Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili

Meme Mr

Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili

Meme manyetik rezonans görüntülemesi (MRI), kısaca meme MR’ı,  göğüs kanserini ve göğüsteki diğer anormallikleri saptamak için kullanılan bir testtir.

Meme MR’ı, göğsünüzün çoklu resimlerini çeker. Meme MR’ı görüntüleri bir bilgisayar kullanılarak detaylı resimler oluşturmak için birleştirilir.

Meme MR’ı genellikle doktorunuz mamogram, ultrason veya klinik göğüs muayenesinin sağlayabileceğinden daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunda uygulanır. Bir kadının göğüs kanserine yakalanma riskinin çok yüksek olduğu belli durumlarda, meme MR’ı göğüs kanserini saptamak için bir tarama cihazı olarak da kullanılabilir.

Neden Yapılır?

Meme MR’ı göğüs hastalıklarını ve durumunu teşhis etmek ve bazı durumlarda göğüs kanserini taramak için kullanılır. Eğer şu durumlar varsa doktorunuz meme MR’ı önerebilir:

 • Size göğüs kanseri teşhisi konmuşsa ve doktorunuz kanserin boyutlarını tespit etmek istiyorsa,
 • Doktorunuz mamogramınızda şüpheli bir alan bulduysa,
 • Siz veya doktorunuz göğsünüzde bir kitle veya başka bir yumru hissediyorsanız ama bu, mamogram veya ultrasonda saptanamıyorsa,
 • Göğüslerinizden birine kanser teşhisi yeni konmuş veya o göğüs tedavi görmüşse doktorunuz diğer göğsünüzü izlemek istiyorsa,
 • Göğüs implantınızda şüpheli bir sızıntı veya çatlak varsa,
 • Aile geçmişinizi ve diğer etkenleri hesaba katan risk araçları tarafından hesaplandığı şekliyle, ömür boyu riskinizin yüzde 20 ila 25 veya daha yüksek saptanması dolayısıyla göğüs kanseri riskiniz yüksekse,
 • Göğüs veya yumurtalık kanseri konusunda güçlü bir aile geçmişiniz varsa,
 • Çok kalın bir göğüs dokunuz varsa ve daha önce göğüs kanseriniz mamogramda saptanmadıysa,
 • Prekanseröz (kanser öncesi) göğüs değişimleri geçmişiniz, göğüs kanseri konusunda güçlü bir aile geçmişiniz ve kalın bir göğüs dokunuz varsa.

Eğer yüksek risk taşıyıp taşımadığınızdan emin değilseniz, doktorunuzdan kişisel risk değerlendirmenizi tespit etmesini isteyin. Sizi bir göğüs kliniğine veya göğüs sağlığı uzmanına yönlendirmesi riskinizi ve tarama seçeneklerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Meme MR’ı, mamograma veya mamogram yerine kullanılmayan bir başka göğüs görüntüleme testine ek olarak kullanıldığında çok daha etkilidir. Çok hassas bir test olmasına karşın, meme MR’ı, mamogramın saptayabileceği bazı göğüs kanseri türlerini kaçırabilir.

Riskleri

Meme MR’ı sizi radyasyona maruz bırakmayan güvenli bir işlemdir. Fakat diğer testlerde oldugu gibi meme MR’ının da bazı faydaları ve sınırlandırmaları vardır. Sınırlandırmaları şunlardır:

 • Yanlış pozitif sonuç riski. Meme MR’ı, sonraki değerlendirmelerde iyi huylu tümör olduğu ortaya çıkan şüpheli alanları da saptayabilir. Bu sonuçlar “yanlış pozitifler” diye bilinir. Yanlış pozitif sonuç, şüpheli alanları belirlemek için biyopsi gibi fazladan bazı testler yaptırdıysanız gereksiz bir tedirginliğe yol açabilir.
 • Bazen sigorta tarafından karşılanmayan yüksek maliyet. Bazı durumlarda, sigorta şirketleri meme MR’ını karşılamaz. Meme MR’ı çektirmeden önce, sigortanızın bunu kapsayıp kapsamadığını mutlaka kontrol edin.

Hazırlık

Meme MR’ına hazırlanmak için, doktorunuz şunları tavsiye edecektir:

hocam merhaba. 3 hafta önce memede ağrı şikayeti ve şişlikle genel cerrahi servisine muayene gittim. orda acil ultrasonum çekildi, kanallarda genişlem… devamı

 • MR’ınızı adet döngünüzün başlangıcına gelecek şekilde ayarlayın. Eğer premenopozalsanız (menopoza girmediyseniz), MR servisindekiler MR’ınızı adet döngünüzün belli bir zamanında, 7 ila 14’üncü günleri civarına ayarlamayı tercih edebilir. Servistekilere adet döngünüzün kaçıncı gününde olduğunuzu bildirin, böylelikle meme MR’ı için en uygun zaman ayarlanmış olur.
 • Doktorunuza alerjilerinizi söyleyin. Çoğu MR işlemi, görüntülerin daha kolay yorumlanabilmesini sağlamak için boya kullanır. Bu boya genellikle kolunuzdaki bir damardan verilir. Boya ile ilgili komplikasyonları önlemek için doktorunuza alerjilerinizi söyleyin.
 • Eğer böbreğinizde sorun varsa doktorunuza söyleyin. MR görüntülerini güçlendirmek için yaygın şekilde kullanılan gadolinyum adındaki boya, böbrek sorunları olan kişilerde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Eğer geçmişinizde böbrek sorunları yaşadıysanız doktorunuza bildirin.
 • Hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Genellikle hamile kadınlar için MR önerilmez.
 • MR sırasında metal eşyalar bulundurmayın. Kolye, toka, saat gibi metal nesneler MR sırasında zarar görebilir. Bu metal objeleri evde bırakın veya MR öncesi çıkartın.
 • Üzerinizde önceden yerleştirilmiş tıbbi düzenekler varsa doktorunuza bildirin. Kalp pili, defibrilatör, ilaç portu veya yapay eklem gibi önceden yerleştirilmiş tıbbi düzenekleriniz varsa MR’dan önce doktorunuza söyleyin.

Neler Beklenebilir?

Randevunuza gittiğinizde, sağlık ekibinizden biri size giymeniz için bir önlük ve bir giysi verir. Test sırasında giysilerinizi ve takılarınızı çıkarmak için talimatlar alırsınız. Eğer küçük, kapalı bir alanda bulunduğunuzda sorunlar yaşıyorsanız, meme MR’ından önce bunu doktorunuza bildirin. Size hafif bir sakinleştirici verilebilir.

MR görüntülerinde dokuların ve kan damarlarının görüntüsünü güçlendirmek için damar yolundan (IV) kontrast sağlayıcı bir sıvı (boya) enjekte edilebilir.

MR cihazının ortasında geniş bir boşluk vardır. Meme MR’ı sırasında, yüzükoyun şekilde tarama masasına yatırılırsınız. Göğüsleriniz, içinde MR cihazından gelen manyetik sinyalleri saptayan halkaların yer aldığı, çukur alanlara yerleştirilir. Daha sonra masanın tamamı cihazın içine doğru hareket eder.

MR cihazı etrafınızda bir manyetik alan oluşturur ve vücudunuza radyo dalgaları yönlendirir. Manyetik alan veya radyo dalgalarını hissetmezsiniz, ama cihazın içinden gelen takırtı ve gürültüleri duyabilirsiniz. Bunu önlemek için kulak tıkacı alabilirsiniz.

Test sırasında, orada bulunan teknisyen bir başka odadan sizi gözler. Bir mikrofon vasıtasıyla teknisyenle konuşabilirsiniz. Normal şekilde nefes alsanız da olabildiğince kımıldamadan yatmanız istenir.

Meme MR’ının süresi 30 dakikayla 1 saat arasında değişir.

Sonuçlar

Meme MR’ınızın görüntüleri bir radyolog (görüntüleme teknikleri üzerinde uzmanlaşmış doktor) tarafından incelenir ve testin sonuçlarını konuşmak üzere sağlık ekibinizden bir kişi sizinle temasa geçer.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/meme-mr

Rutin Mamografi ve Meme Ultrasonografisi

Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili

Mamografi, meme muayenesi esnasında memede şüpheli bir kitle bulunması durumunda bu kitlenin yerinin ve niteliklerinin belirlenmesi amacıyla yardımcı bir tanı testi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bununla beraber meme kanseri açısından hiçbir risk faktörü bulunmayan, hiçbir şikayeti olmayan ve yıllık yapılması önerilen meme muayenesi normal bulunan kadınlara da belli aralıklarla meme kanseri tarama testi olarak rutin mamografi önerilmektedir.

 Mamografi “normal” olarak rapor edildiğinde gerçekten bir sorun olmama ihtimali %90'lara varmakta, bu da mamografinin ne kadar etkili bir tarama testi olduğunu göstermektedir.

İşlem esnasında belli miktarda bir radyasyona maruz kalınsa dahi mamografinin erken tanı açısından önemi düşünülürse, alınan bu radyasyon dozunun ihmal edilebilecek kadar düşük olduğu söylenebilir.

Bu aşamada öncelikle belirtilmesi gereken bir konu mamografi incelemesine mutlaka dikkatli bir meme muayenesinin de eklenmesinin erken tanı olasılığını artırma açısından son derece önemli olduğudur. Bu meme muayenesi bu konuda tecrübeli bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından veya bir Genel Cerrahi Uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Neden Rutin Mamografi?

Meme kanseri kadınlarda nispeten sık görülen bir kanser türüdür.

Ülkeden ülkeye yapılan istatistikler farklılık gösterebilmekle beraber çoğu ülkede kadınlarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında meme kanseri akciğer kanserinden sonra ikinci sırayı almaktadır.

İstatistikler her 12 kadından birinin hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanacağını ve hastalığa yakalanan her 25 kadından birinin bu nedenle hayatını kaybedeceğini göstermektedir.

Tarama testlerinin amacı bir hastalığın ortaya çıkacağını önceden anlamaya çalışmak veya hastalığı erken evresinde yakalamaktır. Bu, hastalığa bağlı ortaya çıkacak sorunların azalmasına önemli katkılarda bulunur.

Mamografinin kadınlara belli aralıklarla yapılmasının doktorlar tarafından şiddetle önerilmesi, bu tarama testi sayesinde meme kanserinin erken tanınabilmesiyle hastalığa bağlı ölüm riskinin %20-70 oranında azaltılabilmesidir.

Rutin Mamografi Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Günümüzde tarama amaçlı mamografinin meme kanseri açısından risk faktörü bulunmayan kadınlara 40 yaşında başlanması, 50 yaşına kadar 2 yılda bir, daha sonra yılda bir uygulanması önerilmektedir.

Her yıl yapılan rutin jinekolojik muayeneler esnasında yapılan meme muayenesinde bir sorun saptanması durumunda veya kadının her ay kendi yaptığı meme muayenesi esnasında bir sorun saptaması ve bu sorunun doktor muayenesiyle doğrulanması durumunda mamografi yenilenir.

Otuz yaşından daha genç olan kadınlarda bir yandan meme dokusunun yoğun olması nedeniyle görüntülemenin zor olması, öte yandan meme kanseri görülme olasılığının oldukça düşük olması nedeniyle bu yaş grubundaki kadınlara rutin mamografi önerilmez. Genç bayanlarda meme dokusundaki sorunlar genellikle meme muayenesi ve meme ultrasonografisiyle aydınlatılır.

Ailesinde meme kanserli birey bulunan veya meme kanseri geliştirme açısından çeşitli risk faktörleri olan kadınlarda rutin mamografi aralıkları Genel Cerrahi Uzmanı'nın belirlediği şemaya göre uygulanır.

Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır?

Mamografi meme dokusunun adet döngüsünün içinde en iyi görüntülenebildiği bir dönemde yapılmalıdır. Bu dönem adet kanamasının başladığı ilk hafta içerisinde hormon seviyelerinin henüz nispeten düşük olduğu günlerdedir. Menopoz döneminde bulunan bir kadın ise bu incelemeyi herhangi bir günde yaptırabilir.

Mamografi, mamografi cihazı adı verilen özel bir röntgen cihazı yardımıyla her iki memenin sıkıştırılarak çeşitli seviye ve kesitlerde filmlerinin alınmasından ibaret bir incelemedir. Mamografi esnasında meme dokusunun sıkıştırılmasının amacı daha nitelikli görüntüler elde etmek ve kadının alacağı radyasyon dozunu en düşük seviyeye indirmektir.

Elde edilen röntgen görüntüleri daha sonra bir Radyoloji Uzmanı tarafından değerlendirilir ve bulguların ve önerilerin yer aldığı bir rapor düzenlenir.

Radyoloji Uzmanı değerlendirmesini yaparken genellikle önceki yıllardaki görüntüleri de dikkate alır. Bu nedenle mamografi filmlerinin ve raporlarının düzenli olarak muhafaza edilmesi ve Radyoloji Uzmanına sunulması son derece önemlidir.

Meme protezi olan kadınlarda mamografi ile görüntü elde etmek zordur. Bu durumlarda inceleme genellikle Manyetik Rezonans (MR) ile yapılır.

Mamografi Raporu

Radyoloji Uzmanı elde edilen görüntüleri incelerken bu görüntülerde çok çeşitli özellikleri dikkate alır: Meme dokusunda kitle görünümünün olup olmadığı, doku içinde kalsifikasyon (kireçlenme) alanları, meme dokusunun yoğunluğu ve yoğunluğun meme dokusu içindeki dağılımı, meme cildinin kalınlığı, koltukaltı lenf bezlerinin durumu yazılacak olan raporu belirleyen temel özelliklerdir. Meme kanseri düşündüren hiçbir bulgu saptanmadığında bu durum genellikle “normal mamografi bulguları” olarak rapor edilir.

Görüntülerde normaldışı bulguların varlığı durumunda Radyoloji Uzmanı yazdığı raporda genellikle yönlendirici önerilerde bulunur.

Meme içinde kanser düşündüren bir görüntü varlığında bu durum raporda genellikle “ileri inceleme önerilir” şeklinde belirtilir.

Kitle saptandığında bu kitlenin kist yapısında olup olmadığının belirlenmesi amacıyla “ultrasonografi incelemesi önerilir” ibaresi de mamografi raporlarında sıklıkla görülür.

Mamografinin normal olup olmadığının nihai kararını meme muayenesini yapmış ve kadının tıbbi ayrıntılarını bilen doktor verir.

Meme Ultrasonografisi

Günümüzde çoğu durumda mamografi ve meme ultrasonografisi beraberce yapılmaktadır. Bunun en önemli nedeni meme ultrasonografisinin meme dokusundaki kistik ve solid (“katı”) oluşumları birbirinden net bir şekilde ayırabilme yetisidir.

Источник: https://www.jinekoloji.net/mamografi-meme-ultrasonografisi

Meme Kanserinde Tarama Yöntemleri – Anadolu Sağlık Merkezi

Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili

okuyabilirsiniz.

Tarama yöntemine hastanın yaşına, meme yapısına, fizik muayene bulgularına göre karar verilir.

KLİNİK MEME MUAYENESİ

Meme muayenesinin uzman doktor tarafından yapılmasıdır. Genel olarak 40 yaşına kadar1-3 yıl arası, 40 yaşından sonra her yıl yaptırılmalıdır. Muayene sıklığı risk faktörlerinin bulunması ve memede saptanan belirtilere göre doktor tarafından belirtilir.

MAMMOGRAFİ

Mammografi erken tanıda kullanılan en önemli görüntüleme yöntemidir.

Mamografi düşük dozda X ışınıyla çekilen özel bir meme röntgen filmidir. Memede muayene ile saptanamayacak kadar küçük, özellikle kanser belirteci oluşumların tespit edilmesi, ayrıca fibrokistik yapıya sahip kadınların meme ayrıntıları ve iç yapılanmasının görülebilmesi için yapılır.

Mammografi çekimi sırasında ilaç kullanılmaz. Herhangi bir iğne yapılmaz. Meme iki plak arasına hafifçe sıkıştırılır. Sıkıştırmadaki amaç; memenin hareketinin engellenerek görüntü kalitesini arttırmak, memenin kalınlığını azaltarak daha az miktarda X ışını alınmasını sağlamak ve memede üst üste gelebilecek oluşumların açılmasını sağlayarak hatalı sonuçları engellemektir.

Yeni nesil dijital mammografi ile X ışını miktarı iyice azaltılmıştır.

Mammografi çekimi yatay ve dikey olarak yapılır.

Mammografi çekimi için bir ön hazırlığa gerek yoktur. Adet durumuna göre alınan görüntüde değişiklik olmaz. Ancak hassasiyet açısından adet döneminin dışında çekilmesi daha konforlu olabilmektedir.

Çekim sırasında bel üstü çıplaktır. Görüntüyü etkilememesi açısından meme ve koltuk altı bölgesine deodorant, talk pudrası ve losyon sürülmemesi istenir.

BIRADS (BREAST IMAGİİNG REPORTİNG and DATA SYSTEMS ) MEME GÖRÜNTÜLEME VE RAPORLAMA SİSTEMİ

Yapılan mamografi sonucunda izlenecek yolu gösteren bir raporlama tekniğidir.
BIRADS 0 : mamografide bir şey görüldüğü fakat ne olduğu anlaşılamayan durumdur. Ek tetkiklere ihtiyaç vardır.

BIRADS 1: mamografi sonucu normal demektir.

BIRADS2: mamografide bir şey görüldüğü fakat %100 olarak iyi huylu olduğuna emin olnunan durumdur.

BIRADS3: çok yüksek olasılıkla iyi huylu olduğu düşünülen durumdur. 6 ay sonra takip önerilir.

BIRADS4: mutlaka sonucun biyopsi ile desteklenmesi gereken durumlardır. Görülen kitlenin kanser olma ihtimalinin yüksek olduğu durumdur.

MEME ULTRASONOGRAFİSİ

Meme yapısı yoğun olan kadınlarda kullanılan etkin bir yöntemdir. Genç ve ailesel riski olan kadınlarda, mamografinin normal olduğu ancak elle hissedilen kitle olması durumlarında etkilidir. Mamografide dokuların üst üste geldiği durumlarda görülemeyecek oluşumları tespit etmede etkilidir.

Ultrason çekimi radyasyon içermez bu nedenle 45 yaş altı kadınlarda ele gelen kitle durumunda önce ultrasonografi tercih edilir. Gerekli olursa mamografi yapılabilir.

Memenin hassas olduğu dönemlerde az miktarda ağrı hissedilebilir. Memede enfeksiyon bulgularında (ağrı, şişlik, kızarıklık) ultrason tercih edilir. /p>

Mamografi yada klinik meme muayenesinde şüpheli bulgularda ultrasonografi ek görüş için tercih edilir.

Meme kanseri saptandığında diğer meme ve koltuk altı incelemelerinde tercih edilir.

MANYETİK REZONANS MR

Manyetik rezonans büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak görüntü elde edilmesidir. Radyasyon içermez. Vücudun doğal yapısında bulunmayan oluşumları ve farklılıkları tespit etmek için kullanılır. Yumuşak dokuların görüntülenmesinde iyi sonuçlar vermektedir.

MR, mamografi, ultrasonografi ve elle muayene ile tespit edilemeyen odakları %20-%25 oranında tespit etmektedir. Özellikle fibrokistik yapılı yoğun memelerde MR cerrahi tedavinin planının netleşmesinde rol oynar. Kanserin tekrarlayabileceğinin düşünüldüğü durumlarda yol göstericidir.

Bir memede kanser olduğu saptandığında, aynı memede yada diğer memede kansere işaret eden oluşum aramak için sıklıkla kullanılır.

Genellikle taramada ilk adım olarak kullanılmaz. MR bazı durumlarda ultrasona destek amaçlı kullanılır. Ayrıca yüksek riskli hasta grubunda mamografiye ek olarak istenir. MR memenin yoğunluğundan ve yapısından etkilenmez.

Meme kanseri tedavisi sonrasında kontrol amaçlı ve ileri evre meme kanserinde kemoterapinin etkinliğini ölçmek için de kullanılır.

MEME BİYOPSİSİ

Görüntüleme yöntemleriyle memede şüpheli bir lezyon görüldüğünde, kanser mi ya da başka bir oluşum mu olduğunu anlamak için hücre yapısı düzeyinde taramalar gerekmektedir. Değerlendirme için uygun olacak örneğin, radyoloji eşliğinde çeşitli alet ve cihazlar yardımıyla alınmasına meme biyopsi denir.

Lezyon mamografi, ultrasonografi ya da MR da daha iyi görülüyor olabilir. Hangi yöntem daha iyi görüntü sağlıyorsa o yöntem eşliğinde biyopsi yapılır. Bazen cerrahi yöntem ile biyopsi yapılabilir.

Alınan örnek patoloji laboratuvarında incelenir. Kanser olup olmadığı rapor edilir. Biyopside amaç patoloji uzmanının değerlendirebileceği kadar örnek almaktır.

Biyopsinin farklı yöntemleri bulunmaktadır. Radyoloji uzmanı uygun tekniğe alacağı örneğin miktarı, meme yapısı ve lezyonun durumuna göre karar vermektedir.

Biyopsi sırasında bel üstü giysileri çıkarılır. Örnek alınacak bölge lokal anestezi denilen sadece o bölgenin uyuşturulması tekniğiyle uyuşturulur. İşlem sırasında ağrı duymamanız hedeflenmektedir.

İşlem sonrasında gün içinde ya da ertesi gün ağrınız olabilir. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda ağrı kesici kullanabilirsiniz. İşlem sonrasında örnek alınan bölge kapatılacaktır.

Bu bölgenin kanama açısından takip edilmesi gerekmektedir.

Meme Sağlığı Merkezi

2017 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde genel cerrah olarak görevini sürdürüyor.

Doktoru Tanıyın

Источник: https://www.anadolumedicalcenter.com/blog/meme-kanserinde-tarama-yontemleri

Meme MR | Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi

Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili

MR cihazlarında özel meme coilleri yardımıyla MR incelemesi yapılmasına meme MR’ı denilmektedir. MR meme kanseri taramasında değil, daha detaylı inceleme gerektiğinde yapılmaktadır. Tarama için mamografi ya da ultrasonografi kullanılır.

Meme MR’ı çekilmesi için:

MR çekimi için randevu saatinizden 30 dakika önce gitmeniz gerekmektedir. Meme MR işlemi 45 dakika ile 1 saat arasında sürebilir. Meme MR’ı çekilmesi için en ideal zaman adet döngüsünün başlamasının 7 ila 10. günü arasındadır. Bu sayede hormonların meme dokusuna etkisi minimize edilerek yanlış pozitif sonuç çıkma riski azaltılmış olacaktır.

Meme MR işlemi sırasında acı veya rahatsızlık yaşamanız söz konusu değildir. İlgili sağlık kuruluşunda sağlık geçmişiniz ve şikayetlerinizle ilgili bir form doldurmanız gerekebilmektedir.

Üzerinizde herhangi bir aksesuar ya da mücevher bulunmamalıdır. Bunun dışında üzerinizde herhangi bir metal de bulunmaması gerekmektedir. Meme MR’ından daha iyi bir sonuç almak için aç karnına yaptırmanız gerekmektedir.

Meme MR çekimlerimizden görüntüler için tıklayınız;

https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/meme-mr-2.jpg
https://www.lifemed.com.tr/store/file/files/meme-mr-3.jpg
https://www.lifemed.com.tr/store/file/images/meme-mr-4.jpg

Kafanız MR cihazının dışına doğru olmak üzere yüzüstü MR cihazına sokulursunuz. Meme MR incelemesi sırasında damardan ilaç (kontrast madde) kullanılması gereklidir.

Şayet meme MR tetkiki sadece silikon meme implantlarını kontrol etme amaçlı yapılıyorsa kontrast madde enjeksiyonuna gerek yoktur. Kullanılan kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyonlar çok nadirdir.

MR hiç bir yan etkiye neden olmaz. Çekim sonrası günlük işinize devam edebilirsiniz.

Eğer,

 • Kalp piliniz
 • Yapay kalp kapağı proteziniz
 • Anevrizma klipi
 • Göz implantları ve metal kulak implantları veya elektronik, manyetik ve mekanik olarak aktive edilen her türlü metal implantlar
 • Bakır 7 IUD
 • Şarapnel veya alınmamış mermi varsa
 • Hamilelik durumunda
 • 121 kilo üstü hastalar
 • Klostrofobik hastalar MR’a girmeye uygun değildir.

Meme MR’ı Hangi Hastalıklarda Çekilir?

Meme MR’ının çekilme koşulları aşağıda sıralanmıştır:

 • Fiziki muayene, mamografi veya ultrasonografide kanser şüphesi tespit edildiğinde, bu şüpheyi daha detaylı incelemek amacıyla.
 • Özellikle genç kadınlarda mevcut olan yoğun meme dokusu, memede yer alan kanserli dokuyu gizleyebilmektedir. Bu gibi durumlarda özellikle genetik olarak yüksek meme kanseri riski taşıyan bir grup içindeyse kişi erken dönemde meme kanseri teşhisi için tarama amaçlı olarak meme MR’ı kullanılabilmektedir.
 • Meme implantlarında implantın durumunu değerlendirmek amacıyla kullanılabilmektedir.
 • Meme kanseri sebebiyle ameliyat olmuş hastalarda ameliyat bölgesinde yeniden meydana gelebilecek kanserli dokuyu iyileşme dokusundan ayırt etmek için yapılabilir.
 • Özellikle  meme koruyucu cerrahi uygulanacaksa, memenin diğer alanlarında tümör bulunup bulunmadığının belirlenmesi oldukça önemlidir. Kimi meme kanseri türlerinde, diğer memede de kanser bulunma riski yüksektir. Mammografi ve meme ultrasonografisinde kanser saptanan hastalarda her iki memede de ya da tek memede farklı bölgelerde de bu incelemelerde saptanamayan başka tümör dokuları bulunabileceğinden, ameliyat öncesi yapılacak meme MR’ıyla en uygun tedavinin planması gerekmektedir.
 • Ultrason ve mammografide saptanan tümörün memede ne kadar yayılım gösterdiğine  göre ameliyatla, nereden ne kadar meme dokusu çıkartılacağı ve uygulanacak cerrahi teknik değişebileceğinden tümörün yayılım derecesini ve  göğüs duvarını tutup tutmadığını göstermek amacıyla kullanılabilir.
 • Eğer kitle biyopsi amacıyla çıkartılmışsa, geride kalan tümörlü dokunun miktarını ve yayılımını göstermek amacıyla yapılabilir.
 • Kemoterapi tedavisi gören hastlarda tedavinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla kullanılabilir.

Meme MR’ı Hangi Yaşlarda Çekilir?

Meme kanserinin erken teşhisinde aşağıdaki yöntemler izlenmelidir. Bu tespitlerde şüphe doğuracak bir durum belirmesi halinde meme MR’ı ile daha detaylı inceleme tercih edilmelidir.

Kanserin erken tespit programı 30 yaşını aşmış olan kadınlar için her yıl meme kanseriyle ilgili bir erken tespit incelemesi öngörmektedir: Onkoloji-klinisyen (Genel cerrah, kadın doğum hekimi vb) memeleri ve koltuk altlarını elle muayene ile değerlendirir.

Ayrıca her kadının kendi memelerini ayda bir defa kendisinin nasıl inceleyeceğini göstermelidir. Kendi kendini incelemesi için en uygun zaman aylık kanamasından bir hafta sonra olmaktadır: Bu zamanda meme dokusu yumuşaktır.

Adet kesildiği yıllarda veya daha sonrasında olan kadınlar her ay aynı günde denetlemelidir.

Meme ve koltuk altı arasındaki alan da dokunarak incelenmeli ve en iyisi her defasında aynı yöntemle davranmalı: Biraz çalışarak göğsünün “beze haritasını” kadın öğrenir ve düzensizlikleri farkedebilir. Herhangi bir düzensizliğin tespitinde doktora giderek olayı aydınlatmalıdır.

40 ve 69 yaşları arasındaki kadınlar

Bu yaş grubunda olan sağlıklı kadınlar için ilaveten mamografi taraması, yasal erken tespit programına dahil edilmiştir: Bu seri halde yapılan incelemeden en çok fayda sağlayan onlardır.

70 yaşını aşmış olan kadınlar

70 yaşından sonra, yukarıda tarif edildiği üzere, yine erken tespit olanağı kapsamında “normal” olanak sunulmaktadır. Yaşlandıkça meme kanserinden hastalanma riski arttığından, uzmanlar bu yaş grubundaki kadınlara da düzenli aralıklarla erken tespit olanağından faydalanmalarını önermektedir.

Bu yaş gruplarından her biri meme MR’ına girmek için uygundur.

Meme Kanseri Tanısında Meme MR’ı mı, Mamografi mi?

Mamografi, meme muayenesinde saptanamayacak kadar küçük anomalilerin belirlenmesi amacıyla düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir.

Mamografi meme kanserinde erken teşhis için oldukça önemli; çünkü kendi kendine ya da hekim tarafından yapılan muayenelerde ancak 1,5 ' 2 cm ve daha büyük boyutlu kitleler saptanabilirken, mamografi meme içindeki değişiklikleri 0,5 cm altında dahi tespit edebilmektedir.

Bu da tanı ve tedavinin biran önce başlaması anlamına gelir. Mamografi özel bir röntgen cihazı olup düşük doz ışın kullanılarak çekilmektedir

Görüldüğü üzere mamografi ve meme MR’ı meme kanseri teşhisinde birbirlerinin yerine değil birbirlerini tamamlayıcı faktör olarak rol almaktadırlar. Yani mamografi aracılığı ile tespit edilecek ve kanser şüphesi olan kitle meme MR’ı aracılığıyla daha detaylı tetkik edilir ve en doğru teşhisin konulması sağlanır.

Meme MR’ı normal risk grubundaki bir kadında meme kanseri  tarama testi olarak mamografi yerine  kullanılmamaktadır.

Meme MR’ı genel olarak mamografide veya ultrasonografide şüpheli bir bulgu tespit edildiğinde bu bulguların detaylandırılması veya tespit edilen bir kanserin yaygınlığının saptanması için kullanılmaktadır.

Birde öz veya soy geçmişindeki özellikleri nedeniyle meme kanserine yakalanma ihtimali yüksek riskli hastalarda, Meme MR’ı  tarama testi olarak uygulanmaktadır.

Bilgilendirme amaçlıdır.

Источник: https://www.lifemed.com.tr/poliklinikler/meme-mr/

Meme Görüntülemesinde Yeni Bir Teknoloji: Dijital Mamografi

Meme MR`ı ve Mamografi Risk Grubunda Etkili
Radyoloji
Memorial Şişli Hastanesi

Meme görüntülemesinde yeni bir teknoloji olan Dijital Mamografi, artık meme hastalıklarının teşhisinde ve meme kanseri taramasında temel tanı yöntemi olmuştur. Klasik mamografiden farklı olarak, elektronik algılayıcılar kullanarak dijital ortamda görüntüler elde edilir.

Daha sonra bu görüntüler yüksek çözünürlüklü özel monitörlere sahip CAD programlı iş istasyonunda değerlendirilmektedir. Bu iş istasyonunda, büyütme, ölçüm ve kullanılan X-ışının dozuna bağlı olmadan kontrast ayarı gibi bir çok işlem yapılmaktadır.

 Memorial Hastanesi Radyoloji Bölümü uzmanları, dijital mamografi incelemeleri hakkında bilgi verdi.

Tarama Mamografisi neden önemlidir?

Meme kanseri kadınlarda ölüm oranı en yüksek kanser türüdür. Kadınların 70 yaşına kadar %13’ünde meme kanseri gelişme riski vardır. Kanserin kitle haline gelmesi birkaç yıl veya daha uzun sürebilir. Tümör erken dönemde herhangi bir şikayete neden olmayabilir.

Eğer bu aşamada yakalanırsa tedavi şansı çok yüksektir. Tarama mamografisinin amacı, kitlenin hastanın veya muayene eden doktorun eline gelecek boyuta ulaşmadan yakalanmasıdır.

Tarama mamografisinin düzenli olarak yapıldığı ülkelerde meme kanserine bağlı ölümlerde % 30 oranında azalma görülmektedir.

Bir kadın kaç yaşında ve ne sıklıkla mamografi çektirmelidir?

40 yaşından sonra her kadın yılda bir kez mamografi çektirmelidir. Daha genç yaşlarda tarama ise klinik muayene ile gerek görüldüğünde yapılabilir.

Yüksek risk grubundaki genç kadınlar da aile ve yakın akrabalarda meme kanseri varsa mamografi ile tarama aile ve yakının kanser tanısı aldığı yaşın 10 yıl öncesinden başlamalıdır.

Ailevi risk taşıyanlarda 30 yaşından itibaren mamografi çekilmeli, buna ek olarak ultrason ve MR inceleme de yapılmalıdır.

Dijital Mamografinin geleneksel mamografiden farkı nedir?

Hem geleneksel mamografi de hem de dijital mamografide üstte bir X ışını tüpü, altta ise meme dokusunun üzerinde sıkıştırıldığı bir plaka vardır. Klasik mamografide X-ışını memeyi geçerek filme ulaşır.

Dijital mamografide X ışını memeyi geçtikten sonra yüksek çözünürlüklü elektronik detektörler tarafından algılanır ve görüntüler önce dijital ortamda elde edilir.

Bu görüntüler yüksek çözünürlüklü büyük monitörlerde incelenir.

Dijital mamografinin üstünlükleri nelerdir?

İnceleme süresi kısadır. Çekimden sonraki 1 dakika içinde görüntüler ekrandan izlenebilir. Radyasyon dozu klasik mamografiden daha düşük görüntü kalitesi daha yüksektir.

Mikrokalsifikasyon( düzensiz küçük kireçlenme odakları) ve küçük lezyonlar daha kolay ayırt edilebildiğinden fibrokistik meme dokusunu değerlendirmeyi kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca görüntüler dijital ortamda arşivlenmekte ve dijital olarak aktarılabilmektedir.

Mamografi çekimi öncesi nasıl bir hazırlık gerekir?

Herhangi bir ön hazırlık gerekmez. Mamografi çekimi için ideal zaman adet dönemi bittikten sonraki ilk hafta olmakla birlikte diğer günlerde de çekilebilir. İncelemenin yapılacağı gün deodorant veya pudra kullanılmamalıdır.

Hasta gelirken, varsa eski mamografilerini mutlaka yanında getirmelidir. Eski ve yeni filmler arasında meme dokusundaki küçük bir değişiklik kanser belirtisi olabilir. Eski filmlerde de aynı şekilde var olduğu düşünülen bir lezyonun iyi huylu olduğu söylenebilir.

Böylelikle hasta gereksiz bir biyopsiden kurtulmuş olur.

Mamografi çekimi nasıl yapılır?

Mamografi çekiminde meme 2 plastik tabaka arasında sıkıştırılarak genellikle 2 farklı pozisyonda görüntü elde edilir. Sıkıştırmanın nedeni hastanın hareketini azaltmak, daha keskin görüntü oluşturabilmek ve düşük doz radyasyon kullanabilmektir.

İnceleme sırasında uygulanan baskı nedeni ile memelerde ağrı hissedilebilir. Kısa sürede ağrı kendiliğinden geçecektir. Çekim mamografi teknisyenleri tarafından gerçekleştirilir. Çekim odasında teknisyen ve hastadan başka kimse bulunmaz.

Hastanemizde işlem bayan teknisyenler tarafından yapılmaktadır.

Mamografi sırasında alınan radyasyonun riski var mıdır?

Meme kanserinin sıklığı ve erken tanının önemi düşünüldüğünde radyasyonun riski önemsiz kalmaktadır. Alınan doz çok düşük olup kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. Bu çekim sırasında alınan ortalama doz, 0.7mSv olup bu doz normal günlük hayatta 3 ay içerisinde çevreden de alınmaktadır.

Mamografi ile bütün meme kanserleri saptanabilir mi?

Dijital mamografi meme kanserinin teşhisinde en başarılı yöntemdir. Ancak kitlelerin bir kısmı mamografi ile görülememektedir. Özellikle meme dokusu yoğun olanlarda küçük kitleleri görmek zordur. Bu tip meme yapısı olan kadınlarda mamografi ile birlikte ultrasonografi, gerekirse MR da yapılması önerilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 19 Kasım 2018Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/meme-goruntulemesinde-yeni-bir-teknoloji-dijital-mamografi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.