Meniere Hastalığı

Meniere Hastalığı

Meniere Hastalığı

Meniere, iç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın mikrobiyotik oluşumlar nedeniyle artmasından kaynaklanmaktadır. Hastalığın en önemli belirtisi, ataklar halinde gelen baş dönmesidir.

Meniere’de, iç kulak sıvılarındaki basınç değişimi; hastada, denge ve işitme kaybına neden olmaktadır.

Meniere, genellikle önce bir kulağı etkiler ve vakaların %25 ila 50'sinde zamanla ikinci kulağı da etkisi altına alır.

Sendromun başlangıcında, labirent denilen iç kulak bölümünde sıvı artışı görülmektedir. Labirent (labyrinth); denge (yarım daire kanalları ve otolitik organlar) ve işitme organlarını (koklea) içerir. Burada bulunan sıvı fazlası, labirent zarında basınç yaparak zarın yapısını bozar. Bunun sonucunda, denge ve işitme duyuları bozulur.

Meniere’in sebepleri nelerdir?

Hastalığın nedeni hakkında birçok teori bulunmasına rağmen henüz tatmin edici bir cevap elde edilememiştir.

Bazı araştırmacılara göre Meniere, migren ağrılarının nedenine benzer şekilde, kan damarlarındaki daralma nedeniyle oluşmuştur.

Diğer araştırmacılara göre ise hastalık, viral enfeksiyonlar, alerjiler ya da otoimmün reaksiyonları sonucunda oluşur. Meniere’in genetik yollarla bireylere aktarıldığını savunan araştırmacılar da vardır.

Meniere Hastalığı'nın belirtileri nelerdir? Hastalık kimlerde görülür?

 • Her biri en az 10 dakika süren iki ya da daha fazla Vertigo atağı
 • Kulak çınlaması (Tinnitus)
 • Geçici işitme kaybı
 • Kulakta dolgunluk hissi

Baş dönmesi atakları, birden ya da kulak çınlamasının ya da işitmede azalmanın hemen ardından gelebilir. Sağırlık ve Diğer İletişim Bozuklukları Ulusal Enstitüsü (NIDCD)'nün raporuna göre A.B.D'de her yıl 45.000 kişiye Meniere teşhisi konulmaktadır.

Meniere Hastalığı nasıl teşhis edilir?

Meniere’in teşhisi ve tedavisi için bir KBB uzmanına gidilmelidir. Hastalığın özel bir testi yoktur. Teşhis, hastalık öyküsüne ve belirtilerin varlığına göre konulur.

Başvurduğunuz hekim, ataklarınızın sıklığını, süresini, ciddiyetini değerlendirdikten sonra, işitme kaybınızın süresini, çınlama veya dolgunluk hissinizin olup olmadığını, var ise bunun tek veya çift taraflı olup olmadığını belirleyecektir.

Doktorunuz, işitme testi (Odiometrik muayene) de uygulayarak kulaktaki işitme kaybına bakacaktır. Denge fonksiyonunu değerlendirmek için ENG (elektronistagmografi) uygulanabilir. Göz ve kulak, sinir sistemi sayesinde birlikte çalıştıkları için denge sistemi ölçümünde göz hareketlerinin ölçümü kullanılır. Hastaların yaklaşık %50'sinde etkilenen kulakta denge fonksiyonu azalmıştır.

Meniere’in teşhisi için uygulanabilecek diğer testler şunlardır:

 • Denge sistemini değerlendirmek için Rotasyon Testi veya Denge Düzlemi gibi testler de uygulanabilir.
 • Elektrokokleografi (EcoG) – Bazı Meniere hastalarında iç kulaktaki artmış sıvı basıncını gösterebilir.
 • İşitsel beyin kökü cevabı (ABR) – İşitme siniri ve beyin yollarının bilgisayarlı testidir.
 • BT (bilgisayarlı tomografi ) ve MRI (manyetik rezonans görüntülemesi) – İşitme ve denge siniri üzerinde oluşan tümörü belirlemek için gerekebilir. Bu tümörler nadirdir ancak Meniere'e benzer semptomlara sebep olurlar.
 • ASD

Meniere Hastalığı nasıl tedavi edilir?

Meniere’in kesin bir tedavisi yoktur fakat doktorunuz size durumla başa çıkabilmeniz için önerilerde bulunacaktır. Meniere’in tedavisinde kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

İlaç Tedavisi: Meniere’in kişiyi en olumsuz etkileyen belirtisi baş dönmesidir. Meclizine, Diazepam, Glycopyrrolate ve Lorazepam içerikli ilaçlar baş dönmesi ataklarını azaltmaya yardımcıdır.

Diyet: Tuzu kısıtlamak ve diüretik (suyu vücuttan atılımını sağlayan ilaç ) almak, biriken sıvının miktarını azaltarak iç kulaktaki akış yoğunluğu ve baskıyı giderdiğinden baş dönmesi ataklarını azaltabilir.

Diğer besinsel ve yaşamsal değişiklikler: Bazı hastalar; kafein, çikolata ve alkolün durumlarını daha da kötü hale getirdiğinden yakınmaktadırlar. Bu besinlerin tüketilmemesi ve ayrıca sigaradan uzak durulması atakları azaltacaktır. Düzenli uyku, dinlenme ve stresten uzak durmak da Meniere hastalarının iyileşmesi için gereklidir.

Bilişsel Tedavi: Bilişsel terapi, kişilerin yaşam tecrübelerini nasıl yorumladıklarına ve onlara nasıl tepki verdiklerine odaklanmalarını sağlayan bir konuşma terapisidir. Yapılan araştırmalara göre bazı hastalar, bu terapinin beklenmeyen ataklara karşı onları daha hazırlıklı hale getirdiğini ve gelecek ataklarla ilgili kaygılarını azalttığını ifade ediyor.

Enjeksiyon: Orta kulağa gentamisin içeren antibiyotik enjekte etmek, baş dönmesini kontrol etmeyi sağlar fakat bu işlem aynı zamanda, gentamisinin iç kulaktaki işitmeye yardımcı olan mikroskobik kıl hücrelerine zarar vermesi nedeniyle işitme kaybı riskini de yükseltmektedir. Bazı doktorlar, kulağa baş dönmesini azaltan ve işitme kaybına neden olmayan kortikosteroid enjekte etmeyi tercih etmektedir.

Meniere‘de cerrahi girişim ne zaman tavsiye edilir?

Eğer baş dönmesi atakları, tüm yöntemlere rağmen kontrol edilemiyorsa ve ataklar günlük işleri kısıtlıyorsa aşağıdaki cerrahi işlemlerden biri uygulanır:

Endolenfatik Şant; iç kulak sıvısının boşaltılması ya da dekompresyon (basıncın azaltılması) ameliyatlarıyla, vakaların ½ – ⅓'ünde baş dönmesi ataklarının kontrolü sağlanır. Ancak hiçbir hastada bu kontrol kalıcı değildir. İşlem, diğer işlemlere kıyasla daha kısa sürer.

Vestibüler Nörektomi; denge sinirinin, iç kulağı terk edip beyine girdiği yerde kesilmesi işlemidir. Baş dönmesi atakların büyük bir kısmı, bu ameliyatla tedavi edilebilir ve vakaların çoğunda işitme korunur.

Labirentektomi ve işitme sinirinin kesilmesi operasyonu; bir taraftaki iç kulağın işitme ve denge mekanizmalarının harap edilmesidir. Meniere hastasının etkilenen kulağı çok az duyuyorsa bu yöntem tercih edilebilir. Bu operasyonla baş dönmesi atakları kontrol altına alınır.

Diğer ameliyatlar ve tedaviler de bazı durumlarda tavsiye edilebilir. Cerrahi tedavi gerekli görülüyorsa, cerrahınızla riskleri ve kazanacaklarınızı tartışmalısınız. Her ne kadar Meniere’in tedavisi yoksa da hemen hemen her vakada baş dönmesi kontrol altına alınabilir.

Alternatif Tedavi: Uzmanlar; akupunktur, akupressur, Tai Chi gibi yöntemler ve Ginkgo Biloba, Niasin, zencefil kökü içeren bitkisel takviyeler gibi alternatif tedaviler üzerinde çalışsalar da, bu yöntemlerin hastalığa iyi geldiğini kanıtlanamamıştır. Bu tür tedavileri denediyseniz, doktorunuzu konu hakkında bilgilendiriniz, aksi halde doktorunuz tarafından uygulanacak tedavilerin etkinliği azabilir.

Araştırmacılar, 10 Meniere hastasından 6'sının kendi kendine iyileşebileceğini ya da baş dönmelerini; diyet, ilaç ve cihazlarla kontrol altında tutabildiğini belirtiyor. Buna rağmen küçük bir grup, sadece cerrahi müdahaleyle iyileşebilme şansına sahip olabiliyor.

Önemli Not: Eğer ani baş dönmeniz olursa, denge unsurunun ve kontrolün önemli olduğu aktivitelerden kaçının. (Araç kullanmayın, yüzmekten kaçının, merdivenlerden belirli bir süre uzak durun.)

Randevu almak için tıklayınız.

Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

Источник: https://www.anatomica.com.tr/meniere-hastaligi

Meniere Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Meniere Hastalığı

Haber güncelleme tarihi 26.12.2018 14:45

Meniere Hastalığı Nedir?

İç kulak tansiyonu olarak bilinen meniere hastalığı, aniden başlayan ataklarla görülür. İç kulakta bulunan ve endolenf adı verilen sıvının artmasıyla birlikte baş dönmesi, kulakta dolgunluk hissi, çınlama ve işitme kaybı gibi ani ataklar meydana gelir.

 Toplumda 30-60 yaş aralığında görülen meniere hastalığı erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülmektedir. Meniere hastalığı tek bir kulağı etkileyebileceği gibi her iki kulağı da etkileyebilir. Ancak hastaların yaklaşık 3’te 2’sinin tek kulağında hastalık olduğu belirtilmektedir.

Geriye kalan 3’te 1’inde ise her iki kulakta hastalık söz konusudur.

Meniere hastalığında şiddetli baş dönmeleri meydana gelir. Bu baş dönmeleri 30 dakika ile 24 saat arasında sürebileceği gibi genellikle 30 dakika ile 2 saat arasında sürmektedir.

Bu süreçte baş dönmesine mide bulantısı ve kusma gibi problemler eşlik edebilir. Aynı zamanda kulak çınlaması ve kulakta dolgunluk hissi baş dönmesi ataklarının habercisi olarak kabul edilmektedir.

 İç kulak tansiyonu olarak bilinen meniere hastalığının normal tansiyon ile herhangi bir alakası yoktur. İç kulak tansiyonunun artmasıyla birlikte dakikalar veya saatler süren nöbetler söz konusu olur. Ancak bu nöbetlerin ne sıklıkla ve ne zaman geleceği bilinmemektedir.

Her nöbet aynı şiddette olmayacağı gibi hastalık kendiliğinden düzelebilir veya baş dönmesi dayanılmayacak kadar şiddetli bir hal alabilir.

Meniere Hastalığının Nedenleri

Meniere hastalığının kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak baş dönmesini tetikleyen unsurlar stres, yorgunluk ve aşırı tuz tüketimi olarak sıralanmaktadır. Meniere hastalığına neden olduğu düşünülen diğer faktörler ise ciddi infeksiyonlar, göz iltipları ve kulak ameliyatları olarak belirtilir.

 Meniere hastalığına neden olabileceği ifade edilen bağışıklık sistemi hastalıkları ve bazı alerjiler de hastalığın başlangıcı olabilir. Meniere hastalığına neden olmasa da bazı hastalıkların meniere ataklarına yol açtığı belirtilmektedir.

Bu hastalıklar; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, guatr, nörolojik ve duygusal hastalıklar olarak sıralanmaktadır.

Meniere Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Genellikle genç kadınlarda görülen meniere hastalığı, nöbetler şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Nöbetler birkaç saat sürebileceği gibi günlerce de sürebilir. Nöbetlerin hangi sıklıkla ve ne zaman geleceği bilinmemektedir.

Meniere hastalığının başlıca belirtileri baş dönmesi, işitmede azalma, kulakta dolgunluk hissi ve kulak çınlamasıdır. Meniere hastalığı baş ağrısına neden olmaz. Ancak bulantı ve kusma durumunda halsizliğe neden olabilir.

Sinsi hastallıklardan biri olan meniere hastalığı yavaş ilerlediği gibi bu süreçte hiç belirti vermeyebilir. Aynı zamanda belirtilerin siddeti kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

 • Baş dönmesi
 • Geçici işitme kaybı
 • Kulakta dolgunluk hissi
 • Kulak çınlaması
 • Her seferinde en az 10 dk. Süren vertigo atakları

Meniere Hastalığı Tanısı

Meniere hastalığı şüphesi var ise bir an önce KBB (kulak burun boğaz) uzmanına başvurmalısınız. Öncelikle hastalığın teşhisini kolaytırmak adına hastalık öyküsünü ve şikayetlerinizi detaylıca doktora anlatmalısınız.

Meniere Teşhisi İçin Gerekli Testler

 • Rotasyon testi veya denge düzlemi testi
 • Elektrokokleografi (EcoG)
 • İşitsel beyin kökü cevabı (ABR)
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Manyatik rezonans görüntüleme (MR)
 • ASD

Meniere Hastalığı Tedavisi

Menierenin kesin nedeni bilinmediği için henüz bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak hastalığın belirtilerini azaltmak ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak adına çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

 Meniere tedavisinde öncelikle baş dönmesinin etkilerini azaltmak ve baş dönmesinin önüne geçebilmek adına ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çeşitli ilaçlar ile baş dönmesi atakları önemli bir oranda azaltılır.

İlaç tedavisinin yanı sıra baş dönmesini tetikleyen tuz tüketimini kısıtlamak baş dönmesini azaltmaya yardımcı olan etkenlerdendir. Meniere tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de kulağa enjekte edilen antibiyotik uygulamasıdır.

Ancak işitmeye yardımcı olduğu bilinen mikroskobik kıl hücrelerin zarar görebileceği ihtimali nedeniye pek tercih edilmemektedir.

Meniere Hastalığında Cerrahi Müdahale Yöntemleri

Kese (Şant) Ameliyatı: %5-70 arasında başarı şansı bulunan kese ameliyatı ile iç kulaktaki sıvıların bulunduğu endolenfatik kese adı verilen bölümün başka boşluklara bağlanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kulak içi basıncı düşürülür. İşitmesi iyi durumda olan hastalar için ilk tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Denge Sinirinin Kesilmesi: Vestibüler adı verilen sinirin kesilerek baş dönmesi duygusunun ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Başarı şansı %90-95 arası olan bu tedavi yönteminin diğer adı vestibüler nörektomi ameliyatıdır.

Labirentektomi: İleri derece meniere hastalarına uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastanın işitme yetisini tamamen kaybetmesi üzerine labirentektomi ameliyatı ile iç kulak tamamen ortadan kaldırılır.

Önerilen İçerik;
► Kulak Temizliği Nasıl Olmalı ?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/meniere-hastaligi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-12741h.htm

Meniere Hastalığı Belirtileri

Meniere hastalığında baş dönmesi atakları aniden ortaya çıkar ve birkaç saat sürme eğilimi gösterir. Vertigo, bulunulan yerin ya da bazı nesnelerin dönmesi olarak düşünülebilir. Baş dönmesi yavaş yavaş azalırken atak sırasında kusma, mide bulantısı gibi semptomlar eşlik edebilir. Kulakta dolgunluk ve basınç artması hissinin yanı sıra işitme ile ilgili sorunlar oluşur.

Genellikle bir kulak etkilenir ancak her 10 hastanın 1 tanesinde her iki kulakta etkilenmiştir. Yıllar geçtikçe işitme aşamalı olarak daha da kötüye gidebilir. Hastanın duyduğu sesler ve kulak çınlamaları atak sırasında, öncesinde veya sonrasında şiddetlenebilir.

Meniere hastalığı atakları sıklıkla iki ile dört saat aralığında sürmektedir. Ciddi bir atak sonrasında hastalar oldukça yorgun düşerler. Sıkça aranan meniere hastalığı halsizlik yapar mı sorusunun cevabı evet olacaktır.

40 yaşının üzerindeki bireylerin yakalanma olasılığı daha fazla olan bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi atak başladığında hastanın güvenli bir yerde olmasıdır.

Travmaya uğrayarak ciddi hasarlar alabilir. Bu duruma Tumarkin’in otolitik krizi adı verilir.

Sıklıkla otolit organlarının ani mekanik deformasyonu ve vestibüler reflekslerin aniden harekete geçmesi nedeniyle görülür.

Meniere hastalığı atakları çok kısa süre içerisinde ard arda gerçekleşebileceği gibi iki atak arasına uzun yıllarda girebilir.

Ayrıca migren hastalığının Meniere hastalığı ile ilişkisinin olduğu yönünde çalışmalar mevcuttur.

 Meniere ile ilişkili migren hastalarında hastalığın başlangıç ​​yaşı daha erken ve aile öyküsü oranı daha yüksektir. Haliyle bu durum genetik bileşenlerin varlığına işaret etmektedir.

Meniere hastalığı belirtileri hastalığın hangi döneminde olduğuna göre değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse belirtiler atak öncesinde , atak sırasında, atak sonrasında ve ataktan çok uzun zaman sonra farklılıklar gösterecektir.

Atak başlamadan önce tıpkı migrendeki gibi aura başlayabilir. Bu aura sayesinde kişi atağın geldiğini anlar ve güvenli bir bölgeye geçer. Aşağıda belirtiler ortaya çıkmaya başladığında atak geldiğini işaret ediyor olabilir:

 • Dengede bozulmalar
 • Baş dönmeleri başlaması
 • Baş ağrısı ve kulakta doluluk hissi
 • İşitme kaybı
 • Kulakta çınlama artışı
 • Seslere karşı hassasiyet

Bu belirtilere ek olarak şunlarda eşlik edebilir:

 • Kaygı ve korku hali
 • İshal
 • Görmede bulanıklık
 • Mide bulantısı, kusma
 • Çarpıntı varlığı
 • Soğuk soğuk terleme
 • Titreme

Meniere hastalığı atakları sonrasında aşırı yorgunluk ve tükenmişlik belirtileri ortaya çıkar. Bu durum saatlerce uyku ihtiyacını doğurabilir. Genellikle ataklar arasında birçok insanda belirti görülmez ancak bazı insanlarda görülür. Bildirilen diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Öfke hali, endişe
 • İştahta değişim
 • Sakarlıklar
 • Konsantre olmada güçlükler
 • Baş ağrısı
 • Güven kayıpları
 • Boyun ağrıları
 • Seste bozulmalar
 • Travmalara neden olan denge bozulması
 • Görme zorlukları

Meniere Hastalığı ataklarının süresi 20 dakika ile 24 saat arasında değişiklik gösterir. Hangi sıklıklarla ortaya çıkacağı da kişiden kişiye değişecek bir faktördür. Kimi insanlarda haftalar içinde olurken kimi insanlarda ise yıllar içinde görülebilir. Meniere hastalığının bu özelliği nedeniyle kontrol edilmesi güçleşmektedir.

Meniere Hastalığı Nedenleri

Meniere hastalığının nedenleri arasında iç kulakta bulunan sıvı miktarı ve bu sıvının yapısı kritik önem arz etmektedir. Hastalığın nedenleri arasında henüz açıklığa kavuşturulamamış bazı noktalar bulunmaktadır. Tün bunların enfeksiyonlar, immün mekanizmalar, alerjiler ve genetik yapı ile ilişkili olduğu biliniyor.

Resimde de görüldüğü gibi endolenf adı verilen kulak sıvısının miktarı ve yapısı değiştiğinde, birikerek labirent adı verilen kulak içi yapıların tıpkı bir balon gibi genişlemesine sebebiyet verir.

Meniere Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Meniere hastalığı teşhisi için özel bir test bulunmamaktadır. Hekiminiz ilk etapta tıbbi geçmişinizi sorgulayacak ve fizik muayene yapacaktır.

Tanı genellikle baş dönmesi atakları, kulakta dolgunluk hissi, çınlama ve işitme testleri yardımıyla konulur.

Labirentit, migren, frengi, tümörler, multipl skleroz ve kulak malformasyonları ile ayırıcı tanısı yapılmalı ve teşhis için bu hastalıklar mutlaka ekarte edilmelidir.

Hekiminiz muayene sırasında size hangi şikayetlerinizin olduğunu, ne sıklıklarla ortaya çıktığını, geçmişte yaşadığınız işitme problemlerini, kullandığınız ilaçları, diğer hastalıklarınızın olup olmadığını ve ailede sistemik bir hastalık olup olmadığı gibi bir takım sorular soracaktır.

Odyogram uygulanan hastalarda işitme sorunlarının dereceleri hakkında fikir sahini olunur. Meniere hastalığı olan birçok kişi ataklar geçtiğinde dahi bir takım denge problemleriyle karşı karşıya kalabilirler.

Kulak kanalına sıcak ve soğuk hava verilere göz hareketlerinin değerlendirildiği ENG, bazı durumlarda gerekli olabilmektedir. Ayrıca döner sandalye testi, vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller testi, postürografi, MR ve BT gibi tetkiklerde teşhis için faydalı ve gereklidir.

Meniere Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meniere hastalığı için tam olarak iyileşme sağlayan bir tedavi prosedürü bulunmamaktadır. Uyguladığımız temel tedavi mekanizması semptomların giderilmesine yöneliktir. Tedaviyi cerrahi ve cerrahi dışı olarak inceleyebiliriz.

Meniere Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Hekiminiz bazı durumlarda bir takım ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar sayesinde kusma, bulantı ve vertigo atakları kontrol altına alınabilmektedir. Diazepam ve benzer ilaçlar denge problemlerine çözüm getirebilir. Yine prometazin tarzındaki ilaçlarla da kusma ve bulantının kontrol edilmesini sağlayabilir.

Ayrıca hekiminiz sıvı yüklenmesini azaltmak amacıyla diüretik ilaçlar tavsiye edecektir. Netice itibariyle tedavi planı hastada ortaya çıkan semptomlara yönelik belirlenecektir.

Vestibüler rehabilitasyon tedavisi ile vücut ve beynin denge bilgisini işleme yeteneğini yeniden kazanılmaya çalışılır.

Meniere Hastalığı Ameliyatı Nedir ve Riskleri Nelerdir?

Meniere hastalığına yakalanan birçok insan cerrahi tedavi seçeneklerine ihtiyaç duymadan günlük hayatını sürdürebilir ancak atakların dayanılmaz hal aldığı ve tedavilerin yetersiz kaldığı bazı hastalarda meniere hastalığı ameliyatı planlanabilir. İç kulaktaki sıvının azaltılarak basıncın düşürülmesi hedeflenen bu operasyonda, vertigo kontrol altına alınmaya çalışılır ancak kontrol durumu kalıcı olmayabilir.

Aşağıdaki video meniere hastalığı cerrahi müdahale hakkında fikir edinmenizi sağlamak amacıyla paylaşılmıştır.

Bazı vakalarda işitme sinirinin etkisizleştirilmesi işlemi yapılabilir. Her ne kadar hastalığın belirtileri kontrol altına alınacak olsa da işitme kaybına neden olmasından ötürü tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Meniere Hastalığında Beslenme ve Diyet Programları

Meniere hastalığında yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenli yapılan diyetlerle belirtilerin azaltılması sağlanabilir. Diyetle beraber iç kulak sıvısının miktarı azaltılabilir.

Meniere hastalığı diyetinde tuz, kafein ve çikolata gibi besinler bulunmamalıdır. Düzenli olarak mutlaka su tüketilmelidir. Sigara bırakılmalı ve allerjenlerden uzak durulmalıdır. Bu konuda mutlaka bir diyetisyen ile görüşmelisiniz.

Meniere Hastalığı Egzersizleri

Günlük hayatta düzenli olarak yapılan bir takım egzersizlerin bazı hastalara iyi geldiği bilnmektedir ancak aynı egzersizler tüm hastalara iyi gelecek diye bir kaide yoktur.

Düzenli olarak yapılan meniere hastalığı egzersizleri ve hareketleri ile denge duyunuzu geliştirerek vertigo ataklarını daha kolay kontrol altına alabilirsiniz.

Egzersiz planı hazırlamadan önce mutlaka hekiminize danışmalı ve onay almalısınız.

Meniere Hastalığı Atak Tedavisi ( Ataklar Sırasında Ne Yapılmalıdır?)

Atak sırasında hastada var olan şiddetli baş dönmesi, bulantı ve kusmanın giderilmesi için anti emetik grubu ilaçlar,benzodiyazepin grubu ilaçlar, antihistaminik ve antidopaminerjik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar hastayı rahatlattığı gibi belirtilerin azalmasını takiben var olan aksiyeteyi de azaltıcı yönde etki gösterir.

Benzodiyazepin grubu ilaçlar yalnızca atak sırasında kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımda olumsuz etkileri ortaya çıkabilmektedir. Benzer şekilde anti histaminik ilaçlarda uzun süre kullanılırsa bir takım ya etkilere maruz kalınır.

Atak sırasında ve sonrasında sıvı miktarının artışına bağlı olarak basınç yüksekliğnin giderilmesi amacıyla osmotik diürez metodu uygulanabilir. Yaklaşık 1 hafta süresince uygulanan bu tedavi faydalı olmaktadır.

Meniere Hastalığı için Hangi Bölüme Gidilir?

Meniere hastalığı daha öncede bahsettiğimiz gibi baş dönmesi ve denge problemleri ile kendini gösteren bir iç ulak hastalığıdır.

Eğer bu hastalığa ait belirtileri kendinizde görüyorsanız herhangi bir hastanenin kulak burun boğaz polikliniklerinden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz.

Meniere hastalığı için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı KBB doktorları olacaktır.

Meniere Hastalığı ile İlgili Son Gelişmeler

Bu alan gelişmeler oldukça güncellenecektir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Источник: https://doktordanhaberler.com/meniere-hastaligi/

Meniere Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Meniere Hastalığı
81 / 100SEO Score

Meniere hastalığı şiddetli baş dönmesi, işitme kaybı ve kulak çınlamasının birlikte görüldüğü ataklar halinde seyreden bir hastalıktır. 1861 yılında hastalığı ilk tanımlayan kişi olan Prosper Meniere’den ismini almıştır. Bu hastalıkta oluşan baş dönmesi “vertigo” olarak adlandırılır.

Bu hastalığı anlayabilmek için öncelikle vertigonu ne anlama geldiğini açıklayalım.

Vertigo Nedir?

Vertigo, baş dönmesi anlamına gelen bir terimdir. Dengeden sorumlu olan vestibüler sistemden kaynaklanan baş dönmeleri bu isimle adlandırılır. Kişi herşeyin kendisinin etrafında döndüğünü hisseder. Daha nadir olarak da, kişi kendisini eşyaların etrafında dönüyormuş gibi hisseder. Çoğunlukla bunlara bulantı ve kusma eşlik eder.

Vertigoda gerçek anlamda bir baş dönmesidir. Bundan dolayı sersemlik hissi, başta tuhaflık hissi, başta hafiflik hissi, yerin kayıyor gibi olması şeklinde ifade edilen durumlar genellikle vertigo olarak kabul edilmez.

Baş Dönmesi Neden Olur? isimli yazımızda baş dönmesinin nedenlerini, vertigoyu ve buna neden olan hastalıkları bulabilirsiniz.

Vertigoyu anlamak için bir önceki yazımızda verdiğimiz örneği tekrarlayalım.

Dakikalarca kendi etrafınızda döndüğünüz olmuştur. Bu dönme sonrası durduğunuzda çevredeki herşeyin etrafınızda dönmeye devam ettiğini hissedersiniz. Yere kapaklandığınız halde düşecekmiş hissi olur ve mideniz bulanır. İşte vertigoda buna benzer gerçek bir baş dönmesi olur.

Meniere Hastalığı Nedir, Neden Olur?

Meniere hastalığı iç kulakta bulunan labirent isimli içi sıvı dolu organın (denge ve işitmeden sorumlu) fonksiyon bozukluğu sonucu gelişir. Hastalığın asıl nedeni, iç kulaktaki sıvının ve bu sıvı basıncının artmasıdır. Bu sıvının basıncının neden arttığı ve neyin bu durumu tetiklediği ise tam olarak bilinmemektedir.

Sebebi tam olarak bilinmese de bazı faktörler suçlanmaktadır. Virüs enfeksiyonları, alerjiler, otoimmün mekanizmalar ve genetik yapı bunlardan bazılarıdır.

Herhangi bir yaşta başlayabilen bu hastalığa 20 – 50 yaşları arasında daha sık rastlanır.

Meniere Hastalığı Tehşisi

Meniere hastalığı için özel bir tanı yöntemi yoktur. Hastalığın tehşisi, kişinin öyküsü ve doktor muayenesi sonucu konmaktadır. Aşağıdaki belirtilerin olması, bu belirtilerin muayene ve testler ile desteklenmesi teşhisi koydurur.

 1. 20 dakikadan uzun 24 saatten kısa süren en az iki vertigo (baş dönmesi) atağı
 2. Kulakta çınlama veya dolgunluk hissi
 3. İşitme testleri ile doğrulanmış işitme kaybı 
 4. Bu belirtilerin bilinen başka bir hastalığa bağlı gelişmemiş olması

Yukarıdaki 4 maddeyi karşılayan kişilere doktor muayenesi ile meniere hastalığı tehşisi alırlar. Hastalığın tehşisini koyarken bazı testlerden yardım alınır.

Örneğin işitme kaybını ve seviyesini anlamak için işitme testleri, denge sorununu tespit etmek için çeşitli denge testleri yapılır. Bazen de beyindeki bir durumu dışlamak için MR gibi görüntüleme testleri istenebilir.

Bu testler direkt tanı koydurmasalar da tanı için yardımcı olurlar.

Meniere atağı geçiren kişilerde ataklar geçtikten sonra bile bazı denge bozuklukları görülebilir. Bunları anlayabilmek için çeşitli denge testleri yapılır. Elektron-sitagmografi, postürografi, vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller(VEMP) testleri bunlardan bazılarıdır.

Meniere Hastalığı Tedavisi

Bu hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Tedavilerin temel amacı atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak, işitmeyi korumak ve hayat kalitesini arttırmaktır. Günümüzde meniere hastalığı için farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Hastalığın durumu, ilerleyişi ve hayat kalitesini bozup bozmaması tedavi seçiminde oldukça önemlidir.

Hastalığın tedavisi atakların yatıştırılması amacıyla verilen çeşitli ilaçlardan ameliyatlara kadar değişebilir.

İlaç ve Diyet Tedavisi

 Atak Tedavisi: Kısa dönemde atakların tedavi edilmesi ve kişiyi rahatlatmak için çeşitli ilaçlar kullanılır. Bunlar baş dönmesini ve bulantıyı azaltan ilaçlardır.

Kulak kan akımını düzenleyen betahistin, sedasyon yani sakinleştirici olan diazepam, hem bulantıyı kesme hem de sakinleştirici etkisi nedeniyle dimenhidrinat bunlardan bazılarıdır.

İdrar Söktürücüler: İç kulaktaki sıvı basıncının artışını engellemek amacıyla idrar söktürücüler(hidroklorotiyazid gibi) kullanılabilir. Ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmak amacı ile başlanır.

Tuz Kısıtlaması: Diyette tuz kısıtlamasına gitmek, vücudun su tutmasını engellemek ve iç kulaktaki basıncın artışını azaltmak amacıyla uygulanır.

Çin Tuzunu Diyetten Çıkarmak: Çin tuzu olarak bilinen monosodyum glutamatın diyetten çıkarılması önerilmektedir.

Kafein Tüketimini Azaltmak

Sigara ve alkol kısıtlaması: Sigara ve alkol hem atak sıklığı hem de şiddetini arttırmaktadır.

Stresten Uzak Durmak

Orta kulağa enjeksiyon

Yukarıdaki ilaçlar ve önerilere rağmen kişide ataklar devam ediyor ve günlük yaşamını bozuyorsa kulak içine iğne ile ilaç verilebilir.  Meniere hastalığı tedavisinde orta kulağa verilebilecek iki çeşit ilaç bulunur:

Kulak içi enjeksiyon

 1. Gentamisin: Gentamisin bir tür antibiyotiktir. Orta kulağa iğne ile verilmesi sonucunda atakların sıklığı ve şiddeti azalır. Gentamisin kulak üzerine toksik etkili olduğu için işitme kaybını arttırabilir.
 2. Steroid: İğne ile orta kulağa steroid verilmesi de diğer bir alternatiftir. Gentamisine göre daha az etkili olan bu yöntem, yan etkileri bakımından daha avantajlıdır. Gentamisine göre işitme kaybına neden olma olasılığı çok daha düşüktür.

Ameliyatlar

Meniere hastalığı için verilen tüm tedaviler başarısız olması durumunda tercih edilirler .

Endolenfatik Kese Dekompresyonu: Endolenfatik kese iç kulaktaki sıvının miktarını ayarlamaktadır. Bu ameliyat ile iç kulak sıvısının basıncı azaltılır. Ayrıca şant ile sıvının emilimi(atılımı) arttırılarak da basınç kontrol edilir.

Labirentektomi: İç kulaktaki denge ve işitme organının çıkarılması ameliyatıdır. Bu ameliyat ile işitme de kaybolacaktır. Bundan dolayı sadece tam yada tama yakın işitme kaybı olan kişilerde yapılır. Denge problemleri ve vertigo atakları kontrol altına alınır.

Vestibüler Siniri Kesme Ameliyatı: Meniere hastalığı bulunan kişilerde işitmeyi koruyarak vertigo ataklarını kontrol altına almak için yapılan bir ameliyattır. İç kulaktan çıkan ve dengeden sorumlu olan sinir kesilir. İşitmeden sorumlu sinire dokunulmadığı için işitme korunmuş olur.

İşitme kaybı bulunan hastalar için işitme cihazları ile desteklenirler.

Meniere hastalığı kronik olduğu için uzun vadede kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar. Atakların ne zaman geleceğinin bilinmemesi kişide atak korkusu ve kaygıya neden olur. Bu durum bazen ciddi stres, anksiyete ve depresyona neden olur.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/meniere-hastaligi/

Meniere Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı; vertigo, kulak çınlaması (uğultu, kulakta ses) ve progresif sağırlık ile karakterize olan bir hastalıktır. Hiçbir tedavisi yoktur, ancak hastalığı hafifleten bazı tedavi yöntemleri vardır.

Her 1.000 kişide yaklaşık 1 kişinin Meniere hastalığından muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Hastalık her yaşta ortaya çıkabilir, ancak hastaların yaşı daha yaygın olarak 40-60 arasında değişir.

Meniere Hastalığı Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda Meniere hastalığı ile ilgili bazı temel hususlar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Meniere hastalığı, iç kulaktaki işlev bozukluğunu içerir.
 • Bugüne kadar Meniere hastalığının tedavisi yoktur.
 • Belirtiler vertigo, baş dönmesi, mide bulantısı ve progresif işitme kaybı içerir.
 • Nadiren belirtiler anksiyete (kaygı) ve depresyon içerir.
 • Meniere hastalığının kesin nedenleri bilinmiyor.
 • Meniere hastalığı için herhangi bir test olmadığı için doktor bir tanıya ulaşmak amacıyla semptomları ve hastanın tıbbi öyküsünü değerlendirir.
 • Meniere hastalığı olan bireylerin işitme ve dengesini kontrol etmeleri gerekir.
 • Tedavi olmasa da, bazı ilaçlar semptomları hafifletebilir.
 • Meniere hastalığı nadiren her iki kulağı etkiler.
 • Bazen, küçük beslenme değişikliklerinin Meniere hastalığının semptomları üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

Meniere Hastalığı Nedir?

Hastalık, Fransız doktor Prosper Meniere (1799-1862)’dan isim almıştır ve ilk olarak vertigo 1861’de yayınlanan bir makalede, iç kulak hastalıklarından kaynaklandığı bildirilmiştir.

Meniere hastalığı, iç kulaktaki endolenfatik kesenin (yarı dairesel kanalların) işlevsizliğinden (labirent olarak da bilinir) kaynaklanır. Labirent, ses ve denge sinyallerini beyne gönderen, sıvı dolu kanallardan oluşan bir sistemdir. Bu, çeşitli tedavi türlerini gerektiren önceden tahmin edilemeyen bir hastalıktır.

Meniere Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar, hastalığın iç kulaktaki sıvı bileşimi veya miktarı anormalliğinden kaynaklandığına inanıyorlar. Bununla birlikte, bu iç kulak değişikliklerine hangi faktörlerin neden olduğunu bilmiyorlar.

 • İç kulaktaki bağlantılı geçitlerin ve boşluğun bir kümesi vardır (bir labirent). İç kulağın dış kısmı kemikli labirentin bulunduğu yerdir. İçinde benzer bir şekil ile kemik labirentin daha küçük bir versiyonu olan yumuşak bir membran yapısı (membranöz labirent) vardır.
 • Membran labirentinde endolenf sıvı bulunur. Membranlı labirentin akışkanın hareketine tepki veren kıl benzeri sensörleri vardır. Sensörler beyne giden sinir uyarılarını yaratır.
 • İç kulağın farklı kısımları çeşitli duyu algılamalarına aktif olarak dahil olur.

İç kulaktaki tüm sensörlerin düzgün çalışması için akışkan doğru basınç, hacim ve kimyasal bileşimde olmalıdır. Meniere hastalığında mevcut bazı faktörler, hastalığın semptomlarına neden olan iç kulak sıvısının özelliklerini değiştirir.

Not: Meniere hastalığı çok nadiren her iki kulağı da etkiler.

Meniere Hastalığı Teşhisi

Ne yazık ki, hızlı bir Meniere hastalığı tanısı için test mevcut değildir. Doktor, hastayla görüşüp inceler, tıbbi öykü ve aile geçmişi hakkında sorular sorar ve belirtileri ve bulguları değerlendirir.

Meniere hastalığının teşhisi için üç ana semptom var olmalıdır:

 • Vertigo: Tek bir atak en az 20 dakika uzunluğunda, iki veya daha fazla atak olması.
 • Kulak çınlaması veya işitsel dolgunluk
 • İşitme kaybı: Tanı konulabilmesi için işitme kaybının derecesini belirlemek için hasta ENT’ye (kulak burun boğazı) uzmana se edilmelidir

Diğer hastalıklar benzer semptomlara sahiptir, bunlara kulak enfeksiyonları ve migren de dahildir. Bu durum, Meniere hastalığının teşhis edilmesini zorlaştırmaktadır. Genellikle, tanı bir süre geçtikten sonra konulur ve bir dizi tekrarlayan atak gelişimi takip edilir.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть