Meme Kanserinin 8 Belirtisi

Meme kanserinin 5 belirtisine dikkat! Genetik test kimlere yapılmalı?

Meme Kanserinin 8 Belirtisi

Dünyada meme kanserinin görülme sıklığındaki artışa rağmen tanı ve tedavi alanındaki gelişmeler, kanser öncüsü sayılan belirtilerin erken dönemde fark edilmesini ve tam iyileşmeyi sağlayabiliyor.

Meme cerrahisinde estetik kaygıları ortadan kaldıran onkoplastik yaklaşımlar ise hastaları psikolojik açıdan da rahatlatıyor. Doç. Dr. Köksal Bilgen, meme kanseri ve cerrahisi hakkında bilgi verdi.

YAŞLA BİRLİKTE MEME KANSERİ RİSKİ ARTIYOR

Meme kanserinde en önemli risk faktörleri kadın cinsiyetine sahip olmak ve ileri yaştır. Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artış gösteriyor. Meme kanseri, 30’lu yaşlarda 2 bin 212 kadında bir görülürken, bu oran 40’lı yaşlarda 233’te bir, 50’li yaşlarda 69’da bir, 60’lı yaşlara geldiğinde ise 38’de bire düşüyor.

ADET DÖNEMİNİZ UZUN SÜRÜYORSA DİKKAT 

Meme kanserlerinin yüzde 5-10’u anne ve babadan kalıtsal olarak geçen bozuk genlerden kaynaklanıyor. Mutasyon adı verilen bu değişiklikler, en sık meme kanseriyle ilişkili BRCA1 ve BRCA2 genlerinde oluyor.

Bozuk genler dışında aile öyküsü, hiç doğum yapmamış ya da ileri yaşta doğum yapmış olmak, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanmak, menopoz sonrası hormon tedavisi almak, fazla kilo ve obezite meme kanseri gelişimine yol açabilen önemli etkenlerden. Riski artıran nedenler arasında adet görülen dönemin fazla olması da yer alıyor.

 Bu nedenle hamilelik ya da emzirme gibi kadınların adet dönemlerini kesintiye uğratan etmenler risk azaltıcı faktörlerden sayılıyor.  

ELLE MUAYENE ÇOK ÖNEMLİ

Tarama mamografisi meme kanseri için risk faktörü ve hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda 40 yaşından sonra yılda bir önerilmektedir. Mamografide meme kanseri, elle hissedilir hale gelmeden çok daha küçükken saptanabilir. Düzenli tarama mamografisi yapılanlarda meme kanserinden ölüm oranı yüzde 33 azalmaktadır.

40 YAŞINDA MAMOGRAFİ TARAMALARI BAŞLAMALI

Çalışmalar, meme kanserinin ağırlıklı olarak 50-60 yaşları arasında ortaya çıktığı gösterse de, Türkiye’de 50 yaş altı genç nüfusta görülme sıklığı giderek artıyor. Bu nedenle ABD ve Avrupa’da 50 yaş ile başlayan mamografi taramalarına Türkiye’de 40 yaşında başlanıyor.  

UYGUN VAKALARDA TÜMÖR ÇIKARTILIYOR

Tümör, meme büyüklüğünün yüzde 20’sinden fazla değilse, yerine bağlı olarak bir şekilsizlik oluşmayacaksa hastanın memesinin tamamı alınmaz.

Çünkü yapılan araştırmalar memenin tamamının alınması ile kitlenin alınması arasında tedavi sonuçları açısından bir fark olmadığını gösteriyor. Meme koruyucu cerrahi ile sadece kanser kitlesi çıkarılmakta böylece hasta psikolojik olarak da rahat etmektedir.

Hastanın durumu ve tümörün evresine göre cerrahi öncesinde kemoterapi ya da meme cerrahisi sonrasında kemoterapi ve radyoterapi uygulanabiliyor.

ESTETİK KAYGILARA ONKOPLASTİK CERRAHİ  

Onkoplastik cerrahi, meme kanseri nedeniyle memesinin bir kısmını ya da tamamını kaybeden kadınlara estetik açıdan çözümler sunuyor.  Silikon ya da kişinin vücudundan alınan dokuların yerleştirilmesiyle memedeki şekil bozuklukları gideriliyor.

 Memenin tamamen alındığı vakalarda rekonstrüksiyon yani yeniden meme yapma ya da herhangi bir tümör oluşmamasına rağmen genetik olarak kansere yakalanma riski fazla olan kişilere profilaktik mastektomi; yani meme dokusunun tamamen çıkarılması işlemi uygulanabiliyor.

Onkoplastik cerrahinin, meme cerrahisi sonrasında uygulanması planlanan kemoterapi ya da radyoterapi gibi süreçlere herhangi bir olumsuz etkisi bulunuyor.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELER?

 • Kaybolmayan kitle, şişlik
 • Meme başının içeri çökmesi, akıntı
 • Meme cildinde çekinti, portakal kabuğu görünümü, kızarıklık
 • Memenin şeklinde değişiklik, asimetri varlığı
 • Meme başında kabuklanma soyulma 

AİLEDE GENÇ YAŞTA MEME KANSERİ OLAN VARSA DİKKAT!

Ailesinde genç yaşta (45 yaşından önce) ve birinci, ikinci derece akrabasında meme kanseri olan veya birden çok yine birinci ve ikinci derece akrabalarında genç yaşta meme kanseri dışında (yumurtalık, pankreas, kolon, melanom gibi) varsa yakın takip gerekiyor.

MEME KANSERİ İÇİN GENETİK TEST KİMLERE YAPILMALI?

 • Birinci derecede yakınlarda (anne, kız kardeş, kız çocuk) ikisi meme kanseri ise ve bunlardan birine 50 yaşından önce meme kanseri tanı konulmuşsa;
 • Birinci veya ikinci derece yakınlarda (büyükanne, hala, teyze) üç veya daha fazlasında, tanı konulan yaştan bağımsız olarak, meme kanseri varsa;
 • Ailede hem meme hem yumurtalık kanseri olan birinci ve ikinci derece yakını varsa
 • Ailede yaştan bağımsız olarak yumurtalık kanseri olan birinci ve ikinci derece yakın varsa;
 • Birinci derece yakının iki memesinde birden kanser varsa;
 • Aileden bir erkekte meme kanseri varsa
 • 45 yaşından önce meme kanseri olmuşsa
 • Üçlü negatif meme kanseri olmuş 60 yaş altı kadınlarda. (HABER MERKEZİ)

Источник: https://www.evrensel.net/haber/291709/meme-kanserinin-5-belirtisine-dikkat

Memede kitle hissi nasıldır? Meme kanseri belirtileri (yumru, ağrı vb.) ile ilgili merak edilenler

Meme Kanserinin 8 Belirtisi

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

25.01.2017

Kanser, genlerde meydana gelen hasarların birikmesi sonucu hücrenin kontrolsüz çoğalmasıdır. Hücre bölünmesinin hızı ve yayılımcı (invaziv) olup olmaması gibi faktörler kanserin seyrini belirler.

Örneğin yavaş bölünen yayılımcı olmayan (non-invaziv) bir kitle iyi huylu (benign) iken; hızlı büyüyen invaziv oluşumlar kötü huylu (malign) kitleler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde neredeyse her 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanmakta olup; meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür.

Erkeklerde ise bu risk kadınlara göre, yaklaşık 200 bayan meme kanserine karşılık 1 erkek meme kanseri ile karşılaşılıyor.

Kadınlarda bahsedilen ölçüde sık görülmesi nedeniyle; meme kanserinin belirtilerini tanımak, kitle ve ağrı karakteri gibi konular ön plana çıkmaktadır.

Meme kanserinin erken evre belirti ve bulguları

Meme kanseri; yumru, kitle, ağrı, cilt değişiklikleri, şişme gibi belirtilerle seyredebilmekle birlikte bazı olgularda hiç bulgu vermemesi sebebiyle erken evrede teşhisi zor olabilen bir kanser türüdür.

Meme kanserinde en sık karşılaşılan bulgu memede yumru veya kitle hissidir ve olası diğer belirtileri şöyledir:

 • Meme veya meme başı ağrısı
 • Göğüs veya meme başının şişmesi, tahriş veya renk değişikliği
 • Meme başı çekilmesi
 • Yeni bir ben veya meme/meme başında önceden mevcut olan bendeki değişim
 • Kol altındaki veya boyun bölgesinde hassas veya büyümüş bezler
 • Meme başı akıntısı
 • Göğüs veya meme başının genel boyut, şekil veya görünümünde değişiklik
 • Boğuk ve sürekli öksürük
 • İştah değişikliği
 • Yutma güçlüğü
 • Yemek sonrası ağrı
 • Ağrılı veya zor idrara çıkma veya barsak hareketleri
 • İdrar veya dışkıda kan
 • Açıklanamayan kilo alımı veya kaybı
 • Gece terlemeleri
 • Genel zayıflık veya yorgunluk hissi

Not: Bazen meme kanserinin ilk belirtisi, hastalığın uzak organlara yayılmasından kaynaklanan bulgular ile olur. Meme kanseri sıklıkla kemik, akciğer ve karaciğere metastaz yapar. Buralara metastaz sonucunda kemik ağrısı, nefes darlığı ve sarılık gibi bulgularla polikliniğe başvurulur.

Memedeki kitleler nasıl hissedilir?

Meme yumrularının karakteri; kitlenin sebebine, yerine ve büyüklüğüne göre değişmekte olup; ağrılı, sert ve hareketsiz kitlelerden; yumuşak, ağrısız ve hareketli kitlelere kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Ağrısız, sert , düzensiz şekilli, hareketsiz kitlelerin malign olma olasılığının yüksektir.

İyi huylu bir tür olan fibroadenom kitleleri ağrısız, kolaylıkla hareket edebilen, düzgün şekilli kitleler olarak karşımıza çıkıp kendiliğinden kaybolabilmektedirler.

Meme kistleri, düzgün kenarlı ve sert iken; meme abseleri ve meme iltihabı ağrılı, şişkin yumrular olarak karşımıza çıkmakta ve genelde ateş veya mevcut deri bölgesinde kızarıklıkla seyretmektedir.

Meme kanserini erken evrede tanıyabilen tarama yöntemi mamografidir. Yüzde yüz olmamakla birlikte en erken evrede teşhisi bize mamogramlar sunmaktadır. Semptomların her bireyde görülmemesi ve çok geniş spektrumda olması; düzenli mamografi taramalarının önemini daha da artırmaktadır.

Memede kitle oluşturan kanser dışı sebepler

Memedeki kitlelerin çoğu kanser dışı iyi huylu sebeplere bağlıdır. Bu sebeplerden bazıları ağrı ve değişiklik yapabilmekle birlikte hayatı tehdit etmezler, uzak organlara metastaz yapmazlar ancak bu olgularda meme kanseri riski yükseldiği için gerekli tetkikler sonucunda bazıları cerrahi yöntemlerle alınabilir. Bu iyi huylu kitleler:

 • Fibroadenomalar
 • Fibrokistik meme hastalığı
 • Duktal veya lobüler hiperplazi
 • Kist, abse
 • Meme enfeksiyonu
 • Lipom
 • İntaduktal papillom
 • Yağ nekrozu
 • Süt kanalı genişlemesi
 • Geçmiş biyopsilere bağlı yara veya lezyonlar

Ne zaman doktora gidilmeli?

Yukarıda sayılan belirti ve bulgulardan herhangi birinin görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Bahsi geçen belirtiler doktor tarafından değerlendirilmeli, muayene edilmeli gerekirse mamografi, MR gibi ileri incelemeler yapılmalıdır.

Mamografi X-ray ışınlarını kullanarak yağ dokuyu koyu; bağ dokuyu açık renkte görüntülemektedir. Genç kadınlarda meme dansitesi (bağ doku yoğunluğu) fazla olduğu için açık renkte alanlar fazla görülmekte; kitleler/yumrular da açık renkte görüntülendiğinden ayırt etmek zor olabilmektedir.

MR (emar = manyetik rezonans görüntüleme) ve USG (ultrasound) daha seyrek olarak doktor istemiyle kullanılabilmekte ve yine biyopsi de şüpheli durumlarda doktor kararıyla alınabilmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:

Symptoms of breast cancer. 2016. breastcancer.org

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/memede-kitle-hissi-nasildir-meme-kanseri-belirtileri-yumru-agri-vb-ile-ilgili-merak-edilenler/

Meme Kanseri Belirtileri Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Meme Kanserinin 8 Belirtisi

meme kanseri belirtileri nedir, nedenleri ve tedavisi

Meme kanseri dünya üzerinde en çok rastlanan kanser türlerindendir. Uzmanlarca ilerleyen dönemlerde her 8 kadından birinde meme kanserine rastlanacağı öngörülmektedir. Meme kanseri erkeklerde de görülmesine karşılık kadınlarda görülme oranı 100 kat daha fazladır. Kadınlar meme kanseri belirtileri konusunda bilgi sahibi olması önemlidir.

Meme kanserinin modern toplumlarda (özellikle avrupa ve amerika) görülme oranı çok daha fazladır. En çok görülen kanser türlerinden olmasına karşılık yayılmadan önce erken teşhis edilmesi durumunda hastanın yaşama şansı %95 in üzerindedir. Bu nedenle meme kanseri belirtilerinin bilinmesi ve meme kanseri belirtileri konusunda hassas davranılması çok önemlidir.

Meme kanseri ile ilgili bilinmesi gerekenler:

 • Meme kanserine sebep olacak bir hata yapılmasa bile meme kanserine yakalanılma riski mevcuttur.
 • Bulaşıcı bir hastalık değildir.
 • Memeye alınan herhangi bir darbe meme kanserine sebep olmaz.
 • Stres meme kanseri sebebi değildir.
 • Meme kanseri görülen hastaların çoğunun ailesinde hastalık yoktur.
 • Meme kanserinde yaş önemli bir risk faktörüdür. Bundan dolayı yaşın ilerlemesi ile birlikte meme kanseri belirtilerine karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Kanser çeşitlerine göre kanser belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

Meme Kanseri Nedir

Günümüzde özellikle kadınlar tarafından sıkça gündeme getirilen bir sorudur meme kanseri nedir? Meme kanseri meme yapısını meydan getiren hücrelerdeki kontrolsüz büyüme durumudur. Yani meme dokusu üzerinde kanserli hücre oluşmasıdır.

Vücuttaki bütün hücrelerde olduğu gibi meme dokusunu oluşturan hücrelerde de hücrenin normal çoğalmasını ve normal büyümesini sağlayan genler vardır. Bu genler farklı nedenlerden dolayı zarar görür ve görevini yapamaz. Bunun sonucunda da fazlalık dokular, yani tümörler oluşur.

Oluşan tümörlerde başka yerlere gitme eğilimi varsa bu tümörler kötü huylu tümörlerdir. Yani kanserli yapılardır. Meme kanseri nedir? Bu kanserli yapıların ilk olarak meme dokusunda meydana geldiği duruma meme kanseri denir.

Günümüzde meme kanseri vakalarında ciddi bir artış görülmektedir. Bu nedenle meme kanseri nedir sorusunun sık sorulması kaçınılmaz olmuştur.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserlerinin büyük kısmı kendi kendine muayene esnasında tespit edilmektedir. Meme kanseri belirtileri çoğunlukla meme içerisinde düzensiz kenarlı, sert ve oynatılamayan kitlelerle belirir.

Bazı hastalarda ise hiçbir meme kanseri belirtisi olmamaktadır. Kanser varlığı mamografi incelemesi sonrasında tespit edilebilmektedir.

En çok görülen meme kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Kanser belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

meme kanseri belirtileri

 • Meme ya da koltuk altında sert ve şişlik şeklindeki ele gelen kitle en çok görülen meme kanseri belirtileri arasındadır.
 • Memeden gelen şeffaf renkli veya kanlı akıntı.
 • Memede şekil bozukluğu, meme başında içe doğru çökme.
 • Meme başındaki deride kabuklanma veya soyulma da sık rastlanan meme kanseri belirtileri arasındadır.
 • Memede oluşan yara ya da kızarıklık.
 • Meme derisinde portakal kabuğu şeklinde bir görünüm oluşması.
 • Memede asimetri, şekil bozukluğu ya da büyüme olması da sık görülen meme kanseri belirtilerinden biridir.

Yukarıdaki meme kanseri belirtilerinden sadece birinin bile görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Yaş meme kanserinde büyük etkendir. Bu nedenle yaşı ilerleyen kadınlar meme kanseri belirtileri konusunda daha dikkatli olmalılar.

Meme Kanseri Neden Olur

Meme kanseri neden olur özellikle kadınlar tarafından çokça merak edilen bir konudur. Meme kanseri neden olur tam olarak bilinmemektedir. Meme kanseri vakalarının altında farklı farklı meme kanseri nedenleri yatmaktadır.

Yapılan araştırmalarda meme kanseri riskini arttıran bazı genler olduğu belirlenmiştir. Bu genler aileden gelebildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir.

Meme kanseri neden olur bilinmemesine karşılık meme kanseri  riskini arttıran faktörler şu şekilde sıralanabilir:

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri nedenleri bilinmemektedir. Fakat aşağıdaki durumlar meme kanseri için risk faktörüdür:

 • 50 yaş üzeri kişilerde meme kanseri riski daha fazladır.
 • Aile geçmişinde meme kanseri olanlarda 2-3 kat daha fazla risk vardır.
 • Geçmişte diğer memesinde kanser görülenlerde risk daha yüksektir.
 • Adet görmeye 12 yaş öncesi başlayan kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır.
 • Hiç hamile kalmamış kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır.
 • 50 yaşından sonra adet görmeye devam eden kadınlar risk grubundadır.

Meme kanseri teşhisinin erken yapılabilmesi için, hastadaki risk faktörleri gözetilerek farklı tanı metodları kullanılır. Meme kanseri her yaş grubunda görülebilmesine karşılık, ilerleyen yaşlarda risk artmaktadır. Bu nedenle yaşı ilerlemiş kişilerin meme kanseri teşhisinin erken yapılabilmesi için alması gereken önlemler gençlerinkinden farklıdır.

20’li yaşlardakiler her ay düzenli olarak kendilerine meme kanseri kontrolü yapmalılardır. Kontrol esnasında meme yapısında farklılık olup olmadığı veya bir kitle bulunup bulunmadığı araştırılır. Dokuda bir farklılık ya da kitleye rastlanması durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Ayrıca 20’li yaş grubunda 3 yılda bir hekim kontrolü yapılmalıdır. Meme kanseri teşhisi erken yapılabilmesi için 40’lı yaş grubunda ise kendi muayenelerine ilave olarak hekim kontrolünün her yıl yapılması gerekir. Ayrıca 2 yılda bir mamografi çekilmelidir.

50’li yaş grubunda mamografi çekimi her yıl olmalıdır.

Kendi kendine yapılan muayenede ele kitle gelmesi ve kitlenin 2 haftadan fazla var olması durumunda doktora başvurulmalıdır.

Bununla beraber deride şişme, kalınlaşma, meme başında kalınlaşma, renk değişikliği, kızarıklık veya yara oluşması, meme şeklinde değişiklik, memede ya da meme başında içe doğru çekinti, meme başınta akıntı gibi meme kanseri belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu meme kanseri belirtilerinin görüldüğü hastalara sırasıyla doktor muayenesi, mamografi, ultrason ve biyopsi yapılarak kesin tanı konur.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisinde kanserli hücrenin büyüklüğü, yayılma hızı, yayılıp yayılmadığı ve hangi organlara sıçradığı belirleyicidir. Meme kanseri tedavisi kanserin evrelerine göre farklılık gösterir. Evrelere göre meme kanseri tedavisi:

meme kanseri tedavisi

 • Evre 1: Kanserli hücrenin 20 mm’den küçük olduğu durumlardır. Evre 1 de kanserli hücre lenf benzlerine geçmemiştir. 1. evrede meme kanseri tedavisi olarak lenf bezlerinin alınmasıyla memenin korunması , ve radyasyon tedavisi uygulanır. Tedaviyi kemoterapi ve hormonoterapi ile desteklenebilir. Zaman zaman kanserli göğüsün ve koltuk altı lenf bezlerinin alınması da gerekebilir. Meme kanseri belirtileri erken fark edilen hastaların büyük çoğunluğundaki evredir..
 • Evre 2: Tümörün 20-50 mm aralığında olduğu evredir. Bu evrede zaman zaman 50 mm den büyük kitleler de görülmektedir. Kanserli hücre lenf bezlerine sıçramamıştır. Evre 1 ile aynı meme kanseri tedavisi uygulanır.
 • Evre 3-A: Kanserli hücrenin koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışına sıçradığı evredir. Bu evredeki hastalara cerrahi müdahale ile tümörün alınması, sonrasında kemoterapi ve hormon tedavisi şeklinde meme kanseri tedavisi uygulanır.
 • Evre 3-B: Bu evrede tümör boyutunun önemi yoktur. Göğüs duvarına bağlı olna kanserli kitle lenf bezlerine sıçramıştır. Bu evrede öncelikle tümörün boyutunun küçültülmesine yönelik Neoadjuvant denilen tedavi yöntemi uygulanır. Kitlenin boyutunun küçülmesi sonrasında mastektomi ve lampektomi uygulanır.
 • Evre 4: Kanserin göğüs dışına yayıldığı evredir. Genellikle meme kanseri belirtileri geç fark edilen hastalarda bu evre görülür. 4. evredeki meme kanseri tedavisinde hasta ömrünün uzatılması ve yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi 4. evre meme kanseri tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Hasta şikayetleri doğrultusunda zaman zaman mastektomi de uygulanır.

Meme kanseri tedavisi nedeniyle alınan göğüslerin yerine, plastik cerrahlar tarafında yeni göğüs rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

Meme Kanseri Ameliyatı

Meme kanseri ameliyatı, meme kanseri belirtileri erken fark edilen hastalarda ve erken tanı konan meme kanseri hastalarında, kanserli kitlenin güvenli bir bölge meydana getirecek şekilde etrafındaki sağlam dokuyla beraber alınması şeklinde olur. Evre 1 ve evre 2 deki hastalarda tercih edilir.

Bu evrelerdeki hastalarda diğer tedaviler meme kanseri ameliyatı na destek amaçlı yapılmaktadır.

Meme kanseri ameliyatının yapılabilmesinde meme kanseri belirtilerinin erken fark edilmiş olması, tümörün boyutu, hastanın tercihi, hastanın diğer sağlık sorunları, meme boyutuyla kanserli kitlenin oranı ve hastanın yaşı belirleyicidir.

Meme kanseri ameliyatının uygulanamadığı durumlar vardır. Bunlar, meme kanseri belirtileri konusunda gecikme ve teşhisinin geç yapılması sonucu memedeki birçok bölgede tümör olması, hasta radyoterapi alamıyorsa, güvenli sınır oluşturulamayacaksa, inflammatuar meme kanseri görülen hastalar şeklindedir.

Источник: http://saglikloji.com/meme-kanseri-belirtileri-nedir-nedenleri-ve-tedavisi/

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme Kanserinin 8 Belirtisi

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması manasına gelir. Vücuttaki bütün hücrelerin çekirdeğinde, hücrelerin normal büyümelerini ve sağlıklı olmalarını kontrol eden genler mevcuttur. Bu genler, hücrelerin normal bir şekilde çoğalmalarını kontrol etme görevini yerine getirirler.

Bu genler radyasyon, çevre etkenleri mikroorganizmalar vs gibi çeşitli faktörlerle bozulma gösterebilir. Şayet bu çoğalma belli bir sıralama ile meydana gelmezse, doku fazlalığı ortaya çıkar, bu doku fazlalığına tümör ismi verilir.

Şayet bu dokuda yer alan hücreler yayılma ve başka yerlere gitme eğilimi gösterirlerse habis yani halk adıyla kötü huylu tümör (kanser), oldukları yerde kalmaya devam ederler ise, halk adıyla iyi huylu yani, selim tümör ismini alırlar.

Meme Kanserine Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Meme içinde kanserleşen bir hücrenin, bir tümör meydana getirmesi ve bir doktor tarafından muayene esnasında anlaşılmasına ya da radyolojik incelemede ortaya çıkmasına dek oldukça uzun zaman geçmesi gerekebilmektedir. Kadınlar çoğunlukla minimum 1 cm.

büyüklüğüne erişmiş bir kitleyi, elle kontrol yöntemi ile fark edebilir. Bugün, meme kanserlerinin büyük bir kısmı hastanın kendisi tarafından fark edilebiliyor.

Kanserli kitleler nispeten sert, düzensiz kenarlı, yüzeyi pürtüklü olur ve meme dokusu içinde rahatça oynatılması mümkün değildir. Kanser daha uzak organlara yayılmış ise, bu yayılımlar, ender olarak meme kanserinin ilk belirtisini meydana getirir.

Meme kanserinin yaygın bir şekilde yayılma oluşturduğu bölgeler ise kalça ve omurga kemikleri ile akciğer ve karaciğer olarak tanımlanır.

Fakat kimi hastalarda bu bulguların hiçbiri meydana gelmez ve kanser sadece, mamografi değerlendirmesi ile teşhis edilebilir. Aşağıda sayılan belirtilerden en az biri dahi mevcut ise, kişi vakit kaybetmeden bir doktora görünmelidir:

 • Memede ya da koltuk altında ele gelen kitle, sertlik veya şişlik
 • Meme başından akıntı, kanlı ya da şeffaf renkli
 • Meme başında içe doğru çekilme, çökme ya da şekil bozukluğu
 • Meme başı derisinde değişiklikler; soyulma, kabuklanma gibi
 • Meme cildinde yara ya da kızarıklık
 • Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması
 • Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.)

Kitle Nedir?

Meme kanserine yakalanan hastaların neredeyse %70’ine yakın bir oranda ilk görülen belirti, ele gelen kitlelerdir.Kitle sert ve hareketsiz bir şekildedir; fakat çevresindeki meme dokusu ile beraber hareket ettirilmesi mümkündür. Kitlenin sınırlarını belirlemek oldukça güçtür. Kitleler ağrısızdır.

Ağrı: Ağrı genellikle meme kanseri ile beraber ortaya çıkan bir belirti değildir. Memede, kanser dolayısı ile ağrıların olması, meme kanserinin geç evrelerinde ortaya çıkar.

Meme Başında Akıntı Olması Meme Kanseri İçin Kesin Belirti Midir?

Meme başında akıntı olması, meme kanseri için her zaman olmasa da belirti olarak sayılabilir. Meme kanseri olan hastaların yaklaşık %10’unda meme başı akıntısı ilk bulgular olarak kendini gösterir.

Meme derisinde ülserasyon: Meme derisinin beslenmesinin gittikçe daha çok bozulması neticesinde ülserasyonlar ortaya çıkar.

Deride ödem: Derinin portakal kabuğu gibi görünmesine deride ödem denir. Bu da meme kanseri için belirtileri oluşturur.

Meme başı değişiklikleri: Meme başında içe batma, ya da bir yana çekilme olması meme kanseri için belirti sayılabilir. Tümörün yerine göre santral tümörlerde meme başı içe batar, üst dış kadran tümörlerinde yukarı ve dışa döner.

Erken Tanıda Tedavi Mümkün müdür?

Erken teşhis de kendi kendini muayene yöntemini oldukça önem teşkil eder. Bunların yanında, meme kanserinin en yaygın olarak karşılaşıldığı yaş dönemlerinde, belirli aralıklarla muhakkak doktor kontrolleri ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmalıdır.

Yaş Grubu Yöntem Uygulama Yaygınlığı

 • 20 – 39 Kendi Kendine Meme Muayenesi Her Ay
 • Klinik Muayene 3 Senede Bir
 • 40 – 49 Kendi Kendine Meme Muayenesi Her Ay
 • Klinik Muayene Her Senede
 • Mamografi 1 – 2 Senede Bir
 • 50 Yaş ve Üzeri Kendi Kendine Meme Muayenesi Her Ay
 • Klinik Muayene Her Sene
 • Mamografi Her Sene

Meme muayenesinin yapılabileceği en ideal zaman; adet bitiminin hemen ilk günleridir. Bu günlerde memeler ödemini ve gerginliğini yitirirler. Bu sebep dolayısıyla en kolay muayene dönemi oluştururlar.

Şayet kadın menopoz döneminde ise ya da rahim operasyonu geçirmiş ise kolay hatırlanması bakımından her ayın ilk haftası muayene tarihi olarak tercih edilmelidir.
Kendi Kendine Meme Muayenesi gözle ve elle uygulanmalıdır. Bu uygulamalar ayakta ve yatarak gerçekleştirilebilir.

Her iki durumda da memenin kendisi, meme başları, meme derisi, meme altı bölgeleri ve koltuk altları titiz bir şekilde muayene edilmelidir.

Gelen Aramalar:

Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Источник: https://www.ateskarateke.com/meme-kanseri-belirtileri-nelerdir

Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanserinin 8 Belirtisi

Meme kanseri, süt üreten kanalların hücrelerinde gelişen ve buradan vücuda yayılma riski olan bir kanser türüdür. Ağırlıklı olarak kadınlarda ortaya çıkmasına rağmen, erkekleri de etkileyebilir.

Hormonlar, çevresel faktörler ve yaşam tarzı meme kanseri riskini artıran faktörler arasında sayılmaktadır. Meme kanserinde erken tanı çok önemlidir. Bu yüzden bireylerin meme kanseri belirtilerine karşı uyanık olmaları, vücutlarını bu belirtilere karşı nasıl kontrol edeceklerini bilmeleri gerekir.

İşte meme kanseri ile ilgili ndenlerinden belirtilerine ve tedavi sürecine kadar detaylar…

MEME KANSERİNİN NEDENLERİ

Meme kanseri gelişme olasılığını artıran birçok risk faktörü vardır. Bu risk faktörlerinden bazılarının bilinmesine rağmen, bu faktörlerin kanser hücresinin gelişimine nasıl sebep olduğu bilinmiyor.

1. Yaş
Meme kanseri genç yetişkinlerde de görülebilir ancak risk, yaşlandıkça artar. Bu nedenle 45 yaş ve üzerindeki kadınlara düzenli olarak kanser tarama testlerinden geçmeleri önerilir.

2. Aile öyküsü
Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi meme kanseri riski de bu hastalığa yakalanmış akrabaları olan kadınlar için daha yüksektir. Hastalık öyküsü bulunan kişiyle yakın bir akrabalığa sahip olmak (kız kardeş, anne, kız) kanser riskini iki katına çıkarır.

3. Kişisel öykü
Bir memede meme kanseri teşhisi konulduğunda, diğer memede kanser riski veya teşhis konulan memede ek kanser riski artar. Daha önce iyi huylu bir göğüs rahatsızlığı geçirmiş olan kadınlarda kanser riski daha yüksektir.

4. Menstrüasyon
Menstrüasyon döngüsüne erken yaşlarda (12 yaşından önce) giren veya menopoza geç (55 yaşından sonra) giren kadınlar, diğer kadınlara göre biraz daha fazla kanser riski taşırlar.

5. Meme dokusu
Meme kanserine neden olan etkenler arasında meme dokusu da yer alır. Yoğun meme dokusu olan kadınlar (mamogram tarafından belgelendiği gibi) daha yüksek meme kanseri riski taşırlar.

6. Alkol tüketimi
Çalışmalar, günde iki veya daha fazla alkollü içki içen kadınların, meme kanserine yakalanma risklerinin, içmeyenlere göre 1/3 kat daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca fazla alkol alımı diğer kanser türlerine yakalanma riskini de artırıyor.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ

1. Göğüste yumru
Meme kanserinin ilk aşamalarında tümörler hissedilecek kadar küçüktür. Meme kanseri ile ilgili erken belirtileri tespit etmek için doktorlar tarafından mamogramların tavsiye edilmesinin nedeni de budur.

Ancak, kadınlar kademeli olarak 4. aşamaya geldiklerinde, bazen koltuk altlarında, memelerinin altında veya yakınında yumru hissederler.

Bu yumru ağrısız olabilir, dokunulduğunda hareket etmeyebilir ve kişiye göğüs duvarına bağlıymış gibi hissettirebilir.

2. Meme çevresinde ağrı
Meme kanseri ağrı yapar mı? Evet, göğüs bölgesinde görülen bir ağrı ne yazık ki iyi bir işaret değildir. Bu bölgedeki elektriksel duyumun eşlik ettiği keskin bir ağrı, kanserin kendisinden kaynaklanır.

Eğer tümör memelerin veya süt kanallarının hemen arkasında mevcutsa, kadınlar ağrı ile ilgili belirli rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Göğüs ağrısı her zaman kansere bağlı olmayabilir, ancak acil müdahale gerektiren diğer sağlık sorunlarına da işaret olabilir.

3. Memede akıntı
Meme kanseri hastalarının meme uçlarından bazen sütlü, sulu veya kanlı akıntılar gelebilir. Bu akıntı, meme yüzeyinde pullu bir kabuk bırakabilir. Süt olmayan ve meme ucundan çıkan herhangi bir sıvı kanserli memenin belirtileri arasında olabilir ve araştırılması gerekir. Tümör süt kanalında gelişmeye başladıkça, tahrişe yol açabilir.

4. Memede kaşıntı
Kaşıntı, iltihaplı meme kanseri türüyle ilgilidir ve genellikle göz ardı edilir. Kaşıntı çok yoğundur ve bununla birlikte, merhem vb. kremler, semptomun giderilmesine fazla katkıda bulunmaz.

5. Cilt değişiklikleri (şekil boyut veya görünüm)
Meme kanserinin görüntüsü, sağlıklı memeden elde edilen görüntü ile aynı değildir. Memelerde bulunan tüm tümörler memeye yakın bölgede bir yumruya neden olmaz.

Kadınların göğüs bölgesinde fark edebileceği bazı yaygın değişiklikler arasında memeyi çevreleyen bölgelerin çukurlaşması, şişmesi veya büzülmesi de vardır. Hastalar memelerinin şekil olarak ovalleştiğini ve bazen belirli bir alana doğru büzüştüklerini fark edebilirler.

Yani, kanserli memenin dış görünüşü sağlıklı memeye göre oldukça farklıdır.

MEME KANSERİ ÖLDÜRÜR MÜ?

Erken tanı bütün kanser türlerinde hayati derecede önemlidir. Kötü huylu bir tümör büyüdüğünde, kanser ilerlediğinde ve vücuda yayıldığında (metastaz) karaciğer, pankreas, akciğer ve beyin gibi organları da etkileyebilir.

Kanserin vücudu sarması tedaviyi güçleştirir ve bazı vakalarda ölümle sonuçlanabilir. Meme kanserinin yaşam süresi için ise kesin bir şey söylemek mümkün değildir çünkü bu, hastalığın evresi ve kişinin tedaviye yanıt verip vermemesi gibi etkenlere göre değişebilmektedir.

Ancak son yıllarda tıptaki gelişmelerle birlikte meme kanseri hastalarının yaşam süreleri de uzamıştır.

Meme kanserinin evresi, tümörün büyüklüğü ve eğer yayıldıysa ne kadar yayıldığı, tedavi yöntemini ve sürecini belirlemede büyük rol oynar. Meme kanseri için en yaygın tedavi cerrahidir. Cerrahiye ek olarak çoğu kadın kemoterapi, radyasyon veya hormon tedavisi gibi tamamlayıcı bir tedavi de görür.

1. Ameliyat
Aşağıdakiler dahil olmak üzere kanserli dokuyu memeden çıkartmak için uygulanabilecek birkaç yöntem vardır.

 • Lumpektomi: Bu prosedür, çevreleyen dokuları yerinde bırakarak sadece şüpheli veya kanserli noktayı ortadan kaldırır.
 • Mastektomi: Bu prosedürde, cerrah tüm memeyi alır. Çift mastektomide, her iki göğüs de alınır.
 • Sentinel düğüm biyopsisi: Bu ameliyat, tümörden drenaj alan lenf düğümlerinin bir kısmını ortadan kaldırır ve bu lenf düğümleri test edilir. Kanser yoksa, ek bir lenf kaldırma ameliyatına ihtiyaç olmayabilir.
 • Aksiller lenf nodülü diseksiyonu: Bir sentinel düğüm biyopsisi testi sırasında lenf düğümleri çıkartılırsa, doktor ek lenf bezlerini çıkarmak için bu prosedürü uygulayabilir.
 • Kontralateral profilaktik mastektomi: Meme kanseri sadece bir memede mevcut olsa da, bazı kadınlar kontralateral profilaktik mastektomi olmayı seçerler. Bu ameliyat, tekrar meme kanseri geliştirme riskini azaltmak için sağlıklı memenin alınmasını içerir.

2. Radyasyon tedavisi
Radyasyon tedavisinde kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçlü ışınlar kullanılır. Radyasyon terapisini uygulamak için iki yol vardır.

Eksternal radyasyon: Bir radyasyon ışını, etkilenen alana harici bir makine ile odaklanır. Tedavinin kapsamı, bir sağlık ekibi tarafından belirlenir ve yapılan cerrahi prosedür ile lenf düğümlerinin etkilenip etkilenmediğine bakılır. Genellikle, tedavi beş ila altı hafta boyunca haftada beş gün gerçekleştirilir.

Brakiterapi: Radyoaktif tohumlar veya topakları kullanır. Radyasyon veren bir ışın yerine, bu tohumlar kanserin yanındaki memeye implante edilir.

3. Kemoterapi
Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için uygulanan bir ilaç tedavisidir ve bu tedavi genellikle diğer tedaviler, özellikle de cerrahi ile birlikte uygulanır. Bazı durumlarda, doktorlar ameliyat öncesi hastalara kemoterapi uygulamayı tercih ederler. Burada amaç, tedavinin tümörü küçültmesidir.

4. Hormon terapisi
Hormon tedavisi, kanserin nüksetme oranını azaltmak için ameliyattan önce veya sonra ya da diğer tedavilerden sonra uygulanabilir.

Östrojen ve progesteron, meme kanseri tümörlerinin büyümesini uyarabilir. Hormon tedavisi vücudun bu hormonları üretmesini engelleyerek çalışır.

Bu hareket, kanserin büyümesini yavaşlatmaya ve muhtemelen durdurmaya yardımcı olabilir.

Bu kare Samsun'da çekildi! Hayran kalacaksınızKOAH BelirtileriKemik Erimesi Belirtileri

Источник: https://www.mynet.com/meme-kanseri-belirtileri-1220243-mykadin

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Meme Kanserinin 8 Belirtisi

2011 yılında meme kanseri teşhisi konulan bayan sayısı 50 binin üzerindedir. 50 yaşın üzerindeki her 10 kadının 8’i meme kanserine yakalanmaktadır. Nadir durumlarda erkeklerde ve genç bayanlarda da meme kanseri teşhisi konulduğu durumlarda oluşmaktadır.

Kadınlarda göğüsler yağdan, birbirleri ile bağlantılı dokulardan ve de süt üretme görevini üstlenen lobüller denilen minik bezlerden oluşmaktadır. Bebek doğduğunda ise süt üretimi ince bir tüp aracılığı ile göğüs ucuna ulaştırılır ve emzirme işlemi gerçekleştirilir. İnsan vücudu milyonlarca hücreden yapılmıştır.

Bu hücreler zamanla büyür ve gelişir. Yeni hücreler ise nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulursa orada üretilir. Ancak kanser hastalığında bu süreç olumsuz işlemeye başlar. Hücreler kontrolsüz bir şekilde büyümeye ve çoğalmaya başlarlar. Oluşan bu bozulmanın yerine göre kanser çeşidi oluşur.

Bunlardan biri de meme kanseridir.

Meme kanserinin oluşmasının sebebi tam olarak bilinmese de risk faktörleri yapılan araştırmalar doğrultusunda belirlenmiştir. Halen çoğu kadın meme kanserinin olası risklerini tam olarak bilmemektedir. Bu bilgiler doğrultusunda en önemli risk faktörleri yaş ve aile geçmişidir.

Meme kanseri oluşumunda ilk olarak göğüs bölgesinde bir tümör oluşumu gözlenir. Bu tümör o bölgede sertlik oluşması şeklinde gerçekleşir. El ile kontrol edilerek anlaşılabilen bir durumdur. Ancak güzel bir noktaya değinmek gerekirse, bu tümör iyi huylu olabilmektedir.

Yani herhangi bir zararı olmadan alınabilir veya ilaç yolu ile etkilerinden kurtulmak mümkündür.

Bu durumun haricinde iyi huylu sertlik oluşumunun tekrar etmesi durumunda veya daha önce bir kanser çeşidine yakalanma gibi durumlarda meme kanserinin oluşma ihtimali artmaktadır.

Bir kadının annesinin, kız kardeşinin ya da kızının meme kanseri geçirmesi, o kadının meme kanserine yakalanma ihtimalini 2-3 kat arttırmaktadır. Birinci derece akrabalar bu durumdan oldukça fazla etkilenmektedirler.

Araştırmalar sonucu bu hastalığın BRCA1 ve BRCA2 genlerinden dolayı ortaya çıktığı belirlenmiştir. Genellikle 50 yaş ve üzeri bayanları meme kanseri konusunda büyük tehler beklemektedir.

Ayrıca bir diğer sebep de hormonlardır. Bayanlarda salgılanan östrojen hormonu ile meme kanseri arasında bir ilişkinin olduğu aşikardır. Östrojen hormonu, hücrelere bölünmelerini söyler.

Daha fazla östrojen hormonu da daha fazla bölünme anlamına gelmektedir. Oluşan bu bölünmeler sonucu anormalliklerin oluşması da muhtemeldir.

Oluşan bu anormalliklerden dolayı da meme kanseri ortaya çıkmakta, hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünüp, çoğalarak kanserin yayılmasını sağlamaktadır.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

İlk aşamalarda meme kanserinin herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır. Ancak ilerleyen safhalarda tümörün genişlemesi ile birlikte birtakım belirtilerde ortaya çıkmaya başlar. Göğüste oluşan sertliklerin yüzde 90’ı herhangi bir teh taşımamaktadır. Ancak yine de herhangi bir belirti ortaya çıktığında medikal destek alarak çeşitli kontroller yaptırmakta fayda olacaktır.

Göğüste veya koltuk altında çeşitli sertliklerin oluşması belirtilerden biridir. Genellikle acı hissi oluşmaz. Mamografi işlemi ile çok daha net bir şekilde görülebilmektedir. Ayrıca daha sinirsel olarak gerçekleşen durumlarda göğüste ağrı ve gerilim meydana gelir. Koltuk altı bölgesinde çeşitli tıkanıklıklar da yaşanabilmektedir.

2.Fiziksel Değişimler

Göğüslerde meydana gelen değişimlerde meme kanserinin belirtileri arasında ifade edilebilir. Göğüs boyutunda, renginde, konturunda veya dokusunda meydana gelen değişimler de meme kanserinin belirtileri arasında yer alırlar.

Kırmızımsı veya turuncumsu bir cilt rengi de ileri safhalardaki meme kanserini ifade etmektedir. Fark edilebilir bir şekilde göğüste düzleşmelerin veya çukurlaşmaların olması da tümörü belirtmektedir.

Ancak her zaman görülebilir veya hissedilebilir bir durum özelliği taşımamaktadır.

3.Döküntü Oluşumu

Göğüs ucunda oluşan geri çekilme hissi, çukurlaşma durumu, kaşıntı, yanma hissi veya ülserasyon işlemi meme kanserinin bir işaretidir. Yine aynı yerde pullu döküntülerin meydana gelmesi meme kanserinin sebeplerini bulunduran işlemlerden biridir.

4.Diğer Belirtiler

Meme kanserinde oluşabilecek diğer belirtiler ise şu şekildedir.

 • Göğüsün herhangi bir yerinden farklı olacak şekilde bir bölgenin oluşması,
 • Cildin altında mermerimsi bir kısmın oluşması,
 • Göğüs ucu bölgesinde kaşıntıların oluşması ve yine aynı bölgede yanmaların meydana gelmesi meme kanserinin belirtileri arasında incelenen durumlardandır.

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yapılan genel kontroller sonrası, meme kanseri şüphesi ile kontrol yaptırmak için gittiğiniz sağlık kuruluşunda birtakım testlere tabi tutulursunuz. Bu testler görüntüleme ve diğer çeşitli belirleme işlemlerini barındıracaktır.

Herhangi bir belirti görüldüğünde ilk yapılması gereken GP kontrolüdür. Bu test ile göğüslerdeki boyutlarda herhangi bir değişiklik olup olmadığı belirlenir. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için devam eden birtakım testler yapılır.

Bunlardan ilki mamogram ve göğüs ultrasonudur. Yapılan GP sonrası belirtiler meme kanserini işaret ediyor ise bu 2 teste başvurulur. 35 yaş altı bayanlara doktoru tarafından göğüs ultrasonu tavsiye edilir. Çünkü genç bayanlarda daha sık bir göğüs hattı bulunmaktadır.

Bu gibi durumlarda mamogram çok etkili sonuçlar vermez. Sonuç olarak göğüs ultrasonuna ihtiyaç duyulmaya başlanmış kabul edilir. Ultrasonda ise yüksek frekans dalga boyuna sahip dalgalar ile göğüste meydana gelen değişiklikler daha net bir şekilde belirlenmiş olur.

Biyopsi işlemi göğüste bulunan dokulardan örnekler alınarak incelenmesi anlamına gelmektedir.

Lenf düğümlerinin etkilenip etkilenmediğini tespit etmek amacı ile iğne testi ve taramanın yapılması gerekir.

Doktorun fikrine ve sizin durumunuza göre birçok çeşitli yoldan biyopsi işlemi yapılmaktadır. Tüm bu denemeler ve testler ile hastalığın teşhisi çok daha rahat bir şekilde konulabilmektedir.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan teşhis sonucu meme kanseri kesin bir şekilde tespit edilmiş ise tedavi süreci başlar. Hastalığın ilerleme aşamasına göre ve hastanın yaşına göre belirli bir tedavi süreci aktif hale gelir. Ana tedavi yöntemleri ise şu şekildedir;

 • Ameliyat,
 • Radyoterapi,
 • Kemoterapi,
 • Hormon tedavisi,
 • Biyolojik tedavi gibi çok çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Doğru tedavi yöntemini seçebilmek için daha öncede bahsettiğimiz gibi hastalığın derecesi, genel sağlık durumu ve menopoz geçirip geçirmeme durumları baz alınarak geniş çaplı bir inceleme süreci başlatılır.

Ameliyat başlıca çözüm yoludur. Göğüs bölgesinde bulunan tümörün özellikle iyi huylu olması onu ameliyat ile alınabilir hale getirir. Radyoterapi ise X-ray ışınları yollanarak tümörün yok edilmesi işlemidir. Kemoterapi, çeşitli ve ağır kimyasal ilaçlar verilerek yapılır.

İlaçlar çok etkili olduğu için saç dökülmesi gibi çeşitli yan etkiler oluşabilir. Hormon tedavisi ile hormonlardaki değişimler sayesinde tümör yok edilmeye çalışılır.

Son olarak da hastalığın başlangıç seviyesinde yapılan teşhis işleminde, hastaya birtakım ilaçlar verilerek hastalığın gelişmesi önlenmiş olur.

Bu tip bir kanser çeşidinde, tedavi aşamalarını kolaylaştırmak için sahip olunması gereken en önemli şey farkındalıktır. Erken teşhis hayati bir önem taşır.

Durumun farkına varmak, doktor tarafından hastalığın teşhisini yapmak o kadar kolay olacak ve tedavi işlemi hastalık yayılmadan önce yapılacaktır. Çok daha kurtarılabilir bir durum haline gelir.

Bu yüzden belirtilerin farkına vardığınızda derhal medikal bir destek almanız ve tüm kontrollerin yapılacağı hastanelere gitmeniz gerekmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/meme-kanserinin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.