Menapoz şikeyetleri nasıl azaltılır

içerik

MENOPOZ TEDAVİSİ

Menapoz şikeyetleri nasıl azaltılır

Menopoz, kadınların belli bir yaştan sonra adet kanamalarının kesilmesi ile birlikte üremelerinin durmasıdır. Bu yazımızda sizlere menopoz hakkında daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Bu bilgiler kapsamında, kadınlar için zorlu bir dönem olan menopoz için neler yapılması gerektiği, hangi komplikasyonlardan oluştuğu ve sizleri etkileyen olumsuzlukların nasıl tedavi edilmesi gerektiğini açıklayacağız.

Menopoz genellikle bayanların 40 ile 50 yaş dönemleri arasında meydana gelmektedir. Menopoz doğal biyolojik bir süreçtir. Doğurganlığın sona ermesine rağmen, sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilmektedirler. Artık hamilelik konusunda endişelenmenize gerek kalmadığından birçok kadın bu konuda kendini daha rahat hissetmektedir.

 Öyle olsa bile, sıcak basması gibi fiziksel belirtiler ve menopozun duygusal belirtileri, uyku düzeninizi bozabilir, ayrıca enerjinizi de düşürebilir. Bazı kadınlarda bu süreç üzüntü ve kaygı gibi duygusal dönemler biçiminde gerçekleşmektedir.

 Bu kapsamda ise, birçok etkili tedavi ve yaşam tarzı ayarlamaları ile hormon tedavileri mevcuttur.

Menopoz dönemlerinde aşağıda sizlere vermiş olduğumuz belirtiler ile karşılaşabilirsiniz;

 • Düzensiz adet dönemleri
 • Vajinal kuruluk
 • Sıcak basmaları
 • Gece terlemeleri
 • Uyku sorunları
 • Duygu durum değişiklikleri
 • Kilo alımı ve yavaşlamış metabolizma
 • Saç inceltmesi ve kuru cilt
 • Memede dolgunluk kaybı

Hemen hemen her kadın bu yukarıdaki belirtilere sahip olmaktadır. Özellikle menopoza ilk girildiği dönemlerde adet dönemlerinde farklılıklar oluşmaktadır. 4 ayda bir gelmesi veya geldiğinde ağrılı ve şiddetli olması gibi. Bu düzensiz dönemlerde ise gebe kalma durumları oluşabilmektedir. Bu yüzden tıbbi bir yardım almanız da gerekebilmektedir.

Doktora Ne Zaman Görünmeliyim?

Eğer menopoz sonrasında vajina kanaması varsa zaman kaybetmeden bir doktora başvurun. Bunlara ek olarak, menopoz zamanlarında her ay düzenli olarak doktora gitmeniz gerekmektedir.

Menopoz Tedavisi

Menopoz, herhangi bir tedavi içermemektedir. Ancak bunun yanı sıra sahip olduğu belirtileri azaltmak için bazı tedavi şekilleri mevcut olmaktadır. Bu belirtilerin ve semptomların azaltılması ve önlenmesini içeren tedaviler şöyle sıralanmaktadır;

Östrojen tedavisi, şimdiye kadar, menopoz sıcak basmaları giderici için en etkili tedavi seçeneği olmaya devam etmektedir.

 Kişisel ve ailevi tıbbi geçmişine bağlı olarak, doktorunuz sizin için belirtilerde bir rahatlama sağlamak için gereken en düşük dozda östrojen önerebilir.

 Östrojen aynı zamanda kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Son adet döneminden sonra beş yıl içinde başlatılmaktadır.

2.Vajinal Östrojen

Vajinal kuruluğu rahatlatmak için, östrojen vajinal krem, tablet ya da ilacını kullanarak vajinaya doğrudan uygulanabilmektedir. Bu vajinal kuruluk tedavisi cinsel ve bazı üriner semptomlarla rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir.

3.Düşük Doz Antidepresanlar

Selektif serotonin inhibitörleri (SSRI) olarak adlandırılan ilaç sınıfına ilişkin bazı antidepresanlar menopoz dönemindeki sıcak basmalarını azaltabilir. Sıcak basmalarının yönetimi için düşük doz antidepresan sağlığı iyileştirmektedir. Duygu durum bozukluğu için bir antidepresan ihtiyaç duyan bir kadın östrojen alması da yararlı olabilmektedir.

4.Gabapentin (Neurontin)

Nöbetleri tedavi etmek için onaylanmıştır, ama aynı zamanda sıcak basması azaltmak için gösterilmiştir. Bu ilaç östrojen tedavisi kullanmayan kadınlarda ve aynı zamanda migreni olan kadınlarda da yararlı olmaktadır.

5.Osteoporozu Tedavi Etmek

Bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak, doktorunuz osteoporozu önlemek ve tedavi etmek için ilaç önerebilir. Tedavinin herhangi bir biçimine karar vermeden önce, seçenekleri veya her biri ile ilgili riskleri ve yararları konusunda doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

6.Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Menopoz ile ilişkili belirti ve bulgular pek geçicidir. Azaltmak ya da etkileri önlemeye yardımcı olmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Sıcak basmaları: Bunun için elbise değişikliği, soğuk içecekler içmek veya soğuk bir odaya gitmek sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca tetikleyicileri ise; sıcak içecekler, kafein, baharatlı gıdalar, alkol, stres, sıcak havalardır.
 2. Vajinal rahatsızlıkları azaltmak: Reçetesiz kremler, su bazlı vajinal yağlar veya nemlendiriciler (Replens, diğerleri) sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Bu kimyasallara duyarlı olan kadınlarda yanma veya tahrişe neden olabilir. Bunun için gliserine ihtiva etmeyen ürünler seçin. 
 3. Uyku: Uykunuzu kesecek çok fazla alkol içmeyi önlemeniz ve kafeinden kaçınmanız gerekmektedir. Egzersiz yapmak ise sizlerin uyku düzeninizin olmasına yardım edecektir. Sıcak basmaları uykunuzu rahatsız hissederseniz, bu konuda yardım almanız gerekmektedir.
 4. Gevşeme tekniklerini uygulama: Derin nefes, tempolu nefes, masaj ve ilerleyici kas gevşeme gibi teknikler menopoz belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Farklı gevşeme egzersizleri kitap, CD’leri deneyebilirsiniz.
 5. Dengeli beslenme: Meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler tercih edin. Günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için kalsiyum ya da D vitamini alın.
 6. Sigara içmeyin: Sigara, kalp hastalığı, felç, osteoporoz, kanser ve diğer sağlık sorunları riskini artırır.

7.Alternatif Tıp

Birçok yaklaşımlar menopoz semptomlarını yönetmenizde sizlere yardımcı olmaktadır. Bu durumların herhangi tıbbi bir dayanağı bulunmamaktadır.

 • Bitki östrojenler (fitoöstrojen): Bu östrojenler bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Bu gıdalarda östrojenler sıcak basması ve diğer menopoz semptomlarını kontrol edilmesine neden olmaktadır. 
 • Bioidentical hormonlar
 • Karayılan otu: Karayılan otu menopoz semptomları olan birçok kadınlar arasında popüler olmuştur. Ama karayılan otunun etkili olduğu ve ek karaciğer için zararlı olabileceğine dair kanıtlar da bulunmaktadır. 
 • Yoga: Bazı çalışmalar, yoganın perimenopozal kadınlarda sıcak basmasını azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir.
 • Akupunktur: Akupunktur sıcak basmalarını azaltmak için yardımcı olmaktadır. 

Menopoz Komplikasyonları Nelerdir?

Menopozdan sonra, belirli tıbbi durumların riski artmaktadır. Bunlar ise;

 • Kalp ve damar (kardiyovasküler) hastalıkları: Östrojen düzeyleri düşüş olduğunda, kardiyovasküler hastalık riskiniz artar. Kalp hastalıkları hem kadınlarda hem de erkeklerde önde gelen ölüm sebepleri arasındadır. Bu yüzden sağlıklı bir diyet yemek ve normal kiloyu korumak için düzenli egzersiz almak önemlidir. Çok yüksek kolesterol ve kan basıncınız varsa, bunları azaltmak için ve kalbinizi korumak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini doktorunuza danışın.
 • Osteoporoz: Bu durum, kırık riskinin artmasına yol açmakta, aynı zamanda kemiklerin kırılgan ve zayıf olmasına neden olan bir sorun olmaktadır. Menopozdan sonraki ilk birkaç yıl boyunca, hızla kemik yoğunluğunu kaybetmeye başlayabilirsiniz. Osteoporoz postmenopozal kadınların kalça, bilek ve omurga kırıkların oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Üriner inkontinans: Vajinada ve üretra dokularda elastikiyeti kaybetme sorunu oluşmaktadır. Bu durumda sık idrar sahibi olma ve kimi zamanlara idrarınızı tutmada zorluklar yaşayabilirsiniz. Ayrıca sık idrar yolu enfeksiyonları olabilir.
 • Cinsel işlev: Vajinal kuruluk,azalmış nem üretimi ve elastikiyet kaybı, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve hafif kanamalara neden olabilir. Ayrıca, cinsel aktivite hissi (libido) azalabilir. Bu konuya su bazlı vajinal nemlendiriciler ve yağlar yardımcı olabilir. Vajinal kayganlaştırıcı yeterli değilse, pek çok kadın vajinal krem, tablet veya halka gibi, mevcut yerel vajinal östrojen tedavilerini kullanabilirler.
 • Kilo artışı: Birçok kadın menopoz geçiş döneminde metabolizmasının yavaşlamasından dolayı kilo almaktadır. Sadece mevcut ağırlığı korumak için az yemek ve daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.

Testler ve Tanı

İşaretler ve menopoz semptomları menopozal geçmişinizi anlamak için yeterlidir. Eğer düzensiz dönemler veya sıcak basması konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

 Testler genellikle menopoza teşhis için gerekli değildir. Ama belirli koşullar altında, doktorunuz seviyenizi kontrol etmek için kan testleri önerebilir.

 Menopoz döneminde, doktorunuzdan yardım alarak olası komplikasyonların oluşmasına engel olabilirsiniz.

Источник: //evdesifa.com/menopoz-tedavisi/

Menopoz : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Menapoz şikeyetleri nasıl azaltılır

Menopoz, kadınlar için oldukça zorlu bir dönemdir. Genç kızlıktan itibaren görülmeye başlayan adet kanamaları bu dönemde sona erer. Adet kanamaları kadın vücudunu denge ve düzene soktuğu için ortadan kalkması birçok sorunu beraberinde getirir. Kadınlar genelde bu dönemde agresif tavırlar sergilerler. Tek sebebi değişen hormonlardır.

Kadınların belli bir yaşa geldikten sonra yumurtalıkların işlevlerinin yitirmesi ile adet kanamalarının sona erdiği dönem olarak tanımlanır. Bu teşhisi koyabilmek için kadınların bir sene boyunca hiç adet görmemiş olması gerekir. Ancak tanı koyulurken başka bir neden ile adetin kesilmesi durumu ortada olmaması gerekir. Örneğin; gebelik, emzirme dönemi gibi.

Latin bir kelime olan mens ay anlamına gelir. İngilizce’de durma anlamı taşıyan pause kelimesi ile birleşerek kanamaların durmasını ifade eder.

Menopoz Çeşitleri Nelerdir?

 • Doğal menopoz: Herhangi bir nedene bağlı olmaksızın olması gereken zamanda kendi kendine adet döneminin bitmesidir. Bir ilaç ya da ameliyat etkisinden söz edilemez.
 • Cerrahi menopoz: Ameliyat ile yumurtalıkların alınması durumunda ortaya çıkar. Yumurtalıklar alındığında doğal olarak gelişen belirtiler yaşanır. Tedavisi ve belirtileri benzerdir. Sadece rahmi alınan kadının bu döneme girdiği tam olarak söylenemez ve belirtileri yaşanmaz.
 • İndüklenmiş menopoz: Ağır ilaçlar kullanımı sonucu oluşur. Örneğin; kemoterapi ve radyoterapi gibi. Bu ilaçlar nedeniyle yumurtalıklar büyük hasar görür.
 • Erken menopoz: 40 yaşına gelmeden adet döneminin bitmesidir. 40 yaşındaki kadınların %1’inde görülür. Erken menopoz belirtileri normal belirtiler ile aynıdır.
 • Perimenopoz: Kanamaların kesilmesi dönemi olarak adlandırılır. Terleme, ateş basması, çarpıntı gibi belirtiler bu dönemde yoğun olarak gözlenir.

Menopoz Nedenleri Nedir?

Erken menopoza girmeye pek çok etmen birlikte neden olmuş olabilir. Yumurta hücrelerinin hızlı bir şekilde yok olmasının nedenleri aşağıdakiler gibidir:

1. Otoimmun rahatsızlıklar

Otoimmun hastalıklar bağışıklık sisteminin yarattığı sorunlardır. Bu hastalıkların sebebi tam olarak bilinmez.

İnsan vücudunun kendi organlarını yabancı bir doku sanarak onlara saldırması sonucu oluşur. Bu nedenle organlara zarar görür.

Eğer vücut bu saldırma işlemini yumurtalıklara yaparsa menopoz başlangıcına neden olur. Daha erken bir saldırı söz konusu olursa kadında erken menopoz görülür.

Hamilelik sonrası yumurtalıkların alınması sonucu menopoz görülebilir. Başka bir sebeple yumurtalıkların zarar görmesi sonucuyla da belirtiler oluşabilir.

3. Kanser sonrası tedaviler

Radyoterapi ve kemoterapi gibi ağır ilaçların alındığı kanser tedavisinde kadın adet kanamasından kesilir. Bu ilaçların yan etkisi tüm vücuda etki ettiği için yumurtalıklar da etkilenir.

4. Aile geçmişi

Aile bireylerinde ya da annesinde adet kanamasının erken kesilmesi gibi bir durum söz konusu olan kadınların erken menopoza girme olasılığı yüksektir. Bu nedenle ailedeki kadınların hangi yaşta menopoza girdiği önemli bir olgudur. Fakat tek sebep bu olarak gösterilemez.

5. Kromozom bozuklukları

Bazı kromozom bozuklukları yumurtaların erken yaşta tükenmesine sebep olabilir. Bu bozukluklar; frajil x sendromu ya da turner sendromu gibidir.

6. Yaşam tarzı

Kötü yaşam tarzına sahip olmak kadınsal hormonları kötü yönden etkiler. Örneğin; sigara içmek, alkol tüketmek gibi. Menopozu doğrudan etkileyen bir faktör olmasa da hızlandırıcı bir neden olarak görülebilir.

7. Beslenme düzeni

Kötü yaşam tarzıyla birlikte, sağlıksız ve düzensiz beslenmek yumurtalıkları olumsuz yönden etkiler. Bu sebepten ötürü kadınlar vücudun ihtiyacı olan besinleri düzenli olarak almaya özen göstermelidirler. Ayrıca vejetaryan olan kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir.

8. Stres

Stres, ruhsal ve bedensel olarak birçok soruna yol açar. Çoğu hastalığın sebebi olarak görülür. Aşırı ve ani stres altında kalan kadınlarda görülme riski daha yüksektir. Aynı aşırı stresin depresyona dönüşmesi bu süreci hızlandırır.

Menopoz Belirtileri Nedir?

Menopoz, genellikle 45 yaşını geçkin kadınların karşılaştığı bir durumdur. Kanamalarından kesilmesinden itibaren 1-2 yıl içerisinde vücutta birtakım değişiklikler meydana gelmeye başlar. En sık görülen belirtileri; ateş basması, terleme, sinirlenmedir.

1. Adet kanamasında görülen değişimler

Menopoz döneminin yaklaştığını belirten en büyük değişim adet kanamalarında görülür. Bu sürece premenopozal dönem adı verilir. Görülen adet süresinde ve kanamasında değişimlere rastlanır. Bu sorunlar genellikle 45 yaşından sonra başlar. İki adet arası dönem gittikçe daha da uzar. Kanama miktarı azalır ve adet kanaması çok kısa sürer.

2. Ateş basması, terleme gibi belirtiler

Adet döneminin bitmesine yakın kadınlarda terleme, ateş basması, çarpıntı ve daralma gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu belirtilere vazomotor belirtiler denir. Boyun ve yüzde bulunan damarların genişlemesi ile birlikte bu sorun yaşanır. Bu döneme girecek ya da giren kadınların %70-80’inde görülür.

Yüz, el ve kol bölgelerinde daha çok sıcak basması durumu yaşanır. Vücudun üst bölgesinde bir anda terleme, titreme, daralma, kızarma gibi belirtiler başlar.

Bu his gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Ortalama 3-5 dakika görülür. Bu süreden sonra vücut normale döner. Adet kesilmesinden 1-2 yıl önce belirtiler baş gösterir.

En fazla 5 yıl olmak üzere devam eder. Çok az bir kısımda 10 yıla kadar sürebilir.

3. Psikolojik belirtiler

Hormonal dengelerin bozulması ile birlikte kadın psikolojisi de olumsuz olarak etkilenir.

 • Sinirli olma hali,
 • Uyku düzeninin bozulması, uyuyamama,
 • Depresyona girme,
 • Kaygı bozukluğu,
 • Duygu değişimleri yaşanması ve aşırı duygusallık,
 • Çok kolay ağlama,
 • Unutkanlık,
 • Konsantre olamama,
 • Dikkat kaybı gibi sorunlar yaşanmaya başlar.

4. Üreme organlarında meydana gelen değişimler

 • Vajinada kuruluk hissi,
 • Vajinanın kayganlığını kaybetmesi,
 • Cinsel isteğin azalması,
 • Cinsel birleşme esnasında ağrı hissetme,
 • Ze almama,
 • İdrar kaçırmanın artması,
 • Gece boyunca çok sık idrara çıkma.

5. Diğer değişimler

Aşağıda sayacağımız belirtiler daha çok uzun yıllar geçtikten sonra oluşan belirtilerdir.

 • Memelerde küçülme, yağ dokusu kaybı ve sarkma,
 • Memelerin uçlarında küçülme,
 • Vajina dudaklarının ve klitorisin küçülmesi,
 • Derinin kuruması ve kırışıklıkların artması,
 • Vücudun bazı bölgelerinde kılların azalmasıyla beraber bacak ve kol tüylerinde artma,
 • Sesin kalınlaşması,
 • Kemik erimesi başlaması,
 • Kemik erimesine bağlı boyda kısalma, kamburluk ve eklemlerde ağrı,
 • Hormonal dalgalanmalara bağlı olarak kolesterol ve kalp hastalıklarının artması,
 • Daha hızlı kilo alma,
 • Vücutta yağ dağılımının değişmesi,
 • Şeker hastalığına yakalanma riskinin artması gibi belirtiler görülür.

Menopoz Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle kadın premenopoz dönemine girer. Bu dönemde adet düzensizlikleri, kanamada azalma gibi belirtiler başlar. Adet düzensizliklerinin görülme nedeni yumurtalık hormonlarının aşamalı olarak azalmasıdır. Bu dönemde hamile kalma olasılığı oldukça azdır.

Adet kanamalarının azalmasıyla kandaki FSH hormonu artmaya başlar. Süreci en net kanıtlayan sonuç bu hormondur. Yükselmesinin nedeni inhibin adında başka bir hormonun azalmasıdır.

Yumurta hücrelerinin azalması ile birlikte inhibin hormonunda azalmalar meydana gelir, bu da beyinden algılanan FSH adlı hormonun artmasına neden olur.  Tanı koyma sürecinde östrojen değerinin önemi çok fazla yoktur. Çünkü tam anlamıyla bu döneme girildiğini kanıtlamaz.

Hatta östrojen değerleri normal seviyede bile olabilir. 12 ay boyunca hiç adet olmayan kadına teşhis konur.

Tanı koyarken bazen belirtilerin çok bir önemi yoktur. Başka bir hastalık nedeni ile de adet gecikmesi veya düzensizliği yaşanabilir. Bu tanıyı koyacak tek kişi doktordur.

Özellikle 40 yaşını geçmiş kadınlarda adet gecikmesi yaşandığında büyük sorunlar oluşur. Eğer böyle şüpheleriniz varsa en kısa zamanda muayene olmanız gerekir.

Kadın hastalıkları bölümlerinden randevu alarak tedaviye başlayabilirsiniz.

Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan muayene ve tahliller sonucu menopoz dönemine girildiğine dair kesin bir tanı konursa kan tahlilleri, mamografi, smcar tahlili, BMD filmi gibi yöntemler ile detaylı bir incelemeye girilir.

 Eğer tahliller sonucu kemik erimesi gibi bir şüphe varsa buna uygun ilaçlar ile tedaviye başlanır. Yılda en az 1 kere olmak üzere doktora gitmek gerekir.

Menopozu önleyecek bir tedavi yöntemi olmasa da etkileri azaltılabilir.

İlk yıllarda kadınlarda menopoz sonrası kanama meydana gelebilir. Bu şüphelenecek bir durum değildir. Zamanla kanamalar biter. Ancak ilerleyen zamanda kanamalar devam ediyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Hamile kalmak bu süreçte çok zordur. Ancak imkansız değildir. Çocuk sahibi olmak istemeyen kadınların her ihtimale karşı korunmaya devam ederek cinsel ilişkiye girmesi gerekir.

1. Hormon tedavisi

Bu dönemde yaşanan sıcak basması ve terleme gibi sorunların tedavisinde östrojen en etkili tedavi yöntemidir. Yapılan testlerin sonuçlarına göre doktor tarafından uygun görülürse bu tedaviye başlanır.

Östrojen eksikliğinin neden olduğu en büyük sorun kemik erimesidir. Bu nedenle kemik erimelerinin önüne geçmek için özellikle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Son adet görülmesinden sonra 5 yıl içinde uygulanmaya başlanması gerekir.

Aşağıdaki durumlar hormon tedavisinin yapılmasında risk taşır:

 • Kalp krizi geçirilmesi,
 • Daha önce yaşanmış inme,
 • Beyin ve damar tıkanıklığı,
 • Karaciğer rahatsızlıkları,
 • Östrojen ile ilerleyen tümör,
 • Yüksek tansiyon hastaları,
 • Safra kesesi rahatsızlıkları,
 • Şeker hastalığı,
 • Migren,
 • Epilepsi,
 • Miyom.

2. Vajinal östrojen

Vajinada oluşan kuruluğun önüne geçmek için krem ya da ilaç kullanılabilir. Vajinaya doğrudan uygulanır. Bu sayede vajina bölgesinde yaşanabilecek sorunların önüne geçilir.

3. Antidepresan

Bu dönemde kadınlar yoğun stres ve sinir hali ile savaşır. Antidepresanlar sayesinde sıcak basması, çarpıntı ve terleme sorunları ortadan kalkabilir. Duygusal dalgalanmaları en aza indirir.

4. Gabapentin

Östrojen tedavisi yerine uygulanabilir. Migren rahatsızlığı olanlara iyi gelir. Nöbetleri azaltmak için kullanılır.

5. Bitkisel tedavi

 • Yılan otu: Türkiye’de yaygın olarak bulunan bir alternatif ilaçtır. Bitkinin kökünden elde edilen bir ilaçtır. Aktarlardan alıp kullanmak kesinlikle doğru değildir. Miktarını ayarlamak ve doğru kullanmak çok zor olabilir. Bu nedenle eczanelerde satılan ilacı doktor onayı ile almak daha doğrudur. Karaciğer sorunları olan kişinin kullanmaması gerekir. Ateş basmasına, vajina kuruluğuna, duygusal dalgalanmalara iyi gelir.
 • Melek otu kökü: Çin’de bulunan bir ot türüdür. Östrojen hormonu özelliklerini taşır. Ancak yan etkileri konusunda kesin bir bilgi olmadığı için doktorlar tarafından tedavide kullanılması uygun görülmez.
 • E vitamini: E vitamini takviyesi de menopoz belirtilerini hafiflettiği kanıtlandığı için doktorlar tarafından önerilir. Doktor tavsiyesi olmadan kullanmak sakıncalıdır.

6. Diğer yapılabilecekler

 • Sıcak basması: Soğuk bir ortama girmek, kıyafetleri değiştirmek, soğuk içecekler tüketmek yardımcı olabilir. Sıcak basmasını artıracak durumlardan uzak durmak gerekir.
 • Vajinal rahatsızlıklar: Krem ve nemlendiriciler vajina bölgesinde yaşanan sorunları azaltır. Eğer hassas bir cildiniz varsa sadece gliserini tercih edin.
 • Uyku: Menopoz döneminde uyku düzensizlikleri yaşanır. Bunu engellemek için alkol ve kahve tüketimini azaltmak gerekir. Alkol ve sigara kişiyi hem daha sinirli yapar hem de uyku düzenini bozar. Egzersiz yapmak uyku düzeninin korunmasını sağlar.
 • Gevşeme hareketleri: Nefes egzersizleri, masaj gibi teknikler rahatlamaya yardım eder. Yoga ve meditasyon yapmak da iyi gelir.
 • Dengeli beslenme: Hayatın her alanında en önemli şey beslenmedir. Gerekli vitaminlerin alındığına emin olunmalıdır. Sebze, meyve tüketimini artırılmalı, tam tahıllı gıdalar tüketilmelidir. Özellikle D vitamini içeren yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca sigara gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durulmalıdır.

Menopoz Ne Kadar Sürer?

Menopoz yaşı ülkemizde ortalama 45’dir. Dünyada ise bu yaş 51’dir. Belirtiler ortalama 1-1.5 yıl kadar sürer. Ancak bazı kadınlarda bu sürece 10 yıla kadar çıkabilir. Menopozun erken ya da geç yaşanması sorun teşkil eder. Geç yaşanması, rahim kanserine neden olabilir. Menopoz döneminde yumurtalık sayısı sıfıra iner.

Menopoz ve Cinsellik

Menopoz döneminde cinselliğe karşı soğukluk oluşur. Vajinada birtakım sorunlar meydana gelir. Vajinanın kendi kendini yenileme özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde dışarıya bir sıvı salgılanır. Östrojen hormonu eksikliği nedeni ile bu yenileme özelliği yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Kuruluk hissi oluşur.

Bu dönemde vajinada bakteri oluşma riski daha yüksektir. Vajina esnekliğini yitirir. Vajina duvarlarında aşınma ve kanamalara neden olabilir. Cinsel birleşme sırasında bu durum ağrılara sebep olur.

Kadınlar bu dönemde cinsellik yerine sevgi ve şefkate daha çok ihtiyaç duyar. İki taraf arasında çatışmalar yaşanır. Bu sorun ancak konuşarak bir çözüme kavuşabilir. İki tarafın da birbirine anlayışlı olması gerekir.

Cinsel hayatı düzeltmek için yapılabilecekler;

 • Cinsel hayat konusunda kaygı duymamak gerekir.
 • Eğer cinsel hayat konusunda kronikleşmiş bir hastalık varsa önce bunun üzerine giderek tedavi edilmelidir.
 • Psikolojik destek ve terapilerden yardım alınabilir.
 • Vajinal bölgede yaşanan sorunlar için doktora başvurmak gerekir.
 • Cinsel isteğin yerine gelmesi için ilaçlar kullanılabilir.

Источник: //sebboy.com/menopoz/

Menopozun Etkilerini Egzersiz İle Azaltmak Mümkün Mü?

Menapoz şikeyetleri nasıl azaltılır

Göz yaşlarına boğulmadan önce “Yaşlanmak berbattır!” diyen elli yaşındaki bir hasta, Menopoz evresinde yaklaşık 7 kilo aldı.

Bu hasta oldukça zayıftı ve hiçbir şekilde kilo ile ilgili bir problemi olmamıştı… Peki ne değişti? Bu olayın genellikle yaşlanmak yüzünden olduğunu, hormonal dengesinin bozulduğunu, metabolizmasının yavaşladığını ve aktivitesinin azaldığını söyleyince berbat bir şekilde etkilenmiş görünmüyordu.

Doğrusu şu ki, kadınların vücutları yaşlandıkça ve menopoza yaklaştıkça değişmeye başlar, fakat kilo almak kaçınılmaz bir durum değildir, bunun için vücudumuzu daha fazla kontrol altında tutumalıyız ve düşündüğümüze kıyasla nasıl yaşlandığına dikkat etmeliyiz.

Menopoz Süresince Neler Oluyor?

Otuzlu yaşların başında, yumurtalıklardaki hormon üretimi yavaşlamaya başlar.

Bu yavaşlama kırklı yaşlara vardığınız zaman bile devam eder ve sizin de hormonal dalgalanma ile ilgili tecrübeleriniz menopoza girene kadar farkedilebilir, menopoz ortalama bir kadında 50’sinde meydana gelmektedir. Bazı kadınların neden bu evreyi sevmedikleri ve hormonların değişkenliklerinden kaynaklanan belirtiler ve problemler:

Bir diğer tecrübe ise çoğu kadının özellikle bel ve karın bölgesinden kilo almasıdır. Bunlar da düşmekte olan hormonlardan dolayı olmuş, fakat araştırmacılar bunun nasıl ve neden olduğunu bilmemektedir.

Oregon Bilim ve Sağlık Üniversitesindeki uzmanlar ilgi çekici bir kanıta ulaşmışlar ve kadınların bazılarında menapoz döneminde iştahlarının arttığını farketmişler.

Maymunların hormonları üzerinde yapılan çalışmada (ki maymunlar insanlarla yapısal olarak aynıdır) araştırmacılar, hormonları düştüğünde maymunların besin alma isteğinin %67 arttığı sonucuna varmışlardır. (OSHU kadınsal hormonlar ile kilo alma arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarma).

Sadece menopoz orta yaş kilolanmasındaki etken değildir. Başka faktörler de bu durumu etkiler:

Az aktivite: Az egzersiz yapan kadınlar menapoza girdiğinde, kilo almayı yönetemeyebilirler.

Düşük metabolizma hızı: Bir sonuç da, metabolizma yaşlandıkça çalışmayı reddeder, bu da kasların kütlesinin kaybolmasına neden olur. Kaslar yağdan çok kalori yakarlar, bu yüzden de siz kasınızı kaybettiğinizde (her yıl yaklaşık 300 gram ve bunu egzersiz yaparak korumanız pek engellenemez), artık daha fazla kalori yakmazsınız. 

Kalori fazlalığı: Metabolizma hızı düştükçe, birçok insan kalori alımını ayarlayamaz, bu da kilo almayı yönlendirir.

Genetik etkenler: Genetik yapınız kilo alırken, yağ depolamaya olan eğiliminizde rol oynar, bu da sizin vücut şeklinizi korumanızı zorlaştırır.

Menapozu Hafifletmek

Menapozun etkilerini yönetmenin alternatif terapilerden (örn: akapunktur) tutun da sağlıklı bir beslenme programı uygulamaya kadar bir çok yöntemi vardır. Bununla beraber, çok basit bir şey daha vardır ki o da egzersiz yapmak.

Amerikan Egzersiz Komitesi, “Düzgün bir program dahilinde yapılacak olan egzersizler, sizin menopoz sırasında karşılaşacak olduğunuz rahatsız edici belirtileri yönetmenize yardımcı olacak, bunu yanı sıra menapozla ilgili hastalıklardan olan kalp ve kemik hastalıkları riskini düşürebilecektir.” demiştir.

Egzersiz yapmanın diğer yararları da:

Stresi azaltır: Menopoz sizin depresyon, stres ve kaygınızı olumsuz yönde etkiler. Egzersizin de sizin stresinizi düşüreceği ve ruh halinizi iyileştireceği kanıtlanmıştır.

Zayıflamaya yardımcı olur: Egzersiz yaparak, vücuda giren yağların yani bunların sonucu olan kalori fazlalığında eksilmeye yardımcıdır.

Ani ateş çıkmasını azaltır: Araştırmacılar egzersizin östrojen hormonunu arttırdığını gözlemlemiş, bunun etkisinin de ani ateşleri azalttığı saptanmıştır.

Kemik yapısını geliştirir: Güç antrenmanı ve etkin aktiviteler (yürümek veya koşmak gibi) kemiklerinizin güçlenmesine yardımcı olur ve kemik erimesini önler.

Kuzey Amerika Menopoz Topluluğu daha da ileri giderek, “Egzersiz yapmak östrojen terapisi ile aynı etkidedir.” demiştir. Eğer sizi daha fazla egzersiz yapmaya ikna edebilirsek, şuan hareket etme vaktiniz gelmiş demektir.

Spora Başlarken

Şu ana kadar hiç spor yapmamış olsanız bile, hiçbir zaman başlamak için geç değildir! Kazanımlarını elde etmek için hiç de geç değildir. Küçük bir nokta ise yavaştan başlamak ve öncelikle hoşlanacağınız şeyleri yapmaktır. Örneğin:

• Yürüyüş

• Bisiklete binmek

• Açık hava çalışmaları

• Yüzme

• Kondisyon makineleri

• Düzenlenen grup fitness ve aerobik organizasyonlar

Özellikle Metabolizma hızını artırmak ve zayıflamak isteyenler için, güç antremanı oldukça büyük önem taşımaktadır. Vücut geliştiren bir insan gibi çok sıkı çalışmanıza gerek yoktur fakat siz de dayanıklılığınızı kullanmalı (örn.

ağırlık kullanmalı, fitness makinelerinde çalışmalı ve spor lastikleri), vücudunuza ve kaslarınıza meydan okumalısınız.

Öncelikle kişisel bir eğitmen yardımıyla ya da başlangıç seviyesindeki egzersizciler için geniş çaplı bir program içeren 30 günlük bir kılavuz kullanarak başlayabilirsiniz.

Her ne yaparsanız yapın, aktif olmaya bağımlı olun. Gün boyunca daha fazla hareket edin, bir sayıcı alın ve adımlarınızı saymaya başlayın, ailenizi de bu hareketlilik içine katarak kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Sağlığınızı kontrol altına almak menopozu zeli bir tecrübe yapmanın tek yoludur.

Источник: //www.cevapsepeti.com/menopozun-etkilerini-egzersiz-ile-azaltmak-mumkun-mu/

Menopoz Ateş Basması ve Terlemesine Ne İyi Gelir? | Altın Öneriler

Menapoz şikeyetleri nasıl azaltılır

Sevgili Fiskosta.com okuyucuları, sadece son bir ayda menopozdaki ateş basmalarından şikayetçi olan 4 okuyucumuzdan e-posta aldık. Bu yüzden bütün programımızı değiştirerek önceliğimizi bu konuya vermek istedik. Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir? Menopoz ateş basması için bitkisel tedavi önerileri nelerdir? Keten tohumu ateş basması için etkili midir?

Önce bir okuyucumuzun e-postasını sizinle paylaşmak istiyoruz. İsmini vermiyoruz, kendisine sevgilerimizi gönderiyoruz. ?

“Çok ağır bir menopoz dönemi geçiriyorum. Aniden sinirleniyorum, ağlıyorum ve bunalıma giriyorum. Sürekli sıcak basıyor ve terlemelerimin önüne geçemiyorum.

Aniden kızarıyorum ve suratım daima kıpkırmızı bir halde geziniyorum. Neredeyse evden hiç çıkmamaya başladım. Doktorum hormon tedavisi önerse de ben emin olamıyorum.  Sanırım 6 ayda cildim kurudu ve kırışıklıklarım arttı.

Bu konuda bana ne önerebilirsiniz? Gerçekten yardıma ihtiyacım var.”

Yazının sonlarında sizi yine bir sürpriz bekliyor. Menopoz döneminde ateş basması bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsettikten sonra, ateş basmalarına nasıl çözüm bulduğunu anlatan bir okuyucumuza söz vereceğiz.

Sizler için yurt dışında ve yurt içinde önerilen en etkili denenmiş menopoz terlemesine çözüm önerilerimizi bir araya getirdik. Hepinize şifa olmasını diliyoruz.

Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir? – Adaçayı kürü

Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir, bitkisel çözüm önerisi arayanlar için adaçayı kürümüzden başlayalım.

Bir bardak sıcak suyu kaynatın ve 1 tatlı kaşığı adaçayı ekleyerek 5 dakika daha kaynatın. Ilındıktan sonra süzün. Günde 3 fincan içebilirsiniz. Son bardağınızı mutlaka gece yatmadan önce tüketin ki gece terlemelerinizin önüne geçebilsin.

Menopoz ateş basması için adaçayı çok etkilidir. Terlemenin önüne geçerek rahatlık sağlar.  Bu kürü bir ay düzenli olarak uygulayın ve 2-3 hafta ara verin. Şikayetlerinizin seyrine göre devam edebilirsiniz. Menopoz terlemesine ne iyi gelir ve bitkisel önerilerimizle devam edelim.

Menopoz ateş basması bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu kürü

1 tatlı kaşığı kırkkilit otu

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi

1 su bardağı su bardağı klorsuz su

Bir bardak kaynamış suya bitkileri ilave edin ve ağzı kapalı olarak 6 dakika kısık ateşte kaynatın. Bekletmeden hemen süzün. Akşam yemeklerinden 2 saat sonra tüketin. Bir ay boyunca düzenli olarak devam edin. İbrahim Saraçoğlu menopoz ateş basması kürünü mutlaka uygulayın.

Terlemeye neden olan hormon dengesizliğine testere dişli aslan pençesi etkili olacaktır. Kırkkilit bitkisinde bulunan silikatlar da, suyu tutarak terlemeye engel olacaktır. İbrahim Saraçoğlu menopoz ateş basması kürü sonrasında başka bir önerimize geçelim mi?

Menopoz ateş basması bitkisel tedavi önerisi Dr. Ümit Aktaş’tan

Ateş basması menopoz için Ümit Aktaş’ın özellikle önerdiği bir kürü hatırlatalım mı? Sadece 3 bitkiye ihtiyacınız var.

1 tatlı kaşığı hayıt otu tohumu

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 tatlı kaşığı çuha çiçeği

Kaynar suya bitkileri ekleyin, 10 dakika demlendirin ve günde 3-4 fincan tüketin. Bu çay menopoz sonrası ateş basması için çok etkilidir.

Menopoz ateş basması nasıl geçer, Feridun Kunak’tan

1 tatlı kaşığı civanperçemi

1 tatlı kaşığı melisa

Bir bardak sıcak su

Kaynamış suya civanperçemi ve melisayı ekleyerek 2-3 dakika kaynatın. 2-3 dakika da demlendirdikten sonra süzün ve tüketin. Menopoz ateş basmasına kesin çözüm olacak bu kürü

tok karnına günde 2 kez için.

Menopoz ateş basmasına kesin çözüm önerisi Dr. Ender Saraç’tan

Ender Saraç’a ateş basmasına karşı önlemler alabilir miyiz diye soranlara gündüz 2 fincan adaçayı tüketilmesini öneriyor. Adaçayının doğal fitoöstrojen barındırdığını belirtiyor.

Yanı sıra civanperçemi, aslanpençesi ve anason karışımından bir çay hazırlanarak akşamları 2 fincan tüketilmesini öneriyor.

Sıcak basması nasıl geçer diyenler bu önerileri yerine getirirseniz, terlemeden uzak, daha sağlıklı bir dönem geçirebilirsiniz. Ayrıca bu kürler menopozda uykusuzluğa çözüm olacaktır.

1 su bardağı taze sıkılmış siyah üzüm suyu

1 çay bardağı taze sıkılmış nar suyu

İki meyve suyunu birbirine karıştırın ve bir tencereye boşatın. Ocağın altını yakarak hafifçe ılımasını sağlayın. Karışımı bardağa aldıktan sonra içine yarım çay kaşığı karabiber ekleyin ve tüketin. Her gün içebilirsiniz.  Bu kürü menopoza girdikten sonra ve menopoz öncesinde de içebilirsiniz. Menopoza girmenizi geciktirecektir.

Menopozda ateş basması ve terleme tedavisi Suna Dumankaya’dan

Menopozu kolay atlatmanın yolları arasında bir de Suna Dumankaya’nın harika önerisine yer verelim.

1 yumurta sarısı

1 salatalık suyu

Yarım greyfurt suyu

1 tatlı kaşığı fıstık yağı

3 malzemeyi ekleyerek rondodan geçirin ve bir kaşık fıstık yağı ilave edin. Bu karışımı buzdolabında saklayın. Menopozda sıcak basmaları olduğu zaman bir tülbenti karışıma batırarak vücudunuzda gezdirin. Vücudunuz karışımı emdikçe uygulamaya devam edin. Menopoz sıkıntıları nasıl giderilir diyorsanız, bu uygulama sizin için iyi bir alternatif olacaktır.

Menopozda sıcak basmaları ve gece terlemeleri için 6 öneri

Menopozda ateş basmasına ve terlemesine ne iyi gelir, hangi bitki iyi gelir? Menopozda sıcak basması bitkisel çözüm önerilerini hızlıca sıralayalım.

Keten tohumu: Keten tohumu ateş basması için çok etkilidir. Her gün bir tatlı kaşığı keten tohumunu öğüterek kullanabilirsiniz. İsterseniz yağını da alabilirsiniz ama ilk tercihiniz tohumu olsun.

Adaçayı: Menopoz sıkıntıları ateş basmaları için taze adaçayı yaprağı tüketin. Taze adaçayı yapraklarını salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Tabii eğer bulabilirseniz. ?

Çuha çiçeği yağı: Her sabah bir tatlı kaşığı çuha çiçeği yağı tüketebilirsiniz. Çünkü çuha çiçeğinde bitkisel östrojen vardır. Menopoz ateş basmaları için yardımcı ve destekleyici olacaktır.

Meyan kökü: Menopoz ateşine ne iyi gelir diyenler, meyan kökünün etkili olabileceğini daha önce duymuş muydunuz? Meyan kökünün çayını içebilirsiniz, rezene ve adaçayı gibi bitkilerle karıştırarak kendinize harika bir çay hazırlayabilirsiniz. Bu bitkiler doğal yollardan östrojen seviyenizi yükseltmeye yardımcı olacak ve menopoz terlemesine çözüm olacaktır.

Karayılan otu (Black Cohosh): Karayılan otunu duydunuz mu hiç? Menopoz terlemesine bitkisel çözüm önerilerinin başında geliyor. Yurt dışında da çok fazla önerilmekte ve tüketilmektedir. Yapılan araştırmalarda karayılan otunun menopoz şikayetlerinde etkisi kanıtlanmıştır. Tabletleri de satılmaktadır; ancak çayını hazırlayarak tüketmenizde yarar var.

Sarı Kantaron: Yine yurtdışında yapılan araştırmalarda sarı kantaronun menopoz şikayetlerinde çok etkili olduğu gözlemlenmiştir. Tablet halinde kullanılabileceği gibi çayını tüketebilirsiniz. Hatta çayını evinizde kendiniz hazırlayın. ? Tablet haline getirilen bitkilerin her zaman bazı değerlerini kaybetme riski vardır.

Kırmızı yonca: Hormonları dengeler ve menopoz şikayetlerini azaltır. Menopoz sırasında oluşan ateş basmalarının önlenmesi için kırmızı yoncayı deneyebilirsiniz.  Menopoz ateş basmasına iyi gelen bitkiler sonrasında vitamin ve mineral konusunu atlamamak gerekir.

Menopoz ateş basması tedavisi vitamin ve mineral takviyesi

Menopoz ateş basması, terlemesi nasıl geçer diyenler, D vitamini değerlerinize dikkat edin.

D vitamini: Menopoz döneminde D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Hatta kullanabilirsiniz değil, değerlerinize baktırarak kullanın.

D vitamini seviyenizi 100 civarında tutan kadınların menopoz şikayetlerinin daha hafif seyrettiği gözlemlenmiştir.

D vitamini Ampul yazımıza mutlaka göz atın ve zeytinyağıyla karıştırılan D vitamininin etkisinden haberdar olun.

Omega 3 : Haftada 2-3 kez balık yemeye özen gösterin. Bu dönemde omega 3 takviyesi kullanırsanız, ateş basması şikayetlerinizin ne kadar azaldığını göreceksiniz. Yalnız mutlaka doğru bir marka belirleyin. Omega 3 Markaları yazımızdan fikir alabilirsiniz.

Magznezyum: Menopozda ateş basması ve terleme tedavisi için magnezyumdan yararlanabilirsiniz. Magnezyum takviyesi bütün menopoz şikayetlerini azaltabilir ama ateş basması ve terlemeleri için özellikle çok etkilidir.  Şimdi de fitoöstojen zengini besinlere değinelim.

Menopozda yaşanan ateş basması için ne yapılabilir, hangi besinlere ağırlık vermeli?

Soya fasulyesi ya da soya ürünleri (soya ve ürünleri artık önerilmiyor; çünkü çok fazla oynanan besinler arasında olduğu söyleniyor.)

♦  Keten tohumu

♦  Arpa

♦  Yulaf

♦  Mercimek

♦  Susam

♦  Nar

♦  Taze nane yaprağı

♦  Maydanoz

♦  Yasemin yağı gibi besinler fitoöstrojen barındırdığı için beslenmenizde bu gıdalara yer verin.

Menopozda ateş basması nasıl engellenir? – Yürüyüş mucizesi

Menopoz ateş basmasına ne iyi gelir diyenler, eminiz mucize bir öneri bekliyor. Asıl mucizenin sadece yürüyüşte olabileceğini hiç düşündünüz mü? Yürüyüş, yürüyüş ve yürüyüş. Olmazsa olmaz altın madde yürüyüştür. Her gün tempolu ve düzenli olarak yürüyüş yapın. Bakın neler olacak.

Şimdi takipçimiz hem de yıllardır dostluğumuzun olduğu Sevgili Dilek Hanımcığımızın size bir notu var. Kendisi menopoza girdi ve sıcak basmalarıyla nasıl baş etmiş bize anlatsın.

“Hepinize merhaba,

Aşırı derecede terleme ve ateş basmasıyla doktora gittim. FSH hormonum tavan yapmıştı. Doktorum menopoza girebileceğimi ve artık yaşımın da bunu gerektirdğinini belirtti.

Hormon ve ilaç tedavilerini konuştuk ama sonra ortak kararımızla herhangi bir tedavi almamaya karar verdik. Eve geldim ve hemen ertesi gün yürüyüşe başladım. Tempolu olarak her gün 1 saat yürüdüm ve yürümeye devam ediyorum. İnanın çok rahatladım.

Ani ateş basmaları ve terlemelerim neredeyse hiç kalmadı. Sadece yürümekle kendimi daha iyi hissediyorum. Hepinize tavsiye ederim.”

Menopozda yaşanan ateş basması için ne yapılabilir? – Hayat kaynağı suyun etkisi

Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Ne kadar çok terlerseniz, o kadar çok suya ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle su tüketin.  Cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız neme doysun. Hızlıca yaşlanmanın önüne su tüketerek geçebilirsiniz. Peki menopoz terlemesi ne kadar sürer?

Menopoz ateş basması ve terleme ne kadar sürer?

Menopozda ateş basması ne kadar, kaç yıl sürer? Her kadında bu süre değişmektedir. 3-5 yıl sürebileceği gibi 10-15 yıl da sürdüğü görülmektedir.

Menopoz terlemesi nasıl olur?

Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir, bitkisel tedavi metodundan bahsettik ama terlemenin nasıl olduğuna değinmedik. Terlemeler genellikle aniden başlar. Göğüs ya da sırt bölgesinden ani bir sıcaklık basar. Beraberinde de sinirlilik, gerginlik ve yüzde kırmızılık oluşabilir.

Erken yaşta menopoz için de çok etkili doğal önerilerimiz olmuştu. Okumak için Erken Menopoza Bitkisel Kürler yazımıza göz atabilirsiniz.

Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir en etkili önerilere yer vermeye çalıştık. Menopoz terlemesi nasıl önlenir siz neler yapıyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Sorularınız mı var? Peki sorularınızı bekliyoruz.

Hepinize geçmiş olsun. ?

Источник: //www.fiskosta.com/menopoz-ates-basmasi-ve-terlemesine-ne-iyi-gelir.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..