Mantar Hastalığı Nedir?

Cilt Mantarı Hastalığı Nedir? – Mantar Nasıl Oluşur?

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantar enfeksiyonunun sebep olduğu bir hastalık olan cilt mantarı hastalığı, dünya üzerindeki en yaygın cilt hastalıklardan biridir diyebiliriz. Cilt mantarı hastalığı estetiksel açıdan bakıldığı zaman, hastalığa sahip olan insanı oldukça rahatsız eden bir cilt hastalığıdır.

Avuç içlerinde, el ve ayak parmaklarında, el ve ayak tırnaklarda, saç derilerinde yaygın olarak görülür. Hastalığa sahip olan bireylerde genellikle kızarıklık, sivilce benzeri birtakım şişlikler, kaşıntı, çatlaklar ve tırnaklarda şekil bozukluğu görülür.

Candida Albicans adı verilen bir maya türü mantar hastalığına sebep olan etkendir. Bu maya türünün vücuda yerleşmesiyle oluşan mantar hastalığı, Candida Albicans’ın yerleştiği bölgeye göre farklılık gösterir. Vücumuzun yerleştiği bölgesine göre de belirtiler farklı şekillerde ortaya çıkar.

En çok karşılaşılan mantar türlerini sıralamamız gerekirse şöyle bir liste yapabiliriz:

İçindekiler

 • 1 Ayak Mantarı
 • 2 Tırnak Mantarı
 • 3 Saç Mantarı
 • 4 Vücut Mantarı

Ayak Mantarı

Ayak Mantarı

En çok karşılaşılan mantar türlerinde ilk sıralarda gelen ayak mantarı, sıklıkla ayak parmaklarının arasında ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Ayak parmaklarında kaşıntı, parmaklar arasında soyulma ya da kabuklanma gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Ancak daha ileri vakalarda ayak parmaklarında şişme, akıntı veya kabarcık gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Ortak kullanım alanları olan, havuzlar, saunalar, duşlar gibi yerlerde ayağımızı koruyacak herhangi bir ayakkabı ya da terlik benzeri şey olmadan dolaşmak, ayak mantarı hastalığına adeta davetiye çıkartacaktır.

Yine bunun yanında, kişisel olarak kullanılması gereken çorap, terlik, ayakkabı ya da ayak kurulanan bezler gibi şahsi eşyaları başkaları ile paylaşmakta ayak mantarına yakalanma riskini önemli ölçüde artıran etkenlerdendir.

Kurumadan giyilen çoraplar, ayağımıza küçük gelip sıkan ayakkabılar da ayak parmaklarımızda ve tırnaklarımızda mantara sebep olabilecek etkenlerdendir.

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı hastalığı, tırnağın altında renk değişimiyle kendini belli eder. Tırnağımızın altı sarı ya da beyaz bir renge bürünmüşse tırnak mantarıyla karşı karşıya kalmış olabiliriz.

Mantar uzun süreli tedavi edilmediğine tırnağın şeklinde bozulmalara ve renginde değişmelere de neden olabilir. Tırnaklardaki şekil bozuklukları, renginde matlaşma, kalınlaşma ve keserken zorlanma gibi durumlar da tırnak mantarının sonuçlarındandır.

Tedavi edilmediği durumlarda, tırnağın tamamen parmaktan ayrılmasına dahi neden olabilecek bir mantar türüdür. Tırnak makası gibi kişisel eşyalarımızı sadece kendimiz kullanmaya özen göstererek bu hastalığa bir nebze önlem almış oluruz.

Oje benzeri bir takım kimyasallarla da tedavi edilebilen tırnak mantarı, tırnaklarımıza çok fazla zarar vermeden önce kontrol altına alınması gereken bir mantar türüdür.

Saç Mantarı

Saç derisinde ve saçlarda oluşan mantar enfeksiyonlarına saç mantarı adı verilir. Saç dökülmesi, saç derisinde pullanma, saç derisinde ağrıyan birtakım yaralar, saç derisinde kaşıntı gibi bir takım reaksiyonlara sebep olur. En çok ve kolay bulaşan mantar türlerinden biridir.

Genellikle ortak eşyalar vasıtası ile bulaşan bu mantar türünden korunmak için, havlu, tarak gibi eşyaların ortak kullanımından kaçınılmalıdır. Genellikle küçük çocuklarda görülen bir hastalık olan saç mantarı, hayvanlardan da insanlara bulaşabilen hastalıklar sınıfındadır.

Genellikle çocuklarda gözükmesi sebebiyle, çocuklarımız için bu mantar türüne karşı önlem almak gerekmektedir.

Vücut Mantarı

Vücut Mantarı

Genellikle cildimizin üst kısımlarında meydana gelen bir mantar türü olarak sınıflandırabiliriz. Cildimizde halka benzeri döküntü şeklinde belirtileri vardır. Bu döküntülerin oluştuğu yerdeki halka benzeri şekiller zamanla çoğalabilir ya da genişleyebilir.

Bunun dışında bu mantar hastalığının, ciltte kızarma, kaşınma gibi başka belirtileri de vardır. Vücut mantarı da diğer mantar türleri gibi çok bulaşıcıdır. Uzak durmak için kıyafetlerimizi sık sık yıkamalı, tişört, atlet, gömlek gibi kişisel kullanım eşyalarımızı sadece kendimiz giymeye özen göstermeliyiz.

Duş alma alışkanlığı edinmekte, vücut mantarından korunmak için yapılması gerekenlerden biridir.

Источник: http://www.losemibelirtileri.net/cilt-mantari-hastaligi-nedir-mantar-nasil-olusur/

Mantar hastalığı nedir?

Mantar Hastalığı Nedir?

Bu sayfada Mantar hastalığı nedir Mantar hastalığı ne demek Mantar hastalığı ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Mantar hastalığı anlamı tanımı açılımı Mantar hastalığı hakkında bilgiler resimleri Mantar hastalığı sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz.

 • Bazı mantarların yol açtığı bitki veya hayvan hastalığı.
 • Çoğunlukla yüzde, deri üzerinde koyu, kızıl veya mor renkli oluşan bir deri hastalığı, küflüce, mantar

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Mantarların neden olduğu herhangi bir hastalık, mikozis.

Bilimsel terim anlamı:

Asalak mantarlardan ileri gelen, insan, hayvan ya da bitki hastalığı; küflüce.

İngilizce'de Mantar hastalığı ne demek? Mantar hastalığı ingilizcesi nedir?:

fungous disease, mycosis

Osmanlıca Mantar hastalığı ne demek? Mantar hastalığı Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

futurî hastalık

Mantar hastalığı hakkında bilgiler

Mantar hastalığı, 50 kadar mantar türünün sebep olduğu çeşitli cilt ve tırnak hastalıklarıdır.

Bu mantarlar, dış etkilere karşı dirençli mikroorganizmalar olup her türlü kötü şartlar altında hayatlarını devam ettirebilirler. Temizliğe dikkat etmeyen kimselerin vücuduna yerleşip fırsatını bulduklarında tahribatlarını yaparlar.

Cilt üzerinde pembe kırmızılıkta bir leke ile kendisini belli eder. Kırmızılık çevreye doğru yayılırken ortası iyileşmeye başlar. Böylece halka şeklinde kabarcıklar ve kabarcıkların üzerinde kepeklenmeler şeklinde asıl belirti olarak ortaya çıkar.

Genellikle sporcularda, toplu halde yaşanan yatılı okul ve kışla gibi yerlerde, ayak temizliğine dikkat etmeyen kimselerde sık görülür. Parmak aralarına yerleşerek kaşıntılara sebep olur. Kaşınan yerlerde deri kızarır ve bazen de kanar. Ağrılı iltihaplar oluşabilir. Rahatsız edici ayak kokusu yapar.

Mantar hastalığı kısaca anlamı, tanımı:

Mantarlar : Sap, yaprak, çiçek vb. organlar yerine dallı veya düz iplikler görünüşünde emeçlerden oluşan, klorofilsiz, çiçeksiz, ilkel canlılar.

Hasta : Aşırı düşkün, tutkun. Parasız, züğürt. Zihinsel yetenekleri bozulmuş olan. Hastalık, kaza veya yaralanma dolayısıyla fizik veya ruh sağlığı bozulmuş ve tedavi edilmesi gereken kimse, rahatsız.

Deri : İşlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan postu. Toplantı, düğün. Bu tabakadan yapılmış. Pazar veya panayır kurulan gün, dernek. İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan tüy, kıl veya pulla kaplı tabaka, cilt, ten.

Mantar : Mantar hastalığına neden olan mikroskobik canlı. Çocukların özel tabanca ile patlattıkları barutlu madde. Kaldırıma araçların park edilmesini engellemek amacıyla zemine gömülmüş mantar biçiminde beton yükselti. Mantar hastalığı. Uydurma söz, yalan.

Mantarlardan, içinde zehirlileri de bulunan, silindir bir gövde ve üst tarafı şapka biçiminde olan ilkel canlıların genel adı (Fungi). Bu tabakadan yapılmış olan şişe tapası. Hayvanların burun ucu.

Esnek ve sudan hafif olduğundan şişe tapası, cankurtaran simidi, cankurtaran yeleği, ayakkabı tabanı ve daha birçok şeyin yapımında kullanılan, su geçirmeyen, meşe ağacı tabakası. Balık ağlarını su yüzünde tutmaya veya olta sarmaya yarayan mantar parçası.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Hayvan : Duygu ve hareket yeteneği olan, içgüdüleriyle hareket eden canlı yaratık. Kızılan bir kimseye söylenen bir söz. At, eşek, katır gibi türlü hizmetlerde kullanılan yaratık. Akılsız, duygusuz, kaba, hoyrat (kimse).

Çoğunluk : Sayı üstünlüğü, ekseriyet, azınlık karşıtı.

Kızıl : Parlak kırmızı renk. Bu renkte olan. Aşırı derecede olan. Genellikle küçük yaşlarda görülen, bulaşıcı, yüksek ateşli, kırmızı renkte geniş lekeler döktüren, kuluçka dönemi üç dört gün süren tehli hastalık. Altın. Komünist.

Renkli : Neşeli, canlı, ilgi çekici. Kendine özgü, ilginç, çarpıcı nitelikleri olan (kimse). Doğadaki renkleri olduğu gibi görüntüye aktarmayı gözeten film. Beyaz dışında başka rengi veya renkleri olan.

Küflüce : Mantar hastalığı.

Sebep : Bir şeyin olmasına veya belli bir hâlde bulunmasına yol açan şey.

Diğer dillerde Mantar hastalığı anlamı nedir?

İngilizce'de Mantar hastalığı ne demek? : n. fungus, mycosis, ringworm

Almanca'da Mantar hastalığı : n. Mykose

Rusça'da Mantar hastalığı : n. микоз (M)

Источник: https://nedir.ileilgili.org/mantar+hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1

Mantar hastalığı

Mantar Hastalığı Nedir?

RU | UK | KK | BE | EN |
mantar hastalığı, mantar hastalığı belirtileri
Mantar hastalığı, 50 kadar mantar türünün sebep olduğu çeşitli cilt ve tırnak hastalıklarıdır.

Bu mantarlar, dış etkilere karşı dirençli mikroorganizmalar olup her türlü kötü şartlar altında hayatlarını devam ettirebilirler.

Temizliğe dikkat etmeyen kimselerin vücuduna yerleşip fırsatını bulduklarında tahribatlarını yaparlar.

Konu başlıkları

 • 1 Vücut mantarı
 • 2 Ayak mantarı
 • 3 Tırnak mantarı
 • 4 Kafa mantarı
 • 5 Bacak ve kasık mantarı
 • 6 Kaynakça

Vücut mantarı

Cilt üzerinde pembe kırmızılıkta bir leke ile kendisini belli eder. Kırmızılık çevreye doğru yayılırken ortası iyileşmeye başlar. Böylece halka şeklinde kabarcıklar ve kabarcıkların üzerinde kepeklenmeler şeklinde asıl belirti olarak ortaya çıkar.

Ne yapmalı?

 • Hastalığa sebep olan mantar cinsi tespit edilmeden etkili bir tedavi mümkün değildir.
 • Kesin teşhis, cilt kazıntısının potasyum hidroksit eriyiği muamelesinden sonra, mikroskop altında incelenmesi ile konabilir.
 • Mantarın cinsine uygun antimikotik pomad, krem ve losyonlar kullanılır.
 • Geniş alanlara yayılmış mantar hastalığında harici tedaviye ilâveten, ağızdan griseofulvin ihtiva eden haplar verilir.

Ayak mantarı

Genellikle sporcularda, toplu halde yaşanan yatılı okul ve kışla gibi yerlerde, ayak temizliğine dikkat etmeyen kimselerde sık görülür. Parmak aralarına yerleşerek kaşıntılara sebep olur. Kaşınan yerlerde deri kızarır ve bazen de kanar. Ağrılı iltihaplar oluşabilir. Rahatsız edici ayak kokusu yapar.

Tırnak mantarı

Tedavi edilmeyen ayak mantarlarının gelişerek tırnakları da etkisi altına aldığı gözlenmiştir. El tırnaklarına nadiren geçer. Tırnaklar kalınlaşarak parlaklığını kaybederler. İlerleyen vakalarda tırnaklar yerlerinden ayrılarak çıkabilir.

Tırnak mantarında çok daha dikkatli bir tedavi gerekir. Doktor, uygun gördüğü takdirde, deforme olmuş tırnakları sökerek tedaviyi kolaylaştırabilir. Altı ile on iki ay arasında değişen bir tedavi takvimi uygulanır.

Kafa mantarı

Daha çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir mantar hastalığıdır. Kafa derisini istila eden mantarlar, kepeklenmeye ve saç kırılmalarına sebep olurlar. Enfeksiyon küçük bir alanda kaldığı gibi; bütün kafa derisini de kaplayabilir. Mantarın istila ettiği alanda saç dökülmesi ve kabarık, iltihaplı bir deri tabakası görülür.

Bacak ve kasık mantarı

Vücut mantarına benzer belirtiler gösterir. Halka biçiminde, yayılma temayülü olan, pembe kırmızı kabartılar şeklinde ortaya çıkar. Tedavi, mantarın cinsine uygun ilaçlarla gerçekleştirilir.

Vücutta görülen mantar, bazen beyazdan açık kahverengiye kadar değişen, mercimek büyüklüğünde lekeler halinde başlamaktadır. Malassezia furfur isimli mantar tarafından yapılan bu deri hastalığı, lekelerin büyüyerek birleşmeleri ve deri üzerinde haritaya benzer alanlar oluşturması ile karakterizedir. Hafif pullanma da vardır. Tedavi, selenyum sülfür şampuanı, üç-dört gün müddetle, gece yatarken deriye sürülerek gerçekleştirilir. Sabah kalkınca, şampuanlı bölge yıkanır. Yıkanmasının sebebi, uzun müddet kaldığında deriyi tahriş etmesidir.

Kaynakça

 1. abcdefghijk Greenwood, Norman N.; Earnshaw, Alan (1997). Chemistry of the Elements (2nd ed.).

  Oxford: Butterworth-Heinemann

mantar hastalığı, mantar hastalığı belirtileri, mantar hastalığı nasıl tedavi edilir, mantar hastalığı nedir, mantar hastalığı resimleri, mantar hastalığı tedavisi, mantar hastalığı tedavisi nasıl olur, mantar hastalığına ne iyi gelir, mantar hastalığının belirtileri, mantar hastalığının tedavisi

Mantar hastalığı Hakkında Bilgi

Mantar hastalığı

Mantar hastalığı
Mantar hastalığı konusunu görüntülemektesiniz.
Mantar hastalığı nedir, Mantar hastalığı kimdir, Mantar hastalığı açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/sequoia-national-forest-203926.html

MANTAR HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Mantar Hastalığı Nedir?

Çok küçük mikroorganizmalar olan mantarların faaliyetleri sonucu meydana gelen hastalıklara, mantar hastalığı denilmektedir. Mantar hastalığı başta cilt olmak üzere, tırnak, ayaklar, saç derisi ve kasık bölgesinde etkisini göstermektedir.

Mantar hastalığı çoğunlukla tahriş ve kaşıntılara sebep olmakla birlikte, kırmızı döküntüler şeklinde de meydana gelmektedir. Bazen de mantar hastalığı herhangi bir kaşıntıya yol açmayabilmektedir.

Mantar enfeksiyonu, genellikle mantar sorunu olan bir kişi ile ya da hayvan ile, doğrudan cilt teması kurulmasıyla bulaşmaktadır. Tedavisi mümkün bir hastalık olan mantar, hafif ya da şiddetli şekilde seyredebilmektedir.

Mantar Hastalığı Neden Olur?

Mantar enfeksiyonu ya da mantar hastalığı, mantarlar nedeniyle oluşmaktadır. Mantarlar insan vücudu da dahil olmak üzere, çevremizde her yerde bulunurlar. Mantarlar, soyunma odaları, yüzme havuzları ve cildin nemli bölgeleri gibi, sıcak ve nemli yerlerde rahatlıkla gelişebilmektedir.

Bunların dışında, mantar enfeksiyonu bulaşmış havlu, çamaşır, kıyafet ya da spor ekipmanı kullanarak da bulaşan mantar, enfeksiyonlu bir kişiyle direkt temas yoluyla da bulaşabilmektedir. İnsanlarda mantar enfeksiyonu en yaygın olarak, kasıklarda ve ayak mantarı şeklinde gözlenmektedir.

Bazı insanlar ise, mantar enfeksiyonlarına karşı diğer insanlara göre daha yatkındır.

Mantar hastalığının oluşma nedenleri ise aşağıda verildiği gibidir;

1.İnsandan İnsana Bulaşma Yoluyla

Mantar enfeksiyonu çoğunlukla direkt olarak bulaşarak meydana gelmektedir. Bu bulaşma olayı, genellikle cilt ile cilt teması yoluyla gerçekleşmektedir. Bu durumda, mantar hastalığı olan bir kişinin, diğer bir kişinin cildine teması ile mantar hastalığı bulaşabilmektedir.

2.Hayvanlardan İnsanlara Bulaşma Yoluyla

Eğer mantar hastalığı olan bir hayvana temas edilir ise, o kişide mantar hastalığı oluşması riski çok yüksektir. Buna göre, mantar hastalığı, enfekte olmuş evcil köpekler ya da kediler yoluyla bulaşıp yayılabilmektedir. Ayrıca mantar hastalığı, en yaygın şekilde inekler aracılığı ile bulaşmaktadır.

3.Eşyalardan İnsanlara Bulaşma Yoluyla

Herhangi bir mantar hastalığı olan hayvanın ya da insanın dokunduğu ya da temas ettiği bir eşyaya, dokunulması yolu ile mantar hastalığı oluşabilmektedir. Mantar hastalığının bulaşabileceği eşyalar; tarak, giysi, havlu, yatak, saç fırçası veya nevresim gibi eşyalardan oluşmaktadır.

4.Topraktan İnsana Bulaşma Yoluyla

Bazı durumlarda mantar hastalığı, toprak yoluyla insana bulaşarak oluşabilmektedir. Bu mantar hastalığı bulaşma şekli çoğunlukla, yüksek oranda mantar enfeksiyonu içeren toprak ile uzun süre boyunca temas edilmesi sonucu gerçekleşmektedir.

Risk Faktörleri

Birtakım koşullar nedeniyle bazı insanların mantar hastalığı riski daha yüksektir. Bu riskler şu şekildedir;

 • Mantar hastalığı olan insanlarla ya da mantar hastalığı taşıyıcısı olan insanlarla temas halinde olunması,
 • Nemli, çok rutubetli, kalabalık ve sıcak bölgelerde ikamet eden kişiler,
 • Güreş sporu ile uğraşan kişiler,
 • Diyabet ya da kanser gibi hastalıklara sahip olan kişiler,
 • 15 yaşından küçük olan çocuklar,
 • Mantar enfeksiyonu olan hayvan ya da insanlar ile yakın temasta bulunan kişiler,
 • Mantar hastalığı olan bir kişinin, kişisel eşyalarını kullanan kişiler,
 • Mantar hastalığı olan kişilerin, havlularını, yataklarını, nevresim ve çarşaflarını, taraklarını ve hatta kıyafetlerini kullanan kişiler,
 • Çok dar ya da sıkı kıyafetler giyen kişiler,
 • Zayıf ve dayanıksız bir bağışıklık sistemine sahip olan kişiler.

Mantar Hastalığının Belirtileri

Birçok mantar hastalığı, kaşıntı, kızarıklık ve tahrişlere sebep olmaktadır. Fakat mantar hastalığının etkileri, vücutta meydana geldiği bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Buna göre, mantar hastalığının belirtileri aşağıdaki gibidir;

Vücutta gelişen mantar hastalığının etkileri aşağıdaki gibidir;

 • Göğüste, karında, kollarda, bacaklarda ve sırt bölgesinde etkilidir.
 • Kenarları kırmızı ve pullu ya da nemli ve kabuklu lekelenmeler yaşanması. Halka şekilli küçük kırmızı yumrular oluşması.
 • Büyük ya da küçük yamalar ve lekelerin meydana gelmesi.

Yüz bölgesinde gelişen mantar hastalığının etkileri aşağıdaki gibidir;

 • Yüz bölgesinde ve kulaklarda etkilidir.
 • Güneş ışığına maruz kalındığında kötüye giden lekeler.

Kasık bölgesinde gelişen mantar hastalığının etkileri aşağıdaki gibidir;

 • Kasıklarda, cilt kıvrımlarında, bacakların iç kısımlarında ya da kalçalarda etkilidir. Kızarıklıklar, cinsel organlar üzerinde genellikle oluşmamaktadır.
 • Ortası kırmızımsı kahve rengi olan lekeler.
 • Kasık mantarı ile ayak mantarı, genellikle aynı anda gerçekleşmektedir.

Ellerde gelişen mantar hastalığının etkileri ise şu şekildedir;

 • Avuç içlerinde etkisini gösterir.
 • Ayak mantarına benzer şekilde, avuç içindeki deride kalınlaşma, kuruma ve pullanma.
 • Parmaklar arasında nemlenme ve açık yaralar gözlenebilmektedir.
 • Elin arkasında kırmızı ve pullu lekeler ile kenarlarında kabarcıklar oluşması.

Komplikasyonlar

Mantar hastalığı, derinin sadece en dış katmanını etkilemektedir. Ama çok nadir olarak da derinin altına işleyerek daha derindeki dokulara ulaşabilmektedir.

Ancak böyle bir durumun yaşanması ihtimali çok düşüktür, fakat bu durum meydana gelmesi halinde ise ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında, oldukça güçsüz bağışıklık sistemi olan kişilerde, mantar hastalığının iyileşme süreci oldukça zor olabilmektedir.

Özellikle HIV/AIDS gibi ciddi hastalıkları olan kişilerde mantar hastalığı, bağışıklık sisteminin daha da zayıflamasına sebep olabilmektedir.

Tanı ve Testler

Genellikle birçok doktor, sadece bir bakışta, mantar hastalığı olup olmadığını anlayabilmektedir.

Fakat eğer, mantar hastalığı çok belirgin bir şekilde kendini göstermiyorsa, doktor deri dokusu üzerinden bir parça örnek alarak, yani biyopsi yöntemi yardımı ile, teşhis koymaya çalışabilir.

Doktor cilt dokusundan almış olduğu doku parçasını, laboratuvarda, mikroskop altında incelemeye gönderir. Doktor, buradan çıkacak olan sonuca göre, mantar hastalığı olup olmadığını teşhis edebilir.

Tedavi ve İlaçlar

Mantar hastalığı tedavisinde genellikle antifungal (antimantar) ilaçlardan yararlanılmaktadır. Eğer mantar hastalığı oldukça hafif bir şekilde seyrediyor ise, antifungal cilt ürünleri, cilt üzerine uygulanarak, mantar hastalığını tedavi etmek mümkün olacaktır.

Ciddi bir şekilde seyreden mantar hastalığında ise doktor, haftalar boyunca devam edebilen bir süreç içerisinde, antifungal hap şeklinde olan ilaçlar kullanılmasını uygun görebilir. Ayrıca, hafif şekilde kendini gösteren mantar hastalığında, reçetesiz olarak eczanelerde satılan ve antifungal özellik gösteren krem ve losyonları kullanmak faydalı sonuçlar verebilmektedir.

Alınacak Olan Önlemler

Açıkçası, mantar hastalığını önlemek oldukça zordur. Ancak yine de, mantar hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Mantar hastalığı riskini azaltan ve hastalık gelişmesini engelleyen bazı önlemler aşağıdaki gibidir;

Mantar hastalığı hakkında bilinçli olmak: Öncelikle, hem insanlardan hem de hayvanlardan mantar hastalığının bulaşabileceğinin farkında olmak gerekmektedir. Aynı zamanda, etrafınızdaki kişileri ya da çocuklarınızı bu konu hakkında bilgilendirmek ve özellikle çocukları takip etmek, mantar hastalığının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kişisel temizliğe özen göstermek: Elleri sık sık yıkamak, mantar enfeksiyonun oluşmasını engelleyecektir. Özellikle, okul, sınıf, çocuk bakım merkezleri, spor ve egzersiz salonları ile soyunma odaları gibi ortak kullanıma açık olan alanların her daim temiz tutulması, mantar enfeksiyonu oluşması riskini azaltıcı bir önlemdir.

Rutubetli, nemli ve aşırı sıcak yerlerden kaçınmak: Uzun bir süreç boyunca, kalın kıyafetler giymekten kaçınmak mantar hastalığını önleyecektir. Bunun yanı sıra, özellikle nemli ve rutubetli havalarda, kalın ve dar giysiler giymemeye özen göstermek, çok terlemekten kaçınmak, mantar hastalığını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Mantar hastalığı olan hayvanlardan uzak durmak: Eğer hayvanın kürkünden mantar hastalığı olduğu anlaşılıyor ise, derhal bu hayvandan uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. Bazı durumlarda, hayvanlarda belli başlı bir mantar belirtisi görülmeyebilir. Böyle bir durum karşısında ise, bir veteriner hekime hayvanı kontrol ettirmek temkinli bir davranış olacaktır.

Tüm bunların haricinde, kıyafet, havlu, saç fırçası ya da diğer kişisel eşyaları, başkaları ile ortak kullanmamak ve başka birinin bu gibi kişisel eşyalarını kullanmaktan kaçınmak da alınacak olan diğer önlemlerden bazılarıdır.

Источник: https://rookka.com/mantar-hastaligi-neden-olur/

Mantar Hastalığı: Tekrar Etme Riski Yüksek — Multi Yaşam

Mantar Hastalığı Nedir?

Kaç çeşit mantar hastalığı vardır? Mantar hastalığı ciltte veya tırnaklarda ortaya çıkar. Ortaya çıktığı cilt bölgesine göre belirtiler değişkendir:

Yüz veya boyun mantarı: Kaşıntı ve şişkinlik vardır. Cilt kuruyabilir ve çatlayabilir. Sakalınız varsa daire şeklinde dökülmeler gözlemleyebilirsiniz.

El mantarı: Avuç içi ve parmak aralarındaki cilt genellikle kalınlaşır. Tek elde olması daha olasıdır.

Saç mantarı: Kabuklanmış bölgeler oluşabilir. Bu bölgelerde yara oluşabilir. Saçta bölgesel dökülmeler yaşanabilir. Genellikle çok kaşıntılıdır.

Ayak mantarı: Parmakların arası kaşıntılı, kuru, döküntülü ve kızarıktır. Şiddetli vakalarda kabarcık, akıntı veya şişme oluşabilir.

Kasık mantarı: Cilt rengi kırmızı-kahverengiye dönmüştür. Şiddetli kaşıntı söz konusudur. Cinsel organlar genellikle etkilenmez. Küçük kırmızı kabarcıklar görülebilir.

Tırnak mantarı: Tırnaklarda beyazlama-sararma ve kalınlaşma görülebilir. Tırnak kırılganlaşır, tamamen düşebilir. Tırnak çevresindeki cilt tahriş olmuş olabilir.

1) Kirli Temas

Mantar hastalığının bazı türleri, sadece kirli yüzeylere temas ile ortaya çıkabilmektedir. Aşağıdaki bulaşma şekilleri ile sık karşılaşılmaktadır:

 • Mantar hastalığı olan bir bireyle direk cilt teması
 • Yine bu kişilerle havlu, çamaşır gibi şahsi eşyaların ortak kullanımı
 • Hayvanlara temas
 • Pis sularla temas, kirli havuzlarda yüzmek
 • Soyunma odası vb. ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla gezmek
 • Toprakla temas
 • Hasta kişinin dokunduğu objeye temas (nadiren)

Temas yolu ile vücudun bir bölgesindeki mantar hastalığı başka bir bölgeye de taşınabilir.

Bazı mantar ve mayalar, mantar hastalığı olmayan kişinin cildinde de az sayıda yaşar. Aşağıdaki etkenler ise bu mantarların kontrolden çıkmasına ve mantar hastalığına neden olabilir:

2) Antibiyotiklerin Aşırı Kullanımı

Cildimizde bazı bakteri ve mantarlar denge halinde yaşar. Yararlı bakteriler, mantarların aşırı çoğalmasını önler.

Vücuda giren zararlı bakterileri öldürmek için kullanılan antibiyotikler ve antibakteriyel kremler aşırı kullanılırsa bu yararlı bakterileri de öldürür. Bu durumda mantarların sayısı çok artabilir ve mantar hastalığına kapı aralanabilir.

3) Bağışıklık Sisteminin Baskılanması

Aşağıdaki etkenler mantarlarla mücadele eden bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve mantar hastalığına yol açabilir:

 • Steroid kullanımı
 • Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Şiddetli hastalıklar
 • Gıdasız kalmak, vitamin yetmezlikleri
 • Hamilelik

4) Obezite Ve Diğer Nedenler

Mantarlar nemli ve karanlık ortam nedeni ile cilt kıvrımlarında daha hızlı ürer. Aşırı kilolu insanlar, cilt kıvrımları daha fazla olduğu için daha büyük risk altındalardır.

Şeker hastalığı: Şeker hastalarının idrarlarında bir miktar şeker bulunur. Şeker, mantarların çoğalması için uygun bir besin kaynağıdır. Dolayısıyla kasık mantarı hastalığı bu kişiler için daha olasıdır.

Su: Su ile sürekli temas, cilt üzerindeki koruyucu tabakanın incelmesine yol açarak mantar hastalığına zemin hazırlayabilir.

1) Temizliğe Özen Gösterin

Aşağıdaki önlemler sayesinde mantar hastalığının ömrü azalır ve yayılmasının önüne geçilir:

 • Etkilenen bölge her gün yıkanmalıdır. Sonrasında güzelce kurulanmak çok önemlidir. Kurulanırken cilt katları ve parmak aralarına dikkat edilmelidir.
 • Eller sık sık yıkanmalıdır.
 • Çorap, iç çamaşır ve kıyafetler sık sık değiştirilmelidir.
 • Mantar hastalığının üzerinde herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır.
 • Kıyafetler yüksek ısıda yıkanmalıdır.
 • Pamuklu ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

2) İlaç Tedavileri

Mantar önleyici krem, jel, sprey, şampuan ve haplar etkili tedavi sunar. Mantar hastalığının olduğu cilt bölgesine uygun olan ilaç türü için eczacınızdan bilgi edininiz.

 • Mantar önleyici (antifungal) jel, sprey ve kremlerin kullanım süreleri genellikle iki haftadır. Her gün kullanılmaları gerekir.
 • Tekrarlama riskinden korkuluyorsa bu süre iki hafta uzatılabilir.
 • Bu ürünler mantar hastalığının üzerine ve iki santimetre çevresine uygulanmalıdır.
 • Saç mantarında selenyum sülfit veya ketokonazol şampuanlar önerilebilir.
 • İnatçı vakalarda terbinafin haplar veya griseofulvin spreyler önerilebilir. Griseofulvin doğum anomalilerine neden olabilir; gebe kadınların, durumlarını eczacıya bildirmeleri çok önemlidir.
 • Şiddetli vakalarda itraconazol haplar önerilebilir. Çocuklar için uygun değildir.
 • Tırnak mantarı vakaları daha inatçı olabilir. Bu nedenle mantar önleyici tırnak cilalarının ve antifungal hapların aynı anda kullanılması gerekli olabilir.

Kasık mantarı ve ayak mantarı birbirine neden olabilen iki mantar hastalığı türüdür. Aynı anda tedavi edilmeleri önerilir.

3) Mantar Hastalığı Bitkisel Tedavisi (Ev Tedavileri)

Aşağıdaki ürünler mikrop önleyici içerikleri, cilt aurasını dengeleyen özellikleri ve iltihap giderici etkileri sayesinde; uygulanmaları halinde mantar hastalığının daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir:

 • Elma sirkesi
 • Yoğurt
 • Sarımsak
 • Çay ağacı yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Çay
 • Güveyotu yağı
 • Zeytin yaprağı
 • Zencefil (bal ile karıştırılarak tüketilebilir de)
 • Yaban mersini suyu (tüketilmelidir)

Источник: https://multiyasam.com/mantar-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi/

Mantar hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantarlar havada, toprakta, suda ve bitkilerde yaşayabilirler. İnsan vücudunda da birkaç mantar çeşidi yaşayabilmektedir. Bu mantarlar enfeksiyona da yol açabilir ve mantar enfeksiyonları dünya genelinde çok sık görülür.

Vücudun herhangi bir kısmına, bağışıklık sisteminin baş edemeyeceği kadar çok mantar girdiğinde mantar enfeksiyonu meydana gelir. Bu mantarları öldürmek zor olabilir çünkü vücudumuz onlar için elverişli bir yaşam alanıdır, ayrıca tekrar enfekte olabilirler.

Mantar hastalıkları düzgün ve hızlı bir şekilde tedavi edilirse ciddi problemler değildir. Bağışıklık sistemi çok zayıf olan kimselerde ve antibiyotik kullanan kişilerde mantar hastalığı riski fazladır. Ayrıca diyabet hastalığı ve kanser tedavisi de mantar riskini artırır.

Ayak mantarı, pamukçuk, vajinal mantar gibi birçok mantar hastalığı çeşidi vardır. Mantarlar genellikle deride enfeksiyona yol açarlar.

1) Ayak mantarı (atlet ayağı)

Tıptaki ismiyle “tinea pedis” çok sık görülen ve ayağı etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Genellikle sporcularda ve koşucularda çok sık görülür çünkü çoraplar, ayakkabılar, soyunma odası, spor ekipmanları gibi nemli ve sıcak ortamlarda yaşarlar. Ancak herkes ayak mantarı hastalığına yakalanabilir. Genellikle sıcak iklimlerde ve yaz aylarında daha sık görülür.

Belirtileri:

 • Mantarlı bölgede kızarıklık ve su kabarcıkları
 • Deride aşınma ve incelme
 • Deride soyulma ve çatlama
 • Pullanma
 • Kaşıntı, batma ve yanma hissi

Tanısı ve tedavisi:

Genellikle soyulan deriden bir parça alınır ve mikroskop altında incelenerek mantar olup olmadığına karar verilir. Ayak mantarına yol açan birden fazla mantar türü vardır, bu yüzden bulgular mantarın türüne göre değişebilir.

Tedavisi çoğunlukla antifungal merhemlerle olur. Çok ağır vakalarda ayrıca ağız yoluyla ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ayrıca ayağın kuru tutulması ve iyi bakılması gerekir. Önlemek için ayağın hava almasını sağlayan çorap ve ayakkabılar tercih edilmeli, ayak temiz ve kuru tutulmalıdır. Özellikle duş alırken zemine çıplak ayakla basmak yerine terlikle basılmalıdır.

2) Vajinal mantar

Candida cinsi mantaların, kadın genital organına yerleşmesi sonucu oluşan enfeksiyondur, Candida albicans da denir. Bu mantarların vücutta üreyerek artması vajinadaki bakteri ve pH dengesini bozar. Bu dengesizlik antibiyotiklere, strese ve hormon düzensizliklerine ya da düzensiz beslenmeye bağlı olabilir. Candida mantarları ayrıca tırnak mantarı ve kasık mantarına da sebep olur.

Belirtileri:

 • Vajinanın etrafında kaşıntı ve şişme
 • İdrara çıkarken ya da cinsel birliktelik esnasında yanma ve acı hissi
 • Vajinanın etrafında kızarıklık ve ağrı
 • Normal olmayan vajinal akıntı (gri, yeşil renkli ve kötü kokulu yoğun akıntı)
 • Bazı vakalarda döküntü de görülür

Tanısı ve tedavisi:

Vajinal mantarlar derhal tedavi edilmelidir, aksi takdirde semptomlar kötüleşebilir. Semptomları belirgin olduğu için tanısı kolaydır. Doktorunuz size bazı sorular sorar.

Ardından vajina duvarını ve rahim ağzını inceler ve enfeksiyon belirtisi arar, gerekirse vajinadan doku örneği alır. Tedavi hastalığın şiddetine bağlıdır. Genellikle reçetesiz satılan ya da reçeteli kremler, tabletler ve fitiller kullanılır.

Önlemek için hijyene dikkat edilmeli, dar elbiseler giyilmemeli ve organik kumaşlardan iç çamaşırı tercih edilmelidir.

3) Kasık mantarı

Tinea cruris de denilen bu enfeksiyon deride oluşan bir başka mantar hastalığıdır. Bu hastalığa sebep olan mantarlar sıcak ve nemli ortamları severler, bu yüzden vücudun kasık, baldır ve kalça gibi kısımlarına yerleşirler. Yazın sıcak havalarda ve sıcak iklimlerde daha sık görülür. Bu mantarı taşıyan bir insanla ya da objeyle doğrudan temas sonucu bulaşır.

Belirtileri:

 • Kızarıklık
 • Tahriş, kaşıntı ya da yanma hissi
 • Yuvarlak şekilli döküntüler
 • Deride çatlama, kepeklenme ve kuru soyulma

Tanısı ve tedavisi:

Kasık mantarının kendine has bir görüntüsü vardır ve bakarak teşhis konulabilir. Ancak eğer belirsiz bir durum varsa doktorunuz örnek alıp inceleyecektir.

Genellikle antifungal kremler ve hijyene özen gösterilerek tedavi edilir. Etkilenen bölgenin temiz ve kuru tutulması gerekir.

Önlemek için pamuklu ve geniş, rahat kıyafetler giyilmeli, enfeksiyon taşıyan insanlarla temastan kaçınılmalıdır. Havlu ve spor ekipmanları paylaşılmamalıdır.

4) Vücut mantarı (tinea corporis)

Tinea corporis ölü deri, saç ve tırnak hücreleriyle beslenen bir mantardan kaynaklanan deri enfeksiyonudur. Vajinal mantar ve ayak mantarına da sebep olabilen bir mantar cinsidir.

Bu bölgeler dışında oluşan mantar enfeksiyonlarına vücut mantarı denilir. Son derece bulaşıcıdır ve temas ile geçer. Hayvanlardan da bulaşabilir. Ayrıca havlu, elbise gibi eşyalardan da geçer.

Topraktan da bulaşabilir.

Belirtileri:

Vücut mantarının kendine özel bir şekli vardır. Halka şeklinde bir kırmızı leke halindedir, kaşınır ve pul pul görünür. Birkaç halka halinde yayılabilir. Halkanın dış kısımları kırmızı ve hafif kabarık görünür, iç kısmı ise normal kalır ya da pul pul olur.

Tanısı ve teşhisi:

Gül hastalığı gibi bazı hastalıklar da aynı görüntüye sebep olabilir, bu karışıklığın yaşanmaması için doktorunuz doku örneği alıp inceleyebilir. Teşhis doğrulandığında hastalığın şiddetine göre tedavi uygulanır.

Reçetesiz kremler ve ilaçlı merhemler çok sık kullanılır. Ağır vakalarda reçeteli ilaçlar gerekebilir. Önlemek ve tedavi etmek için hijyene dikkat etmek gerekir. Cildi kuru ve temiz tutmak önemlidir.

Duşlarda ve havuzlarda terlik giymek, başkalarının eşyalarını kullanmamak bulaşmasını önler.

Mantar hastalığı nedenleri nelerdir?

Mantar enfeksiyonları bulaşıcı hastalıklardır ve insandan insana ya da hayvandan insana bulaşabilirler. Ancak insanların mantara karşı koruma kalkanları vardır; vücudumuzun hemen hemen her yerinde bizi mantarlardan koruyan yararlı bakteriler bulunur. Bu bakteriler zararlı mantarları anında yok ederler ve bizi hastalıktan korurlar.

Eğer mantar vücuda girse bile bağışıklık sistemimiz onunla savaşarak yok edebilir. Vajina gibi bölgelerde bulunan asidik atmosfer de mantarları öldürerek koruma sağlar. Ancak vücudun savunmasız kalabildiği durumlar da yaşanır. Bağışıklığın baskılandığı durumlarda vücudumuz mantarlara karşı savaşamaz hale gelir.

Ayrıca antibiyotiklerin uzun süre kullanımı yararlı bakterileri yok ederek mantarın vücuda yerleşmesine imkan tanır. Menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, hormon değişimlerinde asit seviyesi azalır ve vajina enfeksiyona karşı savunmasız kalır.

Nem ve ıslaklık da mantar enfeksiyonuna yol açar. Çok sık terlemek ya da nemli ve sıcak bölgelerde çalışmak mantar riskinizi artırır. Mantarların yaşamak için sıcak ve nemli ortamlara ihtiyacı vardır. Spor salonu, giyinme salonu, duşlar,havuzlar gibi ıslak bölgelerde çıplak ayakla gezmek mantar bulaşmasına sebep olabilir, buralarda fazlasıyla mantar yaşamaktadır.

Cildimizdeki kan dolaşımının normal şekilde işleyememesine neden olan tüm durumlar mantar enfeksiyonuna yol açabilir. Yetersiz kan dolaşımı bağışıklık sistemimizi baskılar ve mantarlara karşı savaşabilmesini engeller.

Tırnak ve deri yaralanmaları ve enfeksiyonları da vücudu mantara açık hale getirir, zira mantar vücuda daha kolay girer ve derin dokulara etki edebilir.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/fungal-infections-skin#4

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317970.php

https://www.healthline.com/health/fungal-infection

Источник: https://www.mailce.com/mantar-enfeksiyonlari-mantar-hastaliklari-beirtileri-ve-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.