Mastektomi Nedir?

içerik

Mastektomi – nedir bu? Memenin çıkarılması için ameliyat

Mastektomi Nedir?

Onkolojik meme hastalıkları daha sıkGenç kadınlarda üreme dönemlerinde tanı konur. Dünya Sağlık Örgütü resmi verilerine göre, korkunç bir hastalık riski her yıl artmaktadır.

Ancak günümüzde ilaç halen ayakta durmamakta ve aktif olarak modernize edilmekte, tüm yeni teknolojiler, teşhis ve tedavi yöntemleri oluşturulmakta, bu da hastalığın erken dönemde tanımlanmasını ve ortadan kaldırılmasını mümkün kılmaktadır.

Sorunu çözmenin etkili bir yoluBir mastektomi. Bu nedir? Meme kanseri için kullanılan kanıtlanmış cerrahi yöntemi. Eğer on yıl önce, doktorlar (hatta erken bir aşamada) göğüs kasları ile birlikte, tüm bezi ayrılmış, bugün modern teknoloji ve doktorların büyük bir beceri, sen areola ve koltuk altı lenf düğümleri kaydedebilirsiniz.

21. yüzyılın uzmanları,sağlıklı dokuları koruyarak ve memenin tamamen uzaklaştırılması için, hastalıklı ortadan kaldırarak kadınlara ağır psikolojik darbe neden olur. işlem ve sonuçların türleri hakkında daha fazla konuşalım.

Madena Operasyonu (basit mastektomi)

Cerrah bölgesel koltuk altlarını dışlamaz,subsapular ve subklavian lenf düğümleri ve ayrıca sternum kaslarını bırakır. Bu durumda, etkilenen meme bezi çıkarılır. Kanser hücrelerinin gelişmesini önlemek için, özellikle genetik yatkınlıkla profilaktik amaçlarla sıklıkla reçete edilir.

Operasyon Paty (modifiye radikal)

En yaygın ve popüler prosedür. Bez, kıkırdak uçları, yağlı doku (subklavian, aksiler, subskapüler), lenf düğümleri ve sternumun bir kısmı ile birlikte çıkarılır. Bu yöntem, tam bir yaşam ve kişisel bir his için memenin işlevini kaydetmenizi sağlar. Aynı zamanda, modifiye operasyon radikal mastektomiden daha düşük değildir.

Operasyon Halstead (radikal mastektomi)

Bezin kendisi bir kas dokusuyla kesilir veLenf düğümleri, burada kanser hücreleri olabilir.

doku çıkarılır uzmanlar miktarını azaltmak için bu yöntemin çeşitli değişiklikler geliştirdik: Madden, Halstead, İÇECEK, Kentsel-holding şirketi, vb Bugün, diğer yöntemler yasaklayıcı ve pratik olduğu zaman daha sonraki bir aşamada nadiren ve sadece yapılır meme kaldırmak için radikal cerrahiye göre ..

Mastektomi ile rekonstrüktif cerrahi girişim

Birkaç şekilde gerçekleştirilir: kendi dokularını ve silikon implantlarını kullanıyorlar. Eşzamanlı rekonstrüksiyon, memenin hacmini eski haline getirmeye ve eski formunu korumasına izin verir. Bu tür operasyonlar çok talep görüyor, onkolojiye sahip kadınların% 75'inden fazlası tarafından seçiliyor.

Gerçekleştirilmeden önce, doktor hastanın bir süreliğine silikon protezlerle özel bir sütyen ile yürümesini önermektedir. Daha sonra istenilen şekil, tip ve markadaki yapay implantlar deri altına yerleştirilmektedir. Rekonstrüksiyon yöntemi, tam bir yaşam için umut getirir.

Bu işlem kendi dokularınızı kullanmaktan çok daha kolaydır.

tanıklık

Mastektomi – nedir bu? Meme bezi ve komşu doku bölgelerinde malignan mühürleri çıkarmak için cerrahi yöntem. Memenin dışında bulunan büyük bir tümörün teşhisi için reçete edilir. Deformasyonu önlemek için küçük göğüslü kadınlara uygulandı.

Tıbbi ve estetik endikasyonlar için, özellikle ilk aşamalarda, demir koruyucu bir işlem önerilebilir. Ardından, göğsün biraz deforme olması nedeniyle radyoterapi zorunlu olarak gerçekleştirilir. Bu nedenle, her biri onun için en iyi olana karar verir.

komplikasyonlar

Her ne kadar en güvenli biri olarak görülse decerrahi müdahaleler mastektomi (yukarıda tarif edilmiştir), olumsuz sonuçları ortaya çıktıktan sonra mümkündür.

Bazı insanlar ağır kanamaya maruz kalırlar, bu da yetersiz kan pıhtılaşabilirliğinden kaynaklanır. Nadir durumlarda, omuz ekleminin çalışmasında sorunlar vardır. Bu yanlış rehabilitasyondan kaynaklanmaktadır.

Bir yaranın enfeksiyonu olarak (sadece antibakteriyel preparatlarla tedavi edilir) ayırt edilmesi ve bu tür komplikasyonların yapılması mümkündür.

Mastektomi sonrası lenftazi de vardır -lenfatik damarlarda sıvı ve görünür sıvı birikimi. Ancak bu durum nispeten azdır. Lenfödem müdahalenin ardından 2-3 yıl sonra bile oluşabilir. Şişlik meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın. Bu gibi durumlarda, egzersizler reçete edilir, kan akışını uyarmak için bandaj (elastik kol veya bandaj) kullanılır.

Ameliyat sonrası dönem

Meme çıkarma kolay bir işlem değildir.Bundan sonra sağlığınıza dikkat etmek ve verilen kuralları takip etmek gereklidir. İkinci günde kalk ve self servis. Tam aktivite sadece 20. günde geri yüklenir. Drenaj genellikle iki hafta sonra çıkarılır (hepsi iyileşmeye bağlıdır). Rahatlatmak için ağrı giderici kullanılır.

Ameliyat geçiren hastalar için ipuçları

İlk birkaç ay doktorlar tavsiye etmiyorsolaryumu ve sahili ziyaret edin.

Aynı zamanda, kollara kas içi enjeksiyonlardan kaçınmalı ve tırnakları hemşireliğe, aşınmadan ve lezyonlardan kaçınmaya özen göstererek elleri de yaralamalıdır. Bahçede çalışırken, lastik eldiven giyilmelidir.

Lenf durgunluğundan ve omuz ekleminin hareketsizleştirilmesinden kaçınmak için, bir elin geliştirilmesi ve ameliyattan on gün sonra her gün koltukaltına hafifçe masaj yapılması gerekir.

Tecrübeli bir çok hasta olduğunu söylemek istiyorum.Bu operasyon, tercihleri ​​ve yaşam kalitesi ile tatmin oldu. Tabii ki, mastektomi (bu tıbbi prosedür nedir, şimdi de biliyorsunuz), her derde deva değildir ve dezavantajları vardır, ama yine de bu yöntem, kendi kendine güven kazanmanıza ve kendi vücudunuzun utangaç olmamasına yardımcı olur.

Источник: //tr.fehrplay.com/zdorove/119530-mastektomiya-chto-eto-operaciya-po-udaleniyu-molochnoy-zhelezy.html

Mastektomi Nedir? Ne Anlama gelir?

Mastektomi Nedir?

Meme kanseri olan kadınlarda bazen memedeki kanserli dokunun alınması gerekir. Memenin ameliyatla alınmasına mastektomi adı verilir.

Mastektomiye yani memenin alınmasına birçok kriter incelenerek karar verilmektedir. Genel cerrah tarafından meme bazen tek taraflı bazen de iki taraflı alınır.

Bazı hastalarda sadece memedeki kanserli doku, bazılarında da memenin tamamı alınır.

Meme Kanseri Ve Mastektomi

Meme kanseri olan hastalarda memenin alınması temel bir tedavi biçimidir. Mastektomi denilen bu işlemin amacı tümörün alınıp kanserli hücrelerin tamamen temizlenmesidir.

Bu arada koltuk altındaki lenf bezleri de alınmalıdır. Meme cerrahları hastayı bilgilendirip nasıl bir operasyon yapılacağına birlikte karar verir.

Kararda hastanın tıbbi durumu, yaşı, psikolojik durumu gibi birçok kriter etkilidir.

Mastektomi Çeşitleri

Mastektomi ameliyatları birkaç şekilde yapılır.

*Basit (total) mastektomi

Memenin tamamen çıkarıldığı bu tür girişimler daha başarılıdır. Bu mastektomi çeşidinde meme altında bulunan kas dokusu ve koltuk altındaki lenf bezleri alınmamaktadır.

Meme kanseri riskinin yüksek olduğu kadın hastaların bir kısmında her iki meme de alınmalıdır ki buna double mastektomi denir.  Meme kaybı hastada psikolojik ve estetik kaygılara yol açabilir.

Yine de güvenli olması nedeniyle memenin bütününün alınması tercih edilmektedir.

*Cilt koruyucu mastektomi

Mastektominin bir başka çeşidi de cilt koruyucu olanıdır. Meme içi boşaltıldıktan sonra operasyon sırasında yeniden yapılandırılmaktadır. Meme üzerinde bulunan derinin yani cildin büyük bir kısmı, meme ucu ve çevresi de dâhil olacak şekilde alınmadan bırakılır.

Memede estetik bir cerrahi düşünüldüğünde kullanılan, fazla iz bırakmayan, görünüm bakımından daha memnun eden yöntemdir. Ancak bu yöntem büyük ve deriye yakın olan tümörlerde kullanılamaz.

Meme yapılandırılması vücudun bir başka kısmından alınan doku parçasıyla ya da implant kullanımı yoluyla da gerçekleştirilebilir.

Koruyucu ( Profilaktik)  Mastektomi

Henüz sağlıklı olsa bile gelecekte kansere yakalanma ihtimali olan, ailesinde meme kanserine yakalanmış bireyler bulunan, yumurtalık ve özellikle meme kanseri oluşma riskini artıran BRCA1 ya da BRCA2 adlı genetik mutasyonlar bulundurduğu saptanan kadınlar koruyucu mastektomi ile memelerinin ikisini de aldırabilmektedir. Bu önleminin meme kanserinin oluşmasını neredeyse  % 100 oranında azalttığı saptanmıştır.

Mastektomi Riskli Midir?

Her cerrahi müdahalenin enfeksiyon kapma, kanama gibi riskleri bulunmaktadır. Mastektomiden sonra kadınların % 20 si ile % 60’ında kronikleşen ağrılar yaşanabilir.

  Ameliyat yarasının bulunduğu bölgede, omuzda, koltuk altında kaşıntı ve ağrılar görülebilir.

Kolda şişlik (lenfödem), uyuşukluk,  karıncalanma, omuz tutukluğu,  sert bir yara kabuğu oluşması da ameliyat sonrası riskler arasındadır.

Ameliyat Ve Sonrası

Mastektomi yapılacak hasta öncesinde cerrahla görüşmüştür. Anestezi uzmanı da işe dâhil olacağından görüşülmesinde yarar vardır.

 Hasta ameliyatın riskleri, yararları hakkında bilgilenmeli, aklını kurcalayan meseleleri sormalı, ameliyatın türüne doktoruyla birlikte karar vermeli, psikolojik olarak ameliyata olabildiğince hazırlanmalıdır.

Ayrıca ameliyat öncesinde yapması ya da yapmaması gerekenler hastaya bildirilecektir. Hastalar bunlara uymak zorundadır. Genel anesteziyle yapılan ameliyat 2–3 saat veya her iki meme alınacaksa daha fazla sürebilir.

 Kanser tedavisinin temeli olan mastektomi ameliyatı olan bir hasta genellikle bir veya iki gün sonra hastaneden taburcu edilebilir.  Memelerinin ikisi de alınan hastaların taburcu edilme süreleri biraz daha uzayabilir.

Alınan meme dokularının bir kısmı ve lenf bezleri patoloji laboratuvarında analiz edilecektir.

Analiz raporu genellikle bir hafta sonra çıkmakta, doktor tarafından değerlendirilmekte ve hastanın ek tedaviye ihtiyacı olup olmadığı kararlaştırılmaktadır.

Mastektomi kanserli kadınların yaşam süresini uzatmaktadır ancak yine de hastalığın yeniden ortaya çıkabilme riski vardır. Ameliyat sonrasında doktorun uygun bulduğu aralıklarda yapılacak kontroller ve alınacak ilaçlar aksatılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Akut Tonsillit Bulguları, Tanı Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: //doktorun.net/mastektomi-nedir-ne-anlama-gelir/

Mastektomi – nedir bu?

Mastektomi Nedir?

meme kanseri patoloji giderek çocuk doğurma çağındaki genç kadınlarda tanısı ediliyor.Resmi verilere göre DSÖ, her yıl korkunç hastalık riski artar.Ama bugün, tıp erken bir aşamada ve giderilemediğinde hastalığa tanımlamak için izin tüm yeni teknolojiler, tanı ve tedavi yöntemleri vardır, hala ve aktif yükseltilmiş durmazsa.

sorunu çözmek için etkili yollarından biri, bir mastektomi olduğunu.Bu nedir?Meme kanseri için kullanılan cerrahi yöntem, Doğrulanmış.

On Eğer yıllar önce, doktorlar (hatta erken bir aşamada) göğüs kasları ile birlikte, tüm bezi ayrılmış, modern teknoloji ve doktorların beceri sayesinde bugün areola ve koltuk altı lenf düğümleri kaydedebilirsiniz.

Memenin tam çıkarılması ağır psikolojik darbe kadınları neden sonra 21. yüzyılın

Uzmanlar sağlıklı doku ve hastalıklı ortadan korumak için her türlü çabayı yapıyoruz.Biz işlemler ve sonuçları türleri hakkında daha fazla konuşacağız.

Operasyonu Madena (basit mastektomi)

cerrahi bölgesel aksiller, subklavian ve subskapüler lenf nodları, kas kesilmiş ve sternum saklı değildir.Aynı zamanda etkilenen meme çıkarın.Genellikle, özellikle genetik yatkınlık halinde, kanser hücrelerinin gelişimini önlemek için profilaktik olarak uygulanabilir.(Radikal değiştirilmiş)

Operasyonu Pate

en yaygın ve popüler prosedür.Bezi kıkırdaklı uçları, yağ dokusu (subklavian, aksiller, subskapular) ve lenf nodlarının ve sternum parçası ile birlikte çıkarılır.Bu yöntem tam bir yaşam ve kişisel öz-farkındalık için meme işlevini koruma sağlar.Bu modifiye operasyonda mastektomi kadar etkilidir.

Çalışma Halstead (radikal mastektomi)

kendisi kanser hücreleri olabilir, demir, kas dokusu ve lenf nodları, eksize.Kaldırılan doku uzmanları miktarını azaltmak için bu yöntemin çeşitli sürümleri geliştirilmiştir. Madden, Halstead, içki göre, Kentsel-holding şirketi ve benzeri Günümüzde meme kaldırmak için radikal cerrahi başka yöntemler yasaklayıcı ve pratik bir sonraki aşamada nadiren ve sadece yapılır.Mastektomi

ile

Rekonstrüktif Cerrahi çeşitli şekillerde yapılır: kendi doku ve silikon implantlar kullanarak.Hemen rekonstrüksiyon meme hacmi geri ve orijinal şeklini tutabilirsiniz.Bu tür operasyonlar yüksek talep, onlar kanseri olan kadınların% 75'inden fazlası seçilir edilir.Doktora yapmadan önce hastaya daha sonra eklenen silikon protezler, yapay implantlar ve deri altında belirlenen istenilen şekil, tip ve marka ile özel bir sutyen gibi bir süre bulunmaktadır.Rekonstrüktif yöntemi döndürür tam bir yaşam için umut.Bu işlem, kendi dokuları kullanılarak daha kolaydır.

mastektomi – nedir?Doku kesitlerinde meme bezi malign mühürler kaldırılması ve çevredeki için cerrahi teknik.Meme dışında bulunan büyük bir tümörün tanısında Atandı.

Deformasyonu önlemek için küçük bir meme büyüklüğü olan kadınların Tutulan.Medikal ve Estetik endikasyonlar için, özellikle erken evrelerde bu zhelezosohranyayuschaya operasyon sunulabilir.

Radyasyon terapisi için gerekli olan zaman, göğüs elde edilen hafif deforme.Bu nedenle, herkes daha uygun olduğuna karar verir.

komplikasyonlar

rağmen (diğer bir deyişle, yukarıda tarif edilmiştir) güvenli bir cerrahi mastektomi biri olarak, konferans olumsuz etkilerin önlenmesi değil sonra.Bazı ağır kanama fakir kan pıhtılaşması neden olur, ortaya çıkar.

Nadir durumlarda, omuz ekleminde problemler vardır.Bu rehabilitasyon sürecine yanlış kaynaklanmaktadır.(Sadece antibakteriyel ilaçlar ile muamele edilmiş), yara enfeksiyonu gibi bu tür komplikasyonlar da vardır.

Mastektomi sonrası

karşılamak ve lenfödem – lenf damarlarının sıvı somut ve görünür birikim.Ama bu durum nadirdir.O lenfödem bile 2-3 yıl müdahaleden sonra oluşturulabilir bilir.Ne zaman ödem hemen tıbbi yardım almalısınız.

Bu gibi durumlarda, tayin egzersizleri kan akışını teşvik etmek için bandaj (elastik bir bandaj ya da kovanı) kullanılır.

Kolay bir prosedür, sizin sağlığınızı korumak ve reçete kuralları takip etmek gerekir ve bundan sonra – meme

postoperatif

kaldırma.Kalkmak ikinci gününde izin ve kendi kendilerine özen edilir.Toplam etkinlik sadece 20 gün kurtarıldı.Drenaj genellikle yaklaşık iki hafta içinde (şifa bağlıdır) uzaklaştırılır.Devlet atanan ağrı kesiciler kolaylaştırmak için.İpuçları

hastalar geçiren cerrahi

ilk birkaç ay, doktorlar solaryum ve plaj ziyaret etmek önermiyoruz.

Ayrıca sıyrıklar ve yaralanmalar kaçınarak, çivi sonra bakmak için büyük bir özenle eline koluna ve yaralanma kas içi enjeksiyonlar, kaçınmalısınız.Bahçede çalışarak, lastik eldiven giymeli.

Lenf ve omuz ekleminin immobilizasyon durgunluk önlemek için, her gün sonra eli geliştirmek için on gün ameliyattan sonra yapılacak ve nazikçe masaj koltukaltı gerekir.

Ben bu operasyonu geçiren birçok hasta kendi seçimi ile memnun ve yaşam kalitesi olduğunu söylemek istiyorum.Tabii ki, mastektomi (şimdi de bildiklerimizi tıbbi prosedür tür) her derde deva değil ve eksileri var, ama yine de, bu yöntem güvenini kazanmak değil, kendi vücudunun utanılacak olur.

Источник: //healthtipsing.com/tr/pages/83306

Mastektomi

Mastektomi Nedir?

Mastektomi, göğüs kanserinin önüne geçebilmek ve tedavi edebilmek için tüm meme dokusunun vücuttan çıkarılması şeklinde uygulanan cerrahi yöntemdir.

Kanserin erken evrelerindeki birçok kadın, erken teşhis durumunda göğüs içinde yalnızca tümör bulunan bölgenin alınmasını (lumpektomi) tercih edebilir. Mastektomi ve lumpektomi arasında karar vermek zor olabilir. Her iki işlem aynı derecede etkilidir.

Fakat göğüs kanseri olan bazı kadınlar için lumpektomi bazen çözüm getirmez ve grubun dışında kalan bazı kadınlar da  mastektomi operasyonu uygulanmasını tercih edebilir.

Yeni mastektomi teknikleri, göğüs derisini koruyabilir ve sonuçlar daha doğal bir göğüs görünümü sağlayabilir. Göğüs rekonstrüksiyonu denilen bir işlem uygulanarak, mastektomiyle aynı anda ya da daha sonraki bir tarihte uygulanacak ikinci bir cerrahi operasyonla göğsünüze eski şekli kazandırılabilir.

Neden Uygulanır?

Mastektominin amacı, göğüs kanseri olan ya da gelişmekte olan kadınlarda özellikle yüksek risk taşıyan tüm göğüs dokusunun çıkarılmasıdır. Yalnızca bir memenize veya her iki memenize birden mastektomi uygulanabilir.

Tümörün fiziksel olarak çıkarılması, göğüs kanseri tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Göğüs aldırma esnasında, meme dokusu ve yakınındaki lenf bezlerinin muayenesi, gelecekte uygulanabilecek doğru tedavi kararlarının alınmasına yardımcı olabilecek önemli bilgiler sağlar.

Mastektomi aşağıda sıralanan türler de dahil olmak üzere göğüs kanserinin birçok türü için uygulanabilen bir tedavi seçeneği olabilir:

 • Duktal karsinom in situ (DCIS):Süt kanalında oluşan kötü huylu ur
 • 1 ve 2. aşamalardaki (erken evre) göğüs kanseri
 • Evre 3. (bölgesel ileri evre) meme kanseri
 • İltihaplı meme kanseri (tedavisinden sonra ciltte oluşan şişme ve iltihaplanmayı azaltmak için)
 • Memede Paget hastalığı (meme başında oluşan nadir bir göğüs kanseri türüdür)
 • Tekrarlayan bölgesel göğüs kanseri
 • Phyllodes tümörler (genelde iyi huylu olan fakat nadiren metastaz biçimde yayılabilen bir tümör türüdür )

Doktorunuz şu durumlarda, lumpektomiyle birlikte radyasyon uygulamak yerine mastektomi önerebilir:

 • Göğsünüzün farklı bölgelerinde iki veya daha fazla tümör olması durumunda
 • Göğsünüze yayılmış yada kötü huylu kireçlenme (mikrokalsifikasyonlar) varsa
 • Daha önce göğüs bölgesinde radyasyon tedavisi gördüyseniz
 • Hamile olduğunuz ve radyasyonun doğmamış çocuğunuz için kabul edilemez bir risk oluşturduğu durumlarda
 • Lumpektomi operasyonu geçirmiş olmanıza rağmen hala kanser mevcutsa
 • Eğer ikinci kez kanser gelişme riskinizi arttıran bir gen mutasyonunuz varsa

Ayrıca şu durumlarda lumpektomi yerine mastektomi operasyonu tercih edebilirsiniz:

 • Göğsünüzün genel boyutuna göre büyük bir tümör varsa, lumpektomi sonrası kabul edilebilir bir kozmetik sonuç elde edebilmek için yeterince sağlıklı doku kalmayabilir.
 • Skleroderma veya lupus gibi bağ dokusu hastalıklarına sahipseniz. Uygulanan radyasyonun cildinizde oluşturacağı yan etkiler dengelenemeyebilir.
 • Kserodoma pigmentosa adlı deri rahatsızlığınız varsa (kişinin deri yapısının ultraviole ışık hasarını onarmaktan yoksun olduğu bir durum)
 • Radyasyon tedavisi uygulayan tesislerden çok uzakta oturuyorsanız ve tedavi için çok uzun bir süre orada kalmanız mümkün değilse.

Ayrıca göğüs kanserine yakalanma riski yüksek olan kişiler,  göğüs kanseri başlangıcından önce mastektomi operasyonu düşünebilir. Önleyici (profilaktik) ya da risk azaltıcı mastektomi yöntemleriyle, göğsünüzün birisi veya her ikisi birden alınarak ileride meme kanserine yakalanma riskiniz ortadan kaldırılabilir.

Kanserli doku çok büyük ya da saldırgan ise veya iltihaplı göğüs kanseri varsa, doktorunuz cerrahi müdahaleden önce tümörün küçülmesini sağlamak için (neoadjuvan tedavi)   kemoterapi uygulanmasını önerebilir.

Riskler

Uygulanacak herhangi bir cerrahi müdahale olduğu gibi mastektomi operasyonunda da potansiyel kanama ve enfeksiyon riskleri vardır.

Mastektomi operasyonu uygulanan kadınların yüzde 20 ila 60’ı operasyonun ardından “mastektomi sonrası ağrı sendromu” olarak adlandırılan kronik ağrılar yaşarlar.

Sendrom belirtileri arasında göğüs duvarında ağrı ve koldan aşağı doğru karıncalanma bulunur. Ayrıca omuz, koltuk altı veya ameliyat yaranızda ağrı ya da kaşıntı oluşabilir.

Mastektomi’nin sebep olabileceği diğer olası riskler:

 • Kolunuzdaki şişlik oluşması (lenfödem)
 • Ameliyat alanında sert yara kabuğu oluşumu
 • Omuz ağrısı ve tutukluk
 • Uyuşukluk, özellikle koltuk altınızdan lenf düğümü alınmasıyla oluşur
 • Ameliyat bölgesinde kan birikimi (hematom)

Ek olarak bir göğsünüzü kaybetmenin ya da farklı bir göğüs şekline ve görünümüne psikolojik olarak uyum sağlamanın getireceği zorluklardan kaynaklanan fiziksel riskler yaşayabilirsiniz. Değişiklikler, bir süre için en azından kendiniz ve cinsellik hakkındaki düşüncelerinizi etkileyebilir.

Nasıl Hazırlanmalısınız?

Ameliyat öncesinde operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahla görüşürsünüz. Ayrıca bir anestezi uzmanıyla görüşmeniz ve sağlık geçmişiniz gözden geçirilerek uygulanacak anestezi planının belirlenmesi gerekebilir.

Görüşmeler, operasyonun sebeplerini ve içerdiği cerrahi riskleri anladığınızdan emin olmanıza yardımcı olacak sorular sorabilmeniz için iyi bir zaman dilimidir. Göğüs rekonstrüksiyonu uygulanıp uygulanmayacağı ve eğer uygulanacaksa ne zaman gerçekleştirileceği, soracağınız önemli sorular arasında olabilir.

Mastektomi operasyonundan hemen sonra siz hala anestezinin etkisindeyken göğüs rekonstrüksiyonu uygulanması ihtimali seçenekler dahilinde olabilir. Göğüs rekonstrüksiyonu şu teknikleri içerebilir:

 • Göğüs genişleticiler veya jel ya da silikon protezler kullanma
 • Vücudun kendi dokusunu (otolog doku rekonstrüksiyonu) kullanma
 • Vücut dokusuyla protezleri bir arada kullanma

Göğüs rekonstrüksiyonu, plastik cerrah veya rekonstrüktif cerrah olarak adlandırılan bir uzman tarafından gerçekleştirilen karmaşık bir cerrahi işlemdir. Eğer mastektomiyle aynı zamanda göğüs rekonstrüksiyonu planlıyorsanız, ameliyat öncesi bir plastik cerrah ile buluşursunuz.

Onkoplastik cerrahlar olarak adlandırılan bazı uzmanlar, hem mastektomi hem de göğüs rekonstrüksiyonu uygulamak konusunda eğitim almıştır.
Operasyon öncesi uymanız gereken cerrahi kısıtlamalar ve bilgi sahibi olmanız gereken diğer konularla ilgili yönergeleri öğrenin.

Bu yönergeler şunları içerebilir:

 • Kullandığınız herhangi bir ilaç, vitamin veya takviye varsa doktorunuza söyleyin. Bazı maddelerin cerrahi müdahaleye olumsuz etkisi olabilir.
 • Aspirin veya diğer kan inceltici ilaçların kullanımı kesin. Ameliyattan bir hafta ya da daha öncesinde kanamanın artmasına sebep olabilecek ilaçların kullanımını kesin. Aspirin, ibuprofen ve diğer steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar (NSAID) ve warfarin gibi ilaçlar (antikoagülanlar) kan  inceltici içerir.
 • Ameliyat öncesi sekiz ila 12 saat yemek yemeyin ve içecek içmeyin.

Ne Bekleyebilirsiniz?

“Mastektomi” birkaç farklı işlem için kullanılan bir terimdir. Kanserin yayılmasına karşı lenf bezlerinizin alınması işlemine de mastektomi denilir. Koltuk altı bölgenizde oluşan lenf düğümü incelemesi için cerrah tümörün bulunduğu bölgedeki koltuk altınızdan bir miktar lenf nodu alır.

Bir sentinel lenf bezi biyopsisinde, doktorunuz sadece tümörden etkilenen bir veya iki lenf bezinizi alır. Alınan bezler, kanser için test edilir. Eğer herhangi bir kanser belirtisine rastlanmazsa başka lenf bezi alınması gerekmez.

Kanser belirtileriyle karşılaşılması durumunda, cerrahınızın koltuk altınızdan daha fazla lenf bezesi alması gerekir.
Mastektominin farklı türleri şunlardır:

 • Modifiye radikal mastektomi. Meme dokusu, deri, göğüs ucu çevresi ve göğüs ucu dahil olmak üzere tüm göğüsün alınması işlemidir. Göğüs kasları üzerindeki astar ve bazen göğüs duvarının parçasının yanı sıra koltuk altı lenf bezelerinin tamamı alınır (tam koltuk altı lenf nodu incelemesi). Büyük tümörler oluştuğu veya kanserin lenf bezlerine yayıldığı durumlarda da bu operasyonun uygulanması tavsiye edilebilir.
 • Basit mastektomi. Göğüs dokusu, deri, göğüs ucu ve göğüs ucu çevresi de dahil olmak üzere göğsün tamamı alınır. Fakat göğüs altındaki dokudan her hangi bir bölüm alınmaz. Basit mastektomi operasyonu esnasında sentinel lenf bezesi biyopsisi uygulanabilir.
 • Deri koruyucu mastektomi.  Tüm göğüs dokusu, göğüs ucu ve göğüs ucu çevresi alınır. Fakat göğüs bölgesini çevreleyen deri alınmaz. Mastektominin hemen ardından göğüs rekonstrüksiyonu işlemi gerçekleştirilebilir. Deri koruyucu mastektomi, büyük tümörler içeren göğüs kanseri tedavisi için uygun olmayabilir.
 • Meme koruyucu (subkutan) mastektomi.  Sadece göğüs dokusu çıkarılır. Deri, göğüs ucu, göğüs ucu çevresi, göğüs duvarı kasları ve lenf düğümleri alınmaz. Operasyonun hemen ardından göğüs rekonstrüksiyonu uygulanır.

Uygulama Öncesinde

Doktorunuz veya bir hemşire ne zaman hastaneye gelmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Göğüs rekontrüksiyonu uygulanmayacaksa mastektomi operasyonu genellikle bir ila üç saat kadar sürer. İşlem sonrasında çoğu insanın bir-iki gün hastanede kalması gerekebilir.

Fakat bazı durumlarda operasyonun uygulandığı gün içinde eve dönmeniz mümkün olabilir. Eğer her iki göğsünüz de alınacaksa (çift mastektomi), ameliyat süresi daha uzun olabilir ve muhtemelen hastanede daha uzun süre kalmanız gerekebilir.

Ayrıca eğer mastektomi sonrasında göğüs rekonstrüksiyonu uygulanacaksa, operasyon ve eve dönüş için gereken süre de uzar.Eğer ameliyat sırasında sentinel lenf nodu biyopsisi gerçekleştirilecekse ameliyattan birkaç saat önce tümörün çevresindeki dokuya bir radyoaktif madde, mavi boya veya her iki madde birlikte enjekte edilecektir.

Enjekte edilen maddeler, ameliyat öncesinde sentinel lenf bezesi veya düğümlere ulaşarak doktorunuzun alması gereken bezelerin hangi bölgede olduğunu görmesini sağlar.

Ameliyatınıza başlanmadan hemen önce:

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/mastektomi

Mastektomi nedir?

Mastektomi Nedir?

Mastektomi, tüm dokuların bir veya iki memeden alınmasıdır. Mastektomi öncelikle meme kanserini kaldırmak veya önlemek için yapılır.

Mastektomi operasyonu, en az 548 AD olduğundan beri, Aidati of Amida, bir meme kanseri olduğu düşünülen şeyin tedavisi için bir Bizans empressi olan Theodora’ya prosedür önerdiğinde uygulanmıştır.

Merakla, doğal filozoflardan 500 yıl öncesindeki cerrahi yaklaşımı türetmiş görünüyordu.

Operasyon çoğunlukla meme içindeki mevcut kanserli hücreleri çıkarmak ve böylece meme kanserinin yayılma potansiyelini azaltmak için gerçekleştirilir.

Mastektomi hakkında hızlı gerçekler:

 • Farklı tıbbi durumlarla başa çıkmak için farklı tipte mastektomi vardır.
 • Mastektomiler bir dizi farklı kanser tipini başarılı bir şekilde tedavi edebilir.
 • Bazı yüksek riskli kadınlarda profilaktik mastektomi meme kanseri riskini yüzde 90’a kadar azaltabilir.

Mastektomi Çeşitleri

Dahil olmak üzere çeşitli tiplerde mastektomi vardır:

 • Total (basit) mastektomi – tüm meme çıkarılır, ancak meme ve lenf düğümleri altındaki kaslar yerinde tutulur.

 • Çift mastektomi – her iki göğüs de koruyucu önlem olarak alınır; Bu genellikle, meme kanserini daha olası hale getiren spesifik genetik belirteçleri olan yüksek riskli hastalar için kullanılır.

 • Radikal mastektomi – tüm meme, koltuk altı lenf düğümleri ve göğüs duvarı kasları çıkarılır.
 • Modifiye radikal mastektomi – tüm meme ve koltuk altı lenf düğümleri çıkarılır, ancak göğüs duvarı kasları sağlam kalır.

 • Cilt koruyucu mastektomi – meme dokusu ve meme ucu çıkarılır, ancak aynı operasyonda memenin yeniden yapılandırılması için deri bırakılır.
 • Meme ucu koruyucu mastektomi – bu nispeten yeni prosedür, cildi, nipeli ve periferal meme dokusunu sağlam bırakır.

Birçok hasta, her zaman mümkün olmamasına rağmen, meme koruyucu cerrahi için tercih ediyor.

Bu prosedürler şunları içerir:

 • Lumpektomi – bir lumpectomy, bir tümörün ve çevresindeki dokunun çıkarılmasını içerir ve göğüsleri büyük ölçüde sağlam bırakır; prosedür genellikle radyasyon terapisi ile birlikte kullanılır.

  Bununla birlikte, lümpentomiler tüm hastalar için uygun değildir.

 • Quadrantectomy – daha basit bir lumpectomiye göre daha fazla meme dokusunun çıkarılmasını içeren, ancak hala meme dokusunun çoğunluğunu alan bir kısmi mastektomidir.

 • Cilt koruyucu mastektomiler – bunlar, daha doğal görünümlü bir memenin rekonstrüksiyonuna izin veren, meme derisini koruyan daha yeni mastektomi prosedürleridir. Bu, sadece cildinize yakın bir kanser hücresi belirtisi yoksa bir seçenek olabilir.

Bazı kadınlar mastektomi veya majör lümektomi ile aynı prosedürün bir parçası olarak rekonstrüktif göğüs cerrahisine sahipken, diğerleri bekler ve daha sonraki bir tarihte ikinci bir ameliyat geçirme seçeneğine sahiptirler.

amaç

Göğüsleri etkileyen çeşitli rahatsızlıkları olan kadınlar en sık göğüs kanseri olan bir mastektomiye sahip olabilirler.

Mastektomiler aşağıdakiler dahil kanserler için kullanılır:

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 yeni kanser vakasında 1 – invaziv olmayan meme kanserinin en sık görülen tipi olan duktal karsinoma in situ (DCIS) dahil olmak üzere invaziv olmayan meme kanseridir.

  Bu kanser süt kanallarında oluşur, ancak henüz meme dokusunun kalan kısmına yayılmamıştır.

 • Aşama 1 ve 2 – erken evre meme kanseri.
 • Evre 3 – lokal ileri meme kanseri (kemoterapi sonrası).

 • İnflamatuar meme kanseri – kanser hücrelerinin meme derisindeki lenf damarlarını bloke ettiği agresif bir hastalıktır (mastektomi sadece bu tür kanser için kemoterapi sonrası uygundur).
 • Meme veya memenin Paget hastalığı – meme ucunu etkileyen nadir bir kanser türü.
 • Lokal olarak tekrarlayan meme kanseri – aynı memeye dönen kanser.

Bazı durumlarda, bir kişinin nerede olduğu gibi meme kanseri teşhisi ile ilgili olmayan nedenlerle de mastektomi yapılabilir:

 • şiddetli kronik meme ağrısı
 • fibrokistik meme hastalığı
 • yoğun meme dokusu
 • kanser fobisi veya meme kanseri öyküsü

Bu ameliyat nedenleri çok daha az yaygındır ve standart uygulama değildir.

Mastektomi tavsiye edilirse, yapılan mastektomi tipi aşağıdakileri içeren bir dizi faktöre bağlı olacaktır:

 • Hastanın yaşı.
 • Hastanın genel sağlığı.
 • Menopoz durumu.

 • Tümörün büyüklüğü.
 • Tümörün evresi (ne kadar yayılmış).
 • Tümörün derecesi (saldırganlığı, ne kadar hızlı büyüyor veya yayılıyor).
 • Tümörün hormon alıp almadığı.

 • Lenf düğümlerinin tutulumu

Prosedür ve riskler

Mastektomi, anestezi ve dokunun çıkarılmasını içeren cerrahi bir prosedürdür. Bu nedenle, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi ilişkili riskler vardır; bunlar şunları içerir:

 • Anestezi ile ilgili sorunlar.
 • Omuz ağrısı ve kolun genel sertliği.
 • Kanama ve enfeksiyon.

 • Cerrahi insizyon boyunca skablama, kabarcıklanma veya cilt kaybı.
 • Memenin olduğu ve zaman zaman kolun altında olduğu bir “iğne ve iğneler” hissi.
 • Lenfödem – koltuk altı ve kol altında sıvı birikmesi nedeniyle şişme.
 • Sırt, kol ve göğüs duvarındaki sinirlerde hasar.
 • Cerrahi alanda sert skar dokusunun oluşumu.

 • Cerrahi bölgede cilt altında kan veya sıvı birikmesi.

Mastektomi operasyonu dünyadaki cerrahlar tarafından milyonlarca kez gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle, operasyon invaziv yapısı göz önüne alındığında nispeten güvenlidir.

Kurtarma

Mastektomi prosedürü tamamlandığında hasta yakından izlenecektir. Kalp atım hızı, tansiyon, ağrı seviyesi ve bulantı hissi düzenli olarak kontrol edilecek ve uygun şekilde ilaçlanacaktır.

Hastanede

Mastektomi için ortalama hastanede kalış süresi 3 gündür, ancak aynı cerrahide rekonstrüktif cerrahi tamamlandığında, bu süre biraz daha uzayabilir. Hastalarda sertlik ve skar oluşumunu en aza indirmek için egzersizler gösterilecektir. Hastalara ayrıca kaçınılması gereken faaliyetler konusunda tavsiyelerde bulunulur.

Hastaneden ayrılmadan önce, hastalara aşağıdaki konularda rehberlik sunulacak:

 • Ağrı kesici ilaç – uygun analjezik kullanımı tartışılacak ve ağrı yönetimi ilaçları için bir reçete yazılacaktır.
 • Sağlanmışsa pansuman, bandaj ve cerrahi drenaj bakımı.

 • Dikişler ve zımbalardan ne beklenir, kullanılan dikişlerin çoğu çözülecek ve takip edilecek bir randevu gerektirmeyecektir.
 • Enfeksiyon ve lenfödem belirtilerini nasıl tanıyabilirim.
 • Düzenli olarak tamamlanacak egzersiz türleri.

 • Normal bir sutyen takmaya ne zaman veya protez kullanmaya ne zaman başlayacağınız.

Evde mastektomi iyileşmesi

Kurtarma oranları bireyler arasında farklılık gösterir, ancak bir mastektomiden iyileşme genellikle birkaç hafta sürer. Aynı cerrahi prosedürde rekonstrüksiyon yapılması daha uzun sürecektir. Çürük, şişlik, düşük ateş gibi bir olasılık vardır ve bazı hastalar, işlem sırasında boğazın altına yerleştirilen tüpün neden olduğu boğaz ağrısına neden olur; Bu birkaç gün içinde çözülecek.

Evde takip edilecek genel kurallar şunları içerir:

 • Dinlenme – ameliyat sonrası yorgun hissetmek normaldir. Bununla savaşmak için bir sebep yok; Hastalar kendilerini iyileşme zamanlarına izin vermelidir.

 • Ağrı yönetimi – bazı rahatsızlıkların olması muhtemeldir, bu yüzden doktor talimatlarına göre reçeteli ilaçlar alınmalıdır. Tıp uzmanları tarafından sorulduğunda yaşanan acı miktarı konusunda dürüst olmak önemlidir. Kişisel bir ağrı yönetimi planı çalışmıyorsa, değiştirilebilir.

 • Yıkama – kanalizasyon, zımba ve dikişler giderilinceye kadar sünger banyoları alın.
 • Kabızlığı yönetmek – ilaç kabızlığı artırabilir, yüksek lifli yiyecekler tüketmenin yanı sıra artan sıvı alımı önerilir.
 • Egzersiz – doktorun talimatlarına göre egzersiz yapmaya devam.

 • Yardım istemek – aile üyelerine ve arkadaşlarına evin içinde ve çevresinde yardım etmelerini istemek.

Haftalar aylara dönüştükçe, “fantom duyumları” veya “hayalet ağrıları” olarak adlandırılanlar kendilerini gösterebilir. Bunlar normaldir ve sinirler iyileştikçe ortaya çıkar.

Bu duyumlar, sürünme veya kaşınan bir his ya da bölgenin genel aşırı duyarlılığı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle kendi başlarına geçerler ve tıbbi bir endişe değildirler. Doktorlar bazen devam ederse asetaminofen ve ibuprofen gibi NSAID’leri (steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) reçete edebilirler.

İyileşme süreleri değişecektir, ancak birkaç ay içinde normallik duygusu devam etmelidir. Birçok hasta 3-6 hafta içinde çalışmaya döner.

Mastektomi sonrası duygusal iyileşme

Meme kanseri cerrahisinden fiziksel iyileşme, iyileşme sürecinin sadece bir parçasıdır. İnsanların güçlü bir duygusal tepkiye sahip olması normal ve yaygındır:

 • Bir memenin ya da her iki memenin kaybı ve iyileşme sırasındaki fiziksel sınırlamalar.
 • Bir mastektomi sonrası da önemli bir duygusal ücret alabilen, kanseri ortadan kaldırma başarısı veya başarısızlığı.

Hastalara meme kanseri tedavisi sırasında uzman tavsiyesi verilebilir veya kendi terapistlerini görmek isteyebilirler.

Önleyici mastektomi

Meme kanserinin gelişmesi riskini azaltma girişimi sırasında kadınların profilaktik mastektomi geçirmesi gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Bu önleyici mastektomiler profilaktik mastektomi olarak bilinir. Sadece belirli durumlarda gerçekleştirilir.

Bunlar, meme kanseri olan ya da meme kanseri olan ya da spesifik genetik belirteçler için pozitif tarama yapan bir çok akrabalı kadınlar için kullanılır.

Bir kişiye aşağıdaki durumlarda profilaktik mastektomi seçeneği verilebilir:

 • Güçlü ailevi insidans – eğer bir anne, kız kardeşi veya kızının özellikle 50. yaş günlerinden önce meme kanseri varsa.

 • BRCA1, BRCA2 veya PALB2’deki mutasyonlar için pozitif test – bu genler normalde hasarlı DNA’nın onarılmasına yardımcı olur – eğer düzgün çalışmıyorlarsa, tümörlerin büyümesine izin verilir.
 • 1 memede meme kanseri – eğer meme kanseri zaten ortaya çıkmışsa, meme kanserine yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

  Bu kontralateral profilaktik mastektomi olarak adlandırılır.

 • Lobüler karsinoma in situ (LCIS) – bu anormal hücre büyümesi alanıdır ve meme kanseri riskini artırır.
 • Göğüs bölgesinde 30 yaşından önce radyasyon tedavisi gören hastalar.

 • Yoğun göğüslü kadınlar – yoğun göğüslerde problemleri teşhis etmek zordur ve çoklu biyopsiler ve sonuçta oluşan skarlar da zorluğa katkıda bulunabilir. Bazen – nadiren de olsa – yoğun memeli kadınlar profilaktik mastektomiyi tercih edebilir.
 • Mikrokalsifikasyonlu kadınlar – memede küçük kalsiyum birikimi, kanserin varlığını düşündürmektedir.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, yüksek riskli kadınlarda profilaktik mastektomi, meme kanseri gelişme riskini yüzde 90 oranında azaltabilir.

Источник: //trmedbook.com/mastektomi-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi