Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Meme ve Prostat Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Memorial Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Uzm.Dr. Ufuk Denizci, meme ve prostat kanseri teşhisinde kullanılan yöntemleri anlattı.

Mammografi Nedir?

Mammografi, meme kanserinin ve diğer iyi huylu meme hastalıklarının tanısında, X ışınları kullanılarak gerçekleştirilen özel bir incelemedir.

Bu inceleme için en önemli neden, kadınlarda görülen kötü huylu tümörler arasında üst sıralarda yer alan meme kanserinin erken tanı yöntemidir Meme kanseri erken teşhis edilirse, büyük oranda tedavi edilebilmektedir.

Bu nedenle mammografi, meme kanserinin erken tanısında bir tarama testi olarak çok önemlidir.

Mammografiye Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mammografi için en uygun zaman, adet bitiminden sonraki iki hafta ise de herhangi bir zamanda çekim gerçekleştirilebilmektedir.

İncelemede küçük ayrıntılar önemli olduğundan, yanıltıcı etkenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Ter, parfüm, deodorant ve pudra gibi kalıntılar, incelemenin doğru şekilde yorumlanmasını zorlaştırabilmektedir.

Bu nedenle muayeneden önce duş alınması ve koltuk altlarında bu maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.

Mammografi Nasıl çekilir?

Bu işlem için geliştirilmiş özel bir röntgen cihazı ile her iki meme dokusunun incelenmesi sağlanmaktadır. Ayakta dururken ya da otururken, meme, cihazın uygun kısmına yerleştirilmekte ve bu sırada değişik açılardan görüntü alınmaktadır.

Genelde her bir meme için iki ayrı düzlemde görüntüleme yeterli olmaktadır. Her bir düzlemde toplam çekim süresi birkaç saniye sürmektedir. İnceleme sırasında uygulanan baskı nedeniyle, memelerde hafif bir ağrı hissedilebilmekte, kısa süre içerisinde ağrı kendiliğinden geçmektedir.

Radyoloji doktoru, yoğun meme dokusu varlığında ya da şüpheli bir görünüm saptadıysa ek bir mammografi çekimi ya da ultrasonografi ile değerlendirmeye gerek duyabilmektedir. Mammografide saptanan lezyonların katı ya da sıvı içerikli olup olmadığının belirlenmesinde ultrasonografi kullanılmaktadır.

Ayrıca, elle hissedilen kitlesi olan 30 yaş altı kadınlarda, tercih edilmesi gereken inceleme yöntemi ultrasonografidir.

Risk Faktörlerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

40 ile 49 yaş arasındaysanız. özgeçmiş ve soygeçmişinize bağlı olarak bir ya da iki yılda bir düzenli olarak mammografi çektirmelisiniz. örneğin, daha önce saptanan meme kitlesi varlığında ya da anne, teyze ve kızkardeş gibi yakın akrabalarınızda meme kanseri varsa, her sene mammografi kontrolü gerekmektedir.

50 yaş ve üzerindeyseniz her yıl mammografi çektirmelisiniz. Radyoloji uzmanının gerek gördüğü durumlarda, saptanan kimi lezyonların takibi için 6 ay sonra kontrol mammografi incelemeleri istenebilir. Eski ve yeni filmlerin karşılaştırılması, erken kanser tanısında yardımcı olabilmektedir.

Bu nedenle önceden yapılmış tetkiklerinizi yanınızda getirmeniz oldukça önemlidir.

Unutmayın!

Mammografi, meme kanserine erken tanı konulmasını sağlayabilmektedir. Kadınlarda yaşamları boyunca meme kanseri gelişme riski bulunmaktadır. Tanı konduğunda kanser ne kadar küçükse, tedavi şansı o kadar yüksek olabilmektedir.

Prostat Ultrasonografi İncelemesi Nedir?

Ultrasonografi, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarından yararlanılarak, iç organların incelenmesinde kullanılan bir tanı yöntemidir.

Cihaz, bilgisayar ve elektronik elemanlar içeren bir konsol, video görüntü ekranı ve vücudu taramak için kullanılan prob adı verilen parçalardan oluşmaktadır.

Prostatın iyi ve kötü huylu büyümelerinin saptanmasında kullanılan ultrasonografik inceleme, karın ön duvarından yapılırsa Trans Abdominal Ultrason (TAUS), makat yolu ile yapılırsa Trans Rektal Ultrason (TRUS) olarak adlandırılmaktadır.

Prostat Ultrasonografi İncelemesi Nasıl Yapılır?

TAUS işleminde ultasonografi probu, karın bölgesine konarak, ultrasonografi dalgalarının güçlendirici etkisiyle prostat görüntülenir. Bu işlem için mesanenin dolu olması gerekmektedir. İşlemden 1.5 – 2 saat önce 1.5 litre (yaklaşık 6 bardak) su içilmesi yeterlidir.

TRUS işleminde ise, steril kaplanmış özel ultrasonografi probu ile makat yolundan prostat görüntülenmektedir. Bu işlem için bağırsak temizliği gerektiğinden; bir gün önce akşam yemeği sonrası müshil ilacı içilmesi ve işlemden hemen önce mesanenin boşaltılması gerekmektedir.

Prostat Ultrasonografisinin Faydaları Nedir?

Ultrasonografinin prostat kontrolünde önemli bir avantajı, hastaya zarar vermemesidir. Kolay uygulanması, maliyetinin düşük olması ve iyonize radyasyon içermemesi diğer belirgin avantajlarıdır. Transabdominal ultrason işleminde prostatın boyutu, ağırlığı ve anatomik şekli belirlenir.

Transrektal ultrason işleminde bunların yanı sıra prostatın doku detayları da değerlendirilmektedir. Bu işlem esnasında Renkli Doppler ve Power Doppler metodları ile kanserden şüphelenilen alanların kanlanması değerlendirilebilmekte, aynı seansta ön hazırlık koşulu ile biopsi işlemi de gerçekleştirilebilmektedir.

Ultrasonografi incelemesi hekime, hastanın prostatı hakkında ayrıntılı bilgi verebilmekte, doğru tanıya ulaşmada ve uygun tedavinin planlamasında yardımcı olabilmektedir.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Memorial Hastanesi 444 7 888

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/meme-ve-prostat-kanserinde-erken-teshis-hayat-kurtariyor/

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor!

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Kanser günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biri. Ölümcül bir hastalık olmasının yanı sıra, yüksek bütçeli tedavi masrafları ile de maddi manevi birçok kayıba neden oluyor. Ailesinde meme kanseri bulgusu görülmüş, ilk adet yaşı çok erken olan, geç menapoza giren ve obezite riski taşıyan birçok kadın meme kanseri riski taşıyor.

Elbetteki risk faktörlerini doğru davranış değişiklikleri ile azaltmak mümkün. Ancak meme kanserinin risk faktörlerini en aza indirgeyecek en önemli hareket ise meme kanseri taraması yaptırmak.

Meme kanseri taramalarına başlama yaşı Avrupa’da genel olarak 50, Amerika’da ise 40, İngiltere ise yaş aralığını genişletme kararı alarak 2016 yılından itibaren meme kanseri taramalarını 47-73 yaş aralığına uygulayacağını açıkladı. Ülkemiz kadınlarında meme kanserli olguların yaklaşık yarısı 40-50 yaş aralığında görülüyor. Tarama yaşı ise 40.

Meme kanseri tedavisi erken evrelerde yüzde yüz sağlanabiliyor. İleri evrelerde ise süre daralıyor ve tedavi seçimleri hastalar için hem manevi hem de ekonomik anlamda zor olabiliyor.

MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI

2004 yılından beri kadınların meme kanserinin erken teşhisinin önemini ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı tüm dünyada ve ülkemizde meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

FAZLA KİLO KANSER RİSKİ TAŞIYOR

Meme kanseri yirmi beş yaşından itibaren görülebiliyor.  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de meme kanseri oranı son 20 yılda 2 kattan fazla arttı.

Uzmanlar bu oranın gelecek yıllarda daha da artış göstereceğini görüşünde. Bu sebeple erken tanı yöntemi tavsiye ediliyor. Her yıl 30 bin Türk kadını bu kansere yakalanıyor. Meme kanseri, Avrupa’da her 10 kadından birinde görülüyor.

Aşırı kilolar ise meme kanserini tetikleyen başlıca etmenlerden biri.

“Erken teşhis hayat kurtarır” sloganı ile yola çıkan Sağlık Bakanlığı, meme kanserinin önemine dikkat çekiyor.  Ülkemizde git gide yaygınlaşan meme kanserinin başta sebepleri arasında ise obezite ve menopoz sonrası kilo almak gösteriliyor.

TOPLUM MEME KANSERİNİ GÖZ ARDI EDİYOR

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berksoy Şahin ise kadınların meme muayenesi konusunda yaşadığı çekingenliğin hayatlarına mal olabileceğini vurguluyor. “Toplumda meme kanserini göz ardı etme eğilimi maalesef hala yüksek seviyelerde.

Kamuoyunda bu konuda yeterli bilinç olmadığı için hastalar kanser korkusu ve var olan düzenin bozulması endişesiyle hastalıklarını saklayabiliyorlar. Genelde toplumda, medyada ya da toplumu bilinçlendirmek anlamında sorumluluk alan kurum ve kuruluşlarda hastanın kendi kendini muayenesi çok ön plana çıkar.

Ancak aslında hastalar kendi kendini muayene ettiklerinde hastalıklarını genellikle ileri evrede tespit edilebilir. Bu nedenle kendi kendine muayene önemli olsa da, asıl muayenenin bir hekim tarafından yapılması gerekir. Hekim tarafından da hastaların yaşlarına uygun olarak tarama testi, mamografi istenmesi gerekir.

Normal riskte olan bir kadının 49 yaşından sonra mamografi yaptırması gerekir ancak ailesinde meme kanseri, yumurtalık kanseri gibi genç yaşlarda görülen kanserler olan kişilerin daha genç yaşlarda meme kanseri taraması yaptırması önerilir. Bu kişiler daha genç olduğu için mamografiden çok meme manyetik rezonans görüntüleme yöntemi uygundur.

Böylece hastalar daha erken evrelerde tanı alırlar ve tedavileri de tamamen iyileşecek şekilde yapılabilir. Ayrıca mamografiler ya da diğer inceleme yöntemleri adet kanaması bittikten bir hafta sonra (7. gün) yapılmalıdır. Adet öncesi dönemlerdeki muayeneler ve çekilen filmler yanlış sonuçlar verebilir.”

KANSER SONRASI MEME ONARIMI  DÜNYADA ZORUNLU

Meme onarımları artık tüm dünyada meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul görüyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr.

Akın Yücel, teşhis konulduğu andan itibaren hastaların cerrahından ya da onkoloğundan neler yapılabileceğini öğrenmesini, bunu talep etmelerini ve meme onarımlarının tedavilerinin bir parçası olduğunu her hastanın bilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yücel, meme kanseri ile mücadele veren kadınların sorunlarına dikkat çekerek “Kadınların meme kaybı sonrası yaşantılarını tekrar normalleştirebilmeleri için meme onarımları önemli bir katkı. Meme kaybı fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan hastaları kötü yönde etkiliyor.

Bu tür organ kaybı hastaya sürekli yaşadığı travmayı hatırlatıyor, vücut algısını bozuyor, istenmediği ve beğenilmediğini düşünmesine neden oluyor. Bu da gerek ailesi, gerekse çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına sebebiyet veriyor. Özellikle yaz aylarında; mayo giyemeyen birçok hasta deniz tatiline gitmek istemiyor. Ayrıca, bir memesi alınan hastalarda belirgin asimetriler oluşuyor; bu da vücut dengesini bozarak omurga sorunlarına yol açıyor” diyor.

Yücel, meme onarımlarının artık tüm dünyada meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul edildiğini söylüyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin 2010 yılında aldığı bir kararla, tüm meme kanseri hastalarının tedavi sırasında meme onarımı yöntemleri konusunda bilgilendirilmelerini zorunlu kıldığı biliniyor.

MEME KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN!

1) Aşırı kilodan uzak durulması: Özellikle menopozdaki kadınlarda meme kanserinin önlenmesi için aşırı kilodan uzak durulması önemli. Çünkü menopozda östrojen hormonunun kaynağı olan yağ dokusunun artması şişman kadınlarda meme kanseri riskini artırıyor.

2) Egzersiz yapılması: Düzenli olarak haftada 5-6 saat egzersiz yapılmasının meme kanseri riskini yüzde 25-30 kadar azalttığı yapılan çalışmalarda gösteriliyor. Ayrıca meme kanseri tanısı alan ve tedavi gören kadınlarda düzenli spor yapılması hastalığın tekrarını ciddi bir şekilde azaltıyor.

3) 30 yaşından önce doğum yapılması: Kadınların 30 yaşından önce doğum yapmaları meme kanseri riskini azaltıyor. Doğurma yaşı geciktikçe meme kanseri olma riski de artıyor.

4) Emzirme: Yapılan çalışmalar 12 aydan daha uzun süre emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor.

5) Stresten uzak durma: Günümüzde yoğun çalışma hayatı, büyük şehirlerde trafik gibi zorlaşan yaşam koşulları kadınların daha fazla stres altına girmelerine ve depresyona neden oluyor. Depresyon geçiren kadınlarda ise daha fazla meme kanseri görüldüğü saptanmıştır.

6) Düzenli kendi kendini muayene: Meme kanserinde erken teşhis son derece önemli. Bunun için kadınların kendi kendilerini her ay adet bitiminde muayene etmeleri gerekiyor. Yüksek risk grubuna girmeyenler 40 yaşından sonra 2 yılda bir defa mamografi çektirebilir. Meme kanserlerinin yüzde 80-85’i mamografide görülebilir.

7) 40 yaşından sonra düzenli olarak mamografi çektirilmesi: Bugün mamografi en önemli tanı yöntemi olarak verdiği radyasyon dozu düşüktür. Mamografi çektirme aralığını sizi muayene eden meme cerrahınız belirleyecektir.

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?Loading…

Источник: //www.aysha.com.tr/meme-kanserinde-erken-teshis-hayat-kurtariyor/365430/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть