Meme Kanserinin Evreleri

içerik

Meme kanseri

Meme Kanserinin Evreleri

RU | UK | KK | BE | EN |
meme kanseri belirtileri, meme kanseri
Meme kanseri meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Akciğer kanserinden sonra, dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür.

Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Erkeklerde de görülmekle beraber, kadın vakaları erkek vakalarından 100 kat fazladır.

1970'lerden bu yana meme kanserinin görülme sıklığında artış yaşanmaktadır ve bu artışa modern, Batılı yaşam tarzı sebep olarak gösterilmektedir. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde görülme sıklığı, dünyanın diğer bölgelerinde görülme sıklığından daha fazladır.

Meme kanseri, yayılmadan önce, erken tespit edilirse,hasta %96 yaşam şansına sahiptir. Her yıl 44000'de bir kadın meme kanserinden ölmektedir.

Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhisdir.

Meme kanserinin birçok tipi vardır. En sık rastlanan duktal karsinoma, memenin süt kanallarında başlar. Meme kanseri memenin dışına yayıldığında koltuk altındaki lenfatik nodüller en sık görülen yayılım yerleridir.

Kanser hücreleri memenin diğer Lenf Nodlarına, Kemiğe, Karaciğer ve Akciğere yayılabilir. Her kadın meme kanseri gelişme riskine sahiptir. Gerçekte meme kanseri gelişen kadınların çoğunda risk faktörleri belli değildir.

Konu başlıkları

 • 1 Meme kanseri riskini arttıran faktörler
 • 2 Tanı
 • 3 Evreleri ve tedavi
 • 4 Ayrıca bakınız
 • 5 Dış bağlantılar

Meme kanseri riskini arttıran faktörler

 • 50 yaş üzerinde olunması
 • Yakın akrabalardan biri meme kanseriyse, (anne veya kızkardeş meme kanseri ise, 2-3 kat daha fazla)
 • Daha önceden diğer memede kanser tespit edilmiş olması
 • Adet görmeye 12 yaşından önce başlamış olması
 • Hiç gebe kalmamış olması
 • Adet görmesi 50 yaşından sonra da devam ediyor olması

Araştırmalar, meme hücreleri içerisinde, meme kanser riskini artıran bazı genler olduğunu göstermektedirler. Genetik değişiklikler, aileden (herediter) olabilir veya hayat boyu gelişebilirler. Meme kanseri genellikle tek bir hücrede başlar. Günümüzde meme kanserinin nedeni ve nasıl gelişim göstereceği tam olarak bilinmemektedir.

Meme kanseri kompleks bir hastalıktır. Her vaka birbirinin aynısı değildir. Meme kanserinin içinde bulunduğu evreye “stage” denir. Gerçek stage'in bilinmesi, doktorun tedavi planını yapmasını sağlayacaktır.

 • İnsan, yaşamında meme kanserine sebep olacak herhangi bir yanlış yapmamış olsa da bu hastalığa yakalanabilir.
 • Meme kanseri bulaşıcı değildir, başka bir hastadan bulaşmaz.
 • Meme kanseri, stresle veya memeye travmayla (darbeyle) meydana gelmez.
 • Meme kanseri gelişen çoğu kadının risk faktörü veya ailesinde hastalığa ait bir hikâye yoktur.

Tanı

Meme kanseri ile savaşımda dünya genelinde “pembe kurdele” simge olarak seçilmiştir.

Meme kanserinde erken teşhis yöntemleri, hastanın taşıdığı risk faktörlerine göre değişkenlik gösterir.

Bu faktörlerin arasında yaş ilk sırada gelmektedir. Genç yaşlarda görülebilmesine karşın, ileri yaş gruplarında bu risk artar.

Bu nedenle ileri yaş gruplarında erken tanı konması için alınması gereken önlemler, erken yaş gruplarından daha farklıdır.

Yirmi yaş grubu, her ayın belirli bir döneminde kendi kendilerini muayene etmelidir. Bu kontrıol sırasında meme dokusunda farklılık olup olmadığı araştırılır. Şişkinlik, yumru benzeri bir değişiklik saptanırsa derhal bir hekime baş vurulmalıdır. Bir değişiklik saptanmasa da, üç yılda bir kez hekim tarafından muayene edilmelidirler.

Kırk yaş grubu, kendi yaptıkları periyodik muayeneye ek olarak her yıl bir kez hekim tarafından muayene edilmeleri gereklidir. Ayrıca her yıl veya en az iki yıl arayla mamografi çektirmeleri gereklidir.

Elli yaş grubu, kadınlar kendilerinin periyodik muayenelerine ve her yıl bir defa hekim muayenesine devam etmeli ve her yıl mamografi (meme filmi) çektirmelidir.

Kendi kendini kontrollerde onbeş günü aşkın sürede ele gelen sertlik veya kitle, deride kalınlaşma, şişme, renk değişikliği, meme başında kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması, memede veya meme başında içeri doğru çekinti, meme şeklinde değişiklik, meme başlarının pozisyonlarında değişiklik ve meme başında akıntı gibi belirtiler derhal doktor kontrolü gerektirmektedir. Hekim muayenesi sonusu yapılacak mamografi taramasının ardından ultrason, İnce iğne aspirasyon biyopsisi ve normal biyopsi tetkikleriyle kesin tanı konulur.

Evreleri ve tedavi

 • Evre 1: Tümör 20 mm. ve daha küçüktür. Bu durumda kanser lenf bezlerine sıçramamıştır. Tedavide meme koruyucu yöntemle lenf bezlerinin alınmasından sonra radyasyon tedavisi uygulanır. Desteklemek için kemoterapi ve/veya hormonoterapi eklenir. Bir diğer uygulama da mastektomi yönetmidir. Bu yöntemde kanserli göğüs alınarak koltuk altı lenf bezleri çıkarılır.
 • Evre 2-A: Tümörün 20 – 50 mm. arasında olup, lenf bezlerine sıçramamış halidir.
 • Evre 2-B: Tümörün 2-A evresindeki gibi bir boyut aralığında olup (50 mm. den büyük olabilir), koltuk altı lenf bezleriine sıçramamış halidir.
 • Evre 2: Evre 1 ile aynı tedavi yöntemi uygulanmakla birlikte, eğer tümör aşırı büyümüş ya da lenf bezlerine sıçramışsa kemoterapi, hormonoterapi ve radyasyon tedavisi tamamlayıcı olarak önerilir.
 • Evre 3-A: Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışı dokulara sıçramış durumdadır ve bu halde mastektomi yöntemiyle tedavi youna gidilir. Cerrahi müdahaleden sonra kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanır.
 • Evre 3-B: Bu aşamada tümörün boyutu dikkate alınmaz; tümör göğüs duvarına bağlıdrı ve lenf bezlerine sıçramıştır. “Neoadjuvant” adı verilen tümörün boyunun küçültülmesi amaçlı kemoterapi uygulanmasının ardından tümörün boyunun küçülmesinden sonra lampektomi veya mastektomi yapılır.
 • Evre 4: Bu aşamada kanser göğüs dışındaki vücut bölümlerine yayılmıştır. Bu evre tedavisinde hastanın yaşam süresini artırmak ve yaşam kalitesini yüksek düzeyde tutmak hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi yapılır. Hasta şikayetlerine bağlı olarak mastektomi de uygulanabilir.

Mastektomi uygulamaları sonrasında alınan memenin yerine, plastik cerrahi teknikler ile yeniden meme rekonstrüksiyonu yapılması ameliyatları söz konusu olabilmektedir.

Kaynaklar

 1. Modern salgın meme kanseri
 2. 7-8 kadından biri meme kanseri oluyor.

Dış bağlantılar

 • Meme Kanseri Nedir?
 • Meme Kanseri Hakkında Bilgilendirme Platformu
 • Meme Kanseri Hakkında Bilgilendirme Videosu

meme kanseri, meme kanseri belirtileri, meme kanseri evreleri, meme kanseri nedir, meme kanseri resimleri, meme kanseri tedavisi, meme kanserinden korunmak, meme kanserine faydalari nelerdir, meme kanserine faydali nelerdir, meme kanserinin belirtileri

Meme kanseri Hakkında Bilgi

Meme kanseri

Meme kanseri
Meme kanseri konusunu görüntülemektesiniz.
Meme kanseri nedir, Meme kanseri kimdir, Meme kanseri açıklaması

There are excerpts from wikipedia on this article and video

Sitemiz arama motoru işlevinde bir sisteme sahiptir. Yukarıdaki “Ne aramıştınız?” kutusu ile sistemdeki herşeyi sorgulayabilirsiniz. Size en doğru ve en güncel bilgiyi sunmak için hazırladığımız sade, şık ve hızlı arama motoru sistemimize hoş geldiniz.

Sizin için geliştirilen Türk Arama Motoru, sizi en güncel ve doğru bilgiye sade tasarımı ve hızlı işleyen sistemi ile ulaştırır. Aradığınız hemen hemen her bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz. Şimdilik sadece, İngilizce, Türkçe, Rusça, Ukraynaca, Kazakça ve Beyaz Rusça dillerinde hizmet vermekteyiz.

Çok yakında sisteme yeni diller de eklenecektir.

Ünlü kişilerin hayatları, siyasetçiler, devlet adamları, doktorlar, internet siteleri, bitkiler, teknolojik araçlar, otomotiv ve bunlar gibi yüzlerce konu hakkında bilgi, resim ve videoyu size vermektedir.

Источник: https://www.turkaramamotoru.com/%D0%9F%D1%80%D1%8D%D1%80%D1%8B%D1%8F-32426.html

Meme Kanserinin Evreleri (Meme Kanseri Tipleri) – Sağlık Ocağım .NET

Meme Kanserinin Evreleri

Meme kanserleri ortalama beş evre olarak değerlendirilir. Birincisi sıfır evre bu tıpta in-situ kanser denilen en erken evredeki genellikle tarama programları ile meydana çıkan evredir. Bundan sonraki evreler evre bir, evre iki, evre üç, evre dört diye devam eder.

Meme kanseri evre 1 : Tümör 20 mm veya daha küçüktür ve bu durumda kanser lenf bezlerine sıçrama yapmamıştır.

Tedavide meme koruyucu yöntem ile lenf bezlerinin alınmasından sonra radyasyon tedavisi uygulanır. Bu tedaviye destek amacı ile kemoterapi veya hormonoterapi tedavisi uygulanır.

Diğer yöntem ise mastektomi, bu yöntemde kanserli göğüs alınıp koltuk altı lenf bezleri çıkartılır.

Meme kanseri evre 2-A : 20-50 mm arasında ve lenf bezlerine sıçramış halidir. Evre 2-B: Tümörün 2-A evresindeki gibi bir boyut aralığında olup, (50 mm’den büyük olabilir).

Koltuk altı lenf bezlerine sıçramış halidir.

Evre 2, evre1 ile aynı tedavi yöntemi uygulanır ve eğer tümör aşırı büyümüş veya lenf bezlerine sıçramış ise kemoterapi, hormonoterapi ve radyasyon tedavisi destekleyici olarak önerilir.

Meme kanseri evre 3-A : Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs haricindeki dokulara sıçramış durumdadır ve bu halde mastektomi yöntemi ile tedavi şekli uygulanabilir. Cerrahi işlemden sonra kemoterapi ve hormon tedavisi başlar.

Evre 3-B, bu aşamada tümörün boyutu dikkate alınmaz ve tümör göğüs duvarına bağlıdır ve lenf bezlerine sıçramıştır.

Neoadjuvan ismi verilen, tümörün boyutunun küçültülmesi için kemoterapi tedavisi uygulanmasının ardından tümörün boyutu küçüldükten sonra lampektomi ya da mastektomi yapılır.

Meme kanseri evre 4 : Denilen kanser vücudun başka yerlerine geçmiş, başka organlara sıçramış, tıpta metastaz yapmış denilen dönemdeki kanser tipidir. Dördüncü evrede hastalığın tedavisi oldukça zor ama ümitsiz değildir.

Bu evrede hastanın yaşam süresini arttırmak ve yaşam kalitesini yüksek seviyede tutmak hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi tedavisi uygulanır. Hastanın şikayetleri doğrultusunda cerrahi tedavi uygulanabilir.

Cerrahi tedavi sonrasında alınan memenin yerine plastik cerrahi teknikler ile yeni protez veya kendi dokuları ile meme oluşturma ameliyatı yapılabilir.

Dördüncü evre meme kanseri : Tedavi ile durdurularak o noktada sabit bırakılabilir ve bu hastanın uzun süre yaşaması sağlanabilir.

Meme kanseri vücuda yayılabilen bir kanser tipi olup, meme kanseri ilk olarak koltuk altı lenf bezlerine dağılır ve buradan sonra akciğere, karaciğere, kemiklere, beyine ve vücudun her hangi bir bölgesine yayılım gösterebilir.

Bu organlara yayılmış olan meme kanseri dördüncü evre meme kanseridir ve hastaların bu evrede yakalanması tıpta tercih edilen bir dönem değildir. Meme kanseri daha erken evrede yakalanması sonucunda tedavisi daha kolay olmaktadır.

Meme kanseri türleri

Meme kanseri türleri

Meme kanserleri bir invaziv, diğeri de intraduktal yani invaziv olmayan olmak üzere olan iki ayrı gruba ayrılır. Bunların dışında bir de hücresel tipleri bulunur ve bunlar şu şekilde tanımlanır.

Duktal karsinomalar : Meme kanserinin en sık rastlanan türüdür. Hücreler çevresindeki duvarı aşmış ve dokulara yayılım başlamıştır.

Zaman sürecinde kan damarları ve lenf yollarının tutulması sonucu uzağa yayılma yeteneği bulunmaktadır.

Genelde ele gelen kitle mamografi taramasında meme dokusu içinde çeşitli şekillerde kireçlenmeler yapmış bir şekilde kendini belli eder. Ultrasonografide genelde normal dokudan ayrılan düzensiz sınırlı bir yapı olarak görülür.

Lobüler karsinoma nedir? : Bir lobül içinde sonlanan kör bir ductal epitelyumdan kaynaklanır.

Tübüler karsinomu nedir? : Meme karsimomlarının çok az bir kısmınıoluşturur iken, mikroskobik olarak çok iyi diferansiye karsinomlardır. Prognozları çok iyidir ve genellikle lenf bezi metastazı yapmazlar.

Paget karsinoma nedir? : Meme kanserinin erken bir bulgusu olup meme başında kısmen kabuklu, egzamatoid lezyon şeklinde görülür ve seyrek olarak bir kaç santimetreyi geçebilir.

İnflamatuar meme karsinomu nedir? : Memede ödem, ısı artışı, hassasiyet ile ayırıcı özelliği ortaya konulmuş tümörler bu grupta değerlendirilir. Tümörün derideki lenf kanallarına yayılımı bu görüntüye neden olur.

Miks tümörler : Yukarıda anlatılan tümör türlerinden bir ya da birkaçı bir arada bulunabilir. Miks tümörlerinin prognozu daha tehlidir.

Fakat doktorlar ve hastalar açısından önemli olan kanserin invaziv olmadığı dönemde tıpta intraduktal denilen veya in situ denilen evrede yakalandığı taktirde henüz vücudun başka bir yerlerine geçme yani, sıçrama olasılığı olmadan kanserin yakalanmasıdır.

Bu dönemde yakalanan bir kanser cerrahi tedavi ile tamamen ortadan kaldırılabilir iken, vücudun başka yerlerine geçmesi önlenebilir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/meme-kanserinin-evreleri-meme-kanseri-tipleri/

İleri evre meme kanserindeki gelişmeler umut veriyor

Meme Kanserinin Evreleri

Metastaz, kanser hücrelerinin kaynaklandığı organın dışına çıkıp diğer doku ve organlara sıçraması anlamına geliyor. Metastatik (ileri evre) kanser, dördüncü evre kanser anlamına geliyor. Meme kanseri hastalarının yaklaşık yüzde 10’u ilk teşhis anında metastatik evrede oluyor ve erken teşhis edilen vakaların yaklaşık üçte biri metastatik evreye kadar ilerliyor.

Meme kanseri neden olur? Belirtileri ve memenin elle muayenesi

Hastalık bu evrede kemik, akciğer, karaciğer ve beyin gibi organlara yayıldığından hastalığın bu evresi en ciddi evre olarak ele alınıyor. “İleri evre meme kanseri” ise hem lokal ileri evre (üçüncü evre) hem de metastatik evre kastediliyor.

İleri evre hastaların sağ kalım oranları birinci ve ikinci evreye göre daha düşük olsa her hastanın sağ kalım süresi kendi tümör biyolojisine, metastatik evre dahi olsa hastalığın yaygınlık derecesine, metastaz yerlerine ve tedaviye verilen yanıta göre değişiyor.

Eskiden metastatik meme kanserinin tedavi edilemeyeceği ve kesin olarak ölümle sonuçlandığı düşünülse de son yıllarda kaydedilen önemli gelişmeler sayesinde sağ kalım oranları önemli oranda artış sağlayarak hastalara umut veriyor.

İleri evre meme kanseri tedavisinde umut veren gelişmeler var

Metastatik (ileri evre) meme kanserinin eskiden kesin olarak ölüme götüren bir hastalık olarak kabul edildiğini ancak bu durumun artık değiştiğini belirten Doç. Dr.

Sernaz Uzunoğlu şunları söyledi: “Metastatik meme kanserini, yenilikçi tedavi yöntemleriyle büyük oranda kontrol altına alabileceğimiz kronik bir hastalık haline getirmeyi hedefliyoruz ve bu hedefe her geçen yıl daha da yaklaşıyoruz.

Bunun sebebi son yıllarda meme kanserinin artık tek bir hastalık olmadığının, birbirinden farklı moleküler alt gruplarının olduğunun ve her grubun farklı yolaklar kullanarak ilerlediğinin anlaşılmasıyla ve bu yolaklara yönelik akıllı molekül dediğimiz tedavi yaklaşımlarının uygulanıp tamamen kişiselleştirilmiş tedavilerin klinik pratiğimize girmesiyle mümkün olmuştur.

Artık bu tedavilerle uzun yıllar hastalık kontrolü sağlanabilmekte ve hastalarımız metastatik evrede bile uzun yaşam sürelerine yaşam kaliteleri bozulmadan erişebilmektedirler. Bu alandaki ilerleme hızını göz önünde bulundurarak, belki de yakın gelecekte metastatik meme kanserini tamamen iyileştirmenin söz konusu olabileceğini de söylemek mümkün olabilecektir.”

25 soruda tüm detaylarıyla meme kanseri: Merak edilen sorulara yanıtlar

Son yıllarda tümör tedavisinde ve her türlü destek tedavisinde yaşanan gelişmeler ve yenilikler neticesinde artık bazı metastatik meme kanseri vakalarında hastalık kontrolünü uzun yıllar aynı kronik hastalıklarda olduğu gibi sağlayabiliyoruz.

Özellikle bu yenilikçi tedaviler hastaların ve hastalıkların karmaşık yapılarını anlayıp, tümörlerin genetik profilini analiz ederek, hastaları uygun tedaviyle eşleştirmeyi ve onlara en iyi sonuçları sağlayacak tedavinin uygulanmasını sağlıyor.

Hastalara en uygun olabilecek tedaviyi verdiğimizde alacağımız yanıt da bu oranda artacağından, hastaları hem psikolojik açıdan hem de yaşam kalitesi açısından çok daha iyi bir noktaya taşıdığımızı söyleyebiliriz.

Aynı şekilde meme kanserinin alt gruplarından birini oluşturan ve hastaların yüzde 20’sinde pozitif olabilen C-ERB B2 veya diğer adıyla HER2 molekülü de kanserin ilerlemesini durdurabilmek için kullandığımız önemli bir hedef reseptördür.

Son yıllarda bu reseptörü bloke eden ve bu grup hastalarımızın tedavisinde oldukça etkin olduğu bilinen trastuzumab tedavisine ek olarak bu yolağı çok daha güçlü bloke edebilen pertuzumab molekülünün de keşfi ve tedaviye eklenmesiyle bu reseptörü taşıyan oldukça önemli bir yüzdeyi kapsayan metastatik hasta grubumuzda sağ kalım oranlarımız neredeyse iki katına ulaşmıştır.”

Hekimlere hem psikolojik hem de tıbbi açıdan büyük görev düşüyor

Metastatik meme kanseri hastalarının her aşamada yaşayabilecekleri endişelerini anlayabilen, sorgulayan ve destek olabilen, tedavi sürecini onlara gerçekten anlayabilecekleri bir şekilde aktarabilmen, belirsizlik yaşatmayan samimi hekimlere ihtiyaç duyduğunu belirten Doç. Dr. Sernaz Uzunoğlu şöyle devam etti:

“Hekim hasta ilişkisinde en önemli nokta hastanın hekimine güvenmesidir. Hekim hastasına doğruya en yakın bilgiyi aktarmalı bunu yaparken de empatik davranmalı ve hastanın anlayabileceği uygun bir lisan kullanmalıdır.

Hekim bilgi verirken ve tedavi ayrıntılarını açıklarken kademeli bir şekilde açıklamalı ve hastaya o andaki acısını ifade etme fırsatını da mutlaka vermelidir.

Tanı ve tedavi sürecinde hasta yakınlarına da çok önemli görevler düşmektedir.

Kanser nedir? Neden olur? Türleri, belirtileri ve tedavisi

Öncelikle hasta yakınları hekimin hasta yönetim şekline asla karışmamalıdırlar. Hastalığı ile ilgili bilgilendirilmesine engel olmamalıdırlar.

Hastalar tanı sonrası değişik tepkiler verebilir, karmaşık duygular yaşayabilirler. Aile yaşamlarında ve sosyal yaşamlarında farklılıklar yaşayabilirler.

Bu nedenle hasta yakınları, sosyal ve psikolojik açıdan ve gerektiğinde de fiziksel olarak hastaya destek olmalıdır.

Bununla birlikte hekimler, sevdikleri kişinin geçirdiği değişiklikler karşısında çaresizlik hissine kapılan hasta yakınlarına da aynı psikososyal tavırla yaklaşmalı, hastaya faydalı olabilmeleri için onları da desteklemelidirler.”

Farklı metastatik (ileri evre)  meme kanseri türleri farklı tedaviler gerektiriyor

Doç. Dr. Sernaz Uzunoğlu farklı evrelerdeki meme kanserlerinin tedavisinde izlenen yöntemler konusunda önemli bilgiler verdi: “Meme kanserinde erken evrede tanı koyabilmek diğer tüm kanserlerde olduğu gibi tedavi başarısı açısından oldukça önemlidir. Hastalık meme ve koltuk altı lenflerinin dışında başka doku ve organlara yayılmamışsa hastanın tümörden tamamen kurtulma şansı yüksektir.

Lokal ileri evre hastalıkta da tümörü kemoterapi ile küçülterek cerrahi yolla tamamen vücuttan temizleme ve böylece hastalığı yenme şansımız büyük oranda var. Metastatik evreye ulaşmış meme kanserlerinin tamamen iyileşme şansı çok düşük olsa da hastaların yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak tabii ki mümkün.

Ayrıca metastatik meme kanserinde çok az sayıda ama önemli bir alt grup hasta, örneğin tek metastazı olan hastalar, bu metastazlarının cerrahi yolla tamamen çıkartılması yoluyla tamamen kür şansına ve uzun yaşam sürelerine erişebilirler.

Metastatik meme kanseri başlıca üç alt gruba ayrılır: Hormon reseptör pozitif, HER2 pozitif ve üçlü negatif. Bu alt grupların özellikleri birbirinden farklıdır ve hepsi farklı şekilde tedavi edilir.

En büyük hasta grubu östrojene duyarlı olan hormon reseptör pozitif gruptur ve bu grup hastanın tedavisinde kemoterapiden daha çok hormonal tedavi kullanılmaktadır.”

Tüm yönleriyle meme kanseri: Cerrahi, onkoloji, radyoterapi ve genetik

Klinik araştırmalar büyük bir hızla devam ediyor

Hiçbir zaman “yapacak hiçbir şeyimiz kalmadı” şeklinde açıklamalar yapılmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. Sernaz Uzunoğlu şunları söyledi: “Son evrede bile olsa hastalarımızın yaşam kalitesinin artırılması, hastalığı ile ilgili şikayetlerinin, ağrılarının dindirilmesi gibi ona destek olabilecek tedavi yöntemlerinin devam etmesi ve hastanın umudunun tamamen tükenmemesi gerekmektedir.

Amacımız öncelikle hastanın yaşam kalitesini bozmadan ona en uygun tedaviyi verebilmektir. Bununla birlikte yeni tedaviler ve gelişmeler öylesine büyük bir ivmeyle ilerlemektedir ki hem hastalarımız ve hem de biz hekimler için bu çok ümit verici bir durumdur.

Meme kanserinde hem erken evrelerde hem de ileri evrelerde hastalarımızın uzun ve sağlıklı yaşamalarına devam etmelerini sağlayan, hatta yaşam kurtaran kişiye özel tedaviler bulunmaktadır. Devam eden çalışmalar sayesinde de tedavi seçenekleri gittikçe artacaktır.

Hastalarımız hiçbir zaman gerçeklere ve bilimsel kanıtlara dayanmayan tedavi seçeneklerine yönelmemelidirler.”

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/leri-evre-meme-kanserindeki-gelismeler-umut-veriyor/

Evre 4 Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanserinin Evreleri
Evre 4 Meme Kanseri Belirtileri Meme kanseri evreleri

Evre 1

 • : Göğüs kanserinin en erken dönemidir. Lenf düğümlerinde bazı minik kanser kümeleri olmasına rağmen, tümör iki santimetreden daha büyük değildir. Evre 2
 • : Bu, kanser yayılmaya başladığını gösterir. Kanser çok sayıda lenf düğümünde olabilir veya göğüs tümörü iki santimetreden daha büyüktür. 3. Aşama
 • : Doktorlar bunu meme kanseri daha gelişmiş bir form olarak değerlendiriyorlar. Göğüs tümörü büyük veya küçük olabilir ve göğüs ve / veya çeşitli lenf bezlerine yayılmış olabilir. Bazen kanser iltihaplanma veya cilt ülserlerine neden olan memenin derisini işgal etti. Evre 4
 • : Kanser göğüsten vücudun diğer alanlarına yayılmıştır.

Evre 4 meme kanseri en gelişmiş aşama olarak kabul edilir ve en kötü duruma sahiptir. Evre 4 meme kanseri tanısı alan kadınlar için, olasılıkla ortaya çıkacak en yaygın semptomlar şunlardır.

Göğüs yumrusu Kısa ömürlü

Kanserin erken evrelerinde tümörler tipik olarak görülmeyecek kadar azdır. Bu nedenle doktorlar mamografi ve diğer kanser tarama teknikleri türlerini tavsiye etmektedir. Kanserli değişikliklerin erken belirtilerini tespit edebilirler.

Tüm evre 4 kanseri büyük tümörler içermese de, pek çok kadın göğsünde bir yumru görüp hissedecektir. Koltuk altında veya yakınında başka bir yerde olabilir. Kadınlar göğüs veya koltuk altı bölgelerinde genel bir şişlik hissedebilirler.

Cilt değişiklikleriDeğiştirme değişikliği

Bazı meme kanseri türleri cilt değişikliklerine neden olur. Örneğin, göğsün Paget hastalığı, meme başı bölgesinde oluşan bir kanser türüdür. Genellikle göğüs içindeki tümörler eşlik eder. Cilt kaşınabilir veya kızarır, kırmızı görünür veya kalın hissedilir. Bazı insanlar kuru, tüysüz cilt yaşarlar.

İnflamatuar meme kanseri deride değişiklikler yaratabilir. Kanser hücreleri lenf damarlarını bloke eder, kızarıklık, şişme ve küçülen ciltlere neden olur. Evre 4 meme kanseri, özellikle tümör büyükse veya göğüs derisini içeriyorsa bu semptomları geliştirebilir.

Nipel deşarjı Nipel deşarj

Göğüs kanseri hücrelerin içinde büyümesine rağmen göğüs kanserinin erken evrelerinde mükemmel bir şekilde görünebilir ve kendisini normal hissedebilir.Daha sonraki aşamalarda, insanlar göğüs bölgesinde ve / veya etkilenen kolda şişme yaşayabilir. Bu, kol altındaki lenf nodları büyük ve kanserli olduğunda ortaya çıkar. Bu, normal sıvı akışını engelleyebilir ve sıvı veya lenfödemin yedeklenmesine neden olabilir.

Göğüs ağrısı Enfarkter rahatsızlıklar ve ağrı

Evre 4 meme kanseri, düzenli uykuyu kesen rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

The Journal of Clinical Oncology, 2001'de yayınladığı bir araştırmada, araştırmacıların kanserli insanda uykusuzluğun “ihmal edilmiş bir sorun” olduğuna dikkat çektiği bir araştırma yayınladı. Onkolog, 2007'de “yorgunluk ve uyku bozukluğunun kanserli hastaların yaşadığı en sık görülen yan etkilerden ikisi olduğunu” bildiren bir araştırma yayınladı. “

Araştırmalar kanser ve uyku bozukluklarına ve hastaların baş etmesine nasıl yardımcı olacağına bakmaya devam ediyor.

Sindirim sorunları: Mide rahatsızlığı, iştah kaybı ve kilo kaybı

Kanser bulantı, kusma, diyare ve kabızlıkya neden olabilir. Kaygı ve uykusuzluk da sindirim sistemini kızıştırır. Bu semptomlar ortaya çıktıkça, kısır bir döngü kurarak sağlıklı bir diyet yemek etmek daha zor olabilir. Kadınlar mide rahatsızlığı nedeniyle bazı gıdalardan kaçınırken, sindirim sistemi en iyi şekilde çalışması gereken lif ve besin maddelerinden yoksun olabilir.

Zamanla, kadınlar iştahlarını kaybedebilir ve ihtiyaç duydukları kaloriyi almakta güçlük çekebilir. Hastalar önemli ağırlık kaybedebilir ve beslenme dengesizliklerini geliştirebilir.

Solunum rahatsızlığı Nefes kesici nefes

Evre 4 meme kanseri hastalarında göğüs sıkılığı ve derin nefes alma zorluğu da dahil olmak üzere solunumda genel bir zorluk olabilir. Bazen bu, kanserin akciğere göç ettiğini ve kronik veya kuru öksürüğün eşlik edebileceğini gösterir.

Yaygınlaşmanın belirtileri Kanser yayılımı ile ilişkili semptomlar

Kanser yayılmaya başladıktan sonra, vücudun diğer alanlarında aşağıdakiler de dahil olmak üzere semptomlara neden olabilir:

Kemikler

 • : Kemik kemikte yayılırsa ağrıya neden olabilir ve kırık riskini artırabilir. Kadınlar kalçalarda, omurga, pelvis, kollar, bacaklar, kaburgalarda veya kafatasında semptomlar görülebilir. Yürüyüş rahatsızlık verebilir veya acı hissedebilir. Akciğerler
 • : Kanser hücreleri akciğerlere girdikten sonra, nefes darlığı, nefes darlığı ve kronik öksürük oluşturabilirler. Karaciğer
 • : Karaciğer kanseri bir süredir hiçbir belirti göstermeyebilir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında kadınlar sarılık, ateş, ödem veya şişlik yaşayabilir ve kilo kaybını arttırır. Beyin
 • : Kanser beynin içine yayılırsa, denge sorunları, görme değişikliği, baş ağrısı, baş dönmesi veya güçsüzlük gibi nörolojik belirtilere neden olabilir. Bir doktora görünün Bir doktoru ne zaman göreceksiniz

Yaşadığınız belirtilerden endişe duyuyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Zaten meme kanseri tanısı aldıysanız, yeni semptomlar gelişip gelişmediğini tıbbi ekibinize bildirmelisiniz.

Источник: https://tr.oldmedic.com/symptoms-of-stage-4-breast-cancer-896

Meme Kanseri Sebepleri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır ve Evreleri

Meme Kanserinin Evreleri

Bu yazımızda meme kanseri sebepleri nelerdir, meme kanserinin teşhisi nasıl yapılır ve kanserin oluşma evreleri ile tedavisi nasıl yapılır? konuları incelenmiştir.

Meme kanseri meme dokusunun herhangi bir bölgesinde oluşan ve gelişen bir kanser türüdür. Meme kanserinin en önemli nedenlerinden biri olarak genetik değişimler etken gösterilmektedir. Genetik yapıdaki bu değişimler  ve yaşlanmanın da etkisi ile oluşan bozukluklar meme kanserine yol açmaktadır.

Yalnız meme kanserinin aileden gelen kalıtsal bir hastalık değildir. Bu şekilde oluşan meme kanseri hastası yüzdesi sadece %7 ile %9 arasındadır.

Özellikle genç yaşta meme kanseri olan bir bayan veya meme kanseri olan bir erkekte ailesel bir hastalık geçişi asıl neden olabilmektedir.

Araştırma sonuçlarına göre dünyada her 8 kadından 1′nin meme kanseri olma riski bulunmaktadır.

Meme kanserinin tedavisinin daha kolay hale gelebilmesi için erken teşhis meme kanserine neler neden olmakta belirtilerinin neler olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Meme kanserinin bazı etkenleri kişi tarafından kontrol edilerek korunabilmektedir. Genel sağlık durumunuzu kontrol etmeniz amacı ile dengeli ve düzenli beslenme kilonuzu sabit tutma zayıflama sigara içmeme alkolden sakınma ve düzenli şekilde egzersiz yapma ile meme kanseri riskinizi en aşağı noktalara çekebilirsiniz.

Şimdi meme kanseri sebepleri nelerdir inceleyelim;

Meme Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Meme kanserine sebepleri konusunu maddeler halinde inceleyelim.

 • İlk doğum yaşı: Meme kanseri sebepleri arasında ilk sırada 30 yaşından sonra doğum yapmak yer alır ve kanser riskini artıran etmenlerden birisidir.
 • İlk adet yaşı: Östrojen hormonuna uzun süre maruz kalan bayanların meme kanseri olma riski yüksektir. İlk adetini erken yaşta gören bir bayan uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacağı için meme kanseri riski de buna bağlı olarak artmaktadır.
 • Menopoz yaşı: Östrojen hormonunun uzun süre etki etmesinin meme kanseri riskini artırdığından bahsetmiştik. Yine çok geç menopoza giren (55 yaşından sonrası geç menopozdur) uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacağından meme kanseri riski de buna bağlı olarak artacağı için menopoz yaşı da meme kanseri sebepleri içindedir.
 • Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılması meme kanseri sebepleri içinde yer almaktadır. 10 yıl süre ile kullanılan doğum kontrol haplarının kalın bağırsak rahim ve yumurtalık kanseri riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Yalnız 10 yıldan fazla kullanımlarda meme kanseri kalp krizi ve inme riskinin arttığı ortaya çıkmıştır. Doğum kontrol hapı ile birlikte sigara içenlerin bu konuda daha büyük risk yaşadığı da belirgin şekilde doğrulanmıştır.
 • Menopoz sonrası hormon tedavileri: Bu tür ilaçlar özellikle menopoz sonrası problemler yaşayan bayanların kullandığı östrojen ve progesteron (kadın hormonları) içerenmeme kanseri ve rahim kanseri riskini artıran ilaçlardır. 5 yıla kadar kullanımında bir problem bulunmaz yalnız 5 yıldan fazla kullanılmaması önerilir.
 • Boy ve kilo: Araştırmalara göre uzun boylu bayanların menopoza kısa boylu bayanlara göre daha çok yakalandığı ortaya çıkmıştır. Bunun bir nedeni bulunamamıştır. Yine menopoz öncesi aşırı zayıf bayanlar ile menopoz sonrasında aşırı kilo alan bayanların meme kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Aşırı kilolu bayanlarda östrojen daha fazla salgılandığı için bu risk ortaya çıkmaktadır.
 • Beslenme: Meme kanseri sebepleri arasında beslenme yer almaktadır. Özellikle menopoz sonrasında yağlı besinler ile beslenen kadınlarda meme kanseri olma riski artmaktadır. Sebze ağırlıklı besin tüketimi koruyucu özellik göstermektedir.
 • Alkol: Gün içerisinde herhangi bir içki türünden 1 bardaktan fazla olarak içilmesi meme kanserini tetiklemektedir. Çünkü alkol kadında östrojen hormonunun yükselten bir etki göstermektedir.
 • Ailede meme kanserine yakalanan birilerinin olması: Genetik faktör meme kanseri sebepleri içerisindedir. Annesinde teyzesinde kız kardeşinde meme kanseri bulunan kadınların meme kanserine yakalanma ihtimalleri diğer toplumlara göre biraz daha fazla olabilmektedir.
 • İyi huylu meme hastalıkları: Bu tip meme hastalıkları iyi huylu tümörlerdir. Biyopsi sonucunda habis olmayan oluşumların ortaya çıkma ihtimali oldukça azdır.
 • Emzirme: En az bir yıl emzirmenin kadında meme kanseri riskini azalttığına dair araştırmalar bulunmaktadır.

Tavsiye İçerik:  Yumurta Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Bütün meme kanserine yakalanan bayanların ortak meme kanserinin belirtileri arasında sağ veya sol memede oluşan ağrısız bir kitlenin hissedilmesidir.

Bazı hastalarda kitlenin bulunduğu bölgede ağrıda hissedilebilmektedir.

Nadir olarak gözükse de meme kanserinin belirtileri içinde deride tahriş ve bozulmalar, şişlikler memede gerilme hissedilmesi, deride kalınlaşma, meme ucunun içine dönmesi ve hassaslaşması gibi belirtilerde görülebilmektedir.

Meme kanserinin belirtileri olan ağrı ve kanlı akıntıların oluşması bilinenin tersine çok daha ileri ki aşamalarda ortaya çıkmaktadır.

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Erken evrelerde meme kanseri tanısı koymak veya meme kanseri belirtileri listesinde yazanları hissetmek güç olabilmektedir.

20 yaşındaki bir bayanın evde kendisinin kontrol yapması ve yılda bir kez bir kadın doğum uzmanına kontrole giderek veya mamografi çektirerek kontrol ettirmesi gerekmektedir.

Menopoz öncesi dönemindeki bir bayanın adet başlangıcından 7 ile 10 gün sonrasındaki günlerde menopoz sonrasındaki bir bayanın ise her ay aynı tarihte kendini kontrol etmesi gerekmektedir.

Memelerin sağ veya sol kısmının herhangi birinde şüpheli bir kitle hissedilirse vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gereklidir.

Ne Zaman Tarama Yapılması Gerekir?

Normalde 20 yaşından sonra bir bayanın her ay kendini kontrol etmesi ve yılda bir kez doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. 50 yaşından sonra ise bir bayanın 2 yılda bir mamografi çektirmesi gerekir.

Ulusal kanser tarama programına göre ülkemizde önerilen meme kanseri tarama protokolüne göre 20- 40 yaş arası bayanlarda her ay kendini kontrol etme ve 2 yılda bir doktor muayenesine katılması gerekmekte.

Tavsiye İçerik:  Kanser Belirtileri Nelerdir?

40 yaşından sonra bayanların ayda bir kendi muayenesi yılda bir doktor tarafından yapılan muayene ve 2 yılda bir mamografi çektirmesi önerilmektedir.

Kendi Kendini Muayene Nasıl Yapılır?

Belden yukarısı çıplak olacak şekilde aynanın karşısına geçiniz iki kolunuzu aşağı sarkıtarak iki kolunuzu yukarı kaldırarak iki kolunuzu belinize bastırarak bir kitle görünüp görünmediğine dikkat ediniz.

Elle yapacağınız muayenede ise parmaklarınızı kullanın. Düz bir yatağa uzanın. Hangi memenin kontrolünü yapacaksanız o taraftaki kolu ensenizin altına koyun. Daha sonra parmaklarınız ile memenizin alt kısımlarına bastırın. Bir kitle hissedip hissetmediğinize dikkat ederek muayeneyi bitirin.

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir?

Meme kanseri oluşumu diğer kanserlere göre çok daha yavaş ilerler. Ancak 5 ile 7 yıllık bir süreç içerisinde 1 cm büyüklüğe ulaşır. Öncelikle lenf kanalları yolu ile koltuk altına yayılır daha sonra kan yolu ile karaciğer ve kemik gibi alanlara ulaşır.

Tümörün yayılımını ölçmek için 4. evre de koyulur. Bu dört evrede bir iki ve üçüncü evrede tümör anlaşılır 3. evre de  tümörlerin bir kısmı dördüncü evrede ise tümörlerin ilerlemiş haline verilen isimdir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Meme kanserinde kullanılan tedavi genellikle cerrahi alanına girmektedir. Bu yüzden meme kanseri ameliyatına girecek olan uzmanların görevinde iyi olması gerekmektedir. Ameliyata meme cerrahı tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu girer.

En çok tercih edilen ameliyat türü ise tümörün kesilip alındığı mastektomi ameliyatıdır. Ancak ilerlememiş evrelere de bulunan hastalar için ilerlemeyi engelleyici ameliyatların yapılması daha uygundur. Ameliyattan sonra kemoterapi ve hormon terapiler gerekirse tıbbi onkologlar tarafından yapılır.

Источник: https://faydalarizararlari.net/meme-kanseri-sebepleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть