Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Tedavi Yolları

Menenjit : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Tedavi Yolları

Menenjit, beyni sarmış olan zarların iltihaplanması ile meydana gelir. Şayet erken aşamada tedavi edilmez ise; işitme kayıpları, beyin hasarları ve ölüm ile sonuçlanma ihtimali olan ciddi bir bakteriyel enfeksiyon rahatsızlığıdır.

En önemli belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, iştahsızlık, halsizlik, ense ağrısı ya da ense sertliği, bilinçte bulanıklık, kusma, uyku hali, ciltte oluşan solmayan lekeler, parlak ışığa bakamama ve havale geçirme gibi semptomlar bulunur.

Bu hastalığa yakalanan kişilerin %95’i 5 yaş altında olan çocuklardır. Kalabalık ortamlarda olan çocuklar ve erişkinler daha fazla risk taşıyan gruplardır. Aynı zamanda bazı virüs türleri de hafif bir menenjit tablosu oluşmasına yol açabilir. Kafa travması yaşanması da hastalığa sebep olan diğer bir faktördür.

Lakin bakteri kaynaklı olan ise, ağır seyreden tıbbi bir sorundur. Tedavi edilmez ise ölüm ile sonuçlanabilir.

Menenjit, beyin ve omuriliği saran zarların, özellikle de en içte bulunan ince zar ile onun üstünde bulunan örümceksi şekildeki zarın iltihabına verilen addır. Görülen bu iltihaplanma, bu iki zar arasındaki örümceksi zar altındaki aralıkta bulunan beyin-omurilik sıvısında da görülebilir.

Beyin zarını aşmayı başarmış olan enfeksiyon etkeni, çok ince olan aralık boyunca yayılabilen bir enfeksiyona yol açar. Ayrıca beyin boşluğuyla beyin zarı arasındaki birleştirici yollar sebebiyle, enfeksiyon beyin ka­rıncıklarına da ulaşabilir.

Bu ilerlemenin sonucu olarak, iltihap beyin zarıyla beyin-omurilik sıvısının yanı sıra; kafa sinirlerinin köklerine, ince zar altında bulunan beyin-omurilik dokularına ve omurilik sinirlerine de yayılabilir.

Menenjit hastalığında, beyin omurilik sıvısında bir hücre artışı olur. Bakteri, virüs, mantar ve çeşitli ilaçlar akut tipteki klinik bir tabloya sebep olabilir. İlaçların ve viral etkenlerin sebep olduğu hastalık tabloları hafif seyirli olur.

Herpes virüs enfeksiyonu haricinde tedavi gerekmez ve genelde kendi kendine iyileşir. Lakin, bakterilerin meydana getirdiği vakalar ağır seyredebilir. Gelişmiş tedavi olanakları olmasına rağmen ölüm oranları çok yüksektir. Erken tedavi yapılmazsa ölüm riski artabilir.

Rahatsızlığın erken dönemlerinde bildirilen ölüm oranları, %23-59 arasında değişirken, tedavi gecikirse bu oranlar %100’e kadar çıkabilir.

Bebeklerde Menenjit

Hastalık en sık 2 yaşın altındaki bebeklerde görülür. Virütik enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar ile karşılaştırıldığı zaman daha az tehlidir ve genellikle ev ortamında tedavi edilebilir.

Lakin erken teşhis ve tedavisi bebeğin genel sağlığı bakımından kritiktir.

Bebeğin ateşi varsa, sakinleştirmekte zorluk çekiliyorsa ve vücutta genel bir sertlik durumu görülüyorsa menenjit hastalığından şüphe edilebilir.

Menenjite yol açan bakteri ve virüsler genellikle bir problem teşkil etmeden boğaz ve ağız bölgesinde yaşar. Lakin bebeğin ağır bir rahatsızlık geçirmesi ve bu yüzden bağışıklık sisteminde zayıflama olması da bu duruma davetiye çıkarabilir. Aynı zamanda bebeğin kafa yaralanması yaşaması da hastalığın etkenleri arasındadır.

Menenjit Nedenleri Nelerdir?

Menenjit, genelde viral bir enfeksiyon sebebi ile oluşur. Fakat aynı zamanda bakteriyel bir enfeksiyon da buna sebep olabilir. Kimi zaman da, mantar enfeksiyonu geçirilmesi menenjite yol açabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar, yaşamı tehdit eden ve en ciddi enfeksiyonlardır. Çünkü bu enfeksiyonların henüz tam olarak tedavi yöntemleri gelişmemiştir.

Viral menenjit, genelde hafif bir şekilde atlatılır ve herhangi bir tedavi gerektirmeksizin kendiliğinden geçebilir. Bu virüsler sonbahar başında ve yaz sonunda etrafta bulunur. Herpes simplex virüsü, kabakulak, HIV, Batı Nil virüsü ve diğer virüsler viral türdeki vakalara sebep olabilir.

2. Bakteriyel

Bakteriler, kan dolaşımı yardımıyla, beyin ve omuriliklere göç ettiğinde akut bakteriyel menenjit rahatsızlığı oluşur. Aynı zamanda bakteriler doğrudan beyin zarını istila edebilir.

Kulak veya sinüs enfeksiyonu ya da nadiren bazı ameliyatlar sonrası kafatasında oluşan kırıklar sonucu da bakteriler beyinde nüfuz ederek menenjite neden olabilir.

Bakteri nedenli oluşan menenjit türleri şu şekildedir;

Pneumococcus: En çok görülen türlerinden biridir. Bu türe daha sık zatürre, kulak veya sinüs enfeksiyonları sebep olur. Bu enfeksiyonun oluşmasını azaltmak amacıyla henüz herhangi bir aşı geliştirilmemiştir.

Meningokok: Bu enfeksiyon oldukça bulaşıcı bir özelliktedir. Özellikle genç ve genç erişkinleri etkiler ve genelde üniversite yurtları, yatılı okullar, askeri üs gibi yerlerde salgın olmasına yol açar.

 Bu enfeksiyonun oluşumunu azaltmak amacıyla da herhangi bir aşı geliştirilmemiştir. Aniden başlayan baş ağrıları, şok ve bütün bedende çürüğe benzeyen morluklar oluşur. Kısa zamanda ölüm ile sonuçlanabilir.

Hatta bazı durumlarda  12 saat içerisinde çok ciddi boyutlara ulaşabilir.  Bu yüzden acil tedavi edilmesi çok büyük önem taşır.

Haemophilus: En çok çocuklarda görülen türdür. Bu türün oluşumu, yapılan ilgili aşılar yardımı ile azaltılmıştır.

Listeria: Bu bakteriler, yumuşak peynir ve sosis gibi yiyeceklerde bulunabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan hamile kadınlar, yeni doğan bebekler ve yaşlılarda daha sık karşılaşılır. Bu bakteri türü, ölü bebek doğumlarına sebep olabilir. Bebeğin doğumdan kısa bir süre sonrasında ölmesine de sebep olabilir.

3. Kronik

Yavaş bir şekilde büyüyen organizmalar, beyni çevreleyen zar ve sıvıları istila ettiği zaman kronik formdaki hastalığı oluşturur. Akut olan, rahatsızlık belirtilerini anında belli eder. Kronik olan ise, iki hafta ya da daha sonraları belirtilerini gösterir. Belirtileri ise; ateş, baş ağrısı, kusma ve zihinsel bulanıklık şikayetleridir.

Bu menenjit türlerinin yanı sıra mantar menenjiti de nadir olarak görülür ve buna kronik türde olanlar sebep olur.

Menenjit Bulaşıcı Mıdır?

Bulaşıcı olanlar son derece tehlidir ve “meningokok” adındaki mikrop neden olur. Menenjite davetiye çıkaran bu mikroplar kişinin boğazında bulunabilir, lakin hastalık oluşturma oranı da binde birdir.

Bu rahatsızlık genelde bebeklik çağındaki zayıf bünyeli olan çocuklarda daha sık olarak görülür. Ayrıca uyku problemi yaşayan ve dengeli beslenemeyen ve aşırı yorulan genç erkeklerde de görülebilir.

Hastalığın mikropları, kişinin vücudunu dirençsiz yakaladığı zaman kana karışır ve oradan beyin zarına ulaşır. Bu olaydan birkaç gün sonrasında hastalık belirtileri meydana gelir.

Bebeklerde görülen vakalar, çok bulaşıcı olmasa bile yakın temas ile bulaşabilir. Bebekle sıklıkla yakın temas halinde olmaktan kaçınılmalıdır. Bebeğin kullandığı havlu, çatal ve bıçak gibi eşyaları kullanmak ya da yediği mamadan tatmak hastalığın bulaşmasına sebep olabilir.

Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk belirtilerinden hareket ile yola çıkılırsa, genelde yanlış teşhis de koyulabilir. Çünkü genelde ilk belirtilerine grip teşhisi konulur. Rahatsızlığın belirtileri 1-2 gün içinde kendisini belli eder. Aşağıdaki belirtiler özellikle 2 yaşından büyük olan çocuklarda görülen belirtilerdir.

1. Yüksek ateş

Rahatsızlığın belirtilerinden en önemlisi, yüksek ateş görülmesidir. Ateş genelde ani bir şekilde gerçekleşir. Çok şiddetli olur ve ateşin çok yüksek olması halinde vakit kaybetmeden bir doktora gidilmesi gerekir. Ateş olmasına karşın eller ve ayaklar soğuktur.

Ateş Hakkında Öğrenmeniz Gerekenler İçin: Ateş Neden Olur, Nasıl Geçer, Belirtileri ve Sonuçları Nelerdir?

2. Mide bulantısı ve kusma

Menenjite sahip olanlarda genelde mide bulantıları ve kusma belirtileri görülür. Kusma ve bulantı nedenleri ile yeme bozukluğu da meydana gelebilir. Bu durum da bağışıklık sisteminin bozulmasına sebep olur.

3. Baş ağrıları

Baş ağrıları da başka bir belirtidir. Bu ağrılar, normal baş ağrılarına benzemez. Daha şiddetli ve uzun süreli ağrılardır.

4. Boyun tutulması

Boyun tutulması sonucu meydana gelen ağrılar, yorgunluğa da sebebiyet verebilir.

5. Diğer belirtiler

Bebeklerde ve 2 yaş altındaki çocuklarda aşağıdaki hastalık belirtileri daha sık görülür.

 • Kusma veya az yemek yeme
 • İnleme şeklinde veya tiz bir şekilde çok ağlama
 • Yüksek ateş, lekeli ve soluk bir görünüm
 • Kaskatı olma veya nöbetler geçirme
 • Kafadaki bıngıldak denilen yumuşak noktada şişlik oluşması
 • Halsiz, aşırı hassas veya uykulu olma

Yetişkinlerde Menenjit Belirtileri

Bu rahatsızlığın yetişkinlerde en sık görülen belirtileri şu şekildedir;

 • Meningokok gibi bazı türlerde deri döküntüleri
 • İçme ve yemek yemede ilgi eksiklikleri
 • Parlak ışığa karşı duyarlılık (fotofobi)
 • Karışıklık ya da konsantrasyon güçlükleri ve zihin bulanıklıkları
 • Titreme ve nöbetler geçirme
 • Çok hızlı bir şekilde soluk alıp verme
 • Şiddetli eklem ve kas ağrıları
 • Çok uyuma ya da zor uyanma
 • Sinirlilik durumu

Menenjit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menenjit şüphesi ile doktora gidilir aile bireylerinden birinin hastanın yanında bulunması daha uygundur. Çünkü bu rahatsızlık, acil müdahale gerektirir. Doktora belirtiler ve aşı bilgileri aktarılır.

Doktor da bu bilgiler ışığında tam bir teşhis konulması için bazı testler ister. Bu testler sonucunda şayet menenjit rahatsızlığı varsa, türüne göre doktorun uygulayacağı tedavi çeşitleri aşağıdaki gibidir.

1. Viral menenjit tedavisi

Antibiyotik ilaçlar, viral vakaları tedavi edemez. Bu olguların çoğu birkaç hafta içerisinde kendisini geliştirmeye başlar ve hastalığın şiddetlenmesine sebep olur. Viral türün tedavisi, genelde hafif vakaların iyileşmesi içindir. Bunlar; bol bol sıvı tüketilmesi, yatak istirahatları, ateş düşürmeye ve vücut ağrılarını hafifletmeye yardımcı ilaçlardır.

2. Bakteriyel menenjit tedavisi

Akut bakteriyel türdeki rahatsızlıklarda; iyileşme sağlanması ve beyinde şişme, nöbet geçirme gibi komplikasyonların riskinin azaltılması için, intravenöz antibiyotik ve kortizon ilaçları kullanımı gerekebilir.

Bakteri kaynaklı vakalarda hastalığın olası gidişatı, tanının konulması ve tanı ile tedavi arasındaki süreye bağlıdır. Çünkü bu süreçte geçen saatler dahi büyük önem taşır. Yüksek ateş, zihinsel bozukluklar ve baş ağrıları gibi be­lirtiler ile karşılaşan doktor, birkaç saat içerisinde hastalık tanısını koymalı ve tedaviye başlamalıdır.

Bu tür hastalar, içinde bulun­dukları tehden dolayı yoğun bakım birimlerinde tedavi altına alınabilirler. Burada solunum ve dolaşım sistemleri sürekli denetim altında tutu­lur. Yabancı cisim yutma, beyin ödemi ve şok gibi tehlere karşı önlemler alınır.

 Meningokok türündeki vakalar bulaşıcıdır ve hasta ile teması olan kişilerin antibiyotik ile korunması gerekir.

3. Diğer türlerde tedavi

 • Mantar menenjiti, antifungal ilaçlar yardımı ile tedavi edilebilir. Lakin, bu ilaçların ciddi şekilde yan etkileri de olabilir. Bu yüzden laboratuvar sonuçlarına ihtiyaç vardır.
 • Alerjik reaksiyonlar ya da otoimmün nedenleri ile infeksiyöz olmayan vakalarda, kortizon ilaçlar ile tedavi yapılabilir.
 • Kanser ile ilgili olan vakalarda da bireysel kanser tedavisi yapılması gerekebilir.
 • Tüberküloz yani verem menenjiti, ender olarak görülen önemli bir türdür. Özellikle, beslenme yetersizliği bulunan bebek ve yetişkinleri etkiler. Belirtileri de çok belirsiz olabilir ve hastalar kendilerini kötü hissedinceye dek birkaç haftada geçebilir. Tanının konulması için yine beyin omurilik sıvısının incelenmesi gerekir. Tedavisi 1 yıl gibi uzun bir süre antibiyotik kullanmaktır.

4. Aşılama

Pnömokok, influenza ve meningokoklara karşı aşılar bulunur ve %95 koruyucu özelliktedirler. Anemi, immunyetmezlik, HIV infeksiyonu gibi rahatsızlıklar varsa pnömokok aşısının endikasyonu bulunur.

Meningokokların da bazı grupları içeren aşıları mevcuttur. Fonksiyonel ya da anatomik asplenisi bulunan olgular, properdin eksiği olanlar ve hastalığın endemik olarak görüldüğü bölgelere seyahat edecek kişilere bu aşı önerilir.

Menenjit Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bakteriyel türde olanlar, ev ortamında değil hastanede tedavi gerektiren vakalardır. Hastanın durumu çok kötüyse yoğun bakıma alınabilir. Bakterinin temizlenmesi amacıyla hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu tedavi ağız veya damar yolu ile yapılır.

Ek olarak serum bağlanabilir ve oksijen takviyesi de uygun görülebilir. Beyin çevresinde meydana gelen şişliklerin azaltılması amacıyla steroid ilaçlar kullanılabilir.

 Doktor şayet bulaşıcı türdeki bir vaka ise, hasta ile temas halinde olan kişilere de koruma amaçlı olarak önleyici tedaviler başlatabilir.

Uygulanan antibiyotik tedavisi, olumlu yanıt verirse hasta genelde 1 hafta hastanede kalır. Hastanın sağlığının gidişatına göre hastanede kalma süresi uzatılır veya eve yollanır.

Viral vakalar bakteriyel olanlara göre daha hafif semptomlar ile görülür. Bu yüzden hasta genellikle evinde tedavi edilir. Devamlı dinlenme tavsiye edilir.

Hafif ve orta derecedeki vakaların iyileşme süresi genelde 5 ile 14 gün arasındadır.

Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Menenjit, bağışıklık sistemi henüz gelişmeyen ve hastalığa yakalanmaya en açık olan bebeklerde daha çok görülür. Aşının, bebeklere uygulanması da mümkündür.

9-23 aylık olan bebeklerde, 3 ay aralar ile 2 kere uygulanır. 2-11 yaş arası çocuklara ise sadece bir kez uygulanır. Genç ve yetişkin kişiler için tekrar dozu üzerine çalışmalar bitmemiştir.

Aşının koruyuculuğu %90-100 arasındadır. Yani son derece iyi bir korumaya sahiptir.

Menenjit Kalıcı Hasar Bırakır mı?

Menenjit, şiddetli vakalarda bazı kalıcı hasarlar bırakabilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadan bu hastalığın atlatılması pek mümkün değildir. Menenjit hastalığı nöbetler dahil olmak üzere kalıcı pek çok hasara sebebiyet verebilir. Hastalığın oluşturabileceği komplikasyonlar aşağıdadır;

 • Öğrenme engeli
 • Beyin hasarı
 • Hafıza güçlükleri
 • Nöbetler
 • İşitme kaybı
 • Böbrek yetmezliği
 • Şok
 • Yürüme problemleri

Menenjit hastalığı, tedavi edilmez ya da geç kalınırsa çok ciddi vakalarda ölümlerle dahi sonuçlanabilir.

Источник: //sebboy.com/menenjit/

MENENJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Tedavi Yolları

Menenjit günlük yaşantımızda sıkça karşılaşmakta olduğumuz hastalıklarının başında gelmektedir. Bu yazımızda sizlere ülkemizde oldukça yaygın olan bu hastalık hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde, menenjit rahatsızlığı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilir ve bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

İlk olarak kısaca menenjit rahatsızlığını tanımlayacak olursak eğer, beyni ve omuriliği kaplayankoruyucu zarın iltihaplanması sonucu oluşan hastalıktır diyebiliriz. Bu enfeksiyon, bazı durumlarda, zarlara (meninksler), sinirlere ve beyninize zarar verebilir. Menenjit viral bir enfeksiyondur.

Menenjit, enfeksiyon nedenine bağlı olarak, birkaç hafta içinde daha da kötü bir duruma gelebilir ya da yaşamı tehdit eden bir duruma neden olarak, antibiyotik tedavisine başlanmasına neden de olabilir. 

Eğer, menenjit ile ilgili olarak belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyor iseniz, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Yapılacak olan erken tanı ile birlikte, olası komplikasyonlarında önüne geçmiş olacaksınızdır.

Menenjit İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 1. Zamanında, düzenli yapılmayan aşılar.
 2. 20 yaşının altında olan bireyler
 3. Kalabalık bir toplumda veya çevrede yaşamak
 4. Gebelik
 5. Bağışıklık sisteminin zayıf olması.

1.Yüksek Ateş

Menenjit belirtilerinde en önemli olarak ateş görülmektedir. Bu ateş genellikle ani bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu ateş çok şiddetli olmaktadır ve ateşinizin çok yüksek olması durumunda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Ateşiniz olmasına rağmen elleriniz ve ayaklarınız soğuk olmaktadır.

2.Baş Ağrısı

Başka belirli bir belirtisi ise, baş ağrısıdır. Bu baş ağrıları normal baş ağrıları gibi olmamaktadır. Bu baş ağrıları daha şiddetli olmaktadır.

3.Bulantı ve Kusma

Menenjit olan kişilerde genellikle kusma ve bulantı belirtileri arasında kalmaktadır. Kusmalar sık sık başınıza gelmektedir. Kusma ve bulantı nedeniyle ise, kişilerde yeme bozukluğu da meydana gelmektedir. Bu da sizin bağışıklık sisteminizin bozulmasına neden olmaktadır.

4.Boyun Tutulması

Bir başka neden ise, boyun tutulmasıdır. Boyun tutulmalarında oluşan ağrılar, sizlerde yorgunluğa da neden olmaktadır.

5.Diğer Belirtiler

Yetişkinler için diğer belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Karışıklık veya konsantrasyon güçlüğü
 • Böyle meningokok menenjit gibi bazı durumlarda deri döküntüsü,
 • İçme ve yeme de ilgi eksikliği
 • Işığa Duyarlılık (fotofobi)
 • Çok uyuma durumu veya zorluk uyanma
 • Nöbetler
 • Şiddetli kas ağrısı
 • Sinirlilik

Yen idoğanlar için menenjit belirtileri ise şöyledir;

1.Ateş

Bebeklerde yüksek ateş görüldüğü zaman, doktora gidilmesi gerekmektedir. Çünkü yüksek ateş komplikasyonları bebeklerde daha kötü sonuçlara yol açabilecektir.

2.Ağlama

Bebeklerde, menenjit rahatsızlığı ile birlikte ağlama krizlerine neden olmaktadır. Ağlamanın yanı sıra bebeklerde de sinirlilik olmaktadır.

3.Aşırı Uyku Hali

Bu hastalığın bebekler üzerindeki bir başka belirtisi ise, aşırı uykudur. Normalinden daha fazla uyumalar başlamaktadır. Uyku zamanları ise bebekler tepkisizleşmektedir.

4.Diğer Belirtiler

Bebeklerde görülen bir başka belirtiler ise şöyledir;

 • Bir bebeğin başının üstünde yumuşak noktada bir çıkıntı (bıngıldak)
 • Kusma
 • Homurtu ya da hızlı nefes alma
 • Konvülsiyonlar veya nöbet
 • Kötü beslenme
 • Hareketsizlik
 • Anormal refleksler

Menenjit Komplikasyonları Nelerdir?

Menenjit komplikasyonları şiddetli olabilir. Siz veya çocuğunuzun, herhangi bir tedavi olmadan, hastalığı atlatmak mümkün olmamaktadır. Çünkü sonrasında, nöbet dahil olmak üzere kalıcı nörolojik hasarlara neden olabilmektedir. Oluşabilecek komplikasyonlar ise şöyledir;

 • İşitme kaybı
 • Hafıza güçlüğü
 • Öğrenme engelleri
 • Beyin hasarı
 • Yürüme sorunları
 • Nöbetler
 • Böbrek yetmezliği
 • Şok
 • Ve tedavi edilmez ise ölümle bile sonuçlanabilecektir.

Doktorunuza görünmeden önce ise sizin yapmanız gerekenler şöyledir;

 1. Belirtilerinizi bir yere yazarak doktorunuza iletmeniz gerekmektedir.
 2. Kişisel bilgilerinizi iletin. Hayvanlarla herhangi yeni iletişim durumunuz, tatiller de dahil olmak üzere her durumunuzu iletin. Bir üniversite öğrencisi iseniz, doktorunuz büyük olasılıkla oda arkadaşınızı ve yurt arkadaşlarınızın herhangi bir benzer belirtilerini sahip olma bilgisini soracaktır.
 3. Aşı bilgilerinizi edinin.
 4. Almış olduğunuz tüm vitamin ve ilaçlarınızı iletin.
 5. Aile veya arkadaşlarınızdan birini yanınıza almanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü menenjit acil bir müdahale gerektirebilir.

Menenjit Tedavisi

Doktorunuz bu noktada ilk olarak size veya çocuğunuza fiziksel bir muayene yapacaktır. Baş, kulak, boğaz ve omurga boyunca cildin etrafında enfeksiyonları inceleyecektir. Bunlara ek olarak bazı testler de yapılmasını isteyebilir. Bu testler ise şöyledir;

 • Kan testleri
 • Görüntüleme: X-ışınları ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile kafa, göğüs taramaları, sinüslerin şişme veya iltihap durumlarını ortaya çıkarabilir.
 • Spinal tap (lomber ponksiyon): Bu yöntem ile, beyin omurilik sıvısı (BOS) alınarak incelenmesi yapılmaktadır.
 • Bunlara ek olarak ise, doktorunuz menenjit belirli nedenleri kontrol etmek için ve belirli virüslere karşı antikor kontrol etmek için, bir test olarak bilinen bir DNA tabanlı testi de sizlere uygulayabilir.

Menenjitin iyileşmesi için ise, tedavi biçimi sahip olduğunuz menenjit türüne göre değişmektedir.

Bakteriyel Menenjit

Akut bakteriyel menenjitte iyileşme sağlamak ve beyin şişme, nöbetler gibi komplikasyonların riskini azaltmak için intravenöz antibiyotik ve kortizon ilaçları gerekmektedir.

Viral Menenjit

Antibiyotikler, viral menenjitleri tedavi edemez ve olguların çoğu birkaç hafta içinde kendi geliştirmeye başlayarak hastalığın şiddetlenmesine neden olmaktadır. Viral menenjit genellikle hafif vakaların tedavisini içerir. Bunlar ise şöyledir:

 • Yatak istirahati
 • Sıvıların bol tüketimi
 • Reçetesiz ağrı kesici ilaçlar, ateşi düşürmeye yardımcı ve vücut ağrıları hafifletmek için alınacak olan ilaçlar

Diğer Menenjit Türleri

Mantar menenjit, antifungal ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Ancak, bu ilaçların ciddi yan etkileri olabilir, bu nedenle laboratuvar sonuçlarına ihtiyacınız olacaktır.

Alerjik reaksiyon veya otoimmün hastalık nedeniyle infeksiyöz olmayan menenjit, kortizon ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Kanser ile ilgili menenjit bireysel kanser tedavisi gerektirir.

Yazımızda sizlere vermiş olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde menenjit konusunda bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerekmektedir ve bir tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Источник: //evdesifa.com/menenjit-belirtileri-nelerdir/

Menenjit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Tedavi Yolları

Beyin zarı iltihaplanması olarak tanımlanan menenjit, tedavisi geciktirilmemesi gereken önemli hastalıklardan biridir.

İşitme kaybından ölüme kadar pek çok önemli soruna neden olan menenjit, ağırlıklı olarak çocuklarda meydana gelmektedir.

Çocuklarda karşılaşılması hastalığın anlaşılmasını, teşhis konmasını ve tedavisini zorlaştırsa da fark edilmesi durumunda vakit kaybetmeden tedaviye başlandığında, hastalığın kötü sonuçlarından kurtulmak mümkündür.

Pek çok sebebi bulunan menenjitin çocuklarda yüksek oranda görülme nedeni kafa travmaları ve toplu alanlara daha sık girilip çıkılmasıdır. Hastalık süreci her ne kadar ağır ilerlese de tedavisinin askıya alınması yahut fark edilmesinin gecikmesi hastanın ölümüne neden olmaktadır. Enfeksiyon türü olarak kabul edilen hastalık vücuda eller aracılığıyla bulaşmaktadır.

Açık Kalp Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

Bunun yanında solunum yolu da aynı bakterinin vücuda yerleşmesine neden olabilmektedir. Teşhis ve tedavi sürecinde hastanın devamlı doktor gözetiminde olması ve gereken bakımı görmesi esastır. Bu nedenle belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda muhakkak doktora kontrol ettirilmelidir.

Menenjit Nedir?

Beynin çevresinde bulunan, onu saran zarların iltihaplanması olarak tanımlanan menenjit, işitme kaybından ölüme kadar pek çok tehyi bünyesinde barındıran bir hastalıktır.

İltihaplanma meninks ve ince zar adı verilen zarlar arasında yer almaktadır.

Beyne çok yakın bir yerde meydana gelen bu iltihaplanma, hayati risk taşıyan menenjit hastalığına sebep olur.

Beyni koruyan zarı aşabilen enfeksiyon, kısa sürede yayılarak beyin karıncıklarına ulaşır. Bu durumun sonucunda iltihap kafa sinirlerinin kök kısımlarına, ince zar altındaki beyin ve omurilik dokularına kadar ilerler.

Tıp dünyasında ilerlemeler hızla gerçekleşmektedir. Özellikle menenjit için keşfedilen aşılar, çocukların bu hastalıktan korunmaları için yeterli olabilmektedir.

Bunun yanında hastalığın teşhisi konduktan sonra da ümit kesilmemeli, tedavi son noktasına kadar sürdürülmelidir.

Menenjitin Türleri Nelerdir?

Menenjit genel olarak; bakteriyel, viral, mantar ve parazit kaynaklı olmak üzere farklı türlerde olabilir. Her iki türün semptomları ve tedavi şeklinde farklılıklar olabilir. Oluşmasında sebep olan faktörlere göre menenjit türleri şu şekildedir:

Bakteriyel Menenjit

Bakteriyel menejit türü; sebep olan bakteriye, hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre sınıflandıracak olursak;

 • Meningokok bakterisinin neden olduğu menenjit en sık görülen menenjit türüdür. Aniden başlayan bu tür şiddetli baş ağrılarının yanı sıra dayanılmaz nöbetlere de neden olur. Bu türün bir diğer özelliği hızla ilerlemesidir. Şok, ağrı ve bölgesel morluklar meningokok bakterisinin sebep olduğu menenjit belirtileridir. Menenjitin bu türü oldukça bulaşıcıdır bu nedenle teşhis konulduğu andan itibaren hastanın ve yakınlarının tedbirli olması gerekir.
 • Pnömokok bakterisinin neden olduğu menenjit ise daha çok 45 yaş üstü bireylerde ortaya çıkmaktadır. %25 kalıcı hasara neden olan bu menenjit türü oldukça tehlidir. Bulaşıcı olmayan pnömokok menenjitinde özel bir koruma tedavisine gerek duyulmaz.
 • Hemofilus influenza bakterisinin sebep olduğu menenjit ise en çok 5 yaş altı bebeklerde görülür. Hasar bırakmasa da oldukça zorlu bir tür olan hemofilus influenza menenjiti, kısa sürede ilerleme kaydedebilmektedir. Bu nedenle hasta için acil doktor müdahalesi gerekecektir.
 • Tüberküloz menenjiti ise menenjitin en nadir görülen türüdür. Bebeklerde de yetişkinlerde de beslenme bozukluğuna dayalı olarak ortaya çıkmaktadır. Neredeyse hiç belirti vermediği için en çok zaman kaybedilen menenjit türüdür.

Viral Menenjit

Herpes simplex virüs, enterovirüs, zona, kabakulak, su çiçeği gibi hastalıklara neden olan varicella zoster virüsü ve HIV virüsünün neden olduğu menenjit türüdür. Bu tip menenjitin belirtileri de hemen hemen aynıdır ve tedbir amaçlı aşısı yapılabilmektedir.

Mantar Kaynaklı Menenjit

Fungal menenjit diye de bilinen bu tür genellikle organ nakli yapılan ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülür. Bu tür menenjite yol açan en yaygın mantar çeşitleri; Cryptococcus neoformans, Histoplasma capsulatum, Coccidioides immitis, Blastomyces dermatitidis, ve Candida türleridir.

Parazit Kaynaklı Menenjit

Angiostrongylus cantonensis, Gnathostoma spinigerum,Schistosoma gibi parazitlerin neden olduğu menenjit türüdür. Beyaz kan hücresinin sayısında artış görülmektedir.

Bulaşıcı Olmayan Menenjit

Menenjit bazen bu saydığımız etkenlerin dışında da oluşabilir. Örneğin kanser hücreleri veya bazı ilaçlar beyin zarında iltihaplanmalara yol açabilir. Bu şekilde meydana gelen menenjitin bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır.

Menenjitin Nedenleri Nelerdir?

Meningokok ve pnömokok adı verilen mikroorganizmaların sebep olduğu menenjit, bu iki bakteri ile ortaya çıkmaktadır. İki bakteri dışında pek çok tür, menenjite sebep olabilmektedir. Vücuda bir şekilde yerleşen bakteriler, iltihaplanma ile beyne doğru ilerler.

Beynin korunması için sağlıklı kalması gereken zar etrafına sızan iltihaplanma ile menenjit hastalığı meydana gelir. Kabakulak ya da verem gibi hastalıkların bakterilerinin de neden olabildiği menenjit, AIDS hastalarından bulaşan maya grubu mantarlarla da ortaya çıkabilmektedir.

Menenjitin Belirtileri Nelerdir?

Menenjit hastalığının en büyük belirtisi ense sertliği ve baş ağrısıdır. Bunun yanında boyun tutulması, boyunda soğukluk sık karşılaşılan durumlardır.

Belirtiler arasında yer alan mide bulantısı, kusma, ışığa hassasiyet, titreme ve soluk alıp verme hızında artış görülmesi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Tüm belirtilerin yanında menenjit hastalarında zaman zaman nöbet geçirme belirtisi dikkat çekmektedir. Şiddetli titreme, kusma ve sürekli üşüme bu nöbetin başlangıcıdır.

Yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık görülen menenjit, bebeklik sürecinde bir takım belirtiler göstermektedir. Aşırı hassasiyet, devamlı ağlama ve uykunun düzene girmemesi bu belirtiler arasında yer almaktadır.

Bunlar dışında kaskatı olup titreme nöbetlerine tutulma, bıngıldak kısmında şişkinlik ve iştahta azalma olması da belirtiler arasında kabul edilmektedir.

Bebeklerin özellikle bu belirtilerden birkaçını taşıması acil doktor muayenesi gerektirmektedir.

Menenjitten Korunma Yolları Nelerdir?

Menenjitten korunmanın ilk kuralı menenjit aşısının yapılmasıdır. Gerek bebek gerek yetişkinler için yapılması oldukça önemli olan aşı, menenjitin başlamasına sebep olan bakterinin vücuda yerleşmesine engel olmaktadır.

Meningokok bakterisi nedeniyle daha sık yayılan menenjit özellikle yaz aylarında pek çok kişiye bulaşmaktadır. Buna engel olabilmek için yazın çok kalabalık yerlerde bulunmamaya özen gösterilmelidir.

Tüm bunların yanında hijyene yeterince özen gösterilmesi durumunda hastalıktan korunmak mümkündür.

Menenjitin Tedavisi Nedir?

Menenjit hastalığının tedavisi hastalık tanısının konulduğu sürece bağlıdır. Tanı ise beyin omurilik sıvısı (BOS) alınarak yapılır.

Geç kalınması tedaviden sonuç alınmamasına, kullanılacak ilaçlara kadar etki etmektedir. Tedavi öncelikli olarak antibiyotik kullanımı ile başlamaktadır.

Tahliller ve laboratuvar işlemleri yapıldıktan sonra menenjitin türü kesinleşecek ve antibiyotiğin yanında nasıl bir adım atılacağı netleşmiş olacaktır.

Sinüzit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Tedavi sürecinde hastanın yoğun bakım ünitesinde bakılması, devamlı gözetim altında tutulması önemlidir. Çünkü kişinin alacağı ilaçlar şoka girmesine ya da solunum sorunu yaşamasına neden olabilmektedir.

Bulaşıcılık riskine karşı gerekli önlemler alınmalı hastanın herhangi biriyle yakınlaşması engellenmelidir.

Menenjit tedavi edilmez veya tedaviye geç kalınırsa; epilepsi, sağırlık ve hidrosefali gibi daha büyük sağlık sorunlarının doğmasına yol açar.

Источник: //bilgihanem.com/menenjit-nedir/

Menenjit – Beyin Zarlarının İltihabı Neden Olur? Menenjit Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri ve Tedavi Yolları

Menenjit, menikslerin (beyin ve spinal kordu saran zarların) enfeksiyona bağlı iltihabıdır (araknoid membran ve subaraknoid aralıkta yer alan beyin omurilik sıvısı (BOS) enfekte olmuştur. Menenjit hem akut hem de kronik olarak görülebilir.

 • Akut menenjit nedir? Akut menenjit saatler ya da günler içerisinde kendini belli eder.
 • Kronik menenjit nedir? Kronik menenjitte hastalık tablosu haftalar ya da aylar içinde gelişir.

Menenjit türleri ve nedenleri

Sıklıkla bakteriyel menenjit görülmekle birlikte viral, mikobakteriyel, fungal, protozoal ve aseptik menenjitler de görülebilmektedir.

Enfeksiyon genellikle burun ya da boğaz gibi vücudun başka bir yerinden kan yoluyla meninkslere ulaşır. Bazen de kulak veya sinüs’ten kafatası boşlukları yoluyla ya da kafatası kırığından hava yolu ile enfeksiyon menenjite neden olabilir.

Viral menenjit etkenleri

Viral menenjit epidemiler (salgınlar) halinde oluşma eğilimindedir. Sıklıkla nispeten hafiftir. Viral menenjitler genellikle yaz döneminde çocuk ve genç erişkinlerde görülür.

 • Enterovirüsler
 • Herpes simplex virüs
 • HIV virüsü
 • Lenfositik koriomenenjit
 • Cinsel yolla bulaşan (HIV, herpes simplex gibi) enfeksiyonlar
 • Arbovirus

Bakteriyel menenjit etkenleri

Bakteriyel menenjit ise hayatı tehdit edebilir ve acil disiplinli tedavi gerektirir.

 • Haemophilus Influenzae
 • Streptococcus Pneumoniae (pnömokok olarak da bilinir)
 • Koagülaz negatif Stafilokoklar
 • Meningococcus Tip B ve C
 • Lyme hastalığına neden olan bazı enfeksiyonlar
 • Cinsel yolla bulaşan sifiliz enfeksiyonu
 • Brusella türleri
 • Tüberküloz (Mycobacterium tuberculosis)

Aseptik menenjit neden olur?

Aseptik menenjit, hastada klinik olarak tipik menenjit bulguları görülmesine rağmen BOS kültüründe herhangi bir bakteriyel üreme olmaması durumudur. Aseptik menenjit enfeksiyöz (enfeksiyonlara bağlı) ve enfeksiyon dışı etkenler olmak üzere birçok etkene bağlı gelişebilir.

Aseptik menenjitin enfeksiyonlara bağlı etkenleri 

 • Enterovirüsler
 • Arbovirüsler
 • Herpes simplex virüs
 • Cytomegalovirus
 • Ebstein Barr virüsü
 • Kabakulak virüsü
 • Lenfositik koriomenenjit
 • HIV virüsü
 • Lyme hastalığı
 • Weil hastalığı
 • Tüberküloz enfeksiyonu
 • Burucella
 • Mycoplasma pneumoniae
 • Treponema pallidum
 • Rickettsia türleri
 • Cryptococcus neoformans
 • Nörosistiserkoz gibi etkenler aseptik menenjite neden olabilir.

Aseptik menenjitin enfeksiyon dışı etkenleri 

 • Sistemik lupus eritematozus
 • Behçet hastalığı
 • Sarkoidoz hastalığı
 • Lösemi
 • Lenfoma
 • Metastatik adenokarsinomlar
 • Bazı ilaçlar (ibuprofen, trimetoprim, sülfametoksazol gibi)
 • Posterior fossa cerrahisi gibi nedenler aseptik menenjite neden olabilir.

Kronik menenjit neden olur?

Kronik menenjit tanımı subakut klinik bulgularla ortaya çıkan ve haftalarca süren menenjitler için kullanılmaktadır. Kronik menenjit enfeksiyöz ya da enfeksiyon dışı nedenler ile gelişebilir.

Kronik menenjitli olgularda bazen tanı güç olabilir ve vakaların üçte bir gibi bir kısmında sebep belirlenemeyebilir.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de en sık karşılaşılan enfeksiyöz kronik menenjit etkeni tüberküloz’dur.

Kronik menenjitin enfeksiyonlara bağlı etkenleri

 • Tüberküloz
 • Brusella türleri
 • Sifiliz (frengi)
 • Lyme hastalığı
 • Nocardia
 • Francisella tularensis
 • Listeria monocytogenes
 • Taenia solium (silahlı tenya veya domuz tenyası olarak da adlandırılır) gibi enfeksiyonlar kronik menenjit etkenleri arasında sayılabilir.

Kronik menenjitin enfeksiyon dışı etkenleri

 • Lupus eritematozus
 • Behçet hastalığı
 • Sarkoidoz hastalığı
 • Maligniteler ise kronik menenjitin enfeksiyon dışı nedenleri arasında sayılabilir.

Menenjit gelişimi bakımından riskli gruplar

Menenjit her yaşta görülebileceği gibi yaşa göre menenjit sıklığı ve etkenlerin dağılımı değişkenlik gösterir. Menenjit durumundan sıklıkla etkilenen yaş grubu çocuklar ve yaşlılardır.

 • Kraniyal cerrahi geçirenlerde
 • Şant gibi yabancı cisim operasyonundan sonra
 • Baş boyun bölgesine ait lokal enfeksiyon varlığında
 • Kafa yaralanmalarında
 • Bağışıklık sistemi baskılanan hastalarda
 • Dalağı olmayanlarda
 • Alkolizm sorunu olan ve sigara kullananlarda menenjit enfeksiyonuna yakalanma riski daha yüksektir.

Menenjit belirtileri

Başlıca menenjit belirtileri arsında ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, ışığa karşı hassasiyet ve ense sertliği vardır.

 • Viral menenjit belirtileri: Viral menenjitte belirtiler hafiftir ve grip belirtilerine benzer şikayetler görülebilir.
 • Bakteriyel menenjit belirtileri: Bakteriye bağlı menenjitte belirtiler birkaç saat içinde ortaya çıkabilir, uyku hali ve sıklıkla bilinç kaybıyla devam eder.
 • Meningokok menenjiti belirtileri: Meningokok menenjiti olan hastaların yaklaşık yarısında meningokoksemi (bakterinin kanda hızla çoğalması ile giden ve hayatı tehdit eden durum) görülür. Bu durum deri altında basmakla solmayan (bardak testi) kırmızımsı mor döküntüye yol açar. Döküntü küçük lekeler şeklinde başlayıp çürük benzeri döküntüye dönüşür. Meningokoksemi gelişen hastalarda şok, böbrek yetmezliği, el ve ayak kayıpları ve bazen de ölümcül komplikasyonlar da gelişebilir.
 • Aseptik menenjit belirtileri: Aseptik menenjitlerde belirtiler ve bulgular bakteriyel menenjitler kadar ağır olmaz. Ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, ışığa karşı duyarlılık, irritasyon bulguları görülebilir, ancak nöbet, koma gibi ağır nörolojik belirtiler ve bulgular pek görülmez.
 • Kronik menenjit belirtileri: Kronik menenjit hem enfeksiyonlara hem de bazı sistemik hastalıklara bağlı gelişebildiği için belirtileri diğer menejitlere göre değişiklik gösterebilir. Kronik menenjitlerde klinik bulgular yavaş seyir gösterir, çoğu hastada günler süren baş ağrısı vardır, bu duruma ateş, bulantı, kusma gibi sistemik belirtiler eşlik edebilir, bazal meninksler tutulduğu için kraniyal nöropatiler eşlik edebilir, ileri dönemlerde kafa içi basınç artışı belirtileri ortaya çıkabilir ve fokal nörolojik defisitler ve koma gelişebilir.

Menenjit belirtileri

Menenjit teşhisi

Menenjit teşhisi için öncelikle bir nöroloji uzmanına başvurmak gerekir. Nöroloji doktoru hastanın öyküsünü alır, klinik muayenesini yapar, sonrada tanı için gerekli tetkikleri ister.

Menenjitin kesin tanısında lomber ponksiyon ile beyin omurilik sıvısından az bir örnek alınıp incelemeye gönderilerek tanıya ulaşılır.

Bakteriyel menenjitlerde kan kültürü ortalama %50 olguda pozitif sonuç verebilir, bu nedenle BOS incelemesi dışında kan kan kültürü alınmasının da yararlı bir yöntem olarak kabul edilir.

Beyin tomografisi de menenjit teşhisinde kullanılan yöntemler arasındadır.

Hastanın doktoru diğer yöntemlerin uygulanması süreci tamamlanana kadar kan kültürü pozitif olan hastalarda hemen antibiyotik tedavisine başlayabilir.

Menejit teşhisi

Menenjit tedavisi

 • Viral menenjit tedavisi: Viral menenjitte genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz ve çoğunlukla bir ya da iki hafta içinde kaybolur.

 • Bakteriyel menenjit tedavisi: Bakteri ile meydana gelen menenjit tıbbi acil olup intravenöz yoldan antibiyotik tedavisine başlanır. Bakteriyel menenjit tanısı ve tedavisi ne kadar hızlı olursa tam iyileşme şansı da o kadar yüksek olur.

  Fakat bazı hastalarda işitme kaybı ya da beyin hasarı kalabilir.

 • Meningokoksemi tedavisi:  Meningokoksemi gelişen hastaların acil hastaneye yatırılması ve yoğun bakım koşullarında antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir.

Altta yatan sistemik bir hastalığa ya da miligniteye bağlı gelişen menenjitlerde altta yatan nedenin araştırılması ve bunlara yönelik tedavilerin de uygulanması gerekir.

Menenjit nasıl önlenir?

Haemophilus Influenzae ve Pnömokok enfeksiyonları için yapılan aşılar, bu enfeksiyonlar nedeni ile gelişen menenjitte koruyucu olabilir ya da bu enfeksiyonla temas etmiş kişilere koruyucu antibiyotik tedavisi verilebilir.

Suudi Arabistana hac ve umre ziyareti için gidenlere, aşağı Sahraya gidenlere veya belirli bölgelere gidenlere bazı menenjit tipleri için aşılama önerilmektedir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/menenjit-nedir-menenjit-belirtileri-beyin-zari-iltihabi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi