Mantar Hastalıkları

Mantar hastalığı nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir

Mantar Hastalıkları
Mantar hastalığı

Mantar hastalıkları hemen hemen herkesin hayatında en azından bir kere başına gelen bir durumdur. Peki bu kadar sık görülen hastalıklar olan mantar hastalığı nasıl geçer? Mantarın nasıl iyileştiğinden önce ne olduğuna biraz değinmek gerekir.

Mantar hastalığı nedir?

Mantar hastalıkları büyük çoğunlukla ciltte meydana gelir. Normalde zararsız olan tek hücreli canlılar tarafından meydana getirilen hastalıklardır. Mantarlar cildinizdeki keratin tabakasının üzerinde yaşarlar. Keratin cildinizin, şaçlı derinizin ve tırnaklarınızın üzerini kaplayan bir tabakadır.

Mantar hastalığı tipleri nelerdir?

Mantar hastalıkları birçok farklı tipte karşımıza çıkabilir. Genellikle etkiledikleri bölgeye göre isimlendirilirler.  Mantar hastalıkları çok çeşitli olsa da bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ayak mantarı (Tinea pedis)

Ayak mantarı, ayaklarınızda kaşıntı, kızarıklık ve pul pul dökülmeye neden olur. Özellikle ayak parmak aralarında beyaz çatlakların ortaya çıkması karakteristiktir. Her 6 kişiden birinde ayak mantarı olduğu tahmin ediliyor.

  Ayak mantarı daha önce mantar enfeksiyonu bulaşmış yerlerde yalın ayak dolaşma ile bulaşır. Özellikle yüzme havuzları, saunalar ve spor salonları bu açıdan riskli bölglerdir.

Mantar olan bir yerinize dokunduktan sonra ellerinizi yıkamazsanız vücudunuzun diğer bölgelerine de yayılabilir.

Tırnak mantarı (Tinea unguinum)

Bu mantar enfeksiyonu herhangi bir tırnakta ortaya çıkabilir ve uzun zaman belirti vermeden ilerleyebilir. Tırnaklarınızda renk değişimi ve çatlamalara neden olurlar. Aynı zamanda tırnağı kalınlaştırabilir. Ayak tırnakları el tırnaklarından daha sık etkilenmektedir.

Apış arası mantarı (Tinea cruris)

Bu mantar kasık ve apış arası bölgesinde görülen mantar türüdür. Bulaşıcıdır, direk temas veya yıkanmamış iç çamaşırlarının teması ile bulaşabilir. Kasık ve çevresinde kaşıntılı kızarık bir bölge oluşturur.

Örneğin ayak mantarınız varsa ve ayaklarınıza dokunduktan sonra ellerinizi yıkamadan kasığınıza dokunursanız mantar enfeksiyonunu kasığınıza bulaştıabilirsiniz.

Bu nedenle mantar enfeksiyonu olan kişilerin ellerini sık yıkaması çok önemlidir.

Vücut mantarı (Tinea corporis)

Genellikle kollar, bacaklar ve yüz gibi vücudun açıktaki bölgelerinde görülür. Kırmızı, halka şeklinde bir döküntüye sebep olur. Bu mantar tipi de bulaşıcıdır ve mantar hastalığı olan biri ile yakın temas sonrası bulaşabilir.

Saç mantarı (Tinea capitis)

Her yaşta görülebilse de, saç mantarı genellikle çocukları etkiler ve ergenlik ile birlikte kaybolur. Diğer mantar hastalıklarına benzer belirtiler göstermekle birlikte, saçlı derinizde şişlikler, iltihapla dolu kistler, saç dökülmesi gibi durumlara da yol açabilirler. Şapka, tarak gibi eşyaların ortak kullanılması ile bulaşabilir.

Mantar hastalığı neden olur?

Mantar hastalıklarına yatkınlık yaratacak birçok sebep vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yakın zamanda antibiyotik kullanımı
 • Gebelik
 • Kötü kontrol edilen şeker hastalığı
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması, örneğin AIDS gibi hastalıkları
 • Aşırı kilolu olmak
 • Mantar enfeksiyonu olan bir insan veya hayvan ile yakın temasta bulunmak
 • Mantar enfeksiyonu olan kişilerin eşyaları ile temas
 • Duş ve havuz gibi alanlarda yalın ayak yürümek
 • Terleme veya duş sonrası tam olarak kurulanmamak
 • Terlemeye izin vermeyen veya çok dar giysiler giymek

Mantar hastalığı nasıl geçer?

Mantar hastalığı genellikle mantar olan bölgeye sürülen kremler ile tedavi edilir. Bu kremler ile yapılan tedaviye topikal tedavi denir. Topikal tedavide kullanılan kremler, losyonlar, boyalar, şampuanlar ve tozlar mevcuttur. Bunların bazıları eczanelerden reçetesiz temin edilebilir.

Eğer mantar hastalığı geniş bir bölgeyi kaplıyorsa veya saçlı deri ile tırnaklardaysa tablet formunda mantar ilaçları kullanmanız da gerekebilir. Tabletler ile birlikte topikal tedavi de kullanılabilir.

Mantar hastalığı genellikle ilaç ile tedaviye iyi yanıt verir. Ancak kullanılan ilaçlar bazen cilt tahrişi veya mide problemleri gibi yan etkiler yapabilirler. Vücudunuzdaki kızarıklıklar kaybolduktan sonra tekrar geri gelebilir. Bu nedenle belirtiler kaybolduktan sonra en az 2 hafta daha tedaviye devam etmek gerekir.

Ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonları için birkaç haftadan birkaç aya kadar tedavi almanız gerekebilir.

Mantar hastalığından nasıl korunabiliriz?

Bazı basit önlemler ile mantar hastalığı riskini azaltabilirsiniz.

 • Banyo ve terleme sonrasında cildinizi tamamen kurutun.
 • Yatak çarşaflarınızı ve kıyafetlerinizi sık yıkayın.
 • Sauna, havuz ve duş gibi toplu alanlarda terlik kullanın.
 • Pamuktan yapılmış bol giysiler giyin.
 • Havlu, saç fırçası ve tarak gibi eşyalarınızı ortak kullanmayın.
 • Her 2-3 günde bir farklı ayakkabı giyin.
 • Şeker hastasıysanız şekerinizi kontrol altında tutun

Источник: //www.eciltbakimi.com/mantar-hastaligi-nasil-gecer-tedavi-yontemleri-nelerdir/

MANTAR HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Mantar Hastalıkları

Çok küçük mikroorganizmalar olan mantarların faaliyetleri sonucu meydana gelen hastalıklara, mantar hastalığı denilmektedir. Mantar hastalığı başta cilt olmak üzere, tırnak, ayaklar, saç derisi ve kasık bölgesinde etkisini göstermektedir.

Mantar hastalığı çoğunlukla tahriş ve kaşıntılara sebep olmakla birlikte, kırmızı döküntüler şeklinde de meydana gelmektedir. Bazen de mantar hastalığı herhangi bir kaşıntıya yol açmayabilmektedir.

Mantar enfeksiyonu, genellikle mantar sorunu olan bir kişi ile ya da hayvan ile, doğrudan cilt teması kurulmasıyla bulaşmaktadır. Tedavisi mümkün bir hastalık olan mantar, hafif ya da şiddetli şekilde seyredebilmektedir.

Mantar enfeksiyonu ya da mantar hastalığı, mantarlar nedeniyle oluşmaktadır. Mantarlar insan vücudu da dahil olmak üzere, çevremizde her yerde bulunurlar. Mantarlar, soyunma odaları, yüzme havuzları ve cildin nemli bölgeleri gibi, sıcak ve nemli yerlerde rahatlıkla gelişebilmektedir.

Bunların dışında, mantar enfeksiyonu bulaşmış havlu, çamaşır, kıyafet ya da spor ekipmanı kullanarak da bulaşan mantar, enfeksiyonlu bir kişiyle direkt temas yoluyla da bulaşabilmektedir. İnsanlarda mantar enfeksiyonu en yaygın olarak, kasıklarda ve ayak mantarı şeklinde gözlenmektedir.

Bazı insanlar ise, mantar enfeksiyonlarına karşı diğer insanlara göre daha yatkındır.

Mantar hastalığının oluşma nedenleri ise aşağıda verildiği gibidir;

1.İnsandan İnsana Bulaşma Yoluyla

Mantar enfeksiyonu çoğunlukla direkt olarak bulaşarak meydana gelmektedir. Bu bulaşma olayı, genellikle cilt ile cilt teması yoluyla gerçekleşmektedir. Bu durumda, mantar hastalığı olan bir kişinin, diğer bir kişinin cildine teması ile mantar hastalığı bulaşabilmektedir.

2.Hayvanlardan İnsanlara Bulaşma Yoluyla

Eğer mantar hastalığı olan bir hayvana temas edilir ise, o kişide mantar hastalığı oluşması riski çok yüksektir. Buna göre, mantar hastalığı, enfekte olmuş evcil köpekler ya da kediler yoluyla bulaşıp yayılabilmektedir. Ayrıca mantar hastalığı, en yaygın şekilde inekler aracılığı ile bulaşmaktadır.

3.Eşyalardan İnsanlara Bulaşma Yoluyla

Herhangi bir mantar hastalığı olan hayvanın ya da insanın dokunduğu ya da temas ettiği bir eşyaya, dokunulması yolu ile mantar hastalığı oluşabilmektedir. Mantar hastalığının bulaşabileceği eşyalar; tarak, giysi, havlu, yatak, saç fırçası veya nevresim gibi eşyalardan oluşmaktadır.

4.Topraktan İnsana Bulaşma Yoluyla

Bazı durumlarda mantar hastalığı, toprak yoluyla insana bulaşarak oluşabilmektedir. Bu mantar hastalığı bulaşma şekli çoğunlukla, yüksek oranda mantar enfeksiyonu içeren toprak ile uzun süre boyunca temas edilmesi sonucu gerçekleşmektedir.

Risk Faktörleri

Birtakım koşullar nedeniyle bazı insanların mantar hastalığı riski daha yüksektir. Bu riskler şu şekildedir;

 • Mantar hastalığı olan insanlarla ya da mantar hastalığı taşıyıcısı olan insanlarla temas halinde olunması,
 • Nemli, çok rutubetli, kalabalık ve sıcak bölgelerde ikamet eden kişiler,
 • Güreş sporu ile uğraşan kişiler,
 • Diyabet ya da kanser gibi hastalıklara sahip olan kişiler,
 • 15 yaşından küçük olan çocuklar,
 • Mantar enfeksiyonu olan hayvan ya da insanlar ile yakın temasta bulunan kişiler,
 • Mantar hastalığı olan bir kişinin, kişisel eşyalarını kullanan kişiler,
 • Mantar hastalığı olan kişilerin, havlularını, yataklarını, nevresim ve çarşaflarını, taraklarını ve hatta kıyafetlerini kullanan kişiler,
 • Çok dar ya da sıkı kıyafetler giyen kişiler,
 • Zayıf ve dayanıksız bir bağışıklık sistemine sahip olan kişiler.

Mantar Hastalığının Belirtileri

Birçok mantar hastalığı, kaşıntı, kızarıklık ve tahrişlere sebep olmaktadır. Fakat mantar hastalığının etkileri, vücutta meydana geldiği bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Buna göre, mantar hastalığının belirtileri aşağıdaki gibidir;

Vücutta gelişen mantar hastalığının etkileri aşağıdaki gibidir;

 • Göğüste, karında, kollarda, bacaklarda ve sırt bölgesinde etkilidir.
 • Kenarları kırmızı ve pullu ya da nemli ve kabuklu lekelenmeler yaşanması. Halka şekilli küçük kırmızı yumrular oluşması.
 • Büyük ya da küçük yamalar ve lekelerin meydana gelmesi.

Yüz bölgesinde gelişen mantar hastalığının etkileri aşağıdaki gibidir;

 • Yüz bölgesinde ve kulaklarda etkilidir.
 • Güneş ışığına maruz kalındığında kötüye giden lekeler.

Kasık bölgesinde gelişen mantar hastalığının etkileri aşağıdaki gibidir;

 • Kasıklarda, cilt kıvrımlarında, bacakların iç kısımlarında ya da kalçalarda etkilidir. Kızarıklıklar, cinsel organlar üzerinde genellikle oluşmamaktadır.
 • Ortası kırmızımsı kahve rengi olan lekeler.
 • Kasık mantarı ile ayak mantarı, genellikle aynı anda gerçekleşmektedir.

Ellerde gelişen mantar hastalığının etkileri ise şu şekildedir;

 • Avuç içlerinde etkisini gösterir.
 • Ayak mantarına benzer şekilde, avuç içindeki deride kalınlaşma, kuruma ve pullanma.
 • Parmaklar arasında nemlenme ve açık yaralar gözlenebilmektedir.
 • Elin arkasında kırmızı ve pullu lekeler ile kenarlarında kabarcıklar oluşması.

Komplikasyonlar

Mantar hastalığı, derinin sadece en dış katmanını etkilemektedir. Ama çok nadir olarak da derinin altına işleyerek daha derindeki dokulara ulaşabilmektedir.

Ancak böyle bir durumun yaşanması ihtimali çok düşüktür, fakat bu durum meydana gelmesi halinde ise ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında, oldukça güçsüz bağışıklık sistemi olan kişilerde, mantar hastalığının iyileşme süreci oldukça zor olabilmektedir.

Özellikle HIV/AIDS gibi ciddi hastalıkları olan kişilerde mantar hastalığı, bağışıklık sisteminin daha da zayıflamasına sebep olabilmektedir.

Tanı ve Testler

Genellikle birçok doktor, sadece bir bakışta, mantar hastalığı olup olmadığını anlayabilmektedir.

Fakat eğer, mantar hastalığı çok belirgin bir şekilde kendini göstermiyorsa, doktor deri dokusu üzerinden bir parça örnek alarak, yani biyopsi yöntemi yardımı ile, teşhis koymaya çalışabilir.

Doktor cilt dokusundan almış olduğu doku parçasını, laboratuvarda, mikroskop altında incelemeye gönderir. Doktor, buradan çıkacak olan sonuca göre, mantar hastalığı olup olmadığını teşhis edebilir.

Tedavi ve İlaçlar

Mantar hastalığı tedavisinde genellikle antifungal (antimantar) ilaçlardan yararlanılmaktadır. Eğer mantar hastalığı oldukça hafif bir şekilde seyrediyor ise, antifungal cilt ürünleri, cilt üzerine uygulanarak, mantar hastalığını tedavi etmek mümkün olacaktır.

Ciddi bir şekilde seyreden mantar hastalığında ise doktor, haftalar boyunca devam edebilen bir süreç içerisinde, antifungal hap şeklinde olan ilaçlar kullanılmasını uygun görebilir. Ayrıca, hafif şekilde kendini gösteren mantar hastalığında, reçetesiz olarak eczanelerde satılan ve antifungal özellik gösteren krem ve losyonları kullanmak faydalı sonuçlar verebilmektedir.

Alınacak Olan Önlemler

Açıkçası, mantar hastalığını önlemek oldukça zordur. Ancak yine de, mantar hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan bazı yöntemler bulunmaktadır. Mantar hastalığı riskini azaltan ve hastalık gelişmesini engelleyen bazı önlemler aşağıdaki gibidir;

Mantar hastalığı hakkında bilinçli olmak: Öncelikle, hem insanlardan hem de hayvanlardan mantar hastalığının bulaşabileceğinin farkında olmak gerekmektedir. Aynı zamanda, etrafınızdaki kişileri ya da çocuklarınızı bu konu hakkında bilgilendirmek ve özellikle çocukları takip etmek, mantar hastalığının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kişisel temizliğe özen göstermek: Elleri sık sık yıkamak, mantar enfeksiyonun oluşmasını engelleyecektir. Özellikle, okul, sınıf, çocuk bakım merkezleri, spor ve egzersiz salonları ile soyunma odaları gibi ortak kullanıma açık olan alanların her daim temiz tutulması, mantar enfeksiyonu oluşması riskini azaltıcı bir önlemdir.

Rutubetli, nemli ve aşırı sıcak yerlerden kaçınmak: Uzun bir süreç boyunca, kalın kıyafetler giymekten kaçınmak mantar hastalığını önleyecektir. Bunun yanı sıra, özellikle nemli ve rutubetli havalarda, kalın ve dar giysiler giymemeye özen göstermek, çok terlemekten kaçınmak, mantar hastalığını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Mantar hastalığı olan hayvanlardan uzak durmak: Eğer hayvanın kürkünden mantar hastalığı olduğu anlaşılıyor ise, derhal bu hayvandan uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. Bazı durumlarda, hayvanlarda belli başlı bir mantar belirtisi görülmeyebilir. Böyle bir durum karşısında ise, bir veteriner hekime hayvanı kontrol ettirmek temkinli bir davranış olacaktır.

Tüm bunların haricinde, kıyafet, havlu, saç fırçası ya da diğer kişisel eşyaları, başkaları ile ortak kullanmamak ve başka birinin bu gibi kişisel eşyalarını kullanmaktan kaçınmak da alınacak olan diğer önlemlerden bazılarıdır.

Источник: //evdesifa.com/mantar-hastaligi-neden-olur/

Mantar Üretiminde Bakım ve Mantar Hastalıkları

Mantar Hastalıkları

Bütün tarımsal üretim dallarında olduğu gibi mantar üretiminde de bol ve sağlıklı bir ürün alınabilmesi için karşılaşılabilecek hastalık ve zararlı etmenlerine karşı önlem alınması gerekir. Bu önlemlerin başında titiz bir çalışma ve temizlik gelir. Hastalık ve zararlıların görülmesi temiz bir çalışmanın olmadığını gösterir.

Mantar üretiminde hastalık ve zararlılara karşı yapılacak ilaçlı mücadele sınırlıdır. Çünkü bir fungal hastalık için yapılacak bir mücadelede kendisi de fungus olan bir mantar için zarar görme ihtimali fazladır.

Ayrıca kullanılan ilaçların etki süreleri ve mantarın tüketimi göz önüne alındığında ilaçlı mücadelede kısıtlama yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Çünkü mantar hasadı her gün yapılmakta ve 2-3 gün içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Bu durum ortalama 10-15 gün etki göstermeleri nedeniyle ilaçların mantarda kullanılmalarını sınırlamaktadır.

Bir mantar işletmesinde alınması gereken hijyenik önlemler:

 • İşletmede kompost hazırlama ve üretim odaları birbirlerinden ayrı, uzak olmalıdır. Bu ünitelerde çalışanlar da mümkünse farklı olmalı veya üniteler arası dolaşımda iyice dezenfekte edilmelidir.
 • Üretim odalarının kapılarına dezenfektan özellikli ilaçlar (Lizol-zafiran vb.) konulmalı; odaya girerken bunlara basılarak girilmelidir.
 • Üretim odalarının havalandırma kanallarına zararlıların girmesini engelleyecek filtre konulmalıdır. Bu filtre, uçucu tüm canlılar patojen sporlarını ve virüsleri taşıyan mantar sporlarının hava kanallarına girişini engeller.
 • Üretim odaları ve koridorlar temiz tutulmalı, bunun yanında işletme dışının da temiz olmasına özen gösterilmelidir.
 • Pastörize edilmiş komposta misel ekimi yaparken kullanılan malzemeler dezenfekte edilmeli yine iş bittikten sonra ikinci kez dezenfekte edilmelidir.
 • Koruyucu ilaçlama olarak % 2’lik formalin + % 0.1’lik DDVP karışımı ilaç odalarda ürün çıkışına kadar haftada 1 gün olacak şekilde kullanılmalıdır.

Önemli Mantar Hastalıkları ve Mücadelesi

Örümcek ağı mantar hastalığı:
Örümcek ağı görünümünden dolayı bu isimle anılır. Hastalık miselleri hem örtü toprağında hem de mantar üzerinde gelişir. Başlangıçta beyaz renkli olur, ileri aşamalarında renk kahverengiye döner, yumuşar, çürür ve ölürler.

Hastalık özellikle örtü toprağı ile bulaştığından öncelikle örtü toprağının dezenfekte edilmesi gerekir. Hasat döneminde oda neminin % 85’in üzerine çıkmamasına özen gösterilmelidir.

İlaçlı mücadelede diğer hastalıklarla mücadelede olduğu gibi etki süresi kısa ilaçlar kullanılmalıdır. Bu amaçla benomy, mancozep gibi etkili maddeler içeren ilaç kullanılmalıdır.

Beyaz alçı mantar hastalığı:
Hem kompostta hem de örtü toprağında görülebilen bir hastalıktır. Önce beyaz lekeler hâlinde görülür. Bu lekelere dikkatli bakılırsa tüylü olduğu anlaşılır. Hastalık, kompostun fazla nemli olması, kompostun fazla olgunlaşması, kompostun pH derecesinin yüksek olması ve komposta karıştırılan alçı miktarının azlığından meydana gelir.

Beyaz alçı hastalığını önlemek için öncelikle kompostun tekniğine uygun bir şekilde hazırlanması, komposta yeterli oranda alçının katılması, pH derecesinin iyi ayarlanması, kompostun düzenli olarak aktarılarak havalandırmasının iyi yapılması şeklinde olmaktadır.

Mantarda beyaz alçı hastalığı:

Kahverengi benek mantar hastalığı:
Mantar üretiminde en fazla görülen hastalık olup mantarlar üzerinde kahverengi benekler şeklinde görülür. Mantarların uzun süre nemde kalması, mantar şapkalarının üzerinde su damlacıklarının kalması zamanla kahverengi lekeler oluşturur.

Mantarlarda kahverengi benek hastalığı:

Hastalığın önlenmesi açısından sulama sonrası havalandırma yapılarak şapka üzerinde su damlasının kalmamasına özen gösterilmeli, oda oransal neminin % 85’ in üzerine çıkmamasına dikkat edilmeli, oda sıcaklığının 15 oC olması sağlanmalıdır. Ayrıca mantar taslakları 4-5 mm büyüklüğe ulaştığında 100 m2 yastık alanına 100 l suya 125 ml hesabı ile klor karıştırılarak hastalığın önüne geçilebilir.

Mantar ve Havalandırma

Misellerin komposttan örtü toprağına yayılması ve vegetatif gelişimini devam ettirebilmesi için örtü toprağı serildikten sonra CO2 nin örtü toprağı ortamında belirli bir düzeyde tutulması gerekir.

Örtü toprağında miseller toprağın 3/4 kalınlığa ulaşıncaya kadar CO2 yoğunluğunu % 0,5-2 oranında tutmak için havalandırma yapılmaz.

Mantar üretim alanında havalandırma:

Miseller örtü toprağı içerisinde gelişirken oda sıcaklığı 23-25 oC’de tutulmalıdır. Vegetatif gelişmeden generatif gelişmeye geçerken her gün sıcaklık bir derece düşürülerek 15-17 oC’ye düşürülmelidir. Bu safhada CO2 yoğunluğunu düşürmek için havalandırma işlemine başlanmalı içeriye taze hava verilmelidir.

Bu devrede oda nemi püskürtme şeklinde sulama ile veya otomatik ayarlayıcılarla % 85-90 civarında tutulmalıdır.

Havalandırma işleminde geç kalındığında miseller vegetatif gelişmeye devam ederek örtü toprağını saran derimsi bir tabaka oluşturur. Bu durumda şapka oluşmaz, suyun örtü toprağınca emilmesi engellenir. Ayrıca CO2 ve diğer metabolik gazların dışarı çıkışını ve dışardan oksijenin içeri girişini engeller.

İlginizi Çekebilir!

 • Sebze Üretimi ile İlgili Tüm Yazılar »
 • Mantar Yetiştirme
 • Sebze Yetiştirme

Источник: //defteriniz.com/mantar-bakimi-ve-hastaliklari-sebze-yetistirme/21168/

Mantar Hastalığı: Tekrar Etme Riski Yüksek — Multi Yaşam

Mantar Hastalıkları

Kaç çeşit mantar hastalığı vardır? Mantar hastalığı ciltte veya tırnaklarda ortaya çıkar. Ortaya çıktığı cilt bölgesine göre belirtiler değişkendir:

Yüz veya boyun mantarı: Kaşıntı ve şişkinlik vardır. Cilt kuruyabilir ve çatlayabilir. Sakalınız varsa daire şeklinde dökülmeler gözlemleyebilirsiniz.

El mantarı: Avuç içi ve parmak aralarındaki cilt genellikle kalınlaşır. Tek elde olması daha olasıdır.

Saç mantarı: Kabuklanmış bölgeler oluşabilir. Bu bölgelerde yara oluşabilir. Saçta bölgesel dökülmeler yaşanabilir. Genellikle çok kaşıntılıdır.

Ayak mantarı: Parmakların arası kaşıntılı, kuru, döküntülü ve kızarıktır. Şiddetli vakalarda kabarcık, akıntı veya şişme oluşabilir.

Kasık mantarı: Cilt rengi kırmızı-kahverengiye dönmüştür. Şiddetli kaşıntı söz konusudur. Cinsel organlar genellikle etkilenmez. Küçük kırmızı kabarcıklar görülebilir.

Tırnak mantarı: Tırnaklarda beyazlama-sararma ve kalınlaşma görülebilir. Tırnak kırılganlaşır, tamamen düşebilir. Tırnak çevresindeki cilt tahriş olmuş olabilir.

1) Kirli Temas

Mantar hastalığının bazı türleri, sadece kirli yüzeylere temas ile ortaya çıkabilmektedir. Aşağıdaki bulaşma şekilleri ile sık karşılaşılmaktadır:

 • Mantar hastalığı olan bir bireyle direk cilt teması
 • Yine bu kişilerle havlu, çamaşır gibi şahsi eşyaların ortak kullanımı
 • Hayvanlara temas
 • Pis sularla temas, kirli havuzlarda yüzmek
 • Soyunma odası vb. ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla gezmek
 • Toprakla temas
 • Hasta kişinin dokunduğu objeye temas (nadiren)

Temas yolu ile vücudun bir bölgesindeki mantar hastalığı başka bir bölgeye de taşınabilir.

Bazı mantar ve mayalar, mantar hastalığı olmayan kişinin cildinde de az sayıda yaşar. Aşağıdaki etkenler ise bu mantarların kontrolden çıkmasına ve mantar hastalığına neden olabilir:

2) Antibiyotiklerin Aşırı Kullanımı

Cildimizde bazı bakteri ve mantarlar denge halinde yaşar. Yararlı bakteriler, mantarların aşırı çoğalmasını önler.

Vücuda giren zararlı bakterileri öldürmek için kullanılan antibiyotikler ve antibakteriyel kremler aşırı kullanılırsa bu yararlı bakterileri de öldürür. Bu durumda mantarların sayısı çok artabilir ve mantar hastalığına kapı aralanabilir.

3) Bağışıklık Sisteminin Baskılanması

Aşağıdaki etkenler mantarlarla mücadele eden bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve mantar hastalığına yol açabilir:

 • Steroid kullanımı
 • Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Şiddetli hastalıklar
 • Gıdasız kalmak, vitamin yetmezlikleri
 • Hamilelik

4) Obezite Ve Diğer Nedenler

Mantarlar nemli ve karanlık ortam nedeni ile cilt kıvrımlarında daha hızlı ürer. Aşırı kilolu insanlar, cilt kıvrımları daha fazla olduğu için daha büyük risk altındalardır.

Şeker hastalığı: Şeker hastalarının idrarlarında bir miktar şeker bulunur. Şeker, mantarların çoğalması için uygun bir besin kaynağıdır. Dolayısıyla kasık mantarı hastalığı bu kişiler için daha olasıdır.

Su: Su ile sürekli temas, cilt üzerindeki koruyucu tabakanın incelmesine yol açarak mantar hastalığına zemin hazırlayabilir.

1) Temizliğe Özen Gösterin

Aşağıdaki önlemler sayesinde mantar hastalığının ömrü azalır ve yayılmasının önüne geçilir:

 • Etkilenen bölge her gün yıkanmalıdır. Sonrasında güzelce kurulanmak çok önemlidir. Kurulanırken cilt katları ve parmak aralarına dikkat edilmelidir.
 • Eller sık sık yıkanmalıdır.
 • Çorap, iç çamaşır ve kıyafetler sık sık değiştirilmelidir.
 • Mantar hastalığının üzerinde herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır.
 • Kıyafetler yüksek ısıda yıkanmalıdır.
 • Pamuklu ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

2) İlaç Tedavileri

Mantar önleyici krem, jel, sprey, şampuan ve haplar etkili tedavi sunar. Mantar hastalığının olduğu cilt bölgesine uygun olan ilaç türü için eczacınızdan bilgi edininiz.

 • Mantar önleyici (antifungal) jel, sprey ve kremlerin kullanım süreleri genellikle iki haftadır. Her gün kullanılmaları gerekir.
 • Tekrarlama riskinden korkuluyorsa bu süre iki hafta uzatılabilir.
 • Bu ürünler mantar hastalığının üzerine ve iki santimetre çevresine uygulanmalıdır.
 • Saç mantarında selenyum sülfit veya ketokonazol şampuanlar önerilebilir.
 • İnatçı vakalarda terbinafin haplar veya griseofulvin spreyler önerilebilir. Griseofulvin doğum anomalilerine neden olabilir; gebe kadınların, durumlarını eczacıya bildirmeleri çok önemlidir.
 • Şiddetli vakalarda itraconazol haplar önerilebilir. Çocuklar için uygun değildir.
 • Tırnak mantarı vakaları daha inatçı olabilir. Bu nedenle mantar önleyici tırnak cilalarının ve antifungal hapların aynı anda kullanılması gerekli olabilir.

Kasık mantarı ve ayak mantarı birbirine neden olabilen iki mantar hastalığı türüdür. Aynı anda tedavi edilmeleri önerilir.

3) Mantar Hastalığı Bitkisel Tedavisi (Ev Tedavileri)

Aşağıdaki ürünler mikrop önleyici içerikleri, cilt aurasını dengeleyen özellikleri ve iltihap giderici etkileri sayesinde; uygulanmaları halinde mantar hastalığının daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir:

 • Elma sirkesi
 • Yoğurt
 • Sarımsak
 • Çay ağacı yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Çay
 • Güveyotu yağı
 • Zeytin yaprağı
 • Zencefil (bal ile karıştırılarak tüketilebilir de)
 • Yaban mersini suyu (tüketilmelidir)

Источник: //multiyasam.com/mantar-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri