Meme Kanserinin Evreleri

içerik

Evre 4 Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanserinin Evreleri
Evre 4 Meme Kanseri Belirtileri Meme kanseri evreleri

Evre 1

 • : Göğüs kanserinin en erken dönemidir. Lenf düğümlerinde bazı minik kanser kümeleri olmasına rağmen, tümör iki santimetreden daha büyük değildir. Evre 2
 • : Bu, kanser yayılmaya başladığını gösterir. Kanser çok sayıda lenf düğümünde olabilir veya göğüs tümörü iki santimetreden daha büyüktür. 3. Aşama
 • : Doktorlar bunu meme kanseri daha gelişmiş bir form olarak değerlendiriyorlar. Göğüs tümörü büyük veya küçük olabilir ve göğüs ve / veya çeşitli lenf bezlerine yayılmış olabilir. Bazen kanser iltihaplanma veya cilt ülserlerine neden olan memenin derisini işgal etti. Evre 4
 • : Kanser göğüsten vücudun diğer alanlarına yayılmıştır.

Evre 4 meme kanseri en gelişmiş aşama olarak kabul edilir ve en kötü duruma sahiptir. Evre 4 meme kanseri tanısı alan kadınlar için, olasılıkla ortaya çıkacak en yaygın semptomlar şunlardır.

Göğüs yumrusu Kısa ömürlü

Kanserin erken evrelerinde tümörler tipik olarak görülmeyecek kadar azdır. Bu nedenle doktorlar mamografi ve diğer kanser tarama teknikleri türlerini tavsiye etmektedir. Kanserli değişikliklerin erken belirtilerini tespit edebilirler.

Tüm evre 4 kanseri büyük tümörler içermese de, pek çok kadın göğsünde bir yumru görüp hissedecektir. Koltuk altında veya yakınında başka bir yerde olabilir. Kadınlar göğüs veya koltuk altı bölgelerinde genel bir şişlik hissedebilirler.

Cilt değişiklikleriDeğiştirme değişikliği

Bazı meme kanseri türleri cilt değişikliklerine neden olur. Örneğin, göğsün Paget hastalığı, meme başı bölgesinde oluşan bir kanser türüdür. Genellikle göğüs içindeki tümörler eşlik eder. Cilt kaşınabilir veya kızarır, kırmızı görünür veya kalın hissedilir. Bazı insanlar kuru, tüysüz cilt yaşarlar.

İnflamatuar meme kanseri deride değişiklikler yaratabilir. Kanser hücreleri lenf damarlarını bloke eder, kızarıklık, şişme ve küçülen ciltlere neden olur. Evre 4 meme kanseri, özellikle tümör büyükse veya göğüs derisini içeriyorsa bu semptomları geliştirebilir.

Nipel deşarjı Nipel deşarj

Göğüs kanseri hücrelerin içinde büyümesine rağmen göğüs kanserinin erken evrelerinde mükemmel bir şekilde görünebilir ve kendisini normal hissedebilir.Daha sonraki aşamalarda, insanlar göğüs bölgesinde ve / veya etkilenen kolda şişme yaşayabilir. Bu, kol altındaki lenf nodları büyük ve kanserli olduğunda ortaya çıkar. Bu, normal sıvı akışını engelleyebilir ve sıvı veya lenfödemin yedeklenmesine neden olabilir.

Göğüs ağrısı Enfarkter rahatsızlıklar ve ağrı

Evre 4 meme kanseri, düzenli uykuyu kesen rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

The Journal of Clinical Oncology, 2001'de yayınladığı bir araştırmada, araştırmacıların kanserli insanda uykusuzluğun “ihmal edilmiş bir sorun” olduğuna dikkat çektiği bir araştırma yayınladı. Onkolog, 2007'de “yorgunluk ve uyku bozukluğunun kanserli hastaların yaşadığı en sık görülen yan etkilerden ikisi olduğunu” bildiren bir araştırma yayınladı. “

Araştırmalar kanser ve uyku bozukluklarına ve hastaların baş etmesine nasıl yardımcı olacağına bakmaya devam ediyor.

Sindirim sorunları: Mide rahatsızlığı, iştah kaybı ve kilo kaybı

Kanser bulantı, kusma, diyare ve kabızlıkya neden olabilir. Kaygı ve uykusuzluk da sindirim sistemini kızıştırır. Bu semptomlar ortaya çıktıkça, kısır bir döngü kurarak sağlıklı bir diyet yemek etmek daha zor olabilir. Kadınlar mide rahatsızlığı nedeniyle bazı gıdalardan kaçınırken, sindirim sistemi en iyi şekilde çalışması gereken lif ve besin maddelerinden yoksun olabilir.

Zamanla, kadınlar iştahlarını kaybedebilir ve ihtiyaç duydukları kaloriyi almakta güçlük çekebilir. Hastalar önemli ağırlık kaybedebilir ve beslenme dengesizliklerini geliştirebilir.

Solunum rahatsızlığı Nefes kesici nefes

Evre 4 meme kanseri hastalarında göğüs sıkılığı ve derin nefes alma zorluğu da dahil olmak üzere solunumda genel bir zorluk olabilir. Bazen bu, kanserin akciğere göç ettiğini ve kronik veya kuru öksürüğün eşlik edebileceğini gösterir.

Yaygınlaşmanın belirtileri Kanser yayılımı ile ilişkili semptomlar

Kanser yayılmaya başladıktan sonra, vücudun diğer alanlarında aşağıdakiler de dahil olmak üzere semptomlara neden olabilir:

Kemikler

 • : Kemik kemikte yayılırsa ağrıya neden olabilir ve kırık riskini artırabilir. Kadınlar kalçalarda, omurga, pelvis, kollar, bacaklar, kaburgalarda veya kafatasında semptomlar görülebilir. Yürüyüş rahatsızlık verebilir veya acı hissedebilir. Akciğerler
 • : Kanser hücreleri akciğerlere girdikten sonra, nefes darlığı, nefes darlığı ve kronik öksürük oluşturabilirler. Karaciğer
 • : Karaciğer kanseri bir süredir hiçbir belirti göstermeyebilir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında kadınlar sarılık, ateş, ödem veya şişlik yaşayabilir ve kilo kaybını arttırır. Beyin
 • : Kanser beynin içine yayılırsa, denge sorunları, görme değişikliği, baş ağrısı, baş dönmesi veya güçsüzlük gibi nörolojik belirtilere neden olabilir. Bir doktora görünün Bir doktoru ne zaman göreceksiniz

Yaşadığınız belirtilerden endişe duyuyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Zaten meme kanseri tanısı aldıysanız, yeni semptomlar gelişip gelişmediğini tıbbi ekibinize bildirmelisiniz.

Источник: https://tr.oldmedic.com/symptoms-of-stage-4-breast-cancer-896

Meme Kanserinin Evreleri (Meme Kanseri Tipleri) – Sağlık Ocağım .NET

Meme Kanserinin Evreleri

Meme kanserleri ortalama beş evre olarak değerlendirilir. Birincisi sıfır evre bu tıpta in-situ kanser denilen en erken evredeki genellikle tarama programları ile meydana çıkan evredir. Bundan sonraki evreler evre bir, evre iki, evre üç, evre dört diye devam eder.

Meme kanseri evre 1 : Tümör 20 mm veya daha küçüktür ve bu durumda kanser lenf bezlerine sıçrama yapmamıştır.

Tedavide meme koruyucu yöntem ile lenf bezlerinin alınmasından sonra radyasyon tedavisi uygulanır. Bu tedaviye destek amacı ile kemoterapi veya hormonoterapi tedavisi uygulanır.

Diğer yöntem ise mastektomi, bu yöntemde kanserli göğüs alınıp koltuk altı lenf bezleri çıkartılır.

Meme kanseri evre 2-A : 20-50 mm arasında ve lenf bezlerine sıçramış halidir. Evre 2-B: Tümörün 2-A evresindeki gibi bir boyut aralığında olup, (50 mm’den büyük olabilir).

Koltuk altı lenf bezlerine sıçramış halidir.

Evre 2, evre1 ile aynı tedavi yöntemi uygulanır ve eğer tümör aşırı büyümüş veya lenf bezlerine sıçramış ise kemoterapi, hormonoterapi ve radyasyon tedavisi destekleyici olarak önerilir.

Meme kanseri evre 3-A : Tümör koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs haricindeki dokulara sıçramış durumdadır ve bu halde mastektomi yöntemi ile tedavi şekli uygulanabilir. Cerrahi işlemden sonra kemoterapi ve hormon tedavisi başlar.

Evre 3-B, bu aşamada tümörün boyutu dikkate alınmaz ve tümör göğüs duvarına bağlıdır ve lenf bezlerine sıçramıştır.

Neoadjuvan ismi verilen, tümörün boyutunun küçültülmesi için kemoterapi tedavisi uygulanmasının ardından tümörün boyutu küçüldükten sonra lampektomi ya da mastektomi yapılır.

Meme kanseri evre 4 : Denilen kanser vücudun başka yerlerine geçmiş, başka organlara sıçramış, tıpta metastaz yapmış denilen dönemdeki kanser tipidir. Dördüncü evrede hastalığın tedavisi oldukça zor ama ümitsiz değildir.

Bu evrede hastanın yaşam süresini arttırmak ve yaşam kalitesini yüksek seviyede tutmak hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi tedavisi uygulanır. Hastanın şikayetleri doğrultusunda cerrahi tedavi uygulanabilir.

Cerrahi tedavi sonrasında alınan memenin yerine plastik cerrahi teknikler ile yeni protez veya kendi dokuları ile meme oluşturma ameliyatı yapılabilir.

Dördüncü evre meme kanseri : Tedavi ile durdurularak o noktada sabit bırakılabilir ve bu hastanın uzun süre yaşaması sağlanabilir.

Meme kanseri vücuda yayılabilen bir kanser tipi olup, meme kanseri ilk olarak koltuk altı lenf bezlerine dağılır ve buradan sonra akciğere, karaciğere, kemiklere, beyine ve vücudun her hangi bir bölgesine yayılım gösterebilir.

Bu organlara yayılmış olan meme kanseri dördüncü evre meme kanseridir ve hastaların bu evrede yakalanması tıpta tercih edilen bir dönem değildir. Meme kanseri daha erken evrede yakalanması sonucunda tedavisi daha kolay olmaktadır.

Meme kanseri türleri

Meme kanseri türleri

Meme kanserleri bir invaziv, diğeri de intraduktal yani invaziv olmayan olmak üzere olan iki ayrı gruba ayrılır. Bunların dışında bir de hücresel tipleri bulunur ve bunlar şu şekilde tanımlanır.

Duktal karsinomalar : Meme kanserinin en sık rastlanan türüdür. Hücreler çevresindeki duvarı aşmış ve dokulara yayılım başlamıştır.

Zaman sürecinde kan damarları ve lenf yollarının tutulması sonucu uzağa yayılma yeteneği bulunmaktadır.

Genelde ele gelen kitle mamografi taramasında meme dokusu içinde çeşitli şekillerde kireçlenmeler yapmış bir şekilde kendini belli eder. Ultrasonografide genelde normal dokudan ayrılan düzensiz sınırlı bir yapı olarak görülür.

Lobüler karsinoma nedir? : Bir lobül içinde sonlanan kör bir ductal epitelyumdan kaynaklanır.

Tübüler karsinomu nedir? : Meme karsimomlarının çok az bir kısmınıoluşturur iken, mikroskobik olarak çok iyi diferansiye karsinomlardır. Prognozları çok iyidir ve genellikle lenf bezi metastazı yapmazlar.

Paget karsinoma nedir? : Meme kanserinin erken bir bulgusu olup meme başında kısmen kabuklu, egzamatoid lezyon şeklinde görülür ve seyrek olarak bir kaç santimetreyi geçebilir.

İnflamatuar meme karsinomu nedir? : Memede ödem, ısı artışı, hassasiyet ile ayırıcı özelliği ortaya konulmuş tümörler bu grupta değerlendirilir. Tümörün derideki lenf kanallarına yayılımı bu görüntüye neden olur.

Miks tümörler : Yukarıda anlatılan tümör türlerinden bir ya da birkaçı bir arada bulunabilir. Miks tümörlerinin prognozu daha tehlidir.

Fakat doktorlar ve hastalar açısından önemli olan kanserin invaziv olmadığı dönemde tıpta intraduktal denilen veya in situ denilen evrede yakalandığı taktirde henüz vücudun başka bir yerlerine geçme yani, sıçrama olasılığı olmadan kanserin yakalanmasıdır.

Bu dönemde yakalanan bir kanser cerrahi tedavi ile tamamen ortadan kaldırılabilir iken, vücudun başka yerlerine geçmesi önlenebilir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/meme-kanserinin-evreleri-meme-kanseri-tipleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть