Meme Kanserinin Bilmiyor Olabileceğiniz 8 Semptomu

Semptomlar ve meme kanseri tedavisi

Meme Kanserinin Bilmiyor Olabileceğiniz 8 Semptomu

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, meme kanserine yakalanan kadın sayısı çok artmıştır. Bu şiddetli hastalık genellikle tedavi sürecini büyük ölçüde zorlaştıran sadece geç aşamalarda tespit edilebilir. Korkunç istatistikler inanılmazdır – bizim zamanımızda araştırdığımız kadınların sekizinci yarısında meme kanseri vardır.

Bu tümörün semptomlarını biliyor ve bunu erken aşamalarda tanımlarsanız, o zaman ağır operasyonlar yürütmek zorunda kalmayacaksınız. Kendimizi yıllar süren bu hoş olmayan hastalıktan kadınları kurtarmış olan halk tedavisi yöntemleriyle sınırlamak mümkün olacaktır.

Ayrıca, meme kanserinin önlenmesinin, tümör gibi bir problemin olmamasını sağlamaya yardımcı olacağı da unutulmamalıdır.

içerik

 • Risk grupları
 • Meme kanserinin önlenmesi
 • semptomlar
 • Meme kanserinin geleneksel tedavi yöntemleri
 • Risk grupları

  Göğüs tümörlerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunan bazı noktalara özel dikkat göstermeye değer. Aslında, risk altında olup olmadığınızı düşünüyorsanız, bu hastalığı önlemek ve ameliyattan korkmamak daha kolay olacaktır. Meme tümörlerinin oluşumuna en büyük yatkınlık kadındır:

  • kadın hattında en yakın akrabaları meme kanserine sahipti;
  • kırk yıl sonra;
  • doğum kontrolü veya menopoz sırasında hormonal ilaçlar kullanın;
  • yüksek düzeyde östrojen ile;
  • doğum yapmayan ve hamile olmayanlar;
  • daha önce kanserli hastalıklar;
  • geç hamilelikte (30 yıl sonra);
  • menstruasyonun erken başlangıcı;
  • geç menapoz;
  • Radyoaktif maddelerle temastan sonra.

  Bunlar çoğu kadının meme kanseri geliştirdiği ana faktörlerdir. Ama bu, bu gruplardan birine ait olursanız, onu da bulacaksınız anlamına gelmez. Bu tür bir onkolojik hastalığın önlenmesine daha fazla dikkat edilmeye değer, bu yüzden daha sonra tehli operasyonlar gerçekleştirmeyiniz.

  Meme kanserinin önlenmesi

  Kötü huylu bir hastalığı önlemek için, sürekli doktora gitmeye gerek yoktur.Meme kanserinin profilaksisi vardır ve eğer gerekli tavsiyelere uyursanız, tümörün görüntüsünün önüne geçebilir ve görünüşünü minimum düzeye indirebilir. Bilmeniz gereken başlıca noktalar şunlardır:

  1. Çocukların doğumunu 30 yıla kadar planlamak arzu edilir, çünkü daha sonra yaparsanız, göğüs tümörü riski vardır. Ayrıca en az altı aylık bir bebeği emzirmeniz önerilir, bu aynı zamanda hastalığın başlangıç ​​riskini de azaltır;
  2. Kontraseptif olsalar bile, doğru hormonal ilaçları kullanın. Sağlık göstergelerinize en uygun olanı seçmek en iyisidir;
  3. Kürtaj, meme kanseri riskini azaltacaktır;
  4. Karsinojenler, alkol ve sigara içmenin yanı sıra çevrenin birçok olumsuz faktörü de tümör oluşumunu etkiler ve özellikle kadınlar için tehlidir. Hayatınızdaki bu anlardan kaçınarak riskleri en aza indirmeye çalışın;
  5. Kendi kendine palpasyonla meme bezlerinin durumunu aylık olarak kontrol edin. Asimetri, tüberkül ve oyukların yanı sıra mühürler için sandığı hissetmek, adet kanamasından sonradır.Tüm semptomları dikkatlice kontrol edin ve herhangi bir şüpheniz varsa, bir anket yapın.

  Bağımsız olarak yapabileceğiniz bu öneriler, vücudunuzun göğüs tümörünün görünümünde daha güçlü bir dirence katkıda bulunacaktır. Yine de, en azından minimal değişiklikler fark ederseniz, o zaman hastalığınızın semptomlarını durumunuzla kontrol etmeye değer.

  semptomlar

  İlk aşamada hastalık kendini hissettirmez, bu nedenle zaman zaman palpasyon yapmak ve memelerinizde bir şeyin değişip değişmediğini kontrol etmek çok önemlidir. Bir tümör belirtileri genellikle bu formda ortaya çıkar:

  • meme bezinde sağlıksız sıkıştırma;
  • asimetri ve memenin şeklindeki değişim;
  • Gerilmiş cilt ve boşluk oluşumu;
  • memeler bölgesinde rahatsızlık ve sıradışı ağrıları;
  • yoğun veya şişmiş nipelin varlığı;
  • aksiller bölgede genişlemiş lenf düğümleri;
  • meme ucundan karakteristik deşarj değil, bazen kanlı;
  • cildin şişmesi ve kızarması;
  • meme ucunun geri çekilmesi.

  Bu belirtilerden en az birini bulursanız, o zaman meme kanserinin tedavisini hemen kontrol etmeniz ve tedaviye başlamalısınız.

  Derhal cerrahi müdahalede bulunmaya gerek yoktur, çünkü insanların gelişimini erken aşamalarında olan bir tümörün tedavi yöntemleri vardır.Neoplazmın hangi aşamada olduğunu öğrenmek için, onları nasıl ayırt edeceğinizi anlamanız gerekir.

  Kadınlarda meme kanseri gelişim aşamalarını tanımanızı ve her birinin ana belirtilerini öğrenmenizi öneririz:

  1. Sıfır evre invaziv değildir, yani tümörün dışında hiçbir kanser hücresi yoktur;
  2. İlk aşama – bu büyüme aşamasında, kanser invazivliğini kazanır ve komşu dokular boyunca yayılmaya başlar. Bu aşamada, tümör 2 cm'ye kadar bir boyuta sahiptir;
  3. İkinci aşama – kanserin lenf düğümlerine ulaştığı ve 5 cm'ye kadar yoğunlaşma ile karakterize olduğu anlamına gelir;
  4. Üçüncü aşama – zaten IIIA ve IIIB olarak adlandırılan iki alttür olarak ayrılmıştır. Form A, lenf düğümlerinde çok sayıda patoloji taşır ve hacimde 5 cm'den fazla büyür. B formu ile, kanser herhangi bir boyutta olabilir, ancak deri, iç lenf düğümleri ve göğüs duvarlarına uzanır. Bu aşamada, bir operasyona ihtiyaç vardır;
  5. Dördüncü aşama, büyümenin maksimum aşamasıdır. Bu sırada, kanser hücreleri memenin ötesine yayıldı, aksiller havzaları ve boyun, akciğerler ve karaciğerin lenf düğümlerini kapladı. Bu aşamada kadınlar için işlem zorunludur;

  Meme kanserinin geleneksel tedavi yöntemleri

  Halk tarifleri yardımıyla tümörden kurtulmanın birçok yolu vardır. Günümüzde meme kanserini soda ile tedavi etmek çok yaygın bir uygulamadır. Bu ürünün neoplazmlar üzerindeki faydaları ve azalan etkisi doktorlarca defalarca kanıtlanmıştır ve ABD'de bile bir baz şeklinde sodalı özel bir ilaç geliştirirler.

  Meme kanserinin halk ilaçları ile tedavisi, hastalığın ortaya çıkışının erken aşamalarında operasyona acele etmeden yapılabilir. Soda, herhangi bir neoplazmın malignitesini azaltmak için tavsiye edilir ve ortalama olarak böyle bir rahatsızlığı tedavi etme şansı yaklaşık% 50 başarı sağlar.

  Amerika'nın bilim adamları, sodalı bir çözeltinin kullanımının, onkolojik hastalıkların önlenmesi için bile günlük olarak hizmet edebileceğine inanıyorlar. Kadınlarda meme ameliyatı, sadece tümör büyük bir teh taşıdığında ve başka şekillerde kullanılamazsa yapılmalıdır.

  Hastalığı şifalı otlar, soğuma ve soda ile tedavi etmeye çalışın, bu vücuda doğal bir şekilde iyileşme şansı verecektir. Kendinizi ilk endişe verici belirtilerde bulursanız, cerrahiye başvurmak için acele etmeyin, bu tedavi tariflerini deneyin:
  1. Meşe kuru kabuğu dallarını ezin ve bir bardak kaynar su ekleyin, 1 çorba kaşığı ekleyin.Alınan kütlenin İnfüzyonu iki kez kaynatın ve bir kavanozun içine dökün ve bir battaniyeye saklayın. Üç saat boyunca demlenmesini bekleyin ve daha sonra sıvı bir havlu kurutun ve tümör bölgesine uygulayın. Kuru bir havluyla sarın, iyice sarın ve çok sıcak bir süvetere koyun. İki saat boyunca tutun ve sonra çıkarın. Günde iki kez tekrarlayın;
  2. Yemeklerden yarım saat önce, 1/5 çay kaşığı çözülür. bir bardak ılık su veya süt içinde sodalı. Günde yaklaşık 2-3 kez alın ve çok sıcak süt veya su (ayrıca bir bardak) ile yıkayın. Soda ile tedavinin dozajı, her gün biraz artarak, bir seferde yarım çay kaşığına ulaşmalı;
  3. Kiraz chop ve kuru genç dalları. Bu karışımın iki avuç al, 2 litre ile doldurun. keçi sütü. 6 saat boyunca kapağın altında en yavaş ateşte pişirin. Sonra serin ve öğün aralarında yarım bardak için günde üç kez alın. Kadınlarda meme kanseri için bu tür tedavi süresi 70 gündür;
  4. Soda, kanseri önlemek için de kullanılabilir. Bunu yapmak için, yemekten önce yarım saat boyunca 1 kahve kaşığı alın. Soda ile işlemi kolaylaştırmak için sıcak süt veya su (1 bardak) içebilirsiniz.

  Ve yüzlerce kişiyi tüm aşamalardan kanserden başarıyla tedavi eden Dr. Simoncini'nin röportajına baktığınızdan emin olun:

  Videolar İlgili Problemler: Meme kanserinin ilk belirtileri nelerdir?

  Источник: https://tr.zdravinfo.org/symptoms-and-treatment-of-breast-cancer-2570

  Meme kanseri Klinik Sağlık

  Meme Kanserinin Bilmiyor Olabileceğiniz 8 Semptomu

  Fakat şimdi, önceki yıllardan daha fazla iyimserliğe yer var. Son 30 yılda, doktorlar meme kanserinin erken teşhisinde ve tedavisinde etkileyici ilerlemeler kaydettiler ve hastalıktan ölenlerin sayısını azaltdılar.

  1975’te meme kanseri keşfi, tam mastektomi – koltuk altındaki ve meme altındaki lenf bezleriyle birlikte tüm meme dokusunun tamamen çıkarılması anlamına geliyordu. Günümüzde tam mastektomi nadiren yapılmaktadır. Bunun yerine, bugün sunulan tedavilerin kapsamı daha geniştir ve daha iyidir ve çoğu kadın meme ameliyatı için adaydır.

  Meme kanseri belirtiler

  Meme kanserinin semptomlarına ve erken belirtilerine ilişkin farkındalık ve uyanıklık hayatınızı kurtarabilir. Hastalık erken aşamalarında tespit edildiğinde, sunulan tedavi yelpazesi daha büyüktür ve iyileşme şansı çok yüksektir.

  Memede keşfedilen çoğu topak kanserli değildir. Bununla birlikte, hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık görülen meme kanseri belirtisi meme dokusunda bir yumru veya kalınlaşmanın ortaya çıkmasıdır. Çoğu durumda, topak ağrılı değildir.

  Meme kanserinin diğer belirtileri şunlardır:

  • Karşılığı şeffaf doğa memesinde kitle görünümü ile sık sık görünen meme ucundan katkılardır
  • meme başının çekilmesi veya girinti
  • memenin boyutu veya değişim
  • sıkıştırarak veya derinin girinti göğsü kaplayan
  • bir portakal kabuğu için meme üzerinde kızarıklık veya tür yaralı cildin görünümünü, benzer

  Meme kanseri dışındaki bir dizi başka tıbbi durum meme büyüklüğünde veya dokusunda bir değişikliğe yol açabilir. Meme dokusu, hamilelik sırasında ve adet döngüsü döneminde doğal olarak değişen bir dokudur.

  Memede kanserli olmayan topakların diğer olası nedenleri arasında fibrokistik değişiklikler, kistik görünüm, fibroadenomlar, enfeksiyon veya yaralanma vardır.

  Göğsünüzde bir yumru veya başka bir değişiklik bulmuşsanız – son mamogramınız normal olsa bile – durumu değerlendirmek için doktorunuza danışın. Menopozu henüz geçmediyseniz doktorunuza başvurmadan önce bir aylık bir süre beklemek isteyebilirsiniz. Meme değişikliği bir ay içinde kaybolmazsa, en kısa zamanda bir değerlendirme yapılmalıdır.

  Meme kanseri nedenleri ve risk faktörleri

  Meme kanseri, göğsünüzdeki bazı hücrelerin anormal şekilde çoğalmaya başladığı anlamına gelir.

  Bu hücreler sağlıklı hücrelerden daha hızlı bölünür ve meme dokunuzu, lenf düğümlerinize ve hatta vücudunuzdaki diğer organlara yaymaya başlar. En sık görülen meme kanseri türü meme bezlerinde başlar, ancak kanserin ikincil loblardan birinde veya diğer meme dokularında gelişmeye başlaması da mümkündür.

  Çoğu durumda, sağlıklı meme dokusu hücrelerinin kanserli hücre olmasına neyin neden olduğu açık değildir.

  Doktorlar, tüm meme kanseri durumlarının sadece yüzde 5 ila 10’unun kalıtsal olarak bulunduğunu kesin olarak biliyorlar.

  Bazı ailelerde bir veya iki gende kusur var, meme kanseri geni 1 numara (BRCA 1) veya meme kanseri gen numarası 2 (BRCA 2), ve hem meme hem de yumurtalık kanseri için çok daha yüksek bir risk grubunda.

  Meme kanseri genetik bozukluklar

  Diğer genetik bozukluklar – ataksi-telanjiektazi mutasyon geni, hücre döngüsü kontrol kinazı 2 geni (CHEK-2) ve tümör baskılanmasından sorumlu gen olan P53 geni gibi – kanser riskinizi de arttırır İblis. Bu genetik bozukluklardan herhangi biri ailenizde mevcutsa, kusura sahip olmanız için yüzde 50 şans var.

  Meme kanserine atfedilen genetik kusurların çoğu kalıtsal değildir.

  Bu kazanılmış kusurlar radyasyona maruz kalmanın bir sonucu olabilir – göğüs gelişiminde radyoterapi ile tedavi edilen kadınlar, çocukluk çağında veya ergenlikte lenfoma tedavisi için tedavi edilen kadınlar, meme gelişim aşamasındayken, bu tip radyasyona maruz kalmamış kadınlardan meme kanserine yakalanma riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.

  Genetik değişiklikler ayrıca tütün ve kömürleşmiş kırmızı ette bulunan bazı hidrokarbonlar gibi kansere neden olduğu bilinen maddelere maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

  Araştırmacılar şimdi bir kişinin genetik yapısı ile meme kanseri riskini artırabilecek çevresel faktörler arasında bir bağlantı olup olmadığını bulmaya çalışıyor. Meme kanseri, ortaya çıkmasına neden olan bir dizi faktör olabilir.

  Risk faktörü, belli bir hastalığa yakalanma olasılığınızı artıran herhangi bir şeydir. Yaşınız, cinsiyetiniz ve aile geçmişiniz gibi bazı risk faktörleri değiştirilemez, kilo, sigara ve kötü beslenme gibi diğerleri kontrolünüz altında olan faktörlerdir.

  Ancak bir veya birkaç risk faktörünüz olsa bile, mutlaka bir meme kanseri riskiniz olduğu anlamına gelmez – çoğu meme kanseri hastası olan kadınlar, yalnızca kadın oldukları için ve diğer risk faktörleri olmadığı için düşer. Aslında, kadın olmak meme kanseri için bir numaralı risk faktörüdür. Erkekler de hastalığa yakalanabilse de, kadınlarda çok daha yaygındır.

  Meme kanseri riskini artırabilir diğer risk faktörleri şunlardır

  • Yaş
  • Meme kanseri Tanıklıklar
  • Aile geçmişi
  • genetik yatkınlık
  • ışınlama
  • kilolu
  • nispeten geç menopoz
  • Tedaviler hormonal
  • doğum kontrol hapı
  • sigara
  • alkollü içeceklerin aşırı tüketimi
  • kanser öncesi meme dokusu
  • meme yoğunluğu mamografik

  Yaşınız ve içinde olduğunuz menopoz evresi meme dokunuzun yoğunluğunu etkileyebilir. Genç kadınlar göğüs dokularında daha fazla yoğunluğa sahip olma eğilimindedir.

  Hormonlar da bir etkiye sahiptir – hormon seviyeleri yükseldikçe, meme dokusunun yoğunluğu da artar. Bununla birlikte, daha fazla meme dokusu yoğunluğu nedeniyle artan meme kanseri riskiniz düşüktür.

  Meme kanseri için risk altındaysanız ve meme dokusu yoğunluğunuz yüksekse, mamografiyi deşifre etmek zor olabilir, bu nedenle doktorunuz ek tarama testleri yapmanızı önerebilir.

  Источник: https://kliniksaglik.com/meme-kanseri/

  Erkek meme kanseri hakkında bilmek ne?

  Meme Kanserinin Bilmiyor Olabileceğiniz 8 Semptomu

  Erkek meme kanseri, memeden kaynaklanan erkeklerde nispeten nadir bir kanserdir. Erkek meme kanserinin çoğu vakaları 65 yaş ve üzeri erkeklerde gelişir, ancak vakalar 5 ila 93 arasında herhangi bir yaşta erkeklerde kaydedilmiştir.

  Erken evre erkek meme kanseri için tahmini 5 yıllık sağkalım oranı neredeyse yüzde 100’dür.

  Orta evre erkek meme kanseri için, bu oran yüzde 72-91’dir ve ileri evre erkek meme kanseri için, saptamadan 5 yıl sonra hayatta kalma şansı yüzde 20’dir.

  Bir erkeğin meme kanseri geliştirme riski 1000 binde 1 civarındadır.

  Erkek meme kanseri hakkında hızlı gerçekler:

  • Bu nadir görülen bir kanser türüdür.
  • Mutasyona uğramış genler, erkek meme kanseri artış riskine bağlanmıştır.
  • Memede bir yumru en sık görülen semptomdur.
  • Meme kanserini geliştiren 5 kişiden 1’i, meme kanseri öyküsü olan bir baba ya da erkek kardeş gibi birinci derece erkek akrabaları vardır.

  Erkek meme kanseri belirtileri nelerdir?

  Erkek meme kanserinin en sık görülen semptomu, memede bir yumru görülmesidir. Çoğu durumda, yumru ağrısız olacaktır.

  Erkek meme kanserinin daha az görülen semptomları genellikle meme ucunu etkiler. Bu semptomlar arasında, nipelin geri çekilmesi, ülserasyon ve akıntının bulunması, sıvının nipelden sızmaya başlamasıdır.

  Kanser yayılırsa, ek semptomlar arasında meme ağrısı, kemik ağrısı ve genellikle koltuk altı ya da etrafında olmak üzere memenin yakınındaki lenf düğümleri (bezler) şişmesi sayılabilir.

  Erkek meme kanseri için istatistik ve sağkalım oranları

  Yaş ve evre için ayarlanmış olan erkeklerde meme kanseri için prognoz kadınlardakine benzer. Erkekler daha küçük tümör boyutu ve çok az veya hiç lokal lenf nodu tutulumu yaşamayacaklardır. Hormonal tedavi, sıcak basması ve iktidarsızlık ile ilişkili olabilir.

  Meme kanseri kadınlarda erkeklere göre 100 kat daha yaygındır. Amerikan Kanser Derneği, her yıl, erkeklerde yaklaşık 1.990 yeni meme kanseri vakası teşhis edileceğini ve meme kanserinin erkeklerde yaklaşık 480 ölüme neden olacağını tahmin etmektedir.

  Meme kanserli erkeklerde çift mastektomi oranı 2004 ve 2011 yılları arasında anlamlı olarak artmıştır.

  Erkek meme kanseri için tedavi seçenekleri nelerdir?

  Erkek meme kanseri için aşağıdaki tedavi seçenekleri dikkate alınacaktır:

  Cerrahi – bu genellikle erkek meme kanseri için ilk tedavi seçeneğidir ve genellikle modifiye radikal mastektomi adı verilen bir ameliyatı içerir.

  Cerrah, tüm memeyi ve koltuk altındaki lenf düğümlerini çıkarır.

  Östrojen hormonu tedavisi – bazı kanserlerde östrojen reseptörleri kanserli hücrelerin duvarlarında bulunur.

  Bu durumlarda östrojen, hücrelerin bölünmesine ve büyümesine yardımcı olur. Hormon tedavisi östrojen etkisini engeller ve büyümeyi yavaşlatır.

  • Tamoksifen – hormon terapisinde yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Östrojenin kanserli hücrelere girmesini önler.

  • Aromataz inhibitörleri – bunlar, aromataz proteininin vücuttaki östrojen miktarını azaltan etkilerini engeller.

  Kemoterapi – kanserli hücrelerde östrojen reseptörü yoksa, hormon tedavisi işe yaramaz. Bu durumlarda kemoterapi kullanılır. Kemoterapi genellikle kanserin geri dönmesini önlemek için ameliyat sonrası verilir veya tedavi edilemez kanserin belirtilerini tedavi etmek için kullanılır.

  Erkek meme kanseri nedenleri?

  Memede bulunan hücrelerin kanserli olmasına neden olan kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, erkek meme kanseri için bir dizi risk faktörü tanımlanmıştır:

  Östrojen reseptörleri – erkeklerde 10 meme kanserinin yaklaşık 9’unda, hücre zarlarında östrojen reseptörleri bulunur. Hücre zarları üzerindeki östrojen reseptörleri, östrojen moleküllerinin kanser hücrelerine bağlanmasına izin verir. Kanser hücrelerine estrojen bağlanması, hücre büyümesini ve çoğalmasını uyarır.

  Klinefelter sendromu – bebek çocuklarının normalden daha yüksek östrojen seviyeleri ile doğdukları yerdir. Erkek meme kanseri için önemli bir risk faktörüdür çünkü şartlı erkeklerin erkek meme kanserine yakalanma olasılıkları erkek nüfusa göre daha büyüktür.

  Genlerdeki mutasyonların – önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Örneğin, BRAC2 mutasyonu olarak bilinen bir mutasyon, erkek meme kanseri olan erkeklerin tahmini yüzde 5’inde bulunmuştur.

  Erkek meme kanserinin ailelerde çalışabileceğine dair kanıtlar da vardır.

  Erkek meme kanseri tanısı

  Tipik olarak, kendi kendine muayene, daha fazla araştırma gerektiren göğüsteki bir yumru tespitine yol açar.

  Biyopsi, ultrason ve mamografi bazen daha fazla tanım için kullanılabilir.

  Erkek meme kanseri için önleme ve risk faktörleri

  Erken teşhis, kanserin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ailesinde erkek meme kanseri öyküsü varsa, bir kişi topaklar için düzenli olarak kontrol etmeli ve mümkün olan en kısa zamanda bir doktora bildirmelidir.

  Genel olarak, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek, erkek meme kanserinin yanı sıra diğer birçok ciddi sağlık durumunun önlenmesine yardımcı olmak için iyi bir yoldur.

  Источник: https://trmedbook.com/erkek-meme-kanseri-hakkinda-bilmek-ne/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

   ×
   Рекомендуем посмотреть