Menisküs Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Menisküs Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Menisküs Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genç yaşlarda genelde spor yapan kişilerde görülebilen bu hastalık, ani hareketlerde ve zorlamalarda toplumun her kesiminden kişilerde de görülebilir. Birçok kişi bu nedenle hastanelere başvurmaktadır. Menisküsün olşması için illa ki zorlama gerekmez.

Bazı durumlarda kendiliğinden de oluşabilmektedir. Bu durum genelde 40 yaş üzerindeki kişilerde ve yaşlı kişilerde tamamen yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülür. Önlemek için bazı tedbirler alınmalıdır.

Örneğin gün içinde hareketlere dikkat etmek çok önemlidir.

Ancak tüm dikkatlere rağmen neticede merdiven çıkmada güçlük, otururken ve kalkarken ağrılar olması, bacakların bazı zamanlar kitlenmiş gibi hissedilmemesi, hareketlerin kısıtlanması menisküs olduğuna işaret edebilir. Derhal bir uzmana görünmeli ve çok geç olmadan tedavi uygulanmalıdır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Doktora gittiğinizde mutlaka zorlanma ya da darbe gibi durumların meydana gelip gelmediği sorulacaktır. Bunları hatırınıza alarak ve bilerek gitmeniz teşhisin zaman kaybedilmeden koyulmasına ve tedavinin erkenden başlamasına yardımcı olur.

Doktorunuza tüm bilgileri eksiksiz vermelisiniz. Muayene ile teşhis koyulamazsa MR çekilmesi gerekebilir. Ancak bunlara rağmen menisküsün kendisini gizleme durumu söz konusudur. Böyle zamanlarda tedavi de gecikmektedir.

Menisküs Nedir?

Vücutta, uyluk kemiği ve bacakların eklemler sayesinde meydana getirdiği bölgeye diz eklemi adı verilir. Kıkırdaklardan oluşmuş bu dokulara menisküs ismi verilir. Diz eklemi vücut ağırlığına ve uygulanan basınçlara karşı dayanıklı bir bölgedir. Ancak bu bölge üzerinde oluşan zedelenmeler, kişilerin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir.

Menisküsün ana görevi; öne-arkaya dönme hareketlerinde vücudun sabit durmasını sağlamaktır. Bunun dışında üstten ve alttan gelen kuvvetlerin kemiğe iletilmesi görevini üstlenmektir.

Menisküsler, diz ekleminde yer alan ve “C” şeklinde olan yapılardır. İç ve dış olmak üzere iki adettir.

Bu yapılar dizin stabilitesini ve süspansiyonunu sağlarken, aynı zamanda kıkırdak yapının da korunması görevini üstlenmektedir.

Diz için son derece önemli bir kısım olan menisküs; dizin burkulması, kırılması ve çok fazla bükülmesi gibi durumlarda zarar göreceği için genellikle sporcu hastalığı olarak bilinir. Oysaki, bu durumlara maruz kalan herkes menisküs rahatsızlığı ile karşı karşıyadır.

Menisküs Nedenleri Nelerdir?

Menisküs dokuları oldukça sağlam yapılardır ama ciddi zedelenmelere karşı dayanamazlar.

Trafik kazalarında dizde oluşan yaralanmalar, diz üzerine düşme sonucunda ya da dize tekme atılması neticesinde oluşan zedelenmeler menisküse neden olur.

Futbol ya da kayak gibi zorlayıcı sporlar esnasında dizde görülen dönmeler, ayaklar sabit duruyorken vücudun diz üzerinde dönmesi menisküs nedenlerindendir.

Kıkırdak bir yapıya sahip olan menisküsün görevi, dize uygulanan yükü dengelemek ve eklem ile uyumunu sağlamaktır.

Dizin ters dönmesi, burkulması, bükülmesi veya kaza sonucunda hasar görmesi gibi durumlarda oluşan menisküs genellikle genç yaştaki kişilerde meydana gelir ve oldukça da sık görülür.

İlerlemiş yaşta ise menisküs yapısındaki kalitenin düşmesi, kıkırdak yapısının zamanla bozulması gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

En genel belirtileri; yürümekte zorluk çekmek ve diz bölgesinde genel olarak görülen ağrılardır. Bunların yanında daha nadir olarak ve ilerleyen zamanlarda ağrıya eşlik eden şişlik, eklem bölgesinin hareket edilmesinde zorluk, hareket esnasında kilitlenip kalma, dizde sıvı birikmesi ve bu sıvının akışının hissedilmesi gibi belirtiler görülebilir.

Menisküsün yarattığı ağrılar genellikle; merdiven inip çıkarken, dizi kırma hareketlerinde ve namaz kılarken ortaya çıkar. Düz yolda yürürken, yani dizlerin bükülmediği hallerde bu rahatsızlığın sebep olduğu ağrı pek hissedilmez. Menisküs yırtığının boyutuna göre; dizde kitlenme, hareket ederken ses duyulması, şişlik ve takılma gibi belirtiler görülebilir.

Menisküs Nasıl Önlenir?

Menisküs rahatsızlığının ana nedenleri arasında; dizin ters dönmesi, burkulma, dizin darbe alması ve yaralanması gibi sebepler yer almaktadır. Bu nedenle korunma yöntemlerinden bahsederken de, bu sebeplerin oluşmasını önleyecek davranışlar üzerinde durmalıyız. Bunun tek yolu ise spor yaparken dikkatli olmak, egzersizlerde çok sert hareketlerden kaçınmaktır.

Aslında menisküs yırtılmalarını kesin olarak önleyebilme yollarından bahsetmek yanlış olacaktır. Çünkü herhangi bir kazada veya diz burkulmalarında dahi bu sorun çok basit bir şekilde meydana gelebilmektedir. Onun dışında yaşa bağlı olarak ortaya çıkan menisküste de korunma yollarından bahsedemeyiz.

Menisküs Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi esnasında çok önemli olan dört uygulama bulunur. Bunlar; hastaların dinlenmesi, buz kompresi, bandaj uygulaması ve diz bölgesinin vücuttan yukarıda tutulmaya çalışılmasıdır. Bunların yanında ağrıların giderilmesi amacıyla ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Tedaviye kas güçlendirici egzersizlerle ve fizik tedavi ile başlanır. Menisküs bölgesinin üçte biri kan dolaşımından geçer. Bu bölge dinlenme neticesinde çoklukla düzelir. Üçte ikisinde kan dolaşımı bulunmaz ve bu nedenle bu yöntemle onarılma mümkün değildir. Ağrının iyileşme göstermediği zamanlarda kesinlikle cerrahi müdahale gerekmektedir.

Ameliyat gerektiği netleşen kişilerde kanama olup olmadığına bakılır. Neticede kanama varsa bu iyi değildir ve düzelme ihtimali daha düşüktür. Böyle durumlarda kanama olan kısım dikilir ve kanamanın görüldüğü bölge alınır. Kalan kanamasız dokularda iyileşme görülmesi için beklenir. Ancak başarı oranı çok yüksek değildir.

Kıl Dönmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Farklı sorunlara neden olabileceği için daha sonra dokunun tamamen alınması gerekebilir. Yırtığın olduğu menisküsün alınması kullanılan en genel yöntemdir ama bu tür operasyonlar kireçlenme ya da kıkırdakta aşınma gibi sorunlara davetiye çıkartabilmektedir.

Bir diğer yöntem ise menisküsteki yırtığın dikilmesi yoluyla tedavi edilmesidir. Bu yöntem biraz daha zahmet gerektiren bir yöntemdir ve işinde usta cerrahlarca uygulanması gerekir.

Her cerrahi müdahale sonrasında hasta 2 gün boyunca koltuk değnekleriyle yürümek zorundadır.Birkaç gün içerisinde de normal hayatına dönüş yapabilmektedir.

Bunların yanında henüz ülkemize ulaşmamış olan menisküs nakli yoluyla yapılan tedavi yöntemi de mevcuttur.

Источник: //bilgihanem.com/meniskus-nedir/

Menisküs nedir ve Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Olur?

Menisküs Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs nedir? Diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında yer alan küçük hilal veya C şeklinde kıkırdak parçalarıdır. Lastiksi bir yapısı vardır. Dizimizde 2 adet menisküs vardır. Dizimizde bir adet iç kısımda iç menisküs ve bir adet de dış kısımda dış menisküs bulunur.

Menisküs nerede bulunur:

Uyluk ve kaval kemikleri arasında yer alan kıkırdak conta, yüklenmeler sırasında oluşabilecek yüksek basıncı emme özelliğine sahiptir. Böylece kemiklere binen yük azalır, bunun yanı sıra dizin öne arkaya gitmesini engelleyici bir görevi de yerine getirilmiş olunur.

Menisküsün görevi nedir:

Lastiksi yapısı sebebiyle eklem yüzeyini yastık gibi destekler ve dizde menisküs amortisör gibi bir görev yapar. Dizin alt kemiği ve üst kemiği arasında bulunan ince bağ dokusudur.

Kemiklerin kıkırdak yüzeylerinde meydana gelecek sürtünmeyi azaltır. Ekleme ve dizin alt kısmına, kaval kemiğine binecek yük dengeli şekilde dağılır.

Diz eklemini oluşturan iki kemiğin uyum içinde ve zarar vermeden hareket etmesini ve arada conta görevi yapar.

Aşağıdaki resime dikkatli bakarsanız iki kemiğin arasında önemli bir görev yaptığını göreceksiniz.

Diz üstünde bulunan uyluk kemiğinin yuvarlak olması, diz alt kemiği kaval kemiğinin de düz olması sebebiyle uyum içinde çalışması ancak menisküsün yastık görevini yapmasıyla mümkündür. Hareketimiz sırasında vücudun dönmesi ile dizlerinde birlikte hareketini ve dönmesini aynı sırada ve aynı uyumda gerçekleştirmesini sağlar.

Özellikle ağırlık taşıması sırasında üzerine binen yük de amortisör görevi yaparak dengeyi sağlar. Dizin öne arkaya kaymasını da engelleyici bir görevi de vardır.

Aşağıdaki resimde yastık şeklinde menisküsler görülmektedir.

menisküs nedir

Spor yaparken ısınma hareketleri yapmadan spora başlamak menisküs yırtığı riskini artırmaktadır. Özellikle dönme hareketinin daha fazla yapıldığı spor branşlarında menisküs yırtığı çok daha fazla görülmektedir.

Genç hastalarda daha çok spor yaralanması ile görülmektedir.

Özellikle halı sahaların yaygın olması ve bilinçsizce maçlara başlanması ve sentetik sahaların kaymaması nedeniyle menisküs yırtılması veya menisküs kopmasına sebep olmaktadır.

Menisküs Yırtılması nasıl olur?

Bu sorunun cevabını verecek olursak ;

 • Ayak yerde sabitken özellikle bir yük altındayken gövdenin diz üzerinde dönmesi menisküse sebep olabilir.
 • Futbol, kayak ve tenis gibi sporlarda dizdeki dönme hareketleri sebep olabilir.
 • Ayağın takılması sonucu dizin dönmesi neden olabilir.
 • Diz üzerine düşmeler
 • Yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi
 • Trafik kazalarında da özellikle dize darbe alınması sonucu menisküs yırtılması görülebilmektedir.

Yaşlılarda menisküs ise zamanla dokudaki olumsuz değişiklerin yanı sıra fazla kiloya ve dizdeki kireçlenmeye bağlı yırtılmalar gözlenmektedir. Dejenere yırtık dediğimiz menisküs yırtılması ileri yaşlarda olmaktadır.

Travmatik olaylar sonucunda zorlanmalar ile menisküs yırtılması ve zedelenmeleri oluşmaktadır.
Menisküs yırtılması olaylarında zaman zaman kendiliğinden yaşanan olaylar ve darbe almaksızın oluşan yırtıklarda görülebilmektedir.

Yani zamanla birikme sonucunda taşmalar gibi yırtılmalarda olabilmektedir.

 Menisküs Belirtisi, Menisküs Yırtılma Belirtileri Nelerdir?

Ortopedi doktorunuz olayın nasıl geliştiğini öğrenmek için sorular soracaktır. Menisküsün yırtılmış olduğunu düşünmeye başlarsa hangi durumlarda rahatsızlık yaşadığınızı da soracaktır. Örneğin merdiven inerken veya çıkarken, yürürken takılma veya dizde kilitlenme olup olmadığını sorarak belirtilerini kontrol edecektir.

Daha sonra fiziksel muayene yapacaktır. Fiziksel muayene sırasında şişlik olup olmadığına ve dizin hareketlerinde bir kısıtlama bulunup bulunmadığına bakıp Mr filmi isteyecektir.

Fiziksel muayanesinde doktorunuz dizi büker, bacağınızı düz konuma getirmeye çalışır, yana doğru hareket ettirip ettirmediğinize bakar. Menisküse baskı uygulandığında hareketler de ki kısıtlanmalara bakarak yırtık olup olmadığını teşhis etmektir. Menisküs Mr çekiminde ise yırtığın boyutunun belirlenmesini sağlar. Menisküs yırtığı ile ön çapraz bağ da birlikte yırtılabilir.

Menisküs Ağrısı Nasıl Olur?

Menisküs yırtığında, bir travma sonucu aniden oluştuysa hastada ağrı, dizde şişlik, takılma hissi, kilitlenme ve hareket kısıtlılığı gibi şikayetler yaşanıyor.

Ancak aşınmaya bağlı ve daha yavaş oluşan yırtıklarda ise daha uzun süreli, hafif başlayıp giderek artan ağrı, hareket kısıtlılığı, merdivende ve oturup kalkmakta zorluklar ve yine takılma, kilitlenme gibi şikayetler görülebiliyor.

Menisküs tedavisi nasıl yapılır?

Menisküs tedavisinde hastanın travmanın yaşanmasının ardından bir takım rahatlatma tedavilerini yapması iyi olabilir.
Dinlenme, dizine buz kompresi, bandaj ve dizinin vücuttan yukarıda tutulması hastanın ağrısını azaltır ve dizinin şişmesini azaltır.

Tedavi için ağrı ve şişliği gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar önerilir. Fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizlerden faydalanılabilir.

Ağrının ısrarla devam ettiği durumlarda, cerrahi müdahale önerilir. Dejenere olmayan yırtıklarda artroskopik olarak tamir edilebilir. Artroskopik olarak tamir işleminde yük verme zaman alır.

Artroskopik menisküs yırtığı eksizyonu sonrasında ise hastalar 3-5 saat içinde yürüyebilir ve 1 ay içerisinde de spora başlayabilir. En doğru kararı yine de doktorunuz verecektir.

Genel görüşümüz genç hastalarda menisküs tamiri; ileri yaşlardaki hastalarda semptomlara yol açan kısmı menisküsün artroskopik alınmasıdır.

Menisküsün 1/3’lük bir bölümünde kan damarları bulunmaktadır. Bu bölge iyi bir dinlenmeyle belki düzelebilir. Menisküsün geri kaln kısmında kan damarları bulunmamamaktadır ve bu bölge kendi kendini yenileyemez ve onarım kendi kendine gerçekleşemez. Başarılı geçen bir menisküs ameliyatı sonrası hasta koltuk değnekleriyle 1-2 gün içinde yürüyebilir.

Menisküs hastalığı nasıl olur:

Menisküs yırtılması, diz zorlaması sonucunda oluşan bir sağlık sorunudur.

Belirtileri nelerdir: Dizde ağrı, şişlik, harekette kısıtlanma olur. Zorlanma ve özellikle dizde kilitlenme menisküs yırtığının belirtisidir. Hatta en önemli belirtilerinden biridir.

Diz çöktüğünde, ayakta uzun süre durduğunda ya da merdiven çıkarkenağrı olması menisküs yırtığını ve belirtilerini akla getirmelidir.Menisküs yırtığı bir ucundan ya da tümü ile serbestleşirse, dizde takılma ve kilitlenmeye de yol açabilir.

Özellikle spor sırasında oluşan menisküs yırtılmalarında hasta diz içerisinden sesler geldiğini düşünebilir, dizin takılma ve kilitlenme hissi yırtığın önemli bir belirtisi olabilir. Diz ekleminde ağrı olur. Yırtığın olduğu dizde şişlik oluşabilir. Şişme olursa dizinizi bükemeyebilirsiniz veya açamayabilirsiniz.

Şişme ile birlikte diz içerisinde sıvı birikmesi olur.
Dizdeki ağrı hep aynı yerde olup, uzun süre devam ediyorsa doktora gitmek gerekir. Ortopedi doktoru gerek fiziki kontrol ile gerekse de Mr kontrolü yaparak menisküs yırtığının olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

Menisküs yırtığının çok büyük olması dizde kilitlenmeye sebep olur.

Menisküs ameliyatı nasıl yapılır?

Menisküs ameliyatı artroskopik olarak yapılır. İki küçük delikten bir taraftan göz dediğimiz yapıyla diğer taraftan da operasyon kanalıyla ameliyat yapılır. Ameliyatının artroskopi yöntemiyle yapılması daha hassas şekilde ameliyatı yapmayı ve ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltır ve ameliyat başarısını artırır.

Menisküs ameliyatında teşhisin doğru olup olmadığı kontrol edilir, artroskopi sırasında da daha detaylı görülerek ameliyat yapılır. Yırtık var mı, menisküs sıklığı nasıl, kıkırdaklarda veya başka dokularda problem var mı bunların kontrolü de gerçekleştirilir.

Menisküs yırtıkları genelde 4 evrede incelenmektedir. Grade 1, grade 2 yırtıkları genelde görülebilmektedir, grade 3 ve grade 4 menisküs yırtıkları ise kesinlikle ameliyat gerektiren yırtık tipleridir.

Menisküs yırtığının bu tipine göre de 2 farklı ameliyat yapılmaktadır. Menisküsün bir kısmının veya tamamının alındığı ameliyat menisektomi olarak adlandırılmaktadır. Menisküs yırtılan parçalarının dikildiği durumda onarım yapılır. İki ameliyat tipi de artroskopi ile yapılır.

Artroskopi nedir peki; eklemlerle ilgili sorunların teşhis ve tedavisinde kullanılan bir cerrahi uygulamadır. Özellikle menisküs ve ön çapraz bağ ameliyatlarında da kullanılmaktadır.

Artroskopi de ince bir çubuğun ucunda bulunan kamerayla (artroskop) eklemin bulunduğu bölge görebilmektedir ve deriye açılan çok küçük deliklerden operasyonu gerçekleştirir.

Kamera görüntüsü zoom yapılarak çok daha detaylı şekilde incelenebilmektedir.

Artroskopi ile yırtılan menisküsün eklem içine dağılan parçaları toplanabilir, menisküs yırtıkları dikilebilir ve çapraz bağ dokularında sorunlar düzeltilebilir.

Menisküs ameliyatı sonrasında sonda takılır, çünkü o bölgede biriken kanı temizlemek şişliği azaltmak için bunun yapılması gereklidir.

Aşağıdaki resimde Menisküs artroskopisi yapılmaktadır.

menisküs artroskopisi

Menisküs ameliyatsız geçer mi?

Ameliyatsız iyileşme olmaz ancak çok büyük bir kısmında menisküs yırtığın boyutuna ve yerine bağlı olarak güçlendirme ile tedavi yapılabilir.

Ancak yırtığın iyileşme ihtimalinin olmadığı veya diğer yöntemlerle düzelme görülmeyen durumlarda ameliyattan ısrarla kaçınmak yırtığın büyümesine, yırtık kısımların hareket etmesinden dolayı dizde kilitlenme ve hareket kısıtlılığına, kıkırdağın mekanik etkiyle giderek bozulmasına yol açabiliyor.

Menisküs ameliyatı gerektiren bir yırtık varsa ameliyat gerçekleştirilmelidir. Hem daha farklı bir soruna yol açmamış olunur hem de bir an önce hasta normal yaşantısına dönmüş olur.

Menisküs ameliyatı sonrası neler yapmak gerekir?

Ameliyat sonrası fizik tedavi ve egzersizleri çok düzenli şekilde yapmak gerekir. İlk günlerde oldukça dikkatli olunmalı ameliyat sonrası iyileşme süreci başarılı olarak geçirilmelidir.

 Menisküs nedir  konulu yazımızda ve menisküs ile ilgili tüm sorulara, burada ve diğer yazılarımızda cevap verdiğimizi düşünüyoruz. Hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizle.

Detaylı bilgi için aşağıdaki yazıları da lütfen okuyunuz.

Menisküs Ameliyatı Sonrası  yazısını okuyunuz

menisküs ameliyatı sonrası neler yapılmalı

ve

Menisküs Egzersizleri yazısını okuyunuz.

 Menisküs Yırtığı Neden Olur:

Aşağıdaki videomuzda Prof. Dr. Sinan Karaoğlu’nun Dr. Aytuğ ile programında menisküs ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır. Lütfen izleyiniz.

Prof.Dr. Sinan Karaoğlu’na Soru Sormak için Tıklayınız

Источник: //www.sinankaraoglu.com/meniskus-nedir-ve-tedavisi-nasil-olur/

Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs insan vücudunda dizlerde, bileklerde, omuzlarda, dirseklerde, göğüs kemiği ve köprücük kemikleri arasında bulunan kıkırdak dokulu bir yapıdır. Ancak Menisküs genel olarak dizdeki dokuyu ifade etmek için kullanılan bir tabir haline gelmiştir.

Bacağın alt ve üst kısımları ile diz arasında; içte ve dışta olmak üzere her bir dizde ikişer tane bulunur. Dizdeki eklem hareketleri esnasında kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmasını engeller. Menisküs dokusunun %74’ü sudan oluşur ve 3,5 cm uzunluğunda hilal şeklinde bir yapısı vardır.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Diz kemiklerinin arasındaki kıkırdak dokulu menisküsün yırtılmasıdır. Yırtılan menisküs bacak kemikleri arasında sıkışır ve sürtünmenin etkisiyle ağrıya sebep olur.

Menisküs Yırtığı Kimlerde Görülür?

Menisküs yırtığı sporcularda sıklıkla görülen bir problemdir. Vücudun hareket halindeyken aniden yön değiştirmesi menisküs yırtılmasına sebep olur. Menisküs ileri yaşlarda yapısal olarak değişip bozulmaya başlamaktadır. İleri yaşlardaki kimselerde menisküs yırtığı sık görülen bir sorundur.

Genç yaşlarda menisküs yırtığının olması için ciddi bir sarsıntı gerekirken ileriki yaşlarda çömelme gibi basit bir hareket dahi menisküs yırtığının oluşmasına sebep olabilir. İstisnai olarak doğuştan menisküslerinde şekil bozukluğu olan kişiler, çok genç yaşlarda bile menisküs yırtılması problemini yaşayabilirler.

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Dizde ağrı, diz içinde sıvı birikmesi sonucu dizde şişkinlik, bacağı bükerken ve gererken zorlanma hissi, yürümekte zorlanma ve dizde kilitlenme menisküs yırtığının başlıca belirtileridir.

Menisküs yırtığı ilk oluştuğunda dayanılmaz bir ağrıya sebep olmayabilir ancak zaman geçince ağrı artar.

Yaralanmaların şiddetine göre menisküs yırtığına çapraz ve yan bağların kopması gibi sorunlar da eşlik edebilir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtıklarının tedavisi yırtığın boyutu ve bulunduğu yere göre değişmektedir. Bağlantılı rahatsızlıklar, hastanın yaşı ve hastanın aktivite durumu da tedaviyi şekillendirir.

Dış menisküste olan yırtıkların kendi kendine düzelme imkânı söz konusu olabilirken, iç menisküste meydana gelen yırtıkların tedavisi için genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir.

Bunun sebebi iç menisküsün çok daha hareketlli olmasıdır.

Menisküs yırtığı yaşlı kişilerde oluşmuşsa muhtemelen kireçlenme, kemik aşınması gibi problemler de hastalarda mevcuttur. Bu gibi durumlarda hastanın tedavisinde artroskopi ve kemik düzeltici ameliyatlar birlikte uygulanacaktır.

Spor yaparken duruş bozukluğu ya da ani hareket sonucunda gençlerde oluşan menisküs yırtıklarının çoğunun tedavisi için cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Genel olarak iki ayrı cerrahi müdahale menisküs yırtıkları tedavisinde kullanılır.

 • Menisküs Dikilmesi: Menisküs onarılacak şekilde yırtıldıysa dikilerek tedavi yöntemi seçilmektedir. Bu cerrahi müdahale sonrası 6-8 haftalık bir süreçte koltuk değnekleri ile yürümek durumunda kalınmaktadır. Spor yapan kişiler ise yaklaşık 4-6 ay spora dönememektedir. İyileşme süreci sancılı olsa da menisküs kendini yenilediği için uzun vadede bir problemle karşılaşılmaz. 
 • Yırtık Menisküsün Alınması (Meninsektomi): Onarılamayacak ölçüde hasar alan menisküslerin cerrahi operasyon ile o bölgeden alınması işlemidir. Kişi hafif bir işte çalışıyorsa 1 hafta içerisinde, ağır bir işte çalışıyorsa 30 günlük bir süreçte işe dönebilir. İleriki dönemde menisküsün alınması diz ağrılarına ve kireçlenme gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu gibi durumlarda kadavralardan menisküs nakli ile hastanın tedavi edilmesi mümkündür. Meninsektomi ameliyatı artroskopik cerrahisi ile gerçekleştirilir. 

Artroskopi Nedir?

Etimolojik olarak artroskopi; eklemin içine bakmak anlamına gelir. Tanım olarak ise artroskopi; eklem hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan kapalı cerrahi yöntemdir.

Artroskopi Nasıl Yapılır?

Artroskopi eklemlerin hastalıklarında kamera ve fiberoptik ışık kaynağına bağlı bir mercek ile uygulanan optik bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde ameliyat kesikleri bulunmaz.

0,5 cm’lik delikler açılır; bir delikten kamera sokulur diğer delikten cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Kamera sayesinde eklem içi 5-10 kat büyütülerek görülebilir ve böylece çok daha detaylı ve ince işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bu yöntem ile eklem içinin fotoğraflarının çekilmesi ve görüntülerin kaydedilmesi mümkündür.

Atroskopi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Artroskopi diz, bilek, dirsek ve omuz gibi bölgelerin eklem rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. Artroskopi;

Dizde; yırtık menisküslerin çıkarılması, eklem iltihaplarının boşaltılması, eklem zarının çıkarılması, diz kapağı çıkıklarının tedavisi, erken dönem kireçlenme tedavisi, çapraz ve ön bağların onarılması, kıkırdak nakilleri gibi müdahalelerde uygulanır.

Omuzda; erken dönem kireçlenmelerinde, hareket kısıtlılıklarında, eklem içi cisimlerin çıkarılmasında, kas sıkışması ve kronik omuz çıkıklarının tedavisinde kullanılır.

Ayak ve el bileklerinde; eklem içi kırıklarda, romatizma hastalıklarında, doku sıkışmalarında, sinir sıkışmalarının gevşetilmesinde, eklem kıkırdakların zarar görmesi gibi durumlarda uygulanır.

Dirsekte; eklem içi kistlerin çıkartılmasında, kemik çıkıntılarının törpülenmesinde, kıkırdaktan parça ayrılmalarının tedavisinde kullanılır.

Artroskopinin Avantajları Nelerdir?

 • Artroskopi kapalı cerrahi yöntem olduğu için hastalar büyük kesiklere maruz kalmazlar. Dokulara zarar gelmez.
 • Operasyon oldukça kısa zamanda sona erer.
 • Açık operasyonlar esnasında ulaşılamayan bölgeler incelenebilir. Görüntüleri kaydedilip fotoğrafı çekilebilir.
 • Ameliyat sonrası dönemde eklem kesilip açılmadığı için fizik tedaviye daha çabuk başlanabilir ve iyileşme süreci daha hızlı ilerler.
 • Ameliyat sonrası ağrı minimum seviyededir böylece kişiler normal hayatlarına kısa zaman içerisinde dönebilirler. Özellikle sporcular için bu durum çok büyük bir avantajdır.

Источник: //www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Meniskus-Nedir-Meniskus-Yirtigi-Belirtileri-ve-Tedavisi

Menisküs Tedavisi, Nasıl Geçer?

Menisküs Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs en yaygın olarak görülen diz yaralanmalarından biridir.

Diz dönmesi ya da dizin zorla bükülmesi gibi herhangi bir aktivite nedeniyle oluşabilen menisküs, özellikle diz üzerinde ağır bir yük olması nedeniyle yırtıklar oluşması şeklinde gerçekleşmektedir.

 Her bir dizde iki adet menisküs bulunmaktadır. Bu menisküsler C harfi şeklindedir ve incik kemiği ile uyluk kemiği arasında yastık şeklindeki bir kıkırdak parçasıdır.

Menisküslerde yırtık oluşması durumunda ise menisküs adı verilen sorun ortaya çıkmaktadır ve bu sorun dizlerde şişkinlik ile sertleşmeye yol açmaktadır. Ayrıca menisküs nedeniyle dizlerin tamamen uzatılmasında sorunlar yaşanabilir.

Menisküslerde meydana gelen yırtıklar bazen sadece dinlenme, buz uygulama ve bazı ilaçlar yardımı ile, bazen de iyileşmesini bekleyerek kendiliğinden düzelebilmektedir. Diğer bazı durumlarda ise menisküs yırtılması cerrahi işlem gerektirmektedir.

Menisküs yırtıkları herhangi bir aktivite sonucu oluşabilmektedir. Öyle ki, dizleri bükme ya da döndürme esnasında dahi gerçekleşebilen menisküs, aniden durma ya da dönme sonucu da oluşabilmektedir.

Bazen de ağır bir şey kaldırma sonucu ya da aşırı şekilde çömelme durumunda dahi menisküs yırtıkları oluşabilmektedir.

Bunların dışında, yaşı ilerlemiş olan kişilerde, dizlerin dejenere olması (işlev ve fonksiyon kaybı) gibi yaşa bağlı olarak gelişen durumlar da, menisküs yırtıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Tanı ve Testler

Sıklıkla, menisküs yırtıkları fiziksel muayene sırasında anlaşılmaktadır. Doktor kendisi, hastanın dizini ve bacak kemiğini farklı pozisyonlarda hareket ettirerek, şikayetlerin ve semptomların yaşanmasına neden olan bölgeyi tespit etmeye çalışmaktadır. Fiziksel muayenenin yanı sıra doktor aşağıda verilen testlerin de yapılmasını uygun görebilmektedir;

X-ray (röntgen): Menisküslerin yapısı kıkırdak dokudan oluştuğu için, X-ray ışınları yoluyla görülmeleri mümkün olmayacaktır. Fakat, X-ray ışınları, dizlerde menisküs ile benzer belirti ve işaretleri veren herhangi bir başka sorunun tespit edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ultrason: Ultrason doktorun dizin iç yapısındaki hareketlerin kontrol etmesine olanak sağlamaktadır. Böylece ultrason yardımı ile, dizin hareketli parçaları arasında bulunan kıkırdak kapaklarında herhangi bir gevşeme olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Manyetik rezonans görüntüleme (EMAR): EMAR cihazında radyo dalgaları ve iç doku yapılarından kesitsel görüntüler alınması için güçlü bir manyetik alan kullanılmaktadır. Böylece EMAR sayesinde dizin iç yapısındaki hem sert hem de yumuşak dokuların detaylı bir görüntüsü alınabilmektedir.

Artroskopi: Bazı durumlarda doktor, dizin içini inceleyebilmek için artroskopi adı verilen bir alet kullanabilmektedir. Artroskopi cihazı, diz bölgesinin yakınına bir kesik açılarak cilt altına sokulmaktadır.

Bu cihaz aynı zamanda küçük bir kamera ve ışık içermektedir ve bu kamera yardımı ile dizin iç yapısı büyütülmüş şekilde görüntüler ile, cihaza bağlı olan ekrana düşmektedir.

Eğer gerek duyulursa bu cihaz, diz üzerinde cerrahi aletler yardımıyla birkaç küçük kesik açılarak sokulabilmektedir.

Menisküs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs yırtılmalarında tedaviye ilk önce, ilaç yoğunluklu olmayan ve cerrahi işlem olmaksızın başlanmaktadır. Bu doğrultuda menisküs tedavisi aşağıdaki şekilde uygulanmaktadır;

1.Başlangıç Tedavisi

Menisküs tedavisi genellikle kademeli olarak ilerlemektedir ve bu durumda doktor şu şekilde bir tedaviyi uygun görebilir;

Dinlenme: Diz ağrılarına yol açabilecek olan hareketler yapmaktan kaçınmak, özellikle dizleri bükmekten uzak durmak, tedavide çok önemlidir. Ayrıca dizlere baskı yapmaktan kaçınmak için, geçici bir süreliğine koltuk değneği kullanmak da, iyileşme sürecine katkıda bulunacaktır.

Buz: Buz, diz ağrılarını dindirmeye yardımcı olabilir ve şişkinliği azaltabilir.

Bundan dolayı bir buz torbası ya da donmuş sebze poşetini bir havluya sararak, ağrı ve şişkinliğin olduğu bölgeye 15 dakika boyunca uygulamak iyileşme sürecine katkıda bulunmaktadır.

Bu işlem, ilk ya da ikinci gün, her dört ya da altı saatte bir yapılabildiği gibi, daha sonradan gerektiği gibi sık sık yapılabilir.

İlaç: Reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçlar diz ağrılarını dindirmeye yardımcı olabilmektedir.

2.Fiziksel Terapi

Fiziksel tedavi, dizlerin etrafındaki kas dokularının dayanıklılığının ve direncinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda fizik tedavi, diz eklemini desteklemeye ve bacakları sağlamlaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Bundan dolayı, ayak tabanı kemerleri ya da diğer ayakkabı ekleri, diz etrafında daha eşit kuvvet dağıtmasına veya dizin belirli alanlarındaki baskıyı azaltması için yardımcı olabilmektedir.

3.Ameliyat

Eğer dizde kalıcı ağrılar ve kilitlenme durumu kalıcı şekilde yer etmiş ise doktor, ameliyat yapmayı uygun görebilmektedir. Bazen özellikle, çocuklarda ve genç yetişkinlerde menisküs yırtıklarını onarmak mümkün olabilmektedir.

Eğer, yırtık kısım tamir edilemez ise, menisküs cerrahi işlem yardımı ile düzeltilebilir. Cerrahi işlem ise, bir artroskopi yardımı ile minik kesiklerin açılması yoluyla yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrası ise, hastanın diz kaslarını güçlendirmek ve dayanıklılığını artırmak için fiziksel egzersizlere devam etmesi gerekmektedir.

Belirtiler

Menisküslerde meydana gelen yırtıkların belirti ve işaretleri aşağıdaki gibidir;

 • Dizlerde çıtırdama hissi,
 • Dizlerde yaşanan şişkinlik ya da dizlerdeki kemiklerde sertleşme,
 • Özellikle dizler büküldüğünde ya da döndürüldüğünde yaşanan ağrılar,
 • Dizleri tam olarak doğrultmada zorluk çekilmesi,
 • Diz hareketlerinin kısıtlanması ve dizlerde kilitlenme yaşanması.

Bunların dışında eğer dizde hem ağrı hem de şişkinlik yaşanıyorsa ve bu durum dizlerin normal her zaman ki hareketlerini engelliyor ise, tıbbi yardım almak için vakit kaybedilmemelidir.

Risk Faktörleri

Aslında, dizlerini bükmek ve döndürmek durumunda kalan herkes menisküs riski ile karşı karşıyadır. Ama menisküs yırtıklarında en riskli grup sporculardır.

Özellikle de atletler ve futbol gibi temas sporları ile uğraşanlar ya da tenis ya da basketbol gibi dizlerin dönmesini gerektiren sporlar ile uğraşan kişiler için, menisküs yırtıklarının oluşması riski daha yüksektir.

Tüm bunların dışında, yaş ilerledikçe dizlerdeki kemiklerde bulunan sıvıların ve dokuların eksilmesi sonucu, yaşlılarda menisküs riski de artmaktadır.

Komplikasyonlar

Menisküslerde yaşanan yırtıklar, sürekli olarak yaşanan diz ağrılarına, diz hareketlerinde yetersizliğe ve dengesizliğe yol açabilmektedir. Ayrıca dizde meydana gelen yaralanmalar osteoartrit durumunun gelişmesine yol açabilmektedir.

Evsel Çareler

Menisküs yırtılmasında evdeki bakım da çok önemlidir.

Buna göre, dizlerin bükülmesinde ve dönmesinde yol açan sporlardan ve hareketlerden kaçınmak, ağrı kaybolana kadar, ağrıları şiddetlendirecek davranışlardan kaçınmak, tedavi sürecine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, buz uygulaması ve reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçlar ise, ağrıların dindirilmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Источник: //evdesifa.com/meniskus-tedavisi/

Menisküs nedir? Menüsküs yırtığı belirtileri ve tedavisi

Menisküs Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Artroskopi menisküs yırtığı tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Diz üzerinde kesikler açılarak içeri kamera gönderilmesiyle yapılan bu operasyonun riski azdır ve komplikasyon oluşma ihtimali düşüktür.(1)

Menisküs yırtığı nedir?

Menisküs yırtığı en sık görülen diz yaralanmalarından biridir. Vücut ağırlığı dengesiz bir şekilde dizlere yüklendiğinde, özellikle spor yaparken diz ani bir şekilde döndürüldüğünde menüsküs yırtığı oluşur. Dizdeki kemiklerin arasında tampon görevi gören kıkırdağın ani basınçla yırtılmasıdır. (2)

Menisküs yırtılması ile oluşan kıkırdak doku hasarı

 • Dizi bükmek,fazla esnetmek veya ani diz çökmek
 • Futbol, basketbol, kayak, tenis gibi ani hareketler ve hız gerektiren sporlar
 • Vücut ağırlığının dizlere binmesi, ağırlık kaldırma
 • Kıkırdakta tekrarlanan küçük yaralanmalar
 • İleri yaşlarda menisküs kıkırdağında aşınma
 • Doğuştan ortaya çıkan sorunlar

Futbol, basketbol, voleybol ve tenis gibi sporlarda hızlı ve ani hareketler menisküsün yırtılmasına sebep olur.

Yürürken veya koşarken, vücut ağırlığı dizlere verildiği bir anda aniden durma veya dizin dönmesi sonucu menisküs kıkırdağı yırtılır.

Genç insanlarda menisküs dokusu sağlam olduğu için ciddi travmalar sonucu yırtılır ancak yaşlılarda diz eklemlerindeki bozulmalar sonucu basit hareketler de menüsküs yırtığına sebep olabilir.

Kireçlenme (osteoartrit) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Menisküs belirtileri

 • Şişme veya sertlik
 • Dizlere dokunulduğunda, özellikle çevirme ve bükme hareketi yapıldığında ağrı
 • Dizi bükmeden bacağı uzatmakta zorlanma
 • Hareket ettirmeye çalıştığınızda dizde sıkışma ve kilitlenme hissi
 • Bir kıkırdak parçasının gevşemesi ve diz ekleminin tıkanması hissi veren ani bir batma

Genellikle dizde ağrı menisküs yırtığının en önemli belirtisidir. Menisküs yırtığı oluştuktan hemen sonra çok şiddetli ağrı görülmeyebilir. Hatta kişi yaptığı harekete devam edebilir. Bir süre sonra dizdeki eklemlerin dengesinde bozulma, eklem sıvısının artması ve şişlik yaşandığında ağrı artmaya başlar.

Menisküs teşhisi

 • Fizik muayene: Doktor dizinizi ve bacağınızı hareket ettirir, onları farklı pozisyonlarda tutar. Menisküsün bulunduğu bölgenin çevresindeki hassasiyeti belirlemeye çalışır.

  Yürüyüşünüzü izler, eğilmenizi ister, böylece acı hissinin hangi pozisyonlarda artıp azaldığını görerek menisküs yırtığını tespit eder.

 • Görüntüleme testleri: Fizik muayene sonrası teşhisi doğrulamak ya da diğer olası hastalıkları ekarte etmek için röntgen ya da MR gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir.

 • Artroskopi: Dizin içini incelemek için kullanılan Artroskop, küçük bir kamerası olan bir cihazdır, dizin içine küçük bir kesi ile yerleştirilir. Dizin içi bu kamera ile incenir. Ancak günümüzde görüntüleme teknolojilerinin gelişmesi nedeniyle menisküs yırtığının teşhisinden çok yırtığın nerede ve ne şekilde oluştuğunu tespit etmekte ve ameliyatta kullanılır. (3)

Romatizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Menisküs tedavisi

Menüsküs yırtığı olan kişinin yırtık çok ciddi değilse ve harekete izin veriyorsa kendiliğinden iyileşmesi mümkündür. Küçük yırtıklar 6 haftada kendiliğinden iyileşir.

Bu sürede dizdeki destekleyici kasları güçlendirmek için bir fizik tedavi uzmanından destek almanız gerekebilir. Bazı yırtıklar tam olarak iyileşmez ama ilk ağrı ve şişlik geçtikten sonra hafifler.

Kişi yaşamına engel olmayacak şekilde dizini kullanabiliyorsa başka tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Fizik tedavi görmenize rağmen ağrılar yaşam kalitenizi veya çalışma hayatınızı etkileyecek şekilde 6-8 haftadan sonra da devam ediyorsa, bir ortopedi cerrahına görünmeniz önerilir. Diziniz bu tedavilere cevap vermiyorsa doktorunuz artroskopik cerrahi önerebilir. Ancak doktor menisküs yırtılması teşhisi koysa bile bu kesinlikle ameliyat olmanız gerektiği anlamına gelmez.(4)

Menisküs yırtığı çok büyük ise yırtılan menisküs dokusunun tamamı ameliyatla alınır. Total menisektomi adı verilen bu ameliyatın uzun vadede başka sorunlara neden olduğu gözlenmiştir. Kısmi menisektomi ameliyatında ise sadece yırtık parça ameliyatla alınır. Bazı durumlarda yırtılan doku birbirine dikilerek onarılabilir.

Menisküs yırtıklarında ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi

Doktor menisküs yırtığının durumuna ve hastanın bu ameliyata uygun olup olmadığına bakarak bu operasyonu yapar. Hastanın aktif bir hayatı varsa ve menisküs dokusu çok hasar görmediyse menisküs dokusunun tamiri tavsiye edilmektedir. (5)

Ayrıca çok hasar görmüş menisküs yırtıklarında doktor menisküs naklini önerebilir. Kadavralardan elde edilen dokular hastaya nakledildiği gibi, son teknolojiyle menisküs kıkırdağı şekline getirilmiş başka organik maddeler de menisküs dokusu yerine nakil edilebilmektedir.

Menisküs yırtığının tamir edilemediği ve ameliyatla tamamının alındığı durumlarda hastalarda uzun vadede, diz eklemlerinde aşınma ve hasar gözlemlenmiştir. Ameliyat sonrasında rehabilitasyon uzun vadede sonuçları olumlu etkilemektedir.

Ameliyat sonrası dizdeki kasları güçlendirmek için düzenli hareket etmek önemlidir. İyileşmenin tam olarak sağlanabilmesi için egzersiz bir fizik tedavi uzmanı tarafından desteklenmelidir.Artroskopi nedir?

Operasyon öncesinde dizin içine tuzlu su enjekte edilerek dizin şişmesi sağlanır. Operasyon sırasında hastanın durumu ve geçmişine göre anestezi uygulanır.

Genellikle menisküs yırtığı hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiliyorsa artroskopiye karar verilir ve planlanarak yapılır. Komplikasyon oranı çok düşük olan güvenli bir cerrahi operasyondur. Cilt sinirlerinin yaralanması en sık görülen komplikasyondur ama o da ameliyat sonrasında özenli bakımla tedavi edilebilir.

Artroskopik kısmi menisektomi

Menisküs yırtığı vakalarının bir kısmı artroskopi ile onarılabilir fakat büyük çoğunluğu onarılmaya uygun değildir. Yırtık onarılmaya uygun değilse, kısmi menisektomi denilen bir operasyon ile yırtık parça kesilerek alınır. Bu operasyonun amacı geriye kalan sağlam parçanın korunmasıdır.

Yırtık parça çıkarıldıktan sonra kişi, gerekli fizik tedavi desteğini de aldığında dizini kullanmaya devam edebilir. Menisküs dokusu kısmen de olsa görevine devam eder.

Menisküs bitkisel tedavisi

Menisküs yırtığı ameliyat gerektirmeyecek şekildeyse tedavisinde zeytinyağı, sıcak su uygulaması, soğuk su uygulaması, sülük tedavisi gibi destekleyici yöntemlere başvurulabilir.

Menisküs yaralanmasına karşı yapılması gereken egzersizler ve koruyucu önlemler

 • Dizin altına yastık koyarak bacakları kalp seviyesinin üstünde tutmak
 • İltihap ve ağrıyı iyileştirene kadar, dize ağırlık bindirmemek, koltuk değneğiyle yürümek
 • Diz desteği ve dengelenmesi için ortopedik bir cihaz
 • Eklem hareketini ve bacak direncini iyileştirmeye yardımcı olan fizik tedavi
 • Yırtık menisküsün onarılması veya çıkarılması için cerrahi operasyon

Eğer yırtık çok derin değilse etkisini azaltmak için uygulanabilecek bazı yöntemler:

 • Dizi daha fazla incinme riskinden korumak çok önemlidir.
 • Yaralanmadan sonra dizi 2-3 gün dinlendirmek, bu sırada dizi herhangi bir baskı ve ağırlıktan korumak gerekir. Doktorlar yaralanmış dizin uzun süre hareketsiz kalmasını tavsiye etmez. Dizi hareket ettirecek ev egzersizleri yapmanız önerilir. Bu egzersizleri diziniz çok fazla acımadan hareket etmeye başladığınızda uygulayabilirsiniz.
 • Buz tedavisi yani dizin yaralanmasından hemen sonra 10 dakikadan 30 dakikaya kadar (10 dakikadan az olursa bir etkisi olmaz ve 30 dakikadan fazla olursa ciltte hasar oluşabilir.) üzerine buz koymak, hasar gören dokuya kan akışını yavaşlatarak ağrı ve iltihabı sınırlayabilir. Yaralanmadan sonraki 3 gün boyunca her iki saatte bir 15 dakika tekrar edilmesi önerilir.
 • Bir bandaj ile bölgeyi sarmak şişmesini önleyecek ve diz ekleminin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Çok sıkmadan kan akışına izin verecek ve hafif basınç uygulayacak şekilde bağlanması gerekir. Bandajı 48 saat sonra çıkarmanız önerilir, çünkü normalde daha serbest hareket etmesi gereken diz eklemlerinin hareketini sınırlayabilir.
 • Belirtiler devam ederse diz etrafındaki kasları güçlendirmek için fizik tedavi gerekebilir.

Menisküs ağrısına ne iyi gelir?

 • Parasetamol ve kodein: Parasetamol ağrıyı hafifletmek için yararlıdır, daha güçlü ağrılar için kodein kullanılabilir.
 • Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ): Bu ilaçlar iltihap önleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardır.

  Birçoğu reçeteli satılır fakat aspirin ve ibuprofeni reçetesiz satın alabilirsiniz. NSAİ ilaçları kullanmadan önce mutlaka bir doktor ya da eczacıya danışın. İltihap bazı durumlarda iyileşme sürecinin bir parçasıdır.

  Bu yüzden iyileşme sürecine zarar vermemek için bazen NSAİ ilaçların yaralanmadan sonraki 2 gün içinde kullanılmaması gerekebilir.

 • Topikal (krem) NSAİİ’ler: Sürülerek uygulanan bu ilaçları da reçetesiz satın alabilirsiniz. Topikal NSAİİ’ler ile hap olarak alınanların hangisinin daha etkili olduğu konusunda tartışmalar devam etmektedir.

  Fakat sürülerek uygulanan ilaçların kan dolaşımına giren miktarı tablet göre daha azdır ve daha az yan etki riski vardır.

İltihap nedir? Neden olur? Belirtileri, tedavisi ve kurutan diyetler

Çocuklarda ve gençlerde menisküs

Menisküs kıkırdağı yaş ilerledikçe zayıflayan bir yapıdır. Menisküs yırtılması ortalama 30 yaş üzeri kişilerde görülmektedir. Ancak çocuklar günümüzde takım sporlarında daha fazla yer aldıkları için ve özellikle tek bir spor üzerinde yoğunlaşan çocuklarda menisküs yırtığı görülme oranı daha fazladır. Çocuklardaki menisküs yırtığının ise iki türü vardır.

Erişkinlerde görülen menisküs yırtılması, sporla ilgilenme yaşı düştüğü için 10 yaşının üzerindeki çocuklarda da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca doğuştan menisküs dokusu zayıf olan çocuklarda 10 yaşın öncesinde menisküs yırtığı oluşabilmektedir. Menisküs dokusu 10 yaşa kadar kendini yenileyebilmekte, 10 yaşından sonra ise erişkin hale gelerek kendiliğinden iyileşmesi zorlaşmaktadır. (6)

Bacak ve diz kaslarını güçlendiren egzersizler kişinin bir sorun yaşamadan dizini kullanmasını sağlayabilir. Ayrıca Menüsküs yırtığı ameliyatı sonrasında da dizi güçlendirmek ve iyileşmeyi desteklemek için denge geliştirici egzersizler yapılmalıdır.

Bu egzersizlerden bazıları:

 • Ayakta dururken hasarlı ayak dizden bükülerek hareket ettirilir,
 • Yerde oturmuş ve ayakları uzatmış halde hasarlı diz, ayak tabanını yerden kaldırmadan vücuda doğru çekilir. Tekrar açma hareketinde bacak düz olana dek elle dize bastırarak hareket ettirilir.
 • Hastanın bacağının kuvvete karşı direnç uygulamasıyla kaslarının güçlendirildiği izometrik hamstring güçlendirme. Bacağı biri tutar ve tuttuğu yönün tersi yönde bacak kapatılmaya çalışılır.
 • Bir platformun üzerinde ayaklar omuz hizasında açılarak parmak uçlarına kalkılır. Bir süre sonra tek ayakla aynı hareket tekrarlanır.
 • Thera bandı ile, bant halka şeklinde sabit bir cisime geçirilir, ayak halkanın içine gelecek şekilde yerleştirilir, ayak yere değmeden ve diz bükülmeden öne arkaya ve yana hareket ettirilir.
 • Diz kapağının altına ve iki bacak arasına rulo şeklinde havlu yerleştirilerek sıkma ve gevşetme egzersizleri yapılır.
 • Yüz üstü yatılır ve diz ayak ağrı noktasına kadar yavaşça bükülür, bir süre tutularak yavaşça eski haline getirilir. Bu hareket birinin yardımıyla yapılmalıdır.

Bu hareketlere hasardan veya ameliyattan hemen sonraki günlerde azar azar başlanır, ağrının durumuna göre günden güne sayı arttırılır. Bazı hareketlerde dizlik kullanmak gerekebilir. Birkaç ay içinde ağırlıkla çalışmaya, 4-5 ay sonrasında da bisiklet hareketine başlanabilir.

Romatoid artrit nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Menisküsten korunma yolları

 • Düzenli olarak bacak kaslarını çalıştıran egzersizler yapın.
 • Dizinizi ve bacağınızı incitme riski olan aktiviteler yaparken bandaj ya da destekleyici bağlar kullanın.

 • Egzersiz yaparken veya dizinize basınç oluşturan sporlarla uğraşırken duruşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Ağırlığınızı diz yerine ayak tabanına yönlendiren dik duruş dizinizi koruyacaktır.
 • Spora başlamadan önce ısınmayı ihmal etmeyin.

 • Uygun ayakkabı ve aksesuar (bandaj ya da destekleyici bağ gibi) kullanın.

Menisküs yırtığı nasıl geçer?

Menisküs yırtığı tedavisi geciktirilirse arthirid denilen iltihaplanma oluşabilir. Oluşan iltihabın durumuna göre kullanılan tedavi yöntemleri:

 • Kilo verme
 • İlaç tedavisi
 • Fizik tedavi
 • Eklem ve kıkırdak destekleyici yöntemler,
 • Eklemlerin çıkarılması ameliyatıdır.

Menisküsü olanlara öneriler

Doktor menisküs yırtığı için ameliyatı gerekli görmemişse diz ve bacak kaslarını güçlendiren egzersizler sürekli yapılmalıdır. Ağırlık kaldırmamak ve ani hareketlerden kaçınmak da daha fazla hasar görmesini önleyecektir.

Referanslar: 1- Meniscus tears – aftercare, 2- Knee arthroscopy, 3- Meniscal allograft transplantation

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/meniskus-nedir-menuskus-yirtigi-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi