Mastit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Mastit Nedir? Mastiti Önlemenin 7 Yolu!

Mastit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Annelik her ne kadar mükemmel bir duygu olsa da fiziksel ve zihinsel olarak sizde yarattığı değişiklikler bazen zorlayıcı olabilir.

Özellikle hormonların hamilelikte ve doğum sonrası bir anda değişmesiyle çok zorlanan kadınlar, fiziksel olarak yaşadığı değişimlere de adapte olmakta güçlük çekebilirler. Uykusuzluğa alışmaya çalışırken bir yandan bebeğinizin en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacı ve emme dürtüsünü gidermek için özellikle ilk 3 ay tüm gününüz emzirme ile geçer.

Bebekler her ne kadar doğuştan emme dürtüsüne sahip olsa da bazen memeyi tutmada sıkıntı yaşayabilirler. İlk aylar o emmeyi öğrenirken, memeleriniz de bebeğinizin emme düzenine alışmaya çalışır. Emzirme mükemmel bir sistem olsa da ilk aylar bebekler güçsüz çene kasları ve küçük midelerinden dolayı hemen doymazlar. Bu nedenle memeler aşırı süt üretiminde bulunabilir. 

Böyle durumlarda anneler memelerde ağrı, yanma, süt kanallarında tıkanma gibi şikayetlerle doktora başvururlar.

Peki, yaşanan bu durum mastit midir?

Mastit Nedir?

Mastit, lohusa döneminde süt kanallarının tıkanması durumunda ortaya çıkar.

Yenidoğan bebekler doğar doğmaz memeyi arama ve emme refleksine sahip olurlar. Bebeğinizi doğar doğmaz kucağınıza aldığınızda bu içgüdü sayesinde hemen memenizi kapmaya çalıştığını fark edersiniz; fakat yenidoğanların çene kaslarının güçsüzlüğü ve bir çay kaşığı sütle bile doyabilmelerinden dolayı çabuk doyar ve yorulur, çok fazla ememezler.

“Mastit Nedir? Neden olur ve nasıl geçer?” sorusuna yanıt verdiğimiz video da sorularınıza cevap olabilir:

Özellikle ilk haftalarda memeleriniz aşırı süt üretiminde bulunur. Memelerde kalan sütü bebeğiniz boşaltamadıkça süt kanallarında tıkanıklık oluşabilir. Ayrıca ilk zamanlar hassas olan memelerin çatlaklarından içeri giren bakteriler süt kanallarında enfeksiyona yol açarak kanalların tıkanmasına sebebiyet verebilir.

Düzensiz emzirme, aniden memeden kesme, meme ucu yaralarından dolayı tam emzirememe, bebeğin etkin ve uygun pozisyonda emmemesi gibi durumlarda da üretilen sütün dışarı atılmaması sonucu memede iltihap oluşarak süt kanalları tıkanabilir.

Mastit Ne Sıklıkta Görülür?

Meme apsesi en fazla 30 ile 50 yaş arasında çok sık görülüyor. Özellikle, meme enfeksiyonlarına süt veren veya süt vermeyi yeni kesmiş kadınlarda sık rastlanır.

Bu enfeksiyonlara genellikle çatlak bir meme başından içeri sızan bakteriler neden olur. Meme hastaları içinde mastit şikayeti olanların oranı yüzde 2–5 arasındadır.

Yani sık karşılaştığımız bir konudur. Mastit, genellikle hijyenle ilgili olduğundan sosyoekonomik düzey yükseldikçe görülme oranı azalır.

Mastitin Risk Faktörleri Nelerdir?

Mastitin oluşmasında bir takım faktörler vardır:

Bunlardan en önemlisi memenin içindeki süt kanallarındaki genişlemedir. Tıp dilinde “duktal ektazi” dediğimiz bu genişleme sonucu kanallar tıkanır ve stafilokok gibi mikroorganizmalarla enfekte olarak meme apsesi meydana gelir.

Araştırmalara göre bir diğer faktörse sigaradır. Sigara içenlerde mastitin görülme oranının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bir başka neden ise hormonal değişikliklerdir. Östrojen, progesteron, prolaktin gibi hormonların azalıp çoğalması mastite eğilimi artırmaktadır.

Mastit Neden Olur?

Mastit apsenin yerleşimine göre iki şekilde meydana geliyor:

 1. Memenin başına yakın olan santral meme apsesidir,
 2. Memenin dış kadranlarında oluşan periferal apsedir. Periferal olan apseler genellikle gebelikten sonra ortaya çıkar.

Belirtileri Nelerdir?

Mastitin her enfeksiyon gibi evreleri vardır.

Mastit, kızarıklıkla başlar ve ağrı, o bölgede ateş, bazen yumru da olabilir.

Peki mastit belirtileri nelerdir? Mastit olduğunuzu nasıl anlarsınız?

 • Emzirdiğiniz esnada göğsünüzde bir ağrı ya da yakıcı bir his duyuyorsanız,
 • Göğüslerinizde olağandışı bir sıcaklık hissediyorsanız,
 • Göğüslerinizde şişlik varsa,
 • Göğüslerinizde normalden fazla bir hassasiyet hatta sancı hissediyorsanız,
 • Göğüslerinizde kızarıklık oluştuysa,
 • Kendinizi yorgun, halsiz hissediyorsanız,
 • Göğüslerinizde ağrılı sertlikler oluştuysa,
 • Kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız…

Mastit (Süt Sıtması) olmuş olabilirsiniz, okumaya devam edin ve mutlaka bir hekime başvurun.

Mememde Ağrı Var, Mastit Miyim?

Gece sizi uykudan uyandıracak kadar memenizde ağrı ya da yanma mı hissediyorsunuz?

Ne kadar emzirirseniz emzirin ağrının geçmediğini mi fark ettiniz? Bir yandan bebeğinizle ilgilenirken bir yandan da bu ağrıları çekmek fiziksel ve bedensel sağlığınızı tehye atabilir. Mastit belirtileri genelde çoğu kadında aynı şekilde görülür. Yeniden hatırlatmak gerekirse;

 • Memede ağrı, yanma, kızarıklık, hassasiyet, sertlik ve şişlik varsa,
 • Belli bir bölgesinde elinize kitle geliyorsa,
 • Meme ucundan süt harici anormal bir akıntı geliyorsa,
 • Bu ağrıların haricinde halsizlik, ateş ve yorgunluk gibi şikayetleriniz varsa mastit olma ihtimalinize karşı doktorunuza başvurmalısınız.

Mastit Olduğum Halde Emzirebilir Miyim?

Bebeğiniz daha doğmadan çoğu anne gibi siz de emzirme kararı aldınız; fakat bu müthiş bir duygunun bazı zor yanları olacağını hiç düşünmemiştiniz.

Aslında bebekler anne memesiniarama ve emme dürtüsü ile doğarlar. Yani emzirme, doğal haline bıraktığınız zaman kendiliğinden gelişir. Yine de bazı bebekler annenin meme ucunun belirgin olmayışı ya da tamamen farklı sebeplerden memeyi hemen kapamaz ya da kaptığı halde etkin ememeyebilir.

Emzirme konusunda tam bilinçli olmamak ve uzman olmayan kişilerin yanlış yönlendirmeleri sonucu ya da emzirme sürecinizde doğru destek alamamanızdan dolayı bebeğinizle olan bu müthiş bağı ilk zamanlar tam kuramamamış olabilirsiniz.

Bunların yanında memelerin süt üretiminde bir rutin oturtulamamasından dolayı doğumdan sonraki ilk birkaç haftanızda memelerinizin sürekli dolu olduğunu hissetmeniz bu yüzden çok normaldir. Fakat dikkat etmeniz gereken, bu doluluk ile birlikte mastit belirtilerinin de olup olmadığıdır.

Yukarıda saydığımız belirtileri gören anneler ağrıdan dolayı rahatsızlık duyduğu için bazen emzirmekten kaçınıp, makine yardımıyla memelerdeki sütü boşaltmaya çalışır.

Bu yapılacak en büyük hatadır. Süt sağma makineniz ne kadar iyi olursa olsun bebeğiniz kadar güçlü çekemez.

Önemli! Mastitin önüne geçmenin en iyi yolu her iki memeden sık sık emzirmektir.

Bu sayede memelerdeki süt daha kolay boşalır ve zamanla bebeğin emme rutinine alışan memeler rahatlar. Emzirdikten sonra hala memelerde doluluk olduğunu hissediyorsanız mutlaka pompa yardımıyla sağım yaparak memeleri tamamen boşaltın.

Unutmayın ki; anne sütündeki antikorlar bebeği memedeki enfeksiyondan korur. Bu yüzden bebeğinizi güvenle emzirebilirsiniz. Ancak doktorunuz antibiyotik tedavisi verdiyse mutlaka emzirme ile uyumlu olup olmadığını sormalısınız.

Mastiti Önlemenin Yolları Nelerdir?

 1. Mastit olmanızın en büyük sebebi süt kanallarının tıkanmasıdır. Bunu da sık sık emzirerek engelleyebilirsiniz.
 2. Hastaneden çıkmadan önce bebeğinizi nasıl emzireceğinize dair emzirme uzmanları ya da hemşirelerden yardım alın.

  Doğru emzirme teknikleri ile bebeğiniz memeyi daha iyi kavrar ve bu hem meme ucu yaralarının hem de mastitin önüne geçer.

 3. Mutlaka her iki memeyi de emzirmeyi unutmayın.

  İlk zamanlar bebeğiniz memeleri tam olarak boşaltamayacağı için tek meme emzirirseniz diğer memede süt daha çok dolar ve bu da süt kanallarının tıkanmasına yol açar.

 4. Emzirmeden önce ve sonra memelerinize masaj yaparak süt kanallarının daha rahat açılmasını sağlayabilirsiniz.

  Aynı zamanda sıcak kompres ve ılık bir duş çok işinize yarayacaktır.

 5. Emzirme bittiği halde hala memelerde sertlik ve doluluk hissediyorsanız mutlaka sağım yapın.
 6. İlk zamanlar çok hassas olan meme uçlarınıza mutlaka bakım yapın.

  Çok sık sabun ile yıkamak meme ucunuzu iyice kurutur. Bunun yerine steril edilmiş su ve pamuk ile her emzirme sonunda silin. Üzerine lanolinli krem sürerek nemlendirmesini yapın. Bu sayede hem bakterilerden korur hem de çatlamasını engelleyebilirsiniz.

 7. Dar sütyen ya da dar kıyafetler giymek memeye baskı yapar ve bu da yine süt kanallarında tıkanmaya sebep olur.

Not! Dinlenmek, stresten uzak durmak, iyi beslenmek ve bol su tüketmek sadece hamilelik ve doğum sonrasında değil tüm hayatınız boyunca dikkat etmeniz gereken şeylerdir.

Mastit her zaman enfeksiyon kapılmasından oluşmaz. Süt kanallarının tıkanması sonucu vücutta iltihap oluşması da bu rahatsızlığa sebep olur. Eğer oluşan rahatsızlık kısa sürede engellenmezse iltihap apseye dönüşür ve cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur. Memelerde ağrı başlamasıyla birlikte annede grip gibi semptomlar görünürse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • 24 saatten fazla süren ateş,
 • Memeler üzerinde kızarıklık,
 • Sütte iltihap ya da kan,
 • Memelerde sertlik ve ağrı varsa vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

Doktorunuz muayene sonrası mastit tedavisi olarak antibiyotik verebilir. Bunun dışında mastit olduğunuza emin olsanız dahi, doktor talimatı olmadan ilaç tedavisine başlamayın.

Mastiti Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

• Bebeğini emziren anneler her emzirmeden sonra memesini beyaz sabunla iyice silmeli ve durulamalıdır.• Renkli sabunlar kullanılmamalıdır.• Memeyi tahriş eden kumaşlar giyilmemelidir.

• Memeyi rahatlatacak uygun sutyenler kullanılmalıdır.

Источник: //www.bebek.com/mastit-hakkinda-her-sey/

Mastit: nasıl tedavi edilir, nedenleri, belirtileri ve önleme

Mastit Nedir? Nasıl geçer? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Her modern kadın farkında tutmanın önemini kendi sağlık ve wellness. Gerekli spor yapmak, doğru beslenmek, saygı uyanık ve tatil önerileri takip bakım uzmanları süt bezleri için, sağlıklarını korumak. En sık karşılaşılan meme hastalıkları – mastit.

Mastit: tanımı

Halk dilinde «грудница» – cerahatli iltihabı, meme bezleri, meydana gelen hem kadınlarda, hem de erkeklerde ile ilişkili bozulmuş arazi kanalları. Doktorlar hala tam olarak bilmiyorum, neden bazı kadınlarda bu patolojik süreç gelişir, diğerleri değil. Varsa çatlaklar ve yaralar meme uçlarında yakalanma riski artar, ancak birçok hasta gibi yaralanmalar göğüs asla acı маститом.

Hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynayan mikroorganizmalar (stafilokoklar) düşmek geçer bozuk, meme, süt bezi. En tehli komplikasyonu, bu durumda – sepsis (kan zehirlenmesi).

Nedenleri

Ana nedeni gelişimi patoloji – bakteri, nüfuz yoluyla vücuda çatlaklar veya yaralar meme.

Düşmek mikroorganizmalar da kan yoluyla kronik inflamatuar hastalıkları: bademcik iltihabı, pyelonephritis, vb Bağışıklık sağlayan iyi bir koruma sağlar ve gizlice patojenik ajanlar vücuda ya da hemen onları yok eder, ama zayıf bir bağışıklık sistemi, mücadele yeteneğine sahip, bu yüzden atlar enfeksiyon. Bazen bir hastalık olarak gelişen ikincil bir enfeksiyon sonrası enfeksiyon üreme organları doğum sonrası bakım.

Daha:

Etkili olur mu “Фемостон 2/10” gebelik planlarken?

Anne – temel amacı kadın. Bu adil seks vardır nedense ulaşamadığı bu değerli hedef kendini hazır tıbbi bakım aramak en farklı uzmanlar, yapılacak bir sürü anketler, tahammül etmek hoş olmayan bir yordam. Ancak, tüm ve her zaman çok trajik. Orad…

Aracı, “Суперчистотело”: incelemeler hastalar ve doktorlar

Siğiller – belirti varlığı, vücutta insan papilloma virüsü. Ne yazık ki, bugüne kadar, henüz icat değil bir tedavi yöntemi, hastalığın. Ancak satış vardır bir sürü ilaç, hangi yönetmek, kolayca kurtulmak için, siğil ve papillom. İyi başarılı ka…

Tür mastitis

Лактационный mastit meme, emzirme ile ilgili, en sık ortaya çıkar, yanlış ifade de süt veya yanlış прикладывания çocuk. Bu hataları kışkırtmak durgun süreci ve göğüs travması yaratmak için elverişli koşullar penetrasyon ve üreme mikroplar. Лактационный mastit ICD 10: N 61.

Fibrokistik meme şekli oluşabilir her yaşta bir kadın, o ilgisi olmayan bir beslenme ile meme. Kışkırtmak gelişimi patoloji olabilir ani hormonal düzenlenmesi, diyabet, değişen iklim koşulları, travma, meme kanseri, gelişen yağ nekrozu.

Orada da erkek mastit, tempolu bir arka plan üzerinde hormonal dengesizlik.

Mastitis Belirtileri (лактационного) ve sahne gelişimi:

 • Erken evre (seröz mastit). Koşulları ağrı, palpasyon, vücut sıcaklığı yükselir, süt bezi hacminde artış.
 • İnfiltratif mastit gelişir, yanlış tedavi seröz bir formu veya aynı zamanda tam bir eksikliği tedavi. Eşliğinde bu sahne ateş ve mühürlü bir göğüs.

Eğer almak için zamanında önlemler tedavi oluşur pürülan mastit.

Hastalık Belirtileri

Belirtiler patolojik süreç, aynı herhangi bir türü için bir hastalıklar:

 • Keskin bir artış, vücut ısısı 39 °C düşer;
 • Halsizlik, uyuşukluk;
 • Baş ağrısı;
 • Titreme ve ateş;
 • Ağrı palpasyonla meme;
 • Süt demir dokunmak sıcak.

Mastitis Belirtileri (pürülan):

 • Yüksek vücut ısısı, genellikle yukarıda 39 °C düşer;
 • Iştah azalması;
 • Uykusuzluk, baş ağrısı;
 • Hafif bir dokunuş meme teslim нестерпимый rahatsızlık;
 • Artan lenf bezleri koltuk altı bölgesinde.

Son Derece önemlidir ayırt etmek herhangi bir şekil illet bir yer лактостаза (durgunluk süt kanalları, meme kanseri). Tedavi mastitis genellikle antibiyotik kullanımı gerektirir iken, застои geçebilir kendilerini.

Belirtiler bu patolojiler çok benzer, sık sık doktor bile zor olmadan, ek bir muayene ile kesin tanı koymak. Cilt etkilenen bölge her iki durumda da kırmızı, мастите biraz daha güçlü bir ifade ile renk değiştirme.

Mühür göğüs gözlenen ve ilk, ve ikinci bir hastalık.

Mastit var некормящей kadın

Hastalığın Nedeni – hastalığa neden olan mikroorganizmalar. Yaşadıkları vücutta her bir insan, ama uygun koşullar altında çoğalmaya başlar, provoke inflamatuar bir süreç. Temel nedenleri mastitis meme bezlerinin bir некормящей kadın:

 • Fibrokistik meme hastalığı;
 • Hormon düzenlenmesi;
 • Geçirilen estetik ameliyat;
 • Akut enfeksiyon süreci;
 • Bakteri penetrasyon yoluyla delinme meme (piercing);
 • Penetrasyon yoluyla enfeksiyon çiban oteller emzik.

Hastalığı Tanısı ve tedavi yöntemleri farklı yolların bir sorunu gidermek için emziren kadınlar.

Mastitis her zaman teyit BAĞLARI-araştırma. Eğer tanı sırasında algılarsa, apse, antibiyotik bir ders gerekebilir. Boyutunda apse fazla 3 cm tayin cerrahi müdahale.

Mastit hemşirelik kadın

Risk grubu en sık düşmek первородящие kadın olan hastalık verebilir, kendiniz hakkında bilmek ilk haftalarda emzirme döneminde sütten çocuk göğüs. Неподготовленность meme beslenme yol açar микротравмам nüfuz hangi aracılığıyla bir enfeksiyondur.

Doğum Sonrası dönemi, her kadın için – bu zayıflamış bağışıklık ve hormonal değişim arka plan neden olabilir, bu da bir gelişme mastitis. Sebep bir hastalık olabilir, hijyen kurallarına uyulmaması, soğutma, zorluk çıkışı süt, tümör, meme bezi.

Onayı patoloji durdurma beslenme, sağlıklı bir emzirme ilk günlerde değmez. Sonra sadece ULTRASON araştırma ve tanı «pürülan mastit» hemşirelik kadın, çocuk отлучают göğüs. Devam süreç tamamen iyileştikten sonra, bir gösterecektir testleri enfeksiyon varlığı süt.

Ne yapmak yasaktır:

 • Azaltmak için sıvı alımını durdurmak için, emzirme;
 • Ilaçlar aynı amaçla;
 • ısınma, sürtünme iltihap;
 • Sıcak bir duş almak;
 • çare halk tedavi yöntemleri ve seçmek için kendi kendine ilaç.

Herhangi bir etkisi göğüs sadece усугубят sorunu ve yol разрастанию ödem. Patoloji göğüs olamaz ovmak sert sünger, rumple ve сдавливать.

Tedavi mastitis

Nasıl tedavi mastit ve şema anket atar doktor jinekolog. Gibi ilk önlemlerin düzenlenen kan sayımı ve tohum süt kısırlık.

Bir belirgin belirtileri mastitis tedavisi başlayabilir olmadan test sonuçları, ama sonuç olarak, laboratuvar uzmanları, kesinlikle dikkate alınır.

Geçici durdurma emzirme söz konusu ile jinekolog ve çocuk doktoru almak için bir çocuk için en iyi seçenek yapay besleme.

Mastitis – bulaşıcı bir hastalıktır bu nedenle tedavi anlamına gelir antibiyotik. Seçilen bu ilaçlar kolayca nüfuz süt bezleri ve verimli bir şekilde etkileyen patojen hastalık. Kurs süresi, hastalığın şiddetine bağlı olarak, 5-10 gün. Kesinlikle bırakma, emzirme sırasında süt hızlı.

Zayıflama emzirme – bu, önemli bir bölümü tedavi, ancak düzenlenen bu tip organizasyonlar kullanımı ile, özel bir ilaç, bir merhem мастите ve sadece bir doktor gözetimi altında. Tedavi sırasında ortadan kalkar ve bu застои süt, ama emzirme önemlidir korumak, devam ettirmek için emzirme.

Tedavi pürülan mastit

Pürülan mastit tedavi edilir cerrahi bölümünde. Bu sorun genellikle çözülür ameliyatla önlemek için ciddi komplikasyonlar. Azaltırsanız, belirtileri hastalıklar ve bir ölçüde onların şiddeti, düzenlenen tekrarlanan kan testleri ve süt kısırlık. Yokluğunda uyarıcı, izin geri besleme bebek besleme.

Eğer iki gün boyunca sıcaklık düşer, testleri gelmiyor normale döndü, boyut iltihaplı arsa azalır ve hala çok acı gösterildiği cerrahi bir müdahaledir.

Acil danışma doktor мастите özel yardım hizmetleri emziren anneler için.

İlaç tedavisi

Tedavisine başlamadan Önce, mastit, belirlemek gerekir, hangi antibiyotiklere dirençli patojen hastalığa daha duyarlıdır. Büyük bir değeri vardır damlama tanıtım tuzlu çözeltiler ve glikoz sayesinde oluyor vücudun arınma, zayıflama zehirlenme, geliştirme değişim süreçleri. Reçete ilaçlar bir мастите, bağışıklığı artırmak, hasta bir kadın.

Ek olarak plazma ve cerrahi müdahale atanır antibiyotik tedavisi, anti-inflamatuar ilaçlar, fizik tedavi. Doktorlar çare yardım:

 • Oksasilin;
 • Linkomisin;
 • Siprofloksasin;
 • Sülfadiyazin.

Emzirme bastırmak İçin kullanır: “Ve”, “Бромкриптин”, “Бромэргон”. Bu tür önlemler için gerekli uyarılar durgun işler. Birçok kadın dinlemek ipuçları üst düzey, bu nedenle, çare, yardım, halk hekimliği: uygulanan taze lahana yaprakları, kombucha, merhem kullanın bir мастите ve çok daha fazlası.

Bazı etkileri geri döndürülemez, bu nedenle, kendi kendine ilaç bu gibi ciddi hastalıklar için geçerli değil. Farkında olmak önemlidir – mastit kadınlarda ciddi zarar.

Önleyici tedbirler

Mastitis Önleme gerektirmez uyum özel kurallar. Bu kadın kendisi bilir, ama nedense yok sayıyor. Temel için öneriler hemşirelik ve hemşirelik – temel kurallarına uymak, kişisel hijyen, переохлаждать süt bezleri, cinsel ilişki sırasında önlemek için kaba tedavi açısından göğüs, giymek için uygun değil стесняющее iç çamaşırı.

Hamile pişirmek zorunda meme beslenme, doğumdan önce çocuk:

 • önlemek sabun göğüs – bu пересушит cilt;
 • Periyodik olarak temizlemek için hayalet ıslak havlu;
 • Kullanmayın, kozmetik ürünleri meme için geç gebelikte;
 • Kompres suyu, meşe kabuğu veya siyah çay için gölgelenme güçlendirecek, onları önlemek çatlama.

Beslemeden Önce temizlemek gerekir göğsüne sıcak bez, geliştirmeye katkıda yayık süt. Sıcak bir duş iyi korunma, mastitis. Застои sütsık sık oluşan yanlış прикладывания bebeğin meme: o yakalamak değil, sadece meme ama tamamen halo. Bebeği beslemek gerekir ilk isteği değil, rejimi. Hiçbir tıbbi kanıt отлучать göğüs olamaz.

İyi yardımcı olur önlenmesi için mastitis masaj bulundu emzik, beslenme sırasında geliştirir süt salgılanmasını azaltır ve oluşumu için risk stoper işte. Önemli her bir besleme vermek, farklı göğüs, boşaltma, her yer süt.

Kronik mastit

Kalıcı şekil hastalıklar önemli ölçüde farklıdır akut aşamasında, bir benzerlik vardır sadece etyoloji hastalık. İki çeşit kronik mastitis: pürülan ve skuamöz hücreli karsinom. İlk olarak gelişen yanlış tedavi akut bulgular patoloji. Elverişli koşullar, gelişimi için kronik formları vardır zayıflamış bağışıklık, sürekli antibiyotik mikrofloranın, süpüratif süreci meme bezi.

Belirtiler kronik mastitis tezahür değil, açıkça, sıcaklığı tutmak civarında daha yüksek 37 °C düşer, deri üzerinde bir yuva iltihabı sıkıştırılmış görünür, meme ucundan akıntı.

Skuamöz hücreli mastit

Hastalığın Bu formu farklı olmaması ülser. Gelişen patoloji, kural olarak, süre başlangıcı, menopoz ne zaman bir kadının bedeninde olur, ciddi bir hormonal düzenlenmesi. Belirtiler aynıdır ve herhangi bir iltihabı: sıcaklık artışı, kızarıklık, kalıcı infiltrasyon, artmış aksiller lenf nodu.

Çalışmada inflamatuar infiltrasyon yapılır acilen. En sık skuamöz hücreli мастите cerrahi müdahale gerektirir. Herhangi bir durumda, bir doktor bilir, nasıl tedavi mastit, sadece gerekli olan tıbbi yardım isteyin zaman.

Her Zaman sağlıklı olmak

Sağlıklı bir yaşam tarzı – açık havada yürüyüş, dengeli beslenme, uyku, alımı, vitamin kompleksleri için önerilen emziren anneler, – bu faaliyetler için izin, bağışıklık sistemini güçlendirmek için. Hijyenik bakımları yapılması gerekir sabah ve akşam, ama kullanmadan agresif kozmetik, kuru cilt.

Mastitis – tehli bir hastalık, hayatı tehdit eden sağlık ve kadın. Çocuk bu acı, çünkü yoksun alma özelliği, gerekli vitamin ve mineraller, anne sütü. Bu nedenle son derece önemlidir, kendinize ve sağlık.

Источник: //tostpost.com/tr/sa-l-k/3565-mastit-nas-l-tedavi-edilir-nedenleri-belirtileri-ve-nleme.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi