Maya Alerjisi Yorgunluk Nedeni!

içerik

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedenleri | Bitkinlik Nedenleri

Maya Alerjisi Yorgunluk Nedeni!

Toplam uyku sürenizin 6 saatten az olması hâlinde ertesi gün kendinizi yorgun hissedersiniz. Bazı insanlar yatakta 8 -10 saat geçirmelerine rağmen uykuları yeterli kalitede olmadığı için ertesi gün yorgun olurlar. İki üç saatte bir uyanan, yatakta kendileriyle boğuşan, sağa sola dönüp duran bu insanlar dinlendirici uyku fazlarına giremedikleri için ertesi gün yorgun olurlar.

Nasıl uyuduğunuzu en iyi kendiniz bilirsiniz. Uyandığınızda yatak çarşafınızı altınızda dertop olmuş buluyorsanız muhtemelen iyi uyumamışsınızdır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 2: Uyku apnesi yorgunluk nedeni olabilir

Şişmanlık, geniz eti, burun devisyonu gibi nedenlerle nefes alıp verme düzeni bozulan, apne nöbetleri geçiren kişiler yeterli oksijeni alamadıkları için ertesi gün kendilerini yorgun hissederler. İşin kötü tarafı uyku apnesi olan hastaların çoğu kalitesiz uyuduklarının farkına varmazlar. Eşinizin gözlemleri önemlidir.

Horlayan insanlarda uyku apnesi daha çok olur. Bazen kesin teşhis için uyku laboratuvarında bir gece geçirmeniz gerekebilir. Tedavide, doktorunuz apne nöbetlerini engelleyen solunum cihazı kullanmanızı isteyebilir, bazen küçük dile veya yumuşak damağa operasyon gerekebilir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 3: Yanlış beslenme yorgunluk yapabilir

Beslenmelerinde protein, karbonhidrat, yağ dengesini iyi kuramayan, çeşitli nedenlerle iyi beslenemeyen insanlar yorgunluktan şikâyet ederler. Tek yönlü beslendiğinizi düşünüyorsanız, bir örnek olması açısından, örneğin devamlı, ekmek, pilav, makarna yiyorsanız veya “Ben et yemeden doymam, arkadaş!” diyenlerdenseniz bu ihtimali aklınıza getirin.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 4: Kansızlık-Anemi

Ülkemizde sık görülen yorgunluk nedenlerinden biridir. Daha çok bayanlarda ve çocuklarda görülür. Hastalar soluk benizli olurlar, çabuk yorulmaktan ve çarpıntıdan da şikâyet ederler. Basit bir kan sayımı ile tanı kolayca konur.

Kandaki hematokrit ve hemoglobin seviyeleri düşük çıkar. Doktorunuz kansızlığın nedenine göre tedavi önerecektir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık ülkemizde sık görülür ve birkaç aylık demir tedavisi ile yorgunluk şikâyeti kaybolur.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 5: Depresyon

Bana en sık gördüğünüz yorgunluk nedeni hangisidir diye sorarsanız: “depresyon” cevabını veririm. Mutsuz insanlar kendilerini hep yorgun hissederler. Uzun mesai saatleri olan, iş hayatında veya özel hayatında stres altında yaşayan, işine gidip gelirken trafikte uzun saatler geçiren insanlarda yorgunluk çok görülür.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 6: Bazı ilaçlar yorgunluk yapabilir

Örneğin antidepresan ilaçlar, betablokerler başta olmak üzere bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler, antihistaminikler, statin grubu kolesterol ilaçları (yüksek dozlarda) yorgunluk yapabilir. İlaçlarınızın prospektüslerini dikkatli okuyun. İlacınızdan şüpheleniyorsanız bırakmadan önce doktora danışın.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 7: Hipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması)

Sık gördüğümüz yorgunluk nedenlerinden biridir. En çok Haşhimoto rahatsızlığı dediğimiz tiroid bezinin otoimmün rahatsızlığında görülür. Tiroid içindeki nodüllere bağlı olarak veya yaşın ilerlemesi sonucu tiroid bezinin küçülmesi ile de hipotirodi ortaya çıkabilir. Teşhis çok kolaydır. Bir kan numunesi verin ve TSH değerinizi ölçtürün.

Yüksek çıkması tiroid bezinizin yeteri kadar çalışmadığını gösterir. Tedavide doktorunuz ağızdan tiroid hormonu verecektir. Eksik tiroid hormonlarının yerine konması ile şikâyetleriniz süratle düzelir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 8: Aşırı çay kahve tüketimi yorgunluk yapabilir

Az miktarda çay ve kahve; yorgunluk giderici, enerji verici, dikkat ve konsantrasyonu artırıcı bir etki yapar. Uzun bir süre fazla miktarda içilmesi ise nabzı, tansiyonu ve kas gerginliğini artırarak yorgunluk yapar.

Miktar kişiden kişiye değişebilir ama günde on bardaktan fazla çay-kahvenin yorgunluk nedeni olabileceğini söyleyebiliriz.

Çay, kahve bağımlılık yapan içeceklerdir. Birden kesmeniz hâlinde baş ağrısı, sersemlik gibi şikâyetler ortaya çıkabilir, yavaş yavaş azaltarak makul bir miktara inmeye çalışın.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 9: Gizli enfeksiyonlar

Hepatit B ve C gibi kronik enfeksiyonların, bayanlarda sık görülen sistit ve üriner sistem enfeksiyonlarının yorgunluk yapabileceği bildirilmiştir. Gizli hepatitler kan tetkiki ile kolayca yakalanır (HBsAg, AntiHBs, Anti HCV değerlerine bakılır). Sistit rahatsızlığında idrarda lökosit adını verdiğimiz iltihap hücreleri fazla miktarda görülür.

Enfeksiyonlarda genel olarak kan lökosit sayısı artar, sedimantasyon ve CRP değeri yükselebilir. Enfeksiyon kaynağının ve enfeksiyon etkeninin belirlenmesi ili uygun tedavi verilerek hastalık tedavi edilir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 10: Şeker hastalığı

Kandaki şeker, hücrelerimizde yakıt olarak kullanılır. Şeker hastalarında şekerin hücreye girişi ve kullanımı bozulmuştur, yeteri kadar yakıt bulamayan hücreler yorgunluk hissine neden olurlar.

Gizli şekerin de uzun dönemde yorgunluk yapabileceğini unutmayın. Teşhis için açlık kan şekeri ve HbA1C ölçümleri yaptırın. Şekerinizin yükseklik derecesine göre diyet veya ilaç tedavisi ile sorun hallolacaktır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 11: Kalp hastalığı

Eğer yorgunluk istirahatte değil de daha çok bir iş yaparken, merdiven çıkarken, yürürken ortaya çıkıyorsa sorun kalbinizde olabilir. Çoğu hastada efor esnasında hafif de olsa göğüste bir yanma ya da baskı hissi vardır.

EKG, efor testi ve gerek görülürse daha ileri tetkiklerle teşhis konulur. Kalp damarlarının diyet, ilaç, stent veya bypass gibi metotlarla açılması ile yorgunluk ortadan kalkar veya azalır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 12: Kronik böbrek hastalığı

Böbreklerimiz üre başta olmak üzere vücudumuzdaki atık maddelerin, toksinlerin atılmasını sağlar. Böbreklerin rahatsızlanması bu toksinlerin vücutta birikmesi sonucu yorgunluğa neden olur.

Kanda üre, kreatin gibi değerlere bakılarak veya ultrasonografi ile böbrekler görünür hâle getirilerek teşhis kolaylıkla konabilir. Hastalığın safhalarına göre çok su içmekle başlayıp dializ ve böbrek nakline kadar değişen tedavi yolları vardır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 13: Gece gündüz vardiyalı çalışanlar

İkişer günlük veya haftalık vardiyalarda gece gündüz değişimli çalışanlar yorgunluktan şikâyet edebilirler. Değişimler sırasında 8 saatlik uyku periyotlarına dikkat etmeleri gerekir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 14: Kronik yorgunluk sendromu

Eğer yorgunluk şikâyetiniz aylardır, yıllardır varsa “kronik yorgunluk sendromu” denilen (aslında ne olduğu tam olarak bilinmeyen) rahatsızlıktan şüpheleniriz.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 15: Fibromyalji rahatsızlığı

Sinir sistemi gerginliği yaygın kas eklem ağrıları, özellikle ense boyun omuz ağrıları ile karakterize bir rahatsızlıktır. Yorgunluk, fibromyaljinin en önemli bulgularından biridir. Özel bir tetkiki yoktur, doktorunuz sizin anlattıklarınıza ve muayene bulgularınıza göre teşhis koyacaktır. Tedavide spor ve antidepresan ilaçlardan yararlanıyoruz.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 16: Sigara

Sigara, tek başına yorgunluk nedenidir. 20 yılı aşkın bir süredir sigara içiyorsanız ve yorgunluktan şikâyet ediyorsanız sebebi muhtemelen içtiğiniz sigaradır. Kanın akciğerlerde yeteri kadar oksijen alamaması ve biriken toksik maddeler yorgunluk nedenidir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 17: Bahar yorgunluğu

Bahar aylarında sebebini bulamadığımız yorgunluklara “bahar yorgunluğu” der geçeriz. Doktor iyi kötü bir teşhis koyduğu için memnun olur, hasta yorgunluğunun altında önemli bir sebep olmadığına sevinir.

Hâlsizim / Yorgunum, Ne Yapayım? Cevap: Bilinçli ve Düzenli Spor!

Gördüğünüz gibi, yorgunluğun pek çok nedeni var. Tedavi için yapacaklarımız yorgunluğumuzun nedenine göre değişir. Yazımın başında söylediğim gibi bazen yorgunluk nedenini bulamayız. O zaman ne yapacağız?

Yorgunluk konusu ile ilgili olarak Psychological Bulletin dergisinde bir çalışma yayınlandı. Georgia Üniversitesi’nde ki doktorlar 6807 gönüllü üzerinde yaptıkları çalışmada düzenli fiziksel aktivite yapmaya başlayan kişilerin yorgunluk şikâyetinde belirgin azalma olduğunu bulmuşlar.

Araştırmacılar yorgunluk şikâyeti olan kişileri üç gruba ayırmışlar, birinci gruba her gün düzenli olarak hafif bir egzersiz (20 dakikalık hızlı yürüme), ikinci gruba orta şiddette bir egzersiz (20 dakika dirençli bisiklet çevirme) yaptırmışlar, üçüncü grup ise hiç egzersiz yapmamış.

Sonuçta hafif egzersiz yapan gruptakilerin yorgunluk şikâyetinde % 65, orta zorlamalı egzersiz yapan yani bisiklet çeviren grubun yorgunluk şikâyetinde ise % 49 azalma görülmüş. Spor yapmayanlar yorgunluktan şikâyet etmeye devam etmişler.

“Hâlsizim, yorgunum, yerimden kalkacak halim yok,” diyorsanız ve doktorunuz bu şikâyetlerinizi izah edecek organik bir neden bulamadıysa yapacağınız şey daha çok spor ve egzersiz yapmak olmalı.

Источник: https://www.bodytr.com/halsizlik-ve-yorgunluk-nedenleri

Bir maya alerjisi nedir?

Maya Alerjisi Yorgunluk Nedeni!

Maya, bir çeşit mantardır. Bunu fırınlanmış ürünlerde ve bira gibi bazı alkollü içecekler yapmak için kullanıyoruz. Mayaya alerjisi olan kişiler, içeriği içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır.

Mantarlara alerjisi olanların küflerden kaçınmaları gerekebilir çünkü küf mantar ailesine aittir.

1983 yılında yayınlanan, maya aşırı duyarlılığı – veya alerji denilen bir duruma geniş bir semptom aralığı atfedildi. Dahası, yazarlar birçok kişinin mayaya alerjik veya en azından duyarlı olduğunu öne sürmüşlerdir.

1986’da Amerikan Allerji ve İmmünoloji Akademisi, maya aşırı duyarlılığının varlığını sorgulayan bir bildiri yayınladı. Maya ile sağlık problemlerini birbirine bağlayan araştırmaların bilimsel eksikliklerini vurguladı. Bu şüphelere rağmen, bazı araştırmacılar konu hakkında yayınlamaya devam ediyor.

Maya alerjileri hakkında hızlı gerçekler:

 • Maya aşırı duyarlılığı tartışmalıdır.
 • Maya hipersensitivite sendromu, alerjiyi içermeyebilir. Bu sendromun iddia edilen etkilerini gerçek bir alerjiden mayaya ayırmak önemlidir.
 • Ciddi maya alerjisi olan kişilerin ev dışında yemek yemekten kaçınmaları gerekebilir.

Bir maya alerjisi belirtileri

Maya birçok gıdada bulunur. Mayaya alerjisi olan kişiler, hafif ila şiddetli arasında değişen reaksiyonlara sahip olabilirler.

Semptomlar diyare, şişkinlik, gaz ve mide rahatsızlığı gibi gastrointestinal sorunları içerebilir. Bazı insanlar döküntü veya başka bir cilt tahrişi geliştirir.

Daha az sıklıkla, maya alerjisi olan kişiler anafilaksi adı verilen şiddetli bir reaksiyon yaşarlar. Bu, düşük tansiyon, şişmiş bir boğaz ve solunum zorluğuna neden olabilir.

Anafilaksi ölümcül olabilir ve yaşamı tehdit eden tıbbi bir acil durum olarak kabul edilir. Anafilaksi öyküsü olan bireylerin EpiPen gibi bir epinefrin enjektörünü taşıması gerekebilir.

Kalıp ve maya da dahil olmak üzere mantarlar, havada dolaşabilecek küçük sporlar yoluyla çoğalırlar. Bu maddelere alerjisi olan kişiler, sporları solunduklarında solunum semptomları geliştirebilirler.

İnhale maya ve küf sporlarına karşı alerjinin belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • kurdeşen
 • tıkanıklık
 • nefes alma zorlukları

Bu alerji ayrıca astımlı kişilerde bir saldırıyı tetikleyebilir.

Bununla birlikte, Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji, hiçbir çalışmada hava kaynaklı alerjenleri ciddi alerjik reaksiyonlara bağlamıştır. Gıdalarda mayaya şiddetli alerjisi olan kişilerde bile, inhale mayanın reaksiyonu tetiklemesi olası değildir.

Bir maya alerjisi tedavisi

Maya aşırı duyarlılığına inanan bazı alternatif tıp uygulayıcıları, nistatin gibi antifungal ilaçların kullanımını teşvik etmektedir. Bu ilaçların, mantar enfeksiyonu olmayan kişilerde kullanımını destekleyen çok az bilimsel kanıt bulunmaktadır.

Teşhis edilen maya alerjisi için en etkili tedavi maya içeren gıdalardan kaçınmaktır. Hamur yiyen ve kızarıklık gibi hafif alerjik reaksiyonlar geliştiren kişiler genellikle semptomlarını antihistaminiklerle tedavi edebilirler.

Anafilaktik reaksiyonları olanlar, yanlışlıkla maya yemeleri durumunda acil tıbbi tedaviye ihtiyaç duyacaktır. Bir epinefrin enjektörü, anafilaksinin ölümcül olmasını önleyebilir.

Teşhis

Alternatif tıp uygulayıcıları sıklıkla sadece semptomlara dayanan maya hipersensitivite sendromunu teşhis ederler.

Gerçek maya alerjileri, belirli gıdalara karşı alerjik reaksiyonların tarihini sorabilecek bir alerjist tarafından teşhis edilebilir. Tanıyı doğrulamak için bir deri prick testi de yapabilirler. Bu, bir reaksiyonu test etmek için cilde küçük miktarda maya uygulayan alerjisti içerecektir.

Ayrıca, bir gıda alerjisini gösterebilen bir antikor proteininin varlığını belirleyecek bir kan testini de önerebilirler.

Mayadaki anafilaktik reaksiyonlara veya gıdalardaki diğer alerjenlere sahip kişilerin kapsamlı testlere tabi tutulması gerekebilir. Bu, ek alerjenleri tanımlayabilir ve yaşamı tehdit eden reaksiyonları önleyebilir.

Kaçınılması gereken yiyecekler

Yanlışlıkla tüketen maya riskini azaltmak için etiketleri dikkatlice okuyun. Maya içeren gıdalar şunlardır:

 • Pişmiş mallar: Maya, kekler ve ekşi hamur ekmekleri gibi yiyecekleri mayalamak için yaygın olarak kullanılır.
 • Alkollü içecekler: Alkol, çoğu alkollü içeceklerde şekeri fermente etmek için kullanılır. Bununla birlikte, damıtılmış alkoller çok fazla maya içermeyebilir.
 • Bazı gıda ürünleri: Marmite ve Vegemite gibi ürünler maya içerir.

Maya alerjisi olan bazı kişiler de küf alerjisi olabileceğinden, testler ek besinlerin reaksiyona neden olup olmayacağını belirlemeye yardımcı olabilir. Bunlar küf ile yapılan peynirleri içerebilir.

Risk faktörleri

Bir alerji, vücut diğer insanlara zararsız olabilecek bir maddeye aşırı tepki gösterdiğinde ortaya çıkar. Vücut bu maddeyi – alerjeni – tehli bir istilacı gibi ele alır ve bir dizi semptom gelişebilir. Araştırmacılar, belirli insanların neden alerjileri geliştirdikleri konusunda hemfikir değiller, fakat çevresel faktörlerin ve genetiğin bir kombinasyonu suçlanabilir.

Maya alerjileri için risk faktörleri hakkında çok az araştırma yapılmıştır. Birisinin bu alerjiyi geliştirip geliştirmeyeceği ve tepkilerinin ne kadar şiddetli olacağını kesin olarak tahmin etmek imkansızdır. Bir kişi maya alerjisi olduğundan şüphelenirse, doktora başvurmalıdır.

Gıda alerjisi öyküsü olan bir birey test yapmayı düşünmeli ve maya alerjisi için test edilmelerini sağlamalıdır. Bir alerjiye sahip olmak, bir kişiyi başkaları için riske sokar. Bu özellikle şiddetli anafilaktik reaksiyonları olan insanlar için geçerlidir.

Paket servisi

Bazı insanların maya karşı aşırı duyarlı olduğu tartışmalı fikir, alternatif tıbbı etkilemeye devam ediyor. Bununla birlikte, çok az insan için maya alerjileri çeşitli semptomlara neden olabilir.Bozuklukları olduğunu düşünenler, test için bir doktora başvurmalıdır.

Alerjilerin kendini teşhis etmesi gereksiz korkuya neden olabilir. Şiddetli alerjik reaksiyonları önlemek için profesyonel bir tanı gerekebilir. Bir kişinin ciddi bir maya alerjisi varsa, bir epinefrin enjektörü taşıması gerekebilir.

Источник: https://trmedbook.com/bir-maya-alerjisi-nedir/

Maya Alerji

Maya Alerjisi Yorgunluk Nedeni!
Maya Alerjiler Belirtiler ve Tedavi

1970'lerin sonları ve 1980'lerde, Birleşik Devletler'teki bir çift doktor ortak bir maya türü mantar, Candida albicans'a karşı bir alerji fikrini yükseltti , bir dizi semptomun ardındaydı. Karın şişkinliği, kabızlık ve ishal anksiyete ve depresyon

 • kuduz ve sedef hastalığı
 • iktidarsızlık ve infertilite
 • adet dönemi gibi
 • Candida
 • 'da uzun süren bir semptom listesini tutturdular. sorunları
 • solunum ve kulak problemleri
 • beklenmedik kilo artışı
 • “kötü” duygusu

doktor C. Orian Truss ve William G. Crook, Candida albicans 'e kadar izlenemeyen herhangi bir semptom bulmak zordu: 3 Amerikalıdan 1'inin maya alerjisine maruz kaldığını ve “candida ile ilişkili kompleks” ortaya çıkardığını önermişlerdi. Ekmek endüstrisi “maya sorunu” etrafında ortaya çıktı.

Bununla birlikte asıl sorun maya değildi – alerjinin arkasındaki bilimin çoğunlukla sahte olduğu ortaya çıktı.Eyalet ve tıbbi kurullar, teşvik edici doktorları cezalandırmaya başladı ve Candida alerjisini tedavi ettiler ve bu doktorların ruhsatlarını bunun için gözetim altında kaldılar.

şapka maya alerjileri yok demek mi? Hayır, öyle yaparlar – sadece doktorların önerdiği kadar yaygın değildir.

Prevalans Maya alerjileri nasıl yaygın olarak kullanılır?

Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji'ne göre, 50 milyondan fazla Amerikalı bazı alerji türlerine sahiptir. Alerjilerin sadece küçük bir kısmı gıda alerjileri ve maya alerjisi, gıda alerjilerinin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Bir maya alerjisinin kaynağı şunları içerebilir:

 • ekmek ve bazı pişmiş ürünler, örneğin kekler, bisküvi, kruvasanlar veya tarçın ruloları
 • tahıl ürünleri
 • alkol, özellikle bira , şarap ve soslar
 • hazır stoklar, stok küpleri ve soslar
 • sirke ve sirke ihtiva eden yiyecekler, örneğin turşu veya salata sosu
 • yaşlı etler ve zeytinler
 • mantar
 • olgunlaşmış gıdalar peynirler ve lahana sekeri
 • kurutulmuş meyveler
 • böğürtlen, üzüm, çilek ve yaban mersini
 • ayran, sentetik krema ve yoğurt
 • soya sosu, miso ve demirhindi
 • tofu
 • sitrik asit > Uzun süre açılıp depolanan herhangi bir şey
 • Birisi mayaya olumsuz tepki gösterdiğinde maya birikimi, maya tolere edilmezliği veya maya alerjisi olup olmadığını tespit etmelidirler.

Maya birikimi

Bir maya alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

abdominal şişme

 • nefes darlığı
 • baş dönmesi
 • eklem ağrısı < Bazı insanın alkollü içki içtikten sonra gelişen kırmızımsı, lekeli cildin bir maya alerjisine neden olduğuna dair yaygın bir yanlış anlaşılma var. Bu döküntü genellikle alkollü içeceklerde kükürt dioksit ile ilgili bir alerji benzeri reaksiyon (gerçek bir alerji değil). Kükürt dioksit, içindeki bu ve diğer sülfitlerin koruyucusu olarak kullanılan buğday içeren gıdalar gibi bulunduğu bulunan diğer maddelere karşı alerji benzeri reaksiyonları tetikleyebilir. Bazen histamin salınımı ve tanenler de kızarıklıkları tetikler. Bir maya alerjisi tipik olarak döküntü oluşturmaz.
 • Risk faktörleri Bir maya alerjisi için risk faktörleri

Herkes maya alerjisi geliştirebilir, ancak bazı bireylerin diğerlerine oranla daha yüksek olma olasılığı vardır.

Bir maya büyümesi veya alerjisi geliştirmede en sık rastlanan risk faktörlerinden biri zayıflatılmış bir bağışıklık sistemidir. Diabetes mellitus olan insanlar da daha yüksek bir risk altındadır.

Bir maya alerjisi öyküsü olan insanlar artmış bir risk altındadır. Ve bir gıda alerjiniz varsa, başka bir şey için alerjiniz de artmış olabilir.

Testler Alerjilerin testi

Mayalara veya diğer gıdalara karşı alerjileri doğrulamak için birkaç test var. Bunlar:

Deri prick testi

: Şüphelenilen alerjenin küçük bir damlası cilde yerleştirilir ve ilk iğne ile küçük bir iğne ile itilir.

 • Deri İçi Deri Testi : Şüpheli allerjeni derinin altındaki dokuya (ayrıca dermis olarak adlandırılır) enjekte etmek için bir şırınga kullanılır.
 • Kan veya RAST testi : Bu test, kandaki immünoglobin E (IgE) antikorunun miktarını ölçer. Alerjen kaynağına özgü yüksek bir IgE seviyesi muhtemelen bir alerjinin göstergesidir.
 • Gıda tehdit testi : Klinisyen bir reaksiyon izlediğinden, kişiye artan miktarlarda bir alerjen şüphesi verilir. Bu, çoğu gıda alerjisi için kesin bir test olarak düşünülür.
 • Eliminasyon diyeti : Bir şüpheli alerjeni yemekten önce durdurur ve herhangi bir semptom kaydederken yavaş yavaş diyetin içine sokar.
 • Gluten intoleransına karşı maya alerjisiGluten intoleransı ve maya alerjisi Gluten duyarlı enteropati (çölyak hastalığı ve çölyak salyası olarak da bilinir) maya alerjileri ile karıştırılabilir. Çölyak sprinden kaynaklanan gluten intoleransı bir alerjiyle değil otoimmün bir hastalıktır.Gluten, buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan proteinlerin bir karışımıdır. İşlenmiş gıdalara sıklıkla eklenir.

Çölyak hastalığını test etmek için doktorunuz ince bağırsağınızdan biyopsi alabilir. Düzleştirilmiş villus (ince bağırsağın duvarını çizen küçük parmak benzeri tüpler) çölyak hastalığının kesin bir işaretidir. Ayrıca, otoimmün hastalığı olan kişilerin kan dolaşımı anti-TTG otoantikorlarının (çoğunlukla IgA ve bazen de IgG) yanı sıra deadidasyona uğramış gliadin otoantikorunun varlığını gösterecektir. Yaşam için diyetten gluteni tamamen çıkarmak, glutene duyarlı enteropatinin belirtilerini nasıl geliştirdiğinizdir.

Komplikasyonlar

Bir kişi, kendisine alerjik olduğunda mayayı tüketmeye devam ederse, konsantrasyon, duygudurum bozuklukları, kulak enfeksiyonları ve daha pek çok zorluk gibi belirtiler ve problemlerle bir araya getirilebilir. Uzun süreli etkiler ve hasarlar da oluşabilir.

Maya alerjileri veya aşırı büyüme zayıflamış bağışıklık sistemi veya diabetes mellitus ile ilişkili olabilir. Bu temel nedenlerin kendi başına ele alınması gerekir.

Yiyecekler Yiyecekler

Yiyebilir veya içeceğiniz maddeler şunları içerir:

soda ekmeği, genellikle işlenmemiş et ve balık gibi, maya ücretsiz

meyve smoothies

 • proteinidir < yağsız süt
 • yeşil sebzeler
 • fasulye
 • patates
 • kabak
 • kahverengi pirinç, mısır, arpa ve çavdar gibi hububat
 • yulaf
 • Ancak, her zaman kontrol etmelisiniz etiket.
 • Outlook Outlook
 • Mayalar alerjileri çok yaygın değildir ve aralarında çok fazla bilimsel araştırma yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlar tepkiler yaşarlar. Bir maya alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, alerjinizi doğru teşhis ve teyit edebilen bir allerjiste başvurabilir. Herhangi bir gıda alerjisinin asıl tedavisi, reaksiyona neden olan gıdalardan kaçınmaktır. Doktorunuz ve alerji uzmanınız, mayanızı diyetinizden çıkarmanın sağlıklı yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.oldmedic.com/yeast-allergy-1403

Maya alerjileri ne kadar yaygın?

Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji'ne göre, 50 milyondan fazla Amerikalı bazı alerji türlerine sahiptir. Alerjilerin sadece küçük bir kısmı gıda alerjileri ve maya alerjisi, gıda alerjilerinin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Bir maya alerjisinin kaynağı şunları içerebilir:

 • ekmek ve bazı pişmiş ürünler, örneğin kekler, bisküvi, kruvasanlar veya tarçın ruloları
 • tahıl ürünleri
 • alkol, özellikle bira , şarap ve soslar
 • hazır stoklar, stok küpleri ve soslar
 • sirke ve sirke ihtiva eden yiyecekler, örneğin turşu veya salata sosu
 • yaşlı etler ve zeytinler
 • mantar
 • olgunlaşmış gıdalar peynirler ve lahana sekeri
 • kurutulmuş meyveler
 • böğürtlen, üzüm, çilek ve yaban mersini
 • ayran, sentetik krema ve yoğurt
 • soya sosu, miso ve demirhindi
 • tofu
 • sitrik asit > Uzun süre açılıp depolanan herhangi bir şey
 • Birisi mayaya olumsuz tepki gösterdiğinde maya birikimi, maya tolere edilmezliği veya maya alerjisi olup olmadığını tespit etmelidirler.

Maya birikimi

sodalı ekmek tipik olarak maya ücretsiz

meyve smoothies

 • protein , işlenmemiş et ve balık gibi
 • yağsız süt
 • yeşil sebzeler
 • fasulye
 • patates
 • kabak
 • tahıllar, örneğin kahverengi pirinç, mısır, arpa ve çavdar
 • yulaf < Bununla birlikte, etiketi her zaman kontrol etmeniz gerekir.
 • Görünüm
 • Görünüm

Maya alerjileri çok yaygın değildir ve arkasında çok fazla bilimsel araştırma yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlar tepkiler yaşarlar. Bir maya alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Doktorunuz, alerjinizi doğru teşhis ve teyit edebilen bir allerjiste başvurabilir. Herhangi bir gıda alerjisinin asıl tedavisi, reaksiyona neden olan gıdalardan kaçınmaktır.

Doktorunuz ve alerji uzmanınız, mayanızı diyetinizden çıkarmanın sağlıklı yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.medic-life.com/yeast-allergy-16234

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.