Meme Estetiği Hakkında Merak Edilenler!

Meme Estetiği

Meme Estetiği Hakkında Merak Edilenler!

Meme Estetiği Tarihçesi ve Memede Güzellik Anlayışı

Meme, tarih boyunca hem dişiliğin hem de bereketin simgesi olmuştur. Öyle ki bereket tanrıçası Kibele’nin figürlerinde memeler ön plandadır.

Geçmişten günümüze güzellik ve dişilik anlayışına göre büyük memeler, küçük memelere göre daha kabul edilebilir olmuştur. Bununla birlikte son dönemlerde estetik anlayışın sosyal hayata girmesiyle dik ve belirli bir dolgunluğu olan memelere kavuşmak için estetik cerrahlara başvurular artmıştır. 

Meme Dokusu

Meme, glandlardan, yani süt bezlerinden, yağ dokusundan ve asıcı bağlardan oluşur. Bunlar her bedene göre belirli üst ve alt sınır içeren oranlara sahiptir.

Kadınlarda boy, göğüs çevresi gibi fiziksel yapı, oranları belirler. Bazı durumlarda bu oranlarda değişiklikler olabilir. Mesela kilo almakla birlikte memelerde yağ miktarı artar ve memeler büyür.

Ayrıca bazen doğum ve emzirmelerden sonra memelerde büyüme ya da küçülme meydana gelir.

Bazen de memelerde büyüme ya da yaşla birlikte veya emzirmelerin sonrasında memelerin asıcı bağlarında uzamalar meydana gelir. Bu da memelerde gevşeme ve sarkmayla sonuçlanır.

Memeler doğum ve emzirmelere, kilo alıp vermeye, yaşlanmaya bağlı olarak deforme olabilir, sarkabilir veya gevşeyebilir ya da büyüyüp küçülebilir.

Bu değişimler kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik yönden olumsuz etkileyebilir.

Memelerin estetik görünümünü değiştirmek ve yol açtığı fiziksel olumsuzlukları düzeltmek için çeşitli ameliyatlar vardır.

Meme estetiği ameliyatları genel olarak 4 kategoriye ayrılır.

 • Meme büyütme
 • Meme küçültme
 • Meme dikleştirme
 • Meme ucu estetiği

Meme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Güzelliğin ve güzel kadının tanımını sorduğumuzda çoğu kişiden benzer cevaplar alırız. İnsanlar güzelliği çoğunlukla fiziksel özelliklerle belirlemeye yatkındır. Güzel kadının tanımında iri ve dik memeler en sık belirtilen özelliklerdendir.

Genel güzellik yargısının dışında kalan kadınların çoğunda kendine güvensizlik gözlenir fakat unutulmamalıdır ki her kadın güzeldir ve kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa öyle görünmelidirler.

Toplumsal güzellik yargısının kadınların psikolojilerini olumsuz yönde etkilemesi en çok da dışarıdan gelen yorumlar ve baskılardan kaynaklanır.

Her ne sebepten olursa olsun memeleriyle mutlu olmayan kadınlar, onları istedikleri şekle ve boyuta ulaştırmak için cerrahi yollara başvururlar.

Meme estetiği yaptırmak isteyen kişileri en motive eden şey, kişinin çevresinde göğüs estetiği yaptıranlardan etkilenmesi ve onlar gibi göğüslere sahip olmak istemesidir.

Göğüs estetiği yaptıran ünlüler sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar ve değişimlerinin magazine yansımasıyla meme estetiği yaptırmak isteyen kişilere bir nevi teşvik olmuşlardır.

Meme estetiği yaptırmaya karar veren kişiler için en önemli nokta doktor seçimidir. Meme estetiği yapacak doktoru seçerken kişiye en çok güven veren doktorun seçilmesi tavsiye edilir. Doktor seçiminde doktorun daha önce yaptığı göğüs estetiği görüntülerini görmek hastaya yardımcı olacaktır.

Göğüs estetiği öncesi ve sonrası arasındaki fark hastanın özgüvenini yerine getirerek onun daha mutlu ve rahat hissetmesini sağlayacaktır.

Göğüs estetiği iyileşme süreci sanıldığının aksine çok zor ve sancılı bir dönem değildir.

Hissedilecek ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.

Başarılı meme estetiği ameliyatlarından sonra iyileşme süreci doktorun tavsiyelerine uyulduğu taktirde en minimum acı ve ağrılarda geçecektir.

Meme estetiği hakkında en merak edilen konulardan biri de fiyatlardır. Meme estetiği fiyatları birçok faktöre göre değişiklik gösterir.

Gelişen teknoloji ve globalleşmeyle silikon fiyatlarının düşmesi, doktorlar ve hastaneler arası rekabetin artması ve daha birçok neden günümüzdeki göğüs estetiği ücretlerinin daha uygun olmasını sağlamıştır.

Meme Büyütme, Meme Küçültme ve Göğüs Estetiği Fiyatları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

 • Meme Büyütme
 • Meme Küçültme
 • Meme Estetiği Fiyatları

Источник: https://bekiratik.com/meme-estetigi/

Meme küçültme estetiği hakkında merak edilenler

Meme Estetiği Hakkında Merak Edilenler!

Meme küçültme estetiği, memelerin boyutunu küçültmek, sarkıklığı gidermek ve memeyi yeniden şekillendirmek amacıyla meme dokusu ve cildinin bir kısmının, plastik cerrah tarafından cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Aynı zamanda, meme başını çevreleyen areola adı verilen koyu cilt alanı da meme boyutu ile orantılı olarak daha küçük hale getirilir.

Op. Dr. Defne Erkara, meme küçültme ameliyatı hakkında merak edilenleri anlattı.

Neden meme küçültme yapmak gerekir

Büyük memeleri olan kadınlarda, meme dokusunun ağırlığı, kadınların aktif bir yaşam sürme kabiliyetini zayıflatır. Bu kadınlarda kronik omuz, sırt ve boyun ağrıları sıklıkla görülmektedir.

Özellikle ergenlik dönemindeki genç kızlar, utandıkları için kambur bir şekilde durarak bu durumu gizlemeye çalışırlar.

Benlik saygılarında düşme, sosyal ortamlardan kaçınma, akranları arasında alay konusu olma gibi pek çok psikolojik ve sosyal sorunla karşı karşıya kalabilirler.

Fiziksel olarak da postür bozukluğu ve boyunda düzleşme gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bu kadınlar meme altlarında kızarıklık, ciltte tahriş ve kaşınma gibi problemler, ağırlık nedeniyle sütyen kayışının omuzlarda derin izler yaparak cilde zarar vermesi, sırtı açık kıyafetler gibi bazı kıyafetleri hiçbir zaman giyememe, uygun kıyafet bulmakta zorlanma gibi pek çok sorunla uğraşmaktadırlar. Fiziksel ve ruhsal sağlıkları için en iyi çözüm, meme küçültme operasyonu yaptırmalarıdır.

Meme küçültme operasyonu büyük bir operasyon olduğundan ameliyatın nasıl yapıldığı, potansiyel komplikasyonları, iyileşme süreci gibi bilgileri bilmek önem arz etmektedir.

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır

Meme küçültme operasyonu genel anestezi ile yapılır.

Kullanılan cerrahi teknik; göğüs dokusunun yapısı, istenen küçültme miktarı, hastanın kişisel tercihleri ve doktorun tavsiyesi doğrultusunda belirlenir.

Meme küçültme operasyonu 3 şekilde yapılabilir

Meme büyüklüğü büyük oranda yağ dokusundan kaynaklanıyorsa, sarkıklık da yoksa tek başına liposuction meme küçültme için yeteli olabilir.

Liposuction ile yapılan ameliyatlar daha kısa sürer, daha az iz kalır ve daha kalıcı sonuçlar elde edilir. Bununla birlikte, bu teknik yalnızca bazı hastalarda uygulanabilir.

Ayrıca memede sarkmayı düzeltmeyeceği için hem hastalar hem de doktorlar tarafından çok tercih edilmez.

Meme boyutunda orta derecede bir küçültme yapılacaksa ve sarkma da varsa dikey kesi ile meme küçültme prosedürü uygulanır. Bu teknikte 2 adet kesi yapılır: biri areola dediğimiz koyu alanın kenarının etrafından ve ikinci kesi ise areolanın altından meme kıvrımına kadar dikey olarak uzanır.

Bu kesi şekli, bir estetik cerrahın fazladan yağ, cilt ve meme dokusunu çıkarmasına, yeni küçük memeyi kendi içinde yeniden şekillendirmesine ve memeyi daha dik bir pozisyona kaldırmasına olanak tanır.

Dikey teknikte kalan yara izleri, meme başı altındaki alanla sınırlıdır ve bu nedenle mayo veya iç çamaşırı altına kolayca gizlenebilir.

3. teknikte ise 3 kesi yapılır. İlk iki kesi bir önceki dikey kesi tekniğiyle aynıdır. 3. kesi ise meme alt kıvrımı boyunca yapılır.

Bu teknik maksimum doku çıkarma ve yeniden şekillendirmeye izin verdiğinden plastik cerrahlar, bir hastanın daha büyük oranda küçültmeye ihtiyacı varsa, önemli ölçüde sarkma ve asimetrisi varsa genellikle bu yaklaşım kullanır.

Yara izleri dikey teknik ile benzerdir ve meme altındaki kıvrım boyunca uzanan bir tane daha ince yara izi vardır. Uygun bakım ile yara izleri, ameliyat sonrasında genellikle birinci yılda önemli ölçüde soluklaşır ve bir mayo ile kolayca gizlenir.

Cerrahi işlem tamamlandığında, dikişlere pansuman ya da bandaj uygulanır. Şişkinliği en aza indirmek ve memeleri iyileştikçe desteklemek için elastik bir bandaj veya destek sütyeni takılır.

Derinin altına, geçici olarak fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için, dren adı verilen küçük, ince bir tüp yerleştirilebilir.

Göğüs azaltma ameliyatında iyileşme

Ameliyat sonrasında işten veya okuldan en az bir hafta uzak durmak gerekir. Hasta 1 ay süreyle fiziksel aktivitelerden ve ağır yük kaldırmaktan kaçınmalıdır. Doktor, iyileşme süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi verir. Ayrıca bandajları ve dikişleri çıkartmak ve takip randevuları için sizi yönlendirecektir.

Meme küçültme operasyonu komplikasyonları nelerdir

Meme başında his kaybı, emzirme problemleri, kanama, enfeksiyon, ağrı, akıntı ve ameliyat izleri görülebilen olası komplikasyonlardır. Her ameliyatta olduğu gibi genel anestezinin bütün riskleri bu ameliyatta da görülür. Daha detaylı bilgi için Defne Erkara'nın https://www.defneerkara.com/meme-estetigi/meme-kucultme-ameliyati.html internet sayfasına başvurabilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/meme_kucultme_estetigi_hakkinda_merak_edilenler.html

Doğum Sonrasında Estetik Hakkında Merak Ettiğin Her Şey | Anneysen.com

Meme Estetiği Hakkında Merak Edilenler!

Annelerin en büyük dertlerinden biri, hamilelik sırasında alınan kiloların sarkma ve çatlaklara neden olması. Bu nedenle de doğum sonrasında estetik operasyonlara olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Annelerin en çok tercih ettiği estetik işlemler hakkında merak edilen ne varsa anlattık!

Hamilelik döneminde ortalama 8-10 kilo alınıyor. Bazı kadınlar aldıkları kiloları doğum sırasında rahatlıkla verip eski görünümlerine kavuşurken, bu süre boyunca dikkat ettiği halde kilolarını veremeyen kadınlar da bulunuyor.

Hamilelik ve doğumun kadınlarda yarattığı en önemli şikayetler ise genellikle vücutta sarkma, deformasyon ve yağlanma gibi değişimler oluyor. Doğum sonrası yapılan estetik ameliyatlarda kadınların en çok karın germe ve meme dikleştirme yönünde talepleri oluyor.

Doğum sonrasında estetik ameliyatlar ne zaman yapılabilir?

Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Haluk Duman, doğum sonrasında estetik ameliyatların zamanlamasının çok önemli olduğunu söylüyor.

Meme estetiğinde, bebeğin sağlıklı bir şekilde yaşamını idame ettirebilmesi için doğumdan sonra en az 12 ay sonrası uygun görülüyor. Emzirme dönemi sonrasında da memede birtakım değişiklikler olabileceği için bu 12 aylık süreden sonra 6 ay daha beklemekte yarar var.

Emzirmeye ara verilmemesi için karın germe (abdominoplasti) ameliyatlarında da uygun zamanlama için doğumdan sonra en az 12 ay geçmesi gerekiyor.

Eğer bebek sütten erken kesildiyse veya hiç süt verilmediyse, doğumdan 6 ay sonra normal kiloya dönüldüğü takdirde estetik işlemleri yaptırmakta bir sakınca yok.

Estetiğe karar vermeden önce elinden geleni yaptın mı: Doğum Sonrasında Vücudunu Toparlamak İçin Yapman Gereken Her Şey

Memenin emzirme dönemindeki büyüklüğüyle kalması, sarkması veya hem sarkık hem de içi boşalmış bir görüntüde olması doğum sonrasında sıklıkla görülen sorunlardan.

 • Büyük memeli olan kadınlarda sarkma, çöküntü gibi problemler daha çok görülüyor. Ameliyat yalnızca küçük bir sarkma içinse genellikle meme protezi uygulanıyor.
 • Sarkıklık ileri derecedeyse meme küçültme ve dikleştirme işlemleri yapılıyor.
 • Sarkıklığa ek olarak memenin içi boşalmışsa dikleştirmenin yanı sıra protez takviyesiyle memeye dolgunluk veriliyor.
 • Meme dikleştirme ve küçültme işlemleri yaklaşık 2-3 saat sürüyor. 1 gecenin ardından taburcu olmak mümkün.
 • Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2-3 gün arayla pansuman yapılıyor. Yaklaşık 12 gün sonra dikişler alınıyor. Operasyon sonrasında görülen morluklar 3-4 hafta içinde tümüyle kaybolurken, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçiyor.
 • Ameliyattan sonraki 1 aylık sürede özel bir sütyen kullanılması gerekiyor.
 • Hastalarda ciddi ağrı şikayetleri bulunmuyor.

Romantik günlere ne kadar kaldı: Kaldığın Yerden Devam: Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Dair Kafana Takılan Her Şey

Doğum sonrası karın estetiği hakkında merak edilenler

Doğum sonrası karın bölgesinde çeşitli deformasyonlar meydana geliyor. Özellikle ikiz bebek doğumu yapanlarda bombe şeklinde bir göbek kalıyor. Karşılaşılan problemlere yönelik olarak anneler tarafından en çok karın germe ameliyatları yaptırılıyor.

 • Doğum sonrasında normal kiloya gelindiğinde karın bölgesiyle göbek arasındaki en önemli deformasyon, derinin büzüşmesi oluyor. Karın germe ameliyatıyla kaslar gerilirken, fazla cilt ve yağ dokusu ortadan kaldırılarak daha güçlü bir karın bölgesi oluşturuluyor.
 • Hamilelikten sonra fazla kiloların kalması karında sarkma ve bel-karın bölgesinde yağlanmaya sebep oluyor. Buna en iyi çözüm olarak karın germe işleminin yanında yağ aldırma (liposuction) da uygulanıyor.
 • Bazı hamileliklerde karın kaslarının yapışıklığı fazla açılıyor. Bu tip durumlarda darlaştırma işlemleri yapılıyor ancak açıklık kapatılamazsa düz bir karın elde edilemiyor.
 • Liposuction ve karın germe ameliyatları yaklaşık olarak 2-3 saat sürüyor.
 • Hasta drenli olarak 1 gece hastanede kalıyor ve drenler 4-5 gün sonrasında çıkartılıyor.
 • Karın bölgesindeki işlemlerde özel bir korse kullanılıyor. Hastaya 2 ay boyunca mekik çekmemesi öneriliyor.

Önceliğin her zaman doğum kilolarından kurtulmak ve doğal yollarla toparlanmak olsun. Bak, bunlar da çok faydalılar: Her Gün 20 Dakika Yapabileceğin Doğum Sonrası Karın Toparlama Hareketleri

Doğum sonrası vajina estetiği hakkında merak edilenler

Vajina estetiği, doğum sonrasında vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak, genişleyen vajinayı eski haline getirmek için uygulanıyor.

 • Kadınların şikayetlerine bağlı olarak en sık yapılan vaginaplasti işlemleri; labia minora (vajina iç dudaklarının küçültülmesi), labia majora (dış dudaklar) yağ enjeksiyonu ve vajina daraltma operasyonları.
 • Operasyondan sonraki ilk 15 gün hastalar için zor olabiliyor.
 • Ağrı kesici ilaçlarla ağrılar azaltılıyor.
 • Bu dönemde hastalar için en önemli şey, küvette yıkanmamak ve 1-1.5 ay cinsel ilişkide bulunmamak.

Doğumdan sonra ekstra hassasiyet göster: 9 Maddede Doğum Sonrası Perine Bakımı

Kimler doğum sonrasında estetik yaptırabilir?

 • Herhangi bir gebelik beklemiyorsan,
 • Sağlığın açısından herhangi bir problem yoksa,
 • Sigara içmiyorsan veya ameliyattan önce ve sonra birkaç hafta sigara içmemeye razı oluyorsan,
 • Ameliyat olmana engel teşkil edecek bir kiloda değilsen,
 • Gebelikten sonra vücudunun görünümünden rahatsızlık duyuyorsan ve en önemlisi sonuçlar hakkında gerçekçi bir beklentin varsa, doğum sonrası estetiği için iyi bir aday olduğunu söyleyebiliriz.

Doğum sonrası çatlaklar için estetik yapılıyor mu?

Hamilelikte oluşan çatlaklar, doğumdan sonra pek çok anne için moral bozucu oluyor. Çatlaklar derinin en üst seviyesinde olduğu için cerrahi olarak uzaklaştırılamadığı sürece bugünün teknolojisiyle pek de bir şey yapılamıyor. Değişik lazer tipleriyle tedavi denense de henüz kesin bir sonuç bulunmuş değil; ancak görünürlükleri ciddi derecede azaltılabiliyor.

Dev hizmet: Tüm Hamilelerin Ortak Sorusu: En İyi Çatlak Kremi Hangisi?

Doğum sonrasında karın bölgesi ve meme estetiğinde ameliyatların izi kalır mı?

İzler tamamen geçmese de 1-2 yıl içinde belirsizleşmeye başlıyor. İzlerin mümkün olduğunca bikini altında kalmasına dikkat edilmesi hasta memnuniyeti açısından önemli.

Karın bölgesi ve meme estetiği her yaştan anneye uygulanabiliyor mu?

Evet, bu estetikler her yaşta anneye uygulanabiliyor.

Sezaryen doğum yapanların vücudu normal doğum yapanlara göre daha mı çok deforme oluyor?

Hiç ilgisi yok. Sezaryen doğumun artması karın operasyonlarını artırdığı için böyle bir algı var. Yalnızca bazı durumlarda, sezaryen izleri kullanılarak karında yeni bir ameliyat izi oluşmasının önüne geçildiği için sezaryen doğum yapanlar operasyon yaptırmaya daha açık ve korkusuz oluyorlar.

Yakın zamanda hamilelik düşünülmesi durumunda ne yapmak gerekiyor?

Yakın zamanda hamilelik düşünüyorsan estetik işlem tercih etmemen gerekiyor. Arada uzun bir zaman varsa estetik yaptırmanda bir sakınca yok.

Hastanın kalp, diyabet ve tansiyon gibi kronik bir hastalığı varsa estetik ameliyat yapılabiliyor mu?

Kronik hastalığı olan kişi kontrol altındaysa, bu estetik operasyonlar standart ameliyattakinden farklı bir risk taşımıyor.

Başka neler merak ediliyor: Doğum Sonrasında Annelerin En Çok Merak Ettiği 10 Şey

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/dogum-sonrasi-anne-dogum-sonrasinda-estetik-hakkinda-merak-ettigin-her-sey_2469

Meme Büyütme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Meme Estetiği Hakkında Merak Edilenler!

Meme Büyütme Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Meme Büyütme Estetiği

Memeler kadının beden görünümde fiziği tamamlayan yapılardır .Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar . Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır . Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir .

Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir .Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir . Her iki memenin eşit hale getirilmesi yada hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme ameliyatları denenmiş, ancak limitli sonuçlar vermiştir.

Örneğin kişiden yağ dokusu alınarak memelerin kısmen büyütülmesi sağlanabilir. Ancak yağ dolgusu tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. İçindeki dolgu maddesi farklı olabilir. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur .

Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir.

Silikon Meme Protezi (implantı) Nedir?

Silikon içeren ürünler kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır. Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir .

Balon kısmı silikondan yapılmıştır; vücuttaki dokulara uyum sağlaması için protezin yüzeyi pürtüklü olarak üretilmiştir. Balonun içini dolduran maddeler farkı olabilir. Günümüzde kullanılan meme protezleri şöyle adlandırılabilir: a. Dış yüzeyi silikon olan balonun içinde yine silikon orijinli jel vardır .Bunlar çeşitli boyutlarda kullanıma hazır halde üretilmiştir.

ABD’lerinde FDA (Food and Drug Administration ) tarafından 2006 yılı kasım ayında tekrar FDA onayı almıştır.b. Silikon balonun içi boştur.Jel dolu (Gel-filled) : Serum fizyoljikle doldurulanlar (Saline-filIed) : Ameliyat esnasında halk arasında tuzlu su diye bilinen serum fizyolojik ile istenilen hacim elde edilinceye kadar doldurulur.

Son zamanlarda kullanıma hazır şekilde olanlarının imal edildiği bildirilmiştir . c. PVP : Aynı şekilde silikon balonun içi PVP (polyvinyl pyrrolidone povidon) adı verilen kimyasal madde ile doludur. Jel kıvamında ve kullanıma hazır haldedir . Üretici firma tarafından piyasadan çekildiği bildirilmiştir.d.

Soya Yağı : Silikon balonun içi soya yağı ile doldurulmuş, kullanıma hazır protezlerdir. Kullanım alanı henüz yenidir. Uzak sonuçları hakkında fazla bilgi yoktur.

Not: Meme protezleri, meme dokusu altında olmak üzere kasın altına veya üstüne yerleştirilebilmektedirler.

Ameliyattan Önce Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler yapılır. Her ameliyatın genel veya kendine özel riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı ameliyat sonrası görülen yakınmalardır. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır.

Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikayet ederler. Bu genellikle geçicidir.Bir yabancı cisim olan proteze karşı vücutta bazı bağ dokusu hastalıklarının geliştiği (konnektif doku hastalığı) , bebeğe süt vermenin zorlaştığı, protezin kansere neden olduğu ileri sürülmüştür.

Ancak bunların hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır .Meme büyütme ameliyatında, memenin büyütülmesi vücut için yabancı bir madde ile sağlanabildiğinden, proteze ait sorunlar olabilir. Protez çevresinde kapsül adı verilen bir zarın gelişmesine bağlı sertleşme ve daralmalar olabilir.

İnce zar herhangi bir probleme yol açmaz,orta kalınlıkta bir zar oluşması halinde memelerde hafif bir sertlik ve meme tabanında belirginlik fark edilebilir. Nadir durumlarda vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir, protez etrafında kalın bir zar oluşturup (kapsül), sıkıştırıp hapsetmeğe bazen de vücut dışına atmağa çalışır.

Kalın kapsül oluşması halinde memelerde sertlik ve bazen asimetri görülebilir. Hafif ve orta kapsüler kontraktür durumunda, protez etrafındaki kapsülün giderilmesi için dıştan masaj ve gereğinde ek ameliyatlar yapılabilir Ağır kapsül kontraktürü ortaya çıktığında protezi çıkarmaktan başka seçenek yoktur .

Silikon protezlerin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere oldukça dayanıklıdır. Normal ve orta dereceli masajlar zarar vermez. Kişi ameliyattan 2 ay sonra yüzü koyun yatabilir. Bazen , protez içeriğinin balon dışına sızması görülebilir. Eğer gel-filled protez kullanılmışsa, doku aralıklarına sızan bu maddeler kitle oluşmasına neden olabilir.

Soya yağının nasıl etki ettiği henüz bilinmemektedir. Serumla dolu protez kullanılmışsa, protez içine doldurulan serum fizyolojik protez dışına, doku aralıklarına sızabilir, bu takdirde dışarı sızan serum vücuda herhangi bir zarar vermeden dokular tarafından hızla emilir. Aslında damar yolu ile verilebilen ve başka tedavi amaçları ile kullanılan bu maddenin hiçbir zararı yoktur .

Protezi yırtılması nadir bir durumdur, araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Protez konmuş memelerde daha sonra yapılacak mamografi ve cerrahi muayene problem oluşturmaz. Protez mamografide bir boşluk olarak görülür.

Silikon meme protezli bir memede kanser gelişmesi riski artmaz, normal meme dokusu ile aynıdır. Böyle bir durum oluştuğunda protezli memede de kansere yönelik ameliyat ve diğer tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır.Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce , sizi rahatsız eden kusurunuzu ve ameliyattan beklentinizi açıkça doktorunuza söylemeniz,seçilecek protezi,protezin hangi kesiden konacağını, anestezi tipini, ameliyatın erken ve geç sonuçlarını tartışmanız gereklidir.

Ameliyatım Ne Kadar Sürecek?

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır.1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir iz açılır. Bu izin yerleşimi şunlardan biri olabilir:

* Meme altı kıvrımı (Submammarian)* Meme baş alt kısmı (Sirkumareolar)

* Koltukaltı (alsiller).

Son zamanlarda göbek çevresinden girilerek endoskopik olarak protez konabilmektedir. Ancak bu yöntem henüz yaygın olarak kabul görmemiştir. Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz akalacaktır.

Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Protez hastanın meme yapısına göre meme dokusu arkasına yada göğüs kasının (pektoral) arkasına yerleştirilebilir.

Her uygulamanın da avantaj ve dezavantajları vardır, bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir.

Ameliyat Sonrası Ağrım Çok Olacak mı?

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen veya sargı uygulanır. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir.

Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik olabilir , meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir.

3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır. Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir.

Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

Günümüzde en yaygın olarak içi silikon jel dolu, üzeri pürtüklü (textured) yuvarlak protezler kullanılmaktadır. Protez seçimi ve yerleştirilmesi hastaya, memenin durumuna ve cerrahın tercihine göre değişebilecektir.

1979 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu. 1989 yılında Antakya Vali Ürgen İlkokulu’nu bitirdi. 1996 yılında Giresun Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi’ni bitirdi. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı. 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasa başladı.

http://www.resataktas.com

estetikgöğüs büyütmememe büyütmereşat aktaşsilikon meme protezi

Источник: https://www.estetikhaber.org/meme-buyutme-estetigi-hakkinda-merak-edilenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.