Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Neden Olur

Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

vajinal mantar enfeksiyonu bitkisel tedavi neden olur

Kadınların en çok şikayet ettiği hastalıklardan biridir vajinal mantar enfeksiyonu. Öyle ki tüm kadınların yaklaşık % 75 kadarlık kısmı, hayatlarında en az bir kez de olsa vajinal mantar sorunuyla karşılaşmaktadır.

Vajinada mantar enfeksiyonu kendini, vajinal kuruluk, vajinal kaşıntı, vajinal akıntı, vajinal kanama, vajinada yanma şikayetleri ile kendini gösterebilen bir enfeksiyondur.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Olur

Vajinal mantar enfeksiyonu genellikle başka bir yerden, kişiden kadına bulaşmaz. Bir kadının kendi vajinal florasında bulunmakta olan mantar hücrelerinin; çeşitli nedenler ile ( daha çok vücut direncini düşmesi sebebiyle) çoğalıp aktif hale gelmesi ile oluşur.

Bilindiği gibi vajenin en temel özelliklerinden biri de, zararlı bakterilere karşı savunmak için kullandığı laktobasil denen yararlı bakterileri içermesidir.

Bu bakterilerin vajeni zararlı mikroplardan adeta koruma görevleri vardır. Ancak bu laktobasillerin sayıca çok azaldığı durumlarda, çeşitli vajen enfeksiyonları görülebilir.

Örneği en çok antibiyotik kullanımı sonucunda vajinal mantar oluşmasının en temel nedeni budur.

Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonu neden olur dendiğinde; yoğun antibiyotik kullanımı, stres, yorgunluk, psikolojik etmenler gibi sebeplerden dolayı vücut direncinin düşmesi nedeniyle ortaya çıkan vajinal mantar enfeksiyonu oldukça fırsatçı, pusuda bekleyen bir enfeksiyondur diyebiliriz. Çok nadir de olsa cinsel temasla da geçebildiği bazı doktorlarca düşünülmektedir. Bu nedenle bazı doktorlar, vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde eşe de tedavi uygulamaktadırlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Jinekolojik Kanser Uzmanı, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Salim Şehirali’ye sayfamıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Vajinal mantar enfeksiyonun belirtileri nelerdir?

Bilindiği gibi normal vajen salgısı kokusuzdur, vücutta kaşınmaya neden olmamaktadır. Ayrca vajen salgısı normalde çamaşırı ıslatacak kadar bol değildir. Ancak gebelerde ve doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda bu salgı miktarı az da olsa artmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri arasında en belirgin olanı; çok sık görülen. geceleri daha çok görülen kaşıntıdır.

Özellikle geceleri maruz kalınan sıcak nedeniyle bu kaşıntı daha da artmaktadır. Kaşıma çok sık gerçekleştiği taktirde de vulva derisinde soyulmalar, küçük kanamalarda gözlenebilmektedir.

Eğer vajinal mantar enfeksiyonu belirtilerinden kaşınmaya bağlı  bu durum devam ederse, vulva derisindeki çatlaklar, kanamalar ikincil bir bakteri enfeksiyonunu da davet edecektir. Bu nedenle tedavi önemlidir diyoruz.

Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonu hastalarının pek çoğunda dış genital organlarda yanma gözlenmektedir. Özellikle idrar yaparken, yanma hissi daha şiddetli olacaktır. Kızarıklık da yanma şiddetiyle kendini birlikte gösterir.

Kadınlar bu durumda ayrıca cinsel ilişkiden ağrı nedeniyle kaçınacaklardır. Yine zaman zaman kalın ve kütleler halinde bazen griye çalan sulu akıntı da gözlenir. Fakat her zaman akıntı gözlenmeyebilir de.

Ancak akıntı var ise beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesilmiş gibi bir görünümü vardır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Teşhisi Nasıl Yapılır?

Vajinal mantar enfeksiyonu tanısı için, uzman bir doktorda vajinal muayene yeterli olmaktadır. Doktor muayenesinde  vajinada mantar plaklarının gözlenmesi, hasanın şikayet geçmişi vajinal mantar enfeksiyonu teşhisi için yeterli olacaktır. Ayrıca yapılan smear testi sonucu hastanın belirgin bir şikayeti olmasa da, mantar hücreleri gözlenebilir.

Yalnız şu noktayı da açıklığa kavuşturmamız gerekiyor. Bazı durumlarda hiç bir enfeksiyon şikayeti olmayan bir kadının genel jinekolojik muayenesinde, alınan papsmear örneğinde mantar oluşumu gözlenebilmektedir.

Bu gibi durumlarda bazı doktorlar mantar tedavisi uygularken, bazı doktorlarda şikayete sebep olmayan mantar oluşumlarına ilaç kullanmaya gerek yok demektedir. Ayrıca şikayete konu olmayan mantar hücrelerini tedavi etmek, ileride mantan enfeksiyonunu engellememektedir.

Mantarlar vajinada hiçbir belirti vermeden, şikayete konu olmadan yıllarca yaşayabilmektedir çünkü.

Vajinal Mantara Sebep Olan Faktörler

 • Geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı. ( Bu antibiyotikler vajina PH bozulmasına sebep olarak, iyi huylu bakterileri yok eder, kötü bakterilerin çoğalmasına sebep olurlar)
 • Şeker hastalığı, kontrolsüz diabet öykülerinde idrar ve vajinal salgılardaki şeker düzeyi de artmaktadır. Böyle olunca da mantar oluşumu için uygun bir durum ortaya çıkmaktadır.
 • Şekerli gıda tüketimi, kandaki şeker oranının artması mantar hücrelerin çoğalımını arttırmaktadır.
 • Metabolik hastalıklar, trioid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar da kandidiazis için uygun bir ortam yaratırlar.
 • Doğum kontrol hapları da vajinal florayı değiştirerek mantar oluşumu için uygun bir zemin hazırlamaktadır. Dikkatli kullanımı önemlidir.
 • Gebelik, gebeliğin son üç ayında hücresel bağışıklık durumumun azalması, Vagina Ph seviyesinin değişmesi, floranın gebelik hormanlarına bağlı değişmesi ile kandida gelişimi kolaylaşmaktadır.
 • Şişmanlık, kronik servisit, radyasyon, rahim ağzı yaraları da vajinal mantar enfeksiyonuna sebep olmaktadır.
 • Spiral kullanımı da  mantar oluşumunu da kolaylaştıran bir etkiye sahiptir.
 • Bağışıklık sisteminin baskılanması da kandidiazisi hızlandıran diğer bir etkendir.
 • Naylon iç çamaşırı kullanımı, vajina ve dış genital organdaki nem oranını arttırmaktadır. Bu da mantar oluşumunu hızlandıran bir etkendir.
 • Devamlı hijyenik ped kullanımı da nem oranını arttırarak mantar oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonun tedavisi için ilk olarak mantara yol açan etmenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonu nun tedavisinde genel olarak ağızdan tablet şeklinde yutulanlar, vajinal bölgeye kullanılan ve dış genital bölge için kullanılan ilaçlar sayılabilir. Enfeksiyon tedavisi başarı oranı açısından yüksek bir başarı oranıyla tedavi edilmektedir. Bazen nüksetse de genellikle bir kerede kesin tedavi mümkündür.

Bazen yıl içinde bir kaç kez tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonundan söz edilebilir. Ancak bu durumlarda mantarın vajinada sağlam dokularda ilerleyerek, sessiz kalarak ilaçlardan etkilenmemesi durumu söz konusudur.

Ayrıca tedavinin aksatılması, yanlış yapılan bir takım uygulamalar da söz konusu olabilir, araştırılmalıdır. Ayrıca sık sık tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde eş tedavisine de başvurulur.

Ancak korkulmamalıdır, kronik mantar enfeksiyonu çok ender görülen bir olaydır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Vajinal mantar için bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Her ne kadar uzman bir hekim muayene ve teşhisi yapılması şart ise de, mantar enfeksiyonunun doğal yollarla çözümü de bulunmaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonu bitkisel tedavi yolları:

Vajinal mantar için doğal çözümler:

 • Vajen bölgesine gerçek, hakiki bal günde bir kez sürülebilir.
 • Laktobasiller kadınlarda vajinanın eko sistemini korumaya yardımcı olurlar. Özellikle yoğurtta bol miktarda probiyotik laktobasiller bulunmaktadır. Probiyotik yoğut tüketimi bu açıdan çok faydalı olacaktır. Bunun yanında evde mayalanmış ev tipi yoğurtta aynı koruyucu etkiyi yapacaktır. Yalnız yoğurdun suyunu da içmelisiniz.
 • Ayrıca vajen temizliği için bir litre kadar suya yarım çay bardağı kadar sirke karıştırılır, her tuvaletten sonra bölge bu suyla temizlenebilir.
 • Vajinal mantar enfeksiyonu doğal tedavi yöntemlerinden birisi de; bildiğimiz üzüm sirkesini vajinal duş olarak kullanmaktır. İki su bardağı kadar suyun içine bir bardak sirke karıştırılıp bu suyla ara sıra vajen bölgesini yıkamak, mantar enfeksiyonunu tedavi etmeyi sağlayacaktır.

Not: Medikal tıbbi cihaz satılan yerlerde, puar denen ucunda çubuk bulunan top şeklinde bir tıbbi araç bulunmaktadır. Bu aparatın içine sirke konulup vajen ağzına çubuğu girdirilir. Vajen iç kısmına sıkılan sirke ile vajen bölgesinin temiz pırıl pırıl olması yıkanması sağlanmaktadır.

Gebeler de sorunsuz bir şekilde bu yöntemi kullanabilmektedir. Yalnız öncelikle vajen bölgesinin dış kısımları yıkanmalı sonra vajen içi yıkanmalıdır ki, dıştaki mantar enfeksiyonu içeriye taşınmasın. 

 • Diğer bir vajinal mantar tedavisi şekli de, demlenmiş papatya çayına bir pamuk batırılıp, vajinal bölgenin pamukla önden arkaya doğru yavaşça silinmesidir.
 • 1 litre kadar suyun içine iki yemek kaşığı kadar karbonat karıştırılıp, her tuvalet sonrası temizlenilmesi de bir yöntemdir.
 • Bir tedavi yöntemi de küvetin içine 5-6 damla kadar çay ağacı özü ve iki damla kekik yağı  konulup, içine oturulması şeklindedir.

Genital Enfeksiyonlardan Korunma Yöntemleri

 • Vajinal mantar enfeksiyonundan korunmak, enfeksiyonu kontrol altına almak için, haftada bir kez; bir litre kaynatılmış soğutulmuş suya, iki çorba kaşığı karbonat atılır. Karıştırılır. Vajina bu su ile iyice yıkanmalıdır.
 • Tuvalet temizliğine dikkat edilmelidir. Tuvalet sonrası, önden arkaya doğru, yani vajinadan makata doğru temizleme yapılmalıdır mutlaka.
 • Nötr ph derecesine sahip vajen yıkama jelleri haftada bir kaç kez kullanılabilir.
 • Vajinal duş yapılmamalıdır. Çünkü vajina içerisinde bulunan mikroorganizmalar ile bölgedeki asit baz dengesini değiştirir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Çünkü var olan, sessiz durumda bulunan enfeksiyonların rahim içlerine, tüplere doğru ilerlemesine neden olabilirsiniz.
 • Genital bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Genital bölge her zaman kuru ve temiz tutulmalıdır. Uzun süre dar bir kıyafet giyilmesi genital bölgedeki nem oranının artmasına neden olabilir.
 • Pamuklu çamaşırlar giyilmelidir. İç çamaşırlar ütülenmeli, çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Tahriş edici maddelerden uzak tutulmalıdır.
 • Ayrıca genital organ parfümleri, kişisel hijyen ürünleri, parfümlü prezervatifler, vajinal tamponlar, sabun genital bölge için kullanımı uygun olmayan ürünlerdir.
 • Ayrıca ağda ve jilet kıl köklerindeki enfeksiyonu kolaylaştırabilir. Bu nedenle daha gelişmiş modern cihazlar kullanılmalıdır.
 • Adet kanaması döneminde kadınların bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Vajinal tamponu yerleştirdiğiniz andan itibaren kanla temas sonrası bakteriler hızla çoğalmaya başlayacaktır. Ancak uzun süre vajina içinde kalması sonucu tamponların olumsuz etkileri söz konusudur.
 • İlişki sonrasında ve normal zamanlarda idrar atma ihtiyacı ortaya çıkınca mutlaka idrara çıkılması gerekir.
 • Ortak kullanımı olan tuvaletlerde dikkatli olmak, iç çamaşır ve havluları başkalarıyla kullanmamak gerekir.
 • Gebelikte vajinal mantar enfeksiyonu olunduğunda, vajinal kremler ve fitiller kullanılmaktadır. Ağızdan alınan haplar gebelikte ve emzirme dönemlerinde riskli olabilmektedir. Gebelikte tedavi mantar enfeksiyonunun şiddetine göre on güne kadar uzayabilir. Gebelikte özellikle ikinci ve üçüncü aylarda sık gözlenen bir durumdur. Tekrarlama eğilimi vardır.
 • Vajinal mantar üremesini engellemek için şeker, alkol, çok fazla işlemden geçmiş yiyecekler, rafine edilmiş karbonhidratlar ve atıştırmalık fabrika ürünü yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Güvenli olmayan cinsel birlikteliklerde prezervatif kullanılmalı ve tam hazır olunmadan, yeterli kayganlık oluşmadan ilişkiye başlanmamalıdır.

Источник: http://saglikloji.com/vajinal-mantar-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi-neden-olur/

Tırnak Mantarı Nedir, Neden Olur ve Nasıl Bulaşır?

Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

Yazıda; tırnak mantarının nasıl oluştuğu, genetik mi yoksa sadece bulaşıcı yollardan mı olabileceği anlatılmış, tırnak mantarının sebepleri ve belirtileri ele alınarak konu hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Tırnak Mantarı Nedir?

Onikomikoz olarak da adlandırılan tırnak mantarı; parmakta veya ayak tırnağı ucu altında, beyaz veya sarı nokta olarak başlayarak zamanla kalınlaşan ve tırnakta şekil bozukluklarına neden olan  yaygın bir mantar enfeksiyonu çeşididir. Tırnak mantar enfeksiyonu deriye nüfuz ederek, tırnağın rengini değiştirir ve tırnağı kalınlaştırarak, tırnak etlerinin kenarında çökmeye neden olabilir.

Durumunuz sizi rahatsız etmiyor veya rahatsızlık hafif bile olsa tedaviye ihtiyaç vardır. Tırnak mantarı, ağrılara ve tırnaklarınızın kalınlaşmasına neden oluyorsa, tedavi ve ilaçlar rahatsızlığınıza yardımcı olabilir. Tırnak mantarının direnci oldukça güçlü olduğundan, tedavi her ne kadar başarılı sonuçlansa da tırnak mantarının tekrar etme riski oldukça yüksektir.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarına, onikomikoz veya  tinea unguium denmektedir. Mantar ayak parmaklarına ve ayak parmağı derisi arasındaki alanlara bulaştığında, ayak mantarı (tinea pedis) meydana gelmektedir. Tırnak mantarı hastalığının en bilinen belirtileri ise;

 • İlk başta enfeksiyon genellikle ağrısızdır.
 • Enfekte tırnaklar genellikle normalden daha kalındır, çarpık ya da garip biçimli olabilir.
 • Tırnak kalınlaşmış ve genellikle yeşilimsi-sarı renge dönüşmüştür.
 • Bu durum, genellikle diğer semptomlara neden olur.
 • Bazen enfeksiyon ilerleyerek tırnak yatağına da bulaşabilir.
 • Bu durumlarda genellikle tırnak içindeki deride beyaz veya sarı yamalar görünebilir.
 • Tırnaklar yumuşar veya çok kolay kırılabilir.
 • Tırnak uçlarında ufalanmalar meydana gelebilir, hatta tırnak çıkması görülebilir.
 • Ayrıca tırnak çevresindeki derilere yayılabilir.
 • Tırnak çevresindeki deriler iltihaplı veya pullu olabilir.
 • Eğer tedavi edilmezse, enfeksiyon sonunda, tırnak ve tırnak yatağı yok olabilir ve ağrılı hale gelebilir.
 • Tırnak mantarı nedeniyle ayakkabı giyme güçlükleri oluşabilir ve yürüyüş zorlanabilir.

Enfekte tırnaklar, tırnak yatağından kolaylıkla ayrılabilir. Eğer sizin de, ayak a da parmak uçlarınızda ağrı ve kötü koku oluşumu varsa, biran önce doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantar enfeksiyonları genellikle bir dermatofit mantar nedeniyle olur. Ayrıca mayalar ve küfler, tırnak mantar enfeksiyonları için sorumlu olabilir. Mantarlar hayatta kalmak için güneş ışığına ihtiyaç duymazlar, onlar mikroskobik organizmalardır. Bazı mantarların yararlı kullanımları dahi vardır. Ancak bazıları hastalık ve enfeksiyona sebep olabilmektedir. Mantarlar;

 • Yüzme havuzları ve duşlar da dahil olmak üzere, sıcak, nemli ortamlarda yaşar. Bu nedenle özellikle ortak kullanımdaki ortamlarda yaygın olarak bulunurlar.
 • Kesik yoluyla cildinizi istila edebilir, tırnak ve tırnak yatağı arasında küçük bir ayrık içerisinden kolaylıkla deriye sızabilir.
 • Tırnaklarınızın sık sık sıcak ve nemli koşullarda maruz kalması da ayak tırnak mantarı gibi sorunlara neden olabilir.
 • Sabit olarak ellerin sürekli yıkanma tırnak dibinde koruyucu cilde zarar verebilir. Örneğin bir temizlikçi ya da ahçı iseniz, ellerinizi sık sık yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum yumuşayan tırnak etlerine mantarların girmesine izin verebilir.
 • Eğer çeşitli diğer koşullar varsa tırnak mantarı enfeksiyonu gelişme riski artabilir; örneğin: diyabet, sedef hastalığı, dolaşım yetersizliği, kötü bağışıklık sistemi (örneğin, Aıds veya kemoterapi iseniz).
 • Tırnak mantarı, genellikle karanlık, sıcak, nemli ortamda ürediği için, ayakların ayakkabı içinde fazla sürede kalması, bu mantar türünün oluşmasını tetikler.

Tırnak mantarı enfeksiyonunu durdurmak oldukça zordur. Çünkü vücutta en yavaş kan akımı ayaklarda olur. Bu nedenle mantarların deride kalma süreleri uzar.

Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Tırnak mantarının ortaya çıkması belli etkenlere de bağlıdır. Tırnak mantarının sebepleri, bulaşma yolları ve bu hastalığa yakalanma riskini arttıran faktörler şunlardır:

 • İlerleyen yaşlarda, vücuttaki kan akımının azalması nedeniyle, tırnaklar daha geç ve yavaş büyür. Bu durum tırnak mantarı riskini arttırmaktadır,
 • Aşırı terleme; özellikle ayakların aşırı terlemesi, mantar oluşunu arttırır,
 • Eğer ailede tırnak mantar enfeksiyonları ile ilgili aile öyküsü varsa, tırnak mantar olma olasılığı yüksektir,
 • Erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülür,
 • Barmenlik ya da temizlik işleri gibi bir işte çalışma nedeniyle ellerinizin sık sık ıslak kalması ve nemli ortamlara maruz kalınması,
 • Havalandırmaya engel ve terlemeyi çekmeyen ayakkabı giyiyor olmak.
 • Tırnak mantarı olan biriyle yaşamak,
 • Yüzme havuzları, spor salonları ve duş odaları gibi nemli ortak alanlarda çıplak ayakla yürümek,
 • Sporcu olmak; bu nedenli ayaklar sürekli terli olacaktır ve ayakkabının içinde olduğu için hava da alamayacaktır.
 • Sedef hastalığı gibi küçük bir deri hastalığı veya tırnak yaralanması olması,
 • Down sendromu, diyabet olunması, dolaşım problemleri, çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenler, tırnak mantarı risk faktörleri arasındadır.

KadinlaHersey.com

Источник: http://www.kadinlahersey.com/tirnak-mantari-nedir-neden-olur-ve-nasil-bulasir.html

Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?

Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

Kadınlarda oldukça sık rastlanılan vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler, genellikle genital bölgede meydana gelen bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır.

Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların bir kısmı cinsel yolla kişiden kişiye bulaşırken, bir kısmı da vajinanın normal florasında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak enfeksiyon meydana getirir. Birçok kadın hayatı boyunca en az bir kere bu sorunla karşılaşmakta ve tedavi edilmediği takdirde vajinal enfeksiyonlar kişiye çok rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan bir hal alabilmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının nedenleri nedir? Niçin özellikle yaz aylarında ortaya çıkar?

Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Çoğu kez vajinada normal olarak bulunan mantarların, vajen florasında meydana gelen değişiklikler sonucu aktif hale gelmesi ile kişide enfeksiyon gelişebilir.

Antibiyotik kullanımı, gebelik, şeker hastalığı ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olan birtakım hastalıklarda, vaginal mantar görülme riski artmaktadır.

Özellikle yaz aylarında ise genital bölgenin nemli kalmasına sebep olan sentetik çamaşırlar, dar pantolonlar da mantar enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Bunların dışında yine yaz aylarında ve özellikle havuz sonrası bu şikayetlerin arttığı görülmektedir.

Burada sebep sanılanın aksine havuzdan mantar bulaşması değil, havuz suyundaki klorun vagen florasındaki yararlı bakterileri öldürmesi sonucu var olan mantar sporlarının aktif hale gelmesidir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtisi, kaşıntı ve vajinada yanma hissidir. Bu durumda dış genital organlarda kızarıklık ve ödem meydana gelir. Mantar hastalıklarında oluşan kaşıntı genellikle çok şiddetlidir.

Bazen kaşımaya bağlı olarak o bölgenin derisinde sıyrıklar ve küçük kanamalar dahi oluşabilir. Genellikle hastalarda beyaz renkli, kokusuz, süt kesiği kıvamında denilen akıntı da görülebilir.

Bu belirtilere ek olarak şiddetli mantar enfeksiyonlarında idrar yaparken yanma, idrarın değdiği bölgelerde sızlama ve cinsel ilişki esnasında ağrı oluşabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilir? Enfeksiyonlardan korunmak mümkün müdür?

Kadınlarda oldukça sık olarak rastlanan bu tür enfeksiyonlar; vajinal fitiller, kremler ve gerektiği durumda ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilmekte, semptomlar ise 1-2 gün içinde gerileyebilmektedir. Hastaya oldukça sıkıntılı günler yaşatabilen bu enfeksiyondan korunmak için basit birkaç önlem oldukça yararlı olabilir.

Öncellikle genital bölgenin ıslak ve nemli kalmasını önlemek için sentetik çamaşırlar ve dar kıyafetler giymekten kaçınılmalı, pamuklu ve rahat iç çamaşırlar tercih edilmelidir. Ayrıca genital bölgenin temizliği için normal sabun, parfümlü kozmetik ürünleri gibi tahrişe yola açabilecek temizlik ürünlerini değil, bu bölge için özel üretilmiş sabunlar kullanılmalıdır.

Bunların dışında yaz aylarında havuz sonrası genital bölgenin kuru kalması için kadınların ıslak mayo veya bikini ile kalmamaları, klorlu sudan arınmak için de havuz sonrası duş almaları gerekmektedir.

Kadınlar, kendilerinde herhangi bir zamanda gelişen akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetleri ciddiye almalı, herhangi bir sorunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalıdırlar.

Trikomonas enfeksiyonu nedir? Tedavisi nasıldır?

Trikomonas enfeksiyonu paraziter kaynaklı cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Sıklıkla vajinit ve rahim ağzı enfeksiyonu yapmakla beraber son zamanlarda erken doğum, gebelikte zarların erken açılması, üst genital sistemde ameliyat sonrası enfeksiyonların oluşum mekanizmalarında adı geçmektedir.

Çok sayıda cinsel partnerin olması, bariyer ya da hormonal kontrol yöntemlerinin kullanılmaması, daha önceden cinsel yolla bulaşan hastalık geçirmiş olması enfeksiyon riskini arttırır. Bulaşma oranı ilişkiyi izleyen 48 saat içinde kadınlarda %85 iken erkeklerde %70’ tir. %50 olguda enfeksiyon belirti göstermez.

Akıntı enfekte olmuş kadınların %50-75'nde mevcuttur. Klasik olarak tarif edilen köpüklü sarı-yeşil akıntı bu hastaların yarısından azında görülmektedir. Akıntıya karsı bağışıklık oluşmaz. Olguların %90'nda vajen PH'ı artar. Enfeksiyonun tanısı taze preparat ya da pap smear ile konur.

Cinsel yolla bulaşabilen bir hastalık olduğu için eşli tedavi gerektirir..

Enfeksiyona bağlı olmayan vajinit (atrofik vajinit) ve tedavisi

Atrofik vajinit, menopoz dönemdeki kadınlarda görülen östrojen hormonunun eksikliğinden kaynaklanan, yüzeyel salgı bezlerinden salgıların azalması, vajina epitelinde incelme, elastikiyetinde ve kayganlığında azalmayla kendini gösteren bir klinik durumdur. Zamanla vajinal kuruluk, cinsel ilişkide ağrı, hassasiyet gelişebilir. Hormonal desteğini yitirmiş vajen dokusunda ikincil enfeksiyonlar sıktır. Tedavide topikal östrojenli kremler ya da tabletler, vajinal kayganlaştırıcılar kullanılır.

Mikoplazma enfeksiyonları nedir?

Mikoplazmalar ne bakteri ne de virüs kategorisine uymayan farklı organizmalardır.

Genital mikoplazma enfeksiyonları normal boğaz ve genital florada bulunan az miktardaki mikoplazmaların cinsel temas sonrası sayılarının artması ve kolonize olmalarıyla oluşur.

Tekrarlayan düşüklerde yer alabilecekleri düşünülmektedir. Tanıda servikal kültür kullanılır. Tedavide doksisiklinle iki hafta süre ile eşli tedavi uygulanır.

Gebelik döneminde geçirilen Klamidya enfeksiyonu nedir?

Klamidyal enfeksiyonlar en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. %15-18 gonokokal enfeksiyonlara eşlik ederler.

Kadınlarda tüplerin akut ya da kronik enfeksiyonuna, idrarda yanma, sık idrara çıkma gibi şikayetlerle seyreden ancak idrar kültüründe üreme olmayan akut üretral sendroma, sezaryen sonrası pelvik enfeksiyona, düşüğe, erken doğuma, mukopürülan servisit denilen bir tür rahim ağzı enfeksiyonuna sebep olabilmektedir. Gebelikte plasentadan geçiş olmamakla birlikte doğum sonrası dönemde fetusta konjonktivit ve pnömoni gibi hastalıklara sebep olabilmektedir. Kültür ya da antijen saptamakla konulur. Gebelikte kullanılabilecek antibiyotikler eritromisin ve amoksisilindir. Gebelik harici dönemde tetrasiklinler, ofloksasin gibi antibiyotikler ve azitromisin tek doz tedavisi kullanılabilir.

Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle birlikte genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Birçok kadın kaşıntı ve vajinada yanma hissi ile kendini gösteren mantar enfeksiyonu ile hayatı boyunca en az bir kez karşılaşmaktadır.

İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Источник: https://www.doktorsitesi.com/makale/vajinal-mantar-enfeksiyonu-nedir

MANTAR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mantar Enfeksiyonu Nedir, Nasıl Bulaşır?

Mantarların sebep olduğu hastalıklara, mantar enfeksiyonu ya da mantar adı verilmektedir. Mantarlar çok küçük mikroorganizmalardır ve çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. En yaygın olarak cilt üzerinde etkisini gösteren mantarlar, bunun dışında, tırnak, kafa derisi, ayaklar ve kasık bölgesi üzerinde de gelişebilmektedir.

Mantar, cildin üst tabakası üzerinde meydana gelen bir enfeksiyon durumudur. Cilt üzerindeki dairesel kırmızı döküntüler ile karakterize olan mantar, kaşıntıya sebep olabildiği gibi, herhangi bir kaşıntı yaşanmasına sebep olmayabilir de. Dairesel şekli nedeni ile bu cilt sorununa mantar adı verilmiştir.

Mantar enfeksiyonu, genellikle mantar sorunu olan bir kişi ile ya da hayvan ile, doğrudan cilt teması kurulmasıyla bulaşmaktadır.

Tedavisi mümkün bir cilt hastalığı olan mantar, hafif ya da şiddetli şekilde seyredebilmektedir.

Oluşum Nedenleri

Mantar enfeksiyonu ya da kısa adı ile mantar, cildin dış katmanındaki hücrelerden beslenen ve küf yapılarına benzeyen parazitler nedeniyle oluşan, bulaşıcı enfeksiyon durumudur. Bulaşıcı bir enfeksiyon olan mantar, aşağıda belirtilen yollar ile yayılmaktadır;

İnsandan insana: Mantar enfeksiyonu çoğunlukla direkt olarak bulaşır. Bu bulaşma olayı, genellikle cilt ile cilt teması yoluyla gerçekleşmektedir. Buna göre, enfeksiyonlu mantarı olan bir kişinin, diğer bir kişinin cildine teması ile mantar bulaşabilmektedir.

Hayvandan insana: Eğer enfeksiyonlu mantarı olan bir hayvana temas edilir ise, o kişiye mantar bulaşması ihtimali çok yüksektir. Ayrıca, mantar, enfekte olmuş evcil köpekler ya da kediler yoluyla bulaşıp yayılabilmektedir. Mantar, en yaygın şekilde inekler aracılığı ile bulaşmaktadır.

Eşyalardan insanlara: Herhangi bir mantarlı hayvanın ya da insanın dokunduğu ya da temas ettiği bir eşyaya, dokunulması yolu ile mantar bulaşabilir. Mantarın bulaşabileceği eşyalar, tarak, giysi, havlu, yatak, saç fırçası veya nevresim olabilir.

Topraktan insana: Bazı durumlarda mantar, toprak yoluyla insana bulaşabilmektedir. Bu mantar bulaşma şekli çoğunlukla, yüksek oranda mantar enfeksiyonu içeren toprak ile uzun süre boyunca temas edilmesi sonucu gerçekleşmektedir.

Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Mantar enfeksiyonu genellikle, cilt üzerindeki bir bölgede, yassı, pullu ve kırmızı renkli kaşıntıların oluşması ile başlamaktadır.

Daha sonradan bu kızarıklıklar, yama şeklinde genişlemeye başlamaktadır. Bu süreç içerisinde genişleyen yamalar, dairesel halkalar şeklinde cilt üzerinde yayılma göstermektedir.

Cilt üzerinde oluşan bu kızarıklıklar solucan veya kurt şeklinde halkalara benzemektedir.

Mantar enfeksiyonunun belirtileri oldukça karakteristik ve aşağıda belirtildiği gibidir;

1.Kaşıntı

Küçük miroorganizma türlerinden biri olan mantarların sebep olduğu mantar enfeksiyonundan etkilenen cilt, bazı reaksiyonlar göstermektedir. Enfekte bir hayvandan, insandan ya da eşyadan bulaşmış olan mantar, cildin dış tabakasına zarar vermektedir. Yani derinin içine işlemeyen bir cilt sorunu olan mantar, kaşıntı yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Fakat bu kaşıntı hali, her zaman yaşanmayabilir. Bazı kişilerde, deri üzerinde yaralar oluşmasına varıncaya kadar kaşınma yaşanırken, bazı kişilerde ise, herhangi bir kaşıntı durumu yaşanmayabilir. Ayrıca mantar, sadece cilt üzerinde değil kafa derisinde de meydana gelebilir.

Bu durumdaki mantar enfeksiyonuna saçkıran adı verilmektedir ve saç derisinde kaşınmaya sebep olabilmektedir.

2.Dairesel Kırmızı Döküntüler

Mantar, cildin sadece en üst yani en dış katmanını etkisi altına alan bir cilt sorunudur.

Bundan dolayı cilt dokusu üzerinden bazı değişimler yaşanmasına sebep olan mantar, kırmızı renkli döküntüler şeklinde kendini göstermektedir.

Mantarın sebep olduğu bu kırmızı döküntüler, pul pul olarak ve dairesel şekiller halinde cilt üzerinde yayılmaktadır. Bu dairesel şekilli kızarıklıklar tıpkı birer halka şekilli solucanlara ve kurtlara benzemektedir.

3.Kırmızı Yumrular

Bazı durumlarda mantar, çok fazla kaşıntıya sebep olarak, cilt üzerinde yaralar oluşmasına neden olabilir. Hatta bu yaralar genellikle kırmızı yumrular şeklinde gelişebilmektedir. Ayrıca mantar, tırnak, ayak, kasık ya da kafa derisinde de oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise etkileri başka türlü olabilmektedir.

Risk Faktörleri

Mantar gelişmesi ve bulaşması riski yüksek olan koşullar ve faktörler şu şekildedir;

 • 15 yaşından küçük olan çocuklarda mantar yaşanması riski daha yüksektir.
 • Çok rutubetli, nemli ya da kalabalık ortamlarda yaşamak ya da kalmak, mantar oluşması ve bulaşması riskini artırmaktadır.
 • Mantar enfeksiyonu olan hayvan ya da insanlar ile yakın temasta bulunulması, mantarın oluşması için oldukça riskli bir faktördür.
 • Mantar enfeksiyonu olan bir kişinin, kişisel eşyalarını kullanmak oldukça risklidir. Bu kişilerin, özellikle havlularını, yataklarını, nevresim ve çarşaflarını, taraklarını ve hatta kıyafetlerini kullanmak, mantar oluşması riskini artıran etkenlerdir.
 • Güreş gibi, cildin cilt ile temasının olduğu sporlar ile uğraşıyor olmak, mantar riskini artıran durumlardan biridir.
 • Çok dar ya da sıkı kıyafetler giyinmek ise, mantar oluşması riskini artıran bir başka faktördür.
 • Son olarak ise, zayıf ve dayanıksız bir bağışıklık sistemine sahip olmak, mantar bulaşması ve gelişmesi riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Bir mantar enfeksiyonu derinin sadece en dış katmanını etkilemektedir. Fakat çok nadir olarak, mantar enfeksiyonu, derinin altına işleyerek daha derindeki dokulara ulaşabilmektedir. Böyle bir durumun yaşanması ihtimali çok düşüktür, fakat bu durum meydana geldiğinde ise ciddi hastalıklar oluşabilmektedir.

Bunun dışında, oldukça güçsüz bağışıklık sistemi olan kişilerde, mantar enfeksiyonu oldukça zor şekilde iyileşebilmektedir. Özellikle HIV/AIDS gibi ciddi hastalıkları olan kişilerde mantar enfeksiyonu, bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olabilmektedir.

Tanı ve Teşhis Konulması

Genellikle birçok doktor, sadece bir bakışta, mantar enfeksiyonu olup olmadığını anlayabilmektedir.

Fakat eğer, mantar enfeksiyonu çok belirgin bir şekilde kendini göstermiyor ise, doktor deri dokusu üzerinden bir parça örnek alarak, yani biyopsi yöntemi yardımı ile, teşhis koymaya çalışabilir.

Doktor cilt dokusundan almış olduğu doku parçasını, laboratuvarda, mikroskop altında incelemeye gönderir. Buradan çıkacak olan sonuca göre doktor, mantar olup olmadığını teşhis edebilir. Bu yöntemlerin dışında, mantar tanısı ve teşhisi için özel her hangi bir başka yöntem kullanılmamaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Mantar enfeksiyonu tedavisinde genellikle antifungal (antimantar) ilaçlardan yararlanılmaktadır. Eğer mantar hastalığı oldukça hafif bir şekilde seyrediyor ise, antifungal cilt ürünleri, cilt üzerine uygulanarak, mantar hastalığını tedavi etmek mümkündür.

Şiddetli bir şekilde seyreden mantar hastalığında ise, doktor, haftalar boyunca devam edebilen bir süreç içerisinde, antifungal hap şeklinde olan ilaçlar kullanmanızı uygun görebilir.

Ayrıca, hafif şekilde kendini gösteren mantar hastalığında, reçetesiz olarak eczanelerde satılan ve antifungal özellik gösteren krem ile losyonları kullanmak faydalı olabilmektedir. Mantar hastalığının hafif bir şekilde seyretmesi halinde kullanılabilecek bu antifungal krem ve losyonlar; klotrimazol (Lotrimin AF) ile terbinafin (Lamisil AT) gibi kremlerdir.

Alınacak Önlemler

Mantar hastalığını önlemek oldukça zordur. Ancak yine de, mantar hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Mantar hastalığı riskini azaltan ve hastalık gelişmesini engelleyen bazı önlemler şu şekildedir;

Bilinçli olmak ve diğerlerini de bilinçlendirmek: Öncelikle, hem insanlardan hem de hayvanlardan mantar enfeksiyonun bulaşabileceğinin farkında olmak gerekmektedir. Aynı zamanda, etrafınızdaki kişileri ya da çocuklarınızı bu konu hakkında bilgilendirmek ve özellikle çocukları takip etmek, mantar hastalığının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Nem ve rutubetten kaçınmak: Uzun bir süreç boyunca, kalın kıyafetler giymekten kaçınmak mantar hastalığını önleyecektir. Bunun yanı sıra, özellikle nemli ve rutubetli havalarda, kalın ve dar giysiler giymemeye özen göstermek, çok terlemekten kaçınmak, mantar hastalığını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Temizliğe özen göstermek: Elleri sık sık yıkamak, mantar enfeksiyonun oluşmasını engelleyecektir. Özellikle, okul, sınıf, çocuk bakım merkezleri, spor ve egzersiz salonları ile soyunma odaları gibi ortak kullanıma açık olan alanların her daim temiz tutulması, mantar enfeksiyonu oluşması riskini azaltıcı bir önlemdir.

Mantar enfeksiyonu olan hayvanlardan uzak durmak: Eğer hayvanın kürkünden mantar enfeksiyonu görünüyor ise, bu durumdaki hayvandan uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. Bazı durumlarda, hayvanlarda belli başlı bir mantar belirtisi görülmeyebilir. Böyle bir durum karşısında ise, bir veteriner hekime hayvanı kontrol ettirmek temkinli bir davranış olacaktır.

Kişisel eşyaları başkalarıyla paylaşmamak ya da başkasının eşyasını kullanmamaya özen göstermek: Kıyafetlerinizin, havlunuzun, saç fırçanızın ya da diğer kişisel eşyalarınızın, başkaları tarafından kullanılmasına müsaade etmeyiniz. Bunun yanı sıra, siz de, başka birinin bu gibi kişisel eşyalarını kullanmaktan kaçınmanız halinde korunmuş olursunuz.

Источник: https://evdesifa.com/mantar-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.