrı, kaşıntı ve akıntıya yol açan genital bölgedir. Ama maya enfeksiyonu evde hangi yollarla tedavi edilebilir?

Kadınlar genital maya enfeksiyonlarına daha yatkındır ve yüzde 75’i yaşamlarında en az bir kez yaşamaktadır. Ancak, erkekler de genital maya enfeksiyonu alabilirler.

Bu enfeksiyonların en sık görülen nedeni mayadır. Bununla birlikte, diğer maya türleri de sorumlu olabilir.

Kendi kendine uygulanan birçok ev ilacı da dahil olmak üzere maya enfeksiyonları için çeşitli tedaviler mevcuttur. Bu makalede, insanların kendileri için en iyi olanı bulmasına yardımcı olmak için bir maya enfeksiyonu için sekiz ev ilaçları araştırılmaktadır.

Evde yapılan ilaçlar

Birçok durumda, maya enfeksiyonları evde kolayca ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, tezgah üstü ürünler veya alternatif terapiler ile yapılır.

Anekdot raporları, birçok kadının bu tür ev tedavilerinden rahatlama yaşadığını göstermektedir.

Bununla birlikte, bilimsel kanıtlar bu alternatif tedavilerin etkinliğine göre değişir.

1. Over-the-counter tedaviler

Maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için kremler veya peserler şeklindeki antifungal tedaviler tezgahtan satın alınabilir. Bunlar bir reçete olmadan kullanılabilir ve çevrimiçi satın alınabilir veya bulunabilir:

 • eczaneler
 • eczaneler
 • marketler

Ürüne bağlı olarak, tedavi harici veya dahili kullanım için olabilir ve enfeksiyonu aşağıdakilerle tedavi edebilir:

 • tek bir uygulama
 • 3 günlük bir başvuru
 • Haftalık bir uygulama

Dahili olarak uygulanan tedavilerin, vajinal mantar enfeksiyonlarının yüzde 80’inden fazlasını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bunlar azol denilen güçlü antifungal içerir.

2. Borik asit

Vajinal borik asit kapsülleri maya enfeksiyonu olan kadınlar için çalışabilir. Bunlar tekrarlayan enfeksiyonları olan kadınlar için özellikle yararlı olabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) 14 gün boyunca günde bir kez vajinal olarak yerleştirilen bir kapsülde 600 mg’lık bir borik asit dozunu önerir. Herhangi bir fitil satın almadan önce bir doktora danışın.

Topikal olarak uygulanan borik asidin, antifungal flusitozin ile birlikte, bazı araştırma raporları, kadınların yaklaşık yüzde 70’ini başarılı bir şekilde tedavi etmektedir. Bu çalışma, azol bazlı antifungal tedavilere cevap vermeyen maya enfeksiyonları olan kadınlara baktı.

3. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı uzun zamandır antifungal özellikleri için ödüllendirilmiştir. Bu esansiyel yağ üzerinde yapılan araştırmaların gözden geçirilmesi, bir dizi maya ve mantarı öldürme kabiliyetini doğruladı.

İncelenen çalışmaların çoğunda, vajinal enfeksiyonlarda en yaygın mayalardan biri olan çay ağacı yağı test edildi.

Çay ağacı yağı içeren vajinal fitillerin vajinal fungal enfeksiyonları tedavi ettiği gösterilmiştir. Bazı kadınlar, bir tamponda seyreltilmiş çay ağacı yağı eklenmesi ve bunu bir gecede vajinaya sokmalarını rahatlatıyor.

Ancak, cildi tahriş edebileceğinden, çay ağacı yağı kullanırken aşırı dikkatli olunmalıdır ve vajina duvarları özellikle hassastır.

Çay ağacı esansiyel bir yağdır ve bu nedenle taşıyıcı yağ ile karıştırılmalıdır. İnsanlar bir tampon ıslatmak için 1 ons ısıtılmış hindistan cevizi yağı içinde 3-5 damla çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Tamponu düzenli olarak değiştirmek önemlidir.

Ayrıca, insanlar çay ağacı yağına karşı alerjik olabilirler. Seyreltilmiş yağı, ön koldaki bir dime büyüklüğündeki bir alanda test edin ve eğer 12 ila 24 saat içinde reaksiyon olmazsa, daha hassas genital bölgede kullanmak güvenli olabilir.

Diğer araştırmalar, çay ağacı yağının (terpinen-4-ol) bir bileşeninin, yaygın antifungal ilaç flukonazolün aktivitesini arttırdığını göstermektedir. Bu ilaca dirençli durumlarda.

4. Probiyotik takviyeleri

Bazı probiyotik takviyeleri maya enfeksiyonuna doğal bir çözüm sunabilir. Bunlar eczanelerde ve sağlık mağazalarında veya çevrimiçi olarak mevcuttur.

Bazı marka probiyotik takviyeleri, kadın üreme sağlığı için özel olarak formüle edilmiş ürünler satmaktadır. Bunlar vajinadaki bakteri ve maya dengesini yeniden kurmayı amaçlamaktadır. İlaçlar ağızdan alınır veya vajinal yolla alınır.

2012 yılında yapılan bir çalışmada, kronik maya enfeksiyonları olan kadınlar, özel olarak formüle edilmiş bir probiyotik hapı vajinaya sokmuşlardır. Neredeyse yüzde 87’si semptomlarında bir iyileşme bildirdi. Tedavi ayrıca enfeksiyondan sorumlu maya üzerinde uzun süreli bir etkiye sahipti.

Çalışmada, kadınlar haftada bir gece bir hap kullanmışlardır. Daha sonra 3 hafta boyunca her üç gece bir tane eklediler. Bundan sonra, tedaviyi önleyici bir önlem olarak sürekli olarak haftada bir kez kullandılar.

Diğer araştırmalar, probiyotiklerin vajinal mantar enfeksiyonu olan kadınlar tarafından alınan antifungal ilaçların etkinliğini artırabileceğini düşündürmektedir.

5. Doğal yoğurt

Doğal, şekersiz, aromasız yoğurt, probiyotikler olarak adlandırılan yararlı bakteriler içerir. Bunlar sağlığa katkıda bulunur ve vücuttaki bakteri ve maya dengesini yeniden kazanmaya yardımcı olur.

2006 tarihli bir araştırma incelemesi, belirli tipte probiyotiklerin, vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan bazı mayalarla mücadele edebileceğini bulmuştur.

Hakemler, bahsettikleri çalışmaların birçoğuna ilişkin konuları işaretlemiş olsa da, birçok kişi aşağıdakileri bildirmiştir:

 • yoğurt yemek
 • Vajina etrafındaki vulvaya başvurmak
 • vajinal olarak yerleştirmek

6. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı antifungal özelliklere sahiptir ve maya ile mücadele ettiği gösterilmiştir. Ham organik hindistancevizi yağı, semptomları hafifletmek için içten veya dıştan uygulanabilir.

Isınmış hindistancevizi yağı ayrıca çay ağacı yağı veya kekik yağı da dahil olmak üzere daha güçlü antifungal uçucu yağlar için taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı online purchse için kullanılabilir.Bazı ürünler, ciltte kullanmak yerine yemek pişirmek için özellikle uygun olabilir, bu yüzden ürünleri ve markaları uygun bir ürün seçmek için karşılaştırınız.

7. Sarımsak

Sarımsak bilinen bir antifungal ve antibiyotiktir. Ancak son araştırmalar, sarımsak yemeğinin vajinadaki maya seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermektedir.

Sarımsak yemeklerine alternatif olarak, bazı kadınlar içten sarımsak kullanmayı denedi. Onlar, maya enfeksiyonundan kurtulmayı, bir iplik ile dişleri olan bir dişi sarımsak, gece boyunca vajinaya yerleştirerek deneyimlediklerini iddia ediyorlar. Bu çalışmanın kanıtı yokken, maya enfeksiyonu için düşük riskli bir ev ilaçtır.

Hassas tenli insanlar yanık ve hatta cilt hasarı yaşayabilir. Bu nedenle, insanlar hassas bir cilde sahiplerse sarımsak kullanmamalıdırlar. Yanma hissi kötüleşirse, insanlar kullanmayı bırakmalıdır.

Ayrıca, sarımsak ve kekik içeren bir vajinal krem, maya enfeksiyonunun tedavisinde klotrimazol vajinal krem ​​kadar etkili bulunmuştur.

8. Kekik Yağı

Çoğu kekik yağı, özel bir özelliği olmayan ortak kekik kullanılarak yapılır.

Ancak, yabani kekikten yapılan kekik yağı, iki güçlü antifungal içerir: timol ve karvakrol.

Bazı araştırmalarda yabani kekik yağının kullanılmasının büyümesini durdurmak veya engellemek için kullanıldığı gösterilmiştir. Kekik yağı içeren kapsüller gece vajinaya sokulabilir. Alternatif olarak, yerleştirmeden önce bir tampona uygulanabilir. Farklı ürünlerin karşılaştırılması tavsiye edilir.

Uçucu yağlar, kullanmadan önce taşıyıcı yağlarla karıştırılmalı ve doğrudan cilde uygulanmamalıdır. İnsanlar, 1 ons tatlı badem yağı, ısıtılmış hindistancevizi yağı veya zeytinyağı içinde 3-5 damla uçucu yağ esansı yağını karıştırabilirler.

Bir tampon, bu karışımda birkaç dakika bekletilmeli, daha sonra günde 2-4 saatte bir takılmalı ve değiştirilmelidir. İnsanlar 6 saatten uzun süre ilaçlı bir tampon bırakmamalıdır.

Kullanmadan önce önkolda kekik yağı alerjisi test etmek iyi bir fikirdir.

Ne zaman ev ilaçları önlemek için

Birçok ev ilaçları maya enfeksiyonları olan çoğu insan için güvenlidir. Ancak, aşağıdaki insanlar kendilerini tedavi etmeye çalışmamalıdır:

 • hamile kadın
 • cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona maruz kalan herkes
 • tekrarlayan maya enfeksiyonu olan insanlar
 • Semptomları maya enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa emin olmayan kişiler

önleme

Vajinal mantar enfeksiyonları basit önlemler alınarak önlenebilir bir şikayettir.

Bunlar şunları içerir:

 • gevşek giysiler ve pamuklu iç çamaşırı giymek
 • Mayanın nemli ve sıcak ortamlarda gelişmesiyle dar kot ve külotlu çoraplardan kaçınmak
 • ıslak mayo ya da spor kıyafetlerinden en kısa zamanda değiştirerek
 • vajinayı tahriş edebilen ve bakterilerin ve mayanın dengesizliğine neden olabilen vajinal spreyler, parfümler ve losyonlardan kaçınmak
 • duş veya banyodan sonra genital bölgeyi iyice kurutmak
 • douches kaçınmak
 • cinsel ilişki sırasında su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanarak
 • cinsel ilişkiden sonra cinsel ilişki ve oral seks
 • probiyotik almak veya probiyotik açıdan zengin besinler yemek
 • maya şekeri besledikçe şeker tüketimini azaltmak
 • Sadece gerektiğinde antibiyotik almak, bunlar vücudun bakteri ve maya dengesini bozar.
 • Östrojen temelli kontrasepsiyon, gebeliğin gelişimini destekleyebileceği için kontraseptif seçimi göz önünde bulundurmak

belirtiler

Bir maya enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • vajinada veya çevresinde ağrı, kaşıntı veya yanma
 • İdrar yaparken vajinal yanma
 • acı verici ilişki
 • isilik
 • Süzme peynirine benzeyen kalın, beyaz vajinal akıntı
 • kırmızılık
 • şişme
 • cilt çatlakları veya yaraları

Erkeklerde, penisin başında belirtiler belirgindir ve şunları içerir:

 • kırmızılık
 • tahriş
 • kaşıntı
 • deşarj

Ne zaman doktora görünmek

Ev ilaçları birçok maya enfeksiyonu vakasını çözerken, her durumda etkili değildir.

İnsanların aşağıdaki durumlarda tıbbi tedavi almaları önemlidir:

 • onlar hamile
 • Tıbbi teşhis gerektiğinden ilk maya enfeksiyonu budur
 • maya enfeksiyonu şiddetlidir, ya da çatlaklar ya da yaralar vardır
 • enfeksiyonlar tekrarlanır, yılda 4 veya daha fazla kez görülür
 • kendi kendine verilen tedaviden birkaç gün sonra semptomlar iyileşmez
 • Diyabet veya uzlaşılmış bir bağışıklık sistemi gibi altta yatan tıbbi durumlar vardır

Ürün kalitesini temel alarak bağlantılı öğeleri seçtik ve sizin için en uygun olanı belirleyebilmeniz için her birinin artılarını ve eksilerini listeledik. Bu ürünleri satan bazı şirketlerle iş ortaklığı yapıyoruz. Bu da, Healthline UK anlamına geliyor ve ortaklarımız, yukarıda bir bağlantı (lar) kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, bir kısım gelir elde edebilir.

Источник: https://trmedbook.com/bir-mantar-enfeksiyonu-nasil-kurtulur/

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

Haber güncelleme tarihi 24.01.2019 10:36

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Nedir?

Sistemik mantar enfeksiyonları, deride yüzeysel olarak görülen ve bulaşıcı özelliğe sahip bir enfeksiyon çeşitidir. Çeşitli mantar türleri derin doku ve sistemik enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Mantarın bulunduğu ortama temas eden kişiler sıklıkla bu enfeksiyonlara kapılmaktadır.

Akciğer enfeksiyonları, solunum havası ile alınmasıyla başlamaktadır. Akciğer enfeksiyonları ve deri altına yayılmış enfeksiyonları, organlara, dokulara, kemiğe hatta bazen de beyin içine yayılma potansiyeli kazandırmaktadır.  Bu tür sistemik mantar enfeksiyonları uzun süre fark edilmeyebilmektedir.

Ancak uzun süre farkedilmeyen enfeksiyonlar ciddi sağlık sorunlarına hatta hayati tehye yol açabilmektedir.

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Belirtileri Nelerdir?

Sistemik mantar enfeksiyonları gene olarak bütün mantar hastalıkları çeşitleri ile hemen hemen aynı belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Deride kırmızılaşma
 • Soyulma
 • Kabarcıklar
 • Pullanma
 • Tırnaklarda şekil bozukluğu, kırılma
 • Gece terleme
 • Göğüs ağrısı
 • Kilo kaybı gibi belirtiler göstermektedir.

Sistemik Mantar Enfeksiyonları Nedenleri Nelerdir?

Sistemik mantar enfeksiyonlarının belirtilere neden olması aylar hatta yıllar alabilmektedir. Yavaş yavaş kötüleşerek vücudun her yerini sarabilen bu enfeksiyonlar lenf düğümlerinde büyümeye de neden olabilmektedir.

  Bazı sistemik mantar enfeksiyonlarının oluşmasının altında akciğer hastalıkları ya da HIV / AIDS hastalıkları yatabilmektedir.

Bunun dışında bağışıklık sistemleri yetkin olmayan kişilerde de bu tür rahatsızlıklar oluşabilmektedir.

Sık Görülen Sistemik Enfeksiyonlar

Aspergilloz: Bu mantarlara toprakta, bitkilerde ve evdeki tozlarda rastlanmaktadır. Bazı durumlarda beyne ve kemiklere yayılabilmektedir.
Blastomikoz: Oluşumuna ormanlık alanlarda gibi nemli, organik içerikten zengin topraklarda bulunan Blastomyces dermatitidis'dir.

Koksidiomikoz: Oluşumuna etken olan durum kurak topraklarda bulunan Coccidioides immitis mantarıdır.
Kriptokokkozis: Cryptococcus neoformans veya nadiren toprakta bulunan ve kuş pisliklerine temasla bulaşan başka bir Cryptococcus türüyle oluşan bir enfeksiyondur.

 
Histoplazmoz: Tipik olarak akciğerleri etkileyen Histoplasma capsulatum bu enfeksiyona neden olmaktadır.
Kandidiyaz: Normal floranın da bir bölümünü oluşturan ve dünya genelinde bulunan Candida türleridir.

Pneumocystis pneumonia: Oluşumuna etken eskiden Pneumocystis carinii olarak bilinen Pneumocystis jorveci'dir.

Sistemik Mantar Enfeksiyonu Tedavi Yöntemleri

Sistemik mantar enfeksiyonlarına normal flora ve mantarlar neden olabilmektedir. Bu nedenle her mantar enfeksiyonu tam olarak tedavi edilemez ya da tedavi edilse de tekrar nüks edebilmektedir.

 Yüzeysel olarak geçirilen mantar enfeksiyonları deriye sürülen mantar ilaçları ile iyileşebilmektedir. Bu yüzeysel hastalıklar için ağızdan alınan mantar ilaçlarına gerek duyulmamaktadır.

Ancak sistemik mantar enfeksiyonlarında ağızdan alınan ve bazen damar yoluyla verilen ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.  Kullanıcak ilaçlar doktorun muayenesi ve yaptığı testler sonucuna göre değişebilmektedir.

Tedavi süresi de enfeksiyon tipi, yerleşimi ve süresine göre farklılık gösterebilir. Sistemik mantar enfeksiyonlarının iyileşmesi için birkaç yıl düzenli olarak tedavi gerekmektedir. Bazı durumlarda mantar kitlelerinin vücuttan çıkarılması için ameliyat yapılmaktadır.

Önerilen İçerik;
► Mantar Hastalıklarından Korunmanın Yolları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/sistemik-mantar-enfeksiyonlari-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-11370h.htm

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Neden Olur

Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

vajinal mantar enfeksiyonu bitkisel tedavi neden olur

Kadınların en çok şikayet ettiği hastalıklardan biridir vajinal mantar enfeksiyonu. Öyle ki tüm kadınların yaklaşık % 75 kadarlık kısmı, hayatlarında en az bir kez de olsa vajinal mantar sorunuyla karşılaşmaktadır.

Vajinada mantar enfeksiyonu kendini, vajinal kuruluk, vajinal kaşıntı, vajinal akıntı, vajinal kanama, vajinada yanma şikayetleri ile kendini gösterebilen bir enfeksiyondur.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Olur

Vajinal mantar enfeksiyonu genellikle başka bir yerden, kişiden kadına bulaşmaz. Bir kadının kendi vajinal florasında bulunmakta olan mantar hücrelerinin; çeşitli nedenler ile ( daha çok vücut direncini düşmesi sebebiyle) çoğalıp aktif hale gelmesi ile oluşur.

Bilindiği gibi vajenin en temel özelliklerinden biri de, zararlı bakterilere karşı savunmak için kullandığı laktobasil denen yararlı bakterileri içermesidir.

Bu bakterilerin vajeni zararlı mikroplardan adeta koruma görevleri vardır. Ancak bu laktobasillerin sayıca çok azaldığı durumlarda, çeşitli vajen enfeksiyonları görülebilir.

Örneği en çok antibiyotik kullanımı sonucunda vajinal mantar oluşmasının en temel nedeni budur.

Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonu neden olur dendiğinde; yoğun antibiyotik kullanımı, stres, yorgunluk, psikolojik etmenler gibi sebeplerden dolayı vücut direncinin düşmesi nedeniyle ortaya çıkan vajinal mantar enfeksiyonu oldukça fırsatçı, pusuda bekleyen bir enfeksiyondur diyebiliriz. Çok nadir de olsa cinsel temasla da geçebildiği bazı doktorlarca düşünülmektedir. Bu nedenle bazı doktorlar, vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde eşe de tedavi uygulamaktadırlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Kanser Uzmanı, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Salim Şehirali’ye sayfamıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Vajinal mantar enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

Bilindiği gibi normal vajen salgısı kokusuzdur, vücutta kaşınmaya neden olmamaktadır. Ayrca vajen salgısı normalde çamaşırı ıslatacak kadar bol değildir. Ancak gebelerde ve doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda bu salgı miktarı az da olsa artmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri arasında en belirgin olanı; çok sık görülen. geceleri daha çok görülen kaşıntıdır.

Özellikle geceleri maruz kalınan sıcak nedeniyle bu kaşıntı daha da artmaktadır. Kaşıma çok sık gerçekleştiği taktirde de vulva derisinde soyulmalar, küçük kanamalarda gözlenebilmektedir.

Eğer vajinal mantar enfeksiyonu belirtilerinden kaşınmaya bağlı  bu durum devam ederse, vulva derisindeki çatlaklar, kanamalar ikincil bir bakteri enfeksiyonunu da davet edecektir. Bu nedenle tedavi önemlidir diyoruz.

Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonu hastalarının pek çoğunda dış genital organlarda yanma gözlenmektedir. Özellikle idrar yaparken, yanma hissi daha şiddetli olacaktır. Kızarıklık da yanma şiddetiyle kendini birlikte gösterir.

Kadınlar bu durumda ayrıca cinsel ilişkiden ağrı nedeniyle kaçınacaklardır. Yine zaman zaman kalın ve kütleler halinde bazen griye çalan sulu akıntı da gözlenir. Fakat her zaman akıntı gözlenmeyebilir de.

Ancak akıntı var ise beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesilmiş gibi bir görünümü vardır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Teşhisi Nasıl Yapılır?

Vajinal mantar enfeksiyonu tanısı için, uzman bir doktorda vajinal muayene yeterli olmaktadır. Doktor muayenesinde  vajinada mantar plaklarının gözlenmesi, hasanın şikayet geçmişi vajinal mantar enfeksiyonu teşhisi için yeterli olacaktır. Ayrıca yapılan smear testi sonucu hastanın belirgin bir şikayeti olmasa da, mantar hücreleri gözlenebilir.

Yalnız şu noktayı da açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. Bazı durumlarda hiç bir enfeksiyon şikayeti olmayan bir kadının genel jinekolojik muayenesinde, alınan papsmear örneğinde mantar oluşumu gözlenebilmektedir.

Bu gibi durumlarda bazı doktorlar mantar tedavisi uygularken, bazı doktorlarda şikayete sebep olmayan mantar oluşumlarına ilaç kullanmaya gerek yok demektedir. Ayrıca şikayete konu olmayan mantar hücrelerini tedavi etmek, ileride mantan enfeksiyonunu engellememektedir.

Mantarlar vajinada hiçbir belirti vermeden, şikayete konu olmadan yıllarca yaşayabilmektedir çünkü.

Vajinal Mantara Sebep Olan Faktörler

 • Geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı. ( Bu antibiyotikler vajina PH bozulmasına sebep olarak, iyi huylu bakterileri yok eder, kötü bakterilerin çoğalmasına sebep olurlar)
 • Şeker hastalığı, kontrolsüz diabet öykülerinde idrar ve vajinal salgılardaki şeker düzeyi de artmaktadır. Böyle olunca da mantar oluşumu için uygun bir durum ortaya çıkmaktadır.
 • Şekerli gıda tüketimi, kandaki şeker oranının artması mantar hücrelerin çoğalımını arttırmaktadır.
 • Metabolik hastalıklar, trioid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar da kandidiazis için uygun bir ortam yaratırlar.
 • Doğum kontrol hapları da vajinal florayı değiştirerek mantar oluşumu için uygun bir zemin hazırlamaktadır. Dikkatli kullanımı önemlidir.
 • Gebelik, gebeliğin son üç ayında hücresel bağışıklık durumumun azalması, Vagina Ph seviyesinin değişmesi, floranın gebelik hormanlarına bağlı değişmesi ile kandida gelişimi kolaylaşmaktadır.
 • Şişmanlık, kronik servisit, radyasyon, rahim ağzı yaraları da vajinal mantar enfeksiyonuna sebep olmaktadır.
 • Spiral kullanımı da  mantar oluşumunu da kolaylaştıran bir etkiye sahiptir.
 • Bağışıklık sisteminin baskılanması da kandidiazisi hızlandıran diğer bir etkendir.
 • Naylon iç çamaşırı kullanımı, vajina ve dış genital organdaki nem oranını arttırmaktadır. Bu da mantar oluşumunu hızlandıran bir etkendir.
 • Devamlı hijyenik ped kullanımı da nem oranını arttırarak mantar oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonun tedavisi için ilk olarak mantara yol açan etmenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu nun tedavisinde genel olarak ağızdan tablet şeklinde yutulanlar, vajinal bölgeye kullanılan ve dış genital bölge için kullanılan ilaçlar sayılabilir. Enfeksiyon tedavisi başarı oranı açısından yüksek bir başarı oranıyla tedavi edilmektedir. Bazen nüksetse de genellikle bir kerede kesin tedavi mümkündür.

Bazen yıl içinde bir kaç kez tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonundan söz edilebilir. Ancak bu durumlarda mantarın vajinada sağlam dokularda ilerleyerek, sessiz kalarak ilaçlardan etkilenmemesi durumu söz konusudur.

Ayrıca tedavinin aksatılması, yanlış yapılan bir takım uygulamalar da söz konusu olabilir, araştırılmalıdır. Ayrıca sık sık tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde eş tedavisine de başvurulur.

Ancak korkulmamalıdır, kronik mantar enfeksiyonu çok ender görülen bir olaydır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Vajinal mantar için bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Her ne kadar uzman bir hekim muayene ve teşhisi yapılması şart ise de, mantar enfeksiyonunun doğal yollarla çözümü de bulunmaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonu bitkisel tedavi yolları:

Vajinal mantar için doğal çözümler:

 • Vajen bölgesine gerçek, hakiki bal günde bir kez sürülebilir.
 • Laktobasiller kadınlarda vajinanın eko sistemini korumaya yardımcı olurlar. Özellikle yoğurtta bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunmaktadır. Probiyotik yoğut tüketimi bu açıdan çok faydalı olacaktır. Bunun yanında evde mayalanmış ev tipi yoğurtta aynı koruyucu etkiyi yapacaktır. Yalnız yoğurdun suyunu da içmelisiniz.
 • Ayrıca vajen temizliği için bir litre kadar suya yarım çay bardağı kadar sirke karıştırılır, her tuvaletten sonra bölge bu suyla temizlenebilir.
 • Vajinal mantar enfeksiyonu doğal tedavi yöntemlerinden birisi de; bildiğimiz üzüm sirkesini vajinal duş olarak kullanmaktır. İki su bardağı kadar suyun içine bir bardak sirke karıştırılıp bu suyla ara sıra vajen bölgesini yıkamak, mantar enfeksiyonunu tedavi etmeyi sağlayacaktır.

Not: Medikal tıbbi cihaz satılan yerlerde, puar denen ucunda çubuk bulunan top şeklinde bir tıbbi araç bulunmaktadır. Bu aparatın içine sirke konulup vajen ağzına çubuğu girdirilir. Vajen iç kısmına sıkılan sirke ile vajen bölgesinin temiz pırıl pırıl olması yıkanması sağlanmaktadır.

Gebeler de sorunsuz bir şekilde bu yöntemi kullanabilmektedir. Yalnız öncelikle vajen bölgesinin dış kısımları yıkanmalı sonra vajen içi yıkanmalıdır ki, dıştaki mantar enfeksiyonu içeriye taşınmasın. 

 • Diğer bir vajinal mantar tedavisi şekli de, demlenmiş papatya çayına bir pamuk batırılıp, vajinal bölgenin pamukla önden arkaya doğru yavaşça silinmesidir.
 • 1 litre kadar suyun içine iki yemek kaşığı kadar karbonat karıştırılıp, her tuvalet sonrası temizlenilmesi de bir yöntemdir.
 • Bir tedavi yöntemi de küvetin içine 5-6 damla kadar çay ağacı özü ve iki damla kekik yağı  konulup, içine oturulması şeklindedir.

Genital Enfeksiyonlardan Korunma Yöntemleri

 • Vajinal mantar enfeksiyonundan korunmak, enfeksiyonu kontrol altına almak için, haftada bir kez; bir litre kaynatılmış soğutulmuş suya, iki çorba kaşığı karbonat atılır. Karıştırılır. Vajina bu su ile iyice yıkanmalıdır.
 • Tuvalet temizliğine dikkat edilmelidir. Tuvalet sonrası, önden arkaya doğru, yani vajinadan makata doğru temizleme yapılmalıdır mutlaka.
 • Nötr ph derecesine sahip vajen yıkama jelleri haftada bir kaç kez kullanılabilir.
 • Vajinal duş yapılmamalıdır. Çünkü vajina içerisinde bulunan mikroorganizmalar ile bölgedeki asit baz dengesini değiştirir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Çünkü var olan, sessiz durumda bulunan enfeksiyonların rahim içlerine, tüplere doğru ilerlemesine neden olabilirsiniz.
 • Genital bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Genital bölge her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır. Uzun süre dar bir kıyafet giyilmesi genital bölgedeki nem oranının artmasına neden olabilir.
 • Pamuklu çamaşırlar giyilmelidir. İç çamaşırlar ütülenmeli, çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Tahriş edici maddelerden uzak tutulmalıdır.
 • Ayrıca genital organ parfümleri, kişisel hijyen ürünleri, parfümlü prezervatifler, vajinal tamponlar, sabun genital bölge için kullanımı uygun olmayan ürünlerdir.
 • Ayrıca ağda ve jilet kıl köklerindeki enfeksiyonu kolaylaştırabilir. Bu nedenle daha gelişmiş modern cihazlar kullanılmalıdır.
 • Adet kanaması döneminde kadınların bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Vajinal tamponu yerleştirdiğiniz andan itibaren kanla temas sonrası bakteriler hızla çoğalmaya başlayacaktır. Ancak uzun süre vajina içinde kalması sonucu tamponların olumsuz etkileri söz konusudur.
 • İlişki sonrasında ve normal zamanlarda idrar atma ihtiyacı ortaya çıkınca mutlaka idrara çıkılması gerekir.
 • Ortak kullanımı olan tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşır ve havluları başkalarıyla kullanmamak gerekir.
 • Gebelikte vajinal mantar enfeksiyonu olunduğunda, vajinal kremler ve fitiller kullanılmaktadır. Ağızdan alınan haplar gebelikte ve emzirme dönemlerinde riskli olabilmektedir. Gebelikte tedavi mantar enfeksiyonunun şiddetine göre on güne kadar uzayabilir. Gebelikte özellikle ikinci ve üçüncü aylarda sık gözlenen bir durumdur. Tekrarlama eğilimi vardır.
 • Vajinal mantar üremesini engellemek için şeker, alkol, çok fazla işlemden geçmiş yiyecekler, rafine edilmiş karbonhidratlar ve atıştırmalık fabrika ürünü yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Güvenli olmayan cinsel birlikteliklerde prezervatif kullanılmalı ve tam hazır olunmadan, yeterli kayganlık oluşmadan ilişkiye başlanmamalıdır.

Источник: http://saglikloji.com/vajinal-mantar-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-neden-olur/

Tırnak Mantarı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Bulaşır?

Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

Yazıda; tırnak mantarının nasıl oluştuğu, genetik mi yoksa sadece bulaşıcı yollardan mı olabileceği anlatılmış, tırnak mantarının sebepleri ve belirtileri ele alınarak konu hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikoz olarak da adlandırılan tırnak mantarı; parmakta veya ayak tırnağı ucu altında, beyaz veya sarı nokta olarak başlayarak zamanla kalınlaşan ve tırnakta şekil bozukluklarına neden olan  yaygın bir mantar enfeksiyonu çeşididir. Tırnak mantar enfeksiyonu deriye nüfuz ederek, tırnağın rengini değiştirir ve tırnağı kalınlaştırarak, tırnak etlerinin kenarında çökmeye neden olabilir.

Durumunuz sizi rahatsız etmiyor veya rahatsızlık hafif bile olsa tedaviye ihtiyaç vardır. Tırnak mantarı, ağrılara ve tırnaklarınızın kalınlaşmasına neden oluyorsa, tedavi ve ilaçlar rahatsızlığınıza yardımcı olabilir. Tırnak mantarının direnci oldukça güçlü olduğundan, tedavi her ne kadar başarılı sonuçlansa da tırnak mantarının tekrar etme riski oldukça yüksektir.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarına, onikomikoz veya  tinea unguium denmektedir. Mantar ayak parmaklarına ve ayak parmağı derisi arasındaki alanlara bulaştığında, ayak mantarı (tinea pedis) meydana gelmektedir. Tırnak mantarı hastalığının en bilinen belirtileri ise;

 • İlk başta enfeksiyon genellikle ağrısızdır.
 • Enfekte tırnaklar genellikle normalden daha kalındır, çarpık ya da garip biçimli olabilir.
 • Tırnak kalınlaşmış ve genellikle yeşilimsi-sarı renge dönüşmüştür.
 • Bu durum, genellikle diğer semptomlara neden olur.
 • Bazen enfeksiyon ilerleyerek tırnak yatağına da bulaşabilir.
 • Bu durumlarda genellikle tırnak içindeki deride beyaz veya sarı yamalar görünebilir.
 • Tırnaklar yumuşar veya çok kolay kırılabilir.
 • Tırnak uçlarında ufalanmalar meydana gelebilir, hatta tırnak çıkması görülebilir.
 • Ayrıca tırnak çevresindeki derilere yayılabilir.
 • Tırnak çevresindeki deriler iltihaplı veya pullu olabilir.
 • Eğer tedavi edilmezse, enfeksiyon sonunda, tırnak ve tırnak yatağı yok olabilir ve ağrılı hale gelebilir.
 • Tırnak mantarı nedeniyle ayakkabı giyme güçlükleri oluşabilir ve yürüyüş zorlanabilir.

Enfekte tırnaklar, tırnak yatağından kolaylıkla ayrılabilir. Eğer sizin de, ayak a da parmak uçlarınızda ağrı ve kötü koku oluşumu varsa, biran önce doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantar enfeksiyonları genellikle bir dermatofit mantar nedeniyle olur. Ayrıca mayalar ve küfler, tırnak mantar enfeksiyonları için sorumlu olabilir. Mantarlar hayatta kalmak için güneş ışığına ihtiyaç duymazlar, onlar mikroskobik organizmalardır. Bazı mantarların yararlı kullanımları dahi vardır. Ancak bazıları hastalık ve enfeksiyona sebep olabilmektedir. Mantarlar;

 • Yüzme havuzları ve duşlar da dahil olmak üzere, sıcak, nemli ortamlarda yaşar. Bu nedenle özellikle ortak kullanımdaki ortamlarda yaygın olarak bulunurlar.
 • Kesik yoluyla cildinizi istila edebilir, tırnak ve tırnak yatağı arasında küçük bir ayrık içerisinden kolaylıkla deriye sızabilir.
 • Tırnaklarınızın sık sık sıcak ve nemli koşullarda maruz kalması da ayak tırnak mantarı gibi sorunlara neden olabilir.
 • Sabit olarak ellerin sürekli yıkanma tırnak dibinde koruyucu cilde zarar verebilir. Örneğin bir temizlikçi ya da ahçı iseniz, ellerinizi sık sık yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum yumuşayan tırnak etlerine mantarların girmesine izin verebilir.
 • Eğer çeşitli diğer koşullar varsa tırnak mantarı enfeksiyonu gelişme riski artabilir; örneğin: diyabet, sedef hastalığı, dolaşım yetersizliği, kötü bağışıklık sistemi (örneğin, Aıds veya kemoterapi iseniz).
 • Tırnak mantarı, genellikle karanlık, sıcak, nemli ortamda ürediği için, ayakların ayakkabı içinde fazla sürede kalması, bu mantar türünün oluşmasını tetikler.

Tırnak mantarı enfeksiyonunu durdurmak oldukça zordur. Çünkü vücutta en yavaş kan akımı ayaklarda olur. Bu nedenle mantarların deride kalma süreleri uzar.

Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Tırnak mantarının ortaya çıkması belli etkenlere de bağlıdır. Tırnak mantarının sebepleri, bulaşma yolları ve bu hastalığa yakalanma riskini arttıran faktörler şunlardır:

 • İlerleyen yaşlarda, vücuttaki kan akımının azalması nedeniyle, tırnaklar daha geç ve yavaş büyür. Bu durum tırnak mantarı riskini arttırmaktadır,
 • Aşırı terleme; özellikle ayakların aşırı terlemesi, mantar oluşunu arttırır,
 • Eğer ailede tırnak mantar enfeksiyonları ile ilgili aile öyküsü varsa, tırnak mantar olma olasılığı yüksektir,
 • Erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülür,
 • Barmenlik ya da temizlik işleri gibi bir işte çalışma nedeniyle ellerinizin sık sık ıslak kalması ve nemli ortamlara maruz kalınması,
 • Havalandırmaya engel ve terlemeyi çekmeyen ayakkabı giyiyor olmak.
 • Tırnak mantarı olan biriyle yaşamak,
 • Yüzme havuzları, spor salonları ve duş odaları gibi nemli ortak alanlarda çıplak ayakla yürümek,
 • Sporcu olmak; bu nedenli ayaklar sürekli terli olacaktır ve ayakkabının içinde olduğu için hava da alamayacaktır.
 • Sedef hastalığı gibi küçük bir deri hastalığı veya tırnak yaralanması olması,
 • Down sendromu, diyabet olunması, dolaşım problemleri, çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenler, tırnak mantarı risk faktörleri arasındadır.

KadinlaHersey.com

Источник: http://www.kadinlahersey.com/tirnak-mantari-nedir-neden-olur-ve-nasil-bulasir.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.