Meme Küçültme, Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatları

içerik

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme)

Meme Küçültme, Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatları

Göğüsler kadın vücudundaki en önemli estetik ögelerden biridir. Çağımızda dış görünüşün  artan önemi ve teknolojik ilerlemelere paralel olarak tüm estetik müdahaleler artmış ve silikon meme protezleri ile yapılan meme büyütme ameliyatları da bayanların en sık tercih ettiği operasyonlardan biri haline gelmiştir.

Kadın memesinin gelişimi 9- 14 yaşlarında başlar ve memeyi oluşturan süt bezlerinin, bağ doku ve yağ dokusunun gelişimi genetik ve hormonal faktörlerin etkisi altında tamamlanır.Gelişme dönemi sonrası, göğüslerin büyüklüğü hastanın kendisini mutlu edecek boyutlara ulaşmamış olabilir.

Ya da gelişimsel olarak memelerinin büyüklüğünden mutlu olan bir kadın ilerleyen yaş, kilo alıp – vermeler veya doğum ve emzirme dönemleri sonrasında memelerinin dolgunluğunu kaybetmesinden, içi boşalmış ve yumuşamış bir görünüm kazanmış olmasından mutsuz olabilir.

Bu durumlarda; 19-20 yaşını geçmiş ve ameliyata engel her hangi bir durumu olmayan kadınlarda silikon implantlar (meme protezleri)  ile meme büyütme operasyonu yapılabilir.

Günümüzde, meme büyütme için geçerli, en kalıcı ve güvenilir yöntem protez konularak yapılan meme büyütme ameliyatlarıdır.

Ameliyat öncesi ilk muayene esnasında, hastanın mevcut meme dokusu, memede sarkıklık olup olmadığı, göğüs duvarı yapısı ve çapı değerlendirilir.

Hastanın beklentileri ve yukarıda belirlenen özellikler ışığında; hastanın ameliyat için uygun bir aday olup olmadığı, konulacak protezin tipi ve büyüklüğü, bu protezin yerleştirileceği plan ve yapılması planlanan kesinin yerine karar verilir. Eğer meme küçüklüğü ile birlikte sarkıklıkta varsa meme protezi ile göğüsler büyütülürken aynı anda meme dikleştirme ve toparlama da yapılır.

Meme ameliyatları  genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyatlar yaklaşık 1,5 – 2 saat sürmektedir. İçi silikon jel ile dolu olanlar veya içi serum fizyolojik (tuzlu su) ile dolu olanlar olmak üzere iki tip meme protezi mevcuttur.

Her iki tip meme protezinin de dış yüzeyi silikon materyalinden oluşmaktadır. Geometrik şekilleri yuvarlak veya damla şeklinde olabilen protezlerin yüzeyi, düz veya pütürlü olabilir.

İlk muayene sırasında doktorunuz sizin istekleriniz ve mevcut meme dokusu ve göğüs duvarınızı da dikkate alarak sizin için en uygun tip ve boyutta proteze karar verecektir.

Meme büyütme ameliyatlarında, protezi yerleştirmek üzere yapılan  kesi 3 farklı yerden yapılabilir:

1) Meme altı kıvrımından2) Meme başı çevresinden

3) Koltuk altından

Kesinin yeri; hastanın isteklerine ve anatomisine, konulacak protezin tipi ve boyutuna ve cerrahın tercihine göre farklılık gösterebilmektedir.

Göğüs büyütme ameliyatlarında protez ya hemen meme dokusunun altına (subglandüler) ya da meme dokusunun altında olan kasın altına (subpektoral ya da dual plan) konulabilmektedir.

Protezin yerleştirileceği  plan seçilirken hastanın mevcut meme dokusu ve deri kalınlığı, memede sarkıklık olup olmadığı ve hastanın kişisel tercihleri önemlidir.

Özellikle memede sarkıklık durumunda yapılacak ayrıntılı muayene ve ölçümler sonucunda bu sarkıklığın derecesine göre sadece protez ile düzeltilip düzeltilemeyeceği belirlenir. Eğer memede sarkma problemi varsa silikon protez ile meme büyütülürken aynı anda meme dikleştirme ve toparlama ameliyatı da gerçekleştirilir.

Ameliyattan sonra küçük bir pansuman yapılır ve hastaya sutyen giydirilir. Bu ameliyattan sonra aynı gün eve dönülebilir ya da doktorunuz bir gece hastanede kalmanızı isteyebilir. Hastalar genellikle bir kaç gün içinde işlerine dönebilmektedirler ancak 3 hafta süreyle ağır eşya kaldırılmaması ve özellikle ilk günlerde kolların yukarıya kaldırılmaması önerilmektedir.

Meme protezleri güvenli midir?

 • Uzun yıllar boyunca meme protezlerinin meme kanserine ya da otoimmun bir hastalığa yol açıp açmadığını araştıran çalışmalar dünyanın saygıdeğer üniversiteleri tarafından yapılmış ve meme protezleri ile bu hastalıklar arasında bir ilişki saptanmamıştır.
 • Silikon alerjisi çok nadir görülen bir durumdur o yüzden meme protezleri bu materyalden yapılmıştır. Hatta silikon günlük hayatta sıkça kullanılan kozmetiklerde, ilaçlarda, yiyeceklerde ve hatta içtiğimiz su ve sütte bile bulunan bir maddedir.
 • Meme protezlerinin markaları çok önemlidir. Ameliyat öncesinde doktorunuzla görüşmeniz esnasında hangi marka protez konulacağı hakkında bilgilendirilirsiniz ve ameliyat sonrası protezin seri numaralarının da olduğu protez kartlarının size verilmesini istemelisiniz.

Meme büyütme ameliyatları için minimum yaş nedir?

 • Meme büyütme ameliyatları için en azından ergenlik dönemi bitmiş ve meme gelişimini tamamlamış ve en azından 2 yıldır memenin artık büyümediği gözlemlenmiş olmalıdır. Yaklaşık olarak 19-20 yaşından sonra bu ameliyat gerçekleştirilebilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmak ya da süt vermek mümkün müdür?

 • Meme protezlerinin varlığı hamilelik ya da emzirme için bir engel oluşturmaz. Ancak ameliyattan sonraki iyileşmenin tamamlanabilmesi açısından ameliyattan sonraki 6 ay içinde hamile kalınmaması önerilir.

Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

 • Her tür sportif aktivitenin 2 hafta süreyle durdurulması gereklidir. Bu süreden sonra yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlanılabilir. Özellikle kas altı protez konulan hastalar, 6-8 hafta süreyle üst beden ve kol hareketlerini içeren ağır egzersizlerden kaçınmalıdırlar.

Ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar nelerdir?

 • Her ameliyatta ortaya çıkabilecek kanama ve enfeksiyon riski meme büyütme ameliyatları için de geçerlidir. Eğer enfeksiyon görülürse bir süre antibiyotik tedavisi görmeniz gerekir. Antibiyotik tedavisine yanıt alınamaması durumunda protezin çıkarılması gerekebilir. Meme protez ameliyatlarında en önemli komplikasyon kapsül kontraktürüdür. Normalde meme protezini vücut kapsül denilen bir kabukla çevreler. Çok küçük bir yüzdede bu kabuk kalınlaşarak meme protezini sıkıştırarak protezin şeklini deforme edebilir. Bu duruma kapsül kontraktürü adı verilir ve yeni bir ameliyatla bu kapsülün çıkartılması ve nadir de olsa protezin değiştirilmesi gerekebilir.

Meme protezleri meme derisinde çatlaklara yol açabilir mi?

 • Bu komplikasyon teorik olarak mümkün olmakla birlikte; plastik cerrahlar meme protezinin boyutunu seçerken hastanın vücut yapısına ve meme derisinin elastikiyetine uygun protez seçtiği için nadir görülmektedir.

Meme büyütme ameliyatlarından sonra meme başında his kaybı olur mu?

 • Meme büyütme ameliyatlarından sonra kalıcı his kaybı görülme riski % 1 civarındadır, bu oran meme ucu altından yapılan girişlerde bir miktar daha yüksektir. Çoğunlukla ameliyattan sonraki erken dönemde görülen his kaybı ya da aşırı duyarlılık birkaç ay içinde normale döner.

Masajla ya da kullanılan bazı ilaçlar ile meme büyütmek mümkün müdür?

Masaj yaparak göğüslerin büyütülmesi mümkün değildir. Yine hastalarımızın çok sık sorduğu bir soru olan ilaçlar ya da kremlerle de meme büyütülemez.

Meme büyütmek için kontrolsüz olarak satılan ilaçlar göğüslerinizi büyütmeyeceği gibi meme ve vücut sağlığınızı tehye atabilirler. Bu nedenle kullanımlarını kesinlikle onaylamak mümkün değil.

Meme büyütme konusunu düşünen kadınlara önerimiz; silikon implantlar ile yapılan meme büyütme operasyonlarıdır.

Meme büyütme ameliyatlarında SGK dan yararlanılabilir mi?

Meme büyütme operasyonu bir estetik müdahaledir ve SGK tarafından karşılanmaz.

Meme büyütmek için vücuttan yağ alınabilir mi, silikonsuz göğüs büyütmek mümkün mü?

Meme büyütme de son yıllarda yağ enjeksiyonları tekrar kullanılmaya başlanmıştır. Yağ enjeksiyonları daha sınırlı ve küçük miktarlarda büyütme yapmaya imkan tanır ve vücuttan liposakşın ile alınan yağ memeye aktarılır. Ancak aktarılan bu yağların zamanla bir miktar kaybedilmesi beklenmelidir.

Silikon implantla meme büyütme yaptırdıktan sonra mamografi incelemesinde sorun yaşanır mı?

Meme protezi yaptıran hastaların rutin meme takipleri, mamografi ve ultrasonografileri bu konuda deneyimli hekimler tarafından sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

Источник: http://melikeerdim.com/meme-buyutme-gogus-buyutme

Meme Dikleştirme

Meme Küçültme, Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatları

Yazar: Prof. Dr. Cengiz Açıkel
Meme Estetiği

Meme ucu ve çevresindeki koyu renkli dairesel alanın (Nipple-Areola Kompleksi) meme altı kıvrımı hizasında veya daha aşağısında olması durumu meme sarkması veya meme pitozu olarak isimlendirilir.

Meme başı ile köprücük kemiği veya iman tahtası (sternum) çentiği arasındaki mesafe de (normalde ortalama 21 cm dir) sarkmanın derecesini gösteren ölçümlerdendir, ancak bu mesafe kişinin boyuna ve gövde yapısına göre değişebilmektedir.

Yandan bakıldığında meme başı ve aşağısındaki meme dokusunun memenin göğüs ön duvarı ile birleştiği meme altı kıvrımı ile olan ilişkisine göre sarkmanın derecesi tayin edilir. Normalde yandan bakıldığında, meme ucu meme altı kıvrımı hizasının daha yukarısında olmalıdır.

Meme başı meme altı kıvrımından daha aşağıya olan sarkma derecesine göre hafif, orta ve ileri derecede sarkma (pitoz) dan söz edilir. Bazı ender durumlarda meme altı kıvrımı olması gerektiği yerde değil daha yukarı yerleşimlidir ve bu nedenle meme sarkık gibi görünebilir.

Ergenlik döneminde memelerin normalden büyük olması durumuna sarkma da eşlik eder. Ayrıca aşırı kilo alma ve verme, gebelik, emzirme,  yaşlanma veya menapoz gibi nedenlerle de memelerde sarkma gözlenebilir.

Diğer taraftan, daha önce meme küçüklüğü veya sarkıklığı nedeniyle silikon implant ameliyatı geçirmiş hastalarda da zamanla sarkmalar gelişebilmektedir. Silikon implantlar ne kadar büyükse memelerde oluşan sarkmalar da o kadar fazla olur.

Tüm bu yukarıda belirtilen nedenlerle meme derisi genişler, memeyi gövdeye bağlayan bağlarda gevşeme olur ve nipple areola kompleksi aşağıya doğru yer değiştirir. Bu duruma genellikle meme hacmine bir azalma eşlik eder. Özellikle memenin üst yarısında, dekolte kısımlarında, belirgin bir dolgunluk ve hacim kaybı ortaya çıkar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Sarkmış bir memenin hacmi normal, normalden fazla veya normalden az olabilir. Hacim normalden fazla ise meme küçültme ameliyatı yapılır.

Normal hacimli memelerde sadece meme başının çevresindeki fazla deri çıkartılarak nipple-areola kompleksi (meme ucu ve çevresi) olması gereken yere getirilir.

Küçük hacimli ve sarkık memelerde ise hem meme protezi ile büyütme hem de meme dikleştirme ameliyatı (Meme Toparlama) yapılır. Bu iki işlem aynı seansta yapılabildiği gibi ayrı seanslarda da yapılabilir.

Aynı ameliyatta hem silikon implant ile memenin dolgunluğunu sağlamak hem de sarkıklığını giderecek bir dikleştirme işlemi yapmak oldukça deneyim gerektiren bir cerrahi yöntemdir. Silikon implantın büyüklüğü, şekli ve yerleştirilecek düzlem ile bu implantın üzerinde konumlanacak olan nipple-areola kompleksinin ve meme derisinin doğru şekilde ayarlanması gerekir.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Amaçları

 • Nipple-Areola kompleksinin ideal yerine taşınması
 • Meme derisindeki fazlalığın 3 boyutlu olarak azaltılması
 • Memelere daha estetik bir görünüm kazandırmak
 • Meme hacmini korumak veya artırmaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi kişinin meme hastalıkları uzmanına (ülkemizde genel cerrahi uzmanları) başvurması ve rutin değerlendirme yaptırmasında yarar vardır. Ameliyata engel teşkil edebilecek herhangi bir meme hastalığı tespit edilirse öncelikle bu durum tedavi edilmelidir.

Diğer taraftan tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat öncesinde aspirin veya düzenli yeşil çay tüketimi gibi kan sulandırıcılar kesilmeli, genel anestezi yönünden gerekli tetkikler yapılmalı ve kişinin fiziksel ve psikolojik olarak ameliyata hazır olduğu teyit edildikten sonra ameliyat aşamasına geçilmelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılır. Çok sınırlı müdahaleler lokal anestezi ile yapılabilir.
Ameliyat süresi yapılacak işleme göre 1-3 saattir.

Hafif dereceli sarkmalar:

Meme başı çevresinden deri parçası çıkartılır, yarımay veya daire şeklinde bir iz kalır. Eğer meme hacmi küçük ve sarkma hafif ise sadece meme altına meme protezi yerleştirmek sureti ile meme büyütülmesi sorunu çözer, cilt çıkarmak gerekmez.

Orta dereceli sarkmalar:

Meme başı çevresinden dairesel veya eliptik cilt çıkartılır. Memenin alt kısmında fazlalık ve yayvanlık varsa toparlamak için bu bölgeden de cilt çıkartılır; meme başının altında aşağıya doğru uzanan ek bir iz oluşur.

İleri derecede sarkmalar:

Meme başı çevresi ve altında düz bir hat şeklinde veya ters-T şeklinde iz kalacak şekilde ameliyat teknikleri kullanılır. Ameliyat bitiminde meme içerisinde kan toplanmasını önlemek için drenler konur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatından 4-6 saat sonra ayağa kalkılır, ağızdan beslenmeye geçilir.Bir gece hastanede kalınır.Ertesi gün veya 1-2 gün sonra drenler çekilir.

3 ay süre ile balensiz özel sütyen kullanması önerilir.Dikişler 5. gün alınır ve banyo yapılabilir.Kesi hatları ten rengine dönene dek güneşten korunmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ameliyat izleri son halini ortalama bir yılda alır; gittikçe ten rengine döner.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Süt Verme

Meme dikleştirme ameliyatında süt bezleri ve kanalları büyük oranda korunduğu için süt verme sorunu yaşanmaz.

Meme Dikleştirme (Meme Toparlama) konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Источник: https://www.cengizacikel.com/meme-estetigi/meme-diklestirme/

Meme Büyütme ve Küçültme Ameliyatları

Meme Küçültme, Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatları

Estetik görünüm giderek önem kazanıyor. Güzel olmaya daha çok ihtiyaç duyulması kadın kimliğinin en önemli unsurları arasında bulunan göğüslere yüklenen anlamı da arttırıyor.

Göğüsleri gereğinden küçük ya da gereğinden büyük olan kadınlar fiziksel özelliklerini bir sorun olarak tanımlayıp, ideal görünüme kavuşmak istiyorlar.

Baş etmeleri gereken fiziksel ve psikolojik sorunların kaynağı göğüslerinin şekli ya da boyutu olduğu takdirde göğüs estetiği ameliyatları sorunlarının en kesin çözümü haline geliyor.

Kadınların kendilerini daha iyi hissetmeleri, daha sağlıklı olmaları ve kendilerine duydukları güvenin artması için uygulanan meme büyütme ve küçültme ameliyatlarının estetik operasyonlar içindeki oransal değeri de giderek çoğalıyor. Meme büyütme ve küçültme ameliyatları çok talep görüp bir o kadar da merak edildiği için bu yazımızda meme büyütme ve küçültme ameliyatları ile ilgili önemli bilgiler aktaracağız.

Meme Büyütme Ameliyatları

Göğüs büyütme ameliyatları küçük göğüslerin ideal ölçülere getirilmesi amacıyla meme başından, koltuk altından, meme altından veya göbek kısmından kesi atılarak; göğüs kasının altına farklı boyutlarda protezlerin konulduğu cerrahi operasyonlardır.

 • Küçük göğüslere sahip olduğu için vücudu orantısız görünen kadınlar,
 • Hamilelik dönemi sonrasında göğüsleri sarkan, küçülen kadınlar,
 • İki memesi arasında hiza ve boyut farklılıkları olanlar,
 • Geçirilen hastalıklar neticesinde göğüslerinin ikisini ya da tekini aldırmak zorunda olan kadınlar,
 • Daha önce göğüs büyütme ameliyatı olan fakat protezleri yeniletme zamanı gelen kadınlar meme büyütme ameliyatları için uygun aday olarak kabul edilirler.

Meme büyütme ameliyatlarının gerçekleştirilmesinin ardındaki temel sebep gereksinimlerden ziyade kadınların psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmemeleridir. Küçük göğüsleri olduğu için öz güveni azalan, sosyal ilişkileri zedelenen ve hatta evden dışarı çıkmak dahi istemeyen kadınların yaşadığı zorluklar bilinmektedir.

Tarih boyunca kadın memesine yüklenen anlam nedeniyle görünümlerinden memnun olmayan kadınlar göğüs büyütme ameliyatı olmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı sonrası hastanın göğüslerinin ne kadar büyük olacağını cerrahlar belirler. Bu süreçte hastaların beklentileri, göğüslerinin şekilleri, boy uzunlukları, omuzlarının ne kadar geniş olduğu gibi veriler hesaba katılmalıdır. Meme büyütme ameliyatları sonrası hastanın vücudu ideal görünüme kavuşabilir çünkü vücut orantısı göğüslerinin büyümesi ile birlikte düzelecektir.

Meme büyütme ameliyatı olan kadınlar ameliyat sonrasında kendilerini daha güzel, daha çekici ve en önemlisi memelerin kadın kimliği üzerindeki etkisi nedeniyle daha kadın gibi hissederler. Bu değişim ise hem özel hayatlarında hem sosyal ortamlarında kadınların duruşunu güçlendirir.

Meme Küçültme Ameliyatları

“Küçük göğüslü olmak bir sorun ama neden büyük göğüsler de ayrı bir problem olarak görülüyor?” derseniz; şu şekilde bir açıklama yapabiliriz. Kadınların göğüsleri ideal ölçülerden daha fazla olduğu takdirde;

 • Kadınlar omuz, sırt ve bel ağrıları çeker, bu ağrılar kronikleşir.
 • Göğüsler yerçekiminin de etkisiyle sarktığı için sütyen askıları omuzlarda derin ve acıya neden olan izler bırakır.
 • Kadınlar büyük göğüsleri nedeniyle normalden daha kilolu görünürler.
 • Büyük göğüslü kadınlar çok dikkat çektiklerini düşündükleri için yürürken, koşarken ve spor yaparken rahatsız olurlar.
 • İstedikleri gibi giyinemezler.
 • Meme cildinde sürtünmeden kaynaklı pişikler oluşabilir, bu pişikler acıya ve kokuya neden olabilir.

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda büyük göğüslerin de küçük göğüsler gibi kadınları rahatsız ettiği sonucuna varabiliriz. Ağrılarından kurtulmak ve kendini daha güzel hissetmek için kadınlar en etkili yolu; meme küçültme ameliyatlarını tercih etmektedir.

Meme küçültme ameliyatlarının temel amacı; kadınların kendilerini mutlu hissedebilecekleri, rahatsızlık duymayacakları, eşit büyüklüğe sahip simetrik göğüsler oluşturmaktır.

Göğüslerin ne kadar küçültülmesi gereği hastanın boyu, istekleri, omuz genişliği, kilosu ve yaşı gibi farklı unsurlar değerlendirilerek belirlenir. Başarılı geçen göğüs küçültme ameliyatları sonrasında hastalar eşit büyüklükte, aynı şekilde ve simetrik göğüslere kavuşurlar.

Giydiklerini kendilerini yakıştırmaya, kendilerini daha güzel hissetmeye ve sosyal ilişkileriyle birlikte özel hayatlarının da düzeldiğine şahit olmaya başlarlar.

Kaynak: Safa Hastanesi

[rwp-review id=”0″]

Источник: https://www.biliminsesi.com/meme-buyutme-ve-kucultme-ameliyatlari/

Göğüs Dikleştirme Uygulamaları

Meme Küçültme, Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatları

Çok çeşitli sebeplere bağlı olarak her kadının karşılaşabileceği bir sorun olan göğüs (meme) sarkması, bazıları için çok can sıkıcı boyutlara ulaşabiliyor hatta psikolojik sorunlara sebep olabiliyor. Yazık ki meme sarkmasını engellemenin bir yolu yok. Tabi her kadında mutlaka meme sarkması olacak diye bir kural da yok.

Kişinin genetik yatkınlığına bağlı olarak göğüslerinin çok büyük ya da çok küçük olması, çeşitli sağlık sorunları ve yaşlanmaya bağlı olarak az ya da çok sarkmalar mutlaka olacaktır. Giyim kuşamla ya da değişik kozmetik yöntemlerle tolere edilebilen boyutlardaki sarkmalar pek çok kadın tarafından problem edilmez.

Fakat estetik kaygıları çok fazla olan kadınlar bu tarz sarkmaları bile dert edebilirler. Bir de gerçekten vücut sağlığını tehdit edecek boyutlarda büyük memeleri olan kadınlar için, estetikten çok sağlık sorunudur bu durum.

Her yaş grubu için geçerli olmakla birlikte, hormonal olarak da bir takım sıkıntıların yaşanabildiği orta yaş kadınlarda, estetik çözüm arayışlarıyla daha çok karşılaşılır. Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar, orta yaş grubundaki kadınların en çok erkekleri etkilemek için estetik yaptırdığını gösteriyor.

Bundan sonraki sebepler ise sırasıyla, daha iyi bir kariyer sahibi olmak, kendini daha iyi hissetmek ve kendini ünlü biri gibi hissetmek olarak sıralanıyor. Görüldüğü gibi estetik yaptırmanın itici gücü büyük oranda başkalarını etkilemek. Sadece kendisi için estetik yaptıranların oranı son derece düşük.

Neyse ki günümüzde göğüs sarkmasının sebepleri kadar çözüm yolları da çok çeşitli. Bu yazımızda  işte bu göğüs dikleştirme uygulamalarından söz edeceğiz.

Göğüs dikleştirme (Mastopeksi) teknikleri, göğüs sarkmasının sebeplerine, boyutlarına, kişinin vücut yapısına, yaşına ve sağlık durumuna göre çok çeşitlidir.

İlk akla gelen yöntem ameliyattır çoğu zaman ama tıptaki ilerlemeler ve kullanılan materyallerin artışı, pek çok vakada ameliyatsız çözümleri de mümkün kılmaktadır. Göğüslerin sarkması, meme başının da olması gereken yerden daha aşağı kaymasına sebep olur.

Sarkmanın derecesine ve dikleştirmenin ne ölçüde yapılacağına, meme başının göğüsteki yerine ve memenin altına – üstüne – yanlara olan mesafesine göre karar verilir. Günümüzde göğüs dikleştirme amacıyla kullanılan çok sayıda teknik vardır.

Kullanılacak yöntemler kişiye özel olmalı, en güvenli, en az iz bırakan ve en kalıcı sonucu veren yöntemler olmalıdır. Böylece memenin en önemli fonksiyonu olan süt verme başta olmak üzere, erojen ve dokunma duyusu da korunmuş olur.

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında temel prensip, aşağı kaymış meme başını olması gereken yere getirmek ve meme dokusunu istendiği kadar artırmak ya da azaltmaktır. Memedeki fazla deri atılır, meme başı ( areola) etrafındaki koyu alan daraltılarak estetik bir görüntü kazandırılır.

Eğer hasta istemiyorsa memeyi büyütmek ya da küçültmek için bir girişimde bulunmak mecburiyeti yoktur.

Hamilelik ve emzirme dönemleri sonrasında genç annelerin şikayet ettiği bir durum olan, tıpta meme pseudopitozu yani yalancı sarkıklık denen durumda, memenin sadece alt kısmında meydana gelen bir sarkma söz konusudur.

Bu genç kadınlar memelerinin büyümesini, hiç olmazsa gebelik öncesi boyutlarına kavuşmasını isteyebilirler. Böyle durumlarda göğüs dikleştirme ameliyatına gerek kalmadan sadece silikon ile de memeleri toparlamak ve dikleştirmek mümkündür.

1. Cerrahi Yöntemler

Meme hacmini büyütme, küçültme ve hacmini değiştirmeden dikleştirme yoluyla yapılan ameliyatlardır.

Dolgunlaştırarak Göğüs Dikleştirme

Küçük göğüslerde sarkma olmayacağı düşünülür ama bu doğru değildir. Memede meydana gelen doku kayıpları, memeyi kaplayan derinin içinin boşalmasına ve doğal olarak sarkmasına sebep olur.

Gebelik sonrasında, doğuştan küçük olan memelerde, bir hastalık sebebiyle meydana gelen doku kayıplarında göğüs dikleştirme operasyonu, göğsü büyütme operasyonuyla birlikte yapılır. Bu tarz göğüs dikleştirme operasyonlarında kısaca “silikon” olarak isimlendirilen meme protezleri kullanılır.

Farklı şekillerde, farklı malzemelerden imal edilen ve farklı yüzey şekillerine sahip olan bu protezler, farklı meme problemlerinde en uygun şekilde kullanılırlar.

 • Şekillerine Göre Protezler: Yuvarlak ve anatomik (damla) olmak üzere iki çeşidi vardır. Anatomik protezlerin şekli, memenin şekline daha uyumludur.
 • İçeriğine Göre Protezler: Silikon jel ve fizyolojik serumla dolu olmak üzere iki çeşittir.
 • Yüzey Yapısına Göre Protezler: Düz ve pütürlü yüzeylere sahip iki çeşidi vardır. Pütürlü yüzeyi olan protezlerin daha az komplikasyona sebep oldukları düşünülmektedir.

Dolgunlaştırarak göğüs dikleştirme işleminde hastanın istekleri öncelikli olmak üzere, boyu, omuz genişliği, sarkma oranı, göğüs kafesinin genişliği gibi oranlar da ölçülerek ne büyüklükte bir  protez kullanılacağına karar verilir.

Günümüzde kullanılan protezler üretici firmalar tarafından “ömürlük” olarak tanımlanır. Bazı durumlarda, değişen istekler ya da şartlar sebebiyle değiştirilmesi gerekebilir.

Ama ortalama olarak 15-20 sene sorunsuz olarak kullanılabilirler.

Küçülterek Göğüs Dikleştirme

Daha çok genetik özelliklere bağlı olan büyük memelerde, doğum, emzirme, kilo alma gibi sebeplerle sarkmalar meydana gelebilir. Hatta bazen göğüslerin ikisi aynı ölçüye sahip olmayabilir.

Meme küçültme ameliyatıyla hem simetriyi sağlamak hem sarkmayı ortadan kaldırmak hem de boyun, omuz ve sırt ağrılarına, duruş bozukluklarına son vermek mümkündür. Farklı büyüklükteki memelere, aynı operasyon içinde farklı teknikler uygulamak gerekir.

Küçülterek göğüs dikleştirme operasyonları, meme dokusunun bir kısmı çıkartılarak yapılır.

Hacim Değişmeden Dikleştirme

Önce sarkmanın boyutları ve meme bezi miktarı tespit edilmelidir. Sarkma hafif boyutlarda ve meme bezi de çok büyük değilse küçültme işlemine gerek kalmadan, meme altına silikon protez yerleştirilerek sarkma düzeltilebilir.

Daha belirgin sarkmalarda ise, meme bezi yeterliyse, küçültme tekniğine benzer bir teknikle sarkma düzeltilir. Eğer sarkma çok daha belirgin ve bez miktarı yetersizse, hem protez yerleştirme hem de toparlama işlemi aynı anda yapılır.

Bu tür komp ameliyatlarda kullanılacak protez miktarı ameliyat sırasında kesinleşir.

Yağ Enjeksiyonu İle Göğüs Dikleştirme

Vücudun başka yerlerinde de son yıllarda yaygın olarak kullanılan bu yöntem, kişinin kendi yağlarının memeye enjekte edilmesi yoluyla uygulanır. Kalıcı bir uygulama değildir, enjekte edilen yağlar zamanla erir, kaybolur.

Bu bir dezavantaj gibi görünse de aslında fena bir şey de değildir; eğer sonuçtan memnun kalmazsanız kaygılanmanıza hiç gerek yok anlamına da gelir. Orta büyüklükte göğüsleri olup biraz büyütmek, dirilik kazandırmak isteyen kadınların tercih edebileceği pratik bir yöntemdir.

Asimetrik göğüsleri arasındaki farkı ortadan kaldırmak için de uygulaması kolay bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Tek başına uygulanabilen bir yöntem olduğu gibi, diğer tekniklerle bir arada kullanılması da mümkündür.

Lokal ya da sedasyon anestezi altında gerçekleşen operasyonda, çoklukla karın, bel ya da uygun başka bir vücut bölgesinden, özel vakumlu kanüllerle alınan yağ dokusu özel bir işlemden geçirildikten sonra memeye enjekte edilir.

Bu operasyonda iki cerrahi alan olacağına ve yağ alınacak bölümün de enjekte edilecek bölüm gibi sağlıklı olması gerektiğine dikkat çekmek isteriz. Hipertansiyon ve şeker hastalarıyla sigara içenler için uygun bir yöntem değildir. Operasyon en fazla bir saat sürer ve hasta aynı gün taburcu olur.

2. Cerrahi Olmayan Yöntemler

Bilgiye ulaşmanın artık çok kolay olduğu modern dünyada, yazık ki “yanlış bilgi”ye ulaşmak da çok kolay. Hiçbir bilimsel desteği olmayan, güvenirliği kanıtlanmamış ve kişiye yarardan çok zarar getirebilecek pek çok yanlış bilgi saniyeler içinde milyonlarca insana ulaşabiliyor.

Son yıllarda sıkça duyduğumuz “alternatif tıp yöntemleri” pek çok insanın kafasını karıştırıyor, aklını çeliyor ve telafisi olmayan durumlara sokabiliyor. Oysa tıbbın alternatifi yoktur! Sağlığımızı ve vücut bütünlüğümüzü ilgilendiren her konuda danışmanımız bir tıp doktoru olmalı.

Bu uzunca girişi yapmamızın sebebi, sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan ve kesisiz – dikişsiz- ameliyatsız göğüs dikleştirme iddiasında bulunan bazı uygulamalardan bahsedilmesidir. Fiziksel bir takım hareketler ya da kremlerle bu işi yapabileceğini söyleyen çok sayıda haber, reklam karşımıza çıkıyor.

Gerçek şu ki, memelerde kas yoktur ve spor yaparak onları büyütmek de mümkün değildir. Hele de dışarıdan sürülen kremlerle meme dokusuna müdahale etmek imkansızdır. Göğüs dikleştirme söz konusu olduğunda, “cerrahi olmayan yöntem”den daha doğru tanımlama “minimal cerrahi yöntem” olmalıdır.

Botoks Enjeksiyon Yöntemi

Göğüs kasına yapılan botoks enjeksiyonlarıyla geçici ve hafif bir kaldırma sağlamak mümkün olabilir. Yine de işin içinde enjektör olduğuna göre bu yönteme “cerrahi olmayan yöntem” demek ne kadar doğrudur bilemiyoruz. Nihayetinde bu da girişimsel bir yöntemdir.

Lazer Liposuction Yöntemi

Yağları yakma prensibine dayandığı için, yağ dokusu yüksek olan göğüslerde uygulanabilir. Aşırı kilolu kadınlarda ya da memesinde yağ-bez oranı bozulmuş kişilerde, yağ tabakasını eritme esasına dayanır.

Klasik liposuction yönteminde karşılaşılan, deride büyük boşluklar kalması ve derinin sarkması sorunuyla lazer liposuction uygulamasında karşılaşmayız. Bu nedenle klasik lazer uygulamalarına nazaran daha zahmetsiz ve pratik bir çözümdür.

Lokal anestezi altında, memenin gerekli yerine lazer ışınları verilerek işlem gerçekleştirilir.

Lipoliz

Lipoliz yaygın olarak çene altı, kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesindeki bölgesel yağların yok edilmesinde kullanılan bir yöntem olmakla birlikte son yıllarda göğüs dikleştirme yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Hacim olarak büyük göğüslere uygulanabilen bir yöntemdir.

Ve yine minimal bir cerrahi müdahaledir. Çok ince uçlu iğnelerle, memede yağ tabakasının çok olduğu yerlere, soyadan elde edilen PPC (Fosfatidilkolin) enjekte edilir. Bu madde, yağ tabakası içindeki katı yağın çözünmesini ve karaciğerden atılmasını böylece memelerde küçülmeyi sağlar.

Hastanın durumuna göre uygulama birkaç seans sürebilir.

Cerrahi olmayan yöntemlerle göğüs dikleştirmek olsa olsa seçilen iç çamaşırlarıyla, kıyafetlerle ya da makyaj hileleriyle mümkün olabilir. Bu amaçla tavsiye edilen ya da satılan kremlere, bitki kürlerine itibar etmemek gerekir. Bunlar zararsız olsalar bile, göğüs dikleştirmede yararlı değillerdir.

Sağlık açısından gereklilik olmayan estetik ameliyatları, sağlıklı bir organı ya da dokuyu güzelleştirmek için yapılır. Amaç kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaktır. Hiç kimse güzelleşmek için girdiği bir ameliyattan isteğine ulaşamamış olarak çıkmak istemez. Bir estetik cerrahın en başta dikkat etmesi gereken de budur.

Hastanın istekleri doğrultusunda neler yapılabileceği, hangi tekniklerin kullanılacağı ve bunların nelere sebep olabileceği açık yüreklilikle hastaya anlatılmalıdır. Genellikle sorunsuz geçen göğüs dikleştirme ameliyatlarında az da olsa sorunla karşılaşma ihtimali vardır.

Hastanın doktoruyla arasındaki karşılıklı güven ilişkisi bu bakımdan çok önemlidir. Elbette bu işin bir de ekonomik boyutu var. Göğüs dikleştirme yöntemlerinin ve kullanılan malzeme çeşitliliğinin ve bu konuda hizmet veren uzman sayısının da artmasıyla fiyatlarda eskiye nazaran bir düşüş olduğu söylenebilir.

Kullanılan materyalin cinsine ve miktarına gör fiyatların da değişebileceğini düşünecek olursak, hasta doktor arasındaki ilişkisinin önemi bir kez daha karşımıza çıkar.

Источник: https://evdesifa.com/gogus-diklestirme-uygulamalari/

Meme Büyütme Ameliyatı | Doç. Dr. Süleyman Taş

Meme Küçültme, Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatları

Meme büyütme estetiği Türkiye’de ve dünyada estetik cerrahinin en çok yapılan 3 estetik ameliyatından biridir. Meme büyütme estetik ameliyatı hastanın memnuniyetini sağlayan en çok yüz güldürücü ameliyatlardan biridir.

Aynaya baktığı zaman istediği büyük göğüslere sahip olamayan kişi, meme büyütme ameliyatının ardından kendisinde gördüğü bu değişim üzere büyük bir mutluluk duyarak tatmin olmaktadır.

Kadınların hayatında son derece önem taşıyan göğüs büyüklüğüne aynı derece göğüs estetiği cerrahlarının da önem göstermesi ve meme büyütme ameliyatı için teknolojiler geliştirerek ve çalışmalar yürütülmelidir. Bu doğrultuda meme büyütme ameliyatının ilerletilmesi için birçok cerrahi teknik ve yöntem geliştirilmiş ve bu çalışmalara milyar dolarlarca para harcanmıştır.

Meme Büyütmek için Hangi Yöntem Kullanılmaktadır?

Meme büyütmek için dünyaca en çok ve en yaygın olarak kullanılan yöntem Meme Protezidir. Meme büyütme ameliyatında son 50 yıl içerisinde gelişen teknoloji ile mükemmele yaklaşan yeni çıkan meme protezleri ile doğal, estetik açıdan çok güzel sonuçlar elde edilmektedir. Göğüse silikon takma ameliyatını başarıyla tamamlanmasıyla birlikte hasta memnuniyeti de artmaktadır.

<span data-mce-type=”bookmark” style=”display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;” class=”mce_SELRES_start” data-mce-style=”display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;”></span><span data-mce-type=”bookmark” style=”display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;” class=”mce_SELRES_start” data-mce-style=”display: inline-block; width: 0px; overflow: hidden; line-height: 0;”></span>

 • Yeni çıkan meme protezleri ile halk arasında bu ameliyatlardan korkmaya neden olan meme kanseri riski ortadan kalkmıştır.
 • Meme protezleri aynı zamanda meme kanseri taramalarına ve tespitine yada emzirmeye hiç bir engel taşımamaktadır.
 • Meme büyütme ameliyatlarında gelinen son teknoloji ile, koheziv jel içerikli meme protezlerinin patlaması, kansere neden olması ya da reaksiyonlara neden olması gibi ihtimaller ortadan kalkmıştır.
 • Meme büyütme ameliyatı için kullanılan meme protezleri kişi ile birlikte ömür boyu kalabilir ve alınması gerekmez.

Meme protezi dışında son zamanlarda yağ enjeksiyonları ile de kişinin kendisinden alınan yağlar ile meme büyütme ameliyatları yapılmaktadır. Vücudun diğer bölgelerine konulan yağların erime olasılığı yüksekken meme bölgesinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Göğüs büyütme amacıyla vücudun farklı bölgesinden alınan yağın meme bölgesinde erime olasılığı çok az olup genellikle %80 oranında enjekte edilen yağ kalmaktadır. Bu şekilde hastalarımıza iğneyle göğüs büyütme operasyonunu sağlamaktayız.

Vücuttan meme protezlerinin alınabileceği bölgeler;

 • Koltuk Altından (Axiller Approach)
 • Meme Ucundan (Periaerolar Approach)
 • Meme Altı Çizgisinden (Inframammarial Approach)
 • Göbek Deliğinden (Umblical Approach)

Meme Büyütme Ameliyatında Uygun Silikon Nasıl Belirlenir ?

Meme büyütme ameliyatlarımda benim kişisel tercihim ve dünyada %90 oranında en yaygın olan, meme altı çizgisinden alınan yağ ile koyulan tekniktir.

Çünkü bu teknik ile en güzel meme şekli elde edilirken diğer tekniklere ameliyat sonrası da çıkabilecek komplikasyon dediğimiz sorun oranı en azdır.

Meme protezi yine, meme dokusunun altına, pektoral kas dediğimiz göğüs kasının zarının (subfasiyal) altına ya da pektoral kas altına konulabilmektedir. Bunun kararı hastamızın mevcut meme dokusuna göre belirlenir.

Eğer kişinin meme dokusu yeterli ise o zaman protez konulduğunda üzerinde onu saklayacak yeterli doku bulunduğundan doğal görünür ve protezin kenarları belli olmaz, ama eğer hastanın meme dokusu çok az ya da hiç yoksa o zaman protez konulduğu belli olmasın diye göğüs kasının altına konur.

Meme Büyütme Estetiği Operasyonu Sonrasında Bebek Emzirilebilir Mi?

Her 3 planda da protez süt bezlerinin ve meme dokusun altında olduğundan emzirmeye engel olmaz ve meme kanseri taramasında karışıklıklara yol açmaz. Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinin tamamlanmasının ardından bebek emzirebilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiğinde Kullanılan Meme Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Meme büyütme estetiğinde çok çeşitli meme protezi vardır.

Meme büyütme estetiği ameliyatında kullanılacak meme protezinin belirlenmesinde; hastanın memesinin şekli, ulaşmak istediğimiz hedef meme büyüklüğü ve o hasta için ideal olan meme şekli rol oynamaktadır.

Ameliyatta vücudunuz ile orantılı bir büyütme sağlanarak göğüslerin büyüklüğünün doğal olması sağlanmaktadır. Meme büyütme ameliyatında tercih edilebilecek meme protezi çeşitlerinden bazıları ise şöyledir;

  • Damla (Anatomik)
  • Yuvarlak (Round)
  • Yüksek Profilli (High Defination)
  • Orta profilli (Modarate Defination)
  • Düşük Profilli (Low Defination)
  • Pürtüklü yüzeyli
  • Düz yüzeyli vb. olmak üzere çeşitlenmektedir.

Meme büyütme ameliyatı protezlerinin aynı zamanda hacimleri de küçükten büyüğe değişmektedir. Hastanın fiziksel yapısı ve istekleri göz önüne alınarak Op. Dr. Süleyman Taş ile birlikte bir yol haritası belirlenmektedir. Hastanın Dik bir meme mi? Dekolteli bir meme mi? Büyük bir meme mi? İstekleri dikkate alınarak vücut yapısına uygun olan meme büyütme operasyonu gerçekleştirilir.

Küçük memeli ve orta büyüklükte memeye sahip olmasına rağmen doğum sonrası memelerinin içi boşalmış olan kadınlar meme büyütme için ideal hastalardır. Memelerinde sarkma olan kadınlar ayrı bir gruba girmektedirler. Bu hastalarda protez konulurken mastopeksi dediğimiz meme dikleştirme işlemi de gerekir.

18 yaşından önce meme gelişimi tamamlanmadığından poland sendromu gibi doğştan memenin olmadığı gibi durumlar dışında yapılmaz. Meme gelişimi tamamlandıktan sonra her zaman yapılabilmektedir.

Tarihteki ilk meme büyütme ameliyatı 1895 yılında vücudun başka bir bölümündeki yağ tümörünün (lipom) memeye taşınması ile gerçekleştirildi. 1950’li yıllarda memelere sıvı silikon, bebe yağı, balmumu enjeksiyonları gibi korkunç işlemler yapılıyor ve hepsi de büyük sorunlara yol açmıştır.

Aynı yıllarda İvalon adı verilen bir sentetik süngerle meme büyütmesi yapılıyor, ancak o da başarısız olmuştur. İlk silikon meme protezi 1963 yılında ABD’de kullanıldı. O zamandan beri silikon protezler, gittikçe geliştirilerek mükemmel hale getirilmiştir.

Yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan silikon içerikli meme protezlerinde gelinen son nokta ile kansere ve reaksiyonlara neden olmayan, mükemmel görünümlü meme büyütme ameliyatları yapılmaktadır.

Meme büyütme ameliyatında günümüzde silikon protezler kullanılmaktadır. Silikon protezler ilk üretildikleri zamandan beri büyük bir değişim geçirmişlerdir.

1993 yılından beri üretilen beşinci jenerasyon protezler ile, önceki modellerde sık karşılaşılan jel kaçağı, protezin patlaması, protezlerin deforme olması gibi sorunlara rastlanmamaktadır. Bu konuda, üretici firmalar ömür boyu garanti vermektedirler.

Kapsül kontraktürü oranları ise yüzeyi pürtüklü protezler ile en aza indirilmiş durumdadır.

Beşinci kuşak protezlerin özellikleri koheziv, yani akışkanlığı olmayan bir jel içermeleri, protez yüzeylerinin pürtüklü olması, şekillerinin anatomik ya da yuvarlak olması ve vücut içerisinde de şekillerini koruyabilmeleridir. Bir dönem ortaya çıkan tuzlu su ile doldurulmuş protezler ise artık tercih edilmemektedir.

Meme protezleri dünyanın tüm ülkelerinde çok yaygın kullanılmaktadır ve yapılan bütün araştırmalar kanser yapmadığını göstermiştir. Tam tersine, meme protezi bulunan hastalarda meme kanseri görülme sıklığı, normal kadınlardakine göre %30 daha düşüktür.

Meme Büyütme Ameliyatı ile Alakalı Bilgi Almak için İletişime Geçebilirsiniz.

Источник: https://www.suleymantas.com.tr/meme-buyutme-ameliyati/

Göğüs küçültme hakkında merak ettikleriniz..

Meme Küçültme, Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatları

Meme küçültme ameliyatları, kadınlar tarafından estetik amaçlı olarak tercih edilirken, aslında yaşam kalitesini düşüren pek çok sağlık sorunundan kurtulmak için de yapılıyor.

Büyük meme yapısı yüzünden özellikle sırt ve boyun ağrıları, duruş bozuklukları ve kamburluk gibi sıkıntılar, bazen hastanın nefes almakta güçlük çekmesine bile yol açabiliyor.

Bedensel sağlık problemlerinin yanı sıra, dış görünüşlerinden hoşlanmayan kadınlar kendini toplumdan soyutlayabiliyor, sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkilenebiliyor.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlgi Güler, büyük göğüslü kadınların yaşadığı sorunları ve o sorunların çarelerini anlattı.

Aşırı büyük memeleri olan kadınların yaşadığı en yaygın sıkıntılar şunlar:

 • Omuz, sırt ve iskelet ağrıları
 • Kamburluk
 • Meme altı bölgesinde ve memelerin aralarında oluşan pişik, tahriş gibi durumlar
 • Sütyenin aşırı derecede baskı yapması ile kollarda görülebilen uyuşma
 • Nefes almada güçlük
 • Kişinin kendini bir türlü beğenmemesi, uygun kıyafet bulamamaktan ötürü kendini çirkin hissetmesi ile meydana gelen sosyal ve psikolojik sorunlar

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlgi Güler, bu gibi sorunlara çözüm olabilecek meme küçültme ameliyatı ile ilgili şunları söyledi: “Meme küçültme ameliyatı memenin gelişimini tamamladığı 17 yaştan itibaren uygulanabilir, emzirmeye ve cinsel ilişkiye engel olmadığı için bekarlara ve çocuk sahibi olmayı planlayanlara da uygulanabilir.”

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl oluyor?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde mamografi veya meme ultrasonu çekilmesi gerektiğini söyleyen Dr. İlgi Güler, genel anestezi ile yapılan bir operasyon olduğu için de bu tür operasyonlardan önce yapılan standart tetkiklerin de yapıldığını söyledi.

  Ameliyattan bir süre önce ve sonra sigara ve kanama riskini artırabilecek aspirin türevi ilaçların kullanılmaması gerektiği hakkında da uyaran Güler, meme küçültme tekniği ile ilgili de bilgiler verdi. Genel anestezi altında yapılan meme küçültme ameliyatı ortalama 3 saat kadar sürüyor.

Açılan kesiler deri altında kalan ve eriyebilen dikişlerle kapatılıyor ve içeride toplanan kanı dışarı alabilmek için her iki memeye de geçici olarak dren takılıyor. Ameliyatın sonunda cerrahi sütyen de takılabiliyor.

Dr. İlgi Güler’in açıklamalarına göre, memelerin büyüklüğü ve şekli, derinin durumu, vücut ölçüleri, ek hastalıklar, yaş, emzirmeyi düşünüp düşünmeme gibi durumlar ve cinsel aktiflik de ameliyatın tekniğine karar verilirken göz önünde bulunduruluyor.

Ancak hangi teknik tercih edilirse edilsin, operasyon temelde cilt dokusu ile birlikte fazla meme dokusunun da çıkarılmasını içeriyor.

Meme küçültme operasyonlarında genellikle meme başı sinirleri, damarlar ve süt kanalları korunuyor ancak çok büyük memelerde ve ileri yaştaki kadınlarda meme dokusu, meme ucu bölgesiyle birlikte alınıyor, meme dokusu buradan çıkarılıyor ve meme ucu bölgesi yerine dikiliyor.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?

İki türlü iz kalabilir: Eğer meme ucu çıkarılarak doku alındıysa meme ucu çevresinde yuvarlak ve aşağıya doğru inen başka bir kesi izi veya ters T şeklinde meme altına uzanan bir iz. Ancak derinin iyileşme durumuna göre bu izlerin belirginliği ve kalıcılığı kişiden kişiye değişkenlik gösterecektir.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası…

Her ameliyattan sonra olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatından sonra da yara çevrelerinde morluklar, ödem ve ağrı kesicilerle giderilebilen ağrılar oluşabilir. Ameliyattan bir gün sonra drenler çekilir ve genellikle hasta taburcu edilir.

İki gün sonra banyo yapmaya başlayabilir ve 7 ila 10 gün sonra da işine dönebilir. Ameliyattan sonraki 2 ay içinde bazı sporlar ve aktivitelerin kısıtlanabileceğini aktaran Dr.

İlgi Güler, ortalama 4 hafta boyunca cerrahi sütyenin kullanılmasını öneriyor.

Göğüs küçültme ameliyatının olası zararları nelerdir?

Her ameliyatta görülebilecek olan kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyon riskleri, meme küçültme ameliyatında da geçerlidir. Meme uçlarında oluşabilecek olan his kaybının doğal olduğuna dikkat çeken Dr.

İlgi Güler, bu durumun 1 yıla kadar kendiliğinden düzelebileceğini söylüyor.

Yaraların iyileşme süreci de kişinin medikal özelliklerine ve sigara kullanıp kullanmadığına da bağlı olarak kişiden kişiye değişebiliyor.

GÖĞÜS (MEME) UCU ESTETİĞİ NEDİR?

Memorial Antalya Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, meme küçültme ve dikleştirme ameliyatları hakkında bilgi verdi.

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler ya da bazı hastalıklar sonucu vücut ölçülerine uyum sağlayamayan iri meme problemleri ortaya çıkabilir. Buna; kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi de eklendiğinde yaşam kalitesini düşüren bir görünüm ve sağlık sorunları görülür.

Sırt ve boşun ağrıları, kol sinirinde uyuşmalar, duruş bozuklukları ve kamburluk gibi ortopedik sorunların yanı sıra özellikle yaz aylarında cilt tahrişleri oluşabilir. Kişinin günlük aktiviteleri ve hareket alanı sınırlanır, psikolojik ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilenir.

Meme küçültme ve dikleştirme amacıyla uygulanan ameliyatlar, memeye doğal bir görünüm kazandırır ve kişinin yaşamı kolaylaştırır.

Vücut ölçülerine göre meme şekillendirilir

Meme küçültme ameliyatının nasıl yapılacağı; meme büyüklüğü, şekli, cilt yapısı, hastanın şikayetleri, yaşı, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağı gibi detaylar değerlendirildikten sonra planlanır.

Ameliyat izi, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyat hakkında hasta detaylı olarak bilgilendirilir. Ameliyatta, büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri tabakası çıkarılır.

Genel anestezi altında yapılan işlem, yaklaşık 3-4 saat sürer.

Kendiliğinden eriyen gizli dikiş uygulanır

Ameliyattan sonra çok az ağrılı geçen süreçte kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Meme üzerine, iç çamaşırına benzer sargı uygulanır. Genellikle her iki memeye dren adı verilen küçük borular yerleştirilir ve bunlar, 2-3 gün sonra çıkarılır.

Meme başı üzerine ayrı pansuman uygulanır. Dikişler genellikle gizlidir ve alınmaz. Hasta 6 – 8 hafta sporcu iç çamaşırı kullanır.

Ameliyattan sonraki erken dönemde görülebilen şişlik, hissizlik ve morluk gibi sorunlar çok kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır.

Yeni cerrahi tekniklerle ameliyat izi azaltılabilir

Ameliyatta hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalabilir. Son zamanlarda uygulanan cerrahi teknikler sayesinde ameliyat izleri minimum düzeylere indirilmiştir.

Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

İşlem öncesinde hastaya bu detaylar ayrıntılı olarak iletilmekte ve ameliyat izi konusunda gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.

Hastanın yaşam kalitesi yükselir

Meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin sosyal ve psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini sağlayan, hastayı yaşama bağlayan ve özellikle de kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır.

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı sonrası gebe kalınabilir ve emzirme fonksiyonu devam eder. Ameliyatla şekillendirilmiş meme, yapısını uzun süre korur ancak hastanın ameliyat sonrası süreçte özellikle kilo değişimleri konusunda dikkatli olması önerilir.

Kişi ameliyattan bir hafta sonra iş yaşamına geri dönebilir. Ancak iki ay gibi bir süre ağır sporlardan uzak durma önerilir.

BÜYÜK MEMELİ KADINLARDA KANSER RİSKİ DAHA MI FAZLA? Büyük memeli kadınlarda, kanser … GÖĞÜS ÖLÇÜSÜ YAŞAM KALİTESİNİ NASIL ETKİLİYOR? “20 yıldır denize giremediğini s…

 

Meme dikleştirme nasıl yapılır?

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1033626-gogus-kucultme-ameliyati-nasil-olur

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.