Menisküs Tedavisinde Artroskopi

Menisküs yırtığı nasıl oluşur? Tedavisinde Artroskopi kullanımı

Menisküs Tedavisinde Artroskopi

Menisküslerle ilgili görülen en önemli sorun menisküs dokusu yırtıklarıdır.

Menisküs yırtıkları genç yaşlarda sıklıkla spor yaparken dizde dönme şeklinde burkulmalar ile olmaktayken orta yaş üzerinde menisküs yapısında zaman içinde gelişen yıpranma ve dejenerasyonlara bağlı olarak arabadan inip binerken, merdivenden inerken dizin dönmesi gibi çok daha basit travmalarla menisküs yırtıkları gelişebilmektedir.

Menisküs yırtığında bulguları nedir?

Menisküs yırtığında en önemli bulgu ağrı ve dizde hareket kısıtlılığıdır. Hastanın menisküs yırtığı olan tarafında ayağının üstüne basamama ve yürüme güçlüğü şikayeti görülür.

Menisküs nedir, neden yırtılır? Belirtileri ve tedavisi

Ayrıca travmanın şiddeti ile orantılı olarak menisküs yırtığı olan dizde şişlikte görülmektedir. Menisküs yırtıklarında tüm spor yaralanmalarında olduğu gibi ilk yaklaşım istirahat, buz tatbiki ve dizi elastik bandaj ya da bir dizlikle diz eklemini sabitlemek ve ağrı tedavisine yönelik ağrı ve kesici ve ödem azaltıcı antiemflamatuar ilaçları kullanmaktır.

Menisküs yırtığının tanısı

Yırtık menisküs dokusu dizde takılma, kilitlenme, atlama sesi hissetme ve kıkırdağa sürterek zaman içinde kıkırdakta hasara neden olmaktadır. Menisküs yırtıklarının tanısı fizik muayene ve MR tetkiki ile yapılmaktadır.

MR tetkiki ile dizde menisküs yırtığı varlığı, yırtık yeri, menisküs yırtığının menisküsün dış kenarına yakın ya da menisküsün gövdesinde olup olmadığını göstermektedir. Bunun yanında dizde menisküs yırtığı dışında kıkırdak yaralanması, ön çapraz, arka çapraz bağ yaralanması, diz kollateral ligament yaralanmaları olup olmadığı görülebilmektedir.

Menisküs yırtıklarının tedavisi

Menisküs yırtıklarının tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Diz artroskopisi, 0.5 cm.lik 2 adet giriş deliğinden diz eklemi içine ilerletilen biri ince boru şeklinde kamera diğeri de cerrahi işlemde kullanılacak alet yardımı ile yapılmaktadır.

Menisküs yırtıklarının tedavisinde yırtığın menisküs içindeki yeri önem taşır.
Menisküsün dış kenarında %10 – 15 lik kesim bizim kırmızı bölge olarak adlandırdığımız kanlanan ve iyileşme potensiyeli olan bölgedir.

Bu bölgede ki belli büyüklüğe kadar yırtıklar dikilerek tedavi edilebilmektedir.

Diğer yırtıklar ise hem hastanın şikayetlerine son verme hemde menisküs yırtığına bağlı dizde gelişebilecek sinovit, kıkırdak hasarı gibi problemleri önlemek için menisküsün yırtık kesiminin çıkarılması ile tedavi edilmektedir.

Menisküs yırtığında yırtık kesimi çıkarılan hastalarımız, hastaneden aynı gün çıkmakta ya da en fazla 1 gece hastanede kalmaktadırlar. Hastalar ameliyat sonrası 2. saatte ayağa kalmakta ve yürümektedirler. Yurt dışından ya da uzak şehirlerden gelen hastalarımız ameliyatın ertesi günü uçak yolculuğu yapabilmektedirler. Sıklıkla bir hafta istirahat sonrasında işlerine dönmektedirler.

Menisküs tedavisinde Artroskopi

Girişimsel bir tanı aracıdır. Menisküs yaralanması yırtık menisküsün tam ya da kısmi olarak çıkartılması ile uygulanan bir cerrahi girişimle tedavi edilir.

Günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanan artroskopik girişimler konforu yüksek etkin bir yöntemdir. Artroskopi ile her büyüklükte eklem hastalığının teşhis ve tedavisi mümkün olmaktadır. Ayak bileği, diz, kalça, el bileği, dirsek ve omuz hastalıklarında artroskopi sıklıkla kullanılmaktadır.

Dizin ön kısmında 1 cmlik kesi yapılıp, dizin içerisine gönderilen optik vasıtası ile diz büyütülerek televizyon ekranına yansıtılır.

Eklem içine gönderilen küçük ışıklı bir kamera vasıtasıyla büyütülmüş ve netleştirilmiş görüntü, yapıları daha yakından inceleme olanağı sağlar.

Artroskopi (eklemin gözle muayenesi) sadece menisküslerin değil eklem içindeki kıkırdakların, zarların, bağların da muayene ve tedavisi için yardımcı olmaktadır.

 • Küçük kesilerle ameliyat yapıldığı için dikiş kullanılmaz.
 • Hastanın hastanede yatma süresi çok kısadır.
 • Hastanın işe dönme süresi diğer ameliyatlara göre çok kısadır. Klasik yöntemle yapılmış bir menisküs yırtığı ameliyatından sonra hastanın işine dönme süresi 1-2 ayı bulurken, artroskopik yöntemle yapıldığında hasta 1 hafta içinde işine dönebilmektedir.
 • Klasik yöntemle yapılan ameliyattan sonra hasta 2 hafta koltuk değneği kullanırken, artroskopik ameliyattan sonra hasta hemen basabilmekte ve hiç koltuk değneği kullanmamaktadır.
 • Kesi yeri çok küçük olduğu için yara iyileşmesinde sorun olmaz, ameliyat sonrası iltihaplanma riski çok düşüktür.

Menisküs yırtıklarında ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/meniskus-belirtileri-nedenleri-tedavisi/

Artroskopi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Menisküs Tedavisinde Artroskopi

Artroskopi eklemlerimizi ve iç yapısını görüntülemek için küçük kesilerden içeriye bir kamera yardımı ile girilerek hastalığın tanısını ya da ameliyat işleminin gerçekleşmesini sağlayacak bir cerrahi yöntem olmaktadır.

Artroskopi, menisküs ya da kireçlenme gibi hastalıklarda kıkırdağı aşınmış olan eklemleri görüntülemek için kullanılmakta olan bir yöntem olmaktadır. Küçük kesiler kullanılarak bir kamera yardımı ile eklemin içerisine girilerek yapılmaktadır. Günümüzde iyileşme süresi daha erken olduğu için tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

İçindekiler

 • İyileşme Süresi
 • Egzersizler
 • Kaynaklar

İyileşme Süresi

Ameliyat genel anestezi altında ya da lokal anestezi ile sadece bölgenin uyuşturulması sonucunda yapılmaktadır. Hastanın şiddetli ağrıları olacağı için ağrının kontrol altında olması için bir takım ağrı kesiciler hastaya verilebilir.

Lokal anestezi kullanılarak yapılması durumunda bölgenin uyuşukluğu geçtiği zamanlarda yine ağrı olacaktır. Hastanın menisküs çevresinde hissizleşme lması görüldüğü için birkaç saat boyunca hastanede kalır. Genellikle ameliyatı olan kişiler aynı gün taburcu edilmektedir.

Artroskopi ameliyatında küçük kesilerden içeriye girecek olduğundan insizyon bakımından da az olmaktadır. Her iki taraftan 5 mm olan kesilerden oluşmaktadır. Bunedenle de kesiler küçük olduğundan yara bölgesinde bulunan doku drenajının kısmını absorbe edebilir. Yaranın üzeri ameliyat sonrasında bandaj ile kapatılmaktadır.

Bu bandaj mutlaka doktor tarafından ya da hemşireler tarafından çıkarılması gerekmektedir. Kesiklerin olduğu bölge mutlaka kuru tutulması gerekmektedir.

Hastalarda çok sık görülmese bile bazı kişilerde eklem ağrısı, şişme ve kızarıklığın yanı sıra sıcaklık hissininde olduğu gözlemlenmektedir. Bu durumda derhal doktoruna bilgi verilmesi gerekmektedir. 

Artroskopi ameliyatı sonrasında birkaç gün boyunca oluşan ağrıyı aza indirmek için menisküs bölgesine buz uygulaması yapılması gerekeceği gibi ameliyat olduğu eklemi yüksek bir yerde tutması da istenecektir. Eklemi güçlendirecek bir takım egzersizler hareketleri de hastalığın iyileşmesinde önemli yol oynamaktadır.

Egzersizler sayesinde eklemin kuvvetinin hızlı bir şekilde oluşmasını sağlayacaktır. Ayak tedavisinde genellikle steri şeritler kullanılarak dikişler kapatılmaktadır. Bunlar 10 gün içerisinde kendiliğinden düşmektedir. Fakat ameliyat sırasında doktor tarafından dikiş atıldığı zaman 14 gün içerisinde alınması gerekmektedir.

Ameliyattan yaklaşık olarak 48 saat sonra kişi duş alması önerilmektedir. 

Egzersizler

Eklemlere artroskopi ameliyatı yapıldığı zamanlarda bir süre sonra doktor tarafından bulunduğu ekleme göre bir takım egzersizler yapması istenecektir. Bunlar dizleriniz için son derece önemli olmaktadır. Sizlerin çok fazla acı hissetmeden yapacak olduğunuz egzersiz hareketleri ile daha hızlı iyileşmeniz sağlanacaktır.

 1. Egzersiz: Dizlerinizde bulunmakta olan kuadriseps kaslarınızın çalışmasını yapmak için son derece önemli olan bir egzersiz türü olmaktadır. Artroskopi ameliyatı sonrasında dizleri çalıştırmak için sıklıkla tavsiye edilmektedir. Düz bir zemine sizler de sırt üstü yatmalısınız. Ayaklarınızın altına bilek kısmına bir rulo şeklinde havlu koymalısınız. Havluyu ittirmeli ve diz kısmınızı düz olmasını sağlamalısınız. Herhangi bir acı hissetmemeniz çok önemli olmaktadır. 10 defa uygulamalısınız. 
 2. Egzersiz: Dizlerinizin bükülmesini sağlamakta olan hamstring kaslarınızın çalışmasına yardımcı olan bu hareketi de sizlerin 10 defa tekrar etmeniz gerekmektedir. Yere sırt üstü olacak şekilde uzanın dizlerinizi kırarak kendinize doğru çekin. Ameliyat olan ayağınızı ileriye doğru uzatın. 10 saniye kadar bekleyin ve daha sonradan tekrar başlangıç pozisyonuna gelin. 
 3. Egzersiz: Bu hareket sayesinde kalçalarınızı da çalıştıracak olduğunuzdan kan akışını dengelemiş olacaksınız. Bu nedenle de artroskopi cerrahi tekniği uygulanmakta olan hastalara fizik tedavi doktorları tarafından uygulanmakta olan bir egzersiz şekli olmaktadır. Yere yüz üstü olacak şekilde uzanmalısınız. Bacaklarınızı kendinize doğru çekerek kalçanıza değdirmeye çalışın. Daha sonradan ayaklarınızı ileriye doğru düz bir şekilde uzatın. Bu hareketi 10 defa tekrarlamalısınız. 
 4. Egzersiz: Dizlerinden ameliyat olmuş bir kişi için bacak kaldırması son derece önemli olmaktadır. Sizler de yere sırt üstü olacak şekilde uzanmalısınız. Ameliyat olmayan bacağınızı kendinize doğru çekin. Ameliyat olan bacağınz düz bir şekilde uzatın. Diz kapağınızdan asla kırmadan yerden 10 santim kadar kaldırın. 10 saniye boyunca bu şekilde tuttuktan sonra indirin. Bu hareketi 10 defa tekrar etmelisiniz. 

Kaynaklar

(1 votes, average: 2,00 5)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/artroskopi-ameliyati-sonrasi.html

Artroskopi Ameliyatı Yapılmasın Sonra İyileşme Süreci Nasıl işlemektedir?

Menisküs Tedavisinde Artroskopi

Artroskopi ameliyatı sonrasında hekimin iyileşme adına söylediği tüm detayların tek tek uygulanması gerekmektedir. Özellikle egzersizlerin aksatılmadan ve düzenli şekilde yapılması şarttır.

Artroskopi ameliyatı birçok sorunun çözülmesi adına kullanılan bir tekniktir. Bu tekniğin kullanılmasından sonra belli başlı aktivitelerde kısıtlamak meydana gelebilmektedir. Tedaviler aracılığı ile elde edilmiş olan sonuçların devamının gelmesi adına iyileşme süreci en doğru şekilde yönetilmelidir.

Artroskopi ameliyatı sonrası giriş deliklerinin küçük olmasına rağmen az düzeyde ağrılar meydana gelecektir. Ağrılar hafif düzeydeki ağrı kesiciler kesiciler ile ortadan kaldırılsa bile eklemlerin tam anlamı ile iyileşmesi birkaç haftalık süreci bulur.

  İyileşme süreci konusunda hızlandırma meydana getirmek ve ilerleyen dönemlerdeki fonksiyonları korumak için egzersiz ve fizik tedavi programları konusunda dikkatli olunması gerekir. Sorununuz diz ile alakalı bir durum ise bu bölgede hızlı bir şekilde iyileşme beklemek oldukça yanlış olacaktır.

 Özellikle diz konusunda yapılan uygulamalarda uzman egzersizler tavsiye edecektir. Bu egzersizler problemin boyutları dâhilinde düşük düzeyden başlayarak yapılır. Özellikle spor yapan kişilerde artroskopi diz ameliyatı sonrası iyileşme süreci daha hızlı ilerler.

Çünkü spor yapan kişilerin diz kasları kuvvetlidir ve bakım ile iyileşme süreci daha hızlı ilerler. Fizik tedavi egzersizleri, bakım işlemleri iyileşme sürecinde oldukça önemli bir rol oynar.  Artroskopi ameliyatı sonrası düzenli ve aksatılmadan yapılan egzersizler tedavi kapsamında büyük bir rol oynar.

İyileşme sürecini en doğru şekilde atlatmak için hastanın gerekli olan tüm detayları hekimden detaylı şekilde öğrenmesi gerekir.

Artroskopi Ameliyatı Sonrası Yapılacak Egzersizler

Özellikle diz kapağı ameliyatı sonrası kişiler ağrısız ve sorunsuz bir yaşam talep etmektedir. Bu durumun istenmesi oldukça normal olduğu için kişilerin bu dönem içinde egzersiz programlarını aksatmaması ve gündelik aktivitelerini yapması gerekir.

Özellikle menisküs ameliyatları sonrası bunların yapılması ağrı olmayan bir yaşama adım atmaya olanak sağlar. Menisküs ameliyatı sonrası günde 2 ya da 3 kez 20 dakika boyunca hekimin söylediği hareketleri aksatmamak gerekir.

Ameliyat sonrasında meydana gelebilecek olan risklerden kurtulmak adına da egzersiz yapılması gerekir. Egzersizlerin düzenli yapılması menisküs ameliyatı sonrasında kan dolaşımını çoğaltır ve kanın pıhtılaşmasının önüne geçer. Mevcut olan ağrı sorunların kasların güçlenmesi ile ortadan kalkar.

Hareketlerin tekrarlanması ile ayakta ya da bacakta şişlik, ağrı ya da farklı bir sorun meydana gelirse hareketleri bırakıp uzmana başvurmanız gerekir. Bu konuda yapılması gereken hareketler içinde;

Ayak bileği pompası; ayaklar yavaş bir şekilde aşağıya doğru bastırılıp ve yukarıya doğru çekilir. Bu hareketin 15 kez tekrarlanması ağrı oluşumunu ortadan kaldırırken menisküs tedavisini de destekler.

Yatak desteği ile bilek bükme; ayak topuğunun kaydırılması ile dizin kırılması gerekir. Bu harekette topuk yerde sabit kalmalı ve kesinlikle havaya kalkmamalıdır. Diz kapağında var olan menisküs tedavisi için yapılması gerekir.

Ayak bileğini döndürme; ayak bileğin iç ve dış kısma döndürülmesi işlemidir. Bu hareketin gün içinde 10 kez uygulanması gerekir. Gün içinde 4 kez tekrar etmek de gerekir. menisküs tedavisi için yapılması gerekir.

Açma hareketi; bacak açılabildiği kadar açılmalı ve sonra kapatılmalıdır. Hareketin yavaş yavaş ve özenli bir şekilde yapılması önemlidir.

Kalça hareketi; kalça kasılır ve 5’e kadar sayılarak serbest bırakır.

Çarşafla diz kırma; kullanılacak olan çarşaf desteği ile dizin tam anlamı ile bükülmesi gerekmektedir. İşlemin 10 saniye boyunca yapılması uygundur. Gün içinde kişinin tekrarlayabildiği kadar bu hareketi tekrarlaması gerekir. Hareketin kontrollü ve aksatılmadan yapılması çok önemlidir.

Yapılan ameliyatın yıllar geçtikten sonra tekrar yapılmasını istemiyorsanız egzersizlerinizi aksatmadan yapmanız gerekir.

Ameliyatın Rizikoları Nedir?

Bu tarz ameliyatlar artık sık şekilde yapılır ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Yapılacak olan ameliyatların belli başlı rizikoları bulunmaktadır. Ameliyatlar sonrasında görülebilecek olan en büyük rizikolar enfeksiyon ve kan pıhtılaşmasıdır.

Bu tarz durumların yaşanması halinde hekimler gerekli olan iyileştirme tedavilerine adım atacaktır. Kan inceltici ilaçlar, varis çorapları ve egzersizlerin detaylı şekilde yapılması bu sorunların kısa sürede önüne geçer.

Özellikle artroskopi ameliyatı sonrası birçok kişi kendini iyi hisseder. Buna rağmen hasta kişiler walker ismi verilen yürüteç yardımı ile yürümelidir. Özellikle iyileşme sürecinde bacak bükülmeden klozete oturmalarına hekim tarafından izin verilecektir.

Kişilerin ameliyattan sonra hastanede yatma süresi 1 ile 7 gün arasında değişebilmektedir.

Hastanın hastaneden tabur olması için kendi başına yatması, kalkması, tuvalete kolay şekilde gitmesi ve dizini yatak kenarından 90 derecelik açıyla bükebilmesi gerekmektedir. Bunları yapamayan kişiler hastanede tedavi altında tutulacaktır.

RADYOLOJİ UZMANIUzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Источник: https://mrtomografi.com/artroskopi-ameliyati-sonrasi

Menisküs Tedavisi, Nasıl Geçer?

Menisküs Tedavisinde Artroskopi

Menisküs en yaygın olarak görülen diz yaralanmalarından biridir.

Diz dönmesi ya da dizin zorla bükülmesi gibi herhangi bir aktivite nedeniyle oluşabilen menisküs, özellikle diz üzerinde ağır bir yük olması nedeniyle yırtıklar oluşması şeklinde gerçekleşmektedir.

 Her bir dizde iki adet menisküs bulunmaktadır. Bu menisküsler C harfi şeklindedir ve incik kemiği ile uyluk kemiği arasında yastık şeklindeki bir kıkırdak parçasıdır.

Menisküslerde yırtık oluşması durumunda ise menisküs adı verilen sorun ortaya çıkmaktadır ve bu sorun dizlerde şişkinlik ile sertleşmeye yol açmaktadır. Ayrıca menisküs nedeniyle dizlerin tamamen uzatılmasında sorunlar yaşanabilir.

Menisküslerde meydana gelen yırtıklar bazen sadece dinlenme, buz uygulama ve bazı ilaçlar yardımı ile, bazen de iyileşmesini bekleyerek kendiliğinden düzelebilmektedir. Diğer bazı durumlarda ise menisküs yırtılması cerrahi işlem gerektirmektedir.

Menisküs yırtıkları herhangi bir aktivite sonucu oluşabilmektedir. Öyle ki, dizleri bükme ya da döndürme esnasında dahi gerçekleşebilen menisküs, aniden durma ya da dönme sonucu da oluşabilmektedir.

Bazen de ağır bir şey kaldırma sonucu ya da aşırı şekilde çömelme durumunda dahi menisküs yırtıkları oluşabilmektedir.

Bunların dışında, yaşı ilerlemiş olan kişilerde, dizlerin dejenere olması (işlev ve fonksiyon kaybı) gibi yaşa bağlı olarak gelişen durumlar da, menisküs yırtıklarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Tanı ve Testler

Sıklıkla, menisküs yırtıkları fiziksel muayene sırasında anlaşılmaktadır. Doktor kendisi, hastanın dizini ve bacak kemiğini farklı pozisyonlarda hareket ettirerek, şikayetlerin ve semptomların yaşanmasına neden olan bölgeyi tespit etmeye çalışmaktadır. Fiziksel muayenenin yanı sıra doktor aşağıda verilen testlerin de yapılmasını uygun görebilmektedir;

X-ray (röntgen): Menisküslerin yapısı kıkırdak dokudan oluştuğu için, X-ray ışınları yoluyla görülmeleri mümkün olmayacaktır. Fakat, X-ray ışınları, dizlerde menisküs ile benzer belirti ve işaretleri veren herhangi bir başka sorunun tespit edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ultrason: Ultrason doktorun dizin iç yapısındaki hareketlerin kontrol etmesine olanak sağlamaktadır. Böylece ultrason yardımı ile, dizin hareketli parçaları arasında bulunan kıkırdak kapaklarında herhangi bir gevşeme olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Manyetik rezonans görüntüleme (EMAR): EMAR cihazında radyo dalgaları ve iç doku yapılarından kesitsel görüntüler alınması için güçlü bir manyetik alan kullanılmaktadır. Böylece EMAR sayesinde dizin iç yapısındaki hem sert hem de yumuşak dokuların detaylı bir görüntüsü alınabilmektedir.

Artroskopi: Bazı durumlarda doktor, dizin içini inceleyebilmek için artroskopi adı verilen bir alet kullanabilmektedir. Artroskopi cihazı, diz bölgesinin yakınına bir kesik açılarak cilt altına sokulmaktadır.

Bu cihaz aynı zamanda küçük bir kamera ve ışık içermektedir ve bu kamera yardımı ile dizin iç yapısı büyütülmüş şekilde görüntüler ile, cihaza bağlı olan ekrana düşmektedir.

Eğer gerek duyulursa bu cihaz, diz üzerinde cerrahi aletler yardımıyla birkaç küçük kesik açılarak sokulabilmektedir.

Menisküs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs yırtılmalarında tedaviye ilk önce, ilaç yoğunluklu olmayan ve cerrahi işlem olmaksızın başlanmaktadır. Bu doğrultuda menisküs tedavisi aşağıdaki şekilde uygulanmaktadır;

1.Başlangıç Tedavisi

Menisküs tedavisi genellikle kademeli olarak ilerlemektedir ve bu durumda doktor şu şekilde bir tedaviyi uygun görebilir;

Dinlenme: Diz ağrılarına yol açabilecek olan hareketler yapmaktan kaçınmak, özellikle dizleri bükmekten uzak durmak, tedavide çok önemlidir. Ayrıca dizlere baskı yapmaktan kaçınmak için, geçici bir süreliğine koltuk değneği kullanmak da, iyileşme sürecine katkıda bulunacaktır.

Buz: Buz, diz ağrılarını dindirmeye yardımcı olabilir ve şişkinliği azaltabilir.

Bundan dolayı bir buz torbası ya da donmuş sebze poşetini bir havluya sararak, ağrı ve şişkinliğin olduğu bölgeye 15 dakika boyunca uygulamak iyileşme sürecine katkıda bulunmaktadır.

Bu işlem, ilk ya da ikinci gün, her dört ya da altı saatte bir yapılabildiği gibi, daha sonradan gerektiği gibi sık sık yapılabilir.

İlaç: Reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçlar diz ağrılarını dindirmeye yardımcı olabilmektedir.

2.Fiziksel Terapi

Fiziksel tedavi, dizlerin etrafındaki kas dokularının dayanıklılığının ve direncinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda fizik tedavi, diz eklemini desteklemeye ve bacakları sağlamlaştırmaya yardımcı olmaktadır.

Bundan dolayı, ayak tabanı kemerleri ya da diğer ayakkabı ekleri, diz etrafında daha eşit kuvvet dağıtmasına veya dizin belirli alanlarındaki baskıyı azaltması için yardımcı olabilmektedir.

3.Ameliyat

Eğer dizde kalıcı ağrılar ve kilitlenme durumu kalıcı şekilde yer etmiş ise doktor, ameliyat yapmayı uygun görebilmektedir. Bazen özellikle, çocuklarda ve genç yetişkinlerde menisküs yırtıklarını onarmak mümkün olabilmektedir.

Eğer, yırtık kısım tamir edilemez ise, menisküs cerrahi işlem yardımı ile düzeltilebilir. Cerrahi işlem ise, bir artroskopi yardımı ile minik kesiklerin açılması yoluyla yapılabilmektedir.

Ameliyat sonrası ise, hastanın diz kaslarını güçlendirmek ve dayanıklılığını artırmak için fiziksel egzersizlere devam etmesi gerekmektedir.

Belirtiler

Menisküslerde meydana gelen yırtıkların belirti ve işaretleri aşağıdaki gibidir;

 • Dizlerde çıtırdama hissi,
 • Dizlerde yaşanan şişkinlik ya da dizlerdeki kemiklerde sertleşme,
 • Özellikle dizler büküldüğünde ya da döndürüldüğünde yaşanan ağrılar,
 • Dizleri tam olarak doğrultmada zorluk çekilmesi,
 • Diz hareketlerinin kısıtlanması ve dizlerde kilitlenme yaşanması.

Bunların dışında eğer dizde hem ağrı hem de şişkinlik yaşanıyorsa ve bu durum dizlerin normal her zaman ki hareketlerini engelliyor ise, tıbbi yardım almak için vakit kaybedilmemelidir.

Risk Faktörleri

Aslında, dizlerini bükmek ve döndürmek durumunda kalan herkes menisküs riski ile karşı karşıyadır. Ama menisküs yırtıklarında en riskli grup sporculardır.

Özellikle de atletler ve futbol gibi temas sporları ile uğraşanlar ya da tenis ya da basketbol gibi dizlerin dönmesini gerektiren sporlar ile uğraşan kişiler için, menisküs yırtıklarının oluşması riski daha yüksektir.

Tüm bunların dışında, yaş ilerledikçe dizlerdeki kemiklerde bulunan sıvıların ve dokuların eksilmesi sonucu, yaşlılarda menisküs riski de artmaktadır.

Komplikasyonlar

Menisküslerde yaşanan yırtıklar, sürekli olarak yaşanan diz ağrılarına, diz hareketlerinde yetersizliğe ve dengesizliğe yol açabilmektedir. Ayrıca dizde meydana gelen yaralanmalar osteoartrit durumunun gelişmesine yol açabilmektedir.

Evsel Çareler

Menisküs yırtılmasında evdeki bakım da çok önemlidir.

Buna göre, dizlerin bükülmesinde ve dönmesinde yol açan sporlardan ve hareketlerden kaçınmak, ağrı kaybolana kadar, ağrıları şiddetlendirecek davranışlardan kaçınmak, tedavi sürecine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, buz uygulaması ve reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçlar ise, ağrıların dindirilmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/meniskus-tedavisi/

Menisküs nedir ve Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı Nasıl Olur?

Menisküs Tedavisinde Artroskopi

Menisküs nedir? Diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında yer alan küçük hilal veya C şeklinde kıkırdak parçalarıdır. Lastiksi bir yapısı vardır. Dizimizde 2 adet menisküs vardır. Dizimizde bir adet iç kısımda iç menisküs ve bir adet de dış kısımda dış menisküs bulunur.

Menisküs nerede bulunur:

Uyluk ve kaval kemikleri arasında yer alan kıkırdak conta, yüklenmeler sırasında oluşabilecek yüksek basıncı emme özelliğine sahiptir. Böylece kemiklere binen yük azalır, bunun yanı sıra dizin öne arkaya gitmesini engelleyici bir görevi de yerine getirilmiş olunur.

Menisküsün görevi nedir:

Lastiksi yapısı sebebiyle eklem yüzeyini yastık gibi destekler ve dizde menisküs amortisör gibi bir görev yapar. Dizin alt kemiği ve üst kemiği arasında bulunan ince bağ dokusudur.

Kemiklerin kıkırdak yüzeylerinde meydana gelecek sürtünmeyi azaltır. Ekleme ve dizin alt kısmına, kaval kemiğine binecek yük dengeli şekilde dağılır.

Diz eklemini oluşturan iki kemiğin uyum içinde ve zarar vermeden hareket etmesini ve arada conta görevi yapar.

Aşağıdaki resime dikkatli bakarsanız iki kemiğin arasında önemli bir görev yaptığını göreceksiniz.

Diz üstünde bulunan uyluk kemiğinin yuvarlak olması, diz alt kemiği kaval kemiğinin de düz olması sebebiyle uyum içinde çalışması ancak menisküsün yastık görevini yapmasıyla mümkündür. Hareketimiz sırasında vücudun dönmesi ile dizlerinde birlikte hareketini ve dönmesini aynı sırada ve aynı uyumda gerçekleştirmesini sağlar.

Özellikle ağırlık taşıması sırasında üzerine binen yük de amortisör görevi yaparak dengeyi sağlar. Dizin öne arkaya kaymasını da engelleyici bir görevi de vardır.

Aşağıdaki resimde yastık şeklinde menisküsler görülmektedir.

menisküs nedir

Spor yaparken ısınma hareketleri yapmadan spora başlamak menisküs yırtığı riskini artırmaktadır. Özellikle dönme hareketinin daha fazla yapıldığı spor branşlarında menisküs yırtığı çok daha fazla görülmektedir.

Genç hastalarda daha çok spor yaralanması ile görülmektedir.

Özellikle halı sahaların yaygın olması ve bilinçsizce maçlara başlanması ve sentetik sahaların kaymaması nedeniyle menisküs yırtılması veya menisküs kopmasına sebep olmaktadır.

Menisküs Yırtılması nasıl olur?

Bu sorunun cevabını verecek olursak ;

 • Ayak yerde sabitken özellikle bir yük altındayken gövdenin diz üzerinde dönmesi menisküse sebep olabilir.
 • Futbol, kayak ve tenis gibi sporlarda dizdeki dönme hareketleri sebep olabilir.
 • Ayağın takılması sonucu dizin dönmesi neden olabilir.
 • Diz üzerine düşmeler
 • Yaşlılarda devamlı olarak dize alınan küçük darbelerin birikmesi
 • Trafik kazalarında da özellikle dize darbe alınması sonucu menisküs yırtılması görülebilmektedir.

Yaşlılarda menisküs ise zamanla dokudaki olumsuz değişiklerin yanı sıra fazla kiloya ve dizdeki kireçlenmeye bağlı yırtılmalar gözlenmektedir. Dejenere yırtık dediğimiz menisküs yırtılması ileri yaşlarda olmaktadır.

Travmatik olaylar sonucunda zorlanmalar ile menisküs yırtılması ve zedelenmeleri oluşmaktadır.
Menisküs yırtılması olaylarında zaman zaman kendiliğinden yaşanan olaylar ve darbe almaksızın oluşan yırtıklarda görülebilmektedir.

Yani zamanla birikme sonucunda taşmalar gibi yırtılmalarda olabilmektedir.

 Menisküs Belirtisi, Menisküs Yırtılma Belirtileri Nelerdir?

Ortopedi doktorunuz olayın nasıl geliştiğini öğrenmek için sorular soracaktır. Menisküsün yırtılmış olduğunu düşünmeye başlarsa hangi durumlarda rahatsızlık yaşadığınızı da soracaktır. Örneğin merdiven inerken veya çıkarken, yürürken takılma veya dizde kilitlenme olup olmadığını sorarak belirtilerini kontrol edecektir.

Daha sonra fiziksel muayene yapacaktır. Fiziksel muayene sırasında şişlik olup olmadığına ve dizin hareketlerinde bir kısıtlama bulunup bulunmadığına bakıp Mr filmi isteyecektir.

Fiziksel muayanesinde doktorunuz dizi büker, bacağınızı düz konuma getirmeye çalışır, yana doğru hareket ettirip ettirmediğinize bakar. Menisküse baskı uygulandığında hareketler de ki kısıtlanmalara bakarak yırtık olup olmadığını teşhis etmektir. Menisküs Mr çekiminde ise yırtığın boyutunun belirlenmesini sağlar. Menisküs yırtığı ile ön çapraz bağ da birlikte yırtılabilir.

Menisküs Ağrısı Nasıl Olur?

Menisküs yırtığında, bir travma sonucu aniden oluştuysa hastada ağrı, dizde şişlik, takılma hissi, kilitlenme ve hareket kısıtlılığı gibi şikayetler yaşanıyor.

Ancak aşınmaya bağlı ve daha yavaş oluşan yırtıklarda ise daha uzun süreli, hafif başlayıp giderek artan ağrı, hareket kısıtlılığı, merdivende ve oturup kalkmakta zorluklar ve yine takılma, kilitlenme gibi şikayetler görülebiliyor.

Menisküs tedavisi nasıl yapılır?

Menisküs tedavisinde hastanın travmanın yaşanmasının ardından bir takım rahatlatma tedavilerini yapması iyi olabilir.
Dinlenme, dizine buz kompresi, bandaj ve dizinin vücuttan yukarıda tutulması hastanın ağrısını azaltır ve dizinin şişmesini azaltır.

Tedavi için ağrı ve şişliği gidermeye yönelik ağrı kesici ilaçlar önerilir. Fizik tedavi ve kas güçlendirici egzersizlerden faydalanılabilir.

Ağrının ısrarla devam ettiği durumlarda, cerrahi müdahale önerilir. Dejenere olmayan yırtıklarda artroskopik olarak tamir edilebilir. Artroskopik olarak tamir işleminde yük verme zaman alır.

Artroskopik menisküs yırtığı eksizyonu sonrasında ise hastalar 3-5 saat içinde yürüyebilir ve 1 ay içerisinde de spora başlayabilir. En doğru kararı yine de doktorunuz verecektir.

Genel görüşümüz genç hastalarda menisküs tamiri; ileri yaşlardaki hastalarda semptomlara yol açan kısmı menisküsün artroskopik alınmasıdır.

Menisküsün 1/3’lük bir bölümünde kan damarları bulunmaktadır. Bu bölge iyi bir dinlenmeyle belki düzelebilir. Menisküsün geri kaln kısmında kan damarları bulunmamamaktadır ve bu bölge kendi kendini yenileyemez ve onarım kendi kendine gerçekleşemez. Başarılı geçen bir menisküs ameliyatı sonrası hasta koltuk değnekleriyle 1-2 gün içinde yürüyebilir.

Menisküs hastalığı nasıl olur:

Menisküs yırtılması, diz zorlaması sonucunda oluşan bir sağlık sorunudur.

Belirtileri nelerdir: Dizde ağrı, şişlik, harekette kısıtlanma olur. Zorlanma ve özellikle dizde kilitlenme menisküs yırtığının belirtisidir. Hatta en önemli belirtilerinden biridir.

Diz çöktüğünde, ayakta uzun süre durduğunda ya da merdiven çıkarkenağrı olması menisküs yırtığını ve belirtilerini akla getirmelidir.Menisküs yırtığı bir ucundan ya da tümü ile serbestleşirse, dizde takılma ve kilitlenmeye de yol açabilir.

Özellikle spor sırasında oluşan menisküs yırtılmalarında hasta diz içerisinden sesler geldiğini düşünebilir, dizin takılma ve kilitlenme hissi yırtığın önemli bir belirtisi olabilir. Diz ekleminde ağrı olur. Yırtığın olduğu dizde şişlik oluşabilir. Şişme olursa dizinizi bükemeyebilirsiniz veya açamayabilirsiniz.

Şişme ile birlikte diz içerisinde sıvı birikmesi olur.
Dizdeki ağrı hep aynı yerde olup, uzun süre devam ediyorsa doktora gitmek gerekir. Ortopedi doktoru gerek fiziki kontrol ile gerekse de Mr kontrolü yaparak menisküs yırtığının olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

Menisküs yırtığının çok büyük olması dizde kilitlenmeye sebep olur.

Menisküs ameliyatı nasıl yapılır?

Menisküs ameliyatı artroskopik olarak yapılır. İki küçük delikten bir taraftan göz dediğimiz yapıyla diğer taraftan da operasyon kanalıyla ameliyat yapılır. Ameliyatının artroskopi yöntemiyle yapılması daha hassas şekilde ameliyatı yapmayı ve ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltır ve ameliyat başarısını artırır.

Menisküs ameliyatında teşhisin doğru olup olmadığı kontrol edilir, artroskopi sırasında da daha detaylı görülerek ameliyat yapılır. Yırtık var mı, menisküs sıklığı nasıl, kıkırdaklarda veya başka dokularda problem var mı bunların kontrolü de gerçekleştirilir.

Menisküs yırtıkları genelde 4 evrede incelenmektedir. Grade 1, grade 2 yırtıkları genelde görülebilmektedir, grade 3 ve grade 4 menisküs yırtıkları ise kesinlikle ameliyat gerektiren yırtık tipleridir.

Menisküs yırtığının bu tipine göre de 2 farklı ameliyat yapılmaktadır. Menisküsün bir kısmının veya tamamının alındığı ameliyat menisektomi olarak adlandırılmaktadır. Menisküs yırtılan parçalarının dikildiği durumda onarım yapılır. İki ameliyat tipi de artroskopi ile yapılır.

Artroskopi nedir peki; eklemlerle ilgili sorunların teşhis ve tedavisinde kullanılan bir cerrahi uygulamadır. Özellikle menisküs ve ön çapraz bağ ameliyatlarında da kullanılmaktadır.

Artroskopi de ince bir çubuğun ucunda bulunan kamerayla (artroskop) eklemin bulunduğu bölge görebilmektedir ve deriye açılan çok küçük deliklerden operasyonu gerçekleştirir.

Kamera görüntüsü zoom yapılarak çok daha detaylı şekilde incelenebilmektedir.

Artroskopi ile yırtılan menisküsün eklem içine dağılan parçaları toplanabilir, menisküs yırtıkları dikilebilir ve çapraz bağ dokularında sorunlar düzeltilebilir.

Menisküs ameliyatı sonrasında sonda takılır, çünkü o bölgede biriken kanı temizlemek şişliği azaltmak için bunun yapılması gereklidir.

Aşağıdaki resimde Menisküs artroskopisi yapılmaktadır.

menisküs artroskopisi

Menisküs ameliyatsız geçer mi?

Ameliyatsız iyileşme olmaz ancak çok büyük bir kısmında menisküs yırtığın boyutuna ve yerine bağlı olarak güçlendirme ile tedavi yapılabilir.

Ancak yırtığın iyileşme ihtimalinin olmadığı veya diğer yöntemlerle düzelme görülmeyen durumlarda ameliyattan ısrarla kaçınmak yırtığın büyümesine, yırtık kısımların hareket etmesinden dolayı dizde kilitlenme ve hareket kısıtlılığına, kıkırdağın mekanik etkiyle giderek bozulmasına yol açabiliyor.

Menisküs ameliyatı gerektiren bir yırtık varsa ameliyat gerçekleştirilmelidir. Hem daha farklı bir soruna yol açmamış olunur hem de bir an önce hasta normal yaşantısına dönmüş olur.

Menisküs ameliyatı sonrası neler yapmak gerekir?

Ameliyat sonrası fizik tedavi ve egzersizleri çok düzenli şekilde yapmak gerekir. İlk günlerde oldukça dikkatli olunmalı ameliyat sonrası iyileşme süreci başarılı olarak geçirilmelidir.

 Menisküs nedir  konulu yazımızda ve menisküs ile ilgili tüm sorulara, burada ve diğer yazılarımızda cevap verdiğimizi düşünüyoruz. Hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimizle.

Detaylı bilgi için aşağıdaki yazıları da lütfen okuyunuz.

Menisküs Ameliyatı Sonrası  yazısını okuyunuz

menisküs ameliyatı sonrası neler yapılmalı

ve

Menisküs Egzersizleri yazısını okuyunuz.

 Menisküs Yırtığı Neden Olur:

Aşağıdaki videomuzda Prof. Dr. Sinan Karaoğlu’nun Dr. Aytuğ ile programında menisküs ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır. Lütfen izleyiniz.

Prof.Dr. Sinan Karaoğlu’na Soru Sormak için Tıklayınız

Источник: http://www.sinankaraoglu.com/meniskus-nedir-ve-tedavisi-nasil-olur/

Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Tedavisinde Artroskopi

Menisküs insan vücudunda dizlerde, bileklerde, omuzlarda, dirseklerde, göğüs kemiği ve köprücük kemikleri arasında bulunan kıkırdak dokulu bir yapıdır. Ancak Menisküs genel olarak dizdeki dokuyu ifade etmek için kullanılan bir tabir haline gelmiştir.

Bacağın alt ve üst kısımları ile diz arasında; içte ve dışta olmak üzere her bir dizde ikişer tane bulunur. Dizdeki eklem hareketleri esnasında kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmasını engeller. Menisküs dokusunun %74’ü sudan oluşur ve 3,5 cm uzunluğunda hilal şeklinde bir yapısı vardır.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Diz kemiklerinin arasındaki kıkırdak dokulu menisküsün yırtılmasıdır. Yırtılan menisküs bacak kemikleri arasında sıkışır ve sürtünmenin etkisiyle ağrıya sebep olur.

Menisküs Yırtığı Kimlerde Görülür?

Menisküs yırtığı sporcularda sıklıkla görülen bir problemdir. Vücudun hareket halindeyken aniden yön değiştirmesi menisküs yırtılmasına sebep olur. Menisküs ileri yaşlarda yapısal olarak değişip bozulmaya başlamaktadır. İleri yaşlardaki kimselerde menisküs yırtığı sık görülen bir sorundur.

Genç yaşlarda menisküs yırtığının olması için ciddi bir sarsıntı gerekirken ileriki yaşlarda çömelme gibi basit bir hareket dahi menisküs yırtığının oluşmasına sebep olabilir. İstisnai olarak doğuştan menisküslerinde şekil bozukluğu olan kişiler, çok genç yaşlarda bile menisküs yırtılması problemini yaşayabilirler.

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Dizde ağrı, diz içinde sıvı birikmesi sonucu dizde şişkinlik, bacağı bükerken ve gererken zorlanma hissi, yürümekte zorlanma ve dizde kilitlenme menisküs yırtığının başlıca belirtileridir.

Menisküs yırtığı ilk oluştuğunda dayanılmaz bir ağrıya sebep olmayabilir ancak zaman geçince ağrı artar.

Yaralanmaların şiddetine göre menisküs yırtığına çapraz ve yan bağların kopması gibi sorunlar da eşlik edebilir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtıklarının tedavisi yırtığın boyutu ve bulunduğu yere göre değişmektedir. Bağlantılı rahatsızlıklar, hastanın yaşı ve hastanın aktivite durumu da tedaviyi şekillendirir.

Dış menisküste olan yırtıkların kendi kendine düzelme imkânı söz konusu olabilirken, iç menisküste meydana gelen yırtıkların tedavisi için genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir.

Bunun sebebi iç menisküsün çok daha hareketlli olmasıdır.

Menisküs yırtığı yaşlı kişilerde oluşmuşsa muhtemelen kireçlenme, kemik aşınması gibi problemler de hastalarda mevcuttur. Bu gibi durumlarda hastanın tedavisinde artroskopi ve kemik düzeltici ameliyatlar birlikte uygulanacaktır.

Spor yaparken duruş bozukluğu ya da ani hareket sonucunda gençlerde oluşan menisküs yırtıklarının çoğunun tedavisi için cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Genel olarak iki ayrı cerrahi müdahale menisküs yırtıkları tedavisinde kullanılır.

 • Menisküs Dikilmesi: Menisküs onarılacak şekilde yırtıldıysa dikilerek tedavi yöntemi seçilmektedir. Bu cerrahi müdahale sonrası 6-8 haftalık bir süreçte koltuk değnekleri ile yürümek durumunda kalınmaktadır. Spor yapan kişiler ise yaklaşık 4-6 ay spora dönememektedir. İyileşme süreci sancılı olsa da menisküs kendini yenilediği için uzun vadede bir problemle karşılaşılmaz. 
 • Yırtık Menisküsün Alınması (Meninsektomi): Onarılamayacak ölçüde hasar alan menisküslerin cerrahi operasyon ile o bölgeden alınması işlemidir. Kişi hafif bir işte çalışıyorsa 1 hafta içerisinde, ağır bir işte çalışıyorsa 30 günlük bir süreçte işe dönebilir. İleriki dönemde menisküsün alınması diz ağrılarına ve kireçlenme gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu gibi durumlarda kadavralardan menisküs nakli ile hastanın tedavi edilmesi mümkündür. Meninsektomi ameliyatı artroskopik cerrahisi ile gerçekleştirilir. 

Artroskopi Nedir?

Etimolojik olarak artroskopi; eklemin içine bakmak anlamına gelir. Tanım olarak ise artroskopi; eklem hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan kapalı cerrahi yöntemdir.

Artroskopi Nasıl Yapılır?

Artroskopi eklemlerin hastalıklarında kamera ve fiberoptik ışık kaynağına bağlı bir mercek ile uygulanan optik bir cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde ameliyat kesikleri bulunmaz.

0,5 cm’lik delikler açılır; bir delikten kamera sokulur diğer delikten cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Kamera sayesinde eklem içi 5-10 kat büyütülerek görülebilir ve böylece çok daha detaylı ve ince işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bu yöntem ile eklem içinin fotoğraflarının çekilmesi ve görüntülerin kaydedilmesi mümkündür.

Atroskopi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Artroskopi diz, bilek, dirsek ve omuz gibi bölgelerin eklem rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. Artroskopi;

Dizde; yırtık menisküslerin çıkarılması, eklem iltihaplarının boşaltılması, eklem zarının çıkarılması, diz kapağı çıkıklarının tedavisi, erken dönem kireçlenme tedavisi, çapraz ve ön bağların onarılması, kıkırdak nakilleri gibi müdahalelerde uygulanır.

Omuzda; erken dönem kireçlenmelerinde, hareket kısıtlılıklarında, eklem içi cisimlerin çıkarılmasında, kas sıkışması ve kronik omuz çıkıklarının tedavisinde kullanılır.

Ayak ve el bileklerinde; eklem içi kırıklarda, romatizma hastalıklarında, doku sıkışmalarında, sinir sıkışmalarının gevşetilmesinde, eklem kıkırdakların zarar görmesi gibi durumlarda uygulanır.

Dirsekte; eklem içi kistlerin çıkartılmasında, kemik çıkıntılarının törpülenmesinde, kıkırdaktan parça ayrılmalarının tedavisinde kullanılır.

Artroskopinin Avantajları Nelerdir?

 • Artroskopi kapalı cerrahi yöntem olduğu için hastalar büyük kesiklere maruz kalmazlar. Dokulara zarar gelmez.
 • Operasyon oldukça kısa zamanda sona erer.
 • Açık operasyonlar esnasında ulaşılamayan bölgeler incelenebilir. Görüntüleri kaydedilip fotoğrafı çekilebilir.
 • Ameliyat sonrası dönemde eklem kesilip açılmadığı için fizik tedaviye daha çabuk başlanabilir ve iyileşme süreci daha hızlı ilerler.
 • Ameliyat sonrası ağrı minimum seviyededir böylece kişiler normal hayatlarına kısa zaman içerisinde dönebilirler. Özellikle sporcular için bu durum çok büyük bir avantajdır.

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Meniskus-Nedir-Meniskus-Yirtigi-Belirtileri-ve-Tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть